Genç Yaşta Kalp Krizinden Sonra İkinci Hayat

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Genç Yaşta Kalp Krizinden Sonra İkinci Hayat

Gençlerde kalp krizi son zamanlarda sıklıkla görülmektedir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve terleme gibi belirtileri daha önceden olacağı gibi ani kalp krizi geçirerek kalbi duran hastalarda bulunmaktadır.

Genç Yaşta Kalp Krizi

Genç insanlarda da kalp krizi görülmektedir. Daha çok gençlerde kalp krizi yaşlılarda olduğu gibi kalbi beslemekte olan atar damarlardan bir tanesinin kolesterol, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerden dolayı yükselmesi neticesinde ortaya çıkacak olan plakların oluşması sonucunda kalp atardamarında tıkanma meydana gelecektir.

Bu tıkanma oluşması sonucunda kalbe kan akışını engelleyecek olduğundan kalbin oksijensiz kalmasına bu nedenle de kaslarda hücre ölümünün gerçekleşmesine neden olacaktır. Hastanın koroner atardamarında oluşmaya başlayan bu plakların damarı tıkarken bazı belirtiler verecektir.

Bazı kişilerde de hiçbir belirti olmadan sessiz bir şekilde ilerleyecektir.

Genç Yaşta Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizinin belirtileri her zaman için göğüs ağrısı ile başlayacaktır. Bu ağrının kollara, omuzlara, boyun ve hatta çeneye kadar yayılacaktır.

Kişinin sağ ve sol koluna yayılan ağrı zaman zaman karıncalanma ve uyuşma olmasına neden olacaktır. Nefes darlığı sıklıkla görülecek, kişinin en ufak bir efor harcaması durumunda soluk soluğa kalmalarına neden olacaktır.

Kişilerde terleme görüleceği gibi sindirim sorunları da sıklıkla yaşamalarına neden olacak bir durumdur.

 • Mide yanması;
 • Üst karın ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma.

Kalp krizi geçiren bir kişinin hayatı içerisinde gizli kalp sorunu yaşamakta olduğu zaman koroner damarların  plak ile dolarak tıkanması durumunda, kan akışında azalma ve en sonunda da hiç gitmeyeceğinden kalp krizi oluşacaktır.

Bu durumda insanların bazılarında yukarıda yazılan belirtiler ortaya çıkacakken, bazı kişilerde ise herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır.

Eğer ailenizde kalp krizi riski taşıyan birisi varsa kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri

Gençlerde kalp krizi yaşamalarının nedenleri arasında kişilerin sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olmaları vardır. Özellikle kötü beslenme sonucunda birçok kişi kalp sağlığını tehye atmaktadır. Bu durum kişinin genç yaşta kalp krizi geçirmesine neden olmaktadır.

 • Yüksek tansiyon;
 • Yüksek kolesterol;
 • Sigara içmek;
 • Diyabet;
 • Kötü beslenme;
 • Kişilerin çok fazla kilolu olmaları;
 • Hareketsiz bir yaşama sahip olmaları;
 • Aşırı alkol tüketimi.

Sıklıkla erkeklerde genç yaşta kal krizinin olma riski çok fazla olmaktadır. Bunun yanında kişinin hayatı içerisinde stres olması da kişinin kalbini derinden etkileyecek ve ayrıca kişinin kalitesiz uyku uyumaları da bu duruma neden olacaktır.

Hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı yaşamakta olan kişilerin kalp kası hücreleri ile karakterize edilen bir kalıtsal durum olmaktadır. Genişleme olacağı için ventriküllerin de duvarlarının kalınlaşmasına neden olacaktır. Bu durumda kan akışının engellenmesine neden olacaktır.

Çocukluk yaşta geçirilen bir enfeksiyon hastalığı sonucunda koroner arterlerin etkilenmesi durumunda oksijen açısından zengin olan kalbin ciddi oranda oksijensiz kalarak kalp krizinin olmasına neden olacaktır.

Nasıl ki kişilerin hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmaları kalp krizini tetikliyorsa aşırı egzersiz yapmanın da kalp krizine neden olacağı unutulmamalıdır.

Genç Yaşta Kalp Krizi Tedavisi ve Önleme

Genç yaşta kalp krizi geçiren, kalp hastalığına sahip olan bir kişinin kalp krizi geçirmesini önlemek yaşlılarda olduğu gibidir. Kişilerin yaşam tarzında değişiklik yapması gerekmektedir. Sigara tüketiminden uzak durması gerekmektedir.

Kişilerin hareketsiz yaşama bir dur demeli ve her gün düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Kilo fazlası olan kişilerin bu durum karşısında sağlıklı bir diyet yapması gerekmektedir.

Alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir.

Stres insanın kalp sağlığını derinden etkilemektedir. Bu durum karşısında birçok insan kalp sağlığını ciddi oranda tehye atmaktadır. Bu nedenle kişinin yaşam tarzında değişiklik yaparken hayatından stresi de çıkarması gerekiyor.

Yüksek tansiyon hastalarının özellikle yemeklerinden tuzu azaltmaları gerekmektedir. Katı yağ ya da hayvansal yağ yerine her zaman sızma zeytinyağı tercih etmeniz gerekmektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz kolesterolün normal değerlerde olmasını sağlayacaktır.

Kişilerin koroner damarlarında eğer ki daralma tespit edilmesi durumunda doktor tarafından verilen reçete edilen ilaçları düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir.

Kişinin işlenmiş yiyecekleri, paketlenmiş ürünleri tüketmemesi, bunun yerine süt ve süt ürünlerini tercih etmeleri çok önemlidir. Ayrıca balıkta bulunan omega-3 yağ asidinin kalp sağlığına faydaları ise çok fazladır. 

Gençlerde de eğer ki koroner atar damarların tıkanması sonucunda ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale yapılmaktadır. Hastanın daha çok damar tıkanıklığını açmak amacıyla balon anjiyoplasti yöntemi uygulanacaktır. Stent yerleştirilmesi ile birlikte damarların açılması beklenmektedir. Stent ve anjiyo sonuç vermemesi durumunda bypass ameliyatı yapılması da söz konusu olacaktır.

(1 votes, average: 4,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/genc-yasta-kalp-krizi.html

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri

Genç Yaşta Kalp Krizinden Sonra İkinci Hayat

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri Kalp Krizinin Nedenleri – Bu makaledeki notlar: kalp krizi nedenleri genç yaşta kalp..

Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi.

Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, yaptığı açıklamada, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, ”Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırdık. Ama şimdi 20’li yaşlarda kalp krizi vakaları gördüğümüz zaman şaşırmıyoruz” dedi.

Sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının artık düşmeye başladığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

”Yani genç yaşlarda fazla ve sık şekilde kalp krizi görmekteyiz. Tabii kalp krizini şu şekilde tanımlayabiliriz. Kalbi besleyen koroner damarlardaki plakların yırtılıp üzerine pıhtı bağlayıp aniden kanın kesilmesi, kalbin beslenememesi sonucu oradaki kalp dokusunun ölmesi.

Eğer bu damar aniden hızlı miktarda açılamazsa kriz çok büyük boyutlara ulaşmakta. Bunun risk faktörleri var, her insanda kalp krizi gelişmiyor.

Hipertansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara içimi, erkek cinsiyet, genetik faktörler, stres, kolesterol yüksekliği gibi faktörler bu riski artırıyor.”

SPORCULARDAKİ ANİ ÖLÜMLER

Genç ölümlerin belirli bir kısmının kalp krizi ile olmadığını da anlatan Çelik, ”Bunun başka nedenleri de var. Tıpta ani kalp ölümü diyoruz. Ani kalp ölümünün de 30 yaş altında yıllık görülme riski yüzbinde 50-60 civarında” dedi.

Bunların yüzde 90 kadarının yapısal bir kalp hastalığına bağlı olarak geliştiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

”Bunlar neler? Mesela doğuştan kalbi besleyen koroner damarların yanlış yerden çıkması veya kalbin kalınlaşmasına bağlı kalbin beslenememesi ya da bado spazm dediğimiz kokain kullanımına bağlı kalp damarlarının daralması veya kalp kapakçıklarındaki darlıklara bağlı nedenlerden dolayı insanların ani ölümü. Mesela spor müsabakası sırasında aniden yere düşüp ölüyor sporcu. Bunun nedeni çoğunlukla kalp krizi değil.”

Kalp krizi yaşının giderek düştüğünü, bu riski düşürmek için sigarayı bırakmanın, diyet ve egzersiz yapmanın önemli olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

”Bu sporcularda görülen ani ölümü önlemek, açıkçası bunlar doğuştan sebepler olduğu için bunların gelişimini önlemek mümkün değil. Fakat maraton koşucuları gibi ciddi miktarda efor harcanarak yapılan sporlar için bu aktiviteler öncesi kalp muayenesi, EKG çekimi mutlaka gerekir. Bu yapısal hastalıkları tespit etmek mümkün.”

Kalp Krizi Riskini Arttıran Sebepler

Korku ve endişe kalp krizi riskini yüzde 40 artırıyor…

ABD’deki araştırmaya göre, korku ve endişenin yarattığı etki, kalp kaslarında soruna yol açıyor

Bu da kalp krizi riskini yüzde 30-40 artırıyor. Uzmanlar “Korku ve endişenin tepkisi sinirlenmeye benzese de sinirli insanların kriz riski, endişelilerden daha düşüktür” diyor.

Ani Ölüm Nedeni: Kalp Krizi

Türkiye’ye yılda 200 bin kişi, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkan kalp sorunları, genç yaşlarda da hızla artıyor.

Trafik kazalarını 30’a katlayan kalp krizinin en temel sebebi, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam. Kalp hastalıklarında genetik faktörlerin de etkisi büyük. Bunun için ailesinde ani ölüm hikayesi bulunanların daha dikkatli bir yaşam sürmesi öneriliyor.

Çoğu kez ölüm sebebi olarak nitelendirilen “kalp krizi” tanımlaması kısmen doğrudur. Kalbi besleyen damarlarda (koroner damarlar) meydana gelen ani tıkanma yani kalp krizi, gerçekten de ani ölümle sonuçlanan kalp hastalıkları içinde %75-80 oranı ile başı çeker.
Tüm bu istatistikler ani kalp ölümlerinin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin anahtarıdır.

Kalple ilgili ölümlerin büyük kısmını oluşturan koroner kalp hastalığı, aynı zamanda tüm dünyada ölümlerin en önde gelen sebebidir. Koroner kalp hastalığının önlenmesi, bu arada bu rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesi, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına bağlıdır.

Kalp damarlarında daralma ve tıkanmaya yol açan birçok neden arasında en önemlileri;

* Sigara * Hipertansiyon, * Şeker hastalığı,* Kolesterol yüksekliği

* AİLESİNDE erken yaşlarda ortaya çıkan koroner damar hastalığı öyküsünün olmasıdır.

Источник: https://www.notusta.com/genc-yasta-kalp-krizi-nedenleri-13657/

Kalp krizi geçiren kişi cinsel ilişki yaşayabilir mi?

Genç Yaşta Kalp Krizinden Sonra İkinci Hayat

Medical Park Fatih Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Bitigen, sağlıklı yaşam tarzı ile felç ve kalp krizi riskinin yüzde 80 oranında azaltılabileceğini belirterek, “Hastalar krizden sonra, ‘Cinsel hayatıma nasıl devam edebilirim?’ diye soruyor. Çapkınlık kesinlikle yasak, hafif kalp krizi geçirene bir hafta sonra cinsellik serbest” dedi.

Kalp krizi deyince aklımıza ilk olarak göğüs ağrısı gelir. Ama birçok insan özellikle şeker hastaları ve kadınlar göğüs ağrısı olmadan da kriz geçirebilirler.

Kiminde yorgunluk, mide bulantısı gibi şikâyetler olur, kalp krizinden şüphe edilmezse atlanabilir. Kiminde ise hiçbir şikayet olmaz. ‘Sessiz infarktüs’ denen bu durum ağrılısı kadar tehlidir. Medical Park Fatih Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

Atila Bitigen, kalp krizi ve sonrasında yapılacaklarla ilgili merak edilenleri anlattı.

Bu belirtileri dikkate alın!

Damarlardaki kolesterol plaklarının çatlaması ile kan pıhtısı oluşarak kalbi besleyen damarların tıkanması kalp krizine yol açar. Bu hayati durumun nerede başımıza geleceği bilinmez, evde işte yatakta veya çalışırken olabilir. Kalp krizinin en fazla görülen belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

* Göğüste bir ağrı ya da rahatsızlık,

* Nefes alamama, boğulma hissi,

* Panik ve ölüm korkusunun eşlik ettiği soğuk terleme,

* Mide ağrısı, hazımsızlık şeklinde belirti verebilir ya da göğüs ağrısına eşlik eden bulantı eşlik edebilir,

* Ani yorgunluk hissi, daha çok yaşlı hastalarda şuur kaybı görülebilir.

Kalbe giden yol mideden geçiyor

Kalp krizi, felç ve bacak damar tıkanıklığının en önemli sebebi ‘ateroskleroz’ yani halk arasında bilinen adıyla damar sertliğidir.

Hastalığa neden olan bazı sebepler değiştirilebilir ve değiştirilemez olarak ikiye ayrılır. Yaş, cinsiyet ve aile hikâyesi gibi genetik miras değiştirilemez.

Ancak sağlıklı yaşam tarzı gibi önlemlerle felç ve kalp krizi riski yüzde 80 oranında azaltılabilir.

Kolesterol, damar sertliğinin en önemli sebebidir. Kolesterol yüksekliğine, tansiyon, şeker ve sigara kullanımı da eklenince risk çok daha yüksek olur.

Tuzdan fakir liften zengin, balık ve zeytinyağının temel olduğu Akdeniz tipi beslenme en fazla önerilen diyettir. Kilo kontrolü, egzersiz veya ilaçla kolesterol düzeyinin düşürülmesi hayati önem taşır.

Ülkemizde genç yaşta kalp krizi geçirme riskinin Avrupa’dan yüksek olmasının sebebi, sigara veya nargile gibi tütün ürünlerinin kullanılmasıdır.

Doktora sorun, utanmayın!

Hastaların çoğu, krizi atlattıktan sonra ‘Nasıl beslenmeliyim?’ ve ‘Cinsel hayatıma nasıl devam edebilirim?’ sorularını yöneltiyor. Ağır kalp krizi geçirmiş, efor kapasitesi kısıtlı, yatakta uyurken bile nefes darlığı çeken hastalara cinsel aktivite önermiyoruz.

Hasta hafif bir kalp krizi geçirmiş ve efor kapasitesi iyiyse, stent takıldıktan 7 gün sonra cinsel ilişkiye izin veriyoruz.

Fakat gece hayatı, çapkınlık gibi kalbi aşırı zorlayan heyecanları ise kesinlikle yasaklıyoruz. Cinsel performans arttırıcı ilaçları da ilk 6 ay kullandırmıyoruz.

Hastalarımız için mahrem olan bu konuları doktorlarıyla açık konuşmasını ve uyarılarına kulak vermesini öneriyoruz.

Hafta iki kez balık yiyin

Yanlış beslenme alışkanlıkları, kalp ve damar hastalıklarının en önemli tetikleyicilerinden biridir. Bu nedenle yaşam tarzınıza özen göstermeniz gerekir:

– Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın,

– Yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirin,

– Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanlarını tercih edin,

– Beslenmenizde balığa daha çok yer verin, (Haftada en az 2)

– Kırmızı eti sınırlı tüketin. Salam, sosis, jambon, sucuk gibi tuz ve katkı madde oranı yüksek gıdalardan kaçının,

– Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin,

– Tam tahılları ve ürünlerini tercih edin, (Kahvaltılık tahıl ürünleri, kepekli, yulaflı ekmekleri, bulgur, makarna, pirinç gibi nişastalı besinler vb.)

– Kuruyemişten zengin beslenin,

– Şekerden kaçının, tuzu azaltın,

– Sigaradan kesinlikle uzak durun,

– Stres kalp hızı ve tansiyonu artırıyor. Bu nedenle kavga veya tartışmaya girmeyin.

Kürek çekin, gülle atmayın

Kalp krizi atlattıktan sonra tempolu bir saatlik yürüyüş, koşu, kros, yüzme, kürek çekme gibi hareketli sporları yapabilirsiniz. Ancak halter, gülle, vücut geliştirme ve ağırlık kaldırma gibi sporlar kalp açısından faydalı değildir.

Kalp hastalıkları kadın ve erkeklerde birinci ölüm nedeni

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/kalp-krizi-cinsel-iliski/

Genç yaşta görülen kalp hastalıklarına dikkat!

Genç Yaşta Kalp Krizinden Sonra İkinci Hayat

Gençlerde en sık görülen kalp hastalıkları iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta; kalbin delik olması, damarların ters çıkması, kapakçık fonksiyon bozuklukları gibi doğuştan gelen anomaliler yer almaktadır. Bu hastalıklar çocuklarda hiç bulgu vermeden genç yaşlara kadar sessizce ilerleyebilir.

Gençlerde ortaya çıkan ikinci gruptaki hastalık ise koroner arter hastalığıdır. Bu durum doğuştan gelen hastalıklara oranla çok daha nadir görülmektedir. Koroner arter hastalığı da bazı durumlarda doğuştan geliyor olabilir.

Doğuştan gelen koroner arter hastalığında kalbi besleyen koroner damarlar adalelerin arasında yer almaktadır. Kalp kuvvetli kasıldığı zaman damarı kapatabildiği için bu hastalarda ağır egzersizler göğüs ağrısına neden olabilmektedir.

Genç sporcularda görülen ani ölümlerin nedeni çoğu zaman bu duruma bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sporcularda ani ölümlerin diğer bir nedeni de doğuştan aort darlığıdır.

Damarlardaki kolesterol birikimi 25 yaşından itibaren başlıyor

Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasındaki başlıca sebeplerden biri, damar sertleşmesine yol açan kolesterol birikimidir. Yapılan bazı araştırmalar bu birikmenin 25 yaşından itibaren ince çizgilenmeler şeklinde çok hafif de olsa başladığını göstermektedir.

Günümüzde artık 30-35 yaşlarında koroner arter hastalığından stent takılan ya da ameliyat olan hastalar karşımıza çıkmaktadır. Bu yaşlarda hastalar göğüs ağrısı gibi şikayetlerle doktora başvurduklarında detaylı muayene edilmeli ve aile öyküleri irdelenmelidir.

Ailesinde erken yaşlarda koroner arter hastalığı varsa bu hastada da olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kolesterol mekanizmasındaki bazı bozukluklar genetik olarak aile bireylerine devredilmektedir. Çoğu genç yaştaki hasta bu tür genetik kolesterol metabolizması bozukluklarını taşımaktadır.

Kadınlarda hormonlar menopoz dönemine kadar koruyucu bir faktör olsa da bu bozukluğu taşıyan kadın hastalarda da 30-35 yaşlarında koroner arter hastalığı görülebilmektedir.

Sessiz kalp hastalıklarına dikkat!

Çocuklarda kapak hastalıkları dikkat istiyor!

Doğuştan gelen kalp hastalıklarının çocuklardaki en önemli belirtileri; çarpıntı, çabuk yorulma ve yaşıtlarından geri kalmadır. Çocuklardaki kalp kapak hastalıkları kritik değerlere ulaşmadıkları sürece sadece takip edilmektedir.

Darlık kritik değerlere ulaşırsa öncelikle kapak açılmaya çalışılmaktadır. Bunun nedeni kapak değişiminin çocukluk çağında kesin çözüm olmamasıdır. Erişkinlik dönemine gelmeden takılan kapak çocuk büyüdüğü zaman küçük kalacağı için bu yaşlarda mevcut kapağı korumak gerekmektedir.

Kapak değişiminin zorunlu olduğu durumlarda ise bir takım özel yöntemlerle mümkün olan en büyük kapak takılmaktadır. Darlıkların tedavisinde ilk müdahale çoğu zaman balonla genişletmedir. Balonla iyi bir genişleme sağlanırsa bazı durumlarda hasta tamamen iyileşebilmektedir.

Doğuştan gelen kalp hastalıklarının tedavisinde cerrahi yöntemler hasta erişkin oluncaya kadar genellikle ötelenmektedir.

Sıkışan damarların tedavisinde cerrahi başarılı sonuç veriyor

Koroner arter tedavisinde ise öncelikle egzersiz testi yaparak kalbi besleyen damarların ciddi bir beslenme bozukluğuna yol açıp açamadığına bakılmaktadır. Ciddi bir beslenme bozukluğuna neden olan darlık varsa, hastaya çocuk yaşta olsa bile anjiyo yapılması gerekmektedir.

Anjiyo sonucuna göre çok ciddi sıkışma varsa üzerinden geçen adale bandı cerrahi yöntemlerle kesilerek serbest hale getirilmektedir. Eğer çok ciddi bir sıkışma yoksa egzersiz kısıtlaması ve düzenli kontrollerle hastanın erişkin yaşlara gelmesini sağlanmaktadır.

Sıkışan damarlarda nadiren stent de çözüm olabilse de, çoğu zaman cerrahi gençlerde daha sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi damarın içine konulan stendin de daralmalara yol açabilmesidir.

Doğuştan gelen kalp hastalıklarını önlemek için yapılabilecek bir şey olmasa da ailelerin çocuklarını bu hastalıkların belirtileri açısından yakından gözlemlemeleri önemlidir. Hastalığı erken fark etmek; egzersiz düzeyinin kalbi zorlamayacak şekilde ayarlanmasını ve doğru zamanda gecikmeden müdahale edilmesini sağlayacaktır.

Koroner arterden korunmak için ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme alışkanlıklarıdır. Akdeniz tipi sebze ve beyaz et ağırlıklı beslenme alışkanlıkları çocuğa kazandırılmalıdır. Çocuklar ve gençler kolesterol oranı yüksek olan donmuş ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır.

Ayrıca hareketli yaşam için günde 5000 adım atmak alışkanlık haline getirilmelidir. 5000 adım yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafeye denk gelmektedir. Genetik mirasımız günde yaklaşık 8 kilometre yürümeye denk gelecek bir egzersizi gerektirmektedir. Bu nedenle gençler doktor muayenesinden geçtikten sonra uygun bir egzersiz programı uygulamalıdır.

Kalp sağlığını korumak için sigardan kesinlikle uzak durulmalı ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/genc-yasta-goruelen-kalp-hastaliklarina-dikkat/

Kalp krizinden sonra hayat – kalp krizi sonrasında nasıl yaşanır?

Genç Yaşta Kalp Krizinden Sonra İkinci Hayat

Bir kalp krizinden sonraki yaşam harika bir armağandır, çünkü birçokları için, hastalık ölümcül olur. Ancak, hastaneden ayrılan bir kişi yeni bir yaşam tarzı, yeni bir devlet ve daha önce farkında değildi bu durumu bekliyor. Şimdi pratikte yeni bir şekilde yaşamayı öğrenmek zorundayız.

Kalp krizi sonrasında nasıl yaşanır? Nelerden kurtulmalıyım ve alışkanlığımla ne yapmalıyım? Bu sorulara cevap vereceğiz, kalp krizinden sonra nasıl yaşayacağınızı söyleyeceğiz, tavsiyemiz yalnızca kalp krizi geçiren insanlara değil yakınlarına da faydalı olacaktır.

Rehabilitasyonun süresi ve üretkenliği, hastalığın ciddiyetine ve tavsiyelerin ne derece dikkatle takip edildiğine bağlıdır.

Kalp krizinden sonra yeni hayat

Hasar görmüş kalp üzerinde zararlı etkileri olduğundan bazı şeyleri, vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar vardır. Her şeyden önce, kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir.

Tabii ki sigara içmekten bahsediyoruz, bu da kalp krizi geçirildiğinde sağlıklı bir insanın hayatını seçiyor ve sigaradan vazgeçmeden başka bir hazırlık yapabilirsin.

Doktorlar, sigaranın ikinci bir kalp krizi riskini iki kat artıran böylesine zararlı maddeleri bulunduğuna dikkati çekiyor.

Fiziksel aktivite gereklidir, ancak aynı zamanda tüm eylemler büyük bir titizlikle yapılmalıdır ve yükü yavaş yavaş artırmanız gerekir. Düzenli fiziksel aktivite kalp krizinden sonra hayatın önemli bir parçasıdır. Kalp krizinden sonra yaşam durduğunu düşünmeyin – devam ediyor.

Minimal fiziksel aktivite – temiz havada yürürken, merdivenden tırmanıyor tabii ki, gitmeyen güç kardiyo yükleri hakkında. Fakat bu faaliyeti sadece doktor tavsiyesi üzerine başlatabilirsiniz. Kalp kapakçılığı ile ilgili sorun yaşayan kişilerin kalbi fiziksel aktivite şeklinde yüklemeleri önerilmez.

Başka durumlarda, bir kalp krizinden sonra, fiziksel hararetin yapılması yeterlidir. Tüm eylemler kademeli ve düzenli olmalıdır ve yalnızca bu durumda hastalığın olumlu sonuçlarını elde edebilirsiniz. İlk yük hastalıktan 6 hafta sonra yapılabilir.

Açık havada günde 203 dakika yürüyüş yapmak kolaydır, sürelerini ve fizik egzersizlerini takviye ederek arttırabilirsiniz. Gençlerin vücudu, yaşlılar hakkında söylenemeyen kalp kasının işleyişini (enfarktüs şiddetine bağlı olarak) tamamen geri yükleyebilir.

Tansiyon seviyesini izlemek gereklidir. Kalp krizinden sonra, alttaki bir kalp 90 mm Hg'dan yüksek olmamalı ve üstteki 130 mm Hg'den yüksek olmamalıdır.

Kalp krizinden sonra beslenme özellikleri

Her gün en az 5 porsiyon çeşitli meyve ve sebzelerde bir kural koymak zorunludur . Sadece taze ürünler değil, aynı zamanda dondurulmuş, kurutulmuş olabilir. Bunlar yararlı vitaminler, mikro elementler açısından zengin olup, kalbin aktivitesini düzeltmek için gereklidir.

Sebze kökenli yiyeceklerin miktarını artırmak için yağ bölümlerini azaltmanız gerekir.

Sosisler, tereyağı, etli turtalar, sert peynir, çikolata, yağlı gıdalar, hurma ve hindistancevizi yağını içeren ürünler içeren doymuş yağ içeren diyet ürünlerinden dışlamak daha iyidir.

Fakat balık, fındık, avokado, ayçiçeği, kolza tohumu ve zeytinyağı içerisindeki doymamış yağlar aksine vücuda faydalı bir etkiye sahiptir.

İkinci ataktan kaçınmak ve kalp krizinden sonra yaşam kalitesini artırmak için kandaki kolestrol seviyesini düşürmeye çalışmanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Fasüler ve fındık ete mükemmel bir alternatif olabilir. Avantajları, zararlı kolestrol içermez ama aynı zamanda esansiyel proteinler bakımından zengindir. Haftalık diyette 4 porsiyon baklagiller, tohumlar ve fındıklar bulunmalıdır.

Daha az tuz ! Tuzun dokulardaki sıvıyı koruduğu bilinmektedir, bu nedenle kan basıncında bir artış vardır. Fakat bu, tatsız tekdüzeli yiyecek yemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Yiyecek, yiyeceklere faydalı ve lezzetli baharatlar eklerseniz, nane, fesleğen yemekler için benzersiz bir lezzet ve aroma verecekseniz, parlak aromalı olabilir. Ketçap kullanmayı bırakmak daha iyi.

Mayonez ve diğer işlenmiş ürünler, çünkü tuz içeriği yüksektir.

Yağlı et, yağ, alkol, tuzlu yiyecekler, sosis, kahve ve güçlü çay, hardal, mayonez, ketçap ve sakatat kalp krizinden sonra yasaktır .

Tahıl, meyve, sebze, makarnalık buğday ürünü, yağsız et, deniz ürünleri, meyve jöle, siyah ekmek, kurutulmuş meyveler gibi kalp krizlerinden sonra diyetinize besin eklemek gerekir .

Kalp krizinden sonra normal hayata nasıl döneceksin

Enfarktüs – Bu, sevdiğiniz eseri, ze veren sınıfları bırakmanız gerektiğini ifade etmiyor. Sonuçta, tüm bunlar yaşamakta yardımcı olur, her dakikayı anlamlı ve ilginç olarak yaşatır.

Hastanın ruh haline ve durumuna bağlı olarak, hastaneden taburcu olduktan 2-3 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Ancak, işe aşamalı olarak dönmek en iyisidir; yarım gün çalışmaya başlayabilir ve işin süresini kademeli olarak artırabilirsiniz.

İşten vazgeçmeyin, çünkü kalp korkusu orta derecede iş yükü ile mutlaka mutluluk duyacaktır.

Kalp krizinden sonra cinsel ilişki

Kalp kaygısı nedeniyle samimiyetten kaçının. Normal seks hayatına dönüş, saldırıdan birkaç hafta sonra olabilir. Ancak yürürken bir sorun çıkmazsa, kendi sağlığınıza odaklanmanız gerekir.

Orta derecede fiziksel hararet ile rahatsızlık hissi yoktur, o zaman cinsel yakınlığın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Erkekler, bir süre erektil disfonksiyona sahip olabilirler, ki bu da ilaç almanın bir sonucudur, ancak sonunda her şey yerlerine oturacaktır.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/zhizn-posle-infarkta-kak-zhit-posle-infarkta_default.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.