Gebelikte Hangi Aşılar Yaptırılabilir?

içerik

Hamilelikte Yapılan Aşılara Dair Kafana Takılan Her Şey | Anneysen.com

Gebelikte Hangi Aşılar Yaptırılabilir?

Hamilelik esnasında yaşayabileceğin bazı sorunların tek çözümü aşı yaptırmak olacak. Ama bu aşıların tamamı senin için güvenli mi, hangileri sen ve bebeğin için zararlı, neyi, ne zaman yaptırman lazım biliyor musun?

Bu yazımızda hamilelikte yapılan aşılarla ilgili bilmen gereken her şeyden bahsettik.

Önce, bu süreçte yaptırabileceğin güvenli ve tehli aşılara bir bakalım.

Hamilelikte yaptırılabilecek aşılarÖzel durumlarda yapılan aşılarHamilelikte tehli olan aşılar
TetanosHepatit ABCG (verem aşısı)
DifteriPnömokokKızamık
Hepatit BPolioKızamıkçık
Grip (Influenza)TifoSuçiçeği
MeningokokŞarbonKabakulak
KuduzSarı Humma
Boğmaca
Sarı Humma
 • Tabloda ilk grupta belirttiğimiz aşıların sen ve bebeğin için bir zararı yok, güvenle yaptırabilirsin.
 • İkinci gruba aldığımız aşılar, doktorunun senin için gerekli gördüğü takdirde yaptırabileceklerinden. Bunlar bir miktar tehli olabilir. Ama risk-yarar oranına bakıldığında aşılama yapmak, bu hastalıkları geçirmekten daha tehsizdir.
 • Üçüncü gruptaki aşılar ise hiçbir şekilde yaptırmaman gerekenlerden. Çünkü bu aşılar, hastalıkla savaşmak ve bağışıklık sağlamak için gerçek virüsler içerir. Bunlara canlı aşılar denir. Çocukluk çağı hastalıklarının çoğu bu aşılarla tedavi edilir. Ancak bunlar hamilelikte yapıldığında hem sana hem de bebeğine ciddi zararlar verebilir. Böyle bir riskin varsa hamileliğinden önce tüm kontrollerini yaptırıp aşılarını olman gerekir.

Bilmen gerekenler burada: Hamile Kalmadan Önce Hangi Testleri ve Aşıları Yaptırmalısın?

Hamilelikte aşı neden yaptırılır?

Hamileliğinde bazı aşıları yaptırman gerekli. Çünkü bu, sende ve bebeğinde görülebilecek önlenebilir hastalıkların önüne geçme konusunda başarılı bir yöntem. Aşılama ile bebeğin doğduktan sonra 6 aya kadar ona koruma sağlayabilirsin. Genel olarak hamilelikte gereken aşıları yaptırmanın amaçları şöyle:

 • Bebekte görülebilecek olan doğumsal bozuklukları engellemek,
 • Büyüme geriliği, düşük ve ölü doğumun önüne geçmek,
 • Erken doğum oranını azaltmak,
 • Şiddetli yaşanan hastalıkların semptomlarını hafifletmek,
 • Yenidoğan bebeklerde enfeksiyon oranını azaltmak.

Bu bilgiler de önemli: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Gereken aşılar genellikle hamileliğin 4. ayından sonra yapılmaya başlar. Bunun nedeni, bebeğin gelişim sürecine engel olmamaktır. Erken dönemde yapılacak aşılar, bebeğin sağlığını bozabilir ve ölü doğumlara neden olabilir.

Gebelikte tetanos aşısı yaptırmak şart mı?

Eğer hiç tetanos aşısı olmadıysan ya da üzerinden en az 10 yıl geçtiyse hamileliğinde yaptırman gerekir. Çünkü bebeğin dünyaya geldiğinde ölümcül özellikler taşıyan yenidoğan tetanosu riski altında olabilir. Eğer hamileliğinde bu aşıyı yaptırırsan, bebeğini de koruma altına almış olursun.

Hamilelikte tetanos aşısı takvimi

Tetanos aşısı 5 dozda tamamlanır. Bu bilgileri bir tabloda inceleyebiliriz.

DozlarUygulama zamanıEtki süresi
Doz 1Hamileliğin 4. ayında
Doz 2İlk dozdan en az 4 hafta sonra1-3 yıl
Doz 32. dozdan en az 6 hafta sonra5 yıl
Doz 43. dozdan en az 1 yıl sonra veya 2. gebelikte10 yıl
Doz 54. dozdan en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikteDoğurganlık süresi boyunca

Bilgin olsun: Amniyosentez Nedir, Ne Zaman ve Kimlere Yapılır?

Hamilelikte tetanos aşısının yan etkileri nelerdir?

Bir aşı yaptırdığında çeşitli yan etkiler ortaya çıkar. Tetanos aşısında da bunlar görülecektir. Ancak bu yan etkiler hamile olmanla herhangi bir değişiklik göstermez. Herkeste beklenen sonuçlar sende de ortaya çıkar. Tetanos aşısının yan etkilerine kısaca bir bakalım.

 • Aşı yapılan yerde ağrı,
 • Hafif ateş,
 • Ciltte kızarıklık,
 • Geçici kramp ve kasılmalar, tetanos aşısının yan etkilerinden.

Hamilelikte tetanos aşısı nerede yapılır?

Tetanos aşısını aile hekimliğinde ve sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yaptırabilirsin.

Hamilelikte grip aşısı

Grip, genellikle soğuk havalarda bir virüs nedeniyle ortaya çıkar ve çok bulaşıcıdır. Özellikle bağışıklığı düşük insanlara hemen geçer ve ağır görülebilir. Gebeliğinde bağışıklığın bir miktar düşeceği için sen de bu riskle karşı karşıya kalabilirsin. Hamileyken grip olmak, çok fazla ilaç kullanamayacağın için de daha zor olacaktır.

Bu yüzden hem kendini hem de bebeğini korumak için grip aşısı olabilirsin. Grip aşısı, canlı virüs aşısı olmadığı için herhangi bir zararı olmaz. Ayrıca bu aşı, bebeğin doğduktan 6 ay sonra bile onu koruyabilir.

Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılır?

Bu hastalık kış aylarında arttığı için soğuklar bastırmadan hemen önce grip aşını yaptırabilirsin. Ekim ya da kasım ayı uygun olacaktır.

Dikkat dikkat: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehli, Hangileri Tehsiz?

Hamilelikte Hepatit B aşısı

Hepatit B’nin bulaşma yolları kan ve cinsel birlikteliktir. Eğer Hepatit B kaptıysan buna neden olan virüs, 2-6 ay içerisinde gribe benzer belirtiler gösterir ve vücudunda kalıcı bir şekilde kuluçkaya geçer. Yani Hepatit B taşıyıcısı olursun. Böyle bir durumda hastalığı doğum yoluyla bebeğine de geçirirsin.

Ancak Hepatit B, bebeğine yalnızca doğum sırasında geçer. Hamileyken bebeğine hiçbir etkisi olmaz. Bunu engellemek için hamileliğinde Hepatit B aşısı yaptırabilirsin.

Eğer;

 • Daha önce bu hastalığı geçirdiğin kanıtlandıysa,
 • Eşinde Hepatit B varsa,
 • Yakın zamanda uyuşturucu madde kullandıysan,
 • Gebelikten en az 6 ay önce birden çok kişiyle cinsel birliktelik yaşadıysan, kesinlikle bu aşıyı yaptırmalısın.

Videomuzu izle, bilgi sahibi ol!

Hamilelikte meningokok aşısı

Eğer hamileliğin esnasında vücudunda menenjit salgılarına rastlanırsa doktorun hem seni hem de bebeğini korumak amacıyla meningokok aşısı olmanı önerebilir. Bu aşının herhangi bir zararı yoktur. Doktorun gerekli görürse yaptırabilirsin.

Hamilelikte kuduz aşısı

 • Eğer kuduz olduğunu düşündüğün, tehli bir hayvanla temas ettiysen,
 • Bir hayvan seni tırmıkladıysa ya da ısırdıysa risk almamak için kuduz aşısı olabilirsin.

Bu aşının senin veya bebeğin için herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte böyle bir sorun da var: 9 Madde ile Gebelikte Toksoplazma Enfeksiyonu

Kaynaklar:

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?-Heidi Murkoff

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-hamilelikte-yapilan-asilara-dair-kafana-takilan-her-sey_1258

Hamilelikte Asla Yapılmaması Gereken Canlı Hücre Aşıları

Gebelikte Hangi Aşılar Yaptırılabilir?

Hamilikte yapılması gereken aşılar, anne adayı ile bebeğin sağlıklı kalmasına destek olur. Aşı, yıllar boyunca hastalıkların ve buna bağlı olarak ölümlerin azaltılmasındaki en önemli buluşlardan biridir. Gebelikte aşı, genellikle ikinci üç aydan sonra başlar. (3.

Trimester) Hamilelikte uygulanan aşılamanın en önemli amaçlarından birisi bebekte büyüme geriliği, nörolojik problemlere neden olabilecek enfeksiyonlardan korumak ve ölü doğum riskini azaltmaktır. Ancak, hamilelere canlı aşı yapılması kesinlikle önerilmez.

Peki, Hamilelik döneminde hangi aşıların yapılması sakıncalıdır? Hamilelikte hangi aşılar, kaçıncı haftalarda yapılır?

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar

Anne adayına hamilelik dönemi boyunca uygulanacak aşılar, genellikle ikinci üç aydan sonra başlar. Aile Hekimliği (Sağlık ocağı), doktor tarafından uygulanan aşıların anne karnında yaşamakta olan bebekle, yenidoğan bebeklerde oluşması muhtemel enfeksiyonların azaltılması amaçlanır.  

Aile Hekimliğine (Sağlık Ocağı) Başvurulması Gerekiyor

Hamilelikte yapılacak aşılar için öncelikle bağlı bulunduğunuz Aile Hekimliğine eski adıyla sağlık ocağına başvurmanız gerekiyor. Aile Hekimliği gebe izlemleri programı kapsamında; kişisel bilgilerinizi, tıbbi öykünüzü, daha önceki gebeliklerinizle ilgili bilgiyi, mevcut gebelik öykünüzü alır.

Bunun yanında fiziki muayene, gerekli laboratuvar testleri ile verilecek ilaç desteği, tedaviler ve bağışıklama ve gebeliğe bağlı olan yakınmalar hakkında anne adayını bilgilendirir. Gebeye yapılacak aşılardan tetanoz bağışıklamasının 12. haftadan itibaren yapılabileceği belirtiliyor. Gebeliğin geç bir dönemde tespit edilebileceği düşünüldüğünde 4.

ayda ya da ilk izleminde birinci doz uygulanabiliyor ve Aşı takvimine uygun olarak diğer dozlara devam ediliyor.

Anne Adayına Danışmanlık Veriliyor

Aile Hekimliğince anne adayına; beslenme ve diyet, gebelikte cinsel yaşam, fiziksel aktivite ve çalışma koşulları, ağız ve diş sağlığı, hijyen ve genel vücut bakımı, sigara alışkanlığı, alkol alışkanlığı ve madde bağımlılığı, tetanoz toksoid immünizasyonu, ilaç kullanımı konularında danışmanlık veriliyor. Anne adayı gebelikte teh işaretleri konusunda da bilgilendiriliyor.  

Hamilelikte Aşı Takvimi

Hamilelik döneminde yapılacak aşıların hangi haftalarda ve aylarda yapılacağını gösteren aşı takvimi mevcuttur. Bu takvime göre, hamilelikte uygulanacak aşılar ve haftaları;   

Bakmanızda Fayda Var: Gebelikte Hepatit B Aşısı Neden Yapılır?

Hamilelikte Grip Aşısı

Grip virüsü her yıl kendisini yenileyerek karşımıza çıkar. Her yıl oluşan grip virüsü için, her yıl yeni bir aşı oluşturulmaktadır.

Uzmanlar hamile anne adayının, grip aşısı yaptırmasının hiçbir sakıncası olmadığını belirtirler.

Grip aşısının hiçbir şekilde gribe sebebiyet vermediği, aşılama sonrasında görülen üst solunum yolları enfeksiyonun tamamen tesadüften ibaret olduğu ifade ediliyor.   

Hamilelikte Meningokok Aşısı

Anne adayında hamilelik döneminde meydana gelen, menenjit salgıları nedeniyle yapılan bir aşıdır. Bu aşının bebeğe ve anne adayına verdiği bir zarar henüz tespit edilememiştir. Bebeği ve anneyi çok iyi koruyan bir aşıdır. Doktor tarafından, ancak ihtiyaç görüldüğü durumlarda yapılır.

Hamilelikte Tetanos Aşısı

Tetanos aşısı normal zamanda olduğu kadar gebelik döneminde de ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle daha önce hiç tetanos aşısı yaptırmamış anne adaylarının hamilelik dönemi içerisine mutlaka tetanos aşısını yaptırmaları gerekir. Gebelik döneminin ikinci ve üçüncü üç ayında tetanoz aşısı yapılır. Bir ay ara ile yapılan bu aşının 2.

si yapıldıktan 6 ay sonra 3. doz aşının yapılması gerekir. Eğer anne adayına hamilelik döneminden önce tetanos aşısı yapılmış ise, daha önce yapılan iki aşının arasından 10 yıldan daha az bir süre geçmiş ise, anne adayının bu aşıyı yaptırmasına gerek yoktur. Bu süre 10 yıldan daha fazla ise, anne adayının tek doz aşı yaptırması gerekir.

 

Bakmakta Fayda Vardır: Hamilelikte Tetanos Aşısının Önemi   

Hamilelikte Kuduz Aşısı

Anne adayının şüpheli hayvanlarla temas kurduğu zamanlarda kuduz aşısının yapılmasında sakınca olmadığı belirtilir. Bu nedenle anne adayları böyle bir durumla karşı karşıya kaldıkları zaman, direkt kendilerine en yakın olan sağlık kuruluşuna giderek, gebelik haftasını belirtip gerekli olan müdahalenin yapılmasını sağlaması gerekir.

Hamilelikte Yapılacak Aşılar

 • Hepatit A; Ancak yüksek riskli bir durum anında yapılması önerilir.
 • Hepatit B; Hamilelik esnasında bazı durumlarda tavsiye edilir. Hepatit B enfeksiyonu açısından riskli olan kadınlar muhakkak aşı yaptırmalıdırlar.
 • Grip aşısı: Yapılması önerilir.
 • Tetanos (Difteri):  Yapılması önemle tavsiye edilen ve mutlaka yapılması istenen aşılar arasında yer alır.
 • Kuduz: Anne adayının hayvanlarla teması sonrasında ve doktor tarafından gerekli görülürse yapılabilir.

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen Aşılar

 • MCV4 (Menenjit); Doktor tarafından gerek görüldüğü taktirde yapılabilir.
 • Sarı Humma; Anne adayına bulaşma riski çok yüksek ise ancak yapılabilir.
 • Polio; Teorik olarak yapılması önerilmez. Anne adayını acil koruma gerekli olduğu ve yüksek enfeksiyon riski taşınması durumlarında yapılabilir.
 • MMR; (Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık) Hamilelikte önerilmez, bu dönemde sakıncalıdır.
 • HPV; Yaptırılması önerilmez.
 • Verem aşısı (BCG); Yapılması sakıncalı görülür.
 • Suçiçeği; Yapılması sakıncalı görülür.

Hamilelikte Asla Yapılmaması Gereken Canlı Hücre Aşıları;

 • Kabakulak
 • BCG
 • Kızamıkçık
 • Kızamık

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/hamilelikte-yapilmasi-gereken-asilar/

Hamilelikte Tetanos Aşısı

Gebelikte Hangi Aşılar Yaptırılabilir?

Tetanos, clostridium tetani bakterisinin vücuda girmesiyle meydana gelen bir enfeksiyondur. Clostridium tetani bakterisinin, tetanos aşısı olmamış bir vücuda girmesi tetanospazmin adı verilen bir maddenin salgılanmasına yol açar.

Tetanospazmin adlı maddenin vücuda girmesi sebebiyle de vücutta bulunan kaslar, kontrolsüz şekilde kasılır, ciddi bir hastalık durumu ortaya çıkar. Böyle bir durumda hastanın solunum kasları ilerleyen dönemde felç geçirebilir, hastada solunum yetmezliği ortaya çıkabilir.

Hayatın her döneminde yaşanması durumunda çok ciddi bir sorun olan tetanos, özellikle de çocukluk ve gebelik dönemlerinde daha tehli olabiliyor.

Gebelikte anne adayının olası tüm rahatsızlıklardan korunabilmesi sağlık sorunlarının mümkün olduğunca önlenebilmesi için gebelik planlandığı dönemden aşılanması çok önemlidir.

Mümkünse gebe kalmadan önce yapılan aşılar anne adayının ve bebeğin pek çok sağlık sorunundan korunmasını sağlamaktadır. Özellikle de yenidoğanın önlenebilir morbidite ve mortalitesinin azaltılması için aşılanma çok önemlidir.

Bu sebeple de gebelikte aşılama rutinine genellikle gebeliğin 2. üç aylık dönemde başlanır ve aşılar sırasıyla eksiksiz bir şekilde uygulanır.

Zamanında ve uygun şekilde yapılan aşılama sayesinde annenin ve anne karnındaki bebeğin sağlığı korunur, bebeğe geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın da yaşamının ilk 6 ayı içinde enfeksiyonlardan korunması sağlanır.

Gebelikte ölü virüs ya da bakteri ve toksoid kullanılarak yapılan aşılama işlemlerinde şimdiye kadarki dönemde herhangi bir riskli duruma rastlanmamıştır.

İşte bu sebeplerle annelerin emzirme döneminde de aşılanmasının herhangi bir sakıncası, hatta aşılanma gereklidir.

Gebelik dönemindeki aşılamanın amaçları nelerdir?

 • Gebelik sürecinde bebeği konjenital malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik sorunlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak,
 • Erken doğuma dair riskleri azaltmak,
 • Gebelik sırasında ortaya çıkan hastalıkların şiddetli seyretmesini önlemek,
 • Yenidoğanda var olabilecek enfeksiyonları azaltmak

Gebelikte Hepatit B, grip ve tetanos aşısı gibi aşılar yapılırken, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği aşısı gibi canlı aşıların yapılması sakıncalıdır. Tetanos aşısı canlı mikroorganizma içermediğinden ve tetanosa yakalanma riski ölümcül olabileceğinden gebelikte mutlaka yapılmalıdır.

Gebelikte hangi aşılar yapılır?

 • Gebelikte Hepatit B aşısı

Hepatit B taşıyıcısı olan anne adaylarının bebeklerine doğum sırasında Hepatit B bulaşabilir. Bu yüzden de Hepatit B taşıyıcı annelerin bebekleri doğar doğmaz ilk 12 saat içinde aşılanmalıdır.

 • Gebelikte influenza (grip) aşısı

Grip, her yaştan hemen herkesin yılda en az bir kez yakalandığı bir sağlık sorunudur. Gripten korunmak amaçlı olarak yapılan grip aşısı da her yıl oluşan antijene göre hazırlanan bir ölü virüs aşısıdır. Gebelikte de gripten korunmak için grip aşısı yapılabilirken, emzirme döneminde de güvenle grip aşısı uygulanabilir.

Aslında aşıların, gebelik planlandığı dönemde yapılması en doğrusudur. Gebe kalmadan önce aşı yaptırmamış olan anne adaylarına ise gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde birer ay ara ile iki doz tetanos aşısı yapılır.

İkinci doz tetanos aşısından 6 ay sonra ise üçüncü doz verilir.

Ancak gebelik öncesinde tetanos aşılarını olmuş olan anne adaylarında aşının ardından 10 yıldan fazla zaman geçmişse tek doz tetanos aşısı yapılırken, aradan 10 yıldan daha az zaman geçmemişse yeniden yapılmasına gerek yoktur.

Gebelik döneminde tetanos aşısının yapılması hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Zira bir yenidoğanda gelişebilecek olan bir tetanos vakası % 60 oranında ölümcül olabilir.   

Zamanında tetanos aşısı yapılan anne adayının vücudunda oluşan antikorlar bebeğe de geçer ve bebeği yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanosa karşı korur.

Tetanos aşısının gebelikte yapılmasının temel sebebi bebeği yenidoğan tetanosundan koruyabilmektir.

 Doğumun ardından bebeğe DTB (difteri, tetanos, boğmaca) aşısı adı altında üçlü aşı yapılır ve bu şekilde tetanosa karşı da bağışıklık sağlanmış olur. Bunun ardından da 10 yılda bir tetanos aşısının tekrar edilmesi gerekir.

Tetanos hastalığı nasıl geçer?

Tetanos aşısı olmayan kişilere; steril olmayan koşullarda yapılan kürtaj, uygunsuz koşullarda yaptırılan doğum, ameliyatlar, enfeksiyonlar, yaralanmalar, trafik kazaları, çivi batması gibi kazalarda direkt temasla kana geçer ve hızlıca çoğalır.

Steril olmayan ortamlarda ve sosyo – ekonomik açıdan gelişmemiş ülkelerde tetanos sorunu yaygın olarak görülür ve çoğunlukla göbek bağının uygun olmayan şekilde kesilmesi sonucu oluşur. Bu şekilde gelişen tetanos ile de yenidoğan ölümlerinde artış olur. Zaten gelişmemiş ülkelerde yenidoğan ölümlerinin en yaygın sebebi tetanosdur.

Anne adayının gebe kalmadan önce ve gebelikte aşılanması ile hem anne adayları hem de yenidoğanlar korunabilmektedir. Bebek, anne rahmindeyken anneden aldığı antikorlar sayesinde korunur.

Gebelikte tetanos aşısı yapılır mı?

Gebelikte yapılması gereken aşıların başında tetanos gelir.

Gebelik döneminde anne adaylarına kızamık, kabakulak ve suçiçeği gibi canlı virüs içeren aşıların yapılması sakıncalıyken, tetanos aşısı, bebek ve anne için hiçbir sakıncaya yol açmadığı için güvenle yaptırılabilir.

Tetanos aşısı yapılamasıyla, anne adayında bu bakteriye karşı antikor oluşur, antikorlar bebeğe geçerek, yeni doğanı da tetanostan korumuş olur. Tetanos aşısının gebelik döneminde yapılmasının sebebi de yenidoğan bebeği bu riskten korumaktır.

Tetanos aşısı gebelikte ne zaman ve kaç kere yapılır?

Tetanos aşısının, hamileliğin herhangi bir döneminde uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ancak genellikle doktorlar, gebeliğin 3. ayının bitmesinden sonra yapılması önermekteler.

Eğer anne adayı daha önce tetanos aşısı olmuş ve üzerinden 10 yıl geçmemişse, bir daha tetanos aşısı olmasına gerek yoktur. Fakat anne adayı tetanos aşısı olmuş ve üzerinden 10 yıl ya da daha fazla süre geçmiş ise tek doz tetanos aşısı yaptırılması yeterli olacaktır.

Ancak anne adayı, hiç tetanos  aşısı olmamış ise, gebeliğin 3. ayından sonra tetanos aşısı yapılır. Bu aşıdan bir ay sonra ikinci doz, ardından 6 ay sonra bir doz daha yapılarak tamamlanır.

Eğer anne adayı, gebelik sürecinde kirli metal ya da çivi gibi şüpheli bir madde ile temas etmiş ise zaman kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurmalıdır. Bu durumda anne adayına tetanos aşısı ile beraber tetanoz immunglobulin de yapılabilir.

Gebelikte tetanos aşısı zaman çizelgesi

İlk doz tetanos aşısı: Gebeliğin 4. ayında yapılmakta ve koruma süresi bulunmamaktadır.

İkinci doz tetanos aşısı: 1. tetanos aşısından en az 4 hafta sonra yapılır ve 1 – 3 yıl arasında koruyuculuk sağlamaktadır.

Üçüncü doz tetanos aşısı: 2. tetanos aşısından en az 6 ay sonra 3. doz tetanos aşısı yapılır ve bu aşı 5 yıl süreyle korur.

Dördüncü doz tetanos aşısı: 3. tetanos aşısından en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelik döneminde yapılır ve 10 yıl boyunca koruma sağlar.

Beşinci doz tetanos aşısı: 4. tetanos aşısından en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelik döneminde uygulanır ve kadını doğurganlık çağı boyunca korur.

Yukarıda sıralanan hususlar göz önünde bulundurarak tetanosun çok ciddi bir sağlık sorunu olduğu ve korunmak için mutlaka aşılanması gerektiği gerçektir. Özellikle de gebelik planlandığı dönmede tetanos aşısı yapılması, olmamışsa da gebelikte tetanos aşısı yapılması önemlidir.

Источник: https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-tetanos-asisi

Hamilelikte (gebelikte) tetanoz aşısı

Gebelikte Hangi Aşılar Yaptırılabilir?
Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Tetanoz, clostridium tetani denen doğada bulunan bir bakterinin neden olduğu ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hastalığa bağlı ölüm oranı %60 civarındadır.

Bu oran anne ve bebeklerde daha yüksektir. Halk arasında tetanoz paslı demir veya iğne batmasından kaynaklandığı düşünülür ama bu bakteri toprakta ve tüm kirli yüzeylerde bol miktarda bulunur. Genelde kesici veya delici bir yaralanma sonucu oluşur. Bakteri uygun ortamda çoğalarak bir tür nörotoksin üretir.

Bu nörotoksin sinir sistemini felce uğratır, böylece ölüme neden olur.

Tetanoz hangi yaş grubunda sık görülür?

Tetanoz hastalığı her yaş grubunda görülebilir. Ancak anne ve yenidoğan bebeklerde daha ölümcüldür. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre tetanoz aşısının henüz yaygın olmadığı 1988 yılında dünyada 787.000 bebek yaşamlarının ilk ayında tetanoz nedeniyle kaybedilmiştir.

Aşının daha yaygın ve etkin kullanılmasıyla 2013 yılında tetanozdan ölüm %94 oranında azalmış ve tüm dünyada bebek ölümleri 49.000’e düşmüştür. Amaç basit ve son derece ucuz bir aşı kullanılarak engellenebilecek bu hastalığa bağlı bebek ve anne ölümlerini sıfırlamaktır.

Ülkemizde etkin aşılama nedeniyle uzun süredir anne ve yenidoğan tetanozu vakası görülmemektedir.

Tetanoz neden olur? Tetanoz nasıl bulaşır? Tetanoz etkileri nelerdir?

Anneler ve anne adayları, kesici-delici yaralanmalardan tetanoz kapabilirler. Ancak genelde temiz olmayan ortamlarda, steril olmayan aletlerle yapılan küretajlar, düşükler ve doğumlar nedeniyle tetanoza yakalanabilirler.

Bebekler ise; temiz şartlarda yapılmayan doğumları takiben göbek kordonunun steril olmayan bir aletle (makas, bıçak, jilet vb) kesilmesi, göbek bakımının uygun yapılmaması veya göbek üzerinin temiz olmayan bezlerle kapatılması sonucu tetanoza yakalanabilirler.

Genelde tetanoz aşısının yapılmaması, evde sağlık personeli olmadan temizliğe dikkat edilmeden yapılan doğumlar, lohusalık döneminde yara bakımına dikkat edilmemesi, bebeğin kordonun steril olmayan bir aletle kesilmesi, göbek bakımının doğru yapılmaması ve ülkemizde azalsa bile hala bazı bölgelerde devam eden toprağa yatırma-toprağa sarma, anne ve bebek tetanozunun en önemli nedenleridir.

Tetanoz bulaşırsa ne olur? Tetanoz belirtileri nelerdir? Tetanoz öldürür mü?

Clostridium tetani bakterisi vücuda, kesi veya yara bulunan bölgeye temas eden temiz olmayan yüzeylerden, toz-topraktan, paslı metal vb şeylerden bulaşır. Hastalığın bulgularının ortaya çıkması (tetanoz kuluçka süresi) 3-21 gün (ortalama 10 gün) sürer.

Oksijensiz ortamda çoğalarak, bir tür nörotoksin üretir. Bu toksin kaslarda sertleşme ve sürekli kasılmaya neden olur. Öncelikle çene kaslarında kasılma, çenede kitlenme olur. Hasta ağzını açamaz, bir şey yiyip içemez, nefes alamaz. Tüm vücut kaslarında etkilenme, kas spazmları ve tüm kaslarda sertleşme olur.

Vücut kaskatı kesilir. Hastada ateş, terleme, nöbet geçirme, tansiyonda yükselme –düşme, kalpte ritim bozuklukları, kalp krizi, solunum yetmezliği olur. Hastalığa bağlı ölüm oranı %60 civarındadır. Bu oran anne ve bebeklerde daha yüksektir. Hastalık bulaşıcı değildir.

Daha önce tetanoz geçirmiş olan kişilerde tam bir bağışıklık oluşmaz bu nedenle onların da aşılanmaları gerekir.

Tetanoz tedavisi nasıl yapılır?

Tetanoz acil durumdur ve mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir. Hastalığa neden olan yara bölgesi temizlenmeli, yara bakımı yapılmalıdır.

Hemen uygun antibiyotik ve tetanoz immünglobulin başlanmalı, kas spazmlarını engelleyen ilaçlar kullanılmalıdır. Hastalığın ağırlık derecesine göre hastanın yoğun bakımda takip ve solunum cihazına bağlanması da gerekebilir.

Tetanoz hastalığı geçirmiş olan kişilerde bağışıklık oluşmaz bu nedenle onların da aşılanmaları gerekir.

Tetanozdan korunma (Tetanoz profilaksi) nasıl yapılır? Tetanoz aşısı nedir?

Clostiridium tetani bakterisi doğada bulunan bir bakteridir dolayısıyla ortadan kaldırılması mümkün değildir. Tetanoz hastalığının engellenmesinin en önemli yolu tetanoz aşısıdır.

Gebelik esnasında veya öncesinde yapılan aşılar hem anneyi hem de anneden bebeğe antikorların geçmesiyle bebeği hastalıktan korur. Tüm anne adayları gebeliğin 3. ayından sonra tetanoz aşısını 2 kez 1 ay arayla yaptırmalıdır. Ayrıca doğurganlık çağındaki 15-49 yaş grubundaki kadınlarda belli aralıklarla aşılarını yaptırmaları gerekir.

Daha önce tetanoz geçirmiş olan kişilerde tam bir bağışıklık oluşmaz bu nedenle onlarında aşılanmaları gerekir.

Aşının yanı sıra yara veya kesi oluştuğunda yara bakımının doğru yapılması, doğumlarını sağlık kuruluşlarında sağlık personeli eşliğinde temiz koşullarda yapılması, bebeğin göbek kordonunun temiz aletlerle kesilmesi ve göbek bakımının uygun şekilde yapılması, lohusalık döneminde annenin yara bakımının uygun şekilde yapılması hastalığı büyük oranda engelleyecektir.

Gebelikte tetanoz aşısı nerde, nasıl yapılıyor?

Ülkemizde tetanoz aşısı, sağlık bakanlığı tarafından yaptırılması zorunlu olan bir aşıdır. Tetanoz aşısı canlı veya zayıflatılmış mikrop içermez. Sadece ölü bakteri toksini (toksoid) içerir. Bu nedenle hastalığa neden olmaz.

Sadece vücutta savunma sistemini uyararak bağışıklık oluşturur. Bu nedenle hamilelerde rahatlıkla uygulanabilir. Gebelikte tetanos aşısı sağlık ocağı, bağlı bulunan aile hekimi ve ebe tarafından yapılır. Aşı omuzdan deltoid kası içine (im) uygulanır.

Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır?

Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada yapılmalı diye kesin bir tarih yoktur. Ancak düşük riskinin en fazla olduğu ilk 3 ayda yapılmaz.

Gebeliğin son 2 haftasında da yapılmaz, çünkü bağışıklığın oluşması için son 2 haftaya girmeden yapılması gerekir. Aşılama genelde gebeliğin 5-6 aylarında 2 doz halinde 1 ay arayla yapılır.

Doğumdan sonra da aşılamaya devam edilir. İkinci aşıdan 6 ay-1 yıl sonra 3. aşı yapılır.

Tetanoz aşısı kaç yıl korur?

Gebelikte yapılan ilk 2 aşı 3 yıla kadar, doğum sonrası yapılan 3.aşı 5 yıl hastalıktan korunmayı sağlar. Tam doz aşılama için kadınların sonrasında da 1 yıl aralarla 4. ve 5. aşıları yaptırması gerekir. Yapılan 4. aşı 10 yıl, 5. aşı doğurganlık dönemi boyunca koruma sağlar.

Gebelikten önce tetanoz aşısı yapılmış olanlara tekrar aşı yapılmalı mı?

Eğer hamilelikten önce tam doz (5 doz) tetanoz aşısı yapılmış ve aşı yapıldığının üzerinden 10 yıl geçmemiş ise tetanos aşısı yapılmasına gerek yoktur. Eksik dozlar varsa veya ne zaman yapıldığı hatırlanmıyorsa gebelikteki 2 doz aşı yapılır.

Gebelikte tetanoz aşısı yaptırmak şart mı?

İdeal olan kadınların gebe kalmadan önce tetanoz aşılarının tamamlanmış olmasıdır. Bu durumda aşılanmak şart değildir. Ancak pratikte bu pek görülmediği için gebelikte tetanoz aşısının mutlaka yapılması gerekmektedir. Tetanoz son derece tehli bir hastalık olduğundan, aşı yapılmazsa anne de bebek de risk altında olur.

Tetanoz aşısının yan etkisi var mı?

Aşının ciddi bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle gebeler aşıyı güvenle yaptırabilir. Aşının hafif herhangi bir aşıdan sonra görülebilecek yan etkileri olabilir. Örneğin tetanoz iğnesi yapılmasından sonra birkaç gün enjeksiyon yerinde acı, sızlama, ağrı, uyuşukluk olabilir. Cildi hassas olan gebelerde iğne yerinde kızarıklık olabilir.

Kızarıklık genelde 48 saatte geçer, geçmezse enfeksiyonla ilgili tedavi verilebilir. Aşıdan sonra bazı hastalarda ateş olabilir. Bu hastalarda gebeler için uygun olan ateş düşürücü-ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Nadiren aşıya bağlı geçici kasılma, kramplar görülebilir.

Bunlar özellikle bağışıklık sistemi zayıf, diğer aşılarada aşırı tepki veren kişilerde olur.

Tetanoz aşısından sonra banyo yapılır mı?

Halk arasında bu konuda dolaşan pek çok yanlış düşünceler mevcuttur. Bu sadece tetanoz aşısı ile değil tüm aşılarla ilgilidir. Tetanoz aşısından sonra banyo yapılmasında yada duş alınmasında sakınca yoktur.

Etiketler

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Nermin Köşüş

Источник: https://www.drnerminkosus.com/hamilelikte-gebelikte-tetanoz-asisi.htm

Hamileyken aşı yaptırılır mı?

Gebelikte Hangi Aşılar Yaptırılabilir?

Bağışıklık sistemimiz bizi birçok hastalığa karşı korur ancak gebelik sürecinde bu durum oldukça farklılık arz eder. Özellikle gebe kalmayı planlayan birçok kadının hamilelik öncesi gerekli olan tüm aşıları yaptırması şarttır.

Aşılama sayesinde hem anne hem de bebek enfeksiyonlardan korunabilir. Gebelikte aşı uygulaması sakıncalı olsa da, gerekli durumlarda bazı aşıların yaptırılması gerekebilir. Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr.

Cengizhan Kolata, hamilelik öncesi ve sonrası yapılabilecek aşılar hakkında bilgiler veriyor.

Aşıların çoğu gebelik öncesi yapılmalı

Aşılama vücuda dışarıdan verilen antijenlerle hastalıklardan korunmak ve bağışıklık kazanmak için yapılan bir işlemdir. Aşıların çoğunlukla gebelik öncesi yapılması gerekir. Hamilelik döneminde aşı uygulamasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Gebelik sırasında aşılar, yüksek riskli durumlarla sınırlandırılmalıdır. Anne adaylarının, aşının bebeğe zarar verme korkusu nedeniyle aşılamaya isteksiz olmaları ise doğaldır. Ancak bazı durumlarda aşılanma işlemi gerekli olabilir. Aşılama anne adayının ve fetusun sağlığını korumaya yardımcı bir yöntemdir.

Aşılar sayesinde yeni doğan bebek ilk 6 ay enfeksiyonlardan korunabilir.

Anne adayının bağışıklığı olabilir

Gebelik boyunca yaşanabilecek birçok hastalık anne ve bebek sağlığı açısından riskli bir durum oluşturabilir. Bu sebeple her kadının gebelik planlaması yapmadan önce bu rahatsızlıklara karşı korunuyor olması şarttır.

Tabi hamilelik öncesi anne adayının bu hastalıklara karşı bir bağışıklığı da olabilir. Durumun tespiti için gerekli testler yapılmalı, gebede bağışıklık görünmüyorsa aşı yapılmalıdır.

Ancak aşının yapılmasından sonra 1 ay hamile kalınmamalıdır.

Gebe kalmadan önce bu aşıları yaptırın

Doğurganlık çağındaki tüm kadınlar, gebelik öncesinde tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri ve poliomyelit (çocuk felci) hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Hamile kalmadan yapılan canlı aşılar neticesinde anne adaylarının en az 3 ay hamile kalmamaları gerekir.

Hamilelikte canlı aşı yapılması hem anne hem de bebek için sakıncalı olabilir. Ancak ölü yani inaktive virüs ya da bakteriden yapılan aşılar ile toksoid kullanılarak hazırlanan aşılar anne ve fetus için herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz.

Bunların yanı sıra emzirme döneminde de aşılama yapılabilir.

Hamilelikte yapılan aşılar ikinci 3 aydan sonra

Hamilelikte aşı uygulamaları genellikle ikinci trimesterdan (6. aydan) sonra başlar. Bundaki amaç fetusta ciddi sağlık problemlerine sebep olabilecek komplikasyonlardan korunabilmektir.

Gebelikte yapılan aşılar erken doğum riskini azaltabilmek, büyüme geriliği, nörolojik problemler ve ölü doğuma neden olan enfeksiyonlardan korunabilmek, bebekte gelişebilecek doğumsal anomalileri engelleyebilmek, yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak ve annede meydana gelebilecek grip, Hepatit B benzeri rahatsızlıkların önüne geçebilmek için yapılır.

Gebelikte sakıncası olmayan aşılar:

 • Tetanoz teksoidi gebe kadınlara rutin olarak önerilen tek aşıdır. 2 doz halinde 1 ay arayla yapılır.
 • İnfluenza (grip) pnömokok aşıları riskli durumlarda gebelere yapılabilir. Ancak rutin olarak yaptırmak önerilmez.
 • Hepatit B aşısı yüksek risk taşıyan anne adaylarına güvenle yapılabilir. Hepatit A da risk grubundaki anne adaylarına yapılır.

Gebelikte yapılması sakıncalı olan aşılar:

 • İmmun yetmezliği (bağışıklık yetersizliği) olan gebeler aşılanmamalıdır.
 • Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları gebelik boyunca kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Varisella zoster (suçiçeği) virüsü aşısı hamilelikte oldukça sakıncalıdır.
 • BCG (verem) aşısı gebelikte yapılmaz. Bu aşı ancak bebek 2 aylık olduğunda yapılabilir.

Gerektiğinde yapılması gereken aşılar:

 • Poliomyelit ve pnömokok aşıları tek doz halinde riskli gruba yapılabilir.
 • Kolera ve veba aşısı salgın bölgeye seyahat halinde yaptırılabilir.

 • Tifo ve paratifo A ve B temas halinde ve salgın bölgeye seyahat halinde yapılabilir.
 • Meningokok (menenjit) aşısı sadece meningokokal menenjit salgınlarında yapılabilir.

 • Kuduz aşısı kuduzlu hayvanla temasta zorunludur.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1033287-hamilelikte-olunmasi-gereken-asilar

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.