Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

içerik

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer? | Anneysen.com

Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

O büyük mucizeye adım attın. Bebeğinin ilk hareketlerini, kalp atışlarını duymayı bekliyorsun ya da duydun bile.

Ancak bu ağrılar da nereden çıktı? “Hamilelikte karın ve kasık ağrısı olur mu, nedenleri neler?”, “Ya bebeğim için tehli bir durum varsa?” gibi sorularla endişelerin arttıkça artıyor. Ama artık sakin olma zamanı.

Bu sorularının hepsi için araştırmamızı yaptık ve Özel Göztepe Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güneş Gündüz’den bilgi aldık.

Birçoğu oldukça normal. Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri aynıdır. Bebeğinin rahat rahat büyüyebilmesi için vücudun bir değişim dönemine ayak uyduruyor.

Artan kan akışı ve rahminin büyümesi ile sancı yaşıyorsun. Tabii ki bunlar ağrı yaşamanın en genel sebepleri.

Ağrılarının nedenlerine ayrıntılı bir şekilde değinmeden önce bu ağrıların hamileliğin hangi dönemlerinde ortaya çıktığından bahsedelim.

Hamilelikte kasık ağrısı ne zaman olur?

Anne adaylarının en çok merak ettiği “Hamilelikte kasık ağrısı kaçıncı gün başlar?” sorusunun cevabı ile başlayalım. Kasık ağrısını ilk günlerde değil; genellikle ilk haftalarda yaşarsın. Yeni hamile kaldığında ağrı yaşayabileceğin gibi gebeliğinin son trimesterinde de sancıların olabilir.

İlk trimesterde kasık ağrısı olur mu?

Hamileliğinin ilk 6-8 haftası içerisinde hafif bir ağrı hissedebilirsin. Yumurtan rahme yerleşiyor ya da rahmin büyüyordur. Yani bunlar, ilk büyüme sancıları.

Hamileliğin son dönemlerinde kasık ağrısı yaşamak normal mi?

Hamileliğinin son trimesterine geldiğinde yalancı doğum sancıları yaşayabilirsin. Düzenli olarak devam eder ve geçmezse doktoruna başvurabilirsin.

Bu da var mı: Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kasık ve karın ağrılarının bir nedeni, rahminin büyümesiydi. Diğer sebepleri ise vücudunun doğuma hazırlanması, gaz sancısı çekmen ya da sadece bebeğinin büyümesi olabilir. Bu ağrılar tahmin edersin ki oldukça zararsız. Ama hepsi bu kadar masum değil. Enfeksiyon ve düşük gibi tehli sebepleri de var. Bu durumda doktora görünmen gerekli.

Mutlaka oku: Dikkat Dikkat: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehli, Hangileri Tehsiz?

Gebelikte zararsız kasık ve karın ağrıları neler?

İşte gebeliğe bağlı oluşan zararsız kasık ağrıları:

1- Yuvarlak bağ (round ligament) ağrıları

Yuvarlak bağ, rahminin iki üst köşesinden başlayarak genital organlara kadar uzanan bağlardır. Rahmin büyüdüğü için yatakta dönerken ya da ani hareket ettiğinde bir ağrı hissedersin. Genellikle kramp tarzı olur ve seni bir süre hareketsiz bırakır. Hamilelik döneminin 2. trimesterinde görülür. Yani ikinci 3 aylık dönemde.

Hamileliğin Balayı: 2. Trimesterde İhtiyacın Olacak 6 Şey

Tedavi için güzelce dinlenmeli ya da yatma pozisyonunu değiştirmelisin. Magnezyum içeren suda eriyen tabletleri de içebilirsin.

2- Gaz sancısı ve kabızlık

Hamilelikte progesteron hormonu artar. Bu hormonun artışıyla bağırsak hareketlerinde biraz yavaşlama olabilir. Gaz oluşması ya da kabızlık şikayeti yaşıyorsan sebebi bu yüzden. Bu şikayetler ağrıya ve krampa da neden olur.

Ne yapmam gerekiyor dersen, bol lifli gıdalarla beslenip bol su içer, bir de biraz hareket edersen yeter de artar bile.

Burada daha fazlası var: Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi

3- Braxton Hicks kasılmaları (Doğuma hazırlık kasılmaları)

Gebeliğinin ileri haftalarında rahim kasların çalışmaya başlar. Yani vücudun doğuma hazırlanır. Karnında, kasıklarında ya da belinde bir ağrı yaşayabilirsin.

Peki, yalancı doğum sancılarını gerçek doğum kasılmalarından nasıl ayırt edersin? Cevabı basit: Bu kasılmalar düzensizdir. Ağrıyı azaltmak için dinlen, sıvı alımını arttır ya da magnezyum içeren tabletleri tüket. Gerçek doğum kasılmalarını hissedene kadar bu ağrı biraz tadını kaçırabilir.

4– Büyüyen bebeğin ve rahimin baskısı

Hormonların etkisiyle leğen kemiğinde gevşeme olur. İkinci ya da daha sonraki hamileliğindeysen bu ağrıyı hissedebilirsin.

Tüm bunlara ek olarak, uzun süre oturursan ya da ayakta kalırsan da ağrı yaşayabilirsin.

Kasık ve karın ağrısı, hamilelikte genellikle teh oluşturmaz. Ancak bazıları da tehli demiştik değil mi? Hadi şimdi de onları konuşalım.

Hamilelikte teh oluşturabilen kasık ve karın ağrıları neler?

Sürekli devam eden, dinlenmekle geçmeyen ve kanamalı olan ağrılar diğerleri kadar masum değil. Aşağıda hamilelikte kasık ve karın ağrısına neden olan tehli durumları listeledik. Bunlardan birini yaşarsan kesinlikle doktora görünmelisin.

1- Dış gebelik

Gebelik kesen rahim iç dokusunun dışında bir yere yerleşebilir. Bir de bu durum fark edilmezse 6-10 hafta içinde büyümeye devam eder. Çatlar ve kanamaya başlarsa kasık ve karın ağrısı yaşayabilirsin.

Şuna da bak:12 Soruda Dış Gebelik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

2- Plasentanın erken ayrılması ve kanama

İleri gebelik haftalarında yaşanır. Karnına darbe alırsan ya da hipertansiyon yaşarsan bebeğinin plasentası yerinden ayrılır. Mide bölgende şiddetli bir ağrı hissedersin ve geçmez.

3- Gebelik kaybı (Düşük)

Hamileliğinin ilk 12 haftasında geçmeyen bir kasık ağrısı ve kanama yaşarsan düşük yaşayabilirsin, hemen doktora görün.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

4- İdrar yolu enfeksiyonu

Gebelikte en sık yaşanan enfeksiyondur. Tuvalete çıktığında yanma hissediyor, ağrı yaşıyor ya da sık idrara çıkıyorsan enfeksiyon olabilir. Üşüme, titreme, ateş gibi sıkıntılar da yaşayabilirsin. Enfeksiyon, böbreklere ulaşmadan doktoruna görün.

5- Gastrointestinal sistem enfeksiyonları

Bozuk bir yemek yediysen, ishal, ateş, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerin varsa bu enfeksiyonu yaşayabilirsin.

6- Preeklampsi

Hamilelik döneminde yaşanan yüksek tansiyondur. Baş ağrısı ve görmede sıkıntılar olabilir.

“Preeklampsi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey” yazımıza göz atıp, daha fazlasını öğren!

Toparlarsak;

 • Şiddetli ve inatçı ağrı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Ateş,
 • Lekelenme veya kanama,
 • Titreme,
 • İdrar yaparken sıkıntılar,
 • Işıktan rahatsızlık, gözün önünde ışık çakmaları,
 • Bulantı, kusma ve ishal sebeplerinden birini yaşarsan doktora görünmelisin.

Hamilelikte mide yanması ve bulantı yaşıyorsan neler yapmalısın, Diyetisten Serap Akyol anlatıyor!

Hamilelikte kasık ağrısı ne tarafta olur?

Gebelikte kasık ağrısı, sol ve sağ tarafta hissedilebilir. Ağrının hangi tarafta olduğuna bağlı olarak bebeğin cinsiyetinin anlaşılabileceği düşünülür. Ancak hamilelikte sol ya da sağ kasık ağrısı cinsiyeti belirlemez.

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı nasıl geçer?

Eğer zararsız ise dinlendiğin, sıvı alımını arttırdığın ya da magnezyum içeren tabletleri kullandığın zaman geçer. Ancak tehli bir ağrı yaşıyorsan -ki belirtilerini yukarıda sıraladık- mutlaka hastaneye gitmelisin.

Bir baksan iyi olur: Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Источник: https://www.anneysen.com/saglik/makale/semptomlar-ve-komplikasyonlar-hamilelikte-kasik-ve-karin-agrisi-neden-olur-nasil-gecer_2420

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

Hamileliğimin ilk belirtisi diyebilirim; hamilelikte karın ağrısı için. Çünkü henüz hamile kaldığım netleşmemişken bile bel ağrılarıma eşlik eden karın ağrılarım adetten mi yoksa hamilelikten miydi, bilemedim. Günler boyunca bunun sancısını çektim, hem fiziksel hemde ruhsal olarak. Zira anne olmayı arzulayan bir kadının her ay aynı sancıları çekmesi gerçekten zor bir süreç…

Hamilelikte karın ağrısı çok sık karşılaşılan bir durum. Uzmanlar bunu genelde iyiye yoruyorlar. Hatta bazılarına göre; gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan karın ağrıları, yumurta ve spermin döllendiği anı bile ifade ediyor olabilirmiş. Düşünsenize, yaşadığınız ağrı bebeğinizin hayata tutunma çabasından kaynaklanıyor! Ne garip…

Ancak hamilelikte karın ağrısı zaman zaman da riskli durumların var olduğuna işaret edebiliyor. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Açıkçası hamilelikte karın ağrısı yaşamanın pek çok nedeni var. Bunlardan ilki gebelikte gaz sancılarıdır. Kabızlık, kas ve bağ ağrıları, Braxton Hicks kasılmaları, düşük, HELLP sendromu, preeklampsi gibi hamilelikte karın ağrısı yapan nedenleri detaylı olarak inceleyelim.

Gebelikte Gaz Sancıları

Bu durum pek çok gebenin başına gelen, zaman zaman aşırı ağrı çektiren bir durumdur. Yapılan araştırmalar bunun esas nedeninin hamilelik esnasında artan progesteron hormonu olduğu gösteriyor.

Progesteron hormonu bağırsak kaslarının rahatlamasına neden olurken, gıdaların bağırsaktan geçme sürelerini yaklaşık %30 oranında arttırır. Gıdalar bağırsaklarda daha uzun süre kaldığı için gaz oluşumu söz konusudur.

Ayrıca gebelik ilerledikçe büyüyen rahim iç organlarına baskı yaptıkça kabızlık gibi problemlerin yanı sıra gaz oluşumu da artar.

Gebelikte gaz probleminin önüne tam olarak geçilemese de günlük hayatta alınacak bir kaç tedbir bu durumu oldukça hafifletebilir. Bunlar:

 1. En az 2.5 – 3 litre su içmek,
 2. Az az ama sık sık yemek,
 3. Lifli gıdalar tüketmek,
 4. Lahana, soğan, kuru fasulye gibi gaz yapan gıdalardan uzak durmak,
 5. Kızartılmış yiyeceklerle, fast foodları tüketmekten kaçınmak.

Kabızlık

Hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri de kabızlıktır. Yukarı ifade ettiğim gibi hamilelik nedeniyle salgılanan progesteron hormonu besinlerin bağırsakta daha çok kalmasına neden olur. Bu kabızlığın ana nedenidir. Ancak bunun yanında demir hapları, hareketsizlik, sıvı ve lifli gıdaların az tüketilmesi ve stres de gebelikte kabızlık nedenleri arasındadır.

Bu nedenlerle uzun süre tuvalete çıkamayan gebelerde karın ağrısı yaşanabilir. Bunu önlemek için en az 2.5-3 litre su içmeli, lifli gıdalar tüketmeli ve hareket etmelisiniz. Eğer kabızlık hayatınızın sekteye uğramasına neden oluyorsa, doktorunuza başvurun. Kullanımı gebelikte önerilmese de doktorunuz size uygun olan dışkı yumuşatıcı ilaçlar verebilir.

Kas ve Bağ Ağrıları (Yuvarlak Ligament Ağrıları)

Kadınlarda rahimden kasıklara doğru giden iki büyük bağ vardır. Gebelik ilerleyip bebeğin içinde bulunduğu rahim büyüdükçe bu dokulara baskı yapar. Bu baskılarda karında, kasıklarda ve kalçalarda ağrılara neden olur.

Bu ağrılar kramp gibi birden bire giren keskin ağrılar olabileceği gibi, hafif şekilde de yaşanabilir. Özellikle yatarken ya da otururken konum değiştirmek, hapşırmak, öksürmek bu ağrıları tetikleyebilir.

3-5 dakika sürebileceği gibi, bir saat kadar da sürebilen bu ağrıların gebelik süresi boyunca yaşanması tamamen normaldir.

Bu ağrılara baş dönmesi, mide bulantısı, kanama, titreme gibi belirtiler eşlik etmedikçe endişe etmeye gerek yoktur. Hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri olan kas ve bağ ağrıları günlük, rutin ve hafif egzersizlerle azaltılabilir.

Hapşırma ve öksürme hissi geldiğinde kalçanızı ve karnınızı gevşetin bırakın. Bu sayede oradaki kasları harekete geçirmiş olursunuz ve gelecek ağrılar sizi çok rahatsız etmez. Bu tip ağrılar genelde ikinci trimesterda (4, 5 ve 6.

aylar) görülür.

Braxton Hicks Kasılmaları

Özellikle gebeliğin son üç ayında yaşanan, yalancı doğum sancıları olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları hamilelikte karın ağrısı nedenleri arasında önemli bir yer tutar.

Henüz ilk gebeliğini yaşayan kadınlar yaşadıklarının Braxton Hicks kasılmaları olduğunu tanımlayamayabilir. Bu kasılmalar hiç beklenmedik bir anda gelir, geleceği tahmin edilemez, ağrı ve baskıya neden olur, düzensizdir.

Saniyeler sürebileceği gibi 2 dakika kadar da sürdükleri olabilir.

Braxton Hicks kasılmaları esnasında karnınız sertleşir. Bol su içmek bu kasılmaları ve etkilerini azaltır.

Braxton Hicks kasılmaları ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

HELLP Sendromu

Hamile bir kadında kırmızı kan hücrelerinin yıkımı anlamına gelen hemoliz, karaciğerin olması gerekenden kötü çalıştığını ve buna bağlı olarak vücutta bulunan toksinlerin atılamadığını gösteren enzim düzeyi ve kanın pıhtılaşmasını güçleştiren trombosit sayısı, bu sendromun yaşanma nedenidir. HELLP Sendromu hem anne hemde bebek için çok ciddi bir durumdur. Görülme sıklığı az olsa da anne adayının bu hastalığın varlığı hakkında bilgi sahibi olması, olası kötü bir durumun fark edilmesini sağlar.

HELLP Sendromunun başlıca belirtilerinden biri; karnın sağ üst bölgesinde ağrı, sancı ve hassasiyet hissidir. Baş ağrısı, sürekli yorgunluk, halsizlik, bulantı, kusma, bulanık görme, ödem ve yüksek tansiyon HELLP sendromunun diğer belirtilerindendir.

Dış Gebelik

50 gebelikten yaklaşık 1 tanesinde görülen dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim haricinde bir yere tutunması ile gerçekleşir. Dış gebelik, özellikle 6 ve 10. haftalar arasında aşırı şiddetli karın ağrısı ve kanama şikayetleri ile belirti verir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Dış gebelik ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

Plasentanın Erken Ayrılması

Hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri de Abruptio Plasenta olarak isimlendirilen plasentanın erken ayrılması durumu olabilir.

Anne karnındaki bebeğin yaşamsal desteğini sağlayan plasenta, bebekten önce rahimden ayrıldığında oksijen ve besin kaynağı kesilmiş olur. Bu ise çok ciddi bir durumdur. Erken fark edildiğinde tedavi edilerek anne ve bebek açısından fazla teh arz etmez.

Erken fark edilmesi için ise annenin aşağıdaki belirtileri takip etmesi önemlidir.

 1. Karında kramp, (şiddetli),
 2. Karın ve sırtta ağrı,
 3. Kanama,
 4. Rahimde hassasiyet.

Düşük

Erken dönem hamilelikte karın ağrısı nedenlerinden biri de düşüklerdir. Günümüzde gebeliklerin %15-%20 arasında sonlanmasına neden olan düşükler, genelde gebeliğin ilk 13 haftasında yaşanır.

Düşüğün en net belirtisi kanama ve karın, kasık ağrısıdır. Anne adayı parlak kırmızı kanama eşliğinde karın, kasık ve bel ağrısı yaşıyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Erken müdahale düşüğü önleyebilir.

Düşük ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra idrarda protein ve yüksek tansiyon ile karakterize edilen preeklampsi yani gebelik zehirlenmesinin en önemli belirtilerinden biri de sağ taraftaki kaburgaların altında olan üst karnın ağrımasıdır. Bunun yanında mide bulantısı ve kusma da gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir.

Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Yaşatabilecek Diğer Durumlar:

 • Böbrek taşı,
 • Safra taşları,
 • Bağırsak yolu tıkanıklıkları,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Gıda alerjileri ve gıda zehirlenmeleri,
 • Peptik ülser hastalığı

Güzel anne, sende her hamile kadın gibi bu süreçte hayatında daha önce hiç yaşamadığın şeyler yaşayacaksın. Bu dönem, zorluklarına rağmen öyle tatlı, öyle eşsiz bir dönemdir ki, bebeğin doğup ta büyüdüğünde gözünün önüne bir bir gelir, burnunda tüter durur bu günlerin.

Hamilelikte karın ağrısı çoğu zaman çok önemli sayılmaz, seni belli bir an üzer, yorar ama sessizce geçer gider.

Fakat sen bir anne adayısın, her konuda uyanık, dikkatli ve bilgili olman sana artılar kazandırır.

Hamilelikte karın ağrısı yaşadığında yukarıda yer alan belirtiler de baş göstermişse hiç vakit kaybetmeden doktoruna gitmeyi ihmal etme, çünkü sen ve içindeki meleğin, dünyamız için çok değerlisiniz!

Sevgiyle kal…

Hamilelikte Karın Ağrısı Konusu İçin Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

http://www.healthline.com/health/pregnancy/gas-pain-during-pregnancy#4

Abdominal Pain During Pregnancy

Источник: https://yenianneyim.com/hamilelikte-karin-agrisi/

Gebelikte yaşanan ağrılarda ne yapmalı?

Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

Ağrı vücudun alarm  bulgularından biridir. Herhangi bir yerde hastalık olması durumunda değişken şiddette ağrı olabilir. Gebelik süreci de fizyolojik ve anatomik olarak birçok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir ve bu süreçte zaman zaman vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Yrd. Doç. Dr.

Gökçenur Gönenç, ’’Ağrıların nedeni ortaya konabiliyorsa nedene yönelik tedavi planlanmalı, ağrıyla  baş etmek için öncelikle ilaç dışı yollar tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken bir nokta şiddetli ağrının vücut için bir stres olduğu, stres durumunda da vücutta pek çok maddenin kana salındığıdır.

İlaç kullanımını sınırlandırmak isterken vücudu bu stres ile başbaşa bırakmak da beraberinde bir takım  sıkıntılar getirebilir’’ dedi.

Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, gebelikte yaşanan ağrılar konusunda önemli bilgiler verdi.

Gebelikte baş ağrısı sık görülen bir problemdir. Altta yatan yüksek tansiyon, migren, sinüzit, göz bozukluğu gibi bir hastalık olmaksızın görülen baş ağrıları için öncelikle bedenin ihytiyaçlarının karşılandığından emin olunmalıdır.

Açlık , uykusuzluk, çok sıcak veya çok soğuk hava, bedenin susuz kalması, bulunulan ortamın gürültülü olması baş ağrısını tetikleyebilir. Hafif bir yemek sonrası loş, sessiz bir odada dinlenme ile ağrıların bi kısmı hafifler. Bu önlemlere rağmen geçmeyen bir ağrı varsa ağrı kesici kullanımı gerekebilir.

Ağrı kesiciye rağmen geçmeyen ağrılarda doktor kontrolü mutlaka önerilir.

Hamilelikte yaşanan stres bebeğe zarar veriyor! Peki ne yapmalı?

Diş ağrısı

Gebelikte diş ile ilgili sorunların yaşanma ihtimalini azaltmak için gebe kalmayı düşünen kadınlarda gereken diş tedavilerinin gebelikten önce bitirilmesi önerilmekte ancak bu her zaman mümkün olamamaktadır.

Gebelik sonrasına ertelenemeyek aciliyetteki diş tedavileri tercihen ilk 3 ay bittikten sonra, o bölge uyuşturularak uygulanabilir.

Buna rağmen zaman zaman diş ağrısı olabilir ve bu ağrı için ağrı kesici  kullanımı gerekebilir.

Gebelik ilerledikçe baskıya bağlı karın ve kasık bölgesinde ağrılar çok sık görülmektedir.

Bu ağrılar ile baş etmek için istirahat etmek, bol su içmek, ılık duş almak veya şişeye ılık su koyarak kasıklara uygulanması, ağrılı dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınılması gerekmektedir.

Bu önlemlere rağmen rahatlamayan ağrılarda ağrı kesici kullanılabilir. Ağrı kesiciye cevap alınmadığı durumlarda altta yatan bir sorun olup olmadığının tespiti için doktor kontrolü şarttır.

Bel ağrısı

Gebelik haftası ilerledikçe bebek ağırlaşır ve vücudun ağırlık merkezi yer değiştirir. Bu duruş değişikliği nedeniyle bel ve sırt ağrıları görülebilir. Ayakta kalınca artan bu ağrılarda ilk yapılacak şey uzanmaktır. Ağrılı bölgenin yumuşak hareketlerle ovulması ağrının azalmasına yardımcı olacak, ağrının geçmemesi durumunda ağrı kesici kullanımı gerekebilmektedir.

İlaçlar gebelikte kullanımlarına göre kategorilere ayrılır. Bu nedenle bir ilaç kullanılması gerekiyorsa gebelik kategorisi en uygun ilaç seçilmelidir. Yrd. Doç. Dr.

Gökçenur Gönenç, ‘’Gebelik ve ilaç kullanımı ile ilgili bilimsel çalışma yapmak etik kuralları zorlayacağı için bu konudaki bilgilerimiz kullanan kişilerin gözlenmesine dayanmaktadır. Gebelikte parasetamol grubu ilaçlar ilk planda kullanılan ağrı kesici ilaç grubudur. Gebelikte her türlü ağrı için kullanımı uygundur.

En güvenli ilaç grubu olmakla birlikte uzun süre yüksek dozlara maruz kalan gebelerin erkek bebeklerinde testoteron üretim yetersizliği buna bağlı da üreme sistemi ile ilgili bir takım sıkıntılar olma ihtimali bulunmaktadır.

Bunun yanında gebelikte parasetamol kullanımın çocuklarda dikkat bozukluğu ve hiperaktivite ile ilişkisini irdeleyen bir takım çalışmalar da bulunmaktadır. Bu nedenle ilaç dışı yöntemlerle çözüm bulunamadığı zaman ilaç kullanılması önerilmektedir’’ dedi.

Parasetamol’ün kullanılamadığı veya etkin olmadığı durumlarda non steroid antienflamatuar grubu ilaçların da kullanımı gerekebilmektedir. Bu ilaçlar plasenta yolu ile bebeğin dolaşımına geçebilmekte,  yüksek doz kullanımda bebeğin organlarına hasar verebilmektedir.

Bunun dışında bu grup ilacın gebeliğin son 3 ayında kullanımının bebeğin idrar miktarını azaltabileceği, kalpte açık kalması gereken bir damarı daraltabileceğinden dolayı kullanılmaması gerekmektedir.

Bebeğin suyunun normalden fazla olması, erken doğum eylemi gibi durumlarda hekim kontrolünde tedavide kullanılan bu ilaçların hekim denetiminden bağımsız kullanılması önerilmemektedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gebelikte-yasanan-agrilarda-ne-yapmali/

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Oluşan Kasık ve Karın Ağrısı İle İlgili Tüm Detaylar

Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

Adet gecikmesinin yaşandığı ilk zamanlardan itibaren, karın ve kasık bölgesindeki hafif ağrı ve rahatsızlık hissi, anne adayları tarafından hissedilmeye başlanır.

Gebeliğin ilk haftalarında, ilerleyen aylarda ya da doğumun yaklaştığı aylarda, farklı tiplerde ve sıklıkta ağrı yaşanması muhtemeldir. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur? bu ağrıların pek çok sebebi olabilir.

Bu sebeplerden bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmeyen ağrı tipleri olurken bazıları da oldukça ciddi boyutlarda olabilir ve tedavi gerektirebilir. Hatta gebelikte kasık ağrısı, hastaneye yatışı gerektirecek derecede önem teşkil edebilir.

Hamilelikte kasık ve karın ağrısının bazı önemsiz ve kendiliğinden geçebilecek olan nedenleri;

1. Yuvarlak bağ ağrısı

Genellikle vücudun pozisyonu değiştiğinde karşılaşılan bir ağrı tipidir. Bıçak gibi saplanır türde bir ağrı tipi olmakla birlikte daha hafif bir şekilde görülebilir, ancak daha uzun sürebilir.

Bu yuvarlak bağ ağrısına, rahimden kasığa kadar uzanan iki büyük bağ sebep olur. Rahim büyüdükçe bu bağlar da gerilir ve anne adayına rahatsızlık vermeye başlar.

Bu ağrılar daha çok hamileliğin ilk 3 ayından sonra görülmeye başlanır.

2. Kabızlık ve gaz sancısı

Hamilelikte pek çok hormonun devreye girmesi gibi progesteron hormonunda da artış yaşanır. Bu hormon seviyelerinin artması ise, anne adayının gaz ve kabızlık problemi yaşamasına sebep olur.

Progesteron seviyesinin artması, sindirim sisteminde yiyeceklerin daha yavaş ilerlemesine neden olur.

Bu durumda lifli yiyecekler tüketmek, bol su içmek ve egzersiz yapmak gaz sıkıntısı yaşanmasının önüne geçer.

Gebelikte Gaz Sancısı Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar: Gebelikte Gaz Sancısı ve Şişkinlik Neden Olur?

3. Braxton Hicks kasılmaları

Braxton Hicks kasılmaları, aslında çoğunlukla yalancı kasılmalar olarak da adlandırılır. Bu ağrıyı yaşayan pek çok kadın, normal ağrılardan çok farklı ve daha şiddetli olduğunu söyler. Genelde bu ağrıyı tarif ederken, karın kaslarının gerildiğini hissettiklerini ve karnın sıkı, sert bir hal aldığını söylerler.

Bu ağrı çeşidini diğer ağrılardan ayırabilmek önemlidir. Gerçek kasılmalar genellikle belli bir zaman süren, birbirine yakın ve ağrı veren kasılmalardır. Bu kasılma yaşandığında nefesi keser ve anne adayını günlük aktivitelerden uzaklaştırır.

Ancak tüm ağrılara ve kasılmalara rağmen, günlük aktiviteleriniz aksamıyorsa ve sorunsuz halledebiliyorsanız bunlar yalancı kasılmalardır.

Braxton Hicks kasılmalarına hekimlerin yaklaşımı ise, genelde vücudun susuz kalmasıyla alakalıdır. Hamilelikte su tüketimi çok önemlidir. Ancak az miktarda tüketilirse bu tarz ağrılara ve kasılmalara neden olabilir.

Ek olarak sayılabilecek çok ciddi olmayan ve kendiliğinden geçen ağrı sebepleri arasında; rahmi tutan bağların gerilmesi, idrar yolu enfeksiyonu, mide virüsleri, böbrek taşları, rahmin büyümeye başlaması yüzünden görülen ağrı ve gıda hassasiyeti gibi, anne ve bebeği etkileyen ancak tehye sokmayan durumlar sayılabilir.

Hamilelikte karın ağrısı yaşanması durumu genellikle zararsız ve sık karşılaşılan bir durumken, bazı durumlarda ciddi problemlerin belirtisi olarak kendini gösterebilir.

4. Dış gebelik (Ektopik gebelik)

Yaşanan 50 gebelikten 5’inde dış gebelik oluşur. Dış gebelik durumunda yumurta rahmin dışına bir yere, genellikle follop tüpüne yerleşir. Ancak ne yazık ki, dış gebelik normal bir gebelik olarak kabul edilemez ve normal gebelik gibi devam edemez.

Bu durum tıbbi tedavi gerektirir. Dış gebelik yaşayan bir kadında, 6 ile 10. haftalar arasında şiddetli bir ağrı ve kanama görülür. Daha önce de dış gebelik hikayesi olanlar ya da endometriozis yaşamış olan kadınlar, dışa gebelik riskini daha fazla taşırlar.

Dış Gebelik İle Alakalı Daha Detaylı Bilgiler İçin: Dış Gebelik Rehberi

5. Plasentanın rahim duvarından erken ayrılması

Bebekle birlikte büyüyen, bebek ve anne için hayati önem taşıyan plasentanın, rahimden erken ayrılması büyük risk oluşturan bir durumdur.

Bu durumun belirtileri arasında; karnın bir rahatlama olmadan uzun süre, sert bir biçimde kalmasına sebep olan sürekli ağrılar, kanlı sıvı ya da suyun erken gelmesi durumları yer alır.

Karında hassasiyet ve sırt ağrısı gibi başka belirtileri de görülebilir.

Plasenta İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin: Plasenta Nasıl Oluşur?, Ne İşe Yarar? 

6. İdrar yolu enfeksiyonu

Gebelikte meydana gelen idrar yolu problemleri aslında kolayca tedavi edilebilir ve ciddi risk teşkil etmez. Ancak önemsenmez ve tedavi altına alınmazsa, komplikasyonlara neden olabilir. En sık karşılaşılan belirtisi idrara çıkarken yanma ve ağrıdır.

Bazı durumlarda alt karın ağrısına da neden olabilmektedir. Bu belirtilere; Bel ağrısı, bulantı, ateş, terleme, ürperme gibi belirtiler de eklenirse, durum ciddi demektir ve idrar yolu enfeksiyonunun, böbreklere sıçramış olma ihtimali yüksektir.

Mutlaka tedavi altına alınması gerekir.

7. Düşük

Çok üzücü ancak bazı sebeplerden ötürü hamileliklerin %15-20 kadarı düşüklerle sonuçlanır. Düşük, genellikle gebeliğin 13. haftasında yaşanır.

Düşük belirtileri arasında ise; şiddetli karın ağrısı yaşanmasının dışında, orta ve yüksek derecede sırt ağrısının yaşanması, sürekli olarak her 5-20 dakikada bir görülen şiddetli gerçek kasılmalar, kahverengi veya parlak kırmızı kanama ve gebeliğin diğer belirtilerinde görülen ani azalma olarak sayılabilir.

Düşük Belirtileri ile Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin: Düşük Belirtileri Nelerdir?

8. Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi)

Halk tarafından daha çok gebelik zehirlenmesi olarak bilinen bu durum, hamileliğin 20. haftasından sonra, idrarda proteine rastlanması ve yüksek tansiyonla karakterizedir. Üst karında, kaburgaların hemen sağ altında ağrı, karında giderek artan baskı, kusma gibi belirtileri mevcuttur.

Gebelik Zehirlenmesi İle İlgili Daha Fazla Bilgi İçin: Gebelik Zehirlenmesi Rehberi

9. Apandisit

Gebelikte apandisit görülmesi, bin gebelikte bir olarak söylenir. Gebelikte bu hastalığın teşhisi oldukça zordur çünkü hamilelik belirtileriyle karışabilir. Yanlış teşhis yüzünden, cerrahi müdahale yapılması gereken gebelere sık rastlanır.

Gebelikte akut apandisit şikayetleriyle hekime başvuran hastalarda erken teşhis ve tanı önemlidir. Apandisitin belirtileri, iştahsızlık, bulantı, kusma ve sağ tarafta görülen ağrı, hamilelikte sağ kasık ağrısı ile karışır ve teşhisi zorlaştırır. Aynı zamanda karnın orta kısmında görülen ağrı, karnın üzerinde geçmeyen künt ağrı görülür.

Bu ağrı genellikle öksürme, hareket etme, gülme gibi durumlarla ve elle dokunmayla artar. Ayrıca hamilelik döneminde görülen apandisitte ateş yükselmesi de görülebilir. Ancak her hamilede bu belirti görülmez.

Apandisitle birlikte gebeliğin ilk haftalarında karın ağrısının diğer nedenleri de, vücudun yeni durumlara adapte olmaya çalışmasına bağlı olmaktadır. Bazı ciddi durumlar ise safra kesesi taşı ve hamilelikte büyüyen myomlar’dır.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Yaşanan Kasık ve Karın Ağrıları Nasıl Geçer?

Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı, uzun süreli ve şiddetli ise ciddiye alınmalıdır. Bu ağrıların neden kaynaklandığını öğrenmek içinse, mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Ancak basit nedenlerden dolayı karşılaşılan kasık ve karın ağrıları için yapabileceğiniz şeyler;

 • Belinizi sert ve ani hareketlerle çevirmekten kaçınmak gerekir.
 • Bazı egzersizler de işe yarayabilir, hafifçe öne doğru eğilip, tekrar hafifçe doğrularak kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Ağrıyı hissettiğiniz anda pozisyonunuzu değiştirin ya da kalkıp biraz yürüyün ve en önemlisi bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Источник: https://sebboy.com/hamilelikte-kasik-ve-karin-agrisi/

Gebelikte Yaşanan Ağrılar Normal Mi?

Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

Köşe yazarımız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman bu ay sizler için Uzman Fizyoterapist Osteopat Benek Öztürk ile çok faydalı bir röportaj gerçekleştirdi. Gebelikte yaşanan ağrılar, sebepleri, tedavi süreçleri ve doğum sonrası spor hayatı ile ilgili merak ettiklerinizin hepsi bu söyleşide.

Bilmeyenler için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Fizyoterapist ve Osteopatım. Osteopati, hastalıkların nedenleri üzerine araştırma yapan bir alan; yani semptomatik değil hastayı bütüncül olarak görür, problemin kaynağını bulup ona göre tedavi planlayan bir alan.

Tedavi materyallerimiz, tamamen manuel teknikler. Mesela iç organ tedavileri, kranial tedaviler, paryetal dediğimiz kas ve kemik üzerinden yapılan tedaviler.

Yani oraya parmaklarla dokunarak veya baskı yaparak bir iyileşme süreci başlatıyoruz, vücudun aslında kendi kendini iyileştirmesini izliyoruz.

Kadın bedeni gebeliğe ve doğuma hazırken, bunun için yaratılmışken niçin gebelikte ağrı oluyor?

Gebelikte vücut, bebeğin büyümesi ile birlikte oluşan değişimlere adapte olmak üzere programlıdır aslında. Bu uyum, hormonal değişiklikler, kan akımının arttırılması, rahmin büyümesi, vücut ağrılık merkezinin öne aktarılması ile sağlanır.

Tabi bunlar olurken kaslara ve eklemlere daha çok yüklenileceği için anne adayları bazen ağrı hissedebilirler. Tabii ki beslenme alışkanlıkları, aktivite düzeyi, çevresel ve psikolojik faktörlerin de buna etkisi var.

Unutulmaması gereken nokta ağrı, gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilecek bir komplikasyonun habercisi de olabilir aynı zamanda.

Ne tür ağrılar olur gebelikte, size en sık hangi ağrılar ile geliniyor?

Genellikle karın, kasık, kalça, bel ve baş ağrıları ile geliyorlar.

Aslında bütün beden birbiri ile iletişim halinde olduğundan dolayı her ne kadar karın bölgesinde bebek taşınıyorsa da buradaki değişiklikler bedenin her noktasını etkileyebiliyor. Peki, ağrı olduğunda ilk ne yapmalı, hangi ağrıda bir uzmana başvurmalı?

Eğer ağrı ile beraber kanama varsa; ateş, kusma, ishal varsa, bu ağrı dinlenme ile geçmiyorsa, vajinadan doku geliyorsa hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurmak gerekir.

Eğer annenin durumu stabilleşirse ve eşlik eden bir komplikasyon yoksa o zaman kişiyi fizyoterapistler değerlendirmeye alırlar.

Fizyoterapistler gebelik öncesini de dahil ederek analiz yapıp manuel testler ile problemin sebebini bulmaya çalışırlar.

Ağrılı lohusalık döneminde annelerin bütün emzirme keyfi kaçıyor böyle olunca insan emzirmeyi de reddedebiliyor. O yüzden ben hep hastalarıma önce kendi konumunu ayarlamalarını, en rahat pozisyonu almalarını söylüyorum. Anne ne kadar rahat olursa bebek de o kadar mutlu olur. Peki bu tür ağrılarda, gebelik ağrılarında neler yapıyorsunuz, nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Germe ve güçlendirme egzersizleri yapıyoruz. Solunum egzersizleri, masaj, osteopati, pilates kullandığımız teknikler ama bunların sadece ağrılar üzerinde değil birçok şey üzerinde faydası var.

Mesela annenin uyku problemlerini çözümleyebiliyor, kaygı ve depresyon problemlerinde onu rahatlamak için de fayda sağlıyor. Aynı zamanda kilo kontrolünü sağlamış oluyoruz. Ödem, şişlikler, uyuşmalar azalıyor.

Doğum da aynı zamanda kolaylaşıyor, doğum sonrası da toparlanma hızlanıyor.

EGZERSİZLERİ EŞLER İLE BİRLİKTE YAPILMALI

Gebelikte spor yapılır mı? Kadın hem spor yapmak istiyor hem korkuları var, hızlı hareket edersem çocuğu düşürür müyüm ya da zarar verir miyim vs. Bu şekilde belki de kendisine fayda sağlayacak bir şeyden uzaklaşmış oluyor…

Karşılıklı yapılan kontak sporlar ve takım sporları yapılmamalıdır. Biz fiziksel ve fizyolojik sınırlar içerisinde yapılan egzersizleri tavsiye ediyoruz. Gebelik egzersizleri basit düzeyde fakat dikkat gerektiren yapıdadır, kişi bilinçli olarak aklı ile vücudunu kontrol eder ve vücut farkındalığı arttıkça biz egzersizlerin direncini artırırız.

Ve bu hayatın geneline yayılmaya başlar. Yüzme ve yürüyüş  yaygın olarak tavsiye ettiğimiz sporlar arasında, biz aslında egzersizleri de yürüyüş ve yüzmenin de eşler ile birlikte yapılmasını öneririz. Çünkü birliktelikten doğan hormonal salınımın etkisi çok daha büyük oluyor. Güven duygusu artıyor, kalp problemleri engellenmiş oluyor.

Mesela kadının eşi ile el ele yürüyüş yapması çok daha faydalı…

Doğumdan sonra ne zaman spora başlanır?

Doğumdan sonra herhangi bir komplikasyon yoksa tabii ki hekim görüşü ile birlikte altıncı haftada egzersizlere başlayabiliriz. Yani lohusalık bittiğinde normal hayata geri dönebilir.

Sezaryen doğum yapan kadın karnım böyle mi kalacak diye panikliyor. Özellikle sezaryenden sonra karın hareketleri yine altıncı haftadan sonra yani lohusalık bittiğinde başlayabilir mi?

Emzirmenin rahmin hızlı küçülmesi noktasında bir faydası var, emzirme olmasa da sabırlı olmak gerek. Vücut hamilelik sürecine birden girmiyor; belli bir zaman dilimi içerisinde giriyor ve tekrar eski haline dönmesi için gereken süreç doğal karşılanmalı. Sezaryenden sonra da eşlik eden özel bir durum yoksa anne adayları lohusa sonrası egzersiz programına alınabilir.

KASLARIN BİLİNCİNDE OLMAK ÇOK ÖNEMLİ

Peki, pelvik taban egzersizlerinin anne adaylarına hamilelikte, doğumda ve sonrasında faydaları nedir?

Pelvik taban, karından leğen kemiklerine kadar uzanan organları bir ağ gibi aşağıdan örten kas dokusu aslında. Bu organlar mesane, rahim, kalın bağırsağın son noktası ve yumurtalıklar. Pelvik taban bu organların düzgün çalışmasını destekliyor.

Eğer anne adayı bu yapının farkında olursa doğum esnasında nefesini doğru yere doğru yönlendirebilirse doğumu çok kolaylaştırır ve yırtıkları azaltmış olur. Aynı zamanda yanlış ıkınmaya bağlı hemoroid problemlerinin önüne geçer.

Bir de bazı anne adaylarında doğum öncesinde ve sonrasında idrar kaçırma problemleri ile karşılaşıyoruz, bunların da üstesinden gelmiş olur. Yani vücut farkındalığı, kasların bilincinde olmak çok önemli.

Egzersizin sıklığı ne olmalı? Çünkü kadın bir süre sonra bıkıyor, her gün buna vakit ayıramayacağını düşünüyor…

Egzersizler maksimal kalp hızının %70’inde, haftada 3-5 gün ve günde 20-30 dakika yapılmasında optimal olur.

Bizim baktığımız kriterlerden biri de egzersizleri yaparken yanındaki kişiyle sohbet edilebilir düzeyde olması gerekiyor, yani nefes nefese olmaması gerekir.

Bu şekilde olduğunda zaten bir süre sonra fayda görmeye başlayacağı için kendisi de motive olup egzersizlerini yapmaya başlayacaktır. Egzersizler ne çok açken ne çok tokken yapılmalıdır.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?Loading…

Источник: https://www.aysha.com.tr/gebelikte-yasanan-agrilar-normal-mi/375962/

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Kasık Ağrısı Tehli mi? – Sağlık Ocağım .NET

Gebelikte Yaşanan Ağrılarda Ne Yapmalı?

Kasık ağrısısadece hamilelik döneminde değil normalde de kadıların başının belasıdır. Adet dönemleri, idrar yolları sorunları ve kistler genellikle kadınlarda kasık ağrısına neden olur. Hamilelik dönemi süresince anne adayının başına birçok sorun gelebilir. Hamileliğin ilk aylarında kasıklarda genellikle rahimin büyümesi nedeni ile yerleşme ağrısı olabilir.

Hamilelikte yerleşme ağrısı olur mu? Genellikle hamileliğin 8. ve 12. haftaları arasında kasık bölgesinde kramp tarzı ağrılar görülür ve bu ağrılar yerleşme ağrısı olabilir.

Hamilelikte yumurtalık kistleri kasık ağrısına neden olur mu? Yumurtalık kistleri genelde hamileliğin ilk dönemlerinde görülür ve çoğunlukla zararsızdır. Bu kistlerin çoğu 20. gebelik haftasından sonra kendiliğinden kaybolabilir.

Bazen bu kistler hamilelik döneminde büyüyebilir ve kasıklarda ağrıya yol açabilir. Kistler aniden patlarsa ağrı daha şiddetli hale gelebilir. Yumurtalık kistleri bazen burkulur ve bu durumda dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkar.

Yumurtalık kistleri genellikle doğuma kadar gözlem altında tutulur ve doğumdan birkaç ay sonra cerrahi olarak alınır.

Round ligament ağrısı nedir? Hamileliğin ilk üç ayından sonra rahimin üst kısmından kasıklara doğru olan bağ gerildiğinde yan tarafta bir ağrı gelişir. Kadınlar bu ağrıyı yürürken ya da oturdukları yerden kalkarken hissederler.

Çünkü bu sırada rahim eğilir ve bağın gerilmesine neden olur. Ağrının olduğu tarafa doğru yatarak ve öksürmeden, hapşırmadan ve gülmeden önce hafif bir şekilde eğilip, bacakları karına doğru çekerek ağrıyı hafifletmek mümkün olabilir. Round ligament ağrısı 24.

gebelik haftasından sonra hissedilmez.

Bebeğin ağırlaşması kasık ağrısına neden olur mu? Hamileliğin son üç ayına girdikten sonra bebeğin büyümesi sonucu vajinadan bacaklara doğru hissedilen ağrılar olabilir. Bu ağrı genellikle yürürken ve hızlı hareket etme sırasında ortaya çıkar. Bu ağrının hafiflemesi için yan yatıp dinlenmek faydalı olur.

Hamilelikte alıştırma kasılmaları kasık ağrısı yapar mı? Hamileliğin son aylarında kasıklarda sertleşme ve kasılmalar oluşur. Bu kasılmalar çok fazla ağrı yapmaz ve seyrek girer. Bu alıştırma ağrıları genellikle hamileliğin 20. haftasından sonra görülür.

Hamilenin susuz kalması, bebeğin ve annenin aşırı hareketli olması, karın bölgesine travma, idrar torbasının aşırı dolu olması, cinsel ilişki gibi faktörler kasılma ağrılarını tetikleyebilir, bu nedenle hamilelik süresince bol sıvı alımı, ılık bir duş, ılık bitki çayı ya da süt içmek ağrıyı hafifletebilir. Kasılma ağrıları genellikle kendiliğinden geçer fakat iki saatten fazla, saatte 4 defadan fazla kasılma ağrısı hissedilirse, adet ağrılarına benzer ağrılar olursa, kanama veya akıntı olursa mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gereklidir. Bu durum erken doğum habercisi olabilir.

Hamilelikte eklemlerin gevşemesi kasık ağrısına neden olur mu? Hamileliğin son dönemlerinde relaksin hormon seviyesinde hızlı bir yükselme meydana gelir. Relaksin hormonu doğum sırasında bağların gevşemesine yardım olan hormondur.

Relaksin hormonu leğen kemiğindeki eklemi gevşeterek erken açılmaya sebep olabilir. Bu durumda leğen kemiğinin ön tarafında ağrı ve bacaklarda denge kaybı ortaya çıkabilir.

Hamilelerin bazıları bu bölgeyi desteklemek için bel destek kemeri takmayı tercih ederler.

Hamilelikte kabızlık kasık ağrısına neden olur mu? Hamilelikte kabızlık şikayeti kasıklarda ağrı yapabilir.

Hamilelik hormonları ve kansızlık için kullanılan demir takviyesi sindirim sisteminde yavaşlamaya neden olarak kabızlık sorununa sebep olur.

Bu durumda bol su ve lif açısından zengin gıdalar, çiğ sebze ve meyve, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik kompostoları tüketmek ve yürüyüş yapmak fayda sağlar.

Hamilelikte kasık ağrısının zararlı (normal olmayan) nedenleri

Hamilelikte düşük olursa kasık ağrısı olur mu? Hamileliğin ilk üç ayında yaşanan kasık ağrısı şikayetinde düşük riski düşünülmelidir. Düşük belirtileri genellikle kanama ve adet ağrısına benzeyen ağrılar şeklindedir.

Dış gebelik kasık ağrısına neden olur mu? Dış gebelik bebeğin rahim dışına yerleşmesi olarak tanımlanır. Dış gebelik genellikle tüplerde meydana gelir ve ortalama hamileliklerin %40-%50’si dış gebelik şeklinde oluşur. Dış gebelik durumu var ise genellikle hamileliğin 6. ve 10.

haftaları arasında şiddetli ağrı ve kanama ile ortaya çıkar.

Dış gebelik genellikle geçmişte karın ameliyatı geçiren kadınlarda, daha önce dış gebelik geçiren kadınlarda, daha önce tüplerini bağlatan kadınlarda, hamileliği sırasında idrar yolu enfeksiyonu geçiren kadınlarda, tüp bebek hamileliğinde, rahim yapısı bozukluğu olan kadınlarda ve spiral takılı kadınlarda görülür.

Erken doğum kasık ağrısına neden olur mu? Uzun süren bel ağrısı ve kasıkta gelip geçici bir basınç ve ağrı olduğunda erken doğum belirtileri akla getirilmelidir. İdrar yaptıktan sonra uzanıp dinlenmeye rağmen saatte dört defa ya da daha fazla kasılma olur ve bu kasılmalar iki saatten fazla sürerse doktora başvurmak doğru bir yoldur.

Preeklampsi kasık ağrısına neden olur mu? Preeklampsi ve diğer tansiyon sorunları hamilelerin %6-8’inde görülen bir durumdur. Preeklampsi sıklıkla 20. gebelik haftasından sonra herhangi bir dönemde görülebilir, bu nedenle hamilelerde düzenli tansiyon takibinin yapılması çok önemlidir.

Preeklampsi yüksek tansiyon ve idrarda protein görülmesi ile tanımlanır. Yüksek tansiyon damarları daraltır ve bebeğin beslenmesini bozar. Preeklampsi doğum zamanı gelmeden plasentanın rahimden ayrılmasına yol açar.

Bu durum şiddetli olursa karnın sağ üst kısmında ve kasıkta ağrı, bulantı, vücutta şişlik, baş ağrısı ve ışık çarpmaları şeklinde görme bozukluklarına neden olur.

Plasentanın erken ayrılması kasık ağrısına neden olur mu? Plasenta bebeğin oksijen ve besin kaynağıdır. Plasenta rahim duvarının üst kısmına yerleşir ve bebek doğana kadar ayrılmaz. Bazı hamileliklerde ve bazı nedenlerle plasenta rahim duvarından erken ayrılır.

Çok ciddi bir risk oluşturan bu durum genellikle hamileliğin son üç ayında ortaya çıkar. Plasentanın erken ayrılması nedeni ile şiddetli ve geçmeyen alt karın ağrısı ve kasık ağrısı başlar. Rahim sertleşir ve karnın üzerinden basıldığında çökme olmaz. Bu durumda pıhtısız, koyu, kırmızı kanama görülebilir.

Bazı hamileliklerde plasenta ayrıldığı zaman doğum başlar ve böyle bir durumda sezaryen doğum gerçekleştirilir. Plasentanın ayrılması çok fazla değilse yatak istirahati verilerek doktor kontrolü altında bir süre daha beklenebilir ya da doğum başlatılır ve normal doğum şeklinde olabilir.

Plasentanın erken ayrılması riski genellikle daha öncesinde aynı durumu geçiren kadınlar, tansiyonu yüksek olan hamileler, preklampsi ve karın travması geçiren hamilelerde görülür.

Hamilelikte miyom kasık ağrısına neden olur mu? Miyom rahim içerisinde kanserleşme göstermeyen büyümedir. Miyom kadınlarda genellikle orta yaşlarda daha sık görülür ve hamilelik dönemi miyomların büyümesine neden olabilir.

Miyom hamilelik sırasında kasıklarda veya karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir ya da olmayabilir. Hamilelik sırasında tespit edilen miyom genellikle takip altında tutulur.

Bazı hamilelerde çok ağrı olursa hamileliğin devam etmesi için miyom cerrahi olarak alınabilir.

Hamilelikte rahim yırtılması kasık ağrısına neden olur mu? Rahim yırtılması hamileliklerde çok sık görülen bir durum değildir fakat daha önceki doğumunu sezaryen ile yapan veya rahim ameliyatı geçiren hamilelerde ender olarak görülebilir.

Bu gibi bir durumda daha önceki ameliyat yerinde ağrı olabilir. Bu durum ciddi bir durumdur ve bebek ve annenin sağlığını tehdit edebilir. Rahim yırtılmasını önlemenin bir yolu yoktur, bu nedenle hamilede rahim yırtılması riski var ise takip altında tutulmalıdır.

Rahim yırtılması ağrısı genellikle hamileliğin sonlarına doğru başlar ve giderek şiddetlenir.

Hamilelikte yumurtalık burkulması kasık ağrısına neden olur mu? Kasık ağrısının ender görülen ve ciddi sonuçlara yol açabilecek diğer bir nedeni ise yumurtalık burkulması dır. Yumurtalık burkulması hamileliğin herhangi bir döneminde görülebileceği gibi genellikle erken dönemlerde görülür.

Yumurtalık, hamağa ve ipteki bir cisme benzer yapıya sahip olduğu için, kendi çevresinde kendi kanını kesebilme riski vardır. Yumurtalık burkulmasına neden olan faktörler arasında yumurtlama ilaçları ve yumurtalıkların büyütülmesi yer alır.

Yumurtalık burkulması alt karın ağrısına, kasık ağrısına, mide bulantısına ve ateş yükselmesine neden olur.

Hamilelikte apandisit kasık ağrısına neden olur mu? Hamilelerde de apandisit iltihabı oluşabilir. Apandisit iltihabı durumunda sağ alt karın bölgesinde ve kasıkta ağrı olur. Hamilelik döneminde apandisit sinsi şekilde ilerleyebilir. Bu durumda apandisitin acil olarak ameliyat edilmesi gerekir.

Hamilelikte böbrek taşları kasık ağrısına neden olur mu? Karnın yan tarafı ve böğür ağrısı böbrek taşı ağrısı olabilir. Hamilelikte de böbrek taşı şikayeti gündeme gelebilir. Bu durumda Hamilenin rahatlığı ve bol su içmesi sağlanmalı ve taşın düşmesi beklenmelidir. Bu gibi bir durumda doktorun takibi gerekir.

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonları kasık ağrısına neden olur mu? Hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesi sık görülen bir durumdur.

İdrar yolu enfeksiyonu olan hamilelerde kasık ağrısının yanı sıra idrarda yanma, sızlama, sık sık tuvalete gitme isteği ve kanlı idrar yapma gibi şikayetler de görülür.

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonunun böbrek enfeksiyonuna dönüşmesi veya düşük tehsi oluşturabilme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır, bu nedenle hamilenin rutin muayenelerinde mutlaka idrar tahlili yapılması gerekir.

Hamilelikte kasık ağrısını azaltma yöntemleri 

Hamilelikte ortaya çıkan normal(risk oluşturmayan) kasık ağrılarını azaltmak için bazı yollar denemenin bir sakıncası olmaz.

 • Ilık su ile banyo yapmak ya da duşun altında ılık suyun bel kısmına doğru akmasını sağlamak faydalı olur.
 • Kasıkları destekleyen kemer gibi bir şey ile rahimin kasıklara baskı yapması önlenebilir.
 • Ayak topuğunu destekleyen alçak topuklu ayakkabı giymek hamilelik sürecinde oldukça önemlidir.
 • Ani hareket etmekten ve bel kısmından keskin dönüş yapmaktan kaçınmak gerekir.
 • Hamilelik masajı yaptırmak ve düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak gibi önlemler ile hamilelikte meydana gelen doğal kasık ağrılarını azaltmak mümkün olabilir.

Hamilelik döneminde kasık ağrısı nasıl azaltılır

Hamilelikte kasık ağrısı olduğunda mutlaka doktora gitmek gerekir mi?

Hamilelik sırasında kadın vücudunda birçok değişiklik ve şikayet oluşabilir. Bu şikayetlerin zararlı olanını kadın kendisi azda olsa fark edebilir, bu nedenle hamile kadın ters giden bir durum söz konusu olduğunda mutlaka doktoruna bildirmelidir.

 • Yürümeyi ya da konuşmayı zorlaştıran bir kasık ağrısı varlığında
 • Herhangi bir kanama söz konusu olduğunda
 • Şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, ateş, titreme gibi enfeksiyon habercisi belirtiler olduğunda
 • Yüzde, ellerde ve ayaklarda şişlik oluştuğunda
 • Geçmeyen mide bulantısı ve kusma şikayeti varlığında
 • 28. gebelik haftasından sonra doğuma kadar olan dönemde bebeğin saatte 10’dan daha az hareket etmesi durumunda
 • Doğuma yakın dönemde 2 saat süresince saatte 4 defadan fazla kasılma olduğunda ve sulu, yeşilimsi veya kanlı akıntı söz konusu olduğunda hamilenin en yakın zamanda doktoruna müracaat etmesi gerekir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/hamilelikte-kask-agrs-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.