Gebelikte Bilinçsiz Vitamin Kullanımına Dikkat

Gebelikte Kullanılan İlaç ve Vitaminlerin Önemi

Gebelikte Bilinçsiz Vitamin Kullanımına Dikkat

Haber güncelleme tarihi 14.02.2019 11:41

Normalde en basit bir baş ağrısı için bile alınan ağrıkesiciilaç, hamilelikte hem bebek, hem de anne için tehli olabilir.

Bu yüzden hamilelikte alacağınız her ilacı mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunun haricinde doktorunuzun, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için uygun gördüğü birtakım ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar gebelikte kullanılabilen, gerekli vitaminleri içeren takviye ilaçlarıdır. Gebelikte kullanılan ilaçlar 2' ye ayrılır;

 • Gebelikte zorunlu olarak kullanılması gereken ilaçlar ( demir, kan ilaçları)
 • Gebelikte sadece gerekli görülürse kullanılması gereken ilaçlar ( Kalsiyum, magnezyum gibi ilaçlar.)

Demir ve Kan İlaçları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kan, demir ilaçları her hamilenin mutlaka kullanması gereken ilaçlardır.

Kanilaçlarının kullanımının sebebi, anne doğumda çok fazla kan kaybedeceğinden bu eksikliği gidermek için, hamilelik boyunca kullanılmasıdır.

Hamilelikte annede kansızlık, demir eksikliği görülür. Bu yüzden kan ilaçları ile bu dengelenmeye çalışılır.

Kalsiyum ve Magnezyum İlaçları

Kalsiyum ve magnezyumilaçları hamilelikte zorunlu kullanılması gereken ilaçlar değillerdir, ancak kullanılması da fayda sağlar. Anne çok fazla kramp ve kasılma yaşadığında kalsiyum ve magnezyum ilaçları doktor tarafından verilmektedir.

Kalsiyum Başka Nasıl Karşılanabilir?

Anne için de bebek için de kalsiyum çok önemlidir. Kadınlar için sadece hamilelikte değil, günlükhayatlarında da kalsiyuma ihtiyaçları vardır çünkü kadınlarda kemik erimesi gibi problemler daha çok yaşanır.

Hamilelikte annenin daha çok kalsiyuma ihtiyaç duyması ise bebek gereklikalsiyumubesinlerden alamıyorsa, annenin kemiklerinden kalsiyumu alır. Bu da annede kemik erimesine yol açabilir.

Kalsiyumilaçlar dışında günlük kalsiyum içeren besinleri tüketerek de alınabilir.

Bu besinler;

 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Fındık, ceviz, badem
 • Yeşil sebzeler

Anne bu gıdaları günlük düzenli olarak tüketerek kalsiyum ihtiyacını karşılamış olur. Gıdalardan yeterli kalsiyum alınmıyorsa o zaman kalisyum ilaçları takviye olarak alınabilir.

Gebelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?

Gebelikte anne her zamankinden çok, gereğinden fazla vitamine ihtiyaç duyar. Yenilen gıdalardan yeterli miktarda alınamayan vitaminler, ekstra olarak doktor tavsiyesiyle alınabilir. Bazı vitaminler tüm hamileler tarafından zorunlu olarak alınır, bazı vitaminler ise gerekli olduğu zamanlarda alınabilir. Tüm gebeler için tavsiye edilen, faydalı vitaminlerinden birisi folik asittir.

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Folik asit kullanımı bebeğin anne karnında gelişimi için çok önemli ve gereklidir. Gebelikte folik asit kullanımına hamilelikten 3 ay öncesinden başlanmalıdır. Folik asiti hamilelikte tüketeceğiniz bazı gıdalardan da alabilirsiniz.

Folik asitin bulunduğu gıdalar;

 • Mercimek
 • Ispanak
 • Ceviz
 • Fındık, fıstık
 • Yumurta sarısı
 • Baklagiller

Anne adayı bu gıdalardan da yeteri miktarda folik asiti almıyorsa, doktor kontrolünde folik asiti gebeliğin ilk 3 ayında düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Gebelikte İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Gebelikte alerji için kullanılan ilaçlar, doğumsal anomalilere neden olmaktadır. Bu yüzden bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Gebeler ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları kullanacaklarsa önce doktora danışmalıdırlar.
 • Öksürük ilaçları da gebeliğin ilk aylarında oldukça tehli olabilir. O yüzden bu ilaçları da kullanmadan önce doktora danışmalısınız.
 • Mide için kullanılan ilaçları da kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte merak edilen sorulardan bir tanesi, gebelerin antibiyotik kullanıp, kullanmamasıdır. Eğer anne adayının hamileliği tehye girerse, antibiyotik kullanılabilir. Tabi ki bu antibiyotiği kullanmadan önce doktora danışılmalı ve doktorun önerdiği antibiyotiği, yine doktorun kontrolünde kullanmalıdır.

Gebelikte Antibiyotik Zararlı Mıdır?

Gebeler doktor kontrolünde ve gerekli olduğu durumlarda, antibiyotik kullanabilir. Ancak burada önemli olan nokta, kullanılacak antibiyotiğin dozudur.

Bunun dışında antibiyotik kullanımında gebeliğin hangi evresinde olduğunuz da çok önemlidir. Gebelikte antibiyotiğin zararlı olduğu zaman, gebeliğin ilk ve son aylarıdır.

Bunun nedeni de ilk aylarda; bebeğin henüz bağışıklık sağlayamamasından, son aylarda ise, anne çok yorgun olduğu için bebeği koruyamaz.

İlaçların Gebelik Kategorileri

İlaçların gebelik için kategorilere ayrılmasına, ilaçların gebelik kategorisi denir. İlaçlar; A, B, C, D ve X kategorilerine ayrılır.

A Kategorisi

A kategorisi ilaçları, gebeliğin ilk 3 ayında kullanılan ilaçlar olup, hiçbir zararı yoktur. Gebeler için en faydalı ve güvenli ilaçların bulunduğu kategoridir. A kategorisi ilaçlarına örnek verecek olursak, folik asit bu kategoriye girer.

B Kategorisi

Bu ilaçlarla ilgili hayvanlar üzerinde çalışma yapılmıi ve hayvanlara karşı hiç bir zararı olmayan ilaçlar olduğu ortaya konmuştur. Ancak gebeler üzerinde yani insanlar üzerinde bu ilaçlarla alakalı bir araştırma yapılmamıştır. B kategorisi ilaçlarına örnek olarak, amoksilini gösterebiliriz.

C Kategorisi

Hayvanlar üzerinde araştırma yapılmış ve olumsuz sonuçlar elde edilmiştir. Ancak insanlar üzerinde yine çalışma yapılmamış olan ilaçlardır. Örnek olarak nifedipini gösterebiliriz.

D Kategorisi

D kategorisi ilaçlarının bebek üzerinde olumsuz etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ilaçları gebelerin kullanıp kullanmayacağına doktor karar vermektedir. Propilthiouracili örnek verebiliriz.

X Kategorisi

X kategorisi ilaçları gebeler ve bebekleri için son derece zararlı ilaçlardır. Gebelerin ve gebelik şüphesi taşıyanların kesinlikle kullanmaması gereken ilaçlardır. 

Gebelikte kullanılabilecek ve kategorilenmiş ilaçların çoğu B ve C kategorisinde bulunmaktadır. A kategorisinde bulunan ilaçlar oldukça azdır.

Klinisyenlerin Gebelere İlaç Verirken Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Mümkün olduğunca gebeliğin ilk 3 ayında ilaç verilmemelidir.
 • İlaçlar kombine olarak değil de tek tek verilmelidir.
 • İlaçların en küçük dozu, en kısa sürede verilmelidir.
 • İlaç verileceği zaman riskleri ve faydası karşılaştırılmalı ve faydası her zaman ağır basmalıdır.

Önerilen İçerik; Hamilelik İle İlgili Çok Şaşırtıcı 20 Gerçek

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/gebelikte-kullanilan-ilac-ve-vitaminlerin-onemi-9628h.htm

Gebelikte Kullanılan İlaç ve Vitaminler

Gebelikte Bilinçsiz Vitamin Kullanımına Dikkat

Sağlıklı evli çiftlerin en büyük hayali sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmektir. Bunun için hamile kalmadan aylar öncesinden hazırlıklar yapılır, yeme, içme, uyku düzeni ayarlanır, anne adayı zararlı alışkanlıkları varsa onları bırakır.

Gebelik döneminde de hem bebek hem de kendi sağlığı için maksimum özen gösterir. Psikolojik, duygusal ve fiziksel yaşanan tüm değişimlere göğüs geren anne adayının tek hedefi sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktır.

Gebelik anne adayının tüm doğal fonksiyonlarını değiştirdiğinden yeni duruma adapte olmak gerçekten zor bir süreçtir.

Kendi kendisine pek çok zorlu ve yorucu değişiklikle başa çıkmak durumunda kalan anne adayı, bebeğin daha sağlıklı gelişmesi için ekstra vitamin, ilaç almak zorunda kalabilmektedir. İşte böyle durumlarda doktorun neyi, ne için, ne kadar tavsiye ettiği sorunsalına azami dikkat göstermek gerekir.

Gebelikte Neden İlaç ve Vitamin Kullanılır?

Hamilelik döneminde tüm gelişmeler normal gözlense de her anne adayının rutin olarak kullanması gereken ilaç ve vitaminler bulunmaktadır. Doktorun önerdiği her ilaç bir probleme, eksikliğe işaret değildir. Bunun yanında ufak tefek gelişim sorunlarında ve geriliklerinde de doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaç ve vitaminler bulunmaktadır.

Normal yaşamda basit bir baş ağrısı, karın ağrısı için kullanılan ilaçlar, günlük hafif vitaminler gebelik döneminde bebeğe zarar verebileceğinden doktora danışılmadan hiçbir suretle alınmamalıdır.

Haftalık ya da aylık olarak rutin yapılan doktor kontrollerinde bebeğin ve anne adayının gelişim durumuna göre doktor gereken ilaç ve takviyeleri önerecektir.

Gebelikte Hangi İlaçlar Kullanılır?

Gebelikte pek çok sorun ilaç farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların bazıları her gebelikte kullanılması zorunlu olan, bazıları ise sadece bir eksiklik durumunda doktor tarafından önerilen ilaçlardır.

Örneğin Demir/Kan ilaçlarını tüm hamilelerin kullanması gerekliyken, Kalsiyum, Magnezyum, bir takım ağrı kesiciler sadece bir eksiklik ya da gelişim problemi yaşandığında kullanılır.

Rutin olarak her hamile bayanın kullandığı ilaçlar da, problem yaşandığında kullanılacak olanlar da mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır.

Gebelikte Kan/Demir İlacı Kullanımı

Her gebelikte mutlaka kullanılması gereken ilaçlardan birisi olan Demir (Kan) İlaçları problem ya da eksiklik yaşansın veya yaşanmasın kullanılır. Hamilelik süreci annede kansızlık, demir eksikliği yaratması çok muhtemel bir durumdur ve doğumda kan kaybı yaşanma olasılığı çok yüksektir. Kan, demir ilaçları kullanılarak bu eksikliğin önüne geçilmesi amaçlanır.

Gebelikte Kalsiyum ve Magnezyum İlaçlarının Kullanımı

Magnezyum ve Kalsiyum ilaçlarının da gebelikte kullanılması önerilmektedir. Ancak her gebenin kullanması şart olmamakla beraber kullanımının zararlı değil faydalı olduğu düşünülmektedir. Tüm kontrollerden elde edilen bulgular olumlu olduğu takdirde kullanılmasına gerek görülmez. Sadece şiddetli kasılmalar ve kramplar yaşandığında Kalsiyum ve Magnezyum ilaçları önerilir.

Kalsiyum İhtiyacı İlaca Gerek Duyulmadan Süt ve Yoğurtla Karşılanabilir Mi?

Kadınlarda kalsiyum alımı, hamilelik dönemi dışında, günlük hayatta da çok önemlidir. zira kadınlar kemik erimesi, kas gelişimi gibi kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan problemleri sıklıkla yaşamaktadırlar.

Ancak gebelik döneminde annede kemik erimesi yaşanmaması ve bebekte kemik, diş gelişiminin hızlı olması için kalsiyum alımı çok daha fazla gerekmektedir. Eğer hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı yeterince karşılanamazsa bebek için gereken kalsiyum annenin kemiklerinden alınır ve bu durum annede kemik erimesine sebep olur.

Gebelik döneminde ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı günlük 1000 gram civarındadır. Bu ihtiyaç kalsiyum içeren besinlerle karşılandığında ekstra olarak kalsiyum ilacı alınmasına gerek kalmaz. Örneğin süt, yoğurt ve peynir en çok kalsiyum içeren besinlerdir.

Bunların yanında fındık, ceviz, badem, kuru kayısı, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller kalsiyum içeriği bakımından zengin olduğundan, bu gıdalar tüketilerek kalsiyum ihtiyacı karşılanabilir.

Hangi Besinler Ne Kadar Kalsiyum İçerir?

Bir su bardağı normal yağlı süt; 250 miligram kalsiyum içerirken, yine bir su bardağı yoğurt 250 miligram kalsiyum içermektedir.

Bir dilim beyaz peynir; 100 miligram kalsiyum içerirken, bir avuç, fındık, badem ya da ceviz 50 miligram kalsiyum içermektedir.

Bu veriler dikkate alınarak her gün bir bardak süt içen, bir kase yoğurt yiyen, yeşil sebze yemeği yiyen, bir avuç kuruyemiş tüketen bir gebe gerekli kalsiyumu almış olur ve kalsiyum ilaçlarına ihtiyaç duymaz.

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı

Rutin hayat içinde en küçük bir karın ağrısı, baş ağrısı yaşandığında hemen ağrı kesicilere başvuran kişiler ileriki yaşlarda böbrek rahatsızlığı yaşamakta ve bir süre sonra ilaç kullanmadan ağrıdan kurtulamamaktadırlar.

Sık sık ağrı kesici kullanmanın zararları uzun vadede görülürken, hamilelikte kullanılan ağrı kesiciler bebeğe ve anne adayına zarar vereceğinden sonucu çok daha ağır olabilir. Bu sebeple öncelikle ağrı kesici grubundaki ilaçların hamilelik döneminde rahatlıkla kullanılamayacağının altını çizmekte fayda vardır.

Zira ağrı kesicilerin bebek üzerinde çok ciddi olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak zorunlu durumlarda, doktorun önerisiyle parasetamol cinsi ilaçlar kullanılmaktadır.

Gebelikte Progesteron Hormonu Kullanımı

Kadınlarda adet ve gebelik döngüsünü sağlayan Progesteron hormonu içeren ilaçlar her gebede rutin olarak kullanılmamakla beraber, kanama, düşük tehsi gibi durumlarda doktorun önerisiyle kullanılmaktadır. Her hangi bir sebeple kanaması olan veya düşük tehsi olduğunu düşünen hamilelerin kendi başlarına karar verip kullanabilecekleri ilaçlardan değildir.

Gebelikte Rutin Olarak Karşılaşılan Rahatsızlıklarda Neler Kullanılmalıdır?

Her hamile bayanın çok şikâyetçi olduğu kusma, bulantı, gaz, kabızlık gibi ufak tefek rutin sorunlar için ilaç kullanılması önerilmemekle beraber, bu şikâyetler ileri boyuta ulaştığında doktorun tavsiye edeceği ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, guatr, hipertansiyon, diyabet, astım ve migren gibi rahatsızlıklarda alanında uzman doktorlar gebelik durumunu da göz önünde bulundurarak daha az zararlı ilaçlar tavsiye edeceklerdir.

Gebelikte Hangi Vitaminler Kullanılır?

Gebelik dönemi vücudun iç ve dış organlarının hepsinin daha fazla çalıştığı ve yorulduğu bir süreç olduğundan, normalde rutin olarak yenen, içilen gıdalar yeterli gelmemekte ve çoğu zaman ekstra vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır.

İşte bu sebeple gebelik döneminde doktor tavsiye ettiği aralıklarda vitamin kullanılmaktadır. Bu vitaminlerden bazıları tüm hamileler tarafından kullanılmaktayken, bazıları sadece ihtiyaç durumunda kullanılmaktadır.

Örneğin Folik Asit tüm gebeler için rutin olarak tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Multivitamin Kullanımı

Gebelikte Multivitaminler kullanılması gerektiği yönünde yaygın bir inanış bulunmasına rağmen, normal beslenme alışkanlıkları olan hamilelerin Multivitamin kullanmasına gerek yoktur.

Ancak ciddi bir beslenme problemi olan, normal yollarla gerekli vitamin ve mineralleri alamayan anne adaylarına doktorları Multivitaminleri önerirler.

Günde bir tane kullanılmasında sakınca olmayan, ancak birden fazla alındığında bebeğin sağlığına zarar veren Multivitaminler doktorun önerisiyle kullanılmalıdır. Özellikle A vitamini içeren ilaç ve takviyelerin fazla alınmasının bebeğin sağlığına zarar verdiği bilinmektedir.

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-kullanilan-ilac-ve-vitaminler.html

Hamilelikte Vitamin Kullanımı – Gebelik Vitaminleri

Gebelikte Bilinçsiz Vitamin Kullanımına Dikkat

Gebelik döneminde fetüs bütün besin gereksinimini annenin depolarından karşılar. Dolayısıyla annenin bu dönemde  yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin de sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Ancak anne adayının hamilelik öncesi yanlış beslenme alışkanlıklar ve vitamin depolarının yeterince dolu olmaması hamilelikte vitamin kullanımını zorunlu kılabiliyor. Bu durumda doktorun önerisi ile gebe vitamin kullanımına başlamalıdır.

Peki her gebelikte vitamin kullanmak gerekli mi? Zararları var mı? Şimdi bu soruları beraber inceleyelim.

Hamilelikte vitamin kullanımı gerekli mi?

Hamilelikte vitamin kullanımı annenin ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bu dönemde  gebe kalınmadan önceki yaşantınızdan daha fazla bir vitamin gereksiniminiz olacaktır. Vitaminler hücrelerin sağlıklı çalışabilmesini, gelişme, kan enzimlerinin işlevlerinin sağlıklı fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için temel ihtiyaçlardır.

Bu vitaminler ve beraberinde minerallere  gebelik döneminde daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle kadınlar gebe olduğunu öğrendiklerinde 1 aylık gebe olmaktadır çünkü gebelik hesaplama yapılrken son adet tarihi baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Bu yüzden ilk ay da vitamin takviyesi yapmak çoğu annenin aklına gelmemektedir.

Aslında doğru olan gebelikte vitamin kullanımına gebelikten önce başlamaktır

Aslına bakarsanız gebelik dönemi süreci boyunda düzenli ve dengeli beslenen bir gebede vitamin takviyesi yapılmalı mı yoksa yapılmamalımı diye uzmanlar arasında bir tartışma vardır ama Türkiye de kadınlarımızın yaşam şekli, çalışma ortamı, hamilelikte beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurulursa gebelik döneminde vücudun ihtiyacı olan vitaminleri takviye olarak alınması gerekli. Ayrıca hamilelikte vitamin kullanımı yada multivitamin destekleri aşırıya kaçılmadan alınmalı aksi taktirde zararları söz konusu olacaktır A vitamini ile B vitaminleri özellikle bu ikisi doktorun verdiği dozdan fazla kesinlikle alınmamalıdır yoksa bebeğe zararları dokunabilir.

Gebelik döneminde mutlaka kullanılması gereken hatta gebelik oluşmadan önce kullanılmaya başlanması gereken vitamin folik asittir. (Bknz: Hamilelikte Folik Asit Faydaları) Gebe kalınmaya karar verdiniz ve 3 ay sonra gebe kaldınız bu yani gebe kalınmadan 3 ay öncesinde folik asit kullanımı başlanmalı ve buna gebeliğin 3. Ay bitimine kadar devam edilmelidir.

Sizde şuan gebe kalma planları içindeyseniz folik asit kullanımına başlamanız gerekmektedir. Hamilelik öncesinde ve hamilelikte vitamin kullanımı annenin ve bebğin sağlıklı olması için oldukça önemlidir.

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde bebeğin organ gelişimi dönemidir ve bu 3 aylık dönemde  vücutta yeteri kadar folik asit bulunması nöral tüp defektlerini büyük oranda engellediği gözlemlenmiştir.

Hamilelikte vitamin kullanımı konusunda dikkat edilecekler neler?

 • Vitamin alıyorum diye beslenmeyi ihmal etmeyin vitaminler sadece bir destektir beslenmenin yerini asla tutamamaz.

 • Yemeklerden sonra tok karınla alınmalı bu şekilde emilimleri daha iyi olacaktır ayrıca gebe olan bir çok kadın vitamin ilaçlarının kendilerinde mide bulantısına sebep olduğunu söylemektedir bu nedenle tok almakta fayda vardır.

 • Gebelikte vitamin kullanımı kesinlikle ve kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılmalı
 • Vitaminlerin içeriği tam bilinmeli tam bilinmeyenler kullanılmamalı
 • Her gebe için özel hazırlanmış doktoru tarafından önerilen vitaminler ve dozları kullanılmalı

Düzenli bir beslenme şekliniz varsa yağsız kırmızı et, meyve, sebze, beyaz et, tam tahıllı ekmek, bakliyatlar,  süt ve süt ürünleri gibi ürünler ile beslendiğinizde vücudun ihtiyacı olan vitaminleri sağlamış olursunuz ancak bu şekilde beslenen gebede doktor gerekli görürse bir takım destekleyici vitaminler vermektedir.

Dengeli ve düzenli bir şekilde beslenen gebeler günlük ihtiyaçları olan vitaminleri besinlerden alabilirler vitamin ilaçlarının kullanımı hiçbir zaman sağlıklı bir beslenme planından daha iyi olamayacaktır.

Düşük gelirli gebelerde, vejeteryan gebelerde,yeme bozukluğu mevcut gebelerde sindirim sistemi hastalıkların yol açtığı emilim problemleri, bir önceki gebeliğinde merkezi sinir sistemi anomalisi mevcut olan gebelerde ve çoğul gebeliği mevcut olan kadınlar vitamin desteği alabilirler.

Hamilelikte alınması gereken vitaminler tablosu

Vitamin/Mineral:FaydalarıHangi besinlerde var
Vitamin A & Beta karoten(770 mcg)Kemik ve diş gelişimine yardımcı olurKaraciğer, süt, yumurta, havuç, ıspanak, yeşil ve sarı sebzeler, brokoli, patates,kabak, sarı meyveler
Vitamin D (5 mcg)Vücudun kalsiyum ve fosforu kullanmasına yardımcıdır, kemik ve dişleri kuvvetlendirirSüt, yağlı balıklar, güneş ışığı
Vitamin E (15 mg)Vücut bütünlüğünü korur, kas ve kan hücreleri tarafından kullanılırBitkisel yağlar, buğday tohumu, fındık, ıspanak, tahıllar
Vitamin C (80 – 85 mg)Antioksidan, doku hasarını önler, demir emilimine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirirNarenciye, biber,bezelye, çilek, papaya, patates, brokoli, domates
Tiamin/B1 (1.4 mg)Enerjiyi arttırır, sinir sistemini düzenlerTam tahıl, hububat, buğday tohumu, et, yumurta, pirinç, çilek, fındık
Riboflavin/B2 (1.4 mg)Enerji sağlar, cilt ve göz sağlığı için yararlıdırEt, kümes hayvanları,balık, hububat, yumurta, süt ürünleri
Niasin/B3 (18 mg)Cilt, sinir sistemi, sindirim sistemi sağlığı için gerekliYüksek proteinli gıdalar, tahıllar, ekmek, etler, balık, süt, yumurta, yer fıstığı
Piridoksin/B6 (1.9 mg)Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardım eder, sabah kusmalarının önlenmesinde yardımcıdırTavuk, balık, sakatat, yumurta, soya fasulyesi, havuç, kabak, bezelye, ıspanak, buğday, ayçiçeği tohumu, muz, fasulye, brokoli, kahverengi pirinç, yer fıstığı, ceviz
Folik Asid/Folat (600 mcg)Plasentayı destekler, omurilik defektlerini önlerPortakal, çilek, yeşil yapraklı sebzeler, pancar,tahıllar, fasulye, fındık, brokoli
kalsiyum (1,000 – 1,300 mg)Kemik ve diş sağlığı, kan pıhtılaşmasını önler, kas ve sinir fonksiyonlarına yardımcıYoğurt,süt,peynir, kalsiyumdan zenginleştirilmiş gıdalar soya sütü gibi, koyu yeşil yapraklı sebzeler
Demir (27 mg)Anemiyi, düşük doğum ağırlıklı bebek doğumunu, erken doğumu önlerKırmızı et, kuru baklagiller, ıspanak, kurutulmuş meyveler, demir içeriği zenginleştirilmiş yulaf ve buğday unu
Protein (71 mg)Amino asit yapımını sağlar, hücreleri onarırÇoğu hayvansal gıda, et, yumurta, süt ürünleri,fasulye, fındık
çinko (11-12 mg)İnsülin ve enzimlerin yapımına yardımcıKırmızı et, fasulye, fındık, tam tahıl, süt ürünleri

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamileliğin Zor Yanları – Gebeliğin Zorlukları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri İçerik Editörü ve sağlıkçı yazar. Gebelik ve hamilelik üzerine en doğru bilgileri sizlere vermek amacıyla çıktığımız yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Hamilelik belirtileri sitesinin verdiği bilgilerin tamamen bilgilendirici amacı olduğunu lütfen unutmayınız.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-vitamin-kullanimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.