Gebelikte Diyabet Riski

içerik

Oku Şekerim: Gebelik Şekeri Nedir, Nasıl Düşürülür? | Anneysen.com

Gebelikte Diyabet Riski

Gebelik şekerinin bebeğe zararı var mı, doğumdan sonra geçer mi, hamilelikte şeker yüklemesi zararlı mı? Gestasyonel diyabet de denen hamileliğe bağlı şeker hastalığı hakkında merak ettiğin tüm soruların bu yazıda bulacaksın. İyi okumalar ve şekersiz günler.

Sadece hamilelikte ortaya çıkan diyabettir. İlla ki etrafında diyabet yani şeker hastası kişiler vardır ama bu hastalığı güzelce açıklayalım önce.

Diyabet; kandaki şeker seviyeleri doğru düzgün ayarlanmadığı zaman ortaya çıkan bir hastalık. Yani vücudun kan şekerini etkili bir şekilde düzenlemeye yetecek miktarda insülin üretememesi.

İnsülin: Vücudun kan şekerini enerjiye çevirmesini sağlayan hormon.

Gebelik şekeri ise önceden diyabet hastası olmayan kadınların hamile kaldıktan sonra bu rahatsızlıktan muzdarip olması durumudur.

Gebelik şekeri neden olur?

 • Hamilelikteki hormonal değişiklikler nedeniyle çalkalanan metabolizma,
 • Annenin şeker hastalığına yatkın olması.

Hamilelik, kanında fetüsü beslemek için yeterince şeker kalmasını garanti altına almak amacıyla anti-insülin mekanizmalarını tetikler. Bu aslında mükemmel bir fikir olmakla birlikte her zaman çok iyi sonuç vermez.

Bazen anti-insülin etkisi o kadar güçlü olur ki kanda hem senin hem de bebeğin ihtiyacından daha fazla -böbreklerin başa çıkabileceğinden de fazla- şeker kalır.

Hamilelikte şeker hastalığına yakalanan kadınların çoğunda herhangi bir semptom görülmezken bazılarında şu belirtiler olabiliyor:

 • Alışılmadık derecede susuzluk hissi,
 • Sık ve çok miktarda idrara çıkma (Gebeliğin erken döneminde görülen sık fakat genellikle az miktarda idrara çıkmadan farklı.),
 • Bitkinlik (Hamilelikte yaşanan halsizlik hissinden ayırmak güç olabilir.),
 • İdrarda şeker bulunması (Rutin doktor kontrolünde ortaya çıkar.).

Kimler gestasyonel diyabet riski altında?

 • 30 yaşından büyük,
 • Ailesinde şeker hastalığı olan,
 • Önceki hamileliğinde iri bebek doğuran,
 • Obez kadınlar.

Bu Yaşta Doğum Yapılır mı? (Hangi Yaşta?)

Gebelik şekeri bebeğe zarar verir mi?

Başlıca risk, bebeğin aşırı kilolu olarak dünyaya gelmesidir (makrosomia).

Ayrıca ana rahmindeyken yüksek şekere maruz kalan bebeklerin göbek kordonu kesilip şeker ikmali durdurulduğunda kan şekeri seviyeleri düşer. Farkına varılmazsa bu durum yenidoğan bebeklerde havaleye neden olur.

Gebeliğe bağlı şeker fark edilmezse ölüm veya ölü doğumla sonuçlanabilir. Ama merak etme, sorun tespit edildikten sonra yapılacaklarla risk en aza indirgenebiliyor.

Bu arada gebelikte diyabet hastalığı geçiren kadınların ileriki yaşlarda kalp ve Tip 2 denen şeker hastalığına yakalanma riskleri de daha fazla oluyor.

Gebelik şekeri nasıl anlaşılır?

Yukarıda belirtilerden bahsetmiştik. Fakat hamilelikteki rutin kontrollerinde bu belirtiler olmasa da doktorun diyabet taraması yapar. Bu taramanın yapılıp yapılmaması gerektiği hakkında uzmanlar çatışma halinde, yazının devamında bahsettik.

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Glikoz ölçüm testi (Açlık kan şekeri testi)

Doktorun glikozlu bir solüsyon içmeni ister. 1 saat sonra vücudundan kan örneği alınır ve glikoz seviyesine bakılır.

Glikoz tolerans testi (GTT)

İlk testin sonucu anormal çıkarsa yapılır. Bu takip testinde aç karnına yine glikoz solüsyonu içmen istenir. Test öncesinde ve 3 saat boyunca her saat başı kanın tahlil edilir.

Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

Hamileliğin 24. ve 28. haftalarında yapılır.

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı?

Bu konuda uzmanlar ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım uzman gebelik şekerini tespit etmenin başka yolu olmadığını iddia ederken bazıları durumun hiç de böyle olmadığını savunuyor. Örneğin Prof. Dr. Canan Karatay, gebelikte şeker yükleme testine kesinlikle karşı.

Hamilelikte değişen hormonlar nedeniyle şeker metabolizmasının da bozulmasının normal ve bu durumun geçici olduğunu söyleyen Karatay, riskli durum için şeker tarama testlerinden başka alternatif olduğunu belirtiyor.

24-32. haftalardan itibaren annenin trigliserit seviyesinin yüksekliğine bakmanın (Şeker yüksekse trigliserit de yükselir.) gebelik diyabetini anlamada yeterli olacağını söyleyen Canan Karatay, hiçbir ülkede şeker tarama testlerinin şart koşulmadığına, ülkemizde rutin kontrollerden biri haline gelmesinin büyük hata olduğuna da dikkat çekiyor.

Gebelik şekeri kaç olmalı? Gebelik şekeri kaç olursa insüline başlanır?

Bizim yaptığımız araştırmaya göre uzmanlar arasında bu konuyla ilgili de görüş birliği yok. Birkaç doktordan fikir almanı öneririz.

Gebelik şekeri yüksek çıkanlar ne yapmalı? Gebelik şekerini ne düşürür?

Mantık, kan şekeri seviyesini kontrol altına almak olmalı. Bu yüzden genellikle diyet, egzersiz ve düzenli olarak kan şekeri seviyesi testi yaptırılır.

Gebelikte evde şeker ölçümü, genellikle sabah aç karnına ve yemek yemenin şeker seviyesini ne kadar tırmandırdığını görmek için yemeklerden 2 saat sonra yapılır.

Gebelik şekeri diyetine ve egzersize rağmen kan şekeri seviyen yüksek çıkarsa doktorun ağızdan alınan ilaçlardan verebilir. Bu da fayda etmezse insülin iğnesine başvurulabilir.

Nefesten Kegele En Çok İşine Yarayacak Hamile Egzersizleri

Gebelik şekeri diyeti nasıl olmalı?

Tüm diyet listeleri gibi bu da kişiye özel olmalı. Fakat genel prensip, tabii ki sağlıklı beslenmek.

Bol sebze ve meyve yemek, folik asit almak, şekerden ve glisemik indeksli gıdalardan uzak durmak, proteine ağırlık vermek, basit şeker yerine lif oranı yüksek besinlerden tüketmek başlıca dikkat etmen gerekenlerden.

Gestasyonel Diyabeti (Gebelik Şekeri) Olan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Gebelik şekerinde ne yenmemeli?

Bu sorunun cevabı “Hamilelikte ne yenmemeli?” sorusunun cevabıyla aynı aslında. Hamur işleri, pastalar, basit şeker içeren tüm gıdalar, kızartma, cips gibi atıştırmalıklar başlıcaları.

Diğerleri de burada: Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!

Sana özel hamile beslenme programı hazırlayacak diyetisyenlerle iletişime geç:

Gebelik şekeri doğumdan sonra geçer mi?

Hamileliğe bağlı şeker hastalığı genellikle doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur. Doktorun doğumdan sonra belli aralıklarla glikoz ölçümü yaparak kontrolü elde tutmak ister.

Gebelikte şeker olmaması için ne yapmalı? Gebelik şekeri nasıl önlenir?

Hamile kalmayı planladığından itibaren sağlıklı beslenmek ve şekeri hayatından çıkartarak işe başlamalısın. Prof. Dr. Canan Karatay, kilolu olmanın, vücut-kitle endeksinin fazla olmasının gebelik şekerinden çok daha riskli olduğunu söylüyor.

Diyetisyen Müge Özyurt Şafak'ın da önerileri var:

Normal kilo ve spor, hem hamile kalmadan hem hamilelikte hem de doğumdan sonra şeker hastalığı dahil birçok sağlık probleminden seni korur.

Hamile pilatesi ve yoga merkezleriyle iletişime geçmek için tıkla.

Kaynaklar:

– Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Heidi E. Murkoff ve Sharon Mazel,

– Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glace B. Curtis, Judith Schuler,

– Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic.

Источник: https://www.anneysen.com/saglik/makale/semptomlar-ve-komplikasyonlar-oku-sekerim-gebelik-sekeri-nedir-nasil-dusurulur_2458

Daha güçlü, daha sağlıklı bir hayat sürmek istiyor? Her çeşit beslenme, fitness ve wellness bilgeliği için Wellness Wire bültenimize üye olun

Gebelikte Diyabet Riski
Gebelik diyabeti: Riskler, Belirtiler ve Yönetim

Gebelik ve diyabet konusunda çok fazla soru var – en azından şeker hastalığı olmayan kadınlarda gebelik sırasında ortaya çıkan gestasyonel diyabet. Yolumuza gelen birçok soruyu yanıtlamaya yardımcı olmak için, gestasyonel diyabet ana başlıklarına ilişkin aşağıdaki kılavuzu bir araya getirdik.

Görüntü Atfı

Görüntü Atfı

URL: // www. flickr.

com / fotoğraf / jerrylai0208 / 14281758292 / / içinde PhotoList-nL2KaW-7Lsz4B-s3b9L-7XfFgh-669mzY-8dbGLR-dy17Rr-uyg-rWDFG-c9f8u-7yZp5w-9WBx3T-6TjsGN-9CGXc4-5WhfPV-6346AE-8veKBD-4oqPNU-7PZhur- ioxAFh-8AQeS5-uy7-uyf-dNFjG-e1TAcm-6tEN8R-6Xho3o-cBfh-cpyFfC-i3eVYw-gYP4my-eBo6v-eBo6W-gSK9LN-cjtJe-c2W1WW-4UP1x7-63XnZy-pCYamt-6FoNAH-6YjLR5-7BhtFi-Pyuhr-nyYHAv- 7Bhtte-JG5XP-4Hbppe-6nhU6m-6zsX-rWDwg

Yakın zamanda burada var olan tip 1 ve tip 2 diyabet ile gebelik hakkında gerçeğe yönelik bir doktor / hasta görüşmesi de yayınladığımızı lütfen unutmayın. Bunu da kontrol etmeyi unutmayın! Bu konularda kendiniz çok şey biliyor musunuz? Lütfen 2 sentini aşağıdaki yorumlar bölümüne ekleyin.

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, gestasyonel diyabet, kadınların özellikle hamilelik döneminde, plasenta kanda şeker birikmesine yol açabilecek hormonlar ürettiği zaman yükselmiş kan şekeri formudur. Hormonların saldırıları için yeterli insülin sağlayamayan bir pankreasta sahip olduğunuz için şanssız iseniz, kan şekeri düzeyleri yükselir ve gestasyonel diyabet oluşturabilir.

Gebelik diyabetini belirleyen kan şekeri seviyesinin medikal toplum tarafından kabul edilmediğini duyarsanız şaşırabilirsiniz.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) şu anda gebelik diyabeti olarak:

Açlık glikoz seviyesi 92 mg / dl (Avrupa birimlerinde 5.3 mmol / L) veya daha yüksek

 • Yemek sonrası bir saatlik glikoz (7.8 mmol / L) veya daha yüksek
 • 153 mg / dL (6.7 mmol / L) veya daha yüksek bir öğün sonrası yemek sonrası glikoz seviyesi
 • Ancak İngiltere Ulusal Enstitüsü Sağlık ve Bakım Mükemmellik (NICE) son zamanlarda teşhis eşiğini gebelik diyabet kategorisine giren “yönetilemeyen sayıda kadını” azaltan 5.6-mmol / L (101 mg / dL) açlık glikoz standardına değiştirdi. , “Avrupa makamları devlet.

Her iki durumda da, ADA açıklıyor: “Gebelik diyabeti genellikle hamileliğin yarısına kadar çıktı, çünkü plasenta büyük miktarda” anti-insülin “hormonu ortaya koyuyor.

Şeker hastalığı bulunmayan kadınlar gebeliklerine 24-28 hafta arasında gebelik diyabetleri açısından taranmalıdır.

(Gebelikte daha yüksek kan glikozu seviyeleri tespit edilirse, anne-be beyninin aslında gebelikten ziyade tip 2 diyabet olabilir.) “

ADA gebelik diyabetinin gebeliklerin% 9.2'sinde gerçekleştiğini tahmin etmektedir.

Diyabet ve Gebelik Riski Nedir?

Kötü haber: tedavi edilmediği takdirde, aşırı yüksek kan şekeri seviyeleri bebeğin beyninde gelişimsel gecikmeye ve başka sorunlara yol açabilecek hasarlara neden olabilir.

“Ne beklenecek” yazısı uyarınca “aşırı şeker annenin kanında dolaşıma girip sonra plasentayla fetus dolaşımına girerse, anne ve bebek için potansiyel problemler ciddidir. “

Kontrolsüz yüksek kan şekeri, doğumları daha zor ve C-kesitini, hatta preeklampsi ve ölü doğum yaparak çok büyük bir bebeğe (makrozomi adı verilen bir duruma) neden olabilir.

Gebelikte yetersiz kontrol altındaki diyabet, sarılık, nefes darlığı ve düşük kan şekeri seviyeleri gibi doğumdan sonra bebeğin potansiyel sorunlarına da yol açabilir. Daha sonra yaşamda obezite ve tip 2 diyabet riski yüksek olabilir.

İyi haber şu şekildedir: “Bu potansiyel olumsuz etkiler, kan şekerini kontrol altında tutmak için gereken yardımı alan annelere uygulanmaz. “Ve çok sayıda yardım var!

Gebelik komplikasyonu olarak gebelik komplikasyonu olduğu düşünülür, çünkü çoğu doktor hamileliklerinin son tarihlerini geçmesine izin vermeyeceğinden, doğum öncesi diyabeti bir gebelik komplikasyonu olarak addedilir.

Gestasyonel Diyabet Belirtileri ve Belirtileri

Gestasyonel diyabet olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Zor kısım, çoğu kadının belirgin semptomları yoktur, bu nedenle kolayca fark edilmeyebilir. Temel semptomlar, herhangi bir şeker hastalığının başlangıcında görülen belirtilere benzer:

Olağandışı susuzluk

 • Sık ve bol miktarda idrar yapma
 • Yorgunluk
 • İdrardaki şeker (laboratuar testiyle tespit edildi) > Gestasyonel Diyabet için Bir Test?
 • En yaygın test, oral glikoz tolerans testi (OGTT) olarak adlandırılan bir oruç testidir. Bu, şekerli bir içeceğin belirli bir miktarını yedikten sonra vücudunuzdaki hücrelerin glikozu veya şekeri emme kabiliyetini ölçer. Test, doktorunuzun ofisinde veya yerel bir laboratuarda gerçekleşebilir.

Buna hazırlanmak için, planlanmış testten en az 8 saat önce yemekten çekilmeniz gerekir. Su içebilirsiniz, ancak kahve ve kafeinli çay da dahil olmak üzere başka hiçbir içecek yoktur, bunlar sonuçlara müdahale edebilir.

Test alanına geldiğinizde, teknisyen temel glikoz seviyenizi ölçmek için bir kan örneği alacaktır. Testin bu kısmı, açlık glikoz testi olarak da adlandırılır.

Bundan sonra ~ 75 gram şeker içeren bir çözüm içmeniz istenecektir. Ve bir saat sonra, kan şekeri seviyesindeki etkiyi görmek için ikinci bir kan örneği vereceksiniz.

Sonuçlarınız pozitif çıkarsa (bir saat sonra yüksek bir glikoz sayısı), vücudunuzun şekerli meydan okuyuşunun ne kadar iyi işleyebildiğini en iyi şekilde belirlemek için doktorunuz iki ve üç saatlik işaretlerde bir test isteyebilir.

Gebelik diyabet diyeti (başka bir şey ne yenilecek)

Diyet / yemek planı glikoz düzeylerini kontrol altına almanın ana dayanak noktası olduğu için uzmanlar, kadınları kendilerine uygun bir yemek planı hazırlamasına yardımcı olacak profesyonel bir diyetisyen görmeye teşvik eder – bireysel tabanlı kilo, yükseklik, fiziksel aktivite ve kendi glukoz intoleransı seviyesine bağlı olarak değişebilir.

Fakat pro'ten faydalanamasanız bile, kayıtlı diyetisyen Julie Redfern tarafından derlenen bazı genel diyet rehberi:

Kalori ve karbonhidratları gün boyunca eşit dağıtarak çeşitli gıdalar yiyin. Yemeklerinizin ve atıştırmalıklarınızın dengede olduğundan emin olun. American Diabetes Association, akşam yemeğinden sonra öğle yemeği dahil olmak üzere, her gün üç küçük-orta-büyüklükte yemek ve iki-dört çerez yemenizi önerir.

Karbon alımı oranınızı azaltın. Soda, meyve suyu, aromalı çaylar ve aromalı sular ve çoğu tatlı gibi basit şekeri içeren gıdalar ve içecekleri sınırlayın – veya hepsinden kaçının. Bu gıdalar hızla kan şekerinizi yükseltebilir.

 • Süt laktozda yüksektir, basit bir şeker, dolayısıyla içtiğiniz miktarı sınırlamanız gerekebilir. Yeni bir içecek ikramiyesi arıyorsanız, limon veya portakal sıkarak ya da kafeini alınmamış kafeinsiz buzlu çayla soda deneyin.
 • Karmaşık karbonhidratları (daha fazla lif içeren) eklemek ve onları gün içine yaymak en iyisidir. Tüm öğünlerde ve atıştırmalıklarda yağsız protein ile karbonhidratları eşleştirin. Protein daha dolgun hissetmenizi, enerji sağlamayı ve daha iyi kan şekeri kontrolü yapmanızı sağlar.
 • Yemek atlamayın. Yemek yediğinizde ve her birinde yediğiniz yiyecek miktarıyla ilgili tutarlı olun. Yiyecekler gün boyunca eşit olarak dağıtılır ve günden güne sürekli olarak kan şekeri daha istikrarlı kalır.
 • İyi bir kahvaltı yiyin. Sabahları kan şekeri seviyenizin en fazla kırılma ihtimali yüksektir. Seviyenizi sağlıklı bir alanda tutmak için, karbonhidratları (ekmek, tahıl, meyve ve süt) sınırlandırmanız, proteininizi (yumurta, peynir, fıstık ezmesi, fıstık) artırmanız ve meyve ve meyveleri tamamen önlemeniz gerekebilir.
 • Taze meyveler ve sebzeler, tam tahıllı ekmek ve tahıllar ve kurutulmuş bezelye, fasulye ve diğer baklagiller gibi yüksek lifli gıdalar ekleyin. Bu gıdalar parçalanır ve basit karbonhidratlardan daha yavaş absorbe olur, bu da kan şekeri seviyenizin yemeklerden sonra çok yüksek olmasına yardımcı olabilir.
 • Gebelik Şeker Hastalığını Yönetmeyle İlgili Bazı Önemli Öneriler
 • Gestasyonel diyabet yaşayan kadınların, çocuğunu 10 yaşına geldiğinde tip 2 diyabet gelişme riski yedi kat daha fazladır; buna sahip olmayan kadınlara kıyasla daha fazladır .

Ancak aynı zamanda iyi bir diyet, egzersiz ve glikoz düşürücü ilaç kombinasyonu anne ve bebeğin sağlıklı ve güvenli olmasını sağlar.

İşte çeşitli uzmanlardan edinmiş olduğumuz bazı mükemmel ipuçları:

CGM'yi deneyin:

Tip 1 ve tip 2 diyabetli kız kardeşleriniz gibi sıkı glikoz kontrolü, sürekli glikoz izleyicisi (CGM) yardımıyla desteklenebilir ). Bunun için büyük ihtimalle diyabet, endokrinolog veya diyabet eğitimcisi uzmanlaşmış bir sağlık uzmanını görmeniz gerekecek.

Ekip Oluşturun: “Kalmak sakin olun, inanılmaz bir endokrinolog bulun ve aynı zamanda ilham verici ve destekleyici kadınlarla da bağlantı kurun” diye tavsiyede bulunan Palor Alto, CA'da çalışan Tip 1 diyabet savunucusu Noor Alramahi, İkizler sağlıklı bir diyabetik gebelik.Bunun önemini vurgularken, psikolojik boyut çoğunlukla en büyük zorluk.

Tek Kişilik Üzeri Stres Dağlamayın: No 999, “Gebelik öncesi ve aile planlaması aşamaları öncesinde doktorlar ve sağlık hizmeti sunucuları,” yüksek riskli “gebeliklerin potansiyel komplikasyonlarına çok fazla vurgu yapıyor.

böylece hamile kaldığınızda düşünebildiğim tek şey, yaptığım gibi, rakamlarım her defasında mükemmel değildi (70-120). Üzerindeki stres gerçekten de olduğundan daha kötü yaptı.

Beni şaşırttı, şaşırtıcı bir endo vardı ki, onları yüksek tutmadıkça, burada ve orada yüksek rakamlara sahip olmak iyi, stresin arada sırada yapılan hedef dışı glikoz sonucundan daha fazla zarar verebileceğini hatırlatıyordu. “ Yiyecekinizi Bilinirsiniz:

Dört sağlıklı diyabetik gebelik yaşayan Bay Area destek grubu Sugar Mommas'ın kurucusu Brooke Gibson, diyetinizi kontrol etmenin ve olabildiğince egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. kan şekerleri iyi kontrol altında. “Farklı gıdalar hakkında bilgi edinmek ve kan şekerinizi nasıl etkilediğini öğrenmek için bir beslenme uzmanıyla konuşın. ” Bebekten Sonra Takip:

Dr.

Santa Barbara'daki Sansum Merkezinde şeker hastalığı bulunan hamile bir kadınla ilgilenen Kristin Castorino, “Gestasyonel diyabetli kadınların yaklaşık yarısı sonunda tip 2'yi geliştirecek, bu nedenle doğumdan sonra sizlerle ailenin rutinlerini değiştirmeye devam etmek önemli.

Daha sağlıklı bir yaşam yolunda olmak için yiyecek ve etkinlik etrafında. Ulusal Diyabet Önleme Programının T2'yi önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Birçok YMCA veya sağlık merkezi, yerel programları başlattı. ” Gebelik Şekeri İle Başetme Hakkında

San Diego merkezli anne ve yazar Elise Blaha Cripe, gebelik diyabetiyle ilgili deneyimlerini blogunda tarihe yazdı. Öğrendiğim önemli pratik konuları paylaşıyor: Sebzeleri (özellikle yeşil olanları!) Yemekle birlikte tüketmek kan şekerimi düşürmemize yardımcı oluyor

Çoğu meyve çilekten uzak duruyor

yemekten sonra yürüyor, sayıları düşük tutmaya yardımcı oluyor > Yorucu egzersiz, sayıları daha yüksek hale getirebilir

 • stres, kan şekeri seviyelerinde çok büyük bir faktör oynar
 • Bir bardak süt veya yatmadan önce az miktarda karbonhidrat, vücudumun şekeri gecede düzenlenmesine yardımcı olabilir
 • Elise Blaha Şişik ve aile
 • Tüm gebelik diyabet deneyimini şu şekilde perspektif haline getiriyor:
 • “Ben, şeytanın planında, rahatsız edici olsa da gebelik diyabetinin önemli olmadığını keşfettim. En iyi durum, diyetimi değiştiriyorum, sağlıklı beslenme, egzersiz yapıyorum, uygun miktarda kilo alıyorum ve doğru kan şekeri seviyelerini muhafaza ediyorum. En kötü ihtimalle kan şekerimi diyetle ve egzersizle idare edemiyorum ve ilacı almalıyım. Ama işin aslı, düzgün yönetildiği sürece sağlıklı bir bebek ile kutsanmalıyım. Elbette komplikasyonlar olabilir. Ancak her zaman komplikasyon olabilir. Bu doğum. Hayat bu. “
 • ” Bunu kucakladıktan sonra, her şey daha kolay oldu. “

Teşekkür ederim Elise, et al!

Gestasyonel Diyabet Üzerine Bazı Kaynaklar

“Gebelikte Gestasyonel Diyabet” – “Neler Beklemeli?” Kitaplarının yazarlarının çevrimiçi bir rehberidir.

“Gestasyonel Diyabetin Yönetilmesi” – ünlü şeker hastalığı ve gebelik uzmanı Dr. Lois Jovanovic'in rehber kitabı.

“Gestasyonel Diyabet: Hayatta Kalma Kılavuzu” – John Radcliffe Hastanesi, Oxford, İngiltere'deki diyabet uzmanına danışan Dr. Paul Grant'in el kitabı.

Diyabetik Anneciğim – tip 2 diyabetli bir anne tarafından çalıştırılan bir çevrimiçi blog ve topluluk sitesi.

“Ultimate Gestational Diabetes Cookbook” – şef Ted Alling'in popüler kaynağı.

Sorumluluk Reddi

: Diyabet Mayınları ekibi tarafından yaratılan içerik. Daha fazla ayrıntı için buraya tıklayın.

Sorumluluk Reddi

Bu içerik, şeker hastalığı topluluğuna odaklanan bir tüketici sağlık blogu olan Diyabet Mayın için hazırlanmıştır. İçerik tıbbi olarak incelenmedi ve Healthline'ın editöryal yönergelerine uymuyor. Healthline'ın Diyabetli Madenlerle olan ortaklığı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen burayı tıklayın.

Источник: https://tr.oldmedic.com/looking-to-lead-stronger-healthier-life-50011

Hamilelik döneminde şeker hastalığı

Gebelikte Diyabet Riski

Şeker hastalığı yani diyabet, kanda yüksek miktarda şeker bulunmasına sebep olan bir hastalıktır. Bazı kadınlarda hamilelik meydana gelmeden önce de şeker hastalığı, diyabet hali hazırda beklemektedir.

Bazı kadınlarda ise, “gestasyonel diyabet” şeklinde ifade edilen bir şekilde hamilelik döneminde şeker hastalığı ortaya çıkar.

Hemen hemen her 20 hamile anne adayından birinde, hamilelik öncesi şeker hastalığı var olup, yaklaşık 200 kadından 5 inde ise, hamilelik döneminde diyabet olduğu varsayılır.

Hamilelik meydana gelmeden önce de şeker hastalığından mustaripseniz, hamilelik dönemi süresince kan şeker düzeyini rutin bir şekilde kontrol ve takip altında tutmanız, fazlası ile önem teşkil eder. Duruma bağlı olarak insülin dozunu değiştirmek de gerekebilir.

2 ) Hamileliğe bağlı veya hamilelik öncesi meydana gelen şeker hastalığı tedavi edilmediği müddetçe, anne adayını bekleyen sorunlar nelerdir?

Hamileliğe bağı şeker hastalığı veya hamilelik gerçekleşmeden önce ortaya çıkan şeker hastalığı tedavi edilmediği taktirde, anne adayı aşağıda ki durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir;

 • Hamilelikten önce zaten diyabeti olan, diyabetik kişilerde bebekte bazı anomalilerin ortaya çıkma ihtimali fazlalaşır. Fakat hamilelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet (GDM)  yani hamileliğe bağlı diyabet, bebekte anomalilere yol açmaz ya da çok hafif bağlantılı olabileceğine dair bazı çalışmalar yapılmıştır.
 •  Hamilelik sırasında, “pre-eklampsi” şeklinde isimlendirilen yüksek tansiyon problemi olabilir ve bu durum kişide ya da bebekte çeşitli problemlere yol açabilir.
 • Erken doğum gibi bir risk meydana gelebilir. Bu da hamileliğin henüz sonlanmadan 37. haftası bitmeden önce, ya da bebeğin erken doğrultulması gerektircek durumlar meydana gelebilir.
 • Bebeğin doğumunun ardından, akciğerleri tam gelişemediğinden dolayı, solunumla ilgili sorunlar meydana gelebilir.
 • Ani bebek ölümü riski ortaya çıkabilir.
 •  Doğumun ardından RDS yani, bebekte akciğer yani solunum problemi görülebilir.
 •  Doğumun ardından bebekte hipoglisemi yani, kan şekeri düşüklüğü ve biluribin yüksekliği, polisitemi oluşabilir.

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında tedavi olması gerektiği bir biçimde görülüyor ise, ve düzenli kontrollerin aksatılmaması halinde, sağlıklı bir bebek doğurma şansı elbette ki mevcuttur.

3 ) Hamilelikte diyabet belirtileri, hamilelik şekerinin belirtileri nelerdir?

Pek çok zaman, herhangi bir belirti vermediğinden dolayı, araştırılmadığı durumlarda bebek yasamı için ciddi problemlere sebep olabilir.

Bazı zamanlarda, anne adaylarının bir bölümünde bebeğin suyu fazla olabilir. Bu duruma polihidramnıoz denilir.

Böyle bir durumda, akla ilk gelen şey, anne adayın da gizli şeker hastalığını mevcut olma olasılığıdır.

Bu sebepten dolayı anne adayında belirti olmasa dahi, bu önemli sağlık probleminin araştırılması gerekmektedir.

4 ) Hamilelikte şeker hastalığı tanı testi nasıl yapılır? (Şeker yükleme testi) (OGTT)

12 saatlik bir açlık süresinin sonucunda, açlık kan şekeri ve suda çözünmüş 100 gram glikozun içilmesinin ardından ( yaklaşık iki veya üç saat sonra ) damardan kan alınıp anne adayının tokluk kan şekeri ölçümü yapılır. Bu 4 ölçümden 2 veya daha fazlasının yüksek çıkması halinde, gestasyonel diyabet tanısı kesinlik kazanmış olur.

Ölçümlerden sadece biri patolojik çıkan anne adayları, yakın takip altına alınır. Bu anne adaylarında belli bir süre sonra OGTT yinelenir.

5 ) Hamilelik şekerinin belirtileri nelerdir?

Bir çok anne adayı, şeker hastalığının belirtilerini fark etmemektedir. Bu problem yalnızca yapılan tahliller neticesinde ortaya çıkmaktadır. Susuzluk hissi, kilo kaybı, çok fazla yemek yemek, normalden daha fazla idrar yapmak, yorgunluk gibi belirtileri ile karşılaşılabilir.

Şeker hastalığı bulunan bir kadın hamile olursa, hamilelik dönemi içerisinde hastalığın kontrolünün daha fazla zorlaşacağı ve işlerin kötü de gidebileceği bilinen risklerin içerisinde yer almaktadır.

6 ) Hamilelik döneminde şeker hastalığının teşhisi nasıl yapılır?

Teşhisin yapılabilmesi için, glukoz yükleme testleri (şekerli su testi) olarak ifade edilen testler yapılır. 24 ile 28. hamilelik haftasında bütün anne adaylarında tarama için 50 gr. glukoz testi uygulanır.

50 gram glukoz yükleme testi sadece tarama testidir, net bir şekilde şeker hastalığı için tanı koya durumu söz konusu değildir. 50 gram glukoz testi değeri 140′dan yüksek çıkan anne adaylarında, 100 gram glukoz tolerans testi uygulanır.

100 gram glikoz testinin sonucuna göre, şeker hastalığının saptaması yapılabilmektedir.

7 ) Hamilelik dönemi içerisinde, şeker hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Gestasyonel diyabet tedavisi için bazı zamanlar, sadece beslenme düzenini değiştirmek yeterli olur. Diyetin yetmediği durumlarda ise, insülin tedavisine başlanabilmektedir. Tablet şeklinde alınan şeker düşürücü ilaçlar, hamilelik döneminde kullanılmamaktadır.8 ) Hamilelik döneminde şekeri olan anne adaylarının, doğum ve zorlukları nelerdir?

Şeker hastalığı olan anne adaylarında doğum, şayet başka bir anormallik mevcut değilse, normal doğum şeklinde ve olması beklenen zamanda gerçekleştirilir. Ancak çoğu zaman, 40 haftayı geçmeden doğumun gerçekleşmesi planlanmaktadır. İri bebek veya anne kemik yapısının uygunsuz olması gibi durumlar söz konusu olduğu zaman, sezeryan ile doğumun tamamlanamsı düşünülmektedir.

Источник: https://jinekoloji.com/hamilelikte-seker-hastaligi-gestasyonel-diyabet

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.