Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

içerik

Gebelik Testi | Hamilelik Testi

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

Kimilerinin heyecan ve umutla, kimilerinin ise korku ile beklediği sonucu öğrenmenin en kolay yoludur gebelik testi yapmak. Temel olarak, uygulaması son derece kolay olan ve evde idrar ile yapılan gebelik testi ile diğerine göre biraz daha zahmetli olan kan testi sayesinde gebelik olup olmadığı tespit edilebilir.

Gebelik, erkek sperminin kadın yumurtasını döllemesi ile başlayan ve yaklaşık 9 ay boyunca devam eden bir yolculuktur.

Kadının olgunlaşarak yumurtalığından atılan yumurta sadece 24 saat kadar canlı kalabilir. Vajinadan geçip rahme ulaşan spermler ise rahimde 2 – 3 gün canlı kalabilir.

Bu süre zarfında spermlerden biri yumurta içerisine girmeyi başararak onu döllerse, gebelik başlar.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte kadının vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunların en başında, döllenmeden sonraki ilk 6 – 12 gün içinde kandaki Beta hCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonun yükselmesi yer alır.

Beta hCG, gebelik hormonu olarak bilinir. Hamile olmayan bir kadının kanında bu değer ölçüldüğünde 0 (sıfır) ya da sıfıra yakın bir değer şeklinde çıkar.

Ancak hamilelik yaşayan bir kadının kanında Beta hCG değeri döllenmeden sonraki günlerde sürekli ve hızlı bir şekilde artmaya başlar.

Kanda Gebelik Testi

Gebelik için yapılan örnek kan testi sonuçları (Görsel alıntıdır.)

Döllenen yumurta rahme yerleşinceye kadar yaklaşık 5 – 6 gün geçer. Yumurta ile spermin buluştuğu andan itibaren zigot adını alan döllenmiş yumurta sürekli olarak bölünür ve çoğalır. Ne zaman 8 hücreli hale gelir, o zaman annenin kanında Beta hCG hormonu düzeyi artmaya başlar.

Kanda gebelik testi için değerler nasıl olmalı?

Anne adayından alınan kan örneğinde Beta hCG değeri 5mIU/ml’ nin altında ise gebelik testi sonucu negatif (gebelik yok) olarak yorumlanır. Ancak 25mIU/ml’nin üzerinde ise gebelik testipozitif (gebelik var) olarak değerlendirilir.

Hamile bir kadında hafta hafta değişen Beta hCG değerleri:

 • 3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
 • 4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
 • 5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
 • 6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
 • 7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
 • 9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
 • 13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
 • 17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
 • 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebek isteyenlerin şartlar olgunlaştıktan sonra en çok merak ettiği sorulardan biridir; “gebelik testi ne zaman yapılmalı?” sorusu.

Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinin ardından yaklaşık 6 – 12 gün sonra (ortalama 11 gün), oluşan embriyonun plasentası tarafından üretilerek kanda değeri yükselen ve adet döngüsünü devre dışı bırakan Beta hCG hormonu sayesinde kan testi ile gebeliğin varlığı saptanır. Beta hCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi ise 1-3 gün arasında olur. Yani döllenmeden sonraki 12 – 14. günler. 

Bu da adetin bir kaç gün gecikmesine denk gelir. Düzenli adet gören bir kadının adet günü geçtikten 4 – 5 gün sonra yapacağı hamilelik testi (idrar testi) de genelde doğruya yakın sonuç verir (yaklaşık %90-%97). Bazı gebelik testi markaları ise adet tarihinden 4 gün önce yapıldığında dahi %60 doğruluk payı ile gebeliği haber verebilir.

Beta hCG’nin idrara geçmesinden sonra yapılan gebelik testinde sonuç: pozitif

Doktorlar evde yapılacak hamilelik testinin (idrar testi) adetin gecikmesi üzerine doğru sonuç vermesi için adet tarihinden sonraki 4-5 gün içinde yapılmasını tavsiye ederler.

Adet tarihinden 4-5 gün sonra idrar ile yapılan gebelik testi pozitif çıkmışsa, yanlış olma ihtimali çok düşüktür. Ancak gebelik testi sonucu negatif çıkmış ve hala adet görülmemişse kan testi ile gebeliğin olup olmadığına bakılabilir. Bu durum gebelik harici başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

Gebelik Testi Pozitif Ama Hamile Değilim!

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar zaman zaman kafalarını karıştıran bir durum ile karşılaşırlar. Bu da evde yaptıkları hamilelik testi sonucunun pozitif çıkmasına rağmen daha sonra hamile olmadıklarını öğrenmeleridir.

Bir kadın hamile değilse neden hamilelik testi pozitif çıkar? İşte nedenleri:

 • Gebelik testini adet günü geçmeden uygulamışsa,
 • Kimyasal gebelik geçirmişse,
 • Dış gebelik geçirmişse,
 • Yakın bir zamanda düşük yapmış ya da kürtaj olmuşsa,
 • Hamilelik testini yanlış uygulamışsa,
 • Kısırlık tedavisi için bir takım ilaçlar kullanılıyorsa,
 • İdrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan ya da beyaz kan hücrelerine neden olan böbrek hastalıkları, yumurtalık kistleri, yumurtalık kanseri ve hipofiz bezi ile ilgili problemler yaşanıyorsa evde yapılan gebelik testleri gebelik olmamasına rağmen pozitif sonuç verebilir.

Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Gebeliğin saptanmasında iki yöntem kullanılır. Bunlardan birincisi kan yolu ile gebelik testi yapılması, ikincisi ise idrar yolu ile gebelik testi yapılması.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kan testi her zaman daha net sonuç verir ancak bunu yapabilmek için bir doktora ya da Aile Sağlığı Merkezi’ne (ASM) gidip kan örneği vermelisiniz.

ASM’lerde bu işlem için ücret alınmıyor.

Ancak sonucu ilk ben öğrenmek istiyorum derseniz eczanelerde satılan ve (2018 itibariyle) fiyatı ortalama 7 TL  ile 40 TL arasında değişen farklı markalardaki idrar ile sonuç alınan gebelik testi sayesinde adet tarihinizden ortalama 4-5 gün sonra doğru sonuç alabilirsiniz.

İnternette çok daha uygun fiyatlı ve farklı markalarda gebelik testi satılıyor.

Bebe time kaset tipi gebelik testi | Hamilelik Testi

İdrar testini eczaneden alırken eczacıdan nasıl kullanıldığına dair bilgi almanızda fayda var. Eğer bir şekilde bilgi alamaz ya da sormaya çekinirseniz satın aldığınız gebelik testi kullanma kılavuzunu mutlaka okuyun. Yoksa hamilelik testini yanlış uygulayarak ziyan edebilirsiniz.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki görselde gördüğünüz ve teknik olarak bu teste benzeyen diğer hamilelik testlerini uygulamak için idrarınızı ufak bir kaba koyup paketin içinden çıkan küçük pompanın içine bir iki damla çektirin. Daha sonra gebelik testini uygulayacağınız kasetin ucundaki daire içine bir damla damlatın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin.

Kasetli hamilelik testi

Eğer çok damlatırsanız hamilelik testi bozulur. Az damlatırsanız da doğru sonuç alamayabilirsiniz.

Hamilelik testinin sonucu yukarıdaki görselde de yer aldığı gibi çift çizgi çıkarsa gebelik var, tek çizgi çıkarsa gebelik yok şeklinde okunmalıdır. Eğer boşsa test bozulmuştur.

Evde Hamilelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Öncelikle eczaneden satın aldığınız gebelik testinin kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun.
 • Gebelik testi sabah yapılan ilk idrarla (az seyreltik olduğu için) daha net sonuç verir.
 • Hamilelik testi pozitif yani çift çizgi ya da biri net diğeri silik iki çizgi çıkarsa hamile olmama ihtimaliniz hamile olma ihtimalinizden çok daha düşüktür.
 • Hamilelik testi çizgilerinden biri net diğeri çok silik şekilde de olsa gebelik vardır diyebiliriz. Ancak emin olmak için ya bir kaç gün sonra test tekrar uygulanmalı ya da kan testi yaptırılmalıdır.
 • Bazı testler çizgi şeklinde sonuç verir, bazıları ise yazı olarak gebeliği belirtir. Bunun için yine kutunun üzerini ya da kullanma talimatlarını okumalısınız.

Sosyal medyada takip ettiğim hamilelik – gebelik ve annelik gruplarında bayanlar evde yaptıkları gebelik testi sonuçlarını diğer grup üyeleri ile paylaşıyorlar.

Kimisi “kızlar bi bakın, hamilelik var mı heyecandan öleceğim.” derken, kimileri de daha 9 aylık bebeğim var gebelik testi sonucuma bakar mısınız, gebelik varsa ben ne yapacağım?” diye kaygılanıyor.

Kişinin, kendine ve eşine ait ve özel olan bir bilgiyi sahte hesaplarla açılan üyeliklerin var olduğu bilinen mecralarda paylaşmayı şahsen doğru bulmasam da, gerçekten yardıma ihtiyacı olan, derdini hafifletmek isteyen samimi kişiler var oralarda. Onların iyi niyetli bu paylaşımlarını da çok göremiyorum. Ama internet konusunda net olarak bildiğim bir şey varsa o da; “sanal dünyanın hiç bir zaman %100 güvenli olmadığıdır.” Lütfen paylaşımlarınızı yaparken “bir kez daha düşünün!”

Sevgiler…

Источник: //yenianneyim.com/gebelik-testi-hamilelik-testi/

Hamile miyim? Hamilelik (Gebelik) testi nasıl yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

Hamilelik (Gebelik) testi uygun dönemde yapılmazsa gebelik olduğu halde negatif sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle gebelik testini doğru zamanda yapmak gerekir. Peki hamilelik testi en erken ne zaman yapılır? Aslında bu soru yapılacak gebelik testi türüne göre yanıtlanmaktadır.

Gebelik testlerinin tümü gebeliğin ardından yükselişe geçen HCG hormonunu tespit etmeye yönelik olarak çalışmaktadır. Bu hormon ilk olarak kanda yükselişe geçtiği için gebelik en erken kanda hamilelik testi ile belirlenebilmektedir.

Gebelik şüphesi yaşanılan ilişkinin üzerinden 3 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi ile gebelik saptanabilmektedir.

Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir.

Kafanızda konuyu büyütmektense, test yaptırıp sonuca ulaşmanız en mantıklsıdır.

Gebelik testinde bilinen 3 yöntem vardır:

1) İdrarda gebelik testi

2) Kanda gebelik testi

3) Ultrason ile gebelik tayini

Evde gebelik testi yapan anne adayları sabah ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalı ve gebelik testi ile idrarlarını temas ettirdikten sonra, renk değişimini gösteren bir çizginin varlığını tespit ederek gebe olup olmadıklarını anlamaktadırlar.

Burada unutulmaması gereken bir nokta da ,özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı da devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Kadın Doğum uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilir.Aynı şekilde gebelik testi pozitif ise de ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Hamilelik (Gebelik) Testleri Ne zaman yapılmalı ?

* Gebelik Testleri adet gecikmesi olmadan yapılmamalıdır.  Adet gecikmesi olmadan yapılan testler yanlış sonuçlar verir.

* Adet gecikmesi olduktan 5-7 gün sonra testin yapılması idealdir.

* Gebelik belirtilerine göre gebelik olup olmadığı bilinemez  Hamilelik şüphesinde gebelik testi yapılmalıdır.

* İdrar testleri her zaman güvenilir değildir. Kan testleri güvenilir bir merkezde yapılırsa dogru sonuc verirler.

* Test yaptınız sonuç negatif ise 7-10 gun içinde adet olmazsanız hamilelik testini tekrar etmeniz gerekir.

Hamilelik dışında adet gecikmeleri neden olur?

Bir önceki adetin başlangıcından itibaren 40 güne kadar gecikmeler normaldir. 40-45 günden sonraki gecikmelerde araştırma gerekir.

Genç yaştaki bir hastada adet gecikmelerinin nedenleri:

– Yumurta çatlamasının olmaması ,

– Polikistik over hastalığı

– Yumurtalık kistleri,

– Gebelik şüphesi

– Hormonal bozukluklar olabilir.

– Kimi zaman erken menopoz da genç yaşta adetlerde gecikmelere yol açabilir.

Doğum sonrası emzirme döneminde 1 yıl kadar adet görülmeyebilinir. Ancak unutulmamalıdır ki kimi anneler adet görmeden emizrme döneminde tekrar hamile kalabilir.

40 yaş sonrasında adet gecikmelerinde ilk akla gelmesi gereken yumurta sayısında azalmadır.

– Erken menopoz

– Hormonal bozukluklar

– Nadir de olsa gebelik ihtimali araştırılmalıdır.

İdrarda Gebelik (Hamilelik) Testi Nasıl yapılır?

İdrar testinizin paketinde çıkan uygulama kılavuzunuzu mutlaka okumalısınız çünkü testin markasına göre uygulama şekli az da olsa değişiklik gösterebilir.– Temiz ve kuru bir bardağa veya kaba idrar yapılmalıdır. Bardak plastik veya cam olabilir.

– Gebelik testini düz bir yere koyun ve üerine iki damla idrar damaltın. İdrarı damlatmak için damlalık genellikle gebelik testinin içerisinden çıkar, çıkmazsa idrar kabının içerisine batırılacak küçük temiz bir cisim kullanabilirsiniz.

idrarı testin sonuç okuma alanına damlatmamalısınız sadece üzerinde işaretlenen bölüme damlatmalısınız.

– İdrarı damlattıktan sonra 2-5 dakika kadar bekleyin. Bekledikten hemen sonra sonucu görebilirsiniz.

Hamilelik ( Gebelik ) testi sonuç:

Hamilelik Test sonucunda 4 farklı durumla karşılasabilirsiniz.

1) Resimde ilk sırada görüldüğü üzere net çift çizgi olarak gözlenir. Büyük olasılıkla gebelikle uyumludur. Ancak kesin sağlıklı gebelik olduğu anlamına gelmez.

Nadiren düşüklerde, dış gebelikte boş gebelik gibi durumlarda da bu sonuç elde edilebilir.

Sağlıklı gebeliğin tanısı için kanda  BHCG testi yapılmalıdır. Bu test güvenilir merkezde yapılmalı 48 saat ara ile tekrarlanmalıdır. ilk değer ile ikinci değer arasında yaklaşık 2 iki kat artış olması sağlıklı gebeliği gösterir.

2) Tek çizgi: Resimde ikinci sırada gözüktüğü üzere sonuç okuma bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok anlamına gelir.

3) Hiç çizgi gözükmemesi: Hiç bir çizgi görülmemesi testin geçersiz olduğu anlamına gelir, yeniden test yapmalısınız.

4) Gebelik testi silik çizgi: Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. Birkaç gün sonra testi tekrarlaynız.

Kanda hamilelik (gebelik) testi nasıl yapılır?

– Testin aç veya tok karnına yapılması farketmez. Günün her saatinde yapılmalıdır.– Testin yapılması için adet gecikmesi olmasını beklemek gerekir, daha önce gebeliği göstermeme olasılığı yüksektir.

– Normal kan tahlillerinde alındığı gibi az miktarda kan tüp içerisine alınır.– Test sonucu labaratuara göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 saatte çıkmaktadır.

Bazı labaraturarlar ertesi gün verebilir sonucu.

– Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir. 0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz, 2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.

Hamilelik ( gebelik ) belirtileri:

 • Adet gecikmesi
 • Adet görecekmiş gibi belirtiler
 • Lekelenme tarzı kanama
 • Yorgunluk, halsizlik, uykuya eğilim,
 • Baş ağrısı
 • göğüslerde dolgunluk,
 • Bel ağrısı
 • Ruh hali değişiklikleri ( sinirlilik, aşırı duygusallık, hassasiyet)
 • Sık idrar, sık acıkma
 • Bulantı kusma
 • Yiyeceklere ilginin değişmesi

Ultrasonda Hamilelik (gebelik) testi

ÖNEMLİ!!! Kan degerleri 2 kat artış gösterse de  yaptıgınız testler  olumlu olsa da ultrason ile bebegin kalp atımları gözükmeden yakın çevrenizle bu mutlu haberi paylaşmayınız.

– Son adetten 5 hafta sonra (birliktelikten 3 hafta sonra) gebelik kesesi gözükmelidir.

– Son adetten 6 hafta sonra (birliktelikten 4 hafta sonra) bebek kalp atımları gözükmelidir.

*** Geç yumurta gelişimi olursa bu süreler 7-10 gün gecikir ve normaldir.

Ovulasyon (Yumurtlama) Testi

Yumurtlama yani ovulasyon normalde her adet döneminin ortasında yumurtalıklardaki folikül denen keseciklerden yumurtanın salınmasıdır.

Yumurtlama döneminde birlikteliğin olması gebelik şansını arttırır.

Düzenli adetleri olan sperm tetkikinde sorun olmayan bir çift düzenli birliktelik yaşıyor ise bu testlere gerek duymadan hamile kalabilir.

Çünkü anne rahminde tüplerde erkek hücresi 3 gün,  yumurta hücresi 1 gün canlı kalabilir. Yani yumurtlamanın oldugu gun bellı saatte bırlıktelık olması zorunluluğu yoktur.  Böyle bir zaman ayarlamaya çalışmak çiftlerde stress ve isteksizliğe neden olabilir. Bu nedenle bu testlere göre özel yaşam planlanmamalıdır.

Yumurtlama dönemini saptamak için

– Vücut ısısı takip yöntemi

– Ultrason ile takip

– İdrarda LH testleri yapılabilir.

LH testleri markaya göre değişmekle birlikte genellikle iki pembe çizgi çıkması testin pozitif olduğunu yani yumurtlama olacağını gösterir, tek çizgi olması o gün yumurtlama olmayacağını gösterir. Eğer test pozitif (olumlu) çıkarsa yani LH artışı saptanırsa bu ortalama 24-36 saat sonra yumurtlama olacağı anlamına gelir.

Bu durumda testi uyguladıktan 24 saat sonra ilişkiye girmeniz uygun olacaktır. Çünkü yumurtlama LH artışından 24-36 saat sonra gerçekleşir ve yumurta hücresi 24 saat canlı kalabilir.
Sperm ortalama 3 gün canlı kalabilir, kadının yumurtası ise ortalama 1 gün canlı kalablir.

Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir.

Sonuç olarak bu testler düzenli adet gören sperm testinde sorun olmayan düzenli birlikteliği olan çiftleriçin gerekli değildir. Yapılması gereksiz stres e neden olabilir.

Dış Gebelik ve Gebelik Testleri:

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde ya da rahim dışında bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur.

Dış gebelikte, idrarla yapılan gebelik testleri negatif olabilmesine rağmen kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir. Dış gebelikte kanla yapılan gebelik testleri daha hassastır ve gebeliği teşhis edebilir.

Dış gebelik potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olduğu için kanda yapılan Beta HCG testleri annenin sağlığı için çok önemlidir.

Etiketler:gebe miyim?gebemiyimhamile miyimhamile miyim nasıl anlarımhamilelik nasıl anlaşılırhamilelik testi nasıl yapılırhamilelik testlerihamilemiyim
Sayfa başına git

Источник: //www.jinekolojivedogum.com/hamile-miyim-hamilelik-gebelik-testi-nasil-yapilir/

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

Acaba hamile miyim? Bu sorunun cevabını bulmak bazen kadınlar için oldukça zor bir süreç olabiliyor. Anne adayı olup olmadığınızı anlamak için bazen test yapmak yerine bir süre daha belirtileri anlamaya çalışmak isteyebilirsiniz.

Anne olmak isteyen birçok kadın hayal kırıklığına uğramamak için ilk önce kendi içgüdüleri ile belirtilerden emin olmak isterler ve ardından testleri uygulamaya karar verirler. Sizler de kan veya idrar testi yaptırmadan önce hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında yer alan 12 yöntem ile “hamile miyim?” sorusunun yanıtı alabilirsiniz.

Tahmin edilen regl tarihinde iki haftalık bir gecikme olduktan sonra, evde yapılan hamilelik testlerinden alan bayanlar ilk denemede negatif cevap alabiliyorlar. Hamilelik belirtileri bu süreçte devam ediyor ve bir hafta sonra yeniden test alan bayanlar sonucun bu sefer de pozitif olduğunu görüyorlar. Tüm bu hamilelik testi denemeleri bazen bayanlar için sinir bozucu olabiliyor.

Hamile kalmak isteyen bayanlar deneme süresi boyunca her belirtide kan ve idrar testi yaptırmaktan yorulabilirler. Sizler de test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanın bazı yollarını merak ediyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

Regl gecikmesi ile birlikte bayanların kafasının karışmasının nedenlerinden biri; yumurtlamada gecikme olmasıdır. Yumurtlamada gecikme regl döngüsünde de gecikmeye neden olabilir. Regl düzensizlikleri genelde hamilelik belirtileri ile karıştırılır.

Eğer düzenli regl oluyorsanız, yumurtlama (ovulasyon) günlerini kolayca tahmin edebilir ve kendinize bir çizelge hazırlayabilirsiniz. Dolayısıyla hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğu tarihleri de az çok kesinleştirebilirsiniz.

Polikistik over sendromu ve tiroid hastalıkları hormonal dengesizliklere neden olabilir. Hamileliği şüpheli hale getirebilir.

Yumurtlama Gecikmesine Neden Olan Faktörler

Bir kadının adet döngüsü 28-32 gün arasında olur. Bazen bu süre daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Aslında yumurtlama dönemi hesaplaması son adet tarihinin ilk gününden önünüzdeki ilk 12-16 gün aralığında yapılır. Çoğu kadında adet döngüsünün 11 ve 21’inci günleri arasında yumurtlama olur.

Yumurtlama döngüsünü takip etmek çok önemlidir. Eğer gebe olduğunuzdan şüphelenerek doktora giderseniz, doktorunuz size kesinlikle son adet döngüsü süresi hakkında soru soracaktır. Çünkü ne kadar süredir hamile olduğunuzun hesaplaması son adet dönemi temel alınarak beklenen adet dönemine göre yapılır.

Bazen yumurtlama (ovulasyon) zamanında olmayabilir. Bunun arkasında yatan ana neden kısırlık olabilir. Ancak normal yumurtlama döngüsünü bozan birçok faktör vardır. Bu faktörler şöyledir:

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda kısırlığın yaygın bir nedenidir. Üreme hormonları olan östrojen ve progesteron dengesi bozulabilir ve bu da yumurtalıkta kisti tetikler. Hipofiz bezi, hipotalamus hormonları ve yumurtlamada değişimler, yumurtlamada gecikmeye neden olabilir. Yumurtlamayı geciktirmenin dışında insülin direnci, akne, boyun ve yüzde kıllanmaya neden olabilir.

Hipotalamik Disfonksiyon

Hipofiz bezi; her ay yumurtlamadan sorumlu olan folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinleyici hormon (LH) olarak iki farklı hormon salgılar.

Fiziksel ve duygusal stres, obezite veya kilo verme gibi durumlarda hormonların akışı ve düzeni bozulabilir. Bu faktörler hem yumurtlama hem de adet döngüsünü etkiler.

Düzensiz adet döngüsünün arkasındaki nedenlerden biri,  hipotalamik disfonksiyon olabilir.

Erken Yumurtalık Yetmezliği (Premature Over Yetmezliği)

Bu bozukluğa otoimmün hastalıkların vücudun yanlışlıkla yumurtalık dokularına saldırması neden olabilir ve yumurta kaybına yol açar. Genetik ve çevresel faktörler de erken yumurtalık yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca yaşla birlikte östrojen azalır ve bu nedenle yumurtalık içinde daha az yumurta oluşur.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Hipofiz bezi prolaktin hormonunun aşırı üretimine neden olabilir. Bu durum “hiperprolaktinemi” olarak adlandırılır. Prolaktin hormonunun aşırı derecede salgılanması östrojen üretimini bozar ve kısırlığa neden olur. Bu sorun, hipofiz bezi düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Bazen kullanılan ilaçlar da prolaktin hormonu yüksekliği ve kısırlığa neden olabilir.

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Anlayabilir Miyim?

Hamile kalmaya çalışan bayanlar, doğal olarak hamile kalıp kalmadıklarını her denemede bilmek isterler.

Tekrar tekrar gebelik testi almaktan ve sonuçlara üzülmekten sıkılan bayanlar, gerçekten gebe olduklarını vücutlarındaki bazı sinyallerden anlayabilirler.

Hamile olduğunuzda vücudunuz size bazı işaretler verir ve başarılı hamileliklerde vücudunuzu gözlemleyerek gerçekten hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sonrasında doktorunuza görünerek, hamileliğinizi teyit ettirebilirsiniz.

Eğer regl döneminde gecikme ve yumurtlama döngüsünde sorunlar varsa, yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak hamile kalamıyor olabilirsiniz. Test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanın yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Normal regl tarihi üzerinden 10 günden fazla gecikme olursa, doktora danışmanızın zamanı gelmiştir. Ancak adet döngüsünde düzensizlik her zaman hamile olduğunuzun bir sinyali olamaz.

Bazen doğum kontrol ilaçlaro, anoreksiya ya da bulimiya gibi yeme bozuklukları adet döngüsünü etkileyebilir.

Bazen adet gecikmelerinin yanlış alarm olabileceğini unutmamak gerekir ve adet düzensizliğin arkasında yatan nedenleri doktorunuza danışmanızın zamanı gelmiş demektir.

Hamilelik hormonu olarak bilinen koryonik gonadotropin hormonunun (hCG) belirli bir seviyeye yükselmesi zaman alır. Bu nedenle, gebelik testlerinde bazen negatif sonuçlar alınabilmektedir.

Hamilelik testinin negatif çıkması, HCG hormonu düzeylerinde bir değişiklik olmadığını gösterir. Eğer HCG seviyelerinde bir artış varsa hamilelik testi pozitif sonuç gösterir. Düzenli adet görmüyorsanız, hamile olduğunuzu doktora başvurarak doğrulamanızı öneriyoruz.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, doğum öncesi bakım ve muayenelerinize gecikmeden başlamalısınız.

Adet döngüsünün son 1-2 haftası arasında birkaç damla kan fark ederseniz, implantasyon kanaması olabilir. İmplantasyon kanaması embriyo implantları rahim duvarı içine yerleşince oluşur. Ancak, bu durum her bebek isteyen annede gerçekleşmez.

Hamileliğin üç haftasından sonra mide bulantısı veya kusma gibi belirgin belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir koku veya tat karşısında hassasiyet olabilir.

Mide bulantısı hamileliğin en görünür belirtisi olarak bilinir. Eğer bulantı sık aralıklarla oluyorsa, hormon seviyelerinin yükseldiğinin ve vücudunuzun hamilelik için hazırlandığının işaretidir.

Karında şişkinlik hissi de hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Hormonal değişiklikler vücutta şişkinliğe neden olur. Şişkinlikle birlikte kramp da görülebilir. Rahmin hala küçük olmasına rağmen elbiselerinizin içerisinde belinizin çevresinde bir gerginlik hissedebilirsiniz.

Göğüs çevresinde değişiklikler genellikle gebeliğin görünür erken belirtileri arasındadır. Göğüslerinize dokunduğunuzda acı veya ağrı hissi olduğunu göreceksiniz. Ayna karşısına geçtiğinizde göğüslerinizin daha büyük ve dolgun olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı zamanda göğüsler dikleşir ve meme uçlarının rengi koyulaşır. Hamile olduğunuzu gösteren küçük şişlikler göğüs üzerinde belirir.

Eğer her 20-30 dakikada bir acil tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, gebeliğin bir belirtisi olabilir. Sık idrara çıkma, özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde vücudun su tutması ve kan akışı nedeniyle oluşur.

Hormonal değişiklikler nedeniyle böbrekler yoluyla kan akışı artar. Sonuç olarak, mesane hızla dolar ve gebelik sürecinde idrar yoğunluğu artar. Sonuç olarak, mesane hızlı bir şekilde tam dolar. İdrar yoğunluğu,  gebelik ilerledikçe artar. Bazen büyüyen bebeğin mesaneye baskısı, sık idrara çıkmanızın nedeni olabilir.

Bel ve sırt ağrıları hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Eğer gün boyunca sırt ağrılarınız devam ediyorsa, istirahat etmelisiniz. Masaj yapmak da ağrıyı hafifletebilir.

Hamilelikte sırt ağrısı sakroiliak eklem etrafında oluşur. Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri şöyledir:

Kilo: Kilonuzda hızlı bir artış olması ve 25-30 kilo alımı sırt ağrılarına neden olabilir. Omurga ağırlığı destekler ve sırt ağrısına neden olur. Ayrıca genişleyen rahim kan damarlarına, sinirlere ve pelvise baskı yaparak akut bel ağrısını oluşturabilir.

Duruş Değişikliği: Artan kilo ile beraber duruşta da değişiklikler olabilir. Duruş değişikliği sırtta ağrı ve gerginliğe neden olur.

Hormonal Değişiklikler: Vücut gebelik sırasında relaksin denilen bir hormon salgılar. Bu da pelvik bölgesindeki bağları rahatlatır. Bağların gevşemesi istikrarsızlık ve ağrıya neden olur.

Kaslar: Rahim genişledikçe, rektal kası merkezinde ayrılma başlar. Bu da şiddetli bel ağrısını ortaya çıkarabilir.

Stres: Beden ve zihin hamilelik sırasında strese geçer. Bu da sinirlerde spazm ve bel ağrısına neden olur.

Hamilelikte sırt ağrısını hafifletmek için tek yapmanız gereken egzersizdir. Düzenli egzersiz yaparak zihninizi sakinleştirebilir ve ağrılardan kurtulabilirsiniz. Hafif yoga meditasyonları yapmak, yüzmek veya sabit bisiklet egzersizleri kas gücü ve esnekliğini arttırabilir. Doktorunuza danışarak sizler de egzersiz yapabilirsiniz.

Ağrı olan bölgeye sıcak ve soğuk kompres uygulamak da işe yarayabilir. Ancak, karın üzerine kesinlikle uygulamayın. Ağrılı sırt bölgesine ılık su torbası tutabilirsiniz.

Çalışırken, otururken veya uyurken ağrının azalması için uygun bir duruş belirleyin. Omurga üzerine baskı yaparsanız, bel ağrısına neden olur.

Ayrıca akupunktur deneyebilirsiniz. Bu yöntem sırt ağrısını büyük ölçüde rahatlatmaya yardımcı olur. Tabi öncesinde doktorunuzdan izin almalı ve işini iyi bilen bir masör tercih etmelisiniz.

Stres, uyuşukluk, kanama, baş dönmesi ve fiziksel değişiklikler hamilelik sırasında baş ağrısının sık görülmesine neden olur. Baş ağrısı hamilelikte normaldir. Dinlenmek, baş ağrısını azaltmaya iyi gelebilir.

 1. Sinirlilik veya Moral Bozukluğu

Ortada bir sebep yokken sinirlenebilirsiniz. Farkında olmadan sinirli ve huysuz davranışlar sergilemenizin nedeni hamilelikte hormonal değişimlerdir. Bu belirli test yapmadan gebeliği onaylamanın başka kolay işaretidir.

 1. Yeme İsteği veya İsteksizliği

Hamileliğin en yaygın işaretlerinden biri sürekli bir şeyler yeme isteğinin oluşmasıdır. Tuhaf bir şekilde sıklıkla acıkıyorsanız ve bazı yiyeceklere özlem duyuyorsanız, hamile olma ihtimaliniz vardır.

Vücutta östrojen seviyelerinin yükselmesi ile farklı gıdalara istek veya isteksizlik oluşabilir. Bazen sevdiğiniz yemekler bile sizde kötü bir his uyandırabilir ve mideniz bulanabilir.

Tüm fiziksel değişiklikler nedeniyle, vücudunuzun uyku döngüsünde de değişimler olabilir. Geceleri uykunuz sürekli bölünebilir.

Yorgunluk ya da halsizlik gebelikte sık görülen bir belirtidir. Progesteron düzeylerindeki bu olağandışı uyuşukluk yorgunluğa neden olur. Kusma ve sık idrara çıkmak da yorgunluğu arttırır. Sakin olmalı ve biraz dinlenmelisiniz. Yorgunluk, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde azalmaya başlar.

Bu makalemizde test yapmadan hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak hamileliğin en sık görülen belirtilerini sizlerle paylaştık. Hamile olduğunuzdan eminseniz, doktorunuzu ziyaret edin ve gerekli testlerle hamileliğinizi teyit edin. Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle ilk gebelik belirtilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/test-yapmadan-hamile-oldugumu-nasil-anlarim/

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

Evde yapılan hamilelik testleri, idrarda hamilelik hormonunun (hCG) olup olmadığını tespit edilmesi mantığına dayanır. Hamilelik hormonu olarak bilinen hCG, sadece Hamile kadınlarda bulunur.

Hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen bayanlar, hamilelik testini eczanelerden satın alabilirler. Evde yapılan hamilelik testlerinin nasıl kullanıldığını yazımızın devamında detaylı bir şekilde öğrenebiliriz.

Hamilelik Testi Öncesi Yapmanız Gerekenler

Hamilelik Testi Öncesi 1. Aşama :Eczanelerde farklı markalar adı altında hamilelik testleri satılmaktadır. Ancak eczaneden hamilelik testi alırken, markasının ne olduğunun pek de önemi yoktur.

Eğer hangi marka hamilelik testini satın alacağınız konusunda kararsız kaldıysanız, eczacınızın size tavsiye ettiği hamilelik testini satın alabilirsiniz.

Hamilelik testi alırken, kutu üzerinde yazan son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. Kutuda hiçbir aşınma ve hasar olmadığına ve sağlam olduğuna da emin olun.

 • Hamilelik testini henüz bir hamilelik belirtisi olmadığı erken dönemlerde alan bayanlar; içerisinde iki adet test çubuğu bulunan hamilelik testlerini alabilirler. Bu şekilde, hamilelik testiniz ilk seferde negatif çıktığında, bir hafta sonra ikinci çubuğu deneyebilirsiniz.
 • Bazı uzmanlar, daha işlek caddelerde bulunan ve sürekli müşterisi olan eczanelerden hamilelik testi alınmasını savunmaktalar. Müşterisi bol olan eczanelerde satılan hamilelik testleri, aylarca rafta beklememektedir. Aynı şekilde, birkaç haftadır evinizde bekleyen hamilelik testlerini kullanmanız sizlere yanlış sonuç verebilir. Hamilelik testi saklama talimatlarına uymayarak, sıcak ve rutubete eğilimli bir yerde saklarsanız; bu durum testin sonuçlarını etkileyebilir.
 • Bazı hamilelik testi markaları; hamile olup olmadığını geciken regl döneminin başlarında tespit edebileceklerini iddia ediyorlar. Bu testlerin idrarda yüksek hCG düzeylerini algılayabilecek kadar hassas olabildikleri doğru veya yanlış olsa da; çok erken gebelikte vücut hCG hormonunu yüksek seviyede üretmiş olabilir. Aynı zamanda, bu testlere güvenen bayanlar, hamile oldukları takdirde bile testin negatif çıkması sonucu hayal kırıklığına uğrayabilirler. Testi ilerleyen haftalarda tekrar denemenizde fayda vardır.
 • Eczanelerde satılan ve jenerik marka ismine sahip hamilelik testlerinin çoğu aslında aynı fabrikada ve aynı teknoloji kullanılarak üretilir. Eğer bütçenize uygun bir hamilelik testi aldıysanız, marka kalitesi hakkında endişelenmeyin.

Hamilelik Testi Öncesi 2. Aşama: Hamilelik testini, size en doğru sonucu vereceği zamanda alın. Uzmanların çoğu, evde yapılan hamilelik testlerini almadan önce, regl gecikmesinin en az bir Gün daha beklenmesini öneriyorlar.

Tahmin ettiğiniz regl tarihinde gecikme varsa, hamile olup olmadığınızı heyecanla öğrenmek isteyebilirsiniz. Hamile kadınlarda hGG seviyeleri hızla yükselmeye başladığından; birkaç gün daha bekleyip, sabırlı olmak, hamilelik testinin size daha doğru sonuç vermesini sağlayacaktır.

 • Rahim içinde döllenmiş yumurta implantları sonrasında kadınlarda hCG hormonu gelişir. Döllenmiş yumurtanın implantasyonu, sperm ve yumurtanın birleşmesinden 6 gün sonra oluşur. Eğer testi regl gecikmesinin ilk gününde alırsanız; hamile olsanız bile vücudunuzda hGG hormonu gelişmeye başlamadığı için negatif sonuç alabilirsiniz.
 • Sabahları, idrarın en yoğun ve hGG seviyesinin en yüksek olduğu süredir. Hamilelik testinizi sabah uyandıktan sonra yaparsanız, daha doğru bir sonuç verebilir.

Gebelik testi nasıl yapılır

Hamilelik Testi Öncesi 3. Aşama: Satın almış olduğunuz hamilelik testi kutusunun üzerinde yazan talimatları dikkatlice okuyun.

Evde yapılan hamilelik testlerinin çoğu, hemen hemen aynı talimatlara sahiptir. Ancak, markalar kutu üzerinde farklı talimatlar da belirtilebilirler ve idrar toplama yöntemi gibi detayları değiştirebilirler.

Gebelik testi sonuçları nasıl anlaşılır

 • Hamilelik testini yaptıktan sonra, üzerinde yer alan sembollerin ne anlama geldiği konusunda endişeye kapılmak istemiyorsanız, talimatları testi yapmadan önce okuyun.
 • Eğer satın almış olduğunuz hamilelik testinin üzerinde yer alan talimatlara dair aklınıza bazı sorular takılıyorsa, kutu üzerinde yer alan danışma hattını arayarak, ürün hakkındaki sorularınızı danışabilirsiniz.

Hamilelik Testi Öncesi 4.

Aşama: Sonuca kendinizi hazırlayın. Evde yapılan gebelik testleri, bazen sinir bozucu bir deneyim olabilir ve bu testi uygularken endişeye kapılabilirsiniz.

Testi yaparken, arkadaşınız veya eşiniz banyo kapısı önünde sizleri beklerse, test sonrası endişelerinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Hamilelik testini yapmadan önce ellerinizi sıcak Su ve sabunla yıkayınız. Test çubuğunu ambalajından dikkatlice çıkarınız.

Hamilelik Testi Nasıl Kullanılır?

1. Aşama: Hamilelik testi çubuğundaki idrar bölmesine idrarınızı yapın. Bazı hamilelik testlerinin içerisinde küçük Plastik idrar toplama kapı bulunmaktadır ve bu kaptan idrar testine idrarı dökmek daha kolay bir yöntemdir. İdrar örneği kısmına idrarınızı akıtmadan önce, biraz idrarınızı yapın.

 • Eğer idrar testinin yanında küçük bir kap yoksa idrar örneği talimatlarını çok iyi yapmalısınız. Bazı hamilelik testi talimatlarında, idrar bölmesine idrarınızı 5 saniyeden ne daha fazla, ne de daha az yapmanız yazar. Bu talimatı uygulamak için kronometre kullanabilirsiniz.
 • İdrarınızı test çubuğuna yaparken çok dikkatli olun ve çubuk üzerindeki sembolleri yukarı bakacak şekilde çevirdiğinize emin olun.

2. Aşama: İçerisinde plastik bir kap bulunan hamilelik testlerini uygularken; test çubuğunun içerisine az miktar idrar akıtmak için damlalık kullanabilirsiniz. İdrarı 5 ila 10 saniye hamilelik testine akıtın. Bazı markaların talimatlarında süre daha farklı olabilmektedir.

3. Aşama: Evde yapılan hamilelik testi üzerinde yazan talimatlarda belirtilen süre kadar sonucu bekleyin. Sonuç penceresi yukarı bakacak şekilde düz bir yüzeye test çubuğunu yerleştirin. Bazı testlerden doğru sonuç almak için 10 Dakika beklemek gerekebilir. Standart süre ise; 1 ila 5 dakika arasıdır.

 • Hamilelik testi sonucunu beklerken, zaman daha yavaş akıyor gibi gelebilir ve daha çok huzursuz olursunuz. O nedenle, bekleme süresince test çubuğuna bakmamaya çalışın. Bu bekleme süresinde dikkatinizi dağıtacak şeylerle meşgul olun. Örneğin; kendinize bir fincan çay yapın veya egzersiz yapın.
 • Bazı hamilelik testleri üzerinde küçük bir zamanlayıcı sembol veya çizgi bulunur. Eğer hamilelik testiniz bu özelliğe sahipse ve zamanlayıcı sembolde hiçbir şey görünmüyorsa, test düzgün çalışmıyor olabilir. Farklı bir hamilelik testi denemeniz gerekebilir.

4. Aşama: Sonuçları kontrol edin. Hamilelik testi üzerinde belirtilen talimatları uyguladıktan sonra, test sonucu süresine de dikkat edin ve süre dolduğunda test çubuğunu kontrol edin. Hamile olup olmadığınızı anlamanız için, çubuk üzerindeki sembollere bakın.

Sonucun Negatif veya Pozitif olduğu konusunda emin değilseniz, talimatları tekrar okuyun ve hangi sembolün pozitif anlama geldiğini kontrol edin. Çoğu hamilelik testinin üzerinde sonucu öğrenmek için artı ve eksi sembolleri, renk değiştiren kimyasal şerit veya Dijital gösterge bulunur.

 • Bazen hamilelik testi çubuğu üzerindeki sembol veya şeritlerdeki renkler çok hafif şekilde görünür. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, testin hGG hormonunu algıladığını gösterir ve doğru sonuç alınabilir. Hamile olmadığınız halde pozitif sonuç almanız nadir rastlanan bir durumdur.
 • Evde uyguladığınız hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa, hekiminizden randevu alarak, hamile olup olmadığını doğrulayabilir ve endişenizi giderebilirsiniz. Sizlerden alınan kan örneği ile kandaki hGG seviyesine bakılır ve hamile olduğunuz doğrulanır.

Evde uyguladığınız hamilelik testi sonucu negatif çıkarsa; bir hafta daha regl olmayı bekleyin ve regl olmazsanız hamilelik testini tekrar yapın.

Hamilelik testinin negatif çıkması, regl tarihinizi yanlış hesaplamanızdan kaynaklanabilir. İkili şekilde satılan hamilelik testlerinden alarak; sonuç negatif çıkarsa, ikinci testi bir hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve ikinci testiniz de negatif çıkıyorsa; hekiminizden randevu alarak, regl gecikmesini etkileyen ve hamilelik semptomlarına neden olan unsurları öğrenebilirsiniz.

Источник: //www.diyadinnet.com/kadin-1042-evde-hamilelik-testi-nasil-yapilir

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile miyim?

Gebelik testi nasıl yapılır? Acaba hamile miyim? Gebelik testini ne zaman yaptırmalıyım gibi sorular kadınların hayatlarında her zaman bulunmaktadır. İşte bütün sorulara yanıtlar.
Hamilelik testinin doğru sonuç vermesi için yumurta ve sperm bir araya gelip döllenme işleminin olması gerekir.

Bunun sonucunda beta HCG hormonu tespit edilebilen değerlere yükselmektedir. Erken dönemlerde yapılan gebelik testinin yanlış sonuçlar verme olasılığı çok yüksektir. Doğru sonuçlara ulaşmak için adet gecikmesinin 5-6. Gün olması gerekmektedir.

Gebelik (Hamilelik) Testi Nasıl Yapılır?

Gebeliği tespit etmek için hamilelik hormonu olarak bilinen beta HCG hormon seviyesindeki artışı ölçmek gerekir, bunun iki yolu vardır idrarda ve kanda.

İdrarda Gebelik Testi

Evde yapıla gebelik testi idrara geçen beta HCG hormon seviyesini ölçerek sonuç vermektedir. Eczaneden kolaylıkla temin edilebilen bu testlerin arkalarında yazan talimatları uygulayarak evde rahatlıkla uygulanabilir. Testin markasına göre azda olsa uygulamada farklılar olabileceğinden test talimatları okunmalıdır.

Kuru ve temiz bir kaba idrar yapılmalı. Gebelik testi düz bir zemine konularak iki damla kadar idrar damlatılır. İdrarı damlatmak için gebelik testi içinde aparat bulanacaktır.
Unutmayın idrar yalnızca testin ilgili bölümüne yani sonuç okuma kısmına damlatılmalı. İdrar uygulandıktan sonra yaklaşık 2 ile 5 dakika arasında beklenir.

Sonuç okuma bölümünde eğer tek çizgi varsa gebelik olmadığına, çift çizgi belirirse gebeliğin olduğunu gösterir. Fakat herhangi bir çizgi olmazsa test geçersiz sayılarak tekrarlanması gerekir.

Adet Dönemi Düzensiz Olanlar Ne Zaman Gebelik Testi Yaptırmalı?

Adet periyotları düzensiz olan kadınların hamilelik testini ne zaman yapmalı konusunda kafaları karışmakta ve tam olarak ne zaman beta HCG testini hamilelik testi) yapmaları gerektiğini şaşırmaktadırlar. Buda çoğu zaman yanlış sonuçlara neden olmaktadır. Adet dönemleri düzensiz olan kadınlar son 6 ay içinde en uzun gecikmesini hesaplayıp, bu süre kadar bekleyip test yapmaları en doğru sonucu verecektir.

Gebelik Testi Yaptım Ama Belirgin Olmayan Silik Çizgi Çıktı

Gebelik testinin doğru ve pozitif değer vermesi için gebelik hormonu olan beta HCG hormonunun tespit edilecek kadar yükselmesi gerekir. Hormon yalnızca gebelik oluştuğunda yükselir. Bu nedenle gebelik testinde bir adet net bir tane silik çizgi yada iki adet silik çizgi çıkması hamileliğin oluşmuş anlamına gelecektir.

Yaptığım Gebelik Testi Önce Pozitif Sonra Negatif Çıktı

Gebelik testi önce pozitif, sonra negatif çıkmışsa bunun bir tek nedeni olabilir kimyasal gebelik.
Kimyasal gebelik; yumurta ve sperm buluşup döllenme olduktan sonra yumurta rahme yerleşmek için çabalamaya başlar fakat yumurta rahme yerleşemezse gebelik süreci daha tam başlamadan sona erer ve adet görülür.

Yaptığım Gebelik Testi Pozitif Çıkmasına Rağmen Adet Oldum

Yapılan hamilelik testi pozitif çıkarsa ve adet görülürse, yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek ihtimalle kimyasal gebelik yaşanmıştır. Yani yumurta rahme tam anlamı ile yerleşememiş demektir.

Gebelik Testi Negatif Çıktı, Sonra Tekrarladığımda Pozitif Çıktı

Bu durum sıklıkla gebelik planlayan, çok isteyen kadınların başına gelmektedir. Çünkü sabırsız davranılarak hamileli testi erken yapılmaktadır.

Yani gebelik testi önce negatif sonra pozitif çıkması, yapılan ilk testin zamanından önce yapıldığını göstermektedir.

İlk yapılan test zamanında gebelik hormonu daha salgılamaya başlamadığından test sonucu negatif, daha sonra tekrarlanan hamilelik testinde hormon salgılanmaya başladığından test pozitif demektir.

Hamile miyim? Gebelik Testi Negatif Çıktı Ama Gebelik Belirtileri Gösteriyorum

Gebeliği tespit etmek için tıpta bir çok tanı yöntemi bulunsa da, kadınların iç güdüleri gerçekten hafife alınmayacak kadar bazen doğru sonuçlar vermektedir.
Sizde hamile olduğunuzu düşünüyorsanız hamilelik belirtileri konumuza göz atarak kendinizde ne gibi belirtiler olduğunu karşılaştırarak bir sonuca varabilirsiniz.

[irp posts=”3526″ name=”Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?”]

Hamilelik Testi Yaptım Negatif Çıktı Ancak Hala Adet Olamadım Nedeni Nedir?

Yapılan gebelik testi erken dönemde yapılmışsa negatif sonuç verecektir ve adet zaten gecikmiş olacaktır. Testin doğru sonuç vermesi için sadece yumurtanın döllenmesi maalesef yetmeyecektir, beta HCG hormonunu da yeteri kadar yükselmesi gerekir. Bu gibi durum ile karşılaşan kadınlar hamilelik testini tekrarlamak için 5-6 gün daha beklemelidirler.

Diğer yandan gebelik testinin negatif çıkması ama adet görülememe durumunun nedenleri arasında, adet düzensizlikleri başı çekmektedir. Adetlerin gecikme nedenleri çok fazla olup uzman bir hekim tarafından doğru yapıla muayene ve tetkikler sonucunda doğru bir tedavi yolu izlenebilir.

Adet Döneminde Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Özellikle gebelik istemeyen ve adet dönemlerinde korunmasız olarak ilişkiye giren kadınlar bu soruyu sormaktadır. Şu bilinmelidir ki adet döneminde dahi olunsa her zaman hamile kalma olasılığı vardır.

Ve adet döneminde korunmasız olarak ilişkiye girip hamile kalmış kadınlarında oldukça fazla örneği vardır. Eğer gebelik istenmiyorsa her zaman korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

Hamilelik belirtileri konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Источник: //www.saglikk.com/gebelik-testi-nasil-yapilir-hamile-miyim/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Gebelik Tromboembolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Gebelik Tromboembolisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Gebelik Diyabeti (Gestasyonel) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Gebelik Diyabeti (Gestasyonel) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi