Gençlerin de Tansiyonu Artıyor

Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Neden Yükselir?

Gençlerin de Tansiyonu Artıyor

Sabah telefonunuzun alarmıyla uyandınız ve işe-okula yetişmek için hemen harekete geçtiniz. Fakat ayağa kalktığınızda aniden başınız döndü. Hemen söyleyelim, bu durum bir TANSİYON belirtisi olabilir. Peki ne yapmalısınız? Endişelenmeyin, tansiyon hastalığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Tansiyon hastaları doğru teşhis ve doğru tedavi ile kısa sürede eski sağlıklarına kavuşabiliyor. Bunun için düzenli kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın.

Tansiyonunuzu düzenli şekilde ölçtürmeniz, gelecekte yaşanabilecek bir hastalığı engellemek için çok önemli.

Tansiyon nedir? Tansiyon tedavisi nasıl yapılır, tansiyonu ne düşürür? Tansiyon neden yükselir? Tansiyona dair ilginizi çeken ne varsa öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı bir yaşam için tansiyonun dengeli olması şarttır. Ancak günlük yaşamda birçok kişi tansiyon sorunu yaşasa da bunu fark etmez. Çünkü baş ağrısını, baş dönmesini başka şeylere yorarlar.

Oysa tansiyon bozukluğunu gidermek için en küçük belirti bile hemen ciddiye alınmalı ve bir doktora giderek tansiyon ölçtürülmelidir.

Düzenli tansiyon ölçümü yaptırmayan kişilerde tansiyon hastalıkları da ilerlemektedir.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon kısaca kan basıncı demektir. Kanın damar içinde akması bu basıncın doğru olmasına bağlıdır. Kalp kasılarak kanı damarların içine tekrar pompalar ve atardamarlar bu kanı belirli bir basınçla dengeler. İşte bu basınca tıp dilinde tansiyon adı verilmiştir.

Büyük tansiyon ve küçük tansiyon olmak üzere tansiyon çeşitleri ikiye ayrılır. Bilindiği gibi kalbimiz damarlarımıza sürekli kan pompalamaktadır. Kalp atardamarlara kan pompalarken damardaki basınç yükselir.

Yükselen bu basınca yüksek tansiyon denir. Kalp kan pompalarken gevşemeye de başlar. O sırada damardaki kan akışı yavaşlar. Bu noktada damarların esnekliği sayesinde kan basıncı dengelenir. Kan akışı yavaşladığında kan basıncı da düşer.

Bu yüzden en düşük basınç seviyesine de küçük tansiyon denir.

Eğer tansiyon hesaplama yapılacaksa küçük ve büyük tansiyon değerleri ölçülür. Ayrıca burada hemen belirtelim, tansiyon ve nabız aynı şey değildir. Nabız kalbin atış sayısıdır.

Tansiyon Değerleri: Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Her insanın fiziki yapısı farklı olduğu için, tansiyon değerleri kişiye göre farklılık gösterir. Burada önemli olan düzenli şekilde tansiyon değerlerinin ölçülmesidir.

Yüksek veya düşük tansiyonlu olduğunuzu günlük hayatınızda düzenli olarak tansiyon ölçtürerek anlayabilirsiniz.

Ancak bu durum tıp biliminde kabul görmüş tansiyon normal değerleri hakkında bilgi sahibi olamayacağımız anlamına gelmez.

Evrensel olarak kabul gören genel tansiyon aralığı vardır ve tansiyon sınırları bu değerlere göre belirlenir. Tansiyon aralığı büyük tansiyon için 12-14 arasıdır.

Kişinin spesifik özelliklerine göre tansiyon ölçüleri 11-15 arası da olabilir. Küçük tansiyon için ise bu seviye 7-9 aralığındadır.

Tansiyon sorunu ancak bu değerlerin dışındaki seviyelerde yapılan ölçümlerde açığa çıkar.

Yüksek tansiyon sorununuz var ise buna hipertansiyon, tansiyon düşüklüğü sorununuz var ise buna hipotansiyon denir. İki hastalıkta da şok durumuyla karşılaşılabilir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Birden fazla tansiyon ölçme tekniği vardır. Ancak tansiyon en sağlıklı olarak doktor tarafından ölçülür.

Tansiyon ölçmeyi öğrenmiş kişiler de olabilir ancak uzmanlardan yardım almak daha sağlıklıdır ve bunun için hastanelere gidilmelidir.

Tansiyon ölçmek için yeni teknoloji elektronik cihazlar mevcuttur ve tansiyon bilekliği kullanabilirsiniz. Ancak bu cihazların hiçbiri bir uzmanın yaptığı elle ölçüm kadar doğru sonuçlar vermeyebilir.

Tansiyon ölçmek için hava pompalı manşon kullanılır. Doktorunuz sağ kolunuza tansiyon ölçer olan manşonu sarar ve kalbinizle aynı hizaya getirir. Sağlıklı bir ölçüm için kendinizi kasmamanız gerekir.

Doktorunuz tansiyon kulaklığını takar ve hava pompasını 180 milimetre kadar şişirir. Ardından hava pompasını bırakır ve havanın azalmasını bekler. Burada duyduğu ilk ses büyük tansiyonunuzu, hava tamamen boşaldığında duyulan son ses ise küçük tansiyonunuzun değerini verir.

Manşon kolunuzu sıkabilir veya biraz acıtabilir, bu yüzden hazırlıklı olmak gerekir.

Tansiyon Sebepleri Nelerdir?

Tansiyonun birçok sebebi olduğu gibi en sık rastlanan tansiyon yüksekliğisebebi kalıtımsal bozukluktur.

Ailenizde, özellikle birinci dereceden akrabalarınızda tansiyon rahatsızlığı var ise sizin de tansiyon hastası olma riskiniz artar. Her iki cins için de tehli olan tansiyon hastalığı erkeklerde biraz daha fazla görülür.

Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Daha genç yaşlarda görülen tansiyonun hastalıklarının farklı tetikleyici sebepleri vardır.

Şişmanlık tansiyon hastalığı için büyük bir faktördür. İdeal kilosundan on kilo veya fazlası olan kişilerde tansiyon bozukluğu ihtimali fazladır. Alkol ve sigara gibi zararlı madde kullanımı yine hastalığı tetikleyen unsurlardır.

Spor yapmayan ve sürekli oturarak çalışanlarda daha fazla görülür. Aşırı stresli kişilerde, uzun süre stresli yaşam koşullarına maruz kalanlarda tansiyon bozukluğu teşhisi fazla görülür. Son olarak üç beyazdan, üç beyazın fazla tüketiminden bahsedebiliriz.

Özellikle fazla tuz, şeker ve un tüketimi tansiyon sebepleri arasındadır.

Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyonu işaret edebilecek bazı olumsuz durumlar vardır ve tansiyon belirti ile ortaya çıkar. Bu belirtileri şu şekilde sayabiliriz:

Çok fazla ve sürekli başınız ağrıyorsa, sürekli kusuyorsanız, bulanık görüyorsanız veya başınız dönüyorsa, sürekli baygınlık geçiriyorsanız, beklenmedik anlarda burnunuz kanıyor ve uzun süre kanama durmuyorsa bunlar tansiyon çıkmasının belirtileri olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora gitmeniz ve tansiyonunuzu ölçtürmeniz gerekir.

Bunların dışında sağlıksız beslenme, yağlı ve aşırı et tüketimi, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı da tansiyon düşüklüğü ya da yüksek tansiyonu tetikler.

Tansiyonu Ne Düşürür?

Tansiyonu düşürmek için değişik tedavi yolları vardır ve tansiyon dengeleme yapılabilir. İlaç tedavisi yapılabildiği gibi doğal yollar da tercih edilebilir.

Tansiyon düşürücü ilaçların arasında damar açıcı, kalp hızını dengeleyici, böbrek çalıştıran, kan koyultan çeşitli ilaçlar vardır ancak bunlar doktor tarafından reçete yazıldıktan ve tedavi için onaylandıktan sonra kullanılır.

Kendi başınıza ilaçlar bulup kullanmanız son derece tehlidir ve önerilmez. Bunun dışında kolesterol seviyesini dengeleyen ve kan akışını rahatlatan faydalı yiyecekler ve meyveler tavsiye edilmektedir. Muz, enginar, pancar, zeytinyağı, kepek ekmeği, ceviz, marul gibi gıdalar içerdikleri potasyum desteğiyle birlikte tansiyonun düşmesine yararlar.

Limon suyuna ezilmiş sarımsak eklenerek uygulanan düzenli kür de doğal yoldan birçok uzmanın tavsiye ettiği bir yöntemdir. Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak yine tansiyon düşürme için önerilen davranışlardır.

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyonu yükselten çok sayıda tetikleyici vardır ve tansiyon zararları çok geniş bir alanı kapsar. Tansiyon etkileri nedeniyle iş hayatı yasaklanabilir. Fazla tuzlu yemek, alkol, hareketsizlik, yağlı yiyecekler, fazla et yemek, sebze ve meyve tüketmemek, psikiyatrik olumsuzluklar, endişe ve kaygı, sigara ve uyuşturucu tansiyonu yükseltmektedir.

Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tansiyon tedavisi, tansiyon ilaçları kullanarak veya kişisel tedbirler alarak yapılabilir. İlaç tedavisinde ve tansiyon hapları kullanımında doktorun belirleyeceği ilaçları kullanmak önemlidir. Tansiyon ilaçlarının yan etkileri öngörülemez. Bu yüzden uygulanacak ilaç tedavisi de kişiden kişiye değişir.

Örneğin diyabet hastalarına farklı ilaç verilirken, böbrek hastalarına farklı ilaç verilebilir. Tansiyon tedavisi için en önemlisi sağlıklı bir metabolizmadır. Sağlıklı bir metabolizma tansiyona karşı da dirençli olduğu için hastalığı tedavi eder.

Düzenli spor yapmak, sağlıklı beslenmek, meyve ve sebze tüketmek, fazla et yememek, besin değeri, potasyum ve vitamin değeri yüksek, tuzsuz ve yağsız besinleri tercih etmek tansiyon hastaları için doğal tedavinin en önemli aşamalarıdır.

Eğer tansiyon rahatsızlığı için hangi doktora gidilmeli diye düşünüyorsanız aile hekiminize başvurarak yardım alabilir ve zaman kaybetmeden harekete geçebilirsiniz.

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/tansiyonu-ne-dusurur-tansiyon-neden-yukselir/

Tansiyonu Yükselten 9 Nedene Dikkat!

Gençlerin de Tansiyonu Artıyor
Kardiyoloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Her 3 yetişkinden 1’inin yüksek tansiyon hastası olduğu ülkemizde hastaların neredeyse yarısı rahatsızlığından haberdar değil.

Genellikle enseden başlayan baş ağrısı, kulakta çınlama ve uğultu, baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren hipertansiyon sinsice ilerleyerek kalp yetersizliğine de zemin hazırlayabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Nihat Özer, yüksek tansiyonun nedenleri ve kontrol altına alınması için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Dünyada ve ülkemizde en yaygın rahatsızlıklardan biri

Kalp, dolaşım sisteminde bir motor görevi yapar. Kalp insanda dakikada 60-80 çarpma arasında değişen bir hızla dakikada 5-35 litre arası, günlük ise 9000 litre kanı vücuda pompalar. Her bir atımda kalp kanı önce pompalar, sonra kanın yeniden kalbe dolması için istirahat haline geçer.

Kan pompalandığında oluşan atardamar duvarındaki en yüksek basınç sistolik kan basıncı (büyük tansiyon), istirahat halinde oluşan en düşük basınç ise diyastolik kan basıncı (küçük tansiyon) olarak adlandırılır. Kan basıncı için ideal değerler büyük tansiyon 120 mmHg, küçük tansiyonun ise 80 mmHg civarında olmasıdır.

 Üst üste iki gün ve iki kez yapılan ölçümlerde büyük tansiyonun 140 mm Hg ve üzerinde ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg ve üzerinde olmasına hipertansiyon (yüksek tansiyon) adı verilmektedir. Büyük tansiyonu 120-139 mmHg, küçük tansiyonu 80-89 mmHg arasında olan kişiler yüksek tansiyon hastalığı için adaydır.

Bu kişilerin mutlaka sağlıklı beslenmeleri, sigarayı bırakmaları, egzersiz yapmaları, kilo vermeleri gerekmektedir.

Yüksek Tansiyonun Riskini Artıran Faktörler?

 1. Yaş: İleri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun görülme yaşı, dünyada ve Türkiye’de giderek düşüyor.

  Özellikle hareketsiz ve stresli yaşam, alkol ve sigara tüketimi, aşırı kilo özellikle santral obezite denilen göbek yağlanması ve tuz kullanımının çok olması kan basıncı yüksek genç bir grubun oluşmasını sağlamış, hatta 13-14 yaşlarından itibaren hipertansiyon görülme sıklığı artmıştır.

   

 2. Cinsiyet: 50 yaşın altındaki grup ele alındığında erkeklerde daha sık görülür. 55 yaşından sonra ise kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.
 3. Kalıtım: Yüksek tansiyonlu kişilerin yaklaşık %60'ında ailede de tansiyon yüksekliği söz konusudur.

 4. Aşırı kilo: Aşırı kilosu olanların yaklaşık %40'ında yüksek tansiyon görülmektedir.
 5. Diyabet yani şeker hastalığı: Şeker hastalarında yüksek tansiyona çok sık rastlanır.
 6. Aşırı tuz tüketimi: Yüksek tansiyona yol açan nedenlerden biridir.

 7. Hareketsiz yaşam: Hareketsizlik yüksek tansiyon görülme olasılığını artırır.
 8. Alkol tüketimi: Sık ve fazlaalkol kullananlarda yüksek tansiyon görülme sıklığı artar.
 9. Stres: Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.

Kalbiniz ve bedeniniz risk altıda 

Yüksek tansiyon kalbin işini artırır ve kalp bir yüke bir basınca karşı çalışmak zorunda kalır. Kişinin kalbi bu yüksek kurtulamadığı takdirde kalp duvarı kalınlaşır, hatta kalp yetersizliği gelişir. Atardamarların içindeki yüksek basınç zamanla damar duvarına zarar verir.

Kalp, böbrek, göz ve beyin damarları bu yüksek basınca uzun yıllar boyunca sessizce direnebilir. Bu nedenle kan basıncındaki yükselme yıllarca belirti vermeden, tamamen sessiz bir şekilde ilerleyebilir. Ancak bu durum kişinin zarar görmediği anlamına gelmez.

Yüksek tansiyon felç, görme kaybı, kalp krizi ve böbrek yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biridir.

Tansiyonu kontrol edebilmek için alınması gereken önlemler

İlk olarak hastaların yaşam tarzlarını değiştirmesi gerekir. Bunun için 5 önemli maddeye dikkat edilmelidir.

Yiyecekler: Daha çok meyve, sebze ve tam tahıl tüketilmeli; tuz, doymuş ve trans yağ tüketimi azaltılmalıdır. Özellikle ülkemizde çok tuz tüketilmektedir. Kişi başı ortalama 14,8 gr tuz alımı olmaktadır. Bu tuzun yüzde 30 gibi büyük bir bölümü sofradan değil ekmekten gelmektedir.

Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan soğan, sarımsak, posalı, potasyum ve magnezyum içerikli besinler bol tüketmelidir. Yağda kızartılmış besinler, hamur işleri, işlenmiş et ürünleri ve sakatatlardan uzak durulması gerekir.

Sebze ve meyve olarak, kavun ve karpuzun yanında; kurutulmuş kayısı, avokado, incir, portakal, kuru üzüm, fasulye, patates, domates ve hatta üzüm gibi potasyum bakımından zengin kalsiyum düşürücü etkisi olanlar daha çok tercih edilmelidir.

Alkol ve sigara tüketimi:Alkol kullanımı sınırlandırılmalı, sigara kesinlikle bırakılmalıdır.

Düzenli egzersiz: Kişinin hareketli olması ve kilosunu kontrol altında tutması önemlidir. Her gün olmasa bile haftada 3-4 gün 30-40 dk tempolu yürüyüş yapılmalıdır. 

İlaç: Yüksek tansiyon kronik bir hastalık olduğu için ömür boyu tedavi ve doktor gözetimi gerektirir. Bu nedenle doktorun yönlendirmesi ve hastanın uyumu daha başarılı bir tedavi için şarttır.

Modern yöntemler:Doğuştan kalp hastalığı olan (aort da darlık gibi), veya edinsel olarak gelişebilen böbrek damarlarındaki problemler nedeniyle tansiyonu yüksek olan hastaların esas problemleri ameliyatla veya ameliyatsız tedavi edilerek sorunları giderilmektedir. Bununla birlikte hormon bozukluğu ve metabolik bozukluklar da medikal veya girişimsel yöntemlerle tedavi edilerek tansiyon problemi çözülmektedir.

Yüksek tansiyonunuz varsa…

Önerilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Kan basıncı yüksekliğinin kontrol altına alınabilmesi için birden fazla ilaç kullanmak gerekebilir. İlaç tedavisine devam ederken kan basıncı düzeyi takip edilmelidir. İyi bir cihaz temin edilmelidir.

Özellikle manşon denilen kola bağlanan kısım uygun olmalıdır. Çünkü kol çevresi alet manşon boyutundan genişse kan basıncı olduğundan yüksek, dar ise olduğunda düşük ölçülecektir.

Hasta tansiyonunu her gün aynı saatte (örneğin her sabah ve akşam aç karnına), ölçümden önce 30 dakika yorulmamış olacak ve tansiyon ilaçlarını almadan önce ölçmelidir. Bu takipler doktorun tansiyonun seyrine bakıp tedaviyi ona göre düzenlemesi açısından çok önemlidir.

Kan basıncı ölçüm aletinin manşonu ile kol çevresi uyumlu olmalıdır.Bunlar sadece tansiyonu kontrol altına almaz, sağlıklı ve uzun bir ömrün kapılarını açar.

Sarımsak ve limon sizi tedavi etmez

Tansiyon ilacı başlanan hastaya genelde evde tansiyonu yükseldiği zaman neler yapacağı anlatılır. Başta dil altı olarak tabir edilen kısa etkili ilaçlar kullanılabilir.

Halk arasında bilinen sıkça başvurulan sarımsak, soğan, limon suyu tam bir tedavi sağlamaz ancak tansiyon düzenlemesinde yardımları dokunabilir.

Evde yapılan bu uygulamalara rağmen tansiyon düşmüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 02 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi: 02 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/tansiyonu-yukselten-9-nedene-dikkat/

Genç Yaşlarda Yüksek Tansiyon Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

Gençlerin de Tansiyonu Artıyor

Tansiyonu basitçe kan basıncı, hipertansiyonu yani tansiyon yüksekliği durumunu da kan basıncı yüksekliği olarak tanımlayabiliriz. Hipertansiyon çoğu insanın hayatında karşısına çıkan önemli bir sağlık sorunu olarak nitelendirilir. Yapılan son araştırmalara göre genç yaşta yüksek tansiyonu olan hasta sayısının giderek yükseldiği görülüyor.

Dr. Hasan İnsel’e göre:

 • Toplumda genelde yaşı ilerlemiş kişilerin sorunu olarak düşünülse de azımsanmayacak ölçüde genç hipertansiyon hastaları da bulunmakta ve hipertansiyon özellikle genç erkeklerde daha yaygın olarak görülmektedir.

40 yaş üzerinde görülen yüksek tansiyona ‘esansiyel hipertansiyon’ adı verilir.

Bu esansiyel hipertansiyonda:

 • Ana neden, insan vücudunda bulunan damarlardaki direncin artması ve kişinin kalbinin de bu artan damar direncine yüksek basınçla yanıt vermesidir, başka bir deyişle damar sertliğidir.
 • Kırk yaşın üzerindeki bu hipertansiyon hastalarına ilaç tedavisi uygulanır.
 • İlaç tedavisinin yanında eğer hastanın fazla kiloları varsa bunları vermesi ve temel olarak beslenmesini düzeltip egzersiz ve spor yapması tavsiye edilir.

Ancak esansiyel hipertansiyon hastaları haricinde bir başka grup hastanın da erken yaşlarda hipertansiyonla tanışması mümkündür. Bu hipertansiyon çeşidine ise ‘sekonder hipertansiyon’ adı verilir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Yalçın’ a göre:

 • Erken yaşta ortaya çıkan hipertansiyon oldukça önemlidir.
 • Kişinin sahip olduğu bazı hastalıklar, hipertansif problemleri tetiklemekte ve kişinin erken yaşta tansiyon problemleri yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Mustafa Arıcı:

 • Hipertansiyon görülme sıklığının yaş artışıyla doğru oranda dramatik bir şekilde arttığını ve yapılan araştırmalara göre 60 yaşın üzerindeki kişilerde hipertansif hasta oranının yüzde 50’leri geçtiğini belirtmektedir.

Bu bulgular ışığında ve özellikle son yıllarda yapılan klinik çalışmalarda 40-50 yaş arası hastaların baz alındığını belirtmekle beraber diğer yaş gruplarına oranla, göreceli olarak genç bireylerde daha az görülse de yüksek tansiyonun genç nüfus için de bir sorun teşkil ettiğinin altını çizmektedir.

Erken Yaşta Hipertansiyon Sebepleri

Dr. Arzu Yalçın’a göre:

 • Genç yaşta hipertansiyongenellikle kişinin sahip olduğu diğer hastalıklardan ve medikal durumlardan kaynaklanmaktadır.
 • Bu nedenle öncelikle hipertansiyonun altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Genç hipertansif hastalarda en çok rastlanan hipertansiyon sebepleri hormonlar ve böbrek kökenli problemler olarak görülmektedir.

Yine Dr. Yalçın’a göre; erken yaşta hipertansiyon sebepleri arasında:

 • Böbrek taşları ve böbrek enfeksiyonları,
 • Böbrek damar hastalıkları,
 • Yine hormonal bir problem olarak böbrek üstü bezi hormonlarının anormal derecede çalışması,
 • Tiroid bezi bozuklukları ve
 • Günümüzde oldukça sık görülen bir hastalık olan metabolik sendrom da bulunmaktadır.

Metabolik sendrom:

 • Ürit asik yüksekliği,
 • Obezite,
 • Diyabet veya diyabete meyil eden sendromlar,
 • Trigliserid yüksekliği,
 • İyi kolesterol düşüklüğü ve
 • Hipertansiyon gibi durumların en az üçünün bir arada bulunduğu tıbbi bir durumdur.

Yukarıda sayılanlara ek olarak, kadınlarda hamilelikte ortaya çıkan ve doğum sonrasında da devam eden hipertansiyon söz konusu olabilmektedir.

Dünyaca ünlü Johns Hopkins Medicine araştırmacıları tarafından 1985 yılında başlayan ve uzun yıllar sürdürülen CARDIA isimli çalışmada, 18 ve 30 yaş aralığındaki toplam 115 gencin uzun süreli medikal takibi yapılmış, bu genç yetişkinlerin sağlığı ve hayatı 25 yıl süren bu çalışmaya konu edilmiştir.

Söz konusu çalışmayı yürüten CARDIA ekibinden Dr. Joao Lima’ya göre:

 • 20’li yaşlarda yüksek tansiyon, toplumda yaygın olarak yanlış yerleşmiş bir kanıya bağlı bir şekilde normal kabul edilmektedir.

Dr. Lima’ya göre:

 • Genç yaşta hipertansiyonsorunu yaşayan kişilerin sayısı gitgide artmakta ve Lima bunun da nedeninin sağlıksız beslenme ve obezite olduğunun altını çizmektedir.
 • Gelişen ülkelerde katkı maddeli hazır gıdaların tüketiminin giderek yaygınlaşması kilo alımına yol açmaktadır.
 • Dr. Lima’ya göre gençlerde görülen hipertansiyona dair ilk belirti genellikle kalp krizidir ve genç bireylerde tansiyon 120’ye 180’i, yani 12 ve 8’igeçmemelidir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Dr. Arıcı’ya göre:

 • Genç hastalara yüksek tansiyon tanısı koyulabilmesi için sistolik ve diyastolik kan basıncının, yani başka bir deyişle büyük ve küçük tansiyonun, sırasıyla 140 ve 90 değerlerinin üzerinde seyretmesi gerekmektedir.

Genç hipertansif hastalarda teşhis için öncelikle doğru ölçüm yapılması gerekir.

Doğru ölçüm, yani ideal kan basıncı ölçümü:

 • Hastanın son yarım saatte kafein ve sigara tüketmediği ve tansiyonu ölçülmeden önce en az 3 ila 5 dakika arasında dinlenmiş olduğu ölçümdür.
 • Doğru tansiyon ölçümü iki dakika ara ile iki kez tekrarlanmalıdır.
 • Her durumda en doğru şekilde uygulansa dahi, tek seferde yapılan ölçümün kişinin ortalama kan basıncı değerlerini yansıtmayacağı ortadadır. Bu nedenle kan basıncı ölçümünün birer hafta aralıklarla üç seans şeklinde yapılması tavsiye edilmektedir.

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Özgür Mollaoğlu’na göre en belirgin ve en kolay tespit edilen yüksek tansiyon belirtileri:

 • Baş ağrısı ve baş dönmesi,
 • Çarpıntı,
 • Nefes darlığı,
 • Göğüs ağrısı ve hatta
 • Görmede bozukluk olarak sıralanabilir.

Bu sayılanlara ek olarak diğer hipertansiyon belirtileri aşağıdaki gibidir: 

 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Burun kanaması
 • Kulak çınlaması
 • Bacaklarda şişlik
 • Merdiven çıkmada ve hatta yürümede zorlanma
 • Zaman zaman sık idrara çıkma ve gece uykudan uyanıp idrara çıkma

Not edilmesi gereken önemli bir husus da:

 • Beyaz önlük hipertansiyonu adı verilen, hastanın hastane ve hekim tarafından yapılan kan basıncı ölçümlerinin evde yapılan ölçümlerine göre yükseklik göstermesi durumudur.
 • Kaydedilen bu yükseklikler genellikle kalıcı olmayan niteliktedir. Böyle bir durumdan şüphelenilen hastalarda ya da hastane ortamında yapılan ölçümlerinde aşırı değişkenlik gözlemlenen hastalarda ya ev ölçümleri yoluna gidilmeli ya da ambulatuvar kan basıcı ölçümleri yapılarak kalıcı bir yükseklik var ise kesin olarak tespit edilmeli ve bu hastalarda hipertansiyon riskinin daha fazla olduğu hususu da ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır.

Sonuç olarak, hipertansiyonun her yaşta insanın sağlığını tehdit edebilecek bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Özellikle de yukarıdaki belirtilerden birkaçını taşıdığınızı düşünüyorsanız yaşınız ne olursa olsun düzenli olarak tansiyon ölçümü yapmalı ve diğer her tıbbi konuda olduğu gibi hipertansiyon konusunda da doğru teşhis ve tedavi için önce hekiminize danışmalısınız. Hekiminiz uygulayacağı testler doğrultusunda sizin için en doğru tedavi planını belirleyecektir.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

Источник: https://evdesifa.com/genc-yaslarda-yuksek-tansiyon/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.