Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenmeli?

Gebelik Diyabetinde Beslenme Önerileri

Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenmeli?

Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet), daha önce diyabeti olmayan anne adayının gebelik döneminde kan şekeri değerinin yükselmesidir.  Genellikle   ikinci trimester (ikinci 3 aylık dönem)  döneminde ya da sonrasındaki bir zamanda ortaya çıkan gebelik şekeri, doğumdan sonra ortadan kalkar.

Uzmanlar hamilelerin yüzde 2'sinde gebelik diyabetinin ortaya çıkabildiğine dikkat çekiyorlar. Gebelik Diyabeti olan anne adaylarının gebelik döneminde doğru ve bilinçli beslenmelerinin diyabeti olmayan gebelere oranla daha fazla önem taşıdığı belirtiliyor.

Gestasyonel Diyabette, günlük alınması gereken enerji dağılımının anne adaylarının özelliklerine göre belirlenmesi gerektiği ifade ediliyor.Anne adaylarının beslenme programlarında karbonhidratın tamamen kesilmesi yerine, bu besinleri doğru adresten alınması gerektiğine değiniliyor.

Peki, uzmanların gebelik diyabetinde beslenme önerileri neler? Hamilelik şekeri olanlar nasıl beslenmeli?

Uzmanlar gebelik diyabeti olan anne adayları için vermiş oldukları beslenme önerilerinde günlük enerji alacakları karbonhidratları tamamen kesmenin hatalı bir davranış olduğunu belirtiyorlar.

Bunun yerine bu gıdaları; kepekli pirinç, tam tahıl taneleri, kepekli makarna, yulaf ve bulgur gibi doğru adresten alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Bu dönemde anne adayının kan şekerinin ani düşüşünü önlemek için posadan zengin gıdaların tercih edilmesi gerektiği ve ara öğünlerin kesinlikle atlatılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Anne ve bebeğin sağlığını koruyacak ve tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak kişiye özel diyet listeleri ile anne adayı ve bebeğin yeterli ve dengeli beslenmeleri sağlanıyor. Bu şekilde anne adayının alması gereken enerji; boyuna, yaşına ve o an olduğu kiloya, hamileliğinin başından beri almış olduğu kiloya ve fiziksel aktivite düzeyi gibi parametrelere bakılarak hesaplanıyor.

Gebelik Döneminde Beslenme Hassastır

Anne adayının günlük ihtiyacı olan enerjiyi hangi besinlerden alacağı diyetisyen ve anne adayıyla birlikte düzenlenmesi gerekir. Gebelikte beslenmenin önemli olduğu kadar hassas bir konu olması nedeniyle anne adayının besinlere karşı iştahsızlığı ya da fazla aşerme gibi konularda anneye özel hazırlanan diyet listeleri önem taşır.

Kilo Alımına Dikkat

Gebelik şekerinde önemli konulardan biriside kilo artışının fazla olabileceğidir. Bu nedenle gebeliğin başından itibaren, gebelik şekeri tanısı konmadan önce de beslenmede kontrollü gitmek gerektiği önerilir.

Anne adayı gebeliğe olması gereken kilonun üzerinde başladı (BKE beden kitle endeksi 25'in üzerinde) ise ilk üç aylık dönemde kilo almaması tavsiye edilir.

  BKI = kilo / boy(m) X boy (m)   18,5 altı Zayıf 18,6 – 24,9 Normal 25,0 – 29,9 Şişman 30 ve üzeri Obez   

Her Zaman Şeker Yükselmez

  Gebelik diyabetinde her zaman kan şekerinde yükselme olmaz.  Bazı durumlarda kan şekeri değerinde düşme de yaşanabilir ve durum çok tehlidir. Bu sebeple doktorun ve beslenme uzmanlarının belirttikleri periyotlarda kan şekeri kontrolü yapmak / yaptırmak, besin tüketim kayıtlarını tutmak ve tutulan bu kayıtlar eşliğinde beslenme programını yenilemek gerekmektedir.  

10 Altın Kuralı Unutmayın

Hamilelik şekeri olan anne adayları için uzmanlar gebelik diyabetinde beslenme önerileri için, 10 altın kuralın unutulmaması gerektiği hatırlatılır.

Bu kurallar; Diyet; anne aday için özel hesaplanmış ve onun seveceği besinlerden oluşturularak,  sosyal yaşantısına uygun olmalı,   Gebe kalınan kilo, hamilelik dönemi boyunca alınacak kiloyu belirlemektedir.

  Gebelikte şeker olan anne adayının beslenme programı, mutlaka beslenme uzmanıyla oluşturulmalıdır.   Ara öğün ve normal öğünler kaçırılmamalıdır,   Karbonhidrat içeren besinler öğrenilmeli ve alınması gereken karbonhidrat kaynağı besinleri kişi kendi seçmelidir.

  Gebeliği takip eden doktorun önereceği düzeyde fiziksel aktivite yapılmalıdır.   Bol miktarda su içilmelidir.   Basit şekerlerden uzak durulmalıdır.   Kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmelidir ve  bol posa tüketilmelidir.      

Gebelik Şekeri Olanlar İçin 1 Günlük Örnek Menü

Kahvaltı   3 dilim esmer ekmek 2 dilim az yağlı peynir ya da1 haşlanmış yumurta + 1 dilim az yağlı peynir mevsimine uygun bol çiğ sebze 5- 6 adet zeytin (tuzsuz) şekersiz açık çay   

Ara   1 porsiyon meyve ½ kase az yağlı yoğurt ya da½ bardak az yağlı süt   

Öğle   1 kase çorba 100 – 150 gram et ya da tavuk ya da balık salata (1 – 2 tatlı kaşığı zeytinyağlı) 3 dilim esmer ekmek ya da ekmek yerine geçenler   

Ara   1 meyve 1 kase az yağlı yoğurt 1 dilim esmer ekmek ya da ekmek yerine geçenler   

Akşam   1 kase çorba etsiz sebze yemeği 1 kase az yağlı yoğurt 2 dilim esmer ekmek ya da ekmek yerine geçenler  

 Ara   1 porsiyon meyve 8-10 adet fındık     

Ara( yatana kadar geçen süre fazla ise )   ½ kase az yağlı yoğurt ya da ½ bardak az yağlı süt 1 dilim esmer ekmek ya da 3 kaşık yulaf gevreği      

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/gebelik-diyabetinde-beslenme-onerileri

Gebelik diyabeti nedir Hamilelikte beslenme nasıl olmalı?

Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenmeli?

Anne adayları hamilelik dönemlerinde mutlaka iyi beslenmeli. Bunun yanında da anne adayı her önüne gelen yiyecekleri de yememeli. Hamilelik dönemi anne ve bebek sağlığı için çok önem verilen bir dönemdir.

Hem anne sağlığı hem de bebek gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi bu dönemde oluşmakta ve gelişmektedir.

Peki Gebelik diyabeti nedir? Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Gebelikte beslenme listesi neleri içermelidir?

Gebelik sürecinde annenin fazla kilo almasını ve buna bağlı olarak bebekte oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek için, annenin beslenme şeklinin düzenlenmesi 'hamilelik diyeti' olarak adlandırılır.

Hamilelik diyeti, gebelik boyunca kilo alımını durdurmayı değil, sağlıklı ve dengeli şekilde kilo almayı hedefler.

Doğumdan sonra, gebelikte alınan kiloların daha kolay verilmesi ve bebeğin fazla kilolu doğmaması için gebelik diyeti yapılabilir.

Hamile diyeti nedir?

Hamilelik boyunca, doğru ve dengeli beslenmek anne ve bebek sağlığı açısından vazgeçilmez öneme sahip olduğundan, uzman doktor ve diyetisyenler tarafından önerilmedikçe, diyet programı uygulanmamalıdır. Gebelik döneminde doğru ve yeterli beslenme bebeğin gelişimi açısından şarttır.

Yetersiz beslenme, annenin kan değerlerinin düşük olması, yetersiz protein ya da vitamin alınması gibi durumlarda bebekte gelişim geriliği ve zeka geriliği görülebilir. Bununla birlikte erken doğum, düşük gibi riskli durumlar da oluşabilir.

Ancak gebelik sürecindeki beslenme düzenini, annenin hamilelik öncesi kilosu da doğrudan etkiler.

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Beden kitle indeksinin düşük olduğu hamileliklerde, kilo alımı oldukça önemlidir. Eğer ideal kilonuzun altındayken hamile kaldıysanız, beslenme sürecine dikkat etmeniz ve kilo almaya önem vermeniz gerekir.

İdeal kilonuzun üstünde hamile kalmanız durumunda ise gebelik diyeti sizin için uygun olabilir. Ancak hamilelik diyetine başlamadan önce mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hamileler şeker yüklemesi yaptırmalı mı? 

Hamilelikte sağlıklı kilo alımı nasıl olur?

Sağlıklı kilo alımı, doğru ve yeterli beslenmeyle birlikte, fiziksel aktivitenin de düzenli olarak yapılmasını gerektirir. Hamilelik kilosu düşük olan kadınların, sağlıklı kilo alabilmesi için öğün sayılarını ve miktarlarını artırmaları önemlidir.

Gebelikte fazla kilo almamak için ise öğün sayısı azaltılmadan öğünlerdeki karbonhidrat miktarı azaltılabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Çelik Tütüncü, gebelik sürecinde alınması gereken kilonun, hamilelik öncesi kiloya göre belirlenmesi gerektiğini söylüyor.

Uzmanlara göre, ideal kilonuzla hamile kaldıysanız, gebelik boyunca 7-12 kilo alabilirsiniz. Ancak ideal kilonuzun çok üstündeyken gebelik başladıysa 7-9 kilo almanız yeterlidir.

Hamilelik döneminde aşırı kilolu olsanız dahi, gebelikte diyet programları uygulayarak kilo vermeye çalışmanız bebeğinize doğrudan zarar verebilir. Bu nedenle gebelik diyeti programları, bir uzmanla görüşmeden hiçbir şekilde uygulanmamalıdır.

Gebelikte beslenme listesi neleri içermelidir?

Kemik sağlığı için güneş ışığından yeterli ve düzenli fayda sağlamaya özen gösterilmelidir.

Her gün 10-12 bardak su tüketilmelidir.

Haftada 1-2 kez bakliyat grubu( kurufasulye, nohut, kuru börülce, yeşil mercimek, barbunya) ve haftada 1 kez de omega-3 almak için balık tüketin genel olarak ızgara veya fırında tercih edin.

Beyaz ekmek, beyaz un , pirinç gibi basit karbonhidratlar tercih edilmemelidir bunların yerine tam buğday ekmeği, kepekli pirinç veya bulgur pilavı tüketilebilir.

Her gün 3 ara ve 3 ana öğün tüketilmelidir. Yemekler az az ve sık sık (3-4 saat arayla) tüketilmelidir.

Her gün yoğurt , peynir gibi süt ürünlerinden yeterli miktarda alınmalıdır.

Her gün 3-4 porsiyon et, tavuk, balık gibi protein kaynakları mutlaka tüketilmelidir.

Paketli ürünler katkı ve koruyucu maddeler içerdiği için kesinlikle gebelik boyunca tüketilmemelidir.

Paketli ürünler yine glikoz şurubu, fruktoz şurubu, tuz veya basit şeker içerdiği için kan şekerini bozabilir ve gebelik şekerine sebep olabilir bu yüzden tüketilmemelidir.

Konserve ürünler tercih edilmemelidir.

Çay ve kahve tüketimi kısıtlanmalı sadece ıhlamur çayı tüketilmelidir.

Tatlı, pasta, simit, börek, kek gibi beyaz un ve beyaz şeker içeren besinlerin tüketimi sınırlanmalı ve en aza indirilmelidir.

Şarküteri ürünler salam, sosis, sucuk gibi ürünler kanserojen besinler olduğu için tüketimi sınırlanmalı hatta hiç tüketilmemelidir.

Sakatatlar, kızartmalar, margarin, iç yağı, kuyruk yağı gibi besinler tüketilmemelidir.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/gebelik-diyabeti-nedir-hamilelikte-beslenme-nasil-olmali-705603.html

Şeker Hastası Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenmeli?

Şeker hastası hamileler, gebelik sürecinden itibaren doktor ve diyetisyenlerinden diyabetli gebeler için uygun olan bir diyet programı almalıdır.

Diyabetli hamileler için beslenme konusunda dikkatli davranmak, doktor kontrollerini aksatmamak ve tedavi yöntemlerini doğru şekilde uygulamak son derece önemlidir.

Zira diyabet, hem hamile kalmaya hazırlanırken hem de gebelik sürecinde anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebilir. 

Gebelik diyabetinde, günlük alınması gereken enerji dağılımı anne adayının özelliklerine göre belirlenmeli. Karbonhidratı tamamen kesmek yerine doğru adresten almalı; tam tahıl taneleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur ve yulaf gibi gıdalar tercih edilmeli.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz; gebelik döneminde diyabet çıkması durumunda uygulanabilecek beslenme formülleriyle ilgili bilgiler verdi: Gebelik döneminde kişinin karşılaşabileceği sağlık problemlerinden birisi de gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) dediğimiz gebelikte çıkan şeker hastalığıdır.

Hamilelikte Diyabet Tanısı

Gebeliği takip eden doktor tarafından gebeliğin 24 – 28. haftalarında yapılan şeker yüklemeleri ile tanısı konuyor.

Biz diyetisyenler de kişiye özel, anne ve bebeğin sağlığını koruyacak, geliştirecek, hem anne hem de bebeği tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak bir beslenme programı oluşturuyoruz.

Amaç anne ve bebeğin iyi beslenmesi, bunun sonucunda istenilen kan değerlerine ulaşılması, istenilen ölçüde kilo artışı sağlanılmasıdır. Anne karnındaki bebeğin sağlığı annenin yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Ancak fazla kilo alma riskine karşı kontrol de çok önemlidir.

Gebelikte anne metabolizmasında bazı değişiklikler olur. Beslenme, bu dönemde ayrıca önem içerir. Bu dönem genellikle ‘eksiksiz beslenme’ ile eşdeğer tutulur. Eksik beslenmenin zararları ön planda tutulur; kişi ihtiyacının üzerinde beslenmeye teşvik edilir. Aslında eksik beslenme kadar fazla beslenme de gebelikte ciddi sıkıntılar oluşturabilir.

Günlük alınması gereken enerjinin dağılımı önemlidir. Toplam enerjinin yüzde 15’i proteinlerden, yüzde 30’u yağlardan ve yüzde 55’i de kompleks karbonhidratlardan karşılanmalıdır. Gebelikte kişinin alması gereken enerji; yaşına, boyuna, olduğu kiloya, gebeliğin başından itibaren aldığı kiloya ve fiziksel aktivite düzeyi gibi kişi ile bağlantılı parametrelere göre hesaplanır.

İhtiyacı olan enerjiyi hangi besinlerden alacağı diyetisyen ve anne adayı ile birlikte düzenlenmelidir. Gebelik döneminde beslenme önemli olduğu kadar hassastır da. Bazı besinlere karşı iştahsızlık veya tam tersi fazla aşerme gibi konular olabilir. Bu gibi durumları diyetisyeni ile paylaşan anne adayına özel program hazırlanmalıdır.

Şeker Hastası Hamileler için Beslenme Düzeni

Gestasyonel diyabette kilo artışı fazla olabileceği için bu riski düşünerek daha gebeliğin başından yani gestasyonel diyabeti tanısı almadan önce kontrollü gitmek gerekir. Eğer gebeliğe olması gereken kilonun üzerinde başladıysanız (BKI yani Beden Kitle İndeksi 25’in üzerinde ise) ilk 3 aylık dönemde kilo alınmaması gerekir.

BKI = kilo / boy(m) X boy (m) 18,5 altı Zayıf 18,6 – 24,9 Normal 25,0 – 29,9 Şişman

30 ve üzeri Obez

Normalde de gebelikte 9 – 12 kg normal, fazla kilo ile başlandıysa 7 – 8 kg, düşük kilo ile başlandıysa 17 – 22 kg ağırlık kazanımı normaldir.

Karbonhidratı Doğru Adresten Alın

Gebelik şekeri içinde normal diyabetteki gibi en önemli besin öğesi karbonhidratlı (şekerli) besinler.

Ancak bu noktada şöyle bir yanlış anlaşılma da olmamalı; karbonhidratlı besinler kan şekerini yükseltir diye, gestasyonel diyabette diyetten çıkartılmaz.

Yapılan çalışmalar da göstermiş ki; gebelikte yeterli protein ve yağ alınsa dahi eksik karbonhidrat bebeğin beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler oluşturur.

Karbonhidratlarda önemli nokta; ne kadar karbonhidrat gerektiğinin iyi hesaplanması ve kişinin ihtiyaç duyduğu karbonhidratı günün hangi saatlerinde, ne kadar ve hangi besinlerle karşılayabileceğini öğrenmesidir. Kan şekerini hızlı yükselten basit şekerler yerine lif miktarı yüksek, kan şekerini daha yavaş yükselten, sağlığı geliştirmede daha etkin kompleks karbonhidratları seçmek faydalı olacaktır.

Kompleks karbonhidratlar; tam tahıl taneleri, kepekli pirinç, makarna, bulgur, tam buğday ekmekleri, çavdar, yulaf vb… Basit şekerler ise; çay şekeri, reçel, bal ve marmelat gibi gıdalardır.

Diyet programında karbonhidrat kaynaklarını öncelikli olarak ekmek ve ekmek yerine geçenler ile meyve grubu besinler oluşturur.

Bu besinler diyette kati suretle olmalı, ancak yenilecek miktar ve zamanlama çok iyi belirlenmelidir.

Gestasyonel diyabette sıkıntı her zaman kan şekerinin yükselmesi olmaz. Kan şekerinin düşmesi de yaşanır ve çok tehlidir.

Bu nedenle doktorun ve beslenme uzmanının istediği periyotlarda kan şekeri kontrolü yapmak / yaptırmak, besin tüketim kaydı tutmak ve bu kayıtlar eşliğinde beslenme programını yenilemek gerekir.

Annenin aldığı kilo, kan şekeri değerleri, yiyebildiği ve yiyemediği besinler göz önüne alınarak diyetisyen kontrolünde beslenme programı yenilenmelidir.

Ara Öğünleri Sakın Atlamayın

Öğün atlamayın. Diyabette olduğu gibi gestasyonel diyabette de kan şekerinin düşmesi oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bunu önlemenin en güzel yolu sık aralıklarla beslenmektir. Kan şekerlerinin istenilen düzeylerde tutulabilmesi için öğün sayı ve miktarları önemlidir. Ara öğünler, öğünden 2.5 – 3 saat sonra kompleks karbonhidrat içerikli olmalıdır.

Kan Şekerini Posayla Düzenleyin

Kan şekerini düzenlemede yardımcı besinlerin başında posa gelir. Posa, birlikte yenilen karbonhidratın kan şekerine olan etkisini azaltır. Kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatır.

Bu nedenle de tüm öğünlerimizde kalori değeri çok az olan ama vitamin, mineral ve posadan zengin olan kaynakları mutlaka soframızda olmalıdır (sebzeler). Bununla birlikte diğer karbonhidrat kaynakları da posadan zengin tercih edilmelidir.

(tam buğday ekmeği, çavdar, bulgur, meyveler vb. )

Diyabetli Hamileler, 10 Altın Kuralı Unutmayın:

 1. Gebe kalınan kilo, hamilelik dönemi boyunca alınacak kiloyu belirler.
 2. Gestasyonel diyabeti (gebelikte şeker) olan kişinin beslenme programı, mutlaka beslenme uzmanı ile hazırlanmalıdır.
 3. Diyet; anne adayına özel hesaplanmış, onun seveceği besinlerden oluşmalı ve sosyal yaşantısına uygun olmalı.
 4. Öğün ve ara öğünler kaçırılmamalı
 5. Hangi besinler karbonhidrat içerir öğrenilmeli. Buna göre öğünde alması gereken karbonhidrat kaynağı besinleri kişi kendi seçebilmeli.
 6. Gebeliği izleyen doktorun önereceği ölçüde fiziksel aktivite yapılmalı
 7. Bol su içilmeli
 8. Basit şekerlerden uzak durulmalı
 9. Kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmeli
 10. Bol posa tüketilmeli.

Источник: https://cicicee.com/seker-hastasi-hamileler-nasil-beslenmeli/

Gebelikte diyabete dikkat

Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenmeli?

Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca karşılaşabilecekleri önemli rahatsızlıklardan biri diyabet. Anne kadar bebek için de tehli bir durum olan hamilelik diyabeti hakkında uzmanlar uyarıyor: “Kan şekerindeki ani değişimler anne karnında bebek ölümlerine neden olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde uygulanan beslenme programı çok önemli.”

Gebelikte Diyabet, Beslenme ve Tarama Testleriyle Kontrol Altında Tutulmalı

Gebelikte en sık görülen medikal hastalıkların başında Gebelik Diyabeti geliyor. Gebelik Diyabeti, insülin eksikliği, insülin direnci veya her ikisi sonucu gelişen glikozun kan düzeyindeki artışı ile (hiperglisemisi) kendini gösteriyor. Gebelerin yaklaşık yüzde 2'sinde, üreme çağındaki kadınların ise yaklaşık yüzde 1'inde diyabet gözlemleniyor.

ŞEKER HASTALIĞI BAZEN İLK KEZ GEBELİKTE ÇIKAR

Çeşitli sebeplerle kan şekeri seviyesinin ayarlanamadığı bir hastalık olan şeker hastalığı (Diabetes Mellitus)'na, bazen kandaki şekeri dengeleyen insülin hormonunun yetersizliği bazen de yokluğu neden olur.

Ortaya çıkış nedenleri değişse de belirtileri, çok yemek yeme, sık idrara çıkma, çok su içmedir. Central Hospital'dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aslı Alay Uğur: “Şeker hastalığı bazen ilk kez gebelikte ortaya çıkar.

Buna gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri denir. İster önceden şeker hastası olsun ister hamilelikte şeker tanısı konsun, gebelikte beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kan şekerindeki ani değişimler anne karnında bebek ölümlerine neden olabilir.

Bu nedenle hamilelik döneminde uygulanan beslenme programı çok önemlidir.” diyerek gebelikte beslenmenin önemini vurguluyor.

Opr. Dr.

Aslı Alay Uğur, tarama testlerinin önemine dikkat çekerek anne adaylarının hamilelik sürecinde tarama testi yaptırması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Diyabetik gebelerde ayrıntılı ultrasonografi ve ayrıntılı fetal kalp incelemesi yapılmalı. Bebeklerde nöral tüp defekti yani sinir sistemi gelişim problemleri sıklığı artacağı için gebelerin tarama testlerini (ikili, dörtlü ) mutlaka yaptırmaları gerekiyor.

Sadece Çay Şekeri Değil, Karbonhidratlı Besinler De Şekere Dönüşür

Anne adayının kan şekerinin dengede kalabilmesi için yediği besinlerin şeker miktarının önemli olduğunu dile getiren Central Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak ise: “Sadece çay şekeri olarak bildiğimiz şeker değil; ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratlı besinler de parçalanıp şekere dönerler. Bu nedenle yemek seçimlerine dikkat edilmelidir.” diyor.

Dyt. Deniz Şafak, şeker hastalığı olan anne adaylarının beslenme şekillerinin nasıl olması gerektiği konusunda şunları söylüyor: “Diyabette ana öğünlerin dışında ara öğünler de önem taşır, kan şekerini dengeler.

Ara öğünlerde seçtiğimiz besinlerin içeriği tek başına karbonhidrat olmamalı, yanında mutlaka proteinli bir besin de almak gerekir. Proteinli yiyecekler karbonhidratın kana geçmesini yavaşlattır. Ekmeğin yanında peynir, meyvenin yanında süt, pilav-makarnanın yanına ayran veya yoğurt uygun olur.

Bu şekilde kan şekerini kontrol etmek daha kolay olacaktır. Diyabet hastaları, karbonhidratların türüne dikkat etmeli. Beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi kan şekerini hızlı yükseltecek besinler yerine kepekli ekmekler, tam tahıllı ekmekler, kepekli pirinç veya makarna, bulgur daha uygun besinler.

Bunlar ayrıca lifli–posalı oldukları için kana geçişleri yavaştır. Hamilelikte çok sık görülen kabızlık şikayeti için de iyi birer yardımcıdırlar.”

Dyt. Deniz Şafak, şeker metabolizmasının yağ ile birebir ilişkili olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Fazla yağlı besinleri tüketmemek gerekir. Yalnız hiç yememek de doğru değil.

Bu kez yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri vücutta emilemez. Yemekler ayçiçek, soya, mısırözü gibi bitkisel sıvı yağlarla; salatalar zeytinyağı veya fındıkyağı ile hazırlanmalı.

Yağlar ne kadar sağlıklı olursa olsun fazlası hem şeker hem de kan kolesterolü için tehli olabilir.

AZ ŞEKERLİ MEYVELERİ TERCİH EDİN

Şeker hastaları için meyve seçiminin önemli olduğunu belirten Dyt.

Deniz Şafak, et tüketimiyle ilgili de hastaları uyarıyor: “Muz, şeftali, üzüm, kayısı gibi çok şekerli meyvelerin yerine elma, armut, portakal, mandalina, greyfurt, erik gibi daha az şekerli meyveleri seçmeli ve yanında mutlaka süt- yoğurt ürünü tüketmek gerekir.

Şeker hastalarının günlük et tüketimi yaklaşık 150-200 gr. kadar olmalı ve etler yağsız olarak uygun pişirme yöntemi olan ızgara, fırın veya tencere yemeği şeklinde hazırlanmalı.” diyor.

MEYVE SUYU TÜKETMEYİN

Diyabet hastalarının sıvı ihtiyaçlarının fazla olduğunu vurgulayan Dyt. Deniz Şafak ekliyor: “Bu ihtiyacı en iyi su karşılayacaktır. Meyve suları tercih edilmemelidir çünkü çoğu şeker içerir.

Bitki çaylarının seçimi doğru yapılmalıdır. Ihlamur, kuşburnu gibi çaylar uygundur. Bu çaylara şeker kullanmamak gerekir.

Hamilelik döneminde her türlü katkıdan uzak durulduğu için tatlandırıcı kullanmamalıdır.”

Piyasada şeker hastalarına uygun birçok diyabetik ürün bulunduğunu belirten Şafak, ürünleri almadan önce etiketleri iyice okumak gerektiğini söylüyor: “Hamileler için uygun katkılar içermeyebilirler. Bu nedenle beslenme uzmanına veya doktora danışmadan bu ürünler kullanılmamalıdır.”

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/gebelikte-diyabete-dikkat-2013-02-16.html

Gestasyonel Diyabeti (Gebelik Şekeri) Olan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Gebelik Diyabetinde Nasıl Beslenmeli?

Gebelik diyabeti veya diğer adıyla gebelik şekeri, sadece hamile kadınlarda ortaya çıkan bir diyabet türüdür. Yani hamile olmadığınız sürece gebelik diyabeti olamazsınız. İlk olarak hamilelikte geliştirebilirsiniz veya önceden tanı almadığınız hafif bir diyabetiniz varsa, hamile kaldığınızda daha kötü hale gelebilir.

Hamilelikte bedeninizin insülini kullanma şekli değişir. İnsülin hormonu yediğiniz gıdaları glukoza veya şekere dönüştürür. Sonrasında bu glukoz, enerji için kullanılır.

Hamilelikte ise bebeğe daha fazla glukoz gönderebilmek için insülin direnciniz doğal olarak artacaktır. Bazı kadınlarda bu süreç yanlış ilerler ve vücut ya insüline tepki vermeyi bırakır ya da size ihtiyacınız olan glukozu sağlayacak miktarda insülin üretmez. Bu olduğu zaman kanınızda çok fazla şeker olur. Bu da gebelik diyabetine sebep olur.

Eğer son zamanlarda gebelik diyabeti tanısı aldıysanız veya tanı aldığınızda ne olacağını merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Hangi Gıdaları Tüketmeli?

 • Her öğünde protein tüketin
 • Beslenmenize günlük meyve ve sebzeler katın
 • Kalorilerinizin yarısından azı karbonhidratlardan gelmeli
 • Beslenmenizin %35’i yağlardan oluşmalı
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun veya sınırlandırın
 • Aşırı yemeyi engellemek için porsiyon boyutlarına dikkat edin

Eğer gebelik diyabetiniz varsa, sağlıklı, dengeli bir beslenmeye sahip olmak ilaçlar olmaksızın belirtileri yönetebilmenize yardımcı olur. Genel olarak beslenmenizde proteinler ve onun yanında doğru miktarda karbonhidrat ve yağ olmalı. Çok fazla karbonhidrat, kan şekerinde zıplamalara sebep olur.

Bir kez tanı aldığınızda, doktorunuzdan bir beslenme uzmanı önerisi alın. Onlar yemeklerinizi planlamanıza yardımcı olabilirler ve siz ile bebeğinizin sağlığını koruyacak yeme planları oluşturabilirler.

Besinler

Yemeklerinizi protein çevresine kurmaya çalışın. Çok sayıda taze gıdayı dahil edin ve karbonhidrat ve işlenmiş gıdaları sınırlandırın.

Eğer gebelik diyabetiniz varsa, günlük kalorilerinizin sadece %40-50’si karbonhidratlardan gelmeli. Kalorilerinizin %20-25’ini proteinlerden almaya çalışın. %25-35 civarı ise yağlardan gelmeli.

Amerikan Diyabet Derneği’nin önerilerine göre her yemekte %25 protein, %25 nişasta ve %50 nişastasız gıda bulunmalı. Bunlar arasında sebzeler ve salata var.

Bunlar gebelik diyabeti için genel rehber bilgileri. Eğer gebelik şekeri tanısı aldıysanız, doktorunuzla konuşmayı da unutmayın. Onlar size özel yemek planları ve önerilerde bulunabilirler.

Atıştırmalıklar ve Yemekler

Gebelik diyabetiniz varsa tercih edebileceğiniz bazı sağlıklı atıştırmalıklar ve yemekler şöyle:

 • taze veya donmuş sebzeler, özellikle de haşlanmış olanlar
 • yumurta veya yumurta beyazı
 • orman meyveleri ile birlikte yulaf ezmesi
 • taze meyveler
 • derisiz tavuk göğsü
 • fırında balık
 • yağsız patlamış mısır
 • yoğurt

Peki Ya Meyveler?

Diyabetiniz varsa da meyve yiyebilirsiniz. Sadece ne kadar yediğinizi takip etmeniz gerekli.

Doktorunuz çok fazla şeker tüketmeden karbonhidrat tüketmenizi sağlayacak ölçüm yöntemlerini size öğretebilir.

Hangi Gıdalardan Kaçınmalı?

Çok işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerekli. Bunlar arasında beyaz ekmek ve genel olarak çok şekerli olan her şey bulunuyor. Örneğin aşağıdakilerden kesinlikle kaçının:

 • fast food
 • alkollü içecekler
 • kekler gibi hamur işleri
 • kızarmış gıdalar
 • kola, meyve suyu ve tatlı içecekler gibi şekerli içecekler
 • şekerlemeleri
 • patates ve pirinç gibi çok nişastalı gıdalar

Eğer emin değilseniz, yediğiniz şeylerden doktora bahsedin. Neyden kaçınmanız gerektiğini tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Komplikasyonlar Nelerdir?

Gebelik diyabeti hem siz hem de bebeğiniz için riskli olabilir. Bedeninizdeki ekstra glukoz, bebeğin kilo almasına sebep olabilir. Büyük bebek ise daha zor bir doğum riskini arttırır çünkü:

 • bebeğin omuzları takılı kalabilir
 • daha fazla kanama olabilir
 • bebek doğduktan sonra kan şekerini düzenli tutmak ve nefes almak zor olabilir

Gebelik diyabeti aynı zamanda hamilelikte yüksek tansiyon riskini de arttırır.

Çoğu vakada gebelik diyabeti bebek doğduktan sonra son bulur. Ancak gebelikten önce diyabetiniz varsa, doğumdan sonra da olacaktır.

Gebelik diyabetine sahip olmak yaşamınızın geri kalanında da diyabet geliştirme riskinizi arttırır. Hem siz hem de bebeğiniz doğumdan sonra diyabet kontrolüne girersiniz.

Gebelik Diyabeti Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süreci kan glukoz düzeylerinize bağlı.

Çoğu vakada, gebelik diyabeti diyet ve egzersiz ile tedavi edilebilir. Bazı vakalarda oral ilaçlar almanız veya insülin iğneleri kullanarak kan şekerinizi düşürmeniz gerekebilir.

Sağlıklı Gebelik İçin Diğer Adımlar

İyi ve dengeli bir beslenmeye ek olarak sağlıklı gebelik için şunlara da dikkat edin:

 • Düzenli spor. Haftada üç gün en az 30 dakikalık spor hedefleyin. Hamileyken geniş kapsamlı aktiviteleri yaşamınıza sokmaktan kaçınmayın. Ancak yeni bir egzersize başlamadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Düzenli egzersiz kan şekerinizin dengede tutulmasına yardımcı olacaktır.
 • Her iki saatte bir yiyin. Kan şekerini kontrol altında tutmak için asla öğün atlamayın ve iki saatte bir sağlıklı atıştırmalıklar veya yemek yiyin. Öğün atlamak kan şekerinin dalgalanmasına sebep olur ve tekrar kontrol altına alınmasını zorlaştırır.
 • Vitaminlerinizi alın.
 • Doktoru önerdiği kadar ziyaret edin.

Gebelik diyabeti tanısı aldıysanız, doğru beslenme ve spor ile sağlıklı bir hamilelik geçirebilir, doğum yapabilirsiniz.

Источник: https://hamilelik.com/gestasyonel-diyabeti-gebelik-sekeri-olan-hamileler-nasil-beslenmeli/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.