Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

Bebek sahibi olmak denilince kadınların aklına ilk gelen şeylerden biri de kendi vücutlarındaki değişimler olacaktır. Hamileliğin her hali sevimlidir, fakat bazen alınan kilolar ve değişen vücut yapısı anne adaylarını zorlayabiliyor. Bu değişimlerin en göz önünde olanı ise çatlaklardır.

Birçok kadın vücutlarında çatlak olmaması için çeşitli yöntemlere başvururlar. Kimisinin hiçbir önlem almadığı halde vücudunda çatlağı oluşmaz, kimisi en pahalı kremleri kullandığı halde önleyemediğini söyler. Bazı anneler bu güzellik işaretlerini gururla taşırken, bazıları görünümlerinden pek hoşlanmazlar.

Peki, hamilelikte çatlaklar neden oluşurlar? Çatlak oluşmaması için ne yapmalı?

Hamilelik Çatlakları Neden Oluşur?

Çatlakların sebeplerini anlayabilmemiz için öncelikle vücudumunuz yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Vücudumuz hücre, deri ve bağ dokumuzu bir arada tutmaya yarayan kolajen ve esnekliği sağlayan elastin gibi proteinleri üretir.

●        Ani kilo alıp verme,

●        Hamilelik,

●        Doğum kontrol haplarının kullanımı,

●        Ergenlikte hormonların düzensizliği,

●        Vücuttaki kortizon miktarının hormonsal veya uzun süre kullanılan kortizonlu kremler sebebiyle artması sonucu, kolajen ve elastin yapılar tedavi edilemezler. Zarara uğrarlar ve çatlak oluşumuna sebep olurlar.

Çatlak, temelinde hormonsal değişimlerin sonucunda ortaya çıkar. Tabii ki derinin aşırı veya ani genişlemesi, incelmesi de çatlakların oluşmasına bir sebeptir.

Bu sebeptendir ki, hamilelikte çatlak oluşumu kadınlar arasında çok yaygındır. Cildin orta tabakası, ani kilo alınıp verildiğinde elastik yapısının ötesinde genişlemeye veya büzülmeye uğrar.

Bu da deride çatlaklar oluşmasına sebep olur. Eğer cilt yavaşça genişlerse deri buna uyum sağlar.

Hamilelikte çatlaklarınsebepleri tam olarak bilinmese de çoğu araştırmalar bunun genetik yapıyla alakalı olduğunu söyler. Ayrıca zaten kilolu olan kadınların hamilelikle birlikte cildinin daha da gerilmesi gebelikte çatlağın bir başka sebebidir. Sigara kullanımı, aşırı şeker tüketimi ve güneş ışığı da kolajen yapının zarar görmesinde etkendirler.

Hamilelik Çatlakları Tamamen Önlenir mi?

Çatlakların oluşma sebebini öğrendikten sonra unutmamamız gereken en önemli şeyin de genetik yapıyla da alakalı olduğunu belirtmiştik. Her insanın vücut yapısı farklıdır. Bu sebeptendir ki, vücudunuz çatlamaya meyilli ise aldığınız önlemler ancak çatlakları hafifletmeye yarayacaktır. Fakat bu demek değildir ki hiçbir önlem almayalım.

Peki, hamilelikte çatlak ne zaman başlar? Her kadın için farklı olmakla birlikte hamilelikte çatlaklar genelde son aylarda ortaya çıkar; fakat bazı kadınların 6. ayda, bazılarının son haftada , bazılarının ise doğum sonrası çatlakları oluşur. Bunlar genellikle göbek, göğüs ve kalça bölgesinde görünür.

Çatlaklar genelde kırmızı, kahverengi ve morumsu şekilde ortaya çıkan, daha sonra beyaza ya da gümüşümsü bir renge dönüşen hafif yarıklar şeklinde görünür. Önemli olan hiç çatlamadan ya da beyaza dönüşmeden müdahale edebilmektir.

Çatlak Oluşmaması İçin veya Çatlağı Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Eğer vücut yapınız çatlamaya müsait ise tamamen önleyemeseniz de birkaç müdahale ile çatlak görünümünü azaltabilirsiniz. Bazı vücutlarda bu önlemler hamilelikte çatlak oluşumunu engelleyebilir.

 •         Vücudu nemli tutarak cildin gerginleşmesini önleyebilirsiniz. Bunun için yeterli sıvı tüketimi yapılmalıdır. Her 25 kilonuz için 1 litre içmeniz gerekir.
 •       Vitamini içeren yiyecekleri tüketmenizde fayda vardır, fakat aşırıya kaçmamanız gerekir. Zira portakal, mandalina gibi C Vitamininden zengin meyvelerin şekeri bazı hamileler için yarardan çok zararlı olabilir.
 •           Hamilelik çatlağını fark ettiğiniz anda önlemini alınız. Kırmızımsı rengini kaybetmeden yapılan lokal müdahaleler çatlakların küçülmesine yardımcı olur. Hatta mümkünse çatlakların oluşmasına hiç izin vermeden hamileliğiniz başından itibaren önlem alınız.
 •      Hamile kaldığınız günden itibaren en sık duyacağınız cümle “İki canlısın bol bol ye.” olacaktır, fakat bunun hiçbir bilimsel temeli yoktur. Bebeğiniz, sizin tek porsiyonluk yediğiniz yiyeceklerden alması gereken tüm besini alır. Bu yüzden aşırı kilo alımından kaçınmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Ani kilo alımı vücudun çok fazla esnemesine sebebiyet verir. Aynı şekilde hızlı kilo verişler de çatlaklara sebep olur. Bu sebepten bazı kadınların hamilelik sürecinde değil de doğum sonrası çatlakları oluşur.
 •           Hamileliğin başından itibaren doğal yağlardan (hindistan cevizi yağı, kakao yağı, badem yağı, shea yağı, zeytinyağı gibi) yararlanılabilir, fakat sürmeden önce mutlaka kolunuzun iç kısmına bir miktar sürüp, birgün bekleyerek alerji testi yapın. Birkaç yağ ile karışım yaptığınız bir kaba E Vitamini koyarak, hamileliğinizin ilk haftasından itibaren düzenli olarak kullanırsanız hem cildiniz nemlenir hem de çatlak oluşumunu ya önler ya da aza indirgersiniz.
 •           Çatlak önleyici kremler de cildinizin hem nemini artırır hem de çatlakları belli bir oranda önler. Bu tarz kremler cildin kolajen miktarını artırmaya yöneliktir. Bazı kremlerin 20. haftadan itibaren kullanılması önerilir, fakat siz hamileliğin başından itibaren de vücudunuzun nemini korumak için kullanabilirsiniz.
 •           Hamilelik sırasında göbeğinizi kaşımamaya özen gösterin. Kaşınma, çatlak oluşumunun göstergelerinden bir tanesidir.
 •         Vücuttaki çoğu problemin temeli aslında yanlış beslenmedir. Eğer dengeli ve vitamin değeri yüksek gıdalar ile beslenirseniz çoğu rahatsızlığınızın iyileşme sürecine girdiğini göreceksiniz. Çatlaklar için de aynısı geçerlidir. Cildin kolajen ve elastin yapısını besleyecek gıdalar tüketmelisiniz. Vitamin değeri yüksek gıdalar, hücrelerinizi beslerken vücudunuzu hastalıklardan ve deformasyonsan korurlar.
 •          Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Hamilelikte yürüyüş ve yoga gibi hafif sporlar hem vücudunuzun esnekliğini destekler hem de zihnen daha dinç olmanızı sağlar.

Oluşan Çatlaklar Daha Sonradan Yok Edilebilir mi?

Çatlaklar, sadece ciltte görünümü bozan deformasyonlardır. Tıbbi olarak hiçbir zararı yoktur, fakat bu görüntüler çoğu kadını rahatsız edebilir.

Özellikle göbek kısmındaki doğum çatlakları, bazı kadınlarda fazla olduğundan hamilelik biter bitmez tedavi yöntemlerini araştırmaya başlarlar. Üzülerek söylüyoruz ki bu çatlaklar tam olarak tedavi edilemez, fakat bir kısmının görünümü azaltılabilir.

Bunun için günümüzde yaygın olarak kullanılan lazer tedavisi vardır. Çoğu çatlağın görünümü gümüş renge döndükten sonra azalır bu da sizin daha iyi hissetmenizi sağlar.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tedaviyi hamilelik ve hatta emzirme sonlandıktan sonra düşünmektir. Bazı tedavilerin emzirme döneminde yapıldığı söyleniyor, fakat doktorunuza başvurmayı yine de ihmal etmeyin.

Hayatınızın belki de en heyecanlı, en mutlu anlarını yaşarken karşınıza tecrübe etmediğiniz bir sürü maceralar çıkacak. Bebeğinizin ilk tekmesiyle, ilk kelimesiyle ve size o mutlu yüzüyle bakışıyla vücudunuzda olan bütün değişimleri unutacak, o anın tadını çıkaracaksınız. Hamilelikte çatlak, geriye dönüp baktığınızda sizin için ufacık bir pürüz olarak kalacak. 

Hamilelik çatlakları için bitkisel çözümler makalemizi de okumak ister misiniz? 

Источник: //www.bebek.com/hamilelikte-catlak-olusmamasi-icin-neler-yapilmalidir/

Doğum çatlakları tedavi yöntemleriyle sorun olmaktan çıkıyor

Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

Kategori: Gençlik Sırları / Genel / Güzellik / Plastik Cerrahi – 9.786Yorum Yazın

Doğum çatlakları dünyaya gelen o eşsiz canlının sevimli ve değişilmez mutluluğu sonrası geride kalan izlerden. Bu izleri doğum öncesi dönemde kontrol altına alıp doğum sonrasında ise tedavi ile engelleyebilir ve yok edebilirsiniz. Mikro çatlaklar zamanla kendiliğinden geçebilir. Ancak orta ve büyük boyutlu çatlaklar için tedavi gerekiyor.

Doğum sonrası çatlaklar genç kalmak isteyen kadınların çok fazla canını sıkan bir konu haline gelebiliyor. Hamilelik çatlakları için çözümler etkili sonuçlar doğuruyor. Paniğe kapılmaya gerek bulunmuyor. Doğum çatlakları tedavisi etkili ve düzenli uygulamalarla tedavi edilebiliyor.

Doğum çatlaklarını ortaya çıkmadan önce kontrol altına almak büyük önem taşıyor. Doğum çatlakları nedir?

Genellikle beşinci aydan itibaren başlayabilir.  Hamilelik çatlakları gebeliğin son çeyreğinde belirgin olarak ortaya çıkar. Bu dönemde dermis olarak tanımlanan derinin orta tabakasında hasar meydana gelebilir.

Derinin kollajen ve elastin liflerinde hasar meydana gelebilir.

Kollajen ve elastin liflerdeki hasarlar yerine fibröz bantlar olarak tabir edilen bizim şimşek çakma görüntüsü veya yırtık görünümü dediğimiz durumlar ortaya çıkar.

Ortaya çıkan leke ve çatlaklar başlangıçta kızarıktır. Zamanla tedavi edilmediğinde beyaz bir renk almaya başlar. Özellikle çatlaklar açık tenli kişilerde daha belirgindir.

Hamilelik çatlaklarını ortaya çıkaran etkenler birden fazladır. Bu etkenler;

 • Hormonal değişim
 • Aşırı kilo alma
 • Su ihtiyacının yeterince karşılanmaması
 • Hızlı kilo almaya vücudun tepkisinin yetişememesi

Hamilelik çatlakları ve lekeleri hangi bölgelerde görülür?

Doğum çatlakları karın başta olmak üzere göğüs, koltuk altı, kalça, basen ve bel bölgelerinde görülebiliyor.

Doğum çatlakları hayatınızı karartmasın!

Doğum çatlakları nasıl geçer?  Hamilelik çatlakları nasıl geçer?

Doğum çatlakları nasıl geçer diye sormadan önce hamilelik sürecinde yapılabilecekleri gündeme almakta yarar bulunuyor. Gebelik çatlakları için oluşmadan önce önlem alınması büyük önem taşıyor.

Henüz çatlak oluşmadan yapabilecekleriniz var.

Hamilelikte çatlak oluşmaması için doktor önerisiyle nemlendirici kremler kullanılması, dengeli beslenme düzeninin takip edilmesi, bol su içilmesi öneriliyor.

Hamilelik döneminde badem yağı başta olmak üzere bitkisel yağların kullanılması gerekiyor. Bu yağları tek tek veya birlikte uygulayabilirsiniz. Hamilelikte çatlak önleyici krem kullanılabiliyor. Krem ve bitkisel yağ kullanırken ve masaj yapılırken doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda kullanılması gerekiyor.

Düzenli egzersiz yapılması yine çatlakların oluşumunu engelleyip yavaşlatabiliyor.

Hamilelik sürecini yaşarken çok sıcak su ile banyo yapılmaması tavsiye ediliyor. Banyo sonrası bebe yağı kullanılması çatlakların oluşumunu önemli oranda engelliyor.

Hamilelik çatlakları için uygulanabilecek tedaviler

Doğum sonrası çatlaklar nasıl gider? Hamilelik çatlakları için lazer tedavisi, Refleoxoterapi, kriyoterapi tercih edilebilir. Doğum çatlakları lazer tedavisi ile etkili biçimde giderilebiliyor.

Tedavi süreci doktor tavsiyesine göre belirleniyor. Eğer çatlaklar henüz kızarıklık düzeyinde ise lazer tedavisi çok başarılı sonuçları sağlayabiliyor. Kızarıklık aşaması geride kalmış, leke ve çatlaklar yerleşmiş ise tedavi protokolü de değişmektedir.

Gebelikte çatlak süreci ileri beyaz renkli çatlaklar oluşması aşamasında ise Dermaroller tedavisi ve Fraksiyonel lazer uygulaması ile çözüm bulunabiliyor. Yine bu aşamadaki çatlaklar için kimyasal peeling de iyi bir alternatif sunuyor.

Hamilelik sonrası çatlaklarda dermo kozmetik kremler de kullanılabiliyor. Hamilelik çatlakları için krem tercihinin çok etkili olduğu kullanıcı yorumlarında yer alsa da tek başına krem tedavisi çoğu zaman tam iyileştirmeyi sağlamayabiliyor. Özellikle gebelikte çatlak kremi kullanılması daha çok fayda sağlayabiliyor.

Gebelik çatlakları oluşmadan önlem almak büyük önem taşıyor

Bu aşamada vitamin A (tretinoin) ve meyve asidi içeriğine sahip olan ürünler kullanılabiliyor. Doğum çatlakları için krem öneren dermatologlar bulunuyor. Doğum çatlak kremi dahil tüm bu ürünlerin kullanımı elbette doktor reçetesine göre olmalıdır.

Lazer ile yağ emme (Lazer lipoliz) uygulaması da çatlakların tedavisinde tercih edilebiliyor.

Gebelik çatlaklarının ileri boyutta olması durumunda cerrahi müdahalede de bulunulabiliyor.

Hamilelik çatlakları için bitkisel çözümler (Doğum çatlakları için bitkisel çözümler)

Doğum çatlaklarına kesin çözüm için yukarıdaki tedavilerin yanında bitkisel kürleri de ihmal etmemek gerekiyor. Gebelik çatlakları ve lekelerinin tedavisinde medikal ve cerrahi çözümlerin yanında bitkisel tedavi kürleri büyük destek sağlıyor. Hamilelik çatlakları için yağ olarak kullanılabilecek bitkisel ürünler şunlardır:

 • Kantaron yağı
 • Kayısı yağı
 • Çörek otu yağı
 • Melisa yağı
 • Buğday yağı
 • Badem yağı
 • Zeytinyağı

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu (Hamilelik çatlakları İbrahim Saraçoğlu)

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: //www.genckalanlar.com/dogum-catlaklari/

Hamilelik çatlakları ile ilgili bilmeniz gerekenler

Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

Hamilelikte çatlak oluşumu oldukça sık görülen bir durumdur. Gebelikte salgılanan hormonlar cildin yapısını da etkilemektedir.

En çok karın bölgesinde görülen çatlakların nedeni, bebekle birlikte büyüyen bölgedeki cildin gerilmesidir.

Özellikle hamileliğin son 3 ayında iyice gerilen karın derisinde beyaz çizgiler şeklinde ortaya çıkan çatlaklar daha da gözle görülür hale gelebilir.

Çatlakların aşırı kilo almış, büyük bebek taşıyan kadınlarda daha çok görüldüğüne dikkat çeken Dermatolog Uzman Dr. Cansel Köse Gürer, “Çatlaklar genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde; bebeğin en büyük olduğu zamanda hormonların da etkisiyle derinin gerilmesi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca ailede gebelik çatlağı olma öyküsü de bu riski artırır” diyor.

Hamilelikte çatlak önleyici yöntemler

Gebelikte oluşan çatlakları önlemek için neler yapılabileceğine dair uzman görüşlerini derledik. Dikkatli bir bakımla çatlak ve benzeri deformasyonları en aza indirmeniz mümkün olabilir.

1. Sağlıklı beslenin

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı beslenme ilk kural. Vücudun işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri yeterince aldığınızdan emin olmalısınız. Vücutta oluşan çatlakları önlemek için de sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Chicago’lu dermatolog Dr.

Mary Szatkowski-Pritikin’in önerisine göre balık, fındık ve keten tohumu tüketmek özellikle önemli. Bu besinlerde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücudu dengelemesinin yanı sıra, cildi yenilemeye de yardımcı oluyor.

Beslenme düzeninize Omega içeren gıdaları ilave ederek ya da doktorunuzun önerisiyle gıda takviyeleri alarak cildinizi destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme, gebelikte fazla kilo alımını da engelleyecektir. Ani kilo değişimleri yalnızca karın bölgesinde değil, bacaklarda, kalçada ve kollarda da çatlak oluşmasına neden olabilir. Gebelikte kontrollü kilo alımı, çatlak oluşumunu da azaltmanıza yardımcı olacaktır.

2. Egzersiz yapın

Sağlıklı beslenmeden sonra gebelikte en önemli uygulamalardan biri de düzenli egzersiz. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızı olumlu etkileyecek, bebeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde destekleyecek iyi bir egzersiz programı, aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyen hormonları salgılamanıza da yardımcı olarak cildinizin elastikiyetini artıracaktır.

3. Bol su için

Çatlaklar ırsidir ve uygulanacak yöntemlerin işe yarayacağına dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ama gebelik esnasında çok su içmek sağlık için olduğu kadar güzellik için de çok önemli bir faktördür. Dermatolog Dr. Michelle Henry konuya dair “ Su içmek cildin esnekliğini korumasına ve çatlaklara karşı daha dirençli olmasına faydalıdır” diyor.

Gebelik çatlaklarını önlemek için kullanılan ürünler

Piyasada hamilelik çatlakları için krem, losyon ve benzeri birçok ürün yer alıyor. Aynı şekilde bazı doğal yağların da düzenli kullanıldığında cildi besleyerek çatlakları önleyebileceği düşünülüyor, elbette katkısız ve doğal olanları kullanılmalı… En çok tercih edilen çatlak karşıtı ürünleri derledik:

Hindistancevizi yağı

Hamilelikte çatlak giderici olarak en sık tercih edilen ürünlerden biri hindistancevizi yağı. Ölü deriyi arındırıyor, cildi nemlendirerek esnekliği korumaya yardımcı oluyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Susam yağı

E vitamini bakımından oldukça zengin olan susam yağı, cildi beslemek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biri.

SUSAM YAĞININ 4 FAYDASI!

Aloe Vera

Cilt için kullanılan en iyi ürünlerden biri olan aloe vera, cildi sıkılaştırmaya ve esnetmeye yardımcı oluyor. Doğrudan aloe vera yapraklarından çıkan jeli kullanabileceğiniz gibi, tercih edeceğiniz ürünlerin de aloe vera bazlı olanlarını seçebilirsiniz.

Bepanthol Çatlak Önleyici Krem

150 ml’lik spreyli kutuda sunulan ürün, cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı oluyor. Koruyucu ve renklendirici içermediği için tercih edilebilir. Centella asiatica, provitamin B5 ve zeytinyağı içeren ürünün fiyatı 60-70 TL civarında.

Mustela Çatlak Önleyici Krem

Avokado ve karaçam özü içeren krem, çatlak karşıtı ürünler arasında en sık tercih edilenlerden biri. Alkol ve kafein, paraben, phthalete, bishphenoller ve phenoxyethanol içermiyor. Aynı markanın çatlak öncesi kremi de mevcut. Fiyatları 80-100 TL civarında.

Lierac Çatlak Önleyici Krem

Bitkisel içeriği ile hamilelik döneminde kullanıma uygun olarak üretilen Lierac Phytolastil krem de çatlak önleyici kremler arasında en çok tercih edilenlerden. Fiyatı 90-100 TL civarında.

Babe Çatlak Önleyici Krem

200 ml’lik kutusunda satışa sunulan Babe Antistretch Mark Cream, tüm vücutta kullanılabilen kaliteli bir çatlak kremi. Fiyatı 60-80 TL.

Источник: //hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1063798-hamilelik-catlaklari-neden-olur-nasil-onlenir

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer, Nasıl Önlenir

Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

hamilelik sonrası çatlaklar nasıl geçer nasıl önlenir

Hamilelik döneminde karşılaşılan en önemli problemlerden biri çatlaklardır. Vücutta oluşan fizyolojik değişiklikler sonucu karın, göğüs ve bacak çevrelerinde hamilelik nedeniyle ortaya çıkan çatlaklar oluşmaktadır. Peki bu hamilelik çatlakları nasıl geçer görelim.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan bu hamilelik çatlakları oldukça kötü bir görünüme neden olmaktadır. Ancak hamilelik çatlakları ortadan kaldırılamayacak bir problem değildir.

Doğru uygulama ve bakım sonucunda hamilelik döneminde çatlak oluşmadan geçirebilirsiniz. Hamilelik dönemi oluşan çatlaklardan rahatsız olmamak için çatlak oluşmadan önce gerekli önlemler alabilirsiniz. Hamileliğin son dönemlerinde çatlak oluşumu arttığı için son dönemlerde bakımlarınızı arttırmalı ve doğru uygulamalara yoğunlaşmalısınız.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde en çok karın bölgesinde hamilelik çatlakları ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin son haftalarına doğru karın bölgesi iyice genişlemektedir. Karın genişledikçe deri de çatlaklar meydana gelmektedir.

Karın bölgesinde oluşan çatlakların oluşmasını önlemek için dairesel hareketler yardımıyla karın bölgesinin sürekli nemlendirilmesi çok önemlidir. Karın yüzeyinin genişlemesiyle yıpranan ciltte çatlak oluşumu imkansızdır.

Ancak doğru yöntemler kullanıldığında çatlakların oluşumu önlenebilmektedir. Hamilelik çatlaklarından bir diğeri ise göğüs çatlaklarıdır. Hamilelik döneminde göğüslerin büyümesi ve emzirme dönemi ile seyreden süreçte göğüs çatlakları meydana gelmektedir.

Göğüslerin hassas ve yumuşak olması dolayısıyla çatlak oluşumu meydana gelmektedir. Göğüs bölgesindeki çatlak oluşumunu önleyebilmek için sürekli nemlendirici kullanmalı ve bol su içilmelidir.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hamilelik dönemi çatlaklarının önüne geçebilmek için hamilelik dönemi boyunca vücudun nemli tutulması çok önemlidir. Derinin kuruması sonucunda ortaya çıkan çatlakların önüne geçebilmenin en etkili koşullarından biri cildi nemlendirmektir.

Duş sonrasında vücudun kurumasını engellemek ve çatlak oluşumunun önüne geçebilmek için duş sonrası bebe yağı uygulamalısınız. Bebe yağı vücudun nem dengesini ayarlayarak yumuşacık olmasını sağlamaktadır.

Bebe yağının yanı sıra kayısı yağı ve kırmızı kantaron yağı çatlakların önlenmesinde önemli yöntemler arasında yer almaktadır. Çatlak oluştuktan sonra geçirmek çatlak oluşumunu engellemekten daha zorlu bir süreçtir. Bu nedenle anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra sürekli cildini nemlendirmeli ve çatlakların önüne geçmelidir.

Hamilelik çatlakları için bitkisel krem tedavisi

Hamilelik Döneminde Çatlakların Önüne Geçebilecek Kremler Nelerdir?

Ciltte meydana gelen çatlakların giderilmesi oldukça zorlu bir süreçtir. Derinin alt katmanlarında meydana gelen çatlakları önleyebilmek için hamilelik döneminde cildi korumaya yönelik önlemler alınmalıdır.

Çatlakları önleyebilmek için doğal yağların yanı sıra çeşitli kozmetik kremler de tercih edilebilmektedir.

hamilelik sonrası çatlaklar için bitkisel tedavi

Çatlaklar sadece hamilelik döneminde değil aşırı kilo alıp verme ve genetik sebeplerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Ancak hamilelik dönemlerinde kadınların birçoğunda gözle görülür bir şekilde oluşan çatlakları giderebilmek için Lierac gibi çatlak önleyici kremler kullanılabilmektedir.

Hamilelik çatlakları cildin en hassas olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Bel, karın ve göğüs bölgesinde ağırlıklı olarak görülen hamilelik çatlakları hamileliğin son haftalarında daha fazla büyüme göstermektedir.

Hamilelik Çatlaklarının Önüne Geçmek İçin Hangi Bitkisel Yağlar Kullanılmalıdır?

Hamilelik çatlakları anne adaylarının korkulu rüyalarındandır. Anne adaylarında meydana gelen fizyolojik değişimler sonrasında anne adaylarının cildi zarar görür ve cilt kuruluğu nedeniyle hamilelik çatlakları oluşur.

Hamilelik çatlaklarının oluşmadan önüne geçebilmek çok önemlidir. Çatlaklar oluştuktan sonra ortadan kaldırmak çatlakları önleme sürecinde daha zahmetlidir. Hamilelik çatlaklarına iyi gelecek doğal yağlar bulunmaktadır.

Bitkisel yağlar yardımıyla hamilelik çatlaklarının önüne geçebilir ve en aza indirebilirsiniz. Hamilelik çatlaklarına iyi gelen bitkisel yağlar arasında kayısı yağı, kırmızı kantaron yağı, badem yağı ve avokado yağı bulunmaktadır.

Hamilelik çatlaklarına iyi gelen diğer yöntemler ise bebe yağı ve vazelindir. Cildin nem dengesini sağlayan bebe yağı ve vazelin cildi yumuşatarak sağlıklı bir hal almasını sağlar.

Hamilelik Çatlaklarını Gidermek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Cilde Masaj Yapılmalı: Hamilelik çatlaklarının önüne geçebilmek için masaj fırçası kullanılarak masaj yapılmalıdır. Ayrıca masaj yardımıyla bölgenin kan dolaşımı hızlandırılır. Masajın yanı sıra E ve C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebze bol bol tüketilmelidir. Çatlakların önüne geçebilmek için bol bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Fındık ve ceviz gibi kuruyemiş tüketimi çatlakları önlemede yenilebilecek besinler arasında yer almaktadır.
 • Yeterli Miktarda Uyumaya Özen Gösterilmeli: Uyku cildi sağlığına kavuşturacak önemli kriterler arasındadır. Bu nedenle gebelik döneminde uykuya önem verilmeli ve yeteri kadar uyunmalıdır.
 • Çatlakları Önleyen Kremler Kullanılmalı: Cildi yumuşatarak esnemesini sağlayacak ve çatlak oluşumunun önüne geçebilecek hamileler için özel olarak üretilmiş olan ve hiçbir zararı bulunmayan çatlak kremleri kullanılmalıdır. Çatlak kremleri her gün düzenli olarak çatlak oluşması muhtemel olan bel, karın ve göğüs bölgesine uygulanmalıdır.

Çatlakları Ortadan Kaldırmak İçin Kullanılan Fraksel Lazer Yöntemi Nedir?

Fraksel lazer yöntemi çatlak oluşumunu %60-70 oranında azaltabilen bir yöntemdir. Karın, bel ve kalça bölgesinde ağırlıkla oluşan çatlaklarda etkili bir yöntem olarak kullanılan Fraksiyonel lazer yöntemi Türkiye’de yeni uygulanmaya başladı.

Fraksel lazer yöntemi ile çatlakları ortadan kaldırabilmek için dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında çatlakların oluştuğu bölge değil çatlağın oluştuğu zaman büyük önem taşımaktadır. 5 yıl ve daha önce oluşan hamilelik çatlaklarında fraksel lazer yöntemi oldukça etkili yöntemlerden biri halini almıştır.

Fraksel Lazer Yöntemi ile Çatlaklar Nasıl Ortadan Kaldırılıyor?

Fraksel lazer yöntemi cildi soymadan çatlakların onarılmasını sağlamaktadır. Bir lazer ışınının 250 ile 360 arası daha ince ışınlara ayrılmasıyla ortaya çıkan fraksel lazer uygulaması cildin 1 ile 1.5 mm altına odaklanıyor.

Cildin altına geçen ışınlar cildin alt katmanında oluşan çatlakların onarılmasını sağlıyor. Cildi yenileyen ve cildi sıkılaştıran bu uygulama neticesinde çatlak oluşumu da ortadan kaldırılmaktadır. Cildi soymadan onaran bu yöntem sayesinde çatlaklar giderilerek cildin yenilenmesi sağlanmaktadır.

Fraksel Lazer Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Fraksel lazer yöntemi ile çatlaklar kolay bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Fraksel lazer yöntemi uygulanmadan önce yarım saat bir ön hazırlık süreci yapılmaktadır. Lokal anestezik bir krem kullanılarak yapılan fraksel lazer yöntemi 20 dakikalık bir işlem ile gerçekleştirilmektedir.

Lazer yönteminin güçlü bir soğutucu sistemi bulunduğundan dolayı acısız ve ağrısız bir şekilde işlem tamamlanmaktadır. Fraksel lazer yöntemi sonucunda işlemin uygulandığı gün çatlağın bulunduğu bölgede hafif bir kızarıklık oluşmakla birlikte bir sonraki gün kırmızılık ortadan kalkmaktadır.

Fraksel lazer yönteminin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için tedavi ayda bir kez 4 ile 6 seans arasında uygulanmaktadır.

Fraksel Lazer Yöntemi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Fraksel lazer yöntemi ile çatlak oluşumunu ortadan kaldırmak isteyen kişiler seanslara doğumdan sonra başlayabilmektedir. Ancak uzmanlar tarafından emzirme döneminin tamamlandıktan sonra fraksel lazer yönteminin uygulanmasının doğru olduğu belirtilmektedir.

Erken tedavi ile sonuç veren yöntem sayesinde çatlaklar ortadan kaldırılabilmektedir. Fraksel lazer yöntemi ile her türlü çatlak tedavi edilebilmektedir. Acısız ve ağrısız bir işlem olan lazer yöntemi sayesinde hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kadınları psikolojik olarak rahatlatan fraksel lazer yöntemi, hamilelik döneminde bitkisel çözümler yoluyla çatlakların önüne geçilemediği durumlar için etkili ve kesin bir çözüm sunmaktadır. Hamilelik çatlaklarını ortadan kaldıran fraksel lazer yöntemi kolay ve etkili bir yöntemdir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer ve hamilelik çatlakları oluşumu nasıl önlenir görmüş olduk. Gerekli tedbirleri çatlaklar oluşmadan alırsan bu dertten kurtulmuş oluruz. Eğer önlem almakta geciktiysek hamilelik çatlakları için bitkisel krem tedavisi ile ve bazı bitkisel yağlar ile yine hamilelik çatlakları yok edilebilir.

Источник: //saglikloji.com/hamilelik-catlaklari-nasil-gecer-nasil-onlenir/

İbrahim Saraçoğlu Hamilelik Çatlakları Kürü

Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

Hamilelik sebebi ile meydana gelen cilt çatlakları derin olmasının yanı sıra aynı zamanda tamamen kurtulması da pek mümkün olmayan cilt sorunları. Fakat hamilelik çatlaklarına uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile birlikte bu çatlakların olabildiğince az görülmesini sağlayabilirsiniz.

Deri çatlakları genellikle vücudun gergin olduğun bölgelerde meydana gelir. Vücudun en gergin olduğu bölgeler ise karın bölgesi olup, kilo alımları ve hormonal değişimlerin de etkisi ile birlikte bacak, kol ve kalça gibi bölgelerde de çatlaklar meydana gelebilir. Bununla birlikte göğüs çatlaklarına da rastlanılır.

Aniden kilo alımı, üst deride aşırı gerilme gibi sebeplerden dolayı kolajen kırılmalarının açık bir hale gelmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı da yapılması gereken ilk şey cilde düzenli bir şekilde bakım yapmak ve cilt esnekliğini arttırarak çatlakları önlemeye çalışmak olacaktır.

Biz de bugün sizlere hem hamilelik çatlaklarına iyi gelen şeylerden hem de İbrahim Saraçoğlu Hamilelik Çatlakları Kürü ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Dünya genelinde kadınlar tarafından hamilelik sebebi ile meydana gelen çatlakları önleme amacı ile kullanılmakta olan kakao yağı bu konuda başvurulan ilk yöntemlerden biri. Nemlendirici özelliğine sahip olan kakao yağını her gün düzenli bir şekilde çatlak oluşabilecek olan yani derinin gerilmiş olduğu bölgelere sürerek çatlakların önüne geçebilirsiniz.

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ciltte oluşan çatlaklar derinin gerilmesi sebebi ile ortaya çıktığı için yapılması gereken ilk şey cildi nemlendirir. Cildinizin yumuşamasını istiyorsanız düzenli olarak su tüketmeniz gerekiyor.

Zira vücudumuzun her gün belirli miktarda suya ihtiyacı olur. Günlük su alımınızı hamilelik döneminde arttırmanız gerekebilir.

Su ihtiyacını çay, meyve suyu ya da buna benzer içecekler ile karşılamak yerine doğrudan doğruya su içerek gidermeniz cildiniz için çok daha faydalı olur.

3. Beslenme

Her insan yaşamı boyunca beslenmesine dikkat etmeli. Fakat konu hamilelik olduğu zaman bu dikkatin iki katına çıkması gerekir. Zira artık anneler, karınlarında yatan bebeği de düşünmek zorunda. Bu nedenle hamilelik döneminde alınması gereken besinler konusunda bir doktor ile görüşmeniz gerekir.

Bununla birlikte beslenme danışmanları da cildinize esneklik katacak olan vitaminlerin bulunduğu gıdaları size tavsiye edecek ve bunu yaparken vücudunuza en uygun besinleri önerir.

İçerisinde C ve E vitamini olan besinler hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklar söz konusu olduğunda oldukça faydalı olur.

4. Egzersiz

Hamilelik döneminde yapılan masajlar ya da çeşitli egzersizler kan dolaşımını düzenleyecek ve çatlakların önüne geçmenizi sağlar. Özellikle masaj yapılırken gergin cilt bölgelerine jojoba yağı, rüşeym yağı, zeytinyağı ya da kakao yağı gibi yağları sürmeniz bu bölgelerin nemlenmesini sağlayacak ve böylelikle çatlaklara engel olur.

5. Lazer Tedavisi

Her ne kadar birçok yöntem denemiş olsanız da yine de çatlaklar ile baş edemediyseniz üzülmenize gerek yok. Zira artık lazer ile yapılan çatlak tedavisi, hamilelik sonrasında vücutta oluşan çatlakların giderilmesini sağlar. Fakat bu yöntemin herhangi bir kesinliği yok.

Ne olursa olsun hamilelik döneminde vücudunuzda oluşan çatlaklardan kurtulamadıysanız yine de kendinizi üzmenize gerek yok. Zira çatlaklar güzelliğinize güzellik katan birer tecrübe simgeleri.

Gebelik döneminde ya da sonrasında bu tür sorunlara kafanızı takmanız bebeğinize de yansıyacak ve bu süreçten olumsuz etkilenmesine yol açar.

Vücudunuzu nemlenmesini sağlayacak türden uygulamalar yaparak kendinizi daha rahat hissettirebilir ve böylelikle bebeğiniz ile birlikte daha sağlıklı bir ortamda yaşayabilirsiniz. Olumlu düşünmek hayatınıza renk katar.

Hamilelik Çatlakları Kürü Nasıl Yapılır?

Doğumdan sonra oluşan çatlakları önlemek isteyen kişilerin kullanabileceği çeşitli yağlar bulunur. Bu yağlar, badem yağı zeytinyağı, kayısı yağı, kantaron yağı, çörek otu yağı ve yazımızın başlarında bahsetmiş olduğumuz kakao yağıdır.

İbrahim Saraçoğlu ise hamilelikten sonra oluşan çatlaklar için özellikle avokado ve badem yağını önerir. Bu yağlar hamilelik öncesinde de bireylere oldukça fayda sağlar. Hali hazırda oluşmuş çatlakların ise incelmesini sağlayacaktır.

Avokado ve badem yağını cildinize uyguladığınız takdirde cildiniz yalnızca yumuşamakla kalmaz aynı zamanda iyi bir şekilde beslenir. Badem yağı ile bağ dokularınızın kopmasını engelleyebilir ve hamilelik çatlaklarının oluşumunu önleyebilirsiniz.

Şimdi sizlere bu yağlar ile yapabileceğiniz kürden bahsedelim.

Malzemeler:

 • Badem Yağı
 • Çörek Otu Yağı
 • Kayısı Yağı
 • Zeytinyağı
 • Kakao Yağı
 • Kantaron Yağı

Hazırlanışı:

Öncelikle tüm bu yağları bir araya getirerek bir yağ karışımı oluştumanız gerekiyor. Daha sonra ise bu karışımı karnınız tokken kullanmanız gerekiyor. Bu nedenle akşam yemeği sonra erdikten sonra bu karışımı bacak ve karın bölgelerine sürerek hamilelik sebebi ile ortaya çıkan çatlakları önleyebilirsiniz. Bununla birlikte bol su tüketmeyi de aklınızdan çıkarmayın.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir şey bulunuyor. Hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönem olduğu için ne kullanacak olursanız olun doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Doğal yağlar ya da krem, her ne olursa olsun doktorunuzun onayı olmadan hiçbir şey kullanmamalısınız.

Источник: //evdesifa.com/ibrahim-saracoglu-hamilelik-catlaklari-kuru/

Hamilelik Çatlakları Nedir? Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Gebelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

Hamilelik çatlakları, hamilelikte (gebelikte) kadınların genelinde cildin çok fazla gerilmesine bağlı olarak öncelikle karın bölgesinde ortaya çıkan cilt renginden daha açık renkte pembemsi lezyonlardır.

Hamilelerde cilt çatlakları göğüs bögesinde, kalça bölgesinde, karın bölgesinde ve bacakların üst kısımlarında orataya çıkabilir. Çoğunlukla küçük ve derin olmayan, çöküntüler şeklinde olan çatlaklara rahatsız edici kaşıntı da eşlik edebilir.

Çoğu hamilede gebeliğin ikinci yarısından sonra meydana gelen çatlakların görülme sıklığı % 50 veya 90 oranında değişebilir.

Hamilelikte cilt (deri) çatlakları neden olur?

Hamilelikte (gebelikte) çatlaklar, dokularda meydana gelen gerilme ve ödemden dolayı, cildin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinin gerilerek zarar görmesi nedeni ile ortaya çıakn bir durumdur.

Hamilelik hormonlarının etkisi altında kalan ve yeni oluşan lifler, daha ince ve düzensiz oluşur. Hamilelik çatlaklarının oluşmasında ailesel yatkınlık önemli olmakla birlikte, genç yaşlarda hamile kalan anne adaylarında daha sık oluşmaktadır.

Anne adayının hamilelik döneminde fazla kilo alması ve çoğul gebelikler çatlak oluşma olanağını arttırmaktadır.

Hamilelikte cilt çatlakları nasıl belirti verir?

Hamilelik döneminde pembe, kırmızı ve mor görünümde kendini gösteren çatlaklar, doğum sonrası 6-9 ay içinde beyaz renk alırlar ve % 90 kalıcıdırlar. Hamilelik dönemi çatlakları bazı durumlarda görsel problem haline gelebilecek kadar yaygın olabilirler.

Hamilelik çatlakları önlenebilir mi?

Hamilelikte (gebelikte) çatlakları bir miktar önleyebilmek için hamilelik süresince çok düzenli ve dikkatli beslenmek oldukça önemlidir.

Hamilelik süresince belli aralıklar ile iyi bir beslenme uzmanının takibinde beslenme düzenini sağlamak ve fazla kilo almaktan kaçınmak oldukça önemlidir.

Hamilelik dönemi bitene kadar 12 ile 14 arası kilo alınması normal kabul edilmektedir.

Hamilelik süresince cildin kurumaması için günde 8-10 su bardağı su tüketilmesi de önemlidir. Çünkü içilen bir bardak suyun beşte biri cilt tarafından tutulur ve derinin tuttuğu su, o bölgenin nemlenmesini, dokunun canlılığını ve ince kırışıklıkların önlenmesini sağlar.

Cilt dokusu ne kadar canlı ve sağlıklı kalır ise cildin altında buunan ve dermis tabakası olarak bilnen tabakanın hasarı da o kadar az olur.

Bu nedenle hamilelik çatlaklarını önlemek için ilk alınacak önlmlerden biri düzenli ve dengeli beslenme ve bol su tüketmektir.

Diğer bir hamilelik çatlaklarını önlemenin yolu da A, C ve E vitaminleri açısından zengin beslenmektir.

Özellikle E ve C vitaminleri antioksidan özelliğe sahiptir ve antioksidan özelliğin en önemli görevi de cilt altıda bulunan ve cildi besleyen kollajenin elastikiyetini sağlamak ve diğer protein gibi maddelerin sağlıklı kalmasını sağlamaktır.

Hamilelik çatlaklarını önlemek için proteinden zengin ve yağdan fakir beslenmek te önemlidir. A, C ve E vitamini bakımından zengin olan gıdalar sarı, kırmızı ve turuncu renkte olan meyve ve sebzelerdir.

Hamilelikte fazla kilo almak çatlak oluşmasına neden olur mu?

Hamilelikte cilt çatlakları her yüz kadından 90’ında görülen bir sorundur. Hamilelik ve doğum çatlaklarını tamamen önlemek zordur. Günümüz koşullarında hamilelik ve doğum çatlaklarını azaltmak için koruyucu önlemler ve tedaviler mevcuttur. Hamilelik çatlaklarını önlemenin yollarından biri aşırı kilo alımından ve kontrolsüz beslenmeden kaçınmaktır.

Hamilelik süresince trimester denilen dönemlerde (gebeliğin her 3 aylık dönemi) belli aralıklar ile düzenli kilo alımı sağlanmalı ve 9 aylık hamilelik sürecinde  10-12 veya en fazla 14 kilo alımı yeterli olmaktadır.

9 aylık hamilelik süresince fazla kilo alımı karın bölgesinde, basen bölgesinde, kollarda ve göğüslerde yağ dokusu olarak birikir ve biriken yağ dokusunun yapacağı baskı ciltte gerginliğe neden olur.

Bu gelişmelere bağlı olarak hamilelik süresince kontrolsüz kilo alımı çatlakların oluşmasında ve artış göstermesinde oldukça etkilidir. Fakat hamilelik süresince 10-12 kilo almasına rağmen, cilt çatlakları oluşan anne adayları da vardır.

Çünkü hamilelik çatlaklarının oluşma nedenleri arasında düzensiz beslenme, düzensiz uyuma, düzenli egzersiz yapmama, genetik yatkınlık, ırksal özellik ve çevresel etkenler de vardır.

Doğum sonrası cilt çatlakları nasıl geçer?

Hamilelik dönemi her hamilede değiştiği ve sürecin nasıl ilerleyeceği belli olmadığı için, glikolik asit (asit ve alkol içeren) ürünleri ve retinolik asit (A vitamini türevi krem) ürünleri doktorlar çok fazla önermemektedir. Fakat doğumdan sonra A vitamini içerikli kremler ve meyve asiti içeren losyonlar ve kremler kullanılarak oluşmuş hamilelik çatlakları azaltılabilir.

Doğum sonrasında ciltte oluşmuş çatlaklar için soyucu özelliği olan A vitamini içerikli kremler kullanılabilir. Bu kremlerin etkisi ölü deriyi attırmak, cildin işe yaramayan kısmını dökmek ve cildin altından gelen canlı dokuyu desteklemektir. A vitamini içerikli kremler doğumdan sonra oluşmuş olan ince çatlakları mümkün mertebede azaltabilir.

Doğum sonrası cilt çatlakları için A vitamini içerikli kremler yaklaşık 6 ay süresince kullanılmalıdır.

Doğum sonrası oluşmuş çatlakları gidermek için kullanılan A vitamini içerikli kremlerin kullanıldığı dönemlerde ciltte kaşıntı, yanma ve tahriş oluşabilir. Eğer cilt bu noktaya gelir ise bu kremler bırakılmalıdır.

Doğum sonrası cilt çatlakları için A vitamini içerikli kremler kullanılırken kremin sürüldüğü bölge güneşe maruz kalacak ise bu kremin yanı sıra güneş kremleri de kulanılmalıdır.

Doğum çatlaklarını önlemek için beslenme nasıl olmalı?

Doğum çatlaklarını önleyebilmek için gebelik süresince beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Öncelikle hamilelik süresince bol su tüketmek gerekir. Hamilelik süresince beslenme araları günde 5-6 öğün ve azaltılmış porsiyonlar şeklinde olmalıdır. Hamilelik süresince A, C ve E vitamininden zengin sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzeler eksik edilmemelidir.

Hamilelik süresince balık ve balık ürünleri tüketimini arttırmak gereklidir. Hamilelik süresince cilt çatlaklarından korunmak için fazla yağlı gıda tüketiminden kesinlikle kaçınmak önemlidir. Hamilelik süresince fazla yağlı gıda tüketimi vücudun yükünü arttırır ve çatlak oluşmasına zemin hazırlar. Hamilelik çatlaklarından korunmak için düzenli uyku da çok önemlidir.

Hamilelik çatlaklarını engellemek için günde en fazla 1-2 bardak çay veya kahve tüketilmelidir. Çünkü çok fazla kafein dolaşımı arttırır ve merkezi sinir sistemini uyararak uykusuzluğa yol açmaktadır.

Doğumdan sonra çok aşırı ve hızlı kilo vermek doğum çatlaklarına neden olmayacağı gibi, var olan çatlakların görünür duruma gelmesine neden olur.

Çünkü boşalan ciltte var olan çatlaklar daha çok belirgin hale gelir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/hamilelik-catlaklari-nedir-hamilelik-catlaklari-nasil-onlenir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri