Gençlerde Meme Kanseri

içerik

Gençlerde Meme Kanseri Olur mu? – Sağlık Ocağım .NET

Gençlerde Meme Kanseri

Meme kanseri, genelde gençlerde çok sık rastlanılmayan, görülme oranı 50 yaşlarından sonra artmaya başlayan bir hastalıktır. Meme kanserlerinin % 80’i 45-50 yaşlarından sonra görülür, ancak literatürde 14 yaşında bile meme kanseri bildirilen meme kanseri vakası mevcuttur.

Gençlerde meme kanseri teşhisinin konması sorunları da beraberinde getirmektedir.

Çünkü gençlerin henüz aktif cinsel yaşamının olması, küçük çocuklarının olması, daha çocuğunun olmaması ve çocuk sahibi olmak istemeleri söz konusu olduğundan fiziki görünümleri ve vücudunun bütünlükleri bu hasta grubu için çok daha önemlidir.

Çalışmak zorunda olmaları ve sorumluluklarının daha fazla olması nedeniyle de gelecekten beklentileri, 50 yaşından sonra meme kanseri olmuş bir hastaya göre daha fazladır.

Gençlerde meme kanseri nedenleri

Yapılan bazı araştırmalara göre ilk adet görmesinden önce sigara kullanmaya başlayan kızların sigara içmeyen kızlara göre daha fazla meme kanseri riski taşıdıkları bilinmektedir.

Meme dokusu olsun, diğer organlar olsun (özellikle akciğer gibi organlar ve yapılar) ergenlik döneminde sigarada bulunan ve kanseri tetikleyen maddelere karşı daha fazla duyarlıdırlar ve bu maddeden daha çok etkilenirler.

Ayrıca gençlik döneminde yüksek oranda alkol tüketmenin de meme kanseri nedenlerinden biri olduğu, sürekli alkol kullanımının karaciğeri de tahrip ettiği ve karaciğer sirozuna, kronik mide mukozası iltihabına (gastrite), yüksek tansiyona, ritim bozukluklarına, her türden kalp hastalığına, sinir sistemi hasarlarına ve pankreas iltihabına yol açtığı bilinmektedir.

Gençlerde meme kanseri riskini arttıran diğer faktörler arasında yaş, aile öyküsü, genetik faktörler, gereksiz ve kontrolsüz hormon ve hormon ilaçları kullanımı, sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam tarzı, erken adet görme, geç doğum yapma ve emzirmeme, düzensiz yaşam, stresli yaşam, obezite gibi faktörleri de sayabiliriz.

Gençlerde meme kanseri teşhisi

Gençlerde meme kanserinin anlaşılabilmesi için,20 yaşından sonra genç kızların da kendi kendine meme muayenesi yapmaya başlamaları oldukça önemlidir.

Böylece memelerinin doğal halini öğrenip, her hangi bir değişiklik ya da kitle olduğunda bunu fark etmeleri mümkün olacaktır.

Adet döneminde memelerde dolgunluk, sertleşme ve hassasiyet olduğu için kendi kendine meme muayenesi bu dönemde veya yakınında değil, adet kanamasından 7-10 gün sonra yapılmalıdır.

Gençlerin meme kanseri taramasında mamografi yapılmasının çok fazla bir ekstrasının olmadığı, çünkü gençlerin meme dokusunun farklı olduğu için genç yaşta mamografi yerine ultrasonografi ve klinik muayene ile meme kanseri taramasının yapılması önerilir, ancak risk faktörü taşıyan (anne, anneanne, kız kardeş, teyze gibi yakın akrabalarında meme kanseri öyküsü olan) gençlerde daha erken mamografi taramasına ihtiyaç olabilir.

Gençlerde meme kanseri tedavisi

Meme kanseri olan genç hastaların tedavi seçenekleri ve onlara yaklaşım daha farklı olmaktadır. Sosyal yaşamlarının devamı ve gelecek kaygılarını gidermede bu hastalara daha fazla destek olunması gerekir. Bu gibi durumlarda hastanın doktorları kadar, yakınlarını da büyük görevler düşmektedir.

Tedavi esnasında hastanın yaşam kalitesinin düşmemesi, fiziki yapısının bozulmaması her yaştaki kadın için önemli olsa da genç kadınlar veya kızlar için çok daha önemlidir.

Tedavi planı yapılırken bütün bunlar göz önünde bulundurularak, cerrahi tedaviden başlamak üzere diğer tedavi aşamalarının da hasta ve yakınları ile birlikte değerlendirilip karar verilmesi gerekmektedir.

Cerrahi tedavi yapılırken zorunlu kalınmadığı sürece memenin alınmaması ve meme koruyucu cerrahi uygulanması önerilir.

Meme koruyucu cerrahi sonrası memenin görünümünde bir bozukluk kalmamasına dikkat edilmesi gerekir, fakat meme koruyucu cerrahi uygulanamaz ve mutlaka memenin tamamının alınması gerekirse, bu gibi durumlarda aynı seansta protez meme ameliyatı da yapılabilir.

Yapılması gereken bütün işlemlerin ameliyattan önce planlanması ve yapılacak cerrahi ile ilgili kararın ameliyatı yapacak cerrah, plastik cerrahi ve hasta ile beraber karar verilmesi gerekir.

Gençlerde meme kanseri görülme oranı neden artıyor ve önlenebilir mi?

Son yapılan çalışmalar, Türkiye’de meme kanserinin genç yaşlarda görülme sıklığının ABD’den iki kat fazla olduğunu göstermektedir.

 • Gereksiz ve kontrolsüz hormon, ilaç ve benzeri ürünlerin kullanımın son yıllarda artması
 • Genç kadınların stresli iş ve özel yaşamları
 • Doğum yapmama, geç yaşlarda (30-35-40 yaşlarına kadar) anne olunması, annelerin bebeklerini emzirmemesi
 • Erken yaşta adet görme (12 aşından önce)
 • Geç menopoza girme (55 yaşından sonra)
 • Yoğun meme dokusuna sahip olma
 • Erken yaşlarda göğüs duvarına radyoterapi uygulanması
 • Gece vardiyasında çalışma
 • Alkol, sigara ve diğer maddelerin kullanımının artması
 • Sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam tarzı
 • Obezite.

Genler, aile öyküsü, yaş, menopoz, ilk adet görme yaşı gibi değiştirilemez bazı faktörler meme kanserine yakalanma açısından tabii ki önemli, ancak hareketli yaşam, düzenli kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve stresi azaltma gibi yöntemlerle meme kanseri riski azaltılabilir. Önemli olan diğer bir husus da meme kanseri farkındalığı ve düzenli kontrollerdir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/genclerde-meme-kanseri/

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Gençlerde Meme Kanseri

Meme kanseri, göğüs hücrelerinde oluşan kansere denir.

Her meme papatya yaprakları gibi düzenlenmiş 15 ila 20 lob glandüler doku içerir. Loblar ayrıca emzirme için süt üreten daha küçük loblara ayrılır. Küçük tüpler (kanallar) sütü, göğüs ucunun hemen altında bulunan bir rezervuara taşır.

Cilt kanserinden sonra, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir, ancak kadınlarda daha çok yaygındır.

Meme kanseri bilinci ve araştırma finansmanı için yapılan önemli destek, teşhisde ve tedavide önemli ilerleme sağladı.

Sağkalım oranları artmıştır ve bu hastalık ile ilişkili ölümlerin sayısı, büyük ölçüde, erken teşhis, tedaviye yeni kişiselleştirilmiş yaklaşım ve hastalığın daha iyi anlaşılması gibi faktörlere bağlı olarak, giderek azalmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme ve meme ucu değişiklikleri göğüs kanseri belirtisi olabilir. Alışılmadık bir şey fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın.

Meme Kanseri Belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Memeyi çevreleyen dokuda farklı hissedilen bir yumru ya da sertleşme.
 • Memenin büyüklüğünde, şeklindeki veya görünüşünde değişiklik
 • Göğüs üzerinde ciltte çukur görünümlü değişiklikler.
 • Ters çevrilmiş meme ucu.
 • Meme ucunda(areola) veya meme derisini çevreleyen cildin pigmentli alanının soyulması, kabuklanması veya dökülmesi.
 • Meme etrafında kızarıklık veya çukurlaşma, turuncu bir cilt görünümü.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Memede bir yumru ya da başka bir değişiklik bulursanız – yeni bir mamografi yaptırmış ve sonuçları normal çıkmış olsa bile – vakit kaybetmeden doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Meme Kanseri Nedenleri

Bazı meme hücrelerinin anormal büyümeye başlaması ile kanser gelişmeye başlar . Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölünür ve bir yumru ya da kütle oluşturarak birikmeye ve büyümeye devam ederler. Hücreler, göğsünüzden lenf düğümlerine veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Meme kanseri en sık olarak süt üreten kanallardaki (invaziv duktal karsinom) hücrelerde başlar. Göğüs kanseri, lobüller (invaziv lobüler karsinom) veya meme içindeki diğer hücrelerde veya glandüler dokuda başlayabilir.

Araştırmacılar meme kanser riskini artırabilecek olan hormonal değişiklikleri, yaşam tarzı  ve çevresel faktörleri tanımlamışlardır. Ancak, risk faktörleri olmayan bazı kişilerin neden kanser geliştirdiği henüz anlaşılmış değildir. Muhtemelen meme kanserleri, genetiğin ve çevresel faktörlerin karmaşık bir etkileşiminden kaynaklanır.

Kalıtsal Meme Kanseri

Meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5 ile 10’unun, bir ailenin kuşaklar boyunca geçirilen gen mutasyonlarına bağlı olduğu tahmin edilmektedir.

Meme kanserinin olasılığını artırabilen bir dizi kalıtsal mutasyona uğramış gen tanımlanmıştır. En çok bilinenler meme kanser geni 1 (BRCA1) ve meme kanser geni 2 (BRCA2), her ikisi de hem meme kanserleri hem de yumurtalık kanseri riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Eğer aile geçmişinizde kanser varsa, doktorunuz BRCA veya ailenizden geçmekte olan diğer genlerdeki spesifik mutasyonları tanımlamak için size kan testi önerebilir.

Aile sağlığı geçmişinizi gözden geçirebilecek bir genetik danışmana başvurabilirsiniz. Bir genetik danışman, ortak karar verme konusunda size yardımcı olmak için genetik testlerin yararlarını, risklerini ve sınırlamalarını size anlatabilir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri risk faktörü, kansere yakalanma olasılığını artırır. Ancak bir veya birkaç risk faktörüne sahip olmak, kanser geliştireceğiniz anlamına gelmez. Üstelik kanser geliştiren pek çok kadının, sadece kadın olmaktan başka bilinen bir risk faktörü yoktur.

Kadın olmak

kadınlar meme kanserini geliştirmek için erkeklerden çok daha fazla risk taşırlar.

Kişisel bir meme durumu öyküsü

Karsinoma in situ (LCIS) veya memenin atipik hiperplazisi bulunan bir meme sorununuz varsa, göğüs kanseri riskiniz de artar.

Kişisel bir meme kanseri öyküsü

Bir memenizde kanser varsa diğer memeye geçme riski de artar.

Ailede meme kanseri öyküsü

Annenize, kız kardeşinize veya kızınıza özellikle genç yaşta meme kanseri teşhisi konulduysa, kanser geliştirme riskiniz artar. Yine de, meme kanseri teşhisi konan kişilerin çoğunun aile öyküsünde kanser yoktur.

Kanser riskini arttıran kalıtsal genler

Meme kanser riskini artıran bazı gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir. Bilinen gen mutasyonları BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler, meme kanserleri ve diğer kanserlerin riskini büyük ölçüde artırabilir, ancak kanserden kaçınılmaz hale getirmezler.

Radyasyona maruz kalma

Göğsünüze çocuk veya genç bir yetişkin olarak radyasyon tedavisi uyguladıysanız, kanser riskiniz artar.

Meme kanseri genç yaşta başlıyor

12 yaşından büyük olmanız kanser riskini artırır.

Menopoza geç yaşta girmek

Menopoza geç bir yaşta girmek, meme kanserini geliştirme riskini arttırır.

30 yaşından sonra ilk çocuğa hamile kalmak

30 yaşından sonra doğum yapan kadınların meme kanseri riski artabilir.

Hiç çocuk doğurmamış kadınlar

Hiç hamile kalmayan kadınlar, bir veya daha fazla hamilelik geçiren kadınlara göre daha fazla meme kanseri riski taşırlar.

Postmenopozal hormon tedavisi

Östrojen ve progesteron menopozun belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için birleştiren hormon tedavisi ilaçları alan kadınların meme kanseri geliştirme riski daha fazladır . Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktıklarında kanser riski azalır.

Meme Kanserini Önleme

Meme muayenesi yapmak için, tüm göğsünüzü korumanızı sağlayan metodik bir yaklaşım kullanın. Örneğin, göğsünüzün bir dilim pasta gibi eşit parçalara bölündüğünü ve parmaklarınızın her bir parçadan göğüs ucuna doğru sürüklediğini hayal edin ve sık sık bu kontrolü yapmaya özen gösterin.

Ortalama risk taşıyan kadınlar için meme kanser risklerini azaltmak için öneriler

Günlük yaşamınızda değişiklikler yapmak, kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir:

Göğüs kanseri taraması hakkında doktorunuza danışın

Meme kanser tarama testleri ve klinik meme muayeneleri ve mamogram gibi testlere ne zaman başlayacağınız konusunda doktorunuzla görüşün.

Taramanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi meme kanser tarama stratejilerinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Meme farkındalığı için göğüs muayenesi yoluyla göğüslerinize aşina olun

Kadınlar, göğüslerinin farkında olmaları için göğüs muayenesi yaparak göğüslerini ara sıra inceleyerek göğüslerine aşina olmalılar. Göğsünüzde yeni bir değişiklik, topaklar veya diğer sıra dışı işaretler varsa derhal doktorunuzla konuşun.

Meme farkındalığı meme kanserini önleyemez, ancak göğüslerinizin normal değişikliklerini daha iyi anlamanıza ve olağandışı belirtileri ve semptomları erken tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Alkolü sınırlandırın

Alkol alıyorsanız, günlük aldığınız miktara dikkat etmelisiniz.

İlgili Yazı: Günde Sadece Bir Kadeh Alkol Bile Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Düzenli egzersiz yapın

Haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.

Uzun zamandır egzersiz yapmadıysanız yavaş tempolu egzersizler ile başlayabilirsiniz.

Postmenopozal hormon tedavisini sınırlayın

Kombinasyon hormon tedavisi, meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bazı kadınlar menopoz sırasında rahatsız edici belirtiler ve semptomlar yaşarlar ve bu belirtileri en aza indirmek için hormon tedavisi alırlar fakat postmenopozal horman tedavisi göğüs kanseri riskini arttırabilir.

Meme kanseri riskini azaltmak için, mümkün olan en düşük hormon terapisi dozunu kullanmaya özen gösterin.

Sağlıklı kilo vermeye odaklanın

Kilonuz sağlıklıysa, bu ağırlığı korumak için çalışın.

Kilo vermeniz gerekiyorsa, doktorunuza danışarak sağlıklı kilo verme yollarını araştırın. Her gün yediğiniz kalori sayısını azaltın ve egzersiz miktarını yavaşça artırın.

Sağlıklı bir beslenme uygulayın

Sızma zeytinyağı ve kuru yemişler ile desteklenen bir Akdeniz diyetini uygulayan kadınlar, meme kanseri riskini azaltabilir. Akdeniz diyeti çoğunlukla meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve kuru yemişler gibi bitki bazlı gıdalara odaklanmaktadır.Akdeniz diyetini takip eden insanlar, zeytinyağı, tereyağı ve kırmızı et yerine balık gibi sağlıklı yağları tüketirler.

Yüksek Risk Taşıyan Kadınlar İçin Meme Kanseri Riskini Azaltmak İçin Öneriler

Doktorunuz aile öykünüzü değerlendirdiyse ve prekanseröz meme rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarına sahip olduğunuzu belirlediyse, meme kanseri riskinizi azaltmak için aşağıda ki seçeneklere bakabilirsiniz:

Önleyici ilaçlar (kemoprevensiyon)

Seçici östrojen reseptör modülatörleri ve aromataz inhibitörleri gibi östrojen bloke edici ilaçlar, hastalık riski yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskini azaltır.

Bu ilaçlar yan etki riski taşır, bu nedenle doktorlar çok yüksek meme kanseri riski olan kadınlar için bu ilaçları kullanırlar. Avantajları ve riskleri doktorunuzla tartışın.

Koruyucu cerrahi müdahale

Çok yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlar, sağlıklı göğüslerinin cerrahi müdahale ile aldırmayı tercih edebilir (profilaktik mastektomi).

Ayrıca, hem göğüs kanseri hem de yumurtalık kanseri riskini azaltmak için sağlıklı yumurtalıklarını (profilaktik ooforektomi) aldırmayı da tercih edebilirler.

Gençlerde meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Gençlerde Meme Kanseri

Meme kanseri gençlerde olağanüstü derecede nadirdir, öyle ki, çoğu kuruluş bu yaş grubundaki hastalıklar için istatistikleri tutmaz.

Bununla birlikte, gençler ergenlik döneminde memelerindeki değişikliklerin meme kanserine bağlı olduğundan endişelenebilirler. Bu endişeleri hafifletmek için, göğüslerini değişiklikler için izlemeli ve eğer güvence istiyorlarsa doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Göğüs değişikliklerinin korkulacak hiçbir şey olmadığını ve meme kanseri anlamına gelme ihtimalinin olmadığını da bilmelidirler.

Gençlerde meme kanseri ile ilgili hızlı gerçekler:

 • Bu yaş grubunda ortaya çıkması neredeyse hiç duyulmamış.
 • Hastalık sadece semptomlar üzerinde teşhis edilemez veya dışlanamaz.
 • Gençlerde çok nadir olduğu için sağkalım oranları konusunda güvenilir bir istatistik yoktur.

Genç kadınlarda nasıl oluyor?

Ergenliğin getirdiği değişiklikler herhangi bir genç insan için korkutucu olabilir. Genç kadınlar ilk kez göğüsler geliştirirler ve görünüşlerine ve hislerine alışkın olmayabilirler. Bazıları meme kanseri hakkında endişelenebilir.

Erken göğüs gelişimi genellikle meme ucunun altında bir yumru olarak başlar, bu da genç bir gencin göğüs kanseri ile ilgili endişelerini bir araya getirebilir. Bu göğüs tomurcukları da hassas olabilir ve bir şeylerin yanlış olduğu yönünde korkuları tetikleyebilir.

Ebeveynler ve doktorlar, genç göğüsleri normal göğüs büyümesi konusunda güvenlendirmelidirler, çünkü göğüslerin gelişmesi yeni bir deneyim olacaktır ve sinir bozucu olabilir.

Nadir olsa da, bir gencin meme kanseri geliştirmesi mümkündür. Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanseri, normal hücrelerin büyümeye ve kontrol dışına çıkmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Zamanla, bu büyüme sağlıklı dokuya zarar veren ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluşturabilir.

Kadınların yaklaşık yüzde 12’si hayatları boyunca meme kanseri geliştirecek. Bununla birlikte, meme kanseri için en önemli risk faktörü daha yaşlıdır. Zaman içinde genetik ve hücresel değişiklikler memelerde sıra dışı hücre büyümesi olasılığını artırabilir. Yani, genç kadınlar çok daha düşük riskle karşı karşıya.

Meme kanserine yakalanan genç kadınlar daha sık agresif, hızlı büyüyen tümörlerdir. Kanser de sağkalım şansını artıran hormon reseptörleri için negatif olabilir.

Ayrıca, genç kadınlar tedaviye başlamadan önce daha uzun süre bekleyebilirler, yani meme kanseri olanlarda prognozun yaşlı kadınlara göre daha kötü olduğu anlamına gelir.

Gençlerde meme kanseri ne kadar yaygındır?

Genç yetişkin kadınlarda bile, meme kanseri geliştirme olasılığı çok düşüktür. Meme kanserinin yüzde 5’inden azı 40 yaşın altındaki kadınlarda görülür. 30 yaşın- da meme kanseri gelişme riski yüzde 0,44’tür. Her yaş grubunda 30 yaşın altındaki kadınlarda yılda 25’ten az meme kanseri vakası vardır. Gençler arasında rakam sıfıra yakındır.

Bu istatistikler, göğüslerle ilgili sorunların neredeyse kesinlikle başka nedenlere bağlı olduğu ve bunların genellikle normal gelişimden kaynaklandığı anlamına gelmektedir.

Bir gencin göğsünde bir yumru geliştirebileceği diğer nedenler:

Fibroadenom

Bir fibroadenom iyi huylu bir göğüs tümörüdür. 20’li ve 30’lu yaşlarındaki kadınlar arasında yaygın olan bu topaklar kansere dönüşmez. Açık sınırları ve çok küçükten birkaç santime kadar boyut aralığı vardır. Bunlar meme kanseri riskinde hafif bir artışla ilişkilidir.

Sistosarkom filloidesleri

Phyllodes hızlı büyüyen tümörlerdir, ancak neredeyse her zaman iyi huyludurlar. Çok nadirdirler, ancak vakaların yüzde 10’unda, vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler. Yani bu tümörleri olan kadınlar onları çıkarmayı seçebilir.

Meme kistleri

Kistler, göğüs dokusunda cildin altında sivilcelere benzer küçük büyümelerdir. Bazı kadınların fibrokistik göğüsleri vardır, bu da göğüslerinin birçok kist içerdiğini ve topaklanma hissi yaşadığını gösterir.

Fibrokistik göğüsler olan gençler, endişeleri hakkında bir doktora başvurmalıdır. Göğüslerinin normalde nasıl hissettiğini bilmek, topaklı bir kadına sahip olan kansere bir kistden ayırır.

Meme kanseri çeşitleri

Meme kanserli yaşlı kadınlarda olduğu gibi, meme kanserli gençler de birçok farklı hastalık türüyle karşılaşabilirler. En yaygın olanları şunlardır:

In situ kanserleri

In situ, kanserin sadece memede olduğu anlamına gelir. Bu kanserler tedavi edilmeleri daha kolay ve ölümcül olma olasılığı daha azdır.

En yaygın in situ kanserler, duktal karsinomlar ve lobüler karsinomlardır. Duktal karsinom, bazen kanser öncesi veya evre 0 meme kanseri olarak adlandırılan invazif olmayan bir kanserdir. Lobüler karsinom süt kanallarında büyür ve tipik olarak yayılmaz.

İnvaziv meme kanserleri

İnvaziv meme kanserleri, akciğerleri, beyni, karaciğeri ve diğer hayati organları potansiyel olarak etkileyen, yayılabilen kanser formlarıdır. Özellikle derhal yakalanmadıkları ve tedavi edilmedikleri takdirde ölümcül olma olasılığı daha yüksektir. Hem lobüler karsinom hem de duktal karsinomun invazif formları vardır.

Daha az görülen kanserler

Diğer meme kanserleri daha az yaygındır. İçerirler:

 • şişmiş veya kırmızı göğüslere neden olabilen inflamatuar meme kanseri
 • Göğüslerden meme başı ve areolaya yayılan meme ucunun Paget hastalığı
 • kan veya lenf damarlarında başlayan ve memelere yayılan anjiyosarkomlar veya kanserler
 • kanserli olan phyllode tümörleri

belirtiler

Bir yıllık meme muayenesi ve güvenilir bir doktorla ilişkisi, meme ile ilgili durumların teşhis edilmesi için değerli araçlardır. Meme kanseri ile ilişkili çeşitli semptomları olan gençler bile, bunların muhtemelen başka bir nedenden kaynaklandığını bilmelidir.

Meme topaklarının yaklaşık yüzde 90’ı kansere bağlı değildir. Kanserli topaklar, düzensiz sınırlarla, yumuşak veya hareketli olmayan sert olma eğilimindedir.

Yaygın meme kanseri belirtileri şunlardır:

 • bir meme yumru veya topaklar
 • koltuk altı ya da boyun altında şişmiş lenf düğümleri
 • göğüslerin boyut, şekil veya simetrisinde açıklanamayan değişiklikler
 • memenin veya meme ucunun derisinde değişiklikler
 • meme, menstürasyon, hamilelik veya emzirme ile ilgili olmayan deşarj
 • kırmızı veya şişmiş bir meme
 • meme cildinin titreme ya da çukurluğu
 • meme üzerinde kaşıntılı, pullu döküntü

Çoklu meme kanseri risk faktörleri olan kişiler daha savunmasız olabilir.

Bu risk faktörleri şunlardır:

 • BRCA1 veya BRCA2 genlerinde bir mutasyon olması
 • Meme veya yumurtalık kanseri olan birkaç akrabaya sahip olmak
 • aktif veya obez veya fazla kilolu olmamak
 • radyasyona maruz kalma
 • östrojen tedavisi veya hormonal doğum kontrol hapları alma
 • ağır içme
 • sigara içmek

Meme kanseri normal gelişmeye karşı

Normal meme gelişimi meme kanserine benzeyebilir ve normal olanı ve semptomların karşılaştırılmasına dayanmayan şeyleri söylemek mümkün değildir.

Bununla birlikte, normal meme gelişimi genellikle bir patern izler. Her bir meme ucunun altında nikel büyüklüğünde topaklar ile başlar ve göğüsler yavaş yavaş bu topaklardan büyür.

Hayatta kalan genç meme kanseri

Meme kanseri, genel olarak, hızlı tedavi ile hayatta kalabilmektedir. Bu özellikle, invaziv olmayan meme kanserleri ve vücudun diğer bölgelerine yayılmamış meme kanserleri için geçerlidir.

Tedaviler genellikle kemoterapi, radyasyon, ilaç tedavisi, cerrahi veya bunların bir kombinasyonunu içerir.

Meme kanseri için kendinizi kontrol edin

Topaklar ve diğer değişiklikleri kontrol etmek için kendi kendine meme muayeneleri, kadınların kanserin erken belirtilerini tespit etmesine yardımcı olabilir.

Belli değişimlere bakmaktan daha önemli olan şey, memelerinizin normal olarak nasıl hissettiğini bilmek. Şekil veya dokudaki bir değişiklik, yeni bir yumru ya da diğer önemli bir değişiklik, kanser de dahil olmak üzere bir sorunu işaret edebilir.

Kadınlar ayrıca doktorlarından düzenli meme muayeneleri almalıdır. Yüksek meme kanseri riski taşıyanların yıllık mamogramlara ihtiyacı olabilir, ancak gençler bu kategoriye asla girmez.

Ne zaman doktora görünmek

Geciktirici tedavi, kanserin yayılmasına izin verebileceğinden hayatta kalma şansını azaltabilir. Göğüsleri hakkında endişelenen kızlar, genç meme kanseri nadir olsa da, hemen bir doktora görünmelidir.

Paket servisi

Özellikle göğüslerinin geliştiği kızlar için meme kanseri düşünceleri korkutucu olabilir. Ancak, çoğu gencin meme kanseri hakkında endişe duyması için çok az sebep vardır. Endişe etmek yerine, daha iyi bir strateji gelecekte meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olan sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir.

Bir doktor, kızların ve genç kadınların bireysel risklerini belirlemelerine ve sıra dışı meme semptomlarını anlamalarına yardımcı olabilir.

Источник: https://trmedbook.com/genclerde-meme-kanseri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Meme Kanseri nedir? Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gençlerde Meme Kanseri

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bu kanser türü akciğer kanserinden sonra, dünya genelinde, rahim ağzı kanseri (serviks) ile görülme sıklığı en yüksek olan kanser türlerindendir. İstatistiklere göre her 8 kadından birinin hayatının belirli zamanında meme kanserine yakalanmaktadır.

Kanser hücreleri genellikle sütün üretildiği, memelerin lobüllerinde ya da memedeki süt dranej kanallarında oluşur. Meme kanseri en fazla menopoz dönemindeki kadınlarda oluşur fakat herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Meme kanseri erkeklerde de görülmesine rağmen oldukça nadirdir. Her 100 kadına karşın bir erkekte görülmektedir.

Meme kanserinin belirtilerinden şüphelenildiğinde hızla harekete geçilmelidir. Kanser erken evrede (ilk evrede) teşhis edildiğinde meme kanseri tedavisinin başarı ile sonuçlanma oranı %90’ların üzerinde olmaktadır.

Kendi memenizi kontrol ederken şüpheli bir sertlik bulabilirsiniz, hekiminiz klinik meme muayenesinde bir sertlik hissedebilir ya da meme dokusunda anormal bir bölge mamografi ya da göğüs MR’ı gibi bir tarama testinde ortaya çıkabilir.

Meme kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Meme kanseri risk faktörleri önlenebilir riskler ve değiştirilemeyen riskler olarak iki ana başlık altında toplanabilir.

Önlenebilir riskler kişilerin yaşamlarında değiştirebileceği faktörler olarak sıralanabilir: Sigara ve alkol tüketimini azaltmak, hareketli bir yaşam oluşturmak, sağlıklı beslenmek gibi.

Değiştirilemeyen riskler ise yaş, cinsiyet, yoğun meme dokusu, erken adet görmek ya da geç menopoz ile pozitif aile öyküsü olarak sıralanabilir.

Medikal Onkoloji ve İç Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Meral Günaldı
Meme Kanseri Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir? bilgiler veriyor.

Meme kanseri tanısında kullanılan yöntemler nelerdir?

Belirtiler doğrultusunda uygulanacak olan meme kanseri tedavisi programı için doktorunuzun yapacağı testler, tümörün başladığı alan ile sınırlı olup olmadığını (lokal) ya da vücudunuzun diğer bölgelerine (metastaz) yayılıp yayılmadığını anlamak için yapılır.

Meme kanseri tedavisinde tanı için aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır.

 • Mamografi: Meme dokusunun röntgen ışınları ile incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Hastanın her hangi bir yakınması yok iken çekilen ilk mamografi baz mamografidir. Mamografi tarama amaçlı veya tanı amaçlı yapılabilir. Tarama amaçlı mamografi hiçbir yakınması olmayan kişilere yapılırken, tanı amaçlı yapılan mamografide şüpheli kitle veya bölgenin daha detaylı tetkiki olanağı vardır.
 • Ultrasonografi: Ses dalgalarının dokulardan geri yansıması esası ile çalışır. Mamografide bulunan bir şüpheli kitle veya alanın, veya hastanın eline gelen kitlenin sıvı veya katı olduğunu anlamak için kullanılır. İçi sıvı dolu olan kitleler yani kistler kanser açısından önemli bir tehdit oluşturmazlar. Buna karşılık, içi katı olan yani “solid” kitleler memenin tümörleridir. Bunların iyi veya kötü huylu olduğu ayrımını düzenli takipler veya başka ileri yöntemlerle yapmak gerekir.
 • Galaktografi: Meme başından içeri ilaç verip süt kanallarının filminin çekilmesidir. En çok meme başı akıntısı yakınması olanlarda uygulanır.
 • İnce iğne biyopsisi: Standart enjektör iğnesi ile hücresel düzeyde örnek alıp mikroskop altında bunların incelenmesidir.
 • Kalın iğne biyopsisi: Bu amaç için yapılmış, kalın bir iğne ile doku parçası alınarak bunun incelenmesidir.
 • Stereotaksik biyopsi: Kitlenin yerinin özel bir cihazla tespit edilip tam o noktadan örnek alınmasıdır.
 • Stereotaksik işaretleme: Özel bir cihaz ile şüpheli alanının görülüp içine ince bir tel bırakılmasıdır.
 • Cerrahi biyopsi: Ameliyathanede yapılan ve kitlenin tamamının çıkartılıp mikroskop altında incelenmesidir.

Meme kanserinin evreleri nelerdir?

Tüm kanser türlerinde olduğu üzere meme kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Kanser erken dönemde teşhis edilirse meme kanseri tedavisi çoğu zaman meme alınmadan neticelendirilebilmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi için Evreleme Önemlidir

Kanserin lokalize ya da yaygınlaştığını belirten evreleme olarak adlandırılan ve yaygın kabul gören sisteme göre meme kanseri evre 1 (lokalize)’den Evre 4’e (uzak organlara metastaz) olmak üzere evrelenir. Hastalığın hangi evrede olduğunu öğrenmek için yapılan muayene ve testlerle tedavi planı oluşturulmaktadır.

Medikal Onkoloji ve İç Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Meral Günaldı
Meme Kanseri Evreleri Nelerdir? bilgiler veriyor.

Meme kanseri evreleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Medikal Onkoloji ve İç Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Meral Günaldı
Meme Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir? bilgiler veriyor.

Meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın evresine, hastanın özelliklerine ve genel sağlığına bağlı olarak tedavi seçenekleri bir veya birden fazlasını içerebilir: Cerrahi, radyasyon tedavisi, hormon tedavisi, kemoterapi veya hedefe yönelik tedavi gibi

Standart tedavi yöntemleri :

1- Cerrahi Tedavi
2- Radyoterapi (Işın tedavisi)
3- Kemoterapi (İlaç tedavisi)
4- Hormonoterapi ( Hormon tedavisi )

1- Cerrahi Tedavi
Genellikle kanserle savaşın ilk aşamasıdır. Çoğu hastanın tedavisi kanserli dokunun cerrahi olarak çıkarılması ile başlar. Sentinel lenf (bekçi lenf nodu) biyopsisi yapılarak beraberinde gerekiyorsa koltukaltı lenf bezleri de temizlenir.

Günümüzde meme kanserinin tedavisinde, cerrahi girişimin birkaç farklı uygulaması vardır. Bu uygulamalar temel olarak, memenin alınmadan korunmasına yönelik olanlar ve memenin tümünün çıkartılmasına yönelik olanlar olarak iki ana gruba ayrılmaktadır.

Son dönemdeki medikal gelişmeler ışığında sadece kanserli bölgenin çıkarılması ve memenin korunması , koltukaltı lenf bezlerinden ise örnekleme yapılması sayesinde hastalarda benzer başarılı sonuçlar alınabilmekte ve aynı gün evlerine gidebilmektedirler.

Memenin tümünün alınması gerektiği durumlarda ise plastik cerrahi teknikler ile yeniden meme rekonstrüksiyonu yapılması mümkündür.

2- Radyoterapi (Işın Tedavisi)
Işın tedavisi, X-ışınlarının (röntgen ışınları), meme bölgesine ve koltuk altına uygulanmasıyla, cerrahi girişimden sonra kalma olasılığı olan kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlamak amacı ile yapılır.

En sık kullanılan yöntem harici ışınlama (external beam radiation) yöntemidir. Operasyondan sonra 4-6 hafta süreyle uygulanır. Özel bir lineer akseleratör kullanılmak suretiyle, harici olarak, tüm meme ve bazen de koltukaltı hedeflenerek ışınlanır. Işın genellikle 4-6 hafta boyunca, haftada 5 gün olarak verilir.

Radyoterapinin yan etkileri; Bu tedaviyi gören kadınların çoğu halsizlikten yakınırlar. Memede şişme ve ağırlık hissi ortaya çıkabilir. Tedavi edilen bölgedeki deri, güneş yanığı rengini alabilir.

Bu yan etkiler yaklaşık bir yılda kendiliğinden kaybolur.

Merkezimizde kullanılan Novalis destekli TrueBeam STx isimli lineer akseleratör ile sağlıklı dokuya minimum oranda zarar verilerek bu yan etkiler en aza indirilir.

3- Kemoterapi (İlaç Tedavisi)
Kanser hücrelerini öldürücü ilaçlarla yapılan tedavidir. Bu ilaçlar ağızdan veya damardan verildikten sonra tüm vücuda yayılır.

Genellikle, aynı anda birkaç ilaç birlikte verildiğinde daha etkili olduklarından, değişik kombinasyonlar halinde verilirler. Kemoterapi, kürler halinde verilir. 4-6 kür planlanır. Her kür arası yaklaşık 3 haftadır.

Bu da toplam 3 ile 5 aylık toplam kemoterapi süresi demektir.

Bazı olgularda yapılan cerrahi tedaviye ek olarak, ilaç tedavisi de eklemek gerekebilir.

Hastalarda cerrahi tedavi sonrası yapılan tetkiklerde, herhangi bir bölgede kanser kalmamış olsa bile, koruyucu önlem olarak bir süre ilaç tedavisi yapılabilir. Bu tedaviye adjuvan kemoterapi denir.

Neoadjuvan kemoterapi ise Evre 3 kanseri olan hastalarda mevcut tümörün boyutlarını küçültmek ve cerrahiye uygun hale getirmek amacıyla yapılır. Neoadjuvan kemoterapinin bir faydası da yapılan kemoterapinin tümör üzerine etkinliğinin izlenmesidir. Kemoterapiyle ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

4- Hormono Terapi (Hormon Tedavisi)
Bazı meme kanseri hücreleri, içerdikleri hormon reseptörleri (algılayıcıları) aracılığı ile östrojene duyarlı olabilir.

Yani, östrojen hormonu bu kanser hücrelerinin büyümelerine ve artmalarına neden olabilir.

Hormon tedavisinde amaç, bu şekilde östrojen reseptörü içeren ve bu hormona duyarlı olan kanser tiplerinde, östrojen etkisinin ortadan kaldırarak kanserin gelişmesinin önlenmesidir.

Medikal Onkoloji ve İç Hastalıkları Uzmanımız Doç. Dr. Meral Günaldı
Meme Kanseri Tedavi Seçenekleri Nelerdir? bilgiler veriyor.

Segmental mastektomi nedir?

Meme kanserinde memenin tamamının alınmayıp sadece kitlenin çıkarıldığı tedavi şekline genel olarak “meme koruyucu cerrahi” denir. Memedeki kanserli dokunun kanser içermeyen normal meme dokusu ile birlikte çıkartılmasına “lumpektomi” daha geniş normal doku ile birlikte çıkartılmasına ise “segmental mastektomi” denir.

Источник: https://neolife.com.tr/meme-kanseri-tedavisi/

Meme Kanseri Belirtileri

Gençlerde Meme Kanseri

Meme kanseri, süt üreten kanalların hücrelerinde gelişen ve buradan vücuda yayılma riski olan bir kanser türüdür. Ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkmasına rağmen, erkekleri de etkileyebilir.

Hormonlar, çevresel faktörler ve yaşam tarzı meme kanseri riskini artıran faktörler arasında sayılmaktadır. Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Bu yüzden bireylerin meme kanseri belirtilerine karşı uyanık olmaları, vücutlarını bu belirtilere karşı nasıl kontrol edeceklerini bilmeleri gerekir.

İşte meme kanseri ile ilgili ndenlerinden belirtilerine ve tedavi sürecine kadar detaylar…

MEME KANSERİNİN NEDENLERİ

Meme kanseri gelişme olasılığını artıran birçok risk faktörü vardır. Bu risk faktörlerinden bazılarının bilinmesine rağmen, bu faktörlerin kanser hücresinin gelişimine nasıl sebep olduğu bilinmiyor.

1. Yaş
Meme kanseri genç yetişkinlerde de görülebilir ancak risk, yaşlandıkça artar. Bu nedenle 45 yaş ve üzerindeki kadınlara düzenli olarak kanser tarama testlerinden geçmeleri önerilir.

2. Aile öyküsü
Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi meme kanseri riski de bu hastalığa yakalanmış akrabaları olan kadınlar için daha yüksektir. Hastalık öyküsü bulunan kişiyle yakın bir akrabalığa sahip olmak (kız kardeş, anne, kız) kanser riskini iki katına çıkarır.

3. Kişisel öykü
Bir memede meme kanseri teşhisi konulduğunda, diğer memede kanser riski veya teşhis konulan memede ek kanser riski artar. Daha önce iyi huylu bir göğüs rahatsızlığı geçirmiş olan kadınlarda kanser riski daha yüksektir.

4. Menstrüasyon
Menstrüasyon döngüsüne erken yaşlarda (12 yaşından önce) giren veya menopoza geç (55 yaşından sonra) giren kadınlar, diğer kadınlara göre biraz daha fazla kanser riski taşırlar.

5. Meme dokusu
Meme kanserine neden olan etkenler arasında meme dokusu da yer alır. Yoğun meme dokusu olan kadınlar (mamogram tarafından belgelendiği gibi) daha yüksek meme kanseri riski taşırlar.

6. Alkol tüketimi
Çalışmalar, günde iki veya daha fazla alkollü içki içen kadınların, meme kanserine yakalanma risklerinin, içmeyenlere göre 1/3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca fazla alkol alımı diğer kanser türlerine yakalanma riskini de artırıyor.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

1. Göğüste yumru
Meme kanserinin ilk aşamalarında tümörler hissedilecek kadar küçüktür. Meme kanseri ile ilgili erken belirtileri tespit etmek için doktorlar tarafından mamogramların tavsiye edilmesinin nedeni de budur.

Ancak, kadınlar kademeli olarak 4. aşamaya geldiklerinde, bazen koltuk altlarında, memelerinin altında veya yakınında yumru hissederler.

Bu yumru ağrısız olabilir, dokunulduğunda hareket etmeyebilir ve kişiye göğüs duvarına bağlıymış gibi hissettirebilir.

2. Meme çevresinde ağrı
Meme kanseri ağrı yapar mı? Evet, göğüs bölgesinde görülen bir ağrı ne yazık ki iyi bir işaret değildir. Bu bölgedeki elektriksel duyumun eşlik ettiği keskin bir ağrı, kanserin kendisinden kaynaklanır.

Eğer tümör memelerin veya süt kanallarının hemen arkasında mevcutsa, kadınlar ağrı ile ilgili belirli rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Göğüs ağrısı her zaman kansere bağlı olmayabilir, ancak acil müdahale gerektiren diğer sağlık sorunlarına da işaret olabilir.

3. Memede akıntı
Meme kanseri hastalarının meme uçlarından bazen sütlü, sulu veya kanlı akıntılar gelebilir. Bu akıntı, meme yüzeyinde pullu bir kabuk bırakabilir. Süt olmayan ve meme ucundan çıkan herhangi bir sıvı kanserli memenin belirtileri arasında olabilir ve araştırılması gerekir. Tümör süt kanalında gelişmeye başladıkça, tahrişe yol açabilir.

4. Memede kaşıntı
Kaşıntı, iltihaplı meme kanseri türüyle ilgilidir ve genellikle göz ardı edilir. Kaşıntı çok yoğundur ve bununla birlikte, merhem vb. kremler, semptomun giderilmesine fazla katkıda bulunmaz.

5. Cilt değişiklikleri (şekil boyut veya görünüm)
Meme kanserinin görüntüsü, sağlıklı memeden elde edilen görüntü ile aynı değildir. Memelerde bulunan tüm tümörler memeye yakın bölgede bir yumruya neden olmaz.

Kadınların göğüs bölgesinde fark edebileceği bazı yaygın değişiklikler arasında memeyi çevreleyen bölgelerin çukurlaşması, şişmesi veya büzülmesi de vardır. Hastalar memelerinin şekil olarak ovalleştiğini ve bazen belirli bir alana doğru büzüştüklerini fark edebilirler.

Yani, kanserli memenin dış görünüşü sağlıklı memeye göre oldukça farklıdır.

MEME KANSERİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Erken tanı bütün kanser türlerinde hayati derecede önemlidir. Kötü huylu bir tümör büyüdüğünde, kanser ilerlediğinde ve vücuda yayıldığında (metastaz) karaciğer, pankreas, akciğer ve beyin gibi organları da etkileyebilir.

Kanserin vücudu sarması tedaviyi güçleştirir ve bazı vakalarda ölümle sonuçlanabilir. Meme kanserinin yaşam süresi için ise kesin bir şey söylemek mümkün değildir çünkü bu, hastalığın evresi ve kişinin tedaviye yanıt verip vermemesi gibi etkenlere göre değişebilmektedir.

Ancak son yıllarda tıptaki gelişmelerle birlikte meme kanseri hastalarının yaşam süreleri de uzamıştır.

Meme kanserinin evresi, tümörün büyüklüğü ve eğer yayıldıysa ne kadar yayıldığı, tedavi yöntemini ve sürecini belirlemede büyük rol oynar. Meme kanseri için en yaygın tedavi cerrahidir. Cerrahiye ek olarak çoğu kadın kemoterapi, radyasyon veya hormon tedavisi gibi tamamlayıcı bir tedavi de görür.

1. Ameliyat
Aşağıdakiler dahil olmak üzere kanserli dokuyu memeden çıkartmak için uygulanabilecek birkaç yöntem vardır.

 • Lumpektomi: Bu prosedür, çevreleyen dokuları yerinde bırakarak sadece şüpheli veya kanserli noktayı ortadan kaldırır.
 • Mastektomi: Bu prosedürde, cerrah tüm memeyi alır. Çift mastektomide, her iki göğüs de alınır.
 • Sentinel düğüm biyopsisi: Bu ameliyat, tümörden drenaj alan lenf düğümlerinin bir kısmını ortadan kaldırır ve bu lenf düğümleri test edilir. Kanser yoksa, ek bir lenf kaldırma ameliyatına ihtiyaç olmayabilir.
 • Aksiller lenf nodülü diseksiyonu: Bir sentinel düğüm biyopsisi testi sırasında lenf düğümleri çıkartılırsa, doktor ek lenf bezlerini çıkarmak için bu prosedürü uygulayabilir.
 • Kontralateral profilaktik mastektomi: Meme kanseri sadece bir memede mevcut olsa da, bazı kadınlar kontralateral profilaktik mastektomi olmayı seçerler. Bu ameliyat, tekrar meme kanseri geliştirme riskini azaltmak için sağlıklı memenin alınmasını içerir.

2. Radyasyon tedavisi
Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü ışınlar kullanılır. Radyasyon terapisini uygulamak için iki yol vardır.

Eksternal radyasyon: Bir radyasyon ışını, etkilenen alana harici bir makine ile odaklanır. Tedavinin kapsamı, bir sağlık ekibi tarafından belirlenir ve yapılan cerrahi prosedür ile lenf düğümlerinin etkilenip etkilenmediğine bakılır. Genellikle, tedavi beş ila altı hafta boyunca haftada beş gün gerçekleştirilir.

Brakiterapi: Radyoaktif tohumlar veya topakları kullanır. Radyasyon veren bir ışın yerine, bu tohumlar kanserin yanındaki memeye implante edilir.

3. Kemoterapi
Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan bir ilaç tedavisidir ve bu tedavi genellikle diğer tedaviler, özellikle de cerrahi ile birlikte uygulanır. Bazı durumlarda, doktorlar ameliyat öncesi hastalara kemoterapi uygulamayı tercih ederler. Burada amaç, tedavinin tümörü küçültmesidir.

4. Hormon terapisi
Hormon tedavisi, kanserin nüksetme oranını azaltmak için ameliyattan önce veya sonra ya da diğer tedavilerden sonra uygulanabilir.

Östrojen ve progesteron, meme kanseri tümörlerinin büyümesini uyarabilir. Hormon tedavisi vücudun bu hormonları üretmesini engelleyerek çalışır.

Bu hareket, kanserin büyümesini yavaşlatmaya ve muhtemelen durdurmaya yardımcı olabilir.

Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…KOAH BelirtileriKemik Erimesi Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/meme-kanseri-belirtileri-1220243-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть