Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Hamilelikte Lazer Epilasyon

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Göbeğiniz giderek büyüyor ve bacaklarınızı da artık zor görüyorsunuz fakat tıraş etmeniz gerekiyor. Bunu duşta yapıyorsanız, denge için eşinizin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diğer yandan küvette ise kaymayı engellemeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız, bunların arasında en iyi çözüm lazer epilasyonlar.

Peki hamilelikte lazer kullanımı ne kadar doğru? Gebelikte lazer yaptırmanın riskleri var mı?

Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişikliklerden ötürü, göbeğinizde, meme uçlarınızda veya başka istenmeyen yerlerde tüylenmeler oluyor. Bunları almaz veya tıraş etmezseniz, tüylenme de hamilelik sonrasına kadar maalesef devam edecektir.

Lazer Epilasyon Güvenli Mi?

Hamilelikte epilasyon yöntemlerinden olan lazer tüylerdeki siyah pigmentleri hedef alır ve kıl köklerine termal ve/veya mekanik hasar vererek yok eder.

Açıkçası, maalesef şimdiye kadar hamilelikte lazer kullanımının ne derece güvenli olduğuna dair çalışma yapılmadı.

Bu yüzden de cenine etkileri bilinmediği için, pek çok sağlık uzmanı gebelikte lazer epilasyon kullanımını tavsiye etmiyor.

Kaldı ki, genellikle zaten lazer epilasyonu hamile kadınlara önerilmiyor. Lazer işleminin etkileri ilk olarak hamile farelerde test edildi ve sonuçlarda ters etkiler görüldü. Bu araştırmalar,  Gunther Bastert ve Diethelm Wallwiener’ın yazdığı Jinekolojide Lazer adlı kitabında yayınlandı.

Amerikan Sağlık Bakanlığı ise 1990’lı yıllarda lazer epilasyonunu ve cilt tedavilerini onayladı. Ancak bu gebe olmayan kadınlar için. O zamandan bu yana, bu epilasyon türünün yan etkileri hakkında pek bir araştırma gerçekleştirilmedi. Bu yüzden de hamile olan veya olmayan kadınlara ne tip etkileri olduğu tam olarak bilinmiyor.

Araştırmaların eksikliği ve ortada yeteri kadar bilgi olmaması sebebiyle, doktorlar negatif etki ihtimallerini göz önüne alarak lazer epilasyonu hamile kadınlara önermiyorlar.

Birçok doktor ve klinik, doğum sonrasına kadar, büyüyen bebeğin sağlıklı gelişimi için gebelikte lazer kullanımına yasak koyuyor.

Bazı klinikler ise hamile kadınlara lazer yapıyor fakat göğüslerden, karından ve bikini bölgesinden uzak tutuyor.

Açıkçası, dediğimiz gibi şu anda lazer epilasyon ve hamilelik arasındaki ilişki net şekilde bilinmiyor. Bu yüzden de en doğrusu uzak durmak olacaktır.

Diğer yandan, elektroliz lazeri tercih ederseniz de, son 3 aylık periyotta göğüslerinize epilasyon yaptırmamalısınız.

Bu özellikle emzirecek kadınlara önerilmezken, hamileliğin son haftalarında da oldukça hassas olan karına elektroliz yaptırılmamalı.

Gebelikte Elektroliz Epilasyon

Aynı şekilde lazerde olduğu gibi, maalesef elektroliz epilasyonda da bu konuda yapılmış herhangi bir çalışma bulunmuyor. Hamilelik ve elektroliz epilasyon ilişkisi net olarak bilinmezken, birçok doktor ve elektrolizci, hamilelik döneminde bu epilasyon türünden uzak kalınmasını öneriyor çünkü cenin üzerindeki etkileri netleşmiş değil.

Biraz önce de dediğimiz gibi, eğer bebeğinizi emzirecekseniz hamileliğin son 3 aylık döneminde göğüslerinize hiçbir şekilde elektroliz yaptırmamalısınız. Son haftalarda ise hassas olan karna elektroliz yapılmamalı.

Şu anda elektrolizde iki teknik kullanılırken, bunlar termoliz ve galvanik olarak ayrılıyor. Termolizi diyatermi, radyo dalgaları veya yüksek frekans olarak da tanımlayabiliriz. Galvanik elektroliz ise istemciye ve cihaza elektrik akımı göndererek çalışıyor.

Bu teknik, bebeğin etrafını saran amniyotik sıvıdan ötürü önerilmiyor. Bu durumda amniyotik sıvılar, elektrik iletkeni görevi görüyorlar. O yüzden hamilelikte elektroliz epilasyon yaptırırken, galvanik yöntemi kesinlikle tavsiye edilmiyor. Termoliz ise vücuttan geçmediği ve bebeğe – anneye şimdiye kadar herhangi bir zararı tespit edilmediği için daha önerilen bir metod.

Ancak bunların yerine klasik ağda yöntemlerini yapmayı düşünebilirsiniz. Bknz: Hamilelikte Ağda Yapılır Mı?

Alternatifler Neler?

Açıkçası, doktorlar genel anlamda hamilelikte lazer yöntemlerinden uzak durmanızı öneriyorlar. Tüm bunların vücuda ve doğmamış bebeğe etkileri hâlâ belirsizken, risk almaya da kesinlikle gerek yok.

Eğer hassas bir cildiniz yoksa ve rahatsız olmuyorsanız, hamilelikteki istenmeyen tüyler için ağda tercih edebilirsiniz. Diğer yandan tüy dökücü kremler de kullanılabilir fakat ağdaya göre daha zararlı kimyasallar içerirler.

En kolayı olmasa da, doğrudan tüyleri tıraş etmek ise her zaman en ucuz ve pratik yöntemdir. Diğer seçenekleri elediğiniz takdirde, eşinizden de yardım alarak tıraş olabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Aşırı Kıllanma (Tüylenme) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-lazer-epilasyon/

Lazer Epilasyon Hamileliğe Engel mi?

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Her kadının hayali tüysüz pamuk gibi bir cilde sahip olmaktır. Fakat bacaklar, koltuk altları ve genital bölge başta olmak üzere vücuttaki tüyler kadınların en büyük sıkıntılarından biridir.

Bu bölgelerin düzenli aralıklarla temizliğini yapmak zaman alıcı, zahmetli ve can acıtıcıyken bazı kadınlarda kollar, yüz, el parmakları gibi tüy konusunda sıkıntılı olan başka bölgeler de bulunmaktadır.

Neyse ki gelişen teknoloji birçok soruna çözüm ürettiği gibi kadınların tüy problemlerinin çözümüyle ilgili de çok sayıda seçeneği beraberinde getirdi. Günümüzde en çok tercih edilen ve memnun kalınan seçeneklerin başında ise lazer epilasyon gelmektedir.

Ancak çok sayıda kadın lazer epilasyon gebeliğe engel mi sorusunun yanıtıyla ilgili kuşku duyduğundan dolayı bu yöntemi tercih etmek hususunda tedirginlik yaşamaktadır.

Acaba lazerin gebe kalmak üzerindeki olumsuz etkileri gerçek mi yoksa bir şehir efsanesi mi?

Lazer Epilasyon Yönteminin Çalışma Prensibi

Lazer epilasyonun üreme üzerindeki etkileriyle ilgili yorum yapabilmek için öncelikle yöntemin çalışma prensibini anlamakta fayda var. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen güzellik uygulamalarından biridir.

İşlem esasen kıl köklerinin lazer ışığı ile yakılarak tekrar çıkmasını engellemek temeline dayanmaktadır. İstenmeyen tüylere lazer ışını ile milisaniyelik atışlar yapılır.

Bu atışlar sırasında ışın, kıllara rengini veren melanin pigmenti tarafından emilerek kıl köklerine kadar taşınır. Bunun sonucunda kıl köklerinde ısı açığa çıkar ve bu ısı kökleri tahrip eder.

İşlemin istenen sonucu vermesi kişiye göre farklı seans aralıkları gerektirebilir. Genelde 4 ile 9 seans arasında sonuç verir. Kıl ne kadar koyu, kalın, sert ve buna karşın cilt ne kadar açık olursa işlem de o kadar etkili olur.

Çünkü, ışın etkisini kıl köklerine taşıyan melanin pigmenti koyu renkli kıllarda daha fazla olduğundan köklerde açığa çıkan ısı da daha yüksek olacaktır.

Bu da istenilen sonucu daha kısa sürede alınmasına yardımcı olur. İşlem %100 sonuç vermese de iyi bir merkezde yapılan işlemlerde %90’ın üzerinde başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bu oldukça iyi bir orandır.

Lazer Epilasyon Gebeliğe Engel mi?

Lazer ile tüy sorununa kalıcı çözüm üretmek günümüzde bu kadar yaygın olsa da lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi endişesi birçok kadını bu işlemden uzak tutmaktadır.

Bugüne kadar lazer epilasyon uygulamasının hamileliğe etkisi ile ilgili detaylı deney ve araştırmalar yapılmamıştır. Ancak;

Bu işlemden kaynaklı ne gebelik öncesinde yumurtalıklar ve rahim üzerinde ne de gebelik esnasında anne ve bebek üzerinde herhangi bir yan etkisine de rastlanmamıştır.

Gebelik dönemiyle ilgili hakkında yeterli çalışmalar yapılmayan her işlem, durum ve ilaç ile ilgili olarak “Hamilelikte kullanılmamalıdır” diye uyarı verilmektedir.

Bu uyarının sebebi çoğu zaman yapıldığında zarar vereceğinden değil, hakkında herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış olduğundan gebeliğin riske edilmek istenmemesinden dolayıdır.

Lazer epilasyon gebeliğe engel mi sorusunun yanıtı bilimsel olarak verilmemiş olsa da bu uygulamayı yaptırırken aşağıdakilere dikkat edilmelidir.

 • Daha ucuz olsun diye merdiven altı mekanlara yönelmekten kaçınmalısınız. Uygulamayı uzman bir hastane, klinikte ya da güzellik merkezinde alanında uzman kişilere yaptırmalısınız. Merkezde kullanılan aletlerin isimlerini, uygulamayı yapacak olan kişilerin uzmanlık alanlarını ve gideceğiniz merkezi önceden araştırmanız gerekir.

Unutmayın ki, ilk etapta ekonomi yapmış gibi görünseniz de sonrasında ortaya çıkacak sağlık problemleri kesinlikle hem maddi hem de manevi olarak sizi büyük zararlara uğratabilir.

 • Hormonal rahatsızlıkları olan kişiler doktorundan onay almadan işlem yaptırmamalıdır.
 • 18 yaşından önce yaptırılmamalıdır. Çünkü 18 yaşına kadar hormonlar tam olarak düzene girmediğinden öncesinde lazer yaptırmış olsanız dahi sonradan tekrar yeni tüylerin çıkma olasılığı vardır.
 • Sürecin tamamlanmasından sonra en az 3 ay boyunca işlem gören bölgenin güneş görmesine izin verilmemelidir. Eğer güneşe çıkmak zorunda kalırsanız, mutlaka açıkta kalan bölgeye koruyucu güneş kremi sürülmelidir.
 • Epilasyondan sonra ilk 24 saat cildi sıcak su ile temas ettirmeyin.
 • Yüz epilasyonlarında seans sonrası ilk 24 saat makyaj yapmaktan kaçının.
 • Uygulama esnasında ciltte kızarıklıklar, hafif kabarma, kabuklanma olabilir. Böyle bir durumda bölgeyi kaşımayın, beze buz sararak soğuk kompres yapın. Kızarıklık azalmaz ve gittikçe artarak yayılmaya başlarsa mutlaka bir cilt uzmanına görünün.
 • Uygulamanın seansları devam ederken gebe kalmanız durumunda lazere devam etmeyin. Bebeğinizi dünyaya getirdikten hemen sonra başlamak yerine, emzirme sürecinin de sona ermesini bekleyin.  

Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Lazer epilasyon hamileliğe engel mi ya da hamileyken yaptırmak zararlı mı sorularının yanıtları bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da güzellik merkezleri, hastaneler ve klinikler hamile kadınlara lazer uygulama yapmayı reddeder.

İşlem esnasında maruz kalınan lazer ışınları, üst derinin hemen alt kısmında yer alan dermis tabakasına etki eder. Bu tabaka rahimden, bebekten ve vücuttaki diğer organlardan çok uzakta olduğundan herhangi bir zararlı etkisi mümkün görünmemektedir.

Ancak her ne kadar zararları mümkün değilmiş gibi görünse de, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olmadığından düşük bir risk bile alınmaya değer görülmez. Bu nedenle hamilelikte epilasyon işlemi yapmamak en doğru karar olacaktır.

Nihayetinde istenmeyen tüyler, epilasyon kısırlık yapar mı tedirginliğini yaşamanıza değecek bir durum değildir. Bu nedenle gebelik boyunca lazerli işleme ara verip emzirme döneminiz son bulana kadar ağda ve jilet gibi daha güvenli yöntemler uygulayabilirsiniz.

Gebelik ve emzirme döneminde tüy dökücü kremler kullanmamalısınız; çünkü kremin içeriğinde bulunan etken maddeler deri yoluyla vücudunuza nüfus edebilir ve çeşitli komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Nerede, kimin tarafından ve hangi cihazla işleminizi yaptıracağınıza emin olduktan sonra lazer epilasyon gebeliğe engel mi sorusu hakkında endişe duymanıza gerek yoktur.

Lazer epilasyonun gebelik üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel araştırma ve örnek vaka yoktur. Ancak gebelikte ve emzirirken hem anne hem de bebek sağlığını riske etmemek adına uygulama yaptırmamakta fayda vardır.

Источник: https://www.bebek.com/lazer-epilasyon-hamilelige-engel-mi/

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı – Zararı Var Mıdır?

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Haber güncelleme tarihi 06.02.2019 17:57

Sizlerin sıkça sorduğu hamileyken lazerepilasyon yaptırdımzararıolurmu?, hamilelik öncesi lazer epilasyon yaptırılır mı?, hamile olduğumu bilmeden lazer epilasyon yaptırdım sorun olur mu?, hamileyken epilasyon aleti kullanılır mı? gibi soruların cevaplarını araştırdık ve derledik.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon tüylerin lazer ışığı ile yakılması işlemidir. Lazer epilasyon günümüzde çok popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde lazer epilasyon diğer yöntemlere göre çok daha ucuz ve ağrısız, acısız bir yöntem haline gelmiştir.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Cildinize verilen lazer ışınları tüylerinizin köklerine kadar ulaşır. Tüylerikökünden yakarak, tüylerin bir daha uzamasını engellemiş olur.

Lazer epilasyondan iyi sonuçlar almak istiyorsanız bir defa değil, 5-6 seans lazer epilasyona gitmelisiniz.

Yine de unutulmamalıdır ki lazer epilasyonu ile tüylerinizden %100 kurtulma sağlayamazsınız.

Lazer Epilasyon Kimler İçin Sakıncalıdır?

 • Cildinde iltihabı rahatsızlığı olan kişiler
 • Cildinde uçuk olan kişiler
 • Cildinde siğil olan kişiler
 • Akıntılı egzama rahatsızlığı olan kişiler
 • Işığa karşı hassas olup, cilt hastalığı olan kişiler

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hamilelikte lazer epilasyonu zararları hakkında çeşitli görüşler vardır. Kimi uzmanlara göre hamilelikte lazer epilasyon yaptırmak sakıncalıdır. Kimi uzmanlara göre de lazer epilasyon bilinçli bir şekilde yapılırsa anneye de bebeğe de bir zarar vermez.

Ancak gebeliğin önemli bir evresi olan ilk 3 ayda, annenin lazer epilasyon yaptırması çoğu uzman tarafından önerilmemektedir. Hatta hamilelikten önce lazer epilasyon yaptıran anne adaylarının hamilelik süresince lazer epilasyonu devam ettirmemeleri önerilmektedir.

Lazer epilasyonunun hamilelikte zararının olmadığını düşünen uzmanlar bu görüşlerini, lazer epilasyon işleminin radyasyon olmadığı görüşüne dayandırmaktadırlar. Bu yüzden hamilelikte lazer epilasyon yapılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Hamilelikte Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir?

Uzmanlar lazer epilasyonun özellikle hamileliğin ilk 3 ayında sakıncalı olduğunu vurgulamaktadırlar.

Hamileliğin ilk 3 ayında da bu bebeğe zarar vereceğinden değil de annenin ağrı olacak mı korkusuyla ve endişesiyle bebeğe zarar gelebileceğinden uygun görülmemektedir.

Annenin lazer epilasyon yapılırken endişe duyması açısından hamilelikte lazer epilasyon pek önerilmemektedir.

Hamilelikte Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

Normalde kadınların dert etmeyeceği ve kendilerine göre en uygun yöntemi seçeceği, bu durum gebelikte biraz kadınların kafasını kurcalıyor. Çoğu hamile tüylerinden kurtulmak isterken bir yandan da bebeğine bir şey olur mu, zarar gelir mi endişesini yaşamaktadır.

Hamilelikte lazer epilasyon yapılmasıyla ilgili çok net bir bilgi olmasa da, yapılmaması gerektiği yönünde bilgiler çoğunluktadır. Bu yüzden hamilelerin başka yöntemlere yönelmesi gereklidir.
Hamilelikte tüylerden kurtulmak için uygulanabilecek diğer yöntemler;

1. Ağda

Ağda,tüyleri kökünden alan biraz acılı bir işlemdir.

Ağda da acı veren bir işlem olduğu için anne adayı eğer bu acıya dayanamayacaksa hamilelikte ağda yöntemini de uygulamamalıdır çünkü duyacağı acı ve korku nedeni ile erken doğuma sebebiyet verebilir. Ağdayı yapmaya karar verdiyseniz hijyene çok dikkat etmelisiniz.

2. Jilet

Jilet ise anne adayının hiç acı duymadan tüylerinden kurtulmasını sağlar. Hamilelikte acı duymak istemeyen hamilelerin tercih edebileceği bir yöntemdir.

Sadece jilet, ağda ya da diğer yöntemler, uzun süre tüy probleminizden sizi kurtarmaz.

Kısa süreli çözüm için ve acı duymadan tüylerinizden kurtulmak için, hamilelikte jileti tercih edebilirsiniz.

Önerilen İçerik; Lazer Epilasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/gebelikte-lazer-epilasyon-yaptirilir-mi-9747h.htm

Gebelikte epilasyon zararlı mı ?

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Kadınların en büyük sorunlarının başında gelen istenmeyen tüyler, gebe kadınlar için de büyük sıkıntı teşkil etmektedir. Gebe kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler sebebiyle normalde tüylenmenin çok fazla gözlemlenmediği karın bölgesi ve meme başı etrafı da tüylenmeye başlamakta, diğer bölgelerdeki tüylerde de artış gözlemlenmektedir.

Karın ya da meme başı gibi normalde tüylenme olmayan bölgelerdeki tüyler eğer cımbız veya jiletle alınmazsa gebeliğin bitmesinin ardından kendiliğinden dökülebilmektedir. Ancak diğer bölgelerdeki tüylerin azalması veya alınması için gebeliğin bitmesi beklenemez. Bu sebeple doğru epilasyon yöntemi bulunmalı ve gebelik süresince uygulanmalıdır. 

Gebelikte Ağda Yapılabilir mi?

İstenmeyen tüylerin alınabilmesi için yapışkan bir madde olan ağdanın kullanılması pek çok kadın tarafından uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. İçinde kimyasal madde bulundurmamakla beraber bazı ciltlerde alerjik reaksiyon oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Gebelik sırasında ağda kullanarak istenmeyen tüylerden arınmanın bebek üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz.

Ancak gebelik nedeniyle hormonlarda meydana gelen artış ve ciltte hassaslaşma ağdaya karşı normalden daha farklı reaksiyonlar verilme ihtimalini ortaya çıkarır.

Özellikle cildin aşırı hassas olması sebebiyle eğer ağda kullanılacak ise rahatlatıcı etkiye sahip bir antiseptik solüsyon bulundurulması ve gerekli görülürse kullanılması önerilmektedir. Ayrıca bu solüsyonlar, enfeksiyon, kaşıntı veya kızarıklık riskini de önlemektedir.

Gebelikte Tüy Dökücü Kremler Kullanılabilir mi?

İçeriğinde tüylerin vücuttan dökülmesini sağlamak amacıyla kimyasal maddeler bulunan tüy dökücü kremler gebelik döneminde çok fazla önerilmemektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda bu konuyla ilgili olumlu ya da olumsuz herhangi bir kesinlik bulunmamasına rağmen gebeliği ve bebeğin sağlığını riske atacak her şeyden uzak durmak oldukça önemlidir.

Tüy dökücü kremin tercih edilip edilmemesi için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Eğer doktor onay verir ise kullanılacak tüy dökücü kremin önce vücuda alerjik etkisi olup olmadığını saptamak gereklidir.

Alerjik etki olup olmadığını saptamak için önce cildin küçük bir bölümünde deneme yapılmalıdır. İçeriğindeki kimyasallar nedeniyle gebe kişiyi ekstra rahatsız etme ihtimali olan tüy dökücü kremler kullanılacak ise mutlaka havalandırmanın olduğu bir ortam tercih edilmelidir.

Gebelikte Jilet Kullanılabilir mi?

Ucuz ve kolay bir yöntem olması sebebiyle istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık tercih edilen yöntemlerin başından gelen jiletler, gebe kadınlar için hiçbir risk içermez.

Ancak ileriki aylarda karnın büyümesi ile birlikte uygulaması zor bir hale geldiğinden dolayı bazı bölgeler için yardım almak gerekebilmektedir. İstenmeyen tüyler için sürekli jilet tercih edilecekse eğer cilt yumuşak ve esnek olmalıdır.

Bu yumuşaklığı ve esnekliği sağlamak için her gün içeriğinde E vitamini bulunan bir nemlendirici kullanılması gerekmektedir.

Gebelikte İğneli Epilasyon Yapılabilir mi? zararlı mı ?

İğneli epilasyon bir diğer adıyla elektroliz, cilt içerisine yerleştirilen küçük ve ince iğneler sayesinde kıl köküne elektrik akımı verilmesi ve kıl kökünün tahrip edilmesi sayesinde yapılan bir epilasyon yöntemidir. 100 yıldan çok daha uzun süredir uygulanan bu epilasyon yöntemine dair hamileler üzerinde kesinleşmiş bir araştırma bulunmamaktadır, ancak olumsuz bir etki de bilinmez.

Her ne kadar bu konuyla ilgili kesinleşmiş bir tanı konulmamış olsa da gebeliğin son 3 ayı içerisinde bu yöntem önerilmez. Bunun sebebi ise bebeğe verilecek bir zarardan öte, anne adayının iyice hassaslaşan ve gerginleşen derisinin bu epilasyon yöntemiyle daha çok acı verme ihtimalinin olmasıdır.

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılabilir mi? zararlı mı ?

Lazer epilasyon, tüydeki koyu renk pigmentleri hedef alarak gönderilen termal ve mekanik ışınlar sayesinde gerçekleştirilen epilasyon yöntemidir. Bu konuyla ilgili yeterli bilimsel araştırma olmamakla birlikte hamileliği riske atmamak adına bu yöntemden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Lazer epilasyon röntgen ışınları gibi direk iç organlara zarar verebilecek radyasyon içeren ışınlar içermez. Bu sebeple anne adayı ya da bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Ancak özellikle hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde lazer epilasyon doktorlar ve uzmanlar tarafından çok fazla önerilmez.

İleriki aylarda ise bebek hareketlenmeye başladığından dolayı lazer epilasyon sırasında anneyi tedirgin edebilmektedir. Aynı zamanda lazer epilasyon dönem dönem kadınlar üzerinde ağrıya sebep olabilmektedir. Gebelik esnasında ise hassaslaşan cilt sebebiyle bu ağrılar daha fazla hissedilebilir.

Bu durumda anne adaylarını tedirgin edebilmektedir. 

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-epilasyon-zararli-mi.html

Hamilelikte Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Lazer epilasyon uygulaması ile birçok kadın istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmuş ve buna bağlı olarak çok büyük bir rahatlığa kavuşmuştur.

Hamilelik döneminin öncesinde ya da sırasında lazer epilasyon işlemi anne adayının tereddütte kalmasına neden olsa da, bilinçli bir lazer epilasyon kullanımı sonucunda anne karnında olan bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Çünkü lazer epilasyon uygulamasında kullanılan elektromanyetik ışın aynı zamanda röntgende kullanılan X ışınlarından tamamen farklı olmaktadır. Lazer epilasyonda bulunan ışınların doku içinde bir ilerlemesi olamaz ve bu nedenle cilt yapısına zarar veremez.

Lazer epilasyon işleminde yer alan ışınların anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Ancak hamilelik sürecinin son üç ayında karın bölgesinde kıllar için lazer epilasyon uygulamasının kullanılmaması gerekmektedir.

Lazer epilasyonun yapısında radyo dalgaları bulunur ve bu radyo dalgaları bebeğe herhangi bir zarar vermez. Lazer epilasyon işleminden sonra radyasyon insan vücudunda kalmamaktadır. Fakat lazer epilasonun farklı bir çeşidi olan elektroliz karın çevresinde yer alan kılların temizlenmesinde kullanılması tavsiye edilen bir işlem değildir.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının genital bölgeye lazer epilasyon yaptırma konusunda çok tereddüt yaşarlar. Lazer epilasyonda kullanılmakta olan lazerler insan vücudunun koruyucu olan derinin üst kısmında yer alan melanin pigmentini hedef olarak alır.

Melanin pigmenti deriye ve aynı zamanda kıla rengini veren bir madde olmaktadır. melanin pigmenti ne kadar fazla oranda ise lazer epilasyona verilen yanıtta buna bağlı olarak artacaktır.

Yani bir insan ne kadar koyu bir kıl rengine sahip ise, lazer epilasyon uygulamasından alacağı sonuç da o kadar iyi ve başarılı olacaktır.

Lazer epilasyon işlemi sadece melanin pigmentini hedef olarak aldığı için ve aynı zamanda insan vücudunda melanin pigmenti deri ya da göz dışında başka yerde bulunmamaktadır.

İnsan vücudunda yer alan herhangi bir organ ya da dokuda melanin pigmenti olmadığı için, lazer epilasyonun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Herhangi bir organa ya da dokuya zarar vermez.

Aynı zamanda lazerin dalga boyu, derinin orta tabakası ya da en fazla yağ tabakasına kadar etki etmektedir. Bu nedenle deri haricinde başka bir organı etkilememektedir.

Genital bölgeye yapılan lazer epilasyon işlemi, bu bölgede kısırlık ya da yumurtalıklara zarar verir mi gibi sorular akla gelmektedir. Lazer epilasyon işleminin yaydığı ışık yumurtalıkların olduğu alana kadar inmemektedir.

Dünyada yaklaşık olarak yirmi yıl boyunca lazer epilasyon işlemi uygulanmaktadır ve bu sürede herhangi bir kanserojen ya da farklı yan etkilerin olduğu görülmemiştir. Olabilecek yan etkilerin hepsi derinin üst kısmında ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerde yanık ya da leke gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bu yan etkiler de derinin kendini sürekli yenilenmesinden dolayı zamanla yok olması beklenmektedir.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının en önemli ve hassas olan hamilelik sürecinde herhangi bir ilacın kullanması bile sakıncalı olurken, başka uygulamalar yapmak da aynı şekilde sakıncalı olmalıdır.

Lazer epilasyon ile ilgili hamilelik sürecinde yapılmış olan özel bir çalışma ya da araştırma bulunmamaktadır. Çünkü sağlıksal yönünden ziyade etkisi çok daha önem taşımaktadır.

Bazı doktorlar lazer epilasyonun hamilelik sürecinde uygulanabileceği söyler, bazı doktorlar ise bunun aksine hamilelik sürecinde genital bölgeye lazer epilasyon uygulanmaması gerektiğini söyler.

Bazı doktorların hamilelik sürecinde lazer epilasyon uygulanmasının yapılmamasını söyler, doktorların bu konuda hormonal olarak fazla bir değişikliğin olduğu bir süreçte ortaya çıkabilecek olan farklı bir sorunun bile lazer epilasyondan kaynaklandığını düşünmektedirler.

Özellikle hamilelik sürecinin son üç ayında lazer epilasyonun uygulanmaması, o bölgeye yapılan uygulamanın kasılmaları arttırıp, erken doğum riskini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle genel olarak doktorların düşüncesi doğuma üç ay kala lazer epilasyon işleminin yaptırılmaması gerektiğidir.

Doğumdan sonraki süreç olan emzirme döneminde rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Çünkü bu işlemin emzirmeye olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/hamilelikte-lazer-epilasyon/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.