Gebelikte Meyve Tüketiminin Bebekler Üzerindeki etkisi

içerik

Hamilelikte alkol kullanımının etkileri ve zararları

Gebelikte Meyve Tüketiminin Bebekler Üzerindeki etkisi

Gebelikte kullanılan alkol abortus (düşük), ölüdoğum, bebekte gelişme geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Amerika ve diğer bazı gelişmiş ülkelerde zeka geriliğinin belirlenebilen en önemli nedeni anne adayının gebelikte alkol kullanmasıdır. 

Bu ülkelerde anne adayları arasında alkolizmin yaygınlığı ve bunun yarattığı sonuçlar ekonomik ve sosyal bir sorun oluşturmuş durumdadır.

Şu an için ülkemizde anne adayları arasında alkol kullanımı yaygın değildir ve bunun böyle kalması toplumsal sağlık açısından çok önemlidir.

Gebelik döneminde kullanılan alkolün bebekte istenmeyen durumlar oluşturması alınan alkol miktarı ile doğru orantılıdır.

 Şu anda elimizde gebelikte alınabilecek en düşük alkol miktarı ile ilgili bir veri olmadığından anne adaylarına bu konudaki önerimiz gebeliğin planlandığı andan gebeliğin sonuna kadar alkol kullanmamalarıdır.

Halihazırda alkol kullanmakta olan anne adaylarının da hemen şimdi alkolü bırakmaları bebeklerinin alkolden etkilenme riskini mutlaka azaltacaktır.

Efesli Soranus'un anne adaylarına mesajı

Milattan sonra birinci yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Efes'li Soranus gebelikte kullanılan alkolün bebek üzerine etkilerini çok güzel bir şekilde tarif etmiştir:

“Cenin rahime düştüğü andan itibaren besine ihtiyacı vardır. Bu besini ona kan ve hava getiren ve onunla birlikte gelen maddeden(plasenta)alır.

Ancak sarhoşluk bu maddenin tüm gücünü tüketir ve havayı bulandırır. Oluşan teh ceninin kötüleşmesine ve kalitesinin düşmesine neden olur. Ayrıca aşırı sarhoşluk cenini tutunduğu yerden de koparabilir(düşük).”

Alkol alımı hakkında genel bilgiler

Alkol ya da kimyasal adıyla etil alkolün güçlü teratojen (bebekte anomali yaratarak bebeğe zarar veren) etkilere sahip bir madde olduğu bilinmektedir.

Bir bardak bira (%5 alkol), bir kadeh şarap (%10 alkol) ya da alkollü kokteylde (%10 alkol) yaklaşık 15 gram alkol bulunur.

Alkol alma “alışkanlığı” günlük 60-90 gram (1-1,5 litre bira eşdeğeri) alkolün düzenli olarak alınması şeklinde tarif edilebilir. Günlük 120 gram ve üzeri (2 litre bira ve üzeri) alkolün düzenli olarak alınması ise alkolizm olarak değerlendirilir.

Gebelikte alkolün bebek üzerindeki etkileri ve bebeğe zararları

Alkol anne kanından plasenta yoluyla direkt bebeğin kanına geçer ve anne kanındaki miktarla eşitlenir.

Gebeliğin erken dönemlerinde alınan alkol direkt olarak embriyo üzerine olan etkisiyle düşüğe, organ gelişimi döneminde hücreler üzerindeki etkileriyle çeşitli organlarda gelişim kusurlarına, gebeliğin ikinci trimesterinden itibaren hücre çoğalmasının hızlı olduğu dönemde hücrelerdeki toksik (zehirli) etkisiyle santral sinir sistemi hasarlarına neden olabilmektedir. Gebeliğin her döneminde alkolün etkisine bağlı olarak bebeğin ölme riski artar.

Günlük alınan alkol miktarı arttıkça bebekte istenmeyen durumların oluşma riski doğrusal bir ilişki içinde artar. Ancak günlük alınabilecek miktar için güvenli bir altsınır henüz belirlenmiş değildir ve gelecekte de belirlenmesi ihtimal dahilinde gözükmemektedir.

Gebelikte alınan alkol bebekte düşük doğum tartısından başlayan ve zeka geriliği gibi ciddi sekellere kadar uzanabilen bir spektrum üzerinde etkiler gösterebilir. Alkolün bebek üzerinde yarattığı en ileri normaldışı durum Fetal Alkol Sendromu olarak tanımlanır. Dünyada 1000 canlı doğumdan ikisinde fetal alkol sendromu olduğu tahmin edilmektedir.

Fetal alkol sendromu (FAS)

Fetal alkol sendromu, bebeğin doğmadan önceki dönemde sürekli ve yoğun bir şekilde alkole maruz kalması sonucu oluşan belirtiler topluluğudur. Belirtiler ilk kez 1973 yılında tanımlanmış ve alkolik anne adaylarının bebeklerinde görülen bu ortak belirtiler bir sendrom olarak betimlenmeye başlamıştır.

Sendromun en belirgin özellikleri bebekte intrauterin gelişme geriliği (bebek doğmadan önce oluşan gelişme geriliği), bebek büyüdükçe farkedilen gelişme geriliği, zeka geriliği, çeşitli davranış bozuklukları ve normaldışı yüz görünümüdür.

Fetal alkol sendromlu çocukların tipik bir yüz görünümleri vardır: en sık rastlanan baş-yüz kusurları mikrosefali (başın ufak olması), filtrum (üstdudak-burun arası oluk) yokluğu, ince üstdudak, yassı burun kemeri, mikrognati (ufak çene), mikroftalmi (ufak gözler), kısa burun, gözkapaklarının anormal şekilli olmasıdır (resim).

Bunu dışında kalp anomalileri, omurilik anomalileri, kol-bacak anomalileri, genital sistem ve böbrek anomalileri, kulak anomalileri, göğüs kafesi şekil bozuklukları da sendromun bir parçası olarak görülebilmektedir.

Doğumda hiçbir bulgu göstermeyen bebeklerde bile büyüdükçe gelişme geriliği barizleşebilmekte ve alkole bağlı diğer etkilerin gözlenmesi bebeğin iki yaşına geldiği döneme kadar gecikebilmektedir.

Fetal alkol sendromlu bireyler yaşıtlarından daha ufak yapılı, IQ seviyeleri daha düşük, çeşitli davranış bozuklukları (aşırı aktivite, dikkat toplayamama gibi) gösteren bireyler olarak yaşamlarını sürdürürler.

Alınan alkol miktarı ile bebekte zarar arasındaki ilişki

Bebekte anomali yaratmak (sorun oluşturmak) için yeterli en az miktarı belirlemek olanaksız olmasına karşın tüm gebelik boyunca düzenli olarak günlük 90 miligram alkole eşdeğer içki kullanan anne adaylarında fetal alkol sendromu belirtileri görülme riski önemli oranda artar. Bariz alkolik anne adaylarının bebeklerinin yaklaşık %30-40'ında fetal alkol sendromu görülmektedir. Günde 2-3 bardak alkollü içkiyi düzenli olarak kullanan anne adaylarının bebeklerinde bu oran %10'a düşer.

Fetal alkol sendromu tüm gebelik boyunca ve özellikle de gebeliğin ikinci yarısından itibaren yüksek miktarlarda alkol kullanan anne adaylarının bebeklerinde daha sık gözlenmektedir.

Hücrelerin hızla çoğaldığı gebeliğin bu ikinci döneminde alkol hücreler üzerindeki toksik (zehirleyici) etkileri nedeniyle başta sinir sistemi olmak üzere diğer organlarda gelişim bozukluklarına neden olmaktadır.

Daha az miktarlarda alkol kullanan anne adaylarında ise sendrom tümüyle ortaya çıkmasa da fetal alkol etkileri (FAE)adı verilen sendromun daha hafif şekli ortaya çıkabilir. Burada fetal alkol sendromunun belirtilerinin bir kısmının olmaması, olanların da daha hafif olması sözkonusudur.

Alkol kullanan anne adaylarına öneriler

İnsanlarda alkol kullanımı ve gebelik üzerine olan etkilerle ilgili çalışma yapılamadığından alkolün gebelikte bebek üzerindeki etkileri ancak hayvan deneyleriyle tahmin edilebilir.

Hayvanlarda tek doz olarak verilen yüksek miktarda alkolün düşük, gelişme geriliği ve baş ve yüz anomalileri gibi fetal alkol sendromunu andıran etkiler yaptığı gözlenmektedir.

Bu çalışmaların insanlara tam olarak uyarılamaz olmasıyla birlikte şu an için “sosyal” içiciliğin (yani arada sırada alkol almanın) bile gebelik döneminde bebek üzerinde etkileri tam olarak bilinemediğinden gebeliğinizi planlandığız andan itibaren ve tüm gebelik boyunca alkol kullanımından kaçınınız.

Gebelik döneminde halihazırda alkol kullanmakta olan anne adaylarının da alkolü hemen bırakmaları gebelik haftasının erkenliğiyle doğru orantılı bir şekilde bebeklerinin alkolden etkilenme riskini azaltacaktır.

Anonim alkoliklerin anasayfası

AA kısaltmasıyla anılan bu grup, dünyanın dört bir yanından alkolik olan, ya da alkolizm tedavisi görmüş insanların oluşturduğu topluluktur. Amacı daha önce alkolik yaşam sürdürmüş insanların tecrübelerinin alkolik olan ve bundan kurtulmak isteyenlere aktarılması ve tedavilerine yardımcı olunmasıdır. Ailenizde alkolik bir birey varsa mutlaka bu siteyi ziyaret edin.

Unutmayın bebeğinize karşı sorumlusunuz!!

Video: Gebelik dönemi ile ilgili faydalı bilgiler – Dr. Kağan Kocatepe

Источник: https://gebelik.org/tr/tibbi-bilgiler-gebelikte-beslenme-hamilelikte-alkol-kullaniminin-etkileri-ve-zararlari.html

Hamilelikte Bebeğin Zeka Gelişiminde Beslenmenin Rolü | Anneysen.com

Gebelikte Meyve Tüketiminin Bebekler Üzerindeki etkisi

Zeka yalnızca genetik faktörlere bağlı değil. Hamilelikte doğru bir beslenme programı uygulayarak ve bazı özel besinleri tüketerek bebeğinin hem fiziksel hem de zeka gelişimine katkıda bulunabilirsin.

Peki bebeğinin zeka gelişimi için hamileyken ne tür besinler yemeli, nelere dikkat etmelisin? Diyetisyen Kübra Yazıcı'dan gelen tarif ve cevaplarla kapsamlı bir yazı hazırladık.

Hamilelik döneminde doğru beslenme hem anne hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Annenin doğru bir beslenme programı uygulaması ve bazı özel besinleri tüketmesi bebeğin fiziksel ve zeka gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir.

Bebeğin zeka gelişimi için annenin alması gereken vitamin ve mineraller şunlardır:

Demir

 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında rol oynar.
 • Konsantrasyon, zeka ve algı gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Hamile bir kadının demir ihtiyacı 40 mcg'dır.
Demir içeren gıdalar
Karaciğer
Kırmızı et
Yumurta sarısı
Kuru üzüm
Pekmez

İyot

 • Beyin gelişimi ve sinir sistemi üzerinde etkilidir.
 • Zeka geriliğinin önemli bir nedeni olan iyot eksikliği, beyin zedelenmesi ve konuşma problemlerine yol açabilir.
 • Hamile bir kadının iyot ihtiyacı 200 mcg’dır.
İyot içeren gıdalar
Deniz ürünleri
Deniz tuzu
İyotlu tuz
Deniz yosunu

Çinko

 • Beyinde yapısal ve düzenleyici alanda önemli rol üstlenir.
 • Zihinsel gelişim açısından ihtiyaç duyulan besinlerin başında gelir.
 • Bebek ve çocukların bedensel gelişimine katkıda bulunur.
 • Hamile bir kadının çinko ihtiyacı 15 mcg’dir.
Çinko içeren gıdalar
Yeşil sebzeler
Kırmızı et
Karaciğer
Tahıllar
Yumurta
Fındık, fıstık, ceviz, badem
Soğan

B12 vitamini

 • Bilişsel gelişim üzerinde etkilidir.
 • Hayvansal gıdalarda daha fazla bulunur. Vejetaryenler ve veganlar B12 almak için kuru yemiş ve kuru baklagillerden faydalanabilirler.
 • B12 vitamini eksikliğinde sinir sistemi hastalıkları, nörolojik rahatsızlıklar ve beyin gelişiminde aksama ortaya çıkar. Düşünme ve dikkat sorunları görülür.
 • Hamile bir kadının günlük 6 mcg B12 vitamini alması gerekir.
B12 vitamini içeren gıdalar
Dana eti
Süt ve süt ürünleri
Peynir
Yumurta
Badem, kaju, fındık
Kuru baklagiller

Folik asit

 • Beyin gelişiminde rol oynar, tüketimine hamilelikte ekstra dikkat etmek gerekir.
 • DNA sentezinde ve omurilik sıvısı üzerinde etkilidir.
 • Folik asit annenin alyuvarlarını desteklediği için eksikliğinde kansızlık görülür. Bu da bebeğin konsantrasyon ve zeka gelişimini negatif yönde etkiler.
Folik asit içeren gıdalar
Karaciğer
Tahıllar
Ceviz, badem, fındık, fıstık
Yumurta
Mercimek
Ispanak
Maydanoz
Nane
Brokoli

Omega-3

 • Hafıza ve zeka gelişiminde oldukça etkilidir.
 • Zeka gelişimi deyince ilk akla gelen besinlerden biri de balıktır. Balığın içinde bulunan Omega-3 miktarı beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir.
 • Omega-3 eksikliği; prematüre riskine, bebeğin beyin gelişiminde ve merkezi sinir sisteminde birtakım sorunlara neden olabilir.
Omega-3 içeren gıdalar
Kabak çekirdeği
Ceviz
Keten tohumu
Chia tohumu
Semizotu

Bunları bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Gebelikte folik asit kullanımı nasıl olmalı? Folik asit içeren yiyecekler yeterli mi takviye alınmalı mı?

 • B grubu vitaminlerinden olan folik asit, hamileliğin erken döneminde bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi için gereklidir.
 • Gebeliğin 2. ve 12. haftaları arasında yeterli folik asit alınmazsa bebeğin omuriliği ve beyniyle ilgili problemler görülebilir.
 • Folik asidi vücutta aktive eden vitamin B12’dir, birlikte alınmaları gerekir.
 • Folik aside hamilelikten 3 ay önce başlanmalı ve ilk trimester'de de devam edilmelidir.
 • Hamile olmayan bir kadının günlük folik asit ihtiyacı 180 mcg iken, gebenin folik asit ihtiyacı 400 mcg’dır.
 • Folik asit vücutta depolanmadığı için her gün düzenli olarak takviye yapılmalıdır. Folik asit içeren pek çok gıda olsa da yeterli ihtiyacı karşılamak için doktor önerisiyle düzenli olarak ilaç alınmalıdır.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

 • Bebek sağlığı için hamilelik döneminde doymamış yağ asitleri yeterli ve düzenli şekilde tüketilmelidir. Omega-3 özellikle gebeliğin son 3 ayında önemli ölçüde bebeğe geçer.
 • Günde 250 mcg Omega-3 alımı önerilir. Bu dönemde anne adayları haftada 2-3 kez balık tüketmeye dikkat etmelidir.
 • Yeterli miktarda Omega-3 alındığından emin olmak için 5. veya 6. aydan itibaren balık yağı hapı kullanımına başlanmalıdır. Bu hapların gebelik için uygun olanları tercih edilmelidir.

Hamilelikte balık tüketimi nasıl olmalı?

Balık, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri açısından çok zengin bir besin olduğundan anne karnındaki bebeğin beyin ve göz gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak her balık gebelikte tüketilmeye uygun değildir. Yüksek oranda cıva içeren balıklar bebeğin beyin ve sinir gelişimini olumsuz etkiler. Bu yüzden dip ve derin su balıkları gebelikte yenmemelidir.

Gebelikte tüketilmeye uygun balıklarGebelikte tüketilmesi tehli balıklar
SardalyaKılıçbalığı
HamsiUskumru
SomonKöpek balığı
Dil balığıMidye
İstavrit

Diyetisyen Kübra Yazıcı, balık tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler için şunları söylüyor:

 • Çiğ balık tüketimi gebelikte oldukça sakıncalı ve dikkat edilmesi gereken diğer bir durumdur. Özellikle suşi, istiridye ve füme gibi deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 • Konserve balıklar Clostridium Botulinum bakterisi riski taşırlar. Bu nedenle gebelikte tüketilmemesi gerekir.
 • Balığı pişirme yöntemi de önemlidir. Besin değerini kaybetmemesi için buğulama, ızgara, fırınlama gibi yöntemler tercih edilmelidir.
 • Haftada ortalama 350 gram balık tüketilmesi yeterlidir.

Nasıl, ne kadar ve neden yemelisin: Hamilelikte Et Tüketimi

Hamilelikte bebeğin beyin gelişimini desteklemek için vejetaryen ve vegan hamileler nasıl beslenmeli?

Vejetaryen diyet, besin türlerindeki tercihlere göre farklılık gösterir. Bunlar;

 • Vegan: Balık, kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı hiçbir gıdanın tüketilmediği beslenme türüdür.
 • Lakto vejetaryen: Hayvansal gıdalardan yalnızca süt ve süt ürünlerinin tüketildiği beslenme türüdür.
 • Ovo vejetaryen: Yumurta hariç hiçbir hayvansal gıdanın tüketilmediği beslenme türüdür.
 • Lakto ovo vejetaryen: Yumurta, süt ve süt ürünleri dışında hiçbir hayvansal gıdanın tüketilmediği beslenme şeklidir.

Vegan veya vejetaryen annelerin beslenme şeklinden ötürü, bebeğin beyin ve zeka gelişiminde özellikle önemli yer tutan Omega-3 yağ asidi, demir ve B12 vitaminine gereken önem verilmelidir.

İyi hazırlanmış beslenme programı ile vücudun protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral dengesi sağlanmalıdır.

Kritik soru: Vejetaryen ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Normal beslenen bir anne adayının örnek beslenme programı

Uyanır uyanmaz
2 su bardağı su
Kahvaltı
1 tam yumurta (az yağda veya haşlanmış)
1 dilim peynir
4-5 adet zeytin
1 tatlı kaşığı bal
Domates, salatalık, bol yeşillik
1 dilim tam buğday ekmeği
Öğle yemeği
1 kepçe çorba
1 porsiyon ana yemek (Suyu yenilmesin. Et, tavuk, balık, kuru bakliyat, sebze türevi olabilir.)
4-5 kaşık yoğurt veya 1 bardak ayran
Bol yeşillik, domates, kırmızı kapya biber vb. ile hazırlanmış bir dolu salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, balzamik sirke ve limon ilave edilebilir, nar ekşisi eklenmesin.)
Ara öğün
3 adet kuru hurma veya kuru kayısı
12-15 adet çiğ badem veya fındık veya kaju
Akşam yemeği
Opsiyon 1: 1 el genişliğinde biftek (130-150 gram) veya az yağlı kıymadan ev yapımı 5-6 adet köfte (ızgara veya fırında)
Opsiyon 2: 1 el genişliğinde tavuk veya hindi ya da balık (180-200 gr). Somon, çipura, levrek vb. olabilir.
Bol yeşillik, domates, kırmızı kapya biber vb. ile hazırlanmış bir dolu salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, balzamik sirke ve limon ilave edilebilir, nar ekşisi eklenmesin.)
1 dilim tam buğday ekmeği

Lakto ovo vejeteryan bir anne adayının örnek beslenme programı

Uyanır uyanmaz
2 su bardağı su
Kahvaltı
1 dilim peynir
2 tam ceviz
1 yemek kaşığı tahin & pekmez
3-4 adet zeytin
1 adet kırmızı kapya biber, istenildiği kadar yeşillik (semizotu, dereotu, maydanoz, roka vb.)
1 dilim tam buğday ekmeği
Öğle yemeği
3-4 kaşık haşlanmış bulgur veya yeşil mercimek ilaveli bol yeşillikli az yağlı salata
1 bardak ayran veya kefir
Ara öğün
1 bardak süt
3 tam ceviz
Akşam yemeği
1 tabak sebze veya kuru bakliyat yemeği
4-5 kaşık bulgur pilavı
Bol yeşillikli salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, balzamik sirke ve limon ilave edilebilir, nar ekşisi eklenmesin.)

Vegan bir anne adayının örnek beslenme programı

Kahvaltı
1 dilim vegan peynir veya 10 adet çiğ kaju
Yarım avokado
4-5 adet zeytin
1 adet kırmızı kapya biber, istenildiği kadar yeşillik (semizotu, dereotu, maydanoz, roka vb.)
1 dilim tam buğday ekmeği
Ara öğün
1 bardak badem veya kaju sütü
Öğle yemeği
Opsiyon 1: Narlı bulgur salata
Opsiyon 2: Haşlanmış veya fırında sebzeler
Opsiyon 3: 6-7 yemek kaşığı vegan yoğurt veya 1 kase cacık
Ara öğün
1 bardak badem veya kaju sütü
3 tam ceviz veya 15 adet çiğ badem ya da 3 adet hurma topu
Akşam yemeği
1 kepçe çorba
1 porsiyon kuru bakliyat yemeği veya sebze yemeği (Suyu yenmesin.)
Bol yeşillikli salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, balzamik sirke ve limon ilave edilebilir, nar ekşisi eklenmesin.)
4 kaşık vegan yoğurt veya 1 dilim vegan peynir

Hurma tatlısı

Malzemeler
5 hurma
½ çay bardağı çiğ badem
½ çay bardağı ceviz
1/2 çay bardağı kakao
1 çay bardağı yulaf ezmesi
1 paket vanilya
Hazırlanışı
Suda beklettiğin hurmaları çekirdeklerini çıkardıktan sonra robottan geçir.
Kalan malzemeleri içine ekleyip bir kez daha robottan geçirerek püre haline getir.
Elde ettiğin püreyi buzdolabında beklettikten sonra top haline getirip yiyebilirsin.

Narlı bulgur salatası

Malzemeler
Çeyrek nar
4-5 kasık haşlanmış kısırlık bulgur (Kinoa da kullanabilirsin.)
5-6 parça marul
6-7 dal maydanoz
6-7 dal roka
2 dal taze soğan
1 yemek kasıgı zeytinyağı
½ limon
Kimyon, kırmızı pul biber, tuz
Hazırlanışı
Tüm malzemeleri birbiriyle harmanlayarak salatayı hazırlayabilirsin.

Dahası da var: Hamileler İçin Sağlıklı Meze ve Salata Tarifleri

Fırında sebzeler

Malzemeler
2 adet kabak
1 adet patlıcan (Kabuklarını hiç soymadan tuzlu suda beklet, kabukları antioksidan deposudur.)
1 adet kırmızı kapya biber
4-5 adet Çeri domates
1-2 diş sarımsak (isteğe göre)
Hazırlanışı
Tüm sebzeleri dilimleyip bir buzdolabı poşetinin içine koy.
Üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, sarımsak ve arzu ettiğin baharatlar ile tuz ekleyip karıştır.
Karışımı yağlı kağıdın üzerine diz ve 170 derecede ortalama 30 dakika kadar pişir.

Hamileliğin Boyunca Yemen Gereken 10 Efsane Besin

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/beslenme-bebeginin-zeka-gelisimini-desteklemek-icin-hamilelikte-nasil-beslenmelisin_1816

Hamilelikte Meyve Tüketmenin Gebeye ve Bebeğe Faydaları

Gebelikte Meyve Tüketiminin Bebekler Üzerindeki etkisi

Normal zamandan daha fazla dikkat edilmesi gereken gebelik sürecinde anne adaylarının daha özenli ve sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Gebelik sürecinde doğru meyve tüketmek hem anne adayının hemde bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Bu yazımızda hamilelik sürecinde meyve tüketimi ile ilgili kafanızda soru işaretlerinin kalmayacağına emin olabilirsiniz, keyifli okumalar..

Gebelik Döneminde Meyve Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik döneminde daha fazla dikkatli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Tüketilen besinler hem anne adayını hemde bebeği olumlu ya da olumsuz etkilememektedir.

Kalorisi olmayan besinlerden yana besin değeri yüksek, bebeğe ve anneye yararı olan yiyecekler tercih edilmelidir.

Böylece anne adayı güçten kuvvetten düşmeyecek, sağlıklı bir şekilde bu süreci ilerletecektir.

Abur cubur kategorisinde tüketilen besin değeri olmayan besinler bebeği etkilemekte, bebeğinizin de şekerli ve yüksek yağlı yiyeceklere bağlı bir beslenme tarzı oluşacaktır.

Gebelik Hesaplama

Gebelik sürecinde yaşanan sorunlar arasında kabızlık yaşanmaktadır. Kabızlık sorununu önlemek için uzmanlar yüksek lif oranı içeren besinler önermektedir. Tükettiğiniz lif miktarınızı arttırdığınız zaman yeteri kadar su tüketmeyi de ihmal etmeyiniz.

 • Lif kaynağı olan meyveler; armut, portakal, muz, elma, kivi..

Hamilelik süreciniz de bir çok anne adayının yaşadığı bacak krampları kötü bir deneyim olabilmektedir. Bacak kramp ya da ağrıları için yeteri kadar potasyum kaynaklı beslenmeniz krampların yok olmasına yardımcı olacaktır. Potasyum minerali, vücudumuzda bulunan hücrelerin sıvı – elektrolit dengesini sağlamak açısından önemlidir.

 • Potasyum minerali açısından zengin olan meyveler; karpuz, kivi, şeftali, üzüm, kiraz, muz..

Gebelik sürecinde tüketilmesi gereken folik asit hem bebek açısından beyin ve omurilik açısından önemlidir. Bu konuda uzman olan doktorlar gebe kalmadan bir ay öncesinden başlayarak gebelik süresi boyunca yeteri kadar folik asit tüketmeye özen göstermek gerektiğinin üzerinde duruyorlar.

 • Folik asit içeren besinler meyveler; avakado suyu, ananas suyu, papaya suyu,portakal ya da portakal suyu, şeftali..

Hamilelik sürecinde önemli olan demir ve C vitamini yeteri kadar alınması gerekmektedir. Sizi hastalıklardan korur, halsizliğe iyi gelmektedir.

 • C vitamini ve demir açısından zengin meyveler; limon, ıhlamur, kivi, kavun, greyfurt, ıhlamur, portakal, yaban mersini..

Hamilelikte En Faydalı Meyveler Hangileridir?

Hamilelikte En Faydalı Meyveler Hangileridir?

Kayısı;  Yüksek lif, potasyum, demir, kalsiyum ve mineral içerikli kayısı, gebelik döneminde tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Anne adayını ve bebeği vitamin eksikliğinden korumaya yardımcıdır.

Kiraz; C vitamini gebelikte önemli vitaminlerdendir. Soğuk algınlıkları ve grip gibi enfeksiyonlardan sizi koruyacak bir meyve olan kiraz içerdiği melatonin hormonu ile de uykuya geçme zorluğu yaşıyor iseniz rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Üzüm; Kansızlığı tedavisi ile bilinen üzümün birden çok faydası ve içerdiği bir çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. İçerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, tanen, linalol, flavon gibi mineraller, A, B, C, K, P gibi vitaminler bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde üzüm tüketmek cildi güzelleştirir, kansızlığı önler, kabızlığı önleyicidir. Kötü bir kolestrole sahip iseniz düşürür, kalp sağlığı açısından önemlidir. Tam bir antioksidan deposudur.

Hamilelikte En Faydalı Meyveler Hangileridir?

Elma; Gebelik sürecinde tüketilmesi faydalı meyveler arasında yeşil ve kırmızı elma yer alıyor. İçerdiği c vitamini ve bor ile hamilelik sürecinde anne adayına sağlık katıyor.

Mango; Yüksek bir A vitamine sahip mango bağışıklı sistemini güçlendirir, içerdiği lif kaynağı ile sindirim sistemini güçlü hale getirir. Mango içerdiği C vitamini sayesinde doku onarımına destek, kemik büyümesine yardımcı ve sağlıklı bir cilt için önemlidir.

Armut; Folat, lif, B ve C vitamini içerir. Armut gebelik döneminde tüketilmesi gereken önemli meyveler arasında yer almaktadır. Anne karnındaki bebeğin nöral tüp kusurlarını önleyen, omurilik ve beyin gelişimini desteklemektedir. C vitamini içeriğiyle kıkırdak, kemik ve bağ dokuları oluşumunu destekler. Kabızlık sorununu giderir.

Kivi; Vitamin ve mineral açısından zengin içerikli kivi, gebelik sürecinde tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Vücuttan toksinleri atarak kanın temizlenmesine yardım eder, vücut direncini arttırır, sakinleştirici özelliği olan kivi geceleri rahat uyumanızı sağlar. En büyük sorun olan kabızlık ve hazımsızlık sorunlarınızı çözer.

Çilek; Zengin lif içeriğiyle gebelik süresinde kilonuzu kontrol altına almanıza yardımcı olur, çilek yemek anne adayını uzun süre tok tutacaktır. Çilek içerdiği K vitamini ve potasyum ile kemik sağlığını ve fetusun kemik oluşumuna yardımcıdır. Folat bakımından zengin olan çilek yeni doğanda oluşabilecek sorunları önler.

Hamilelikte En Faydalı Meyveler Hangileridir?

Karpuz; Besin açısından zengin karpuz, çok sağlıklı canlandırıcı ve besleyici bir meyvedir.

Gebeliğinizi öğrendiğiniz an dan itibaren herkesin sizlere önereceği meyve olan karpuz, kabızlık ve hazımsızlık sorunlarınızı önler, mide yanmasını giderir, gebelik döneminde oluşacak ödemi sökmeye yardımcıdır. Güne bir dilim karpuz ya da bir bardak karpuz suyu içmek mide bulantınızı önleyecektir.

Muz; Gebelik sürecinde muz tüketmek, fetusun (bebeğin) sağlıklı gelişmesini destekleyicidir. İçerdiği potasyum, kalsiyum ile gebelikte şüphe duymadan tüketeceğiniz meyveler arasındadır.

Anne karnında büyüyen fetusun omurilik, beyin ve sinirler gelişiminde önemlidir. Lif içeriği ile sindirim sistemi, kabızlık, mide şişkinliği sorunlarında çözümdür. Bağışıklı güçlendirir.

Anne adaylarının diyet ve beslenme listelerine muzu eklemesi önemlidir.

Avakado; Tam bir folit asit, kalsiyum, vitamin kaynağıdır. Gebelik döneminde bir kaç dilim avakado tüketmek bakır eksiliğinden oluşabilecek anemi riskini önler. Kilo döneminde kilo alacaksınız ama bunu en sağlıklı bir şekilde almalısınız.

Tüketeceğiniz abur cuburlarda bir sürü mide yanmasına sebep olan yağlar vardır. Avakado ise doymamış yağlardan oluşan sağlıklı bir meyvedir. Bebeğin beyin gelişimini olumlu etkiler.

Düzenli tüketilen avakado kandaki şeker ve kolesterol seviyesinin dengede tutulmasını sağlamaktadır.

Gebelik Döneminde Meyve – Video

Источник: https://www.obezitehaber.com/hamilelik-doneminde-meyve-tuketmenin-gebeye-ve-bebege-faydalari/

Hamilelik Döneminde Bebeğinizin Zeka Gelişimine Yön Vermek Elinizde

Gebelikte Meyve Tüketiminin Bebekler Üzerindeki etkisi

Hamilelik döneminde doğru beslenme hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Anne adayının doğru bir beslenme programı uygulaması ve bazı özel besinleri tüketmesi bebeğin fiziksel gelişimine olumlu etki ettiği gibi kadar zeka düzeyinin yüksek olması için de gereklidir.

Bebeklerin zeka gelişimi anne karnında başlamaktadır. Bunun için özellikle 1-3. aylar arasındaki dönemde beslenme oldukça önemlidir. Bebeğin sağlıklı fizyolojik ve zeka gelişimi için demir, folik asit, iyot, çinko, vitamin B, omega 3 ve 6 yağ asitleri gibi vitamin ve minerallerin gerekli besin kaynaklarından sağlanması gerekmektedir.

KİLO ALIMI EN ÇOK 16-24’ÜNCÜ HAFTALAR ARASINDA OLUR

Gebelik süresince alınması gereken toplam kilo ortalama 12-15 kilo civarındadır. İlk aylar bulantı ve kusma ile geçtiği için genelde kilo verilebilir. 16.

haftadan itibaren bu belirtiler kaybolmakta ve anne adayları bu zor geçen üç ayın acısını çıkarmak için adeta yemeklere saldırıya geçmektedir. Ve hızlı kilo alım süreci başlamaktadır. En fazla kilo alınan dönem sanılanın aksine son aylar değil 16-24 haftalar arasında olmaktadır.

İdeal kilo alımı ilk 12 haftada gebelik öncesi kiloda sabit kalıp, takip eden aylarda ortalama 1.5 -2 kilo almaktır.

GEÇ SAATLERDE YEMEK YEMEK SİNDİRİM SORUNLARINA NEDEN OLUR

Hamilelik sürecinde öğünler 3 ana ve 3 ara öğün olarak atlanmadan yapılmalıdır. Sabah kahvaltısı geç saatte yapıldığında tüm öğünler sarkacağından akşam geç saatlerde yemek yeme zorunluluğu olacaktır. Bu da sindirim sorunlarını ve aşırı kilo almayı beraberinde getirecektir. Saat 18.00’dan sonra ana öğün yemek tavsiye edilmez; ancak ara öğün tüketilebilir.

YEMEKTEN 2 SAAT SONRA TAZE MEYVELERLE ARA ÖĞÜN YAPIN

Kahvaltıda çok demli olmayan bir veya iki bardak çay veya bir bardak sütün yanında peynir, bir yumurta (veya sarısı), bir çay kaşığı bal veya reçel, 2-3 dilim kepekli ya da tam tahıllı ekmek, bol domates, salatalık, taze nane veya maydanoz, yeşil biber tüketilmelidir. Taze sıkılmış meyve suyu çok kalorili olduğu ve kan şekerini çok hızlı yükselttiği için önerilmemektedir.

Meyveyi sıkılmamış haliyle tüketmek içerdiği lifler vasıtasıyla bağırsak hareketlerini de artıracağından kabızlığı önlemesiyle son derece faydalı olur. Meyve tane ile yemeklerden 2 saat sonra ara öğün olarak tüketilmelidir. Yemeklerden hemen sonra yenmemelidir; çünkü meyve şekeri olan fruktozu öncelikle kullanan vücut, yemekte tüketilen besinleri yağ olarak depolamak ister.

TON BALIĞINDAN UZAK DURUN, FINDIK FISTIK VE CEVİZ TÜKETİN

Öğle yemeklerinde mutlaka sebze tüketilmeli, makarna veya pilav yenilecekse ekmek asla yenilmemelidir. Et veya balık, ızgara veya fırında buğulama şeklinde tüketilmeli, yağda kızarmış olmamalıdır.

Balık haftada en az bir tüketilmeli, eğer yenilemiyorsa fındık, fıstık, ceviz gibi omega 3 içeren kuruyemişler ara öğün olarak bir avuç olarak tüketilmelidir. Bu besinlerin hamilelik döneminde bebeğin zeka gelişimine önemli faydaları bulunmaktadır.

Konserve ton balığı derin deniz balığı olarak civa içeriği yüksek olduğundan önerilmez.

“İKİ CANLISIN İKİ KİŞİLİK YEMELİSİN” BASKILARINA İTİBAR ETMEYİN

Hamilelik döneminde katı ve sıvı gıdalar konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. Gaz içeriği düşük, hafif ve sebze ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir.

Yemekten sonra yenilen tatlıların yemekten 1 saat sonra tercihen az şekerli sütlü tatlılar olmasına dikkat edilmeli, yağlı, şerbetli, çikolatalı tatlılardan uzak durulmalıdır.

Çikolata ve ürünleri kafein açısından zengin ve yoğun şeker içeriği bulunduğundan, aşırı tüketiminde anneden çıkıp bebeği besleyen damarlarda daralmaya yol açarak bebeğin beslenmesini bozmakta, kan şekerini hızlı yükselterek kan şekerinin hızlı oynamasına ve insülin salınımında denge bozukluğuna yol açmaktadır.

YETERLİ SU TÜKETİMİ İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDAN KORUR

Bol su tüketmek gebelikteki en faydalı eylemdir. Günde 10 bardak su içmek gebelikte artan idrar yolu enfeksiyon riskini aza indirger. Kilo alımını azaltır.

Asitli, boyalı içeceklerden hamilelik sürecinde uzak durulmalıdır. Kahve, kafein içeriği yüksek olduğundan içimi haftada bir, iki fincanı geçmemelidir.

Sade maden suyu ve bazı bitki çaylarını (ıhlamur, nane, kuşburnu, papatya, nane, limon) içmekte sakınca yoktur.

TEMİZLİĞİNE GÜVENMEDİĞİNİZ YERLERDE SALATA YEMEMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Ev dışında restoranlarda salata, çiğ köfte, pişmemiş salam, sucuk, sosis, sakatat tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Anne adaylarının evlerinde olabildiğince günlük sütten yapılan yoğurtları, sirkeli suda bekletip iyi yıkanan sebzeleri, hijyenik koşullarda yaptığı yemekleri tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 02 Mart 2015Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2015

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hamilelik-doneminde-bebeginizin-zeka-gelisimine-yon-vermek-elinizde/

Anne Karnındaki Zayıf Bebek Nasıl Kilo Alır?

Gebelikte Meyve Tüketiminin Bebekler Üzerindeki etkisi

Ceviz ve Yumurta Tüketmek Anne Karnındaki Bebeğe Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Aldırabilir!

Hamileliğin ilk gününden itibaren annelik iç güdüsü ile bebeklerini korumaya, kollamaya ve onlar için endişelenmeye başlayan anne adaylarının en büyük sorunlarından bir tanesi de zayıf bebekler dünyaya getirme korkusudur.

Normal beslenmelerine ek olarak günlük en az 300 kalori daha alması gereken anne adayları, doğrı beslenemezlerse, anne karnındaki fetüs de olması gerekenden daha düşük ağırlıkta olacaktır.

Hamilelik sırasında rahimde bulunan bebeğin haftasına göre uygun boy ve kiloda olmaması, doğum sonrasında bebekte ortaya çıkabilecek ciddi komplikasyonların habercisi olabilir. Dolayısıyla, doktorları tarafından bebeğinin zayıf olduğu söylenen anneler de panik içerisinde bebeklerine kilo aldıracak yollar aramaya başlarlar.

Anne Karnındaki Bebek Nasıl Kilo Alır?

Rahimdeki bebek, anneye bağlı olduğu göbek bağı kordonu sayesinde annenin yediği içtiği tüm besinlerden etkilenmekte ve anne adayının vücudundaki tüm vitamin, mineralleri tüketerek kendini beslemeye çalışmaktadır.

Dolayısıyla, annenin yediği ve vücudunda barındırdığı vitaminler ile bebeğin karın içindeki kilo alımı doğru orantılıdır. Anne karnındaki bebeğin kilo alabilmesi için, anne adayının hamileliği sırasında düzenli ve dengeli beslenmesini sağlayacak uygun bir diyet uygulaması gerekmektedir.

Diğer yandan, gebelik takibinizi yapan doktorunuz bebeğinizin kilosunun normal sınırlar içerisinde olduğunu söylüyorsa, doktorunuza güveniniz ve sağdan soldan gelen kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz.

İlk gebeliğiniz değil ise, daha önceki bebeğinizin aynı haftalardaki boy ve kilo gelişimi ile şu andaki gebeliğinizi birbiriyle kıyaslamayınız.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler:

Eğer bebeğinizin haftasına göre düşük ağırlıkta olması, herhangi bir problema bağlı değilse, doktorunuz da beslenmesi ile ilgili olduğunu söylüyorsa, aşağıdaki yiyecekleri tüketerek bebeğinizin toparlamasını sağlayabilirsiniz.

İşte uzmanlar tarafından anne karnındaki bebeğe kilo aldırmak için tavsiye edilen yiyecekler listesi;

 • Protein Grubu
 • Kuruyemişler
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler
 • Bakliyatlar
 • Tahıllar
 • Meyve ve Diğer Sebzeler
 • Süt ve Süt Ürünleri:

Hamilelikte Protein Tüketimi Anne Karnındaki Bebeğin Sağlıklı Kilo Almasına Yardımcı olur:

Protein dediğimiz madde, kaslarımızın ve vücudumuzun yapı taşıdır. Kalbimiz yani en önemli hayati organlarımızdan biri olan kalp bile neredeyse tümüyle kas yapısından oluşmaktadır ve hamilelikte yeteri miktarda protein tüketimi, bebeğin gelişimi, büyümesi, kas yapılarının oluşumu ve yeterli ağırlığa ulaşmasında doğrudan etkilidir.

Protein deyince akla ilk gelecek yiyeceklerden balık, gebelik sırasında tüketilmesi en faydalı yiyeceklerden bir tanesidir. Bebeğin kilo almasının yanı sıra, annenin gereksiz kilo almamasını sağlarken, bebeğin beyin gelişimine de büyük katkıda bulunan balığın mutlaka taze bir şekilde tüketilmesi gerekir.

İçerdiği cıva sebebiyle, derin deniz balıklarının tüketiminden kaçınılıp daha çok yüzey balıklarının tercih edilmesi doğru olacaktır.

Tavuk da bir diğer beyaz etli protein grubunun değerli üyedir. Ancak günümüzde organik tavuk zor bulunmakta olduğundan ve özellikle tavukların antibiyotiklerle büyütüldüğüne olan inançtan ötürü, hamile kadınlar tarafından pek tercih edilmemektedir ancak sağlıklı bir tavuk tüketimi, rahimde gelişmekte olan fetüsün kilo almasına mutlaka ki yardımcı olacaktır.

Kırmızı etler; pirzola, köfte ve diğerleri ise, protein yönünden zengin, bebeğe ve anne adayına faydalı ancak sindirimleri nispeten daha zor bir besin grubunun üyeleridir.

Yumurta; belki de protein grubunun içindeki en faydalı yiyeceklerden bir tanesidir. Anne için tüketmesi özellikle bulantı sorunu olan anne adaylarında biraz güç de olsa barındırdığı pek çok faydalı eleman sayesinde, bebeğin genel gelişimine olduğu kadar, anne karnında kilo kazanmasına da oldukça yardımcıdır.

Kuruyemişlerin Kralı Ceviz ile Fetüsün Kilo Almasına Yardımcı Olun:

Kuruyemişler, gebe olan ve olmayan her türlü kadının ve dahi erkeklerin sağlıklı beslenme planlarında önemli yer tutan bir yiyecek grubudur. Diyetisyenler ve doktorlar tarafından da önerilen kuruyemişler arasında en sağlıklı olanları ise şüphesiz ki ceviz, fındık ve kuru üzümdür.

Özellikle cevizin barındırdığı vitamin ve mineraller, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlayacaktır. Yağlı bir kuruyemiş olan ceviz, fetüse ağırlık kazandırmanın yanı sıra, balık gibi beyin gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Yeşil Yapraklı Sebzelerden Ispanak Hamilelikte Bebeklere Kilo Aldıran Faydalı Bir Besindir:

Yeşil yapraklı sebzelerin çoğu kalorileri düşük olmasına rağmen besleyicilik oranları yüksek yiyeceklerdir.

Özellikle ıspanak, hem demir içeriği sayesinde hem de barındırdığı diğer vitaminler sebebiyle gebelikte haftada en az 2 kez tüketilmesi gereken, fetal ağırlığı etkileyen bir besin maddesidir.

Süt ve Süt Ürünleri İle Bebeğe Kalsiyum Sağlayarak Fetal Ağırlığa Faydalı Katkıda Bulunun:

Süt ve sütten yapılan her türlü ürün; yoğurt, peynir, beyaz peynir, kaşar peynir, ayran, lor v.b her türlü gıda maddesi kalsiyum yönünden zengin olması sebebiyle fetüsün kemiklerini kuvvetlendirerek fetal ağırlığıa katkıda bulunur.

Meyveler ile Fetüsün Kilo ALmasına Yardımcı Olabilirsiniz

Muz başta olmak üzere karbonhidrat içeren meyveler zayıf fetüsün kilo alması için şahane seçenekler olsa da şeker yönünden de yüksek meyveleri, özellikle muzu tüketirken abartıdan kaçınmak gerekir. Hamilelikte bebeğin kilo alması için muz yemek adlı yazımızdan ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bebeğe Kilo Aldırmak İçin Yenilen Yanlış Yiyecekler:

Doğru yiyecekler ile anne karnındaki fetüsün ağırlığının arttırılması hedeflenirken diğer yandan gelişimine doğru şekilde katkıda bulunarak, zekasını geliştirecek, kaslarını kuvvetlendirecek besinlere de ağırlık vermek gerekir.

Bebeğe kilo aldırma niteliği bulunan ancak kilonun tamamen niteliksiz olmasına sebebiyet verecek besinleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Özellikle şeker içeriği yüksek ve besleyici değeri neredeyse hiç olmayan dondurma, çikolata, bisküvi gibi ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalı ve mide kapasitemizi daha sağlıklı yiyecekleri tüketmeye harcamalıyız.

Ayrıca karbonhidrat yönünden zengin, bebeğe kilo aldırmasına aldıracak olan ancak gelişimine yeterince katkı sağlamayacak, patates, hamur işleri, kızartmalar, börekler, çörekler gibi yiyeceklerden de kaçınmalıyız.

Tabi ki bu bahsedilen yiyeceklerden de gebelik sırasında belirli miktarlarda tüketebiliriz ancak aşırı tüketimi hamile hanımların gereksiz kilo almalarına sebep olurken, anne karnındaki bebeğin kilosuna doğrudan bir katkıda bulunmamaktadır.

Ayrıca, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak bilinen meyvelerin bile gebelik sırasında aşırı tüketimi, zayıf fetüsün ağırlığına katkıda bulunacak olmakla birlikte, vitamin yönünden zengin de olsa, şeker içeriği sebebiyle bebeğe zarar verebilir hatta gebelik şekerinin ortaya çıkmasına dahi neden olabilir. Mutlaka dikkatli ve ölçülü tüketilmelidir.

Hamilelikte Bebeğin Kilosu Neye Bağlıdır?

Anne karnındaki bebeğin kilosu pek çok farklı faktöre bağlıdır. Bunlardan en önemlisi tabi ki de bebeğin beslenmesidir. O yüzden, annenin ağır mide bulantıları, kusmalar yaşadığı gebeliklerde, anne yeterince besin alamadığı için, herhangi bir takviye almaması durumunda, karnındaki bebek de zayıf kalabilir.

Bebek anne karnında nasıl beslenir yazımızda konuyla ilgili daha fazla detay bulabilirsiniz.

Ancak annenin tamamen normal beslenmesine karşın, bebeğin kız olması ya da erkek olmasına bağlı, diğer genetik faktörlere bağlı sebeplerden ötürü de bebeğinizin ağırlığı düşük kalmış olabilir.

Bebeğin Zayıflığı Sebebiyle Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Bebeğinizin beslenemiyor olmasına sebebiyet verecek herhangi bir yapısal bir durum olması halinde, durumun ancak hekiminiz tarafından tespiti mümkün olabileceğinden, gebelik sırasında yapılması gereken aylık rutin kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Bebeğin göbek kordonundaki besin, vitamin ve mineral iletimini sağlayan damarlardan herhangi bir tanesinde bir problem olması durumunda

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamile kadınların kendi boyları ve kiloları ile doğru orantıda olmak üzere, gebe olmayan kadınlara göre günde toplamda 300 ila 600 kalori daha fazla almaya ihtiyaçları vardır.

Bu kaloriyi, sadece kalori sağlayan ve daha çok şeker ihtiva eden yiyecekler ya da karbonhidrat gibi şişirme özelliği olan, kalorisi yüksek ama besleyiciliği düşük yiyecekler yerine , vitamin ve minerallerden zengin, dengeli ve düzenli bir diyet ile almaları gerekir.

Uzmanlar tarafından hamilelikte doğru beslenme ve bebeğin sağlıklı kilo alımı ile ilgili paylaşılan videolardan sizlere örnek vermek istiyoruz;

Videoda uzman kadın doğum doktorumuz hamile kadınların ideal kilo alımları ve rahimlerinde beslenip büyümekte olan bebeklerinin doğru gelişimi ve yeterli ağırlık kazanması ile ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır.

Yazımızda detaylı olarak değinilen beslenme şekillerine ek olarak, doğrudan alınacak besin takviyeleri de zayıf fetüsün kilo almasında etkilidir ancak alacağınız besin takviyelerine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına ve gerekli durumlarda hangi takviyeleri kullanacağınıza hekimizin öneri doğrultusunda karar vermelisiniz.

Unutmayınız ki; folik asit kullanımı, demir takviyesi ve diğer vitamin-mineral takviyelerinin düzenli kullanılması, gebeliğiniz boyunca karnınızdaki bebeğinizin doğru gelişip yeterli ağırlığa kavuşmasında doğrudan etkilidir ancak bazı takviyeler, yalnız normal beslenmesini çeşitli sebeplere bağlı olarak düzenli gerekleştirilmeyen anne adayları için gereklidir.

Bebeğiniz yeterince kilo alıyorsa, çoğu kez herhangi bir ekstra uygulamaya ihtiyacınız olmaz.

Gebelikte Düşük Fetüs Ağırlığına Sebep Olan Diğer Faktörler:

Gebelik sırasında kullanımının tamamen sakıncalı olduğu dünya çapında kabul görmüş olan pek çok madde

Önlemek ve Bebeğe Kilo Aldırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Gebelik haftanıza göre anne karnındaki bebeğinizin ağırlığının ne kadar olması gerektiğini bilmek istiyorsanız, hafta hafta gebelik konumuzda hamilelik süreci hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Источник: https://guzelliksirlarim.org/anne-karnindaki-zayif-bebek-nasil-kilo-alir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.