Gebelik Diyabeti

içerik

Gebelik diyabeti (hamilelik şekeri) nedir? Testi ve tedavisi

Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak ve gerekirse ilaç kullanarak kontrol edilebilir. Kan şekerinizi kontrol altına almak zor bir doğum yapmanızı önler. Ayrıca sizin ve bebeğinizin sağlığını korur.

Hamilelik şekeriniz varsa, tip 2 diyabet için risk altındasınız demektir. Kan şekerinizi izlemek ve yönetmek için doktorunuzla birlikte hareket etmelisiniz.

Gebelik diyabeti risk faktörleri

 • Hamile kalmadan önce fazla kilolu olmak
 • Diyabet hastası olmasa bile yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmak
 • Ailede diyabet öyküsü olması
 • Daha önce gebelik diyabeti yaşamış olmak
 • Yüksek tansiyon veya farklı rahatsızlıklar
 • Daha önce 4 kilodan ağır bebek dünyaya getirmiş olmak
 • Daha önce ölü veya doğum kusurları olan bir bebek doğurmuş olmak

Gebelikte kan şekeri seviyeniz çok yükseldiğinde şu belirtiler görülür:

 • Artan susama hissi
 • Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı hissetmek
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk

Ancak bu belirtilerden bazıları gebelik sırasında sık görülebilir ve mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yaşadığınız herhangi bir semptomdan endişe duyuyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Gebelik diyabeti teşhisi

Tıbbi uzmanlar, gebelik diyabet testi üzerinde fikir birliğine varamamışlardır. Bazıları, 25 yaşın altındaki ve risk grubunda olmayan gebe kadınlara hamilelik şekeri taraması yapılmasının gerekli olmadığını savunurken, bir grup ise tüm gebe kadınlarda bu taramanın yapılmasının gerekli olduğunu söylemektedir.

Gebelik diyabeti teşhisi için şeker yükleme testi önemlidir

Gebelik diyabeti genellikle gebeliğin ikinci yarısında olur. Doktorunuz gebeliğin 24 ve 28. haftaları arasında gebelik diyabetiniz olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer risk grubundaysanız doktorunuz testleri daha erken yapmayı tercih edebilir.

Şeker yükleme testi (50 gr)

Gebelik diyabetini test etmek için hızlıca şekerli bir içecek içilir. Bu kan şekeri seviyenizi yükseltir. Bir saat sonra, vücudunun tüm bu şekeri nasıl işlediğini görmek için bir kan testi yapılır.

Sonuçlar kan şekerinizin belirlenmiş sınırın üzerinde olduğunu gösteriyorsa (130 mg / dL ya da daha yüksek), daha fazla teste ihtiyacınız olacaktır.

Açlık kan şekerinizi ölçmek için 3 saat boyunca sürecek daha uzun bir glukoz tolerans testi yapılabilir.

Oral glikoz testi (OGTT) (100 gr)

Bir gece aç kaldıktan sonra kan şekeri seviyeniz ölçülür. Daha sonra aha yüksek glukoz konsantrasyonu içeren başka bir şekerli içecek içersiniz ve kan şekeri seviyeniz üç saat boyunca her saat kontrol edilir. Kan şekeri ölçümlerinden en az iki tanesi normalden daha yüksekse, gebelik diyabeti tanısı koyulacaktır.

100 gr oral glukoz testi (OGTT) normal değerleri:

Açlık >95mg/dl

1.saat >180mg/dl

2.saat >155mg/dl

3.saat >140mg/dl

Bu değerlerden 2 ya da daha fazlası normalden farklı ise gebelik şekeri teşhisi konulur. Bu değerlerden yalnızca birinin yüksek çıkması durumunda ise test bir ay sonra tekrar yapılır.

50 gr şeker yükleme testi neticesi 190 mg/dl’den fazla çıkar ise, 100 gr Oral glukoz testi (OGTT) yapılması gerekmez ve açlık glukoz seviyesine bakılır.

Test sonucunda açlık kan glikozu 95mg/dl’nin üzerinde saptanırsa gebelik diyabeti teşhisi konur ve uygun tedaviye başlanır.

Sonuçlarınız normalse, ancak gebelik diyabeti riskiniz yüksekse, hamileliğinizin devamında da bu sorunu yaşamadığınızdan emin olmak için bir takip testine ihtiyacınız olabilir.

Gebelik diyabeti tedavisi

Bebeğinizi sağlıklı tutmak ve hamilelik ve doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek için kan şekerinizi izlemek ve kontrol altında tutmak çok önemlidir.

Gebelik diyabeti tedavi sürecinde ayrıca doktorunuz size sağlıklı beslenmenizi ve egzersiz yapmanızı önerecektir.

Bütün bunların işe yaramaması durumunda ilaç tedavisi de seçenekler arasındadır.

Hamileyken, doktorunuz kan şekeri seviyenizin sağlıklı bir aralıkta kalmasını sağlamak için kan şekerinizi sabah ve yemeklerden sonra olmak üzere günde dört ila beş kez ölçmenizi isteyebilir. Bu rahatsız edici ve zor gelebilir, ancak uyguladıkça daha da kolaylaşacaktır. Bir kan şekeri test kiti bu anlamda çok işinize yarar.

Kan şekerinizi test etmek için, küçük bir iğne (lancet) kullanarak parmağınızdan bir damla kan alın, ardından kanı kan şekeri ölçüm cihazına yerleştirilmiş bir test şeridinin üzerine koyun.

Doktorunuz, hamilelik süresince ve doğum sırasında kan şekerinizi izleyecek ve yönetecektir.

Kan şekeriniz yükselirse, bebeğinizin pankreası yüksek düzeyde insülin salgılar, bu da doğumdan hemen sonra bebeğinizde düşük kan şekerine yol açabilir.

Kan şekeri takip testleri de önemlidir. Gebelik diyabetinizin olması yaşamınızda daha sonra tip 2 diyabet geliştirme riskinizi artırır. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını korumak, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı bir diyet, meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllara odaklanır ve tatlılar da dahil olmak üzere yüksek oranda rafine karbonhidratları sınırlar. Her kadın için tek bir diyet tarzı yoktur.

Mevcut kilonuza, hamilelikte kilo alma hedeflerine, kan şekeri seviyesine, egzersiz alışkanlıklarına, yemek tercihlerine ve bütçenize dayalı bir yemek planı oluşturmak için bir diyetisyen veya diyabet eğitimcisine danışmak isteyebilirsiniz.

Düzenli fiziksel aktivite, gebeliğin öncesinde, sırasında ve sonrasında her kadının sağlık planında önemli bir rol oynar. Egzersiz, vücudunuzu uyararak enerji sağladığınız hücrelerinizdeki glukozu hareket ettirir ve kan şekerinizi düşürür.

Egzersiz ayrıca hücrelerinizin insüline olan duyarlılığını artırır, böylece vücudunuz şekeri taşımak için daha az insülin üretir.

Ek olarak, düzenli egzersiz, sırt ağrısı, kas krampları, şişlik, kabızlık ve uyku problemleri de dahil olmak üzere bazı yaygın hamilelik rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuzun da onayıyla, haftanın birçok gününde orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin. Bir süredir aktif değilseniz, yavaşça başlayın ve yavaş yavaş arttırın.

Yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme, hamilelik sırasında iyi seçimlerdir.

Ev işi ve bahçe işleri gibi günlük aktiviteler de egzersiz programına dahil edilebilir.

Gebelik diyabetinde ilaç tedavisi

Eğer diyet ve egzersiz yeterli değilse, kan şekerinizi düşürmek için insülin iğnelerine ihtiyacınız olabilir.

Gestasyonel diyabetli kadınların yüzde 10 ila 20’si kan şekeri hedeflerine ulaşmak için insüline ihtiyaç duyar.

Bazı doktorlar oral kan şekeri kontrol ilacı reçete ederken, diğerleri oral ilaçların gebelik şekerini kontrol etmek için enjekte edilebilir insülin kadar güvenli ve etkili olmadığını savunmaktadır.

Bebeğinizin yakından izlenmesi

Tedavi planınızın önemli bir kısmı bebeğinizin yakın gözlemidir. Doktorunuz bebeğinizin büyümesini ve gelişimini sık sık ultrason veya diğer testlerle izleyebilir. Doğum tarihine kadar sancınız başlamadıysa doktorunuz doğum sancısını tetikleyebilir. Son belirlenen tarihten sonra doğum yapmak, sizin ve bebeğinizin komplikasyon riskini artırabilir.

Gebelik diyabeti bebeği ve anneyi nasıl etkiler?

 • Bebeğiniz normalden daha fazla büyüyebilir. Bu da doğum sırasında zorluklara yol açabilir ve suni sancı veya sezaryene ihtiyaç duyulabilir.
 • Rahimde çok fazla amniyotik sıvı (bebeği çevreleyen sıvı) birikebilir ve bu da erken doğum veya doğum sırasında sorunlara neden olabilir
 • Hamileliğin 37. haftasından önce doğum yapmak gerekebilir
 • Hamilelik sırasında yüksek tansiyona neden olan ve tedavi edilmezse gebelik komplikasyonlarına yol açabilen bir durum olan pre-eklampsi yaşanabilir.
 • Bebeğiniz doğduktan sonra düşük kan şekeri veya sarılık problemi yaşayabilir ve hastanede tedavi alması gerekebilir.
 • Nadir de olsa ölü doğum yaşanabilir
 • Gestasyonel diyabete sahip olmak, ileride tip 2 diyabet geliştirme riskinin arttığı anlamına da gelir.

Kaynaklar 1- What Is Gestational Diabetes? 2- Gestational diabetes 3- Gestational diabetes diagnosis

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gebelik-diyabeti-hamilelik-sekeri-nedir-testi-ve-tedavisi/

Gebelik Diyabetinde Beslenme Önerileri

Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet), daha önce diyabeti olmayan anne adayının gebelik döneminde kan şekeri değerinin yükselmesidir.  Genellikle   ikinci trimester (ikinci 3 aylık dönem)  döneminde ya da sonrasındaki bir zamanda ortaya çıkan gebelik şekeri, doğumdan sonra ortadan kalkar.

Uzmanlar hamilelerin yüzde 2'sinde gebelik diyabetinin ortaya çıkabildiğine dikkat çekiyorlar. Gebelik Diyabeti olan anne adaylarının gebelik döneminde doğru ve bilinçli beslenmelerinin diyabeti olmayan gebelere oranla daha fazla önem taşıdığı belirtiliyor.

Gestasyonel Diyabette, günlük alınması gereken enerji dağılımının anne adaylarının özelliklerine göre belirlenmesi gerektiği ifade ediliyor.Anne adaylarının beslenme programlarında karbonhidratın tamamen kesilmesi yerine, bu besinleri doğru adresten alınması gerektiğine değiniliyor.

Peki, uzmanların gebelik diyabetinde beslenme önerileri neler? Hamilelik şekeri olanlar nasıl beslenmeli?

Uzmanlar gebelik diyabeti olan anne adayları için vermiş oldukları beslenme önerilerinde günlük enerji alacakları karbonhidratları tamamen kesmenin hatalı bir davranış olduğunu belirtiyorlar.

Bunun yerine bu gıdaları; kepekli pirinç, tam tahıl taneleri, kepekli makarna, yulaf ve bulgur gibi doğru adresten alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Bu dönemde anne adayının kan şekerinin ani düşüşünü önlemek için posadan zengin gıdaların tercih edilmesi gerektiği ve ara öğünlerin kesinlikle atlatılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Anne ve bebeğin sağlığını koruyacak ve tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak kişiye özel diyet listeleri ile anne adayı ve bebeğin yeterli ve dengeli beslenmeleri sağlanıyor. Bu şekilde anne adayının alması gereken enerji; boyuna, yaşına ve o an olduğu kiloya, hamileliğinin başından beri almış olduğu kiloya ve fiziksel aktivite düzeyi gibi parametrelere bakılarak hesaplanıyor.

Gebelik Döneminde Beslenme Hassastır

Anne adayının günlük ihtiyacı olan enerjiyi hangi besinlerden alacağı diyetisyen ve anne adayıyla birlikte düzenlenmesi gerekir. Gebelikte beslenmenin önemli olduğu kadar hassas bir konu olması nedeniyle anne adayının besinlere karşı iştahsızlığı ya da fazla aşerme gibi konularda anneye özel hazırlanan diyet listeleri önem taşır.

Kilo Alımına Dikkat

Gebelik şekerinde önemli konulardan biriside kilo artışının fazla olabileceğidir. Bu nedenle gebeliğin başından itibaren, gebelik şekeri tanısı konmadan önce de beslenmede kontrollü gitmek gerektiği önerilir.

Anne adayı gebeliğe olması gereken kilonun üzerinde başladı (BKE beden kitle endeksi 25'in üzerinde) ise ilk üç aylık dönemde kilo almaması tavsiye edilir.

  BKI = kilo / boy(m) X boy (m)   18,5 altı Zayıf 18,6 – 24,9 Normal 25,0 – 29,9 Şişman 30 ve üzeri Obez   

Her Zaman Şeker Yükselmez

  Gebelik diyabetinde her zaman kan şekerinde yükselme olmaz.  Bazı durumlarda kan şekeri değerinde düşme de yaşanabilir ve durum çok tehlidir. Bu sebeple doktorun ve beslenme uzmanlarının belirttikleri periyotlarda kan şekeri kontrolü yapmak / yaptırmak, besin tüketim kayıtlarını tutmak ve tutulan bu kayıtlar eşliğinde beslenme programını yenilemek gerekmektedir.  

10 Altın Kuralı Unutmayın

Hamilelik şekeri olan anne adayları için uzmanlar gebelik diyabetinde beslenme önerileri için, 10 altın kuralın unutulmaması gerektiği hatırlatılır.

Bu kurallar; Diyet; anne aday için özel hesaplanmış ve onun seveceği besinlerden oluşturularak,  sosyal yaşantısına uygun olmalı,   Gebe kalınan kilo, hamilelik dönemi boyunca alınacak kiloyu belirlemektedir.

  Gebelikte şeker olan anne adayının beslenme programı, mutlaka beslenme uzmanıyla oluşturulmalıdır.   Ara öğün ve normal öğünler kaçırılmamalıdır,   Karbonhidrat içeren besinler öğrenilmeli ve alınması gereken karbonhidrat kaynağı besinleri kişi kendi seçmelidir.

  Gebeliği takip eden doktorun önereceği düzeyde fiziksel aktivite yapılmalıdır.   Bol miktarda su içilmelidir.   Basit şekerlerden uzak durulmalıdır.   Kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmelidir ve  bol posa tüketilmelidir.      

Gebelik Şekeri Olanlar İçin 1 Günlük Örnek Menü

Kahvaltı   3 dilim esmer ekmek 2 dilim az yağlı peynir ya da1 haşlanmış yumurta + 1 dilim az yağlı peynir mevsimine uygun bol çiğ sebze 5- 6 adet zeytin (tuzsuz) şekersiz açık çay   

Ara   1 porsiyon meyve ½ kase az yağlı yoğurt ya da½ bardak az yağlı süt   

Öğle   1 kase çorba 100 – 150 gram et ya da tavuk ya da balık salata (1 – 2 tatlı kaşığı zeytinyağlı) 3 dilim esmer ekmek ya da ekmek yerine geçenler   

Ara   1 meyve 1 kase az yağlı yoğurt 1 dilim esmer ekmek ya da ekmek yerine geçenler   

Akşam   1 kase çorba etsiz sebze yemeği 1 kase az yağlı yoğurt 2 dilim esmer ekmek ya da ekmek yerine geçenler  

 Ara   1 porsiyon meyve 8-10 adet fındık     

Ara( yatana kadar geçen süre fazla ise )   ½ kase az yağlı yoğurt ya da ½ bardak az yağlı süt 1 dilim esmer ekmek ya da 3 kaşık yulaf gevreği      

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/gebelik-diyabetinde-beslenme-onerileri

Gebelik Diyabeti Düşük Riskini Artırıyor

Gebelik Diyabeti
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Memorial Ataşehir Hastanesi

Hamilelik, özellikle diyabetik anne adayları için riskleri nedeniyle özel bir süreç. Gebelik diyabeti, düşük riskinden rahim içi bebek ölümlerine, erken doğumdan çeşitli enfeksiyon hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor.

Önceden diyabet sorunu ile hiç karşılaşmamış anne adayları hamilelik sırasında gebelik diyabetiyle karşı karşıya kalabiliyor. Gebelik diyabeti olan anne adaylarının kan şekerini olabildiğince normal düzeylerde tutması ve sürekli kontrol altında olması gerekiyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr.

Ferhan Kulu, “Gebelik diyabeti” konusunda bilgi verdi.

Gebelik diyabeti nedir?

Gebelik sırasında başlayan veya daha önce anlaşılmayıp da ilk kez hamilelikle birlikte fark edilen; gebede normalin üstü kan şekeri ile seyreden karbonhidrat metabolizma bozukluğuna Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) denir. Hamileliklerin yaklaşık yüzde 7’sinde gebelik diyabeti görülür.

Gebelik Diyabeti Nasıl Ortaya Çıkar?

Gebeliğin 24. haftasından itibaren kan şekerini düzenleyen insüline bir direnç gelişir ve bu durum kan şekerinin yükselmesine neden olur. İnsülin salınımında problemi olan gebeler bu durumu kompanse edemezler ve kan şekeri yükselir. Gebenin kan şekeri artışı fetusta da hiperglisemiye ve insülin salgılanmasının artmasına yol açar ve sonuçta makrozomi (iri fetus) gelişir.

Gestasyonel diyabet riskini artıran faktörler nelerdir?

 • Şişmanlık
 • Önceki gebeliklerde GDM öyküsü
 • Daha önce iri bebek doğurmuş olmak
 • Önceki gebeliklerde doğumsal anomalili bebek dünyaya getirmiş olmak
 • Nedeni bilinmeyen ölü doğum yapmış olmak
 • 35 yaş üstü gebelik yaşanması
 • Ailede diyabet, yüksek tansiyon bulunması
 • Açlık kan şekerinin 105mg/dl’nin, tokluk şekerinin 120mg/dl’nin üzerinde olması. ( Her hangi bir dönemde 200mg/dl’nin üzerindeki kan şekeri değeri DİYABET olarak kabul edilmektedir.)

