Geniz Akıntısı Neden Olur?

içerik

Geniz Akıntısı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Vücudumuzda ağız, burun, geniz, mide ve boğaz gibi bölgelerin nemli kalması ve zararlı maddelerin vücutta yer edinmesini engellemek için mukus üretilir. Üretilen mukusun normal miktarından daha fazla üretilmesi ile genizde mukus akıntısı oluşur. Genizde oluşan bu akıntı sinüs bölgelerinden boğaza doğru inerek rahatsızlık duymaya neden olur.

Özellikle mevsim geçişlerinde görülen alerjik reaksiyonlar, grip ve soğuk algınlığı ile ortaya çıkabileceği gibi kuru ve soğuk havalarda da geniz akıntısına rastlamak mümkün. Çünkü bu durum daha çok vücudun direncini kaybettiği, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda kendini gösterir. Bunların yanı sıra geniz akıntısına sebep olan birçok neden vardır.

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı olduğunda boğazda gıcık hissi oluşur, öksürürsünüz ve devamlı olarak boğazınızı temizleme ihtiyacı duyarsınız. Geniz akıntısı belirtileri olarak karşımıza çıkan ve bu durumlara neden olan sebepleri sıralayacak olursak;

1. Grip ve soğuk algınlığı

Özellikle hava değişimi dönemlerinde ya da bir hastalık virüsü vücuda girdiği zaman bünye zayıflar, bağışıklık düşer ve hastalanırız. Bu hastalıkla birlikte genizde bir akıntı oluşur. Bu geniz akıntısı ağız kokusu ve mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Grip ve nezle dışında diğer üst solunum yolu enfeksiyonları da geniz akıntısı ve öksürük nedenlerindendir.

2. Sinüzit

Sinüsler, kafatasında bulunan ve kanallarının uçları burna doğru olan içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Bazı mikrop ve bakteriler yüzünden mukoza denilen sıvının sertleşip bu bölgenin iltihaplanması durumuna sinüs iltihabı ya da sinüzit denir.

Sinüzit tedavi edilebilse de bazı kişilerde kronik hale gelebilir. Özellikle baş ağrısı ve genizde oluşarak boğazdan mideye doğru akan bir sıvı ile kendini gösterir. Bu akıntı çoğu zaman mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve boğazda enfeksiyona neden olduğu için öksürüğe de yol açar.

Dolayısıyla sinüzit de geniz akıntısının başlıca sebeplerindendir.

Sinüzit Hakkında Detaylı Bilgi : Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? İltihabı Nasıl Boşaltılır? 

3. Alerjik reaksiyonlar

Alerjiye bağlı geniz akıntısı için birçok neden gösterilebilecek olsa da en önemlisi “saman nezlesi” diye de bilinen alerjik rinittir. Alerjik rinit, burun içinde bulunan mukoza sıvısının iltihaplanmasına ve geniz akıntısına neden olur. Özellikle bahar aylarında oluşan polenler, alerjik rinitin ve dolayısıyla da geniz akıntısının başlıca nedenidir.

Alerji Hakkında Daha Detaylı Bilgiler: Alerji Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

4. Hamilelik

Kadınlarda hamilelik döneminde hormon değişikliklerinin yanı sıra vücuttaki bazı salgıların da normalden daha az ya da daha fazla olduğu gözlemlenir. Örneğin, mukus salgısı normal kişilerde günlük 1-2 litre olması gerekirken bazı hamilelerde fazla salgılanması durumu görülebilir. Bu durum da genizden mideye doğru bir akıntıya sebep olarak mide bulantılarına neden olur.

5. Sigara ve bazı kimyasallar

Sigara içmek ciğerlere zarar vermesinin yanında vücudun birçok bölgesini de etkiler. Ağızdan başlayıp ciğerlere kadar dumanın geçtiği her bölgeye zarar veren sigara, geniz akıntısı ve balgam oluşumuna da neden olur.

 Yalnızca sigara içmek değil içilen ortamda bulunmak, yani pasif içici olmak da zararlıdır. Solunan sigara dumanı mukozanın akarak boğazda birikmesine ve boğazda gıcık ve öksürük oluşmasına neden olur.

Bunun dışında bazı kimyasallar da sigara ile aynı etkiyi yaratarak boğazın tahriş olmasına ve genizden mideye giden bir akıntıya neden olurlar.

Boğazda Gıcık Hakkında Daha Detaylı Bilgiler İçin:Boğazda Gıcık Neden Olur? Nasıl Geçer? 

6. Burna kaçan yabancı nesne

Genelde çocuklarda daha çok görülen burna yabancı bir cisim kaçması durumunda da mukoza sıvısı bu maddeyi oradan çıkarmak için fazla salgılanır. Normalden daha fazla mukoza salgılanması sonucunda da geniz akıntısı oluşur.

7. Tüketilen bazı gıdalar

Bazı baharatlar ve besinler genze kaçtığı durumda mukus salgısını etkileyerek mukusun artmasına ve artan mukusun akıntıya neden olmasına yol açarlar.

Mukusun akışını tetiklediği bilinen gıdalar; süt ürünleri, hayvansal ürünler, hayvansal yağlar, bazı sebzeler (patates, mısır, kabak gibi), buğday, şeker, un, fındık ve fıstıktır.

Bu gıdalar mukus ve balgamı çoğaltarak akıntı oluşumunu tetikler.

8. Diğer nedenler

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler dışında akıntıya neden olan daha birçok sebep vardır.

 • Tansiyon ilaçları ya da kadınların kullandığı doğum kontrol hapları dahil olmak üzere bazı ilaçlar,
 • Havada yaşanan ani değişimler,
 • Havanın kuru ve kirli olması,
 • Parfüm ve bazı temizlik ürünleri,
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar geniz akıntısına neden olur.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz akıntısı çoğu zaman büyük bir rahatsızlık vermediği sürece çok fazla önemsenmez. Ancak akıntının sürekli olduğu durumlarda mideye giden akıntı, mide hastalıklarından biri olan reflüye neden olabilir.

 Yoğun akıntı nefes tıkanmalarına, kronik öksürüklere ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına, bademciklerin şişmesine ve iltihaplanmasına sebep olabilir.

Bu yüzden boğazda mukus birikmesi şeklinde başlayıp hastalık belirtileri görüldüğü durumlarda mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Akıntının geçmesi için uygulanacak ilaçlı ve ilaçsız doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

1. İlaç tedavisi

Öncelikle burun spreyleri, tıkalı olan genzi açarak rahat nefes almayı sağlar. Bunun dışında düzensiz olan akıntıyı düzene sokarak rahatsızlık durumunu ortadan kaldırır. Bu spreylerin çocuklarda kullanılması tavsiye edilmeyeceği gibi yetişkinler de doktor tavsiyesi üzerine kullanmalıdır.

Antibiyotik, iltihabı kurutmada kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Ancak antibiyotik kullanımı mutlaka bir doktorun tavsiyesi üzerine olmalı. Asla kendi kafanıza göre bir antibiyotik kullanımı yapmamalısınız. Eğer boğazda ya da sinüslerde bir iltihap durumu varsa doktorunuz uygun gördüğü takdirde antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

Antihistaminik ilaçlar da, alerjisi olan kişilerin geniz akıntısını önlemeye yardımcı olur.

1. Tuzlu su

Bu karışım genizde olan akıntı için en iyi tedavi yöntemi olup hazırlaması oldukça kolaydır. Bir bardak suyun içine 2 çay kaşığı tuz karıştırarak gün içinde en az 3 kere gargara yapabilirsiniz. Ancak akıntının sebebi sinüzit ise sinüzite iyi gelen en iyi yöntem, deniz suyu kullanmaktır. Bu sayede burun ve üst solunum yolunun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

2. Zencefil ve kekik

Zencefil ve kekikle yapılan bu karışım oldukça etkilidir. Bir bardak suya 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı kekik karıştırıp bunu bir çay gibi demleyip için. Bu hazırladığınız çayı günde 1-2 kere içerek akıntıyı yok edebilirsiniz.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Gün içinde içtiğiniz suya birkaç damla elma sirkesi damlatıp tüketirseniz, genizde oluşan akıntının yok olmasını sağlarsınız.

Bu yöntemlerin haricinde;

 • Bulunduğunuz ortamın mutlaka nemli olmasına dikkat etmeli,
 • Bol miktarda su, meyve suyu ve bitki çayı içmeli, süt tüketimini azaltmalı,
 • Burnunuzu devamlı olarak su ile temizlemeli,
 • Baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınmalı,
 • Yatağınızın hijyenik olmasına dikkat edip çarşaf ve yastık kılıflarını sık sık değiştirmelisiniz.

Источник: https://sebboy.com/geniz-akintisi-neden-olur/

Geniz Akıntısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz Akıntısı Neden Olur?

İnsan vücudu; geniz, boğaz, mide, burun, ağız gibi bölgelerin nemli kalması ve zararlı oluşumların vücut içerisinde yer edinip yayılmasının önlenmesi için mukus üretir. Üretilen bu mukus normalden daha fazla miktarda olursa geniz akıntısı oluşur.

Genizdeki bu mukus akıntısı yüzünden sinüs bölgelerinden boğaza doğru inen bir rahatsızlık hissi ortaya çıkar. Genelde mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde rastlanan alerjik reaksiyonlar, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar yüzünden ortaya çıkan geniz akıntıları, soğuk ve kuru havalarda da meydana gelebilir.

Geniz akıntısı daha çok vücut direncinin düştüğü dönemlerde, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak oluşur.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

İlaçlar
Burun spreyi gibi ilaçlarla ilk olarak tıkalı olan genzin açılması sağlanır ve bu sayede hasta daha rahat nefes alır. Buna ek olarak spreyler düzensiz akıntıyı daha düzenli hale getirir ve rahatsızlık hissini yok eder. Genelde küçük yaştaki çocuklarda kullanılması önerilmeyen bu ilaçları doktorun tavsiye ettiği süre dahilinde kullanılması ve doz aşımına gidilmemesi tavsiye edilir.

Ayrıca iltihabı kurutmada etkili olan antibiyotik ilaçlar ve antihistaminik ilaçlar da alerjiye bağlı geniz akıntısını ortadan kaldırmaya destek olur.

2. Tuzlu su
Geniz akıntısına doğal çözüm olarak sunulan uygulamalardan birisi tuzlu sudur. Bir bardak suyun içerisine iki çay kaşığı tuz atın ve karıştırın. Günde üç defa gargara yaparak uygulayın. Bu sayede akıntı ortadan kalkacaktır. Eğer akıntı sinüzit kaynaklıysa deniz suyu daha iyi gelecektir. Tuzlu su ile üst solunum yolu ve burun temizlenmiş olur.

3. Elma sirkesi
İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde birçok fayda sunan elma sirkesinin, gün içerisinde içme suyuna birkaç damla kadar ekleyerek tüketilmesi halinde genizdeki akıntı azaltılabilir.

4. Kekik ve zencefil
Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı kekik atın ve bunu bir çay demler gibi demleyin. Hazırlamış olduğunuz bu çay türü içeceği gün içerisinde bir iki defa içerek geniz akıntısının etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Diğer öneriler

 • Yukarıdakilere ek olarak geniz akıntısının önüne geçmek ve var olan akıntının etkilerini azaltmak için yaşadığınız ortamın nemli olmasına özen gösterin.
 • Gün içerisinde bol miktarda su, bitki çayı ve meyve suyu için.
 • Su ile belirli aralıklarla burnunuzu temizleyin.
 • Fazla baharatlı yiyecek tüketmeyin.
 • Yastık kılıfı çarşaflarınızı sık sık değiştirerek yatağınızın hijyenine özen gösterin.

İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?Gaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Faranjit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/geniz-akintisi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221707-mykadin

Geniz akıntısına ne iyi gelir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Vücudumuz bir gün içinde yaklaşık olarak 1-2 litre mukus üretiyor. Üretilen bu mukus sayesinde; geniz, ağız, burun, boğaz, mide gibi bölgeler kurumuyor, nemli kalıyor.

Her şeyin normal olduğu durumlarda mukus, boğazdan zararsız şekilde geriye doğru akar ve biz bunu hiç fark etmeyiz.

Vücudumuzun ve özellikle de solunum yollarımızın düzenli, sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bu mukus, normalden daha fazla miktarda üretilmeye başlandığında geniz akıntısı, burun akıntısı dediğimiz rahatsızlık verici, normal dışı durumlar ortaya çıkar.

Geniz akıntısı aslında çok da önemsenmeyecek bir şeymiş gibi algılansa da duruma göre kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde rahatsız eder. Her ne kadar hayati bir sorun olmasa da, özellikle alerjik bir durumdan kaynaklanıyorsa geniz akıntısı; kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı, sızı ve acıya neden olabilir.

Geniz akıntısı neden olur?

Geniz akıntısı, bünyenin aşırı mukus üretimi sonucu meydana gelmektedir. Peki, bünye neden ve hangi durumlarda aşırı mukus salgılar? Bunun için pek çok sorun bulunmaktadır. Bunlar genel olarak;

Nezle, grip,Alerjik sorunlar (alerjik geniz akıntısı),Sinüs enfeksiyonu ya da sinüzit (sinüs iltihabı),Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan buruna bir nesne sıkışması,Hamilelik dönemi,Bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçlarının bazılar),Sinüsleri etkileyen anatomik anomaliler (septum deviasyonu, iki burun deliğini ayıran duvarın anormal yerleşmesi),Ani şekilde ısınan, soğuyan, mevsim normallerinden farklı hava koşulları,Kaloriferli ya da klimalı ortamlarda aşırı kuru havaya maruz kalmak,Baharatlı gıdalar gibi mukus akışını artıran gıdalar,Kimyasallara maruz kalma (parfüm, temizlik ürünleri veya diğer tahriş edici kimyasal ya da uçucu maddeler),Dumanlı bir ortamda bulunmak geniz akıntısının aşırı şekilde salgılanmasına sebep olabilir.

Kimi zaman kişiler, çok düşük seviyeli geniz akıntıları yaşar, ancak bunu hissedilmezler. Bu çok da fark edilmeyen geniz akıntıları zamanla kronikleşebilir ve ardından ciddi ağrılarla kendini hissettirmeye başlar.

Bazen de geniz akıntısı sorunu gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ya da yaşlılığın neden olduğu koşullara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Başlangıç seviyesinde bir türlü geçmeyen boğazı temizleme hissi,Boğazı tahriş olması, acı ve ağrı hissi,Yemek yemek ve su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı hissi,Geceleri öksürük nöbetleri,Uykuda boğulma hissi,

Geniz akıntısı alerji ya da sinüzitten kaynaklanıyorsa bademcik, boğaz ve kulakların sağlığını ve işlevlerini de etkiler ve ciddi miktarda ağrılara neden olur.

Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

Geniz akıntısı, tıpkı diğer hastalıklar, rahatsızlıklar gibi tıbbi yollarla, ilaç kullanımıyla tedavi edilebilmektedir. Bunun için öncelikle doktor, bünyede aşırı mukus salınımına neden olan faktörü belirler ve onu ortadan kaldırmak adına bir tedavi uygular.

Çok şiddetli seyreden geniz akıntıları boğazda ağrı ve acıya neden olmaktadır ve böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Doktor, gerekli test ve muayeneleri yaptıktan sonra ilaçlı ya da ilaçsız tedavi süreci başlar.

Çok ileri boyutlara ulaşmamış geniz akıntısı sorunu için sizlere önerebileceğimiz doğal, faydalı ve etkili çözüm önerilerimiz var.

Bu öneriler sizin ilaçlı tedaviye, doktora hiç başvurmamanız için değil, tedavinize yardımcı olması için verilmektedir.

Aşağıda sıraladığımız yöntemleri evinizde, doğal malzemelerle uygulayarak geniz akıntısı sorunundan daha sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Geniz akıntısını doğal olarak tedavi etme yöntemleri

Çocuklarda burun tıkanıklığı olduğunda genellikle ilaç kullanmayız, tuzlu su, okyanus suyu kullanırız. Bunun sebebi çocukların bünyesinin çok hassas olması ve ilaç kullanımının onlara zarar verecek olmasıdır.

Madem öyle biz de kendimize hiç zarar vermeden geniz akıntısından kurtulabilelim diye tuzlu su kullanabiliriz. Bunun için eczanelerde satılan tuzlu burun spreyleri kullanabilir ya da bir sprey şişesi içinde siz tuzlu su hazırlayabilirsiniz.

Bu şekilde burnun tıkanmasını engelleyebilir, fazla mukusun burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Burnunuzu sabah ve akşam düzenli şekilde su ile temizleyerek sinüsleri düzenli olarak boşaltabilirsiniz.

Burnunuzu ve hatta tüm üst solunum yollarını yumuşatmak için bir sıcak suyun buharına doğru eğilip soluyabilirsiniz.

Oturduğunuz ortamı nemlendirmek için buhar makinesi çalıştırabilirsiniz.

Evde ve bulunduğunuz tüm ortamlardaki tozların temizleyebilirsiniz, yatağı, yastığı ve yorganı havalandırabilirsiniz.

Mümkünse evde, ofiste camları açabilir ya da bir havalandırma boşluğu oluşturabilirsiniz.

Önemli Not: Geniz akıntısıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa durum, sıradan bir geniz akıntısından daha ciddi olabilir. Bu durumda sinüs ya da alerji kaynaklı ciddi tehdit olabilir.

Bir alerji, iltihap ya da sinüs sorunu varsa geniz akıntısının yanında burunda  kötü bir koku ve ağızda kötü tat oluşur, hissedilir.

Bu durumda sorun çok ciddi olduğu için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yukarıdaki yöntemlere başvurmanın yanında bitkisel ve doğal birkaç öneri ile de bu geniz akıntısından kurtulmak mümkündür. Geniz akıntısından muzdarip olduğunuz dönemlerde sorunu gidermek için ve özellikle de kış aylarından geniz akıntısı yaşamamak için bu yöntemleri uygulamanızı öneriyorum.

Geniz akıntısını hem önleyici hem de giderici doğal yöntemler

Geniz akıntınız varsa, sizin en pratik yardımcınız tuzlu sudur. 1 bardak suyun içine 1-2 çay kaşığı tuz atın, iyice karıştırın. Gün içinde 3- 4 kez ağzınızı bu su ile çalkalayın, gargara yapın ve burnunuza da bu tuzlu suyu çekerek temizleyin.

Eğer mevsim ve şartlar uygunsa denize girin ve suyun içinde kısa süre kalın. Çünkü özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısına karşı deniz suyu oldukça etkilidir.

Mukusun daha hızlı akması, temizlenmesi için vücudun susuz kalmaması lazım. Günde 8-10 bardak su içerek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayabilir hem de boğazda mukus birikmesini engelleyebilirsiniz.

Bir su bardağı suyu kaynatın 1- 2 kaşık zencefil ve 1 çay kaşığı kekik ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Geniz akıntısı sorunu yaşadığınız günlerde 2 -3 bardak zencefil ve kekik çayı içmeniz önerilir.Nane solunum yollarını açıcı etkiye sahip bir bitkidir.

Aynı şekilde nane yağı da sinüsleri açar, üst solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Bunun için geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı sorununun yaşandığı günlerde temiz bir bezi ılık suya batırın ve birkaç damla nane yağı damlatın.

Ardından bu bezi burnun üzerine koyun, nane yağını koklamak geniz akıntısını hafifletebilir.

Bal doğal ve çok etkili bir antibiyotik görevi görür, limon ise ferahlatıcı, temizleyici etkiye sahiptir. İşte bunun için geniz akıntısı durumunda bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkıp 1 tatlı kaşığı da bal karıştırıp içmek önerilir. Burun ve boğazdaki tıkanıklık bu sayede ortadan kalacaktır.

Sabahları 1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyup içmek geniz akıntısını giderir. Gün içinde içilen suya da elma sirkesi karıştırılabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir

Geniz Akıntısı Neden Olur? Geniz Akıntısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı hastanın ya da kişinin burun arkasından gelen yuttuğu bir akıntıdır. Genizin ne olduğunu tanımlamak gerekir ise geniz, burun araka duvarından başlayan küçük dilin köküne kadar ve yumuşak damak sınırına kadar gelen bir bölgedir. Genizin bütün duvarları hareketli iken, taban duvarı sabittir.

Genizde bulunan oluşumlar, çocuklarda geniz bademciği denilen bademcik halkasının genizde bulunan kısmı ve tüm insanlarda da orta kulak ile genizi buluşturan östaki tüpünün ağzı bulunmaktadır.

İnsan doğuştan burun solunumuna odaklanmıştır ve bazı doğumsal anomalilerde bu burun delikleri kapalı olabilir. Bu nedenle genize hava gitmez, solunum yolunun devamlılığı olmaz ve bu durum acil bir durumdur. Bu deliklerin cerrahi olarak açılması gerekebilir.

Geniz akıntısı nedenleri ve türleri

Burnu, genizi ve sinüsleri ilgilendiren tüm sorunlar geniz akıntısı yapabilir. Geniz akıntısına neden olan faktörlerin başında sinüzitler, rinitler ve rino sinüzitler gelir.

 1. Alerjik nedenli geniz akıntısı : Rinitler, alerjik rinit ya da nonalerjik rinit şeklinde geniz akıntısına yol açabilir. Alerjik rinit mevsimsel olabileceği gibi bunların en önemli nedenleri polenlerdir ve bahar ve son bahar aylarında alerjik durumlar artış gösterir. Mevsimsel olmayan rinitler akar alerjileri, mantar alerjileri, toz alerjileri, hayvan alerjileri gibi rinitlerde geniz akıntısı nedenleri arasındadır.
 2. Burun rahatsızlıklarına bağlı geniz akıntısı : Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olduğunda burun içi mukozası şişer ve sinüslerin burna açılan ağızları tıkanır ve buna bağlı olarak sinüslerde kapalı boşluklar oluşur. Kapalı boşluk haline gelmiş sinüslerde sekresyon artar ve bir süre sonra üzerinde mikroplar birikmeye başlar. Bu durumda kötü kokulu akıntılar olabilir ve bu akıntıları hasta genizden yutar. Bu durum hem genizi hemde yemek borusunu tahriş eder ve boğaz ağrısı, nefes almada zorluk, koku alma bozuklukları gibi şikayetlere sebep olur.
 3. Burunun yapısal bozukluklarına bağlı geniz akıntısı : Sinüslerin boşalmasını engelleyen ve kronik sinüzite neden olan burun deviasyonu (burun eğriliği), spin kret gibi yapısal bozukluklar, septal perferasyon (burun orta bölmesinde bir delik oluşması durumu, burun etleri, burun polipleri gibi burnun yapısındaki bozukluklar da geniz akıntısına yol açabilir.
 4. Sinüzit nedenli geniz akıntısı : Üst solunum yolları enfeksiyonları genellikle viral enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkar ve genellikle ilk şikayetleri de genizde yanma, burunda şişlik ve nefes almada zorluk şeklinde başlar. Bu durum 5-7 günden fazla devam eder ise burun içinde oluşan şişlik sinüslerin burnu açan ağzını tıkadığı ve sinüslere hava gitmediği için sinüzit oluşabilir ve bu durum geniz akıntısı yapabilir.
 5. Çocuklarda geniz akıntısı nedenleri : Çocuklar ile yetişkinlerin geniz akıntısı nedenleri farklı olabilir. Çocuklar bazen burnuna yabancı cisim sokarlar ve bu durum tek taraflı ve sürekli devam eden geniz akıntısına yol açabilir. Ayrıca çocuklarda geniz akıntısı kış aylarında daha sık görülür, çünkü kış aylarında çocukların bademcikleri daha sık şişer.
 6. Yetişkinlerde tek taraflı geniz akıntısı nedenleri : Yetişkinlerde görülen tek taraflı geniz akıntısı genellikle burun ve sinüslere bağlı tümör, polip nedeni ile olabilir. Bu gibi bir durumun iyi bir KBB hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir.
 7. Hamilelik döneminde geniz akıntısı nedenleri : Artan hormonal değişikliklere bağlı alerjik problemler daha çok artış gösterir ve hamilenin burun içi eti ve mokozası şiştiği için geniz akıntısı bu dönemde artabilir. Bu şikayetler doğumdan 3-4 hafta sonra rahatlar. Hamileliğin ilk dönemlerinde alerjik sorunların varlığında veya geniz akıntısı için herhangi bir tedavi verilmez fakat 5.-6. aydan sonra alerjik sorunu ve geniz akıntısı olan hamilelerde doktor kontrolü altında antialerjik ilaçlar ve tuzlu su ile burnu yıkama tedavisi verilebilir.
 8. Reflüye bağlı geniz akıntısı : Mide iltihabı (gastrit), mide ülseri, helikobakter pilori denilen ve mide hasarına neden olan durum, safra reflüsü gibi mide ve safra sorunları gastroözofageal reflüye neden olarak kronik  geniz akıntısına neden olabilir ve bu tür geniz akıntısı nedeni ile yemek borusu (özofagus) sorunları da ortaya çıkabilir.

Geniz akıntısı neden olur

Geniz akıntısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Geniz akıntısının teşhisi için kişinin öncelikle bir KBB doktoruna başvurması gerekir. KBB muayenesinde hastaya öncelikle rutin KBB muayenesi yapılır. İyi bir muayene ve hastanın şikayetleri tanıda oldukça yardımcıdır.

Muayeneden sonra endoskopik görüntüleme ile burun içi yutak bölgesine kadar detaylı bir şekilde incelenir. Daha sonra da bilgisayarlı tomografi ile burnun hem anatomik yapısı hem de diğer sorunlar tespit edilmeye çalışılır.

Geniz akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı tedavisi sebebe yönelik yapılır. Eğer geniz akıntısı alerjik bir nedene bağlı gelişmiş ise antialerjik tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Bunun için antialerjik ilaçlar ve antialerjik spreyler, damlalar kullanılır. Bu ilaçlar kortizon içermesine rağmen, bu ilaçlar dolaşım sistemine geçmez.

Ayrıca bu tip rahatsızlıklarda serum fizyolojik denilen tuzlu su kullanılması da faydalı olur. Alerji sürekli tekrarlıyor ise hastanın alerji immünoloji bölümüne başvurması ve nedenin araştırılması ve bu durumun aşı tedavisi ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Geniz akıntısı için cerrahi tedavi yöntemi uygulanır mı?

Geniz akıntısının cerrahi tedavisinde 12 haftayı geçmiş ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen sinüzitlerde cerrahi tedavi planı gündeme gelebilir. Cerrahi tedaviden önce mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekir.

Medikal tedavi ile küçülmeyen burun etlerinin küçülmesi için uygulanan cerrahi yöntemler vardır. Günümüzde burun eti küçültme cerrahisi radyofrekans yöntemi ile de yapılmaktadır. Geniz akıntısı için uygulanan diğer cerrahi yöntemlerden biri de septum deviasyonu denilen burun eğriliği ameliyatıdır.

Kronik sinüzitlerin tedavisinde uygulanan cerrahi yöntem ise endoskopik sinüs cerrahisi denilen ve endoskopik cihazlar yardımı ile sinüslerin normal halinden daha geniş bir duruma getirilmesi ve sinüslerin yollarını tıkayan poliplerin veya mukozal parçaların alınması şeklinde işlemler uygulanabilir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/geniz-aknts-neden-olur-geniz-aknts/

GENİZ AKINTISI NEDEN OLUR?

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı oldukça rahatsız edici olan ve kişilerin günlük hayatını etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda sizlere geniz akıntısı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bu konuda daha bilinçli bireyler olarak, geniz akıntısı tedavisini yapabilirsiniz.

Geniz akıntısı burunların içinde bulunan bezlerin belirli miktarlarda mukus üretmesidir. Bu bezler günde, 1-2 litre arasında mukus üretmektedirler. Bu kadar mukus üretilmesi, vücudunuz için normal olarak kabul edilmektedir. Bu üretilen mukuslar vücudumuzda bulunan nazal pasajın temizlenme görevini üstlenmiştir.

Bu mukusların genel görevi olarak burnu nemlendirerek, zararlı maddelerden burnunuzu arındırmak olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu bahsetmiş olduğumuz mukusların üretimi normalinden fazla olmaktadır.

Bu durumda ise mukuslar burun ile boğazın arkasındaki bazı bölgelerde birikmeye başlamaktadır. Bu olay geniz akıntısı olarak adlandırılmaktadır.

Geniz akıntısının kalın veya ince olması kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve bu yüzden kişilere vermiş olduğu rahatsızlık da değişiklik göstermektedir.

Geniz akıntısı sonucunda kişiler sürekli olarak boğazlarını temizleme ihtiyacı duymaktadır. Ve bu durum çok rahatsız edici bir durum olmaktadır. Boğaz içindeki sıvının yani mukusun hissi rahatsız edicidir ve inflamatuar maddeler içerdiğinden, geniz akıntısını da tetikleyebilir. Bu sonucunda oluşan öksürükler özellikle geceleri sizleri daha çok etkilemektedir.

Geniz akıntısının en belirgin özelli olarak karşımıza öksürük çıkmaktadır. Ayrıca aşırı mukus oluşumun bir başka belirtisi ise boğaz ağrısıdır.

Son belirti olarak ise, orta kulağı boğaza bağlayan tüp mukus yüzünden tıklanmış ise, bu sorun kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Ayrıca mukus sinüs kanallarını engellediğinde ise, sinüs enfeksiyonu oluşabilmektedir.

1.Soğuk Algınlığı

Geniz akıntısı oluşmasından en önemli neden olarak soğuk algınlığı çıkmaktadır. Gripler bu anlamda mukusların görevini yeterli kadar yerine getirememesi sonucunda oluşmaktadır.

2.Alerjiler

Birçok alerji bu anlamada mukusları etkileyerek, geniz akıntıları oluşturmaktadır. Bu durum alerjik geniz akıntısı olarak adlandırılmaktadır.

3.Sinüs Enfeksiyonu

Yazımızda daha önce belirtmiş olduğumuz gibi, kanalların mukuslar tarafından etkilenmesi sonucu oluşmaktadır. Bunun sonucunda ise, sinüzit (sinüslerin iltihabı) olarak kabul edilmektedir. Bu durum çocukları daha çok etkilemektedir.

4.Gebelik

Gebelik ile birlikte değişen vücut faktörlerimiz sonucunda, mukus oluşumu etkilenmektedir. Ayrıca gebelik zamanı vücudumuzun daha hassas olması da bunlara neden olabilmektedir.

5.Burunda Yabancı Cisim

Geniz akıntılarında çok yaygın olmayan bir neden olsa da, bazı kişilerde mukusların burunda bulunan yabancı cisimleri temizleyememesi akıntılara neden olmaktadır.

6.Diğer Nedenler

Geniz akıntısı oluşumunda diğer faktörler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Bazı ilaçlar (bazı doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları da bunlara dahil olmaktadır.)
 • Septum deviasyonu (iki burun delikleri ayıran duvarın anormal olarak yerleşmesi) ya da etkileyen bir başka anatomik bir sorun olan sinüsler neden olabilmektedir.
 • Havanın sık ve ani değişmesi, soğuk-sıcaklıklar, aşırı kuruluk veya nemsizlik
 • Bazı gıdalar (örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir)
 • Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici ürünler

Bazen tek neden olarak mukusun çok üretilmesi olarak sayılmaktadır. Bazen az ya da çok mukusların görevini yapmaması geniz akıntılarına neden olmaktadır.

Çoğu zaman hissetmekte olduğunuz boğazınızdaki sorunlar geniz akıntısı olmayabilmektedir. Yutkunma sorunları kimi zaman gastroözofageal reflü hastalığı (yaş, tıkanma veya diğer koşullar ) nedeni olarak oluşabilmektedir. Bu ve benzeri sorunlarınız için doktora giderek, gerekli olan testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Geniz akıntısı belirtilerini 10 gündür yaşıyorsanız, doktora görünmeniz gerekmektedir.

Geniz akıntısı olan kişilerde, bazı belirli semptomlar ve özellikleri endişe nedeni olmaktadır. Bunlar ise;

 • Burnunuzun sadece bir tarafından gelen akıntı, bu akıntı özellikle irin veya kan içeriyorsa
 • Yüz ağrısı, hassasiyet, ya da her ikisi de mevcut ise vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.
 • Ateş ve hırıltınız varsa ( bakteriyel bir enfeksiyon olabilir)

Bunlara ek olarak yazımızın öncesinde sizlere vermiş olduğumuz belirtilere sahip iseniz, bir doktor tarafından acil olarak değerlendirilmeniz gerekmektedir. Birçok kişi soğuk algınlığı gibi nedenler sonucunda evde yapacakları tedaviler sonucunda doktorlara ihtiyaç duymamaktadır. Ancak evde yapacak olduğunuz tedavi biçimleri için de doktorunuz tavsiyelerini dikkate almanız gerekmektedir.

Geniz Akıntısı Tedavisi Nasıl Olur?

Bu aşamada tedavi olacak olan bireylere doktorları ilk olarak kişinin belirtileri ve tıbbi geçmişi hakkında sorular soracak ve sonrasında bir fizik muayene yapacaktır.

Bu kapsamda doktorunuz sizlere şu soruları yöneltecek ve tanı koymaya çalışacaktır;

 1. Deşarj doğası (bu sulu yapışkan, irin dolu, ya da kanlı gibi olup olmadığı gibi) ve mevcut olan durumun kronikleşme bilgisi
 2. Ateş ve yüz ağrısı (sinüzit) da dahil olmak üzere olası nedenler, belirtileri olan sulu, kaşıntılı gözler (alerji) ve boğaz ağrısı, hastalık (kırıklık), ateş, genel duygu ve öksürük (viral üst solunum yolu enfeksiyonu) hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacaktır.
 3. İnsanlar alerji, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olup olmadığını ve dekonjestan spreyler kullanarak kişileri nasıl etkilediğinin bilgisini edinmeye çalışacaktır.
 4. Ayrıca doktorunuz sinüsit için sizlere bazı testler yapacaktır.

Tanı konulması için, şiddetli sinüzit diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahip şüpheli bir kişi için test genellikle akut nazal semptomlar için gerekli değildir. Bu insanlar genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) taraması olmalıdır. Bu testler ve muayenelerden sonra doktorunuz sizlere teşhisi koyacaktır.

Geniz akıntısını tedavi etmenin en iyi yolu, altta yatan hastalığın tedavi etmektir. Bunun için yapılması gereken 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Dekonjestanlar (sprey veya hap)
 • Antihistaminikler (haplar)

Dekonjestan spreyler genellikle mevsimlere göre verilmektedir. Ağız yoluyla alınan dekonjestanlar, tıkanıklık sorunu önlemek için günde birden fazla kullanılmamalıdır.

Antihistaminikler belirtilerin viral enfeksiyonu, alerjik reaksiyonlar nedeniyle alınabilir. Doktorlar genellikle soğuk algınlığı olan kişiler için difenhidramin ilacını kişilere tavsiye etmektedir. 

Alerjisi olan kişiler için, gibi daha az yan etkilere sahip olan diğer antihistaminiklerde feksofenadın kullanılmalıdır.

Dekonjestanlar ve antihistaminikler 6 yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmez.

Yaşlı insanlarda ise en büyük endişe geniz akıntısının nasıl tedavi edileceğidir. Antihistaminik sedatifler ve antikolinerjik etkileri konfüzyon, bulanık görme, ve mesane kontrol kaybı gibi belirtiler olabilir.

Bu kapsamda Antihistaminler önlenebilir veya azaltılabilir dozajlarda kullanılmalıdır. Psödoefedrin, bir dekonjestan, kalp hızını uyarır ve kan basıncını artırır.

Eğer psödoefedrin kullanmanız gerekli ise, bu en düşük dozda alınmalısınız. 

Ev Tedavileri Nelerdir?

Bunlara ek olarak evde doktor tavsiyesi ile birlikte yapacak olduğunuz bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 1. Bol bol sıvı tüketin. Bu kapsamda günde en az 8 bardak su içmeniz gerekmektedir. Ayrıca meyve suları ve bitkisel çaylarda sizlere yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak süt tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Süt ürünleri nazal pasajdaki mukusun kalınlaşmasına neden olmaktadır.
 2. Baharatlı ve yağlı yemeklerden kaçınarak düzenli bir diyet programı yapmanız gerekmektedir. Bu konuda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
 3. Gargara yaparak, boğazınızı temizleyin.
 4. Limon tüketmek sizlere iyi gelecektir. Ayrıca zencefil, bal gibi gıdalarda tedavi aşamasında sizlere yardımcı olacaktır.
 5. Evinizde özel HEPA hava filtreleri kullanarak havanın yeteri kadar nemli ve kuru olmadığından emin olun. Bunun için bir buharlaştırma makinesi kullanabilirsiniz.
 6. Tozlu ortamlardan kaçının.
 7. Yastık kılıflarının, yatağın ve çarşaflarının temiz olmasına özen gösterin.

Источник: https://evdesifa.com/geniz-akintisi-neden-olur/

Geniz Akıntısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Burun ve sinüslerde meydana gelen akıntının boğaza doğru yol almasına geniz akıntısı adı verilmektedir. Vücuda solunum yoluyla bakteri girmesine engel olan mukus salgısı, burun bölgesinde vücudu korumak için salgılanır. Buruna giren bakteriler önce kıllar tarafından tutulmaya çalışılır. Bu bölgeyi aştıktan sonra mukus salgısına takılır.

Salgı içinde bulunan antibakteriyel maddeler mikropları ve bakterileri yok eder. Sinüslerde ve burunda artan mukus salgısı, boğaz kısmına doğru yayılırsa geniz akıntısı oluşmaktadır. Akıntının birden fazla sebebi bulunmakla beraber genel olarak enfeksiyon kaynaklı olduğu bilinmektedir.

Hapşırmak Nedir? Neden Hapşırırız? Hapşırmak Nasıl Gerçekleşir?

Hapşırmadan devamlı öksürmeye, ağız kokusundan sık burun kanamasına kadar pek çok belirti gösteren geniz akıntısı, doktorlar tarafından verilen sprey ya da ilaçlarla çözüme ulaştırılabilmektedir.

Çözüm üretilemediğinde ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır. Geniz akıntısı kişinin kendi çabalarıyla önüne geçebileceği bir problemdir. Her şeyden önce muhakkak bol su içilmesi gerekir.

Bu şekilde akıntı engellenecektir.

Geniz Akıntısı Nedir?

Birçok sebebe bağlı olarak burun ve sinüslerde salgılanan mukusun, boğaz yoluna inmesine geniz akıntısı adı verilmektedir.

Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu sorun, toplum içinde zor anlar yaşamasına neden olmaktadır. Solunum yollarını koruyan burun, önce kıllar daha sonra da mukus salgısıyla bakterileri ve mikropları engeller.

Bu aşamada mikropların önüne geçilemediğinde mukus salgısının arttığı görülür.

Artan salgı farklı sebepler nedeniyle genizden aşağı iner. Özellikle geceleri yatma pozisyonuna dayalı olarak geriye akan sıvı, öksürüğe sebep olmaktadır. Solunum yoluyla vücuda giren mikroplar akan salgı ile birleşirse sıvının rengi koyu sarı olacaktır. Eğer akıntı birkaç gün içinde geçmezse doktor müdahalesi gerekecektir.

Geniz Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Geniz akıntısı sağlıklı olan her bireyde bulunmaktadır. Fakat çeşitli nedenlerle bu salgının miktarı artarsa, işte o zaman bir sorun teşkil etmeye başlar. Soğuk algınlığı, ortam havasının aniden değişmesi ve çeşitli ilaçlar geniz akıntısına neden olabilir. Uzmanların geniz akıntısının sebepleri arasında saydığı başlıca faktörler şunlardır;

 • Geniz akıntısının temel nedeni soğuk algınlığıdır. Gribal enfeksiyonlar akıntının artarak boğaza doğru yol almasını sağlar.
 • Kişinin bulunduğu ortam, hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Sıcak, soğuk, kuru ve nemli ortamlar mukus salgısının yapısında değişime neden olduğu için boğaz akıntısını doğurur.
 • İlaçlar da geniz akıntısının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Farklı sebeplere dayanarak ilaç kullanılması, salgı düzeninde değişime neden olabilir. Kıvamı ve yoğunluğu değişen salgı, ilaçların etkisiyle akıntı oluşturmaktadır.
 • Geniz akıntısının bir diğer nedeni buruna yabancı cisim sokmaktır. Sokulan cisim, mukusta hasara neden olduğu için akıntıya sebebiyet verir.
 • Akut sinüzit vakalarında, sinüs boşluklarında oluşan iltihap sinüs kanallarından burun boşluğuna yayılabilir. Yani sinüzit hastalığı da geniz akıntısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Geniz Akıntısının Belirtileri Nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir derecede yoğun olduğunda elbette kendini göstermektedir. Fakat bazı durumlarda akıntı olmasına rağmen kişi tam olarak teşhis koyamaz. Bunun yanında sürekli de rahatsızlık ve huzursuzluk durumu hakimdir. Geniz akıntısının en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Arka arkaya hapşırma, tıksırma ve gribe yakalanma geniz akıntısının temel belirtileri arasındadır.
 • Boğazdan devamlı balgam gelmesi, yabancı bir cisim takılmış hissine kapılınması refleks olarak öksürülmesi belirtiler arasında yer alır.
 • Burun tıkanıklarında artış görülmesi, devamlı kanamalar olması, burundan sarı, kanlı ve kokulu akıntının gelmesi belirtiler arasında kabul edilir.
 • Geniz akıntısı rahatsızlığı olan kişilerde, akıntının sebep olduğu ağız kokuları da oluşabilmektedir. Hem burun tıkanıklığı, hem geniz akıntısı, hem de ağız kokusu söz konusu olduğunda farklı hastalıkların olabileceği de akıllara getirilmelidir. Ağız kokusu ve sebeplerini öğrenmek için tıklayın.
 • Geniz akıntısının, geniz eti bulunan kişilerde görülme ihtimali oldukça yüksektir. İltihaplanmalara bağlı olarak geniz akıntısı meydana geldiğinde geniz eti büyüyebilmektedir.
 • Sık sık boğaz temizleme isteği oluşur.
 • Akıntının boğaza gitmesi durumunda ani bir nefes almama durumu olur. Refleks olarak meydana gelen öksürük ise genellikle balgamlı olabildiği gibi bazı durumlarda kuru da olabilir.
 • Yüz ve burun bölgesinde hafif şişlikler ile baş ağrısı meydana gelebilir.

Geniz Akıntısından Korunma Yolları Nelerdir?

Geniz akıntısının önlenmesi için kişinin sigara içilen ortamlarda bulunmaması gerekir. Kendisi sigara içiyorsa bırakmalı, bırakamıyorsa en aza indirmelidir.

Hava değişimlerinin geniz akıntısına sebep olduğu unutulmamalı özellikle soğuk havalarda burun, kulak ve boğaz bölgesi sıkıca korunmalıdır.

Kişinin geniz akıntısı sorunu yaşamaması için bol bol vitamin tüketmesi faydalı olacaktır.

Özellikle C vitamini; bağışıklığı kuvvetlendirecek, solunum yollarının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Geniz akıntısının önüne geçmenin bir diğer yolu ise birkaç gün arayla tuzlu su ile temizlik yapılmasıdır. Tuzlu su, burun yoluyla hafifçe çekilmeli daha sonra normal su ile arındırılmalıdır.

Geniz akıntısından korunmak istediğinizde baharatlı ve acı besinlerden uzak durmalısınız.

Geniz Akıntısının Tedavisi Nedir?

Geniz akıntısının birden fazla nedeni vardır. Tedavi sürecine başlanabilmesi için burunda kullanılan ince endoskoplarla sorunun sebebi tespit edilir.

İç muayene ile burun boşluğundan başlanarak geniz civarına kadar her nokta kameralı cihazlarla incelenir. Bu yöntemle hastanın geniz akıntısının tanısı konulabilir.

Geniz akıntısı bir süre devam ettikten sonra doktor müdahalesi gerektirebilir. Bu müdahale sırasında öncelik her zaman spreylerdir.

Sprey kullanımı, mukus salgısının kendini toparlayabilmesi amacını taşır. Eğer herhangi bir düzelme söz konusu olmazsa ilaç tedavisine başlanır.

Kişide sinüzit ya da geniz eti problemi varsa geniz akıntısının temel nedeni bu ikisinden biridir. Uzun süren ilaç tedavileri yanıt vermediğinde cerrahi işlem ile sinüzit ve geniz eti sorunu çözümlenir.

Buna bağlı olarak hastanın geniz akıntısı da son bulur.

Geniz Akıntısı için Doğal Çözümler

Geniz akıntısına en iyi gelen doğal yöntem tuzlu su temizliğidir. Eğer tuzlu suyu uyguladığınız halde düzelme olmuyorsa zencefil çayı içebilirsiniz. Bir bardak kaynamış suda bir miktar zencefil ve bir çay kaşığı kekik demleyip içerseniz geniz akıntınız son bulacaktır.

Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Günde bir bardak zencefil çayı içmek solunum yolu sorunlarına birebirdir. Temiz bir beze nane yağı döküp burnunuzun yakınına koyarsanız geniz akıntınız son bulabilir. Bunun yanı sıra her gün içtiğiniz 2,5 litre su içine bir miktar elma sirkesi karıştırırsanız geniz akıntısı ortandan kalkacaktır.

Источник: https://bilgihanem.com/geniz-akintisi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть