Gebelikte İkinci Üç Ay

Gebelikte 2. Ay: Gelişim – Beslenme – İlişki

Gebelikte İkinci Üç Ay

Hamileliğin ikinci ayında artık hamile olunduğu, bunun hayatınızdaki diğer deneyimlerden farklı olduğunu hissetmişsinizdir. Hamileliğin ikinci ayında vücutla birlikte zihin de değişime uğrar.

Bu dönemde en çok merak edilen ise 2 aylık gebelikte karın ne kadar şişer olacaktır. Hamileliğin ikinci ayında bebek henüz karnı etkileyecek kadar gelişmemiştir.

Bu yüzden henüz gebelik karından farkedilmeyecekir.

2 aylık hamilelik belirtileri nasıldır?

Vücudunuz bu dönemde büyüyen bir bebeği barındıracak bir çok değişime uğrar ancak 2 aylık hamilelik belirtilerinin hiç biri belirgin değildir. Aslında birinci ayda yaşanan tüm değişikliklerin benzerini yaşarsınız, semptomların çoğu normaldir.

 • Sabahları mide bulantısı yaşamak gebeliğin yaygın belirtilerinden olup kadınların %85′ini etkiler. Gebeliğin 2. ayı boyunca devam eder ve 3. ayında geçer. Bulantının bebek üzerinde etkisi yoktur ancak günlük hayatta konsantrasyon sorunları yaşamanıza neden olabilir.
 • Hamileliğin ikinci ayında ruh hali oldukça değişkendir. Gebelik hormonları anneyi bazı günlerde neşeli ve şirin, bazılarında ise oldukça kasvetli yapabilir. Duyguları düzenleyen beyin kimyasallarının seviyesinin değişmesiyle başlayan bu süreçte bol miktarda dinlenmeniz tavsiye edilir. Unutmayın ki stres sizi ve bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte Stres Bebeğe Zarar Verir Mi?
 • Tuvalete daha sık çıkmaya başlarsınız. Hamileliğin ikinci ayında başlayan sık tuvalete çıkma ihtiyacı doğuma kadar devam edecektir.
 • Göğüsler östrojen ve progesteron hormonlarının vücudunuzu anneliğe hazırlamasıyla birlikte yağ depolamaya başlar ve büyür.
 • Hamileliğin ikinci ayında iştah açılır. Bu süreçte kendinizi sınırlamanıza gerek yok ancak sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

İki aylık gebelik anne ve bebek gelişimi

2 aylık gebelik görüntüsü ve ultrason izlendiğinde göreceğiniz manzara şu olacaktır: Bebeğiniz artık bir yaban mersini boyutundadır ve muhtemelen uzaylıya benzemektedir. Aslında kıvrılmış bir tüp gibidir. Tüpün bir ucu kafaya, diğeri de plasentaya bağlıdır. Bu iki uç arasında da şekillenmeye başlayan omurilik yatıyor.

Kafası oldukça büyük ve belirgin bir alına sahiptir. Kulaklar, burun, gözler ve göz kapakları oluşmaya başlamıştır. Kalbi oluşturan dokular yenilenmeye başlanır ve 2 aylık gebelik görüntüsü ve ultrason taraması sırasında farkedilebilir. Kollar oluşmaya başlar. Genital organlar oluşmaya başlar ancak henüz görülmezler.

Gebelik döneminde ultrason mutlaka ki gerekli bir tetkik aracıdır. Ancak gereksiz yere çok sık yapılması anneye ve bebeğe zarar verebilir.Bu konu hakkında Hamilelikte Ultrason Zararlı Mı? yazısını okuyabilirsiniz. Hamileliğin 2 ayı Bebek boyu ve kilosu ultrasondan tespit edilebilir.

Bu dönemde çoğunlukla bebek 3 cm’lik bir boya ve yaklaşık 4 gr ağırlığa sahiptir.

Hamileliğin 2 ayı dikkat edilmesi gerekenler

Henüz doğum öncesi hazırlıklara başlamadıysanız mümkün olan en kısa sürede hamileliğin 2 ayı dikkat edilmesi gerekenler üzerinde düşünmeye başlayın.

Hamileyken ne yiyeceğinizden ve ne zaman yemek yiyeceğinizden emin olun. Tütün, alkol, civa ve diğer toksinler gibi bebeğinize zarar verebilecek şeylerden uzak durun.

Unutmayın, gebeliğin ikinci ayı bebeğiniz için kritik bir büyüme dönemidir.

Muhtemelen bu ay ilk doktor randevusunu alacaksınız. Doktorunuz sağlıklı olduğunuzdan ve bebeğinizin normal bir şekilde geliştiğinden emin olmak isteyecektir. Bu bir sürü soru, test ve tam bir check up anlamına geliyor. Doktorunuz kan ve idrar örneklerine ihtiyaç duyacaktır.

Ayrıca büyük olasılıkla bir pap smear içeren bir muayene isteyecektir. Bu testlerin hepsi ortak gebelik komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olmak için önemidir. Bu randevuda muhtemelen bebeğinizin ilk kalp atışlarını da duyacaksınız.

Herhangi bir endişenizi doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

İlk doktor kontrolünüz birkaç saat sürecektir. Kan örnekleri, demir eksikliği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genetik kusurlar gibi durumları belirlemek için bir dizi kan testi yapılacaktır.

Aynı zamanda idrar örneğiyle diyabet ve bakteri sayımı yapılabilir. Ailenizin sağlık geçmişi ve madde bağımlılığı sorunlarını içeren bir anket doldurmanız istenebilir.

Bununla birlikte doktor kilo ve tansiyonunuzu kontrol edebilir, hamilelikte ödem bulguları arayabilir.

İki aylık gebelik beslenmesi

Bebeğin sağlıklı gelişimi için yeterli besin alınarak dengeli beslenmeniz gerekir. Dengeli beslenme vücudunuzdaki değişikliklerle baş etmenize yardımcı olur.

  Bol sebze ve meyve, bol miktarda sıvı, tahıl ve yağsız etten oluşan bir diyet oldukça sağlıklı olacaktır. Hamilelik boyunca almanız gereken vitaminler folik asit, kalsiyum, D vitamini, çinko, demir ve iyot olarak sıralanabilir.

Folik asit doğum kusurlarını azaltır ve gebeliğin ilk üç ayında özellikle önemlidir. Brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye zengin folik asit kaynaklarıdır. Kalsiyum bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini oluşturmaya yardımcı olur.

İki aylık gebelik beslenmesi sürecinde süt ve süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. 2 aylık hamilelikte beslenme bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebeliğin 2. Ayında kaç kilo alınır?

Gebelik süresince çok fazla yemeniz gerekmez. Günlük aldığınız kalorinin 200 fazlası çoğunlukla yeterli olacaktır. Düşündüğünüzün aksine iki kişilik yemeniz gerekmez. Gebeliğin ikinci ayında alınacak 1-1.5 kilo normaldir.

Gebeliğin ikinci ayında kanama

Gebeliğin ikinci ayında kadınların yaklaşık %20’sinde kanama görülebilir. Bununla birlikte cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan kanamalar gebelik sırasında da sık görülür çünkü serviks temas sonucu kanamaya daha yatkındır. Gebeliğin ikinci ayında kanama sorununun olası nedenleri şunlardır:

İmplantasyon kanaması: Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşirken bazı küçük lekelenme şeklinde kanama yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar bu kanamayı adet ile karıştırdığı için gebe olmadığını düşünebilir. Genellikle kanama çok hafiftir ve birkaç saatten birkaç güne kadar sürer.

Düşük yapmak : Düşük en sık gebeliğin ikinci ayında yaşanır. Bununla birlikte gebeliğin ikinci ayında kanama görmeniz bebeğinizi kaybettiğiniz anlamına gelmez.

Dış gebelik: Dış gebelikte döllenmiş embriyo uterusun dışına çıkar. Embriyo burda büyümeye devam ederse fallop tüpünü patlatabilir ve anne hayatını tehdit edebilir. Gebeliklerin yaklaşık %2’sinde görülür.

Hamileliğin 2.ayında Cinsel ilişki nasıl olmalıdır

Yorgunluk, mide bulantısı ve bazı diğer gebelik semptomlarının ruh halinizi düşürme ihtimali dışında gebelik bu dönemde cinsel hayatı pek etkilemez.

Bu dönemde doğum kontrol hapı ya da prezervatif kullanmanız gerekmez. Bebeğin de cinsel ilişkiden olumsuz etkilenmez.

Bu aşamada gerçekleşen düşükler büyük ölçüde kromozomal anormalliklerden kaynaklanır ve cinsel ilişkiyle ilgisi yoktur.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte 1. Ay (Gebeliğin ilk Ayı) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/gebelikte-2-ay/

Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 2. Ayı (5-8. Haftalar)

Gebelikte İkinci Üç Ay

2 aylık gebelik dönemi, hem annede hem de bebekte akıl almaz olayların meydana geldiği bir zaman dilimidir. Henüz embriyo olarak isimlendirilen bebek, bu dönemde sür’atle büyür. Mesela boyu 6. ve 8. haftalar arasında 1 cm kadar uzar. Kalbi dakikada ortalama 144 kez atar ve şimdilik sadece 1 gram kadar

Источник: //yenianneyim.com/2-aylik-gebelik/

Hamilelik bir kadına eşsiz duygular yaşatan çok özel bir dönemdir. 9 aylık bir sürede sizle beraber içinizde büyüyen, her anına tanıklık edebildiğiniz, kendi canınız kanınızla beslediğiniz bir canlıyı dünyaya getirirsiniz. Böylesi muhteşem bir olay beraberinde bir çok değişimi de getirir. Özellikle son 3 ay yaşanan değişikliklerin en çok olduğu zamandır.

Yazımızda Gebelik döneminde sağlık için neler yapmalı? Gebeliğin son üç ayında hangi psikolojik değişiklikler görülür? Hamileliğin son üç ayında vücudumuzda neler olur? Gebeliğin son üç ayında annelerin ruh hali nasıl etkileniyor ve neler yapmak faydalı olabilir? Hamilelik psikolojisi yada gebelik psikolojisi nasıl düzeltilir? Hamilelikte son aylar nasıl geçirilmeli?  sorularının cevabını bulabileceksiniz.

Hamilelikte ilk başta dünyayı farklı algılamaya başlarsınız. Artık kendinize iyi bakmanızın bir sebebi de, hatta en önemli sebebi, bebeğinizdir. Bir koruma iç güdüsü insanın içini kaplar. Gelecek plan ve hedeflerinize yeni başlıklar eklemeye başlarsınız.