Yüksek kan şekeri düzeyininin gebeliğe etkileri:

 • Düşük( Abortus): Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kontrolsüz yüksek kan şekeri olan annelerde düşük oranı artabilir.
 • Rahim içi bebek ölümü: Uzun süreli ve kontrolsüz gebeliklerde bu risk yükselir.
 • Polihidramniyos: Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının normalden fazla olmasıdır. Diyabetli gebelerde yüzde 20 oranında görülür. Erken doğum, plasentanın erken ayrılması( Plasenta dekolmanı),geliş anomalileri riski artar.
 • Preeklamsi: Gebelikte tansiyon yükselmesidir. Diyabetik gebelerde risk artmaktadır.
 • Doğumsal anomaliler: Gebeliğin özellikle erken döneminde kan şekeri kontrolü iyi olmazsa kalp anomalileri, solunum ve bağırsak anomalilerinde artış olabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve vajinal mantar enfeksiyonları daha çok görülmektedir.

Gestasyonel Diyabet Hastalarının Doğum ile İlgili Sorunları Nelerdir?

 • İri bebekten dolayı zor doğum( omuz takılması, fetal asfiksi, normal doğum sonu kanama ve yırtık olasılığının artması) görülebilir.
 • GDM hamilelerde, bebeğin akciğer gelişimi gecikebilir. Doğum sonu, bebek solunum sıkıntısı yaşayabilir ve yeni doğan yoğun bakımına daha çok ihtiyaç duyulur.
 • GDM tek başına sezaryen nedeni değildir. Fakat iri bebek ve zor doğum olasılığı yüzünden sezaryen girişimi geniş tutulmalıdır.
 • Doğum sonrası bebekte; hipoglisemi ( kan şekerinin normalin altında olması), hipokalsemi (kan kalsiyum miktarının düşmesi) , uzayan sarılık vb metabolik sorunlar gelişebilir.

Nasıl Anlaşılır?

İdeal olan gebelik planlandığında açlık ve tokluk kan şekerine bakılmasıdır. Eğer mümkün olmamışsa ilk gebelik muayenesinde risk değerlendirmesi yapılmalıdır.

Ülkemizde tüm gebelerde 24-28. haftalarda 50gr oral glukoz tolerans testi uygulanmaktadır. 50 gr.OGTT bir tarama testidir. Gebeye günün herhangi bir saatinde aç veya tok karna 50gr glikoz içeren sıvı içirilerek bir saat sonra kan şekeri ölçülür.

Bu testte kan şekeri yüksekliği saptanırsa (140mg/dl -190mg/dl arasında ise) veya hastada risk artışı bulunursa 100gr oral glikoz yükleme testi (100gr OGTT) yapılmaktadır.

Bu testte de gestasyonel diyabet için riskli bulunan gebeye aç karna 100gr glikoz içeren sıvı içirilir; birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde kan şekeri ölçümü yapılır. En az iki değer normalin üzerinde ise gestasyonel diyabet tanısı konur.

Çıkması gereken normal değerler:

 • Açlik; 95mg/dl,
 • 1. saat;185mg/dl,
 • 2. saat;165mg/dl,
 • 3. saat;145mg/dl olmalıdır.

Son 3 aylık kan şekeri değişikliklerini kontrol etmek için Hg A1c tayini yapılabilmektedir.

Tedavi

Tüm GDM gebelerin yüzde 15-20’sinde insülin tedavisine ihtiyaç duyulurken hastaların büyük bir kısmında bir diyet uzmanı ile beraber düzenlenen diyet ve egzersiz yeterli olmaktadır. Diyetteki kalori ihtiyacı 35kcal/kg olarak hesaplanır.

Beslenme 3 ana, 3 ara öğün şeklinde az ve sık olmalıdır. Kan şekeri kontrolü için diyetin düzenlenmesi tek başına geçerli olmayıp psikolojik stres de kontrol altına alınmalıdır. Orta dereceli fiziksel egzersiz kan şekeri kontrolünde çok yarar sağlamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak yürüyüş, yüzme ve yoga önerilebilir.

Tanı konulduktan sonra hedef açlık kan şekerini 95mg/dl, tokluk kan şekerini 1. saatte 140mg/dl altında tutmaktır. Bakımın en önemli unsuru periyodik kontrollerdir. Diyetin ayarlanmasını takiben bir hafta sonra kan şekeri değerlendirilir. İstenilen sonuca ulaşılamazsa insülin ihtiyacı gelişir.

Gestasyonel diyabetlilerde hangi tedavi şekli yapılırsa yapılsın, haftada bir kez kan şekeri ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Gebelik takip sıklığı 32. haftadan sonra sıklaşmalı ve gestayonel diyabetli anne bebekleri iri fetus ve geç akciger gelişimi nedeniyle son haftalarda dikkatle gözlenmelidir.

Doğum sonrası:

Gestasyonel diyabetli annelerde doğum sonrası insülinle tadavi ihtiyacı genellikle ortadan kalksa da yaşantılarının ilerleyen döneminde diyabetle karşılaşma riskleri artmaktadır.

Bu nedenle doğumdan 6 hafta sonra glisemik durum yeniden değerlendirilmeli ve 75gr glikoz yüklemesi yapılmalı; normal çıkması halinde 3 yıllık aralarla tekrarlanmalıdır.

Bu kadınlar; hayat tarzlarında değişiklik yapmalı, insülin direncini azaltmak için ideal kiloya inmeli, sık ve az beslenerek egzersiz yapmalıdırlar.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gebelik-diyabeti-dusuk-riskini-artiriyor/

Gebelik Diyabeti – Gestasyonel Diyabet Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti, vücudun gebelikte artan kan şekeri ile baş edecek uygun miktarda insülin üretememesidir diğer diyabet hastalıklarına benzer, ama geçici bir durumdur.

Gebelik diyabeti veya gestasyonel diyabet ilk defa hamilelikte ortaya çıkan yüksek kan şekeri değerlerinden meydana gelir. Bu tip gebelik diyabeti büyük ihtimalle bütün hamileliklerin % 10-15’inde görülmektedir.

 Gebelik diyabeti gebeliğin en sık görülen komplikasyonlarından dır.

Gebelik diyabeti kadınların çoğunda doğumdan sonra kaybolur fakat daha sonra kadınların % 25- 50’sinde tip 1 veya tip 2 diyabet gelişebilir.

Hamilelikte (şeker hastalığı) neden olur?

 1. Diyabet (şeker hastalığı) vücudun yeteri kadar insülin üretememesi sonu ortaya çıkar.

 2. İnsülin, pankreasta üretilen ve vücutta şeker seviyesini düzenleyen bir hormondur.

 3. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişimler anne adayının insülin dengesini de bozar ve bu durumun sonucu olarak da gebelik diyabeti meydana gelir. 

Gebelik şekeri tarama testi ne için yapılır?

Gebelik diyabeti tarama testinin gebelik şekeri gelişme riski olmayan anne adaylarında da yapılması gerekebilir fakat bu testin özellikle yapılması gereken anne adayları vardır.

Örneğin aşırı kilolu anne adaylarında, ailesinde (anne, baba, kardeş gibi) diyabet hastası olan hamilelerde, daha önceki hamileliğinde gebelik diyabeti sorunu yaşayan hamilelerde, Afrika, Asya ve Latin Amerika kökenli hamilelerde, 30 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda, daha önce düşük problemi yaşayan hamilelerde, daha önceki bebeği büyük doğan anne adaylarında diyabet riski nedeni ile hamileliğinin ilk aylarında diyabet testi yapılır.

Gebelik şekeri tarama testi nasıl yapılır?

 1. Yüksek risk grubu altında olmayan hamilelerde 50 gr şekerli su içirip açlık veya tokluk durumuna bakmadan herhangi bir zamanda 50 gr şekerli su içirdikten sonra birinci saat sonunda alınan kan şekeri seviyesine bakılır.

 2. Normalde insülin ve glukoz sistemi sağlıklı çalışan bir hamilede kan şekeri belli bir seviyenin altında olması gerekir fakat kan şekeri normal seviyenin üstünde çıkar ise kan şekeri yüksek ve gebelik diyabeti riski olduğu anlamına gelebilir ve bu gibi bir durumda şeker yükleme testi yapılmasına gerek duyulabilir.

 3. Şeker yükleme testi, 100 gr ve 75 gr ile yapılır. 100 gr ile yapılan test için aç karnına açlık kan şekeri alınır ve 100 gr şekerli su içirilip, 1’inci saatte, 2’inci ve 3’üncü saatte olmak üzere toplam 4 adet kan alınır. Bu toplam 4 adet alınan kanın, 2 tanesi veya daha fazlası yüksek çıkar ise gebelik diyabeti tanısı konulur ve ona göre tedavi planlanır.

  Eğer bir tanesi yüksek çıkar ise şüpheli gebelik şekeri denilir ve belli bir süre sonra bu test tekrarlanır.

 4. Şeker tarama testi genelde 24 ile 30’uncu haftalar arasında yapılır.

Gebelik diyabeti tedavisinde uygulanan yöntemler

 1. Gebelik diyabeti uzun bir vade için vakaların % 85’inde beslenme planı ile iyi tedavi edilebilir. Diyetisyen yardımı ile doğru beslenme gebelik diyabetinde en önemli ilkedir.
 2. Hamilelikte oluşan şeker yüksekliği tedavisinde öncelikle diyet listesi verilir.

  Bu diyet listesinde bebeği tehye atmadan, alması gereken bazı maddelerden mahrum bırakmadan, sadece diyetteki toplam öğündeki alınan hem kalori miktarı hem de o kalorinin bileşiğindeki % kaçı glukoz, % kaçı yağ ve % kaçı protein olduğunu iyi bir şekilde ayarlayarak kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak üzere tedavi planlanır.

 3. Verilen diyete rağmen, açlık ve tokluk şekerinde farklılık görülmez ise insülin tedavisine gerek duyulur. İnsülin, zaten vücudun ürettiği bir madde olduğu için doktorun tavsiyesi ile hamilelikte de kullanılabilir.
 4. Gebelik diyabeti gelişen anne adaylarında doğumdan sonra bu durum normale döner.

  Yine de gebelik diyabeti geçiren kadınların beş yıl sonrasına kadar düzenli olarak diyabet testleri yaptırmaları gerekir, çünkü bu kadınlarda yaşın ilerlemesi ile tip 1 veya tip 2 diyabet riski artar.

 5. Yüzme, yürüyüş, merdiven çıkma ve hamilelik için uygun olan egzersizleri yapmak gibi yöntemler vücut hücrelerini vücuttaki kendi insülinine karşı daha iyi harekete geçirir.

Gebelik diyabeti bebeğe zarar verir mi?

Gestasyonel diyabet bebeğe zarar verir mi

Şekerin, ister gebelik ile başlayan cinsi isterse gebelikten önce başlayan cinsi olsun, genelde ne anne ne de bebek için kontrol altına alındığı sürece tehli değildir ancak fazla şekerin anne kanında dolaşmasına ve bu şekilde plasenta yoluyla bebek dolaşımına girmesine izin verilir ise o zaman hem anne hem de bebek için olası ciddi sorunlara sebep olur.

Anne adayında kan şekerinin yükselmesi durumunda şeker, pilasenta (bebek eşi) aracılığı ile fetusa ulaşır ve bu durumda fetus, reaksiyon olarak insülin üretimini arttırır fakat bu insülin, şekerde olduğu gibi, ”plasenta bariyerinden” geçemez, bu nedenle yüksek insülin seviyesinden dolayı anne karnındaki bebekte büyüme ve yağ oluşumu olabileceği için normalden büyük bebek doğumlarına neden olabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/hamilelikte-seker-hastalgi-neden-olur/

Gebelik Diyabeti: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik Diyabeti

Hamilelik harika bir yolculuktur. Ancak bazı komplikasyonlara karşı da hazırlıklı olmanız gerekir. Vücudunuz hamilelikte oldukça kırılgan ve hassas bir durumdadır. Hamilelikte ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar sadece ufak risklere yol açsa da, diğerleri oldukça riskli olabilir. Hamilelikte en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri ise, gebelik diyabetidir.

“Diyabet” kelimesi sizi ürkütebilir. Ancak gebelik diyabeti tanısı konulan hamilelerin öncesinde şeker hastalı olması gerekmez. Çok sağlıklı bir kadın gebe kaldıktan sonra gebelik diyabeti tanısı ile karşı karşıya kalabilir.

Gebelikte diyabet birçok komplikasyona neden olabilir ve zamanında tedavi edilmesi gerekir. Gebelik diyabeti ve hamilelikte şeker hastalığına dair daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Neden Olur?

Birçok kadın diyabet hastalığından muzdariptir. Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet hastalarının yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları gerekir. Ancak gebelik diyabeti, diğer iki tip diyabet hastalığından farklıdır. Uzmanlar henüz gebelik diyabetinin nedenlerinden tam olarak emin değildir. Fakat hamilelikte glikozun vücuda etkilerini anlamanız yararlı olacaktır.

Besinler vücut tarafından sindirilir ve kan dolaşımına girerek glikoz üretir. Pankreas insülin yapmak için harekete geçer. İnsülin, kan dolaşımına ve hücrelerin içine glikoz geçiren önemli bir hormondur. Ardından hücreler bu glikozu vücudumuza enerji sağlamak için kullanır.

Hamileliğinizin başında, küçük değişiklikler olur. Şimdi resmin içinde plasenta da vardır ve vücut tarafından birçok hormon pompalanmaya başlar. Bu hormonlar insülinin çalışmasına engel olarak kan dolaşımında glikoz seviyesinin yüksek düzeye çıkmasına yol açabilir. Kan şekeri seviyesi teh işaretini geçtiğinde, gebelik diyabeti gelişir.

Risk Faktörleri:

Gebelik diyabeti her hamile kadında gelişebilir. Ancak aşağıda yer alan risk faktörleri gebelik diyabeti riskini arttırmaktadır.
 1. Yaş: Eğer 25 yaşın üstündeyseniz, gebelik diyabeti hamile kaldıktan sonra gerçek bir tehdit haline gelecektir.
 2. Aile Öyküsü: Eğer ailede şeker hastalığı varsa, gebelik diyabeti riski de yüksektir.
 3. Gizli Şeker (Pre diyabet): Eğer kan şekeri seviyeleri yüksekse, hamile kaldıktan sonra gebelik diyabetine yakalanma riski artar.
 4. Gebelik Diyabeti Tarihi: Eğer bir önceki hamileliğinizde gebelik diyabeti teşhisi konulmadıysa, bu seferki hamileliğinizde gebelik diyabeti riskiniz yüksek olabilir.
 5. Aşırı Kilo: Aşırı kilolu veya obez iseniz, gebelik diyabetine yakalanma riskiniz olasıdır.
 6. Köken: Kafkas kadınları gebelik diyabetine karşı doğuştan şanslıdır. Ancak Siyahi, Hispanik ve Asyalı kadınlar büyük risk altındadır.

Gebelik Diyabeti Belirtileri:

Hamileliğiniz boyunca aşağıda yer alan belirtilerin sizde de olup olmadığını kontrol ederek, gebelik diyabeti hastalığını erken süreçte fark edebilirsiniz. Bu belirtileri sizde de varsa, doktorunuza başvurarak şüphelerinizi giderebilirsiniz.

 • İdrarda şeker
 • Aşırı susuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Mesane, vajina ve ciltte sık ortaya çıkan enfeksiyonlar
 • Bulanık görme

Gebelik Diyabeti Tanısı:

Sağlık söz konusu olduğunda geç kalmamak önemlidir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz gebelik için sağlığınızın iyi durumda olup olmadığını kontrol ederek bazı şüphelerinizi giderecektir.

Hamile kaldıktan sonra doktorunuz kan şekeri düzeylerinizi kontrol edecektir. Gebelik diyabetine dair testler genellikle hamileliğin son 3 ayında yapılır. Gebelik diyabeti tanısı için kullanılan testler şunlardır:

 • Glukoz Tarama Testi
 • Glikoz Tolerans Testi

Gebelik Diyabeti Komplikasyonları:

Hamileliğiniz boyunca ortaya çıkabilecek gebelik diyabeti komplikasyonları aşağıda yer almaktadır:

Eğer gebelik diyabeti tanısı konulursa, bebeğinizin aşırı doğum ağırlığına sahip olma ihtimali yüksektir. Kandaki ekstra glikoz bebeğin pankreasının fazla insülin yapması için teşvik edebilir.

Bu ekstra insülin bebeğinizin ekstra kilo almasına yol açar. Eğer normal doğum düşünüyorsanız, gebelik diyabeti nedeniyle sezaryen doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Aşırı doğum ağırlığı, bebeklerin büyüdüklerinde de kilolu olmasına neden olabilir.

 1. Erken Doğum Ve Solunum Sıkıntısı Sendromu:

Eğer kan şekeri yüksekse, erken doğum riski artar. Erken doğan bebeklerde solunum sorunları görülme olasılığı yüksektir. Eğer gebelik diyabeti varsa, erken doğum olmasa bile bebekte solunum sıkıntısı sendromu gelişimi daha yüksek bir risktir.

Eğer gebelik diyabeti varsa, doğumdan kısa süre sonra bebeğinizde kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) gelişebilir. Hipoglisemi bebekte nöbetlere yol açabilir.

Eğer gebelik diyabeti tanısı konursa, doğumdan sonraki hayatınızda tip 2 diyabetin gelişme riski de vardır.

Eğer gebelik diyabeti tespit edilmemişse ya da tedavi edilmezse, ölü doğuma neden olabilir.

Preeklampsi hastalığı hem bebeğin hem de annenin hayatını riske atabilir. Eğer gebelik diyabeti tanısı konulmuşsa, yüksek kan basıncı ve preeklampsi hastalıklarının gelişme riski daha yüksektir.

Gebelik Diyabeti Tedavisi:

Gebelik diyabeti tanısı konulduktan sonra, bu hastalık kolayca yönetilebilir. Hamileliğinizde ortaya çıkan gebelik diyabeti hastalığını nasıl kontrol edeceğinizi merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyunuz.

 1. Kan Şekerini Takibe Alma:

Gebelik diyabeti hastaları hamilelik boyunca bazı hususlara çok dikkat etmeliler.

Eğer gebelik diyabeti tanısı konursa, her gün kan şekeri seviyelerinin günde birkaç kez olmak üzere kontrol edilmesi gerekir.

Kan şekerini yakın takibe almak, seviyeleri düşük tutmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında, kan şekeri seviyelerinizi doktorunuz da hamileliğiniz boyunca kontrol etmeye devam edecektir.

Dengeli beslenmenin sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır. Özellikle gebelik diyabeti olan hamilelerin beslenmelerinde daha dikkatli olmaları gerekir. Sağlıklı ve dengeli bir diyetle, hamilelikte yüksek kan şekeri düzeylerini kontrol altına alabilirsiniz. Gebelik diyabeti olan kadınların kilo alımı doktor tarafından kontrol edilmektedir.

Gebelik diyabeti olan hamile bayanların diyet listesi meyve, sebze ve tam tahıllar içerir. Gerekirse diyetisyene başvurunuz.

Hamile olduğunuzda, zinde ve sağlıklı kalmanız için düzenli fiziksel aktivite ve hafif egzersizler yapmanız gerekir. Ayrıca gebelik diyabetini kontrol altına almak için de doktorunuz bazı egzersizler önerebilir.

Hareket halinde olmak, kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaya yardımcı olur. Egzersiz, vücudunuzun daha fazla insülin üretmesine teşvik eder.

Gebelikte egzersiz yapmak, aynı zamanda sırt ağrısı, kas krampları, şişkinlik, kabızlık ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları da rahatlatmaya yardımcı olur.

Gebelik diyabetini kontrol altına almak için her zaman ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Doktorunuz kan şekeri seviyesini düşürmek için insülin enjeksiyonları önerebilir. Bazı doktorlar oral ilaç reçete edebilir. Merak etmeyin. Gebelik diyabeti ilaçları kullanımı hamilelik sırasında güvenlidir.
 1. Bebeğin Yakından İzlenmesi:

Hamileyken en önemli şey, bebeğin sağlığıdır. Bu yüzden, doktorunuz anne karnında büyüyen bebeğinizi devamlı kontrol edecektir.

Gebelik diyabeti hakkında kendi bilgi ve deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte E Vitamini Faydaları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/gebelik-diyabeti/

Gebelikte Diyabet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gebelik Diyabeti

Gebelikte diyabet, özellikle son yıllarda görülme sıklığı artış gösteren bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Diyabet, yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabileceği gibi gebelikte de gelişebiliyor.

Türkiye, diyabet ve prediyabet insidansı yüzde 42 ile dünyada riski yüksek ülkeler arasında yer almaktadır.

Vücut kitle endeksi yüksek, önceki hamileliğinde diyabet geçirmiş ve ailesinde diyabet hikâyesi olan kadınlarda daha sık bir şekilde görülen gebelikte diyabet durumu, düşük riskinden rahim içi bebek ölümlerine, erken doğumdan çeşitli enfeksiyon hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Op. Dr. Asena Ayar, gebelikte diyabet hakkında önemli bilgileri sizinle paylaşıyor.

Gebelikte Diyabet Hamilelerin Önemli Bir Bölümünde Görülüyor

Gebelik diyabeti ilk kez gebelikte tanı konan, gebelik öncesi olma durumunun kesin olmadığı bir diyabet şeklidir. Hamilelik öncesi kan şekeri hiç yükselmeyen kadınların gebelikle birlikte kan şekerinin yükselmesi “gebelik diyabeti” olarak adlandırılmaktadır.

Gebelikle birlikte, zamanla kan şekerini düzenleyen insüline karşı bir direnç gelişir ve bu durum kan şekerinin yükselmesine neden olur. Gebeliklerin önemli bir kısmını etkileyen gebelikte diyabet durumunun tam olarak sebebi bilinmemektedir. Gebelikte diyabet vakalarının %86’sı gerçek, yüzde 14’ü gebelik öncesi varolan diğer diyabet tipleridir.

Yüzde 14’lük dilimde kalan vakalarda, kişilerin diyabet hastalığına sahip olduklarına dair bilgileri yoktur.

Hem Anne Adayı Hem de Bebek için Risk

Gıdalardan alınan şeker, pankreas hücrelerinden salgılanan insülin hormonu tarafından parçalanır. Gebelikte kadın, plesenta ve beyin büyümesine destek olan hormonlar salgılar. Ancak bu hormonların neredeyse hepsi insülinin aksi etki ederek kanda dolaşan şeker miktarını arttırırlar.

Gebelikte ise bebeğin büyümesine destek olan hormonlar salgılayan plasenta, aynı zamanda insülinin bir kısmını bloke ederek anne adayının bu hormona olan ihtiyacını artırır. Vücuda giren şekerin yeterli insülin olmaması nedeniyle kandan uzaklaştırılamaması ve enerjiye çevrilememesi sonucu gebelikte diyabet vakası ortaya çıkar.

Bu şekilde yükselen kan şekeri hem anne adayının hem de bebeğin hayatı için risk oluşturur.

Gebelikte Özellikle Taranması Gereken Riskli Grup

 • Obezite,
 • Vücut Kitle İndeksinin BMI 25’in üstünde olması,
 • Önceki gebeliklerde gebelik diyabeti öyküsü olması,
 • 35 yaş üstü gebelik yaşanması,
 • Ailede diyabet, yüksek tansiyon bulunması,
 • Açlık kan şekerinin 105 mg / dl’nin, tokluk şekerinin 120 mg / dl’nin üzerinde olması,
 • Beyaz ırk dışındaki ırklarda coğrafi yatkınlık,
 • Daha önce iri bebek doğurmuş olmak,
 • Önceki gebeliklerde doğumsal anomalili bir bebek dünyaya getirmek,
 • Nedeni bilinmeyen ölü doğum yapmış olmak,

Tip 1 Diyabeti Olan Anneler Dikkat!

Hamilelik öncesi diyabeti olan anne adaylarının, gerek hamileliğini planlarken gerekse hamilelik süresince dikkatli olması gerekmektedir.

Genellikle çocuk yaşta ortaya çıkan tip 1 diyabet, vücudun şekeri harcamak için gerekli insülin hormonu üretememesinden kaynaklanan bir durumdur.

Tip 1 diyabeti olan anne adaylarının gebelik süresince doktorları ile iletişim hâlinde olması ve insülin tedavisini aksatmaması gerekmektedir.

Sonraki Gebelikleri de Etkiliyor

Tip 2 diyabet, genelde 40 yaş sonrası ve kilolu kişilerde ortaya çıkar. Tedavisinde hem tablet formunda ilaçlar hem de insülin enjeksiyonları kullanılabilmektedir. Tip 2 diyabetle ilgili tanı, gebelik öncesinde ya da gebelik döneminde konulmuş olabilir.

Gebelik diyabeti bu süreçte ihtiyaç duyulan ekstra insülinin üretilememesi problemidir. Genellikle gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar ve gebelik sonlandıktan sonra geçer.

Ancak gebeliğinde diyabet ortaya çıkan bir anne adayının sonraki gebeliğinde de diyabet geliştirme riskinin iki kat arttığı unutulmamalıdır.

Gebelikten Önce Diyabeti Olan Anne Adayları ve Bebeklerini Bekleyen Riskler

 • Göz ve böbrek problemleri,
 • İri bebek dünyaya getirme,
 • İri bebek nedeniyle müdahaleli doğum ya da sezaryen doğum yapma,
 • Düşük yapma,
 • Bebeklerde gelişme sorunları, özellikle sinir ve kardiyovasküler sistem anormallikleri,
 • Ölü doğum ya da erken ölüm,
 • Doğum sonrası sağlık problemleri, hayatının daha sonraki evrelerinde diyabet ve obezite sorunları yaşama gibi riskleri vardır.

Gebelikte Ortaya Çıkan Diyabette Anne Adayları ve Bebeklerini Bekleyen Riskler

 • İri bebek riski buna bağlı olarak doğumun zor olması ya da sezaryenle olması,
 • Bebekte kalp ve solunum problemlerinin görülmesi,
 • Bebeğin hayatının ilerleyen dönemlerinde obezite veya diyabet geliştirmesi riski artar.

Diyabet Doğum Şeklini de Belirliyor

Diyabet nedeniyle göz, böbrek ve tansiyon sorunu olan gebelerin mecbur kalmadıkça sezaryenden kaçınması önemlidir. Çünkü bu kişilerde yaralar geç iyileşmektedir. Tıbbi zorunluluk bulunmadıkça diyabetli gebelerde normal doğum tercih edilmeli, bebeğin yüksek kilolu olduğu durumlarda ise sezaryene başvurulmalıdır.

Her Gebe Diyabet Testi Yaptırmalıdır

Diyabet riski yüksek anne adaylarının gebelik öncesi bir endokrinoloji uzmanı ile görüşmesi gerekmektedir. Her gebe, gebeliğin haftalarında, riski yüksek olanlar ise daha erken dönemde gerekli testleri yaptırmalıdır. Diyabet tanısı konulan gebelerde hastalık, düzenli şeker takibi ve diyet ile kontrol edilmeli, gerekli durumlarda insülin tedavisi uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Dönemi Boyunca Vücudunuzda Yaşanacak Değişimler

Kilo alımı

Gebelikte aşırı kilo alan bir diyabet hastasının kan şekeri, normal seviyenin üzerine çıkar. Yüksek kan şekeri bebeğe geçerek onun da kan şekerini yükseltir.

Bu durumda; bebekte kalp, böbrek ve damar sorunları gelişir. Bebek, tüm endokrin dengesi bozulmuş olarak dünyaya gelebilir. Gebeler; 4.

aydan sonra ayda ortalama 750 gram ya da 1 kilo alabilirler. Gebelik tamamlandığında bu, 10-11 kiloyu geçmemelidir.

Beslenme

Gebeler, 3 ana öğün, 3 ara öğün yapmalı ve ara öğünlerini aksatmamalıdır. Bu alışkanlık, hem 4 saati aşan açlık durumunun oluşması hem de kilo alımlarını önlemeye yardımcı olur.

Folik Asit

Folik asit her gebe için olduğu gibi diyabet hastası gebeler için de oldukça yararlıdır. Folik asidin doktorun belirlediği oranlarda düzenli kullanımı, bebeklerde “spina bifida” adı verilen omurilik gelişim bozukluğunun oluşmasına önler.

Egzersiz

Diyabetli anne adayları, sabah ve akşam 20 dakikayı geçmeyen hafif egzersizler yapmalıdır. Gebeler için en ideal egzersiz yürüyüştür. Düzenli egzersiz, insülin gibi kan şekerini düşürme özelliğine sahiptir.

Uyku

Vücudun ihtiyacı olan 7-8 saatlik uyku sonrası hormon sistemi kendini toparlar. Vücut için yararlı olan gece uykusudur. Kan şekeri gece gündüz ritmi ile bire bir ilişkilidir. Bu nedenle gece uyumadan, uykusunu gündüz almaya çalışan diyabet hastalarında şeker kontrolü sağlanması zorlaşır.

Hastane Çıkışı Ürünlerine Göz Atın

Doğumdan Sonra da Takip Bırakılmamalı

Gebelikte diyabet durumuyla karşılaşan kadınların doğum sonrası dönemde insülinle tedavi ihtiyacı genellikle ortadan kalkar. Ancak ilerleyen dönemlerde diyabetle karşılaşma riskleri artmaktadır.

Bu nedenle doğumdan 6 hafta sonra glisemik durum yeniden değerlendirilmeli ve glikoz yüklemesi yapılarak kan şekeri ölçülmelidir. Sonuçların normal çıkması halinde 3 yıllık aralıklarla testler tekrarlanmalıdır.

Gebelikte diyabet durumu yaşayan kadınların hayat tarzlarında mutlak suretle değişiklik yapmaları gerekecektir.

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.!

Источник: https://blog.joker.com.tr/gebelikte-diyabet/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть