Gebelikte Meme Kanseri

içerik

Hamilelik ve emzirme döneminde meme kanseri – belirtileri, tanı ve tedavisi

Gebelikte Meme Kanseri

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

05.12.2017

Hamilelikte kanser yaygın görülen bir durum değildir. Bununla birlikte meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olarak her 8 kadından birini etkilemektedir ve nadiren de olsa gebelik ve emzirme döneminde de görülmektedir.

Gebeliğin kendisi kansere neden olmaz, ancak hormonların değişimleri memede daha önce olan fakat fark edilmemiş bir tümörün hızlı ilerlemesine neden olabilir. Gebelik ve kanser aynı anda görüldüğünde hem anne adayı hem de sağlık personeli için karmaşık bir durum oluşturabilir.

Ancak kanser bebeği ve gelişimini çoğu zaman etkilemez.

Gebelikte veya emzirme döneminde meme kanseri belirtileri nelerdir?

Hamileyken her iki memenin büyümesi, oluşan kitlelerin ve yumruların bulunmasını zorlaştırabilir.

Bu nedenle gebelik döneminde memede oluşan tümörler genellikle farkedilene kadar daha fazla büyüyebilir.

Emzirme döneminde ise mastit adı verilen ve sık görülen meme enfeksiyonları ile tümöre bağlı durumlar karışabilir. Herhangi farklı bir şişkinlik veya kitle hissedilirse doktora muayene olunması gerekir.

– Meme kanseri belirtileri (detaylı)

Gebelikte veya emzirme döneminde meme kanseri nasıl teşhis edilir?

• Tüm hamilelerin gebeliği boyunca düzenli kadın doğum uzmanı muayenesi olmaları önemli bir avantajdır. Aklınıza takılanları veya sizi rahatsız eden belirti ve şikayetleri çekinmeden doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

• Meme kanseri erken tanısı için kendi kendine meme muaeyesi – hem kötü huylu kitleleri erken tespit etmede etkili olmadığı hem de gereksiz endişe yarattığı için – artık önerilmemektedir. Bunun yerine memelerinizde herhangi bir değişiklik (yeni başlayan asimetri, memede çekilme, meme başı değişiklikleri gibi..) olup olmadığını ayda 1 defa ayna karşısına geçip takip edebilirsiniz.

• Mamografi gebelik sırasında güvenli kabul edilse de 40 yaşından önce memeler daha yoğun olduğu için genel olarak mamografi yerine ultrason (USG) tercih edilir. USG anne ve bebek için tamamen güvenli bir yöntemdir.

• Şüphelenen bir kitle hissedilirse dokudan örnek almak için meme biyopsisi yapılmalıdır. Günümüzde meme biyopsisi işlemleri deneyimli hekimler tarafından ultrason eşliğinde, lokal anestezi ile ve çok az bir ağrı veya ağrısız yapılmaktadır. Biyopsi ile alınan örnek doku, bir kanser hücresi olup olmadığını öğrenmek için patoloji laboratuvarlarında mikroskop altında kontrol edilir.

• Bilgisayarlı tomografi taramaları gerekirse tıbbi ekibe danışılarak yapılır.

• Manyetik rezonans görüntüleme (MR), ultrasonografi ve biyopsi genellikle gebelik sırasında güvenlidir. Bu testlerde iyonize radyasyon kullanılmaz.

Hamilelikte ve doğumdan sonra meme kanseri tedavisi

Öncelikle şunu söylemek gerekir; kanserin bebeğe zarar verdiğine dair bir bulgu henüz yoktur. Gebeliği sonlandırmak ise meme kanserinin olası sonuçlarını ortadan kaldırmaz. Gebelikte meme kanseri uzman onkologlarca dikkatli yönetilmesi gereken bir durumdur.

Gebelikte meme kanseri tedavisinin en önemli belirleyicileri yine kanserin yayılım durumu (evresi) ve meme kanserinin hangi biyolojik alt türüne (hormon pozitif-negatif, her2 pozitif-negatif ve üçlü negatif) sahip olunduğudur.

– Meme kanseri nedir? Nedenleri – risk faktörleri nelerdir? Çeşitleri nelerdir?

Hamilelikte meme kanseri ameliyatı yapılabilir mi?

Ameliyat genel olarak gebeliğin ilk 3 ayında güvenlidir. Eğer erken evre bir meme kanseri söz konusu ise, doktorunuz muhtemelen şüpheli kitlenin çevresinde bir miktar normal doku ile birlikte (lumpektomi) ya da tüm memenin ameliyatla alınmasını (mastektomi) önerebilir.

Hamilelikte kemoterapi uygulanabilir mı?

Kemoterapiye gerek duyulursa doktorunuz bebeğe zarar verme şansını azaltmak için ilk 3 ayın geçmesini bekleyecektir.

Bölgesel olarak ilerlemiş (meme ve koltuk altı lenf bezlerini tutmuş) meme kanserlerinde genellikle ameliyat ve artı olarak kemoterapi gerektirir, bu tedavi şeklinin bebek için riski daha yüksektir. Tedavi kararı zor olabilir. Doktorunuz, ailenizle birlikte size nasıl bir tedavi olacağını ve hangi kemoterapilerin seçileceğini açıklayacaktır.

Hamilikte radyoterapi uygulanabilir mi?

Radyoterapi genellikle gebelikte bebeğe zarar verebilir, bu nedenle doğumdan sonrası beklenir.

Diğer meme kanseri tedavileri

Hormon tedavisi (tamoksifen ve goserelin gibi) ve hedefe yönelik akılı ilaçlar (örneğin, trastuzumab/Herceptin), genellikle gebelik sırasında veya emzirirken verilmez.

Meme kanseri tedavisi sırasında bebeğinizi emzirebilir misiniz?

Emzirmenin kanseri ilerlettiğine dair bir bulgu henüz yoktur. Kanserliyken genellikle emzirebilirsiniz, ancak yine de en doğru karar için doktorunuza danışmanız gerekir. Kemoterapi alıyorsanız, bu ilaçlar süte karışacağından, büyük ihtimalle emzirmeniz uygun görülmez.

Gebelik ve emzirme döneminde meme kanseri, tüm aileye psikolojik olarak da farklı/olumsuz etkileri olan durumdur, bu nedenle anne ve ailesinin psikolojik destek alması için yönlendirilmesi de unutulmamalıdır.

– Zamanın durduğu an: KANSER TANISI ALMAK!

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/hamilelik-ve-emzirme-doneminde-meme-kanseri-belirtileri-tani-ve-tedavisi/

Meme kanseri gebelikte de ortaya çıkabilir

Gebelikte Meme Kanseri

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ile 3 bin gebelikte bir ortaya çıkan gebelik esnasında en sık rastlanan kanser türü meme kanserinin teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Gebelikte meme kanseri nasıl fark edilir

Gebelikte meme kanseri saptandığında, sıklıkla bunun geç tanı konmuş ve gebelik olmadığı dönemde başlamış bir kanser olduğunu düşünürüz. Bu nedenle de lenf nodüllerine yayılım olasılığı daha fazla olabilir. Bu kısmen gebelikteki hormonal değişimlerin de sonucu olabilmektedir.

Gebelikte rutin adet döngüsü sonlanır ve östrojen ve progesteron seviyesi artar. Aynı zamanda emzirme sürecine hazırlık olarak prolaktin hormonu da artar. Bu hormon etkisiyle göğüsler büyür, hassas ve düzensiz bir hale gelir.

Bu da hem doktor hem hasta için boyutu büyüyene kadar bir kitlenin fark edilmesini geciktirir.

Gebeliğin erken döneminde meme kanseri tanısı koyamamanın diğer bir nedeni de, genelde tarama yöntemlerinin gebelik sonrasına ertelenmesidir.

Gebelik ve emzirme dönemi meme dokusunun daha yoğun olmasına neden olur. Böylece erken dönemde meme kanserinin mamografik bulguları ile normal bulgular kolaylıkla birbirine karıştırılabilir.

Gecikmiş tanı gebelikteki meme kanserinin en büyük problemlerinden biridir.

Gebelikte meme kanseri teşhisi hangi yöntemle yapılmalı

Eğer göğsünüzde kitle veya herhangi bir değişiklik fark ederseniz bunu önemseyerek doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz muhtemelen mamografiyi gebelikte önermeyecektir. Bu durumda US ve MRI gibi görüntüleme testleri yapmak uygundur. Şüpheli bir değişiklik mutlaka dikkate alınmalı ve gebeliğe bağlı bir değişiklik olduğuna karar vermeden önce gerekirse biopsi uygulanmalıdır.

Mammografi gebelik sırasında başlayan meme kanserlerinin çoğunu saptayabilir ve gebelikte bile oldukça güvenli olduğu düşünülür. Mammogram'ın yarattığı radyasyon miktarı da çok düşüktür.

Radyasyon göğüslere fokus olduğu için vücudun diğer kısımlarına ulaşabilecek miktar çok düşüktür. Ekstra koruma için belin alt bölgesine koruyucu bir örtü konabilir. Ancak bazı bilim adamları radyasyonun doğmamış bebeğe etkisi konusunda hala hemfikir değildir.
Ancak gebelik esnasında da olsa erken tanı çok önemlidir ve bunu unutmamak gerekir.

Meme biopsisi bebeği etkiler mi

Eğer memede kitle ele gelir yada şüpheli bir lezyon saptanırsa biopsi düşünülmelidir. Meme biopsileri genellikle iğne ile yapılır ve gebelik olsa da yatış gerektirmez. Biopsi yapılacak alanın uyuşturulması fetüs için bir risk teşkil etmez.

İğne biopsisinden yanıt alınmadığı durumlarda cerrahi biopsi sonraki adımdır. Burada şüpheli alandan küçük bir kesi yapılarak doku örneği alınır. Bu işlem genel anestezi altında yapılır ve gebelik açısından risk taşımaz.

Meme kanseri anneden bebeğe geçer mi

Eğer meme kanseri saptanmışsa, kanser hücrelerinin memenin içine ve vücudun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığına bakmak gerekir bu işleme “evreleme” diyoruz. Bu işlem gebelikte çok daha önemlidir çünkü gebelikte meme kanseri daha ileri aşamada olabilir.

MRI ve US incelemesinde fetüsün radyasyona maruz kalmadığı akılda tutulmalıdır. Fakat bazen MRI esnasında kullanılan “boya” asla kullanılmamalıdır. Çünkü plasentayı geçerek anomalilere neden olabilir.

Ac grafisi çok küçük dozda radyasyon içerdiğinden, karnı koruyarak rahatlıkla çekilebilir. PET tarama, kemik taraması ve BT radyasyon nedeniyle tercih edilmez.

Çok çok nadir olguda kanser plasentaya ulaşmış olabilir bu da fetusun beslenmesini etkileyebilir. Fakat meme kanserinin anneden fetuse geçişine rastlanmamıştır.

Gebelikte meme kanseri tedavi nasıl yapılır

Tümörün boyutuna, tümörün yerleşimine, yayılımına gebeliğin sonlanmasına ne kadar kaldığına, nne adayının tercihine göre değişir.

Aslında amacımız gebe olmayan meme kanseri olgularında olduğu gibi “kanseri kontrol altına almak ve yayılımını önlemektir”. Fakat fetüsün korunma endişesi durumu biraz karmaşık hale getirmektedir.

Cerrahi genellikle güvenilir bir tedavidir. Kemoterapi, radyoterapi veya hormonal terapi fetüse zarar verebileceği için uygulanmaz. Ancak gebeliğin ileri aşamalarında kemoterapi düşünülebilir. Ancak inflamatuar kanser gibi tedavide gecikmenin hasta için önemli olduğu durumlarda, kemoterapi zorunlu olduğundan, gebeliğin sonlandırılması söz konusu olabilir.

Tedavi için gebelik sonlandırılmalı mı

Eski dönemlerde yapılan bazı çalışmalar, kanser tedavisi için gebeliğin sonlandırılmasının hastalığın seyrinde çok etkili olmadığını göstermektedir. Yine de tedaviye hemen başlamak gerekiyorsa aileye gebelik sonlandırmanın taşıdığı durumun taşıdığı riskler ve faydalar açıkça anlatılmalı ve sonra karar netleştirilmelidir.

Cerrahi: Kanserli göğsün ve lenf nodlarının alınması gebelikte güvenle uygulanabilen bir cerrahidir. Meme koruyucu cerrahi ise sonrasında radyoterapi gerektirdiği için tercih edilmez. Çünkü radyasyon anne karnındaki fetüsü etkileyebilir.

Anestezi: Genel anestezi meme cerrahisi sırasında korkmadan uygulanabilir. Ancak cerrahinin uygulama zamanına kadın doğum uzmanı, cerrah ve anestezist beraberce karar vermelidir.

Cerrahi sonrası tedavi: Kanserin evresine bağlı olarak, tekrarlamasını önlemek maksadıyla kemoterapi, radyoterapi ve hormonal terapi gerekebilir. Bazı durumlarda bu tedaviler doğum sonrasına ertelenebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi Cerrahiyle beraber uygulandığı gibi erken dönem kanserlerde ve ileri evre kanserlerde tek başına da kullanılabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaz. Kullanılırsa gebelik kaybı olasılığı çok yüksektir. Yapılan çalışmalar gebelikte 4-9. Aylar boyunca bazı ilaçların fetüsü riske atmadan kullanılabildiğini, sadece erken doğum riskini artırdığını, ileri sürmektedir. Yine de bu ilaçların uzun dönem etkileri bilinmemektedir.

Kemoterapi 35 haftadan sonra da, annenin kan değerlerini düşürerek enfeksiyon ve kanamaya eğilimi artırdığından, uygulanmaz.

Hormon tedavisi ve ileri evredeki kanserler için tercih edilen hedef tedavinin uygulanması için de doğum sonrasının beklenmesi gerekir.

Tedavi sürecinde bebek emzirilmeli mi

Pek çok doktor tedavi sırasında emzirme yapılmasını istemez. Cerrahi planlandıysa emzirmenin kesilmesi memenin kan akımını azaltıp memenin küçülmesini sağlayacağından operasyon için kolaylaştırıcıdır. Aynı zamanda enfeksiyon riski de azalır.

Ayrıca kemoterapi ilaçları anne sütüne ve dolayısıyla beslenirken bebeğe de geçer.

Yaşam beklentisi nedir

Gebelik meme kanserinin hem fark edilip tanı konmasını hem de tedavisini güçleştiren bir süreçtir. Buna karşın yapılan çalışmalarda gebe ve gebe olmayan aynı evrelerdeki kadınlarda meme kanseri sonuçları benzer bulunmuştur.

2013 yılında yapılan ve 300 den fazla gebelik sırasında tanı konmuş meme kanseri olgusunu incelemişler ve 5 yıllık takipte gebelik dışında meme kanseri tanısı almış aynı evre olgularla karşılaştırılabilir sonuçlara ulaşmışlardır.

Sadece hastalıksız geçen süre gebelikte tanı konmuş olgularda daha kısadır.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/meme_kanseri_gebelikte_de_ortaya_cikabilir-2.html

Gebelikte kanserin çaresi var mı? Hamile kadınlar nasıl tedavi olabilir?

Gebelikte Meme Kanseri

Gebelikte meme kanseri saptandığında, sıklıkla bunun geç tanı konmuş ve gebelik olmadığı dönemde başlamış bir kanser olduğunu düşünürüz. Bu nedenle de lenf nodüllerine yayılım olasılığı daha fazla olabilir.

Bu kısmen gebelikteki hormonal değişimlerin de sonucu olabilmektedir. Gebelikte rutin adet döngüsü sonlanır ve östrojen ve progesteron seviyesi artar. Aynı zamanda emzirme sürecine hazırlık olarak prolaktin hormonu da artar.

Bu hormon etkisiyle göğüsler büyür, hassas ve düzensiz bir hale gelir.

Kanser olmak anne olmaya engel değil

Bu da hem doktor hem hasta için boyutu büyüyene kadar bir kitlenin fark edilmesini geciktirir. Gebeliğin erken döneminde meme kanseri tanısı koyamamanın diğer bir nedeni de, genelde tarama yöntemlerinin gebelik sonrasına ertelenmesidir.

Gebelik ve emzirme dönemi meme dokusunun daha yoğun olmasına neden olur. Böylece erken dönemde meme kanserinin mamografik bulguları ile normal bulgular kolaylıkla birbirine karıştırılabilir.

Gecikmiş tanı gebelikteki meme kanseri için önemli bir problemdir.

Gebelikte meme kanseri teşhisi hangi yöntemle yapılmalı?

Eğer göğsünüzde kitle veya herhangi bir değişiklik fark ederseniz bunu önemseyerek doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz muhtemelen mamografiyi gebelikte önermeyecektir. Bu durumda US ve MRI gibi görüntüleme testleri yapmak uygundur. Şüpheli bir değişiklik mutlaka dikkate alınmalı ve gebeliğe bağlı bir değişiklik olduğuna karar vermeden önce gerekirse biopsi uygulanmalıdır.

Mammografi gebelik sırasında başlayan meme kanserlerinin çoğunu saptayabilir ve gebelikte bile oldukça güvenli olduğu düşünülür. Mammogram’ın yarattığı radyasyon miktarı da çok düşüktür.

Radyasyon göğüslere fokus olduğu için vücudun diğer kısımlarına ulaşabilecek miktar çok düşüktür. Ekstra koruma için belin alt bölgesine koruyucu bir örtü konabilir. Ancak bazı bilim adamları radyasyonun doğmamış bebeğe etkisi konusunda hala hemfikir değildir.
Ancak gebelik esnasında da olsa erken tanı çok önemlidir ve bunu unutmamak gerekir.

Kanser tedavisi görmek anne olmaya engel değil

Meme biopsisi bebeği etkiler mi?

Eğer memede kitle ele gelir yada şüpheli bir lezyon saptanırsa biopsi düşünülmelidir. Meme biopsileri genellikle iğne ile yapılır ve gebelik olsa da yatış gerektirmez. Biopsi yapılacak alanın uyuşturulması fetüs için bir risk teşkil etmez.

İğne biopsisinden yanıt alınmadığı durumlarda cerrahi biopsi sonraki adımdır. Burada şüpheli alandan küçük bir kesi yapılarak doku örneği alınır. Bu işlem genel anestezi altında yapılır ve gebelik açısından risk taşımaz.

Eğer meme kanseri saptanmışsa, kanser hücrelerinin memenin içine ve vücudun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığına bakmak gerekir bu işleme “evreleme” diyoruz.

Bu işlem gebelikte çok daha önemlidir çünkü gebelikte meme kanseri daha ileri aşamada olabilir. MRI ve US incelemesinde fetüsün radyasyona maruz kalmadığı akılda tutulmalıdır.

Fakat bazen MRI esnasında kullanılan “boya” asla kullanılmamalıdır. Çünkü plasentayı geçerek anomalilere neden olabilir.

Ac grafisi çok küçük dozda radyasyon içerdiğinden, karnı koruyarak rahatlıkla çekilebilir. PET tarama, kemik taraması ve BT radyasyon nedeniyle tercih edilmez. Çok çok nadir olguda kanser plasentaya ulaşmış olabilir bu da fetusun beslenmesini etkileyebilir. Fakat meme kanserinin anneden fetuse geçişine rastlanmamıştır.

Anne karnında bebek kaybını arttıran gebelik riskleri ve koruyucu önlemler

Gebelikte meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Tümörün boyutuna, tümörün yerleşimine, yayılımına gebeliğin sonlanmasına ne kadar kaldığına, nne adayının tercihine göre değişir. Aslında amacımız gebe olmayan meme kanseri olgularında olduğu gibi “kanseri kontrol altına almak ve yayılımını önlemektir”. Fakat fetüsün korunma endişesi durumu biraz karmaşık hale getirmektedir.

Cerrahi genellikle güvenilir bir tedavidir. Kemoterapi, radyoterapi veya hormonal terapi fetüse zarar verebileceği için uygulanmaz. Ancak gebeliğin ileri aşamalarında kemoterapi düşünülebilir. Ancak inflamatuar kanser gibi tedavide gecikmenin hasta için önemli olduğu durumlarda, kemoterapi zorunlu olduğundan, gebeliğin sonlandırılması söz konusu olabilir.

Tedavi için gebelik sonlandırılmalı mı?

Eski dönemlerde yapılan bazı çalışmalar, kanser tedavisi için gebeliğin sonlandırılmasının hastalığın seyrinde çok etkili olmadığını göstermektedir. Yine de tedaviye hemen başlamak gerekiyorsa aileye gebelik sonlandırmanın taşıdığı durumun taşıdığı riskler ve faydalar açıkça anlatılmalı ve sonra karar netleştirilmelidir.

Cerrahi: Kanserli göğsün ve lenf nodlarının alınması gebelikte güvenle uygulanabilen bir cerrahidir. Meme koruyucu cerrahi ise sonrasında radyoterapi gerektirdiği için tercih edilmez. Çünkü radyasyon anne karnındaki fetüsü etkileyebilir.

Kanser hastaları yumurtalık nakliyle çocuk sahibi olabilir

Anestezi: Genel anestezi meme cerrahisi sırasında korkmadan uygulanabilir. Ancak cerrahinin uygulama zamanına kadın doğum uzmanı, cerrah ve anestezist beraberce karar vermelidir.

Cerrahi sonrası tedavi: Kanserin evresine bağlı olarak, tekrarlamasını önlemek maksadıyla kemoterapi, radyoterapi ve hormonal terapi gerekebilir. Bazı durumlarda bu tedaviler doğum sonrasına ertelenebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi Cerrahiyle beraber uygulandığı gibi erken dönem kanserlerde ve ileri evre kanserlerde tek başına da kullanılabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaz. Kullanılırsa gebelik kaybı olasılığı çok yüksektir. Yapılan çalışmalar gebelikte 4-9. Aylar boyunca bazı ilaçların fetüsü riske atmadan kullanılabildiğini, sadece erken doğum riskini artırdığını, ileri sürmektedir. Yine de bu ilaçların uzun dönem etkileri bilinmemektedir.

Kemoterapi 35 haftadan sonra da, annenin kan değerlerini düşürerek enfeksiyon ve kanamaya eğilimi artırdığından, uygulanmaz.

Hormon tedavisi ve ileri evredeki kanserler için tercih edilen hedef tedavinin uygulanması için de doğum sonrasının beklenmesi gerekir.

Tedavi sürecinde bebek emzirilmeli midir?

Pek çok doktor tedavi sırasında emzirme yapılmasını istemez. Cerrahi planlandıysa emzirmenin kesilmesi memenin kan akımını azaltıp memenin küçülmesini sağlayacağından operasyon için kolaylaştırıcıdır. Aynı zamanda enfeksiyon riski de azalır. Ayrıca kemoterapi ilaçları anne sütüne ve dolayısıyla bebeğe de geçer.

https://www.medikalakademi.com.tr/meme-kanserinin-nedeni-nedir/

Yaşam beklentisi nedir?

Gebelik meme kanserinin hem fark edilip tanı konmasını hem de tedavisini güçleştiren bir süreçtir. Buna karşın yapılan çalışmalarda gebe ve gebe olmayan aynı evrelerdeki kadınlarda meme kanseri sonuçları benzer bulunmuştur.

2013 yılında yapılan ve 300 den fazla gebelik sırasında tanı konmuş meme kanseri olgusunu incelemişler ve 5 yıllık takipte gebelik dışında meme kanseri tanısı almış aynı evre olgularla karşılaştırılabilir sonuçlara ulaşmışlardır. Sadece hastalıksız geçen süre gebelikte tanı konmuş olgularda daha kısadır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gebelikte-kanserin-caresi-var-mi-hamile-kadinlar-nasil-tedavi-olabilir/

Gebelikte meme kanseri nasıl fark edilir?

Gebelikte Meme Kanseri

Gebelik sırasında meme kanserinin oluşması oldukça nadir bir durum olmakla birlikte, git gide daha fazla kadının annelik yaşını kişisel ve mesleki nedenlerle ertelemesi, meme kanseri ve gebeliğin beraber görülme olasılığını artırıyor. Hatta önümüzdeki yıllarda bu tip vakaların çok daha sık karşımıza çıkacağı tahmin ediliyor. Çünkü son yıllarda çocuk sahibi olma yaşı 30-40’lı yaşlara kadar geciktiriliyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ile 3 bin gebelikte bir ortaya çıkan gebelik esnasında en sık rastlanan kanser türü meme kanserinin teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Gebelikte meme kanseri saptandığında, sıklıkla bunun geç tanı konmuş ve gebelik olmadığı dönemde başlamış bir kanser olduğunu düşünürüz. Bu nedenle de lenf nodüllerine yayılım olasılığı daha fazla olabilir. Bu kısmen gebelikteki hormonal değişimlerin de sonucu olabilmektedir.

Gebelikte rutin adet döngüsü sonlanır ve östrojen ve progesteron seviyesi artar. Aynı zamanda emzirme sürecine hazırlık olarak prolaktin hormonu da artar. Bu hormon etkisiyle göğüsler büyür, hassas ve düzensiz bir hale gelir.

Bu da hem doktor hem hasta için boyutu büyüyene kadar bir kitlenin fark edilmesini geciktirir.

Gebeliğin erken döneminde meme kanseri tanısı koyamamanın diğer bir nedeni de, genelde tarama yöntemlerinin gebelik sonrasına ertelenmesidir.

Gebelik ve emzirme dönemi meme dokusunun daha yoğun olmasına neden olur. Böylece erken dönemde meme kanserinin mamografik bulguları ile normal bulgular kolaylıkla birbirine karıştırılabilir.

Gecikmiş tanı gebelikteki meme kanserinin en büyük problemlerinden biridir.

Meme kanseri anneden bebeğe geçer mi?

Eğer meme kanseri saptanmışsa, kanser hücrelerinin memenin içine ve vücudun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığına bakmak gerekir bu işleme “evreleme” diyoruz.

Bu işlem gebelikte çok daha önemlidir çünkü gebelikte meme kanseri daha ileri aşamada olabilir. MRI ve US incelemesinde fetüsün radyasyona maruz kalmadığı akılda tutulmalıdır.

Fakat bazen MRI esnasında kullanılan “boya” asla kullanılmamalıdır. Çünkü plasentayı geçerek anomalilere neden olabilir.

Ac grafisi çok küçük dozda radyasyon içerdiğinden, karnı koruyarak rahatlıkla çekilebilir. PET tarama, kemik taraması ve BT radyasyon nedeniyle tercih edilmez. Çok çok nadir olguda kanser plasentaya ulaşmış olabilir bu da fetusun beslenmesini etkileyebilir. Fakat meme kanserinin anneden fetuse geçişine rastlanmamıştır.

Hamileyken meme kanserine yakalanan kadınlara özel yaklaşım

Kanserden ölümlerin yüzde 14’ünden sorumlu olan meme kanseri hamilelerde de görülebiliyor.

Meme kanserinin çok yaygın bir hastalık olduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Sağlığı Merkezi Yöneticisi Prof. Dr.

Metin Çakmakçı, “Gebelikte ortaya çıkan meme kanserinde amacımız kanseri tedavi etmek. Bebek sağlığı korunarak kanseri tedavi etmek amacıyla tanı ve tedavi aşamasında özel yaklaşımlar uygulanıyor” dedi.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle meme kanseri ile ilgili çok sayıda araştırma yapılıyor.

Hem tanı hem de tedavi yöntemlerinde umut verici gelişmeler yaşansa da erken tanı avantajını kaybetmek hastalığın tedavisini zorlaştırıyor.

Tüm dünyada Ekim ayında kutlanan Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında açıklamalar yapan Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanserinin gebelikte de görülebildiğini söyledi.

Tedavi planının tüm yönleri aile ile birlikte değerlendiriliyor

Gebelik süresi ve doğum sonrasını kapsayan 1 yıllık laktasyon (süt salgılaması) süreci boyunca saptanan meme kanserlerinin “gebelik meme kanserleri” olarak adlandırıldığını belirten Prof. Dr.

Metin Çakmakçı tedavide cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi seçeneklerinin değerlendirildiğini belirleterek “Amaç kanseri tedavi etmek ancak bebeğin sağlığını koruyarak kanseri tedavi etmek temel hedefimiz. Cerrahi seçenekleri gebeliğin her evresinde uygulanabilir.

Koltuk altı lenf nodu örneklemesi yapılabilir. Radyoterapi gerektiren, memenin tamamının alınmadığı ameliyatlarda ise radyoterapi doğum sonrasına bırakılırken, kemoterapi tedavisi gebeliğin 2. ve 3. trimestresinde kullanılabilir.

Tedaviler boyunca anne ve bebek yakın takip edilir, tedavi planının tüm yönleri aile ile paylaşılır ve en uygun tedavi planı oluşturulur” dedi.

Meme kanseri tedavisi gören kadınlar gebelik öncesi doktorlarıyla görüşmeli

Meme kanseri tedavisi görmüş kadınların gebelik planı öncesinde mutlaka takiplerini yapan medikal onkolog ile görüşmeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çakmakçı “Tedavi süresince kullanılabilen anti hormonal tedaviler belirli bir süre boyunca gebeliği mümkün kılmayabilir.

Adet düzeninde kullanılan ilaçlar sebebiyle bir süre düzensizlikler ve adet kesilmesi yaşanabilir. Medikal onkolog ile yapılan görüşme sonrasında jinekoloji değerlendirmesi yapılmalı ve jinekoloğun onayı alınmalıdır.

Gebelik süreci ise her kadının takip edildiği gibi takip edilebilir” şeklinde konuştu.

Meme cerrahisi geçirmiş kadınlar da emzirebilir

Gebeliğin erken dönem tedavilerinin bitmesinden sonra planlanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Metin Çakmakçı “Bu süre ameliyat-kemoterapi ve radyoterapi sürecini içeriyor. Tedavinin devamı uzun süreli kullanım gerektiren anti hormonal ilaçlar ile olabilir.

Bu nedenle hamilelik planlaması mutlaka doktor görüşü alınarak yapılmalı.

Meme cerrahisi geçirmiş kadınlar (memesinin tamamı alınmamış olanlar) genellikle bebeklerini emziremeyeceklerinden korkarlar ancak ameliyat edilmiş ve tedavisi tamamlanmış meme diğer meme gibi süt salgılamaya devam eder ve emzirme her iki memeden yapılabilir” açıklamasına bulundu.

Yazı: Prof. Dr. Metin Çakmakçı

İlginç hamilelik fotoğrafları

+32

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1039451-hamileyken-meme-kanseri-olmak

Meme Kanseri ve Gebelik: Belirtiler, Teşhisi ve Tedavisi

Gebelikte Meme Kanseri

Hamilelik sırasında pek hoş olmayan şeyler yaşayabilirsiniz. Ancak meme kanseri bunlardan biri olmamalıdır. Ne yazık ki, göğüs kanseri bazen hamile olan veya doğum yapmış kadınlarda görülür. Uzmanlara göre, gebelikte meme kanseri, çoğunlukla 32 ila 38 yaşları arasındaki 3000 hamile kadından birinde teşhis edilmektedir.

Meme kanseri teşhisi normal şartlar altında bile zor olabilir. Ancak bir kadının göğüslerinde meydana gelen değişiklikler, küçük yumruları algılamayı daha da zorlaştırabilir ve bu da teşhisinde gecikmelere neden olarak, gebelikte göğüs kanseri teşhis etmek daha da zor olabilir. Sonuç olarak, kanserler tanı konulmadan önce hamile kadınlarda daha ileri evrede fark edilebilir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Göğüs Değişiklikleri

Hamilelikte meme kanseri tedavisi ve önlenmesi, normal koşullar altında meme kanseri tedavisi ve önlenmesi ile benzerdir. Kendinizi meme kanserinden korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, belirtilerini ve bulgularını bilmek, göğüslerinizde kitle olup olmadığını kontrol etmek ve bir yumru bulduğunuzda veya endişeleriniz varsa doktorunuzla derhal iletişime geçmektir.

Gebelikte Meme Kanseri Belirtileri

Gebeliğin erken belirtilerinden biri meme hassasiyetidir. Bu bazen oldukça acı verici olabilir ve hamileliğiniz boyunca devam edebilir. Hamile bir kadının göğüsleri ilk üç ayda şişmeye başlar ve hamilelik öncesinden üç fincan daha büyüyebilir.

Şişmiş, ihaleli göğüsler kendi kendini muayene ederek tespiti daha zor hale getirebilirler. Gebelik sırasında diğer göğüs değişiklikleri arasında areoların koyulaşması ve areolar üzerindeki küçük noktaların genişlemesi bulunur.

Tüm bu değişiklikler endişe vericiyken meme kanseri semptomlarıyla karıştırılmamalıdır.

Göğüs kanserinin yaygın bir belirtisi göğüste geçmeyen sert bir yumrudur. Emziren kadınlarda sık görülen şişlik ile karıştırılabilir. Aşağıdaki belirtiler ve semptomlar kansere bağlı olabilir. Ancak uzmanlar meme kanseri dışındaki hastalıkların da aynı belirtilere neden olabileceği konusunda uyarıda bulunur:

 • Göğüste veya yakınında veya koltukaltı bölgesinde kitle veya kalınlaşma
 • Göğüsün boyut veya biçiminde bir değişiklik
 • Göğüste çukur veya kırışma
 • Göğüs ucunun meme içine dönmesi
 • Meme ucundan akıntı gelmesi, özellikle kanlı olması
 • Göğüs, meme başı veya areola üzerinde pullu, kırmızı veya şişmiş cilt
 • Göğüs derisinin portakal kabuğu görünüm alması

Gebelikte Meme Kanseri Teşhisi

Göğsünüzde iki haftadan daha uzun süren dokunduğunuzda hissettiğiniz bir kitle varsa, derhal değerlendirme için doktorunuza danışmalısınız.

Tıbbi geçmişinizi aldıktan ve tam bir fizik muayene yaptıktan sonra, doktorunuz göğüslerinizde ve koltuk altlarınızdaki yumru ve anormallikleri dikkatlice hissedecektir. Ayrıca, aşağıdaki testlerden bir veya birkaçını isteyebilir:

 • Mamogram: Göğsün bu radyografisi fetusa karşı çok az riskle uygulanabilir. Gebelikte meme kanserlerinin tespiti için mamografinin bildirilen hassasiyeti %63 ila %78 arasındadır (Womens Health [Londra İngiltere], 2009).
 • Ultrason muayenesi: Ultrason kistik ve solid (katı) göğüs kitlelerini ayırt etmek için kullanılır ve fetal radyasyona maruz kalma riski taşımaz. Ultrasonun kitleleri tespit etmede mamografiden daha doğru olduğu tespit edildi.
 • Göğüslerin manyetik rezonans görüntülemesi (MR): Bu tanı testinin kullanımı fetusa olası risk nedeniyle yaygın olarak kabul edilmemektedir. Ultrasonografinin bir parçası olarak veya evrelemenin bir parçası olarak kullanılabilir.
 • Biyopsi: Göğüste bir yumru varsa, doktorunuz mikroskopik muayene için küçük bir örnek alarak incelenebilir. Dört çeşit biyopsi vardır: eksizyonel biyopsi, insizyonel biyopsi, çekirdek (core) biyopsi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi.
 • Kan kimyası çalışmaları: Kan testleri, vücudun diğer yerlerinde kanser tespit etmek veya altta yatan bir sağlık problemini veya hastalığını elemek için istenebilir.

Daha ileri görüntüleme testleri karaciğer ultrasonu ve göğüs ve bel omurgasının kontrastsız bir MR görüntüsüyle kemik metastazlarını gidermek için göğüs grafisi ile ilgili daha fazla test yapılması kanserin evrelendirilmesi için gerekebilir.

Gebelikte Meme Kanseri Tedavisi

Hamile kadınlarda meme kanseri tedavi seçenekleri temelde gebe olmayan kadınlar için olanla aynı olmasına rağmen, hamile kadınlar için fetusa zarar vermemek için ek önlemler alınır.

 1. Ameliyat ve prosedürler: Tüm trimester dönemlerinde meme cerrahisi güvenle yerine getirilebilir. Genellikle ameliyat spontan abortus (kendiliğinden düşük) riski azaldığında gebeliğin 12.haftasından sonrasına kadar ertelenir. Kanserin ne zaman tespit edildiğine bağlı olarak, hastalara mastektomi yapılması gerekebilir veya lumpektomi seçeneğiyle gebelik sırasında ameliyat öncesi kemoterapi tercih veya doğumdan sonra radyoterapi verilebilir. Sentinel lenf nodu biyopsisi gebelik sırasında rutin olarak uygulanmaz.
 2. Meme kanseri ilaçları ve radyoterapi: İlk üç aylık dönemden sonra kemoterapi düşünülmelidir. Biyolojik ajanlar ve endokrin terapi genellikle gebelik sırasında engellenir, ancak gerekliyse doğumdan sonra başlatılmalıdır. Radyasyon tedavisi doğumdan sonrasına ertelenmelidir. Kemoterapi, biyolojik terapi, endokrin terapi veya radyoterapi uygulaması sırasında emzirme tavsiye edilmez.

Gelecekteki Gebeliklerde Meme Kanseri Olgusu

Meme kanseri olan gebe kadınlar için büyük bir endişe kaynağıdır. Bununla birlikte, meme kanseri tanısından sonra gebeliği devam eden kadınlarda tekrarlama riski yüksek görünmemektedir.

Gebelikte Meme Kanseri Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması meme kanseri riskinizi azaltabilir:

 • Alkol içmemek
 • Sigara kullanmamak
 • Kilo kontrolü
 • Fiziksel olarak aktif olmak
 • Emzirmek
 • Hormon tedavisinin dozu ve süresinin limitlenmesi
 • Radyasyona ve çevre kirliliğine maruz kalmaktan kaçınmak
 • Sağlıklı gıdalar ile beslenmek

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme programı, göğüs kanserinden korunma sağladığı göstermediği halde, yeni araştırmalar, bazı sebzelerin alınmasının, bir zamanlar düşünüldüğünden daha çok kanser riskinizi azaltmak için daha büyük bir etkisi olabileceğini düşündürüyor. Geçmiş çalışmalar, turpgil sebzelerin alımının kanser büyümesi ve ilerlemesini inhibe edebildiğini göstermiştir.

Turpgillerden sebzeler, özellikle Brüksel lahanası ve brokoli, izotiyosiyanatlar gibi glukosinolattan türetilen biyoaktif bileşiklerin önemli bir kaynağıdır. Kanser riskine karşı koruyucu etkisi, en azından kısmen, diğer sebzelerden ayıran glikosinolatların nispeten yüksek miktarlarına bağlı olarak atfedilmiştir (Asya Pasifik Günlük Kanser Önleme, 2013).

Yakın tarihli bir çalışmada, post-diagnostik turpgillerden sebze alımıyla meme kanseri sonuçları arasında bir ilişki bulamamış olmasına rağmen (Kanser Epidemiyolojisi Biomarkları ve Korunması, 2013) başka bir yeni araştırma, meme kanseri kök hücrelerinin benyl izotiyosiyanatın farmakolojik konsantrasyonlardaki inhibisyonunu bulmuştur (Cancer Prevention Research [ Philadelphia], 2013). Bulgular göğüs kanseri olan kadınlar için teşvik edici olsa da, net bir fayda sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada günlük beslenmenize anti-kanserojen özellikli gıdaları dahil etmeyi denemek zarar vermez.

Web sitemizi ziyaretçilerimize online reklam göstererek yayın hayatına devam etmektedir. Lütfen ad blocker (reklam Engelleyicisi) devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: http://www.gebelopedi.com/meme-kanseri-ve-gebelik/

Hamilelikte meme kanseri teşhis ve tedavi yöntemleri neler?

Gebelikte Meme Kanseri

Hatta önümüzdeki yıllarda bu tip vakaların çok daha sık karşımıza çıkacağı tahmin ediliyor. Çünkü son yıllarda çocuk sahibi olma yaşı 30-40’lı yaşlara kadar geciktiriliyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ile 3 bin Hamilelikte bir ortaya çıkan Hamilelik esnasında en sık rastlanan kanser türü meme kanserinin teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Hamilelikte meme kanseri nasıl farkedilir?

Hamilelikte meme kanseri saptandığında, sıklıkla bunun geç tanı konmuş ve Hamilelik olmadığı dönemde başlamış bir kanser olduğunu düşünürüz. Bu nedenle de lenf nodüllerine yayılım olasılığı daha fazla olabilir. Bu kısmen Hamilelikteki hormonal değişimlerin de sonucu olabilmektedir.

Hamilelikte rutin adet döngüsü sonlanır ve östrojen ve progesteron seviyesi artar. Aynı zamanda emzirme sürecine hazırlık olarak prolaktin hormonu da artar. Bu hormon etkisiyle göğüsler büyür, hassas ve düzensiz bir hale gelir.

Bu da hem doktor hem hasta için boyutu büyüyene kadar bir kitlenin fark edilmesini geciktirir.

Gebeliğin erken döneminde meme kanseri tanısı koyamamanın diğer bir nedeni de, genelde tarama yöntemlerinin Hamilelik sonrasına ertelenmesidir.

Hamilelik ve emzirme dönemi meme dokusunun daha yoğun olmasına neden olur. Böylece erken dönemde meme kanserinin mamografik bulguları ile normal bulgular kolaylıkla birbirine karıştırılabilir.

Gecikmiş tanı Hamilelikteki meme kanserinin en büyük problemlerinden biridir.

Hamilelikte meme kanseri teşhisi hangi yöntemle yapılmalı?

Eğer göğsünüzde kitle veya herhangi bir değişiklik fark ederseniz bunu önemseyerek doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz muhtemelen mamografiyi Hamilelikte önermeyecektir. Bu durumda US ve MRI gibi görüntüleme testleri yapmak uygundur. Şüpheli bir değişiklik mutlaka dikkate alınmalı ve gebeliğe bağlı bir değişiklik olduğuna karar vermeden önce gerekirse biopsi uygulanmalıdır.

Mammografi Hamilelik sırasında başlayan meme kanserlerinin çoğunu saptayabilir ve Hamilelikte bile oldukça güvenli olduğu düşünülür. Mammogram’ın yarattığı radyasyon miktarı da çok düşüktür.

Radyasyon göğüslere fokus olduğu için vücudun diğer kısımlarına ulaşabilecek miktar çok düşüktür. Ekstra koruma için belin alt bölgesine koruyucu bir örtü konabilir. Ancak bazı bilim adamları radyasyonun doğmamış bebeğe etkisi konusunda hala hemfikir değildir.

Ancak Hamilelik esnasında da olsa erken tanı çok önemlidir ve bunu unutmamak gerekir.

Biopsi yapılması bebeği etkiler mi?

Eğer memede kitle ele gelir yada şüpheli bir lezyon saptanırsa biopsi düşünülmelidir. Meme biopsileri genellikle iğne ile yapılır ve Hamilelik olsa da yatış gerektirmez. Biopsi yapılacak alanın uyuşturulması fetüs için bir risk teşkil etmez.

İğne biopsisinden yanıt alınmadığı durumlarda cerrahi biopsi sonraki adımdır. Burada şüpheli alandan küçük bir kesi yapılarak doku örneği alınır. Bu işlem genel anestezi altında yapılır ve Hamilelik açısından risk taşımaz.

Hamilelikte meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Tümörün boyutuna, tümörün yerleşimine, yayılımına gebeliğin sonlanmasına ne kadar kaldığına, anne adayının tercihine göre değişir.

Aslında amacımız gebe olmayan meme kanseri olgularında olduğu gibi “kanseri kontrol altına almak ve yayılımını önlemektir”. Fakat fetüsün korunma endişesi durumu biraz karmaşık hale getirmektedir.

Cerrahi genellikle güvenilir bir tedavidir. Kemoterapi, radyoterapi veya hormonal terapi fetüse zarar verebileceği için uygulanmaz. Ancak gebeliğin ileri aşamalarında kemoterapi düşünülebilir. Ancak inflamatuar kanser gibi tedavide gecikmenin hasta için önemli olduğu durumlarda, kemoterapi zorunlu olduğundan, gebeliğin sonlandırılması söz konusu olabilir.

Tedavi için Hamilelik sonlandırılmalı mı?

Eski dönemlerde yapılan bazı çalışmalar, kanser tedavisi için gebeliğin sonlandırılmasının hastalığın seyrinde çok etkili olmadığını göstermektedir. Yine de tedaviye hemen başlamak gerekiyorsa aileye Hamilelik sonlandırmanın taşıdığı durumun taşıdığı riskler ve faydalar açıkça anlatılmalı ve sonra karar netleştirilmelidir.

Cerrahi: Kanserli göğsün ve lenf nodlarının alınması Hamilelikte güvenle uygulanabilen bir cerrahidir. Meme koruyucu cerrahi ise sonrasında radyoterapi gerektirdiği için tercih edilmez. Çünkü radyasyon anne karnındaki fetüsü etkileyebilir.

Anestezi: Genel anestezi meme cerrahisi sırasında korkmadan uygulanabilir. Ancak cerrahinin uygulama zamanına kadın doğum uzmanı, cerrah ve anestezist beraberce karar vermelidir.

Cerrahi sonrası tedavi: Kanserin evresine bağlı olarak, tekrarlamasını önlemek maksadıyla kemoterapi, radyoterapi ve hormonal terapi gerekebilir. Bazı durumlarda bu tedaviler doğum sonrasına ertelenebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi Cerrahiyle beraber uygulandığı gibi erken dönem kanserlerde ve ileri evre kanserlerde tek başına da kullanılabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaz. Kullanılırsa Hamilelik kaybı olasılığı çok yüksektir. Yapılan çalışmalar Hamilelikte 4-9. Aylar boyunca bazı ilaçların fetüsü riske atmadan kullanılabildiğini, sadece erken doğum riskini artırdığını, ileri sürmektedir. Yine de bu ilaçların uzun dönem etkileri bilinmemektedir.

Kemoterapi 35 haftadan sonra da, annenin kan değerlerini düşürerek enfeksiyon ve kanamaya eğilimi artırdığından, uygulanmaz.

Hormon tedavisi ve ileri evredeki kanserler için tercih edilen hedef tedavinin uygulanması için de doğum sonrasının beklenmesi gerekir.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.