Gebelik Ve Diyabet

içerik

Gebelik ve diyabet

Gebelik Ve Diyabet

Gebelik diyabetinin teşhisi tek veya iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

a) İki Aşamalı Gebelik Diyabeti Tanısıİçin:

Gebeliğin 24. ile 28. haftaları arasında günün herhangi bir saatinde, açlık veya tokluk fark etmeksizin 50 gram glukoz içeren sıvı içildikten bir saat sonra, plazma glukoz düzeyine bakılır 140 mg/dl veya üzerinde ise gebelik diyabeti açısından test kuşkulu olarak kabul edilerek testin ikinci aşaması uygulanır.

Testin ikinci aşaması için; Sabah aç karnına açlık kan şekeri ölçümü için kan örneği alınır daha sonra 100 gram glukoz içeren sıvı içirilir bir, iki ve üç saat sonra kan örnekleri alınır,

Normal Gebelikte

Açlık kan şekeri 95mg/dl 1.saat kan şekeri 180mg/dl 2.saat kan şekeri 155mg/dl

3.saat kan şekeri 140mg/dl'nin altında olması gerekir.

Gebelik Diyabeti Tanısı İçin: Yukarıda belirtilen dört değerden en az ikisinin yüksek bulunması gerekir.

b) Tek Aşamalı Gebelik Diyabeti Tanısı İçin: Son birkaç yıldan beri annedeki kan şekeri yüksekliğinin bebekte bazı olumsuz koşulları arttırdığı ileri sürülerek gebelik diyabetinin tanısında gebeliğin 24. ile 28. haftaları arasında sadece 75 gram glukoz ile şeker yüklemesinin yapılmasının uygun olacağı ileri sürülmektedir. Açlıkta ve 75 gr glukoz içirildikten sonraki 1. ve 2. saatlerde şeker ölçülür.

Normal Gebelikte Açlık kan şekeri 92 mg/dl 1.saat kan şekeri 180 mg/dl

2.saat kan şekeri 153 mg/dl'nin altında olması gerekir.

Gebelik Diyabeti Tanısı İçin: Yukarıda belirtilen üç değerden birisinin yüksek bulunması gerekir.

Gebelik Diyabeti İçin Testleri Ne Zaman Yapalım?

Gebeliğin 24. ile 28. haftaları arası fizyolojik olarak insülin direncinin arttığı ve dolayısıyla kan şekerinin yükseldiği dönemdir. Bu nedenle gebelik diyabetinin değerlendirilmesi hamileliğin 24. ile 28. haftaları arasında yapılması gerekir.

Gebelik diyabeti hem anne hem de bebek için önemli bazı olumsuz koşulları beraberinde getirmektedir

Gebelik diyabetinde düşük (abortus), erken doğum, organ anomalileri ve iri bebek (makrozomik bebek; doğum ağırlığının 4100 gramın üzerinde olması) görülme sıklığında artış olmaktadır.

İri bebek görülme sıklığı gebelik diyabeti olmayanlar da %10 iken gebelik diyabeti olan kadınlarda bu oran %16-29'lara ulaşmaktadır.

Ayrıca gebelik diyabeti olan annenin bebeklerinde doğumdan sonraki dönemde şeker düşüklüğü (hipoglisemi), kasılma (hipokalsemi), sarılık (hiperbilirubinemi) görülme oranlarında artış olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu bebekler uygun şekilde tedavi edildiklerinde bu metabolik bozukluklar uzun dönemli sekellere yol açmamaktadır. Diğer taraftan gebelik diyabeti annede tansiyonun yükselmesine de neden olabilir.

İri Bebek Doğurmanın Neden Olduğu Sorunlar Nelerdir?

Sezaryen ile doğum oranı artarken, koldaki sinirin zedelenmesi ya da köprücük kemiğinde kırık gelişmesi gibi doğum travmaları daha sıktır. Ayrıca bebeklerde doğum sonrası kandaki şeker (hipoglisemi) kalsiyum ve magnezyum seviyeleri düşük olabileceğinden doğum sonrası kontrolü gerekir.

Gebelik Diyabeti Nasıl Tedavi Edilir?

İyi kan şekeri kontrolü tedavinin esasını oluşturur. Bunun için “diyet ve egzersiz” ile kan şekerlerinde ki hedeflenen değerlere ulaşılmaya çalışılır. Hedeflenen değerler sağlanamazsa insülin tedavine başlanılır.

Gebe Diyabetlide Hedef Kan Şekeri Düzeyleri Ne Olmalı?

Açlık kan şekeri: 60-90mg/dl arasında
Tokluk 1. saat: 140 mg/dl
Tokluk 2.saat: 120mg/dl'nın altında

Gece03 – 04 saatleri arasında ki kan şekeri düzeylerinin 70-90 mg/dl arasında olması gerekir. Ayrıca gebelik süresinde zaman zaman idrarda “ketonüri” bakılması gerekir. İdrarda ketonürinin bulunması gebenin yetersiz beslendiğini veya kan şekerinin yüksek seyrettiğini gösterir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Tedavide Egzersiz ve Diyet Neden Önemlidir?

Egzersiz gebe diyabetlide büyük önem taşır. Gebe kadınların haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmaları gerekir. Yürüyüş dışında aerobik egzersizler de her gün 45 dakika yapılmalıdır. Egzersiz kan sekerini düşürür.
Beslenmede sebze, tam tahıllar, kuru baklagiller, posalı gıdalar tercih edilmelidir.

Zeytinyağı yenmeli, tam buğday ekmeği, yağsız yoğurt ve yağsız sut tüketilmelidir. Margarinden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Gebelikte karbonhidrat alınması sınırlanmalı ve karbonhidratlar toplam kalorinin % 40'nı geçmemelidir.

Diyet için hastanın diyabetini izleyen endokrinoloji veya iç hastalıkları uzmanı ile birlikte diyetisyenin birlikte hareket etmesi gerekir. Gebelik süresinde ortalama 10–12 kg alınması uygundur.

İnsülin Tedavisine Ne Zaman Başlayalım?

Diyet ve egzersize rağmen açlık kan sekeri 105mg/dl yi geçerse ve tokluk 1 saat 140 mg/dl, tokluk 2.saat 120 mg/dl ‘nin üzerine çıkarsa insulin tedavisine geçmek gerekir. Çünkü hamilelik süresinde kan şekerini düşüren hap tarzında ilaçların kullanılması önerilmez.

İnsülin Tedavisini Nasıl Uygulayalım?

İnsülin günde 2 kez yapılabildiği gibi günde 4 kez de yapılabilir.

İdeal insülin tedavisi; sabah, öğlen ve akşam ana öğünlerinden önce kısa etkili insülin veya hızlı etkili insülin analogları ile birlikte gece saat 22.30'da orta etkili insülin kullanılması ile yapılır.

Bu tedaviye rağmen kan şekeri değerleri hedeflenen seviyeye getirilemezse sabah ve akşam günde iki kez bazal insülin tedavisi uygulanır.

Günde 5 kez uygulanan insülin tedavisine rağmen kan şekeri değerleri hedeflenen düzeye getirilemeyen gebeler daha sonraki aşamada “insülin pompası” ile tedavi edilir.

Doğum Sonrası Gebelik Diyabeti Kalıcımıdır?

Gebelik diyabeti doğum sonrası hastaların %2- 14'ünde tip 2 diyabet olarak devam edebilir. Bazı hasta grubunda ise doğumdan sonraki ilk 5 yıl içerisinde %10-50 oranında tip 2 diyabet geliştiği gösterilmiştir. Sonuç olarak gebelik diyabeti gelişen kadınlar da yaşam boyu tip 2 diyabet gelişme riski oldukça fazladır.

Doğum Sonrası Ne Yapılmalı?

Annenin beslenmesi gebelikte olduğu gibi devam eder. Kan sekeri genellikle kendiliğinden düzelebilir. Doğumun olduğu gün ve ertesi günler kan şekeri ölçümü yapılmalıdır.

Eğer doğum sonrası kan şeker değerleri normal ise doğumdan 1–2 ay sonra yine kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. . Ayrıca 6 ayda bir açlık kan şekeri düzeylerine bakılması gerektiğinde şeker yüklemesi yapılması gerekir.

Sonuç olarak hamilelik sonrası kadınların düzenli egzersiz yapması ve kilo vermesi yanında sağlıklı beslenmeleri gerekir.

Daha sonra tekrar hamile kalacaklarsa gebelik diyabeti gelişme riski fazla olduğundan gebelik öncesi endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına görünmelerinde büyük yarar olacaktır.

İzmir Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Источник: https://www.doktorsitesi.com/makale/gebelik-ve-diyabet-98370

Gebelik & Gestasyonel Diyabeti Tanısı ve Tedavisi

Gebelik Ve Diyabet

Diyabet yani daha çok bilinen ismiyle şeker hastalığı pankreasın hiç insülin üretmemesi ya da yetersiz insülin üretmesinden kaynaklanan son derece önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle son yıllarda obezitenin de artmasına paralel olarak artış gösteren diyabet bugün global bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Yazımızda; gebelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı, gebelikte açlık şekeri kaç olmalı, diyabet gebeliği ve bebeği nasıl etkiler gibi merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Nedir?

Gebelik diyabeti, hamileyken ortaya çıkan veya ilk defa gebelikte fark edilen şeker hastalığıdır. Daha önce diyabet tanısı almamış bir kadın gebelik döneminde diyabet tanısı alabilmektedir. “Gestasyonel diyabet” olarak tanımlanan bu tablo gebelik bitimiyle birlikte ortadan kalkabilmektedir.

Özellikle ailesinde diyabet hastası olanlar, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği ve fazla kilo sorunu olanlar gebelikte ortaya çıkan diyabet açısından risk grubunda yer almaktadır. Gestasyonel diyabet tüm gebelerin yaklaşık %3’ünde görülmekle birlikte bu vakaların yaklaşık %10’unda diyabet kalıcı olmaktadır.

Gebelik Diyabeti Nasıl Ortaya Çıkar?

Gebelik döneminde plasenta (göbek kordonu) büyüdükçe salgıladığı hormonlar artar, insülin etkisiz kalır ve kan şekerinde yükselme başlar. Bu etki genellikle gebeliğin 20. ve 24. haftalarında artmaktadır.

Ancak kilo fazlası olan kadınlarda gebeliğin ilk aylarından itibaren kan şekeri yüksek seyredebilmektedir.

Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte plasenta atıldığından bu hormonlar kaybolur ve şeker hastalığı da ortadan kalkar.

Gebelikte Şeker Hastalığı (Gestasyonel Diyabet) Nasıl Teşhis Edilir?

Vücudumuzda insülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekere ulaşamazken kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar.

Diyabet Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki farklı şekilde görülür. Tip 1 Diyabet, pankreas bezinin yeterli insülin sağlayamadığı ve tanının genç yaşlarda konulduğu diyabet tipidir. Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde insülin kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet ise, insülinden bağımsız diyabet olarak bilinir. Kadınlarda özellikle polikistik over sendromu ile beraber görülebilir.

Gebelik diyabeti kadında hiçbir belirti yapmadığından bütün gebeler mutlaka taranmalıdır. 50 gram şeker yükleme testi gebeliğin 24-28. haftasında yapılır.

Günün herhangi bir saatinde 50 gram glikoz içilir ve bir saat sonra kan şekerine bakılır. 140 mg/dl ve fazla ise şeker hastalığı riski vardır ve bu kişilerde 100 gramlık şeker yükleme testi yapılır.

140 mg/dl’nin altında çıkarsa şeker yok demektir.

Diyabet ve Tansiyon Gibi Hastalıklar Kısırlık Nedeni midir?

Tansiyon ve şeker gibi kronik rahatsızlıklar doğrudan kısırlık sebebi olmasa da kısırlığa sebep olabilen faktörler arasında yer alır. Fakat bundan daha da önemlisi hamile kaldıktan sonra şeker ve tansiyonun nasıl ilerleyeceğidir.

İlk aylarda şekeriniz çok iyi giderken insülin veya ilaç ihtiyacı azalır ama bebek büyüdükçe bu denge tersine dönmeye başlar. Bu süreçte daha çok insüline, diyetisyen kontrollerine ve egzersize ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Tansiyon ve şeker, infertilite değerlendirmesinde hamile kalmadan önce mutlaka gözden geçirilmelidir.

Kimler Gebelikte Diyabet Riski Taşır?

• Ailesinde şeker hastalığı olanlar• Fazla kilolu olanlar• Önceki doğumda iri bebek (>4 kg) doğuranlar• Düşük yapanlar• Gebelik yaşı 25’ten büyük olanlar• Önceki gebeliğinde yüksek kan şekeri sorunu yaşayanla

• İdrarda şeker bulunanlar

Risk Grubunda Olanlar Ne Yapmalı?

Gebelik diyabeti açısından risk grubunda olanlar şeker yükleme testini gebeliğin ilk aylarında yaptırmalıdır. Bu testin sonucunda diyabet tanısı konmasa da gebeliğin 20-24. haftalarında şeker yükleme testinin tekrarlanması gerekmektedir.

Gebeliği sırasında diyabet almış kadınlarda kan şekeri genellikle 24. haftada çıktığı için bebekte herhangi bir anormallik yaşanmaz. Ancak gebeliğin ilk üç ayında bu sorun tespit edilirse o zaman çok daha dikkatli olmak gerekmektedir. Gebelik öncesinde diyabet tanısı almış kadınlar da sağlıklı bebek dünyaya getirebilirler.

Ancak bu kadınların gebelikleri boyunca kan şekeri kontrolleri çok büyük önem taşımaktadır.
Gebelikte ortaya çıkan diyabet, bebeğin iri olarak doğmasına neden olduğu için önemli bir risktir. Annenin kan şekerinin yüksek olması nedeniyle bebeğin pankreası da daha fazla insülin üretmektedir.

Bu da bebeğin yağlanmasına ve sonuçta da iri olarak dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Bu durumda doğumu sezaryen olarak gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelebilmektedir. Bebekte doğumdan sonra kan şeker düşüklüğü yaşanabilmektedir. Bu nedenle bebeğin kan şekerinin düzenli ölçmek gerekir.

Ayrıca bu bebeklerde kan kalsiyum ve magnezyum seviyesi düşük olabileceğinden bu yönden de kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Gebelikte Diyabet Takibinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Gebelik diyabetinde takip iki yönlüdür. Birincisi annenin kan şekerinin ayarlanması, ikincisi kadın doğum uzmanı tarafından bebeğin gelişiminin incelenmesidir. Diyabet takibinin en önemli noktası ise kan şekeri değerlerinin normal seviyelerde kalmasının sağlanmasıdır.

Düzenli yapılacak kan şekeri ölçümlerinde kan şekeri değerinin 60-120mg/l arasında tutulması sağlanmalıdır. Açlık, tokluk 1.saat ve tokluk 2.saat olmak üzere kan şekeri ölçülmeli, ayrıca akşam yemek öncesi ve gece 22.30’da (bazen gece 03-04.00’te) kan şekeri ölçülerek takibi sağlanmalıdır.

Yapılan bu ölçümlerde, açlık kan şekeri 95 mg/dl ve altında, tokluk 1. saat kan şekeri 140 mg/dl ve altında, tokluk 2. saat kan şekeri ise 120 mg/dl ve altında olmalıdır. Ayrıca zaman zaman idrarda keton ölçümünün de yapılması önemlidir. İdrarda keton diyabet açısından önemli bir belirteçtir.

Diyabetli Kadınlar Hamilelik Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Şeker hastalığı teşhisi ile izlenen anne adaylarının, gebelik öncesi değerlendirilmeleri çok önemlidir ve takiplerini kolaylaştırır. Eğer fazla kilolu ya da obez iseniz, gebelik öncesinde kilo vermeniz ve şekerinizin dengelenmesi, hamileliğinizi daha rahat geçirmenizi sağlayacak ve doğumu da kolaylaştıracaktır.

Öncelikle dengeli ve doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek ve egzersiz hamilelikte çok önemlidir. Hamilelerin haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmalarını öneriyoruz. Yürüyüş yapılamadığında aerobik egzersizler (hamilelik yogası) 30-40 dakikaya ulaşacak düzeyde yapılmalıdır. Böylece düzenli egzersiz kan şekerini düşürür, tansiyonu dengeler ve kontrolüne de destek olur.

Gebelikte Diyabet Hastalığı Önemli midir, Takibi ve Kontrolü Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte şeker hastalığını iki gruba ayırabiliriz. Daha önceden şeker hastası olduğu bilinen ilk grupta yer alırken 2. grupta 24-28. haftalar arası şeker tarama testleri ile saptadığımız gebeliğe bağlı şeker hastalığı yer alır.

İki şeker hastalığının da gebelikte tanısı ve takibi oldukça önemlidir.

Daha önceden şeker hastalığı olduğu bilinen olgularda özellikle ilk 3 ayda şeker düzeylerinin yeterli olarak kontrol altına alınmadığı olgularda biz çocukta yapısal anomalilere sıkça rastlıyoruz.

En sık karşımıza çıkanlarsa beyin omurilik sisteminde oluşan yapısal anomaliler ve kalpte oluşan yapısal anomalilerdir. Bunların açıkçası telafisi mümkün değil.

Bu nedenle gebeliğin erken dönemlerinde hatta gebe kalmadan önce şeker hastası olduğu bilinen olgularda şeker düzeylerinin düzgün şekilde ayarlanması bu konuda hastaların kadın doğumcu ve endokrin uzmanlarından profesyonel yardım alması oldukça önemlidir.

İkinci gruptaki hastalarda ise yani gebelikte şeker hastalığı saptanan hastalarda yine çok önemli. Özellikle bu grupta aşırı iri bebek gelişimi anne karnında suyun aşırı artması ve bunun tetiklediği erken doğum karşımıza çıkan sorunlar arasındadır.

Ayrıca şeker hastalığı olduğu bilinen olgularda bebek doğar doğmaz kan şekerlerinde ciddi düşmelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durum bebeğin hayatını tehdit edebilecek bir sıkıntı olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle şeker hastalığı üzerinde durulması gereken ve gerekli önlemlerin alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Gebelikte tokluk kan şekeri

Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı: Yemekten 2 saat sonra Gebelikte açlık kan şekeri

Hamilelikte açlık şekeri kaç olmalı: Kahvaltıdan önce: 60-90 mg/dl

Öğle ve akşam yemeği öncesi: 60-105 mg/dl şeklinde olmalıdır.

Gebelik Süresince Yapılacak Diğer Testler

• Ultrason ile bebeği takip etmek• Bebek kalp atımı takip edilir.

• Amniosentez: Down sendromu için yapılan bu test özellikle yaşı 35’ten büyük kadınlarda uygulanmalıdır.

Beslenme ve Egzersiz

Gebelik süresince 9-12 kg alınması uygundur. Eğer gebeliğe fazla kilo ile başlandıysa 7– 8 kg, düşük kilo ile başlandıysa ise 17–20 kg ağırlık kazanımı normal olarak kabul edilmektedir.

Egzersiz ve hareketli bir yaşam, tüm diyabetliler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü egzersiz kan şekeri düşürmeye yardımcı olabildiği gibi kan şekeri kontrolünün sağlanmasında da destek olur.

Gebe kadınların haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmalarını önermekteyiz. Yürüyüş dışında aerobik egzersizler de yine her gün 45 dakika olarak yapılabilir.

Gebelikte beslenme çok önemli olmakla birlikte diyabet hastası için bu önem daha da artmaktadır. Beslenmede, daha çok sebze, tam tahıllar, kuru baklagiller, posalı gıdalar tercih edilmelidir.

Zeytinyağı, tam buğday ekmeği, yağsız yoğurt ve yağsız süt tüketmeye özen gösterilmelidir. Margarin tüketilmemeli ve karbonhidrat alımı sınırlanmalıdır.

Karbonhidratlar günlük alınan toplam kalorinin %40’ını aşmamalıdır.

Bir başka önemli nokta da tansiyon değerleridir. Bu nedenle düzenli tansiyon ölçümü ve takibi yapılmalı ve büyük tansiyonun 140’ı, küçük tansiyonun ise 90’ı geçmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebelik Diyabetinde İnsülin Tedavisi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Açlık kan şekeri diyete rağmen 105mg/dl’yi geçerse ve tokluk 2 saat 120 mg/dl’yi geçerse insülin tedavisine geçmek gerekmektedir. İnsülin başlanan gebeler evde kan şeker ölçümü yaparak takip yapmak zorundadır.

İnsülin günde 2 kez yapılabildiği gibi 4 kez de yapılabilir. Buna sizi takip eden hekiminiz karar verir ve sizin için en uygun ve uyum sağlayabileceğiniz bir metodu önerir.

Plasentadan geçtikleri için, oral antidiyabetikler gebelikte kullanılmamaktadır.

Gebelik Şekeri Anne ve Bebek için Hangi Risklere Neden Olur?

Gebelik şekeri, %3 oranında görülmekle beraber, bu annelerin %10’u ilerde şeker hastası olabilmektedir. Bebekte ise şeker hastalığı gelişmez. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse anne adayında ilerde şeker hastalığı gelişme riski ilk 10-15 yıl içinde fazladır. Bu nedenle 6 ayda bir açlık ve tokluk kan şekerine baktırılmalıdır.

Gebelikte şeker hastalığı çıkan kadınlarda kan şekeri genellikle 24. haftada çıktığından çocuklarda anormallik olmaz. Çocuklarda anormallik ancak ilk 3 ayda kan şekeri yüksek ise olabilir. Ancak gebelik öncesi şeker hastalığı varsa bu kadınlarda kan şekeri kontrolü büyük önem taşır.

Gebelik şekeri, bebek açısından aşağıdaki riskleri taşır

• HbA1c gebeliğin ilk aylarında 8’in üzerinde ise düşük riski 3 kat artmaktadır.• Diyabetik kadınların çocuklarında engelli oranı %8-13, şeker hastası olmayan kadınlarda %2-4’tür. HbA1c ne kadar yüksek ise engelli çocuk oranı o oranda artar.

• Kan şekeri > 250mg/dl ise erken doğum riski artar.

• Gebeliğin ikinci yarısında yüksek kan şekerleri iri bebek, bebekte zor solunum, bebekte şeker düşüklüğü, sarılık, polisitemi, kalsiyum düşüklüğü ve doğumsal kalp problemlerine neden olur.

Doğum ve Sonrası

Gebelikte diyabet tanısı almış anne adayları da normal doğum yapabilir. Ancak burada kararı vermede çocuğun durumu etkendir. Doğum genellikle 38. haftada yapılır ve doğum sırasında kan şekeri yüksekse serum ile insülin verilir. Düzenli takip ve kontrollerle de sağlıklı bebekler dünyaya getirmek mümkündür.

Doğum sonrasında da annenin beslenmesinin gebelikte olduğu gibi devam etmesi gerekir. Kan şekeri değerleri kendiliğinden düzeldiğinde insülin tedavisi kesilebilir. Bu nedenle doğumun gerçekleştiği gün ve sonrasında kan şekeri ölçümlerinin düzenli olarak yapılmaya devam etmesi gerekir. Eğer doğum sonrası şeker normal ise doğumdan 1-2 ay sonra yine kan şekeri ölçümü yapılmalıdır.

Gebeliğinde şekeri yükselen tüm kadınlarda daha sonraki yıllarda diyabet gelişme riski yüksek (%10) olduğu için düzenli egzersiz ve kilo kontrolü yanında sağlıklı beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca 6 ayda bir açlık ve tokluk kan şekeri ölçmekte de fayda vardır. Daha sonra tekrar gebe kalacaklarsa önceden takip ve kontrolleri çok önemlidir.

Kilo kadar önemli bir başka faktör de yağın vücutta daha çok nerede toplandığıdır. Kilosu normal bile olsa, bel çevresi 102 cm’yi aşan erkekler ve 88 cm’yi aşan kadınlar çok risklidir.

Bel çevresi 94 cm’yi aşan erkeklerle, 80 cm’yi aşan kadınlar daha dikkatli olmalıdır.

Kişiye özel kilo kontrolü, dengeli ve doğru beslenme ve egzersiz programıyla beraber yaşam biçimi değişikliği sayesinde, şeker hastalığı kontrol edilebilmektedir.

Источник: https://bahceci.com/hizmetler/gebelik-diyabeti/

Gebelik Diyabeti: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik Ve Diyabet

Hamilelik harika bir yolculuktur. Ancak bazı komplikasyonlara karşı da hazırlıklı olmanız gerekir. Vücudunuz hamilelikte oldukça kırılgan ve hassas bir durumdadır. Hamilelikte ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar sadece ufak risklere yol açsa da, diğerleri oldukça riskli olabilir. Hamilelikte en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri ise, gebelik diyabetidir.

“Diyabet” kelimesi sizi ürkütebilir. Ancak gebelik diyabeti tanısı konulan hamilelerin öncesinde şeker hastalı olması gerekmez. Çok sağlıklı bir kadın gebe kaldıktan sonra gebelik diyabeti tanısı ile karşı karşıya kalabilir.

Gebelikte diyabet birçok komplikasyona neden olabilir ve zamanında tedavi edilmesi gerekir. Gebelik diyabeti ve hamilelikte şeker hastalığına dair daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Neden Olur?

Birçok kadın diyabet hastalığından muzdariptir. Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet hastalarının yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları gerekir. Ancak gebelik diyabeti, diğer iki tip diyabet hastalığından farklıdır. Uzmanlar henüz gebelik diyabetinin nedenlerinden tam olarak emin değildir. Fakat hamilelikte glikozun vücuda etkilerini anlamanız yararlı olacaktır.

Besinler vücut tarafından sindirilir ve kan dolaşımına girerek glikoz üretir. Pankreas insülin yapmak için harekete geçer. İnsülin, kan dolaşımına ve hücrelerin içine glikoz geçiren önemli bir hormondur. Ardından hücreler bu glikozu vücudumuza enerji sağlamak için kullanır.

Hamileliğinizin başında, küçük değişiklikler olur. Şimdi resmin içinde plasenta da vardır ve vücut tarafından birçok hormon pompalanmaya başlar. Bu hormonlar insülinin çalışmasına engel olarak kan dolaşımında glikoz seviyesinin yüksek düzeye çıkmasına yol açabilir. Kan şekeri seviyesi teh işaretini geçtiğinde, gebelik diyabeti gelişir.

Risk Faktörleri:

Gebelik diyabeti her hamile kadında gelişebilir. Ancak aşağıda yer alan risk faktörleri gebelik diyabeti riskini arttırmaktadır.

 1. Yaş: Eğer 25 yaşın üstündeyseniz, gebelik diyabeti hamile kaldıktan sonra gerçek bir tehdit haline gelecektir.
 2. Aile Öyküsü: Eğer ailede şeker hastalığı varsa, gebelik diyabeti riski de yüksektir.
 3. Gizli Şeker (Pre diyabet): Eğer kan şekeri seviyeleri yüksekse, hamile kaldıktan sonra gebelik diyabetine yakalanma riski artar.
 4. Gebelik Diyabeti Tarihi: Eğer bir önceki hamileliğinizde gebelik diyabeti teşhisi konulmadıysa, bu seferki hamileliğinizde gebelik diyabeti riskiniz yüksek olabilir.
 5. Aşırı Kilo: Aşırı kilolu veya obez iseniz, gebelik diyabetine yakalanma riskiniz olasıdır.
 6. Köken: Kafkas kadınları gebelik diyabetine karşı doğuştan şanslıdır. Ancak Siyahi, Hispanik ve Asyalı kadınlar büyük risk altındadır.

Gebelik Diyabeti Belirtileri:

Hamileliğiniz boyunca aşağıda yer alan belirtilerin sizde de olup olmadığını kontrol ederek, gebelik diyabeti hastalığını erken süreçte fark edebilirsiniz. Bu belirtileri sizde de varsa, doktorunuza başvurarak şüphelerinizi giderebilirsiniz.

 • İdrarda şeker
 • Aşırı susuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Mesane, vajina ve ciltte sık ortaya çıkan enfeksiyonlar
 • Bulanık görme

Gebelik Diyabeti Tanısı:

Sağlık söz konusu olduğunda geç kalmamak önemlidir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz gebelik için sağlığınızın iyi durumda olup olmadığını kontrol ederek bazı şüphelerinizi giderecektir.

Hamile kaldıktan sonra doktorunuz kan şekeri düzeylerinizi kontrol edecektir. Gebelik diyabetine dair testler genellikle hamileliğin son 3 ayında yapılır. Gebelik diyabeti tanısı için kullanılan testler şunlardır:

 • Glukoz Tarama Testi
 • Glikoz Tolerans Testi

Gebelik Diyabeti Komplikasyonları:

Hamileliğiniz boyunca ortaya çıkabilecek gebelik diyabeti komplikasyonları aşağıda yer almaktadır:

Eğer gebelik diyabeti tanısı konulursa, bebeğinizin aşırı doğum ağırlığına sahip olma ihtimali yüksektir. Kandaki ekstra glikoz bebeğin pankreasının fazla insülin yapması için teşvik edebilir.

Bu ekstra insülin bebeğinizin ekstra kilo almasına yol açar. Eğer normal doğum düşünüyorsanız, gebelik diyabeti nedeniyle sezaryen doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Aşırı doğum ağırlığı, bebeklerin büyüdüklerinde de kilolu olmasına neden olabilir.
 1. Erken Doğum Ve Solunum Sıkıntısı Sendromu:

Eğer kan şekeri yüksekse, erken doğum riski artar. Erken doğan bebeklerde solunum sorunları görülme olasılığı yüksektir. Eğer gebelik diyabeti varsa, erken doğum olmasa bile bebekte solunum sıkıntısı sendromu gelişimi daha yüksek bir risktir.

Eğer gebelik diyabeti varsa, doğumdan kısa süre sonra bebeğinizde kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) gelişebilir. Hipoglisemi bebekte nöbetlere yol açabilir.

Eğer gebelik diyabeti tanısı konursa, doğumdan sonraki hayatınızda tip 2 diyabetin gelişme riski de vardır.

Eğer gebelik diyabeti tespit edilmemişse ya da tedavi edilmezse, ölü doğuma neden olabilir.

Preeklampsi hastalığı hem bebeğin hem de annenin hayatını riske atabilir. Eğer gebelik diyabeti tanısı konulmuşsa, yüksek kan basıncı ve preeklampsi hastalıklarının gelişme riski daha yüksektir.

Gebelik Diyabeti Tedavisi:

Gebelik diyabeti tanısı konulduktan sonra, bu hastalık kolayca yönetilebilir. Hamileliğinizde ortaya çıkan gebelik diyabeti hastalığını nasıl kontrol edeceğinizi merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyunuz.

 1. Kan Şekerini Takibe Alma:

Gebelik diyabeti hastaları hamilelik boyunca bazı hususlara çok dikkat etmeliler.

Eğer gebelik diyabeti tanısı konursa, her gün kan şekeri seviyelerinin günde birkaç kez olmak üzere kontrol edilmesi gerekir.

Kan şekerini yakın takibe almak, seviyeleri düşük tutmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında, kan şekeri seviyelerinizi doktorunuz da hamileliğiniz boyunca kontrol etmeye devam edecektir.

Dengeli beslenmenin sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır. Özellikle gebelik diyabeti olan hamilelerin beslenmelerinde daha dikkatli olmaları gerekir. Sağlıklı ve dengeli bir diyetle, hamilelikte yüksek kan şekeri düzeylerini kontrol altına alabilirsiniz. Gebelik diyabeti olan kadınların kilo alımı doktor tarafından kontrol edilmektedir.

Gebelik diyabeti olan hamile bayanların diyet listesi meyve, sebze ve tam tahıllar içerir. Gerekirse diyetisyene başvurunuz.

Hamile olduğunuzda, zinde ve sağlıklı kalmanız için düzenli fiziksel aktivite ve hafif egzersizler yapmanız gerekir. Ayrıca gebelik diyabetini kontrol altına almak için de doktorunuz bazı egzersizler önerebilir.

Hareket halinde olmak, kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaya yardımcı olur. Egzersiz, vücudunuzun daha fazla insülin üretmesine teşvik eder.

Gebelikte egzersiz yapmak, aynı zamanda sırt ağrısı, kas krampları, şişkinlik, kabızlık ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları da rahatlatmaya yardımcı olur.

Gebelik diyabetini kontrol altına almak için her zaman ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Doktorunuz kan şekeri seviyesini düşürmek için insülin enjeksiyonları önerebilir. Bazı doktorlar oral ilaç reçete edebilir. Merak etmeyin. Gebelik diyabeti ilaçları kullanımı hamilelik sırasında güvenlidir.

 1. Bebeğin Yakından İzlenmesi:

Hamileyken en önemli şey, bebeğin sağlığıdır. Bu yüzden, doktorunuz anne karnında büyüyen bebeğinizi devamlı kontrol edecektir.

Gebelik diyabeti hakkında kendi bilgi ve deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte E Vitamini Faydaları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/gebelik-diyabeti/

Diyabet ve Gebelik

Gebelik Ve Diyabet

Gebelik diyabeti son 20 yıldır artan ve oldukça sık karşılaşılan
bir durumdur. Tanı ve tedavideki gelişmeler sayesinde, binlerce diyabetik kadın problemsiz bir gebelik geçirerek sağlıklı bebek sahibi olabilmektedir.

Gebelik planlayan diyabetik hastaların kan şekeri, HbA1c, göz, böbrek, kalp ve sinir tutulumları açısından hekim tarafından değerlendirilmelidir. Diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların hemen hepsinin gebelik öncesi kesilmesi gerekecektir.

Planlanmayan gebelik ve sonuçlarından kaçınmak için aile planlamasına önem verilmelidir. Tip 1 veya Tip 2 diyabetliyken gebe kalındığında bu durum gebelik öncesi diyabet “Pregestasyonel Diyabet” olarak adlandırılır. İlk kez gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet tipine ise “Gestasyonel Diyabet” adı verilir.

Gebelik Öncesi

Gebeliğin fizyolojisi gereği bazı hormonlar gebelikte bebeğin gelişimi için normalden daha fazla salgılanmaktadır. Bu hormonların normalden fazla salgılanması kan şekerinin yükselmesine sebep olur.

Bu nedenle diyabetiniz varsa ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız mutlaka diyabet hekiminizle ve jinekoloğunuz ile görüşmelisiniz.

Bu durumda gebeliğin planlanarak bunun için kan şekerinizin kontrol altında tutulması ve diyabete ilişkin komplikasyonlar açısından gerekli incelemelerin yapılmasına olanak verecek bir hazırlık dönemine ihtiyaç vardır. Genellikle gebe kalınmadan birkaç ay önce bu hazırlıklara başlanılır ve gerekli tedavi değişiklikleri yapılarak HbA1c düzeyinin %7’nin altına inmesi sağlanır.

HbA1c uzun dönemde kan şekeri kontrolünü gösterir.

Yapılan çalışmalar HbA1c %7’nin altında iken gebe kalan diyabetli kadınlarda bebek sakatlıkları, gebelik ve doğum sorunlarına ilişkin risklerin en aza indirgendiği göstermiştir.

Yoğun insülin tedavisi uygulanan, özellikle pompa tedavisinde olan bazı Tip 1 diyabetlilerde, gebelik sırasında kan şekerini kontrol altında tutmak zor olabilir.

Cilt altına yerleştirilen ve 72 saat süre ile şeker düzeyini ölçüp kaydeden ‘Glukoz Takip Sistemi (CGMS)’ bu hastalarda kan şekerindeki hızlı değişikliklerin uygun insülin miktarı ile kontrol altında tutulmasında büyük yarar sağlar. Tip 1 diyabetliyseniz hekim kontrolü altında günde 3–4 kez insülin kullanmanız gerekebilir. Eğer Tip 2 diyabetliyseniz ve oral (ağız yolu ile) antidiyabetik ilaç kullanıyorsanız, diyabetinizi kontrol altında tutmak için oral antidiyabetik değil, insülin kullanmanız gerekecektir. Oral antidiyabetikler bebeğe zarar verebileceğinden gebelik döneminde kullanılmazlar.

Gebelik ileride diyabet komplikasyonlarının ortaya çıkması riskini etkilememektedir. Ancak diyabete özgü bir komplikasyon varsa, gebelik bu komplikasyonu ağırlaştırabilir ya da bazı komplikasyonlar bebeğin sağlığını risk altına sokabilir.

Bu nedenle gebelikten önce böbrek, göz, kalp, sinir sistemi ve dolaşım sistemi kontrolleri yapılmalıdır. Herhangi bir diyabet komplikasyonunuz varsa, önceden tedavi edilerek gebeliğiniz planlanacaktır.

Diyabetle birlikte sigara ve alkol bebek için çok zararlıdır ve gebe kalınmadan önce kesilmesi önerilir.

Pregestasyonel Diyabet

Her 200 gebe kadından birinde olduğu tahmin edilmektedir. Gebe kalmadan önce diyabeti olanlar bu tanıma girerler.

Gestasyonel Diyabet

Gebelik diyabeti gebelik sırasında ortaya çıkan, geçici bir diyabet şeklidir. Gebeliklerin %2-4’ünde gestasyonel diyabet geliştiği tahmin edilmektedir. Gestasyonel diyabetin nedeni vücuda yüklenen fazla yükün kan şekerini normalden daha yüksek seviyelere çıkarmasıdır. Bu durum özellikle 24-28. gebelik haftalarında ortaya çıkar.

Eğer gebeliğiniz sorunsuz geçiyorsa ve gestasyonel diyabet riskiniz yüksek değilse bu haftalar arasında size glukoz tarama testi uygulanacaktır. Ancak diyabet belirti ve bulguları (çok idrara çıkma, çok su içme, gece idrara çıkma, tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar) varsa gebeliğin hangi döneminde olursanız olsun glukoz testi hemen uygulanacaktır.

Gestasyonel Diyabet Tanısı İçin Yapılan Testler

Bu yöntemlerdeki ortak faktör kan glukozunun ölçülmesidir. Gebelik diyabeti için önerilen test zamanı 24-28. haftalar arasındadır. Bu bebeğin en hızlı şekilde gelişmeye başladığı dönemdir. Çok az sayıda anne adayında bu durum, gebeliğin daha erken dönemlerinde teşhis edilebilir.

 • Glukoz Tarama Testi: Günün herhangi bir saatinde (aç veya tok) 50 gr oral glukoz içirilir ve 1 saat sonra kan şekerine bakılır. Kan şekeri değeri 140 mg/dl’nin altında ise bir sorun yoktur, fakat kan şekeri 140 mg/dl’nin üzerinde ise en kısa sürede 100 gr glukoz ile şeker yükleme testi (OGTT) planlanır. Kan şekeri değeri 180 mg/ dl’nin üzerinde ise OGTT yapılmasına ihtiyaç olmadan bu vakalar diyabet kabul edilip takip ve tedavisine başlanmalıdır.
 • OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi): Bu test için en az 8 saat açlık gereklidir. Sabah açlık kan şekeri bakılır ve 100 gr oral glukozlu su içirilir. Açken ve sıvıyı içtikten sonra saatte bir, 3 saat süre ile kan şekeri düzeyi ölçülür. Normal bir gebede değerler tablodaki rakamları geçmez.
 • Genellikle tıbbi beslenme tedavisi ile kan şekeri kontrol altına alınır. Kontrol altına alınamayan durumlarda insülin başlanması gerekir. Alternatif olarak, özellikle Gestasyonel Diyabet kuşkusu yüksek olan kadınlarda veya hekim tercihi ile ön tarama testi olmaksızın doğrudan 75 g glukozlu tek aşamalı OGTT yapılabilir. Bu testte açlık, 1. veya 2. Saat sonu noktalarından birinin aşılmasıyla diyabet tanısı koydurur.

Gestasyonel Diyabet Açısından Kimler Risk Altındadır?

 • 1. derece akrabalarında diyabet öyküsü olanlar
 • Kilolu veya obez olanlar
 • Daha önce ölü doğum, düşük yapmış veya 4 kg ve üzerinde bebek 
doğuranlar
 • Daha önceki gebeliklerinde ‘Gestasyonel Diyabet’ geçirmiş olanlar
 • Yaşı 40 ve üzerinde olanlar
 • Hipertansiyonu (yüksek tansiyon) olanlar ve kan yağları yüksek olanlar.
 • Sakat bebek doğrumuş olanlar
 • Daha önce gizli şeker tespit edilmiş olanlar
 • Yumurtalık kisti (polikistik over) sorunu olanlar
 • Kardiyovasküler komplikasyon olasılığı artar.
 • Gebelikte hipertansiyon gelişebilir.
 • Hidroamnios (bebeğin içerisinde bulunduğu sıvının fazla olması) olasılığı artar.
 • Zor doğum ya da sezaryen ile doğum riski yükselir.
 • Ketoasidoz, hiperglisemi (yüksek kan şekeri), hipoglisemi (düşük 
kan şekeri gelişebilir.

Gestasyonel diyabetli anne adaylarında açlık kan şekerinin 95 mg/dl, tokluk (yemekten 2 saat sonra) kan şekerinin ise 140 mg/dl, tercihen 120 mg/dl’nin altında olması istenir. hekiminiz kan şekerinizi kontrol etmenizi ve sonuçları kaydetmenizi isteyebilir. Bu nedenle bir kan şekeri cihazı edinmeniz ve evde kendi kendinize şeker takibi yapmanız önerilir. Gebelik diyabeti olanlar, gebeliklerinin kalan döneminde kan şekerinin normal sınırlarda seyredebilmesi için diyetisyen tarafından önerilen beslenme programına uyarak yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ, kalsiyum, demir, folik asit almalı ve günde 3 ana, 3 ara öğün alarak bol su tüketmelidirler (2-2,5 lt).Gebelik süresince ortalama 9-11 kg alınmalı ve diyetinizin toplam enerji içeriği, gebelik boyunca almanız gereken kiloyu korumaya yetmelidir. Karbonhidratlı besinler, gebelik süresince üzerinde durulması gereken en önemli gruptur.

Aldığınız tüm öğünler bir miktar karbonhidrat içermelidir. Kan glukoz düzeyini olabildiğince sabit tutabilmek için bu diyet planı mümkün olduğunca gün içerisine yayılmalıdır.

Sizin için gebeliğin başında hazırlanan beslenme
planı gebeliğiniz ilerledikçe değişebilir.Gebelik süresince alkol kullanılmaması önerilir. Kabızlık, gebelik boyunca bir problem oluşturabilir. Bu durumda lifli yiyecekler içeren karbonhidratlar önerilebilir.

Laksatif kullanmaktan kaçınılmalıdır; çünkü laksatifler çok miktarda glukoz içerebilirler.

Üzerinde “diyabetikler için uygundur”, “ilave şeker yoktur” ya da “doğal” ibareleri olan ürünlere dikkat ederek gebeliğin risk altına girmemesi için bu tür yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır.

Bazı diyabetlilerde kan şekeri diyetle kontrol altına alınamayabilir ve insüline gereksinim olabilir. Hekiminizin önerisi doğrultusunda günde 3-4 kez insülin uygulamanız gerekebilir. İnsülin, bebeğin sağlığını korumak ve iyi bir kan şekeri kontrolü sağlamak için zorunlu olabilir.

Doğum Sonrası

Doğumdan sonra pregestasyonel diyabetlilerde insülin gereksinimi hızla azalır. Eğer doz değişikliği yapılmazsa hipoglisemi görülebilir. Kan şekeri kontrolleri düzenli olarak yapılır. Tip 1 diyabetli annenin çocuğunda Tip 1 diyabet riski %2’dir. Baba Tip 1 diyabetli ise risk %6’ya çıkar.

Anne-baba her ikisi de Tip 1 diyabetli ise çocuğun Tip 1 diyabetli olma riski %30 olur. Anne veya babanın birisi Tip 2 diyabetli ise çocuktaki Tip 2 diyabet riski %15-20, anne-baba ikisi de Tip 2 diyabetli ise çocuktaki risk %50-60’tır. Bu rakamlar ömür boyu sürecek diyabet riskini yansıtır.

Gestasyonel diyabetlilerde ise doğum sonrasında diyabet çoğunlukla düzelir. Gebelik sırasında insülin kullanılıyorsa kan şekeri takibi ile insülin tedavisi kesilir. Ancak sonraki gebelikler sırasında “Gestasyonel Diyabet” riski oldukça yüksektir. Ayrıca Gestasyonel Diyabet geçirenlerin yaklaşık %30-50’sinde 20 yıl içerisinde Tip 
2 diyabet gelişmektedir. Bu nedenle gestasyonel diyabeti olanlar doğumdan sonraki yıllarda da beslenmelerine dikkat ederek, düzenli egzersiz yapmalı ve kilo almamalıdırlar. Çünkü diyetteki ve yaşam şeklindeki değişiklikler kalıcı diyabetin gelişmesini engelleyebilir veya geciktirebilir. Doğumdan 6–12 hafta sonra OGTT testini tekrar yaptırılır. Eğer normal ise bu testi 3 yılda bir tekrar yaptırmak yeterlidir. Başka bir çocuk sahibi olmaya niyetiniz varsa daha detaylı bir inceleme gerekir. Bir kez gebelik diyabeti ile karşılaştıktan sonra, bunu tekrar yaşama riskiniz %50 civarındadır. Bu durumda gebelikten öncede OGTT‘yi tekrarlamak gerekir.

Источник: https://www.oztanhastanesi.com/diyabet-ve-gebelik/

Gebelikte diyabet! Yarattığı riskler, belirtileri ve tedavisi..

Gebelik Ve Diyabet

Vücudumuz, yediğimiz karbonhidratlı besinleri glukoz adını verdiğimiz şekere dönüştürür.

Şeker, vücudumuzun tüm aktivite gerektiren eylemlerinde (nefes alma, yürüme, koşma, okuma, uyuma gibi) kullandığı enerji kaynağıdır.

Diyabet (şeker hastalığı), vücudunuzun şekeri enerji olarak kullanmasını güçleştirir. Diyabetli kişiler, şeker yüksekliği sorunuyla karşı karşıyadır, ancak hücrelerinde enerji açlığı mevcuttur.

Normalde, şekeri kan damarlarımızdan alıp hücrelerimize taşımak için pankreas bezinde üretilen insülin hormonuna ihtiyaç vardır.

Diyabetli kişilerde pankreas tarafından ya yeterli insülin üretilmez ya da üretilen insülin etki gösteremez. İnsülin üretilemiyorsa tip 1 diyabet, insülin etki göstermiyorsa ise tip 2 diyabet söz konusudur.

Her iki durumda da kan glukozu (şekeri) yükselir. Bu duruma hiperglisemi adı verilir.

Gebelikte diyabet (şeker) hastalığının riskleri ve tedavisi

Hiperglisemi iyi tedavi edilmediğinde büyük ve küçük kan damarlarını bozarak göz, böbrek ve sinir dokusunda tahribata yol açar; kalp krizi ve inmeye (felç) neden olabilir.

Diyabeti olan bir kadın ne yapmalıdır?

Günümüzde gebeliğin iyi planlanması (yani kan şekerinin kontrol altında olması) ve modern gebelik takip yöntemleri sayesinde, diyabetli kadınlar da sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir. Sadece biraz daha özverili olmaları gerekebilir.

Daha önceden diyabeti olan kadın gebe kaldığında pregestasyonel diyabet söz konusudur. Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet), daha önceden diyabeti bulunmayan bir kadında, gebelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumu ile birlikte genellikle ortadan kaybolan, geçici bir diyabet şeklidir.

Gebelik diyabeti;

• Gebe kadınların yaklaşık olarak %2-4’ünde görülür.

• Gebeliğin genellikle 24-28. haftalarında ortaya çıkar.

• Daha sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir.

• Bu tür diyabeti daha önce geçirmiş olan kadınlarda, daha sonraki yıllarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, gebeliğinde diyabet gelişen annelerin gebelik sonrasında ideal kilolarına dönmeleri ve düzenli spor yapmaları hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir.

Gebelikte diyabet hangi sorunlara neden olur?

Gebelik diyabeti riski nasıl anlaşılır?

• Ailesinde diyabet hastalığı olan kişiler,

• Kilolu kişiler,

• 35 yaş üzerinde gebe olanlar,

• Daha önceki hamileliklerinde 4 kilogramın üzerinde bebek doğurmuş olanlar,

• Daha önceki gebelik sırasında gestasyonel diyabet olanlar gebelik diyabeti gelişmesi açısından risk altındadır. Gerekli testler için doktora danışmaları gerekir.

Gebelik şekeri tanısı konan anne adaylarının yarısında risk faktörlerinden hiçbiri bulunmaz. Bu nedenle hiçbir şikayeti olmasa bile tüm anne adayları 24-28. gebelik haftalarında, diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu dönemde şeker hastalığı tarama testine (oral glukoz tolerans testine) tabi tutulur.

Diyabetli hastaların gebelik öncesinde dikkat etmesi gerekenler

Kan şekerinin uzun süreli kontrolünü gösteren HbA1c (A1C) testinin normal aralıkta olması, eğer normal değilse normale değere gelinceye kadar (en az 2 ay süreyle) gebelikten kaçınılması gerekir. Gebelik, diyabetli anne adayında mevcut bazı sorunları ağırlaştırabilir.

Ayrıca bu sorunlar, anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bundan dolayı, gebe kalmadan önce göz dibi muayenesi ile idrarda mikroalbuminüri ve kanda kreatinin gibi böbrek testlerinin yaptırılması, ayrıca kalp damar sağlığı yönünden gerekli muayenelerden geçilmesi uygun olur.

Gebelik öncesinde tiroid fonksiyon testlerinin de değerlendirilmesi önemlidir.

Kreatinin nedir? Neye yarar? Yüksekliği ve düşüklüğü neye yol açar?

Gebelik sırasında diyabet tedavisi değiştirilmeli midir?

Gebelik sırasında vücutta önemli fiziksel ve hormonal değişimler olur. Bir yandan hormon seviyelerinin değişmesi, diğer yandan karındaki bebeğin büyümesi nedeniyle insülin ihtiyacı değişir ve dikkat edilmezse, kan şekeri kontrolü bozulabilir.

Gebelik öncesinde tip 1 (insüline bağımlı) diyabeti olan hastanın, varsa insülin tedavisinin yoğunlaştırılması ve sık aralıklı (bazal-bolüs) insülin tedavisi programına alınması için doktoruna başvurması gerekir.

Gebelik diyabeti (hamilelik şekeri) nedir? Testi ve tedavisi

Günümüzde tip 2 (insüline bağımlı olmayan) diyabet giderek daha genç yaşlarda ortaya çıkar ve bu arada doğurganlık çağındaki kadınlarda da görülebilir.

Tip 2 diyabeti varsa ve bebek sahibi olma planlanıyorsa, ağızdan alınan haplar kesilerek insülin tedavisine geçilmesi gerekir.

Çünkü ağızdan alınan şeker düşürücü ilaçların, gebelik sırasında güvenle kullanılabileceğine dair yeterli kanıt yoktur.

İnsülin tedavisinin bebeğe etkisi nedir?

Anne adayları genellikle insülin tedavisinden korkar ve bebeklerinde de şeker hastalığı ortaya çıkacağı endişesi taşır.

Kan şekerlerini normale döndürerek, bebekte gebelik döneminde veya doğum sonrası ilk günlerde ortaya çıkması muhtemel durumların önüne geçilmesi açısından insülin tedavisi oldukça başarılıdır.

Bu nedenle, insülin tedavisi önerilen anne adaylarının bu tedaviyi korkmadan kabul etmeleri ve uygulamaları önemlidir.

Gebelik süresince iyi bir kan şekeri kontrolünü sürdürebilmek için, insülin dozlarının sık sık ayarlanması gerekir.

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında görülen bulantı ve kusmalar, karbonhidratlı gıdaların alınımını zorlaştıracağından insülin ihtiyacı bu dönemde azalabilir.

Önlem alınmazsa ani kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) nöbetlerine maruz kalınabilir. Gebeliğin ikinci üç ayından itibaren insülin ihtiyacı artmaya başlar ve doğum öncesinde en üst seviyeye ulaşır.

Gebelik süresince kontroller hangi sıklıkta olmalıdır?

Gebelik sırasında hastanın hem diyabetiyle ilgilenen doktorunu hem de jinekoloğunu sık sık görmesi gerekir. Böyle davranılması hem annenin kendisinin hem de bebeğinin sağlığını koruması bakımından çok önemlidir.

Gebelik sırasında oluşabilecek komplikasyonlar yönünden göz, böbrek gibi kontroller doktorun önerdiği aralıklarla tekrarlanmalıdır. Gebeliğin ikinci yarısında tiroid fonksiyonlarının da kontrol edilmesinde fayda vardır. Gebelik boyunca, toplam kilo alımı 10-13 kilogramı aşmamalıdır.

Gebelik süresince kan şekeri takibi nasıl yapılmalıdır?

İdeal açlık kan şekeri düzeyi 60-90mg/dl, tokluk kan şekeri düzeyi ise 120-130 mg/dl’dir. Kan şekeri düzeyleri açlık (ayrıca öğün öncesi), öğün sonrası tokluk (özellikle 1 saat) ve insülin kullananlarda gece 03.00 ölçümleri yapılmalıdır.

Anne babadaki diyabet çocuğa geçer mi?

Anne tip 1 diyabetli ise, çocuğunun tip 1 diyabetli olma riski yüzde 2 kadardır. Hem anne hem de baba tip 1 diyabetli ise bu risk yüzde 30’a kadar yükselir. Buna karşılık, annenin tip 2 diyabeti varsa, çocuğun tip 2 diyabetli olma riski yüzde 25 kadardır. Hem anne hem de baba tip 2 diyabetli ise bu risk yüzde 50’ye kadar yükselir.

Kontrol altına alınmamış gebelik şekerinde bebek için var olan tehler

• Kan şekerinin yüksek seyretmesi, gebeliğin tüm dönemlerinde bebeğin anne karnında aniden ölme riskini artırır.

• Bebeğin normalden iri olmasına, amniyos sıvısının artmasına neden olabilir.

• Bebeklerde antenatal dönemde, fetal distres ve bebekte oksijen azlığı gelişme riski normal gebeliklere göre çok daha fazladır.

• Bebeğin irileşmesine neden olabilir ve doğum problemleri gelişebilir.

• Bebek doğduktan sonra da özellikle doğum eyleminin hemen öncesinde ya da doğum eylemi esnasında, kan şekeri yüksek seyreden annelerin bebeklerinde başta hipoglisemi (kan şekeri düşmesi) gibi yenidoğan problemleri ortaya çıkabilir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gebelikte-diyabet-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть