Gebelik Takibi

içerik

Gebelik nedir? ve Gebelik Takibinin önemi

Gebelik Takibi

Hafta hafta gebelik gelişimi kesinlikle yakından takip edilmesi ve gebeliğin her dönemine dair anne ile bebeği hakkında bilgiler vermek için yapılmaktadır. Daha önceleri aylık olarak takipleri yapılan gebeliğin artık haftalık olarak yapılmaktadır.

Böylece anne ve bebeğinde gerçekleşen her türlü detay ele alınarak kontrol sağlandığı gibi, oluşabilecek sorunlarda haftalık gebelik takipleri sayesinde tespit edilebilmekle birlikte gerekli önlemlerde alınmaktadır. Gebeliğin başlamasından itibaren ilk muayenede gebelik hesaplaması yapılarak, gebelik haftası belirlenir.

Anne adayı bütün sağlık sorunları yönünden değerlendiremeye alınarak, gebelik haftalarının takip programı çıkartılır.

Gebelik dönemi her kadın için şüphesiz ki çok özel bir dönemdir ve bir o kadarda mucizevi bir dönem olarak karşımıza gelmektedir. Toplamda 40 hafta olan gebelikte birbirini izleyen ve sırasını kesinlikle şaşırmayan bir gelişim süreci vardır. Bütün bu gelişim evresini ve karşılaşılabilecek sorunları detaylı olarak sitemizde bulabilirsiniz.

Gebelik dönemi nedir?

Hafta hafta Gebelik dönemi kadınların hayatlarında en özel ve en güzel dönemlerin başında gelmektedir. Gebelik dönemi sürecinde kadınların vücutlarında bir çok değişimler olur. Bu nedenle özellikle gebeliğin ilk üç ayında hem anne adayı hem de vücudu gebeliğe adapte olmaya çalışır. Gebelik belirtileri yoğun olarak ilk üç ayda görülmektedir.

Mide bulantıları ve kusmalar, yorgunluk, halsizlik, psikolojik yönden kendini kötü hissetme, hassaslık, uykuya eğilim gibi bir çok gebelik belirtileri kadınları yormaktadır. İlk trimester olarak adlandırılan ilk üç ay içinde anne adaylarının cinsel isteklerinde azalmalar olabilir ki bu normal bir durumdur.

Gebeliğin anne adayları tarafından fark edilmesi sıklıkla 5-6. Haftalar arasında olmaktadır. Adet döngülerinin geciktiği ve erken gebelik belirtilerinin yaşandığını fark eden anne adayımız ilk olarak eczanelerden rahatlıkla ulaşabileceği idrarda gebelik testi alır ve kendisi uygular.

Çıkan sonuç pozitif ise kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak kanda gebelik testi uygulanmalı ve gebelik kesinleşmelidir.

Gebelik hesaplamasının önemi nedir?

Genellikle gebelik planlanmışsa, ilk ayında tespit edilebilmektedir. Çünkü zaten hamilelik beklenmekte ve adet gecikmesi yaşandıktan sonra acaba hamile miyim? Sorusu sorulmaktadır. Ancak planlı bir gebelik değilse sıklıkla gebeliğin 5-6.

Haftasında fark edilmektedir ve hafta hafta gebelik hesaplama yapılmaktadır. Bu 5-6 haftalık süreç içersinde anne adayı hamile olduğunu bilmediği için, kendine ve bebeğine zarar verecek davranışlarda bulunabilir.

Bu nedenle planlı şekilde gebe kalmak her zaman gebeliğe bir adım önde daha sağlıklı başlamak demektir.

Kadınların ilk dikkatini çeken adet gecikmesidir, her ay düzenli olarak adet dönemini yaşayan kadınların gecikmeleri olduğunda hamilelik belirtisi olarak gündeme gelmektedir. Hamileliğin başlangıcı son görülen adet tarihinin il günü olarak kabul edilmektedir.

Gebelik haftası hesaplama sonucu da görülen son adetin ilk gününü gösterir. Gebeliğin ilk haftalarında tam olarak hamilelik oluşmamış ve rahim sperm ile buluşmuş yumurtanın gelmesi için beklerken hazırlıklarına da son hızda devam etmektedir. Bu yüzden hafta hafta gebelik takibi gebeliğin 4-5. Haftasında başlanmaktadır.

Çünkü döllenen yumurta rahme ulaşmış ve konumuna yerleşmiş, gelişimine başlamıştır.

Hamileliğin onaylanmasından sonra bir kadın doğum uzmanına başvurarak ilk muayene yapılır bu ilk muayenede; anne adayı ile baba adayı arasında kan uyuşmazlığı sorunu var mı? Anne adayının sağlık öyküsü, daha önce gebelik yaşanmışsa bu gebeliğin öyküsü gibi pek çok yönden değerlendirmeye alınır ve yapılan ultrason muayenesi sonucunda gebelik hesaplama yapılarakgebelik takip programı tam olarak belirlenmiş olur.

Gebelik dönemi sürecinin başlangıç tarihi olarak görülen son adet kanamasının ilk günü olarak bütün dünyada kabul edilir. Bu nedenle gebelik isteyen kadınlar son adet tarihlerinin ilk günlerini not edebilirler. Sitemizde olan gebelik hesaplama programı ile de son adetinizin ilk gününü girerek hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gebelik Takibi Neden Önemli

Gebelik yaklaşık olarak 40 hafta olarak değerlendirilir (9 Ay 10 gün) lük bir süreçtir. Gebeliğinizin başlangıc tarihi olarak adet gününün ilk gününü olarak alınır. Bu sebeple gebeliğin 1. Haftasında daha  hamilesiniz diyemeyiz.

Tıbbi cihazlar kullanılarak ölçümleri yapılan gebeliğinizi haftalara ayırırlar daha önceleri gebelik dönemi ay ay takip edilirken artık en etkili teknik haftalık gebelik takibi biçiminde uygulanır. Tıbbi yönden gebelik 3 kısımdan oluşmaktadır Bu dönemler latince “ Trimester ’’  (üç ay) olarak isimlendirilir gebelikse.

com internet sitemizden gebeliğinizin her dönemi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Gebelik dönemi genel olarak üç aşamada incelemeye alınır. Bunlar 1-2 ve 3. Trimester dönemleridir. Birinci trimester gebeliğin ilk üç ayını, ikincisi ikinci üç aynı ve üçüncüsü ise son üç ayını içine alır. Gebeliğin ilk tirmesteri 1-13. Hafta arasındadır, ikincisiyse 14-26. Haftalar arasında üçüncü ise 27-41. Haftaları içine alır.

Источник: https://gebelikse.com/gebelik-nedir-ve-gebelik-takibinin-onemi

Gebelik Takibi Neden Önemli?

Gebelik Takibi

Gebelik süreci kadının yaşamındaki en zorlu, en nemli, en fazla dikkat gerektiren dönemlerin başında gelir.

Gebelik sürecinin hem bebek hem de anne adayı için en verimli, en sağlıklı şekilde geçmesi için de bu sürecin hem anne adayı hem de doktorlar tarafından özenle takip ediliyor olması gerekir.

Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikleri dönemde, yani daha gebelik planlarken takibe alınmaları gerekmektedir. Gebelik planlandığı dönemde anne adayının sağlığı takip edilerek olası bir gebeliğe hazırlanır.

Anne olmayı planlayan kadınların hem ruhen hem zihinsel olarak hem de bedenen gebeliğe hazırlanmalı ve gebeliğin oluşumu için fizyolojik şartlar oluşmuş olmalıdır. Gebelik kararı alan anne adayı için doktor çeşitli değerlendirmelerde bulunur.

 Özellikle de gebelik başlamadan önce folik asit içeren vitamin kapsüllerinin alınması, folik asit açısından zengin beslenilmesi çok önemlidir.

Bunun yanında doktor, gebelik planlandığı dönemde anne adayının tüm vücuduna ve bebeğe fayda sağlayabilecek bir takım önerilerde bulunacaktır.

Gebelik gerçekleştikten sonra da anne adayı ve bebeğin sağlığı için gebelik takibinin çok düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Anne adayının bebeği sağlıklı bir şekilde taşıyıp doğurabilmesi için doktorun önerdiği aralıklarla doktora gitmeli, kontrollerini aksatmamalıdır.

Hamilelik takibi nasıl yapılır?

Gebelik planlayan çiftler, korumasız cinsel ilişkiye girdikleri her ay gebelik testi yapar.

Ancak planlanmayan gebeliklerde, anne adayı adet kanaması geciktikten sonra evde idrarda yapar ve pozitif sonuç aldığında birkaç gün sonra bir sağlık kuruluşuna gidip kanda gebelik testi yaptırır.

Kanda gebelik testinin de pozitif sonuç vermesiyle gebelik kesinleşmiş olur. İşte bu aşamadan sonra anne adayı kendine bir doktor seçmeli, belirlemeli ve doktorla birlikte gebelik takibi planlanmalıdır.

Ortalama 9 ay 10 gün, 42 hafta civarında süren hamilelik dönemi boyunca doktor, anne adayı ve bebeğin sağlığı için düzenli olarak kan tahlilleri ve bebeğin gelişimini kontrol eden birtakım testler, ultrason muayenesi uygular.

Bu testler ve tetkikler gebelik sürecinin sağlıklı, düzenli ve olması gerektiği gibi ilerleyip ilerlemediğini tespit etmeye yarar.

Hamilelikte anne adayının sağlığında olabilecek küçük bir sorun bile bebeğe etki edebileceği için gebelik takibi yaparken anne adayının sağlığının da takip edilmesi gerekir.

Doktorun belirleyeceği aralıklarla gerçekleşen her muayenede anne adayının kilosu, kan değerleri ve tansiyonu gibi değerleri ölçülüp not edilir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda doktor, anne adayına gebeliği daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için önerilerde bulunur.

Anne adayı, gebelik boyunca kendi sağlığına ekstra özen göstermelidir. Zira normal zamanda çok basit bir şekilde atlatılan grip, enfeksiyon, kızamık gibi hastalıklar, hamilelikte çok daha ağır geçer, zor olur ve bebeğin sağlığı bu süreçte olumsuz etkilenir.

Hafta hafta gebelik takibi

Gebelik boyunca anne adayı ve bebeğin kontrolü, hamilelik evreleri denen aylık periyotlarla yapılmakla birlikte, gebelikte daha çok haftalık gelişimler üzerinde durulur. Özellikle de riskli vakalarda veya çoğul gebeliklerde gebelik kontrollerinin hafta hafta yapılması daha uygun olur.

Gebelik evreleri bebeğin; embriyo halinden sağlıklı bir doğum gerçekleşinceye kadar olan süreçte göstermiş olduğu gelişim evrelerinin tamamını kapsamaktadır.

İşte bu bağlamda hafta hafta gebelik evrelerinde anne adayları her doktor randevusunda bebeğin gelişimini yakından izleme şansına sahip olur.

Hafta hafta gebelik takibi sayesinde anne adayının genel sağlık durumu, beslenme düzeni ve kilo artışı sağlıklı bir şekilde takip edilir.

Bu süreçte anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilecek bir durum söz konusu olursa erken dönemde önlem alınabilir, müdahale edilebilir. Bu bağlamda gebelik döneminde özellikle anne adayının aldığı kilo miktarı çok yakından takip edilmektedir.

Çünkü bebeğin sağlığı ve hamileliğin olumlu bir şekilde devam etmesi için anne adayının kilosu çok büyük önem taşımaktadır.

Hamilelik döneminde hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı için sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve az ya da çok değil, yeterince kilo almak anne adayının daha kolay bir doğum anı yaşaması için de çok önemlidir.

Bu bağlamda genellikle bol sıvı tüketmek, özellikle de su içmek, yürüyüş yapmak, doğal ürünlerle düzenli beslenmek ve temiz hava almak en önemli ve uygulanabilir tavsiyelerdir.

Bu sayede hamilelik çok daha sağlıklı geçecek, doğum da daha ağrısız ve kolay olacaktır.

Gebelik takibinin unsurları nelerdir?

Gebelik takibi yapılmasındaki asıl amaç; sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve rahat bir doğum süreci yaşamaktır. Bu bağlamda;

Anne ve bebeğin genel sağlık durumunu belirleme,Gebelik haftasını tespit etme,Ortaya çıkabilecek riskler bakımından değerlendirme yapılarak, riskli gebelikleri belirleme,Anne adayı ve bebekle ilgili sağlık sorunları ortaya çıkmadan önce öngörme ve önleme,

Anne ve baba adaylarını süreç konusunda bilgilendirme gibi hususlar mümkün olabilir.

