Geçici Kalp Pilleri

Kalp pili nedir?

Geçici Kalp Pilleri

Bu sayfada Kalp pili nedir Kalp pili ne demek Kalp pili ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Kalp pili anlamı tanımı açılımı Kalp pili hakkında bilgiler resimleri Kalp pili sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz.

Kalp pili; Kimya alanında kullanılan bir sözcüktür.

Kimya'da terim anlamı:

Kalp atışlarının olduğu kalbin özel dokulu bir kısmı. Kalbin düzenli bir hızda atmasını sağlayan elektrikli bir alet (derinin altına yerleştirilebilir veya hariçten çalıştırılabilir).

Kalp pili ile ilgili Cümleler

 • Benim bir kalp pilim var.
 • Tom'un bir kalp pili var.

Kalp pili hakkında bilgiler

Kalp pili, kalbin yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması ve/veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramaması durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlara verilen isimdir. Kalp pilinin amacı yeterli kalp atış hızını sağlamaktır.

Modern kalp pilleri dışarıdan programlanabilir aletlerdir ve kardiyologlara optimum pacing modunu ayarlayabilme olanağı sağlar. Kalp kendi ürettiği elektriksel uyarılarla çalışan bir organdır.

Normal bir kalpte elektriksel uyarılar sağ atriumda (sağ kulakçık) bulunan Sinoatriyal nod adı verilen bir bölgeden başlatılarak ileti sistemi aracılığı ile tüm kalp kası hücrelerine iletilmekte ve kalbin belirli hız sınırları içersinde ritmik kasılması sağlanmaktadır.

Kalpteki bu elektriksel uyarıların üretiminde ve/veya iletiminde meydana gelecek herhangi bir bozulma normal kalp kasılmalarını engelleyerek hastalıklara – aritmilere neden olmaktadır.

Meydana gelen hastalıklar sonucu kalp vücudun ihtiyacı olan kanı yeterli miktarda pompalayamaz ve bayılma, baş dönmesi, yorguluk, sersemlik hali, çarpıntı gibi şikayetler oluşur.

Kalbin yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması ve/veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramaması durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlara “Kalp pili” denilmektedir. Kalp Pilleri geçici ve kalıcı piller olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

“Geçici kalp pilleri” acil şartlarda kullanılmak için dizayn edilmişken “Kalıcı kalp pilleri” sürekli kullanım için tasarlanmışlardır. Kalp Pilleri elektriksel uyarı üretici bir jeneratör ve üretilen bu elektriksel uyarıyı kalp dokusuna iletilmesini sağlayan elektrot telden oluşmaktadırlar.

Kalıcı Kalp Pillerinın uyarıyı üreten jeneratörleri günümüzde 12,5-15,5 gr ağırlığında olup Lityum içerikli bataryalar taşımaktadır. Bu bataryalar vücutta sağ veya sol göğüs duvarı içine, karın içine konulabilmektedir. Jeneratörde üretilen eletriksel uyarıyı kalp dokusuna taşıyan elektrot telin bir ucu jeneratöre bağlı olup diğer ucuda kan damarları içinden geçirilerek kalbin atriyumu veya ventrikülü içine yerleştirilmektedir. Girişim kolaylığı ve daha az travmatik olması nedeni ile elektrot kalbin sağ odacıklarına (düşük basınçlı kirli kan pompalayan odacıklar) yerleştirilir. Nadir de olsa bazı durumlarda elektrot cerrahi olarak doğrudan kalbin dış dokusuna (epikardiyum) dikilerek de kullanılabilir. Takılan Kalıcı Kalp Pilinin çalışma hızı hastanın ihtiyacına göre dışarıdan ayarlanabilmektedir.

Kalp pili tanımı, anlamı

Pili : Kumaş, kâğıt vb.nde bir bölümün öbürünün üzerine getirilmesiyle oluşturulan kıvrım, kırma. Her türlü kıla verilen ad

Kalp : Göğüs orta boşluğunda, iki akciğer arasında, vücudun her yanından gelen kirli kanı akciğerlere ve oradan gelen temiz kanı da vücuda dağıtan organ, yürek. Yalancı, kendine güvenilmeyen. Kalp hastalığı.

Sevgi, gönül. Bir durumdan başka bir duruma çevirme, dönüştürme. İşe yaramaz, tembel. Düzme, sahte, geçmez (para). Bir ülkenin, bir kuruluşun işleyiş, yönetim ve varlığını sürdürme bakımından en önde gelen yeri. Duygu, his.

Yerleştirilmek : Yerleştirme işine konu olmak.

Ayarlanabilmek : Ayarlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

Yerleştirilme : Yerleştirilmek işi.

Ayarlayabilme : Ayarlayabilmek işi.

Ayarlanabilme : Ayarlanabilmek işi.

Konulabilmek : Konulma imkânı veya olasılığı bulunmak.

Sağ kulakçık : Yüreğin ön iki odasından sağda olanı. Kalbin sağ üst boşluğu, atriyum dekstrum, sağ atriyum. Yüreğin ön 2 odasından sağda bulunanı.

Baş dönmesi : Gözün kararmasıyla düşecek gibi olma durumu.

Konulabilme : Konulabilmek işi.

Kullanılmak : Kullanma işine konu olmak.

Epikardiyum : [Bakınız: epikart]. Epikard. Perikardiyumun iç yaprağından oluşan kalbin duvarının dış katmanı, epikard. Viseral yaprağın altıyla miyokardiyum arasında elastik iplikli bağ doku bulunur.

Kardiyolog : Kalp hastalıklarında uzmanlaşmış hekim.

Kullanılma : Kullanılmak işi.

Oluşturmak : Oluşmasını sağlamak, meydana getirmek, teşekkül ettirmek, tekvin etmek.

Elektrikli : Elektriği olan, elektrik enerjisiyle yüklü olan, elektrikle işleyen. Sinirli ve gergin bir duruma gelmiş olan.

İletilmek : İletme işi yapılmak.

Jeneratör : Üreteç.

Kalp kası : Kalbin ana duvarını çeviren ve düzenli hareket edebilen kas örgüsü, miyokart.

Diğer dillerde Kalp pili anlamı nedir?

İngilizce'de Kalp pili ne demek ? : pacemaker

Источник: https://nedir.ileilgili.org/kalp+pili

Kalp Pili

Geçici Kalp Pilleri

Bazı kalp hastalıklarının sonrasında hastalara kalıcı ya da geçici kalp pili takılır.

Kalıcı Kalp Pilleri: Kalıcı kalp pilleri, kalbin ritmini oluşturan ve ayrıca intrakardiyak şok uygulanması gereken elektronik cihazlardır.

Kalıcı kalp pillerinde kalbin yavaş atması, kalp ritmini düzene girmesi için bazı kalp hastalıklarına takılır.

Sağlık alanında yapılan yeniliklerde, ölümcül kalp ritmi bozukluğu ve kalp yetmezliği tedavisinde de kalıcı kalp pilleri kullanılır.

GeçiciKalp Pilleri: Hastanın anormal bir şekilde kalp ritmi ve bu durumun düzeleceği gibi bir beklenti varsa kalıcı kalp pili takılır. Ayrıca kalıcı kalp pili hastaya yerleştirilinceye kadar, kalp hızını dengeden tutmak için de kullanılır.

Geçici kalp pilleri, kalp krizi hastalarına, taşikardi hastalarına ve açık kalp cerrahisi geçiren hastalara takılır. Genelde kalp hastalarına uygulanan geçici kalp pillerinin içerisinde bulunan jeneratör çok büyük ve vücudun dışında bulunur. Geçici kalp pilinin kalp ile bağlantısını lead kablo sağlar.

Hastanın kalp ritmi düzene girdikten ve normale döndükten sonra geçici kalp pili çıkarılır. Kalp hastalığının kalıcı olduğuna karar verilirse, kalıcı kalp pili takıldıktan sonra çıkarılması gerekir.

Kalp pili genel olarak hastaların kalıcı ritim bozukluğunda kullanılması gerekir. Kalp pillerinde bulunan jenaratör, genelde hastanın sağ ya da sol üst göğüs kısmına derinin altında bir cep oluşturulacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Genelde çoğu hastanın göğüs duvarı kısmının sol tarafına yerleştirilir.

Kalp hastası hangi elini daha çok kullanıyorsa ona göre bir tercih yapılır. Eğer hasta sağ elini daha çok kullanıyorsa, sol tarafa kalp pili yerleştirilir. Kalp pilini yerleştirmeden önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Hastanın sağ ya da sol köprü kemiğinin altında bulunan cilt altına, bataryasının da alacak bir şekilde cep açılır.

Kalbe kan taşıma işlemini sağlayan toplardamarın içinden lead adı verilen bir kabloyla kalp bağlantısı sağlanır. Elektrotlar daha sonra cilt altına yerleştirilen bataryaya bağlanır ve bir bağlantı noktası oluşturulur. Kalp hastalarına kalp pilinin takılması, insanların hayat kalitesini arttırır ve ayrıca hastanın ömrünü de uzatır.

Kalp hastalarına uygulanacak farklı bir yöntem ise bulunmuyor.

Kalp Pilinin Ömrü Ne Kadar?

küçük çaplı cerrahi işlemlerde hastanın da durumuna bağlı olarak komplikasyon oluşma riski çok düşük olur. Kalp pili takılması genelde hayati bir tehye yol açmaz. Kalp hastalarına kalp pili takıldıktan sonra yaklaşık olarak 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir.

Doktorun isteğine ve hastanın durumuna göre, kalp pili kontrolü daha sık bir şekilde gerçekleşebilir. Kalp pilinin yaklaşık olarak 6 – 7 yıl kadar ömrü bulunur. Hastalar her doktor kontrolünde kalp pilinin ne kadar süresinin kaldığını öğrenebilir.

Pil biterse, pilin sadece batarya kısmı değiştirilir. Kalple bağlantısı olan kabloda bir değişiklik yapılmaz. Kalp pillerinde hiç beklenmedik bir zamanda bitme gibi bir durum olmadığı gibi, pil aniden durmaz. Piller bitmeye yakınsa, pil bitme işareti mesajı gönderilir.

Kalp pili bataryası azalmış bir şekilde çalışıyorsa, doktor kontrolünde bataryası değiştirilir.

Kalp Pili Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle havaalanında, adliyede ve yüksek güvenliğin sağlanması gereken yerlerde metal dedektör bulunur. Kalp pili takılı olan hastaların, pilin tanıtım kartını göstermeleri gerekir. Bu durumda hastanın elle aranması gerekir. Metal dedektör kalp piline zarar verebilir.

Ayrıca metal dedektör, kalp pilinin fonksiyonlarıyla geçici bir süre etkileşim içerisine gireceği için hastaya zarar verebilir. Elle kullanılan metal dedektörlerin göğüs kısmından uzak tutulması gerekir. Dedektör başlığı ile kalp arasında en az 60 cm bir mesafe olması gerekir.

Kalp pili takılan insanlar yalnızca kulaklık ile cep telefonu kullanabilir. Kulağa cep telefonu yakın mesafede tutulduğu zaman kalp piliyle etkileşim haline girebilir. Cep telefonlarının genellikle kalp pilinden 15 cm uzaklıkta olması gerekir. Kalp pilinin takılı olduğu tarafın, diğer kısmıyla telefonla konuşmak gerekir.

Yani eğer kalp pili sağ kısmında bulunuyorsa, sizin sol kulağınızla cep telefonuyla konuşmanız gerekir.

MR cihazında var olan radyo ve magnetik dalgalar kalp pili fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Eğer alternatif bir tedavi ya da tetkik varsa, MR’ın yaptırılmaması gerekir. Kalp pili taşıyan hastaların güçlü elektriksel alanlardan ve bazı aletlerden uzak durması gerekir.

Özellikle yüksek gerilim hatları, park hatları gibi alanlardan uzak durmaları gerekir. Kalp pili takılı olan hastalar hiçbir zaman çalışan bir durumda olan aracın motoruyla uğraşmamalıdır. Mıknatıs kalp pilinin fonksiyonunu ve işlevini geçici bir süre bozabilir.

Bu nedenle mıknatıs bulunan kaynakla, kalp pili arasında en az 15 cm gibi bir mesafenin olması gerekir.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-pili/

Kalp pilleri

Geçici Kalp Pilleri
Kalp pilleri

Kalp pili: Amaç, Prosedür ve Riskler “

> Modern pacemaker'ların iki parçası vardır: puls üreteci olarak adlandırılan bir bölüm, kalp atışını kontrol eden elektronik ve pil içerir Diğer kısmı ise kalbinize elektrik sinyalleri göndermek için bir veya daha fazla kablo içerir Kurşunlar, puls üretecinden kalbinize geçen küçük kablolardır

 • Kalp pilleri genellikle iki türü tedavi eder aritmiler:
 • taşikardi, çok hızlı bir kalp atışı

bradikardi, çok yavaş olan bir kalp atışı

Bazı insanlara biventriküler pacemaker veya bivent olarak adlandırılan özel bir pasa ihtiyacı gerekir Yo Şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa, bir çocuğa ihtiyacınız olabilir. Bivent, kalbin iki yanını senkronize eder. Bu, kardiyak resenkronizasyon terapisi (CRT) olarak bilinir.

Amaç Neden bir kalp piline ihtiyacım var?

 • Kalbiniz çok hızlı veya yavaş pompalayan bir kalp piline ihtiyacınız var. Her iki durumda da vücudunuz yeterli kan almaz.
 • yorgunluk
 • bayılma veya baş dönmesi
 • nefes darlığı
 • ölümcül organlarda hasar

nihai ölüm

Kalp pili, kalp ritmini kontrol eden vücudunuzun elektrik sistemini düzenler. Her kalp atışı ile, elektriksel bir darbe kalbinizin tepesinden altına giderek kalbinizin kaslarını kasıp sönmeye yönlendirir. Kalp pili de kalp atışlarınızı izleyebilir ve kaydedebilir. Bir kayıt doktorunuza aritmi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Tüm kalp pilleri kalıcı değildir. Geçici kalp pilleri belirli türdeki sorunları kontrol edebilir. Kalp krizi ya da kalp ameliyatından sonra geçici bir pacemaker'a ihtiyacınız olabilir. Aşırı dozda verilen bir ilaç geçici olarak kalbinizi yavaşlatırsa birine ihtiyacınız olabilir.

Doktorunuz veya kardiyologunuz, bir kalp pilisi için iyi bir adayın olup olmadığınızı test etmek için sizi test edecektir.

Hazırlık Nasıl bir kalp pili hazırlarım?

 • Kalp pilini almadan önce birkaç sınava ihtiyacınız olacak. Bu testler, bir kalp pilinin sizin için doğru seçim olmasını sağlayabilir.
 • Bir ekokardiyogram, kalp kasının boyutunu ve kalınlığını ölçmek için ses dalgalarını kullanır.
 • Bir elektrokardiyogram için, hemşire veya doktor, kalbinizin elektrik sinyallerini ölçen sensörleri cildinize yerleştirir.
 • Holter izleme için, kalp ritmini 24 saat izleyen bir cihaz giyiyorsunuz.

Egzersiz yaparken stres testi kalp hızınızı izler.

 • Eğer bir kalp pil doğru ise, ameliyat için plan yapmanız gerekecek. Doktorunuz nasıl hazırlanacağı konusunda eksiksiz talimatlar verecektir.
 • Ameliyattan önceki gece yarısından sonra hiçbir şey içmeyin veya yemeyin.
 • Hangi ilaçların alınmasını durduracağınız konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.
 • Doktorunuz testten önce almanız için ilaçlar önermişse, onları alın.

Duş ve şampuan iyi. Doktorunuz özel bir sabun kullanmanızı isteyebilir. Bu, potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyon gelişme şansınızı azaltır.

Prosedür Pacemaker ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp pilini implante etmek genelde 1 ila 2 saat sürer. Size rahatlamak için bir yatıştırıcı ve kesi alanını uyuşturmak için bir lokal anestezi alacaksınız. Prosedür sırasında uyanık kalacaksınız.

Cerrahınız omzunun yakınında küçük bir kesi yapacaktır. Kesi boyunca küçük bir telle köprücük kemiğinizin yakınındaki büyük bir damara kılavuzluk yapacaklar. Ardından cerrah damarı vasıtasıyla kalbine götürecektir. Bir röntgen makinesi, cerrahınızı süreç boyunca yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

Tel kullanıldığında, cerrah kalbinizin sağ ventrikülüne bir elektrot iliştirir. Ventrikül kalpteki alt bölmedir. Telin diğer ucu puls üretecine bağlanır. Bu pil ve elektrik devrelerini içerir. Genellikle, cerrahınız jeneratörü cildinizin altında köprücük kemiğinizin yakınına yerleştirecektir.

Eğer bir biventriküler pacemaker alıyorsanız, cerrahınız kalbin sağ atriyumuna ikinci bir yol katacaktır. Atrium kalpteki üst bölmedir.

Sonunda, cerrahınız kesiyi dikişlerle kapatacaktır.

Komplikasyonlar Bir kalp pili ile ilgili komplikasyonlar nelerdir?

 • Her tıbbi işlem bazı risklere sahiptir. Bir kalp pili ile ilişkili çoğu risk cerrahi kurulumdan kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında:
 • anesteziye karşı alerjik reaksiyon
 • kanama
 • morarma
 • hasar görmüş sinirler veya kan damarları
 • kesi yeri olan ve 999'dan az seyrek olarak ortaya çıkan bir daralmış akciğer enfeksiyonu > Aynı zamanda nadir bulunan delinmiş bir kalp

Çoğu komplikasyon geçici. Hayatta değişen komplikasyonlar nadirdir.

Follow-UpPacemaker ameliyatından sonra ne olur?

O akşam eve gidebilir ya da gece boyunca hastanede kalabilirsiniz. Eve gitmeden önce, doktorunuz pacemaker'ın kalbin ihtiyaçları için doğru programlandığından emin olacaktır. Doktorunuz, takip randevularında cihazı gerektiği gibi yeniden programlayabilir.

Gelecek ay boyunca, titiz egzersizlerden ve ağır kaldırmadan kaçınmalısınız. Herhangi bir rahatsızlık için tezgah üstü ilaçları da almanız gerekebilir. Doktorunuza ağrı kesicilerinin sizin için en güvenli ne diyeceğini sorun.

Her birkaç ayda bir, doktorunuzun sağladığı özel ekipmanları kullanarak kalp pilinizi bir telefon hattına bağlayacaksınız. Doktorunuzun ofis ziyaretine gerek kalmadan kalp pilinizden bilgi almasını sağlar.

Modern kalp pilleri eskisi gibi elektrikli cihazlara karşı hassas değildir, ancak bazı cihazlar kalp pilinize parazite neden olabilir. Örneğin, aşağıdakilerden kaçınmalısınız:

 • Mikro dalga
 • metal dedektörlerine uzun süre maruz kalma gibi belirli aletlerin yakınında duran kalp pilinin üzerinde bir cep telefonu veya MP3 çalar cebinde tutma
 • Gerilim trafoları

Doktorunuz size risklerinizin nasıl en aza indirileceği hakkında daha ayrıntılı talimatlar verecektir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/pacemaker-5472

Kalp Pili (Pacemaker) Nedir? Kalp Pili Nasıl Takılır? – Sağlık Ocağım .NET

Geçici Kalp Pilleri

Kalbin içerisinde sinüs düğümü adı verilen küçük 1-2 mm büyüklüğünde bir elektrik trafosu bulunmaktadır ve elektrik trafosunun herhangi bir nedenden dolayı çalışmaması ya da elektrik trafosundan çıkan elektrik hatlarının kalbin içerisinde yayılmasında oluşan aksama nedeni ile kalbin çalışması bozulur. Çünkü trafo kalbin çalışmasını sağlayacak yeterli elektriği vermez ya da vermesine rağmen elektrik aşağıya geçmez.

Kalp pilleri trafo ya da elektrik hattı kopmalarında tedavi amacı ile kalbe değil göğüs cidarına (duvarına) yerleştirilen küçük elektrik kaynaklarıdır.

Kalp pilleri 1958 yılında ilk endokardiyal kalıcı pilinin yerleştirilmesinden bu yana başta bradiaritmiler olmak üzere değişik endikasyonlarla kullanılmaktadır.

 Kalp pillerinin çeşitleri vardır ve bunların bir kısmı sadece kalbe, kendilerine önceden belirlenen bir hızla sabit uyarı verirler.

Bir kısmı ise kalbi dinlerler ve kalbin çalışıp çalışmadığını kontrol edip, çalışmadığı zaman devreye girerek kalbin çalışmasını sağlarlar.

Kalbin, kalp pilleri çeşitleri arasında sadece kalp kulakçığını çalıştıranlar veya hem kulakçığı hemde karıncığı çalıştıranlar da vardır. Bunların dışında geçici olarak kullanılan kalp pilleri de bulunmaktadır.

Bu piller, hastanın iyileşmesi yani trafo bozukluğunun geçici olması durumunda kullanılan geçici kalp pilleridir.

Kalp pili takılması ameliyatına hazırlık

Kalp pili takılacak hastanın işlemden önce, telaşlanmadan aç karnına kateter laboratuvarına gitmesi yeterlidir. Kalp pili takılmadan önceki hazırlık sürecinin en önemli olanı moral hazırlığıdır.

Bu işlemin kolay ve hayati bir tehsi olmayan bir işlem olduğunu bilmeleri ve morallerini bozmadan ameliyata hazırlanmaları oldukça önemlidir.

Kalp pili takılması gereken hastaların çok özel bir işlemden geçmesine gerek duyulmaz.

Kalp pili ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp pili takılacak hastalar kateter laboratuvarına alınır ve ameliyatın uygulanacağı klavikula (köprücük kemiği) altında kesi yapılacak yerin temizlenme işlemi tamamlanır ve 3-4’sm büyüklüğünde bir kesi yapılır.

Kalp pili kalbin içerisine değil köprücük kemiğinin altında açılan kesinin altına küçük bir cep oluşturulur ve daha önce kalbe uyarıyı veren pille kalp arasında bağlantıyı yapacak kablolar röntgen eşliğinde görülerek burada bulunan damarlardan kalbe doğru iletilir.

Kalp piline enerjiyi götüren bu kabloların özel uçları bulunur ve bu uçlar kalbin içine vidalanan uçlar dır. Bu uçların kalbin içerisinde tam olarak yerleşmesinden sonra pille bu uçların konnekşını yapılır. Sonrasında açılan kesi dikilir ve dışarıdan az bir kabarıklık görülür. Bütün bu işlemler bittikten sonra son kontroller yapılır ve pil takılma işlemi tamamlanır.

Kalp pili hangi kalp hastalıklarında takılır?

Kalp pili, kalbin çalışması bozulduğunda ani bayılmalar meydana çıkmaya başladığında ve kalp krizlerinden sonraki geçici bozulmalarda da hastalara kalp pili tedavisi uygulanır. Ayrıca ağır kalp ameliyatlarından sonra hastaların bu durumu daha rahat atlatması için de geçici kalp pili takılması söz konusu olabilir.

Hastanın bayılma nedeni kalıcı bir trafo bozukluğu ise bu durumda kalıcı kalp pili takılması gereklidir.

Bunların dışında konjenital (doğuştan) gelen kalp ileti sorunları olanlarda ve bazı insanlarda koşma esnasında kalbinin hızı koşma hızına yetmediği için bu gibi sorunları olan hastalarda da kalıcı kalp pili takılması gerekebilir.

Kalp pili takılan hastanın dikkat etmesi gerekenler?

Kalp pili nasıl takılır

Kalp pili takılan hastaların öncelikle takılan pilin modelini ve cinsini iyi bilmeleri gerekmektedir.

Kalp pilinin özelliklerini bildiren doktorun ya da firmanın verdiği bir kartı vardır ve kalp pili takılan bireylerin bu kartı kimlik kartı gibi yanlarında taşıması ve kaybetmemesi gereklidir.

 Kalp pili olan bireylerin metal dedektörlerden geçmeden ellerindeki kartı göstermeleri ve metal dedektörlerden geçmemeleri gereklidir. Mağaza giriş çıkışlarındaki dedektörler kalp pillerine çok fazla zarar vermeyebilir.

Fakat yinede fark edildiğinde geçilmemesi önerilir. Ayrıca kalp pili olan on kişiden birinde cep telefonları ile etkileşimi bilinmektedir. Bu nedenle kalp pili olan bireylerin telefon ile konuşurken sağ kulakta tutmaları gerekir.

Kalp pili olanların yüksek gerilim hatlarından uzak durmaları, arabanın kaputunun içine eğilerek herhangi bir çalışma yapmamaları, evdeki telsiz telefonları vücuttan 15-20- cm uzakta tutmaları, elektrikli testere ve kaynak makinaları gibi yüksek enerjili cihazlardan uzak durmaları oldukça önem taşımaktadır.

Kalp pillerinin değişme süresi nedir?

Kalp pilleri aniden biten piller olmadığı gibi, genellikle 5-10 senelik ömürleri olan uzun ömürlü teknolojik cihazlardır. Kalp pilleri bir anda elektrik kesilmesi şeklinde bitmezler ve bu pillerin bitmeden önce dışarıya elektriksel bir işaret göndermesi sağlanmıştır.

Bu nedenle kalp pili takılan bireylerin düzenli olarak 6 ayda bir aksatmadan kontrollerine gitmeleri çok önemlidir.

Kontroller esnasında pilin gücünü ölçmek ve eğer bitmek üzere olduğuna dair sinyal verir ise ona göre bu pilin değişmesi işlemi oldukça basit bir ameliyat ile yapılabilir.

Kalp pili takılan hastanın cinsel yaşamı etkilenir mi?

Kalp pili takılan bireylerin cinsel hayatında herhangi bir farklılık olmaz ve sadece cinsel hayatında değil günlük yaşamlarında da bir etkisi olmamaktadır.

Tabi ki, cinsel aktivite sırasında nabız artışı söz konusu olabileceği için sabit hızlı bir kalp pili takıldı ise kalp o kadar hızlanamadığı için efor sırasında olduğu gibi az bir yorgunluk hissedilmesi söz konusu olabilir.

Bu durum o kadar önemli bir sorun değildir ve kalp pili takılan bireyler normal cinsel yaşamlarına devam edebilirler.

Kalp ameliyatları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kalp-pili-pacemaker-nedir-kalp-pili-nasil-takilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.