Gebelikte Gen Testleri

içerik

Hamilelik testi ne zaman yapılır? Doğru çıkması için kaçıncı gün yapılmalı?

Gebelikte Gen Testleri

Hamilelik testi ne zaman yapılır? Sorusunu cevaplandırmak en doğru sonuçları almanız için önem taşımaktadır. Hamilelik testinin çok erken yapılması yanlış negatif sonuç çıkmasına neden olabilir.

Aslında hamilelik başlamıştır, ancak idrarda hala yeterince hCG (hamilelik hormonu) bulunmadığı için test negatif sonuç verir. Bazı nadir durumlarda ise hamile olmamanıza rağmen test yanlış pozitif sonuç verebilir.

Bazen de hamilelik testinde bir çizgi belirgin iken, bir de silik çizgi görünebilir. Bütün bunlar olduğunda yapılacak en iyi şey hamilelik testini tekrar yapmaktır.

Peki hamilelik testi ne zaman yapılır? Hamilelik en erken ne zaman anlaşılır? Hamilelik testinde silik çizgi neden çıkar? Silik çizgi hamilelik belirtisi mi? Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması ne anlama gelir? Bu soruları bu yazımızda cevaplandıracağız.

Birçok kadın hamileliğin ilk belirtilerinden olan yerleşme kanamasını fark ettiğinde hamilelik testi yapmaya yönelir. Düzenli bir adet döngünüz varsa hamilelik testi yapmak için en iyi zaman normalde adetin başlayacağı günden bir gün sonrasıdır.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Evde uygulanabilen hamilelik testleri idrarınızdaki hCG olarak bilinen “insan koryonik gonadotropin” hormonunun miktarını ölçerek hamile olup olmadığınızı gösterir.

Hamile kaldıktan birkaç gün sonra vücut hCG hormonu salgılamaya başlar. Salgılanmaya başladıktan sonra hCG hormonu miktarı sürekli yükselir ve ilişkiden 8 gün sonra artık tespit edilebilir hale gelir. Ancak “hamilelik testi ne zaman yapılır?” sorusunu cevaplamak yine de zordur. Uzmanlar hCG konsantrasyonunun kadınların adet döngüsüne göre değişkenlik gösterdiğini belirtmektedir.

Clinical Chemistry dergisinde hamilelik testi üreticilerinin hamilelik testi yapma zamanını adetin başlama gününden bir gün sonrası olarak tavsiye ettiği belirtilmektedir. Bazı hamilelik testleri bu tarihten önce de hamileliği tespit edebildiklerini iddia etmektedir.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

En doğru sonuçları almak için hamilelik testi zamanı adet başlama gününden bir gün sonrasıdır.

Ancak bazı hamilelik testleri yeterince hassas olmadığından yerleşme kanamasından hemen sonra yapıldığı takdirde yanlış negatif sonuç verebilir. Test sonucu negatif ise testi tekrar yapınız.

Yine negatif sonuç alıyorsanız adet başlangıç gününden itibaren 1 hafta geçmesini bekleyiniz. Bu süreç sonunda yine negatif sonuç aldıysanız kesin olarak hamile olmadığınız söylenebilir.

Bazı hamilelik testleri yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra bile hCG düzeyini tespit edebilmektedir. Ancak piyasada satılan hamilelik testlerinin %98’i hamileliği döllenmeden 7-8 gün sonra tespit edebilmektedir. Genellikle adet başlangıç gününden bir hafta sonra yapılan hamilelik testi sonuçları %100 doğru olarak kabul edilmektedir (düzenli adet gören kadınlar için).

Diğer yandan hamilelik testi ne zaman yapılır? sorusunun cevabının kadından kadına değişkenlik gösterdiği de unutulmamalıdır. Hamilelik testi sonuçlarının doğruluğunu etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yumurtlama: Adet döngünüze bağlı olarak yumurtlama adet kanamasının 11-21. Günleri arasında gerçekleşebilir.
 • Yerleşme kanaması zamanı: Bir sperm yumurtayı döllemek için ona ulaşırsa, bu dölleme yumurtlamadan 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir. Yerleşme gerçekleştiğinde bir miktar yerleşme kanaması görülür.
 • İdrardaki hCG miktarı: Yapılan araştırmalar hCG hormonu düzeyinin her kadında farklı olabileceğini göstermiştir.
 • Hamilelik testinin hassasiyeti: Bazı hamilelik testleri adet kanamasından bir gün sonra yapıldığında dahi %99 doğru sonuç verebilmektedir. Ancak bunun dışındaki hamilelik testleri hamileliği yalnızca yerleşmeden en az 1 hafta sonra tespit edebilmektedir. Yani döllenmeden sonra hamilelik testi çok erken yapılırsa yanlış negatif sonuç elde edilebilir.

Yumurtlama döngünüzden emin değilseniz adet kanaması gününden 1 gün sonra hamilelik testi yapabilirsiniz. Adet kanaması gününden itibaren 7 gün sonra yapılan hamilelik testi negatif çıkarsa kesin olarak hamile olmadığınız söylenebilir.

Hamilelik Testinin Yanlış Negatif Çıkması

Bazen hamilelik testindeki negatif sonuç yanlış olabilir. Aslında hamile olunmasına rağmen hamilelik testinin negatif çıkmasına “yanlış negatif sonuç” denir. Bunun nedeni genellikle hamilelik testinin çok erken yapılmasıdır.

Hamilelik testi neden yanlış negatif çıkar?

Hamilelik testinde yanlış negatif sonuç çıkmasının 5 nedeni olabilir:

1. Hamilelik Testinin Çok Erken Yapılması

Hamilelik testinin çok erken yapılması genellikle yanlış negatif sonuç çıkmasına yol açar. Hamilelik testinde iki çizgi olması için idrardaki hCG düzeyinin tespit edilebilecek kadar yükselmiş olması gerekir.

