Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

içerik

Sağlıklı bir hamilelik için grip aşısı yapılabilir

Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

Hamilelik bağışıklık sisteminin korunması gereken en önemli dönemlerden biridir. Özellikle kış mevsiminde sıklıkla görülen gribe karşı tüm anne adaylarının dikkatli davranmaları şarttır. Anne adayında gelişebilecek herhangi bir sorun hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle hamileliği kış ayına rastlayan kadınların grip aşısını mutlaka yaptırması gerekebilir. Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Sağlıklı bireyler için bile zorlayıcı olabilen grip, hamilelerde daha ağır seyredebilir.

Gebelik sürecinde bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde oluşan değişiklikler anne adayını gribe karşı daha duyarlı kılar” diyor.

Grip sosyal hayatı etkiliyor

Kış mevsiminde en çok rastlanan rahatsızlıkların başında grip gelmektedir. Grip çoğunlukla ağır semptomlarla ilerleyen bir enfeksiyon türüdür. Bu nedenle de gribe yakalanan kişilerde iş gücü kaybı, hastalıklara açık hale gelme gibi hayatı olumsuz yönde etkileyen durumlar yaşanabilir.

Erken doğum riski olabilir

Sağlıklı bireyler için bile zorlayıcı olabilen grip, hamilelerde daha ağır seyredebilir. Gebelik sürecinde bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde oluşan değişiklikler anne adayını gribe karşı daha duyarlı kılar.

Grip nedeniyle hastanede yatma süresi uzar. Hatta vakaların birçoğu ölümle de sonuçlanabilir. Gribe yakalanan gebe, bebeği için erken doğum riski taşır.

Ayrıca hamileliğinin son dönemlerinde gribe yakalanan bir kadının çocuğunun doğum sonrası bu hastalığı geçirme olasılığı da fazladır.

Anne adayında ateş ve titreme varsa…

Grip olmuş bir hamilede öncelikle yüksek ateş, baş ağrısı ve titreme gözlemlenebilir. Bunların yanı sıra vücudun genelinde kırgınlık, halsizlik, kas-eklem ağrıları, ışığa duyarlı olma, burunda tıkanma, burun akıntısı, öksürük ve boğazda ağrı da meydana gelebilir.

Grip aşısı önemli

Gribe karşı en önemli adım aşıdır. Çünkü grip enfeksiyonundan ve grip yüzünden gelişebilecek diğer hastalıklardan korunmanın en etkili yoludur. Bu aşı hem hamile kadını hem de bebeği doğum sonrası ilk 6 ay korumaktadır.

Aynı zamanda aşı, gribin olası komplikasyonlarının daha hafif atlatılmasını sağlar. Bu nedenle hamileliği kış aylarına denk gelen anne adaylarının mutlaka grip aşısı olmaları gerekir.

Tabii gebelerin, öncesinde uzman hekimden grip aşısı hakkında gerekli bilgiler alması ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda aşı olmaları şarttır.

Anneye ve bebeğe bir zararı yok

Grip aşısı bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirir. Aşıyla birlikte vücuda verilen madde virüsün zayıflatılmış halidir. Bu sayede anne adayının vücudu virüs ile karşılaştığında antikor üreterek savunma hücrelerini devreye sokar.

Ancak grip virüsü kolayca şekil değiştirebilen bir virüs türüdür. Bu sebeple grip aşıları hazırlanırken bir önceki grip mevsiminde sıklıkla karşılaşılan virüs türüne karşı aşının hazırlanması gerekir. Yıllardır milyonlarca gebe kadın aşılanmaktadır.

Aşının anneye ve bebeğe karşı bir zararı kanıtlanmış değildir.

Hasta kişilerle aynı ortamda bulunmayın

Grip solunum yoluyla anne adayına bulaşacağından aşı haricinde de alınması gereken bazı önlemler vardır. Özellikle gebelik süresince kapalı ortamlarda çok fazla vakit geçirilmemelidir. Toplu taşıma araçları ve iyi havalandırılmayan alışveriş merkezleri gibi yerler grip virüsünün en yaygın olduğu mekânlardır.

Bunların haricinde genel hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir. Hasta olmuş kişilerle aynı ortamda bulunmaktan ve el teması kurmaktan da kaçınılmalıdır. Hamilelikte beslenme düzeni oldukça önem taşır. Özellikle kış mevsiminde hastalıklarla mücadelede sebze ve meyveler ilk sırada yer alır.

Bu nedenle mevsimine uygun sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme rutini oluşturulmalıdır. Böylece bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

Kimler risk altında?

Hamileler haricinde grip olması sakıncalı hastalar ve hastalık grupları da vardır. Bu kişiler grip açısından oldukça risk altındadır.

Astım hastaları, nörolojik hastalar, kan hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, endokrin hastalıkları, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalıtsal metobolik hastalıkları ve morbial obezler bu gruba girer.

Ayrıca 19 yaşın altında uzun süredir aspirin tedavisi alanlar, bağışıklık sistemi düşük hastalar (HIV, kanser ve kronik steroid kullananlar), 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı ve özellikle 2 yaş altı çocuklar ve 2 haftalık lohusalar da gribe karşı çok dikkatli olmalıdır. Bu nedenle kış mevsiminden önce bu kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırması gerekir.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1033291-hamilelik-icin-grip-asisi

Hamilelikte Gribal Enfeksiyona Dikkat Edin!

Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında tam bir baş belası olan, sokağa çıkmaktan, insanlarla yakınlaşmaktan bile kaçınmamıza yol açan grip yaşam kalitemizi geçici olarak oldukça düşüren bir hastalık .

Influenza adlı bir virüs ile yayılan ve beraberinde ateş, halsizlik ve çeşitli ağrılar getiren grip enfeksiyonu, özellikle hamile kadınlar için daha da tehli.

Bu yazımızda hamilelikte grip hastalığının olası etkilerinden, belirtilerin ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Grip Hamile Kadınlar İçin Daha mı Tehli?

Evet. Hamileyken bağışıklık sisteminiz daha da zayıf olur ve genel olarak hastalıklara karşı dayanıksız hâle gelirsiniz. Grip hamilelik sırasında çok daha hızlı bir şekilde ciddileşebilir ve zarar verecek bir enfeksiyona dönüşebilir.

Hamilelikte grip olmak her zaman için ciddiye alınması, önlem aranması gereken bir durumdur. Tabii diğer yandan anneler gebelikte gribal enfeksiyonun bebeği etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor. Aslına bakarsanız hastlık uzun dönem boyunca kontrol altına alınmazsa bebeğiniz de bu hastalık yüzünden zarar görebilir. Hatta erken doğuma bile yol açma riski var.

Elbette birçok anne adayı grip olsa da herhangi bir sorun yaşamıyor ve hastalık ağırlaşmadan atlatıyor. Fakat yine de önlem almak şart.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nedir?

Grip genellikle ateşinizi çıkartır, yorgunluğa sebep olur. Ardından daha çok soğukla bulaşan semptomlar görülür. Örneğin burnunuz akar ya da tıkanır, hapşırırsınız, boğaz ağrısı oluşur, öksürür ve titrersiniz. Hatta ishall ya da kusmuk da görülebilir.

Hamilelikte grip olmak uzun sürdüğü zaman tehli kabul edilirken, şu belirtilerden birini gördüğünüzde mutlaka tıbbi destek alın;

 • Nefes almakta zorluk, nefes darlığı
 • Kanlı sümük, balgam
 • Göğüs ya da rahim bölgelerinde ağrı, acı veya baskı
 • Aniden gelen baş dönmesi
 • Ağır ya da devamlı süren kusmalar
 • Bebeğin hareket ettiğini hissedememe
 • Yüksek derecede ateş

Gribe Yakalanırken Ne Yapmalıyım?

Eğer gribe yakalandığınızı hissediyor ve o belirtileri görüyorsanız, mutlaka evde kalın, başka insanlarla etkileşimi azaltın ve doktorunuza ulaşın. Uzman kişiler ne yapacağını söyleyecek, gerekli görürse sizi teste sokup tedaviyi başlatacaktır. Ayrıca evdeyken de yanınızda mümkünse birisi hep olsun.

Gebelikte Grip Tedavisi

 • Herhangi bir ateş çıkması durumunda hemen müdahale edin. Asetaminofen etken maddeli ilaçlar, gebelikte ateş çıkması hâlinde tavsiye edilmektedir. Tabi bu ilaç sadece bir doktor tarafından yazıldığında tüketilmelidir.
 • Bolca sıvı tüketin, su için.
 • İlaç konusunda doktorunuz en doğru kararı verecektir. Antiviral ilaç tercihi yapabilir. Bunlar genellikle belirtiler başladıktan sonra iki gün içinde kullanılır. Antiviral ilaç ile daha iyi hissedersiniz ve grip belirtileri azalır. Buna rağmen antivirallerin hamile kadınlara ya da bebeklere etkilerine dair maalesef çok az bilgi var. Fakat yine de şimdiye kadar herhangi bir ciddi sorun bildirilmedi.

Gebelikte Gripten Nasıl Korunurum?

 • En kısa sürede grip aşısı olmaya özen gösterin. İğne olduktan sonra gribe karşı bağışıklık kazanmanız birkaç haftayı bulacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli Mi? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Ellerinizi devamlı yıkayın. Özellikle yemek yemeden önce, hapşırdıktan sonra ve banyoya girdikten sonra buna özen gösterin. Düzgün el yıkama tekniklerini öğrenin, başkalarıyla fiziksel temastan mümkün olduğunca kaçının.
 • Gripli olan kişilerle el sıkışmamaya, yakınlaşmamaya ve sarılmamaya-öpüşmemeye özen gösterin.
 • Çıplak ellerinize öksürmeyin, hapşırmayın. Bunu yapmanız virüsü tamamen ellerinize de bulaştıracak ve diğer insanlara geçmesini kolaylaştıracaktır.
 • Virüs ve bakteriler sert yüzeylerde 2-8 saat arası yaşar. Düzenli olarak evdeki bu tip yüzeyleri temizlemeye dikkat edin.
 • Gözlerinize, burnunuza ya da ağzınıza dokunmayın. Ellerinizin temiz olduğunu zannedebilirsiniz fakat gripli başka birinin dokunduğu bölgelerden size de virüs geçebilir.
 • Mümkünse evinizde dahi olsa diğer aile fertleriyle aynı havluları kullanmayın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Hapşırmak Bebek İçin Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-grip/

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

Grip yani influenza her yıl yaklaşık insanların -20’sinde görülen ciddi bir hastalıktır. Eskiden tıbbın gelişmediği dönemlerde gripten dolayı birçok insan hayatını kaybetmiştir. Ancak günümüzde grip kolaylıkla başa çıkılabilecek bir hastalıktır. Ancak hamilelerde işler biraz değişmektedir.

Çünkü gebelikte grip daha şiddetli yaşanır. Çünkü bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerin üzerindeki yükler arttığından grip daha etkili olacaktır özellikle de 6. Aydan sonra…. Eskiden gripten korunmak isteyen hamileler hemen ilaç kullanmaya başlıyorlardı.

Ancak ilaç kullanımının bebek üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün aydınlandıkça anne adayları da ilaçlardan uzak durmaya başladılar. Günümüzde grip için ilaç kullanımı hamilelerde oldukça düşük seviyededir. Bu durumda hamileleri çok zor bir süreç bekliyor.

Bir yandan hamileliğin getirdi-ği sıkıntılar bir yandan ise ilaç kullanmadan griple baş etmek bi hayli zordur.

Grip bebeği etkiler mi? – Grip gebelik için riskli mi?

İlk 3 ayda karşılaşılan griplerde bebek çok etkilenmez. Ancak 6. Aydan sonra gripten kaynaklanan yüksek ateş bebeği olumsuz etkileyebilir. Hatta bazı vakalarda doğum sancılarının başladığı görülmüştür. Grip tedavi edilmediği takdirde daha kötü hastalıklara dönüşebiliyor. Zatürre, bronşit gibi rahatsızlıklar daha tehli oluyor.

Sıranda bir nezle bile sinüzite dönüşebiliyor. Bu yüzden hamileler hem kendilerini hem bebeklerini korumak adına beslenmelerine dikkat etmeli, üşütmekten kaçınmalı, sıcak soğuk farklılıklarına, klima ve vantilatöre dikkat etmeleri gerekir. Vücudu sıcak tutmalı ancak terleyecek kadar da sıkı giyinmemelidir.

Terleme meydana gelirse kıyafetler hemen değiştirilmelidir. Her şeye rağmen grip oldunuz ve bir türlü geçmedi ateşlenirseniz hemen ateşinizi düşürmeye çalışın ve vakit kaybetmeden doktora gidin. Doktoru hamileliğinize zarar vermeyecek ilaçlar ile size antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.

Ateşlenmediğiniz sürece kafanıza göre ilaç kullanmadığınız sürece bebeğiniz zarar görmeyecektir.

Gebelikte Grip aşısı yapılır mı?

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak mümkündür. Ancak aşı olurken vücutta grip mikrobu olmadığından emin olmak gerekir. Fakat yine de doktorunuza danışmadan karar vermeyiniz. Aşı için hamileliğin ilk 3 ayının geçmesi beklenmelidir. Aşı nedeniyle oluşan antikorlar bebeği de doğduktan sonra bir süre daha koruyacaktır. Yumurtaya alerjisi olan anne adayları grip aşısı yaptırmamalıdır.

Grip Belirtileri

 • Kas ağrıları, halsizlik
 • Öksürük,
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntıları
 • Ateş ve titreme
 • Baş ağrısı
 • Yorgun hissetme

Hamilelikte grip olduğunuzda doktora ne zaman başvurmalısınız?

 • Nefes darlığı çekiyorsanız, nefes almakta güçlük yaşıyorsanız
 • Göğüs veya karında basınç veya ağrı oluştuysa
 • Ani baş dönmeleri yaşıyorsanız
 • Şiddetli kusma varsa
 • Ateşiniz düşmüyorsa (38,5 üstüne çıktıysa)
 • Bebeğinizin hareketleri yavaşladıysa ya da hareket etmiyorsa

Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Grip olan hamileler ne yapmalı?

Evde griple başa çıkmanın yolları – Hamilelikte gribin doğal tedavisi

Hamilelikte grip olanlar, daha çok evde kendileri bu hastalıkla başa çıkmaya çalışıyorlar. Eğer çok öksürüyorsanız ballı ılık süt içebilirsiniz. Burun tıkanıklığınız varsa burnunuza okyanus suyu çekebilirsiniz. Eğer okyanus suyu yoksa bir çay kaşığı tuz eklediğiniz bir bardak suyu burnunuza çekebilirsiniz. Ada çayı ile gargara yapabilirsiniz. Ancak adaçayını içmeyiniz.

Zencefili azar azar kullanabilirsiniz. Masum boğaz pastilleri kullanarak boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Gribi atlattığınızı düşünerek hemen ağır aktivitelere başlamayın bir süre daha dinlenin. Tüm doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak hiçbir doğal tedaviyi abartmamalısınız. Bazı masum tedaviler fazla yapılınca tehli olabilir. Bu konuda düşünceleriniz varsa doktorunuzla paylaşınız.

Gripten korunmak için neler yapabilirsiniz

 • Eğer hamileyseniz ve gripten korunmak istiyorsanız. Kimse ile öpüşmeyin hatta tokalaşmayınız.
 • Kalabalık ortamlardan uzak durunuz.
 • Ellerinizi günde 8-10 defa yıkayınız.
 • C vitamini açısından zengin gıdalar tüketiniz.
 • Bulunduğunuz ortamı havalandırmalı ve soğuktan korunmalısınız
 • Çok soğuk havalarda dışarı çıkarken ağzınızı burnunuzu temiz bir kaşkol ile kapatmalısınız.
 • Hamileliğin 4. ayına girdiyseniz grip aşısı olabilirsiniz.
 • Bol bol istirahat ediniz.
 • Dışarı çıkarken hem ince hem kalın giysiler alınmalıdır. Eğer terleyecek gibi olursanız üstünüzü hafifletin. Ancak rüzgarlı havalarda mutlaka rüzgarlık kullanın.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı İle Gribin Karıştırılması

Soğuk algınlığı ve grip çok sık karışan hastalıklardır. Grip daha ağır seyreder soğuk algınlığı ise daha hafiftir. Soğuk algınlığının belirleyici belirtileri hapşırma, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve hafif baş ağrısıdır. Ancak gribin belirtileri kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık ateş olarak kendini gösterir. Her ikisinde de öksürük görülmektedir.

Bu makalede aşağıdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 • hamilelikte grip nezle hakkında bilgi
 • hamilelikte grip olanlar ne yaptılar
 • hamilelikte grip zencefil
 • hamilelikte grip tehli mi?
 • hamilelikte gripten kurtulmanın doğal yolları nelerdir

Источник: http://www.anneleronline.com/hamilelikte-grip-nasil-gecer

Gebelikte Grip Bebeğe Zarar Verir mi, Gebelikte Grip Nasıl Geçer? | Meraklı Kadın – Moda, Sağlık , Kadın Sitesi

Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

Gebelik döneminde bağışıklık sistemi zayıflar ve bu sayede vücut, bebeği yabancı olarak algılamaz, ona karşı savaşmaz. Buna karşın, bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle vücut hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelir ve grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yol açar.

Soğuk algınlığı, genel olarak akan veya tıkalı burun, boğaz ağrısı, öksürük gibi belirtilerle hastayı rahatsız eder. Grip ise, ateş, vücut ağrısı, titreme gibi vakalarla birlikte, gebe kadınlar için çok daha ciddi olabilir. Gebelikte grip, süratli bir şekilde gelişebilir ve zatürreye kadar gidebilir.

Grip olan anne adaylarının birçoğunda bu durum yaşanmayabilir, fakat eldeki veriler hamile kadınların ciddi hastalıklara yakalanma riskinin fazla olduğunu göstermektedir.

Gebelikte Grip İçin İlaç Kullanılır mı, Gebelikte Grip İçin Evde Ne Yapılabilir, Gebelikte Grip Aşısı Yaptırılır mı, Gebelikte Gripten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir, Gebelikte Grip Nasıl Geçer?

Gebelikte grip olan bir anne adayının henüz dünyaya gelmemiş bebeği, düşük ya da erken doğum riski taşımaktadır.

Grip hastalığı, çoğunlukla yorgunluk ve ateşle başlamaktadır. Bu belirtileri takiben; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, titreme, öksürük, boğaz ve vücut ağrısı şeklinde devam eder. Bunların yanı sıra, ishal ve kusma gibi vakalarda görülebilir. Şu belirtilerden herhangi birinin görülmesi halinde tıbbi yardım alınmalıdır;

 • Renkli veya kanlı balgam
 • Nefes darlığı ya da nefes almada güçlük
 • Ani baş dönmeleri
 • Karın veya göğüs bölgesinde basınç, ağrı
 • Devamlı ve şiddetli kusma
 • Parasetamol tedavisi yüksek ateşi önlemiyorsa
 • Bebek normal şekilde hareket etmiyorsa

Şayet baş ve vücut ağrıları ile birlikte ateş varsa, asetaminofen içerikli ilaçları kullanmak genellikle güvenlidir. Gebelik döneminde asetaminofen kullanımı, ateş düşürmek amacıyla tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Buna karşın antiviral ilaçların kullanılıp kullanılamayacağına doktor tarafından karar verilmelidir.

Bu tür ilaçlar, hastalığın başladığı ilk 2 gün içerisinde oldukça etkilidir, fakat ağır hasta olan bireylere 2 gün bittikten sonra da reçete edilebilir.

Gebelikte grip tedavisi için naproxen ve ibuprofen gibi ilaçlar önerilmez. Bu tür ilaçlar ilk aylarda bebeğin gelişimini, son aylarda ise kardiyovasküler sistemini olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı, ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza başvurun.

Gebelikte Grip İçin Evde Neler Yapılabilir?

Grip, kolaylıkla yayılan bir hastalıktır. Grip olan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüs kolayca bulaşabilir. Şayet grip belirtileri görülüyorsa, insanlarla iletişiminize dikkat edin ve doktora danışın. Doktor tarafından yapılacak testler sayesinde tedaviye ihtiyaç olup olmadığı anlaşılabilir. Hamilelikte grip olduysanız;

 • Bol su için ve dinlenin
 • Kafein içeren sıvılardan tüketmeyin
 • C vitamini içeren (portakal, mandalina vb.) sıvılar tüketin
 • Hamilelik öncesinde tavsiye edilen vitamin takviyelerine özen gösterin
 • Virüslerle mücadele etmek için taze sarımsak yiyebilirsiniz. Karanfil, kakule ve tarçın gibi baharatların da antiviral özelliği vardır.
 • İştahınız azalmış olsa bile, vücudun iyileşmesini sağlamak için bir şeyler yemeye çalışın.
 • Boğaz ağrısını hafifletmek amacıyla tuzlu su gargarası yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı tuzu yarım bardak sıcak suya karıştırın ve gargara yapın.
 • Tuzlu su spreyleri veya burun lavajı, baş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Hamilelikte grip aşısı yaptırmak, gebeliğin her evresinde güvenlidir. Hamile olan veya bunun planını yapan kadınların grip aşısı yaptırmalarında hiçbir sakınca yoktur.

Bunun yanı sıra, hamileyken bebeğin sağlığını korur ve doğduktan sonra da (özellikle ilk aylarda) bu hastalıktan korunmasını katkı sağlar. Bunun için her sene grip aşısı yaptırmak çok önemlidir, çünkü gribe neden olan virüsler sürekli yer değiştirir.

Gribe karşı bir önlem olarak burun yoluyla kullanılan spreyler de mevcuttur, ancak bu tür spreyler hamile bayanlara önerilmemektedir.

Gebelikte Gripten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Grip aşısı çıktığı zaman (sonbahar mevsiminde), ihmal etmeden aşınızı yaptırın.
 • Bilhassa yemeklerden önce ve hapşırdıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Her iki elinizi de sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın. Bunun yanı sıra, tek kullanımlık mendilleri ya da el yıkama jellerini de kullanabilirsiniz.
 • Ağız, burun ve gözlerinize temas etmekten kaçının. Elinizin temiz olduğunu sanabilirsiniz, fakat önceden temas ettiğiniz herhangi bir eşyaya başkaları da dokunmuş ve mikrop bulaştırmış olabilir.
 • Bakteri ve virüs gibi zararlılar, sert yüzeyler üzerinde 8 saat yaşayabilirler. Bilhassa kapı tokmakları, oyuncaklar, telefon, mutfak ve masa yüzeylerini düzenli şekilde temizleyin.
 • Ailenizde hasta biri varsa, mümkün olduğu kadar yakınlaşmamaya özen gösterin.

Gebelikte Grip Nasıl Geçer?

Şayet grip olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, en kısa zamanda doktora başvurun. Bu sayede hem kendinizi, hem de bebeğinizi tehdit edecek komplikasyonlardan korunabilirsiniz.

Griple savaşmak açısından bazı ilaçların yardımı olabilir, fakat bu ilaçlar kesinlikle doktor tarafından reçete edilmelidir.

Dünyada grip için önerilen 2 ilaç türü mevcuttur, ancak bunların vücudunuza uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız;

 • Relenza (Zanamivir)
 • Tamiflu (Oseltamivir)

Gebelikte grip belirtileri ve ateş, 1 haftadan daha uzun sürebilir. Şayet ateş devam ediyor ise Tylenol kullanabilirsiniz, tabii ki önce doktorunuzla görüşmek kaydıyla…

Источник: https://meraklikadin.com/gebelikte-grip-bebege-zarar-verir-mi-gebelikte-grip-nasil-gecer-11496.html

Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

Grip ve soğuk algınlığı sürekli değişen hava koşullarıyla kışın korkulu rüyası haline gelebilir. Hamileyken ne kadar dikkat ederseniz edin, gribe yakalanabilirsiniz.

Gribe yakalanmamak ya da olası zararlarını en aza indirmek için neler yapabiliriz? Hamilelikte grip olmak bebeğe zarar verir mi? sorularını her hamile kadın gibi kendinize sorabilir ve endişelenebilirsiniz.

Gelin bu soruların cevabını birlikte öğrenelim

Grip, çok şiddetli belirtileriyle zatürre gibi tehli bir hastalığa neden olabilecek ciddi bir virüs enfeksiyonudur. Sıradan bir insanın bile hayatını oldukça etkileyen virüs, elbette hamileyken sizi oldukça etkileyecektir. Ancak kendinizi hamileyken grip virüsüne karşı koruma altına alabilir, olası zararlarını azaltabilir ve virüsün zatürreye dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Hamilelikte Grip

Grip, üç ayrı virüse bağlı üst solunum yollarını tutan ve tüm vücuda etki eden bir hastalıktır. İnfluenza virüsünün neden olduğu hastalık, her yıl salgınlara neden oluyor.

Salgın hastalıkların nedeni, virüsün çok sık şekil değiştirmesi ve vücudun bu virüse karşı savunma mekanizması oluşturamaması diyebiliriz. Gribin en tehli boyutlarından biri de zatürreye neden olmasıdır. Zatürre, ateş öksürük ve balgamla beliren tehli bir akciğer hastalığıdır.

Hamileyken gribe yakalanırsanız bağışıklık sisteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde komplikasyonlara maruz kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Grip ile soğuk algınlığı birbiriyle oldukça sık karıştırılan ve birbirlerinin yerine kullanılan iki ayrı vakadır. Ancak ikisi de oldukça farklı komplikasyonlara neden olan hastalıklardır. İkisine de virüsler neden olur ve her ikisi de üst solunum yollarını etkiler. 

Grip, A, B ve C adı verilen 3 tür virüse bağlı bir hastalıkken, 200 değişik tür virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Soğuk algınlığının belirtileri, genelde virüsle karşılaştıktan iki gün sonunda kendini gösterebilir.

Ateş, soğuk algınlığında kendini göstermezken, en sık karşılaşılan diğer yakınmalar ise nezle, burun yanmalarıdır. Ayrıca boğazda kızarıklığa nadiren rastlayabilirsiniz.

Virüsün tipine göre, gözlerde sulanma, geniz akıntısı halsizlik gibi rahatsızlıklarla da karşılaşabilirsiniz. Belirtiler, 7 ile 10 gün arasında kaybolabilir. 

Soğuk algınlığı sadece burun rahatsızlıklarına neden olurken grip tüm vücudu etkiler. Hamileyken grip ya da soğuk algınlığı geçirdiğinizi bu belirtilere göre teşhis edebilirsiniz.
 

Grip Virüsü Nasıl Bulaşır?

Grip virüsü “damlacık enfeksiyonuyla” (virüsü taşıyan bireyin ortama soluduğu havayı başka bir kişinin solumasıyla) oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen ve solunum yolu hücrelerini tahriş etme oranı oldukça yüksek bir virüstür. 

Grip virüsünün A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipi vardır. Bunlar arasında özellikle A tipi virüs, hücre yüzeyindeki maddeleri sürekli değiştirebilen ve bu nedenle her seferinde vücuda farklı bir şekil ile girdiğinden vücudun hızlı tepki vermesini engeller. Bundan dolayı salgınlar genellikle A tipi virüs ile kendisini gösteriyor.
 

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Grip, oldukça ağır belirtilerle seyreden bir virüstür. Kış aylarında grip benzeri hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar ağır belirtiler göstermez ve nadir olarak ciddi sorunlara neden olur. Her enfeksiyonu grip olarak yorumlamak yanlıştır.

Grip virüsü vücuda girdikten sonra yaklaşık iki gün içerisinde belirtileri kendini göstermeye başlayabilir. İlk belirtileri, ani ateş yükselmesi, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları ve kırgınlık olarak gözlemlenebiliyor. Ateşinizin yüksek olması, belirtilerin de o kadar şiddetli olması anlamına geliyor.

Eklem ağrıları, ışığa karşı aşırı hassasiyet, gözlerin yanması, kuru öksürük, burun tıkanıklığı diğer belirtiler arasında yer alıyor.

Ateşin düşmesi ve kas ağrılarının son bulmasıyla solunum yollarında yaşanan diğer şikâyetlerin de ön plana çıkmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Gribin en önemli belirtilerinden ateş, 38-40 dereceye kadar yükselebilir. Hamilelik döneminde ateşinizin yükselmesi durumunda mutlaka hastaneye gitmelisiniz.

Anne adaylarında özellikle hamileliğin 2. ve 3. dönemlerinde gribe bağlı zatürre gibi sorunlar nispeten daha sık ortaya çıkabiliyor.

Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de virüsün kana ya da diğer organlara, anne adaylarında bebeğe bulaşması beklenmez. Grip, solunum yolu hücrelerine etki eden bir virüstür. Bu nedenle hamileyken grip olmak bebeğe zarar vermez. Bunun nedeni, virüsün üst solunum yollarını etkilemesi diyebiliriz.

Eğer gripseniz ve tüm belirtileri yaşıyorsanız genellikle bir hafta içinde bu belirtiler hafiflemeye başlar. Bazı kişilerde ise grip, zatürreye çevirebiliyor. Bu, gribin en ağır komplikasyonu olarak tanımlanıyor. Gribe bağlı ölümlerin hemen hemen hepsi, gribin zatürreye dönüşmesi ile yaşanıyor. Bu nedenle, hamileyken grip olmamak için gerekli önlemleri almalısınız.

Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamilelikte grip geçiriyorsanız tedavisinde istirahat etmeye ve kendinizi yormamaya oldukça dikkat etmelisiniz. Bu hem hastalığın diğer insanlara bulaşmasını engeller hem de vücudun virüsle savaşması için gerekli ortamı yakalaması açısından önemlidir. Ayrıca istirahatin yanı sıra beslenme ve sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz.

Eğer şiddetli belirtiler yaşıyorsanız, rahatsızlığı atlatmak için doktor kontrolünde belirli ilaçlar alabilirsiniz. Burun tıkanıklığı, ateşin düşmesi ve öksürüğü gidermek için ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Rimantadin ve Amantadin adlı etken maddeleri içeren ilaçlar iyileşme sürecini kısaltabiliyor. Bu etken maddeleri içeren ilaçları doktorunuzun yönlendirmesiyle kullanabilirsiniz.

Gribin en ağır komplikasyonu yani zatürre meydana gelmişse, bunun hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.
 

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Gripten Korunmak Mümkün mü?

 • Grip salgını yaşanıyorsa,  hamileyken grip olmamak için mümkün olduğu kadar evden çıkmamalısınız.
 • Özellikle okullar ve diğer toplu yerler, virüslerin en kolay bulaştığı yerlerdir. Bu nedenle insanlarla yakın temas içerisinde bulunmamak sizin salgına yakalanma riskini azaltır.
 • C vitamini ve çinko vücudunuzun direncini artıran maddelerdir. Çinkonun bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Bu nedenle tüketilen gıdalarda C vitamini ve çinko bulunmasına dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun direncini artırarak salgından korunabilirsiniz.
 • Uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı yorulma gibi etkenler vücut direncini düşürür.    Uykusuz kalmamaya dikkat etmeli, sigara ve alkolü hamilelik boyunca kesinlikle tüketmemelisiniz.  

Hamileyken Grip Aşısı Olunabilir mi?

Grip aşıları, henüz grip mevsimi başlamadan bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirmek için uygulanıyor.

 Bu aşı aslında grip virüsünün zayıflatılmış halidir ve aşı ile vücudun bu virüse karşı direnç kazanması ve antikor üretmesi sağlanır.

Aşılı bir bireye grip virüsü girdiğinde vücut daha önce bu virüsle karşılaştığından ve virüsü tanıyıp, savunma hücresi ürettiğinden dolayı hızlı cevap vermesi ve virüsü vücudundan uzaklaştırması mümkündür.  

Ancak burada şu noktaya da dikkat çekmemiz gerekiyor. Grip virüsü çok kolay şekil değiştirdiğinden vücuda zayıflatılmış olarak verilen aşının ortada gezinen virüs olması gerekir.  

Grip aşısı canlı grip virüsü içermediğinden uzmanlar hamilelikte güvenli şekilde kullanılabileceğini belirtiyor. Hamileliğin özellikle ikinci ya da üçüncü dönemlerinde grip aşısı öneriliyor. Bununla birlikte aşı ile birlikte üretilen antikorlar bebeğe geçecek ve bebeği gribe karşı koruyacaktır. Ayrıca emzirme döneminde de grip aşısı olmak güvenlidir.

Hamilelikte Grip Olunursa Ne Yapmalı?

Grip virüsünün bebeğe geçmesi ve gebelikte istenmeyen durumların yaşanması beklenen bir durum değildir. Ancak gribin şiddetli belirtilerini yaşamamanız ve virüsün zatürreye neden olmaması için oldukça dikkat etmelisiniz.

Anne adayları, genellikle genç ve sağlıklı bireyler olduklarından gebelik döneminde gribe bağlı komplikasyonlar çok nadir ortaya çıkabiliyor. Ancak bu komplikasyonlar ortaya çıktığı takdirde ağır seyredebileceğini göz önünde bulundurmalı ve doktorunuzun önerilerine göre hareket etmelisiniz.

Eğer gebelik döneminde grip belirtileri gözlüyorsanız ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmak olmalı. Muayenenin ardından doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalı ve uyarılarını dikkate almalısınız.

İkinci olarak yapmanız gereken durum ise istirahat etmektir. Gribi daha rahat bir şekilde atlatmak için istirahatinizin yanı sıra beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sigara içen anne adaylarında bu belirtilerin çok daha şiddetli seyrettiğini de unutmamalısınız.

Anne Adaylarının Gripten Korunması İçin Yapması Gerekenler

 • Grip mevsimlerinde -özellikle Mart ve Kasım ayları- mümkün olduğunca toplu yerlerden uzak kalmak ve insanlarla çok yakın temasta bulunmaktan kaçınmalısınız.
 • Eğer grip salgını uyarısı varsa geçene kadar evden dışarı çıkmamanız en güvenli yöntem olabilir. Böylece virüsle karşılaşma olasılığınızı en aza indirmiş olursunuz.
 • Grip aşısını -gerekli durumlarda- olabilirsiniz. Grip aşısı gebeliğin her döneminde uygulanabilmesine rağmen, organ gelişiminin bittiği birinci trimester dönemi aşının uygulanması için en uygun zamandır.  

Aldığınız her türlü önleme rağmen gribe yakalanabilirsiniz. Böyle bir durumda endişelenmeden gribin yarattığı şikâyetlerin en aza inmesini sağlayabilirsiniz. Gribin zararlarını azaltmak için sağlığınıza, beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Böylece gribi en hafif şekilde atlatmış olursunuz. 

Hamileyken grip olmak bebeğe zarar verir mi? sorusu gebelik döneminde gribe yakalanan anne adaylarının aklına hemen gelir. Ancak hamileyken grip olmanın bebeğe zarar vermesi olası bir durum değildir. Çünkü grip, kan yoluyla değil havayla bulaşır. Bu nedenle endişelenmemeli ve bu dönemi doktorunuzun uyarı ve ilaç önerileriyle zarar görmeden atlatmaya bakmalısınız.

Источник: https://bebek.tv/blog/2016/04/hamilelikte-grip-olmak-bebege-zarar-verir-mi/

Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte Grip Aşının Bebeğe Zararlı Mı?

Grip, özellikle kış aylarında insan hayatını olumsuz etkilemekle beraber hamilelikte zorlu bir süreç olarak ilerler. Hamilelik döneminde geçirilen grip, bağışıklık sisteminin baskılanması nedeni ile normal bir sürece göre ağır ve daha uzun sürer.

Grip, insanlar arası yakın temas sonucunda damlacık geçişi ile bulaşır. Bulaşıcılığı ise belirtiler başlamadan bir gün öncesi ve başladıktan sonra beş gün sonrasına kadar devam eder.

 Peki, hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi? Merak ediyorsanız cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte grip bebeğin sağlığını da olumsuz etkiler. Bu nedenle eğer ki hamileyken grip belirtileriniz var ise veya gripli bir birey ile yakın temasda bulunduysanız doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Grip olan hamile bireylerde ciddi sağlık problemlerinin çıkabileceği gözlemlenmiştir.

Gebelik sırasında oksijen tüketiminde, kalbin pompaladığı kan miktarında, bağışıklık sisteminde, kalp atım hızında ve akciğer kapasitesinde oluşan fizyolojik değişiklikler gribe bağlı sonuçların görülme oranını arttırır.

Ayrıca gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının hastalığını bebeğe geçirme riski bir hayli fazladır. Hamilelik döneminde grip olan bireyin bebeği düşük veya erken doğum tehdidi altındadır.

Gripli olan hamile bireyin hastalık derecesi artarak zatürreye çevirebilir ve zatürre olan hamile bireyin hastalığı bebeğe geçme oranı çok yüksektir. Dünyaya gelen bebek hasta bir şekilde dünyaya gözlerini açabilir.

Bu nedenle hamile bireyler hamilelik dönemlerinde dikkatli olmalı kendilerini korumalıdırlar.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nelerdir?

 • Öksürük,
 • Boğaz ağrısı,
 • Ateş,
 • Vücutta ağrı,
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı,
 • Baş ağrısı,
 • Yorgunluk,
 • Titreme.

Yukarıdaki belirtilerin birkaçını yaşıyorsanız grip hastalığı geçiriyorsunuzdur ve doktorunuzla görüşerek tedaviye başlamalısınız.

Ancak tedaviye başladınız ve aşağıdaki belirtilerden birkaçını yaşıyorsanız hemen acil servise başvurmanız gerekir.

Hangi Durumlarda Acil Servise Başvurulur?

 • Nefes darlığı ya da nefes almada zorluk,
 • Şiddetli ve geçmeyen kusma,
 • Bebeğinizin çok az veya hiçbir şekilde hareket etmemesi,
 • Bilinçte yaşanan bulanıklık,
 • Sürekli bir baş dönmesi,
 • Göğüste ve karında yaşanan ağrı,
 • Ateşin 38,5’dan aşağıya düşmemesi.

Bu belirtileri yaşayan hamile birey hemen acil servise başvurmalı ve gerekli tetikleri uygulatmalıdır. Böyle bir durumda hem anne hem bebeğin sağlığı teh altına girer. Bebekte geri dönülmez hastalıklar oluşabileceği unutulmamalıdır.

 • Gribin en iyi tedavi yöntemlerinden birisi yatak istirahatidir. Hamile bireyler grip süreleri boyunca baş yukarıda olacak şekilde yatarak vücutlarını dinlendirmelidir.
 • Bol miktarda su tüketimi kesinlikle unutulmamalıdır.
 • Portakal suyu ve diğer C vitamini içeren içecekler tüketilmelidir.
 • Yaşam alanınızın yeterli sıcaklıkta ve iyi bir şekilde havalandırılmış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Havanın kurumasını engellemeli, nemli havada nefes almalısınız.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Halsizlik yaşanıyorsa enerji kazanmak için karbonhidrat açısından zengin ürünler tüketilmelidir.
 • Boğaz ağrısı için ise çeşitli pastillerden biri kullanılabilir.

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırılabilir Mi?

Gribin yarattığı ciddi komplikasyonlardan korunmak için tek ve en etkili yöntem kuşkusuz grip aşısıdır. Grip aşısı içerisinde canlı virüs içermediğinden dolayı hamilelik döneminde kullanılabilir. Hamilelerde grip sezonunda hamileliğin ikinci veya üçüncü ayında grip aşısı yapılması önerilir.

Bu aylarda yapılması tavsiye edilmesine karşın grip aşısı hamileliğin her döneminde güvenlidir ancak ilk ay hariç. Hamileliğin ilk ayında birey grip aşısından kaçınmalı hatta çok gerekmedikçe ilaç dahi almamalıdır.

Ek olarak sadece hamile birey değil hamile bireyin çevresinde bulunan yakın temas halindeki tüm kişilerin grip aşısı yaptırması hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için yararlı olacaktır.

Hamilelikte Grip İçin Kullanılabilecek İlaçlar Nelerdir?

Hamilelik dönemlerinde grip olan bireylere soğuk algınlığı, öksürük kesici, balgam söktürücü ve burun fısfısı ilaçları verilir. Hamile bireyler için ise ilaç kullanımı hassas bir durumdur ve dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde doktora gitmeden çevreden duyulanlar ile asla ilaç tüketilmemelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere hamilelikte grip bebeği ciddi boyutlarda etkiliyor, hatta hayatını bile tehdit edici seviyeye kadar ulaşıyor. Bu nedenle hamilelik döneminde anne adayları sağlığına iki kat daha fazla dikkat etmeli hem kendisini hem bebeğini düşünerek hareket etmelidir.

Источник: https://evdesifa.com/hamilelikte-grip-bebege-zarar-verir-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.