Gebelikte Grip Aşısı

Gebelikte Grip ve Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte Grip Aşısı

Gebelikte grip belirtileri nelerdir? Gebelikte grip aşısı ne zaman ve nasıl yapılır? Gebelikte grip için anne adayları neler yapabilir. Sorularına yazımızda cevaplar bulabilirsiniz.

Anne adayları gebelikte grip, hasta olmaktan korkmakta ve bu konu hakkında bilgi edinmek isterler gebelik başladığında bağışıklık sisteminden zayıflama meydana gelmektedir ama her şeyin bir nedeni olduğu için bununda nedeni var vücut bebeği bir saldırı niteliğinde görebilir ve savunmaya geçebilir bu nedenle bağışıklı sistemi zayıflar. Tabi ki bu zayıflığında bazı eksileri olacaktır eskiye göre vücut grip enfeksiyonları, enfeksiyonlar veya bazı rahatsızlıklara daha açık ve savunmasız bir tablo gelişecektir.

Soğuk algınlığına genel olarak bakıldığında boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi şikayetler vardır. Fakat grip dediğimizde yüksek ateş, eklem ağrıları,titreme, üşüme gibi şikayetler gebelik döneminde teh oluşturabilirler.

Gebelik döneminde grip vakaları seri biçimde ilerleyerek daha kötü bir hal alabilir ayrıca zatüre gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Ama endişe etmeyin bakıldığında gebelik döneminde grip olan kadınların hepsinde olumsuz bir durumla karşılamamıştır ancak şu da bir gerçektir ki yapılan araştırmalarda Gebelik dönemi süreci boyunca anne adayları bir çok hastalığa daha el verişli olduğu görülmüştür.

Şöyle bir geçtiğimiz yıllara bakarsak grip vakası ile hastaneye başvuran kadınların sayısında artma olmuştur bu gripten etkilenen bazı kadınlarda bu hastalığın sonucunda hayatlarını kayıp etmişlerdir. Grip geçiren gebe bir kadın hem erken doğum riski taşımakta hem de düşük riski açısından teh altındadır. Grip bebeği fetal distresse (bebek sıkıntısı) neden olabilir.

Gebeliğin orta dönemlerinde ve son dönemlerinde yani 2.trimester ve 3.

Trimester dönemlerinde rahim büyüdüğünden akciğer sistemine baskı yapacaktır buda nefes darlığı ve hızlı nefes alma sorununu getirecektir bununla beraber vücuttaki kan hacmi artar ve kalp bu kanı karşılayabilmek için daha fazla mesai harcar bütün bunlara bile bakaraktan aslında gebelikte vücudun ne kadar çok bir yük altında olduğunu anlamak zor değil birde bunlara grip gibi bir sorun eklenirse daha da tehli bir durum olacağı görülmektedir.

Gribin başlangıcı genellikle halsizlik,yorgunluk ve ateş ile başlamaktadır bunlara soğuk algınlığı belirtileri eklenebilir yani boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, kas ağrısı, biçiminde şikayetler çeşitlenebilir ve devamında kusma ve ishal eşlik edebilmektedir.

Şimdi sıralayacağım belirtileri kendinden görürseniz vakit kayıp etmeden doktorunuza başvurunuz.

 • Kanlı veya renkli şekilde balgam gelmesi.
 • Nefes darlığı.
 • Birden bire baş dönmeleri.
 • Karın bölgesinde yada göğüs bölgesinde ağrı veya basınç hissi.
 • Bebeğin hareketlerini kontrol edin her zamanki gibi hareket etmiyorsa.
 • Yüksek ateş ağrı kesici tedavisine rağmen hala düşmek bilmiyorsa.

Gebelik döneminde ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları gibi ağrılarda kullanılan asetominofen türü ilaçlar kullanılır ve bunların herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Bu tedavide kullanılan diğer ilaçlarsa antiviral ilaçlardır bunların kullanılmasına doktor karar vermektedir özellikle vakanın başladığı ilk iki gün zarfında kullanılması oldukça fayda sağlar fakat bazen yüksek risk altında olan yada aşırı hasta insanlara 48 saat geçmesinin ardından uygulanabilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 aylık kısmında bebeğin organ gelişimi olduğundan bu dönemlerde kullanılacak ilaçlara dikkat edilmeli ve doğal yollarda tedaviye gidilmelidir.

Buradan hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Bazen grip ile soğuk algınlığı birbirine karıştırılmakta şimdi grip ve soğuk algınlığının belirtilerini sıralayalım.

Soğuk algınlığı belirtileri

Hafif baş ağrısı,öksürme, hapşırma,kulak ağrıları, gözlerde sulanma,hafif ateş gibi belirtiler vermektedir.

Gebelikte grip belirtileri

Kuru öksürük, burun tıkanıklığı,nefes darlığı,kas ve vücut ağrısı, yüksek ateş, burun akıntısı,titreme, şiddetli seyreden baş ağrısı, kusma, ishal, iştah kaybı,halsizlik, bitkin gibi belirtiler vermektedir.

Gebelikte grip için anne adayları neler yapabilir onlara bakalım

Bilindiği üzere grip insanlar arasında çabuk yayılma gibi bir yeteneği bulunmaktadır eğer sizde kendinizde grip belirtileri görüyorsanız sosyal ortamlardan uzak durarak doktorunuza gidiniz.

Doktor gerekli kontrolleri yaparak grip olup olmadığınızı anlayacaktır ve siz yanılmış dahi olsanız bunun bir önemi yoktur önemli olan gebelikte dikkatli davranmak ve doktor kontrollerini aksatmamaktır.

Gribin en başta gelen ilacı istirahat olmaktadır.

Bol,bol su için gebelikte sıvı tüketimi çok önemlidir ve kafein içeren içecekler tüketmeyin.

Doğal yollarla c vitamini almaya çalışın tazı sıkılmış portakal suyu vb.

Gebeliğiniz başlamadan önce tavsiye edilen vitamin kullanımına devam edin. Çünkü içerdikleri c vitamini sayesinde bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek,içerdiği çinko sayesinde mikroplarla daha etkin baş edebileceksiniz ayrıca doğal yollar kullanarak vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmeye dikkat edin.

Gripte genellikle iştah kaybı yaşanmaktadır iyileşmeniz için azar,azar bir şeyler yemeye çalışmalısınız.

Boğaz ağrısı şikayetiniz varsa tuzlu su ile gargara yapmak fayda sağlayacaktır.

Ancak etkin bir tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz ve doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanımı yapmayınız.

Gebelikte grip aşısı

Gebelikte grip aşısı güvenlidir ve anne adayları yaptırabilirler. Gebelikte Grip aşısı içeriğinde canlı virüs barındırmayan gebelik ve emzirme dönemlerinde yaptırılabilir bir aşıdır. Gebe olan yada gebelik düşünen kadınlar yaptırabilir.

Bu durumda gribe karşı elinizde bir silahınız bulunur bebeğinize de kendinizi de korur ayrıca bebek doğduktan birkaç ay bebeğinizi korumaya devam edecektir.

Yapılan araştırmalara göre gebeliğinde grip aşısı yaptıran kadınların bebeklerinde gribe yakalanma oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca gebe olan kadınlara burun içine uygulanan grip spreyleri tavsiye edilmez bunun yanında yumurta alerjiniz varsa içinde yumurta barındırmayan aşılar mevcuttur bunlardan olabilirsiniz eskiden bu yeni içinde yumurta olmayan aşılar yoktu ve bu alerjisi olan anne adayları grip aşısı olamıyordu.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir

Gebelikte grip için yapılan aşının uygulanmış olduğu bölgede bölgesel hasiyet, şişlik, hafif ateş, halsizlik nadiren de alerjik durumlar görülebilmekte.

Bazı söylenti tarzında duyumlar almış olabilirsiniz grip aşısı oldum 2 hafta içinde gribe yakaladım diye unutmayın grip aşısı grip olmanıza neden olmaz bu 2 hafta içinde görülen enfeksiyon bir rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır. Yumurta alerjisi olanları söylemiştik yeni aşılar bulunmakta artık.

gebelikte antibiyotik kullanımı konumuzu okudunuz mu?

Источник: https://gebelikse.com/gebelikte-grip-ve-belirtileri

Hamilelikte Grip (influenza) ve Grip Aşısı

Gebelikte Grip Aşısı

Grip, çok şiddetli belirtileriyle insanın dayanma sınırlarını zorlayan, işgücü kaybına yolaçan ve başta yüksek risk grubunda olanlarda olmak üzere (yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar) grip geçiren tüm bireylerde pnomoni (zatürre) gibi hayatı tehdid eden komplikasyonlara neden olabilen ciddi bir virüs enfeksiyonudur.

Grip nasıl belirti verir?

Grip genellikle oldukça ağır belirtilerle seyreden bir enfeksiyondur. Kış aylarında grip benzeri hastalık yapabilen en az üç ayrı virüs tipi mevcuttur.

Her ateşli enfeksiyonu grip olarak yorumlamak doğru değildir.

Damlacık enfeksiyonu ile (yani havada bulunan virüs içeren partiküllerin solunum yoluna girmesiyle) solunum yoluna giren virüs iki günlük (1-4 gün arası olabilir) kuluçka döneminden sonra belirtilerini vermeye başlar.

İlk belirtiler ani ateş yükselmesi, titreme, başağrısı, kasağrısı ve genel bir kırgınlık halidir ve bu belirtiler genellikle enfeksiyon oluşan tüm bireylerde görülür. Kas ağrıları ve baş ağrısı çok şiddetli olabilir. Ateş ne kadar yüksekse bu ilk grip belirtileri de o kadar ağır olur.

Eklem ağrıları, ışığa duyarlılık, gözlerin yaşlanması ve yanması, gözleri hareket ettirirken ağrı duyulması, kuru öksürük ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı da sık görülen diğer belirtilerdir. Ateş ve kas ağrısı gibi genel belirtiler kaybolduktan sonra solunum sistemi belirtileri ön plana çıkmaya başlar.

Ateş 38-40 dereceye kadar yükselir. Ateş yükselmesinin ilk zamanlarında yüz kızarıktır, cilt nemlidir ve cilt “ateş gibi yanıyor” hissi verir. Gözyaşı salgısı artmıştır ve gözler kızarmıştır.

Çocuklarda ateş çok daha yüksek seyredebilir, boyun lenf bezlerinde şişme olabilir ve bulantı- kusma ve karın ağrısı da ortaya çıkabilir. Yaşlılarda sistemik belirtiler daha azdır ancak zaturre daha kolay gelişir.

Anne adaylarında özellikle 2. ve 3. trimesterde pnomoni (zatürre) gibi komplikasyonlar nispeten daha sıktır.

Tüm bu belirtiler genellikle bir haftada oldukça hafifler ve kaybolur. Bazı duyarlı kişilerde ise grip virüsünün kendisine, ya da bakteri çoğalmasına bağlı pnomoni (zatürre) gelişebilir. Bu, gribin en istenmeyen ve en ağır komplikasyonudur. Gribe bağlı ölümlerin hemen tümünde neden pnomoni gelişimidir.

Grip seyrinde kronik bronşit alevlenmesi, astım alevlenmesi, orta kulak enfeksiyonları ya da sinüzit gibi diğer üst solunum yolu enfeksiyonları da ortaya çıkabilir.

Gebelik döneminde grip oluşursa neler yapılmalıdır?

Grip mevsimi geldiğinde alınan her türlü önleme karşın anne adaylarında da grip sık olarak meydana gelmektedir.

Grip virüsünün bebeğe geçmesi ve bebekte istenmeyen durumlar oluşturması beklenen bir durum değildir. Ancak grip şiddetli belirtilere yolaçması ve pnomoni (zatürre) gibi hayatı tehdid eden komplikasyonlara zemin hazırlaması nedeniyle gebelik döneminde üzerine önemle durulması gereken bir durumdur.

Anne adayları genellikle genç ve sağlıklı bireyler olduklarından gebelik döneminde gribe bağlı komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar.

Ancak bu komplikasyonların gebelik döneminde ortaya çıktığında özellikle ağır seyredebileceği gözönünde bulundurulmalı ve doktor önerisine göre hareket edilmelidir.

Komplikasyon belirtileri konusunda yeterli bilgi edinilmeli ve gerekli her durumda doktorla irtibat kurulmalıdır.

Gebelik döneminde grip belirtileri oluşursa ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmaktır.Genel bir muayene sonrası doktorunuz size belirtileri hafifletmek için çeşitli ilaçlar verecek ve gerekli öneri ve uyarılarda bulunacaktır.

Diğer grip geçiren bireylerde olduğu gibi anne adaylarının da istirahat etmeleri ve beslenme ve uykularına dikkat etmeleri esastır. Sigara gebelik ve bebek üzerine olan olumsuz etkilerini grip olduğunda da gösterir ve özellikle çok fazla sayıda sigara içen anne adaylarında grip daha ağır seyreder.

Anne adaylarının gripten korunmaları için ne yapmaları gerekir?

Grip mevsiminde (Aralık-Mart sonu arası) mümkün olduğunca toplu yerlerde bulunmamak, öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temastan kaçınmak virüs alma riskini oldukça azaltır.

Grip salgını uyarısı olduğunda evden çıkmamak da virüsle karşılaşma riskini etkili bir şekilde azaltır.

Grip aşısı gebelerde gerekli durumlarda uygulanabilir. Gebeliğin her döneminde uygulanabilmesine karşın organ gelişiminin bittiği birinci trimester sonu aşı uygulanması için en ideal zamandır. Özellikle yüksek risk altında olan anne adaylarının aşı olmaları grip geçirme riskini önemli derecede azaltır.

Grip aşıları

Grip aşıları henüz grip mevsimi başlamadan önce bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirmek için vücuda uygulanan maddelerdir. Vücuda verilen madde aslında virüsün zayıflatılmış şeklidir ve vücut bu virüse karşı antikor ve savunma hücreleri üretir.

Grip virüsü aşılı bir bireyin vücuduna girdiğinde bağışıklık sistemi virüsle aşı yoluyla önceden karşılaştığından hızla cevap verir.

Ancak grip virüsü oldukça kolay “kimlik değiştirebilen” bir virüstür. Bu yüzden vücuda zayıflatılmış olarak verilecek suşların yeni grip mevsiminde ortada dolaşması muhtemel suşlar olmaları gerekir.

Bir önceki seneki grip mevsiminin sonlarına doğru izole edilen suşların yeni mevsimde de etkili olacağı varsayılarak aşı hazırlanmasında bu suşlar kullanılır.

Bu şekilde hazırlanan aşılar yeni grip mevsiminde %60-90 oranında koruma sağlar.

Aşı kimlere uygulanmalıdır? (Yüksek risk grupları)

Grip aşısı gripten korunmak isteyen her kişide uygulanabilir. Ancak aşağıda belirtilen kişiler grip virüsü alma ve/veya grip geliştiğinde gribe bağlı komplikasyon ortaya çıkma riskleri yüksek olan ve bu nedenle aşılanması önerilen kişilerdir:

65 yaş ve üstü kişiler

Toplu yerlerde yaşayanlar (yatılı okul, hapishane, huzurevi, çocuk esirgeme kurumları gibi)

Topluluklarla ya da grip enfeksiyonu gelişimi açısından yüksek risk altında olanlarla yakın ilişki içinde olan meslek grubu bireyleri (sağlık personeli, öğretmen gibi), yüksek risk grubuyla aynı evde yaşayan bireyler

Kronik solunum yolu hastalığı (astım dahil) ya da kalp hastalığı, tiroid hastalığı ya da diabet (şeker hastalığı) gibi metabolizma hastalığı, böbrek hastalığı, kan hastalığı olanlar, organ nakli gerçekleştirilmiş ve bağışıklık sistemi ilaçlarla baskı altına alınmış olanlar, AİDS ya da diğer bağışıklık sisteminin zayıf olduğu hastalığı olanlar.

Aşı sonbaharda uygulanır.

İlacın içindeki prospektüste aşının hangi sezon için olduğu ve hangi suşlara karşı etkili olduğu belirtilmiştir.

Aşı saklanırken ya da taşınırken soğuk zincire tabidir, yoksa etkinliğini kaybeder.

Aşı uygulanmasından 8-12 saat sonra %1-2 kişide ateş, %10'undan azında ise grip benzeri belirtiler ortaya çıksa da bu belirtiler genellikle kısa sürelidir.

Gebelik döneminde aşı uygulaması güvenli kabul edilir, doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Grip geçiren tüm bireylerde tedavide istirahat esastır. Bu, hem hastalığın diğer bireylere bulaşmasını engellemek, hem de vücudun virüsle savaşması için gerekli enerjiyi sağlamak için son derece önemlidir. Beslenme ve sıvı alımına dikkat edilmesi önemlidir.

Şiddetli belirtiler olması durumunda belirtileri gidermeye yönelik çeşitli ilaçlar gebeler de dahil olmak üzere doktor önerisiyle kullanılabilir (burun tıkanıklığının giderilmesi, öksürüğün kesilmesi, ateşin düşürülmesi, kas ve eklem ağrılarının azaltılması gibi).

Doktorun gerekli gördüğü durumlarda direkt grip virüsüne etkili ilaçlar da kullanılabilir. Rimantadine ve Amantadine adlı etken maddeleri içeren ilaçlar iyileşme süresini kısaltabilmektedir.Yine amantadin grip geçiren bireyle temas halinde olan kişiyi enfeksiyondan korumada etkili olabilmektedir.

Grip seyrinde pnomoni meydana geldiğinde durumun hastanede yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.

Gripten korunmak mümkün müdür?

Grip salgını durumlarında özellikle çocukların ve anne adaylarının evden çıkmamaları etkili olabilir. Özellikle okullar ve diğer toplu yerler virüslerin en kolay bulaştığı yerlerdir. İnsanlarla yakın temasta bulunmamak (öpüşme ve el sıkışma gibi) gribe yakalanma riskini önemli derecede azaltır.

C vitamini kaynağı olan meyvelerin bolca tüketilmesi ve beslenmenin usulüne uygun düzenlenmesi de vücudun direncini artırmak açısından önemlidir. Ancak ne geçirilmekte olan gripte ne de gribi önlemede tablet şeklinde alınan yüksek doz C vitaminlerinin etkinliği henüz kanıtlanmış değildir ve muhtemelen de etkisizdir.

Uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı yorulma gibi etkenler vücut direncini düşürür. Yaşam tarzının tekrar düzenlenmesi gripten korunmada özellikle anne adayları için çok önemlidir.

Grip virüsünün özellikleri

Grip virüsü damlacık enfeksiyonuyla (virüsü taşıyan bireyin ortama soluduğu havayı başka bir bireyin solumasıyla oluşan enfeksiyon) oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen ve solunum yolu hücrelerini tahrip etme özellikleri güçlü olan bir virüstür. A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipi vardır.

Bunlar arasından özellikle A ve daha az oranda B, antijenik özelliklerini hızla değiştirebilen virüslerdir. Aynı tipten olan virüsün değişik antijenik özellikler kazanması sonucu ortaya çıkan yeni virüs alttipine suş adı verilir. Birey aynı tip virüsün değişik suşlarıyla defalarca enfekte olabilir.

Bu da bir insanda girp enfeksiyonu olduğunda grip hastalığına karşı hiç bir zaman tam bir bağışıklık oluşmamasına yol açar.

Özellikle A tipi virüs hücre yüzeyindeki maddeleri sürekli değiştirebilen ve bu nedenle her seferinde vücuda farklı bir “kimlik” le girdiğinden bağışıklık sisteminin hızlı cevap vermesini engelleyen bir virüstür.

B tipinin bu özelliği daha zayıf olmasına karşın, C tipinin değişme özelliğinin olmadığı kabul edilir. Bu yüzden salgınlar en sık A tipi virüs ve ikinci sıklıkta B tipi virüs ve bunların sürekli değişen sulşları ile meydana gelir.

Grip salgınlarının özellikleri

Grip, salgınlara yolaçtığında kitlesel hastalanmalara ve ölümlere neden olabilmektedir. Salgınlar genellikle bir coğrafi bölgeyle sınırlı kalmakta (epidemi) ancak virüs lehine uygun koşullar bulunduğunda tüm dünyaya yayılabilen kitlesel salgınlar (pandemi) oluşabilmektedir.

Salgınlardan başta A ve daha az oranda B tipi virüs sorumludur. Geçtiğimiz yüzyılda dünyada dört ayrı büyük salgın (pandemi) meydana gelmiş ve bunların en büyüğü olan 1918-1919 salgınında yaklaşık 20 milyon kişi ölmüştür.

Günümüzde ülkelerarası yolculukların artmış olması yeni bir salgın olması durumunda bunun dünyaya yayılmasının oldukça kolay olabileceği varsayımını doğurmaktadır.

Grip salgınları genellikle dünyanın bir coğrafi bölgesinde başlar, 2-3 haftada en üst seviyeye ulaşır ve bu salgın genellikle 6-10 hafta sürer.

Salgın ilk belirtilerini okul çocuklarında ateşli üstsolunum yolu enfeksiyonlarının artması şeklinde verir. Bunu kısa zamanda erişkinler arasında enfeksiyon artışı izler ve yaklaşık bir hafta sonra ilk grip olguları hastaneye yatmaya başlar.

Ilıman iklimli bölgelerde (ülkemiz de dahil) salgınlar genellikle aralık ayında başlar ve dört ay kadar sürer. Tropikal iklimli bölgelerde salgınlar tüm yıla dağılmış olarak ortaya çıkabilir. Salgından birden fazla suş sorumlu olabilir. Grip mevsiminin sonlarına doğru ortaya çıkan suş(lar) genellikle gelecek senenin salgınından da sorumludur ve aşı bu suş(lar)a göre hazırlanır.

Dünyayı sarsan salgınların (1957, 1968 ve 1977) üçünün başlangıç yerinin Çin ve Uzakdoğu Asya olması ilgi çekicidir.

Источник: https://gebelik.org/tr/tibbi-bilgiler-normal-disi-durumlar-gebelikte-enfeksiyonlar-hamilelikte-grip-influenza-ve-grip-asisi.html

Gebelik Öncesi grip aşısı olmak zorunlu mudur?

Gebelikte Grip Aşısı

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Gebelik Öncesi grip aşısı olmak zorunlu mudur? [/box]

Cevap:

Gebelik Öncesi Grip Aşısı

Gebelik öncesi grip aşısı olmak zorunlu değildir.

Grip aşısı canlı aşı olmadığı için gebeliğin her döneminde emniyetle yapılabilir.

Bir de ülkemizde bulunmayan ve burundan sprey şeklinde uygulanan canlı grip aşısı mevcuttur, bu aşının gebelik sırasında uygulanması pek doğru değildir.

Fakat hem enjeksiyon şeklinde uygulanan grip aşısı hem de burun spreyi şeklindeki grip aşısı gebelik öncesi dönemde emniyetli şekilde uygulanabilir.Yalnız canlı aşı uygulandığında gebelik 4 hafta ertelenmelidir.

Hamilelikten Önce Yapılan Aşılar

Hamilelik öncesi yapılacak aşılar nelerdir?

Bu hastalıklar içerisinde en önemlisi kızamıkçıktır. Kızamıkçık hamilelik döneminde geçirildiğinde Doğumsal Kızamıkçık Sendromu adı verilen ve anne karnında gelişmekte olan bebek üzerinde kızamıkçık virüsünün yarattığı etki ile meydana gelen bir tablodur.

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde kızamıkçık geçiren bir annenin bebeğine de kızamıkçık virüsünü bulaştırması sonucunda bebeklerin %95′i sağırlık, göz defektleri, kalp defektleri, zeka geriliği gibi doğumsal bir sakatlıkla doğmaktadır.

Hamileliğin erken dönemi (ilk 12 hafta içinde) enfeksiyonun en tehli olduğu dönemdir. Kızamıkçık enfeksiyonuna bağlı sakatlık görülme ihtimali, enfeksiyon hamileliğin geç dönemlerinde geçirilirse azalmaktadır (20 haftalık hamilelikten sonra).

Bu nedenle hamile kalmayı planlayan doğurgan yaştaki kadınların kızamıkçık geçirdiklerini ve buna bağlı olarak kızamıkçığa karşı bağışık olduklarını göstermeleri (kan testi ile) ya da kızamıkçık geçirmediler ise mutlaka kızamıkçık aşısı ile korunuyor olmaları gerekmektedir. Kızamıkçık aşısı olacak anne adaylarının unutmaması gereken en önemli nokta aşıdan sonra en az bir ay süreyle hamile kalmamalarıdır. Kızamıkçık aşısı hamile kadınlara uygulanmaz.

Suçiçeği hastalığı hamilelikte geçirildiğinde bebek açısından hastalığın geçirildiği dönem ve ağırlığına bağlı olarak risk yaratabilmektedir.

Hamileliğinin ilk 6 ayında Suçiçeği geçiren anne adaylarının bebeklerinin yaklaşık olarak %2′sinde Doğumsal Suçiçeği Sendromu adı verilen çeşitli organ bozukluklarının bir arada görüldüğü bir tablo oluşur.

Bu organ bozuklukları genellikle kol ve bacakların gelişmemesi, katarakt, göz kürelerinin küçük kalması, görmeyi sağlayan göz tabakalarının etkilenmesi, ses telleri felci ve merkezi sinir sistemi bozuklukları gibi çeşitli sakatlıklar yaratacak ciddi bozukluklardır. Hamileliğin 7. ve 21.

haftaları arasında Suçiçeği geçirilmesi bebeğin anne karnında etkilenip yukarıdaki bozuklukların oluşması için en riskli dönemdir. Bu nedenle hamilelik öncesinde suçiçeği geçirmemiş ve aşılanmamış ve hamile kalmayı planlayan anne adaylarının en az 1 ay ara ile iki doz olarak suçiçeği aşısı yaptırmaları önem taşımaktadır.

Eğer suçiçeği geçirilip geçirilmediği hatırlanmıyor ve laboratuar tetkikleri ile de ortaya konma olanağı yok ise anne adayı mutlaka aşılanmalıdır. Bu arada yine unutulmaması gereken nokta suçiçeği aşısı uygulandıktan sonra en az 1 ay süreyle hamile kalınmaması gerektiğidir. Hamilelikte suçiçeği aşısı uygulanmaz.

Hamilelik Sırasında Aşı Yaptırmak

Hamilelik esnasında yapılabilecek ve yapılmayacak aşılar nelerdir?

Gebelik sırasında bağışıklık sağlanmasının ayrı bir önemi vardır. Bu durumda karşımızda hastalıktan korumamız gereken anne adayı, bunun yanında hem hastalıktan hem de aşının olası risklerinden korumamız gereken bebek vardır. Gelişim halinde olan bebeğe, annenin aşılanmasının getireceği riskler teoriktir.

Inaktif virüs aşıları, bakteri aşıları veya toksoidler ile aşılamanın fetusa ve anne adayına risk yaratmadığı bilinmektedir. Canlı aşıların ise teorik olarak fetusa zarar vereceğine inanılır.

Gebelik sırasında anne adayının aşılanması düşünülüyor ise, anne ve yeni doğana aşılamanın getireceği yararın, aşının teorik de olsa yaratacağı ters etkilerden fazla olması gerekir. Genel olarak, canlı virüs aşıları gebelikte yapılmaz. Çünkü teorik olarak aşıdaki canlı virüsün bebeğe geçeceğine inanılır.

Eğer canlı virüs aşısı bilinmeden gebe kadına verildi veya kişi aşı olduktan sonraki dört hafta içinde gebe kaldı ise oluşabilecek teorik risklerle ilgili gebeye bilgi vermek gerekir. Ancak bu durumun gebeliğin sonlandırılması için endikasyon teşkil etmediği de unutulmamalıdır.

Aşılama ile annenin ve dolayısıyla fetusun saglıgı korunurken geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması saglanır. Aşılama kararı alınırken fetusta doğabilecek potansiyel riskler ve faydalanım iyi tartılmalı ve değerlendirilmelidir.

Gebelikte Aşılamanın Amaçları: Gebelik esnasında doğumsal anomali (özürlülük), büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak (varisella, rubella vb). Erken doğum riskini ve prematüriteyi azaltmak.

Gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıklardan anneyi korumak (influenza, hepatit B vb). Yenidoğan bebeklerde enfeksiyonları azaltmak (GBS, streptecoccus pnomonia vb). Yenidoğanın ilk 6 ayında enfeksiyöz hastalık riskini ve dolayısıyla bebek hastalık ve ölüm riskini azaltmak.

Bu sayede sağlık maliyetini azaltmaktır.

Gebelikte aşı ne zaman yapılmalı ?

Olası bebekte özürlülük endişesini azaltmak ve ilk üç ayda zaten artmış olan düşük riski ile ilişkilendirilmemesi için için aşılar mümkünse 2. ve 3. üç ayda uygulanmalıdır.

Gebelikte Aşı Seçimi

Zararsız olan Aşılar

Tetanos difteri (Td) aşısı
Influenza(grip ) aşısı
Hepatit B(sarılık ) aşısı
Meningokok aşısı
Kuduz aşısı

Tetanos ve difteri toksoid aşısı (Td)
Tetanos hem annede hem de yenidoğanda yüksek mortaliteye sahiptir . Yılda 200.000 yenidoğanın tetanosdan öldügü bildirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tetanosa bağlı anne ve yenidoğan ölümlerini son yıllarda tamamen önlemeyi hedeflemektedir.  Aşı, yenidoğanı tetanosdan %100 korur.

Yenidoğan tetanosunu engellemek için tetanos aşısı gebelerde rutin olarak uygulanmalıdır. Aşılanmış, ancak son 10 yıl içinde bir difteri ve tetanos rapeli yapılmamış olan gebe kadınlara bir rapel dozu yapılmalıdır. Aşılanmamış veya kısmen aşılanmış olanların primer serileri tamamlanır.

Primer aşılama 3 doz olarak yapılır (ilk 2 doz birer ay ara ile, ikinci dozdan 6 ila 12 ay sonra da üçüncü doz olmak üzere ).

Grip aşısı (influenza aşısı)
Gebelik ve lohusalık dönemlerinde geçirilen grip hastalıgına baglı ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir .

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP), grip mevsiminde (Ekim-Mart) gebeliği 14 haftadan büyük olan tüm gebelere ve erken lohusalık dönemindeki annelere grip aşısı uygulanmasını önermektedir.

Toraks Derneği ise; grip aşısını grip geçirdiğinde ciddi komplikasyon gelişme olasılığı bulunan ve tıbbi sorunları (astım, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, immun yetmezlik…) olan gebeler için önermektedir. Yine 2.-3.

üç ayda grip geçirme riski olan gebeler de grip aşısı adaylarıdır.

Sağlık Bakanlığı’ nın gebelerde grip aşısı için önerisi ise; gebeliğin ilk 3 ayı içinde olan kadınlar (ancak doktor tarafından gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler) olarak belirlenmiştir.

Gebelik – Grip ve Grip Aşısı

Gebelik kendi başına, gribe yakalanmak için bir risk değildir. Ancak hamile birisi, grip olduğunda komplikasyon görülme şansı çok daha fazladır. Ayrıca hamileliğin son dönemlerinde gribe yakalanan gebenin, doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme şansı fazladır.

Grip aşısı canlı virüs içermeyen ve gebelik te kullanılabileceğiniz güvenli bir aşıdır. Amerikan jinekolog ve Obstetrisyenler Birliği, yayınladığı görüşünde, salgın mevsiminde gebeliğin ikinci ya da üçün trimesterinda olan kadınlara, grip aşısı olmaları önermektedir.

Ayrıca uzmanlara göre, aşı sonrası annede gelişen antikorların bir kısmı bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır. grip mevsimi genelde Kasım -Nisan aylarını kapsar. Hastalık en fazla Aralık ile Mart başına kadar olan dönemde görülür.

Salgın başladığında genelde ilk 3 hafta en etkili olduğu dönemdir hastalanan kişi sayısı sonraki 3-4 haftada giderek azalır. Aşı için en ideal dönem Ekim ayı ile Kasım ayı ortasına kadar olan zaman aralığıdır. Aşı sonrası antikor üretilmesi ve koruyuculuğun başlaması için 1-2 haftaya gerek vardır.

Grip aşısının koruyuculuğu %70-90 arasında değişmektedir.

Grip aşısı gebelikte ve emzirme döneminde güvenli olarak kabul edilmektedir. Grip aşısının olası yan etkileri Enjeksiyon alanında lokal hassasiyet ve şişlik (%10-64 olguda), hafif ateş ve halsizlik, Nadiren alerjik reakisyon şeklinde sayılabilir.

Grip aşısı kesinlikle gribe neden olmaz. Öte yandan grip aşısı hazırlanırken yumurta kullanıldığı için yumurtaya alerjisi olanlarda grip aşısı kontraendikedir ve yapılmamalıdır

Источник: http://www.renklinot.com/soru-cevap-2/gebelik-oncesi-grip-asisi-olmak-zorunlu-mudur.html

Hamilelikte Grip: Grip Aşısı Yaptırılır Mı? — Multi Yaşam

Gebelikte Grip Aşısı

Hamileyken grip olmak ile normal zamanda yaşanan grip arasında fazla fark yoktur. Ama grip ve üst solunum yolu iltihaplarının neden olduğu ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler hamilelik esnasında daha şiddetli yaşanabilir.

Hamilelikte grip belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Vücutta ağrı
 • Yorgunluk
 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Boğaz iltihabı
 • Öksürük
 • Titreme
 • Nadiren ishal veya kusma

Hamilelikte grip olmak eğer hastalık normal seyrinde ilerlerse ve tedavi aksatılmazsa bebeğe kesinlikle bir zarar vermez, bebeği etkilemez. Ama kontrol altına alınamayan çok yüksek ateş, bebekte doğum anomalilerine neden olabilir. Bu nedenle çok yüksek ateş varsa, kesinlikle üzerinde hassasiyetle durulmalıdır.

Hamilelikte grip aşağıdaki belirtilere yol açarsa hastaneye gitmelisiniz:

 • Yüksek ateşin 24 saat boyunca düşmemesi
 • Ateşin 38 dereceyi aşması
 • Nefes darlığı, nefes almada güçlük
 • Kanlı mukus
 • Göğüste veya karın boşluğunda ağrı ya da baskı hissi
 • Ani baş dönmeleri, bilinç bulanıklığı
 • Şiddetli veya kalıcı kusmalar
 • Gebeliğin beşinci ayından itibaren bebeğin hiç hareket etmediğini düşünüyorsanız
 • Yüksek ateşi kontrol altına alamıyorsanız

Hamilelikte grip virüslerin neden olduğu, tehli sonuçlar verebilecek bir hastalıktır. Bulaşıcı özelliği yüksektir. Grip olan bir bireyin hapşırmasına veya öksürmesine maruz kalmak; ya da bu kişi ile şahsi eşyaların ortak kullanımı hamilelikte gribe yol açabilir.

Yüksek ateş söz konusu olduğu zaman doktora gitmelisiniz. Hamilelikte grip nadiren de olsa doğum anomalilerine neden olabileceği için erken tedavi önemlidir.

Hamilelikte gribe iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

Hamileyken alınabilecek ilaçlar kısıtlıdır. Hamilelikte grip, mümkün olduğunca ilaç tedavisi haricindeki yöntemlerle hafifletilmeye çalışılmalıdır. Özellikle de hamileliğin ilk üç ayında. Ancak yüksek ateş söz konusu olduğunda veya vücut ağrıları rahatsız edici düzeye ulaştığında parasetamol veya asetaminofen (tylenol) ağrı kesiciler kullanılabilir.

 • En uygun doz için eczacınıza danışınız.
 • Bazı ilaçların birden fazla etken madde içerebileceğini unutmayınız.
 • Doktorunuz, faydalarının risklerinden daha fazla olacağını düşünürse tamiflu, relenza, peremavir vb. ilaçlar tavsiye edebilir.
 • İlaç tedavisinde son kararı kesinlikle doktorunuza bırakınız.

Dikkat: Grip tedavisinde sık kullanılan Nurofen gibi ibuprofen içeren ilaçların düşük riskini artırabileceği ve bazı diğer sorunlara neden olabileceği düşünülmektedir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle ibuprofen, naproksen, aspirin gibi iltihap giderici ağrı kesiciler kullanmamalısınız.

Yüksek ateş, hamilelikte grip belirtilerinin içinde tehli olandır. Aşağıdaki öneriler ateş düşürücü etki sağlayacaktır:

 • Ilık bir duş alın (soğuk duş titremeye ve yüksek ateşin artmasına neden olabilir)
 • Kalın giyinmeyin, tek kat elbiseniz olsun. Pamuklu, hava alan, esnek ve bol kıyafetler tercih edin.
 • Oda sıcaklığınız 22 derecenin üzerinde olmamalı.
 • Alnınıza ıslak bez yerleştirin.
 • Islak çorap giyerek yatakta uzanın, mümkünse uyuyun.

Gebelikte grip için bazı bitkisel tedaviler de mevcuttur. Ama lütfen rastgele otlar, çaylar vs. kullanmayın. Kesinlikle doktorunuza danışmadan gıda takviyeleri kullanmayın.

 • Bol bol su için.
 • Kaybettiğiniz sıvıları geri kazanabilmek için çorba için. Tavuk çorbası iyi bir seçenektir.
 • Taze sıkma portakal suyu içerek C vitamini alın, bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
 • Yeterince dinlenin.
 • Doktorunuzun önerdiği doğum öncesi vitamin ve minerallerinizi almayı unutmayın.

Hem tedavi seçeneklerinin daha az olması, hem de belirtilerinin daha şiddetli seyretme ihtimali; hamilelik esnasında gribe karşı korunmanın önemi artmaktadır. Hamilelikte gripten korunmak için aşağıdaki önerileri değerlendiriniz:

 • Hasta bir bireyin yakınında bulunmamaya gayret edin. Bu kişi aile bireylerinden biri ise daha dikkatli hareket etmeli, kişi tamamen iyileşene kadar temastan korunmalısınız.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Ellerinizle gözünüze, burnunuza ve ağzınıza temas etmeyin.
 • Evinizi sık sık havalandırın.

Grip aşısı, zayıflatılmış virüs içermez. Dolayısıyla hamilelikte güvenle grip aşısı yaptırabilirsiniz. Özellikle hamileliğinizin ilk 3-4 ayı kış mevsiminde geçecekse hem sizi hem de bebeğinizi etkili şekilde koruyacaktır.

Hamile kadınların gribe yakalanmaları durumunda oluşacak komplikasyonlardan da etkilenme olasılıkları yüksektir. Bu komplikasyonların başında bronşit gelmektedir.
Diğer komplikasyonlar:

 • Orta kulak iltihabı
 • Kan basıncının düşmesine sebep olan kan enfeksiyonu
 • Menenjit
 • Beyin iltihabı
 • Kalp iç zarı iltihabı

Balın pek çok faydası bulunmaktadır. Fakat organik balın temin edilmesi zordur ve pahalıdır. Organik saf bal bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.Limon anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Aynı zamanda vücudun pH değerini dengeler ve C vitamini açısından zengindir. Limonu yemeklerinizde kullanabilirsiniz ya da suyunu içebilirsiniz.Asya mantarları antiviral özelliğe sahiptir. Bu nedenle virüs yoluyla bulaşan hastalıklara karşı vücudu korurlar.Sarımsak bilinen en etkili antiviral gıdalardandır. Yemeklerde kullanacağınız ya da sade olarak yiyeceğiniz sarımsak etkili olacaktır.Tarçın antiviral ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Tatlılara ve içeceklere ekleyeceğiniz tarçın gribe karşı etkilidir.

Hamilelikte Grip Olacağınızı Hissederseniz Yapmanız Gerekenler

Dinlenin: Eğer çalışıyorsanız ve grip olacağınızı hissederseniz izin alarak evinizde dinlenmeye çekilin. Bu istirahat sırasında dış dünya ile olan ilişkinizi azaltın. Bu sayede virüslere maruz kalma riskiniz azalır.

Vitamin takviyesi alın:

Günlük olarak:

 • 250 mg D vitamini
 • 2000mg C vitamini (Gün içerisine yayılacak şekilde)
 • 50 mg çinko (İlk iki gün)
 • Verilen önerilerden oluşan tarifler
 • Soğan ve sarımsak ilave edilmiş Asya mantarı ya da tavuk çorbası yemeği.
 • Tarçın ilave edilmiş bir bardak sıcak süt
 • Limon ilave edilmiş bir bardak ılık su
 • Sıcak bitki çayları (her üç saatte bir bardak)

Eğer evden bir kişi grip olursa

 • Bu kişi ile ilgilenmesi için başka bir yetişkin bireyi görevlendirin.
 • Ellerinizi bol bol yıkayın.
 • Hasta kişinin eşyaları ile temastan kaçının.
 • Evinizi havalandırın.
 • Hasta kişiye hapşırması ve öksürmesi sırasında ağzını kapatmasını hatırlatın.

Источник: https://multiyasam.com/hamilelikte-grip-belirtileri-ve-tedavisi/

Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli midir?

Gebelikte Grip Aşısı

Hemen herkesin yılda bir kez yakalandığı, hatta bazı bireylerin her mevsim geçişinde bir de kış aylarında yakalandığı grip; çocuk, yetişkin, genç, yaşlı herkes için söz konusudur.

Grip aslında, birkaç gün içinde doğal önlemlerle, hafif bir dinlenme moduyla birkaç gün içinde kendiliğinden geçebilse de, çocuklar, yaşlılar ve hamileler söz konusu olduğunda grip çok daha ciddi seyredebiliyor.

Grip dolayısıyla biraz dinlenme, vücudu, bağışıklık sistemini güçlendirici bir beslenme çoğunlukla yeterli olurken, gripten fazlaca etkilenebilen yaşlılar, çocuklar ve hamilelerin tıbbi tedaviye ihtiyacı olabiliyor. Pek çok kişi önemsemese de aslında grip, soğuk algınlığına göre daha ciddi seyreden, zorlu geçen ve çok şiddetli sağlık sorunlarına da sebep olabilen bir salgın olabilir.

Gripten nasıl korunmak gerektiği, gribe karşı hangi önlemlerin alınması gerektiği, kimler nelere dikkat ederse gribe yakalanmayacağına dair uzmanlar pek çok öneri sunmakta, internette, televizyonda bu konuda çok fazla bilgi dolaşmaktadır.

Tıbbi açıdan bakıldığında ise gripten korunmanın bilinen tek bilimsel yolu grip aşısı olmak ve gribe sebep olan virüse karşı bir bariyer oluşturmaktır.

Grip aşısı, her ne kadar ortalama son 5 – 6 yıldır daha popüler hale gelmiş olmakla birlikte, kimler gönül rahatlığıyla grip aşısı olabilir, çocuklar ya da hamileler grip aşısı olabilir mi, olmalı mı gibi soruların yanıtlarını bilmek de çok önemlidir. Zira yaşamlarının hassas bir döneminde olan çocuklar ve hamileler için ekstra özen göstermek gerekiyor.

Gebelik söz konusu olduğunda kadınlar; yeme, içme, uyku, dinlenme, çalışma, sosyal yaşam gibi hayata dair her bir hususa özen göstermek durumundadır. Bu hassas süreçte grip olmak, tüm vücudu olumsuz etkileyen bir virüs kapmak bu süreci çok daha zorlu ve yorucu hale getirir.

Özellikle de gebelikte yaşanan ufak tefek her türlü rahatsızlığın hem anne adayını hem de bebeği gebelik dışındaki döneme göre çok daha olumsuz etkilediği göz önünde bulundurulduğunda grip sorununun da kesinlikle daha şiddetli ve ciddi geçmesi muhtemeldir.

Bir de grip, bulaşıcı bir hastalık olduğu için anne adayının sadece kendisine dikkat etmesi yeterli olmazken, başkalarından bulaşmaması için de ekstra bir özen göstermek gerekiyor.

Gribe yakalanmak istemeyen anne adayları, virüsün bulaşmasının muhtemel ortamlardan kesinlikle uzak durmalılar.

Grip nedir? Grip belirtileri nelerdir?

Grip, bulaşıcı ve ciddiye alınması gereken virüs kaynaklı bir hastalıktır. Çoğunlukla kişinin burun, boğaz ve akciğerlerini etkileyen grip, yaşam kalitesini düşürür.

Grip pek çok farklı şekilde ve farklı yolda bulaşabildiği için, bir grip olup olmaması, gribe yakalanıp yakalanmaması, temas ettiği, maruz kaldığı ortamlar ve bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu gibi pek çok hususla ilgilidir.

Grip, herkesin kolayca yakalanabileceği bir rahatsızlık olmakla birlikte, gribin semptomları aslında herkeste farklılık gösterebilmekte, duruma, sorunun şiddetine göre değişiklik göstermektedir.

Gripte önemli olan grip belirtileri konusunda bilinçli olup zamanında önlem almak, gerekiyorsa müdahale etmektir. Zira doğru zamanda önlem alınmamış ve müdahale edilmemiş grip vakalarının tedavisi çok uzun sürebilmekte, semptomlar normalden daha şiddetli seyredebilmektedir.

Çok nadir de olsa zamanın tedavi edilmeyen grip vakalarında ölüm bile söz konusu olabilir.

Gribin belirtilerine gelince; öncelikle vücutta hafif kırgınlık, halsizlik, yorgunluk, sonrasında solunum yollarında ağrı, sızı, nefes almakta zorluk şeklinde kendini gösterir.

Eğer bu ilk belirtilerde müdahale edilmezse baş dönmesi, baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı ve giderek şiddetlenen öksürük nöbetleri yaşanır.

Hatta bunun biraz daha ileri vakalarında tüm vücudu, tüm organları olumsuz etkileyecek bir semptomlar zinciri yaşanabilir, hastanede yatarak tedavi gerekebilir.

Gebelikte grip belirtileri nelerdir?

Grip; genellikle her yaş grubunda ve her durumda yaklaşık olarak aynı belirtileri gösterir. Fakat gebelik döneminde anne adayının bağışıklık, sistemi, organları ve tüm vücudu çok daha hassas olduğu için belirtiler çok daha kısa süre içinde şiddetlenebiliyor, bebeği olumsuz etkileyecek kadar sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu bağlamda gebelikte grip vakalarında;

 • Boğazda ağrı, sızı ve yanma hissi,
 • Nefes alıp verirken zorlanma,
 • Ani ve şiddetli baş dönmesi,
 • Bebeğin hareketlerinde fark edilir derecede azalma,
 • Tüm vücutta halsizlik, yorgunluk, kırgınlık hissi,
 • Şiddetli baş ağrısı nöbetleri,
 • Burun tıkanıklığı hissi, burunda akıntı,
 • Şiddetli öksürük,
 • Uyku hali gibi belirtiler yaşanır.

Hamilelikte grip anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkiler

Hamilelik dönemi kesinlikle çok hassas bir dönemdir. Normalde kısa sürede, basit önlemlerle atlatılabilen rahatsızlıklar, gebelik döneminde çok daha ciddi seyredebilir, şiddetli semptomlar yaşanabilir.

Çünkü hamilelikte salgılanan hormonlar, kilonun kısa sürede artması, değişen kan basıncı değeri anne adayını fiziksel ve ruhsal açıdan çok hassas bir hale getirir. Dolayısıyla da grip gibi viral, bulaşıcı bir rahatsızlık durumunda iyileşmek çok daha zor olur.

Hamilelikte grip olan anne adayları genel olarak;

 • Gebelikte yaşanan şikayetlerin daha şiddetli yaşanması,
 • Zamanından daha erken doğum,
 • Düşük,
 • Zatürre,
 • Bronşit gibi pek çok ciddi sorun yaşayabilirler.

Hamilelikte yaşanan gribin bebeğe etkileri;

 • Fiziksel gelişim geriliği,
 • Normalden düşük doğum ağırlığı,
 • Erken doğum şeklinde sıralanabilir.

Hamilelik döneminde yaşanan grip, zamanında tedavi edilmezse, ilerleyen dönemde rahatsızlık şiddetlenir, nadir de olsa ölü doğum ya da anne adayının yaşamını yitirmesi gibi olumsuz sonuçlar yaşanabilir.

Hamilelikte grip aşısı yapılır mı?

Aşı, bir rahatsızlığın olmaması için önlem amaçlı olarak uygulanmaktadır. Yani aşı, bir hastalığı tedavi etmek değil, daha var olmadan önleyebilmek amaçlı yapılmaktadır. Dolayısıyla da grip aşısı, kişinin grip olmaması için önlem olarak yapılır. Bu bağlamda grip olma riski taşıyan kişiler, daha gribe yakalanmadan önce aşı olmalıdır.

Fakat hamilelikte alınan ilaçlar, yapılan aşılar konusunda çok dikkatli olmak gerekir. İşte bu sebeple de hamilelikte grip aşısı yapılıp yapılmayacağı konusunda olumlu, olumsuz pek çok yaklaşım bulunuyor. Gebelikte grip aşısı konusunda uzmanların genel görüşü; aşı yapılmasının bir sakıncası olmayacağı şeklindedir.

Çünkü grip aşısının bebeğe ya da anne adayına zarar verebileceğine dair her hangi bir bilimsel veri yoktur.

Hamilelikte grip aşısının faydaları nelerdir?

 • Grip ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Gribe yol açan virüslere, mikroplara karşı bağışıklık geliştirir.
 • Hamilelik dolayısıyla zayıflayan vücudun savunma sistemi bazı virüs ataklarına karşı güçlenir.
 • Bazı antikorlar bebeğe ulaşarak koruyucu etki gösterebilir.

Hamilelik döneminde grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Gebelikte ya da gebelik dışındaki dönemde grip aşısı yapılması için genellikle Mart ve Ekim ayları tercih edilir. Zira ilkbahar ve kış aylarında bireylerin gribe yakalanma riski daha yüksektir.

Fakat bu konuda en doğru kararı gebeliği takip eden doktor verecektir.

Bununla birlikte eğer anne adayı, gebe kalmadan önce aşı döneminde grip aşısı olmuşsa gebelik boyunca gripten korunma olasılığı çok yüksektir.

Hamilelikte grip aşısı yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli?

 • Grip aşısı enjeksiyon şeklinde yapılmalı, hamilelikte aşının burun spreyi olarak uygulanması güvenli olmaz.
 • Alerjiler bakımından hassas olanlar, aşıdan sonra çok dikkatli olmalılar.
 • Anne adayı sağlıklıyken aşı yapılmalı.
 • Kesinlikle cıva içermeyen aşılar yapılmalı.
 • Yumurta alerjisi olan anne adaylarına, yumurta proteini içermeyen aşılar yapılmalı.

Источник: https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-grip-asisi-guvenli-midir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.