2. Hamilelik Testinin Doğruluğu

Bazı hamilelik testleri %99 doğruluk garantisi verse de içlerinde doğru olmayan hamilelik testleri de bulunmaktadır. Bazı uzmanlar hamilelik testi kitlerinin yalnızca ideal laboratuvar koşullarında doğru olacağını belirtmektedirler. Hamilelik testlerinin doğruluk oranı %99’dan çok daha düşüktür.

3. Üzüm Gebeliği (Molar Gebelik)

Molar gebelik son derece nadirdir. Üzüm gebeliği olarak da bilinen molar gebelik genetik bir hata nedeniyle rahimde anormal bir dokunun gelişmesidir. Gynecologic Oncology dergisinde molar gebeliğin hCG düzeyini yükselttiği belirtilmiştir.

Bazı durumlarda hCG düzeyi hamilelik testinin ölçebileceğinden çok daha yüksektir. Bu durumda hamilelik testi tamamen yanlış bir sonuç verebilir. Buna hook etkisi denmektedir. Hook etkisinin bir sonucu olarak, idrarda oldukça yüksek miktarda hCG hormonu bulunmasına rağmen hamilelik testi yanlış sonuç verir.

4. İdrarın Seyrelmiş Olması

Çoğu hamilelik testi üreticisi hamilelik testinin sabah ilk idrar ile yapılmasını tavsiye etmektedir. Bunun nedeni bu idrarda hCG konsantrasyonunun en yüksek düzeyde olmasıdır. Bazı hamilelik testlerinin gün içindeki diğer idrarla yapılan testlerde yanlış sonuç verdiği bilinmektedir.

5. Test Sonucunun Yanlış Okunması

Bazı durumlarda hamilelik testlerinde ikinci çizgi çok silik olabilir. Bu durumda genellikle kişi hamile olmadığı kanısına varabilir. Aslında doğru sonuç yalnızca idrarda yeterince hCG bulunduğunda alınabilmektedir. Yazımızın ileriki bölümlerinde bu ikinci silik çizgi hakkında daha detaylı bilgi verilecektir.

Hamilelik testinde yanlış negatif sonuç nasıl önlenir?

Uzmanlar hamilelik testinin doğru çıkması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesini tavsiye etmektedir:

 • En doğru sonuçlar için hamilelik testi adet kanamasının başlangıç gününden 1 hafta sonra yapılmalıdır. Çünkü adet kanamasının başlangıç gününden 1 hafta sonra idrardaki hCG düzeyi tespit edilebilir hale gelmektedir.
 • Test uygulandıktan sonra sonuçların belirmesi için yeterli süre beklenmelidir. Test sonuçları çok erken veya çok geç kontrol edilmemelidir.
 • Hamilelik testi sabah ilk idrar ile yapılmalıdır.
 • Hamilelik testinin kullanım talimatlarına uyulmalıdır.

Hamilelik Testinin Yanlış Pozitif Çıkması

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması nadir görülen bir durum olsa da mümkündür. Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması aslında hamilelik söz konusu olmadığı halde testin pozitif sonuç vermesidir.

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması durumu neden olur?

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması 4 nedenden kaynaklanabilir:

1. Kimyasal Hamilelik

Kimyasal hamilelikte başarılı bir döllenme gerçekleştikten sonra hamilelik kendiliğinden sona erer. Buna kimyasal hamilelik adı verilir. Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması kadının hamileliğinin sadece birkaç gün sürdüğü anlamına gelebilir. Genellikle herhangi bir belirti ortaya çıkmadan hamilelik sona erer ve adet döngüsü normal şekilde devam eder.

Kimyasal hamilelikte hamilelik testinin yanlış pozitif sonuç çıkması  hamileliğin sona ermiş olmasına rağmen idrardaki hCG düzeyinin hala yüksek olmasından ileri gelir. Bazı hamilelik testlerinde hCG düzeyinin düşük olması nedeniyle ikinci bir silik çizgi de çıkabilir.

2. Beyaz Kan Hücresi Fazlalığı

Hamile olunmamasına rağmen hamilelik testinin yanlış pozitif sonuç çıkması beyaz kan hücresi (lökosit) fazlalığı durumundan kaynaklanabilir. Annals of Laboratory Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre idrarda lökosit bulunması halinde hamilelik testinde yanlış pozitif sonuç çıkabilir. İdrarda lökosit bulunması genellikle idrar yolları iltihabı belirtisidir.

3. İlaçların Yan Etkileri

Sakinleştiriciler, hipnotikler veya antikonvülsan ilaçlar çeşitli yan etkileri nedeniyle hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması durumuna yol açabilir.

4. Dış Gebelik

Dış gebelik söz konusu olduğunda hCG düzeyi yükselir ve hamilelik testi yanlış sonuç verir. Dış gebelik döllenen yumurtanın rahim dışında büyümesidir. Dış gebelik kadınlarda hayati risk oluşturduğundan büyümekte olan fetusun derhal alınması gerekir.

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması nasıl önlenir?

Yanlış pozitif sonuç çıkmasını önlemek için öncelikle hamilelik testinin kullanım talimatlarına uyulması gerekir. Bununla birlikte hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması çoğunlukla testin yapılışı ile ilgili faktörlerden kaynaklanmaz.

Hamilelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması

Hamilelik testinde silik çizgi olması ne anlama gelir? Genellikle hamilelik testinde silik çizgi çıkmasının yanlış pozitif sonuç olduğu düşünülmektedir. Ancak bu silik çizgi görünümünün anlamı konusunda çeşitli tartışmalar mevcuttur.

Birinci sonuç hamilelik göstergesidir. İkinci ve üçüncü sonuçlarda silik çizgi gözlenmektedir.

Bazı kişiler ikinci bir silik çizgi çıkmasının test çubuğunda kuruyan idrarla ilgili bir kimyasal reaksiyon olduğunu düşünmektedir. Diğer yandan uzmanlar bu görüşün doğru olmadığını belirtmektedir.

Çünkü hamilelik testleri idrara değil, yalnızca hCG hormonuna reaksiyon gösterecek şekilde tasarlanmaktadır. İdrarda bulunan çeşitli kimyasallar nedeniyle çizginin renginin değişmesi ya da silik çıkması mümkün değildir.

Hamilelik testinde silik çizgi çıkması durumunda yapılabilecek en iyi şey birkaç gün sonra testi tekrarlamaktır. Ayrıca diğer hamilelik belirtilerini gözlemeniz de faydalı olacaktır.

Hamilelik testinde silik çizgi hamile olduğum anlamına gelir mi?

Hamilelik testi yaptıysanız ve ikinci çizgi silik çıktıysa, büyük olasılıkla hamilelik söz konusudur. Çizginin silik çıkması sık görülen bir durum değildir. Ancak eğer idrarınızdaki hCG hormonu yeterli düzeyde değilse silik çizgi çıkabilir.

İkinci çizginin silik olması bir miktar hCG hormonu tespit edildiği anlamına gelir. Yani hamilelik testinde silik çizgi çıkması vakalarının büyük çoğunluğunda hamilelik söz konusudur.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir-yapilmali/

Gebelik Testi | Hamilelik Testi

Gebelikte Gen Testleri

Kimilerinin heyecan ve umutla, kimilerinin ise korku ile beklediği sonucu öğrenmenin en kolay yoludur gebelik testi yapmak. Temel olarak, uygulaması son derece kolay olan ve evde idrar ile yapılan gebelik testi ile diğerine göre biraz daha zahmetli olan kan testi sayesinde gebelik olup olmadığı tespit edilebilir.

Gebelik, erkek sperminin kadın yumurtasını döllemesi ile başlayan ve yaklaşık 9 ay boyunca devam eden bir yolculuktur.

Kadının olgunlaşarak yumurtalığından atılan yumurta sadece 24 saat kadar canlı kalabilir. Vajinadan geçip rahme ulaşan spermler ise rahimde 2 – 3 gün canlı kalabilir.

Bu süre zarfında spermlerden biri yumurta içerisine girmeyi başararak onu döllerse, gebelik başlar.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte kadının vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunların en başında, döllenmeden sonraki ilk 6 – 12 gün içinde kandaki Beta hCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonun yükselmesi yer alır.

Beta hCG, gebelik hormonu olarak bilinir. Hamile olmayan bir kadının kanında bu değer ölçüldüğünde 0 (sıfır) ya da sıfıra yakın bir değer şeklinde çıkar.

Ancak hamilelik yaşayan bir kadının kanında Beta hCG değeri döllenmeden sonraki günlerde sürekli ve hızlı bir şekilde artmaya başlar.

Kanda Gebelik Testi

Gebelik için yapılan örnek kan testi sonuçları (Görsel alıntıdır.)

Döllenen yumurta rahme yerleşinceye kadar yaklaşık 5 – 6 gün geçer. Yumurta ile spermin buluştuğu andan itibaren zigot adını alan döllenmiş yumurta sürekli olarak bölünür ve çoğalır. Ne zaman 8 hücreli hale gelir, o zaman annenin kanında Beta hCG hormonu düzeyi artmaya başlar.

Kanda gebelik testi için değerler nasıl olmalı?

Anne adayından alınan kan örneğinde Beta hCG değeri 5mIU/ml’ nin altında ise gebelik testi sonucu negatif (gebelik yok) olarak yorumlanır. Ancak 25mIU/ml’nin üzerinde ise gebelik testipozitif (gebelik var) olarak değerlendirilir.

Hamile bir kadında hafta hafta değişen Beta hCG değerleri:

 • 3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
 • 4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
 • 5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
 • 6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
 • 7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
 • 9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
 • 13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
 • 17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
 • 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebek isteyenlerin şartlar olgunlaştıktan sonra en çok merak ettiği sorulardan biridir; “gebelik testi ne zaman yapılmalı?” sorusu.

Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinin ardından yaklaşık 6 – 12 gün sonra (ortalama 11 gün), oluşan embriyonun plasentası tarafından üretilerek kanda değeri yükselen ve adet döngüsünü devre dışı bırakan Beta hCG hormonu sayesinde kan testi ile gebeliğin varlığı saptanır. Beta hCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi ise 1-3 gün arasında olur. Yani döllenmeden sonraki 12 – 14. günler. 

Bu da adetin bir kaç gün gecikmesine denk gelir. Düzenli adet gören bir kadının adet günü geçtikten 4 – 5 gün sonra yapacağı hamilelik testi (idrar testi) de genelde doğruya yakın sonuç verir (yaklaşık %90-%97). Bazı gebelik testi markaları ise adet tarihinden 4 gün önce yapıldığında dahi %60 doğruluk payı ile gebeliği haber verebilir.

Beta hCG’nin idrara geçmesinden sonra yapılan gebelik testinde sonuç: pozitif

Doktorlar evde yapılacak hamilelik testinin (idrar testi) adetin gecikmesi üzerine doğru sonuç vermesi için adet tarihinden sonraki 4-5 gün içinde yapılmasını tavsiye ederler.

Adet tarihinden 4-5 gün sonra idrar ile yapılan gebelik testi pozitif çıkmışsa, yanlış olma ihtimali çok düşüktür. Ancak gebelik testi sonucu negatif çıkmış ve hala adet görülmemişse kan testi ile gebeliğin olup olmadığına bakılabilir. Bu durum gebelik harici başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

Gebelik Testi Pozitif Ama Hamile Değilim!

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar zaman zaman kafalarını karıştıran bir durum ile karşılaşırlar. Bu da evde yaptıkları hamilelik testi sonucunun pozitif çıkmasına rağmen daha sonra hamile olmadıklarını öğrenmeleridir.

Bir kadın hamile değilse neden hamilelik testi pozitif çıkar? İşte nedenleri:

 • Gebelik testini adet günü geçmeden uygulamışsa,
 • Kimyasal gebelik geçirmişse,
 • Dış gebelik geçirmişse,
 • Yakın bir zamanda düşük yapmış ya da kürtaj olmuşsa,
 • Hamilelik testini yanlış uygulamışsa,
 • Kısırlık tedavisi için bir takım ilaçlar kullanılıyorsa,
 • İdrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan ya da beyaz kan hücrelerine neden olan böbrek hastalıkları, yumurtalık kistleri, yumurtalık kanseri ve hipofiz bezi ile ilgili problemler yaşanıyorsa evde yapılan gebelik testleri gebelik olmamasına rağmen pozitif sonuç verebilir.

Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Gebeliğin saptanmasında iki yöntem kullanılır. Bunlardan birincisi kan yolu ile gebelik testi yapılması, ikincisi ise idrar yolu ile gebelik testi yapılması.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kan testi her zaman daha net sonuç verir ancak bunu yapabilmek için bir doktora ya da Aile Sağlığı Merkezi’ne (ASM) gidip kan örneği vermelisiniz.

ASM’lerde bu işlem için ücret alınmıyor.

Ancak sonucu ilk ben öğrenmek istiyorum derseniz eczanelerde satılan ve (2018 itibariyle) fiyatı ortalama 7 TL  ile 40 TL arasında değişen farklı markalardaki idrar ile sonuç alınan gebelik testi sayesinde adet tarihinizden ortalama 4-5 gün sonra doğru sonuç alabilirsiniz.

İnternette çok daha uygun fiyatlı ve farklı markalarda gebelik testi satılıyor.

Bebe time kaset tipi gebelik testi | Hamilelik Testi

İdrar testini eczaneden alırken eczacıdan nasıl kullanıldığına dair bilgi almanızda fayda var. Eğer bir şekilde bilgi alamaz ya da sormaya çekinirseniz satın aldığınız gebelik testi kullanma kılavuzunu mutlaka okuyun. Yoksa hamilelik testini yanlış uygulayarak ziyan edebilirsiniz.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki görselde gördüğünüz ve teknik olarak bu teste benzeyen diğer hamilelik testlerini uygulamak için idrarınızı ufak bir kaba koyup paketin içinden çıkan küçük pompanın içine bir iki damla çektirin. Daha sonra gebelik testini uygulayacağınız kasetin ucundaki daire içine bir damla damlatın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin.

Kasetli hamilelik testi

Eğer çok damlatırsanız hamilelik testi bozulur. Az damlatırsanız da doğru sonuç alamayabilirsiniz.

Hamilelik testinin sonucu yukarıdaki görselde de yer aldığı gibi çift çizgi çıkarsa gebelik var, tek çizgi çıkarsa gebelik yok şeklinde okunmalıdır. Eğer boşsa test bozulmuştur.

Evde Hamilelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Öncelikle eczaneden satın aldığınız gebelik testinin kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun.
 • Gebelik testi sabah yapılan ilk idrarla (az seyreltik olduğu için) daha net sonuç verir.
 • Hamilelik testi pozitif yani çift çizgi ya da biri net diğeri silik iki çizgi çıkarsa hamile olmama ihtimaliniz hamile olma ihtimalinizden çok daha düşüktür.
 • Hamilelik testi çizgilerinden biri net diğeri çok silik şekilde de olsa gebelik vardır diyebiliriz. Ancak emin olmak için ya bir kaç gün sonra test tekrar uygulanmalı ya da kan testi yaptırılmalıdır.
 • Bazı testler çizgi şeklinde sonuç verir, bazıları ise yazı olarak gebeliği belirtir. Bunun için yine kutunun üzerini ya da kullanma talimatlarını okumalısınız.

Sosyal medyada takip ettiğim hamilelik – gebelik ve annelik gruplarında bayanlar evde yaptıkları gebelik testi sonuçlarını diğer grup üyeleri ile paylaşıyorlar.

Kimisi “kızlar bi bakın, hamilelik var mı heyecandan öleceğim.” derken, kimileri de daha 9 aylık bebeğim var gebelik testi sonucuma bakar mısınız, gebelik varsa ben ne yapacağım?” diye kaygılanıyor.

Kişinin, kendine ve eşine ait ve özel olan bir bilgiyi sahte hesaplarla açılan üyeliklerin var olduğu bilinen mecralarda paylaşmayı şahsen doğru bulmasam da, gerçekten yardıma ihtiyacı olan, derdini hafifletmek isteyen samimi kişiler var oralarda. Onların iyi niyetli bu paylaşımlarını da çok göremiyorum. Ama internet konusunda net olarak bildiğim bir şey varsa o da; “sanal dünyanın hiç bir zaman %100 güvenli olmadığıdır.” Lütfen paylaşımlarınızı yaparken “bir kez daha düşünün!”

Sevgiler…

Источник: https://yenianneyim.com/gebelik-testi-hamilelik-testi/

Gebelikte Yapılan Testler: 1. Trimester Testleri Hangileridi | Anneysen.com

Gebelikte Gen Testleri

Hamilelikte doktor kontrolü denildiğinde aklımıza ilk olarak ultrason gelir. Probun karın üzerinde gezinmesi görüntüsüne ve bu esnada çıkan seslere hepimiz aşinayız. Tabii, bu sadece ilk üç aylık dönemle alakalı değil. Ultrason hamileliğin herhangi bir döneminde başvurulan bir yöntemdir.

Peki, hamileliğinin başında ultrason kontrolü yapılmasının sebepleri nelerdir?

Amniyosentez Nedir, Ne Zaman ve Kimlere Yapılır?

 • Kromozom anormalliği riskini değerlendirmek.
 • Hamile kaldığın sırada spiral kullanıyorsan, spiralin yerini tespit etmek.

Ultrason Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Ultrason muayenesi, genellikle karına ses iletimini arttıracak bir jel sürülerek probun karın üzerinde gezdirilmesiyle gerçekleştirilir.

Ancak, 1. trimester döneminde prob vajinaya sokularak muayene de tercih edilebilir. Her 2 durumda da herhangi bir acı hissetmezsin.

Bu Yöntem Ne Zaman Uygulanır?

Önceden de belirttiğimiz gibi, ultrason nedenine bağlı olarak hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir.

Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Ultrason röntgen ışını kullanmadan fetüsün görülebilmesini sağladığı için herhangi bir risk taşıdığı söylenemez. Hem bebeğin hem de senin için güvenli bir yöntemdir.

Ancak bu test doğumsal sakatlık konusunda bazen hatalı sonuçlar verebilir. Ultrason sırasında her şey yolunda görünürken, yolunda gitmeyen bazı durumlar oluşabilir. Aynı şekilde, sıkıntılı görünen bir durum ileriki bir zamanda sorun yaratmayabilir.

Prof. Dr. İsmail Çepni'ye kulak ver:

Bebeğinin canlı ve hamileliğinin kaçıncı haftasında olduğunu belirledin. Ancak, ultrasonla işin hala bitmiş değil! Şimdi sırada gebelikte ikili tarama testleri var. Hazır mısın?

1.trimester tarama testi ultrason muayenesi ve kan tahlilinden oluşur.

Ultrason Muayenesi:

İlk olarak ultrason muayenesiyle bebeğin ensesinde biriken ince sıvı tabakasının kalınlığı ölçülür. Nuchal translucency adı verilen bu işlemi NT olarak kısaltarak kullanacağız.

Peki, NT testi ne işe yarar? Hemen açıklayalım.

Sıvıdaki artış, down sendromu ve doğumsal kalp hastalığı gibi kromozom anormallikleri riskinde bir artış olup, olmadığını gösterir.

Kan Tahlili:

Ultrasonun ardından kan tahlili yapılır. PAPP-A (gebelikle bağıntılı plazma protein A) ve hcG değerlerine bakılır. Bunlar fetüs tarafından üretilen ve annenin kan dolaşımına geçen 2 hormondur.Bu tahliller sonucunda elde edilen değerler NT ölçümü ve annenin yaşı ile beraber değerlendirilir. Böylece trizomi 21 ve trizomi 18 riski belirlenebilir.

Buna ek olarak, ultrason sırasında bebeğin burun kemiği ölçümü yapılabilir. Bebeğin burun kemiğinin olmaması daha yüksek bir down sendromu riskini ifade edebilir. Bazı çalışmalar bu fikri desteklerken bazıları karşı çıkmıştır.

Peki, bunca önlemler alınan down sendromu hakkında yeterince bilgi sahibi misin: Tek Eksikleri Fazladan 1 Kromozom: 12 Maddede Down Sendromu

Peki, Trizomi 21 Ve Trizomi 18 Ne Demektir?

Trizomi 21, down sendromu adıyla aşina olduğumuz genetik bir hastalıktır. Ceninde 21 kromozomun 2 kopyası bulunması gerekirken 3 kopyası olduğunda ortaya çıkar ve zeka geriliğine yol açar.

Trizomi 18 ise, üç adet 18 kromozomunun var olmasından kaynaklanan bir sorundur. Deformasyona ve zeka geriliğine yol açar. Bu sorunun görüldüğü bebekler ya anne karnında ya da doğduktan sonraki 1 yıllık süreçte hayatlarını kaybederler.

Hamileliğin süresince miniğinin karnındaki gelişimini takip edebileceğin bir tablo hazırladık: Pratik Gebelik Takibi: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

İkili Testin Riskli Çıkması!

Doktor, ikili test sonucu riskli çıkanlar için ilk üç aylık dönemde koriyonik villus biyopsisi (CVS) tanı testini yaptırmalarını isteyebilir.

Koriyonik villus biyopsisi (CVS) Nedir?

Plasentanın parmağa benzer uzantılarından doku örneği alınarak kromozom sorunu olup olmadığına bakılan bir testtir. Down sendromu, Tay- Sachs, orak hücre anemisinin çoğu tipini belirleyebilmektedir.CVS gen ve kromozomlarla ilgili birçok hastalığın teşhisinde kullanılır.

CVS Nasıl yapılır?

CVS uygulaması için 2 yöntem kullanılır:

 1. Transservikal yöntem: Sırt üstü yattığın sırada bir tüp vajinadan rahme sokulur.
 2. Transabdominal yöntem: Sırt üstü yattığın sırada plasentanın yerine göre karnına bir iğne batırılarak uygulamaya başlanır.

CVS Güvenli Mi?

Güvenli bir yöntemdir, ancak CVS’nin ardından vajinal kanamayla karşılaşabilirsin. Bu endişelenecek bir durum değildir. Ancak özellikle kanamanın üç gün ya da daha uzun sürmesi durumunda doktoruna haber vermeni öneririz.

Son olarak, CVS’nin düşük de olsa, enfeksiyon riski vardır. Bu sebeple, ilk 1 ya da 2 gün içinde ateşin çıkarsa, doktorunla konuşabilirsin.

Neden Bu Testleri Yaptırmalısın?

Bu testleri yaptırma konusunda şüphelerin varsa, ikili testin önemi hakkında aşağıdaki maddeleri okumanı tavsiye ederiz.

 • Hamileliğinin ilk üç ayındaki tarama sonuçları eline çabuk geçer. Böylece daha ileri testleri yaptırma, doktorlardan test sonuçlarına dair bilgi alma gibi aklını kurcalayan işleri çok daha erken bir zamanda gerçekleştirebilirsin.
 • 1.trimester dönemi tarama testleri %80 oranında var olan sorunları gösterir. Eğer bebeğinle ilgili genetik bir rahatsızlığın olduğunu öğrenirsen, ne yapacağınla ilgili karar vermek için daha uzun bir zamanın olmuş olur.
 • Ayrıca, bu ilk dönemdeki testlerin sonuçlarına göre daha detaylı testleri yaptırıp yaptırmama konusunda da karar vermek için süre kazanmış olursun.

İkili Test Ne Zaman Yapılır?

Testi yaptırmaya karar verdin ve hamilelikte ikili test ne zaman yapılmalı diye soruyorsan, en uygun zamanın 11. ile 14. gebelik haftaları arasında olduğunu söyleyebiliriz.

İkili Tarama Testleri Güvenli Mi?

Hem senin hem de bebeğin için güvenli bir kontrol yöntemidir. İlk trimester döneminde yapılan taramanın düşüğe ya da gebelikte herhangi bir soruna sebep olma riski yoktur.

Bebeğinin Cinsiyetini Öğrenmek İstiyor Musun?

Doğuma kadar beklemeyi tercih ediyor ya da öğrenmek için sabırsızlanıyor olabilirsin. Eğer sabırsızlanan hamileler arasındaysan, tanı testleri işine yarayacaktır. İkili test sonucu cinsiyet tahmini sana istediğin bilgiyi verebilir.

Tabii bu kadarla bitmiyor: Gebelikte Yapılan Testler: 2. Trimester Testleri Hangileridir?

Bu yazıda, Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler / Heidi E. Murkoff- Sharon Mazel, Sağlıklı Gebelik Rehberi / Mayo Klinik ve Hafta Hafta Hamileliğiniz / Dr.Glade B. Curtis kaynaklarından yararlanılmıştır.

Источник: https://www.anneysen.com/saglik/makale/hamilelikte-yapilan-testler-gebelikte-yapilan-testler-1-trimester-testleri-hangileridir_10063

Gebelikte uygulanan testler

Gebelikte Gen Testleri

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ya da hamilelik şüphesiyle doktora gittiğinizde, genellikle aşağıdaki testlerin yapılması istenebilir:

Beta HCG: Kandaki HCG hormonunun miktarı ölçülerek gebelik olup olmadığı, varsa ne kadarlık hamile olduğunuzu öğrenmek için yapılır. HCG hormonu önce kanda, sonra idrarda tahlil edilebilecek düzeyde artış gösterir. Bu nedenle emin olmak için kan tahlili yaptırılması gerekir.

Beta HCG değerleri kaç olmalı?

Hamilelik durumu olmayan bir kadında beta HCG hormonu 0-10 mlU/ml değerinde görülür. Ancak döllenme gerçekleştikten sonraki 6. günde, bu hormon yükselmeye başlar.

 1. Haftalık gebelik: 10 – 50 mlu/ml
 2. Haftalık gebelik: 5 – 425 mlu/ml
 3. Haftalık gebelik: 20 – 7300 mlu/ml
 4. Haftalık gebelik: 1,080 – 56,000 mlu/ml
 5. – 12. Haftalık gebelik: 7,650 – 290,000 mlU/ml
 6. – 16. Haftalık gebelik: 13,300 – 250,000 mlU/ml
 7. – 24. Haftalık gebelik: 4,000 – 165,000 mlU/ml
 8. – 40. Haftalık gebelik: 3,640 – 117,000 mlU/ml

Smear testi: Rahim ağzı taraması testi olarak bilinir. Rahim ağzında herhangi bir kanser hücresi ya da kansere dönüşme ihtimali olan bir lezyon olup olmadığını anlamak için yapılır. Her kadının en az 2-3 yılda bir yaptırması gereken test, hamilelikten önce de mutlaka yaptırılmalıdır.

Rutin biyokimya testleri: Kanda bulunan demir, kalsiyum, potasyum ve benzeri minerallerin ve idrardaki ürik asit vb. miktarının ölçülmesi için yapılan testlerdir.

Hemogram: Kan sayımı olarak da bilinir. Herhangi bir anemi (kansızlık) durumu olup olmadığına bakmak için yaptırılmalıdır.

Tiroit testleri: Tiroit hormonlarının seviyesinde herhangi bir bozukluk olup olmadığına bakmak için yaptırılan TSH, T3, T4 testleridir. Bu hormonlar gebelikte bebeğin gelişimini etkileyebileceği için özellikle hamilelik öncesinde veya hamileliğin başında mutlaka ölçülmelidir.

11–14. Hafta gebelik muayenesi: İkili tarama testi

11 ve 14. hafta arasında NT testi olarak isimlendirilen bir kan testi bulunuyor. NT testi, bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü bir testtir ve bebekte Down sendromu ve Trizomi 18 adı verilen kromozomal anomali risklerinin olup olmadığına dair fikir verir.

İkili tarama testi denmesinin sebebi, hem fetal ense kalınlığının hem de anneden alınan kan örneğindeki bazı hormon ve proteinlerin ölçümünü içeriyor olmasıdır.

Bu ölçümlerde herhangi bir şüphe olursa bu sefer damardaki doppler ölçümleri de işin içine girerek bir risk analizi çıkarılıyor.

DOWN SENDROMU RİSK BELİRLEME TESTİ; 11–14 TESTİ

İkili test sonucunun pozitif çıkması:

İkili testin pozitif çıkması her zaman bebekte kromozom bozukluğu olduğu anlamına gelmeyebiliyor. Pozitif çıkan ikili tarama testi sonucu, o bebekte kromozomal bozukluk riskinin yüksek olduğunu ve tanıya yönelik ileri tetkikler yapılması gerektiğini belirtir.

İkili test sonucunun negatif çıkması:

Pozitif sonuçta olduğu gibi, testin negatif sonuçlanması da bebekte kromozom bozukluğu olmadığını garanti etmiyor. Sadece bebekteki kromozomal anomali riskinin daha fazla olmadığını gösterir.

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Birliği (ACOG) doğum zamanında anne yaşının 35 ya da daha ileri olması durumunda tarama testleri yerine genetik danışmanlık ile birlikte amniyosentez veya koriyon villus örneklemesi gibi tanı koydurucu testlerin yapılmasını önermektedir. Bunun nedeni tarama testlerinin sadece risk belirlemesi, durumun varlığı ya da yokluğunu kesin olarak ortaya koymamasıdır.

16-20. hafta gebelik muayenesi: Üçlü test

Üçlü test tüm anne adaylarına 16.-18. gebelik haftaları arasında önerilen bir kan testidir. Anne adayından alınan kanda üç ayrı hormon ölçümü yapılır.

Hormon ölçüm sonuçları, anne adayının yaşı, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ve gebelik haftasıyla birlikte özel bir bilgisayar programına girilerek işleme tabi tutulur.

Bu işlem neticesinde anne adayının bebeğinde Trisomi 21 (Down sendromu), Trisomi 18 ve nöral tüp defekti (NTD) bozuklıklarının var olma olasılığı belirlenir. Hazırlanan üçlü test raporunda bu üç anormal durum için risk ayrı ayrı belirtilir

Eğer bu test sonucu riskli gelirse amniyosentez yapılarak daha ileri inceleme yapılabilir.

ÜÇLÜ TEST NEDİR, NEDEN YAPILIR?

Amniyosentez nedir?

Amniyosentez tanı ve tedavi amacıyla anne karnından sıvı alma işlemidir. Bu sıvı ince uzun bir iğne yardımıyla alınır ve ağrısız bir işlemdir.

Sitogenetik analizin yanı sıra; bebeğe ait bazı hastalıkların tanısı için de amniyosentez yapılabilmektedir.

Amniyotik sıvıdan bakılan bazı biyokimyasal belirteçler ve DNA çalışmaları sayesinde, bu hastalıklara neden olan moleküler anormallikler de tespit edilebilmektedir.

18-22. hafta gebelik muayenesi: Genel anatomik muayene

Hamileliğin 5. ayına gelindiğinde kadın doğum uzmanları, bebeğe genel bir anatomik inceleme yapılmasını tavsiye ederler.

İleri düzey ultrasonografi kullanılarak bebeğin anatomisi incelenir ve bu sayede beyinde, omurilikte, yüzde, kollar ve bacaklarda, iç organlarda hayatı tehdit edecek ya da engelliliğe yol açacak önemli bir yapısal anormallik olup olmadığına bakılır. Bu aşamada riskli gebelik konusunda uzman olan perinatolog doktorlara danışılması önerilir.

24-27. hafta gebelik muayenesi: Şeker yükleme testi

Hayatı boyunca diyabet belirtisi göstermemiş bir kadında bile hamilelik süresince oluşabilecek insülin dengesizlikleri yüzünden diyabete rastlanabiliyor. ‘Gestasyonel Diyabet’ de denilen bu durum, hamileliklerin %3 ile %10’unda görülebiliyor.

Hamileliğin başında, açlık şekerine bakılır ve herhangi bir risk durumu tespit edilmezse, gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında şeker yükleme testi yapılır. Bu testin sonucunda kandaki şeker seviyelerine bakılarak diyabet riski olup olmadığı öğrenilmiş olur.

Şeker yükleme testi nedir?

Şeker yükleme testi olarak bilinen oral glukoz tolerans testi, anne adayının insülin dengesini ölçmek ve diyabet riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek için yapılan bir testtir. Diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu haftalar olan 24. ve 28. haftalar arasında yapılır.

Anne adayına 50 gr glukoz (şeker) içeren bir besin (genellikle şekerli su) verilir ve sonrasında kan değerlerine bakılarak diyabet belirtileri araştırılır. Eğer ilk testin sonucu yüksek çıkarsa, 100 gr oral glukoz testi ile devam edilir ve kan değerlerine tekrar bakılır.

Annenin belirli bir miktarda şeker almasını ve bir müddet aç kalmasını gerektirebilen bu uygulamalar, son zamanlarda tartışma konusu olmuştu. Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, doğal beslenen annelerin şeker hastalığına yakalanmayacağını belirterek rutin uygulanan şeker tarama testlerinin sakıncalı olabileceğini söylemişti.

GEBELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZARARLI MI?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/646177-gebelikte-uygulanan-testler

Hamilelikte (Gebelikte) Genetik Danışma

Gebelikte Gen Testleri

Genetik Danışma, gebelik dönemi öncesinde, doğacak olan çocuğun veya hamilelik döneminde anne karnında bulunan bebeğin, erken dönemde herhangi bir sorunu bulunup bulunmadığının ortaya konmasıdır.

Kalıtsal bir şekilde geçebilen hastalıklar veya doğum defektleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmanın bir yoludur.

Genetik danışma, genetik bir hastalık riskinin bulunması durumunda anne karnında oluşumuna devam eden bebeğe, hamilelik döneminde yapılan küçük cerrahi girişimleri, genetik testleri ve genetik danışmayı içinde bulunduran bir programdır

Tarama, her iki ebeveyn ile ilgili kendilerinden bilgi almayı da içerir. Genetik danışma vizitenizde doktorunuz ya da genetik konsültanınız, size ailenizde görülmüş olan hastalıklar, bozukluklar ya da doğum defektleri ile ilgili bir takım sorular soracaktır. Kan örnekleriniz test edilecektir.

Genetik hastalıklar veya daha geniş anlamda genetik özellikler, nesilden nesile transfer edilebilinen, kimi zaman ise, soyağacı içerisinde ailenin tek bir üyesini alakadar eden özelliklerdir.

Bebeklerin ortalama  %4’ü genetik bir sebep ile meydana gelen bozukluklarla dünyaya gelir. İlerleyen yaşlarda meydana gelen sorunlar ile bu oran artmaktadır.

Genetik hastalıkların bir bölümü, ciddi bedensel ve zihinsel engellere sebebiyet verdiğinden dolayı, kişiler, aileler ve tüm toplum için önemli sosyal ve ekonomik problemleri beraberinde getirmektedir.

Ülkemizde akraba evliliğinin çok olması, bazı genetik hastalıkların görülme sıklığının yüksek olmasına sebep olmaktadır. Bütün bunlar, genetik hastalıklar ile genetik danışmanın daha iyi tanınmasını gerektirmiştir.

    2 ) Kimler genetik danışma almalıdır?

Eğer ailenizde bir çocuğun yakalanabileceği hastalıklarla alakalı bir takım endişeniz bulunuyor ise, sağlık bakımınızı üstlenen kişiye genetik danışma ya da tarama konusu ile ilgili danışabilirsiniz.

Genetik danışmayı, hamile olmadan önce yaptırmanız en doğrusudur. Bununla beraber, doğum öncesi ilk ziyaretinizde ve hamilelik dönemi içerisinde ilerleyen zamanlarda da yaptırabilirsiniz.

Tarama anne ve baba adayları ile alakalı kendilerinden bilgi almayı da içerir.

Kan örnekleriniz test edilir. Genetik danışma dönemi boyunca, ailelerin soyağacı çıkarılır ve bilinen bütün kişiler ile alakalı sağlık durumları belirlenir. Bu şekilde ele geçen bütün tıbbi veriler incelenir.

Teşhisi koymak ya da onaylamak için gerekli olan testler tamamlanır.

Neticesinde, aile ya da kişide söz konusu genetik bir hastalığın var olup olmadığı, olması halinde hastalığın ne olduğu, ilerleyen zaman içerisinde nasıl seyredeceği, meydana getirebileceği sorunlar, sonuçları ve alınan önlemler, varsa tedavisi ile ilgili bilgi verilir. Eğer hamile iseniz, aynı zamanda bebeğin testleri de uygulanır.

3 ) Genetik Danışma için Aile ile İlgili Sebepler

 • Anne doğum anında 35 yaşında ya da daha fazla olacaksa,
 • Eşi veya kendisi kromozomal farklılıklar bakımından taşıyıcı olan aileler,
 • Daha önceki çocuklarından birinde, kalıtsal bir hastalık ya da doğum defekti mevcutsa,
 • Ailenizden bir kişide zeka geriliği ya da başka kromozom sorunları varsa,
 • Hamilelik USG’de, fetüste bedensel özürlük, amniyotik sıvı azlığı ya da fazlalığı ve intrauterin gelişme geriliği teşhis edilen hamile,
 • Hamilelik esnasında anne kanında genetik hastalıklar ile alakalı olarak tarama testleri yüksek risk gösteren aileler (üçlü tarama testleri, alfafetoprotein testi vs.),
 • Daha önceki hamileliklerde sebebi bilinmeyen düşükler ya da ölü doğum yapmış olanlar,
 • Önce ki çocuklarında omurilik ya da sinir sistemi kapanma defekti olan aileler,
 • Erkek çocuklarda görülen (Duchenne Muskuler Distrofisi, Hemofili A ve Hemofili B gibi) kimi genetik hastalıklar açısından riskli aileler,
 • Hamilelik dönemi öncesinde, annede şeker hastalığı varlığı,
 • Akraba evliliği gerçekleştiren ve soyağaçlarında genetik bir hastalık tespit edilen eşler,
 • Klasik anlamda genetik hastalıklar bakımından yüksek riski olmadığı halde taşıdığı bebek konusunda ciddi endişe duyan “anksietik” hamileler.

4 ) Genetik danışma için nasıl hazırlanmalıyım?

Ailenizde ki kişilerin, tıbbi geçmişlerini öğrenin. Ailenizde bulunan herhangi bir kalıtsal hastalığın detayları hakkında bilgi toplamaya çalışın. Anne ve babanıza, onların ailelerinde gelişme geriliği, engelli ya da diğer doğum defektleri bulunan herhangi bir çocuk olup olmadığını sorun.

Kendiniz hakkında aşağıdaki bilgileri vermeye hazır olun:

1.  Eski düşükler

2.  Kimyasallar, radyasyon (x ışını dahil) ya da diğer çevresel faktörlere, hamilelik dönemi öncesi ya da hamilelik dönemi içerisinde maruz kalma

3. İlaç ya da alkol bağımlılığı hikayesi

4. Hamile olduğunuzu bilmediğiniz bir dönemde dahi, hamilelikte alınan reçeteli, reçetesiz ve bitkisel ilaçlar

Doktorunuz ya da genetik konsültanınız danışma ile alakalı sizinle tartışacaktır.

Şayet bir sorun görülüyorsa, sizin sorunu anlamanıza yardımcı olacak; nihayetinde olası hamileliğiniz ile alakalı riskler, hamile iseniz fetüsü koruma, hamileliğin sonlandırılması ya da başka tedavi için seçeneklerinizden bahsedecektir. Eğer doğum öncesi bir anomali riski teşhis edildiyse, lütfen doktorunuz ile sonuçları tartışınız.

5 ) Doğmamış Bebekte Genetik Analiz Ne Zaman Gerekir?

Yeni doğan bebeklerin ortalama %4′ü genetik ve genetik olmayan anormallikler ile dünyaya gelmektedir. Genetik hastalıkların ve bu hastalıkların alakalı olduğu kromozom anomalilerinin herhangi bir tedavisi yoktur. Fakat doğum öncesi teşhis edilmesi de mümkündür. Yaklaşık olarak her 160 yeni doğan bebekten 1 bebekte, kromozom anomalileri ile karşılaşılır.

Her hamilelikte genetik tarama yapmak gerekmez. Bilimsel çalışmalar neticesinde günümüzde kabul edilen standartlara göre genetik bakımdan riskli olduğu kabul edilen hamileliklerde, kromozom veya gen analizi tavsiye edilmektedir. Yapılan takipler sonucunda fetus gelişimi normal görülen, 35 yaşından küçük olan anne adaylarında, genetik analizi tavsiye edilmemektedir.

Hamilelik dönemi öncesi genetik analiz kararı, bir uzman önerisi ile beraber alınmalı ve gerekli görülmesi durumunda çiftlere işlem öncesi genetik danışmanlık verilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki, bütün genetik işlemlerde olduğu gibi son karar ailenindir. Ancak, aile bu karar öncesinde muhakkak doğru ve yeterli bilgi ile aydınlatılmalıdır

Источник: https://jinekoloji.com/hamilelikte-gebelikte-genetik-danisma

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.