Gebelikte Genetik Tanı ve Cinsiyet Seçimi

içerik

Bebeğin cinsiyetini seçmek mümkün mü? – Sağlık ve Güzellik Rehberi

Gebelikte Genetik Tanı ve Cinsiyet Seçimi

Mutlaka kız ya da erkek bebek sahibi olmak için deliren aileler vardır. Tıp artık, onların bu dileklerini yerine getirecek imkana sahip. Tüp bebek işlemi sırasında kolayca cinsiyet seçilebiliyor. İşte birçok evli çift tarafından merak edilen soruların cevapları…

Kıbrıs Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin, Kıbrıs’ta yapılabilen cinsiyet seçimi ile ilgili bilgiler verdi:

– Bir genetik ayıklama yöntemi olan PGT ile bebek doğmadan önce cinsiyetini seçmek mümkün mü?

Embriyo aşamasında, bebek anne karnına girmeden, cinsiyetini belirlemek mümkün. PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) için tüp bebek uygulamasına ve embriyo oluşturulmasına gerek var. Tüp bebek uygulamalarında cinsiyet seçimi rahatlıkla yapılabiliyor.

Bebeğin cinsiyetini seçmede % 99 başarı

– Bu yöntemden başarılı sonuçlar elde ediliyor mu?

PGT yöntemleri arasında cinsiyet belirleme; yapılan en belirgin seçimlerdendir. Yüzde 99.9 oranında cinsiyeti belirlemede başarı sağlanabiliyor. XX kromozom kız, XY kromozom erkektir. Anne rahmine XX kromozom yerleştirildiğinde; kadın hamile kalırsa kesin kız çocuğu olur.

XY yerleştirildiğinde de erkek çocuk dünyaya getirir. Ancak hastanın gebelik şansı tüp bebek uygulamalarındaki gebelik şansı kadardır. Kadının yaşı ve yumurta rezerviyle bağlantılı olarak değişebilir. Rahime yerleştirilen embriyo tutmayabilir.

Ama tutarsa bebeğin cinsiyeti mutlaka seçildiği gibi; kız ya da erkek olur.

– Tıp dünyası neden bu konuyu tartışıyor?

Öncelikle sadece doğacak çocuğun cinsiyetini belirlemek için tüp bebek ve PGT uygulaması yapılmasının ne derece doğru ve etik olduğu tartışılıyor. Tüp bebek uygulamalarının oldukça güvenli olması nedeniyle, tüp bebek yapılması kabul edilebilir bir uygulama olabilir.

Hayati teh ve önemli komplikasyon riski son derece azdır. Aile dengelenmesi amacıyla oğlu olanların kız, kızı olanların da oğlan çocuk isteyebiliyor.

Bu nedenle PGT yapılması; bazı çevrelerce etik görülmesine rağmen, karşı cinse ait embriyoların atılacağı fikri yanlış görülüyor.

– PGT, aile planlama yöntemi olarak kullanılabilir mi?

İlk bebek için cinsiyet seçimi, tüm dünyada genel olarak kabul görmüyor. Daha önce tüp bebek ile gebe kalmış veya normal yoldan gebe kalmış, ancak ikinci bebek için tüp bebek gerektiren çiftlerde ise; karşı cinsin seçilmesi etik açıdan kabul edilebiliyor.

Bu durumda genelde kız çocuğu olanların erkek, erkek çocuğu olanların ise kız seçecekleri düşünülürse; dengesiz bir dağılım olmayacaktır. Kısır olan bu çiftlerde, arta kalan embriyoların daha sonra kullanılmak amacıyla dondurulup saklanabilme olanağı da vardır.

Bir cinse ait çok sayıda çocuğu olan çiftlerde ise (örneğin 6 erkek veya 6 kız) tüp bebek ve PGT ile cinsiyet seçimi yapılması, başka etik tartışmalar yaratacak önemli bir konudur. Karşı cinse ait embriyoların yok edilmesi problemi ortaya çıkmaktadır.

– Cinsiyet seçiminin belirli şartları var mı?

Dünyadaki genel uygulamaya göre; cinsiyet seçimi yaptıracak ailelerin daha önce en az 2 çocuğu olması şartı aranıyor. 2 çocuğu da aynı cinsiyetteyse, 3. çocuğun farklı cinsten seçimi yapılabiliyor.

Bebeğin cinsiyetini seçmek etik mi?

– Cinsiyet seçimi dünyanın nüfus dengesini bozabilir mi?

Cinsiyet seçiminin genel popülasyondaki erkek-kız oranını nasıl etkileyeceği tartışılıyor. Bu uygulamaların geniş çapta kullanılmasıyla, çeşitli kültürlerde tercih edilen cinsiyet olan erkeklerin artacağı kuşkusu olsa da; uzun vadede bunun dengeleneceği ve tercih edilen cinsiyetin kız olacağı düşünülmektedir.

Mevcut tüp bebek uygulamalarının genel popülasyondaki oranına bakılacak olursa; bugün için bu önemli bir sorun gibi görünmemektedir. Cinsiyet seçimini savunanlar, bunun genelde artan dünya nüfusuna bir denge getireceğini ve ailelerin genellikle karşı cinsten 2 çocuğa sahip olduktan sonra, artık çocuk yapmayacaklarını söylemektedir.

Cinsiyet seçimini savunanların diğer bir tezi ise; istenmeyen cinsten olan çocukların daha az sevgi ile yetişeceği ve hatta karşı cinse ait çocukların cinsiyet saptandıktan sonra düşükle sonuçlanabileceğidir.

Sonuç olarak;’ cinsiyet seçimi etik mi, değil mi?’ sorusunun basit bir cevabı olmadığı ve her iki tezi savunanların da haklı oldukları noktalar olduğu görülmektedir.

Hindistan’da bebeğin cinsiyetini seçmek serbest

– Bu uygulama Türkiye’de yasak. Kıbrıs’ta serbest mi?

Bazı genetik hastalıklar yalnızca kız ya da erkek çocuklarda ortaya çıkabiliyor. Bu durumda doktor raporu ile gerekli olduğu kanıtlanırsa, Türkiye’de de laboratuvarlarda rahatlıkla cinsiyet seçimi yapılabiliyor. Kıbrıs’ta ise; bu konudaki yasaklar daha az sınır getiriyor.

Bu yüzden uygulama daha rahat şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dünyanın bazı ülkelerinde bu teknik zaten bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıyor. Mesela Hindistan’da… İsrail’de de bu yöntem serbest.

Devlet denetimindeki merkezlerde bir çocuğu olan aileler, karşı cinsten çocuk isterlerse bunu PGT ile seçtirebiliyorlar.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/bebegin-cinsiyetini-secmek-mumkun-mu.html

Hamilelikte Cinsiyet Tahminleri

Gebelikte Genetik Tanı ve Cinsiyet Seçimi

Hamilelikte Cinsiyet Tahminleri Cinsiyet Tahmin – Bu makaledeki notlar: hamilelikte cinsiyet tahmini hamilelikte cinsiyet tahminleri..

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilir misiniz?

Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilirsiniz. İşte bunu belli eden 40 ipucu..Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler, bebeklerinin cinsiyetini tahmin ederken bazı kocakarı metotlarına bel bağlamışlar.Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmaktan daha eğlenceli ne olabilir? Herkes bu oyuna katılmak istiyor.

Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden metotlara bel bağlamışlardır. Bütün bu kocakarı masalları güvenilir olmaktan çok uzak olsa da, daha güvenilir haleflerinden, amniyosentezlerden ve ültrasondan daha eğlenceli oldukları kesindir.

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin keyfini çıkarın! Eğer; * Erken hamilelikte mide bulantısı hissetmediyseniz, * Bebeğinizin kalp atışı dakikada 140 atıştan daha azsa, * Ön tarafınızdan daha çok kilo aldıysanız, * Beliniz basket topu gibi görünüyorsa, * Aerolarınız çok kararırsa, * Daha düşük taşıyorsanız, * Tuzlu ve ekşi yiyeceklere aş eriyorsanız, * Proteine aş eriyorsanız-etler ve peynir, * Ayaklarınız hamilelikten önceki haline göre daha soğuksa, * Bacaklarınızdaki tüyler hamilelik döneminde daha çabuk uzuyorsa, * Elleriniz daha kuruysa, * Siz uyurken yastıklarınız kuzeye bakıyorsa, * Müstakbel baba sizinle birlikte kilo alıyorsa, * Hamilelik size her zamankinden daha iyi bir görüntü veriyorsa, * İdrarınız parlak sarı rengindeyse, * Burnunuz yayılıyorsa, * Alyansınızı göbeğinizin üzerinde tuttuğunuzda yuvarlaklar çiziyorsa, * Baş ağrılarınız varsa, * Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde çift sayı çıkıyorsa, bebeğiniz erkektir.Eğer; * Erken hamilelikte mide bulantılarınız varsa, * Bebeğinizin kalp atışı dakikada en az 140 ise, * Basenlerinizden ve poponuzdan kilo alıyorsanız, * Sol göğsünüz sağ göğsünüzden daha büyükse, * Saçınızda kırmızı hatlar çıkıyorsa, * Yüksek taşıyorsanız, * Karnınız karpuz gibiyse, * Tatlılara aş eriyorsanız, * Meyvelere aş eriyorsanız, * Portakal suyuna aş eriyorsanız, * Hamilelik dönemi boyunca normal zamanki kadar iyi görünmüyorsanız, * Hamilelik dönemi boyunca normalden daha huysuzsanız, * Yüzünüz normalden daha çok patlaksa, * Ekmeğin ucunun tepesini yemeyi reddediyorsanız, * Göğüsleriniz gerçekten büyüdüyse! * Siz uyurken yastıklarınız güneye bakıyorsa, * İdrarınız donuk sarı rengindeyse, * Alyansınızı göbeğinizin üzerine tuttuğunuzda bir taraftan öteki tarafa hareket ediyorsa,

* Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde tek sayı çıkıyorsa, bebeğiniz kızdır.

16 Günde Cinsiyet Tahmini

16 Günde Cinsiyet Tahmini
Çok yakında, doğacak çocuğun erkek mi, yoksa kız mı olacağı hamileliğin 16. gününde tespit edilebilecek. İsrailli bilim adamları, ceninin beslenmesini sağlayan bir hormonun, ceninin dişi olması durumunda daha fazla salgılandığını saptadı.

Tel Aviv Genetik Enstitüsü’nde yapılan araştırmalarda, gebeliğin 16. gününde, ceninin beslenmesini sağlayan MSHCG hormonunun, ceninin dişi olması durumunda daha fazla salgılandığını saptadı.

MSHCG hormonunun, annenin kan ve idrarında, gebelik veya gebelik olmadığı zamanlarda testle saptanabildiği biliniyor. Bilim adamları, annenin bir kız çocuğuna gebe kaldığı zaman, MSHCG hormonunun 5 defa daha fazla salgılanadığını belirttiler.

Daha önce bir başka araştırmada, MSHCG hormonunun, gebeliğin ikinci ve üçüncü ayında, kız çocuğuna hamile kalan annelerde daha fazla salgılandığı saptanmıştı.

Bilim adamları, araştırma sonucunun şimdilik bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için kullanılmaması gerektiğini, bu konuda başka işaretlerin de elde edilmesiyle daha kesin sonuç alınabileceğini kaydettiler.

347 hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada, gebeliğin 14-20 günlerinde MSHCG hormonunun 1 veya 3 kez daha fazla salgılandığı belirlendi. Araştırma sonucunda 184 dişi, 163 erkek ceninin meydana geldiği gözlendi. Gebeliğin 3. haftasında MSHCG hormonu yüzde 18.5 daha fazla belirlenen hamile kadınların daha sonra kız çocuğu doğuracakları belirlendi.

Çevre cinsiyeti etkiliyor

ABD’de Michigan State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, çevresel faktörlerin doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinde etkili olabileceğini gösterdi.

Journal of Occupational and Environmental Medicine adlı dergide yer alan araştırma raporunda, çevre kirliliğinden etkilenen erkeklerin çocuklarının daha çok erkek olduğu kaydedildi.

Araştırmada, kanlarında yüksek oranda PCB (poliklorlu bifeniller) bulunan erkeklerin çocuklarının yüzde 57’sinin erkek olduğu saptandı. PCB, vücuttaki iç salgı bezlerinin çalışmasını engelleyerek, kansere de yol açabiliyor.

Eski Mısırda Gebelik Testi (çok İlginç)

ESKİ mısırda gebelik testi (çok ilginç)
Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor.

Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış.

Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış.

Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

Bebeğin Cinsiyeti
Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.

Prof. Dr. Hulusi Köker de, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.

Doğum KontrolüMısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış.

Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş.

Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış

__________________

Erkek Mi, Kız Mı Olacak ?

Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye ne dersiniz ?

Herkes bu oyuna katılmak istiyor. Eğer bakkalda sizi biri durdurup, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeyi teklif ederse sakın şaşırmayın.

Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden güvenilir metotlara bel bağlamışlardır.

Bütün bu kocakarı masalları güvenilir olmaktan çok uzak olsa da, daha güvenilir haleflerinden, amniyosentezlerden ve ültrasondan daha eğlenceli oldukları kesindir. Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin keyfini çıkarın…

Eğer;

Erken hamilelikte mide bulantısı hissetmediyseniz,Bebeğinizin kalp atışı dakikada 140 atıştan daha azsa,Ön tarafınızdan daha çok kilo aldıysanız,Beliniz basket topu gibi görünüyorsa,Aerolarınız çok kararırsa,Daha düşük taşıyorsanız,Tuzlu ve ekşi yiyeceklere aş eriyorsanız,Proteine aş eriyorsanız-etler ve peynir,Ayaklarınız hamilelikten önceki haline göre daha soğuksa,Bacaklarınızdaki tüyler hamilelik döneminde daha çabuk uzuyorsa,Elleriniz daha kuruysa,Siz uyurken yastıklarınız kuzeye bakıyorsa,Müstakbel baba sizinle birlikte kilo alıyorsa,Hamilelik size her zamankinden daha iyi bir görüntü veriyorsa,İdrarınız parlak sarı rengindeyse,Burnunuz yayılıyorsa,Alyansınızı göbeğinizin üzerinde tuttuğunuzda yuvarlaklar çiziyorsa,Baş ağrılarınız varsa,Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde çift sayı çıkıyorsa,

bebeğiniz erkektir.

Eğer;

Erken hamilelikte mide bulantılarınız varsa,Bebeğinizin kalp atışı dakikada en az 140 ise, Basenlerinizden ve poponuzdan kilo alıyorsanız,Sol göğsünüz sağ göğsünüzden daha büyükse,Saçınızda kırmızı hatlar çıkıyorsa,Yüksek taşıyorsanız,Karnınız karpuz gibiyse,Tatlılara aş eriyorsanız,Meyvelere aş eriyorsanız,Portakal suyuna aş eriyorsanız,Hamilelik dönemi boyunca normal zamanki kadar iyi görünmüyorsanız,Hamilelik dönemi boyunca normalden daha huysuzsanız,Yüzünüz normalden daha çok patlaksa,Ekmeğin ucunun tepesini yemeyi reddediyorsanız,Göğüsleriniz gerçekten büyüdüyse!Siz uyurken yastıklarınız güneye bakıyorsa,İdrarınız donuk sarı rengindeyse,Alyansınızı göbeğinizin üzerine tuttuğunuzda bir taraftan öteki tarafa hareket ediyorsa,Yaşınıza gebe kalma tarihinizi, gebe kaldığınız ayın rakamını eklediğinizde tek sayı çıkıyorsa,

bebeğiniz kızdır.

Hamilelik Testi, Bebek Cinsiyet Testi Nasıl Yapılır?

Tahmin “Pembe veya Mavi”

Orada bebeğinizin cinsiyeti öğrenmek için tıbbi olmayan yollarla söylüyorum insanların hiçbir sıkıntısı vardır. Bu yöntemler çoğu yanlış batıl hikayeleri vardır. Onlar ile oynamaya ve onları en tehli şey içermeyen eğlencelidir.

Biraz daha yaygın sorunlardan alyans dönen veya sallanan içeren, boyut veya şekil sizin hamile karnına ve gebelik istek veya yatak konumlandırma hakkında diğer sorular.

Bazı Drano gibi kimyasallar içeren taslak olanlar için dikkat musunuz.

* Eski Wives Tales Test: Bebeğiniz mı bir çocuk veya kız?
* Bir erkek veya kız bebeğiniz mi? Ultrason Quiz

Eğer bebek bir kız ya da erkek olduğunu nasıl öğrenebilirim?:

En yaygın kullanılan yöntem bebeğinizin cinsiyeti öğrenmek için ultrason veya sonogram olduğunu. Bu yöntemin en 18-22 hafta arasında doğru. Normal fetal anatomi anket ortalarında ikinci üç aylık dönemde yapılan yapılır.

Genellikle kolay bebeğin cinsiyeti anlatmak bu noktada. Önceki tarihler genellikle çok anlatmak ve daha sonra kalabalık nedeniyle zor hale tarihleri rahmine zordur.

* Bir erkek veya kız bebeğiniz mi? Ultrason Quiz * Boy Ultrasounds

* Kız Ultrasounds

Faktörler ultrason bir rol oynamaya ne doğru mu?:

Bundan bir rol oynayabilir birçok faktörler olup olmadığı ultrason bebeğinizin cinsiyeti tahmin etmede doğru. Bunlar şunlardır:

* Bebeğin gebelik yaşı * Malzemeler kullanılıyor * Kişi ultrason yapma eğitimi * Annenin ağırlığı * Bebeğin pozisyonu

* Diğer faktörler

Diğer yollarla size bebeğin cinsiyeti ne öğrenebilirim?:

Cinsiyet tahmini diğer yöntemlerden daha doğru ama taşımak gebelik riski daha fazla. Bu yöntemler genellikle biraz erken ama yapılabilir genellikle sadece yapılır eğer diğer faktörler, genetik testi gerektiren katılmaktadırlar.

En yaygın kullanılan yöntem amniosentez ve koryonik villus (CVS) örnekleme. Erken gebelikte kullanılabilir Bu testler. Onlar da çok daha fazla ultrason, sonuçlar çok% 100 yakın doğru vardır. En uygulayıcılar, ama% 100 söyleyecektir orada laboratuvar hataları olmuştur. Bu genellikle ilk trimester veya erken ikinci üç aylık dönemde yapılır.
Sex Tercihi Bebek:

Şunu kabul edelim ki, orada kendi bebeğin cinsiyeti için çok güçlü bir tercihleri var insanlar var. Bazen gerçekten bir oğlu veya kızı yetiştirme güçlü bir bağlantı hissi geliyor.

Ayrıca kim bir kayıp oldu ve belirli bir cinsiyet aileleri için daha iyi olacağını hissediyorum aileler vardır.

Aile dengelenmesi bir başka nedeni de bazı aileler bir veya daha fazla çocuk için bir cinsel tercihi olması.

* Sex Tercihi Bebek?

Sex Seçim Teknikleri: Bebeğinizin cinsiyetini seçmek:

Orada kim öyle güçlü cinsel tercihleri onların cinsiyet seçimi yapmayı seçen aileler vardır. MicroSort, preimplantasyon genetik tanı (PGD) ve Haplotyping (PGH), Shettles ve cinsiyet seçimi diğer yöntem gibi tekniklerin kullanımı, onlar doğa etkilemeye çalışır. Diğerleri gibi güvenilir olmayan bazı teknikler çok doğru vardır.

* Cinsiyet seçimi Teknikleri * Nasıl bir Boy Have

* Nasıl bir Kız Have

Eğer bebeğiniz bir çocuk ya da kız olduğunu bilmek ister misiniz?:

Kişi ankete katılanların yaklaşık yarısı bunların diyorsun onlar taşıyoruz bebeğin cinsiyeti bilmek istiyorum. Bazı insanlar bir sürpriz istiyorum. Bazen ama ikinci veya daha sonraki gebelik sadece bilmek istiyorum.

Gebelikte dışarı bulmak için en sık belirtilen nedenler nedenleri planlama ve neden biliyorum. Bazı insanlar bebek için bir yuva için planı veya satın giysi bebeğin belirli bir seks için oldukça sonra doğum cinsiyet öğrenmek için beklemek daha istiyorum. Bu kişisel bir konu ve kullanıcısı bir ateşli tartıştı.

Источник: https://www.notusta.com/hamilelikte-cinsiyet-tahminleri-15030/

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) (PGD)

Gebelikte Genetik Tanı ve Cinsiyet Seçimi

PREİMPLANTASYON GENETİK DİYAGNOZ – Preimplantation Genetic Diagnosis (PGD)

1 ) Preimplantasyon genetik tanı ( PGT PGD) nedir?

Preimplantasyon genetik tanı, tüp bebek uygulamasının yapıldığı esnada, seçilen embriyonun anne rahmine transfer edilmesinden önce (implantasyon öncesi) genetik açıdan bir takım hastalıkların bulunup bulunmadığının araştırılması için incelenmesi işlemidir. Tüp bebek uygulamasında döllenme ile embriyo sağlandıktan yaklaşık 2 gün sonra, bu embriyodan bir veya iki hücre alınır (embriyo biyopsisi) ve genetik – kromozomal incelemeye tabi tutulur.

2 ) Preimplantasyon ile nelere bakılır? Önemi nedir?

Preimplantasyon genetik tanı ile embriyoda bulunan kromozom sayısı eksikliği veya kromozom sayısı fazlalığı incelenerek, kromozomal hastalıkların teşhisi ile beraber aynı zamanda tek gen hastalıklarının teşhisi yapılmış olur.

Embriyodan bu şekilde biyopsi yapılmış olması ile embriyonun gelişimini herhangi bir şekilde etkilemez. Biyopsi yapılması esnasında, embriyoya zarar verme olasılığı çok azdır.

Embriyodan hücre alınması ile beraber, doğacak olan bebekte çeşitli sakatlıkların gelişmesine veya bazı organlarının eksik olmasına neden olmaz.

PGD yöntemi ile incelenmesi sağlanan embriyoda genetik anormallik tespit edilmesi halinde, anne rahmine transfer işlemi (implantasyon) yapılmaz. Bu sayede de, hastalıklı olan bir bebeğin doğması veya düşük oluşumunun gelişmesi de önlenmiş olur.

Genetik yapısı anormal olan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi kromozomal anomalili ve bazı hastalıklara sahip bebeklerin dünyaya gelmesine neden olabileceği gibi, hamileliğin ilk zamanlarında düşük ile sonlanma olasılığı da oldukça yüksektir.

3 ) Preimplantasyonda amaç nedir?

Çok sayıda düşük yapmış olan ve bir nedenin bulunmadığı durumlarda, PGD yöntemi ile düşüklerin önüne geçebilmek için çalışılmaktadır.

PGD’nin diğer bir uygulama alanı da doku nakli (kordon kanı, kemik iliği transplantasyonu) için dokularında uygunluk olan bir bebeğin istenmesi gereken durumlardır.

Bu durumda ise, hasta olan kardeşe kendisi ile uyumlu olan bebekten doku nakli yapılması da sağlanmış olur.

4 ) Perimplantasyon genetik tanı ile cinsiyet görülebilir mi?

PGD yöntemi ile doğacak olan bebeğin cinsiyetini tahmin etmek % 100 oranında mümkündür. Ancak bu uygulama, ahlaki bakımdan  uygun görülmediği için, bu amaç doğrultusunda PGD uygulanmaz, sadece hastalıkların tespit edilebilmesi için uygulanır.

5 ) PGD güvenilirlik oranı nedir?

PGD ile tespit edilmiş olan anormal veya normal sonuçlar, her zaman için % 100 olarak doğru sonuç vermez. Ortalama olarak %5 civarında hatalı sonuç verme olasılığı da bulunmaktadır.

6 ) PGD hangi durumlarda uygulanabilir?

Preimplantasyon genetik tanının uygulanabileceği durumlar;

 • PGD ile tanısı konabilen genetik hastalıklara sahip olan ailelerde
 • Çiftlerde kromozomal translokasyon olması halinde
 • 35 yaşından büyük olan anne adaylarında
 • Daha önce genetik hastalığı olan bebek varsa ailede
 • Şiddetli erkek inferilitesi durumunda
 • Tekrarlayan düşük olan durumlarda
 • Tekrarlayan IVF (tüp bebek) başarısızlığı
 • Akraba evliliğine bağlı hastalıkların önlenmesinde

7 ) PGD ile tanısı konabilen hastalıklar nelerdir?

 • Kistik fibrozis,
 • hemofili,
 • Tay sach’s,
 • orak hücreli anemi,
 • talasemi,
 • nörofibromatozis,
 • myotonik distrofi,
 • retinitis pigmentoza,
 • akondroplazi

8 ) PGD Kimlere Yapılmalıdır?

 • 35 yaş ve üzeri yaşta anne olmak isteyen adaylara
 • İki veya daha çok tüp bebek uygulanmasına rağmen gebelik elde edilememiş çiftlere
 • Poor responder’lar (hiperstimulasyon protokolüne yetersiz cevap veren olgular)
 • Dengeli translokasyon taşıyıcısı çiftlere
 • Aile bireyleri ile HLA uyumlu embriyonun seçilmesi
 • Tekrarlayan erken gebelik kayıpları (düşükleri) olan çiftlere (translokasyon taşıyıcılığı dışı Gonadal mozaism (İki yada daha çok aynı anormalliğe sahip doğum ürününe rağmen eşlerin genetik test sonuçlarının normal olması) olgularına sebepli
 • Ailevi Akdeniz anemisi, Orak Hücre Anemisi, Kistik fibrozis, SMA gibi tanısı mümkün olan bazı tek gen hastalıkları yönünden risk taşıyan eşlere
 • Önceki gebeliklerinden genetik hastalıklı bir çocuk sahibi olan  çiftlere
 • Anöploidili (kromozom bozukluğu bulunan) gebelik öyküsü olan annelere
 • TESE olguları (şiddetli erkek infertilitesi ile birlikte olan olgular)
 • X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar açısından eğer söz konusu hastalığın direkt genetik tanısı yapılamıyorsa embriyonel seks tayini.

Источник: https://jinekoloji.com/preimplantasyon-genetik-tani-pgt-pgd

Tüp Bebek İle Cinsiyet Belirleme

Gebelikte Genetik Tanı ve Cinsiyet Seçimi

Artık tüp bebek tedavisi ile doğacak bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün!

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme son yılların en merak edilen konularından biridir. Özellikle kız ya da erkek olması konusunda baskın isteklere sahip çiftlerin başvurduğu bu yöntem günümde uygulanmaktadır. Bebeğin cinsiyetini belirleme konusu etik olarak farklı görüşlere sahip bir konudur.

Ancak daha önceki bebeklerinin cinsiyeti sadece kız ya da sadece erkek olan çiftler bir sonraki doğacak olan bebeğin cinsiyetini belirlemek isteyebiliyorlar. Büyük oranda başarı sağlayan bu cinsiyet belirleme yöntemi (PGT) için belirli şartlar aranmaktadır.

Makalemizin devamında bu konudaki detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kısaca PGT olarak adlandırılan ve genetik ayıklama yöntemi ile bebek dünyaya gelmeden önce cinsiyet tercihinde bulunmak mümkün mü? İşte tüm merak edilenler…

Embriyonal dönemde, bebek henüz anne karnına girmeden, cinsiyetini belirlemek günümüzde mümkün durumda. Preimplantasyon Genetik Tanı (yani kısaca PGT) için tüp bebek uygulamasına ve bir embriyo meydana getirilmesine gerek duyulmaktadır. Günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen tüp bebek uygulamalarında cinsiyet seçimi tercihi büyük bir kolaylıkla yapılabiliyor.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

Son yıllarda tüp bebekte cinsiyet belirleme ile birlikte gündeme gelmiş olsa da aslında Preimplantasyon Genetik Tanı yani PGT genetik bozukluğu bulunan embriyoların tespit edilmesi amacıyla uygulanan bir tanı yöntemidir. Bu genetik analiz, embriyolarda cinsiyetin de belirlenmesinde kullanılmaya başlandı. Peki, PGT neden yapılıyor?

Bilindiği gibi tüp bebek yönteminde amaç en sağlıklı embriyoların anne adayına transfer edilmesidir. Genetik bozukluğu olan embriyolar anne karnına transfer edildiğinde tutunamayabiliyor. Tutunsa dahi çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Dolayısıyla bebeğin doğumu ile birlikte anne ve babayı oldukça zor bir yaşam bekliyor olabilir. Tüm bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak amacıyla transfer öncesinde embriyoların genetik analizi PGT yöntemi ile yapılıyor. Sağlıklı olan embriyolar seçiliyor.

% 99 Oranında Başarılı Sonuç

Peki ama cinsiyet belirlemek için uygulanan PGT yöntemleri ile başarılı sonuçlar elde edilebiliyor mu?
PGT yöntemleri içerisinde cinsiyet belirleme; yapılan en belirgin tercihler arasındadır. %99.9 gibi çok büyük bir oranda başarı sağlanabiliyor.

Literatürde XX şeklindeki kromozom kız, XY şeklindeki kromozom ise erkek olarak ifade edilir. Rahme XX kromozomu yerleştirilmesi ve kadının da gebe kalması durumunda kesin olarak kız çocuğu olur. XY kromozomu yerleştirilmesi durumunda ise kadın erkek çocuk dünyaya getirir.

Tüm bunların yanı sıra kadının gebe kalma şansı tüp bebek uygulamalarındaki gebelik şansı ile eşit durumdadır. Anne adayının yaşı ve yumurta rezerviyle ilişkili olarak değişebilmektedir. Rahim içerisine yerleştirilen embriyonun tutmama şansı vardır.

Ancak tutması halinde bebeğin cinsiyeti kesinlikle tercih edildiği gibi; kız veya erkek olacaktır.

Günümüzde Neden Bu Kadar Tartışılıyor?

Öncelikle yalnızca dünyaya gelecek olan çocuğun cinsiyetini belirlemek amacı ile tüp bebek ve PGT uygulaması yapılmasının ne denli doğru ve etik olduğu üzerinde yoğun bir sekilde tartışılıyor.

Tüp bebek uygulamalarının son derece güvenli olmasından dolayı, tüp bebek yapılması kabul edilebilir bir uygulama olabilmektedir ve önemli komplikasyon ve hayati teh riski oldukça düşüktür. Ailedeki cinsiyet oranının dengelenmesini sağlamak amacıyla erkek çocuğu olanlar kız, kız çocuğu olanlar ise erkek çocuk isteyebiliyor.

Bundan dolayı PGT uygulanması; kimi çevrelerce etik karşılanmakla birlikte, karşı cinse ait embriyoların atılacağı fikri yanlış olarak değerlendiriliyor.

Bu Yöntem, Aile Planlamasına Yönelik Uygulanabilir mi?

Ailelerin dünyaya getirecekleri ilk bebek için cinsiyet tercihi, tüm dünyada genel itibariyle kabul gören bir durum değildir..

Daha önce tüp bebek uygulaması ile ya da normal yoldan hamile kalmış, ancak istenilen ikinci bebek için tüp bebeğe gerek duyulan çiftlerde ise; karşı cinsin seçilmesi etik yönden kabul görebiliyor.

Böyle bir durumda genel olarak kız çocuğu olanların erkek, erkek çocuğu olanların ise kız seçecekleri göz önünde bulundurulursa; dengesiz bir dağılım söz konusu olmayacaktır.

İnfertilit tanısı konmuş olan bu çiftlerde, arta kalan embriyoların daha sonra kullanılmak üzere dondurulup saklanabilme durumu da söz konusudur. Bir cinsiyete ait çok sayıda çocuğu bulunan çiftlerde ise tüp bebek ve PGT yöntemiyle cinsiyet seçimi yapılması, farklı etik tartışmalara yol açacak önemli bir husustur. Böyle bir durumda, karşı cinse ait olan embriyoların yok edilmesi sorunu söz konusu olmaktadır.

Cinsiyet Tercihinin Belli Şartları Bulunuyor mu?

Dünyada uygulanan genel esasa göre; cinsiyet tercihi yaptıracak ailelerin daha önce minimum iki çocuğu olması şartı aranmaktadır. Bu şartı sağlayan ailelerin her iki çocuğu da aynı cinsiyette ise, üçüncü çocuğun farklı cinsten seçimi mümkün olabiliyor.

Cinsiyet Seçimi Etiğe Uygun mu, Aykırı mı? Dünyanın Nüfus Dengesinin Bozulmasına Neden Olabilir mi?

Cinsiyet seçimi konusunda en çok konuşulan durumlardan bir tanesi de bu durumun genel popülasyon içerisindeki erkek-kız oranını nasıl etkileyeceği üzerinedir.

Gerçeklestirilen bu uygulamaların yaygın bir sahada kullanılması ile, bazı kültürlerde özel istek gören cinsiyet olan erkeklerin artacağı kuşkusu olsa dahi; ileri vadede bu durumun dengeleneceği ve tercih edilen cinsiyetin kız olacağı tahmin edilmektedir.

Yapılan tüp bebek uygulamalarının genel popülasyondaki oranına göz atılacak olursa; bugün için bu önemli bir problem olarak değerlendirilmemektedir.

Cinsiyet tercihinden yana olanlar, bunun genel anlamda artan dünya nüfusuna bir denge sunacağını ve ailelerin çoğunlukla karşı cinsten iki çocuğa sahip olduktan sonra, artık çocuk yapmayacaklarını ifade etmektedir.

Cinsiyet tercihini savunan kesimlerin savunduğu bir diğer tez ise; istenmeyen cinsiyete sahip çocukların daha az sevgi ve ilgi görebileceği ve hatta karşı cinse ait çocukların cinsiyet belirlendikten sonra düşükle neticelenebileceğidir. Kısacası; günümüzde uygulamaya getirilen cinsiyet seçiminin etik olup olmadığı sorusunun basit bir cevabı bulunmadığı ve her iki tezi savunanların da haklı gerekçeleri bulunduğu noktalar olduğu aşikârdır.

Cinsiyet Belirleme Uygulaması Yasal mı? Türkiye’de Yasak Kıbrısta Serbest mi?

Bazı kalıtımsal hastalıklar sadece kız veya sadece erkek çocuklarında kendini gösterebiliyor. Böyle bir durumda hekim raporu ile gerek duyulduğu ispat edilirse, ülkemizde de laboratuvar ortamlarında rahatlıkla cinsiyet seçimi yapılabilmekyedir.

Ancak Kıbrıs’ta bu husustaki yasaklar Türkiye’ye oranla daha az sınır getiriyor ve bu nedenle de uygulamanın daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor. Dünya üzerindeki bazı ülkelerde bu uygulama zaten bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmakta. Örneğin Hindistan… İsrail’de de bu uygulama tamamen serbest bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Devlet denetiminde bulunan merkezlerde bir çocuğu olan aileler, karşı cinse sahip çocuk isterlerse bunu PGT yöntemiyle tercih edebiliyorlar

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Aşamaları

Tüp bebek uygulamasında artık cinsiyet seçiminin yapılabiliyor olması, çiftlerin tüp bebekte cinsiyet seçimi aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak istemesini de beraberinde getirdi.

Aslında standart bir tüp bebek uygulamasındaki aşamalar, cinsiyet seçimi aşamalarından farklı değil. Sadece PGT yönteminin devreye girmesiyle birlikte embriyo cinsiyetinin de belirlenmesi bu aşamalara ilave ediliyor.

Tüp bebek cinsiyet seçimi aşamaları şu şekildedir:

 • Anne ve baba adayından bazı testleri yaptırmaları istenir.
 • Anne adayının ilk adet döneminin 2 veya 3. gününde ilaç kullanımına başlanır. Bu sürede anne adayının yumurta takibi de gerçekleştirilir.
 • Yumurtalar istenen büyüklüğe eriştiğinde yumurta çatlatma iğnesi yapılır. İğne enjeksiyonundan 36 saat sonra yumurta toplama safhasına geçilir.
 • Anestezi altında anne adayından yumurtalar alınır. Baba adayından alınan sperm ile yumurtalar laboratuvar ortamında birleştirilir.
 • Bu birleşme ile elde edilen embriyolar 3 gün takip edilir. Ardından devreye PGT yöntemi girer. Bu yöntemle embriyoların kromozomal yapısı incelenerek cinsiyet belirlenir.
 • Seçilen embriyolar 5. günde anne adayına transfer edilir. Anne adayı 2 saat dinlenme odasında istirahat eder ve ardından günlük hayatına dönebilir.
 • Embriyo transferinden 12 gün sonra anne adayından kan numunesi alınarak BHCG hormonuna bakılır ve gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenir.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Aşamaları

 • Tüp bebek tedavisine standart bir şekilde başlanır.
 • Anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm ile döllenme işlemi yapılır.
 • Embriyo 3 gün boyunca gelişmeye bırakılır.
 • Döllenmeden sonraki 3. günde 8 hücreye bölünmüş şekilde olan embriyodan tek bir hücre alınarak biyopsi işlemi gerçekleştirilir.
 • Biyopsi genetik laboratuvar ortamında DNA moleküler analiz işlemine alınır. Bu analiz esnasında anormal gen olup olmadığı incelenir. Söz konusu inceleme sırasında embriyonun cinsiyeti de anlaşılabilir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme ve PGT Hangi Durumlarda Uygulanıyor?

 • Bebeğin cinsiyetine dair olası genetik bozukluklar durumunda
 • Kromozommal bozukluğu olan ve bu bozukluğun genetik olarak bebeğe aktarılabilmesi olasılığında
 • Tekrarlayan düşük durumunda
 • Engelli bebek riskinin önlenmesi amacıyla
 • Anomaliye sahip bebeği olan çiftlerin sağlıklı bebek istemeleri durumunda
 • 40 yaşından sonra bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda
 • Herhangi bir genetik hastalık taşıyan çiftlerde
 • 35 yaş üzeri ve amniyosentez korkusu olan kadınlarda

Источник: https://hamilelik.com.tr/tup-bebek-ile-cinsiyet-belirleme/

Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Önceden Belirlemede Kullanılan Yöntemler

Gebelikte Genetik Tanı ve Cinsiyet Seçimi

İnsanlar binlerce yıldır doğacak bebeklerinin cinsiyetlerini önceden belirlemek ve seçmek, bir anlamda bebeklerinin cinsiyetlerini “önceden ayarlamak” için bazı yöntemler uygulamaya çalışmışlardır.

Ülkemizin de dahil olduğu bazı toplumlarda eskiden beri ve belki şimdi bile mal ve meinin nesilden nesile aktarılabilmesi açısından ailelerde erkek bebeğin önemi büyüktür.

Bunun aksine son zamanlarda Almanya'da yapılmış bir çalışma, ailelerin özellikle ikinci dünya savaşından sonra daha çok kız bebek arzuladıklarını ortaya koymuştur.

Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinin çoğunda yapılan çalışmalarda ailelerin doğacak çocuklarının cinsiyetini belirleme konusunda çok aşırı istekli olmadıkları görülmektedir.

Çağlar boyunca erkek bebek için “yanıp tutuşma” o kadar ileri boyutlara varmıştır ki, insanlar bunu sağlamak için “bilimsel yöntemler” bile keşfetmişlerdir! Bunlardan en ilginci eski Yunalıların sol testisi (erkek yumurtalığı) iple bağlama sonrası ilişkide bulunulduğunda erkek çocuk sahibi olunabileceği teorileridir. Bu teori daha sonra 18. yüzyılda daha da ileri götürülmüş ve Fransız soylularına dönemin bilim adamları tarafından erkek çocuk için sol testislerini aldırmaları bile önerilmiştir…

Doğanın dengesinin korunması açısından doğan kız çocuklarıyla erkek çocukları hemen hemen birbirine eşittir ve bu dengenin insan eliyle bozulması mümkün görünmemektedir. En son istatistiklere göre dünya genelinde 1050 erkeğe karşı 1000 kız bebek dünyaya gelmektedir.

Erkek bebek sayısının hafifçe yüksek olmasının nedeni muhtemelen erkek çocuklarının çocukluk çağında kaybedilme olasılıklarının hafifçe yüksek olması ve genel olarak erkek ömrünün kadın ömrüne göre biraz daha kısa olmasıdır.

Yani erkek bebekler daha fazla doğsa da dünyada erkek ve kadın sayısı muhtemelen birbirine oldukça yakındır.

Bebeğin Cinsiyeti Biyolojik Olarak Nasıl Belirlenir?

Sperm hücreleri hem X hem de Y kromozomu içerebilirler. Yumurta hücreleri ise her zaman X kromozomu taşırlar.

Yumurta hücresinin içine girmeyi başarabilen sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa yeni canlı dişi, Y kromozomu taşıyorsa erkek olur.

Yani bebeğin cinsiyetini belirleyen her zaman erkeğin sperminde bulunan kromozomdur.

Yeni oluşan canlının kromozom kodu erkek ise 46, XY, dişi ise 46, XX olarak ifade edilir.

Günümüzde Doğacak Bebeğin Cinsiyetini Belirlemede Kullanılan Yöntemler

Günümüzde doğacak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesine yönelik bilimsel yönü hiç olmayan veya zayıf olan yöntemler olduğu gibi, oldukça güçlü bilimsel temellere dayanan çeşitli yöntemler geliştirilmiş durumdadır. Bunlardan en gelişmiş olan ve tüp bebekle beraber uygulanan PGT (prekonsepsiyonel genetik tanı) yöntemi %100'e yakın sonuç vermekte, ancak ülkemizde isteğe bağlı uygulanamamaktadır.

Batıl İnançlar

Çocuğun cinsiyetini belirleyebilme arzusu insanları çeşitli inançlar geliştirmeye itmiştir. Halk arasında çocuğun cinsiyetini belirlemek için yaygın olarak kullanılan ancak bilimsellikten uzak inançlar bulunmaktadır.

Bunların bazıları şu şekildedir:

* Erkek çocuk sahibi olmak için bol kırmızı et tüketilmeli, tuzlu yenmeli, baba adayları gazlı içecekleri bolca tüketmelidir.

* Kız çocuk sahibi olmak için çiftler bolca balık eti ve sebze tüketmeli, kadınlar tatlı yiyecekler tüketmelidir.

* Erkek çocuk sahibi olmak için ilişkiden sonra kadın yerinden bir süre kalkmamalı veya ayakta ilişki pozisyonu tercih edilmeli, önce erkeğin orgazm olmasına izin verilmelidir.

* Kız çocuk sahibi olmak için misyoner (kadın altta) pozisyon tercih edilmeli, kadının ilişkiyi başlatmasına ve daha önce orgazm olmasına izin verilmelidir.

* Erkek çocuk sahibi olmak için gece saatlerinde ilişkide bulunulmalı, tercihen ay hilalde olmalı, ilişki için ayın tek sayılı günler tercih edilmelidir.

* Kız çocuk sahibi olmak için öğleden sonra ilişkide bulunulmalı, ayın çift sayılı günlerinde beraber olunmalıdır.

Bu inançların hangi bilimsel temellere dayandığı saptanamamış olduğundan güvenilmemelidir.

Çin Takvimi

Halk arasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de Çin takvimidir. Çinlilerin bundan 700 yıl önce Pekin yakınlarında bulduklarını iddia ettikleri bu tablo, yine iddialara göre doğacak bebeğiin cinsiyetini %90 doğrulukla tahmin edebilmektedir.

Takvimde anne adayının gebe kalacağı yaş ile gebe kalınacak ayın kesiştiği kutuda yazan cinsiyet doğacak çocuğun cinsiyetidir.

Muhtemelen spermlerin mevsimsel özelliklerinden hareketle istatistikler kullanılarak oluşturulan bu tablo da bilimsellikten uzaktır.

Çeşitli Bilimsel Temelleri Olan Ancak Etkinliği Düşük Olan Yöntemler

Shettles Yöntemi

Bu yöntem Y spermlerinin X spermlerine göre daha hızlı yüzdüğü ancak daha kısa ömürlü olduğu varsayımından hareket ederek çiftlere erkek bebek için yumurtlamadan bir gün önce, kız bebek için ise 2-4 gün önce beraber olmasını söyler. Dr.

Shettles tarafından 35 yıl önce geliştirilmiş bu teoriden hareketle evde kullanıma yönelik çeşitli hazır test kitleri oluşturulmuştur.

Test kutusunun içinde yumurtlamanın olacağı günü kadının idrarıyla belirleyebilen test çubuklarıyla birlikte istenen cinsiyete göre vajinanın içini yıkayarak vajina ortamının X veya Y spermini daha iyi barındıracak hale getiren yıkama sıvıları da bulunmaktadır. Bu yöntem için %75'lik bir başarı oranı bildirilmektedir.

Whelan Yöntemi

Shettles prensibinin tam tersinin doğru olduğunu savunan bir yöntemdir ve erkek bebek için yumurtlamadan 4-6 gün önce, kız bebek için 2-3 gün önce beraber olması gerektiğini savunur. Günümüzde hiç kullanılmayan bir yöntem haline gelmiştir.

Prekonsepsiyonel (Gebelik Öncesi) Beslenme Yöntemi

Bilimsel temeli güçlü olmayan bir teoriye göre hem kadının hem de erkeğin alkalen gıdalarla beslenmesi erkek bebek, asit gıdalarla beslenme ise kız bebek sahibi olma şansını artırmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki bazen doktorlar tarafından da önerilen bu yöntemin bilimsel yönü henüz bulunabilmiş değildir.

Babychoice Yöntemi

Bu yöntem yumurta hücresinin yılın 70-80 günü boyunca Y spermini, 70-80 gün boyunca X spermini, diğer günlerde ise her iki spermi de içeri kabul edebilecek özelliklere sahip olduğu varsayımı üzerine kurulmuştur.

Belli bir ücret karşılığı satın alınan test kullanıcıya önceden doldurduğu bir form sonucunda bir takvim belirlemekte ve bu takvimde hangi cinsiyet için hangi günlerde ilişkiye girilmesi gerektiği yazmaktadır.

Ek olarak istenen cinsiyete göre alkalen veya asit yiyeceklerle beslenme programı bilgileri de verilmektedir. Pazarlayan firma %90 civarında bir başarı oranı bildirmektedir. Bilimsel yönü tartışmalıdır.

Ericsson Yöntemi

Bu yöntemde erkekten alınan meninin içinde doğal olarak daha hızlı yüzebilen Y spermleriyle daha yavaş yüzen X spermleri özel bir sıvı yardımıyla birbirinden ayrılır.

Yumurtalıklar çeşitli ilaçlarla yumurtlamaya hazır hale getirildikten sonra yumurtlamadan hemen önce plastik bir kanül yardımıyla rahim içine istenen cinsiyetteki bebeği oluşturacak spermler (kız için X içeren, erkek için Y) aşılamayla (inseminasyon) verilir.

Cinsiyeti belirlemede Sıvı tüm X ve Y spermlerini net bir şekilde ayırabilme yeteneğine sahip olmadığından ancak %70-80'lik bir başarı oranı vardır. Oldukça eleştirilen ve bilimsel çevrelerde çok kabul görmeyen bir yöntemdir.

Microsort Yöntemi

Erkekten alınan meninin içindeki spermler flow sitometri adı verilen özel bir yöntem yardımıyla X ve Y fraksiyonlarına ayrılırlar. Daha sonra istenen cinsiyete göre yine aşılama yöntemiyle rahim içine X veya Y spermi içeren fraksiyon verilir. Yöntem kız bebek için %90, erkek bebek için %74 başarılıdır. Bilimsel çevrelerde en çok kabul gören yöntemlerden biridir.

Şu anda bilinen en etkili yol:

PGT (Preimplantasyon (yerleştirme öncesi) Genetik Tanı)

Bu yöntemde aynen tüp bebek öncesinde yapıldığı gibi çeşitli ilaçlarla kadının yumurtalıkları uyarılır ve aynı adet döngüsünde çok sayıda yumurta üretmesi sağlanır. Belli bir süre sonunda olgunlaşan yumurtalar vajinadan ince bir iğneyle girilerek toplanır.

Erkekten alınan spermler kullanılarak bu yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır ve embriyo aşamasına geldiklerinde bebeğin hücrelerinden bir tanesi alınarak kromozomların yapısı incelenir. Eğer yöntem cinsiyet seçimi için kullanılacaksa istenen cinsiyete sahip embriyolar belirlenir ve anne adayının rahimine yalnızca bunlar implante edilir (“yerleştirilir”).

Yöntem %100'e yakın başarı oranına sahiptir. Diğer cinsiyete sahip embriyolar dondurularak daha ileri bir zamanda kullanılabilir.

Yöntemin dünyada esas geliştirme ve kullanılma amacı isteğe bağlı cinsiyet seçimi değildir. Sürekli düşük yapan veya ailesinde kalıtsal hastalıklar olan çiftlerde rahim içine sağlıklı bebeğin yerleştirilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Annede X kromozomuna bağlı kalıtsal geçişli hastalıklar (hemofili, Duchenne kas atrofisi, Frajil X sendromu gibi) varlığında erkek çocuğun hasta olma olasılığı çok yüksek olduğundan çiftin sağlıklı kız çocuk sahibi olması bu yöntemle garantilenir.

Yöntem Amerika'da ve diğer bazı ülkelerde legal olarak ve bazı ülkelerde illegal olarak isteğe bağlı cinsiyet seçiminde kullanılabilmektedir.

Ancak çok sayıda oluşan embriyolar arasından istenmeyen cinsiyete sahip embriyoların çoğu durumda ileride de zaten istenmeyecek olması bunların dondurulmasını mantıksız hale getirmekte ve bu canlı embriyoların dondurulmak yerine yok edilmesi tercih edilebilmektedir. Bunun yanında bu yöntem oldukça pahalıdır. Ülkemizde de bazı merkezlerde uygulanabilmektedir.

Özetle söylenecek olursa istenen cinsiyette bebeği vaad eden çok çeşitli bilimsel veya bilimsel olmayan yöntemler her geçen gün piyasaya sunulmaktadır.

Bunlar arasından en ileri yöntem olan PGT ve Microsort yönteminin bile %100 istenen cinsiyeti garantilememesi ve zaten istenen cinsiyette bebek sahibi olma olasılığının hiçbir yöntem kullanılmasa bile %50 olması, bu konu için para harcamaya hazır ailelerin düşünmesi gereken konulardır.

Video: Anne Adayının Yedikleriyle – İçtikleriyle Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Источник: https://gebelik.org/tr/diger-anne-karnindaki-bebegin-cinsiyeti-nasil-belirlenir-dogacak-bebegin-cinsiyetini-onceden-belirlemede-kullanilan-yontemler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.