Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

içerik

Kalp Yetersizliği Nedenleri ve Kalp Yetmezliğine Bağlı Hastalıklar

Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

Kalp kasının güçlü bir şekilde kanı diğer organlara ulaştırmak amacıyla pompalayamaması sonucunda ortaya çıkacak olan hayatı tehdit eden kronik bir hastalık olmaktadır.

Kalp Yetersizliği

Kalp yetersizliği bir hastalık olarak gelişmeyecek ve birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkacak olan bir sendrom olarak meydana gelecek ve kişilerin hayatını kaybetmesine neden olan bir durumdur.

Kalp yetersizliğinin fizyopatolojik açıdan kalbin kasılma ve gevşemesinde güçsüzlük ortaya çıktığı zaman kan pompalamasında azalma olarak meydana gelecektir.

Kişilerin kalbinin tam olarak görevini yapamaması sonucunda ortaya çıkacak olan, hastalığın en fazla belirtisi olarak kişinin çok çabuk yorulması, nefes almada güçlük çekmesi ve ayak bileklerinde şişkinlik olmasıdır.

Daha çok 65 yaş üzerinde erkeklerde görülecek bir hastalık olsa da, günümüz koşullarında 30 yaşında bir genç bireyin de kalp yetmezliğine yakalanma riski vardır. Bu nedenle de doktorlar her zaman için 30 yaş ve altında olan insanları da uyarıyor ve 30 yaşından daha gençlerde de doktorların kalp yetmezliği tanısı koyacakları unutulmamalıdır. Hafif ya da şiddetli olan kalp belirtileri görülmesi durumunda, kardiyoloji bölümü kalp yetmezliğine bakar. Bu nedenle de muayene olmalıdır.

Kalp Yetersizliği Belirtileri

Kalp yetmezliği bazı kişilerde bir belirti olmadan ortaya çıkacakken bazı kişilerde ise şiddetli ya da hafif belirtiler ortaya çıkmasına neden olur.

Nefes darlığı, sürekli olan ve geçmeyen yorgunluk, bacaklarda ve ayak bileklerinde su toplaması sonucunda şişme sıklıkla görülen en fazla belirtiler arasında olmaktadır.

Mitral kalp yetmezliğinde ve diğer kalp yetmezliklerinde hafif ya da şiddetli olarak şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Kronik ve balgamlı öksürük;
 • Gece uyanma;
 • Karnın şişmesi;
 • İştah kaybı;
 • Hızlı kilo alma;
 • Mide bulantısı;
 • Bayılma;
 • Konsantrasyon zorluğu;
 • Göğüs ağrısı.

Kalp Yetersizliği Nedenleri 

Kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasında koroner damarlarda tıkanıklık olması ya da kişinin kalp krizi geçirmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Kalp yetmezliğinin en yaygın belirtileri arasında ve kan dolaşımını düşürmesine neden olur.

Yüksek tansiyon hastalarının kan basıncının yüksek olması ve yüksek tansiyon hastalarının sıklıkla kalbin vücudunun her tarafında sağlıklı bir şekilde kan dolaşımını tansiyon yüksekliğinden dolayı ulaştırmakta zorlanması sonucunda ortaya çıkacaktır. Yüksek tansiyon hastalarının sıklıkla kalp kasının sert olmasına neden olur.

Miyokardit, kalp kasının iltihaplanmasına neden olan bir virüsün kaynaklanması sonucunda sol kalp yetmezliğine neden olacaktır.

Kalbin valflerinin kalpten doğru bir şekilde kan akışının olmasını ve geriye doğru akmasını engelleyecektir. Eğer ki kalp kusuru olması durumunda ya da kalp enfeksiyonu sonucunda kalbin hatalı bir şekilde kalp kapaklarının oluşması sonucunda ortaya çıkabilir.

Ayrıca kalp yetersizliğinin oluşmasına neden olan hastalıklar arasında diyabet, HIV, hipertiroidizm, hipotiroidizm, hemokromatosis ve amiloidoz gibi kronik hastalıkların oluşması sonucunda da meydana gelebilir.

Kalp Yetersizliği Çeşitleri

Kalp yetmezliği belirtileri yaşamakta olan kişilerin ilk olarak Kardiyoloji doktoruna gitmeleri gerekmektedir.

Hastalığın tanısını koymak için doktor tarafından bir takım testler yapılacak ve kalp yetmezliğinin hangi türü olduğu ve hangi derecede olduğu da yapılan testler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Kalp yetmezliği kronik bir hastalık olmasına rağmen, doktor tarafından yapılan testler sonucunda erken teşhis edilmesi kişilerin hayatını kurtaracaktır.

Mitral Kalp Yetersizliği

Sol ventrikülün daralması ve ventrikülden atriyuma kan sızıntısı sonucunda mitral kapak tamamen kapanmaması sonucunda mitral yetersizlik meydana gelecektir. Mitral kalp yetersizliği romatizmal ateş veya bir enfeksiyondan kaynaklanan çok ciddi bir durum olmaktadır.

Kalp kapağına bağlanmakta olan kasın bir kalp krizinden kaynaklanan bir sorunundan dolayı da mitral kalp yetersizliği olabilir. Sıklıkla oluşması sonucunda hastalarda hırıltılı nefes alışları olacaktır.

Başlangıcı olması durumunda ise hafif belirtiler ortaya çıkacağı gibi hiç belirti olmayabilir.

Sistolik Kalp Yetersizliği

Sol ventrikül kuvvetli kontraksiyon yapamıyor ve pompalama problemi olması durumunda gelişecektir.

Belirtileri daha çok yorgunluk olarak ortaya çıkacak ve kişilerin hayatı içerisinde dinlenmeleri sırasında bile ortaya çıkacak olan yorgunluk belirtileri arasındadır.

Sürekli olarak öksürük, hırıltılı bir şekilde nefes alıp verme ve solunum problemleri, daha çok nefes darlığı ortaya çıkacak ve kafa karışıklı meydana gelecektir. 

Diyastolik Kalp Yetersizliği

Sol ventrikül, gevşememesi ya da tam olarak kan doldurmaması sonucunda pompa yapamaması sonucunda ortaya çıkacak bir hastalıktır. Belirtileri arasında kalp yetmezliğinde en çok görülen hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı gibi belirtiler görülecektir. Başlangıcında belirtileri hafif bir şekilde görülmektedir. İleri evrelerinde ise şiddetli yorgunluk görülecektir.

Gençlerde Kalp Yetersizliği

Kalp yetmezliğinin nedenlerinden biri de tiroid hormonunun eksiliği olan hipotiroidi sonucunda meydana gelecektir. Hastanın hipotiroidi olması sonucunda kalp kasının gücünde ciddi oranda azalma meydana gelecektir. Bu durum 30’lu yaşlarında olan gençleri de etkilemektedir.

Eğer ki hipotiroidi hastalığının tedavisi yapılmaması durumunda damar sertliği gibi çok ciddi olan sonuçların olmasına da neden olacaktır. Ayrıca hipotiroidi hastalığı sonucunda kalpte büyüme olacak ve pıhtı oluşumuna neden olacağı gibi yüksek tansiyon yaşanmasına da neden olur.

Bu nedenle de 30’lu yaşlarına gelmiş olan bir kişinin hipotiroidi dikkat etmelidir.

Koah A Bağlı Kalp Yetersizliği

KOAH hastalığı akciğerlerde oluşan solunum problemi oluşmasına neden olan bir durumdur. Hastalarda sol kalp yetmezliği olması durumunda yüksek tansiyondan ya da koroner damar tıkanıklığından ortaya çıkabilir.

Düşük oksijenli kanın akciğerlere gitmesi sonucunda sol tarafta görülecek kalp yetmezliği görülecektir. Göğüs doktorları KOAH hastalığına bakar.

Kalp yetmezliği sonucunda ya da KOAH hastalığı sonucunda yeterli miktarda oksijenli kan kalbe ulaşamadığında sağ kalp yetmezliğinin oluşması görülecektir.

Kalp Yetersizliğine Bağlı Hastalıkları

Kalp yetmezliği görülmesi durumunda bunun sonucunda kişilerin yaşayacak olduğu kalp yetmezliğine bağlı olarak bir takım hastalıklar yaşanabilir.

Kişilerde meydana gelecek olan kalp yetmezliği sonucunda böbreklere kan akışını azalması durumunda, böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kalbin kan akışını doğru yönde akmasını sağlayacak olan kapakçıklarında sorunlar gelişebilir. Daha çok kalbin büyümesi neticesinde ortaya çıkacaktır.

Kalp ritim sorunlarının oluşması kalp yetmezliğinden potansiyel bir komplikasyon sonucunda olacaktır. Kişilerin karaciğerine fazla bir şekilde baskı uygulaması sonucunda sıvı birikimine neden olacak ve karaciğerin düzgün çalışamamasına neden olur.

Böbrek yetmezliği oluşması sonucunda kişinin diyaliz makinesine girmesi, böbrek fonksiyonlarını diyaliz makinesi sayesinde sağlaması gerekmektedir.

Kalp Yetersizliği Tanısı

Hastalarda herhangi bir kalp yetersizliğinden şüphelenilmesi durumunda yapılacak olan Ekokardiyografi testi sonuçlarında sol ventrikül EF %55 ile %70 arasında olması normal kabul edilmektedir.

 Ejeksiyon Fraksiyonu EF değerinde %30 ya da EF %20 olması gibi bir durumda kalbin pompalama yeteneğinin normalin çok altında olduğu ve yaşamı tehdit edecek seviyelerde olduğu anlaşılacaktır. Ejeksiyon Fraksiyonu EF değerinin %20’nin altında olması demek hastanın ölümüne neden olacak ciddi bir durum olmasına neden olacaktır.

Bu nedenle de %20 altında EF değeri yapılan test sonucunda ortaya çıkması durumunda hastanın vakit kaybetmeden tedavisinin hastane ortamı içerisinde yapılması gerekmektedir. %20 EF değeri tanısının konulmuş bir hastanın ilaç tedavisi ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

%20’nin üzerine çıkması ve hastanın yaşam kalitesini düşürecek olan %20 değeri çok ciddi bir rakam olup hastanın ilerleyen durumlarda kalp nakli bile yapılması söz konusu olabilir. Hasta kalp nakli yapılması sonucunda bir sonra ki test sonucunda EF değerinin %20’nin üzerinde olması beklenecektir. 

Hastalığın teşhisinde kan tahlili de yapılmaktadır. Daha çok kan tahlili yapılma nedenleri kan seviyesinde kalp kasının zayıflamasına neden olacak bir durumun olup olmadığına bakmak amacıyla yapılır. Böbrek fonksiyonları, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonları gibi kan testleri yapılacaktır.

Kalp Yetersizliği Tedavisi

Kalp yetmezliği yaşandığından şüphelenen kişiler hırıltılı nefes alışı ya da hafif belirtileri olması durumunda kardiyoloji doktoruna gitmelidir. Mitral kalp yetmezliğinde ya da diğer kalp yetmezliği tanısı konulup ilaç tedavisi başlandıktan sonra, fayda etmemesi durumunda ve hastalığın ileri aşamaları olduğunda Kalp ve Damar Cerrahı tarafından ameliyat edilecektir.

Kalp yetersizliğinin dereceleri de bulunmaktadır. Dereceleri hastalığın belirtilerine göre ve hastalığın ciddiyetine göre de değişecektir. Hastalığın dereceleri çok ciddiye alınmalıdır.

Dereceleri artmaması için kişi sağlığına çok dikkat etmeli ve derecelerin ilerlememesi hastalığın belirtilerinin artmaması için bu dereceleri hafifletmek için kişi çok dikkatli olmalı ve herhangi bir sigara kullanmamalı, yüksek kolesterollü yiyecekler tüketmemesi gerekmektedir.

Doktor tarafından her zaman için söylenen yapılmalı, hastanın tansiyon yüksekliğini kontrol altında tutmalı, gerektiği zaman tansiyonunu dengelemek için doktor tarafından reçete edilen hastanın tansiyon ilaçlarını kullanması gerekmektedir.
(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/kalp-yetmezligi.html

İskemik Kalp Hastalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 09:54

İskemik Kalp Hastalığı Nedir?

İskemik kalp hastalığı, kalp kasının çeşitli nedenlerden dolayı beslenememesi durumunda ortaya çıkan hastalıklara denilmektedir. Kalbi besleyen koroner damarların, damar sertliği nedeniyle tıkanma ve daralmasıdır.

Bu tıkanma sebebiyle kalp gerekli olan oksijeni ve besin maddelerini alamaz. Bu nedenle kalbin fonksiyonları bozulur ve çeşitli şikayetler neden olur. Bu durum ise kronik iskemik kalp hastalığı olarak adlandırılmaktadır. İskemik kalp hastalığı gelişmiş ülkelerde en etken ölüm sebebidir.

Bu hastalık erkeklerde de kadınlarda da görülen bir hastalıktır. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır fakat erkeklerde daha genç yaşlarda görülürken, kadınlarda menopoz sonrasında daha sık görülmektedir. İskemik kalp hastalığı ani ölümlere neden olmaktadır.

Bu hastalık en sık kadınlarda ölümlere neden olmaktadır. 

İskemik kalp hastalığının çeşitli şikayetleri bulunmaktadır. Bu hastalığın kişilerde ciddi belirtileri görülmektedir. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen bulgular, rahat hareket etmesini de engellemektedir.

İskemik kalp hastalığının belirtilerinde vücudun birçok bölgesinde ağrılar hissedilmektedir. Aynı zamanda hastada sürekli yorgunluk ve enerji düşüklüğü görülür. En belirgin bulguları ise çarpıntı ve göğüs baskısı olarak görülür.

 İskemik kalp hastalığı, önemli bir hastalıktır. Şikayetleri ve bulguları olan kişiler, zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Bu hastalığın ani ölümlere neden olduğu unutulmamalıdır. En çok kadınların dikkat etmesi gerekmektedir çünkü kadınlarda daha tehli bir hastalıktır. Bu nedenle dikkate alınması gerekir.

İskemik kalp hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Erken teşhis ile tedavi daha mümkün olmaktadır.

İskemik Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İskemik kalp hastalığı belirtileri farklı durumlarla görülmektedir. Genellikle göğüste ağrı ve göğüste baskı hissi oluşur. Göğüste yaşanan baskı hissi sonrasında çarpıntı durumları sıklıkla görülmektedir.

 Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar yaşanır. Bu ağrılar boyun, kol, karın bölgesi ağrıları olarak görülür. Boyun bölgesinde başlayan şiddetli ağrı şikayetleri oluşur. Sol kola doğru iner ve şiddetli ağrılar hissedilir. Karın bölgesinde ağrılar yaşanır.

Bu durum karın bölgesinde üst kısmında görülür. İskemik kalp hastalığı şikayetleri kişilerin ağız bölgesinde de yaşanır. Çene ve dişlerde ağrıya neden olur. Ağrıların yanı sıra solunum sorunu şikayetleri izlenir. Nefes darlığı sorunları sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

Genel olarak bir yorgunluk ve bitkinlik hali mevcuttur.

 • Göğüste baskı
 • Boyun ağrısı
 • Kol ağrısı
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Çene ve dişlerde ağrı
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk

İskemik Kalp Hastalığı Nedenleri

İskemik kalp hastalığı çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kalbi besleyen damarların tıkanması ve daralması iskemik kalp hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.

Koroner damalarının aniden kasılması ve spazm yaşaması bu duruma sebebiyet vermektedir. Kalp duvarlarının bazı hastalıklar nedeniyle kalınlaşması gibi durumlar iskemik kalp hastalığa neden olmaktadır.

Aynı zamanda doğumsal bozukluklar bu hastalığa etken durumlardır. Kansızlık her hastalığa neden odluğu gibi bu hastalığada neden olmaktadır. 

 • Spazm
 • İltihaplanma
 • Doğumsal bozukluklar
 • Kalp duvarlarının kalınlaşması
 • Kansızlık

İskemik Kalp Hastalığı Tedavi Yöntemleri

İskemik kalp hastalığı iki farklı şekilde tedavi edilmektedir. İskemik kalp hastalığının tedavisinde iki amaç vardır. Bu hastalığın şikayetlerinin azalması ve hastalığın tamamen ortadan kalkmasıdır.

Bu nedenle doktorlar ilaç tedavisi uygulamaktadır. Uygulanan ilaç tedavisi hastada etkili olmaz ise farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Cerrahi yöntemlerde ise stent ya da balon takılmaktadır fakat bu durumda hasta ilaç kullanımına devam etmelidir. İlaçlar hastanın şikayetlerinin azalmasında yardımcı olarak aynı zamanda tedaviye yardımcı olmaktadır.

Cerrahi yöntem bu hastalığın tedavisinde etkili bir uygulamalıdır. 

Önerilen İçerik;

► Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/iskemik-kalp-hastaligi-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11015h.htm

Kalp Hastalıkları Gençlerde Hızla Yayılıyor

Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

Kalp hastalıkları ve kalp krizi tüm dünyada yaşamı tehdit eden rahatsızlıkların başında geliyor. Kalpte en sık görülen hastalıklar damar sertliğinden kaynaklanıyor olsa da; sağlıksız ve düzensiz beslenme, stres, hareketsiz yaşam, aşırı miktarda sigara ile alkol tüketimi ve yoğun fiziksel aktiviteler farklı kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Özellikle son dönemde genç yaştaki insanların kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yaşamlarını yitirmeleri de endişe yaratıyor. Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Çoşkun Turan, kalp hastalıkları hakkında bilinmesi gerekenleri ve korunma yöntemlerini açıklıyor.

ÜLKEMİZDE EN YAYGIN KALP PROBLEMLERİ

Kalp hastalıkları tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Vücudumuzdaki en hayati organlarımızdan olan ve yaşam boyu durmadan çalışan kalp, hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır. Kalp rahatsızlıkları çok çeşitli olsa da, en sık görülen rahatsızlık damar sertliğidir (ateroskleroz).

Ülkemizdeki en yaygın kalp hastalıkları; kalpte ritm bozuklukları, kalp kapağı hastalıkları (mitral kapak-aort kapak hastalıkları), aort anevrizmaları, koroner arter hastalıkları, doğuştan gelen kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp çarpıntısı, kalp krizi, kalp romatizması, kalp ağrısı, kalp spazmı, kalp sıkışması, kalp büyümesi, taşikardi (kalp hızının artması), perikard (kalbi çevreleyen zar) hastalıkları ve atriyal septal defekt (ASD) hastalıklarıdır.

KALP HASTALIKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kalp hastalıklarına sebep olabilen birçok durum vardır. Bunlardan en riskli ve engel olunamayanları genetik geçişli olanlarıdır. Ailesinde kalp krizi ya da herhangi bir kalp rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerin kalp krizi geçirme ihtimali daha yüksektir. Aynı şekilde kalıtsal yollarla geçen kolesterol de tedavi edilmediği takdirde kalp krizine ve genç yaşta ölümlere neden olabilir.

Yapı itibariyle stresli olan kişilerde kalp hastalıkları daha fazla görülür. Ayrıca şeker hastalığı da yüksek oranda risk teşkil eder. Kalp hastalıklarının artmasına neden olan diğer faktörler ise; sağlıksız beslenme, sigara-alkol gibi zararlı alışkanlıklar, yüksek tansiyon, obezite, düzensiz bir hayat şekli, hareketsizlik ve uyku problemleridir.

KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER NELERDİR?

Kalp sağlığını bozabilecek bazı faktörler kontrol altına alınarak sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir. Özellikle stres yaratacak durumlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Sigara ve alkol gibi maddeler kullanılıyorsa hemen bırakılmalıdır. Kilo almamaya özen gösterilmeli, mevcut kilonun korunmasına dikkat edilmelidir.

Yağlı etler, kızartmalar, pastırma, salam, karaciğer, dalak gibi sakatatlar ve konserve ürünler asla tüketilmemelidir.

Kırmızı et yerine tavuk veya balık eti yenmelidir. Tabi tavuk eti tüketilirken derisi gibi yağlı bölümleri çıkarılmalıdır.

Balık eti içerdiği Omega 3 yağ asitleri sebebiyle kanın akışkanlığını artırıcı özelliğe sahiptir. Ve kolesterol düşürücü etkisi sayesinde kişiyi kalp-damar hastalıklarında da korur.

Bu sebeple haftada 1 defa mutlaka balık yenmelidir. Ancak tüketilen balığın mevsimine uygun türden seçilmesine dikkat edilmelidir.

Süt ve süt ürünlerinin yağsız olanları tercih edilmelidir. Ayrıca yemekler pişirilirken zeytinyağı veya mısırözü yağı kullanılmalı, aşırı tuzdan da uzak durulmalıdır.

Gün içinde hiçbir öğün atlanmamalı, mevsim sebze ve meyvelerinden oluşan öğünler hazırlanmalıdır. Ekmek seçiminde ise tam tahıllı olanları tüketilmelidir. Düzenli olarak yapılan fiziksel hareketler de kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Bedeni çok yoracak hareketler yerine tempolu yürüyüşler yapılabilir.

KALP HASTALIKLARI VE GENÇLER

Kalp hastalıkları ve kalp krizi genellikle ileri yaştaki kişilerde görülse de, son yıllarda gençlerde de hızla yaygınlaşmaya başladı. Özellikle son dönemde genç yaştaki insanların kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yaşamlarını yitirmeleri endişe yaratıyor.

Sağlıksız ve düzensiz beslenme, stres, hareketsiz yaşam, aşırı miktarda sigara ile alkol tüketimi ve yoğun fiziksel aktiviteler ani kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasına sebep olabilir. Gençlerde kalp krizine neden olabilen diğer bir etken de uyuşturucu madde kullanımıdır.

Ayrıca kola, gazoz gibi asitli içecekler de kalp hızını olumsuz yönde etkileyerek kalp krizine zemin hazırlayabilir.

Kalp krizi yaşlılara nazaran gençlerde daha tehli sonuçlar doğurabilir. İleri yaştaki bireylerde kalpteki ana damar tıkandığında yan damarlar devreye girerek kişinin hayatını kurtarabilir. Ancak gençlerdeki yan damarlar gelişimini henüz tamamlayamadığı için kalp krizi daha ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kişinin hayatta kalmasını sağlayan bu damarlar ise 50 yaşından sonra gelişir.

KALPTE HANGİ BULGULAR VAR İSE ŞÜPHELENMELİYİZ?

Kalp hastalıkları çoğunlukla hiçbir belirti vermeden de gizlice ilerleyebilir. Her kalp hastalığının farklı belirtileri vardır.

Ancak en sık görülen bulgular; göğüste ağrı, çarpıntı ve yanma, nefes almada güçlük, sol kolda ağrı ve uyuşma, sırt ağrısı, karın ağrısı, bayılma, gece idrara sık çıkma, siyanoz (el-ayak parmakları ve dudaklarda mavimsi bir renk oluşması), ayak ve karın bölgesinde şişme, öksürük, çabuk yorulma ve halsiz düşmedir.

Источник: http://centralhospital.com/Haberler/kalp-hastaliklari-genclerde-hizla-yayiliyor/

Gençlerde görülen kalp hastalıklarının tedavi yöntemleri nelerdir?

Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

Doğuştan gelen kalp hastalıklarından tamamen korunmak mümkün olmasa da, ailelerin çocuklarındaki belirtilere dikkat etmeleri, tedavi için geç kalınmaması açısından önem taşıyor.

Genetik ve çevresel faktörlere bağlı olan koroner arter hastalığından korunmak için ise, genç yaşlardan itibaren bazı önemler almak gerekiyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu, “Kalp Haftası” öncesinde gençlerde görülen kalp hastalıkları ile tedavi ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Doğuştan gelen kalp hastalıkları genç yaşlara kadar sessizce ilerleyebilir

Gençlerde en sık görülen kalp hastalıkları iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta; kalbin delik olması, damarların ters çıkması, kapakçık fonksiyon bozuklukları gibi doğuştan gelen anomaliler yer almaktadır.

Bu hastalıklar çocuklarda hiç bulgu vermeden genç yaşlara kadar sessizce ilerleyebilir. Gençlerde ortaya çıkan ikinci gruptaki hastalık ise koroner arter hastalığıdır. Bu durum doğuştan gelen hastalıklara oranla çok daha nadir görülmektedir. Koroner arter hastalığı da bazı durumlarda doğuştan geliyor olabilir.

Doğuştan gelen koroner arter hastalığında kalbi besleyen koroner damarlar adalelerin arasında yer almaktadır.

Kalp kuvvetli kasıldığı zaman damarı kapatabildiği için bu hastalarda ağır egzersizler göğüs ağrısına neden olabilmektedir.

Genç sporcularda görülen ani ölümlerin nedeni çoğu zaman bu duruma bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sporcularda ani ölümlerin diğer bir nedeni de doğuştan aort darlığıdır.

Damarlardaki kolesterol birikimi 25 yaşından itibaren başlıyor

Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasındaki başlıca sebeplerden biri, damar sertleşmesine yol açan kolesterol birikimidir.

Yapılan bazı araştırmalar bu birikmenin 25 yaşından itibaren ince çizgilenmeler şeklinde çok hafif de olsa başladığını göstermektedir. Günümüzde artık 30-35 yaşlarında koroner arter hastalığından stent takılan ya da ameliyat olan hastalar karşımıza çıkmaktadır.

Bu yaşlarda hastalar göğüs ağrısı gibi şikayetlerle doktora başvurduklarında detaylı muayene edilmeli ve aile öyküleri irdelenmelidir. Ailesinde erken yaşlarda koroner arter hastalığı varsa bu hastada da olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kolesterol mekanizmasındaki bazı bozukluklar genetik olarak aile bireylerine devredilmektedir. Çoğu genç yaştaki hasta bu tür genetik kolesterol metabolizması bozukluklarını taşımaktadır. Kadınlarda hormonlar menopoz dönemine kadar koruyucu bir faktör olsa da bu bozukluğu taşıyan kadın hastalarda da 30-35 yaşlarında koroner arter hastalığı görülebilmektedir.

Çocuklarda kapak hastalıkları dikkat istiyor!

Doğuştan gelen kalp hastalıklarının çocuklardaki en önemli belirtileri; çarpıntı, çabuk yorulma ve yaşıtlarından geri kalmadır. Çocuklardaki kalp kapak hastalıkları kritik değerlere ulaşmadıkları sürece sadece takip edilmektedir.

Darlık kritik değerlere ulaşırsa öncelikle kapak açılmaya çalışılmaktadır. Bunun nedeni kapak değişiminin çocukluk çağında kesin çözüm olmamasıdır. Erişkinlik dönemine gelmeden takılan kapak çocuk büyüdüğü zaman küçük kalacağı için bu yaşlarda mevcut kapağı korumak gerekmektedir.

Kapak değişiminin zorunlu olduğu durumlarda ise bir takım özel yöntemlerle mümkün olan en büyük kapak takılmaktadır. Darlıkların tedavisinde ilk müdahale çoğu zaman balonla genişletmedir.

Balonla iyi bir genişleme sağlanırsa bazı durumlarda hasta tamamen iyileşebilmektedir. Doğuştan gelen kalp hastalıklarının tedavisinde cerrahi yöntemler hasta erişkin oluncaya kadar genellikle ötelenmektedir.

Sıkışan damarların tedavisinde cerrahi başarılı sonuç veriyor

Koroner arter tedavisinde ise öncelikle egzersiz testi yaparak kalbi besleyen damarların ciddi bir beslenme bozukluğuna yol açıp açamadığına bakılmaktadır. Ciddi bir beslenme bozukluğuna neden olan darlık varsa, hastaya çocuk yaşta olsa bile anjiyo yapılması gerekmektedir.

Anjiyo sonucuna göre çok ciddi sıkışma varsa üzerinden geçen adale bandı cerrahi yöntemlerle kesilerek serbest hale getirilmektedir. Eğer çok ciddi bir sıkışma yoksa egzersiz kısıtlaması ve düzenli kontrollerle hastanın erişkin yaşlara gelmesini sağlanmaktadır.

Sıkışan damarlarda nadiren stent de çözüm olabilse de, çoğu zaman cerrahi gençlerde daha sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi damarın içine konulan stendin de daralmalara yol açabilmesidir.

Akdeniz tipi beslenme ve düzenli fiziksel aktivite önemli

Doğuştan gelen kalp hastalıklarını önlemek için yapılabilecek bir şey olmasa da ailelerin çocuklarını bu hastalıkların belirtileri açısından yakından gözlemlemeleri önemlidir.

Hastalığı erken fark etmek; egzersiz düzeyinin kalbi zorlamayacak şekilde ayarlanmasını ve doğru zamanda gecikmeden müdahale edilmesini sağlayacaktır. Koroner arterden korunmak için ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme alışkanlıklarıdır.

Akdeniz tipi sebze ve beyaz et ağırlıklı beslenme alışkanlıkları çocuğa kazandırılmalıdır. Çocuklar ve gençler kolesterol oranı yüksek olan donmuş ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır.

Ayrıca hareketli yaşam için günde 5000 adım atmak alışkanlık haline getirilmelidir. 5000 adım yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafeye denk gelmektedir. Genetik mirasımız günde yaklaşık 8 kilometre yürümeye denk gelecek bir egzersizi gerektirmektedir.

Bu nedenle gençler doktor muayenesinden geçtikten sonra uygun bir egzersiz programı uygulamalıdır. Kalp sağlığını korumak için sigaradan kesinlikle uzak durulmalı ve alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Kalp hastalıkları neden ‘gençlerde’ daha sık görülüyor?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/04/genclerde-gorulen-kalp-hastaliklari/

Kalp Hastalıkları

Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

İnsan vücudunun yer alan en önemli organ ve vücudun kilit noktası olan kalp sağlığına çok önem vermemiz gerekmektedir. Çünkü kalpte başlayan birtakım hastalıklar, tüm organları ve aynı zamanda tüm dokuları da olumsuz anlamda etkilemektedir.

İnsan vücudunun tüm kısmına gerekli olan oksijeni ve besini sağlama işlevine sahip olan kalp organı, birtakım sebeplere bağlı olarak işlevini yerine getirememeye başlar. Bu tür durumlarda kalpte başlayan ve buna bağlı olarak diğer organları da olumsuz bir şekilde etkileyen hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Kalp hastalıklarının birtakım risk faktörlerini erkekler daha çok fark etmektedir ama kadınlar kalple ilgili belirtileri çok fazla önemsememektedir. Kalp hastalıkları erkeklerde daha çok göğüs ağrısı şikayeti ile doktora başvurmaktadırlar. Kadınlar ise yorgunluk ve nefes darlığı gibi şikayetlerle doktora başvurmaktadırlar.

Erkeklerde ve kadınlarda kalp hastalıkları farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Kadınlar kalp hastalıklarının ilk belirtileri çok önemsemedikleri ve doktora daha geç bir zamanda gitmeleri nedeni ile hastalık genelde ilerlemiş olmaktadır.

Kadınlar kalp hastalığı belirtilerini daha geç ciddiye alıp, doktora daha geç gittikleri için kalp hastalıklarını teşhis etmek amacı ile yapılan testler, kadınlarda daha az uygulanmaktadır ve bu durum da daha yanıltıcı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kalple ilgili herhangi bir şikayetinizde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Kadınlarda kalp hastalıklarının teşhis edilme ihtimali, erkeklere göre çok daha düşük oranda yer almaktadır.

Kalp hastalıkları denilince koroner damar hastalıkları ilk sırada yer almaktadır. Koroner damar hastalığı, kalpte yer alan ve kalbe bağlı olan atar damarların daralması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kalbin işleyişini ve aynı zamanda yapısını etkileyen birçok kalp hastalığı bulunmaktadır.

Bu kalp hastalıkları, koroner damar hastalığı, kalp ritim bozukluğu, kalp kapağı hastalıkları, doğuştan gelen kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, perikard hastalıklar, aort hastalıkları ve marfan sendromu ve aynı zamanda damar hastalıklarıdır.

Koroner Damar Hastalıkları : Koroner damar hastalıklarında kalbe bağlı olarak işlevini sürdüren atardamarların ebat olarak daralması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Atardamarların kalbin çalışmasını sağlaması için gerekli olan oksijeni sağlamaktadır.

Kalp ritim Bozukluğu : İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organı olan kalbin bazen çok fazla, çok az ya da düzensiz atması sonucunda kalp ritim bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Kalp ritim bozukluğu rahatsızlığında mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kalp Yetmezliği : Kalp yetmezliği hastalığında kalbin yeteri kadar kan pompalamaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Kalple ilgili her türlü hastalıkta mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü kalp insan vücudunun en önemli organlarından biri olması sebebiyle kalbin zarar görmesi, tüm organların zarar görmesi anlamına gelmektedir.

Kalp Kapağı Hastalıkları : Kalp kapağı, kalbin kalp odacıklarının çıkışında yer almaktadır. Kalpte bulunan dört odacıktan her birinin çıkışında da ayrıca bir kapak yer almaktadır.

Bu kapakların işlevi ise, kanın içinde tek yönde akmasına yardımcı olmaktır. Kalp kapağının işlevini yitirmesi ya da zayıflaması durumunda, kalp kapağı hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Doğuştan Gelen Kalp Hastalıkları : Genetik faktörlü olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları doğumdan önce kalpte ya da damarlarda ortaya çıkan bir çeşit hasardır.

Ülkemizde de doğuştan gelen kalp hastalıkları oranı yüksektir, her bin çocuktan sekizi bu tür hastalıklarla beraber doğmaktadır. Genetik faktörlü olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarının çoğu bebek anne karnındayken ortaya çıkmaktadır. Bazen yetişkinlerde de görülmektedir.

Eğer anne hamilelik sürecinde sigara, alkol, uyuşturucu ya da birtakım ilaçlara maruz kalması durumunda kalp hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Kardiyomiyopati : Kardiyomiyopati hastalığında kalpte yer alan kasların hasar görmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın tedavisi yapılmadığı sürece zamanla daha da kötü bir hale gelebilir. Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kalp yetmezliği ya da ritim bozukluğu gibi hastalıklara da neden olmaktadır.

Perikard : Kalpte yer alan ve aynı zamanda kalbi çevreleyen zarın iltihaplanması sonucunda perikard hastalığı ortaya çıkmaktadır. Perikard hastalığı daha çok enfeksiyon kaynaklı bir hastalık olmakla birlikte, aynı zamanda çok fazla rastlanılan bir hastalık değildir.

Aort Hastalıkları ve Marfan Sendromu : Aort damarı, kalpten çıkan ve aynı zamanda insan vücuduna kan dolaşım yoluyla oksijen akışını sağlayan en geniş atardamardır.

Aort damarında ortaya çıkan rahatsızlıklar, damarın genişlemesine ve hatta yırtılmasına bile neden olmaktadır. Aort damarında ortaya çıkan sorun ilerleyen zamanlarda hayati tehlere neden olabilir.

Bu tehler ise, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon,mafran sendromu, yaralanma ve aynı zamanda bağ doku hastalıklarıdır.

Diğer Damar Hastalıkları : Bazı damar hastalıkları, dolaşım sistemini etkileyen herhangi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Atar damar hastalıkları ve beyin damarlarındaki kan akışını olumsuz bir şekilde etkileyen hastalıklar bunlardan birkaçıdır.

Kalp Hastalıkları Neden Olur?

Kalp ve aynı zamanda damar hastalıklarının en az yüzde seksen gibi bir oranı sigara, hipertansiyon, yüksek kan yağları, genetik faktörler, şişmanlık, hareketsiz bir yaşam tarzı ve diyabet gibi standart risk etkenlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu risk etkenlerinin azaltılması durumunda, kalp hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali yüzde seksen ya da doksan gibi yüksek bir oranda azalmaktadır. Kalp hastalıklarına neden olan birtakım sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler ise,

Sigara: Sigara önlenebilen, insan vücudu için en önemli organlardan olan kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasındaki en belirgin sebeptir. Sigara insan vücudunun tüm organlarına ve tüm dokularına çok fazla zarar vermektedir. Sigara içen bireylerin kalp ve damar hastalığına yakalanma ihtimali, sigara kullanmayan bireye göre çok daha fazladır.

Hipertansiyon: Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasındaki sebeplerden biri de hipertansiyondur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre hipertansiyon erkeklerde, çok daha fazla oranda görülmektedir.

Fakat ülkemizde her yaş grubunda yer alan kadınlarda, erkeklere göre çok daha fazla hipertansiyon hastası bulunmaktadır. Hipertansiyonun en önemli sebebi ise ülkemizde kadınların çok daha şişman olması ve buna bağlı olarak diyabet ve insülin direnci gibi hastalıklar daha fazla ortaya çıkmasıdır.

Özellikle hareketsiz yaşam tarzı ve egzersiz alışkanlığının olmaması sonucunda sürekli kilo artışı hipertansiyonun en önemli sebeplerinden biridir.

Kan yağlarının yükselmesi: Özellikle orta yaşa sahip olan bir kadında kolesterol iki yüz mg dl oranının altına düşmemesi gerekmektedir. İyi huylu kolesterol, yani HDL nin elli mg dl nin altında olması kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalin arttırmaktadır.

HDL kolesterolü östrojen hormonu nedeni ile kadınlarda daha fazla bulunmaktadır. Hızlı kilo artışı ve aynı zamanda hareketsiz yaşam tarzı, sigara tüketiminin artması HDL kolesterolünün en büyük düşmanı olmaktadır. Düzenli olarak sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda sporu hayatınıza dahil etmeniz, her gün düzenli olarak spor yapmanız gerekmektedir.

Obezite ve hareketsiz yaşantı: Ülkemizde uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, kırk yaşının üzerinde yer alan kadınların yüzde kırk altısında obezite görülmektedir: kırk yaşının üzerinde yer alan grubun çok az bir kısmı her gün düzenli olarak spor yapmaktadır. Fazla kiloya sahip olan bireylerin diyabet ihtimali daha yüksektir. Obeziteden kurtulabilmek için diyetisyen kontrolünde sıkı bir diyet yapmanız ve aynı zamanda spor yapmanız da gerekmektedir.

Kalp Hastalıklarının Belirtileri

İnsan vücudunun en önemli organı ve yeterli oranda oksijen, besin maddelerini sağlama gibi bir işlevi olan kalp, birtakım nedenlere bağlı olarak işlevini yerine getirememektedir. Bu tür durumlarda bazı kalp hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Kalp hastalıklarında görülen bazı belirtiler bulunmaktadır.

Bu belirtiler ise, ağrı, nefes darlığı, yorgunluk ve halsizlik, çarpıntı, bacaklarda ve karında şişme, öksürük, bayılma, hazımsızlık, hıçkırık ve yutma güçlüğü, baş ve ense ağrıları ve aynı zamanda morarma gibidir.

Kalp Hastalıklarının Tedavisi

Kalp hastalıklarının en önemli düşmanı sağlıksız beslenmedir. Karbonhidrat, çok yağlı, tuzlu ve fast food tarzı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi sonucunda kalp hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalığı engellemek için ilk olarak sağlıklı bir beslenme programını hayatımıza dahil etmemiz gerekmektedir. Mevsiminde tüketilmesi gereken sebze ve meyveyi bol miktarda tüketmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda haftanın belirli günleri et, tavuk ve balık yemeniz gerekmektedir.

Kalp hastalıklarının tedavisinde doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları her gün düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuzun haberi olmadan kalp ilaçlarınızın dozajını arttırıp, azaltmamalısınız ve ilaçlarınızı bırakmamalısınız. Doktorunuzun gerekli gördüğü zamanlarda ilaç ya da miktar değişimi yapabilir.

Kalp sağlığını korumak için en iyi yöntem spor yapmaktır. Her gün düzenli olarak, kendi bünyenizi yormayacak ve çok zorlamayacak şekilde spor yapmanız kalp sağlığınız için çok önemlidir. Her gün düzenli olarak kırk beş dakika orta tempolu yürüyüşler yapmanız gerekmektedir.

Kalbin en büyük düşmanlarından biri olan sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Aynı şekilde alkolünde hayatınızda olmaması gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/kalp-hastaliklari/

En sık rastlanan kalp damar hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Gençlerde Görülen Kalp Hastalıkları ve Tedavisi

Ömür boyunca hiç mola vermeden atmaya devam eden bu hayati organımız da yorulup görevini aksatabiliyor. Damar tıkanıklıklarından ritim bozukluklarına, doğumsal anomalilerden kapak hastalıklarına dek kalbin çalışmasını bozan bu rahatsızlıklar, bazen şiddetli bir biçimde ortaya çıkıyor, bazen de belirti vermeden sinsice ilerliyor.

Çok dayanıklı kas grubundan oluşan kalp, bir pompa gibi görev yapıyor. Dakikada 60-70 kez, bir yılda ise 38 milyon kez kasılarak görevini sürdüren kalbimiz, birçok nedene bağlı olarak hastalanabiliyor.

Kalbin çalışmasını etkileyen en önemli kalp damar hastalıklarının koroner hastalıklar, kalp kapağı hastalıkları, büyük damar anevrizmaları ve konjenital kalp rahatsızlıkları.

Nasıl oluşuyor?

Normalde kalbin üç damar sistemi bulunuyor. Bu damar sistemlerinin iç yüzeyleri yıllar içinde yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ya da sigaradan dolayı zarar görüyor ve değişik derecede darlıklar meydana geliyor.

Darlık derecelerinin yüzde 70’in üzerine çıkmasıyla göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, çene ağrısı şeklinde belirtiler ortaya çıkıyor.

Bunlarla birlikte ön tanı için efor testi ya da ekokardiyografi gibi teşhis yöntemlerinin uygulandığı bu hastalığa, koroner anjiyografiyle kesin tanı konuluyor ve tedavi seçeneği belirleniyor.

Tedavi yöntemleri

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için 3 tedavi yöntemi kullanılıyor:

 • İlaç tedavisi Koroner damar sisteminde kalp krizi riski doğuracak kadar ciddi bir darlık bulunmayan ya da damar yapısı çok kötü olup ameliyata elverişli olmayan hastalarda tıbbi tedaviler uygulanıyor. Bu tedavi grubu içinde aspirin bulunuyor, ayrıca hastanın tansiyon ve kolesterol ilaçları düzenleniyor.
 • Koroner anjiyoplasti ve stent uygulamaları Kalp damarlarındaki darlıkların cerrahi olmayan bir yol ile açılması (balonla damar açılması) işlemine koroner anjiyoplasti adı veriliyor. Kasık atardamarından girilerek, kılavuz tel aracılığıyla darlığın olduğu bölgeye kaydırılan ve dışarıdan basınçla şişirilen balonun yardımıyla tıkalı damar açılıyor. Bazı durumlarda ise, bu balon üzerine önceden yerleştirilmiş bir metal kafes (stent) damar içinde kalıcı olarak bırakılarak, damarın yeniden daralma ihtimali azaltılıyor.
 • Bypass cerrahisi Tıkalı olan damarın sağlıklı bir damarla değiştirilmesine bypass deniyor. Bypass yapmak için kullanılacak olan damar (greft); göğüs, kol ya da bacaktan alınarak tıkalı koroner artere bağlanıyor.

Konjenital kalp rahatsızlıkları

Konjenital kalp rahatsızlıkları doğumsal kalp rahatsızlıkları olarak değerlendiriliyor. Doğuştan gelen kalp anomalileri arasında kalpte delik, damar veya kapakçıklarda darlık ya da bozukluklar bulunuyor. Bu hastalıkların tedavisi, rahatsızlığın özelliğine göre planlanıyor ve cerrahi yöntemler pediatrik kalp cerrahisi ekibi tarafından yapılıyor.

İlginizi çekebilir

Aritmi nedir?

Kalp damar hastalıklarında tanı yöntemleri

Aort anevrizmalarının tedavi tipleri nelerdir?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/en-sik-rastlanan-kalp-damar-hastaliklari-ve-tedavi-yontemleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.