Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

içerik

​Tavuk Karası Hastalığı (Gece Körlüğü) Nedir?

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gece körlüğü bir diğer adıyla tavuk karası hastalığı genetik sebepli göz hastalıklarında meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Tavuk karası hastalığı nedeniyle gece karanlıkta hastalar göz yetisini kaybetmektedir. Loş ışık nedeniyle görme yetisi tamamen ortadan kalkmaktadır.

Küçük yaşlarda başlayan tavuk karası hastalığı yaşın ilerlemesiyle birlikte etkilerini arttırır.Tavuk karası hastalığı A vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. A vitamini açısından zengin besinlerle beslenmemek tavuk karası hastalığına neden olur. Süt ve süt ürünleri yüksek miktarda A vitamini içerir.

A vitamini rodopsin adı verilen maddeyi üretmek adına önemlidir. Retina ve göz yapısı açısından rodopsin maddesi büyük önem arz eder.

Tavuk karası hastalığı dış etkenlere dayalı olarak ortaya çıkan ağırlıklı olarak genetik faktörlerin etkisiyle görülen bir hastalıktır. Anne veya babada tavuk karası hastalığı bulunan kişilerde tavuk karası hastalığı yaşanma oranı çok yüksektir.

Akşamları veya loş ışıkta görme sorunu yaşanmasına neden olan tavuk karası hastalığından korunmak için küçük yaşlardan itibaren süt ve süt ürünleri tüketmek önemlidir.Retina tabakasının zarar görmesi de bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Retina hücrelerinin zarar görmesi sarı nokta adı verilen göz yapısına uzak olması nedeniyle tavuk karası hastalığının geç teşhis edilmesine sebep olur.

Tavuk Karası Hastalığının Nedenleri

Tavuk karası hastalığının nedenleri arasında gözlerin çok fazla yorulması bulunmaktadır. Göz hücrelerinin zarar görmesi ve kalıtsal sebepler tavuk karası hastalığının meydana gelmesine neden olur. Tavuk karası hastalığı gözdeki rahatsızlıklardan bağımsız olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Ancak göz hastalığı bulunan ancak tedavi konusunda geç kalmış kişilerde de bu hastalığın görülmesi olağandır. Katarakt yetişkin kişilerde tavuk karası hastalığının ortaya çıkmasına neden olan en önemli göz hastalıklarından biridir.

Tedavi edilmemiş glokom veya miyop hastalığı tavuk karası hastalığını tetikleyici özelliği bulunan göz hastalıklarındandır. Şeker hastalığı göz hücrelerine zarar verir.Kan basıncının yükselmesi göz hücrelerinin zarar görmesine neden olur.

Göz hücrelerinin şeker hastalığı nedeniyle zarar görmesi tavuk karası hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. A vitamini ve çinko eksikliği olan kişilerde sık rastlanılan bir göz hastalığıdır.

Tavuk Karası Hastalığının Belirtileri

Tavuk karası hastalığı kendini belli eden bir göz hastalığı olup gece yakın mesafede görme sorunu yaratmaktadır.Tavuk karası hastalığında gözlük kullanımı önemlidir. Hastalara gözlük kullanımı önerilse de tek başına gözlük hastalığı tedavi etmek için yeterli değildir.

Tavuk karası hastalığı olan kişiler A vitamini yönünden zengin yiyeceklerle beslenmeli ve beslenme şeklini bu yönde değiştirmelidir. Hastalık ilk başladığında alacakaranlıkta görme sorunu yaşanırken ilerleyen zamanlarda kişiler gece dahi göremez hale gelir.Tavuk karası hastalığı olan kişilerde gözlerde kuruma sorunu yaşanmaktadır.

Parlak ışıkla karşı karşıya kalındığında görme sorunu ortaya çıkar.

Tavuk Karası Hastalığından Korunma Yolları

Genetik sebeplere bağlı olarak meydana gelen tavuk karası hastalığını önlemek için yapılacak çok şey bulunmamaktadır. Hastalıktan kaynaklanan göz kusurlarını en düşük seviyeye indirebilmek için sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Tavuk karası hastalığı için ideal besin kaynaklarının başında patates, havuç, mango, süt ürünleri ve ton balığı gelmektedir.Gözleri ışığın etkilerinden korumak çok önemlidir.

Özellikle ailesinde tavuk karası hastalığı olan kişilerin erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için göz muayenesini yaptırması gerekmektedir.

Tavuk Karası Hastalığı Tedavisi

Tavuk karası teşhisi için kesin bir ilaç yöntemi veya cerrahi tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tavuk karası meydana gelene kadar retina tabakası zarar görmüş olabilir. Bu durum tavuk karası hastalığının tedavisini güçlendirmektedir.

Tavuk karası hastalığına yakalanan kişilerin görme kalitesini arttırabilmek için A vitamini takviyesi önem kazanmaktadır. Biyonik göz tedavisi tavuk karııs olan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ancak biyonik göz tedavisiyle olumlu sonuç alma şansı oldukça düşüktür.Kök hücre tedavisi tavuk karasında son zamanlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Hafif derecede tavuk karası rahatsızlığı bulunan kişiler doğru beslenme şekli ve gözlerini dinlendirerek bu hastalığı atlatabilmektedir.

Çocuklarda Tavuk Karası Hastalığı

Tavuk karası hastalığı kendi başına ciddi ve önemli bir göz hastalığıdır. Doğuştan ortaya çıkan tavuk karası hastalığı çocukluk dönemlerinde dahi görülebilen bir rahatsızlıktır.

Ancak çocukluk döneminde ortaya çıkan tavuk karası hastalığı çok fazla belirti vermemesi nedeniyle anlaşılması oldukça güçtür. Çocuklarda tavuk karası hastalığı için erken teşhisin önemi büyüktür. Bebekler yaşamış olduğu görme problemlerine ilişkin sorunu dile getiremezler.

Bu durum ise tavuk karası hastalığının ilerleyen dönemlerde teşhis edilmesine neden olacaktır. Çocukların küçük yaşlardan itibaren göz muayenesi olmaları çok önemlidir. Özellikle genetik yatkınlığı bulunan çocukların mutlaka göz kontrolünden geçirilmeleri gerekmektedir.

Çocukların 2, 4, 7, 12 yaşları arasında göz doktoruna muayene ettirilmesi gerekir.Muayene sonrasında herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınması halinde doktor aileleri yönlendirmektedir. Tavuk karası hastalığı teşhisi konuların hastaların göz kontrollerinin yaş büyüdükçe daha da sıklaştırılması gerekir.

Tavuk karası diğer göz hastalıkları ile ilgisi olmayan doktor tavsiyelerinin dinlenmesi gereken göz rahatsızlıklarından biridir.

Tavuk Karası Hastalığı Kök Hücre Tedavisi

Tavuk karası hastalığında kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. Kök hücre tedavisi sayesinde görme yetisi %10’un altında olan kişiler bile tekrar görme imkanına sahip olmaktadır. Tavuk karası hastalığında kök hücre tedavisi görme yetisini kazandırmak açısından büyük avantajlar sunmaktadır.

Kök hücre tedavisi esnasında retinaya kendini yenileyen kök hücreler nakil edilmektedir.Yeni bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkan kök hücre tedavisi sayılı merkezlerde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.Uygulanan kök hücre tedavisi sonrasında hastalar tekrar eski görme yeteneğine kavuşma imkanı bulmaktadır.

Источник: //www.saglikveyasam.com/gece-korlugu

Gece Körüğüne Sebep Olan Faktörler, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Halk arasında tavuk karası olarak da bilinen karanlıkta veya loş ışıkta bulanık görme veya hiç görememe gibi durumlarla ortaya çıkan görme bozukluğu hastalığı, gece körlüğü kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Gece Körlüğüne (Tavuk Karası) Sebep Olan Faktörler

Genellikle genetik yatkınlık kaynaklı ortaya çıkan gece körlüğü vakıaları yaklaşık olarak her 10.000 kişiden birinde görülmektedir.

Bu hastalığa sahip kişiler karanlık ortamlarda veya yeterince aydınlatılmamış mekanlarda görüş kabiliyetlerini kaybetmektedirler. Bu durum kişinin sosyal hayatından iş hayatına kadar her alanda yaşamını kısıtlayan bir durumdur.

Bu hastalığa sahip kişiler genellikle gece araba kullanamaz veya tek başına dışarı çıkamaz. 

Gece körlüğü olan hastalar yalnızca karanlık ortamlarda değil aşırı aydınlık ortamlarda da görüş kabiliyetlerini yitirmektedirler. Herhangi bir ışık kaynağına doğrudan bakmaları uzun süreli veya kalıcı olarak görme yetilerini kaybetmelerine sebep olmaktadır. 

Genellikle genetik yatkınlık sonucunda ortaya çıkıyor olsa da bu hastalığın bir çok sebebi vardır ve sonradan da oluşabilir. Özellikle miyopi ile mücadele eden hastaların tedavilerinde geç kalınması gözün anatomik yapısında bir takım değişikliklere neden olacaktır.

Gözün yapısının değişmesi ile birlikte görüş mesafesinde kalıcı azalma ve odaklanma problemleri ile birlikte gece körlüğü de görülebilir.

Bunun yanı sıra glokom hastalarının kullandığı bazı ilaçlar göz bebeğine baskı yapar ve göz bebeğinin küçülmesiyle birlikte ışığa olan duyarlılığının değişmesine sebep olabilir. Katarakt hastalığı da ilerlediğinde bu hastalığı tetikleyebilir.

Bunun yanı sıra genetik olarak ortaya çıkan retinitis pigmentoza hastalığı da direkt olarak tavuk karasına yol açan hastalıklardandır. Bunlara ek olarak A vitamini eksikliğinin ve çinko eksikliğinin de tavuk karasına yol açtığı bilinmektedir. 

Gece Körlüğü Belirtileri 

Gece körlüğü özellikle karanlık veya aydınlatmanın yetersiz olduğu ortamlarda görüş mesafesinin azalması veya tamamen yok olmasıyla kendini belli eder. Ancak buna ek olarak bir çok belirti verebilir. Başlangıç seviyesinde fark edilmesi zor olabilir.

Ancak zamanında müdahale edilmez ve tedavi aşamasına geçilmezse kalıcı görme kaybı ile de sonuçlanabilir. Bu nedenle özellikle genetik yatkınlığı olan yani ailesinde bu hastalıkla karşılaşmış biri olan bireylerin erken dönemde detaylı muayene ile önlem almaları gerekmektedir.

 

Gece körlüğü olan hastalar uzun süreli ancak geçici görme kayıpları yaşamaktadır. Bu durum özellikle ışık şartlarının yetersiz olduğu ortamlarda olsa da ışık şartlarının fazla olduğu ortamlarda da görülebilir. Ataklar halinde devam eden bu durum sonucunda hastalar oldukça uzun süreler görme yetilerini kaybedebilir. 

Gece körlüğü yaşayan hastaların bir çoğunda sürekli devam eden göz kuruluğu da belirtiler arasındadır. Bu duruma yönelik hastalar damla tedavisine başvursa da kurumaya sebep olan faktör tedavi edilmediği sürece kalıcı çözüm sağlanamaz.

Yetersiz aydınlatmada görme kaybı yaşayan bireyler günlük yaşamlarını bu hastalığa göre şekillendirmek zorunda kalacaklardır. Bu durum kişinin sosyal hayatıyla birlikte yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyecektir. Tıptaki atılımlar ile birlikte bu hastalığa alternatif tedavi yöntemleri araştırılmaya devam etmektedir.

Genellikle başlangıç seviyesinde fark edilmese bile uzun süreli ataklar başladığında durumun ciddiyeti anlaşılır. 

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Bu hastalığın tanı aşamasında standart göz muayeneleri yeterli olamayacaktır. Bu nedenle hastaların uzman tercihlerine oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalığın tedavisinin doğru yapılabilmesi için erken tanı oldukça önemlidir. Gece körlüğünün tanısında ERG adı verilen özel bir test uygulanır.

Bunun yanı sıra detaylı retina muayenesi ile de tanı koyulabilir. Hastalar genellikle uzmana görüşlerindeki ciddi azalma şikayetiyle giderler. Ancak bu aşamada hastalara tipik göz muayenesi uygulanması tanıyı mümkün kılmaz. Genellikle miyopi ve hipermetropi gibi bir hastalık ile karıştırılabilir.

Burada hekimin belirtileri iyi analiz edebilmesi ve doğru tanıyı koyabilmek için gerekli tetkikleri yapması önemlidir. 

Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Çocukluk döneminde fark edilebilmesi ailenin dikkatine bağlıdır. Özellikle karanlık ortamlarda cisimlere çarpma gibi durumlar ailenin gözünden kaçmamalıdır. Ayrıca bu hastalıkta aydınlık ortamdan karanlığa geçiş sırasında adaptasyon problemi yaşanır. 

Yapılan araştırmalar devam etmekle beraber hastalığı kesin bir tedavisi yoktur. Ancak gelişen optik teknoloji ile birlikte biyonik göz tedavisi ile bazı hastalarda olumlu sonuçlar alınmıştır. Bunun dışında kök hücre tedavisi üzerinde de çalışılmaktadır. Vitamin veya çinko eksikliği sebebiyle ortaya çıkan gece körlüğünün tedavisinde A vitamini ve çinko takviyesi verilmektedir. 

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/gece-korlugu.html

Gece Körlüğü

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Çok sık rastlanan kalıtsal bir rahatsızlık olan, halk arasında tavuk karası ya da tıptaki adıyla “Retinitis Pigmentosa”, hastalara çok büyük rahatsızlık verir.

Kalıtsal göz hastalıkları arasında miyopi ile beraber en sık görülen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler bulanık görmekten ve cisimleri seçememekten yakınırlar.

Yoğun ışıkta, alaca karanlıkta ya da loş bir ortamda görüş seviyesi minimumdur. Genetik bir hastalıktır ve ilerleyici niteliktedir.

En önemli belirtisi, hastalığın adından da anlaşılacağı gibi gece görüşünün azalmasıdır. Zamanla hastalığın ilerleyici özelliğinden dolayı, görüş kaybı daha da artar. Ayrıca gündüz aşırı ışıkta da görme bozukluğuna sebep olacağı için gün içinde nesneleri algılayamama sonucu takılma, sağa-sola çarpma gibi şikayetler görülür.

Algılama problemi sebebiyle konsantrasyon eksikliği de yüksek derecede görülebilir. Bu görme bozukluğuna sahip bireyler çoğunlukla ileri derecede miyopi ve astigmatizma mağdurudur. Gözde belirgin bir kuruluk vardır. Parlak ışığa maruz kalan bireyler bir süre görme yetilerini kaybedebilir ya da görme kalitesi zayıflayabilir.

Geçici görme kayıpları aşamalar halindedir, aşama aşama artabilir.

Kalıtsal (genetik) ve doğum kusuru olarak gelişen vakalar dışında, çoğunlukla sebebi başka görme bozukluklarıdır.

Vücudumuzdaki sinirler, görüş verileri de dahil, birçok veriyi beyine iletmekle görevlidirler. Bu sinirlerin görevlerini yerine getirmemesi durumunda gece körlüğü meydana gelebilir.

2-Rodopsin Pigmenti Eksikliği

Gözün arkasında, retinada yer alan, beyaz ışığa duyarlı çomak hücrelerin içeriğinde rodopsin pigmenti mevcuttur. Bu pigment sayesinde gece ışıkları daha net algılarız. Pigmentin eksikliği ya da harekete geçiren etkenlerin azlığı görme bozukluğuna, gece körlüğüne sebep olacaktır.

3-A Vitamini Eksikliği

Rodopsin pigmentini harekete geçiren etken A Vitaminidir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne ve görme bozukluğuna sebep olabilir.

A Vitaminiyle birlikte çalışan çinko, görme yetisinde önemli bir yere sahiptir. Eksikliğinde A vitamini eksikliği beraberinde gelir ve görme bozukluğu yaşanabilir.

5-Glokom Hastalığı

Gözlerdeki sinir tabakasının baskı altında kalmasıyla alakalı bir hastalıktır. Bu baskı göz bebeğinin küçülmesine, merceğin ışığı doğru alamamasına ve neticesinde gece körlüğüne yol açar.

6-Katarakt

Görme bozukluklarında sık sık karşılaşılan bir durumdur. Yan etkisi olarak gece körlüğü sıklıkla yaşanır. Kademeli olarak bulanıklaşan göz lensleri karanlık ya da loş ortamda görüşün düşmesine sebep olur.

7-Genetik Yatkınlık

Kalıtsal bir hastalık olduğu için, ebeveynlerde görülen rahatsızlık yüksek ihtimalle çocuklarında da görülecektir.

Gece Körlüğü Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle hastanın şikayetleri değerlendirilir. Genelde en önemli şikayet gece görüşünün azalmasıdır. Bu etken göz önünde bulundurulduğunda görme bozukluklarından gece körlüğüne yönelmek zor değildir. Göz dibi tetkiki uygulanabilir. Retina içindeki görme hücrelerini takip eden ve elektriksel olarak onları test eden Elektroretinografi (ERG) tetkiki yapılması önem arz eder.

Ayrıca görme alanı muayenesi de yapılır. Göz dibi muayenesi ile hücre bozulmaları tespit edilebilir. Görme alanının ne kadar daraldığını tespit eden muayenede teşhis kesinleştirilir ancak tam teşhis ve hastalığın derecesi ERG testinden sonra belli olur.

Testlerde kalıtsal ya da doğum kusurundan dolayı bir noksanlık görülmediyse hastalık yan etki olarak oluşmuş demektir ve diğer etkenler araştırılır.

Gece Körlüğü Kimlerde Görülür?

Çok çeşitli sebepleri olduğu için herkeste görülebilir. Sonradan geliştiği durumlarda, bir başka görme bozukluğundan dolayı yan etki olarak görülebilir. Bebeklerde ve çocuklarda da rastlanır.

İlerleyici bir hastalık olduğu için, çocuklarda şikayetlerde sürekli bir artış gözlenir. Doğum kusuru olan yeni doğan bebeklerde görülmesi mümkündür. Büyüme evresindeki çocuklar, doğumlarından itibaren nasıl görüyorlarsa, herkes aynı şekilde görüyor zannederler.

Dolayısıyla görme bozukluğuna sahip olduklarını anlamazlar. Bu sebeple herhangi bir görme bozukluğu şikayeti olmasa da çocukların 2 yaşından itibaren 2 yılda bir muayene olması tavsiye edilir.

50 yaş sonrasında yakın mesafe görme bozukluğu yaşayan bireylerde yan etki olarak görüldüğü bilinmektedir. Genetik bozukluğu olan kişilerde ise hayat boyu şikayet ve yakınma sebebidir.

Gece Körlüğünün Tedavisi

Gece körlüğünün sebebi iyice araştırılmalıdır. Zira başka etkenlerden dolayı yan etki olarak görülebilir. Eğer başka bir etkenden kaynaklanıyorsa tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ana neden tedavi edildiğinde gece körlüğü de geçecek ya da semptomları azalacaktır.

Hastaların çoğu uzun süreli düzensiz beslenmeden ötürü bu rahatsızlığı yaşamakta ve şikayetlerden yakınmaktadırlar. Ancak doğum kusuru olan ya da genetik sorunu olan bireylerde bu rahatsızlığın tedavisi henüz mümkün değildir.

Gelişen teknoloji ile kök hücre tedavisinden alınan sonuçlar yüz güldürücü olsa da, yaygın bir yöntem maalesef yoktur. Sonradan gece körlüğü gelişmiş kişilerde ise durum farklı. Bu durumda A vitamini eksikliği sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır ve beslenmeye dikkat edilerek büyük ilerleme sağlanabilir.

Başka etkenlere bağlı olarak yan etki şeklinde geliştiğinde, tedavisi çoğunlukla bireysel alışkanlıkların değiştirilmesiyle mümkün olmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisi hiçbir zaman tam olarak yapılamaz.

Gece Körlüğünde Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

 • Muayeneden Korkmayın: Gece körlüğünün sebebi bir ya da birden çok rahatsızlık olabilir. Şeker hastaları, diyabet hastaları, miyopi rahatsızlıkları yaşayan bireyler… Kısacası, düzenli olarak kontrole gitmeniz hastalığın teşhisi ve semptomların azaltılması açısından yüksek önem taşır.
 • Beslenmeniz Çok Önemli: Düzenli yemek programı ve açlık süresinin kısaltılması, gece körlüğünün etkilerini azaltacak, hayat kalitenizi yükseltecektir.
 • Güvenliğinizi sağlayın: Gece körlüğü yaşayan bireyler sıklıkla tehler ve badireler atlatır. Balkon demirlerinin yükseltilmesi, banyoda kaygan zeminlere kaymayan halılar yerleştirmek, duvar raflarının ve dolapların sağlam bir şekilde duvara sabitlenmesi gibi basit önlemler hayatınızı kurtarabilir.
 • Hekiminize danışın ve takviye besin alın: Bazı vakalarda beslenmenizi düzene sokmanız yetmez. Bu durumda ekstra vitamin takviyesi için hekiminize başvurabilirsiniz. Gece körlüğü yaşayan hastalara genellikle Omega-3 ve A vitamini takviyesi tavsiye edilir. Az yemek yiyen kişilere hekim tavsiyesiyle iştah açıcı verilebilir.

Gece Körlüğüne İyi Gelen Besinler Nelerdir?

A vitamini bakımından zengin besinleri gün içerisinde sık sık tüketmeye kendinizi alıştırmalısınız. Bu rahatsızlık en çok beslenme düzeni bozuk bireylerde, dolayısıyla vitamin eksikliği yaşayan hastalarda meydana gelmektedir. Tatlı patates, havuç, brokoli, kara lahana, marul, kavun, dolmalık biber, maydanoz, nane gibi besinleri bol bol tüketmeye dikkat edin.

Ayrıca içeriğinde A vitamini içeren hayvansal gıdaları da tercih etmeyi unutmayın. Keçi sütü ve yumurta içeriğinde yüksek miktarda vitamin içerir. Karides, ton balığı, somon, sığır eti, ciğer ya da tavuk gibi et ürünlerini tüketmeyi ihmal etmeyin. A vitaminiyle tümleşik çalışan ve bu rahatsızlıkta bolca eksikliği görülen çinkoyu da besinlerinize dikkat ederek temin edebilirsiniz.

Bunun için ıspanak, kabak, kuru fasulye, bezelye gibi besinleri bolca tüketin. Ara öğünlerinize badem, yer fıstığı gibi kuru yemişler eklemeye özen gösterin. Keyfine düşkün hastalar ise çikolatayı bir çinko kaynağı olarak tercih edebilirler, ancak abartmamakta fayda var. Herkesin sevdiği muz da bolca çinko içerir.

İyi bir beslenme programıyla görme bozukluğunuzun yan etkilerini büyük oranda azaltabilirsiniz.

Görüldüğü gibi, gece körlüğü yabana atılamayacak kadar önemli, ilerleyici bir hastalık. Bu hastalığın sebebi iyi araştırılmalı, geçici sebeplerse ivedilikle tedavi edilmelidir.

Bu rahatsızlığın tedavisi büyük oranda kişisel alışkanlıkların değiştirilmesi ya da altta yatan diğer sebeplerin tedavisiyle mümkündür. Semptomların azaltılması süreci ve tedavi sabır gerektirebilir. Geceleri yürümek, günlük aktivitelerinize konsantre olmak problem haline gelebilir.

Bu sebeple hastalığın temelinde yatan etkiler teşhis edilmeli, iyileştirici unsurlar derhal uygulamaya koyulmalıdır.

Источник: //evdesifa.com/gece-korlugu/

Gece Körlüğü Hakkında Bilinmeyenler

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 15:34

Gece Körlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gece körlüğü halk arasında ''tavuk karası'' olarak bilinmektedir. Gece körlüğünün tıptaki adı ''retinitis pigmentosa'' denilmektedir. Gece körlüğü her 10.

000 kişiden 1 kişide görülen bir rahatsızlıktır. Gözün içini kaplayan retinada görme hücreleri bulunmaktadır. Bu hücrelerden rod adı verilenler karanlıkta görmeyi ve gece görmeyi sağlamaktadır.

Hastalık rod hücrelerinde bozulmayla meydana gelir. 

Gece körlüğü kadınlardan çok erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Gece körlüğü hastalığı beyne giden sinirlerin görevini yerine getirememe durumunda yaşanmaktadır.

Bu hastalık genetik ve ilerleyici niteliği olan bir hastalıktır. Gece körlüğü, A vitamini eksikliği nedeniyle yaşanmaktadır.

Gözde bulunan retina tabakası için önem taşıyan rodopsin maddesi A vitamini üretiyor ve besliyor.

Eğer A vitamini tüketiminin az olması dahilinde üretim gerçekleşmemektedir. Bu durumdan dolayı gözün bu kısmı solmaya ve zayıflamaya başlıyor. Bu da gece körlüğünün oluşmasına neden oluyor. Işığın azaldığı durumlarda görme sıfıra inebiliyor. Gece körlüğü tedavi altına alınmaz ve ilerlemesi durdurulmaz ise körlüğü neden olabilir.

Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

 • Alacakaranlıkta görememe, zor algılama 
 • Loş ortamlarda, akşam ve gece saatlerinde zayıf ya da bulanık görme
 • Parlak ışığa maruz kaldıktan sonra uzun süreli görme kaybı yaşamak
 • Görme kaybı evreleri geçici ya da aşamalar halinde uzun süreler alır.
 • Kalıcı olarak göz kuruması görülebilir.
 • Görme alanında daralma

Gece körlüğü, bir göz kusuru olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık göz kusuru olarak kendini belli etmektedir. Gece körlüğünü yaşayan kişiler ilk zamanlar bunu durumu fark etmemektedirler. Daha sonra bazı durumlardan rahatsızlık duyarak fark etmeye başlarlar. İlk olarak alacakaranlıkta zor seçmeler nedeniyle fark edilmektedir. Gece körlüğü yaşayan kişilerde gündüz ve gece görme mesafesinde kısalmalar meydana gelir. Aynı zamanda ayrıntıları çok iyi seçemez ve net bir şekilde göremez. Gece körlüğü yaşayan kişiler tünelden bakar gibi yalnız orta kısmı görmektedirler.

Gece Körlüğü Neden Olur?

Gece körlüğü genetik ve kalıtımsal bir hastalıktır. Kalıtım yolu ile anne ve babadan geçmektedir. Bu durum bazı kişilerde baskılı iken bazı kişilerde baskı altında olmaktadır. Bazı durumlardan dolayı sonradan da meydana gelecek bir hastalıktır.

 Gece körlüğünün ana nedeni süt ve süt ürünlerinin tüketiminin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Aztüketim ve beslenme gece körlüğünün nedenlerinden ilk sırada gelmektedir. A vitamininin eksikliği ve tüketilmemesi bu hastalığa neden olmaktadır.

 Düzensiz beslenme her hastalığa neden olduğu gibi gece körlüğüne de neden oluyor. Yetersiz beslenmeden dolayı yaşanan bu hastalık, düzensiz beslenme ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle düzensiz beslenme durdurulmalı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.

 Gözün fazla yorulması durumu da gece körlüğünün sebepleri arasındadır. Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı yaşanmaktadır. Televizyon, bilgisayar gibi gözlerin sürekli takip halinde olduğu durumlar bu hastalığının nedenlerindendir. Gözlerin dinlenmesi gerekmektedir.

 Işıklı ortamlar bazı kişileri rahatsız etmektedir. Işık ortamların fazlalığı gece körlüğünün sebepleri arasındadır. Yeterli ve düzeyli ışıklar kullanılmalıdır. Gözü rahatsız edici ışıklardan kaçınılmalıdır.

 Gece körlüğü doğuştan meydana gelen genetik bir hastalıktır fakat daha sonra bazı nedenlerden dolayı sonradan gece körlüğü yaşanmaktadır. İlaç kullanımları çok nadir olsa da bu hastalığa neden olmaktadır. Bazı hastalıklar bu hastalığa neden olan faktörler arasındadır.

 • A vitamini eksikliği
 • Süt ürünlerinin eksik tüketimi
 • Düzensiz beslenme
 • Gözün fazla yorulması
 • Işıklı ortamın fazlalığı
 • Katarakt
 • Miyopi
 • İlaç kullanımı

Gece Körlüğü Tedavisi

Gece körlüğü belirtileri olan kişiler bir göz doktoruna başvurmalıdır. Doktorun kesin tanı ve tespitinden sonra tedavi yöntemi seçilerek, tedavi başlanmalıdır. Gece körlüğü hastalığının tedavisi bulunmamaktadır fakat doğuştan olmayan daha sonra meydana gelen gece körlüğünün tedavisi mümkündür.

 Bu hastalıkta tedavi olarak hastalığının ilerlememesi durumu ele alınmaktadır. Gece körlüğü ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığının ilerlememesi için tedaviler uygulanmaktadır. İlk olarak hastalığın sebebi olan A vitamini eksikliği giderilmeye çalışılmalıdır.Aynı zamanda D vitamini de bu hastalıkta önem taşımaktadır.

Bu nedenle A ve D vitamini tüketilmesi önerilmektedir. A ve D vitaminlerinin tüketilmesine yardımcı olacak iştah açıcı haplar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Günümüzde gece körlüğünün kesin çözüm ve tedavisi için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarla gece körlüğünün tedavisi bulunmaya çalışılmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kök hücre tedavisi ile yapılacak uygulamalar sayesinde gece körlüğüne ışık tutulacak.

Önerilen İçerik;

► Göz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/gece-korlugu-hakkinda-bilinmeyenler-9835h.htm

Tavuk Karası Hastalığı (Retinitis Pigmentosa) Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tavuk karası, gece körlüğü veya tıptaki adıyla retinitis pigmentosa kalıtımsal bir hastalıktır. Halk arasında tavuk karası olarak bilinen bu göz hastalığı retina hücrelerinin bozulması ile başlar.

Bu hücrelerin bozulması sarı noktaya uzak bir bölgeden başladığı için hasta bu bozukluğu fark edemez, ancak hastalık ilerledikçe çevresindeki cisimleri görmekte zorlanmaya başlar, bu nedenle trafik kazaları, bir şeyleri çarpma ve bardak devirme gibi kazalara sebebiyet verir.

Tavuk karasıhastalığı çocukluktan itibaren ortaya çıkabilmekle birlikte, 40’lı yaşlara doğru hastalık ilerler.

Tavuk karası hastalığı (gece körlüğü) nedenleri

Tavuk karası genellikle genetik bir hastalık olup, kalıtım yoluyla anne ve babadan geçer. Bazı hastalarda dominant geçişli de olur ve pek çok gen bu durumdan etkilenebilir ve bu genlerden herhangi birinin bozukluğu diğer nesillere taşınır, bu nedenle bu hastalığın düzeltilmesi çok zordur.

Retinitis pigmentosa’nın bazı tipleri sistemik bazı hastalıklarla görülebilir. Hastalığın düşük bir ihtimal bazı idrar söktürücü ilaçların etkisiyle de gelişebildiği bilinmektedir.

Tavuk karası hastalığı olan kişilerin gözü dışarıdan normaldir ve hastalık karşıdan bakma ile anlaşılmaz. Tavuk karasını sadece göz doktoru muayenede anlayabilir.

Gece körlüğü neden olur

Tavuk karası hastalığı (gece körlüğü) belirtileri

Retinitis pigmentosanın ilk belirtileri arasında olan gece körlüğü (zayıf ışıkta iyi görememe) ergenlik çağında ya da sonrasında ortaya çıkar. Tavuk karası olan kişi dışarıdan bakıldığında normal görünür fakat hasta kendisi baktığı zaman ilk başlarda bir şey hissetmemekle birlikte alaca karanlıkta seçmeler zorlaşır. 

 • Hastada erken dönemde alaca karanlıkta görme güçlüğü,
 • İlerleyen dönemlerde gece görme güçlüğü,
 • Hastanın görme alanında daralma ve giderek körlük,
 • Tünel’den bakar gibi sadece ortayı görme.

Tavuk karası hastalığı (gece körlüğü) teşhisi

Tavuk karası ancak hastanın şikayetleri nedeniyle göz doktoruna gittiğinde anlaşılır. Doktor muayenesinde öncelikle göz dibi muayenesi yapılır.

Göz dibi muayenesi gözün arkasındaki retina tabakasında görme hücrelerini ve birikmiş pigmentleri gösterir.

Göz dibi muayenesinden sonra görme alanı denilen çevresel görmenin ne kadar daraldığını gösteren muayene yapılır. Bunlardan sonra gerekirse daha ileri teşhis yöntemi olan elektroretinografi yapılır.

Tavuk karası (gece körlüğü) nasıl tedavi edilir?

Tavuk karasının kesin bir tedavisi ve ameliyat ile düzeltme gibi tedavi yöntemi yoktur. Tavuk karası oluşması durumunda retina tabakası zaten yeteri kadar hasar görmüştür.

 • Bazı göz doktorları tavuk karası hastalığında A vitamini ve omega 3 önermektedirler. Bu yöntemle hastalığın ilerlemesi bir miktar önlenebilir.
 • Hastalığı için gen terapi uygulanmakta idi fakat bu tedavi yönteminin deneme aşamasında birçok ölüm ve kanser vakaları görülmüş ve FDA tarafından tüm dünyada gen tedavisi yasaklanmıştır.
 • Hastalığın tedavisinde biyonik göz tedavisi denenmiş ve sadece 2 boyutlu siyah ve beyaz görme sağlanabilmiştir. Biyonik göz tedavisinin tavuk karası hastalığında başarı oranının % 10  gibi bir oranda olduğu belirtilmiştir.
 • Son yıllarda tavuk karası hastalığında uygulanan elektroakupunktur tedavisinde başarılı sonuçların elde edildiği bilinmektedir. Bu konuda uzman Türk Göz Hekimleri bu tedavi yöntemini uygulayabilmektedirler.
 • Günümüzde tavuk karası hastalığı için geliştirilen kök hücre tedavisi olarak bilinen yeni bir tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Tavuk karası hastalığı kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücre tedavisi sayesinde görme yeteneği % 10’un bile altında olan birçok hastanın görme yeteneğini yeniden kavuşabilecekleri konusunda yayınlar vardır. Kök hücre tedavisi ile tavuk karası rahatsızlığı olan hastaların görme yeteneklerini tekrar geri kazanabilecekleri bilinmektedir.

Tüm dünyada tavuk karası hastalığı için yeni tedavi yöntemleri çalışmaları devam etmektedir. Kök hücre tedavi yönteminde retinaya kendini yenileyebilen kök hücreleri nakledilmektedir.

Bu tedavi yöntemi oldukça yeni bir yöntem olup dünya’da sayılı merkezlerde, Türkiye’de ise Hacettepe Üniversitesi ve bazı özel göz hastanelerinde uygulandığı hakkında bilgiler vardır.

Kök hücre tedavisi sayesinde halk arasında tavuk karası olarak bilinen retinitis pigmentosa hastaları normal görme olanağının sağlanacağı doğrultusunda bilgiler verilmiştir.

Çocuklarda tavuk karası hastalığı nasıl anlaşılır?

Tavuk karası hastalığı olan hastaların % 50’sinde değişik bir tip katarakt gelişebilir. Bu nedenle çocuklar erken dönemde mutlaka göz muayenesinden geçmelidir. Çocuklar doğumundan itibaren etrafındaki herkesin kendisi gibi gördüğünü zannederler. Yani çocuklarda doğuştan bir göz sorunu olduğunda çocuk büyüdüğünde bile bunu anlayamaz.

Herhangi bir göz hastalığı olmasa bile çocukların 2-4-7-12 yaşları arasında mutlaka bir göz doktoruna götürülmesi gerekir. Bu muayeneden sonra doktor duruma göre aileleri bu konuda yönlendirir. Tavuk karası teşhisi konulan çocukların kontrolleri yaş büyüdükçe sıklaştırılmalı ve doktorun önerdiği tavsiyeler uygulanmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/tavuk-karas-hastalg-nedir-retinitis/

Gece Körlüğü (Tavuk Karası Hastalığı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diğer ismi tavuk karası hastalığı olan gece körlüğü insan vücudundaki A vitamini eksikliği dolayısıyla görülen bir göz hastalığıdır.

A vitamini bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerinden yeterince beslenememek bu hastalığın tetiklenmesine neden olmaktadır.

Göz yapısında yer alması önemli olan rodopsin maddesi A vitamini sayesinde üretilen ve retina için önemli olan bir yapıdır.

Vücudun ciddi ölçüde A vitamini yoksunluğu çekiyor olması, gece körlüğü veya halk arasında bilinen diğer adıyla tavuk karası hastalığına davetiye çıkarmaktadır.

Bu sebeple göz sağlığını korumak ve bu tür hastalıklardan sakınmak için her yaşta süt ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketmeye özen göstermek gerekir.

Diğer yandan retina tabakasının zarar görmüş olması da tavuk karası hastalığına yol açan diğer önemli sebepler arasındadır.

Şaşılık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Zarar gören retina hücrelerinin ise sarı nokta adı verilen göz yapısındaki kısma uzak olması bu hastalığın belirtilerinin geç fark edilmesine neden olabilmektedir.

Gece körlüğü olan insanlar loş ışıkta veya akşamları görme sorunu yaşarlar. Bu kişiler bir süre sonra akşamları dışarı tek başlarına çıkamaz hale gelirler.

Dolayısıyla yaşam kalitesini etkileyen, oldukça ciddi bir göz hastalığıdır diyebiliriz.

Gece Körlüğü (Tavuk Karası Hastalığı) Nedir?

Dış etkenlerden çok genetik faktörlere dayalı bir hastalık olan gece körlüğü, anne ve babasında bulunan kişilerin daha çok yatkın oldukları göz hastalığıdır. Hastalık adından da anlaşıldığı üzere, akşamları görme sorunu yaşanmasına veya hiç görmemeye sebep olur. Tavuk karası ve gece körlüğü olarak bilinen bu göz hastalığının tıptaki adı, retinitis pigmentosadır.

Sonradan tavuk karası hastalığının görülmesi nadir durumlardan biridir ve genellikle bu hastalığa sahip kişiler gece körlüğü rahatsızlığı ile doğmuşlardır. Güneş ışığının az olduğu ortamlarda görme yetisini yeterince kullanamayan kişiler için ancak uzman doktorların muayenesi sonrasında teşhis konulabilir.

Gece Körlüğünün Nedenleri Nelerdir?

Göz hastalıklarının başlıca nedenleri arasında zamanla gözlerin fazla yorulması ve göz hücrelerinin zarar görmesi yer almaktadır.

Işığın az olduğu yerlerde görememe durumu olarak adlandırılan tavuk karası hastalığının başlıca sebepleri arasında bu tür dış etkenler yer alsa da çoğunlukla karşılaşılan sebepler kalıtsal ya da doğum esnasında meydana gelen problemlerde dolayı ortaya çıkmaktadır.

Tavuk karası diğer göz hastalıklarından bağımsız bir sorundur. Ancak başka göz hastalığınız varsa ve tedaviye geç kalmışsanız, bu da tavuk karası hastalığına sebep olabilir.

Özellikle yetişkinlerde sıkça rastlanılan katarakt tavuk karasına sebep olması muhtemel başlıca göz hastalıklarından biridir.

Diğer yandan tedavisi henüz yapılmamış olan miyopi ve glokom hastalığının da gece körlüğünü tetikleme özelliği bulunmaktadır.

Şeker hastalığının kan basıncının yükselmesine sebep olması da göz hücrelerine zarar vereceği için diyabet hastalarında da gece körlüğü bulunabilmektedir. Çinko ve A vitamini eksikliklerine bağlı olarak görülen tavuk karası hastalığı, süt ve süt ürünlerinin az tüketilmesi durumunda da ortaya çıkmaktadır.

Gece Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?

Gözde bir sorun olduğunu apaçık belli eden tavuk karası hastalığının fark edilmesindeki başlıca belirtilerden biri gece ya da loş ortamlarda yakın mesafelerin dahi görülemez olmasıdır. Tavuk karası hastalarının pek çoğuna gözlük önerisinde bulunulmasına rağmen gözlük kullanımı bu hastalığın tedavisi için tek başına yeterli değildir.

Beslenme şeklinin değiştirilmesi ve A vitamini yönünden zengin yiyecekler yemeye özen gösterilmesi gece körlüğü bulunan kişilerin dikkat etmeleri gereken noktalardan biridir.

Hastalığın belirti vermeye başladığı ilk zamanlarda kişi alacakaranlık ortamlarda görme sorunu yaşarken ilerleyen safhada gece görememe şikayetleri artmaktadır.

Parlak ışığa maruz kaldıklarında, bir süre görme sorunu yaşarlar. Gözlerde sürekli kuruma olur.

Gece Körlüğünden Korunma Yolları Nelerdir?

Genetik faktörlere dayalı tavuk karası hastalığını önlemek amacıyla çok fazla alınabilecek önlem yoktur. Ancak hastalıktan dolayı ortaya çıkabilecek göz kusurlarını en aza indirebilmek için sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekmektedir.

Bu sebeple; süt ürünleri, havuç, patates, ton balığı ve mango gibi besinlerin daha sık tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında gözleri ışıktan korumak bir nebze olsun koruyucu nitelikteki davranışlardan olacaktır.

En önemlisi ailesinde gece körlüğü vakası bulunan kişilerin, erken teşhis ve tedavi için belirtileri yaşamayı beklemeden mutlaka göz muayenesi olmaları gerekir.

Gece Körlüğünün Tedavisi Nedir?

Tavuk karası teşhisi konmuş olan hastalar için bu hastalığın yok olmasında kesin bir ilaç ya da cerrahi tedavi şekli bulunmamaktadır.

Gece körlüğünün oluşması noktasına kadar retina tabakasının oldukça zarar görmüş olması tedavi olanaklarını da kısıtlamaktadır.

Ancak tavuk karası hastalarının gece görme fonksiyonlarının kalitesini artırmak adına birçok doktor A vitamini takviyesi alınmasını önermektedir.

Başarı oranı düşük tedavi seçeneklerinden biri olan biyonik göz tedavisi ise şimdiye kadar denenmiş hastaların çok azında olumlu sonuç vermiş tedavi çeşitlerinden biridir.

Son yıllarda ise gece körlüğüne dair kök hücre tedavisi halen üzerinde araştırma ve geliştirmelerin sürdüğü bir yöntemdir.

Ancak hafif gece körlüğü vakaları genellikle, doğru beslenme şekli ve gözlerin dinlendirilmesi halinde, kendiliğinden geri düzelmektedir.

Çocuklarda Gece Körlüğü (Tavuk Karası Hastalığı)

Tek başına ciddi bir göz hastalığı olan tavuk karası, doğuştan gelen faktörlere dayalı olarak çocukluk döneminde de görülmesi muhtemel hastalıklardan biridir. Çocukluk döneminde çok fazla belirti vermeyen ve her sağlıklı insan gibi gördüğü zannedilen çocuklarda tavuk karası teşhisi için erken yaşlarda yapılan göz muayenelerinin önemi oldukça büyüktür.

Albinizm (Albinoluk) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çocukların, özellikle de bebeklerin gece görme sorununa ilişkin yaşadığı sorunları dile getirememesi, belki de bu hastalığın ileriki yıllarda teşhis edilmesine neden olacaktır. Bu sebeple çocukların küçük yaşlarda göz kontrolünden geçmeleri ve genetik yatkınlığı bulunan çocukların ise sık sık göz kontrolünden geçmeleri gerekir.

Источник: //bilgihanem.com/gece-korlugu-tavuk-karasi-hastaligi-nedir/

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

“Retinis Pigmentosa” ya da “tavuk karası” olarak da bilinen gece körlüğü; loş ışıklarda ya da karanlıkta zayıf görüş deneyimine yol açan bir tür görme bozukluğudur. Gece körlüğü türlerinden bazıları tedavi edilebilirken bazılarının tedavisi yapılamaz. Gece körlüğü tedavisi başlatılmadan önce hastalığa yol açan faktörler belirlenmelidir.

Genellikle kalıtımsal olarak geçen bu göz hastalığı sonradan da oluşabilir. Katarakt ve miyopi gibi göz hastalıklarının, ilaç kullanımının ve A vitamini eksikliğinin gece körlüğü oluşma riskini arttırdığı bilinmektedir. Gece körlüğü belirtileri yaşayan kişilerin uzman doktorlara görünmesi ve özellikle sonradan oluşan göz körlüğü şikayetlerine çözüm bulmaları önerilir.

Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğü; kalıtımsal olarak geçebildiği gibi farklı nedenlerle sonradan da oluşabilen, kişinin karanlıkta ya da loş ışıkta görme yetisinin azalmasına yol açan bir görme problemidir. Kalıtımsal nedenlerle oluşan gece körlüğünün tedavisi yapılamazken; sonradan oluşan gece körlüğü rahatsızlığının tedavisi mümkün olabilmektedir.

Kişinin karanlık ortamlarda aktivitelerini kısıtlayan, araba kullanmayı zorlaştırıp kişinin güvenliğini genel olarak tehdit eden bu hastalık gözün retina tabakasındaki “rod” adı verilen ve karanlıkta görmeyi sağlayan hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkar.

Teşhisi sırasında göz dibi muayenesi yapılır ve aynı zamanda ERG adı verilen gece körlüğü testi uygulanarak tanı kesinleştirilir.

Gece Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

 • İlerleyen Yaş: Yaşlandıkça göz bebekleri karanlıkta gerektiği kadar genişleyemez, böylece göze giren ışık miktarı azalır. Aynı zamanda korneanın şeffaflığının azalması da ışık kontrastı hassasiyetini arttırır. Tüm bu değişimler gece görmede zorluğa neden olabilir.

   

 • Katarakt: Saydam göz lensinin opaklaşması ile karakterize olan katarakt hastalığı gece körlüğüne neden olabilen görme problemleri arasında yer alır. Katarakta bağlı gece körlüğü tedavisi sırasında katarakt ameliyatı büyük ölçüde hastanın görme sorunlarını azaltır.

   

 • A Vitamini Eksikliği: Besinler aracılığı ile vücuda alınabilen A vitamini birçok hayati metabolizma fonksiyonunda görev yapar. Bu vitamin görme sağlığını da iyileştirme özelliğine sahip olduğu için eksikliği durumunda gece körlüğüne neden olabilir.

   

 • Glokom Hastalığı: Çevresel görüşü etkileyen ve göz içi basıncın artması ile oluşan glokom hastalığı karanlıkta görme yetisini azaltabilir. Bu hastalık başlı başına ciddiye alınması gereken bir göz problemi olduğu için tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

   

 • Diyabetik Rinopati: 20 – 64 yaş arası kişilerde gece görmeyi etkileyen başlıca nedenler arasında diyabetik rinopati hastalığı bulunur. Şeker hastalarında bu hastalığın görülme riski çok fazla olduğu için düzenli göz muayenelerinin yapılması ihmal edilmemelidir.

   

 • Genetik Faktörler: Genetik faktörler nedeniyle görülen gece körlüğü rahatsızlığı tedavi edilemez. Retinadaki görme hücrelerinin bozulması sorunu yaşayan kişilerin geceleri araba kullanmaktan kaçınması gerekir.

Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğü belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de bu görme probleminin belirtilerinin niteliği genellikle benzer özellikler taşır.

Gece körlüğü olan kişiler loş ışıkta ve gece vakitlerinde net bir şekilde göremezler. Bu görme kaybı hafif düzeyde olabileceği gibi kişinin hareketlerini engelleyecek ölçüde ciddi de olabilir.

Gece körlüğü olan kişiler aydınlık ortamdan loş ortama geçtiklerinde görme netliklerini kaybederler. Gözleri yeni ortama adapte olamaz.

Gece körlüğü yaşayan kişiler hava kararmaya başladıktan sonra sık sık denge problemleri yaşarlar, yürürken vücutlarını kontrol etmekte zorlanırlar ve istenmeyen kazalara yakalanabilirler.

Gece Körlüğü Tedavisi

Gece körlüğü belirtilerini azaltmak için uygulanan tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için öncelikle bu görme problemine neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Kişinin gece körlüğü genetik unsurlara dayanıyorsa bu noktada bir tedavi yöntemi maalesef bulunmamaktadır.

Gece körlüğü nedeni göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucu oluşan katarakt hastalığına bağlıysa kişi katarakt ameliyatı olarak gece körlüğü nedeniyle yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilir. Hem genel görme sorunları hem de gece körlüğü şikayetleri katarakt cerrahisi ile düzelebilir.

Gece körlüğüne yol açan glokom hastalığı ise göz içi basıncı azaltan tedaviler; gece körlüğüne yol açan faktör diyabetik rinopati ise kan şekerini kontrol etmeye yönelik tedavilerle görme problemleri azaltılabilir.

Aynı şekilde kişinin beslenmesinde değişiklik yapılarak ve vitamin takviyeleri kullanılması sağlanarak gece körlüğü rahatsızlığının yol açtığı şikayetler hafifletilebilir.

Gece körlüğü tedavisi için araştırmalar günümüzde de devam ediyor. Gece körlüğü tedavisinde son gelişmeler arasında kök hücre ve biyonik göz gibi alternatif tedavilerin başarı sağlayacağı düşünülüyor. Ancak bu tedavilerin başarı oranları hakkında henüz yeterince somut veriler bulunmuyor.Bir sonraki konumuz göz hastalıkları nelerdir?

Источник: //www.saglikk.com/gece-korlugu-nedir-gece-korlugu-belirtileri-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi