Genç Kalmak İçin Bunları Yapın

Nasıl Genç Kalınır?

Genç Kalmak İçin Bunları Yapın

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, “En büyük organ olan deri de diğer organlarla birlikte 20 yaşından itibaren yaşlanmaya başlar” diye söylüyorlar.

Deri Yaşlanmasının Nedenleri

1) Genetik yapı yani ailenin deri yapısı,

2) Hormonlar: Özellikle hipofiz, tiroid, overler ve böbreküstü bezinin hormonları,

3) Güneş ışınları (ultraviyole),

4) Beslenme

5) Sigara ve alkol,

6) Stres,

7) Çevre kirliliğidir.

Deri yaşlanırken deride oluşan değişiklikler ve bunların belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

1. Derinin üst tabakası (epidermis) incelir ve kırışıklıklara neden olur, derinin yaralanması kolaylaşır.

2. Epidermisin en üst tabakasının yenilenmesi gecikir ve deri soluk bir renk alır.

3. Derinin onarımı yavaşlar ve küçük yaralar bile geç iyileşmeye başlar.

4. Deriden su kaybı kolaylaştığı için deri kurur ve kaşınır.

5. Deriden giren kimyasal maddelerin atılımı gecikir ve kontakt dermatitler (ekzema) artar. Bunun nedeni ise derinin bariyer fonksiyonunun bozulmasıdır.

6. Derinin yaşlanmasıyla renk yapan hücreleri (melanosit) azalır ve koyu renk benler azalır.

7. Ultraviyoleye karşı koruyuculuğu azalır güneş lekeleri artar.

8. Derinin bağ dokusundaki (elastik ve kollagen lifler) bozukluk nedeniyle deri gevşer ve sarkarken, elastikiyeti azalır, mimik çizgileri oluşur, sertleşir ve pürüzlenir.

9. Seboreik keratozlar (deride kalın, pürtüklü lekeler) artar.

10. Alerjik reaksiyonlara neden olan mast hücreleri azaldığı için erken tip (anında oluşan) ilaç ve besin alerjileri azalır.

11. Eller ve yüzde deri altı yağ dokusu azalırken, uyluklar ve karında artar. Bu da kadınlarda kalça, erkeklerde bel bölgesinin genişlemesine neden olur.

12. Derinin immünolojik (direnç) fonksiyonu bozulduğu için deri kanserleri artar.

13. Ter bezleri azalır ve sıcak çarpması riski artar.

14. Deride kılcal damarların görünümü artar, kendiliğinden oluşan morluklar artar.

15. Derinin ısı regülasyonu bozulur ve yaşlılar daha çok üşür.

16. Yaş ilerledikçe yüzde gözenekler genişler ve siyah noktalar artar.

17. Saçlar incelir, yavaş uzar, dökülür, beyazlaşır. Erkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşlarda, kadınlarda ise menapozdan sonra başlar. Yaşla kadınlarda çenede istenmeyen kıllar oluşurken, erkeklerde kaş, burun içi, kulak kılları uzar.

18. Tırnaklar incelir,yavaş uzar,kurur,matlaşır ve kolay kırılırlar.

Bütün bu değişikliklere engel olabilmek için ilk ve en önemli yapılacak şey güneşten korunmaktır. Çünkü ultraviyole ışınları, deride serbest radikal üretimini artırarak ve antioksidan savunma kapasitesini azaltarak foto yaşlanmaya neden olurlar.

İkinci aşamada deri yaşlanmasına engel olmak ve tedavi etmek amacıyla beslenmeye dikkat edilmeli, yaşa göre vitaminler, alfa hidroksi asitler, bitkisel ürünler, biyolojik faktörler, serbest radikal yakalayıcılar, antioksidanlar, bazı hormonlar dıştan veya ağızdan kullanılmalı alkol ve sigara içilmemelidir.

Yaşlanmayı Geciktiren Vitaminler

1) Vitaminlerden kozmetik açıdan en önemlileri:

Vitamin A ve deriveleri: Retinoik (tretinoin) asit, betakaroten (provitamin A), retinol en sık kullanılanlardır. Bunların hem ağızdan alınmaları hem de kozmetiklerde kullanılması güneşe ve diğer tüm etkenlere (genetik gibi) bağlı deri yaşlanmasını geriye döndürebilir.

Bu etkinin görülebilmesi için retinoik asit içeren kozmetiklerin en az 6 hafta kullanılması gerekir. Ancak deriyi tahriş edici etkisine dikkat edilmeli, geceleri kullanılması tercih edilmelidir.

Vitamin E: Kuvvetli bir antioksidandır. Ultraviyole ışınlarından korur. Nemlendiricidir. Kızarıklık ve lekelenmeyi engeller. Topikal kullanıldığında (dıştan) alfa tokoferol olarak kırışıklıkları önler ve kollajen sentezini artırır.

Vitamin C: Antioksidan ve leke açıcıdır. Hücrelerde kollajen sentezini düzenler ve ultraviyole ışınlarından korur.

Vitamin B: Vitamin B3 (Niasin) derinin su kaybını önler, deriyi nemlendirir ve antioksidandır. Provitamin B5 (Pantenol) ise nemlendiricidir ve saç bakım ürünlerinde %5 oranında kullanılabilmektedir.

2) Alfa Hidroksi Asit (AHA)ler: Meyve asitleri olarak bilinirler. En çok kullanılanlar glikolik asit ve kaltik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asittir.

%2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asit, %8-12 oranında kollajen sentezini artırır, %70 oranında ise peeling yapar.

3) Bitkisel Ürünler: Flavonoidler (genistein vb.) ginkgo biloba ekstresi, soya fasulyesi, mercimek ve kırmızı şarapta bulunurlar.

Serbest radikallerden ileri gelen yaşlanmayı geciktirebilir. Piyasada vitaminlerle birlikte yaşlanma karşıtı preparatlarda (ilaç) bulunur.

4) Polifenoller yeşil çayda bulunurlar: C ve E vitamininden daha kuvvetli serbest radikal tutucudurlar. Saç toniklerinde erkek tipi saç dökülmesine karşı da kullanılırlar.

5) Aloe vera jeli: Ultraviyoleden koruyucu, kızarıklık düzeltici, nemlendirici olarak yaşlanmayı geciktirmek amacıyla kullanılır.

6) Biyolojik Faktörler:

Kallikrein: Domuz pankreasından elde edilir. Yara iyileşmesini hızlandırır ve kırışıklık oluşumuna engel olur.
Plasenta Ekstreleri: İnsan veya hayvan kaynaklı olabilir.

Hücre yenilenmesini sağlar, derinin esnekliğini artırır.

Üçüncü sırada ise yaşlı deriyi düzeltmek ve daha fazla ilerlemesini engellemek amacıyla uygulanan kimyasal peeling (derinin üst tabakasının soyulması), mikrodermabrazyon, lazer, botulinum toksini, dolgu maddeleri ve estetik plastik cerrahi operasyonları gelmektedir.

Genç Kalmak İçin Pratik Öneriler

1. Egzersiz yapmak gençliğin kaynağıdır. İnsanlar kendilerini, güzel kıyafetlere bakarak, ve egzersiz yaparak zayıf bir vücuda sahip olan insanlara dikkat ederek ve “Bu kişiler egzersiz yaparak kilo veriyorlar. Onlar yapabiliyorsa, ben neden yapmayayım?” şeklinde kendilerini motive ederek zayıflayabilirler.

2. Uyku ücretsizdir, bunun avantajından yararlanın. Uyduğumuz zaman, vücudumuz bizi sağlıklı ve genç tutan hormonlar üretiyor. Yeterince uyuyarak bu hormonları bedava kazanırken neden genç kalmak için hormon ilaçlarına para vereceksiniz?

3. Su için. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, 8×8 (günde 8 bardak, 8 – 225 gram) efsanesini yalanladılar. Saf ve taze su herkes için iyidir. Kendinizi sınırlandırmayın, şartlandırmayın ve içebildiğiniz kadar bol su için.

4. Kahkaha atın. Gülmek insanı gençleştirebilir ve kalp hastalığından koruyabilir mi? Maryland Üniversitesi Tıp Okulu’ndaki araştırmacılara göre, bu doğru.

Kardiyologlar tarafından yapılan araştırma, kalp hastalarının günlük yaşam durumlarına karşı daha az gülümsediklerini gösterdi. Araştırmanın lideri Dr.

Michael Miller, “Sağlıklı bir kalp için günde bir kez egzersiz, doğru beslenme ve birkaç kez kahkaha atmak gerekiyor” dedi.

5. Tefekkür : Psychosomatic Medicine dergisinde yayınlanan araştırmanın lideri, California Üniversitesi Los Angeles (UCLA)’da görevli psikolog David Creswell, bilinçli tefekkür programlarının ruhu ve insan sağlığını iyileştirdiğini söyledi.

Japon Kadınların Genç Kalma Sırları

Japon kadınlarının yaşlanmama sırları:

 • Genç kalmak için soya sütü içmek, tofu tüketmek önemli birer etken. Özellikle soya yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabiliyor.
 • Yeşil çay, yaşlanmayı erteliyor. Çünkü yüksek oranda antioksidan içeriyor. Yeşil çay, cildi dolgunlaştırıyor ve vücuttaki kırışıklık ile sarkmaların önüne geçiyor.
 • Japon kadınlarının yaklaşık yüzde 10’u sigara içiyor, işlenmiş şeker tüketimi de oldukça düşük. Şeker akne ve sivilceye yol açabiliyor.
 • Ciltlerinde “melanin” pigmentinin oranı oldukça yüksek olan Japon kadınların yüzlerinde ortaya çıkan leke ve benler beyaz ırka göre daha koyu oluyor ve bu yüzden Japon kadınları küçüklükten itibaren güneşten korunuyor. Böylelikle güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının etkisini de en aza indiriyorlar.
 • Sıcak havalarda klima ve soğuk havalarda kalorifer kullanımını en aza indiren Japonlar, iş yerlerinde daha rahat giyinmeye izin vererek olumsuz hava koşullarına kolayca adapte oluyorlar, hava koşullarını değiştirmeye çalışmıyorlar.
 • Oldukça sık ve düzenli olarak nemlendirici kullanıyorlar.
 • Japon kültüründe yüz masajı çok önemli bir yer teşkil ediyor. Uzmanlar, yüz masajının kan dolaşımını hızlandırdığını belirtiyor.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/nasil-genc-kalinir.html

Genc Kalmanin Sirlari

Genç Kalmak İçin Bunları Yapın

Genc Kalmanin Sirlari Gençkalmanınsırları – Bu makaledeki notlar: genç kalmanın sırları genc kalmanin sirlari..

Genç ve sağlıklı kalmanın yolu bu basit kurallara uymaktan geçiyor!

• Sigarayı bırakın. Cildinizi ve saçınızı cansızlaştırır, özellikle ağız çevresinde erken kırışıklıklara yol açar.

• Alkolü azaltın. Birçok sağlık probleminin kaynağı. Güzelliğinizi de tehdit ediyor.

• Sağlıklı ve dengeli beslenin. Antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle dolu taze sebze ve meyvelere ağırlık verin.

• Düzenli egzersiz yapın. Cildiniz sağlıklı olur, duruşunuz düzelir ve vücudunuz şekle girer.

• Güneşten korunun. Ultraviyole ışınlar, cildin en büyük düşmanları arasında.

• Uykunuzu alın. Vücudunuzun kendini yenilemesi için yeterli zamanı tanıyın.

• Stresle başa çıkmanın etkili yollarını bulun. Yüzünüze ve duruşunuza yansımasına izin vermeyin.

• Diş bakımına özen gösterin. Diş doktorunuza belli aralıklarla gitmeyi ihmal etmeyin.

Genç Kalmanın Sırrı

Genç kalmanın sırrı

Yüzyıllardır neredeyse herkesin tutkusu olan genç kalmanın sırlarına bir sır daha eklendi…

Yaşlanmayı geciktirici bir dizi yöntemlerin oldukça popüler olduğu günümüzde, düzenli yapılan sporlar etkin gençlik ve zindelik sağlıyor…

Yüzme: Yaşlandırmayı geciktiren en etkili spor olarak görülüyor. Özellikle sırtüstü yüzmek, göğüs, sırt kaslarını daha etkili hareket ettirdiği için olası sarkmaları engelliyor. Ayrıca yine stres hormonlarını devreden kaldırıp, ruhsal olarak da insanda olumlu etki bırakıyor.

Bisiklet: Yüksek bir anti-aging faktörü olarak gösterilen bisiklet, aynı zamanda vücudu da genç tutuyor. Bacak kaslarını ve kalçaları sıkılaştıran bisiklet, her yaştan insanların zele yapabileceği bir spor olarak görülebilir.

Tenis: Tenis oyuncularının vücutlarının çok güzel olduğunu hiç fark etmiş miydiniz? Vücutta aynı anda tüm kasları hareket ettiren tenis yaşlanmaya karşı da büyük bir kalkan oluşturuyor.

Jimnastik: Her ne kadar yüzme ya da jogging kadar etkili olmasa da, vücudu dinamik ve hareketli kılıyor. Her spor gibi jimnastik yaparken de doğru nefes alıp vermeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Genç Kalmanın 10 Sırrı

Gerçek yaşınızı daha aşağılara çekebilmek için önerilmiş 10 adımı denemeye ne dersiniz? Düzenli olarak uyguladığınız bu adımlar ile daha mutlu ve sağlıklı bir gelecek sizi bekliyor olacak!

1.Vitaminlerinizi alın. Düzenli olarak C, E, D vitamini, kalsiyum, folat ve B6 vitamini almak gerçek yaşınızı 6 yaş geriye taşıyabilir.

2.Sigarayı bırakın ve pasif içici olmaktan sakının. Sigara gerçek yaşınızı 8 yaş ileriye taşıyabilir.

3.Kan basıncınızı öğrenin ve izleyin. Düşük kan basıncına sahip bir kişi yüksek kan basıncına sahip bir kişiden 25 yaşa kadar daha genç kalabilir.

5.Yaşamınızdaki stres kaynaklarını azaltın. Çok stresli olduğunuz zamanlarda gerçek yaşınız takvim yaşınızdan 32 yıla kadar daha ilerde olabilir. Sağlam sosyal ilişkiler kurarak ve stres azaltma stratejilerinden yararlanarak stresin sizi taşıdığı fazladan 32 yılın 30’unu geriye doğru katetmek mümkün.

6.Diş ipi kullanın. Diş ipi kullanmak ve dişelrinizi düzenli olarak fırçalamak gerçek yaşınızı 6.4 yıl geriye taşıyabilir.

7.Lifli gıda tüketin. Günlük beslenme sırasında 25 gram lif tüketen birinin gerçek yaşı günde 12 gram lif tüketen birine göre 2.5 yıl daha geridedir. Erkeklerin günde 25 gramdan da daha fazla lif tüketmeleri gerekir.

8.Sağlığınızı yakından izleyin. Sağlığı ile ilgili gelişmeleri titizlikle izleyen, tedavi ve bakım konusunda standartlarını her zaman yüksek tutan kişiler bunu yapmayanlara göre 12 yaşa kadar daha genç kalabilirler.

9.Bol bol gülün. Kahkaha stresi azaltır, bağışıklık sistemini destekler ve gerçek yaşınızı 8 yıla kadar geriye taşıyabilir.

10.Yaşam boyu bir “öğrenci” olarak kalmayı hedefleyin. Yaşam sürecinde entelektüel faaliyetlerden uzak kalmayan kişiler gerçek yaşlarını 2.5 yıla kadar geriye taşıyabilirler.
Bugün

Uzun Yaşama Ve Genç Kalmanın Sırları

1. Vitaminlerinizi alın
Düzenli olarak C vitamini (1200 mg/gün), E vitamini (400 IU/gün), kalsiyum (1000-1200 mg/gün), D vitamini (400-600 IU/gün), folat (400 mikrogram/gün), ve B6 vitamini (6 mg/gün) almak gerçek yaşınızı 6 yaş geriye taşıyabilir.

2. Sigarayı bırakın ve pasif içici olmaktan sakının
Sigara gerçek yaşınızı 8 yaş ileriye taşıyabilir.

3. Kan basıncınızı öğrenin ve izleyin
Düşük kan basıncına sahip bir kişi (~115/75 mm Hg) yüksek kan basıncına sahip bir kişiden (160/90 mm Hg’dan daha yüksek) 25 yaşa kadar daha genç kalabilir.

4. Yaşamınızdaki stres kaynaklarını azaltın
Çok stresli olduğunuz zamanlarda gerçek yaşınız takvim yaşınızdan 32 yıla kadar daha ilerde olabilir. Sağlam sosyal ilişkiler kurarak ve stres azaltma stratejilerinden yararlanarak stresin sizi taşıdığı fazladan 32 yılın 30’unu geriye doğru katetmek mümkündür.

5. Diş ipi kullanın
Diş ipi kullanmak ve dişelrinizi düzenli olarak fırçalamak gerçek yaşınızı 6.4 yıl geriye taşıyabilir.

6. Aktif olun
Az miktarda egzersiz bile (günde 2 kez 20 dakikalık yürüyüş) gerçek yaşınızı neredeyse 5 yıl geriye taşıyabilir.

7. Emniyet kemeri kullanın
Emniyet kemeri kullanma alışkanlığını edinmek ve her zaman hız sınırının 10 km/ saat altında araç kullanmak gerçek yaşınızı 3.4 yıla kadar geriye taşıyabilir.

8. Lifli gıda tüketin
Günlük beslenme sırasında 25 gram lif tüketen birinin gerçek yaşı günde 12 gram lif tüketen birine göre 2.5 yıl daha geridedir. Erkeklerin günde 25 gramdan da daha fazla lif tüketmeleri gerekir.

9. Sağlığınızı yakından izleyin
Sağlığı ile ilgili gelişmeleri titizlikle izleyen, tedavi ve bakım konusunda standartlarını her zaman yüksek tutan kişiler bunu yapmayanlara göre 12 yaşa kadar daha genç kalabilirler.

10. RealAge önerilerini izleyin; kendinize bir Sağlıklı Gençleşme Planı oluşturun
Tüm yaşamınızı göz önüne aldığınızda gerçek yaşınızı 26 yıla kadar geriye taşımanız olanağı mevcuttur. Bu yaşamınızın bundan sonraki her gününü daha genç yaşamanız, ve kalan yaşamınızı olabilecek en uzun sürede ve en yüksek enerji ile sürdürmeniz anlamına gelmektedir.

11. Bol bol gülün
Kahkaha stresi azaltır, bağışıklık sistemini destekler ve gerçek yaşınızı 8 yıla kadar geriye taşıyabilir.

12. Yaşam boyu bir “öğrenci” olarak kalmayı hedefleyin
Yaşam sürecinde entelektüel faaliyetlerden uzak kalmayan kişiler gerçek yaşlarını 2.5 yıla kadar geriye taşıyabilirler.

Genç Kalmak için Yapılması Gerekenler ve Genç Kalmanın Püf Noktaları

Genç Kalmak İçin Bunları Yapın

Genç kalmak  püf noktaları başlıklı yazımızda sizlere kolayca uygulayabileceğiniz cildinizi diri ve genç tutacak önlemlerden bahsedeceğiz. Aşırı alkol veya karbonatlı içecek tüketimi cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur.

Sadece cildinizin değil tüm organlarınızın erken yaşlanmasına yol açar. Yaşlanmak kaçınılmazdır ancak yaşlanmak da düzenli ve sağlıklı beslenme ile geciktirilebilir. Bunun için bazı püf noktalara dikkat etmek yeterlidir.

Aşağıda genç görünmeniz için gerekli genel bilgiler verilmiştir.

Genç Kalmak için Doğal Yollar 

Diyetimiz veya tükettiğimiz yiyeceklerin türü cildimiz üzerinde olumsuz veya olumlu etkilere neden olabilir.Abur cubur tüketmek cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bu gıdalar, derinizin geniş bir yelpazede cilt problemlerine yatkınlığının yanı sıra cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Bu nedenle, işlenmiş gıdaları atın ve doğal, taze pişmiş gıdaları tercih edin. Diyete cilt dostu gıdaları dahil etmek, cildi güzelleştirmenin ve inceltmeyi önlemenin yolu olmakla beraber genç kalmak için oldukça etkilidir. A vitamini, E vitamini, C vitamini ve D vitamini günlük ihtiyacınız kadar karşılanmalıdır.

bu vitaminler meyvelerde ve sebzelerde vardır ( D vitamini güneş ile vücuda girer) ve bu vitaminler antitoksidan yapıları, yağ asitleri, omega kaynakları gibi etkileri ile bağışıklık sistemi, cilt sağlığı, saç sağlığı, sindirim ve genel sağlığınız için etkilidir.

Ülkemiz genç kalmak için çok değerli besinlere sahiptir; sarımsak, zeytin yağı, brokoli, lahana , yeşil sebzeler, limon, elma vs. neredeyse tüm meyve ve sebzeler ülkemizde bulunmaktadır.

Su sağlıklı bir cilt için çok önemli bir kaynaktır. Yeterli su alımı, yutulan yiyeceklerden alınan besinlerin deri hücrelerine ulaşmasını sağlar ve cildi besler. Ayrıca, su cildi doğal bir nemlendirici olarak görür ve böylece dokusunu ve görünümünü genç tutar.

Ayrıca, yeterli miktarda su alımı toksinlerden atmanıza yardımcı olur ve toksinlerden de cilt sağlığının iyileşmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, berrak, sağlıklı bir cilt için günde en az 7 ile 8 bardak su içmelisiniz. Ve unutmamalısınız ki vücudumuzun %60’ı sudur.

Genç Kalmanın Sırları Nelerdir? 

Genç kalmak için sırlara gerek yoktur. Genç kalmanın sırrı sağlıklı olmaktan ve kendinizi korumaktan geçmektedir.

Tabiki daha genç görünmek adına estetik operasyonlar yapılmaktadır veya genç kalmak için bazı cilt ve saç maskeleri uygulanmaktadır fakat sağlıklı olmaz iseniz bunların hiç bir yararı olmayacaktır.

Bundan kaynaklı sizlere sağlıklı olmanın ve genç kalmanın sırlarını aşağıdaki gibi izah edeceğiz.

Genç Görünmek için Cilt Bakımı 

Doğru cilt bakımı rutini göz ardı edildiğinde cildin erken yaşlanmasına yani derinin zayıflayıp incelmesine neden olabilir. Cildimiz nemi her gün kaybeder ve kuru hale gelir. Deride çatlama ve soyulma olabilir ve cilt elastikiyetini kaybederek incelme ve kırışıklıklara neden olur.

Ne tür bir cilt olursa olsun, nemlendiricilerle yapılan cilt bakımı çok önemlidir. Bundan kaynaklı özellikle doğal cilt bakım yağları ile cildinizi nemlendirmeyi ve korumayı unutmamanız gerekir.

Size uygun olan badem yağı, lavanta yağı, avokado yağı , hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Sigarayı Bırakın !

Sağlıklı bir diyet uygularsanız dahi sigara içtiğiniz için sağlıklı kalmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün olmamaktadır. Önemli olan, sigara içmeyi bırakmaktır çünkü sigara sadece cildinize zarar vermez. Akciğer kanseri riskinizi artırır, vücut sağlığınızı ve ağız sağlığınızı bozar. Dişlerinizin daha sağlıksız ve kötü görünmesine neden olur.

  Sigara, kan damarlarını sıkıştırarak cildin kan dolaşımını düşürür. Sonuç olarak, cilde oksijen ve besin maddesi temini kronolojik olarak düşer, bu da derinin görünümünü önemli ölçüde değiştirir. Bu zararlarından kaynaklı sigarayı bırakmanız gerekir.

Biliyoruz bunu çok duyuyorsunuz ama sigaranın sadece sizi değil çevrenizi de pasif içici olarak etkilediğini unutmayınız.

Günlük Egzersiz Genç Kalmanın Sırrıdır 

Sedanter bir yaşama liderlik etmek sadece kardiyovasküler sağlığın azalmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cildiniz üzerinde de son derece olumsuz etkilere neden olabilir. Yürümek, koşu ya da başka herhangi bir egzersiz yapmak gibi herhangi bir fiziksel aktivite sağlığınıza faydalıdır.

Hepimizin bildiği gibi egzersiz, cilt dahil olmak üzere vücudun her tarafındaki kan dolaşımını arttırır. Artmış kan akışı deri hücrelerine çok ihtiyaç duyulan besin maddelerini besler ve bu da  sizi sağlıklı tutar. Ayrıca, düzenli bir egzersiz rutini, kaslarınızın sağlam ve cildin sıkı olmasını sağlar. Diğer önemli konuda seks’tir.

Seks yapmanız hormonlarınızı harekete geçirerek sağlıklı olmanızı , mutlu olmanızı sağlayarak stresten uzak durmanızı sağlar ve genç görünmenize yardımcı olur.

Genç Kalmak için Güneşte Fazla Kalmayın

Güneşe aşırı maruz kalmak cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Güneşin UV ışınlarına uzun süreli maruz kalmanın cildin hayati yapılarına zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Örneğin, ciltte esneklik ve sıkılık kazandıran bir protein yapısı olan kollajenin parçalanmasına yol açar. Hiç şüphe yok ki, güneş cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur ve cilt donuk ve ince görünür.

Ayrıca güneş yanıkları, yaşlılık lekeleri ve cilt kanserine etki eder. Tabi ki güneşe ihtiyacınız var ama ”her şeyin azı karar çoğu zarar” sözünü de unutmamak gerekir.

Bundan kaynaklı güneşin zararlı UV ışınlarından cildi korumak için, 30-50 SPF değerinde güneşten koruyucular kullanmalısınız, özellikle kol ve yüz gibi cildin açık alanlarına güneşten koruyucu kremler sürmeden dışarı çıkmamalısınız.

Yazımızdan da anlaşılacağı gibi genç kalmak için sırlara değil sağlıklı olmaya, genç görünmek için ise doğal yollar kullanmaya ihtiyaç vardır. Bu konuda yardımcı olması açısından Avokado Yağının İnanılmaz Faydaları  başlıklı yazımızı size öneriyoruz. Yazımızın sizlere yararlı olduğunu umuyoruz ve sağlıklı kalmanızı diliyoruz.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/genc-kalmak-icin-puf-noktalar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.