Ancak tüm bu yaşanan kişisel ve çevresel değişimler alışıldık olmadığından ilk başta karmaşık ve korkutucu gelebilir.

Artık düşünülmesi gereken çok şey vardır: “Hamilelikte beni neler bekliyor, sağlıklı bir hamilelik için neler yapmam gerek, doğru bilgiyi nereden öğrenebilirim, klasik yöntemleri mi uygulasam yoksa modern yöntemleri mi tercih etsem, vücudumda nasıl değişimler olacak, acaba tek başıma tüm bu sorumlulukların altında kalkabilecek miyim?…”

İkinci veya sonraki doğumlar için durum biraz daha farklı olabilir. Artık ilkine göre daha tecrübelisinizdir. Bir çok sorunun cevabı daha önceki deneyimlerle edinilmiştir. Ancak her hamileliğin kendine özgü gereksinimleri olarabilir.

Öyle ki, ilk hamileliğiniz daha rahat geçmişken, ikinci hamileliğinizde kendinizi daha stresli hissedebilirsiniz. Haliyle tecrübeli oluşumuz bir taraftan bizi sürece daha hazılıklı hale getirirken bir taraftan da beklemediğimiz değişimler karşısında daha gergin olabiliriz.

Hamilelikte her haftanın hem bizim hem bebeğimiz için önemi çok büyüktür. Her geçen gün vücut değişim gösterir.

Örneğin; ilk aylarda hormonal değişimler görülür. Mide bulantısı, yorgunluk, uykuda bozulmalar olabildiği gibi yine hormonal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde inişler çıkışlar olabilir. İkinci üç ayda, mide bulantıları biraz daha azalır.

Artık bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlarsınız. Bu hissiyat aynı zamanda anneye bebeğiyle iletişim kurabildiğini somut bir şekilde gösteren de bir işaret gibidir.

Son üç ay ise bir anne için zorlu fiziksel değişimlerin yanında tatlı bir heycanın da yaşandığı bir dönemdir.

Hamileliğin son üç ayında vücudumuzda neler olur?

 • Bebeğin ağırlığının artmasıyla birlikte sırt ağrılarımız oluşmaya başlayabilir. Bu sebeple, yürürken veya otururken iyi bir duruş pozisyonunu korumak çok önemlidir. Örneğin, otururken sırtımıza küçük bir yastıkla destek vermek iyi bir yol olabilir. Aynı zamanda bir şey taşırken de dikkat etmemiz gerekir. Eğilmek yerine çömelmek daha iyi olacaktır.
 • Bu dönemde, anne anlık nefes kesilmeleri yaşayabilir. Bunun sebebi, özellikle siz otururken, bebeğinizin ciğerlerinize baskı yapıyor olmasıdır. Bu hissiyat oldukça normaldir ve bu durum sizin veya bebeğinizin oksijensiz kaldığı anlamına gelmez.
 • Bebeğinizin dürtme ve tekmeleme şeklindeki hareketlerini daha fazla hissetmeye başlarsınız. Hatta bu dönemde anneler, bebeklerinin ayağıyla mı, diz veya başıyla mı bu hareketleri yaptığının ayrımını fark etmeye başlayabilirler.
 • Yine son üç ayda, bebeğin başının mesanenize baskı yapmasından dolayı daha sık idrara çıkma ihtiyacında bulunabilirsiniz. Özellikle güldüğünüzde, hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde bir miktar idrar kaçırmanız oldukça normaldir. Bu süreçte Pelvik Tabanı Sıkma egzersizlerini yapmak, bebeğiniz doğduktan sonra daha hızlı bir şekilde idrarınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.
 • Öte yandan uyku düzeninizde bozulmalar oluşabilir. Yatakta rahat hareket edememeye başlarsınız. Bunun için bacaklarınızın arasına yastık koymak size iyi gelecek bir yol olabilir.
 • Sizinle birlikte bebeğiniz de rahat hareket edememeye başlar ve hareketlerinin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebi, bebeğimizin de vücudunun gelişmesi ve hareket etmek için yeterli alanı bulamamasıdır. Bununla birlikte bebeğinizin başının pelvik taban kaslarınıza doğru hareket ettiğini hissedebilirsiniz.
 • Son olarakda artık doğuma hazırlık için yaklaşık 20-30 saniye süren Braxton Hicks kasılmaları adı verilen geçici kasılmalar yaşayabilirsiniz. Doktorunuzla paylaşmanız güzel olacaktır.

Gebeliğin son üç ayında hangi psikolojik değişiklikler görülür? | Gebelik döneminde hem fiziksel hemde ruhsal sağlığa dikkat etmek için uzmandan destek alınız

Gebeliğin son üç ayında annelerin ruh hali nasıl etkileniyor ve neler yapmak faydalı olabilir?

Son üç aylık dönemde anne, yukarıda bahsedilen tüm bu fiziksel değişimlerle birlikte karışık duygular hissetmeye başlar. Mutluluğu, hüznü, endişeyi, umudu, heyecanı hep birlikte yaşar. Kimi zaman kaygı ağır basarken kimi zamanda heyecan ön planda olabilir.

Vücudumuzdaki tüm bu değişimleri göz önünde bulundurduğumuzda bu oldukça normal karşılanmalıdır. Öte taraftan yaşadığımız bu duyguların yaşamsal boyutta önemli olduğunu da görürüz.

Örneğin, bir annenin yaşadığı korku ve kaygı bebeğini güvende tutması ve doğum sonrasında da bebeğini koruması için oldukça işlevsel olan duygulardır. O yüzden belli bir düzeyde bu duyguları yaşıyor olmanız oldukça anlaşılır bir durumdur.

Bu süreçte artık doğumun yaklaşmasıyla birlikte, doğum esnasında hissedebileceğiniz ağrı ve acıyla ilgili korkular da yaşayabilirsiniz. Bu noktada çevrenizdeki birinin tavsiyelerini almak yerine, doktorunuza danışmak ve aklınızdaki soruları sormak en iyisi olacaktır.

Yine bu dönemde belli bir düzeyde unutkanlık yaşayabilirsiniz. Bu çoğu zaman anneleri endişelendiren bir durum olabiliyor.

Öyle ki, bazen annelerden: “Daha yarın ne yapacağımı hatırlayamaz iken çocuğuma nasıl bakacağım ben!”, “ Gerçekten iyi bir anne olabilecek miyim?”şeklinde cümleler duyabiliyoruz. Paniğe kapılmayın.

Bu dönemde yaşadığınız unutkanlıklar oldukça normaldir ve doğumdan bir süre sonra geçecektir.

Ayrıca ara ara anne adayları ağlamaklı olabilir ve göz yaşları durdurmakta zorlanılabilir. Bu zamanlarda eşinizle bu duygularınızı paylaşmanızı tavsiye ederim. Aklınızdan geçen, sizi kaygılandıran düşünceleri ve o an ki yaşadığınız duyguları anlatmak çoğu zaman iyi gelecektir.

Ayrıca Bakınız

Bahsettiğimiz gibi bu dönemde fiziksel olarak belli hareketleri yapmak zor gelebilir ve öncesine göre hareket alanınız biraz daralmış olabilir. Eğer imkânınız varsa, bu süreyi bir fırsat olarak görmekte fayda var. Öyle ki, doğuma kadar ki zaman dilimini, size biraz soluklanmanız, dinlenmeniz ve enerji toplamanız için verilmiş olduğunu düşünebilirsiniz.

Böylelikle bu sürede; uyumak, ayaklarınızı uzatıp yatmak, hamilelikle ilgili veya ilginizi çeken başka konularda kitaplar okumak, yürüyüş yapmak, yoga, meditasyon gibi size ve bebeğinize iyi gelecek faaliyetlerde bulunmak (doktorunuzun da onayının olsa önemli), bebek alışverişinizin eksik kısımlarını tamamlamak ve çevrenizde sizinle beraber aynı süreci yaşayan arkadaşlarınız ile buluşmak iyi gelebilir. Hatta sizi doğum sonrasına hazırlaması açısından da çok verimli bir süreç olabilir.

Anne olmak çok özeldir. Tüm bu aşamaları yaşamakta bir o kadar kıymetlidir. Yukarıda bahsedilenleri dönem dönem yaşamış olabilir ve benzer baş etme yollarını siz de denemiş olabilirsiniz. Bu yöntemler bir süre size iyi gelmiş ve sizi rahatlatmış olabilir ya da artık bu yöntemlerin size eskisi kadar iyi gelmediğini fark etmiş olabilirsiniz.

Eğer kendinizi eskiye göre daha isteksiz, mutsuz hissediyorsanız, kaygılarınız daha arttıysa ve artık kendinizde baş etmek için gerekli enerjiyi hissedemiyorsanız bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar

 • Klinik Psikolog Merve Yalçınay

Источник: //www.gelgez.net/gebeligin-son-uc-ayindaki-degisiklikler/

Hamilelikte ikinci ay (iki aylık hamilelik)

Gebelikte İkinci Üç Ay

Hamileliğin 2. ayındayız. Aslında hamilelik yeni başladı ama biz 2. ayına kadar geldik. Çünkü biz hamileliği hesaplarken son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplıyoruz.

Burada bir şey daha vurgulamak lazım: “Ben 2 haftalık veya ben 3 haftalık hamileyim” diyen anne adayı. Aslında 3 haftalık hamilelik diye tıbben bir şey yok. Çünkü hamilelik olduğu zaman en az 4 haftalıktır.

“Ben 3 haftalık hamileyim” diyen bir anne adayı aslında 5 haftalık hamiledir tıbben.

 Çünkü biz yumurta hücresinin gelişimine kadar olan 14 günlük süreyi de hamilelik haftasına kattığımız için doktorlarla anne adayları arasında bir farklılık yaratmamak açısından şu andan itibaren bunu düzeltmemiz gerekiyor.

Yani eğer siz son adet tarihine göre 5 haftalık hamile iseniz, doğru, bebek aslında üç haftalıktır döllenmeye kadar, çünkü 2 haftalık bir süre geçmiş yumurta hücresi olgunlaşmasına kadar ama, biz yumurta hücresi olgunlaşmasını da hesaba kattığımız için bir dil birliği olması açısından bundan sonra gebelik haftanız veya gebelik ayınızı son adet tarihine göre ifade etmenizde fayda var, o zaman çünkü her şey birbirine daha uyumlu olacaktır anne adayıyla tıbbi gebelik haftası arasındaki uyumsuzluğun ortadan kalkması açısından.

Şimdi 2. aydayız, anne adayı tarafında ne oluyor?

Anne adayı bir kere beklenen, belki de beklenmeyen, çünkü gebeliğe hazırlıklı, korunmuyor da, çünkü hamilelik istiyor.

Beklenmeyen adet tarihi gerçekten de gerçekleşmedi ve olmadı, yani adet kanaması gerçekleşmedi. Bunun en muhtemel nedeni tabii ki bir gebeliktir. Ama tabii ki başka nedenleri de olabilir.

Muhtemelen gebeliktir ve anne adayı bunun yanında başka belirtiler de hissediyor olabilir.

Nedir bunlar? En sık hissedilen 3 belirti hamilelik başladığı zaman, bir tanesi uykuya eğilim ve aşırı uyuma isteği, ikincisi bel ağrısı, üçüncüsü de iştah değişiklikleri.

Yani iştah değişikleri genelde bulantı, bazen de bulantı kusma şeklinde, bazen de bazı şeylerden, işte tiksinme diyebileceğimiz soğuma şeklinde olabilir.

Ama genelde bu üç belirtiden biri veya üçü birden olabilir.

Bazı anne adayları işte “benim hiç bulantım yok acaba bebekte bir sorun mu var?” diye düşünebilirler. Bu üç belirtiden herhangi bir tanesi diğerinin yerini tutabilir. Yani bulantı olmayabilir, ama bel ağrısı olabilir veya işte uykuya eğilim olabilir. Bunların her biri gebeliğin kıymetli bir bulgusu ve de mutlaka hepsinin olması gerekmiyor. Bazı anne adaylarında hiçbir şikayet olmuyor.

Onun dışında içerde ne oluyor? Bir kere içerde rahim içinde yerleşme gerçekleşti ve bebek artık embriyo olarak büyümeye başladı. 4 ila 8. haftalar arasında, 2. ayda, hatta 8.5 haftaya kadar diyebiliriz. Bu süre zarfında bebekte olağanüstü hızlı bir şekilde organ gelişimi oluyor.

İlk başlarda bebek bir kaç tane hücreden ibaretken, ilk oluşan yapılar kalp ve beyin. Çünkü neden, kalbin pompalayarak kanı organlara, oluşan organlara o besleyici maddeleri götürmesi lazım. Anne adaylarından aldığı besleyici maddeleri götürmesi lazım. Beyin de olayı yönetmesi lazım.

İşte ilk oluşan organlar bunlar

Ve de biz anne adayına adet gecikmesi ile geldiği zaman yaptığımız ultrasonografide sırayla yavaş yavaş neler görmeye başlıyoruz? Onları da söyleyelim:

Bir kere adet gecikmesi birkaç günü bulduğu andan itibaren vajinal ultrasonografide bazen de karından yapılan, üstten yapılan ultrasonda sadece boş bir kese görüyoruz. İçinde bebek var ama henüz görülebilecek kadar büyük değil.

Birkaç gün geçtikten sonra bu kesenin içinde yolk kesesi dediğimiz yuvarlak bir yapı var, onu görmeye başlıyoruz.

Birkaç gün geçtikten sonra yolk kesesinin hemen bitişiğinde bebeği görmeye başlıyoruz.

Birkaç gün geçtikten sonra da kalp atışlarını duymaya ve görmeye başlıyoruz.

Bunların hepsi her anne adayında farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Bir anne adayında mesela 5 haftalık veya işte bir buçuk aylık hamileyken hiçbirisini göremeyebiliriz. Bazılarında da  çok daha erken dönemde görülebilir.

Nedir bunu, yani bu farklılığı yaratan olay? Bir kere vajinal ultrason da yapıyoruz, üstten ultrason da yapıyoruz. Üstten ultrason yapıyorsak anne adayının cilt kalınlığı, cilt altı yağ dokusu kalınlığı gibi şeyler bunların hepsi fark ettiriyor.

Ama bu haftanın, bu ayın sonuna gelindiğinde, yani 8 haftanın sonuna gelindiğinde anne adaylarını hepsinde artık kalp atışları gözlenmiş oluyor.

Источник: //gebelik.org/tr/hamilelik-ay-ay-hamilelik-videolar-hamilelikte-ikinci-ay-iki-aylik-hamilelik.html

Gebelikte İkinci 3 Ay Şikayetleri

Gebelikte İkinci Üç Ay

Hamileliğinizin ikinci üç aylık döneminde rahminizin hızlı genişlediğini fark edeceksiniz. 27. haftanın sonlarında bebeğiniz 12. haftadakinden 4 kat daha büyük olacaktır.

Rahim büyürken, karın içerisindeki diğer organlar normal yerlerinden biraz itilirler. Bu nedenle bu organları tutan kas ve liflerde gerilme olur. Bebeğin hızlı büyümesi ve organların gerilmesi anne adayını rahatsız edebilir.

Bu dönemde görülen ağrı ve yanmaların esas nedeni rahim ağırlığı ve genişliğindeki artış ve gebelik hormonlarıdır.

SIRT AĞRISI

Gebelik sırasında kalça bölgenizdeki kemiklerin arasındaki eklemler yumuşayıp gevşerler. Bunlar doğum sırasında bebeğin bu bölgeden geçebilmesi için bir hazırlıktır. Bu dönemde, rahmin içindeki bebekle beraber ağırlığı artar ve ağırlık merkezinizin yeri değişir.

Bunun sonucu olarak zamanla ve belki hiç farkında olmadan, vücut duruş şekliniz (postürünüz) ve yürüme şekliniz değişir. Ağırlık merkezindeki değişiklikleri kompanze etmek için yapılan bu değişiklikler sırt ağrılarına neden olur.

Sırt ağrısına neden olan bir başka faktörde karın bölgesindeki kasların hafif de olsa ayrılmasıdır.

Sırt ağrıları için öneriler:

 • Sırt ağrılarınızı azaltmak için, oturmanıza, kalkmanıza ve yürümenize dikkat etmelisiniz.
 • Doğru duruş egzersizleri yapın, omuzlarınız geride durun.
 • Uzun süre ayakta kalacaksanız, bir ayağınızı yerden fazla yüksekte olmayan bir iskemleye dayayın.
 • Bacaklarınız hafif yukarda oturun ve bacak bacak üstüne atmayın.
 • Ağırlıkları doğru kaldırın. Düzlerinizin üzerine oturun ve ağırlığı beliniz dik olacak şekilde kalçanızı (sırtınızı değil) yukarı kaldın.
 • Ani yakalama hareketleri yapmayın veya kolunuzu aniden başınızın üstüne kaldırmayın.
 • Yatarken veya dinlenirken dizleriniz ve kalçalarınız kıvrılı şekilde, bir tarafa bakacak şekilde yatın. Dizleriniz arasına ve karnınızın altına minder yerleştirin. Bu pozisyon alt sırt bölgesindeki basıncı ortadan kaldıracaktır.
 • Karın bölgenizdeki kasları güçlendirmek için yapılan egzersizler sırt ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır.

KARIN AĞRILARI

Gebeliğin ikinci döneminde alt karın bölgesindeki ağrıları nedeni genişleyen rahmin çevresindeki kasların ve liflerin gerilmesidir. Bu nedenle karın bölgesindeki ağrı bebeğiniz için tehdit oluşturmasa da sizi rahatsız edebilir.

Bu durumun en önemli yanı nadir de olsa bazı hastalarda görülen rahim ağzı yetmezliğinin bu haftalarda ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle ağrılarınız dinlenmekle geçmiyor ise yada artmış vajinal akıntı eşlik ediyorsa doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır.

Bazı durumlarda örneğin daha önceden karın bölgesine ameliyat uygulanan hastalarda ağrının nedeni burada oluşabilecek yapışıklıkların gerilmesi olabilir. Gebelik sırasında appendisit yada safra taşı ağrısı yaşanabilir. O nedenle ağrınıza ateş, bulantı kusma eşlik ediyorsa hemen doktorunuzu aramanız uygun olacaktır.

Gebeliğinizin bu döneminde oluşan karın ağrıları için dinlenme ve uzanma yararlıdır. Bazen az sıcak banyolar gevşemeyi arttırıp sizi rahatlatabilir. Ağrınız sürekli ise doktorunuza danışınız.

BACAK KRAMPLARI

Bacaklarda diz altında arka adalelerde 3.aydan sonra sık görülür. Genellikle geceleri, sabaha karşı bir gerinme hareketini takiben oluşur ve bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Ağrısı bazı hastalarda gün boyu devam edebilir. Bacak kramplarının kesin nedeni belli değildir.

Ancak kalsiyum alımındaki yetersizlik, uzun süre oturma ya da ayakta kalma, yorgunluk veya büyüyen rahmin sinirler üzerine yaptığı basınç ağrıya ve kramplara neden olabilir.

Bacak kramplarını rahatlatan öneriler:

 • Bacak krampları sizi rahatsız ederse, kalça kaslarınızı gerici egzersizler yapın.
 • Uzun süre oturmaktan veya uzun süre yürümekten kaçının.
 • Gün içinde bir iki kez ayaklarınızı kalp seviyesinden yukarı kaldırıp dinlenin.
 • Eğer kramp girerse, dizinizi gererek ayağınızı hafifçe yukarı kaldırın.
 • O bölgeye sıcak uygulamalar rahatlatıcı olabilir.
 • Özellikle varisli hastalarda varis çorapları kullanmak krampları azaltabilir.

MİDE YANMALARI

Mide yanmasının sebebi, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durum oluştuğunda mide asidi yemek borusunu tahriş eder. Gebelikte mide yanmasına neden olan pek çok durum vardır.

En önemli neden midenin hareketlerinin yavaşlaması, mide boşalma zamanının uzamasıdır. Yediğiniz yemekler saatlerce midenizde kalabilir. Bu durum hazımsızlığa ve şişkinliğe neden olur. Ayrıca bebeğiniz büyüdükçe midenize baskı oluşturur.

Sonuçta hem hareketi yavaşlayan hemde sıkışan midede şişkinlik ve asidin yemek borusuna kaçması ile yanmalar oluşur.

Mide yanmasına öneriler:

 • İlk üç aylık dönemde bulantı-kusmayı önlemek için yaptığınız şeyler mide yanmanızı da azaltacaktır. Örneğin sık ve küçük öğünler halinde yemek yemek gibi.
 • Mide yanmanızı arttıran hareketler ve pozisyonlardan kaçının ( ani öne eğilmek gibi ).
 • Bir ağırlığı kaldırırken dizlerinizin üstüne çökün.
 • Özellikle yemekten hemen sonra sırt üstü yatmayın. Kendinizi minderle destekleyin.
 • Akşamları geç saatlerde ağır yemeklerden kaçının.
 • Yağlı ve baharatlı gıdalardan ve özellikle kızartma türü yiyeceklerden uzak durun. Fazla miktarda çay, kahve ve çikolatadan kaçının.
 • Bütün bu önerilere rağmen mide yanmalarınız sizi rahatsız ediyorsa doktorunuz size antiasit şuruplar verecektir. Anti asit ilaçları doktorunuza danışmadan almayın çünkü bazı antiasitler ödem yapabilir. Ayrıca antiasitlerin demir emilimini azaltma gibi bir yan etkisi söz konusudur. Bu durum özellikle kansızlığı olan gebelerde önemlidir.

GEBELİKTE CİLT DEĞİŞİKLİKLERİ

Cilt Kararması

Gebelik sırasında vücudunuzda görev yapan hormonlar cildinizde belirli değişikliklere neden olur. Bunların en sık görüleni kadınların yaklaşık %90nında görülen cilt kararmasıdır. Bu belirti esmer kadınlarda daha belirgindir.

Gerçek nedeni belli değildir fakat artmış estrojen hormonu bununla ilgili olabilir. Gebelik sırasında cilt kararması; göğüs uçları, kasık bölgesi ve göbek çevresinde belirgindir. Ayrıca koltuk altları ve kalçaların iç tarafında da belirgin olabilir.

Bazı gebelerde yüzde de hafif cilt kararması görülür.

Cilt kararmasında öneriler:

Gebelik sırasında cilt kararması güneş ışığı veya diğer ultraviole ışıklarla (solaryum) daha da kötüleşebilir. Bu durumda fazla güneşe maruz kalmayın. Dışarda olduğunuz zaman vücudunuzu en az 15 koruma faktörlü güneş kremleri kullanın. Hava güneşli de olsa bulutlu da olsa her zaman zararlı güneş ışınlarının vücudunuza gelebileceğinizi unutmayın.

Cilt kararması doğumdan sonra aylar içerisinde kaybolur.

Diğer cilt değişiklikleri

Aşağıda yazılı olanlar doğumdan sonra sıklıkla kaybolan cilt değişiklikleridir.

 • Gebelik sırasında görülen avuç içi kızarıklığı ile avuç içi ve ayak tabanı kaşıntısı nemlendirici kremler kullanılarak azaltılabilir.
 • Benlerin sayısı çok artabilir fakat gebelik sırasında oluşanlar cilt kanserinde oluşanların tipinde değildir (emin olmak için doktorunuza gösteriniz)
 • Tırnaklar kırılgan ve yumuşak olabilir. Oje kullanmak bu durumu daha da kötüleştirebilir. Elleriniz gibi tırnaklarınızı da losyonla nemlendirin ve deterjan ile çalışırken kesinlikle eldiven giyin.

Karın Derisi Çatlakları

Gebeliğin 5. ayından itibaren karın derisinde kırmızı renkli çatlaklar (stria) oluşabilir. İkiz gebeliklerde, aşırı kilo alanlarda, bebeğinde su fazlalığı olanlarda, vücudunun başka yerlerinde de çatlaklar olanlarda daha fazla görülür. Bazı gebelerde hiç oluşmayabilir.

Karın derisi çatlakları gebelikten sonra kaybolan değişikliklerden değildir. Ancak rengi kırmızıdan sedef rengine döner. Karın derisi çatlakları için basit tedbirler yada daha profesyonel kremler kullanılabilir. Badem yağları, kakao yağı en çok kullanılan basit tedbirlerdir.

Daha profesyonel ürünler kozmetik firmaları tarafından piyasaya sürülen (lierac>phytolastıl gel, bonal krem, mustela gibi) markalar vardır. Bu kremler gebeliğin 4.ayından itibaren düzenli olarak karın bölgesine sürüldüklerinde çatlak oluşumunu azaltmada yarar sağlayabilirler.

Ancak hiç faydası da olmayabilir.

KABIZLIK

Kabızlık gebelikte sık görülen ve rahatsızlık veren durumlardan biridir. Kabızlığın nedeni sindirim sisteminin genel olarak yavaşlaması ve büyüyen rahmin alt bağırsaklara yaptığı baskıdır. Gebelik sırasında verilen demir hapları da kabızlığa neden olabilir. Kabızlık karın ağrılarına, şişkinliğe ve gebeliğin son dönemlerinde hemoroid (basur) oluşumuna neden olabilir.

Kabızlık için öneriler:

 • Bu problemle baş etmenin en önemli yolu diyetinizi düzenlemektir.
 • Liften zengin yiyecekler ve fazla sıvı alma kabızlığı önler veya hafifletirler. Her türlü çiğ sebze, meyve ve her türlü pişmiş et yemeğini yiyebilirsiniz.
 • Meyve ve sebzeler ihtiyacınız olan lifi almanızı sağlar.
 • Meyve suları da kabızlığı azaltırlar. Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları içebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısından önce bir bardak şekerli ılık su (bir çay kaşığı yağ ilavesi ile) içiniz.
 • Yaptığınız egzersizi de arttırmanız barsak hareketlerinizi hızlandırabilir.
 • Günlük yürüyüşlerinizi biraz arttırmanız da probleme yardımcı olabilir.
 • Bu dönemde de doktorunuza danışmadan muhsil ya da benzeri ilaçlar almayınız.

ANEMİ (KANSIZLIK )

Bebeğin gebelik sırasında artan ihtiyaçları vücudunuzun demir gereksinimini fazlalaştırır. Demir, alyuvarların dolayısıyla kan yapımındaki en önemli elementtir. Gebelik öncesinde günlük demir ihtiyacınız 15mg kadarken gebelik sırasında bu ihtiyaç iki katına çıkar.

Gebelikte günlük 30mg demir gereklidir. Gebelikte kan hacminiz % 45 oranında artar. Vücudunuzda yeterince demir yoksa alyuvar üretiminde yetersizlik olur ve sonucunda anemi gelişir. Bu artmış demir ihtiyacını depolarınızı kullanarak (eğer varsa) ve alımı arttırarak karşılarsınız.

Ancak demir gıdalarla yeterince alınamaz. Çünkü doğada gıdaların içinde bulunan demirin çoğu kana karışacak özellikte değildir. Gebe kadınlarda anemi yorgunluk ve güçsüzlük, solukluk, nefesten kesilme, çarpıntı, sersemlik ve baş dönmesi gibi bulgulara neden olur.

Anemik gebe kadınlar mikroplara karşıda daha zayıftırlar.

Anemi ( kansızlık ) durumunda öneriler:

Aneminin tek tedavisi demir almaktır. Bu nedenle gebeliğin 2idöneminden itibaren her gebe kadın demir desteğini ilaç olarak almalıdır.

VAJİNAL AKINTI VE İNFEKSİYONLAR

Birçok kadının gebelik sırasında vajinal akıntıları artmaktadır. Bunun sebebi üreme organlarındaki bezlerden salgılanan hormonların etkisiyle rahim ağzı mukus üretiminin artmasıdır.

Gebe kadınlarda görülen normal vajinal akıntı, beyaz renktedir ve ince kıvamdadır. Hafif bir kokusu olabilir. Koku ped kullanımı, spor, terleme, sentetik çamaşır kullanma ile artabilir.

Vajinadaki yüksek asit ortam nedeniyle potansiyel olarak zararlı bakterilerin üremesine izin vermez.

Normalde vajinada denge halinde pek çok mikro organizma yaşamaktadır.

Bu denge; stres, hastalık, vajinaya tatbik edilen duş, antibiyotik gibi ilaçlar veya gebelik hormonları ile bozulduğunda, bir mikroorganizma diğerlerinden daha hızlı çoğalır ve vajinal infeksiyona neden olur.

Yeşil ve sarı renkte genelde hep kokulu bir akıntınız varsa ve kasık bölgeniz kızarmış ve kaşınıyorsa vajinal infeksiyon olma olasılığı yüksektir.

Ne yapılabilir?

 • Vajina ve kasık bölgenizi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun. Vajinanın içini sabunla yıkamak oradaki asit dengesini bozacağından mantar infeksiyonu riskini arttırır.
 • Rahat ve bol giysiler giyin ve sentetik giysiler giymekten kaçının.
 • Pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin.
 • Vajina infeksiyonuna yakalanırsanız, doktorunuza eşinizin de tedavi olup olmayacağını sorun.

DİŞ ETLERİNİN VE BURNUN KANAMASI

Vücudunuzdaki diğer mukoz membranlar gibi diş etlerinize de gebelik sırasında fazla kan akımı olmaktadır. Bunun sonucundadiş etleriniz şişer ve her fırçalamada kanama eğilimi olabilir. Ağrı ve kızarıklık gelişmediği sürece endişelenecek bir durum yoktur.

Normal dönemde olduğu gibi gebelik sırasında da diş bakımınızı ihmal etmeyin. Rutin diş grafileri sıklıkla gebelik sonrasına ertelenmesine rağmen, günde en az iki kez diş fırçalama, diş aralarını temizleme ve düzenli diş muayeneleri önerilir. Dişlerin temizlenmesi plak oluşumunu engeller. Dişlerin temizlenmemesi kanamayı daha da şiddetlendirilebilir.

Burun kanaması, mukoz membranlara artmış kan akımı sonucudur. Bu değişiklik rahatsız edici ölçüde değilse sizin ve bebeğinizin sağlığına zarar vermez.

Bol bol sıvı alın. Burun sekresyonlarını yumuşatmak için evinizde nemlendirici bulundurun ve tahrişi önlemek için burnunuzu çok yavaş temizleyin. Burun kanamasını durdurmak için oturun ya da ayağa kalkın fakat yatmayın veya başınızı arkaya atmayın. Burun deliklerinizi birkaç dakika sıkıp tekrar bırakın. Bunu birkaç defa uygulayın durmazsa doktorunuza danışın.

Источник: //www.cuneytgenc.com/gebelikte-ikinci-3-ay-sikayetleri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Suda Doğum
Suda Doğum
Suda Doğum
Suda Doğum