Genç Ölümlerin Nedeni Yüksek Kolesterol

Yüksek kolesterol ve belirtileri – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Genç Ölümlerin Nedeni Yüksek Kolesterol

Kolesterol, karaciğerinizin ürettiği mumlu, yağa bağlı bir maddedir. Hücre zarlarının, D vitamininin ve belirli hormonların oluşumu için hayati önem taşır. Kolesterol suda çözünmez, bu nedenle vücuttan tek başına geçemez.

Lipoproteinler olarak bilinen partiküller, kolestrolün kan dolaşımı yoluyla taşınmasına yardımcı olur. İki önemli lipoprotein formu vardır.

“Kötü kolesterol” olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinler(LDL) arterlerde birikebilir ve kalp krizi veya inme gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Bazen “iyi kolestrol” olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoproteinler(HDL), LDL kolesterolü ortadan kaldırmak için karaciğere geri döndürmeye yardımcı olur.

Yüksek miktarda yağ içeren çok fazla gıdalar yemek kanınızdaki LDL kolesterol seviyesini artırır. Buna, yüksek kolesterol denir, aynı zamanda hiperkolesterolemi veya hiperlipidemi denir.

LDL kolestrol seviyeleri çok yüksek veya HDL kolesterol seviyeleri çok düşükse, kan damarlarında yağ birikimleri oluşur. Bu birikimler, arterlerinizden yeterli miktarda kan akmasını zorlaştıracaktır.

Bu, özellikle kalbinizde ve beyninizde vücudunuz boyunca sorunlara neden olabilir veya ölümcül olabilir.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterol tipik olarak herhangi bir belirti oluşturmaz. Çoğu durumda yalnızca acil durumlara neden olur. Örneğin, yüksek kolesterolün neden olduğu hasarlardan biri kalp krizidir.

Yüksek kolesterol arterlerindeki plak oluşumuna kadar bu olaylar genellikle gerçekleşmez. Plaki arterleri daraltabilir ve bu nedenle daha az kan geçebilir. Plak formasyonu arteryel astarınızın yapısını değiştirir. Bu durum ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Kolestrolünüzün çok yüksek olup olmadığını öğrenmenin tek yolu kan testidir. Bu, kilogram başına 240 miligram’ın (mg / dL) üzerinde toplam kan kolesterolü seviyesi anlamına gelir. 20 yaşınızı doldurduktan sonra doktorunuzdan size kolesterol testi yapmasını isteyin. Sonra kolesterolünüzü her 4 ila 6 yılda bir tekrar kontrol edin.

Doktorunuz, ailenizde yüksek kolesterol geçmişiniz varsa, kolestrolünüzü daha sık kontrol ettirmenizi önerir. Yüksek tansiyon, fazla kilo ya da sigara içmek risk faktörlerinin başında gelir.

Ailesel hiperkolesterolemi adı verilen yüksek kolesterol düzeyine neden olan genlerden geçen bir durum olabilir. Bu durumdaki kişilerin kolestrol seviyeleri 300 mg / dL veya daha yüksektir. Cilt üzerinde sarı bir yama veya cildin altında topak gibi görünebilen ksantoma yaşayabilirler.

Koroner Arter Hastalığı

Kalp hastalığının belirtileri erkeklerde ve kadınlarda farklı olabilir. Bununla birlikte, kalp rahatsızlığı her iki cinste de bir numaralı katil olmaya devam etmektedir. En yaygın belirtiler şunlardır:

• Anjin, göğüs ağrısı• Mide bulantısı• Aşırı yorgunluk

• Nefes darlığı

• Boyun, çene, üst karın veya sırtta ağrı

• Ekstremitelerde hissizlik veya soğukluk

İnme

Yüksek kolestrolün neden olduğu plak birikimi, beyninizin önemli bir bölümüne giden kanın azaltılması veya kesilmesi gibi ciddi risk oluşturabilir. Bir gerçekleştiğinde felç olursunuz.
Siz ya da tanıdığınız bir kişi inme belirtileri yaşarsa, hızlı davranmanız ve tıbbi tedavi almanız önemlidir. Bu semptomlar şunları içerir:

• Ani denge kaybı ve koordinasyon kaybı• Ani baş dönmesi• Yüz asimetrisi (sadece bir tarafta sarkmış göz kapağı ve ağız)• Hareket etme yeteneğinde kısıtlanma, özellikle vücudun bir tarafını etkiler• Kafa karışıklığı• Cümle kuramama• Yüz, kol ya da bacakta hissizlik, özellikle vücudun bir bölümünde• Bulanık görme, kararmış görüş veya çift görme

• Ani şiddetli baş ağrısı

Kalp Krizi

Kalbi kanla besleyen arterler, plak oluşması nedeniyle yavaşça daralabilir. Ateroskleroz adı verilen bu süreç, zaman içinde yavaşça gerçekleşir ve semptomları yoktur. Sonunda, bir parça plak kopabilir. Bu olduğunda, plakanın çevresinde bir kan pıhtısı oluşur.

Kalp kasına akan kan akışını engeller, oksijeni ve besin maddelerini hapseder. Bu yoksunluğa “İskemi” denir. Kalp hasar gördüğünde ya da kalbin bir kısmı oksijen eksikliği yüzünden ölmeye başlar, buna kalp krizi denir. Kalp krizi için tıbbi terim miyokard enfarktüsüdür.

Kalp krizi belirtileri şunları içerir:

• Nefes darlığı, ağrı• Göğüs veya kollarda sancı• Solunum zorluğu• Kaygı veya yaklaşmakta olan bir azap hissi• Baş dönmesi• Mide bulantısı, hazımsızlık veya mide ekşimesi

• Aşırı yorgunluk

Kalp krizi acil müdahale gerektirir. Kalp hasarından sonra ilk birkaç saat içinde tedavi başlamazsa, kalbe verilen hasar geri döndürülemez ve ölümcül olabilir. Sizin veya tanıdığınız birinin kalp krizi belirtileri varsa, hızlı davranmanız ve tıbbi tedavi almanız önemlidir.

Periferik Arter Hastalığı

Atardamar duvarlarında plak oluştuğunda periferik arter hastalığı (PAD) ortaya çıkabilir. Bu; böbrekler, kollar, karın, bacaklar ve ayaklara kan sağlayan arterlerdeki kan akışını engelleyecektir.

Erken belirtileri şunları içerebilir:

KasılmaHissizlikYorgunluk

Aktivite veya egzersiz sırasında bacaklarda ağrı

Bacaklarda ve ayaklarda rahatsızlık

PAD ilerledikçe, semptomlar daha sık görülür ve dinlenirken bile ortaya çıkar. Kan akışının azalması nedeniyle ortaya çıkabilecek daha sonraki semptomlar şunları içerir:

Bacaklar ve ayaklardaki ciltte incelik, solgunluk veya parlaklıkKan arz eksikliğinden kaynaklanan doku ölümü; kangren

Bacak ve ayaklarda iyileşmeyen veya çok yavaş iyileşen ülserler

Dinlenmekle geçmeyen bacak ağrısıAyak parmaklarında yanmaBacak ağrısıKalın ayak tırnaklarıParmaklar maviye dönüşürBacaklardaki kıl büyümesinde azalma

Alt bacak veya ayağınızın sıcaklığında azalma

PAD’li insanlar kalp krizi, felç ya da uzuv amputasyonları yapma riski taşırlar.

Yüksek Kolesterol Tanısı

Yüksek kolesterolü, lipit panel adı verilen bir kan testiyle teşhis etmek çok kolaydır. Doktorunuz bir numune alıp analiz için bir laboratuvara gönderecektir. Testten en az 12 saat önce herhangi bir şey yememenizi veya içmemenizi isteyeceklerdir.
Bir lipid paneli toplam kolesterol, HDL kolestrol, LDL kolestrol ve trigliseritleri ölçer.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre bir insan olması istenen seviyeler şunlardır:

LDL kolesterol: 100 mg / dL’nin altındaHDL kolesterol: 60 mg / dL veya daha yüksek

Trigliseritler: 150 mg / dL’den az

Toplam kolesterol 200 ile 239 mg / dL arasında ise genellikle, “yüksek sınırda” olarak kabul edilir. 240 mg / dL’nin üzerindeyse “çok yüksek” kabul edilir.

LDL kolesterolünüz 130 ila 159 mg / dL arasında ise genellikle, “sınır yüksek” olarak kabul edilir. 160 mg / dL’nin üzerindeyse “yüksek” kabul edilir.

HDL kolesterolünüz 40 mg / dL’nin altındaysa, genel olarak “düşük” olarak kabul edilir.

Kolesterol seviyeleri nasıl izlenebilir?

Amerikan Kalp Derneği, 20 yaşın üzerinde sağlıklı bir yetişkinseniz, 4-6 yılda bir kolesterol düzeylerinizi kontrol etmenizi önerir.

Yüksek kolesterol riski yüksekse, kolesterolünüzü daha sık kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Özellikle ebeveynlerinizi veya büyükanne ve büyükbabanızı etkilediklerinde, genç yaşta bir aile öyküsü olan kolesterol probleminiz veya kalp kriziniz varsa, daha sık kolesterol kontrolüne ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yüksek kolesterol, erken evrelerde semptomlara neden olmadığından, iyi bir yaşam tarzı seçimi yapmak önemlidir. Sağlıklı bir beslenme, yerinde bir egzersiz rutini ve düzenli kolesterol kontrolleriyle uzun ve sağlıklı bir ömür geçirme olasılığınız artacaktır.

Источник: https://www.aysetolga.com/yuksek-kolesterol-ve-belirtileri

Çocuk kolesterolu hakkında bilmeniz gerekenler

Genç Ölümlerin Nedeni Yüksek Kolesterol

Kolesterol çocukta olur mu demeyin, olabiliyor. Genetik yatkınlık, beslenme alışkanlıkları kolesterolü etkiler. Şişmanlıkla da ilişkili bu sorunu henüz küçük yaşlardayken çözmek için neler yapabilirsiniz?

Çocuklarda da erişkinlerdeki gibi kolesterol problemi son yıllarda sık görülen bir sağlık sorunu. Birtakım genetik problemlerin, bunun nedeni olabileceğini unutmayalım. Eğer ailesel bir kolesterol yüksekliğine yatkınlık varsa, çocukta aşırı kolesterol yüksekliğine rastlanabilir.

Sağlık çalışmaları çoğu zaman bu yüksek kan kolesterolüne sahip çocukların neredeyse yarısının ilerleyen yaşlarda kan kolesterol seviyelerin normale döndüğünü gösteriyor.

Buna karşın, yüksek kolesterol seviyeleri yine de kalp rahatsızlığı riski taşıdığı için çocuklarımızı bu sorundan uzaklaştırmamız gerekiyor.

Kolesterol ölçümü bebek ve çocuklarda her zaman yaptırılan kan tahlillerinin çoğu zaman bir parçası değil. Daha çok anemi, enfeksiyon ve hormonlara bakılır. Çocuklarda karşılaşılana kadar hiçbir anne-baba kolesterolü düşünmez ve çocuğun büyümesi, gelişmesi sırasında bu önemli sorunu fark etmeden kolesterolü yüksek beslenmesine devam eder.

Unutmayın, yüksek kolesterol seviyesi, kalp hastalıkları ve felce sebep olan en belirgin faktör. Son yapılan çalışmalar kalp damar hastalıklarının çocukluk döneminde ortaya çıktığı belirtiyor.

Çocukluk dönemindeki kolesterolün toplumsal bir sağlık problemi olduğunun bilincine varmalı ve şişmanlıkla iç içe giden bu durumu düzeltmek için dikkatli olmalıyız.

Kolesterol nedir? 

Kolesterol karaciğer tarafından üretilen mumsu yapıda bir madde. Vücudumuzda yağlar tarafından yapılır ve hücre duvarı yapımında ve bazı hormonların, dokuların formunda da görev alır. Eğer bir büyük kase dondurma veya yağlı bir besin tüketmiyorsanız vücudunuz kolesterolü yine de sağlayacaktır. Bu karaciğer tarafından sağlıklı vücut fonksiyonları için yapılır.

Sebze, meyve ve tahıllar kolesterol içermezlerken yumurta sarısı, et, tavuk, deniz ürünleri, tam yağlı süt ürünleri (süt, yoğurt, peynir, dondurma) gibi hayvansal besinler kolesterol içerir. Etlerin her çeşidi yaklaşık 1 yumurta büyüklüğü kadarsa 30-50 mg. arasında kolesterole sahiptir.

Çocuğumun kolesterolü için endişelenmeli miyim?

Çocuklarda kolesterol yükselmesine 3 temel faktör neden olur.

 • Beslenme; yağlardan zengin bir diyet özellikle doymuş yağlardan ve trans yağ asitlerinden yüksek beslenme (hamur işleri, atıştırmalıklar gibi.)
 • Kalıtım; ailede yüksek kolesterol olması
 • Şişmanlık; egzersiz ve diyetin yaşam tarzı olarak benimsenmemesi sonucu gelişebilir. Eğer çocuğunuz sağlıklı besleniyor, aktif yaşıyor, ailede yüksek kolesterol öyküsü bulunmuyor ve fazla kilo problemi yoksa bu durum için endişelenmenize gerek yok. Ama bunun tam tersiyse ileride bir kalp hastası adayı olacak çocuğunuzun beslenme ve yaşam şeklini hemen değiştirmeniz gerekir.

Çocuklarda kolesterol seviyeleri nasıl izlenir ve nasıl tedavi edilir?

Yüksek kolesterol için riskli olan çocuklar 2 yaşından itibaren takip edilmeli ve kolesterole koruyucu tavsiyeler değerlendirilmeli. Çocuğunuzda kan kolesterol testi için; ailede herhangi birinde 240 mg.

’dan fazla toplam kolesterol varsa, 55 yaş öncesinde kalp hastalığı öyküsü bulunuyorsa, fazla kilolu ve şişman bulunuyor ve çocukta da şişmanlık tespit edilmişse çocuk doktorunuz çok kolay olan bu testlerle çocuğunuzun kolesterolünün yüksek olup olmadığını açıklayabilir.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre 2-19 yaş arasında çocuğunuzun olması gereken toplam kolesterol değerleri: Eğer çocuğunuzun kolesterol seviyesi kabul edilebilir seviyedeyse 5 yılda bir değerlendirme yapılabilir. 170 veya daha yüksek toplam kolesterol varsa açlıkta sadece toplam kolesterole bakılmalı.

200 mg/dL’den yüksek değerlerdeyse açlıkta toplam kolesterol testi ve lipoprotein analizi (HDL ve LDL değerlendirmesi) mutlaka yapılmalı. İlaç tedavisi ancak 10 yaş üstündeki çocuklarda diyet ve egzersiz değişikliklerinden sonra uygulanabilir.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz herkes için önemli, ancak yüksek kolesterol ve lipoprotein değeri olan kişilerde daha önemli.

Kolesterol seviyesini düşürmek için 10 yol:

Aşağıda yer alan bazı kolay adımlarla ailenizin kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede.

 • Ailenizin kolesterol seviyenizi kontrol ettirin.
 • Öncelikle çocuğunuzu kesinlikle korkutmayın. Yaşına uygun bir şekilde yüksek kolesterol seviyeleri ve sonuçları hakkında onu bilgilendirin. Uygulaması gereken diyeti bir hastalık için yapılan tedavi olarak göstermeyin.
 • Aile yemekleri planlayın ve çocuğunuzun ne yediğine dikkat edin.
 • Doymuş yağ alımınızı azaltmak ve kolesterol seviyenizi sınırlamak için mutlaka besin etiketlerini okuma alışkanlığı geliştirin. Diyetteki yağ alımı % 30 ile doymuş yağ alımı ise % 10 veya daha az olarak tavsiye edilir.
 • Düşük yağ ve kolesterol içeren meyve, çiğ sebze, sade patlamış mısır, yağsız yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tüketin.
 • Kırmızı et tercihlerinizi balık, tavuk, hindi, fasulye, mercimek, tofu, soya ürünleri gibi diğer ürünlerle değiştirin.
 • Tereyağı gibi doymuş yağ içeriği yüksek yağlardan uzak durun, bitkisel sıvı yağları tercih edin. Hamur işi tüketimlerinizi mutlaka azaltın.
 • Şeker içeriği yüksek olan meyveli veya gazlı içecekleri tüketmekten kaçının. Çünkü fazla şeker alımı yağ depolarında artışa neden olabilir.
 • Çocuklarınıza dışarıda yediklerinde sağlıklı öğün tercihlerini öğretin.
 •  Mutlaka egzersiz yapın. Hatta bu egzersizleri ailece yaparak ailenin bir arada daha çok vakit geçirmesin sağlayabilirsiniz. Ayrıca hepiniz sağlıklı bir adım atmış olursunuz. Egzersiz kandaki HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein- iyi kolestrol olarak da adlandırılır) seviyesini yükseltmeye ve vücut için yarar sağlamaya yardımcı olur. Kan değerlerinizi rutin olarak kontrol ettirerek sağlıklı bir yaşam yaşayabilirsiniz

ÇOCUKLARDA DİYABETE DİKKAT

Çocuklarda kolestrol yüksekliğine dikkat

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzman Dr. Ayhan Çeri, çocukluk çağı kolesterolü hakkında bilgi verdi.

Kolesterol yüksekliğinin, çocuklukta da son yıllarda en sık görülen sağlık problemleri arasında yer aldığını belirten Uz. Dr. Ayhan Çeri, “Neden olabileceği sorunlar uzun bir süreç içinde geliştiği için genellikle çocukluk çağında herhangi bir belirtiye yol açmaz.

Eğer ailesel bir yatkınlık söz konusu ise anne babada yüksek kolesterol sorunu varsa çocukta da olma ihtimali artmaktadır. Yüksek kolesterol kalp damar hastalıklarını tetikleyen bir faktör olduğu için de çocukluk döneminde bunun kontrol altına alınması ve özellikle obezite varlığı söz konusu ise bu durumun da ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Böylece gelecekte ortaya çıkabilecek kalp damar hastalıklarının da önüne geçilmesi mümkün olabilir” dedi.

“Obezite kolestrol yüksekliği için risk faktörü”

Çocuklarda genetik nedenler dışında kolesterol yüksekliğine en sık neden olan hastalığın obezite olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Ayhan  Çeri, “Obezitenin çocuk sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine kolesterol yüksekliği de eklendiğinde, erişkin dönemde kalp damar hastalıkları başta olmak üzere inme gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır.

12 saatlik açlık düzeyi sonunda doktorun isteyeceği basit bir kan testi ile kolesterol düzeyi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu test sonunda çocuğun LDL-kolesterol değeri 130 mg/dl üzerinde ise beslenme düzenlenmeli, fiziksel aktivite artırılmalı ve ortalama 3 ay sonra kolesterol testi tekrarlanmalıdır.

Ancak çocuğun LDL-kolesterol değeri 190 mg/dl üzerinde ise doktor önerisi ile ilaç tedavisine başlamak gerekebilir” diye konuştu.

“Düzenli kolestrol takibi yapılmalı”

Her çocuğun 9-11 ile 17-21 yaş aralıklarında en az birer kez kan kolesterol düzeylerinin ölçülmesinde yarar olduğunu anlatan Uz. Dr. Çeri, şunları kaydetti: “Ayrıca bazı risk faktörlerini taşıyan çocuklarda ise 2-8 ve 12-16 yaş aralıklarında kan kolesterol düzeyi takibi yapılmalıdır.

Anne-baba ya da yakın akrabalarından birisinin total kolesterolü (LDL+HDL+%20 trigliserid) 240 mg/dl üzerindeyse Ailede 55 yaş altı erkeklerde veya 65 yaş altı bayanlarda kalp-dolaşım bozukluğu varsa, hastada çeşitli böbrek ya da çocukluk çağı romatizmal hastalıkları gibi kalp-dolaşım sistemi için risk oluşturabilecek belirli hastalıklar mevcutsa, çocuk aşırı kiloluysa, Diyabet, hipertansiyon sigara kullanım alışkanlığı gibi diğer risk faktörleri varsa çocuk da takip altında olmalıdır. Kolesterol yüksekliğini önlemek için, anne ve baba kolesterol düzeyini ölçtürmeli ve sonuca göre gerekiyorsa doktor önerisi ile aynı testi çocuklarına yaptırmalıdır. Sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.”

Beslenme konusunda bilinçli olunması gerekiğini vurgulayan Uz. Dr. Çeri son olarak sözlerine şunları ekledi: “Satın alınan gıdaların kolesterol içeriği kontrol edilmeli, günlük toplam besinlerde önerilen yağ oranı 1-3 yaş arası çocuklarda yüzde 30-40, 4-18 yaş arasında ise yüzde 25-35 olmasına dikkat edilmelidir.

Doymamış yağ içeren besinler tüketilmeli, trans yağ içeriği olan besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Şeker oranı yüksek gıdalar ve içecekler azaltılmalıdır. Fast-food türü besinlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Katı yağlar yerine sıvı yağ tüketilmelidir.

Spor yapma alışkanlığı edinilmeli ve çocuklar, bu çocuklara da aşılanmalıdır.”

KOLESTEROL NEDİR?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk/haber/656629-cocuklarda-kolesterol-olur-mu

Yüksek Kolesterol Neden Olur? Yüksek Kolesterol Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Genç Ölümlerin Nedeni Yüksek Kolesterol

Kolesterol, hayvanların vücut dokularındaki hücre zarlarında bulunan ve kan plazmasında taşınan bir sterol yani bir steroid ve alkol birleşiminden oluşur. Daha az miktarlarda bitkilerde de bulunur. İlk olarak 1754 yılında safra taşlarında kolesterol bulunduğu için, bu maddenin adı Yunanca cehole(safra) ve steros (katı) sözcükleri ile kimyadaki-ol ekinden türetilmiştir.

Kolesterol özellikle hayvansal gıdalarda bulunur. Fakat vücuttaki kolesterolün sadece küçük bir miktarı gıdadan oluşur. Çoğu vücut tarafından sentezlenir.

Vücudun her hücresinde olduğu gibi, onun sentezlendiği veya hücre zarlarının daha çok olduğu organ ve dokularda (karaciğer, omurilik, beyinde ve ateromlarda) kolesterolün yoğunluğu daha fazladır.

Kolesterol kanda normalden daha fazla bulunduğu taktirde damarlarda ateroskleroz yanidamar sertleşmesine neden olabilir ve bazende safra pigmentleri ile birleşerek safra taşlarının oluşmasına yol açar.

Kolesterol bir sürü biyokimyasal reaksiyonda yer almasına rağmen özellikle lipo proteinlerin kolesterolü taşıma biçimleri ve kandaki kolesterol seviyeleri ile, kalp hastalıkları arsındaki bağlantıdan bilinir. Vücut kolesterolü kullanarak hormonlar kortizol yani üreme hormonları D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Kanda bu tür işlemler için çok az kolesterol bulunması yeterlidir.

Fakat kanda fazla değerlerde kolesterol bulunur ise, kan damarlarında birikerek sertleşmeye ve daralmaya yani ateroskleroz – ateriyoskleroza sebep olur. Aterosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolestrerol değildir. Akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum gibi maddelerde birikir.

Ateroskleroza halk arasında damar sertliği, damar kireçlenmesi adı verilir. Yüksek kolesterolün zararlarından söz edilirken, adı geçen kötü kolesterol, (düşük yoğunluklu lipo protein) ingilizce (low densty lipo proteins LDL) tarafından taşınan kolesterol düzeyidir.

Yüksek yoğunluklu lipo protein ingilizce (high denstiy lipo proteins HDL) tarafından taşınan kolesterole iyi kolesterol adı verilir.

Yüksek kolesterole neden olan faktörler

Yüksek kolesterolün nedenleri genellikle yaşam şekli ile alakalı bazı sebepler kanda yüksek kolesterol olma riskini arttırabilir.

Örneğin, doymuş yağlar yönünden zengin sağlıksız beslenmek, egzersiz yapmamak, fazla kilolu olmak, sigara içmek, fazla ölçüde alkol tüketmek, tavsiye edilen alkol miktarı erkekler için günde 3-4 ünite, kadınlar için günde 2-3 ünite alkol tüketmeleri tavsiye edilir.

Fakat alkolü, sigarayı mümkün olduğunca hiç tüketmemek sağlığın her hangi yönünden bakıldığında en doğrusu uzak durmaktır.

Doymuş yağ oranından zengin olan besinler ise kırmızı et, sosis, sert peynir, tereyağı, domuz yağı, hamur işleri kekler, kurabiyeler, börekler, baklavalar, bisküviler ve kaymak başta olmak üzere bunlarda doymuş yağ oranı fazla olduğu için daha az tüketilmesi önemlidir. Ayrıca tedavisi olan bazı hastalıklar yüksek kolesterole neden olabilir.

Bunlardan bazıları, hiper tansiyon (yüksek tansiyon), şeker hastalığı (diyabet), böbrek ve karaciğer hastalıkları, pankreasta akut iltihap ve tiroid bezi hastalıkları gibi bazı hastalıklarda yüksek kolesterole neden olur. Bunların yanı sıra bazı kalıtsal hastalıklarda yüksek kolesterole zemin hazırlayabilir.

Mesela, ailede koroner kalp hastalığı, inme veya kolesterole bağlı başka hastalık öyküleri var ise kolesterol hastası olma riski de artmaktadır. Kadınlarda erken menopoz ve etnik guruplarda risk faktörü olabilir.

Kolesterolün yaygın olduğu bazı yerleşim bölgelerinde geçmişe dayalı akrabalar var ise kolesterol hastası olmak çokta imkansız değildir.

Yüksek kolesterolün belirtileri

Yüksek kolesterol kalp hastalığı, anjin ve inme gibi ciddi rahatsızlıklar ile ilintili olup, koroner kalp hastalığında kalbin kanla beslenmesini sağlayan, arterlerin daralmasına arteriyoskleroza neden olur.

Kolesterol ve atık ürünler gibi yağlı tortular arterlerin içinde birikir ve plak adı verilen bu birikim kanın arterler içinde akışını engeller. Arteriyoskleroz yani arteterler daralıyor ise kolesterol yüksekliği görülebilir.

Belirtiler dahilinde kalbe giden kan akışının hızlanması sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı yaşanabilir. Bacaklara kan taşıyan damarların daralmasından dolayı bacak ağrısı, kalbe kan taşıyan damarların içinde pıhtı oluşması sonucu kalp yetmezliği meydana çıkabilir.

Ayrıca göz etrafında veya cildin başka yerlerinde sarı lekeler oluşması (xanthomalar)da kolesterol birikmesi sonucu oluşur. Kalıtsal yüksek kolesterol genelde ailede yüksek kolesterol hastalığı bulunanlarda görülür.

Yüksek Kolesterol tedavisi–Hamilelikte yüksek kolesterol

Источник: https://www.saglikocagim.net/yuksek-kolesterol-nedenleri/

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Kolesterol Nasıl Düşer? | Cilt Bakımı

Genç Ölümlerin Nedeni Yüksek Kolesterol

Kolesterol belirtileri nelerdir; Kolesterol yaşam için gereklidir ama fazla kolesterolün olması beraberinde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Yağ içeren her gıda ve besin doymuş yada doymamış yağ içermektedir. Eğer doymuş yağ fazla alınırsa kolesterol seviye yükselmeye başlar ve bunun sonucunda yüksek kolesterol oluşur.

Doymuş yağ en çok hayvansal gıdalarda bulunur yani tükettiğiniz her hayvansal gıda kolesterolün  yükselmesine neden olur. Daha kaliteli ve uzun bir yaşam için mutlaka yediklerinize dikkat etmeli kolesterolünüzü daima kontrol altında tutmalısınız. Kısaca kolesterol nedir açıklamak gerekirse hayvansal kaynaklı gıdalardan alınan ve kanda bulunan yağdır.

Kolesterol aslında vücut tarafında da üretilmektedir. Vücuda enerji veren hücre yapısını oluşturan hormonal dengeyi sağlayan kolesterol bal mumuna benzeyen bir yapıdadır. İlk dönemler kolesterol belirtileri kendini fazla göstermese de kolesterol seviyesi yükseldikçe damarlar tıkanır ve kalp krizine neden olabilir.

Kolesterol lipoprotein tarafından taşınmaktadır. Kan plazmasındaki lipoprotein, suda çözünürlüğü düşük olan lipid moleküllerini kan dolaşım sistemi aracılığıyla vücut içinde taşırlar. Lipoproteinler aracılığı ile kan damarlarında taşınan kolestrol asla kana bulaşmaz. Lipoproteinler ikiye ayrılır bunlar;

 • Düşük yoğunluklu lipoproteinler ( LDL) Kötü kolesterol
 • Yüksek yoğunluklu lipoproteinler ( HDL) İyi kolesterol

Kolestrol Neden Yükselir

LDL yani düşük yoğunluklu lipoproteinler kötü kolesterol olarak bilinirken ve HDL yani yüksek yoğunluklu lipoproteinler ise iyi kolesterol olarak bilinir. Peki kolestrol neden yükselir sorusuna daha sadece anlaşır şekilde anlatmaya çalışayım. Lipoproteinler görevi kolesterolü kan damar yolu taşımaktır.

Eğer kolesterol seviyesi yükselirse vücut bunun tamamını kullanamaz ve bal mumuna benzeyen yağ yani kolesterol damar duvarlarına yapışarak burada birikmeye başlar, zamanla damar duvarında biriken kolesterol kan akışını yavaşlatmaya başlar ilerleyen evrede ise damar tamamen tıkanır hatta kan akışı olmaz.

Kalp krizi, felç ve ciddi sağlık sorunları artık kendini göstermeye başlar.

Kolesterol hücre zarlarının inşası ve bakımı için gereklidir. Kolesterol içeren hücre zarları daha geniş sıcaklık aralığında akışkan olarak bulunur. Kan damarları içerisinde hareket etmelerine rağmen asla kana karışmazlar. Ortalama olarak 70 kilo olan bir bireyde 35 gr kolesterol bulunmaktadır. Kilolu kişilerde kolesterol daima yüksektir.

Aslında vücut aç kaldığında kolesterolü yani yağı tüketmeye başlar kısaca zayıfladıkça sağlıklı olursunuz. Kolesterol genelde kilolu kişilerde daha sık görülmektedir.

Peki ciddi sağlık sorunları neden olan kolesterol belirtileri nelerdir, kolesterol yükseldiğini nasıl anlarız, kolesterol belirtileri nedenleri nelerdir kolesterol ne düşür ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım.

Kolesterol belirtileri nelerdir

Kolesterol Belirtileri Nedenleri

Yüksek kolesterol çok sinsi ilerleyen ve genelde belirtileri çok nadir görülen bir sağlık sorudur. Zaten çoğu kişi yüksel kolesterolü kan testin sonra öğrenir.

Sizlere kolesterolün belirtileri nasıl anlaşılır yüksel kolesterolde görülen sağlık sorunlarını nelerdir bilgi vermeye çalışayım… Kolesterol asla size hasta yapıp yatağa düşürmez kişi normal yaşantısına devam eder.

İnsanlar yüksek kolesterolden dolayı gördüğü rahatsızlıklardan dolayı bazı sağlık sorunlar yaşar ve bu sorulara cevap arar aslında bu sorunlar genelde yüksek kolesterol gizli belirtileridir . Kolesterolün yükseldiğini nasıl anlarız, en sık karşılaşılan sorunlar ve nelerdir?

Kolesterol belirtileri baş ağrısı

Kolesterol ile baş ağrısının direk bağlantısı olmamasına rağmen tıkanan damarda kan akışının düzenli olmaması sonucu baş ağrısı görülme olasılığı çok yüksektir. Eğer tıkanan damar beyne gidiyorsa baş ağrısı daha şiddetli olur. Ara sıra bağ ağrısı çekiyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

Kolesterol mide bulantısı yapar mı

Mide bulantısı, mide yanması yaşayan kişilerde yapılan testlerde kolesterol belirtisi olduğu görülmüştür. Özellikle yaşın ilerlemesi ile beraber iştahsızlık ve mide bulantısı kolesterol yükseliğine bağlıdır ve Kolesterol mide bulantısı yapar eğer belli dönemlerde mide bulantısı iştah kaybı varsa kesinlikle kolesterol testi yapmanız gerekmektedir.

Kolesterol ensede ağrı yapar mı

Direk olarak kolesterol ensede ağrı yapmaz ama Bazı ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ciddi şekilde ensede ağrı yaptığı bilinmektedir.

Kolesterol uyku yapar mı

Kan kolesterol düzeyinin artması uyku yapar. Genelde kolesterol seviyesi yüksek olanlar uyku durumunu sıklıkla yaşamaktadır.

Kolesterol baş döndürür mü

Aslında kolesterol en belirgin özelliklerinde biride baş dönmesidir. Kolesterol baş dönmesine genelde mide bulantısı eşlik etmektedir.

Yüksek kolesterol kulak çınlaması yapar mı

Yüksek kolesterol kulak çınlamasına neden olmaktadır. Genelde tıkanan damarlar kulak çınlaması eşlik eder. Genelde kulak çınlaması ile kolesterol bağlantısı çoğu kişiye alakasız gelmesine rağmen kolesterol belirtilerinden biride kulak çınlamasıdır.

Yüksek kolesterol göğüs ağrısı yapar mı

Damarların tıkanması kalp krizi ve felç geçirme riskini artırmaktadır. Bilindiği üzere kalp krizinin en büyük belirtisi göğüs sıkışmasıdır. Göğüs sıkışması asla ihmal edilmemeli ve kesinlikle altında yatan neden bulunmalıdır.

Kolesterol belirtileri ayaklarda yanma

Kolesterolün belirtilerinden biride ayakta yanma ve uyuşma yapmasıdır. Tıkanan damarlar eğer ayaklara giden damar ise ayaklarda yanma, uyuşma, ateş basması olarak kendini gösterecektir.

Kolesterol bacak ağrısı yapar mı

Kolesterol bacak ağrısı yapmaktadır. Tıkanan damar ayaklara giden damar ise ayaklarda uzun amanda duruluyorsa yanma ve ağrı sıklıkla görülmektedir.

Kolesterol kol ağrısı yapar mı

Tıkanan damar kola gidiyorsa kolda ağrı görülmektedir.

Yaraların geç iyileşmesi

Kolesterol seviye yüksek ise kan dolaşımı tam olamayacağından oluşan yaralar çok geç iyileşmektedir.

Ayak tırnaklarında kalınlaşma

Ayak tırnaklarının kalınlaşması sebebi yeterli miktarda kan ve oksijen gitmemesi sonucu oluşur. Tıkanan damar ayağa giden damar ise tırnaklarda kalınlaşma görülür. Ayrıca ayakların morarması da aynı kolesterol yükseliğinin sebebidir. Aynı sorun kollarda ve ellerde görülebilir.

Tıkanmış damar

Yüksek Kolesterol Nelere Sebep Olur

Maalesef kolesterol yükseldiğini anlamak çok zordur genelde az önce açıkladığımız belirtiler ile işaret vermeye çalışsa da  bir çok insan yaşadığı sorunları kolesterole bağlamamaktadır.

Yüksek kolesterolün en büyük verdiği ciddi zarar damar tıkanıklığıdır. Damar duvarını yavaş yavaş yapışan kolesterol zamanla damarı ve tıkar ve damarın elastik yapısını kaybetmesine neden olur.

Ciddi sağlık sorunlarının başladığı bu süreç sonunda kalp krizi başta olmak üzerine felç ve ciddi sağlık sorunları görülmeye başlar.

Bilmeniz gereken bir durum ise damar hangi organa bağlı ise artık zamanla organda görevini yapamadığından dolayı organ hasarları örülmeye başlar.

Kolesterol testi aça karınla yapılan bir testtir. Kolesterol testi ise kişinin Düşük yoğunluklu lipoproteinler ile Yüksek yoğunluklu lipoproteinler seviyesine bakılır. Eğer kolesterol testi yaptıracaksanız sağlıklı sonuç almak için 9 ile 12 saat öncesine kadar bir şey yememeniz gerekmektedir.

Bu test sonucunda kanda bulunan bütün yağ değerleri tan olarak ortaya çıkmaktadır. Tam kolesterol testi yapak risklerin ortandan kalmasını sağlayacaktır. Eğer çok kilolu iseniz kesinlikle belli dönemlerde bu testi yapmanızı tavsiye ederim. Kolesterol testini 20 yaşından sonra ve 5 yılda bir yapılması gerekmektedir.

Kesinlikle aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa tam kolesterol testi yaptırmalısınız.

 • Ailenizde yüksek kolesterol ya da kalp hastalığı öyküsü varsa
 • Fazla kiloluysanız
 • Fiziksel açıdan hareketsizseniz
 • Diyabet hastasıysanız
 • Yağ oranı yüksek besinler tüketiyorsanız

Test sonuçlarında 200 mg/dL yakın değer ise ideal seviye olduğu anlamına gelir.  200-239 mg/dL sınır olarak bildirilmiştir eğer bu seviyede ise tedbir almanız gerektiği anlamına gelmektedir. 240 mg/dL yüksek kolesterol olduğunu göstermektedir. Değer ne kadar yüksek çıkarsa riskte artmaktadır ve hemen tedaviye başlanmalıdır.

 • Total Kolesterol : 200 mg/dL olmalıdır.
 • LDL Kolesterol  : 130 mg/dL altında olmalıdır.
 • HDL Kolesterol : 40mg/dL  üstünde olmalıdır

Kolesterol testinde bu değerler ayrı ayrı verilmektedir.

Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız

Kolesterolü düşürmek için mutlaka hayat tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değişmeniz gerekmektedir. Eğer kilolu iseniz kilolardan kurtulmalı ve beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

 • Doymuş yağları hayatınızdan çıkarın
 • Balık ve tavuk yerken deri kısmını tüketmeyin
 • Az yağlı yada yağsız et tüketin. Gerekirse bir süre et yemeyin
 • Yağlı yiyecekleri fazla tüketmeyin
 • Her gün bol bol taze meyve ve sebze tüketin.
 • Tam tahıllı gıdalar tüketin.
 • Her gün düzenli egzersiz yapın, bol bol yürüyüş iş yeri fazla hareketsiz kalmayın. Yemek tabaklarını küçültün otobüsten 1 yada 2 durak önce inin ve yürüyün.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Sigarayı bırakın.

Kolesterol nedir, nasıl oluşur

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kilo kolesterol ilişkisi: Yüksek kilolu kişiler mutlaka kilolarından kurtulması gerekmektedir.  Bel çevresi erkeklerde 100 cm, bayanlarda 85 cm’den fazla ise kesinlikle risk altındasın demektir.

Düzenli egzersiz yapmalısınız: Düzenli olarak spor yapma alışkanlığı edinmelisiniz günde en az 30 dakika olmak koşulu ile. Risk grupları içerisinde iseniz bir an önce egzersiz faaliyetlerine başlamalısınız.

Doğal ürünler tüketin: Balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri kolesterolü kontrol altında tutmak için çok etkilidir. Düzenli olarak balık tüketin. Ayrıca keten tohumu tüketmek çok faydalı olacaktır.

Kolesterole iyi gelen bitkiler: Bazı kaynaklar bitkilerde kolesterol olmadığını söylese de bazı kaynaklar ise bitkilerde kolesterol bulunduğu aktarmıştır. Gerçek olasan ile daima bitkisel ürünler hayvansal gıdalar hem daha iyi hemde daha sağlıklıdır.

Kolesterolü düşüren bitkiler ise ceviz, elma, yulaf ezmesi, fındık, badem, yer fıstığı, Brüksel lahanası, üzüm, yeşil çay, domates, enginar, limoni portakal, karpuz, kivi, muz, patlıcan, havuç ayrıca sofranızdan yeşillikleri eksik etmeyin. Yemekleri zeytin yağı ile yapın. Özellikle cevizin kolesterolü düşürmedeki etkisi çok büyüktür.

Her gün bir avuç ceviz faydalı olacaktır. Kepekli ekmek tercih etmeli tuzu azaltmalısınız. Son olarak her gün 2 litre su tüketin.

Yüksek Kolesterolün Tedavisi

Gerekli testler yapıldıktan sonra sizde yüksek kolesterol var ise doktorunuz size bazı reçeteli ilaçlar yazacaktır. Ayrıca tedaviyi desteklemek için kolesterol diyetti ve beslenme düzeni hakkında bilgide verecektir.

Genelde yağlı gıdalarda uzak durmanızı ve düşük yağlı diyetler tüketmenizi söyleyecektir. Zira kolesterol tedavisinde ilaç tek başına etkili değildir. Kolesterolü düşürmek sizin elinizde.

Kolesterol ilaçlarını tüketmenin de ciddi riskleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi en son çare olmalıdır.

Kolesterol nedir, kolesterol belirtileri nelerdir ayrıntılı anlatım videosunu izlemenizi tavsiye ederim

Yüksek kolesterolün belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışırken nedenleri ve bazı kolesterol düşürün yöntemler neler bahsetmeye çalıştım. Bazen yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen kolesterol düşmüyorsa kalıtsal nedenlere bağı olarak yüksek çıkabilir kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Düzenli bir hayat sizi ömür boyu kolesterolden uzak tutabilir. Tavsiyem 5 yılda bir kolesterol testi yaptırmanız ve daima kolesterolünüz kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bu sayede damar sertliği, kalp krizi ve felç olma riski sıfıra iner. Genelde yüksel kolesterol beslenme alışkanlıkların değiştirilmesi ile düşmektedir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/kolesterol-belirtileri-nelerdir/

Yüksek Kolesterol Nedenleri

Genç Ölümlerin Nedeni Yüksek Kolesterol

Kandaki kolesterol seviyesi, iyi kolestrol ve kötü bir iki farklı bileşene dayanmaktadır. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) arter duvarlarında toplanan ve kalp hastalığı riskini artıran kötü kolesteroldür.

İyi kolestrol veya HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kan dolaşımından LDL’yi çıkarmak için işlev görmekte ve karaciğere yeniden işlenmesini sağlamak için taşınmasına yardımcı olmaktadır. LDL sayısı yüksek olduğunda ve HDL sayısı düşük olduğunda, halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla, yüksek kolesterol ortaya çıkmaktadır. (1)

Yüksek kolesterol neden olur? Yüksek kolesterole katkıda bulunabilecek birçok faktörü sayabilmek mümkündür. Bazıları yaşam tarzıyla ilgilidir, bu nedenle doktorlar genellikle yüksek kolesterolle mücadele etmek için öncellikle yaşam tarzı değişikliklerini önermektedir. Diğer faktörler, genetik veya diğer tıbbi durumlardan kaynaklanabilmektedir.

Yaşam biçiminin, iyi kolesterol (HDL) ya da kötü kolesterol (LDL) üzerinde rol oynayabilmesine ya da diğer bir değişle kolesterol düzeylerine etki edebilmesine örnek olarak verilecek bazı durumlar şunlar olabilmektedir:

 • Doymuş yağ miktarı açısından yüksek bir diyet
 • Hareketsiz olmak
 • Fazla kilolu ya da obez olmak
 • Geniş bir bel çevresine sahip olma
 • Sigara içmek (2)

Yüksek kolesterolünüz varsa, diyetisyenin ilk olarak inceleyeceği şey yaşam biçimi faktörleridir. Bu faktörler üzerinde bazı değişiklikler yapmak oldukça yardımcı olacaktır. Yaşam tarzınızın yüksek kolesterol riskinizi artırabileceği çeşitli alanlar bulunmaktadır ve bunlara aşağıdakiler dâhildir:

Diyet

Örnek vermek gerekirse, yumurta ve karaciğer gibi kolesterol içeren gıdalar yıllar boyunca yüksek kolesterol hastalarına tavsiye edilmemekteydi, ancak, zamanla anlaşıldı ki, aslında bu tür gıdaların yüksek kolesterol düzeyleri üzerinde çok fazla etkisi bulunmamaktadır ve kişi tüketmekten keyif alıyorsa, bu gıdaları tüketmesinde bir sıkıntı yoktur.

Diğer yandan, diyetinizdeki asıl suçlunun doymuş yağlar olması daha muhtemeldir. Doymuş yağ, turta, kek, katkılı tereyağı ve domuz yağı, yağlı et, pastırma ve sosisler, krema ve peynir gibi tam yağlı süt ürünleri gibi gıdalarda bulunan bir yağ türüdür. (3)

Fazla Kilolu ya da Obez Olmak

Fazla kilolu olmak, kişinin daha yüksek kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid seviyelerine ve daha düşük seviyede iyi kolesterole (HDL) sahip olma riskini artırmaktadır. Aynı zamanda, göbek bölgesi çok yağlı olan kişiler ve geniş bir bel çevresine sahip olan kişilerde yüksek kolesterol görülme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle, kalp rahatsızlığı riski de aynı oranda artmaktadır.

Fiziksel Hareket Eksikliği

Düzenli fiziksel aktivite eksikliği, kötü kolestrol seviyenizi artırabilir ve daha aktif bir hale gelmek, kötü kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir. Daha aktif hale gelmenin kolesterolü nasıl düşürdüğü tam olarak belli olmasa da, genellikle yüksek kolesterol için bilinen bir risk faktörü olan inaktivite (hareketsizlik) ve obezite arasında bir bağlantı bulunmaktadır.

Ayrıca, egzersizin kötü kolesterolün kandan karaciğere hareket etmesine yardımcı olan enzimleri uyararak safra haline dönüştürülebileceği veya atık olarak atılabileceği düşünülmektedir. Ne kadar çok egzersiz yapılırsa, vücut o kadar çok kötü kolesterolü doğal bir şekilde yok edebilmektedir. (4)

Aşırı Alkol Tüketimi

Her ne kadar ılımlı miktarda alkolün kolestrol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği düşünülse de, tersine aşırı dozda alkol de kötü kolesterolü yükseltebilmektedir.

Düzenli olarak, büyük miktarda alkol içmek, kolesterol ve trigliserid seviyenizi artırabilir.

Diğer yandan, aşırı alkol tüketimi kan basıncınızı artırırken, kalp krizi ya da felç gibi daha ciddi sağlık sorunları riski de oluşturabilmektedir.

Sigara İçmek

Sigara, kolesterol düzeylerini etkilemektedir çünkü sigara içinde bulunan ve akrolein adı verilen bir madde aynı zamanda, HDL kolesterolün karaciğere yağ birikintileri taşımasını önleyen bir kimyasaldır.

Bu durumda, atardamar duvarlarınızda birikebilir ve arterlerinizi daraltarak ateroskleroza (damar sertliği) neden olabilir. Sigara içmek aynı zamanda HDL kolesterol düzeylerinizi de düşürmektedir.

(5)

Diğer Faktörler

Yüksek kolestrol riskinin artmasına neden olabilecek bazı sağlık koşulları bulunmaktadır. Onları şöyle sıralamak mümkündür:

 • 2 tip diyabet
 • Zayıf bir tiroid
 • Böbrek ve karaciğer hastalığı

Bazı ilaçların kullanımı da kolesterolü etkileyebilmektedir. Bu ilaçlar şunları içermektedir:

 • Diüretikler
 • Kortikosteroidler
 • Östrojen
 • Beta blokerler
 • Bazı bağışıklık sistemi bastırıcıları

Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız, muhtemelen bu durumda kolesterol düzeylerinizi takip altına almanız gerekecektir.

Kişi yaşlandıkça kolesterol düzeylerinin artması doğaldır. Kadınlar bazen menopozdan sonra kolesterol seviyelerinde bir yükseliş yaşayabilmektedir.

Yakın aile bireylerinizin herhangi birinde, erken yaşta, felç ya da koroner kalp hastalığı yaşanmışsa, yüksek kolesterolünüz olma olasılığı yüksektir. Erken yaş normalde 55 yaşın altında olan yakın bir erkek akraba (baba veya erkek kardeş) veya 65 yaşın altındaki bir kadın akraba (anne ya da kız kardeşi) anlamına gelmektedir. (6)

Yüksek Kolesterol Nedir?

Vücut, birçok hormon, D vitamini ve yağ sindirimine yardımcı safra asitlerini üretmek için kolesterole ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak için kandaki kolesterolden az miktarda alınması yeterlidir.

Eğer kişinin kan dolaşımında çok fazla kolesterol varsa, bu aşırı kolesterol fazladan kalbe ait koroner arterler, beyindeki karotis arterler (şah damarı), bacaklara ve bağırsaklara kan sağlayan arterler de dâhil olmak üzere arter duvarları boyunca biriktirilebilmektedir.

Kolesterol birikintileri, arterlerin daralmasına ve tıkanmasına neden olmakta, vücudun kan akışını düşürmekte ve belirli bölümlerinde belirtiler ve plakların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. (7)

Yüksek Kolesterol Nedir? daha fazlası için

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Yüksek kolesterol sıklıkla sessiz katil olarak adlandırılmaktadır, çünkü çoğu insan yüksek kolesterol başlangıcında gözle görülür herhangi bir belirti yaşamamaktadır. Yüksek kolesterol nasıl anlaşılır? Yüksek kolesterolün belirtileri şunlar olabilmektedir:

 • Angina – kalbi besleyen bir veya daha fazla arterin daralmasından kaynaklanmaktadır
 • Kalp krizi – kalbi besleyen atardamarların birinde meydana gelen tıkanıklığın bir sonucudur
 • Felç – boyun veya beyindeki damarlardan birinde meydana gelen tıkanıklığın bir sonucudur
 • Bacak kaslarını besleyen bir atardamar tıkanmasından kaynaklanan ağrı

Bu belirtiler, kalp ve dolaşım hastalığının varlığına da işaret etmektedir. (8)

Yüksek Kolesterol Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Yüksek Kolesterol Tedavisi

Kolesterol düzeylerini tedavi ile düşürmek koroner arter hastalığı, kalp krizi, felç ve diğer bozuklukların gelişme riskini azaltmaktadır.

Kolesterol nasıl geçer? Sağlıklı bir yaşam tarzı, yüksek kolestrol seviyesine karşı en iyi savunmayı sağlamaktadır. Böylece, koroner arter hastalığına bağlı diğer risk faktörlerine karşı da önlem alınmış olur. Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri, yüksek kolesterolün idaresinde genel tedavinin önemli bir parçasıdır:

 • Doymuş yağ ve kolestrol açısından düşük bir diyet uygulayın
 • Çok çeşitli sebzeler, kepekli tahıllar, meyveler, kuruyemişler ve baklagilleri yiyin
 • Fiziksel aktivite düzeyinizi yükseltin
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun
 • Alkol tüketimini sınırlayın
 • Sigarayı bırakın

Bazı durumlarda, yüksek kolesterol tedavisi için ilaç tedavisine başvurabilmektedir. (9)

Yüksek Kolesterol Ameliyatı

Yüksek kolesterol için belirli bir ameliyatla tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak, bazı koşullarına müdehale edilerek yüksek kolesterolü engellemek mümkündür. Örneğin, yüksek kolesterolün nedeni obezite ise, bariatrik cerrahi (obezite ameliyatı) düşünebilmektedir. (10)

Yüksek Kolesterol İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yüksek kolesterol teşhisi ve tedavisi için aile hekimine, iç hastalıkları uzmanına, kalp hastalıkları uzmanına (kardiyolog) ya da bir diyetisyene başvurabilirsiniz. (11)

Bilgi almak için bakınız: Yüksek Kolesterol Tedavisi

Источник: https://www.acil.net/yuksek-kolesterol-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.