Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?

içerik

Genital Siğil, Siğil Tedavisi, Siğil Duası

Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?

genital siğil, siğil tedavisi, siğil duası

Siğil nedir? Siğil HPV adında bir virüsün neden olduğu derinin üst katmanında oluşan kabartılardır. Hpv virüsü genellikle vücuttaki kesik ve yaralanmalardan bulaşır ve kabarıklıklara yol açar. Siğiller genellikle zararsız olmalarına karşılık çok bulaşıcıdırlar.

Siğile direkt temasla ya da siğilin temas ettiği bir yereden kolaylıkla bulaşmaktadır. Sıklıkla eller, parmaklar ve ayaklarda görülen siğiller vücudun birçok bölgesinde oluşabilirler.

Genital siğiller en çok rahatsızlık oluşturan ve kişileri siğil tedavisi konusunda en çok arayışa iten siğillerdir.

Siğil nedir sorusunu biraz daha açarsak; kişi derisinin değişik yerlerinde çıkabilen, çoğunlukla cilt rengide oluşan, sert ve pürüzlü yapılardır.

Daha nadir olarak kahverengi ya da siyah-gri renkte ve yumuşak yapıda siğiller de görülür. Buna örnek olarak ayak tabanında çıkan siğiller verilebilir. Ayak tabanındaki siğiller daha düz yapıda olurlar ve nasırla karıştırılabilirler.

Ayak tabanındaki siğiller yürüdükçe içe doğru baskılanmaları sonucu ağrıya sebep olabilir.

Siğil herkeste ve her yaşta görülebilir. Buna karşılık bazı kişilerde daha kolay çıkabilmektedir. Çocuklar, ergenlik dönemindekiler, tırnak etlerini koparanlar, tırnaklarını yiyenler ve zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlarda siğir görülme ihtimali daha yüksektir.

Çocuklarda oluşan siğiller genellikle siğil tedavisine gerek kalmadan kendiliğinden iyileşirler. Buna karşılık çocuklarda siğil rahatsızlık veriyor ve yayılıyorsa siğil tedavisi gerekir. Siğil nedir? Siğil neden olur?

Siğil Neden Olur

Siğil neden olur noktasında human papillomavirüs (HPV) siğilin temel nedenidir. HPV virüsü çoğu zaman açık yaralardan ve çiziklerden bulaşır.

Siğilin çocuklarda daha sık görülmesinin altında yatan neden de çocukların kendilerini sık yaralamasıdır. Ayrıca vücutta sık traş edilen bölgelerde (kadınların bacaklarında, erkeklerin yüzünde) siğil daha çok görülür.

Vücudun bir bölümünde çıkan siğilin diğer bölgelere yayılması da sık görülen bir durumdur.

Bir kişinin siğiline doğrudan temasla ya da siğilin temas ettiği bir yere ellemekle hemen siğil bulaşmayabilir fakat siğilin virüsün bulaşma ihtimaline zemin hazırlar. Virüs nemli yerleri sevdiğinden ortak terlik ve ortak havlu kullanımı gibi durumlar virüsün yayılmasına sebep olur. Siğil neden olur sorusuna maddeler halinde risk faktörlerini sıralayarak cevap verebiliriz:

Siğil Neden Çıkar

Siğil neden çıkar? Siğilin görülmesine neden olan etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Siğille doğrudan temas siğil neden çıkar noktasındaki en önemli etkendir.
 • Tırnak yeme alışkanlığı.
 • Siğile temas etmiş olan ortak kullanılan eşyalardır. Özellikle nemli (havlu, terlik, bornoz gibi) eşyaların ortak kullanılması siğil neden çıkar sorusuna en önemli yanıtlardandır.
 • Deride oluşan yaralar ve kesikler virüsün bulaşmasını kolaylaştırır.
 • Genital siğil bulaşmasındaki en önemli faktör cinsel temastır.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar ve hastalıklar.
 • Alerjik bünyeye sahip kişilere siğil daha kolay bulaşır.
 • Sık traş edilen bölgelerde virüsün görülme olasılığı yüksektir.
 • Güzellik salonları ve kuaförlerde virüs sık bulaşır. Bundan dolayı bu alanlarda hijyene daha fazla özen gösterilmeli.
 • Vücudun zayıf düşmesine sebep olan kötü beslenme, stres, uykusuzluk, yorgunluk, kansızlık gibi surumlar virüse zemin hazırlar.
 • Tuvalet, duş, banyo, hamam, sauna, havuz gibi nemli ortak kullanım alanları da siğil neden çıkar noktasındaki önemli bir etkendir.

Genital Siğil

genital siğil

Genital siğil HPV virüsünün genital bölgeye bulaşarak genital bölgede pürüzlü kabarıklıklar oluşturması durumudur. Genital siğiller çoğunlukla cinsel temas ile bulaşır.

Bunun dışında ortak kullanılan eşyalar, ortak kullanım yerlerindeki şezlonglar, havlular ve vücudun diğer bölgelerindeki siğiller genital siğil sebebi olabilir. Genital siğil cinsel temastan hemen sonra görülmeyebilir. Bazen genital siğil oluşumu 6 ayı bulur.

Siğiller genellikle tehsiz virüslerdir ve en büyük riski çok çabuk bulaşıyor olmasıdır. Buna karşılık siğiller ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Ciddi hastalıklara sebep olan siğiller genellikle genital siğil lerdir. Genital siğil çok nadir de olsa kanser nedeni olabilmektedir.

Genital siğil rahim ağzı kanseri nedenleri arasında yer alır. Genital siğiller her zaman kanser nedeni olmaz. Yine de genital siğil görülmesi durumunda mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

Genital siğil rahim ağzı kanserine oranla daha az görülen penis kanseri ve oral seks ile bulaşması sonucunda boğaz veya ağız kanserine de sebep olabilmektedir. Genital siğil görülen kişiler olası hastalıklara karşı erken teşhis konulabilmesi ve tedaviye erken başlanabilmesi için mutlaka hekim tarafından muayene edilmeli. Siğil nasıl geçer? Siğil tedavisi nasıl olur?

Çocuklarda oluşan siğiller çoğu zaman kendiliğinden iyileşirler. Ancak bu siğillerin kendiliğinden gerilemesi 1 yılı bulabilir. Ayrıca bu zaman diliminde iyileşeceğinin garantisi yoktur.

İyileşmediği gibi yayılarak tedaviyi daha da zorlaştıracak seviyeye gelebilir. Yine bu süre zarfında çevredeki kişilere de siğilin bulaşma ihtimali çok fazladır. Yetişkinlerde ise genellikle tedavisiz iyileşme görülmez.

Siğil nasıl geçer sorusu bundan dolayı önemlidir.

Ayrıca genital siğiller, makatta oluşan siğiller ve ağızda oluşan siğiller kanser riski oluşturur. Bütün bu nedenlerden dolayı tanısı konulduktan sonra vakit kaybetmeden uzman hekim tarafından siğil tedavisi uygulanmalı. Siğil nedir? Siğil tedavisi nasıl olu?

Siğil Tedavisi

siğil tedavisi

Siğil tedavisinde amaç vücuttaki siğillerin ortadan kaldırılmasıdır. HPV virüsünün yok edilmesine yönelik bir tedavi uygulanmaz. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik de tedavi uygulanır.

Siğil tedavisi yöntemleri başlıca siğil ilaçları, lazer tedavisi, dondurma ve yakma ile yapılır. Siğil tedavisi için uygulanacak yönteme hekim tarafından karar verilir.

Siğil tedavisi vücuttaki HPV virüsünü ortadan kaldırmadığından tedavi sonrası bazı kişilerde tekrar siğil oluşabilir. Bazılarında ise virüs uyku modunda kalır ve siğil tekrar etmez.

Siğilin iyileşme süresi açısından uygulanan tedavi kadar kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu da önemlidir. Siğiller bazı kişilerde kolaylıkla iyileşirken, bazı kişilerde uzun süreli tedavi gerektirebilir. Siğil duaları işe yarar mı? Siğil duası nasıl okunur?

Siğil Duası

Siğil tedavisi yanı sıra siğil duası da yaygın olarak başvurulan bir siğille baş etme yoludur. Siğil duası konusunda birçok farklı uygulama ve dua bilinmektedir.

İlahi yönü dışında siğil duası inanan kişilerin bağışıklık sistemini harekete geçirmekte ve siğil tedavisi açısından katkı sağlamaktadır.

Karşıt bir görüşe göre de siğillerin kendiliğinden iyileştiği ve sonucun siğil duası ile ilişkilendirildiği savunulmaktadır.

Siğil üzerinde etkili olduğuna inanılan dua ve ayetler, zuhruf suresinin 79. ayeti, 105. ayet ve 107. ayetlerdir.

Источник: http://saglikloji.com/genital-sigil-sigil-tedavisi-sigil-duasi/

Genital Siğil Nedir? Genital Siğil Nasıl Bulaşır? Genital Siğil Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?

Siğil, deride ya da mukoza zarlarında sıklıkla oluşan, bulaşıcı büyümedir. Siğil derinin en üst katmanında oluşur. Bu katmandaki hücrelerin aşırı büyümesi gözle görülebilen bir kitlenin oluşmasına neden olur.

Siğil neden ve vücudun nerelerinde oluşur?

Siğiller, en az 100 farklı tipi olan insan papilloma virüsü (human papilloma virus) nedeniyle oluşur.

Siğiller vücudun çeşitli bölgelerinde (ellerde, ayaklarda, üreme organlarında, anüs ve çevresinde) gibi oluşurlar.

Yassı siğiller et rengindedir; bunlar bazen başları düz olan ve kaşıntı yapan kitlelerdir ve sıklıkla el bileklerinde, ellerin arkalarında ve yüzde meydana gelirler.

İnsan papilloma virüs (HPV) kısaca nedir?

HPV, siğil ve genital siğilden sorumlu bir virüs tipidir. Humuna papilloma virusunun 100’den fazla şuşu vardır.

Bazı şuşlarla oluşan enfeksiyonun serviks (rahim ağzı) kanserine, ağız kanserine ve anal kansere neden olduğu düşünülmektedir.

HPV’nin servikal kanserle ilişkili olan iki şuşuna karşı aşı geliştirilmiştir ve 12-13 yaşındaki (cinsel yaşama başlamamış) kızlar için aşılama programı önerilmektedir.

Genital siğil nedir?

Genital siğiller, vajina içinde ve çevresinde, anüs etrafında, penis üstünde büyüyen etli, ağrısız ve çoğunlukla yumuşak kitlelerdir.

Genital siğil neden olur?

Genital siğiller cinsel temas sonucu bulaşır ve insan papilloma virüsünün (HPV’nin) bazı tipleri bu duruma sebep olur. Siğiller enfeksiyon bulaştıktan sonra birkaç hafta ile 18 ay arasında değişen bir sürede ortaya çıkar.

Genital siğil nasıl bulaşır?

HPV enfeksiyonu, genital deri yoluyla çok rahat bulaşır. HPV çok dayanıklı bir virüs olduğu gibi, banyo, havlu ve tuvaletin ortak kullanımı durumunda da bulaşabildiği bilinmektedir. Fakat bu bulaşma şekli cinsel yolla bulaşma riskinden oldukça düşüktür.

Siğiller, bu enfeksiyonun gözle görülen belirtileri olurken, HPV virüsü taşıyan hastaların %30’unda ortaya çıkmaktadır. Geri kalan %70 hastada ise virüsler deri altında kaldığı için her hangi bir belirti göstermez, bu nedenle kişi cinsel temas sırasında partnerinde genital siğil olup olmadığını anlayamaz.

Genital siğil (HPV) enfeksiyonu bakımından kimler risk altındadır?

 • Cinsel olarak aktif bireyler
 • İmmün yetmezliği olanlar
 • HIV enfeksiyonu taşıyanlar
 • Böbrek transplantasyonu olan böbrek hastaları
 • Oral herpes hikayesi olan kişiler
 • Cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığı olanlar
 • Sigara kullananlar
 • Uzun dönemli (5 yıldan uzun) ağız yoluyla kullanılan doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlar

Bunlar gibi faktörler genital siğil oluşmasında önemli rol oynarlar.

Kadınlarda genital siğil belirtileri

Çoğunlukla bu hastalık fazla bir belirti vermeyip, hastaların ortalama %30’unda siğil olarak meydana gelmektedir. Siğiller; vajinada, anüsde ve vulvada oluşabilir. Tipik lezyon karnabahar görünümündedir, ancak tek de olabilirler.

Siğillerin şikayet oluşturması lezyonların büyüklüğüne ve geliştiği bölgeye bağlıdır. Belirti göstermeyenler genellikle sayıca az ve küçük olanlardır. Lezyonun bulunduğu alanda yanma, kaşıntı, hassasiyet olabilir.

Bazı hastalarda vajinal kanama veya akıntı da görülebilir.

Bazı insan papilloma virüsü tiplerinin neden olduğu genital siğiller rahim ağzı kanseri (serviks kanser) gelişimiyle ilişkilidir.

Erkeklerde genital siğil belirtileri

HPV bulunan erkeklerin büyük çoğunluğunda herhangi bir belirti ve sağlık sorunu ortaya çıkmamaktadır. Belirtisi olan erkeklerde genital siğiller erkeklik organında (peniste) veya çevresinde oluşabilirler. Siğiller, büyük veya küçük boyutlarda, tek ya da küme halinde (karnabahar görünümünde) olabilirler. Siğillerin çoğu cilt renginde olur ve ağrı yapmazlar.

Genital siğiller erkeklerde de bazı kanserlerin oluşmasına yol açabilmektedir. Örneğin ağız, boğaz, anüs, penis kanseri gibi kanserlerin gelişiminde HPV’nin rolü olabilir.

Genital siğiller nasıl teşhis edilir?

Genital siğillerin tanısı, jinekolojik muayene sırasında lezyonların görülmesi halinde genellikle konulur. Ciltten kabarık karnabahar görüntüsündeki lezyonlar kolayca tanınır. Tutulumun genişliğinin tespiti için vajinal spekulum muayenesi, kolposkopi, anoskopi gibi teşhis yöntemleri de kullanılır.

Ayrıca smear testi genital siğil tanı ve takibi için oldukça önem taşımaktadır. Senede bir kere smear testi yapılması gerekmektedir. Tedaviye başlamadan önce diğer kanser lezyonlarından kesin olarak ayırabilmek amacıyla örnek alınır ve patolojik araştırmaya gönderilmelidir.

Genital siğil tanısı konulan hastaların eşleri de bir üroloji veya cildiye uzmanı tarafından muayene olmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir.

Erkekler için HPV’nin varlığını gösteren bir test henüz bulunmamaktadır, bu nedenle HPV kaynaklı kanserlerin gelişimini ve erkeklerde belirti vermeyip kadına cinsel temasla bulaşabilen genital siğilleri önlemek için erkeklerin de HPV aşısı olması önerilebilir.

Genital siğil teşhisinin önemi nedir

Genital siğil tedavisi

Diğer alanlarda oluşan siğillerin birçoğu 6 ile 10-12 ay içerisinde tedavisiz olarak ortadan kalkar. Bununla birlikte, genital siğiller hemen tedavi edilmelidir.  

Genital siğil ilaçları çevreye zarar vermeden pamuklu kulak çubuğu ile dikkatli bir şekilde sürülür. Lezyonun büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye göre en uygun tedavi yöntemi tercih edilir. Eğer hasta bir tedavi ajanına 3 hafta yanıt vermez ise ya da 6-12 haftada hastanın lezyonları iyileşmez ise genellikle başka bir tedavi yöntemi denenir.

Cerrahi tedavide kriyoterapi, sıcak veya soğuk konizasyon, cerrahi eksizyon, lazer tedavisi ve infrared coagulation gibi yöntemler uygulanabilir. Uygulanan tüm tedavi yöntemlerinde tekrarlama riski vardır.

Tedavinin amacı lezyonları ortadan kaldırmaktır. Viral enfeksiyonu tamamen yok etmek mümkün değildir. Küçük ve yeni (1 yıldan az süredir) olan lezyonlarda tedavinin başarı oranı daha yüksektir, bu nedenle bu tür oluşumlarda kadınların hemen jinekoloji ve/vaya cildiye doktoruna, erkeklerin de üroloji ya da cildiye doktoruna gitmeleri çok ama çok önemlidir.

Tedavi sonrası virüsün tamamen yok edileceği bilinmediğinden bulaştırıcılık konusunda kesin bir şey söylenemez.

Genital siğillerle karışabilen hastalıklar

 • Molloscum contagiosum
 • Condyloma lata (sifiliz)
 • Micropapillomatosis labialis
 • Seboreik keratozis
 • Acrocordon
 • Nevuslar
 • Hymenal karünküller
 • VIN 3
 • Malign melanom
 • Anogenital dev kondillom
 • Bowenoid papüllozis gibi hastalıklar ile genital siğiller karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

Genital siğilden korunma

 • Cinsel ilişkide bulunmama
 • Sadece, HPV enfeksiyonu olmayan (tek eşli) bir partnerle cinsel ilişki
 • Tek eşli olmaya özen gösterme
 • Cinsel ilişki sırasında koruyucu bariyer (kondom) kullanma
 • HPV aşıları (HPV enfeksiyonunun primer proflaksisinde kullanılır), bunlar gibi yöntemlerle genital siğillerden ve HPV’den korunmak mümkün olabilir.

Kondom (prezervatif) kullanımı HPV ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltmaktadır. Bununla birlikte kondomun kaplamadığı alanlar (skrotum, vulva ve perianal bölgeler) genital hastalıkları ve genital siğilleri bulaştırabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kadnlarda-genital-sigil-nedir/

Genital siğilleri evde tedavi edebilir misin?

Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?

Genital siğiller ağrıya veya utanmaya neden olmadıkça mutlaka tedavi gerektirmezler. Birçok doğal yaşam alanı, çeşitli bitkisel ilaçların genital siğilleri iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, kullanımları için sınırlı kanıt vardır ve iyi kurulmuş tıbbi tedaviler tipik olarak siğillerin tedavisinde iyi çalışır.

Çoğu genital siğil insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. Genital siğillere neden olan HPV virüsü için tedavi yoktur. Siğiller kaybolduğunda bile, bir kişi virüsü hala iletebilir. Bazı ev ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlar geçici olarak genital siğilleri temizleyebilir.

Virüsün kendisi servikal ve diğer bazı kanserler ile ilişkili olsa da, genital siğiller kendileri kansere neden olmaz. Ayrıca, HPV’li tüm insanlar genital siğiller geliştirmez.

Bu yazıda genital siğil vakalarında yardımcı olabilecek bazı ev ilaçlarını inceliyoruz. Ayrıca bazı yaşam tarzı değişikliklerinin bu durumu nasıl etkileyebileceğine de bakıyoruz.

