Genetik Test ile Hastalık Haritanızı Öğrenin

Genetik Test Nedir? Hastalar ve Aileler İçin Bilgiler

Genetik Test ile Hastalık Haritanızı Öğrenin

Bu broşür, genetik testlerle ilgili genetik test nedir, Niçin yaptırmalısınız, olası yarar ve riskleri nelerdir gibi konularda bilgiler vermek üzere hazırlanmıştır

Genetik testin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle genler ve kromozomları tanımak faydalı olabilir.

Genler ve Kromozomlar

Vücudumuz milyonlarca hücreden yapılmıştır. Birçok hücre genlerin tamamını içerir. Genler gelişmemizi ve vücudumuzun nasıl çalışacağını kontrol eden bilgi takımı olarak rol oynarlar.

Ayrıca genler göz rengimiz, kan grubumuz ve boyumuz gibi birçok özelliklerimizden sorumludurlar. Binlerce gene sahibiz. Birçok genin her biri için bir kopya anneden, diğer bir kopya babadan olmak üzere iki kopyasını taşırız.

Hem anne hem de baba ile benzer karakterlere sahip olmamızın sebebi budur.

Genler kromozom adı verilen küçük ipliksi yapıların üzerinde bulunurlar. Normalde çoğu hücremizde 46 kromozom bulunur. 23 kromozomluk bir takımı annemizden ve diğer 23 kromozomluk takımı babamızdan alırız.

Böylece 2 takım 23 kromozoma veya 23 çift kromozoma sahip oluruz. Bazı zamanlarda genin bir kopyasında, genin düzgün çalışmasını engelleyen bir değişim (mutasyon) olur. Bu değişim, genetik bir hastalığa neden olabilir.

Çünkü gen vücuda doğru bilgileri iletememektedir.

Genetik hastalıklardan bazıları Down sendromu, Orak hücre anemisi ve Beta talasemidir.

Genetik test

Belirli bir gen ya da kromozomda meydana gelmiş bir değişim varsa bunun tanımlanması için yapılan testtir. Genellikle bir kan ya da doku testidir. Bir kişinin genetik test yaptırması için pek çok sebep vardır. Bu sebeplerden bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 • Sizin veya eşinizin öğrenme güçlüğü, gelişme geriliği veya sağlık sorunları olan bir çocuğunuzun olması. Doktorunuzun bununla ilgili bir genetik bağlantı düşünmesi.
 • Doktorunuz genetik bir hastalığınız olduğunu düşünebilir ve tanıyı teyit etmek amacı ile bu testi isteyebilir.
 • Ailenizde bir genetik hastalık olabilir ve siz hayatınızın ilerleyen dönemlerinde bu hastalığa yakalanma riskinizin yüksek olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz.
 • Sizin veya eşinizin, çocuğunuza aktarabileceğiniz bir genetik hastalığa sahip olmanız.
 • Gebelik sırasında yaptırdığınız her hangi bir testin (ultrason, ense kalınlığı taraması ya da kan testi gibi) sonucunda, bebeğinizin genetik bir hastalığa sahip olma riskinin yüksek olması.
 • Sizin veya eşinizin düşüklerinin veya ölü doğumlarının olması.
 • Belli tip kanser vakalarının akrabalarınız arasında görülmesi.
 • Etnik kökene bağlı olarak bazı genetik hastalıklar için hasta çocuğa sahip olma açısından yüksek risk söz konusudur. Örneğin Akdeniz toplumlarında Orak hücre anemisi ve Beta-talasemi, batı Avrupa toplumlarında ise Kistik fibroz hastalığı diğer toplumlara göre çok daha fazla sıklıkla görülmektedir. Bununla birlikte bu hastalıklar diğer toplumlarda da az da olsa belli oranlarda görülebilmektedir.

Doktorunuzun genetik bir hastalığın tanısını koyarken her zaman genetik test yaptırması gerekmez. Tanıyı klinik muayene aracılığıyla da koyabilir ve aile öykünüze bakarak size sahip olduğunuz risklerden bahsedebilir.

Genetik Testin Fayda ve Riskleri

Genetik test yaptırmaya karar vermek güç olabilir. Genetik testi yaptırmak sizin tercihinizdir. Bu nedenle kendi kararınızı alabilmeniz için, size verilen tüm bilgileri anlamış ve yeterince tartışmış olmanız önemlidir. Ayrıca endişeleriniz veya sorularınızı doktorunuzla tartışma fırsatına sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Genetik test büyük faydalar sağlayabilir. Fakat aynı zamanda çok sayıda olası risk ve eksik yönleri de vardır. Karar vermeden önce bu fayda ve risklerin anlaşılmış olması önemlidir.

Bu fayda ve risklerin bazıları aşağıda tartışılmaktadır. Bu tam bir liste olmayıp, sizin özgün durumunuz için kullanışlı olabilecek tüm noktaları içermeyebilir.

Yinede düşünmeniz ve doktorunuzla konuşmanız için bazı faydalı bilgiler verebilir.

Faydalar

Genetik test sizin veya çocuğunuzun genetik yapısı hakkında belirli şeyleri söyleyebilir. Bazı kişiler için sonuç kötü olsa bile belirsizlikten kurtulmanın getirdiği rahatlama çok önemlidir. Eğer haber iyi ise bu çok büyük bir rahatlama anlamına gelebilir.

Genetik test bir genetik hastalığın tanısının konmasına yardımcı olabilir. Kişi doğru tanı aldığında uygun tedavi verilebilir. Eğer bir genetik test hayatınızın ilerleyen döneminde genetik bir hastalığa yakalanma riskinizin yüksek olduğunu söylüyorsa, daha düzenli olarak kontrole gidebilir ve riski minimumda tutabilirsiniz.

Genetik testin sonuçları gelecekte çocuk sahibi olma planları için faydalı bilgiler sağlayabilir.

Eğer genetik hastalığı olan bir çocuğa sahip olma riskinizin yüksek olduğunu bilirseniz, gebelik sırasında test yaptırarak bebeğinizin hasta olup olmayacağını öğrenmek olasıdır.

Genetik hastalığa sahip bir çocuğa sahip olma riskinizin yüksek olduğunu bilirseniz bu size zihinsel olarak ve pratikte daha hazır olma şansını verecektir.

Genetik hastalıklar genellikle aileleri etkilediği için genetik yapınız hakkındaki bilgi diğer aile üyeleri için de kullanışlı olabilir. Eğer aile üyeleri ailede bir genetik hastalığın olduğunu bilirlerse, bu onların yanlış tanı almasını engelleyecektir. Bu bilgiler aynı zamanda çocuk sahibi olmak istediklerinde de kullanılacaktır.

Olası riskleri ve eksik yönleri

Test süreci, sonuçlar için bekleme ve sonra sonuçları alma; korku, rahatlama, iç sıkıntısı ve suçluluk gibi karmaşık duyguların oluşmasına neden olabilir. Alacağınız iyi ya da kötü sonuçların siz ve aileniz için olası sonuçlarının düşünülmesi önemlidir.

Genetik test tanıyı teyit edebilirse de, tedavi seçeneği olmayabilir.

Bazı insanlarda genler ya da kromozomlardaki değişiklik yani mutasyon belirlenemeyebilir. Mutasyonun bulunamayışı, olmadığı anlamına gelmez. Bazı genetik değişikliklerin günümüz laboratuvar olanakları ile gösterilmesi güçtür. Bu gibi durumlarda tanı koymaya çalışmak moral bozucu olabilir. Bu konuyu doktorunuzla konuşmalısınız.

Bazı durumlarda gen ya da kromozomdaki değişiklik belirlenmiş olsa bile kişinin hastalıktan ne şiddette etkileneceğini söylemek mümkün olmayabilir.

Mutasyonlar genellikle kuşaklar boyunca aktarılır. Dolayısıyla genetik testin sonucu diğer aile bireylerinin genetik yapısı hakkında, özellikle hastalık için taşıdığı risk açısından bilgi verebilir. Diğer aile bireyleri bunu bilmek isteyecekler mi?

Test yaptırmadan önce genetik test sonuçlarının sigorta ve iş durumunu nasıl etkileyeceğini öğrenmek önemli olabilir.

Test sonuçları evlat edinme ve babalık gibi aile sırlarının açığa çıkmasına neden olabilir.

Genetik testin sonucunu öğrendiğinizde bunun geri dönüşü yoktur.

Eğer bir genetik test yaptırmayı düşünüyorsanız Sıklıkla Sorulan Sorular isimli broşüre bakmanız faydalı olabilir. O broşürde genetik test hakkında doktorunuza sormak isteyebileceğiniz sorular listelenmiştir. Bu liste sizinkine benzer deneyimlerden geçmiş hasta ve ailelerin yardımları ile hazırlanmıştır.

Daha fazla bilgi

Bu broşür amniyosentez için hazırlanmış kısıtlı bilgi içeren bir rehberdir. Daha fazla bilgi aşağıda verilmiş olan adreslerden temin edinilebilir:

Web: www.saglikinfo.com/index.php Genetik hastalıkları da içeren çeşitli hastalıklar hakkında hastaları bilgilendirmek üzere tasarlanmış bir web sayfasıdır

E-posta: info@saglikinfo.com

Turkstudent

Genetik testler ve doğum öncesi tanı ile ilgili bilgiler veren bir web sayfasıdır.

Web: www.turkstudent.net/art/3371

Turkforum

PO Box 2189, Genetik sorunları da içine alan farklı konuları tartışmak üzere tasarlanmış bir web sayfasıdır.

Web: www.turkforum.net

Orphanet

Nadir hastalıklar, klinik denemeler, ilaçlar ve tüm Avrupa’daki destek grupları hakkında bilgi sağlayan ücretsiz web sayfasıdır.
Web: www.orpha.net

EuroGentest

Genetik testler ve tüm Avrupa’daki destek grupları hakkında bilgi sağlayan, ücretsiz web sayfasıdır.
Web: www.eurogentest.org

Ulusal genetik merkezler:

 • Bu web sayfası Hacettepe Üniversitesi tarafından yaygın genetik hastalıklar hakkında kısa bilgiler vermek üzere hazırlanmıştır. Adres: Hacettepe Üniversitesi, 06532 – ANKARA Tel: +90 312 305 5000 Web: www.gen.hacettepe.edu.tr
 • Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nin resmi web sayfasıdır. Genetik testler ve verilen hizmetler hakkında bilgiler bulmak mümkündür. Adres: Talatpaşa Bulvarı Samanpazarı / ANKARA Tel: (0312) 306 50 00 E-posta: info@ztb.gov.tr Web: www.ztb.gov.tr
 • Ankara Üniversitesi, Pediatrik Moleküler Genetik Bölümü’ nün hazırladığı genetikle ilgili oldukça kapsamlı bilgiler veren resmi web sayfasıdır. Adres: KORU Mahallesi, 606. Sokak, UYUM Sitesi No: 19. 06530 Cayyolu, ANKARA, Fax : 90-312-3620581 or 90-312-3201433 Web: www.medicine.ankara.edu.tr/internal_medical/pediatrics/mol-gen
 • Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’ nın resmi web sayfasıdır. Genetik laboratuarlarında yapılan testler ve bölüm hakkında detaylı bilgi bulmak mümkündür. Adres: Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı. Dekanlık Binası 3. Kat Kampus 07059-ANTALYA Tel: +90 242 2496970
 • Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ nin resmi web sayfasıdır. Address: Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Askeri Tıp Fakültesi. 06018 – Etlik, ANKARA, Web: www.gata.edu.tr
 • Ege Üniversitesi’ nin resmi web sitesidir. Genetikle ilgili konularda kısa bilgiler veren ve genetik laboratuvarının güncel olarak hangi hizmetleri verdiğini gösteren web sayfasıdır. Adres: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı, Bornova, 35100-İZMIR, Türkiye Tel: +90 232 390 4917 E-posta: tibbigenetik@mail.ege.edu.tr Web: www.tibbigenetik.med.ege.edu.tr

Credits

İngiltere’deki Guy’s ve St. Thomas’ Hastanesi tarafından hazırlanan broşürlerden uyarlanmıştır.

Ocak 2007

Bu çalışma EuroGentest, Avrupa Birliği FP6 tarafından desteklenmiştir. Kontrat Numarası: 512148.

Çeviri; Dr. Türker BİLGEN, Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı 07059.

Not all the leaflets are available in every language.

Источник: http://www.eurogentest.org/index.php?id=276

Genetik Test

Genetik Test ile Hastalık Haritanızı Öğrenin

Genetik test, vücudunuzun fonksiyonları hakkında bilgiler taşıyan kimyasal veritabanınızın, yani DNA''nızın incelenmesini içerir. Genetik test, genlerinizdeki hastalığa ve bozukluklara neden olan değişiklik ya da tahrifatları ortaya çıkarabilir. 

Genetik test hastalığın teşhisi, tedavisi ve önlenmesi için önemli bilgiler verse de pek çok test gibi genetik testin de sınırlamaları vardır. Örneğin, sağlıklı bir kişiyseniz, genetik testinizin sonucunun pozitif olması sizde mutlaka bir hastalık gelişeceği anlamına gelmez. Diğer taraftan bazı durumlarda, negatif sonuç sizde bazı bozuklukların gelişmeyeceğini de garanti etmez. 

Doktorunuzla veya genetik danışmanınızla test sonuçlarından nasıl faydalanacağınız konusunda konuşmak, genetik test sürecinde önemli bir adımdır.

Neden yapılır? 

Çeşitli genetik testi türleri farklı nedenlerle yapılır:

 • Tanısal test. Eğer genetik değişikliklerin neden olabileceği bir hastalığın belirtilerini taşıyorsanız, kuşku duyduğunuz genetik bozukluğun sizde olup olmadığını genetik test yaptırarak öğrenebilirsiniz. Genetik testin kullanıldığı kimi genetik bozukluklara örnek olarak; yetişkin polikistik böbrek hastalığı, demir yüklenmesi (hemokromatozis) ve Charcot-Marie-Tooth hastalığı sayılabilir.
 • Presemptomatik test. Ailenizde bir genetik hastalık geçmişi varsa, belirtileriniz gelişmeden önce genetik test yaptırmanız, hastalığın sizde de gelişmesi riski altında olup olmadığınızı ortaya çıkarabilir.
 • Taşıyıcı testi. Sizde ya da eşinizde orak hücreli anemi veya kistik fibrozis gibi genetik bir bozukluğu geçmişi varsa, çocuk sahibi olmadan önce genetik test yaptırmayı isteyebilirsiniz. Genetik test, çocuğunuzu hastalık gelişme riski altına sokacak olan genin, değişmiş bir kopyasını taşıyıp taşımadığınızı belirleyebilir. 
 • Prenatal (doğum öncesi) test. Eğer hamileyseniz, cenin genlerindeki anormallikleri tespit edebilecek testler de mevcuttur. Spina bifida ve Down sendromu iki genetik bozukluk olup, bunların taranması için doktorlar genellikle prenatal test kullanmaktadır.

Yenidoğan tarama testleri. Genetik testlerin en sık görülen tipidir. Çoğu ülkede tüm yenidoğanlara fenilketonüri ve doğumsal hipotiroidi gibi belirli bozukluklara neden olan gen anormalliklerini belirlemek için test yapılmaktadır. Bir bozukluk tespit edilirse bakım ve tedavi hemen başlayabileceğinden bu genetik test türü önemlidir.

Nasıl hazırlanacaksınız?

Genetik test yaptırmadan önce, ailenizin tıbbi geçmişi hakkında elinizden geldiğince bilgi toplayın. Daha sonra, doktorunuz ya da genetik danışmanınız ile kişisel ve ailesel sağlık geçmişiniz hakkında konuşun.

Bilgiler, herhangi bir hastalık riski taşıyıp taşımadığınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir soru veya endişeniz varsa, görüşme sırasında mutlaka dile getirin.

Ayrıca, test sonuçlarına bağlı olarak seçeneklerin neler olacağı hakkında da görüşün.

Eğer ailede görülen bir genetik bozukluk için test yaptırıyorsanız, genetik testi yaptırma kararınızla ilgili ailenizle konuşmayı da düşünebilirsiniz. Testten önce gerçekleştirilen bu konuşmalar ailenizin test sonuçlarına nasıl tepki verebileceği ve bunun ailenizi nasıl etkileyeceği hakkında size bir fikir verebilir.

Genel olarak sağlık sigortaları genetik testleri için ödeme yapmamaktadır. Bu nedenle, bir genetik test yapmadan önce, bu testin sigorta kapsamında olup olmadığını öğrenin.

Ne bekleyebilirsiniz?

Birçok durumda, genetik testler sadece kan örneği gerektirir. Sağlık ekibinin bir üyesi kolunuzdaki bir damara iğne enjekte ederek kan örneği alacaktır. Yenidoğan tarama testleri için kan örneği, bebeğin topuğunun delinmesiyle alınır. Bazı durumlarda genetik test için, yanağınızın içinden bir sürüntü örneği alınması gerekebilir. Nadiren, bir deri ya da kas biyopsisi gerekebilir.

Prenatal genetik testler için amniyosentez veya koryon villus örneklemesi kullanılarak amniyotik sıvı veya plasenta örneği alınması gerekebilir. Amniyosentez sırasında, doktorunuz karın duvarından rahim içine ince ve oluklu bir iğne sokar.

Az miktarda amniyon sıvısı bir şırınga içine çekilecek ve iğne çıkarılacaktır. Koryon villus örneklemesi sırasında, doktorunuz plasentadan doku örneği alacaktır.

Durumunuza bağlı olarak örnek, bir tüp (kateter) kullanılarak rahim ağzından veya karın duvarından rahime ince bir iğne sokularak alınabilir. 

Kan ya da doku örneği analiz için laboratuara gönderilir.

Hocam iyi günler hormon teslim genetik testlerin herşey normal çok iyi çıkıyor ama sperm var ama hücre yok… devamı

Sonuçlar

Genetik test sonuçlarını almanız için ne kadar bekleyeceğiniz, testin türüne ve sağlık tesisine bağlıdır. Sonuçları ne zaman alabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun. Laboratuvar büyük olasılıkla test sonuçlarınızı doktorunuza yazılı olarak verecektir. Daha sonra doktorunuz sonuçlar hakkında sizinle görüşecektir.

Pozitif sonuçlar

Genetik test sonucu pozitif ise test edilen genetik değişimin saptandığı anlamına gelir. Pozitif sonuç aldıktan sonra gerçekleştirilecek adımlar, genetik testi yaptırma nedeninize bağlı olarak değişir. Eğer amaç belirli bir hastalığı ya da bozukluğu teşhis ise, pozitif sonuç doktorunuzla birlikte doğru yönetim planını belirlemenize yardımcı olur. 

Eğer test, doğuracağınız çocuğunuzda bir hastalığa neden olabilecek değişmiş bir geni taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için gerçekleştirildiyse doktorunuz ya da genetik danışmanınız, çocuğunuzun hastalığa yakalanma konusundaki gerçek riskini belirlemenize yardımcı olur. Sonuçlar, aile planlaması kararları alırken sizin ve eşiniz için dikkate alacağınız bilgiler de sağlayabilir. 

Eğer gen testini belirli bir hastalığın gelişme riski taşıyıp taşımadığınızı saptamak için yaptırıyorsanız pozitif sonuç, hastalığa yakalanacağınız anlamına gelmez.

Örneğin, bir meme kanseri genine (BRCA1 veya BRCA2) sahipseniz, bunun anlamı hayatınızın bir noktasında meme kanseri gelişimi açısından yüksek risk altında olduğunuzdur; ancak bu, ille de meme kanseri olacağınız anlamına gelmez.

 Ancak Huntington hastalığı gibi bazı durumlarda değişmiş gen, hastalığın nihayetinde gelişeceğine işaret eder. 

Pozitif sonucun sizin durumunuz için ne anlama geleceği konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda, sizi bir bozukluğa yatkın hale getiren değişmiş bir geniniz olsa bile hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz. 

Negatif sonuçlar

Negatif sonuç, testle genetik bir değişikliğin tespit edilmediği anlamına gelir. Ancak negatif sonuç, bir değişim olmadığını da garanti etmez. Değişiklikleri tespit etmek için kullanılan genetik testlerin doğruluğu, test edilen bozukluğa ve gen değişikliğinin daha önce ailenizde saptanıp saptanmadığına bağlıdır.

Sizde genetik değişiklik olmaması, hastalığa asla yakalanmayacağınız anlamına da gelmez. Örneğin, meme kanseri geni (BRCA1 veya BRCA2) olmayan kişiler yine de meme kanserine yakalanabilirler. Ayrıca, genetik testin tüm genetik bozuklukları tespit etmesi mümkün olmayabilir. 

Belirsiz sonuçlar 

Bazı durumlarda genetik testin, söz konusu gen hakkında yararlı bilgiler sağlaması mümkün olmayabilir. Herkes için genin ortaya çıkma biçimleri farklıdır (polimorfizm) ve genelde bu varyasyonlar sağlığınızı etkilemez. Bazen de hastalığa neden olan gen değişikliğiyle zararsız bir gen varyasyonunu birbirinden ayırt etmek zor olabilir. Bu durumlarda takip testleri gerekli olabilir.

Genetik testinizin sonuçları ne olursa olsun, herhangi bir soru veya endişeniz olması durumunda doktorunuzla ya da genetik danışmanınızla konuşun. Böylece sonuçların siz ve aileniz için ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/genetik-test

23andMe’den Genetik Hastalık Risklerinizi Öğrenirseniz Hayatınız Kararabilir

Genetik Test ile Hastalık Haritanızı Öğrenin

Çiğdem Selcan · Ağu 18, 2017

Bilmemek lütuftur.

DNA sırlarınızı aydınlatmakla iyi yapmıyor olabilirsiniz.

Eğer, 50 yaşına geldiğinizde, tedavisi olmayan, elden ayaktan düşüren bir hastalığa yakalanma riskiniz olup olmadığını bilebiliyor olsaydınız, bilmek ister miydiniz? 23andMe size bu fırsatı sunuyor – ama size bu soruyu sormuyorlar. Yani, gerçek anlamda sormuyorlar.

23andMe, on yıldan uzun bir süredir, genetik bilgileri, müşterileri bunu nasıl değerlendirecekler diye pek düşünmeksizin, şeker gibi dağıttı durdu (her ne kadar, 200,- $ değerinde bir şeker olsa da). Doğrusu, çoğu zaman, sattıkları zararsız şeyler.

Hatta, temel soy kiti ile sağlık bilgilerinizi de içeren hizmet arasında seçim yapma imkanı bile tanıyorlar, her ikisi de ”kendinizi keşfetmenin kolay yolları” diye pazarlanıyor. Her iki kitin de soruları oldukça basit.

Güneşe bakınca hapşırtan gen bende var mı? Ne tür kulak kirine sahibim? Soylarım nereden gelmiş? Bu genetik lokmaları sindirmesi kolay, hatta genellikle oldukça da eğlencelidir. Günlük hayatınıza etkisi, muhtemelen varla yok arasıdır.

Ama şimdi, bütün bunlar değişecek. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (The Food and Drug Administration) yeni bir kararla, 23andMe’nin – ve dolaylı olarak ta diğer genetik test şirketlerinin – size, talihsiz hapşırma alışkanlığınızdan daha ciddi şeylere de yatkın olup olmadığınızı açıklayacak, testler satmalarına izin verdi.

Artık, Alzheimer ya da Parkinson hastalıklarına, bunlarla beraber altında genetik nedenler yatan sekiz diğer bozukluğa, yakalanmaya yatkın olup olmadığınızı da söyleyebilecekler. 23andMe için bu harika bir haber, çünkü, bu bilgileri müşterilerine satabilmek için, yıllardır savaş veriyorlardı.

Ama, bizler için o kadar da müthiş bir haber olmayabilir.

Asıl problem şu: 23andMe genetik arkaplanınız hakkında, size istediğiniz bütün bilgileri sağlamayı amaçlıyor, ama bu bilgi sizi gerçekten etkilerse sorumlu tutulmayı istemiyorlar.

Ömrünüzün son yıllarını bakıcıya bağımlı geçirmeye, kontrol edilemez biçimde titremeye ya da konuşma yetinizi kaybetmeye yatkın olduğunuzu ortaya çıkaran sonuçlardan dolayı mutsuz mu oldunuz? Başka kapıya gidin. Siz artık 23andMe’nin problemi değilsiniz.

Sizi konuşacak bir doktor ya da genetik danışman bulabileceğiniz kaynaklara yönlendirmekten dolayı mutlu olacaklardır, ama ya bundan ötesinde? Onlar yoklardır.

Temelde, her türlü siparişin, sadece parmağınızı oynatarak, elinizin altındaki bir uygulama kanalıyla, iptal edilebileceği ama müşterilerin genetik bilgi arasınlar diye aynı sorumsuzlukla, sadece başıboş bırakılmamaları gereken bir dünyada yaşıyoruz.

Bir kez öğrendiyseniz, biliyorsunuzdur

Eğer tek bilmek istediğiniz, sırtınızın kıllı olmasına ya da idrarınızın kuşkonmaz kokmasına neden olan bir gen taşıyıp taşımadığınızsa , yönlendirme eksikliği bir problem olmayacaktır. Bununla ilgili yapacağınız bir şey muhtemelen yoktur, ama bu bilgi size muhtemelen musallat ta olmayacaktır.

23andMe’nin pek çok hastalık için yeni yapacağı testler konusunda aynı şey geçerli olmayacaktır. Çölyak hastalığı ya da Alfa-1 antitripsin eksikliği gibi bazıları için, sonuçlarınıza göre en azından koruyucu bazı önlemler alabileceksinizdir.

Ama ya Alzheimer? Hafıza kaybını atlatmak için yapabileceğiniz çok az şey ve sevdiklerinizle geçireceğiniz zamanı uzatmak için çok az tedavi bulunuyor. Ne zaman hastalanacağınızı kesin olarak tahmin etmenizin ya da hastalandığınızda ne kadar ciddi hastalanacağınızı bilmenizin bir yolu bulunmuyor. Aynı şey, Parkinson hastalığı için de geçerli.

Her iki hastalık ta elden ayaktan düşürücü ve kestirilemez. Test için asıl problem, 23andMe’nin sadece riskinizi söyleyebileceği, hastalığa yakalanıp yakalanmayacağınızı söyleyemiyorlar ve bunu da size bildirmiyorlar. Sadece bunu öğreniyorsunuz.

Şimdi, yaş 20, 30 ya da 40 ise, size ne olacağını bilmek istediğinizi söylemeniz kolaydır. Her zaman hayal ettiğiniz pastaneyi sonunda açacağınızı ya da daha uzun süre sağlıklı kalabilmek için haftada beş kez spor salonuna gideceğinizi hayal edebilirsiniz. Belki de bu şeyleri sahiden yapabilirsiniz.

Belki hayatınızı daha dolu dolu yaşayabilirsiniz. Ya da belki de, hayalinizdeki tropik tatilde sahilde otururken, gelecekte kendi oğlunuzun adını bile hatırlayamadığınız için – genetik olarak ön koşullandırıldığınız yıkıcı gelecek – bir bakım evine gitmek durumunda kalabileceğinizi düşüneceksiniz.

Kendi kendinize, tam olarak bunu bilemem diyebilirsiniz. Belki de hastalığa hiç bir zaman yakalanmayacaksınız ve 95 yaşınıza kadar sağlıklı bir biçimde yaşayacaksınız ve ölürken etrafınız sevdikleriniz, çocuklarınız, torunlarınız ve onların çocukları ile sarılı olacak. Ama belki de olmayacak.

Bu bilgiyi öğrendikten sonra, artık bilmiyor olmak için zamanı geriye saramazsınız.

Daha uç bir örnek ele alalım. Huntington hastalığına neden olan genetik mutasyona sahip insanlar, bu hastalığa kesinlikle yakalanırlar.

Bu testler, size sadece mutasyona sahip olup olmadığınızı söylemekle kalmayıp, hastalığa ne zaman yakalanma yatkınlığınız olduğunu da söyleyecektir, pek çok kişi bunu bilmemeyi seçiyor.

Bilmek, hayatınızı nasıl yaşayacağınızı değiştirecek ve çoğu insan, özellikle de gençler, bu yükü taşımayı istemiyorlar.

23andMe, bir Huntington testi sunmuyor. Yapamadıkları için değil – teorik olarak yapabilirler – teşhis testleri yapmadıkları için.

23andMe’dekiler, Huntington’a ya da Kırılganlık X sendromuna neden olanlar gibi genetik tekrarları içeren bazı anomalileri tespit edemedikleri, bir tür genetik analiz yapıyorlar, yani tam olarak sağlık bilgileri verme işinde değiller, kendi temel genotip hizmetlerini vermekten öteye geçmiyorlar.

Eğer bu işte olsalardı (artık FDA onayları da var), onlara gönderdiğiniz numuneyi alıp, sizi bazı genetik hastalıklar açısından teşhis edebilirlerdi. Ama onların yaptıkları iş bu değil – belirli bir biçimde açıkladıkları üzere, doğru olan da zaten bu – ve eğer genetik test sonuçları teşhis olmaya çok yaklaşırsa, 23andMe bunun içinde bulunmak istemiyor.

Bunun yerine size, zaten yapmaları gerektiği gibi, bir doktora ya da profesyonel genetik danışmana gitmenizi tavsiye ediyorlar. Kumda bir çizgi çizdiler. Ama kesinlikle bunu sizin rahatınız için yapmadılar, 23andMe, teşhis sağlamayan bir test sonucu dolayısıyla – size sadece risk taşıdığınızı söyleyen, Parkinson testi gibi –  sorumlu tutulamaz, özellikle de size yaptıkları onca uyarıdan sonra.

Sizi, test sonuçlarının yüzde 100 kesin olmadığı konusunda uyaracaklardır, size sadece riskinizi söyleyebilirler, genetik işaretler her zaman kişilik özelliklerine dönüşmeyebilir. Ama size bir ürün satıyorlar.

Bilgi ile gelebilecek sonuçlar konusunda tedirgin oluyorsanız ya da korkuyorsanız almayabilirsiniz. Hizmetleri sayesinde biyolojik ailelerini bulanların hikayelerini ya da insanların hayatları boyunca süren rahatsızlıklarının gerçek nedenlerini keşfedişlerini size göstereceklerdir.

Şu insanların nasıl da mutlu olduklarına bir bakın! İnsanların büyük bir çoğunluğu, kendi sonuçları hakkında mutlu olacaklardır, çünkü bu hastalıklar nadirdir. Dejenaratif hastalık geliştirme ihtimallerinin muhtemelen olmadığını öğrenip rahatlayacaklardır.

Ama bazıları bu güvenceyi elde edemeyecekler. Eğer bir şirket, insanlara bilme haklarını satacaksa, bu bilgi incittiğinde de yardım sağlamalıdır.

23andMe aslen genetik kitler satma işinde değil

23andMe’yi gömmek için daha fazla neden lazım, işte bunlardan ikisi: Bir, genetik testleri FDA onaylı olabilir, ama dünyadaki hiçbir görüntüleme testi her zaman doğru değildir.

Her ne kadar,  tüm insanlardan yüzde 99,9 doğruluk oranı elde etseler de (gerçek doğruluk oranları ve özellikleri sitelerinden bulunamaz), bu oranlar, her 1000 kişiden birinin hatalı sonuç aldığı anlamına gelir. 23andMe bir milyondan fazla müşteriye hali hazırda sahip olduğuna göre, potansiyel olarak 10.

000 kişi yanlış bilgi aldı – tahmini hata oranı konusunda oldukça iyimser davranıldığı halde. Yani aklınızda korkunç bir yükle yaşama riski almakla kalmıyor – aynı zamanda böyle yaparak yanlış bir sonuç yüzünden bunu yapma riskini de alıyorsunuz.

200,- $ fiyat etiketi bile size pahalı geliyor olsa da, 23andMe’nin asıl para kazandığı alan da, nihai iş planları da bu değil. Yönetim kurulu üyelerinden biri olan Fast Company (Hızlı Şirket),  ”kitler temel bilgileri elde etmek için esastır, buradaki asıl amaç kit satarak para kazanmak değil,” diyor. Yani, ürün kit değil – ürün sizsiniz.

Genetik bilgilerden oluşan dev bir veri tabanı vardır, şirket gider ve bu verileri başka şirketlere satar. Bunların çoğu, sadece büyük miktarlarda genetik bilgiye erişilerek yapılabilen, bilimsel araştırmalar yapan şirketlerdir.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Health Institute) gibi devlet organları bile, hastalıkların nesilden nesile aktarılan sebeplerini daha iyi anlamak için bu verileri kullanmaktadır.

Bunun yanında, 23andMe müşterilerine, genetik bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşmaları halinde, kendi verilerinin kimliği gizli olarak gösterileceği ve toplam veri olarak kullanılacağı konusunda güvence vermektedir. ”Bu şekilde, birey olarak mantıklı bir biçimde kimliğiniz açığa çıkmıyor.” Tabii ki, bu kuralı asla, hiç çiğnemeyeceklerdir.

Ama, çiğnemeseler bile, sadece Y kromozomlarındaki kısa tekrarlara bakılarak ve soy araştırması veri tabanına girilerek bir kişinin soyadı tespit edilebilmektedir. Sonra da, yaşı, hangi eyalette yaşadığı, kamuya açık kaynaklar aracılığıyla tespit edilebilir. Bunların dışında, tamamen kimliği gizli.

Yani, eğer genlerinizin, size tatlılıkla akraba ya da normalden uzun parmak oranlarına sahip olduğunuzu söylemesini istiyorsanız, gidip öğrenin. Ama, kendinizi neyin içine soktuğunuzu da bilin. Sonuçta öğreneceğiniz sadece eğlence, oyun ve acı yiyeceklere karşı olan genetik tercihlerinizdir, ta ki biri Parkinson olmaya yatkın olduğunu öğreninceye kadar. Herkese, mutlu testler.

Etiketler: 23andMegenetik analizGenetik TestlergenlerManşetsağlık

Источник: https://popsci.com.tr/23andmeden-genetik-hastalik-risklerinizi-ogrenmek-belki-de-berbat-bir-fikirdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.