Gebelikte Diyabetin Nedenleri

içerik

Gebelik diyabeti: Gebelikte diyabetin nedenleri, belirtileri ve sonuçları – gebelik 2019

Gebelikte Diyabetin Nedenleri

Tıbbi adıyla vaftiz edilmiş klinik bir resimdir. gebelik diyabetiHer 100 gebe kadından 3 ila 5'i kadın bu patolojiyi geliştirme eğilimindedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, gelecek annenin vücudunun artan miktarda şekerle başa çıkmak için yeterli miktarda insülin üretemediği, hamilelik (hamilelik) sırasında ortaya çıkan belirli bir diyabet türünden oluşur. bu dönemde var olan kanda.

Yaş ve risk faktörlerinin varlığı ya da olmasından bağımsız olarak, bu hastalığı hamile kadında bulmak son derece önemlidir, çünkü perinatal mortalite artmaktadır, ancak yeterli bir tedavinin takibinden tamamen kontrol edilebilir olmasına rağmen, Özellikle erken teşhis edildiğinde.

Bu anlamda, glikoz en fazla plasentayı geçen bir besindir.

Bebek kendi insülinini sentezleme eğilimindedir, ancak hamile anne kan şekeri seviyesini yükselttiyse, bu fazlalık bebeğine geçer, bu yüzden ihtiyacı olandan daha fazla enerji alır ve kilo alır.

Buna karşılık, gestasyonel diabetes mellitus tanısı alan kadınlarda yapılan bir çalışmada, teşhis ve tedavinin maternal kilo kontrolünü iyileştirebileceği tespit edildi (1), ancak bu yararı geç gebelikle sınırlı tuttu.

Gebelik diyabetinin nedenleri

Hamilelik sırasında plasenta insüline karşı etkili bir hormon olan insan plasenta laktojeni üretir. Tipik gebelik diyabetinin ortaya çıkmasına ne sebep olabilir?

Başlangıçta belirttiğimiz gibi, hamilelik sırasında, özellikle fetüsün, özellikle üçüncü trimesterde, gelecekteki annenin farklı rezervlerini kullanarak daha yüksek bir hızda büyümeye meyilli olduğu için, daha fazla miktarda kan şekeri gerekir. İhtiyaç duyulan ve önemli rezervler arasında glikoz bulunur.

Bebeğe bu katkıyı telafi etmenin ve kolaylaştırmanın bir yolu olarak (fetüsün annenin glikozunun yaklaşık% 50'sini tüketeceğini unutmamamız gerekir), annenin dokularının, etkileyecek olan insüline direnç göstermesi olası Gebelik diyabetinin gelişmesinde doğrudan ve belirleyici yol. Ayrıca, gestasyonel diabetes mellitus öyküsü olan kadınların diyabet riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir (2).

Herhangi bir kadının bu rahatsızlıktan muzdarip olabileceği doğru olsa da, gerçek şu ki, belli bir anneye yatkın olabilecek bazı risk faktörlerinin hamilelikten önce veya hamilelik sırasında daha büyük bir riski olabilir.

En yaygın ve alışkanlık şunlardır:

 • Ailesinde gebelik diyabeti (veya diyabet) olan kadınlar.
 • 30 yaş üstü kadınlar.
 • Hamilelikten önce aşırı kilo veya şişmanlık varlığı (3).
 • Arteriyel hipertansiyon varlığı.
 • Aşırı amniyotik sıvı varlığı.
 • Kendiliğinden düşüklerin öncülleri.

Gebelik diyabetinin belirtileri nelerdir?

Tip 2 diyabette olduğu gibi, bu gebelik hastalığının fark edilmemesi ve annenin rutin kan testi veya bilinen bir hastalığa kadar teşhis edilmemesi çok yaygındır. Gebelikte şeker testi (veya O'Sullivan Testi), gestasyonel diyabetin olası varlığını teşhis etmek için teşhis testinden oluşur.

Bununla birlikte, semptomlar ortaya çıktığında, bu hastalıkla genel olarak ilişkili işaretler veya sinyaller şunlardır:

 • Yorgunluk ve halsizlik hissi.
 • Bulanık görme
 • Sürekli susuzluk hissi, daha fazla su tüketimi ile birlikte.
 • Artmış idrara çıkma (poliüri).
 • Kilo kaybı
 • Bulantı ve kusma.
 • Vajinal kandidiyazis
 • Üriner enfeksiyonlar

Bebek ve anne için hamilelikte diyabetin sonuçları

Bu hastalık içinde kendimizi farklı buluyoruz bebek için sonuçları:

 • Yenidoğan hipoglisemi: Doğum sırasında, anneden bebeğe glikoz kesilir, bu nedenle düşük kan şekeri seviyeleri ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Solunum yetmezliği: Nispeten ciddi vakalarda, fetüs, uygun şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilen Solunum Sıkıntısı Sendromu adı verilen solunum yetmezliğine sahip olabilir.
 • Bebekte yaralanmalar: Doğum sırasında bebeğin aşırı büyüklüğü nedeniyle, fetüs travma geçirebilir.
 • Doğumda kilo alımı (makrozomi): Bebek normalden daha fazla glikoz bulunduğundan, gerekenden daha fazla enerji alır, böylece kilo alabilirsiniz.

Bu da bazı mümkündür Gebeliğin normal gelişiminde sonuçlarıüretebilme:

 • Konjenital malformasyonlar:Gebelik diyabetinin varlığı, organların işleyişinde, sistemin kendisinde veya bebeğin vücudunun anatomisinde kusurlu olan konjenital malformasyonların gelişimini etkileyebilir.
 • Gecikmiş fetal büyüme.
 • Erken teslimat:Yani, bu yüksek kan şekeri seviyelerinin ve bunların kontrol eksikliğinin bir sonucu olarak emek beklenebilir.

kaynakça:

 1. Chakkalakal RJ, Hackstadt AJ, Trochez R., Gregory R., Elasy TA. Gebelikte ve Sonrasında Gebelikte Diyabet ve Anne Kilo Yönetimi. J Womens Health (Larchmt). 2018 Kasım 17. doi: 10.1089 / jwh.2018.7020.

 2. Prados M, Flores-Le Roux JA, Benaiges D, Llauradó G, Chillarón JJ, Paya A, Pedro-Botet J. İspanya'da çok ırklı bir popülasyonda gebelik diyabeti Endocrinol Diabetes Nutr. 2018 Ekim 8. pii: S2530-0164 (18) 30191-5. doi: 10.1016 / j.endinu.2018.07.007.

 3. Kawanabe S, Nagai Y, Nakamura Y, Nishine A, Nakagawa T, Tanaka Y. Gebelikteki diabetes mellitusta, insülin direnciyle kas / yağ kütlesi oranının ilişkisi. Endocr J. 2018 Nov 3. doi: 10.1507 / endocrj.EJ18-0252.
 • Wang, Chen ve diğ. Aşırı kilolu ve obez gebe kadınlarda gestasyonel diyabetes mellitusun önlenmesi ve hamilelik sonucunun iyileştirilmesi için hamilelik sırasında yapılan randomize bir klinik çalışma. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi, Cilt 216, Sayı 4, 340-351.

Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlı yayınlanmıştır. Bir hekimle konsültasyonun yerini alamaz ve değiştirmemelidir. Güvenilir Doktorunuza danışmanızı öneririz. konulardiyabet

Gebelik Diyabeti (Şekeri) Tedavisi – Uzm.Dr. Enver Göncüoğlu (Temmuz 2019)

Источник: https://tr.nature-via.com/gestational-diabetes-causes-symptoms-and-consequences-of-diabetes-in-pregnancy

Gebelik & Gestasyonel Diyabeti Tanısı ve Tedavisi

Gebelikte Diyabetin Nedenleri

Diyabet yani daha çok bilinen ismiyle şeker hastalığı pankreasın hiç insülin üretmemesi ya da yetersiz insülin üretmesinden kaynaklanan son derece önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle son yıllarda obezitenin de artmasına paralel olarak artış gösteren diyabet bugün global bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Yazımızda; gebelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı, gebelikte açlık şekeri kaç olmalı, diyabet gebeliği ve bebeği nasıl etkiler gibi merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Nedir?

Gebelik diyabeti, hamileyken ortaya çıkan veya ilk defa gebelikte fark edilen şeker hastalığıdır. Daha önce diyabet tanısı almamış bir kadın gebelik döneminde diyabet tanısı alabilmektedir. “Gestasyonel diyabet” olarak tanımlanan bu tablo gebelik bitimiyle birlikte ortadan kalkabilmektedir.

Özellikle ailesinde diyabet hastası olanlar, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği ve fazla kilo sorunu olanlar gebelikte ortaya çıkan diyabet açısından risk grubunda yer almaktadır. Gestasyonel diyabet tüm gebelerin yaklaşık %3’ünde görülmekle birlikte bu vakaların yaklaşık %10’unda diyabet kalıcı olmaktadır.

Gebelik Diyabeti Nasıl Ortaya Çıkar?

Gebelik döneminde plasenta (göbek kordonu) büyüdükçe salgıladığı hormonlar artar, insülin etkisiz kalır ve kan şekerinde yükselme başlar. Bu etki genellikle gebeliğin 20. ve 24. haftalarında artmaktadır.

Ancak kilo fazlası olan kadınlarda gebeliğin ilk aylarından itibaren kan şekeri yüksek seyredebilmektedir.

Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte plasenta atıldığından bu hormonlar kaybolur ve şeker hastalığı da ortadan kalkar.

Gebelikte Şeker Hastalığı (Gestasyonel Diyabet) Nasıl Teşhis Edilir?

Vücudumuzda insülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekere ulaşamazken kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar.

Diyabet Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki farklı şekilde görülür. Tip 1 Diyabet, pankreas bezinin yeterli insülin sağlayamadığı ve tanının genç yaşlarda konulduğu diyabet tipidir. Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde insülin kullanılmaktadır. Tip 2 diyabet ise, insülinden bağımsız diyabet olarak bilinir. Kadınlarda özellikle polikistik over sendromu ile beraber görülebilir.

Gebelik diyabeti kadında hiçbir belirti yapmadığından bütün gebeler mutlaka taranmalıdır. 50 gram şeker yükleme testi gebeliğin 24-28. haftasında yapılır.

Günün herhangi bir saatinde 50 gram glikoz içilir ve bir saat sonra kan şekerine bakılır. 140 mg/dl ve fazla ise şeker hastalığı riski vardır ve bu kişilerde 100 gramlık şeker yükleme testi yapılır.

140 mg/dl’nin altında çıkarsa şeker yok demektir.

Diyabet ve Tansiyon Gibi Hastalıklar Kısırlık Nedeni midir?

Tansiyon ve şeker gibi kronik rahatsızlıklar doğrudan kısırlık sebebi olmasa da kısırlığa sebep olabilen faktörler arasında yer alır. Fakat bundan daha da önemlisi hamile kaldıktan sonra şeker ve tansiyonun nasıl ilerleyeceğidir.

İlk aylarda şekeriniz çok iyi giderken insülin veya ilaç ihtiyacı azalır ama bebek büyüdükçe bu denge tersine dönmeye başlar. Bu süreçte daha çok insüline, diyetisyen kontrollerine ve egzersize ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Tansiyon ve şeker, infertilite değerlendirmesinde hamile kalmadan önce mutlaka gözden geçirilmelidir.

Kimler Gebelikte Diyabet Riski Taşır?

• Ailesinde şeker hastalığı olanlar• Fazla kilolu olanlar• Önceki doğumda iri bebek (>4 kg) doğuranlar• Düşük yapanlar• Gebelik yaşı 25’ten büyük olanlar• Önceki gebeliğinde yüksek kan şekeri sorunu yaşayanla

• İdrarda şeker bulunanlar

Risk Grubunda Olanlar Ne Yapmalı?

Gebelik diyabeti açısından risk grubunda olanlar şeker yükleme testini gebeliğin ilk aylarında yaptırmalıdır. Bu testin sonucunda diyabet tanısı konmasa da gebeliğin 20-24. haftalarında şeker yükleme testinin tekrarlanması gerekmektedir.

Gebeliği sırasında diyabet almış kadınlarda kan şekeri genellikle 24. haftada çıktığı için bebekte herhangi bir anormallik yaşanmaz. Ancak gebeliğin ilk üç ayında bu sorun tespit edilirse o zaman çok daha dikkatli olmak gerekmektedir. Gebelik öncesinde diyabet tanısı almış kadınlar da sağlıklı bebek dünyaya getirebilirler.

Ancak bu kadınların gebelikleri boyunca kan şekeri kontrolleri çok büyük önem taşımaktadır.
Gebelikte ortaya çıkan diyabet, bebeğin iri olarak doğmasına neden olduğu için önemli bir risktir. Annenin kan şekerinin yüksek olması nedeniyle bebeğin pankreası da daha fazla insülin üretmektedir.

Bu da bebeğin yağlanmasına ve sonuçta da iri olarak dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Bu durumda doğumu sezaryen olarak gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelebilmektedir. Bebekte doğumdan sonra kan şeker düşüklüğü yaşanabilmektedir. Bu nedenle bebeğin kan şekerinin düzenli ölçmek gerekir.

Ayrıca bu bebeklerde kan kalsiyum ve magnezyum seviyesi düşük olabileceğinden bu yönden de kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Gebelikte Diyabet Takibinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Gebelik diyabetinde takip iki yönlüdür. Birincisi annenin kan şekerinin ayarlanması, ikincisi kadın doğum uzmanı tarafından bebeğin gelişiminin incelenmesidir. Diyabet takibinin en önemli noktası ise kan şekeri değerlerinin normal seviyelerde kalmasının sağlanmasıdır.

Düzenli yapılacak kan şekeri ölçümlerinde kan şekeri değerinin 60-120mg/l arasında tutulması sağlanmalıdır. Açlık, tokluk 1.saat ve tokluk 2.saat olmak üzere kan şekeri ölçülmeli, ayrıca akşam yemek öncesi ve gece 22.30’da (bazen gece 03-04.00’te) kan şekeri ölçülerek takibi sağlanmalıdır.

Yapılan bu ölçümlerde, açlık kan şekeri 95 mg/dl ve altında, tokluk 1. saat kan şekeri 140 mg/dl ve altında, tokluk 2. saat kan şekeri ise 120 mg/dl ve altında olmalıdır. Ayrıca zaman zaman idrarda keton ölçümünün de yapılması önemlidir. İdrarda keton diyabet açısından önemli bir belirteçtir.

Diyabetli Kadınlar Hamilelik Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Şeker hastalığı teşhisi ile izlenen anne adaylarının, gebelik öncesi değerlendirilmeleri çok önemlidir ve takiplerini kolaylaştırır. Eğer fazla kilolu ya da obez iseniz, gebelik öncesinde kilo vermeniz ve şekerinizin dengelenmesi, hamileliğinizi daha rahat geçirmenizi sağlayacak ve doğumu da kolaylaştıracaktır.

Öncelikle dengeli ve doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek ve egzersiz hamilelikte çok önemlidir. Hamilelerin haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmalarını öneriyoruz. Yürüyüş yapılamadığında aerobik egzersizler (hamilelik yogası) 30-40 dakikaya ulaşacak düzeyde yapılmalıdır. Böylece düzenli egzersiz kan şekerini düşürür, tansiyonu dengeler ve kontrolüne de destek olur.

Gebelikte Diyabet Hastalığı Önemli midir, Takibi ve Kontrolü Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte şeker hastalığını iki gruba ayırabiliriz. Daha önceden şeker hastası olduğu bilinen ilk grupta yer alırken 2. grupta 24-28. haftalar arası şeker tarama testleri ile saptadığımız gebeliğe bağlı şeker hastalığı yer alır.

İki şeker hastalığının da gebelikte tanısı ve takibi oldukça önemlidir.

Daha önceden şeker hastalığı olduğu bilinen olgularda özellikle ilk 3 ayda şeker düzeylerinin yeterli olarak kontrol altına alınmadığı olgularda biz çocukta yapısal anomalilere sıkça rastlıyoruz.

En sık karşımıza çıkanlarsa beyin omurilik sisteminde oluşan yapısal anomaliler ve kalpte oluşan yapısal anomalilerdir. Bunların açıkçası telafisi mümkün değil.

Bu nedenle gebeliğin erken dönemlerinde hatta gebe kalmadan önce şeker hastası olduğu bilinen olgularda şeker düzeylerinin düzgün şekilde ayarlanması bu konuda hastaların kadın doğumcu ve endokrin uzmanlarından profesyonel yardım alması oldukça önemlidir.

İkinci gruptaki hastalarda ise yani gebelikte şeker hastalığı saptanan hastalarda yine çok önemli. Özellikle bu grupta aşırı iri bebek gelişimi anne karnında suyun aşırı artması ve bunun tetiklediği erken doğum karşımıza çıkan sorunlar arasındadır.

Ayrıca şeker hastalığı olduğu bilinen olgularda bebek doğar doğmaz kan şekerlerinde ciddi düşmelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durum bebeğin hayatını tehdit edebilecek bir sıkıntı olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle şeker hastalığı üzerinde durulması gereken ve gerekli önlemlerin alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Gebelikte tokluk kan şekeri

Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı: Yemekten 2 saat sonra Gebelikte açlık kan şekeri

Hamilelikte açlık şekeri kaç olmalı: Kahvaltıdan önce: 60-90 mg/dl

Öğle ve akşam yemeği öncesi: 60-105 mg/dl şeklinde olmalıdır.

Gebelik Süresince Yapılacak Diğer Testler

• Ultrason ile bebeği takip etmek• Bebek kalp atımı takip edilir.

• Amniosentez: Down sendromu için yapılan bu test özellikle yaşı 35’ten büyük kadınlarda uygulanmalıdır.

Beslenme ve Egzersiz

Gebelik süresince 9-12 kg alınması uygundur. Eğer gebeliğe fazla kilo ile başlandıysa 7– 8 kg, düşük kilo ile başlandıysa ise 17–20 kg ağırlık kazanımı normal olarak kabul edilmektedir.

Egzersiz ve hareketli bir yaşam, tüm diyabetliler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü egzersiz kan şekeri düşürmeye yardımcı olabildiği gibi kan şekeri kontrolünün sağlanmasında da destek olur.

Gebe kadınların haftanın 4-5 günü yürüyüş yapmalarını önermekteyiz. Yürüyüş dışında aerobik egzersizler de yine her gün 45 dakika olarak yapılabilir.

Gebelikte beslenme çok önemli olmakla birlikte diyabet hastası için bu önem daha da artmaktadır. Beslenmede, daha çok sebze, tam tahıllar, kuru baklagiller, posalı gıdalar tercih edilmelidir.

Zeytinyağı, tam buğday ekmeği, yağsız yoğurt ve yağsız süt tüketmeye özen gösterilmelidir. Margarin tüketilmemeli ve karbonhidrat alımı sınırlanmalıdır.

Karbonhidratlar günlük alınan toplam kalorinin %40’ını aşmamalıdır.

Bir başka önemli nokta da tansiyon değerleridir. Bu nedenle düzenli tansiyon ölçümü ve takibi yapılmalı ve büyük tansiyonun 140’ı, küçük tansiyonun ise 90’ı geçmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebelik Diyabetinde İnsülin Tedavisi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Açlık kan şekeri diyete rağmen 105mg/dl’yi geçerse ve tokluk 2 saat 120 mg/dl’yi geçerse insülin tedavisine geçmek gerekmektedir. İnsülin başlanan gebeler evde kan şeker ölçümü yaparak takip yapmak zorundadır.

İnsülin günde 2 kez yapılabildiği gibi 4 kez de yapılabilir. Buna sizi takip eden hekiminiz karar verir ve sizin için en uygun ve uyum sağlayabileceğiniz bir metodu önerir.

Plasentadan geçtikleri için, oral antidiyabetikler gebelikte kullanılmamaktadır.

Gebelik Şekeri Anne ve Bebek için Hangi Risklere Neden Olur?

Gebelik şekeri, %3 oranında görülmekle beraber, bu annelerin %10’u ilerde şeker hastası olabilmektedir. Bebekte ise şeker hastalığı gelişmez. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse anne adayında ilerde şeker hastalığı gelişme riski ilk 10-15 yıl içinde fazladır. Bu nedenle 6 ayda bir açlık ve tokluk kan şekerine baktırılmalıdır.

Gebelikte şeker hastalığı çıkan kadınlarda kan şekeri genellikle 24. haftada çıktığından çocuklarda anormallik olmaz. Çocuklarda anormallik ancak ilk 3 ayda kan şekeri yüksek ise olabilir. Ancak gebelik öncesi şeker hastalığı varsa bu kadınlarda kan şekeri kontrolü büyük önem taşır.

Gebelik şekeri, bebek açısından aşağıdaki riskleri taşır

• HbA1c gebeliğin ilk aylarında 8’in üzerinde ise düşük riski 3 kat artmaktadır.• Diyabetik kadınların çocuklarında engelli oranı %8-13, şeker hastası olmayan kadınlarda %2-4’tür. HbA1c ne kadar yüksek ise engelli çocuk oranı o oranda artar.

• Kan şekeri > 250mg/dl ise erken doğum riski artar.

• Gebeliğin ikinci yarısında yüksek kan şekerleri iri bebek, bebekte zor solunum, bebekte şeker düşüklüğü, sarılık, polisitemi, kalsiyum düşüklüğü ve doğumsal kalp problemlerine neden olur.

Doğum ve Sonrası

Gebelikte diyabet tanısı almış anne adayları da normal doğum yapabilir. Ancak burada kararı vermede çocuğun durumu etkendir. Doğum genellikle 38. haftada yapılır ve doğum sırasında kan şekeri yüksekse serum ile insülin verilir. Düzenli takip ve kontrollerle de sağlıklı bebekler dünyaya getirmek mümkündür.

Doğum sonrasında da annenin beslenmesinin gebelikte olduğu gibi devam etmesi gerekir. Kan şekeri değerleri kendiliğinden düzeldiğinde insülin tedavisi kesilebilir. Bu nedenle doğumun gerçekleştiği gün ve sonrasında kan şekeri ölçümlerinin düzenli olarak yapılmaya devam etmesi gerekir. Eğer doğum sonrası şeker normal ise doğumdan 1-2 ay sonra yine kan şekeri ölçümü yapılmalıdır.

Gebeliğinde şekeri yükselen tüm kadınlarda daha sonraki yıllarda diyabet gelişme riski yüksek (%10) olduğu için düzenli egzersiz ve kilo kontrolü yanında sağlıklı beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca 6 ayda bir açlık ve tokluk kan şekeri ölçmekte de fayda vardır. Daha sonra tekrar gebe kalacaklarsa önceden takip ve kontrolleri çok önemlidir.

Kilo kadar önemli bir başka faktör de yağın vücutta daha çok nerede toplandığıdır. Kilosu normal bile olsa, bel çevresi 102 cm’yi aşan erkekler ve 88 cm’yi aşan kadınlar çok risklidir.

Bel çevresi 94 cm’yi aşan erkeklerle, 80 cm’yi aşan kadınlar daha dikkatli olmalıdır.

Kişiye özel kilo kontrolü, dengeli ve doğru beslenme ve egzersiz programıyla beraber yaşam biçimi değişikliği sayesinde, şeker hastalığı kontrol edilebilmektedir.

Источник: https://bahceci.com/hizmetler/gebelik-diyabeti/

Gebelik Diyabeti: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diyabetin Nedenleri

Hamilelik harika bir yolculuktur. Ancak bazı komplikasyonlara karşı da hazırlıklı olmanız gerekir. Vücudunuz hamilelikte oldukça kırılgan ve hassas bir durumdadır. Hamilelikte ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar sadece ufak risklere yol açsa da, diğerleri oldukça riskli olabilir. Hamilelikte en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri ise, gebelik diyabetidir.

“Diyabet” kelimesi sizi ürkütebilir. Ancak gebelik diyabeti tanısı konulan hamilelerin öncesinde şeker hastalı olması gerekmez. Çok sağlıklı bir kadın gebe kaldıktan sonra gebelik diyabeti tanısı ile karşı karşıya kalabilir.

Gebelikte diyabet birçok komplikasyona neden olabilir ve zamanında tedavi edilmesi gerekir. Gebelik diyabeti ve hamilelikte şeker hastalığına dair daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Neden Olur?

Birçok kadın diyabet hastalığından muzdariptir. Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet hastalarının yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları gerekir. Ancak gebelik diyabeti, diğer iki tip diyabet hastalığından farklıdır. Uzmanlar henüz gebelik diyabetinin nedenlerinden tam olarak emin değildir. Fakat hamilelikte glikozun vücuda etkilerini anlamanız yararlı olacaktır.

Besinler vücut tarafından sindirilir ve kan dolaşımına girerek glikoz üretir. Pankreas insülin yapmak için harekete geçer. İnsülin, kan dolaşımına ve hücrelerin içine glikoz geçiren önemli bir hormondur. Ardından hücreler bu glikozu vücudumuza enerji sağlamak için kullanır.

Hamileliğinizin başında, küçük değişiklikler olur. Şimdi resmin içinde plasenta da vardır ve vücut tarafından birçok hormon pompalanmaya başlar. Bu hormonlar insülinin çalışmasına engel olarak kan dolaşımında glikoz seviyesinin yüksek düzeye çıkmasına yol açabilir. Kan şekeri seviyesi teh işaretini geçtiğinde, gebelik diyabeti gelişir.

Risk Faktörleri:

Gebelik diyabeti her hamile kadında gelişebilir. Ancak aşağıda yer alan risk faktörleri gebelik diyabeti riskini arttırmaktadır.
 1. Yaş: Eğer 25 yaşın üstündeyseniz, gebelik diyabeti hamile kaldıktan sonra gerçek bir tehdit haline gelecektir.
 2. Aile Öyküsü: Eğer ailede şeker hastalığı varsa, gebelik diyabeti riski de yüksektir.
 3. Gizli Şeker (Pre diyabet): Eğer kan şekeri seviyeleri yüksekse, hamile kaldıktan sonra gebelik diyabetine yakalanma riski artar.
 4. Gebelik Diyabeti Tarihi: Eğer bir önceki hamileliğinizde gebelik diyabeti teşhisi konulmadıysa, bu seferki hamileliğinizde gebelik diyabeti riskiniz yüksek olabilir.
 5. Aşırı Kilo: Aşırı kilolu veya obez iseniz, gebelik diyabetine yakalanma riskiniz olasıdır.
 6. Köken: Kafkas kadınları gebelik diyabetine karşı doğuştan şanslıdır. Ancak Siyahi, Hispanik ve Asyalı kadınlar büyük risk altındadır.

Gebelik Diyabeti Belirtileri:

Hamileliğiniz boyunca aşağıda yer alan belirtilerin sizde de olup olmadığını kontrol ederek, gebelik diyabeti hastalığını erken süreçte fark edebilirsiniz. Bu belirtileri sizde de varsa, doktorunuza başvurarak şüphelerinizi giderebilirsiniz.

 • İdrarda şeker
 • Aşırı susuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Mesane, vajina ve ciltte sık ortaya çıkan enfeksiyonlar
 • Bulanık görme

Gebelik Diyabeti Tanısı:

Sağlık söz konusu olduğunda geç kalmamak önemlidir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz gebelik için sağlığınızın iyi durumda olup olmadığını kontrol ederek bazı şüphelerinizi giderecektir.

Hamile kaldıktan sonra doktorunuz kan şekeri düzeylerinizi kontrol edecektir. Gebelik diyabetine dair testler genellikle hamileliğin son 3 ayında yapılır. Gebelik diyabeti tanısı için kullanılan testler şunlardır:

 • Glukoz Tarama Testi
 • Glikoz Tolerans Testi

Gebelik Diyabeti Komplikasyonları:

Hamileliğiniz boyunca ortaya çıkabilecek gebelik diyabeti komplikasyonları aşağıda yer almaktadır:

Eğer gebelik diyabeti tanısı konulursa, bebeğinizin aşırı doğum ağırlığına sahip olma ihtimali yüksektir. Kandaki ekstra glikoz bebeğin pankreasının fazla insülin yapması için teşvik edebilir.

Bu ekstra insülin bebeğinizin ekstra kilo almasına yol açar. Eğer normal doğum düşünüyorsanız, gebelik diyabeti nedeniyle sezaryen doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Aşırı doğum ağırlığı, bebeklerin büyüdüklerinde de kilolu olmasına neden olabilir.

 1. Erken Doğum Ve Solunum Sıkıntısı Sendromu:

Eğer kan şekeri yüksekse, erken doğum riski artar. Erken doğan bebeklerde solunum sorunları görülme olasılığı yüksektir. Eğer gebelik diyabeti varsa, erken doğum olmasa bile bebekte solunum sıkıntısı sendromu gelişimi daha yüksek bir risktir.

Eğer gebelik diyabeti varsa, doğumdan kısa süre sonra bebeğinizde kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi) gelişebilir. Hipoglisemi bebekte nöbetlere yol açabilir.

Eğer gebelik diyabeti tanısı konursa, doğumdan sonraki hayatınızda tip 2 diyabetin gelişme riski de vardır.

Eğer gebelik diyabeti tespit edilmemişse ya da tedavi edilmezse, ölü doğuma neden olabilir.

Preeklampsi hastalığı hem bebeğin hem de annenin hayatını riske atabilir. Eğer gebelik diyabeti tanısı konulmuşsa, yüksek kan basıncı ve preeklampsi hastalıklarının gelişme riski daha yüksektir.

Gebelik Diyabeti Tedavisi:

Gebelik diyabeti tanısı konulduktan sonra, bu hastalık kolayca yönetilebilir. Hamileliğinizde ortaya çıkan gebelik diyabeti hastalığını nasıl kontrol edeceğinizi merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyunuz.

 1. Kan Şekerini Takibe Alma:

Gebelik diyabeti hastaları hamilelik boyunca bazı hususlara çok dikkat etmeliler.

Eğer gebelik diyabeti tanısı konursa, her gün kan şekeri seviyelerinin günde birkaç kez olmak üzere kontrol edilmesi gerekir.

Kan şekerini yakın takibe almak, seviyeleri düşük tutmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında, kan şekeri seviyelerinizi doktorunuz da hamileliğiniz boyunca kontrol etmeye devam edecektir.

Dengeli beslenmenin sağlığınız üzerinde büyük etkisi vardır. Özellikle gebelik diyabeti olan hamilelerin beslenmelerinde daha dikkatli olmaları gerekir. Sağlıklı ve dengeli bir diyetle, hamilelikte yüksek kan şekeri düzeylerini kontrol altına alabilirsiniz. Gebelik diyabeti olan kadınların kilo alımı doktor tarafından kontrol edilmektedir.

Gebelik diyabeti olan hamile bayanların diyet listesi meyve, sebze ve tam tahıllar içerir. Gerekirse diyetisyene başvurunuz.

Hamile olduğunuzda, zinde ve sağlıklı kalmanız için düzenli fiziksel aktivite ve hafif egzersizler yapmanız gerekir. Ayrıca gebelik diyabetini kontrol altına almak için de doktorunuz bazı egzersizler önerebilir.

Hareket halinde olmak, kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaya yardımcı olur. Egzersiz, vücudunuzun daha fazla insülin üretmesine teşvik eder.

Gebelikte egzersiz yapmak, aynı zamanda sırt ağrısı, kas krampları, şişkinlik, kabızlık ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları da rahatlatmaya yardımcı olur.

Gebelik diyabetini kontrol altına almak için her zaman ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Doktorunuz kan şekeri seviyesini düşürmek için insülin enjeksiyonları önerebilir. Bazı doktorlar oral ilaç reçete edebilir. Merak etmeyin. Gebelik diyabeti ilaçları kullanımı hamilelik sırasında güvenlidir.
 1. Bebeğin Yakından İzlenmesi:

Hamileyken en önemli şey, bebeğin sağlığıdır. Bu yüzden, doktorunuz anne karnında büyüyen bebeğinizi devamlı kontrol edecektir.

Gebelik diyabeti hakkında kendi bilgi ve deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte E Vitamini Faydaları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/gebelik-diyabeti/

Diyabet Belirtileri

Gebelikte Diyabetin Nedenleri

Son yıllarda etkisini artıran diyabet hastalığı tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçları olan bir rahatsızlıktır ve herkes için farklı belirtiler gösterir.

Bu nedenle her bireyin diyabet hakkında bilgi sahibi olması, diyabetin belirtilerine vakıf olup vücudundaki göstergelere karşı uyanık olması gerekir. Ciddi bir hastalık olan diyabet, beslenme düzeninin değiştirilmesi, medikal tedaviler ve spor ile kontrol altına alınabilir.

Yaşam tarzlarında yapacakları değişikliklerle diyabet hastalarının uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkündür.

DİYABET NEDİR?

Pankreas insülin hormonu üretmekle görevli organdır. Diyabet ise bu organdan yeteri kadar insülin hormonu üretilmediği veya üretilen insülin hormonunun etkili kullanılmamasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Vücuda alınan besinler, özellikle karbonhidrat grubu besinler, enerji elde etmek üzere glukoza dönüştürülür.

Pankreas, glukozun dokular tarafından kandan alınmasını ve enerji olarak kullanılmasını sağlayan insülin hormonunu üretir. İnsülin hormonu glukozu hücrelere yönlendirir. Hücreler ise glukozu yakıt gibi kullanırlar. Glukoz miktarı ihtiyaç olan orandan fazlaysa karaciğerde, yağ dokusunda depolanır.

Diyabeti olan kişilerde bu hormon bozukluğu nedeniyle glukoz hücrelere yeteri kadar taşınmaz ve kanda yükselir. Sağlıklı bir bireyde kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemekten iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstünde olmaz.

Diyabet varlığından söz etmek için açlık ve tokluk kan şekeri ölçümlerinin bu miktarın üzerinde olması gerekir.

Tip 1 Diyabet: Genellikle 30 yaş öncesi ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerine saldırır. Bu hücreler yok edildiği için pankreasta insülin üretimi gerçekleşmez.

Bu hastalığın tek çözümü ömür boyu dışarıdan insülin hormonu almaktır. Beslenme programları tip 1 diyabetin kontrol altına alınması için yeterli değildir. Ülkemizde diyabet hastalarının %10'u tip 1 diyabet etkisi altındadır.

Tip 2 Diyabet: Diyabet hastalığının en çok görülen biçimidir. Bütün diyabet tipleri arasında %90'lık bir orana sahiptir. Çoğunlukla 40 yaş üzerindeki bireylerde görülür. İnsülin üretimi mevcuttur ama hücreler insülini kullanamaz. Kandaki şeker seviyesi yükselir. İlerleyen vakalarda pankreasta insülin üretimi de sekteye uğrar.

Tedavinin ilk aşamasını beslenme düzenini değiştirmek ve egzersiz programına başlamak oluşturur. Bunlara rağmen kan şekeri istenilen düzeyde tutulamazsa şeker düşüren haplarla tedaviye devam edilir. Bazı durumlarda ise insüline ihtiyaç duyulabilir. İlaç tedavisi gören Tip 2 diyabet hastalarının düzenli olarak kan şekeri ölçümü yaptırmaları önemlidir.

Gizli Şeker (Pre-Diyabet): Kan şekeri düzeyi normalden yüksek ancak diyabet tanısı koymaya yeterli değilse bu durum pre-diyabet olarak adlandırılır. Bu kişilerin çoğunda daha sonraki evrelerde Tip 2 diyabet gelişimi oluşur. Ayırca pre-diyabet hastalarının kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır. Yaşam tarzında yapılan değişikliklerle tedaviye başlanır.

Gestasyonel Diyabet: İlk defa gebelik sırasında ortaya çıkan kan şekeri yüksekliğidir. Bu durum, Tip 2 diyabet gelişimi için risk yaratır. Bebeğin gelişimi için normalden fazla salgılanan hormonlar kan şekerinin yükselmesine neden olur. Gestasyonel diyabet genellikle gebeliğin 24.

haftasından sonra artarak devam eder. Bebek anneden aldığı besinlerle beslenir. Annede diyabet olması durumunda bebeğin de kan şekeri yükselir ve bebek insülin salgısını artırır. İnsülin salgısının artması büyümeyi uyarır. Yüksek doğum ağırlığı doğum sırasında risk oluşturur.

Tedavi ile gestasyonel diyabeti kontrol altına almak mümkündür.

Diyabetin kişilere göre farklı nedenleri olabilir. Genetik yatkınlıktan düzensiz yaşama kadar diyabeti tetikleyen farklı unsurlar vardır.

1. Obezite
Tip 2 diyabet hastalığının en önemli nedeni obezitedir. Vücutta insülin direnci oluşur ve kan şekerini depolayamaz. Obezite, insülin direncine neden olur. Obezite sorunu olan kişilerde diyabet tedavisi ve kan şekeri kontrolü de zorlaşır. Bu nedenle tedavinin bir parçası fazla kiloların verilmesi üzerinedir.

2. Otoimmün tepki
Pankreasta bulunan beta hücrelerine bağışıklık sisteminin saldırması sonucu insülin üretiminin gerçekleşmemesidir. Bu saldırının nedeni tam olarak bilinmese de genlerden dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir. Çok sayıda Tip 2 diyabetli yakını olanlar, birinci derece akrabalarında Tip 1 diyabet olan kişiler bu bozukluk için risk altındadırlar.

3. Virüsler
Pankerasa zarar veren virüsler de bu organın görevini yapmasını engeller. Bu nedenle insülin salgılanmasında sorun oluşur. Rota virüsü, kızamıkçık, kabakulak, konjenital rubella gibi virüsler bu sınıftadır.

4. Gebelik şekeri
Gebelikte şeker sorunu yaşanması, gebelik öncesi diyabet sıkıntısı olmayan kadınlarda da görülebilir. Gebelik şekeri doğum sonrası normale döner. Ancak ilerleyen yıllarda diyabet hastası olma riskini artırır.

5. Hareketsiz yaşam
Son yılların en büyük sorunu olan hareketsizlik diyabet oluşturan nedenlerden biri. Hareket miktarının azalmasıyla birlikte kilo artışı ve vücutta yağ birikimi artarak diyabete zemin oluşturur.

DİYABET BELİRTİLERİ

Diyabetin belirlenen belirtilerinin bir ya da birden fazlası aynı anda görülebilir.

1. Sık idrara çıkma
Diyabetin en önemli belirtileri arasında normalden fazla idrara çıkma isteği gelir. Kandaki şeker hücrelere giremediği için kan şekeri yükselir. Vücut bu şekeri idrar yoluyla atmaya çalışır. Bu döngü sırasında idrara çıkma sıklaşır.

2. Sürekli su içme
Vücut kandaki şekeri atmak için idrar mekanizmasını devreye sokar. Diyabet hastaları fazla şekeri idrar yoluyla atarlar. Bu esnada vücutta su kaybı oluşur. Böylece susuzluk hissi artar.

3. Kronik halsizlik
İnsülin eksikliğinden dolayı hücrelere kandaki şeker alınamaz. Enerji üretimi durur. Enerji üretiminin olmadığı durumlarda da sürekli bir yorgunluk hissi yaşanır.

4. Yaraların geç iyileşmesi
Diyabet hastalarının en büyük sorunlarından biri de vücutta oluşan yaraların geç iyileşmesidir. Normal sürecinden daha uzun süren iyileşme dönemi diyabet habercisi olabilir.

5. Diğer belirtiler
Diyabetin diğer belirtileri arasında kilo ve kas kütlesinde kayıp, genital bölge mantarları, görme sorunları, cilt kuruluğu, aşırı yemek yeme isteği gibi durumlar da vardır.

DİYABET TEDAVİSİ

Diyabet tedavisi hastalığın tipine göre planlanır. Amaç kan şekerini belirli bir seviyede tutarak vücuda zarar vermesini engellemektir. Bu seviye düzenlenemediği zaman daha riskli hastalıkların da oluşma ihtimali artar. Doktorunuz diyabet tipinize ve vücudunuza göre size en uygun tedavi sürecini ayarlar.

1. İnsülin tedavisi
Tip 1 diyabet hastalığının tek tedavisi dışarıdan insülin alımı sağlamaktır. Bu hastalarda insülin şırınga yoluyla alınır.

Oral olarak alınan insülin sindirim sisteminden kana karışmaz. Alınacak insülin dozu doktor tarafından belirlenir. İnsülin dışarıdan verilerek kandaki şeker miktarının vücut tarafından kullanılarak yükselmesi önlenir.

Bu yöntem, Tip 2 diyabet hastalarının bazılarında da kullanılır.

2. Beslenme
Özellikle Tip 2 diyabet hastalarında beslenmenin önemi büyüktür. Kan şekerinin aniden yükselmesine neden olan şekerli gıdalar diyetten çıkartılır. Öğünlerdeki porsiyon miktarı kısıtlanır.

Şarküteri ürünleri, margarinler, sağlıksız yağlar yemekten kaçınılır. Daha çok sebze ve ızgara ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturulur. Beslenme düzeni oluşturmakta zorlananlar bir diyetisyenden yardım alabilirler.

3. Egzersiz yapmakKısa süren ve gittikçe artan egzersiz programı ile başlanır. Egzersiz sırasında kan şekerinin düşmemesine dikkat edilir. Bu program doktor tarafından oluşturulur.

Egzersizin amacı kilo kaybı sağlayarak yağlanmanın önüne geçmek ve kan şekerini kontrol altına almaktır. Diyabet hastalarının egzersiz yapmaları için en uygun zaman dilimi kahvaltıdan iki saat sonrasıdır.

PARTNERİşte şişe kapağı açma akımına kapılan ünlüler!Boyun Fıtığı BelirtileriMenopoz Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/diyabet-belirtileri-1220429-mykadin

Gebelik Diyabeti – Gestasyonel Diyabet Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Gebelikte Diyabetin Nedenleri

Gebelik diyabeti, vücudun gebelikte artan kan şekeri ile baş edecek uygun miktarda insülin üretememesidir diğer diyabet hastalıklarına benzer, ama geçici bir durumdur.

Gebelik diyabeti veya gestasyonel diyabet ilk defa hamilelikte ortaya çıkan yüksek kan şekeri değerlerinden meydana gelir. Bu tip gebelik diyabeti büyük ihtimalle bütün hamileliklerin % 10-15’inde görülmektedir.

 Gebelik diyabeti gebeliğin en sık görülen komplikasyonlarından dır.

Gebelik diyabeti kadınların çoğunda doğumdan sonra kaybolur fakat daha sonra kadınların % 25- 50’sinde tip 1 veya tip 2 diyabet gelişebilir.

Hamilelikte (şeker hastalığı) neden olur?

 1. Diyabet (şeker hastalığı) vücudun yeteri kadar insülin üretememesi sonu ortaya çıkar.

 2. İnsülin, pankreasta üretilen ve vücutta şeker seviyesini düzenleyen bir hormondur.

 3. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişimler anne adayının insülin dengesini de bozar ve bu durumun sonucu olarak da gebelik diyabeti meydana gelir. 

Gebelik diyabeti belirtileri

Gebelik diyabeti bazı anne adaylarıında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayabilir.

İlk işaret idrarda şeker olabilir, ama aynı zamanda aşırı susuzluk sık sık ve çok miktarda idrar (erken gebelikteki sık ama genelde az miktardadır) ve yorgunluk (bunu gebelik yorgunluğundan ayırmak güç olabilir).

Bazı hamilelerde gebelik diyabetinin neden olduğu şikayetleri arasında idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlık, yüksek tansiyon, yüksek amniyotik sıvı miktarı, çok fazla yemek yeme gibi şikayetler de vardır.

Gebelik şekeri tarama testi ne için yapılır?

Gebelik diyabeti tarama testinin gebelik şekeri gelişme riski olmayan anne adaylarında da yapılması gerekebilir fakat bu testin özellikle yapılması gereken anne adayları vardır.

Örneğin aşırı kilolu anne adaylarında, ailesinde (anne, baba, kardeş gibi) diyabet hastası olan hamilelerde, daha önceki hamileliğinde gebelik diyabeti sorunu yaşayan hamilelerde, Afrika, Asya ve Latin Amerika kökenli hamilelerde, 30 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda, daha önce düşük problemi yaşayan hamilelerde, daha önceki bebeği büyük doğan anne adaylarında diyabet riski nedeni ile hamileliğinin ilk aylarında diyabet testi yapılır.

Gebelik şekeri tarama testi nasıl yapılır?

 1. Yüksek risk grubu altında olmayan hamilelerde 50 gr şekerli su içirip açlık veya tokluk durumuna bakmadan herhangi bir zamanda 50 gr şekerli su içirdikten sonra birinci saat sonunda alınan kan şekeri seviyesine bakılır.

 2. Normalde insülin ve glukoz sistemi sağlıklı çalışan bir hamilede kan şekeri belli bir seviyenin altında olması gerekir fakat kan şekeri normal seviyenin üstünde çıkar ise kan şekeri yüksek ve gebelik diyabeti riski olduğu anlamına gelebilir ve bu gibi bir durumda şeker yükleme testi yapılmasına gerek duyulabilir.

 3. Şeker yükleme testi, 100 gr ve 75 gr ile yapılır. 100 gr ile yapılan test için aç karnına açlık kan şekeri alınır ve 100 gr şekerli su içirilip, 1’inci saatte, 2’inci ve 3’üncü saatte olmak üzere toplam 4 adet kan alınır. Bu toplam 4 adet alınan kanın, 2 tanesi veya daha fazlası yüksek çıkar ise gebelik diyabeti tanısı konulur ve ona göre tedavi planlanır.

  Eğer bir tanesi yüksek çıkar ise şüpheli gebelik şekeri denilir ve belli bir süre sonra bu test tekrarlanır.

 4. Şeker tarama testi genelde 24 ile 30’uncu haftalar arasında yapılır.

Gebelik diyabeti tedavisi

Neyse ki gebelik şekeri ile bağıntılı hemen hemen bütün potansiyel riskler uygun kişisel ve tıbbi bakım ile elde edilecek kan şekeri düzeyinin dikkatli ve sürekli kontrollerinin yapılması ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Hekimin önerilerine uyulduğu takdirde gebelik şekeri olan annenin ve bebeğinin başka anneler ve bebekleri kadar gebeliği ve doğumu aşma şansı vardır.

Gebelik diyabeti tedavisinde beslenme şekli

Gebelik diyabeti tedavisinde uygulanan yöntemler

 1. Gebelik diyabeti uzun bir vade için vakaların % 85’inde beslenme planı ile iyi tedavi edilebilir. Diyetisyen yardımı ile doğru beslenme gebelik diyabetinde en önemli ilkedir.
 2. Hamilelikte oluşan şeker yüksekliği tedavisinde öncelikle diyet listesi verilir.

  Bu diyet listesinde bebeği tehye atmadan, alması gereken bazı maddelerden mahrum bırakmadan, sadece diyetteki toplam öğündeki alınan hem kalori miktarı hem de o kalorinin bileşiğindeki % kaçı glukoz, % kaçı yağ ve % kaçı protein olduğunu iyi bir şekilde ayarlayarak kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak üzere tedavi planlanır.

 3. Verilen diyete rağmen, açlık ve tokluk şekerinde farklılık görülmez ise insülin tedavisine gerek duyulur. İnsülin, zaten vücudun ürettiği bir madde olduğu için doktorun tavsiyesi ile hamilelikte de kullanılabilir.
 4. Gebelik diyabeti gelişen anne adaylarında doğumdan sonra bu durum normale döner.

  Yine de gebelik diyabeti geçiren kadınların beş yıl sonrasına kadar düzenli olarak diyabet testleri yaptırmaları gerekir, çünkü bu kadınlarda yaşın ilerlemesi ile tip 1 veya tip 2 diyabet riski artar.

 5. Yüzme, yürüyüş, merdiven çıkma ve hamilelik için uygun olan egzersizleri yapmak gibi yöntemler vücut hücrelerini vücuttaki kendi insülinine karşı daha iyi harekete geçirir.

Gebelik diyabeti bebeğe zarar verir mi?

Gestasyonel diyabet bebeğe zarar verir mi

Şekerin, ister gebelik ile başlayan cinsi isterse gebelikten önce başlayan cinsi olsun, genelde ne anne ne de bebek için kontrol altına alındığı sürece tehli değildir ancak fazla şekerin anne kanında dolaşmasına ve bu şekilde plasenta yoluyla bebek dolaşımına girmesine izin verilir ise o zaman hem anne hem de bebek için olası ciddi sorunlara sebep olur.

Anne adayında kan şekerinin yükselmesi durumunda şeker, pilasenta (bebek eşi) aracılığı ile fetusa ulaşır ve bu durumda fetus, reaksiyon olarak insülin üretimini arttırır fakat bu insülin, şekerde olduğu gibi, ”plasenta bariyerinden” geçemez, bu nedenle yüksek insülin seviyesinden dolayı anne karnındaki bebekte büyüme ve yağ oluşumu olabileceği için normalden büyük bebek doğumlarına neden olabilir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/hamilelikte-seker-hastalgi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.