Источник: https://www.bulenttiras.com/gebelik-takibi-ve-onemi

Gebelik Hesaplama – Hafta Hafta Hamilelik Hesaplama ve Takibi

Gebelik Takibi

Anne adaylarının en çok merak ettiği hususların başında gebelik haftası hesaplaması gelir.

Bir anne adayının gebelik haftasını hesaplaması yada gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu öğrenmek istemesi meraktan ziyade Gebelik takibi açısından çok önemli hususların başında gelir.

 Yazımızın ayrıntılarına geçmeden önce hemen aşağıda yer alan “Gebelik Hesaplama” aracımızdan hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunu ölçünüz. 

Diğer Önemli Konular: 

Doğum Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Süt Parası Hakkı Ne Kadar Nasıl Alınır?

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama

Japon Takvimine Göre Cinsiyet Tahmini

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Tahmini

NOT: Bu makalemiz ve Gebelik Hesaplama Aracımız Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünün annevebebek(.)gov(.)tr adresinde yer alan bilgilere uygun olarak hazırlanmıştır.  

 • Gebelik tarihi ne zaman başlar? Cinsel birleşmeyle mi, son adet tarihiyle mi?
 • Gebelik haftasını belirleme yöntemleri nelerdir?
 • Son adet tarihi gebelikte neden bu kadar önemlidir? 
 • Gebelik haftası ne kadar bu kadar önemlidir?
 • Gebelik haftalarının aylık olarak karşılığı nedir?
 • Gebelik haftalarında yaptırmam gereken tetkikler nelerdir?
 • Bebeğim hangi boyutta?
 • Bebeğimin ilk kalp atışını ne zaman duyabilirim?
 • Bebeğimin ilk hareketlerini ne zaman hissedebilirim?
 • Bebeğim ne zaman doğacak?
 • Adet düzensizliği olanların gebelik haftası nasıl hesaplanır?
 • Tüp bebeklerde gebelik haftası nasıl hesaplanır?
 • Gebelikte hafta hafta bebeğin boy ve kilosu nasıl değişir?
 • Hamilelikte trimester dönemi nedir?

Gebelik Haftamı Nasıl Hesaplarım?

Hamilelik haftasını hesaplamanız için hemen yukarıda yer alan gebelik hesaplama aracımızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Son adetinizin ilk  gününü doğru girmeniz halinde, (+ – 3 ) farkla doğru sonucu elde edeceksiniz.  

Gebeliğin başlangıcı cinsel birleşmenin olduğu tarihten itibaren değil, son adet gününüzün başladığı ilk günden itibaren başlar. Bu husus ile alakalı açıklama alt başlıklarda yapılacaktır. Hemen aşağıda yer alan tabloyu bilgisayarınıza kaydetmenizi öneririm. Bu tabloyu sürekli takip ediniz. 

Gebelik Tarihi Ne Zaman Başlar? Cinsel Birleşme Gebeliğin Başlangıcı mıdır?

Gebelik sürecinin hesabında gebeliğin başlangıcının cinsel birliktelik ile başladığı sanılmaktadır. Bu yanlış bir bilgidir. Cinsel birliktelik gebe kalmayı sağlar. Ancak bebeğin gelişim süreci son adet kanamasının ilk gününden itibaren başlar. 

Açıklama: Adet kanamasının başladığı ilk gün ile birlikte kadının bedeninde bebek oluşumu için bir yapı meydana gelmeye başlar. Yumurtlama döneminde sperm tarafından döllenmenin olması halinde gebelik başlar. Ancak CENİN'İN (bebeğin) oluşumu adet kanamasının başında başlamıştır. 

Gebelik Haftasını Belirleme Yöntemi Nelerdir?

Bazı anne adayları gebe kaldıklarında en son adetinin ne zaman olduğunu hatırlayamamaktadır. Gebelik takiplerinde bu tarihin öğrenilmesi çok önemlidir. Bu durumda aşağıda yer alan yöntemler ile gebelik haftası belirlenebilir. (Ayrıntılı bilgi için Bkz. Gebelik Haftasını Belirleme Yöntemleri)

 • Ultrason Çekimi
 • Yumurtlama Tarihi (Ovulasyon Tarihi)
 • Tüp Bebekte Transfer Tarihi
 • Eski bir yöntem olan Muayene Yöntemi,
 • Fetoskop yöntemi,
 • Mezura ile fundus-pubis mesafesinin ölçümü

Gebelik Takibi İçin Son Adet Tarihinizi Çok İyi Takip Etmelisiniz

Gebelik planlaması yapan çiftler adet tarihlerini çok iyi takip etmelidir. 40 hafta sürecek olan gebelik takipleri adet kanamanız dikkate alınarak yapılacaktır.

 • Bebeğin anne karnında gelişimi bu tarihe bakılarak yapılır.
 • Bebek için istenen tetkiklerin yapılacağı tarihler adet tarihine göre hesap edilir.
 • Bazı tetkik ve tahlillerin yapılması çok kısa bir süreyi kapsadığından bu tarihin doğru öğrenilmesi çok elzemdir.  

Gebelik Haftalarınızı Adım Adım Takip Etmelisiniz

Anne karnında ki bebek her hafta gelişim göstermektedir. Bu gelişim sürecinde her haftanın takibi ayrıdır. Annenin beslenmesi alması gereken vitaminler haftaya göre belirlenir.

Dikkat: Gebelik Haftalarının takibinde en önemli husus ikili, üçlü gibi test ve tetkiklerin yapılmasıdır. Bu tetkikler hayatiyet arz eder şekilde önemlidir.  

Gebelik Haftasına Göre Kaç Aylık Hamileyim?

Öncelikle ifade etmek isteriz ki hekim kontrollerine giderken hekimler gebeliğinizi aylık olarak değil, haftalık olarak takip eder.  Ancak yinede kaç aylık hamile olduğunuzu merak ediyorsanız eğer “Gebelik Haftasına Göre Kaç Aylık Hamileyim” konulu makalemizi inceleyiniz. 

Gebelik Takiplerinde Yapılması Gereken Testler Nelerdir? 

40 haftalık gebelik sürecinde yaptırmanız gereken çok önemli tetkiklerin olduğunu unutmayınız. Bu testlerden bazıları Sağlık Bakanlığımız tarafından özellikle takip de edilmektedir. Özellikle Halk Sağlığı Kurumuna bağlı Aile Sağlığı Merkezleri tarafından bu süreç hafta hafta izlenmektedir. 

Not: Burada sayılan testler sadece başlıkları ile sayılmıştır. Ayrıntılarına ayrı makalelerde değinilecektir. 

 • İlk Muayenede İstenen Kan Testleri ve Hekimin değerlendirmesi neticesinde istenen testler 
 • İkili Test : 11 – 13 haftalarda istenilir. 
 • Üçlü ve Dörtlü Test : 16. ve 20 haftalar arasında istenir. 
 • İkinci Düzey USG : 18 ve 22. haftalar arasında
 • Şeker Yükleme Testi : 24. 28. haftalar arasında
 • Normal kontroller
 • Son aylarda NST kontrolleri

Gebelik Haftalarında Bebeğin Boy ve Ağırlığı Nasıl Değişir

Her hafta bebeğin boy ve kilosunda periyodik değişimler gözlemlenir. Bu değişimlerin doğuma yaklaştıkça arttığını göreceksiniz. Aşağıda yer alan tabloda Sağlık Bakanlığı verilerine göre ortalama bir bebeğin anne karnında ki gelişimi yansıtılmıştır. Bu tabloda ki veriler ortalama değer olup, her bebekte farklı gelişim süreci olabilir.

Gebelikte Bebeğimin İlk Kalp Atışını Ne Zaman Duyarım?

Normal kontrollerde bebeklerin kalp atışları 6. haftadan itibaren dinlenmeye başlanır. Ancak gelişen tıp teknolojisi 5. haftada da dinleme imkanı vermektedir. Bu süreden sonra her gebelik kontrollerinde kalp atışlarını hekiminiz dinleyecektir. 

Burada bilmeniz gereken husus kalp atışlarının 5. yada 6. haftada başladığı değildir. Kalp atışları bebekte zaten vardır. Ancak duymak için bu haftaları beklemek zorundasınız. 

Gebelikte Bebeğimin İlk Hareketlerini Ne Zaman Hissederim?

Hekim kontollerinde USG cihazları ile bebeğin ilk hareketleri 7. haftadan itibaren hissedilmeye başlanır.

Источник: https://yeni-kimlik.com/gebelik-hesaplama.html

Gebelik Takibi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gebelik Takibi

Gebelik takibi, anneler için doğum öncesi (prenatal) ve doğum sonrası (postpartum) sağlık hizmetlerinden oluşur. Sağlıklı bir hamilelik, anne ve bebekle ilgili doğum sağlığını geliştirmek için izlenen yöntemlere ve sürece bağlıdır.

Doğum Öncesi (Prenatal)

Doğum öncesi bakımı, hamilelik sırasında karşılaşılabilecek risklerin azaltılmasına yardımcı olur ve güvenli ve sağlıklı bir doğum yapma şansını artırır. Düzenli doğum öncesi muayeneleri, doktorunuzun hamileliğinizi izlemesine yardımcı olabilir ve ciddi hale gelmeden önce herhangi bir sorun veya komplikasyonu tespit edebilir.

Doğum öncesi bakım almayan annelerden doğan bebeklerin, düşük doğum kilosuyla doğma ihtimali üç katına çıkmaktadır. Doğum öncesi bakım, gebe kalmadan en az üç ay önce başlar. Bu dönemde takip edilmesi gereken bazı sağlık kuralları şunlardır:

 • Sigarayı ve alkolü bırakmak
 • Günlük olarak folik asit takviyeleri almak (400 ila 800 mikrogram)
 • Doktorunuzla tıbbi durumunuz, diyet takviyeleri ve kullandığınız reçetesiz veya reçeteli ilaçlar hakkında konuşmak
 • Evdeki tüm zehirli maddeler ve kimyasallar ile temastan kaçınmak

Hamilelik Sırasında

Hamileyseniz, hamileliğinizin her aşamasında düzenli doktor muayeneleri planlamanız gerekir:

 • Hamileyseniz ilk altı ayda her ay
 • Hamileyseniz yedinci ve sekizinci ayda iki haftada bir
 • Dokuz aylık dönemde her hafta
 • Bu ziyaretler sırasında doktorunuz sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını kontrol edecektir.

Doktor muayenesi aşağıdakileri içerebilir:

 • Anemi, HIV ve kan grubunu kontrol etmek için kan testi gibi rutin testler ve taramalar yapmak
 • Tansiyon ölçmek
 • Kilo miktarını kontrol etmek
 • Bebeğin büyümesini ve nabzını izlemek
 • Özel diyet ve egzersiz hakkında konuşmak
 • Daha sonraki ziyaretlerde, bebeğin pozisyonunu kontrol etmek ve doğum için hazırlanırken vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemek

Doktorunuz ayrıca hamileliğinizin farklı aşamalarında özel dersler de önerebilir. Bu derslerde:

 • Hamile olduğunuzda ne yaşayacağınızı öğrenirsiniz
 • Sizi doğuma hazırlayabilir
 • Bebeğinizin bakımı için temel bilgileri öğrenebilirsiniz

Hamileliğiniz yaşınız veya sağlık durumunuz nedeniyle yüksek riskli kabul edilirse, daha sık ziyaretler ve özel ilgi gerektirebilir. Yüksek riskli gebeliklerle ilgili çalışan bir doktora da başvurmanız gerekebilir.

Doğum Sonrası (Postpartum)

Hamileliğin dokuzuncu ayı daha fazla bakım gerektirirken, doğum sonrası bakım da önemlidir. Doğum sonrası dönem, bebeğin doğumundan hemen sonra başlayarak altı ila sekiz hafta sürer. Bu dönemde anne, yeni doğan bebeğine bakarken, birçok fiziksel ve duygusal değişime uğrar. Doğum sonrası bakım, uygun dinlenme, beslenme ve vajinal bakım içerir.

Yeterince İstirahat Etme

Güçlerini yeniden toplamak isteyen yeni anneler için dinlenme çok önemlidir. Yeni bir anne olarak çok yorulmaktan kaçınmak için şunları yapmanız gerekebilir:

 • Bebeğin uyuduğu zaman uyumak
 • Gece emzirmelerini kolaylaştırmak için yatağı bebeğin beşiğine yakın tutmak
 • Uyurken birinin bebeği biberonla beslemesine izin vermek
 • Doğru beslenmek
 • Doğum sonrası dönemde doğru beslenmenin sağlanması, vücudunuzun hamilelik ve doğum sırasında geçirdiği değişimler nedeniyle çok önemlidir.

Hamilelik sırasında aldığınız kilo, emzirmek için yeterli beslendiğinizden emin olmanıza yardımcı olur. Ancak doğumdan sonra sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz.

Uzmanlar emziren annelerin aç olduklarında yemek yemelerini önerir. Gerçekten aç olduğunuzda (meşgul veya yorgun değilken) yemeğe odaklanmak için özel bir çaba gösterin. Ayrıca:

 • Yüksek yağlı aperatiflerden kaçının
 • Protein, karbonhidrat ve meyve ve sebzeler içeren az yağlı yiyecekler tüketmeye odaklanın
 • Bol sıvı tüketin

Vajinal Bakım

Yeni anneler vajinal bakımı doğum sonrası bakımının önemli bir parçası haline getirmelidir. Aşağıdaki sorunları yaşayabilirsiniz:

 • Vajinal ağrı ve acı
 • Ağrı veya sık idrara çıkma gibi sorunlar
 • Küçük kan pıhtıları dahil olmak üzere akıntı
 • Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde kasılmalar

Semptomları tartışmak ve uygun tedavi almak için doğumdan altı hafta sonra doktorunuza muayeneye gidin. Vajinanın iyileşmek için zamana ihtiyacı olduğundan, doğumdan sonraki dört ila altı hafta içerisinde cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Bebek bekliyorsanız hayatınıza yeni bir rutin ekleyeceksiniz: Düzenli doğum öncesi muayene. Doğum tarihinizi öğrenecek ve bebeğinizin kalp atışlarını ilk kez duyacaksınız.

Doktorunuz ayrıca sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını da izleyecek, beslenme ve aktivite rehberleri sunacak, doğumda ve hamilelik sırasında neler beklemeniz gerektiğiniz açıklayacak ve yeni bebeğinizin bakımı ve beslenmesiyle ilgili ipuçları sunacaktır.

Sağlıklı Hamilelik İçin Önerilen Program

Sağlıklı bir hamilelik için doktorunuz muhtemelen aşağıda örneği gösterilen muayeneler sırasında sizi görmek isteyecektir:

 • hafta ila 28. hafta: Ayda bir doğum öncesi muayene
 • hafta ila 36. hafta: Her 2 haftada bir 1 doğum öncesi muayene
 • ila 40. hafta: Her hafta 1 doğum öncesi muayene

Doktorunuzun önerdiği programa sadık kalın

Hayatınız çok telaşlı olsa bile, prenatal bakım hem sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Aslında, bir anne doğum öncesi bakım almazsa, bebeğinin doğum kilosunun düşük olması üç kat daha olasıdır. Doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol ettiğinde, sorunları olabildiğince erken teşhis edip tedavi edebilir ve böylece mümkün olan en sağlıklı hamileliğe sahip olabilirsiniz.

Daha Fazla Ziyaret Gerektirebilecek Risk Faktörleri

Önerilen program değişmez değildir. Doktorunuz, kişisel sağlık durumunuza göre sizi ne sıklıkla göreceğine karar verecektir.

Gebe kalmadan önce ya da hamileliğiniz sırasında problemler ortaya çıkması durumunda, doktorunuz sizi daha sık görmek isteyecektir. Siz ve bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için ek testlere de ihtiyacınız olabilir.

Aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuz doğum öncesi ziyaretlerinizi artırabilir:

 • 35 yaş ve üstü olmak: Neyse ki, 30’ların sonlarında ve 40’ların başında kadınların çoğu güçlü, sağlıklı bebekler doğurur. Fakat 35 yaşından sonra, doğuştan kusurlu bir bebek sahibi olma şansınız artar. Hamilelik sırasında da komplikasyon riski daha yüksektir.
 • Önceden var olan sağlık sorunları: Diyabet veya yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz sizi daha sık görmek isteyecektir. Doktorunuz bu sağlık durumlarını yakından yönetmek için sizinle birlikte çalışacaktır, böylece bu hastalıklar hamileliğinizi veya bebeğinizin sağlığını etkilemez. Astım, lupus, anemi veya obezite gibi diğer sağlık sorunları da daha fazla ziyaret gerektirebilir.
 • Hamilelik sırasında ortaya çıkan tıbbi problemler: Doğum öncesi ziyaretler sırasında, doktorunuz gebe kaldıktan sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları araştıracaktır. Bunlar arasında preeklampsi veya hamilelikle ilişkili yüksek tansiyon ve gebelikte ortaya çıkan bir tür şeker hastalığı olan gestasyonel diyabet bulunmaktadır. Bu sağlık durumlarından herhangi birini geliştirirseniz, daha sık kontrole gitmeniz gerekebilir, böylece doktorunuz sağlığınız üzerinde etki edebilecektir.
 • Erken doğum riski: Preterm doğum veya erken doğum geçmişiniz varsa veya preterm doğum belirtileri vermeye başlarsanız, doktorunuz sizi daha yakından izlemek isteyecektir.

Düzenli doğum öncesi bakım için doktorunuzu görmek, zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/pregnancy-care

https://www.webmd.com/baby/how-often-do-i-need-prenatal-visits

Источник: https://jinekoloji.com/gebelik-takibi-nasil-yapilir

Gebelik (Hamilelik) Takibi Ankara

Gebelik Takibi
Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Gebelik takibi sağlıklı birbebek ve sağlıklı nesiller için olmasza olmazdır. Ankara gebelik takibinde yer alan kadın doğum uzmanları sağlıklı gelecek nesiller için hizmet vermektedir.

Gebelik takibinde önemli olan nokta doktorunuza güvenmeniz, onun önerilerini ciddiyetle dikkate almanız ve uygulamanızdır. Ankara Gebelik takibi doktorları olarak hastalarımıza bilimsel verilerin ışığında, hastanın hassasiyetleri göz önünde bulundurularak kaliteli bir hizmet vermek amacımızdır.

Şimdi sizlerle birlikte gebelik takibinde önemli olan noktaları inceleyelim.

Gebelik takibi, gebe kalan kadınların doğuma kadar yapılan muayenelerini kapsar. Modern anlamda aslında gebelik takibi, daha gebelik düşünmeye başlanıldığı andan başlamalı ve doğum sonrası da gebeliğin etkileri tamamen sonlanana kadar devam etmelidir.

Bu süre içerisinde sadece gebelik muayeneleri yapılmaz. Aynı zamanda gebeler, gebelik süreci, doğum ve bebek sağlığı ile ilgili bilgilerle donatılır. Bu süreç gebeler için bir eğitim sürecidir.

Bu eğitim sürecini gebeler kendini en iyi şekilde yetiştirerek hem daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilir hemde bebeklerini daha güvenli bir şekilde büyütebilirler.

Gebelik takibi ne zaman başlar?

Gebelik takibi, daha gebe kalmadan önce başlamalıdır. Gebelik öncesi dönemde yapılan jinekolojik muayene ve bazı testler ile gebelikte sıkıntı çıkarabilecek problemler tesbit edilip düzeltilebilir. Bu sayede daha sağlıklı bir gebelik ve daha sağlıklı bir bebek için ilk adım atılmış olur.

Gebelik öncesi dönemde annenin daha özce kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu geçirip geçirmediği kontrol edilir. Geçirmiş ve bağışıklık kazanmış olanlarda gebelikte daha rahat oluruz. Ancak kızamıkçık geçirmemiş kadınların gebelik öncesi muhakkak aşılanması gereklidir.

Aksi takdirde gebelikte geçirilecek bir kızamıkçık enfeksiyonu bebekte ciddi anomalilere neden olacaktır.

Yine önemli noktalardan bir tanesi en az 3 ay öncesinde folik asit tedavisinin başlanmasıdır.

Folik asit tedavisi bebeklerde oluşabilecek nöral tüp defekti riskini azaltmaktadır. Günde 400 mikrogarm folik asit alınması yeterlidir.

Ancak MTFHR mutasyonu olanlarda yada daha önceki gebeliğinde nöral tüp defektli bebek sahibi olanlarda 5 mg lık dozlarda vermek daha uygun olacaktır.

Sigara, alkol yada uyuşturucu alışkanlığı varsa muhakkak gebe kalmadan önce bırakılması sağlanmalıdır. Kansızlık, şeker hastalığı yada guatr gibi hastalıkların varlığı araştırılmalı ve varsa tedavi yoluna gidilmelidir.

Gebelik takibi nasıl yapılır?

Gebelik takibi gebeliğin durumuna göre değişmektedir. Herhangi bir problem olmayan gebeliklerde erken dönemde ayda bir sefer muayene edilir. İlk vizitte gebelik hesaplama cetveli yardımıyla gebelik haftası hesaplaması yapılır. Yapılan ultrasonda gebelik kesesi görülemezse kanda gebelik testi istenir.

Gebelik haftası belirlendikten sonra, 28 haftalık gebelik dönemine kadar aylık muayene yapılırken, daha sonraki haftalarda 2 haftada bir, 36 haftalık gebelikten itibaren ise hafta hafta gebelik takibi yapılır. Gebelik takibinde ultrason bizim elimiz ayağımızdır. Her muayenede ultrason yapılmalı, tansiyon ve kilo ölçülmelidir.

Gebeliğin başında yakın zamanda herhangi bir test yapılmadıysa genel bir değerlendirme için kan ve idrar testleri yapılır. Gebeliğin bazı dönemlerinde ikili tarama, üçlü tarama gibi gebeliğe özgü özel testler yapılır.

Gebeliğin her döneminde, hafta hafta gebelik belirtileri dikkatli bir şekilde takip edilmeli, gerekli durumlarda tedavileri sağlanmalıdır.

Gebelik takibinde yapılması gereken testler nelerdir?

Gebelik takibi için gelen hastada ilk vizitte geniş bir test paneli istenir. Bunların içerisinde kan tahlili, idrar tahlili, yaptırmadıysa smear testi gibi gebelik takibi testleri vardır.

Kansızlık testi, karaciğer ve böbrek testleri, kan şekeri, guatr testi, kızamıkçık ve toksoplazma testleri, sarılık testleri istenir. Vitamin B12 ve D vitamini seviyeleri ölçülebilir. İdrar testi ve idrar kültürü alınır.

Test sonuçları normal olan hastalar 11-13 haftalık gebelik döneminde ense kalınlığı ölçümü ve ikili tarama testi için çağrılır. Bebeğin ense kalınlığı ölçülerek hastadan alınan kanda bebekteki Down sendromu riski değerlendirilir. 16 haftalık gebelikten itibaren üçlü test yada dörtlü test yaplabilir.

18 haftalık gebelikten itibaren detaylı ultrason yapılarak bebekte anomali varlığı araştırılır. 24-28 haftalık gebelik döneminde şeker yükleme testi ile beraber idrar testi ve kansızlık testi tekrarlanır. 32 haftalık gebelikten itibaren bebeğin kalp grafileri (NST) çekilir.

Gebelik takibinde gelişen problemlere yönelik başka testlerde istenebilir. Gebelik takibi takviminize göre belirlenen tarihlerde ultrason ile değerlendirmeleriniz yapılır.

Gebelik takibinde ilk 3 ay

Adet gecikmesi olan kadın derhal bir kadın doğum uzmanına görünmelidir. Yapılan gebelik testinde gebelik varlığı tesbit edilecek olursa hasta gebelik takip programına alınır. Gebelik testi 1500 civarında olduğunda rahim içerisinde küçük bir kesenin görülmesi gereklidir.

Kese görüldükten sonra gebe 2 hafta sonra bebeğin görülmesi için tekrar çağrılır. 5 haftalık gebelikten itibaren bebeğin kalp atışları duyulabilir. Ancak bu süre geç yumurtlama olan hastalarda gecikebilir. Bebek kalp atımları gözlenen kadın gebelik takibine alınır. İlk 12-14 hafta gebeliğin ilk 3 ayıdır.

Bu dönem bebeğin organ gelişim dönemi olduğundan doktorunuzun haberi olmadan herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Gebelik takibinde ikinci 3 ay

Bu dönem 26-28 haftaya kadar olan dönemdir. Bu dönemde İkili test, üçlü test yada dörtlü test denen tarama testleriniz yapılacaktır. Bu dönemde hafif egzersizler yapabilirsiniz. 20 haftadan itibaren sağlık ocağına tetanoz aşısı için başvurmalısınız.

Nöbet tutan gebeler 24 haftadan sonra nöbetten çıkmak için doktorunuzdan rapor isteyiniz. 28 hafta ve üzeri gebelik haftalarında uçak seyahati yapacak olursanız sakınca olmadığına dair rapor almalısınız. Şeker yükleme testinizde bu dönemde yapılacaktır.

Gebelik takibinde son 3 ay

40 haftaya kadar olan dönemdir. 32 haftayı dolduran gebeler dilerlerse doğum izinlerinin 5 haftasını doğum sonuna aktarabilir. Bunun için doktorunuzdan izin kağıdınızı isteyiniz. Eğer isterseniz 32 haftalık gebelik döneminde tamamen izne de ayrılabilirsiniz. Artık yavaş yavaş doğum dönemine yaklaşıyorsunuz.

Doktorunuzla beraber doğum şeklini kararlaştırma vaktiniz gelmiştir. 35 haftalık gebelikten sonra doğum çantasını hazırlayınız. Doğum öncesi yapılacak kan testleri ile doğum yada sezeryana hazır olup olmadığınız belirlenecektir. 41 haftaya kadar hala sancı başlamazsa artık hastaneye yatırarak suni sancı başlama zamanı gelmiştir.

Gebelik takibi doktor tavsiyesine uymanız oldukça önemlidir.

Ankara Gebelik Takibi

Gebelik takibinde en iyi doktor sizin en iyi iletişim kurduğunuz ve her zaman rahatlıkla ulaşabildiğiniz doktordur. Ankaranın Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki muayenehanemizde gebelik takibini yapmaktayız.

Muayenehanemizde tüm kan, idrar ve patoloji testleri yapılmaktadır. Yine gebelik takibi sırasındaki NST takipleriniz de kliniğimizde yapılmaktadır. Ankara Gebelik takipleriniz muayenehanemizde yapılırken doğum yada sezeryan ameliyatınız anlaşmalı olduğumuz hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

Ankaradaki tüm özel hastanelerle anlaşmamız bulunmaktadır. Doğum yapacağınız hastane konusunda sizi bilgilendirecek ve hastane seçimine birlikte karar vereceğiz. Gebelik takibinde güncel yaklaşımlar ışığında gebelerimizin takibi dikkatli bir şekilde yapılmaktadır.

Amacımız gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde kucağınıza verilmesidir.

Ankara Gebelik Takibi Fiyatları nelerdir?

Ankara gebelik muayene ücretleri gittiğiniz kliniğin hastane yada muayenehane olması, aldığınız hizmetin kalitesine göre değişir. Ankara gebelik takibi fiyatları muayenehanelerde 250-500 tl arasında değişmektedir.

Ankarada gebelik takibinde en iyi doktor arayışında olan çiftler için elbette en iyi doktor en iyi iletişin kurdukları doktordur.

Aynı zamanda gebelik takibi sırasında bilimsel gelişmelerin ışığında son teknoloji ile gebeliğin yakından takibi oldukça önemlidir.

Etiketler

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Источник: https://www.drnerminkosus.com/gebelik-takibi-ankara.htm

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi

Kadınlar için her gebelik dönemi özeldir. İster daha önceden gebelik yaşasın, ister ilk gebeliğini yaşasın. Hafta hafta gebelik takibi, bu haftalardaki gelişmeler çok önemlidir. Bebeğin doğum anına kadar anne adayını büyük sorumluluklar düşüyor. Bu süreçte en fazla yorulan anne adayları oluyor.

Gebeliğin başlangıcında gözünüzde büyüyecek 40 haftalık bir döneme adım atıyorsunuz. Bu süre hiç bitmeyecekmiş gibi gelebilir. Ancak anne adayı aileye katılacak yeni bir bireyin heyecanıyla bu zorlu süreci hiç anlamadan atlatıyor. Bir de gebelikle alakalı bir sorun yaşanmadığında tadına doyulmuyor.

Anne adayları her hamileliğin bağımsız olduğunu, diğerlerine benzemediğini ve karnında bağımsız bir bireyin geliştiğini düşünürse bu süreci kolay geçirebilir.

Gebelik her anne adayı için ortak bir süreç olsa da, herkesin farklı deneyimler yaşadığı bilinmelidir. Bu süreçte bebeklerini de düşünerek atacakları her adımda dikkatli olmaları gerekir.

Çünkü gebelik dönemi içinde bir anlamda iki kişilik bir yaşamları olacaktır. Hafta hafta gebelik ilerleyecek, her hafta yeni gelişmeler olacaktır.

Gebelik süreci 40 hafta olarak kabul edilse de, bu süre 2 hafta daha uzayabilir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi 38 hafta kadar sürer.

Embriyonun rahme yerleştiği zaman tam olarak bilinmediği için kadının son adet kanamasından başlayarak 40 hafta gebelik süreci olarak değerlendirilir.

Kadın adet kanaması başladıktan 2 hafta sonra doğurganlık açısından en verimli dönemde olur. Bu dönemde gebe kalma olasılığı da yükselir.

Hafta hafta gebelik takibi nasıl yapılır, bunu her hamile kadın merak edebilir. Gebelik takvimi üzerinden bu takibi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kendinizde olan değişimleri ve bebeğinizin gelişimini bu şekilde kolayca görebilirsiniz. Doğuma kadar sizleri nelerin beklediğini, neler yaşayabileceğinizi net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Hamilelik kadınların yaşamında özel bir süreçtir. Gebeliğe adım atan her kadının merak ettikleri olur. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlar daha heyecanlıdır. Bu konuda öğrenmek istediklerini doktoruna da danışabilirler. Böylece daha doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik kendi gebeliğinize özel durumları da öğrenmiş olursunuz.

Hafta hafta gebelik hesaplama

Gebeliğe adım atan anne adayları için hafta hafta gebelik hesaplama çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Bebeğin gelişimi gebeliği 3 trimestere ayırarak takip edilir.

İlk 13 haftalık süreç ilk trimesteri, bundan 27 haftaya kadar olan süreç ikinci trimesteri, doğuma kadar olan yani 40 haftaya kadarki süreçte üçüncü trimesteri kapsar. Bu dönemlerin her birinde bebeğin gelişiminde çeşitli ilerlemeler olur.

Sağlıklı bir gebelik için hafta hafta gebelik takibi yapılmalıdır. Böylece bebek doğumda dış dünyaya adapte olacak şekilde gelişebilir.

Hafta hafta gebelik takvimi

Anne adayları için 40 haftalık gebelik süreci başlangıçta uzun gelebilir. Bu hem ilk gebeliğini yaşayanlar, hem de daha sonraki gebeliğini yaşayanlar için aynı heyecanla sürer. Hafta hafta gebelik takvimi içinde bebeğin her hafta belli ilerlemeleri kaydetmesi gerekir. Gebelik genellikle 40 haftalık süreçten önce doğumla son bulur. Doğumun 37 ile 42 haftalarda olması beklenir.

Gebelik haftası hesaplamasında kadın son adet tarihini biliyorsa, tahmini doğum tarihi daha kolay belirlenebilir. Gebe kadınlar haftalık gelişmeleri takip etmek ister. Bu da doktor kontrollerini ihmal etmemekle olur. Anne rahminde büyüyen bebeğin gelişimi için yapılması gereken bazı tarama testleri olur.

Ayrıca rutin muayenelerde ultrason ve diğer tetkiklerle bebeğin gelişimi takip edilir.

Hafta hafta gebelik resimli

Hamile olduğunu öğrenen kadınların hissettikleri tarif edilemez bir duygudur. Hamileliğin başlangıcından itibaren hem kendileri için hem de yeni doğacak bebekleri için 40 hafta sürecek bir yaşamları olacaktır.

Bu süreyi en iyi şekilde geçirmek, bu özel deneyimi her zaman hatırlamak isterler. Hafta hafta gebelik resimli olarak doktor kontrolleriniz size hazırlanacaktır.

Bunları takip ederek gebeliğinizde yaşayacaklarınızı bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz.

Hafta hafta gebelik belirtileri

Gebelikte embriyonun rahme yerleştiği tarih gebeliğin başlangıcı için önemlidir. Ancak bu tarih çoğu zaman net olarak bilinemez. Ancak gebelik takibinde tahmini doğum tarihi belirlenebilir. Anne adaylarının hafta hafta gebelik belirtileri de takip edilerek sağlıklı bir süreç geçirmeleri sağlanır.

Temel olarak üçer aylık dönemler halinde gebe kadında ve bebekte farklı değişimler olur. İlk trimester içinde hızlı bir gelişim olur. Bu dönemde ortaya çıkan belirtilerin en belirgin olanı anne adaylarını olumsuz etkileyen mide bulantısı ve kusma sorunudur. Bu her gebe kadında olmasa da çoğunluğunu etkiler.

Bu haftalarda embriyonun rahme yerleşmesi nedeniyle kasık ağrısı, lekelenme tarzında kanamalarda olabilir.

İkinci trimestere gelindiğinde bulantı ve kusma biraz azalmaya başlar. Bebeğin hareketleri hissedilebilir hale gelir. Bu haftalarda anne adayı daha enerjik olur. Henüz gebelik nedeniyle hareketleri kısıtlanmaz.

Bebek gelişmeye devam ettiği için kadının karnı büyümeye başlar. Yavaş yavaş hamilelik giysileri giymeye başlanır. Artık çevrenize gebe olduğunuzu söylemenize gerek kalamaz.

Çünkü dış görünümünüz gebe olduğunuzu hemen ele verecektir.

Son trimesterdeki haftalarda ise bebeğin hareketleri dışarıdan bile fark edilebilir hale gelir. Anne adaylarının daha erken yorulduğu, hareketlerinin kısıtlanmaya başladığı süreçtir. Doğum heyecanı da bu haftalarda başlar.

Hazırlıkların tamamlanması sırasında anne adaylarının destek alması gerekir. Bu haftalarda kramplarda etkili olabilir. Anne adayları beslenmesine çok dikkat etmelidir. Tuzlu besinleri tüketirse vücutta ödem olabilir.

Bu doğum içinde bir risk olabilir.

Hafta hafta gebelik prima

Gebeliğiniz boyunca ne gibi değişiklikler yaşayacaksanız hafta hafta gebelik prima üzerinde takibinizi yapabilirsiniz. Gebelik takviminde her haftada olacak gelişmeleri hem bebeğiniz için hem de kendiniz için takip edebilirsiniz. Düzenli rutin kontrollerinizde de doktorunuza sizi bilgilendirecektir.

Hafta hafta gebelik takibi hesaplama

Gebeliğe adım atan bu heyecanı taşıyan anne adayları hafta hafta gebelik takibi hesaplama nasıl yapılır bunu merak edebilir. Gebelik takibinde öncelikle kadının tahmini doğum tarihi belirlenir. Bu genellikle Nagele yöntemiyle belirlenir.

Anne adayı son adet tarihini biliyorsa, bu tarihin üzerine 7 gün eklenir. Bulunan tarihten de 3 ay geriye gidilerek gebe kadının tahmini olarak doğum yapacağı tarih bulunur.

Bu hesaba göre gebelik haftaları da belirlenerek sağlıklı bir gebelik süreci için gereken kontroller yapılır.

Hafta hafta bebek gelişimi hesaplama

Gebelik döneminde hafta hafta bebek gelişimi hesaplama için en sağlıklı olanı kilo ölçümünün yapılmasıdır. Bunun nedeni bebeğin boy ölçümünün ilk aylardan sonra rahimde aldığı pozisyon nedeniyle yapılan ultrason tetkikinde tam olarak ölçülemez. Eğer bebeğin gelişimi sağlıklı olursa boy ve kilo ölçümünün normal olduğu kabul edilir.

Gebelikte bebeğin kilosu ve büyüme hızı farklı seviyede olabilir. Doğum kilosu bunlara göre ortaya çıkar. Hafta hafta gebelik takibinde bebeğin kilosu ve boyu yaklaşık değerler üzerinden belirlenir. Yani bebeğin boy ve kilosu farklı olabilir.

Bebeğin haftalık gelişiminde küçük olduğunun belirlenmesi gelişme geriliği olduğunu göstermez.  Bebeklerin genetik özellikleri de buna etki eder. Doğum kilosu 2500-4000 gram aralığında olanlar normal, üzerindeki bebeklerde iri olarak tanımlanır.

Eğer gebelik takibinde rahimdeki bebek dik durabiliyorsa boy ölçümü yapılabilir. Bunun dışında kilo ölçümü yapılır.

Источник: http://www.anneleronline.com/hafta-hafta-gebelik-takibi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.