Üç ev ilaçları

Genital siğiller cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bile geri gelebileceğinden, ev ilaçları standart medikal tedavilerle birlikte kullanıldığında en etkilidir.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ‘nın alternatif ilaçları düzenlemediğini belirtmek önemlidir. Bu ilaçları kullanmak isteyen herkes önce bir doktorla konuşmalı ve her zaman güvenilir kaynaklardan satın almalıdır.

Aşağıdaki ev ilaçları genital siğillerin iyileşmesini hızlandırabilir, ancak altta yatan virüsü iyileştirmeyecektir.

1. Yeşil çay ekstresi

Yeşil çay özü genital siğillerle savaşmaya yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, sinekatekinler adı verilen özel bir tür yeşil çay ekstresinin kullanımı gözden geçirilmiştir. Yeşil çay özü bir plasebodan daha iyi çalıştı – ve genital siğillerin temizlenmesinde standart topikal tıbbi ilaçlar kadar etkiliydi.

Standart ilaçlarla kıyaslandığında, insanların tekrar kullanmadan önce yeşil çay ekstraktlarını ciltlerinden yıkamasına gerek yoktur.

2. Çay ağacı yağı

Geleneksel tıbbın savunucuları, çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için uzun zamandır çay ağacı yağı kullanmıştır. Antimikrobiyal özellikleri, siğillere neden olanlar da dahil olmak üzere bazı virüslerin şiddetini azaltabilir.

Çay ağacı yağı, genital siğillerle kullanılmak üzere iyi çalışılmamıştır, ancak sınırlı kanıtlar, siğillerin vücudun diğer bölgelerinde tedavi edilebileceğini düşündürmektedir.

Bir örnek, 2008 yılında elindeki siğil olan bir çocuğun tedavi edilmesi için çay ağacı yağının başarılı kullanımını detaylandıran eski bir vaka çalışmasıdır. Yazarlar olumlu sonuçlarının, çay ağacı yağının HPV’nin neden olduğu siğilleri de tedavi edebileceği anlamına gelebileceğini ileri sürdü.

Daha yakın zamanda yapılan bir çalışma, çay ağacı yağının, bir çeşit viral cilt rahatsızlığı olan molluscum contagiosum’un tedavisine yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

Çay ağacı yağı cildi yakabilir gibi, insanlar denemeden önce bir doktor veya bitkisel ilaç uzmanı danışmalısınız.

3. Cadı elaesi

Çay ağacı yağı gibi, cadı elağı çeşitli cilt sorunları için popüler bir ilaçtır. Nispeten yumuşaktır, hassas cildi tahriş edemez. Bununla birlikte, vajina veya anüs dahil olmak üzere mukoza zarında kullanılmamalıdır.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, cadı elaesinin, genital siğillere neden olan HPV suşlarından biri olan HPV tip 16 ile savaşmada etkili olabileceği bulunmuştur.

Yaşam tarzı değişiklikleri

HPV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (STI) olduğundan, virüsü taşıyan kişiler cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı da dahil olmak üzere virüsün geçme riskini azaltmak için adımlar atmalıdır. Bununla birlikte, HPV sıklıkla bir kondomun kapsamadığı alanları etkiler, bu nedenle bu doğum kontrol formunu kullanırken bile kolayca bulaşabilir.

Bazı kanıtlar, diyet değişikliklerinin genital siğillerin semptomlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. 2015 tarihli bir literatür taramasına göre, brokoli ve lahana gibi turpgiller, genital siğillerin gelişimini durdurma potansiyeline sahip olabilir. Bu sebzeler, vücudun HPV’ye saldırabilecek kimyasallara metabolize ettiği moleküller içerir.

Meyve suyunun ve diğer yenilebilir biçimlerinin bir avuç denemesi, genital siğillere karşı etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Ne zaman doktora görünmek

HPV, boğaz, servikal ve diğer bazı kanserler ile bağlantılı ciddi bir virüstür. HPV statüsünü bilen bir kişi, virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve bu da hayat kurtarıcı olabilir.

HPV’li tüm insanlar genital siğiller geliştirmez, ancak genital siğil olan birçok insan HPV’ye sahiptir.

Siğiller veya etrafında siğiller ya da diğer yaralar geliştiren kişiler bir doktora görünmelidir. Uygun tanı uygun tedaviyi sağlayabilir. Genital siğillere benzeyen bir şey, herpes veya bakteriyel enfeksiyon gibi başka bir durumdur. Sadece bir doktor kesin olarak söyleyebilir.

HIV ve bağışıklık sistemine zarar veren diğer hastalıkları olan kişiler, daha şiddetli genital siğil salgınlarına sahip olabilirler. Ayrıca, salgınları temizlemede daha fazla zorluk yaşayabilirler. Genital siğil olan kişiler diğer CYBE’leri test etmeyi düşünmelidir.

Geleneksel tedavi seçenekleri

Genital siğiller için tıbbi ilaçlar genellikle etkilidir. Siğiller görünümünü ve her salgının uzunluğunu azaltabilirler.

Bununla birlikte, ilaç altta yatan virüsü öldürmeyecektir. Virüs vücutta yaşamaya devam eder, bu yüzden gelecekte ortaya çıkabilecek salgınlar mümkündür.

Siğillere doğrudan uygulanan iki krem ​​- podofilox veya imiquimod – etkili olabilir. Bir kişinin bu ilaçları kullanmadan önce bir doktordan reçete alması ve hamile kalması durumunda kullanmaması gerekir.

Reçeteyle de temin edilebilen üçüncü bir krem, sinekatekindir. Bu, genital siğiller için FDA onaylı yeşil çay özü kremidir. Diğer yeşil çay formülasyonları tezgahın üzerinde mevcut olabilir.

Bir doktor da kriyoterapi denen bir süreçle siğilleri dondurabilir.Bu yenileri ortaya çıkabilir, ancak mevcut siğilleri kalıcı olarak ortadan kaldırır. Kriyoterapi çalışmak için birkaç tedavi gerektirebilir.

Cerrahi olarak çıkarılması da mümkündür ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. Cerrahi tek bir tedavi seansında siğilleri giderir.

Bir doktor da siğillerin çıkarılmasını hızlandırmak için iki topikal tedavilerden birini uygulayabilir. Bu tedavilerin gücü nedeniyle, sadece bir doktorun ofisinde uygulanabilir. Siğiller kaybolması için birkaç tedavi alabilir.

İlaç interferonu ile tedavi dahil olmak üzere bazı deneysel tedaviler, diğer tedavilerin işe yaramadığı insanlara yardımcı olabilir.

Görünüm

Genital siğiller bazen tedavi olmaksızın ortadan kaybolur. Bununla birlikte, siğilleri, onlara neden olan enfeksiyondan ayırmak önemlidir.

HPV hayat boyu, tedavi edilemez bir durumdur. Genital siğiller ortadan kalktığında, bunun tedaviden mi yoksa kendi başına mı olduğu, bir kişi hala HPV’ye sahip olacaktır. Bu, tekrar genital siğiller geliştirebileceği ve virüsü cinsel partnerlere geçirebileceği anlamına gelir.

Genital siğilleri olan insanlar, virüsün doktorlarıyla birlikte yayılmasını önlemeye yardımcı olacak yolları tartışmalıdırlar. İnsanların cinsel partnerlerine HPV durumları hakkında bilgi vermeleri çok önemlidir.

Источник: https://trmedbook.com/genital-sigilleri-evde-tedavi-edebilir-misin/

Genital siğiller: Belirtiler, Nedenler, Teşhis ve Daha Fazla

Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?
Genital siğiller ? HPV, tüm CYBE'lerin en sık görülenidir. Bu, genital siğiller gibi HPV'nin komplikasyonlarına karşı cinsel olarak aktif olan erkekleri ve kadınları savunmasız bırakır. Aslında, yaklaşık 360 000 kişi yılda genital siğiller geliştirmektedir. Bu enfeksiyonun önlenmesinde koruma ve tedavi şarttır.

Semptomlar Genital siğillerin belirtileri nelerdir?

Genital siğiller cinsel aktivite yoluyla bulaşır. Enfeksiyon sonrası birkaç hafta boyunca siğiller gelişmeye başlayamazsınız.

siğiller insan gözü için her zaman görünür değildir. Çok küçük olabilirler ve cildin rengi veya biraz daha koyu olabilirler. Büyümelerin üst kısmı bir karnabahar benzeyebilir ve dokunuşa yumuşak veya hafifçe inişli hissedilebilir. Virüs bulaşmış bir kişi, siğiller grubuna ya da yalnızca bir siğiline sahip olabilir.

Erkeklerde genital siğiller aşağıdaki alanlarda görülebilir:

penis

 • skrotum
 • kasık
 • uyluk
 • iç veya çevresinde anüs

Kadınlarda genital siğiller aşağıdaki alanda görülebilir:

vajinanın içinde veya anüs

 • vajinanın veya anüs
 • serviksin
 • dışındadır Genital siğiller de görülebilir enfekte biriyle oral cinsel temas kuran bir kişinin dudakları, ağzı, dili veya boğazında.

Genital siğilleri göremese bile, yine de belirtiler ortaya çıkabilir:

vajinal deşarj

 • kaşıntı
 • kanama
 • yanma
 • Genital siğiller yayılır veya büyütülürse, durum rahatsız edici veya hatta acı verici olabilir.

Nedenleri Genital siğilene neyin sebep olduğu?

Genital siğillerin çoğu vakaya HPV neden olur. Ve özellikle cinsel organları etkileyen 70'den fazla HPV türü vardır. HPV virüsü cilt-cilt teması yoluyla oldukça iletilebilir, bu yüzden CYBE olarak düşünülüyor.

Aslında, HPV, hastalık kontrol ve önleme merkezleri (CDC), cinsel açıdan en aktif kişilerin bir noktada aldığını söylüyor. Anahtar fark, virüsün genital siğiller gibi komplikasyonlara yol açıp açmadığı.

Genital siğillere ellerinizde veya vücudun genital bölgeyi içermeyen diğer kısımlarında siğiller çıkmasına neden olan HPV farklı suşları neden olur. Bir siğil birinin elinden cinsel organlara yayılmaz, tersi de geçerlidir.

Risk faktörleri Genital siğiller için risk faktörleri

Herhangi bir cinsel açıdan aktif olan insan HPV'ye yakalanma riski altındadır. Amerikan Dermatoloji Akademisine (AAD) göre seks yapan insanların neredeyse yarısı bir miktar HPV enfeksiyonu geçirdi.Bununla birlikte, genital siğiller, aşağıdaki ölçütleri karşılayan insanlar için yaygın:

30

 • yaşındasınız> sigara
 • bağışıklık sistemi zayıflıkları
 • çocuk istismarı öyküsü var
 • doğum sırasında virüs
 • Komplikasyonlar HPV'nin komplikasyonları nelerdir?

Serviksin kanserinin başlıca nedeni HPV olup, serviksin hücrelerinde kanser öncesi değişiklikler veya displazi oluşturabilir.

Diğer HPV türleri de penil ve anal kanserlerin yanı sıra kadınların dış organ organları olan vulvanın kanserine neden olabilir.

Teşhis Genital siğiller nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, siğillerin oluştuğundan şüphelenilen her bölgenin fizik muayenesini yapacaktır. Siğiller kadınlar için vücudun derinliklerinde olabilir, çünkü doktorunuz pelvik muayene yapmanız gerekebilir. Siğillerin görünür olmasına yardımcı olan hafif asitli bir solüsyon uygulayabilirler.

Bir doktor, serviksinizden hücre elde etmek için bölgenin bir sürüntüsünü almayı içeren bir Pap smear yapabilir. Bunlar daha sonra HPV varlığı için test edilebilir.

Bazı HPV türleri, önceden kanser değişiklikleri gösterebilecek bir Pap smear'da anormal sonuçlara neden olabilir.

Doktorunuz bu anormallikleri tespit ederse, değişiklikleri izlemek için daha sık taramalara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Doktorunuz ayrıca sağlığınız ve cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Bu, yaşadığınız semptomları ve herhangi bir zamanda oral seks de dahil olmak üzere korunmasız seks yapmış olmanızı içerir.

Serviks kanserine neden olduğu bilinen bir çeşit HPV ile sözleşme yaptığınızdan endişeleniyorsanız, doktorunuz DNA testi yapabilir. Bu, sisteminizde ne tür HPV'ye sahip olduğunuzu belirler.

Tedavi Genital siğiller nasıl tedavi edilir?

Görünür genital siğiller sıklıkla zamanla kaybolurken, virüs kan dolaşımına girdikten sonra ortadan kaldırılamaz. Bu, hayat boyunca birkaç salgının meydana gelebileceği anlamına gelir. Bu, virüsün başkalarına bulaşmasını önlemek istediğinizden dolayı semptomları önemli hale getirir. Genital siğiller, görünür siğiller veya başka semptomlar bulunmadığında bile başkalarına aktarılabilir.

Genital siğilleri ağrılı belirtileri gidermek veya görünümlerini en aza indirgemek için tedavi etmek isteyebilirsiniz. Genital siğilleri tezgah üstü (OTC) siğil kaldırıcıları veya tedavileri ile tedavi edemezsiniz.

Doktorunuz şunları içerebilecek topik siğiller tedavileri reçete edebilir:

imiquimod (Aldara)

 • podofillin ve podofilox (Condylox)
 • trikloroasetik asit (TCA)
 • Görülebilen siğiller zamanla kaybolmazsa , bunları kaldırmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Doktorunuz siğilleri şunlar yoluyla kaldırabilir:

elektrokoteri veya elektrik akımları ile yanan siğiller

 • kriyocerrahi veya dondurucu siğiller
 • lazer tedavileri
 • eksizyonu veya siğilleri kesme
 • İnterferon enjeksiyonları
 • Kadınlar genital siğiller teşhisi konan kişilerin serviksdeki herhangi bir değişikliği izlemek için başlangıç ​​tedavisinden sonra her 3-6 ayda bir Pap smear yaptırmaları gerekebilir. Bunun nedeni, genital siğillere neden olan belli HPV türlerinin serviks kanseri ve servikste kanser öncesi değişikliklerle de ilişkili olmasıdır.

Ev ilaçları Genital siğiller için iyi ilaçlar

Genital siğillerde el siğirtmesi için kullanılan OTC tedavilerini kullanmamalısınız. El ve genital siğillere, farklı HPV suşları neden olur. Yanlış tedavileri kullanmak iyi şeylerden çok zarar verebilir.

Bazı ev ilaçları cinsel siğillerin tedavisinde yardımcı olarak öne sürülmüş ancak bunları destekleyecek çok az kanıt bulunmaktadır. Bir ev çare denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

OutlookCoping and support

Genital siğiller, HPV enfeksiyonunun yaygın bir semptomudur ve rahatsızlık verebilir veya ağrılı olabilir. Zaman içinde yok olabilirler, ancak geri dönüşünü ve muhtemel komplikasyonları önlemede tedavi önemlidir.

Eşinizle genital siğiller hakkında konuşmak zor olabilir, ancak önemli bir konuşma şeklidir. Durumunuz hakkında açık olmak, eşinizin enfeksiyona ve bulantıya dönüşmesine karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Önleme Genital siğillerin engellenmesi

Gardasil adı verilen bir HPV aşısı, genital siğillere neden olan en yaygın HPV suşlarından erkekleri ve kadınları koruyabilir ve servikal kansere bağlı HPV suşlarına karşı da koruyabilir. Cervarix adı verilen bir aşı da mevcuttur. Bu aşı rahim ağzı kanserine karşı korur ancak genital siğillere karşı koruma sağlamaz.

26 yaşına kadar olan erkekler ve kadınlar HPV aşısını alabilir. Aynı zamanda 9 yaşına kadar verilebilir ve üç farklı atıştan oluşur. Bu aşılar bir kişinin HPV'ye maruz kalmasından önce en etkili oldukları için cinsel olarak aktif olmaya başlamadan önce verilmelidir. Cinsel ilişki her seferinde prezervatif kullanmak, genital siğillere yakalanma riskinizi azaltabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/genital-warts-9482

Genital Siğiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?

Genital siğiller, papillom virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon çeşididir. Zamanla kendi kendine kaybolabilirler, ancak genellikle tedavi ile daha hızlı iyileşirler. Genital bölgelerdeki ten rengi yumrular olarak görülen genital siğiller genellikle yumuşaktırlar.

Human papillomavirus (HPV), Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Kişiler bir kez bu enfeksiyonu kaptığında HPV’den kurtulamaz. Buna karşın HPV’li herkesin genital siğilleri yoktur. Kremler veya diğer tedavilerle genital siğillerden kurtulmak mümkündür.

Genital siğiller neden tekrarlar?

Genital siğiller tedavi olmadan da ortadan kalkabilir. Fakat bu biraz uzun sürer. Eğer rahatsız etmiyorsa kişiler genital siğilleriyle yaşayabilir. Siğiller tedavi edilmeden bırakıldıklarında tekrar oluşabilirler.

İnsanlar genital siğilleri tedavi ile daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Krem kullanan bir kişi için, siğillerin ortadan kalkması birkaç ay kadar sürebilir.

Cerrahi bir prosedürü takiben siğiller daha çabuk yok edilebilirler.

Tropikal kremler

Doktorlar tropikal kremleri reçeteli ya da reçetesiz olarak verebilir. Düzenli siğiller için reçetesiz satılan ilaçların genital siğilleri tedavi edemediğini unutmamak gerekir. Genital siğiller için önerilen kremler şunlardır:

Sinecatechins (Veregen krem)

Bu krem ​​yeşil çay ekstraktından yapılır, dış ve anal genital siğillerin tedavi edilmesi için reçete ile satılır. Bu kremi 4 ay boyunca günde üç kez etkilenen alana uygulayabilirsiniz. Veregen krem son derece etkilidir ve çoğu insanda siğillerin tamamen geçmesini sağlar.

Kremin yan etkileri arasında; yanma hissi, genital bölgede ağrı veya rahatsızlık, kaşıntı ve kırmızılık gösterilebilir.

İmikimod krem

Imikuimod krem hem dış genital siğillerden kurtulmak için hem de bazı cilt kanserlerini tedavi etmek için kullanılır. Merhem haftada en az 3 gün, en fazla 4 ay boyunca doğrudan siğillere uygulanır.

Imikuimod ayrıca bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve HPV enfeksiyonuna karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, yapılan çalışmalarda bu kremi kullanan insanların yüzde 50’sinde siğillerin tedavi edildiğini göstermiştir.

Amenore (Adet Görememe – Adet Gecikmesi) Nedenleri ve Tedavisi

Kremin başlıca yan etkiler şunlardır: Genital bölgede kızarıklık veya şişme, yanma hissi, kaşıntı ve hassaslık.

Kriyoterapi

Kriyoterapi, genital siğillerin dondurulması için sıvı azot kullanılmasıdır. Azot, her siğilin etrafında bir blister oluşturur ve kabarcıklar iyileştikçe siğiller düşer. Kriyoterapi hızlı ve etkili bir çözümdür, ancak birçok insan zaman içinde siğillerin tekrarlanmasını önlemek için birden fazla kriyoterapi tedavisi olmak isteyebilir.

Kriyoterapinin yan etkileri şunlardır: Ağrı, genital siğillerin olduğu yerin şişmesi ve hafif bir yanma hissi.

Elektrodesikasyon

Bu prosedürde, bir cerrah genital siğilleri elektrik akımıyla yakar. Kurutulmuş doku daha sonra siğilden arındırılarak uzaklaştırılır. Elektrodesikasyon yönteminde kişiler genellikle genel anestezi alırlar. Bu yöntemde iyileşme süresi 4 ila 6 hafta arasında değişebilir.

Genital siğiller için elektrodesikasyon çok etkili bir tedavi şeklidir. Kontrollü çalışmalar, bu tedaviyi alanların yüzde 94’üne kadarının 6 hafta sonra siğillerinin tamamen yok oldğunu göstermiştir.

Elektrodesikasyonun yan etkiler şunlardır: Kanama, enfeksiyon, yara ve cilt renginde değişiklikler.

Lazer ameliyatı

Genital siğillerin tedavisinde lazer ameliyatı da etkili bir tedavi şeklidir. Lazer ameliyatında siğilin dokusunu yakmak için lazer ışığı kullanır. Kişiler, siğillerin sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak genellikle lokal veya genel anestezi alır.

Genital siğiller için lazer ameliyatı hangi durumlarda gereklidir?

Doktorlar erişilmesi zor, başka yollarla tedavi edilmesi mümkün olmayan, geniş bir alana yayılmış, çok belirgin olan siğiller için lazer ameliyatını önerirler. Siğillerin ameliyat ile alınması sonrasında iyileşme yaklaşık 4 hafta sürer.

Lazer cerrahisinin yan etkileri şunlardır: Kanama, yara, genital bölgede ağrı ve tahriş.

Bir kişinin HPV’si varsa, cinsel aktiviteye başlamadan önce bunu eşine söylemesi çok önemlidir. Kişiler en az 2 hafta boyunca siğil tedavisi sonuç verinceye kadar cinsel ilişkiden kaçınmalıdırlar.

Böylece herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltabilirler. Bununla birlikte, HPV hala hiç siğil olmasa bile insandan insana yayılabilme riski vardır.

Prezervatif gibi korunma yöntemlerini kullanmak HPV ve diğer enfeksiyonları iletme riskini azaltacaktır.

Источник: https://www.necibe.com/genital-sigiller-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-8047/

Genital Siğil Nedir? Genital Siğil Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Genital Siğiller Bebeğime Zarar Verir Mi?

Memorial Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Işıl Bulur, dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyon HPV enfeksiyonu hakkında bilgi verdi.

Genital siğil nedir?

Human Papilloma Virüs (HPV)’ün genital bölgede neden olduğu siğile (verrükaya) verilen isimdir. Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyon olan HPV enfeksiyonu, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve cinsel partner sayısı fazla olan bireylerde daha sık görülmektedir.

HPV nasıl bulaşır?

Genital siğillerin enfeksiyon yapma potansiyeli oldukça yüksektir. Genital siğil çoğunlukla oral, anal ve vajinal cinsel temasla bulaşır. Partnerler arasında bulaşma oranı yaklaşık %60’dır. Yüksek bulaşma oranı nedeniyle cinsel aktif bireylerde hayat boyu genital siğil görülme oranı %50’ye yaklaşmıştır.

HPV bulaşmasındaki risk faktörleri;

 • Erken yaşta cinsel ilişki
 • Cinsel partner sayısının fazlalığı
 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi
 • Bağışıklık sistemi

HPV cinsel ilişki haricinde bulaşabilir mi?

HPV cinsel temas dışında da bulaşabilmektedir. En sık yaşanan bulaşma şekli cinsel temas ile olmakla birlikte;

Kişinin vücudunda farklı bölgelerde bulunan siğil ya da siğillerden temas yoluyla ve HPV bulunan kişi ya da kişilerle temas ile de bulaşabilmektedir.

HPV çocuklarda görülebilir mi?

HPV çocuklarda da görülebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda görülen anogenital siğillerde annenin anogenital kanalından bulaş olduğu düşünülmektedir.2 yaş üstünde gözlenen siğiller de ise cinsel istismar önemli bir nedendir.

Ancak çocuklarda gözlenen anogenital siğillerin, HPV virüslü kişiler ile aynı banyoyu paylaşmaları gibi farklı temas yolları ile de oluşabileceği bilinmektedir.

HPV enfeksiyonu vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Kadınlarda;

 • Dış genital bölge
 • Vajina
 • Serviks (rahim ağzı)
 • Perianal bölge (makat çevresi)

Erkeklerde;

 • Dış genital bölge
 • Perianal bölge(makat çevresinde) görülebilir.

Bununla birlikte genital siğilleri olan bireylerde oral yani ağız bölgesi, göz, solunum yolu ve burun bölgesinde de siğiller görülebilir.

Genital iğil belirtileri nelerdir?

HPV’nin neden olduğu genital siğiller hiçbir belirti vermeden ilerleyebilmektedir.

Deriden kabarık ya da yassı, deri renginde-pembe-kahve tonlarında et beni benzeri kabartılar şeklinde görülen genital siğiller genellikle milimetrik olarak başlar ancak nadiren birkaç cm’lik siğiller de görülebilir.

Büyük, birleşmiş veya nodül olarak görülen genital siğiller daha çok immunsupresif yani bağışıklık sistemi baskılanan ve diyabet hastalarında görülür. Lezyonların oluşmasından ardından siğillerin sayısı ve boyutu artabilir ya da kendiliğinden gerileyebilir.

Genital siğiller sıklıkla semptom vermemekle birlikte; kanama ve kaşıntı şikayetleri bulunabilir.

Kadınlarda belirtiler; Genel belirtilerin haricinde kadınlarda iç genital bölgedeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki veya gebelikte kanama görülebilmektedir. Dış genital bölgede kaşıntılar yaşanabilir.

Erkeklerde belirtiler;Genital siğiller erkeklerde penis, testis, kasık ve makatta görülebilmektedir. Genital siğiller, nadir de olsa anüs veya idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğuna neden olabilmektedir.

Genital siğil ne zaman ortaya çıkar?

HPV bulaştıktan sonra uzun yıllar vücutta sessiz kalabilmektedir. HPV bulunan herkeste genital siğil ortaya çıkmayabilmektedir. Aslında birçok kişide HPV savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilmektedir.

HPV ile bulaşma sonrasında lezyonun görülme süresi 3 hafta ile 24 ay arasındadır. Genital siğilin ortaya çıkması;

 • Kişinin bağışıklık sistemi
 • Yüksek riskli HPV varlığı
 • Uzun süreli siğil varlığı
 • Başka enfeksiyon varlığı
 • Yaşa göre değişebilmektedir.

Genital siğil hangi yaşlarda daha sık görülür?

HPV enfeksiyonlarının neredeyse yarısına 15-24 yaşları arasında rastlanmaktadır. Kadınlarda en sık 20-24 yaş, erkeklerde ise 25-29 yaşları arasında daha sık görülmektedir. İleri yaşlarda görülme sıklığı azalan genital siğil yetmiş yaş üzeri kadınlarda %5 oranında ortaya çıkmaktadır. 

HPV tipleri nelerdir?

HPV’ün 200’e yakın farklı tipi bulunmaktadır. Bu tiplerden 40 kadarı genital bölgede siğile neden olmaktadır. HPV’ün kansere yol açma potansiyeline göre düşük ve yüksek riskli olmak üzere iki gruba ayrılır.

Anogenital verrükalar arasında en sık görülen HPV tip 6 ve 11 kanser gelişimi açısından düşük riske sahiptirler.

Düşük riskli HPV tipleri;     HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81

Yüksek riskli HPV tipleri;    HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir.

HPV hangi hastalıklara neden olabilir?

HPV’nin hastalık yapmadan vücutta mevcut olması durumu latent, subklinik enfeksiyon veya sessiz enfeksiyon olarak tanımlanır. Genital bölgelerdeki siğillerin haricinde oral (ağız bölgesi), respiratuar –nasal ( solunum yolu ve burun), gözde (konjuktivada)  siğiller görülebilir.

HPV’ün yüksek riskli tipleri (sıklıkla HPV16-18) kanser öncüsü lezyonlara ve kansere yol açabilir. Başta servikal kanser yani rahim ağzı kanseri olmak üzere, anogenital bölge, penis ve baş- boyun kanserleri de görülebilir.

Rahim ağzı kanseri özellikle kendisi veya partnerinde HPV olan, erken yaşta cinsel aktiviteye başlayan, çok sayıda cinsel partneri olan ve cinsel yolla bulaşan farklı hastalıkları bulunan kişilerde daha fazla görülmektedir.

Bowenoid papülozis, Buschke-Löwenstein tümörü, Skuamoz Hücreli Karsinoma, Bowen Hastalığı da HPVile ilişkili olarak görülebilir.

HPV mutlaka kansere neden olur mu?

HPV her durumda kansere neden olmamaktadır. Kişinin immünitesi yani bağışıklık sistemi ile eşlik eden AİDS gibi farklı hastalıkların varlığı önemlidir.

HPV testi nedir?

Anogenital siğil varlığı olguların çoğunda klinik muayene ile tespit edilir. Ancak atipik yani normal dışı görünümü olan vakalarda tanı için histopatolojik inceleme yapılır.

Cerrahi olarak alınan doku örneği patoloji bölümü tarafından değerlendirilerek siğil tanısı histopatolojik olarak netleştirilebilir.  Alınan bu doku örneğinden eş zamanlı olarak HPV tipi değerlendirilebilir.

Klinik olarak siğil görülmeyen kadın hastalarda smear testi incelemesi ve PCR ile HPV –DNA varlığına bakılabilir. Multiplex PCR test ile de erkek hastalarda üretral sürüntüden HPV varlığı değerlendirilebilir.

HPV’den korunmak için ne yapılmalıdır?

HPV’den korunmak için en önemli basamak aşı uygulamasıdır.

Bulaşmayı azaltan faktörler;

 • Aşılanma
 • Sünnet olma
 • Prezervatif kullanımı

HPV aşısı nedir?

HPV aşısının FDA tarafından onaylanan 3 tipi bulunmaktadır.

HPV aşıları 9-26 arasındaki çocuklar ve erişkinler için onay almıştır. Ancak daha önce HPV ile enfekte olmamış 24-45 yaş arasındaki kadınlarda da aşı uygulanabilir. HPV aşısının içerdiği HPV tiplerine bağlı olarak siğillerden ve kanser gelişiminden koruyucu etkisi vardır. Aşılar 0, 1 veya 2 ve 6. ayda kas içerisine enjektör vasıtasıyla yapılmalıdır.

Genital siğil tedavisinde hangi yollar izlenir?

 • Medikal krem tedavisi günaşırı, gece uygulanır ve 16 haftaya kadar tedavi sürdürülebilir. Etkinliği kriyoterapi ve koter tedavisine göre daha sınırlıdır. Kriyoterapi veya koter tedavisi sonrasında hızlı yenileme görülen vakalarda hastalığın tekrarlamasını önlemek amacı ile kullanılabilir.

 • Podofilin uygulanması hasta veya doktor tarafından yapılır ve ilaç siğil üzerine uygulandıktan 4-6 saat sonra yıkanması istenir.
 • Biklorik asit veya tca 35–85% siğillere hafta bir veya 2 kez uygulanabilir. Gebelerde kullanımları da güvenlidir.

  Ancak kriyoterapi ile karşılaştırıldığında etkinlik daha azdır.

 • Kriyoterapi (sıvı nitrojen) ve elektrokoter uygulaması krem uygulamalarından daha etkili olup, hamilelerde de kullanılabilir.
 • Büyük siğillerde ise cerrahi yönteme başvurulması gerekebilir.

Doğum sırasında bebeğe HPV bulaşabilir mi?

HPV doğumla anneden çocuğa geçebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda görülen genital siğiller annenin genital kanalından çocuğa bulaşabilmektedir.

HPV tedavi olduktan sonra bulaşıcı olabilir mi?

Latent yani tipik hastalık belirtileri göstermeyen, genel tekniklerle izlenmesi zor bakteri enfeksiyonu var ise bulaştırıcı olabilir.

Güncellenme Tarihi: 06 Nisan 2018Yayınlanma Tarihi: 06 Nisan 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/genital-sigil/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.