Gençlerde Unutkanlığın 10 Nedeni

Genç Yaşta Unutkanlık Neden Olur?

Gençlerde Unutkanlığın 10 Nedeni

Günlük hayatın stresinden, iş temposundan dolayı kimi zaman dalgın ya da unutkan olabiliyoruz. Yaşlılarda görüldüğünü düşündüğümüz unutkanlık hastalığı aslında gençleri de tehdit ediyor.

Gençler de bu durum karşısında pek çok önlem alabilir ya da sebeplerini öğrenerek tedavi görebilir. Son zamanlarda genç diyebileceğimiz kişiler de sıklıkla unutkanlık şikayetiyle ilgili sağlık kurumlarına başvuruyor.

Peki, bu kadar sıklaşan bu şikayetin gerçek sebebi ne? Yazımızın devamında gençlerin sıklıkla yaşadığı unutkanlığın sebebini ve ne yapılması gerektiğini ele aldık.

Artık gençlerin yaşadığı depresyonlar kişide ileri derecede hasarlar bırakabiliyor. Genç bireyin yaşamış olduğu stres, kaygı, hayal kırıklığı ya da aile içi sorunlar kişinin kolayca depresyona girmesine neden oluyor. Bu da kişinin sinirsel tüm faaliyetlerini etkiliyor.

Sinir sistemine bağlı bozukluklar da depresyonu takip ederek kişide uykusuzluk, takıntı ve heyecan gibi bünyeyi olumsuz etkileyen bazı durumlar ortaya çıkıyor. Depresyonun en büyük belirtilerinden biri de odaklanma sorunlarıdır. Bir de üzerine kişinin bedeninin tam dinlenememesi ile birlikte odaklanma sorunu yerini unutkanlığa, dalgınlığa bırakabiliyor.

Bu da kişinin birçok aktiviteyi yerine getirememesine neden olarak kişinin günlük hayatını olumsuz etkiliyor.

İlkokuldan bu yana art arda gelen sınavlar için pek çok genç ömürlerinin ciddi bir kısmını ders çalışarak geçiriyor. Bir de sınav kaygısının yanı sıra yarış içerisinde olduklarını sürekli hatırlatan anne babalar da gençlerin üstündeki baskıyı artırıyor. Bu sınavlar bitince bir de iş bulma, çalışma stresi de başlıyor.

Yani her son yeni bir çalışma başlangıcı oluyor diyebiliriz. Bu da insanların birçok alanda olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Çalışma temposu yoğun olan kişiler düzenli beslenemiyor ya da uyuyamıyor. Bedenin uykusuz kalması sağlıksız kalması sadece iç organlarımızı değil sinir sistemimizi de etkiliyor.

Dinlenmesine izin vermediğimiz beynimiz bir süre sonra genç yaşta unutkanlık belirtileri veriyor.

3. Vitamin Eksikliği

Fast food; artık en çok tercih edilen yeme alışkanlıklarından biri haline geldi. Zamandan kazanabilme adına insanlar artık sadece doyma amaçlı tüketiyor.

Besinlerin midemizi doldurması değil, asıl vücudumuza hitap etmesi gerekiyor. Günümüzde pek çok gıdanın besin değeri kalmasa da ek vitaminlerle vücudumuzu desteklemeliyiz.

Zihnin canlı olmasını sağlayan vitamin ve minerallerin alınmaması sonucunda gençlerde unutkanlık ortaya çıkabilir.

4. Teknolojik Ürünlerle Çok İlgilenmek

Teknoloji çağında yaşadığımız bir gerçek. Artık yediden yetmişe herkesin elinde bir cep telefonu görmekte mümkün. Ancak artık gençler bu işi abartarak günlerinin önemli bir zaman dilimini bu ekranların karşısında geçiriyorlar ve bu da kişinin asosyalleşmesine giderek içlerine kapanık bir hal almasına neden oluyor.

Aslında beyin farklı alışkanlıklar karşısında ve farklı kişilerle konuşma karşısında kendini taze tutuyor ve bu şekilde hafızayı güçlendiriyor.

Ancak artık dediğimiz gibi bilgisayar oyunları cep telefonları gibi teknolojik seçenekler karşısında çok fazla zaman geçiren gençlerde birtakım kişisel unutkanlık gibi eksiklikler oluşabiliyor.

Genç yaşta yaşanılan travmalar kişinin olgunluğunun az olması göz önünde bulundurulursa daha kalıcı olabiliyor. Bu kalıcı durumlar kişide unutkanlıkla gösterebiliyor.

Yaşadığı herhangi bir travmatik olay ya da ciddi kazalar genç yaştaki bireylerin o dönemi unutmaya çalışmasıyla birlikte ve aynı zamanda yaşadığı depresyonla birlikte travmaya dönüşüyor.

Bu da kişilerin başlarda adapte olmaya çalışmasıyla ve daha sonra unutkanlığın başlamasıyla kişi de psikolojik sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Kişiler bu konuda uzman kişilerden destek alarak dönemi en hasarsız şekilde tedaviyle birlikte atlatabilirler.

Gençlerde Yaşanan Unutkanlığın Tedavisi

Genç bireylerde sıklıkla görülen unutkanlığın birçok sebebini hep birlikte inceledik. Genç kişilerin yaşlılara göre avantajı hücrelerinde oluşan yıpranmaları hızlı bir şekilde onarabilmesidir. Bu da gençlerin unutkanlık tedavisine bir sıfır önde başlamasına neden olur.

Öncelikle asıl unutkanlık sebebinizi öğrenebilmeniz için sağlık kurumlarına gidip gerekli olan kan ve hormon testlerini yaptırmalısınız. Hormonlardan ya da herhangi bir vitamin eksikliğinden yaşanan unutkanlıkları doktorunuzun önerdiği ilaçlarla tedavi edebilmeniz mümkün.

Aynı zamanda hafızanızı güçlendirecek pek çok aktiviteyi alışkanlık haline getirebilir zihninizi canlı tutabilirsiniz. Yapılan egzersiz ve sporlar da hafızanın güçlenmesine yardımcı olarak unutkanlığın önüne geçecektir.

Источник: //evdesifa.com/genc-yasta-unutkanlik/

Unutkanlığın Nedenleri – Unutkanlığı Önlemenin 10 Yolu!

Gençlerde Unutkanlığın 10 Nedeni

Haber güncelleme tarihi 26.02.2019 10:13

 Günümüzde her kişinin başına gelebilecek bir olay olay unutkanlık, bazen çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Ufak tefek durumların dışında untukanlığınız gün geçtikçe artıyorsa bu durumu hafife almayı bırakabilirsiniz. Unutkanlık çeşitli nedenler sonucu meydana gelebilmektedir.

Unutkanlığın nedenleri nelerdir? Pek çok nedene sahip olan unutkanlık düzensiz beslenme sonucunda da meydana gelebilmektedir. Unutkanlık nasıl geçer? Unutkanlığı çeşitli besinleri tüketerek geçirebilirsiniz. İşte unutkanlığın nedenleri ve tedavisi hakkında her şey.

Unutkanlığın Nedenleri ve Tedavisi

Aslında gündelik hayatımızda karşılaştığımız unutkanlıkları hepimiz normal karşılarız. Örneğin cüzdanımızı evde bırakmak, bazı özel günleri atlamak gibi durumlar sinir bozucudur ama bu tip unutkanlıkların herkesin başına geldiğine aşinayızdır.

Ancak benzeri hadiseler art arda ve sıklıkla olmaya başladığında, özellikle yaşlılığın fiziksel olarak kendisini hissettirmeye başladığı dönemlerde, unutkanlık can sıkıcı olduğu kadar endişe verici bir kimliğe bürünür. Kişinin aklına hemen alzheimer ya da bunaklık benzeri hastalıklar gelmeye başlar.

Oysa unutkanlığın son derece olağan ve kolayca çözüm bulunabilecek nedenleri de vardır. Dolayısıyla paniğe kapılmadan önce, unutkanlığın bu daha basitnedenlerini öğrenmekte fayda var. Unutkanlık birçoğumuzun bireysel ve sosyal yaşantısını etkileyen bir sorundur.

Bu makalemizde unutkanlık nedenlerini, zararlarını ve unutkanlıkları önlemek için neler yapabileceğinizi derledik. İşte unutkanlığa iyi gelen besinler;

Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlığın nedenleri arasına birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalığı dahil etmemiz mümkün.

Bunlar arasında en çok bildiğimiz bunama, çöküntü ve merkezi sinir sitemini etkileyen diğer rahatsızlıklardır. Unutma hastalık yokken de yaşanabilir.

Bunların dışında bilincimizde olanları hatırlamamızı zorlaştıran şeyleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Stresli yaşam şartları
 • Gereksiz ve önemsiz şeylerin hafızaya dahil olması
 • Bir işi öğrenirken birden fazla konuyla meşgul olmak 
 • Dikkati yoğunlaştırmayı azaltan etkenler
 • İşimize gereken önemi vermemek
 • Dağınık çalışma düzeni
 • Öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yeterince bilinmemesi

Sıraladığımız bu faktörler, öğrendiğimiz şeyi hatırlamamızı zorlaştırarak, bizi unutkanlık dediğimiz problemle karşılaştırır. Bu etkenlere; alkol, uykusuzluk, tiroit bezininaz çalışması, depresyon gibi maddeler de eklenebilir.

Unutmanın Yararı da Vardır

İnsanın bazı durumları unutması her zaman kötü bir şey olarak algılanmamalıdır. Aslında unutkanlık yaşanan olumsuzluklar baz alındığında insan için oldukça yararlı bir durumdur. İnsanların başından geçen kötü hadiseleri unutmadığını varsayalım. Bu durumda kişinin problemlerle dolu bir hayat sürmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu açıdan baktığımızda unutma oldukça yararlıdır.

Unutkanlığı Engelleme Teknikleri Nelerdir?

Unutkanlığı engellemek için yapılacak bazı teknikler vardır bunlardan bir kaçı ise şunlardır;

1. Ne Kadar Üstünde Durursan O Kadar Zor Unutursun

Bir şeyi hafızaya taşırken dikkat ve konsantrasyonu hat safhaya taşımak gelir. Bir konuya ne kadar çok dikkat verilirse, konu o kadar kolay hafızaya alınacak ve o kadar kolay hatırlanacaktır.

Bu yüzden çevrede dikkati dağıtacak başka şeylerin olmaması gerekir.Bir konu bizim için ne kadar önem arz ediyorsa, o konu hafızamızda o kadar uzun süre canlı kalacak ve o konuyu hatırlamanız o kadar kolaylaşacaktır.

Yani bir şeyler öğrenirken bunun önemli olduğu hususunda enerjinizi toplamaya çalışın.

2. Çağrışım Yoluyla Hatırlama Yöntemi

 Bu durumda hafızanıza aldığınız bir şeyle, hayatınızda aşina olduğunuz nesneler arasında bağ kurarak hatırlamanızı kolay hale getirebilirsiniz.

Örneğin, bir telefon numarası ezberlerken o numarayı çağrıştıracak bir şey, örneğin doğum tarihiniz, kredi kartı şifreniz, evlilik tarihiniz gibi numaralardan yola çıkarak daha kolay ezberlemeniz mümkün.

 
Birçok şeyi ezberlemeye çalışmak da kaydedilen bilgilerin hatırlanmasını zorlaştıracaktır.

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler beyin ve diğer organlara faydalı olduğu bilinen omega yağ asitleri, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler zincirinden oluşmaktadır. Unutkanlığa iyi gelen besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Yaban Mersini

Yaban mersini üzerine yapılan araştırmalar bu meyvenin beyni “oksidatif stres”e karşı koruyarak yaşa bağlı unutkanlığı geciktirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca düzenli olarak yaban mersini tüketmenin öğrenme kapasitesini arttırdığı ve motor becerileri geliştirdiği yönünde araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Hafızanızı güçlendirmek için günde bir avuç yaban mersini yiyebilirsiniz. 

2. Derin Deniz Balıkları

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon gibi yağlı, derin deniz balıklarının unutkanlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olan bu balıklar genel sağlığın korunmasına da katkı sağlar.

Haftada 2-3 öğün balık tüketmek uzun zaman hafızanızı korumaya yardımcı olacaktır. 

3. Kuruyemişler

Yağ asitleri ve yaşla birlikte görülen bilişsel gerilemeyi yavaşlatan E vitamini bakımından zengin olan kabuklu yemiş ve tohumlar unutkanlıkla mücadele için önerilen besinler arasında yer almaktadır.

Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi yemişlerden birini her gün bir avuç yemek hafızanın korumasına katkıda bulunur.

4. Kepekli Tahıllar

Her organ gibi beyninde yeterli oksijen alabilmek için düzenli kan akışına ihtiyacı vardır.

Yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler ve kahverengi pirinç gibi kepekli tahıllar kötü kolesterolü düşürerek kan akışını olumsuz yönde etkileyen damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar.

Beyaz ekmeği tam buğday ekmeği veya kepekli ekmekle değiştirmek uzun dönemde hafızanın korunması için atılacak iyi bir adımdır.

5. Nar Suyu

Antioksidan bakımından zengin olan nar suyu, vücutta bulunan ve hücre yapısını bozan “serbest radikallere” karşı etkin koruma sağlar.

Nar suyu gibi antioksidan etkisi bulunan portakal, çilek, greyfurt gibi meyvelerde unutkanlığa iyi gelir ve beyin hücrelerini korur.

Nar suyu ekşi gelirse yarı yarıya suyla karıştırarak içebilirsiniz.

6. Yeşil Çay 

Kahvenin yarısı kadar kafein içeren yeşil çay konsantrasyonu arttırır, ruh halini yukarı taşır ve unutkanlığa iyi gelir.

Antioksidan özellikleri ile beyni ve diğer organları koruyan yeşil çay taze demlenmelidir, şişelenmiş olarak satılan yeşil çayın etkisi oldukça azdır ve gıda kimyasalları içerdiğinden yarardan çok zarar verebilir.

Yeşil çayı demledikten sonra sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

7. Koyu Çikolata

Yeşil çay, nar suyu ve turunçgiller gibi antioksidan etkisi bulunan siyah çikolata hafızanın korunmasına yardımcı olan besinler arasındadır. Ayrıca içinde bulunan kafein ile konsantrasyonu arttırır ve enerji verir.

Ancak çikolatanın olumlu etkilerinden faydalanabilmek için %50-%70 arasında kakao içeren bitter çikolatalardan yemelisiniz. Çikolatanın fazlası yarardan çok zarar verebilir, bu nedenle uzmanlar günde 10-15 gram çikolata yemenin yeterli olacağını belirtiyorlar.

8. Ispanak

Folik asit ve mineraller bakımından zengin olan ıspanak hafızayı geliştirir ve unutkanlığı tersine çevirebilir. Folik asit, Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1 kase çiğ ıspanak günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılar.

9. Elma

Bir antioksidan çeşidi olan “quercetin” bakımından zengin elma, kırmızı soğan ve brokoli hafızayı geliştirmek için önerilen besinler arasındadır. Brokoli aynı zamanda folik asit için iyi bir kaynaktır.

10. Domates

Likopen, domateste bulunan güçlü bir antioksidandır ve özellikle demans gelişimine katkıda bulunan, serbest radikallerin neden olduğu hücre tahribatına karşı koruma sağlar.

Önerilen İçerik;

► Hafızanızı Geliştirmek İçin Kullanabileceğiniz 25 Kusursuz Teknik!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/unutkanligin-nedenleri-ve-unutkanligi-onlemenin-yollari-730h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть