Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

içerik

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burnumuzda nefes alırken dışarıdan gelen enfeksiyonlarla mücadele eden mukuslar vardır. Bunlar, her gün düzenli olarak burun ve sinüs yollarında üretilir. Biz günün büyük bir kısmında bunları fark bile etmeden yutarız.

Ancak hastalandığımız zamanlarda, hastalık geçse bile genzimize gelen ve bizi rahatsız eden bu akıntı durmaz.

Bu tarz durumlarda doktora gitmeden önce evde yapabileceğimiz bazı şeyler  vardır, bakalım geniz akıntısına ne iyi gelirmiş.

Geniz akıntısı için evde yapılabilecekler

Nazal boşluğunuzu yıkamak en basit olanıdır ve birçok insan için, burun damlası sinüs yollarını açmank için en kolay yollardan biridir. Belirtilerinizin alerjiler veya kirlilik olduğunu düşünüyorsanız özellikle etkilidir. Doktorlar, burun ve nazal boşluluğun düzenli olarak temizlenmesinin çok önemli olduğunu söylüyor.

Hazır ambalajlı salin solüsyonu satın alabilirsiniz. Kendi başınıza bir şeyler yapıyorsanız, sadece damıtılmış su, filtrelenmiş su veya kaynamış su kullanın (soğuduktan sonra).

Buhar, boğazınızın arkasından gelen mukusu gevşetip temizlemenin ve nazal damlatmayı kolaylaştıran basit ve etkili bir yöntemdir. Nemlendirici tüm odayı nemlendirirken, sonuçları iyileştirmek için sıcak bir duş da yapabilirsiniz.

“Genel olarak havayı nemlendirmektense burnunuza doğrudan bir şeyler yapmak daha iyidir, çünkü kalıp sorunlarını arttırabilir” diyor.

“Ayrıca duş zeminine birkaç damla okaliptüs yağı koyabilirsiniz”, diye ekliyor, burun geçiş yollarını temizlemeye yardımcı olmak için.

Diğer seçenekler: Bir lavaboyu veya kaseyi sıcak suyla doldurun (birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin), başınızın üzerine bir havlu koyun ve teneffüs edin.Nemlendirici kullanıyorsanız, düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.
 1. Alerjenleri ortadan kaldırın

Geniz akıntısı genellikle alerjilerden kaynaklanır. Sıklıkla semptomlarından biri de kaşıntıdır. Geniz akıntısına eşlik eden kaşıntı alerji kaynaklıdır.

Geniz akıntınızın alerjiyle ilgili olduğunu öğrendikten sonra, maruziyetinizi sınırlamak için önlemler alın. Albany Tıp Koleji’nde kulak burun boğaz klinik profesörü olan Dr. Setzen, “Toz akarı kapaklarını ve HEPA filtrelerini kullanarak alerji kontrol önlemlerini sıkılaştırın” diyor.

Çok fazla sıvı içilmesi, bu sinir bozucu mukusu yok ederek, geniz akıntısından kurtulmaya yardımcı olabilir. Doktorlar “Yeterli sıvı içmiyorsanız, salgılar daha inatçı hale gelir” diyor.

Su en iyisidir, ancak sıcak çorba veya bitkisel çay da deneyebilirsiniz. Spor içeceklerini seviyorsanız, su ile seyreltmeyi deneyin.Kafeinli içeceklerden kaçının.

Çok fazla sıvı tüketimi,  özellikle dehidrate olmaya daha yatkın olan yaşlı insanlar için önemlidir.

Hidrasyonun muhafaza edilmesi vücudunuzun daha hızlı iyileşmesini ve hücresel fonksiyonların daha verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

 1. Yatağınızın baş kısmını yükseltin

Birçok insan, geniz akıntısının reflü hastalığı (GERD) veya asit reflüsü nedeniyle de meydana gelebileceğini bilmez. Mide asidi özofagusa geri döndüğünde bu durum ortaya çıkabilir. Köpüren asit genellikle göğsünüzde yanma hissine neden olur. Ancak bazı durumlarda, boğazınızın ve ses tellerinizin  arkasını da tahriş edebilir.

Yatağınızın başını yaklaşık altı ila sekiz cm kadar kaldırmak, uyku sırasında mide asidinin aşağı akmasını ve genzinize kaçmamasını sağlar.

 1. Yağlı ve kızartmalardan uzak durun

Geniz akıntısı ve boğaz ağrısı da dahil olmak üzere bu belirtiler, reflü ağırlaştırıcı gıdalardan kaçınarak büyük ölçüde azaltılabilir. Bu, tüm kızartmalar,  ayrıca çikolata, kahve, alkol, gazlı içecekler, turunçgiller ve naneden uzak durmak demektir.

Yağsız et tüketmeye çalışın, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllar ve zencefil, mükemmel bir seçimdir. Yatma saatine çok yakın yemeyin ve genel olarak öğünlerinizi daha küçük tutun.

 1. Süt ürünleri tüketimini bırakın veya sınırlayın

Geniz akıntısından muzdarip birçok insan, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden vazgeçmenin ya da en azından azaltmanın, mukus üretimini azalttığını ve semptomlarını azalttığını söyler.Bu stratejinin yararlı olduğu konusunda hiçbir çalışma kesin olarak kanıtlanmamıştır, ancak kişisel hikayeler boldur.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Eğer geniz akıntınız 10 gün ya da daha fazla sürerse, daha da kötüleşirse ya da mukus yeşil veya sarı ise ya da içinde kan varsa, doktorunuzu görmenin zamanı gelmiştir.

Bakteri enfeksiyonu, burnunuzda sapmış bir septum veya nazal polipler gibi yapısal bir probleminiz olabilir. Antibiyotikler genellikle bakteriyel enfeksiyonlara dikkat ederlerken, sapkın septum ve poliplerin her ikisi de ameliyatla düzeltilebilir.

Akıntınız ve boğaz ağrınız devam ederse, en kısa sürede bir kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz.

Kaynak: //www.health.com/cold-flu-sinus/how-to-get-rid-of-postnasal-drip

Источник: //www.faydalari.com/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir/

Geniz Akıntısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

İnsan vücudu; geniz, boğaz, mide, burun, ağız gibi bölgelerin nemli kalması ve zararlı oluşumların vücut içerisinde yer edinip yayılmasının önlenmesi için mukus üretir. Üretilen bu mukus normalden daha fazla miktarda olursa geniz akıntısı oluşur.

Genizdeki bu mukus akıntısı yüzünden sinüs bölgelerinden boğaza doğru inen bir rahatsızlık hissi ortaya çıkar. Genelde mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde rastlanan alerjik reaksiyonlar, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar yüzünden ortaya çıkan geniz akıntıları, soğuk ve kuru havalarda da meydana gelebilir.

Geniz akıntısı daha çok vücut direncinin düştüğü dönemlerde, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak oluşur.

Geniz Akıntısı Neden Olur?

1.

Soğuk algınlığı ve grip
Havaların soğumaya başlaması ya da ani hava değişiklikleri sırasında bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücut direncinin düşmesiyle beraber grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Bu hastalıklar geniz akıntısını da beraberlerinde getirir. Geniz akıntısı ağız kokusuyla mide hastalıklarına da sebep olabilir. Nezle ve grip dışındaki üst solunum yolu enfeksiyonları yüzünden de geniz akıntısı ve öksürük gibi şikayetler meydana gelebilir.

2. Sinüzit
Kafatasında yer alan ve burna doğru kanallar halinde ilerleyen içi hava dolu kemik boşlukları olarak tanımlanan sinüslerde mukoza sıvısının sertleşmesi ve iltihap oluşması halinde sinüzit ortaya çıkar. Sinüzitin bir getirisi olarak genelde baş ağrısı ve genizden mideye doğru ilerleyen bir akıntı meydana gelir.

3. Alerjik reaksiyonlar
Alerjik reaksiyon sonucunda oluşan geniz akıntısı daha çok saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinittir. Burundaki mukoza sıvısının iltihaplı hale gelmesi ve geniz akıntısına sebep olması şeklinde oluşan alerjik rinit daha çok bahar aylarında meydana gelen polenler yüzünden oluşur.

4. Gebelik
Hamilelik dönemlerinde kadınların vücutlarında meydana gelen hormon değişiklikleri haricinde bazı salgılar normalden daha fazla veya daha az üretilir.

Mukus salgısı da bunlardan biridir. Normal kişilerde günde 1-2 litre seviyesinde salgılanan mukus, hamilelerde daha fazla salgılanabilir.

Dolayısıyla genizden mideye doğru bir mukus akıntısı oluşur ve mide bulantıları ortaya çıkar.

5. Sigara içmek
Sigara sadece ciğerlere değil vücudun pek çok kısmına zarar verir ve neredeyse bedenin her noktasında belli komplikasyonlar oluşabilir.

Ağızdan başlayan ve ciğerlere kadar giderek dumanın geçtiği her bölgede hasar bırakan sigara, geniz akıntısı ve balgam oluşumuna da sebep olur. Sadece sigara içmek değil, sigaranın içildiği bir ortamda pasif içici olarak yer almak bile geniz akıntısına neden olabilir.

Solunan her sigara dumanı mukozanın akmasına ve boğazda birikerek gıcık ve öksürük oluşmasına sebep olur.

6. Burna kaçan yabancı cisimler
Eğer burna bir yabancı madde kaçarsa vücut o maddeyi dışarı çıkarmak için normalden daha fazla mukoza sıvısı salgılamaya başlar. Bu da geniz akıntısının oluşmasına neden olur.

7. Bazı besinler
Bazı besinler ve baharatlar genze kaçtıkları zaman mukus salgısını etkiler ve daha fazla salgılanmasına sebep olurlar.

Bu duruma bağlı olarak geniz akıntısı meydana gelir.

Geniz akıntısına sebep olduğu bilinen gıdalar arasında süt ürünleri, hayvansal gıdalar ve yağlar, patates, kabak ve mısır gibi bazı sebzeler, fındık, un, şeker ve fıstık gibi yiyecekler bulunur.

1. Boğazda gıcık hissi
Geniz akıntısına bağlı olarak boğazda bir gıcık hissi oluşur ve sürekli boğazı temizleme gereksinimi duyulur. Akıntı boğazdan aşağıya doğru devam ettikçe bir kaşıntı hissetmeye başlanır.

2. Öksürük
Boğazda oluşan gıcık ve kaşıntı hissini gidermek için kuru öksürüklerle vücut kendisini rahatlatmaya çalışır. Özellikle gece yatarken bu öksürükler daha çok olur.

3. Boğaz ağrısı
Geniz akıntısının bir diğer belirtisi ise boğazlarda oluşan ağrıdır. Gerek akıntı yüzünden gerek akıntının oluşturduğu hissi yok etmek için ortaya çıkan öksürük yüzünden boğaz tahriş olabilir ve ağrı ortaya çıkabilir.

4. Balgam
Boğazdan sürekli balgam gelmesi, boğaza bir yabancı cisim takılı kalmış gibi hissetmek de geniz akıntısının ortaya çıkarmış olduğu semptomlardan biridir.

5. Kulak enfeksiyonları
Eğer orta kulağın boğaza bağlanmasını sağlayan tüp, mukus sıvısı yüzünden tıkandıysa bunun bir sonucu olarak kulak enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyona bağlı olarak kulakta çeşitli komplikasyonlar görülebilir.

6. Nefes alamama
Akıntı boğaza gittiği zaman ani bir nefes alamama hissi ortaya çıkabilir. Ancak bu durum genelde hayati bir risk teşkil etmez, birkaç saniye içerisinde nefes alışverişi normale döner.

7. Baş ağrısı
Geniz akıntısı sonucunda burun ve yüz bölgesinde hafif şişlikler oluşabilir ve baş ağrısı ortaya çıkabilir.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

1.

İlaçlar
Burun spreyi gibi ilaçlarla ilk olarak tıkalı olan genzin açılması sağlanır ve bu sayede hasta daha rahat nefes alır. Buna ek olarak spreyler düzensiz akıntıyı daha düzenli hale getirir ve rahatsızlık hissini yok eder. Genelde küçük yaştaki çocuklarda kullanılması önerilmeyen bu ilaçları doktorun tavsiye ettiği süre dahilinde kullanılması ve doz aşımına gidilmemesi tavsiye edilir.

Ayrıca iltihabı kurutmada etkili olan antibiyotik ilaçlar ve antihistaminik ilaçlar da alerjiye bağlı geniz akıntısını ortadan kaldırmaya destek olur.

2. Tuzlu su
Geniz akıntısına doğal çözüm olarak sunulan uygulamalardan birisi tuzlu sudur. Bir bardak suyun içerisine iki çay kaşığı tuz atın ve karıştırın. Günde üç defa gargara yaparak uygulayın. Bu sayede akıntı ortadan kalkacaktır. Eğer akıntı sinüzit kaynaklıysa deniz suyu daha iyi gelecektir. Tuzlu su ile üst solunum yolu ve burun temizlenmiş olur.

3. Elma sirkesi
İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde birçok fayda sunan elma sirkesinin, gün içerisinde içme suyuna birkaç damla kadar ekleyerek tüketilmesi halinde genizdeki akıntı azaltılabilir.

4. Kekik ve zencefil
Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı kekik atın ve bunu bir çay demler gibi demleyin. Hazırlamış olduğunuz bu çay türü içeceği gün içerisinde bir iki defa içerek geniz akıntısının etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Diğer öneriler

 • Yukarıdakilere ek olarak geniz akıntısının önüne geçmek ve var olan akıntının etkilerini azaltmak için yaşadığınız ortamın nemli olmasına özen gösterin.
 • Gün içerisinde bol miktarda su, bitki çayı ve meyve suyu için.
 • Su ile belirli aralıklarla burnunuzu temizleyin.
 • Fazla baharatlı yiyecek tüketmeyin.
 • Yastık kılıfı çarşaflarınızı sık sık değiştirerek yatağınızın hijyenine özen gösterin.

Bu kare Samsun'da çekildi! Hayran kalacaksınızGaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Faranjit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/geniz-akintisi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221707-mykadin

Sinüzit Kaynaklı Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısı, mukus tabakasının burun arka bölgesinden boğazın arka aşağı kısmına akması ile meydana gelen bir sağlık sorunudur. Sinüslerin iltihaplanması ve diğer iltihaplı hastalıklar geniz akıntısına neden olabilir. Belirtileri, her iki burun deliğinde tıkanıklık ve boğazın aşağısında hoş olmayan bir mukus tadıdır.

Boğazın aşağısına doğru damlayan mukus hissinin de oldukça rahatsız edici olduğunu eklemek isteriz. Geniz akıntısı olan bireyler kendilerini daha rahat hissetmek için sürekli yutkunma, öksürme, tükürme ve boğazını temizleme ihtiyacı duyarlar. Genizde genel bir yanma hissi ve dolgunluk olur.

Bu süreç içerisinde boğazınız tahriş olabilir ve boğaz ağrısı gibi semptomlar görülebilir. Normalde, burun ve boğaz her gün günde bir litre üzerinde balgam üretiyor. Mikroskobik kıllar, burun iç yüzeyi astarı ve sinüslerdeki mukusu yutkunduğumuzda geriye doğru ittiriyor.

Bu işlem sırasında bakteri ve virüs gibi tehli parçacıklar da mideye ulaşmadan imha ediliyor.

Genizde Artan Balgam ve Akıntının Nedenleri

Geniz akıntısı genellikle soğuk algınlığı ve sinüslerde iltihaplanma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar veya artış gösterir. Örneğin; bazen genizde balgam birikmesi ve akıntı olması, bazı alerji veya enfeksiyonların sonucu olabilir. Geniz akıntısını ince balgam veya kalın balgam şeklinde tasvir ederek hangi hastalığın bu rahatsızlığa neden olduğu tahmin edilebilir.

Geniz Akıntısının Sinüzitten Kaynaklandığı Nasıl Anlaşılır?

Boğaz aşağısına doğru akan kalın balgam, geniz akıntısının enfeksiyonlu sinüslerden kaynaklandığını işaret edebilir. Beraberinde yeşil veya sarı burun akıntısı da görülür. Soğuk algınlığı, alerji veya bakterilerin yol açtığı enfeksiyon, sinüs boşluklarında iltihaplanmaya neden olarak, sinüzit hastalarında geniz akıntısı şikayeti artar.

Bu uzun süreli sinüs iltihaplanmasının belirtileri; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, öksürük, baş ağrısı, ağız kokusu, diş ağrısı, yüzde şişlik, ateş ve titremedir. Genizde akıntı ile birlikte ödem de görülebilir. Kronik sinüzit hastalarında geniz akıntısı neredeyse sürekli olur ve bu hastalar genellikle ağız kokusundan muzdariptirler.

Akut sinüzitte durum biraz daha farklıdır. Geniz akıntısı semptomu daha kısa süreli görülebilir. Eğer sizler de bitmek bilmeyen geniz akıntısı semptomundan şikayetçiyseniz, öncelikle bir KBB hekimine danışmalısınız. Doktorunuz, sizlere geniz akıntısına iyi gelen bir tedavi yöntemi önerecektir.

Bilgisayarlı tomografi ile doktorunuz geniz akıntısının ardında yatan nedeni teşhis edebilir.

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bünye günde yaklaşık olarak 1-2 litre mukus üretir. Mukus; geniz, ağız, burun, boğaz, mide gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar. Normalde işlevini yaparken boğazdan zararsız şekilde geriye doğru akan mukusu farketmeyiz bile.

İşte bünyenin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olan mukus, normalden daha fazla üretilmeye başladığında geniz akıntısı, burun akıntısı dediğimiz rahatsızlık verici sonuçlar ortaya çıkar.

Geniz akıntısı duruma göre hayatı ciddi şekilde tehdit eden bir hastalık değildir ama özellikle alerjilerden kaynaklanan geniz akıntısı kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı ve acıya neden olabilir.

Geniz Akıntısının Sebepleri

Aşırı mukus üretimi sonucu meydana gelen geniz akıntısının oluşmasına sebep olan bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları:

 • Grip,
 • Alerjiler (alerjik geniz akıntısı denir),
 • Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit (sinüs iltihabı),
 • Çocuklarda daha sık olan buruna sıkışmış nesne,
 • Gebelik,
 • Bazı doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları dahil bir kısım ilaçlar,
 • Septum deviasyonu (iki burun deliklerini ayıran duvarın anormal yerleştirme) ya da sinüsleri etkileyen başka anatomik sorun,
 • Havada ani soğuk sıcak değişimi veya kuruluk,
 • Bazı gıdalar. Örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir,
 • Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici kimyasal veya uçucu maddeler.

Bazen düşük seviyeli geniz akıntıları hissedilmez bile ve zamanla kronikleştikten sonra ağrılarla birlikte kendini hisettirmeye başlar. Geniz akıntısı sorunu bazen gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yaşlılığın neden olduğu koşullara bağlı ortaya çıkabilmektedir.

Geniz Akıntısının Belirtileri

Geniz akıntısı sürekli boğazı temizleme hissi uyandıran rahatsız edici bir duyu oluşturur.  Geniz akıntısının başlangıç seviyesi bu kadardır ama ilerleyen seviyede boğazı tahriş edecek yemek yemek, su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı verir. Geceleri boğulma hissi ve öksürmeye neden olabilir.

Alerji ve sinüzitten kaynaklanan geniz akıntıları bademcik, boğaz ve kulakları da önemli ölçüde etkiler ve ciddi ağrılara neden olur.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısının tedavi edilmesi için öncelikle aşırı mukusa neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için de bu şartlara neden olan faktörler belirlenmelidir.

  Şiddetli geniz akıntılarının boğazda ağrı ve acıya neden olduğunu söylemiştik. Bu durumda en doğru adım doktorunuza başvurmaktır.

Gerekli test ve analizler yapılarak geniz akıntısının sebebini belirlerleyen doktorunuz buna paralel olarak gerekli ilaçlı veya ilaçsız tedaviye başlayacaktır.

İlaçlı tedavi yanında sizin deneyebileceğiniz diğer yöntemler şunlardır:

 • Tuzu burun spreyleri ile kullanıp burnun tıkanmasını engellemek ve akıntının burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamak,
 • Burnun düzenli şekilde su ile temizlenmesi, sinüslerin boşaltılmaya çalışılması,
 • Burnu ve üst solunum yollarını yumuşatacak buhar veya nemli hava tedariği,
 • Evde tozların temizlenmesi, yatakta, yastıkta ve diğer eşyalarda.
 • Mümkünse evde havalandırma boşluğu tedarik etmek.

Eğer akıntıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa, sinüs veya alerjinin ciddi tehdidi altındasınız demektir. Genelde sinüs geniz akıntısıyla birlikte burunda kötü koku, ağızda ise kötü tat bırakır. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bunların yanında burun akıntısına faydalı olacak bazı bitki, yiyecek ve içecek tedavi sürecinde size yardımcı olacak ve genel rahatlama sağlayacaktır. Aşağıdaki yöntemleri ekstra destek olarak uygulayabilirsiniz:

Tuzlu Su: Tuzlu su geniz akıntısı için akla gelen ilk tedavi yöntemidir. Tuzlu suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuzu iyice karıştırarak günde 3-4 kere ağzınızı gargara yapın aynı şekilde burnunuzu tuzlu suyla yıkayabilirsiniz.

Özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısına karşı deniz suyu oldukça etkilidir. Denize girerek suyun altında kısa süreli kalmanız hem burun ve üst solunum yollarını temizler hem de sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Su: Günde 8-10 bardak su tüketmek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayacaktır hem de boğaz kısmında birikmeleri engelleyerek ağrı ve acıya neden olan faktörleri ortadan kaldıracaktır.

Zencefil: Bir fincan suya 1-2 kaşık zencefil ve aynı şekilde 1 çay kaşığı kekik ekleyerek çay hazırlamanız ve hazırladığınız çayı günde 2-3 kere içmeniz geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Meyve Suyu: Meyve suyu alımı geniz akıntısının azalmasını sağlayacaktır. Özellikle elma ve üzüm suyu bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Meyve suyu alımı aynı zamanda daha önce meydana gelen geniz akıntısı sorunlarının daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Nane Yağı: Suya batırılmış bir beze bir miktar nane yağı dökerek burna yakın bölgeye konması ve solunması geniz akıntısını hafifletebilir. Özellikle geniz akıntısı için kullanılan ilaçlardan sonra bu işlemi yapmanız ciddi katkı sağlayacaktır.

Taze Bal ve Limon: Taze bal ve limon bir bardak suya iyice karıştırılarak içilir. Bu kür geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı giderebilir. Balın etkili doğal antibiyotik özelliğinin olması, limonun ise harika bir temizleyici rolünün olması geniz akıntısından kaynaklanan boğazlardaki tıkanmayı ortadan kaldırabilir.

Elma Sirkesi: Günlük alınan suyun içerisine çok az miktarda elma sirkesi karıştırmanız geniz akıntısı sorununu kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Çorba: Günde 2-3 kere taze sıcak çorba tüketmek mukus için faydalıdır. Solunum yollarında nemlenmeyi sağlar ve geniz akıntısının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kaynaklar

Источник: //www.acil.net/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir/

Geniz Akıntısı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzda ağız, burun, geniz, mide ve boğaz gibi bölgelerin nemli kalması ve zararlı maddelerin vücutta yer edinmesini engellemek için mukus üretilir. Üretilen mukusun normal miktarından daha fazla üretilmesi ile genizde mukus akıntısı oluşur. Genizde oluşan bu akıntı sinüs bölgelerinden boğaza doğru inerek rahatsızlık duymaya neden olur.

Özellikle mevsim geçişlerinde görülen alerjik reaksiyonlar, grip ve soğuk algınlığı ile ortaya çıkabileceği gibi kuru ve soğuk havalarda da geniz akıntısına rastlamak mümkün. Çünkü bu durum daha çok vücudun direncini kaybettiği, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda kendini gösterir. Bunların yanı sıra geniz akıntısına sebep olan birçok neden vardır.

1. Grip ve soğuk algınlığı

Özellikle hava değişimi dönemlerinde ya da bir hastalık virüsü vücuda girdiği zaman bünye zayıflar, bağışıklık düşer ve hastalanırız. Bu hastalıkla birlikte genizde bir akıntı oluşur. Bu geniz akıntısı ağız kokusu ve mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Grip ve nezle dışında diğer üst solunum yolu enfeksiyonları da geniz akıntısı ve öksürük nedenlerindendir.

2. Sinüzit

Sinüsler, kafatasında bulunan ve kanallarının uçları burna doğru olan içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Bazı mikrop ve bakteriler yüzünden mukoza denilen sıvının sertleşip bu bölgenin iltihaplanması durumuna sinüs iltihabı ya da sinüzit denir.

Sinüzit tedavi edilebilse de bazı kişilerde kronik hale gelebilir. Özellikle baş ağrısı ve genizde oluşarak boğazdan mideye doğru akan bir sıvı ile kendini gösterir. Bu akıntı çoğu zaman mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve boğazda enfeksiyona neden olduğu için öksürüğe de yol açar.

Dolayısıyla sinüzit de geniz akıntısının başlıca sebeplerindendir.

Sinüzit Hakkında Detaylı Bilgi : Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? İltihabı Nasıl Boşaltılır? 

3. Alerjik reaksiyonlar

Alerjiye bağlı geniz akıntısı için birçok neden gösterilebilecek olsa da en önemlisi “saman nezlesi” diye de bilinen alerjik rinittir. Alerjik rinit, burun içinde bulunan mukoza sıvısının iltihaplanmasına ve geniz akıntısına neden olur. Özellikle bahar aylarında oluşan polenler, alerjik rinitin ve dolayısıyla da geniz akıntısının başlıca nedenidir.

Alerji Hakkında Daha Detaylı Bilgiler: Alerji Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

4. Hamilelik

Kadınlarda hamilelik döneminde hormon değişikliklerinin yanı sıra vücuttaki bazı salgıların da normalden daha az ya da daha fazla olduğu gözlemlenir. Örneğin, mukus salgısı normal kişilerde günlük 1-2 litre olması gerekirken bazı hamilelerde fazla salgılanması durumu görülebilir. Bu durum da genizden mideye doğru bir akıntıya sebep olarak mide bulantılarına neden olur.

5. Sigara ve bazı kimyasallar

Sigara içmek ciğerlere zarar vermesinin yanında vücudun birçok bölgesini de etkiler. Ağızdan başlayıp ciğerlere kadar dumanın geçtiği her bölgeye zarar veren sigara, geniz akıntısı ve balgam oluşumuna da neden olur.

 Yalnızca sigara içmek değil içilen ortamda bulunmak, yani pasif içici olmak da zararlıdır. Solunan sigara dumanı mukozanın akarak boğazda birikmesine ve boğazda gıcık ve öksürük oluşmasına neden olur.

Bunun dışında bazı kimyasallar da sigara ile aynı etkiyi yaratarak boğazın tahriş olmasına ve genizden mideye giden bir akıntıya neden olurlar.

Boğazda Gıcık Hakkında Daha Detaylı Bilgiler İçin:Boğazda Gıcık Neden Olur? Nasıl Geçer? 

6. Burna kaçan yabancı nesne

Genelde çocuklarda daha çok görülen burna yabancı bir cisim kaçması durumunda da mukoza sıvısı bu maddeyi oradan çıkarmak için fazla salgılanır. Normalden daha fazla mukoza salgılanması sonucunda da geniz akıntısı oluşur.

7. Tüketilen bazı gıdalar

Bazı baharatlar ve besinler genze kaçtığı durumda mukus salgısını etkileyerek mukusun artmasına ve artan mukusun akıntıya neden olmasına yol açarlar.

Mukusun akışını tetiklediği bilinen gıdalar; süt ürünleri, hayvansal ürünler, hayvansal yağlar, bazı sebzeler (patates, mısır, kabak gibi), buğday, şeker, un, fındık ve fıstıktır.

Bu gıdalar mukus ve balgamı çoğaltarak akıntı oluşumunu tetikler.

8. Diğer nedenler

Yukarıda bahsettiğimiz nedenler dışında akıntıya neden olan daha birçok sebep vardır.

 • Tansiyon ilaçları ya da kadınların kullandığı doğum kontrol hapları dahil olmak üzere bazı ilaçlar,
 • Havada yaşanan ani değişimler,
 • Havanın kuru ve kirli olması,
 • Parfüm ve bazı temizlik ürünleri,
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar geniz akıntısına neden olur.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz akıntısı çoğu zaman büyük bir rahatsızlık vermediği sürece çok fazla önemsenmez. Ancak akıntının sürekli olduğu durumlarda mideye giden akıntı, mide hastalıklarından biri olan reflüye neden olabilir.

 Yoğun akıntı nefes tıkanmalarına, kronik öksürüklere ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına, bademciklerin şişmesine ve iltihaplanmasına sebep olabilir.

Bu yüzden boğazda mukus birikmesi şeklinde başlayıp hastalık belirtileri görüldüğü durumlarda mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Akıntının geçmesi için uygulanacak ilaçlı ve ilaçsız doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

1. İlaç tedavisi

Öncelikle burun spreyleri, tıkalı olan genzi açarak rahat nefes almayı sağlar. Bunun dışında düzensiz olan akıntıyı düzene sokarak rahatsızlık durumunu ortadan kaldırır. Bu spreylerin çocuklarda kullanılması tavsiye edilmeyeceği gibi yetişkinler de doktor tavsiyesi üzerine kullanmalıdır.

Antibiyotik, iltihabı kurutmada kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Ancak antibiyotik kullanımı mutlaka bir doktorun tavsiyesi üzerine olmalı. Asla kendi kafanıza göre bir antibiyotik kullanımı yapmamalısınız. Eğer boğazda ya da sinüslerde bir iltihap durumu varsa doktorunuz uygun gördüğü takdirde antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

Antihistaminik ilaçlar da, alerjisi olan kişilerin geniz akıntısını önlemeye yardımcı olur.

1. Tuzlu su

Bu karışım genizde olan akıntı için en iyi tedavi yöntemi olup hazırlaması oldukça kolaydır. Bir bardak suyun içine 2 çay kaşığı tuz karıştırarak gün içinde en az 3 kere gargara yapabilirsiniz. Ancak akıntının sebebi sinüzit ise sinüzite iyi gelen en iyi yöntem, deniz suyu kullanmaktır. Bu sayede burun ve üst solunum yolunun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

2. Zencefil ve kekik

Zencefil ve kekikle yapılan bu karışım oldukça etkilidir. Bir bardak suya 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı kekik karıştırıp bunu bir çay gibi demleyip için. Bu hazırladığınız çayı günde 1-2 kere içerek akıntıyı yok edebilirsiniz.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Gün içinde içtiğiniz suya birkaç damla elma sirkesi damlatıp tüketirseniz, genizde oluşan akıntının yok olmasını sağlarsınız.

Bu yöntemlerin haricinde;

 • Bulunduğunuz ortamın mutlaka nemli olmasına dikkat etmeli,
 • Bol miktarda su, meyve suyu ve bitki çayı içmeli, süt tüketimini azaltmalı,
 • Burnunuzu devamlı olarak su ile temizlemeli,
 • Baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınmalı,
 • Yatağınızın hijyenik olmasına dikkat edip çarşaf ve yastık kılıflarını sık sık değiştirmelisiniz.

Источник: //sebboy.com/geniz-akintisi-neden-olur/

Geniz akıntısına ne iyi gelir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Vücudumuz bir gün içinde yaklaşık olarak 1-2 litre mukus üretiyor. Üretilen bu mukus sayesinde; geniz, ağız, burun, boğaz, mide gibi bölgeler kurumuyor, nemli kalıyor.

Her şeyin normal olduğu durumlarda mukus, boğazdan zararsız şekilde geriye doğru akar ve biz bunu hiç fark etmeyiz.

Vücudumuzun ve özellikle de solunum yollarımızın düzenli, sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bu mukus, normalden daha fazla miktarda üretilmeye başlandığında geniz akıntısı, burun akıntısı dediğimiz rahatsızlık verici, normal dışı durumlar ortaya çıkar.

Geniz akıntısı aslında çok da önemsenmeyecek bir şeymiş gibi algılansa da duruma göre kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde rahatsız eder. Her ne kadar hayati bir sorun olmasa da, özellikle alerjik bir durumdan kaynaklanıyorsa geniz akıntısı; kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı, sızı ve acıya neden olabilir.

Geniz akıntısı neden olur?

Geniz akıntısı, bünyenin aşırı mukus üretimi sonucu meydana gelmektedir. Peki, bünye neden ve hangi durumlarda aşırı mukus salgılar? Bunun için pek çok sorun bulunmaktadır. Bunlar genel olarak;

Nezle, grip,Alerjik sorunlar (alerjik geniz akıntısı),Sinüs enfeksiyonu ya da sinüzit (sinüs iltihabı),Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan buruna bir nesne sıkışması,Hamilelik dönemi,Bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçlarının bazılar),Sinüsleri etkileyen anatomik anomaliler (septum deviasyonu, iki burun deliğini ayıran duvarın anormal yerleşmesi),Ani şekilde ısınan, soğuyan, mevsim normallerinden farklı hava koşulları,Kaloriferli ya da klimalı ortamlarda aşırı kuru havaya maruz kalmak,Baharatlı gıdalar gibi mukus akışını artıran gıdalar,Kimyasallara maruz kalma (parfüm, temizlik ürünleri veya diğer tahriş edici kimyasal ya da uçucu maddeler),Dumanlı bir ortamda bulunmak geniz akıntısının aşırı şekilde salgılanmasına sebep olabilir.

Kimi zaman kişiler, çok düşük seviyeli geniz akıntıları yaşar, ancak bunu hissedilmezler. Bu çok da fark edilmeyen geniz akıntıları zamanla kronikleşebilir ve ardından ciddi ağrılarla kendini hissettirmeye başlar.

Bazen de geniz akıntısı sorunu gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ya da yaşlılığın neden olduğu koşullara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Başlangıç seviyesinde bir türlü geçmeyen boğazı temizleme hissi,Boğazı tahriş olması, acı ve ağrı hissi,Yemek yemek ve su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı hissi,Geceleri öksürük nöbetleri,Uykuda boğulma hissi,

Geniz akıntısı alerji ya da sinüzitten kaynaklanıyorsa bademcik, boğaz ve kulakların sağlığını ve işlevlerini de etkiler ve ciddi miktarda ağrılara neden olur.

Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

Geniz akıntısı, tıpkı diğer hastalıklar, rahatsızlıklar gibi tıbbi yollarla, ilaç kullanımıyla tedavi edilebilmektedir. Bunun için öncelikle doktor, bünyede aşırı mukus salınımına neden olan faktörü belirler ve onu ortadan kaldırmak adına bir tedavi uygular.

Çok şiddetli seyreden geniz akıntıları boğazda ağrı ve acıya neden olmaktadır ve böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Doktor, gerekli test ve muayeneleri yaptıktan sonra ilaçlı ya da ilaçsız tedavi süreci başlar.

Çok ileri boyutlara ulaşmamış geniz akıntısı sorunu için sizlere önerebileceğimiz doğal, faydalı ve etkili çözüm önerilerimiz var.

Bu öneriler sizin ilaçlı tedaviye, doktora hiç başvurmamanız için değil, tedavinize yardımcı olması için verilmektedir.

Aşağıda sıraladığımız yöntemleri evinizde, doğal malzemelerle uygulayarak geniz akıntısı sorunundan daha sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Geniz akıntısını doğal olarak tedavi etme yöntemleri

Çocuklarda burun tıkanıklığı olduğunda genellikle ilaç kullanmayız, tuzlu su, okyanus suyu kullanırız. Bunun sebebi çocukların bünyesinin çok hassas olması ve ilaç kullanımının onlara zarar verecek olmasıdır.

Madem öyle biz de kendimize hiç zarar vermeden geniz akıntısından kurtulabilelim diye tuzlu su kullanabiliriz. Bunun için eczanelerde satılan tuzlu burun spreyleri kullanabilir ya da bir sprey şişesi içinde siz tuzlu su hazırlayabilirsiniz.

Bu şekilde burnun tıkanmasını engelleyebilir, fazla mukusun burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Burnunuzu sabah ve akşam düzenli şekilde su ile temizleyerek sinüsleri düzenli olarak boşaltabilirsiniz.

Burnunuzu ve hatta tüm üst solunum yollarını yumuşatmak için bir sıcak suyun buharına doğru eğilip soluyabilirsiniz.

Oturduğunuz ortamı nemlendirmek için buhar makinesi çalıştırabilirsiniz.

Evde ve bulunduğunuz tüm ortamlardaki tozların temizleyebilirsiniz, yatağı, yastığı ve yorganı havalandırabilirsiniz.

Mümkünse evde, ofiste camları açabilir ya da bir havalandırma boşluğu oluşturabilirsiniz.

Önemli Not: Geniz akıntısıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa durum, sıradan bir geniz akıntısından daha ciddi olabilir. Bu durumda sinüs ya da alerji kaynaklı ciddi tehdit olabilir.

Bir alerji, iltihap ya da sinüs sorunu varsa geniz akıntısının yanında burunda  kötü bir koku ve ağızda kötü tat oluşur, hissedilir.

Bu durumda sorun çok ciddi olduğu için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yukarıdaki yöntemlere başvurmanın yanında bitkisel ve doğal birkaç öneri ile de bu geniz akıntısından kurtulmak mümkündür. Geniz akıntısından muzdarip olduğunuz dönemlerde sorunu gidermek için ve özellikle de kış aylarından geniz akıntısı yaşamamak için bu yöntemleri uygulamanızı öneriyorum.

Geniz akıntısını hem önleyici hem de giderici doğal yöntemler

Geniz akıntınız varsa, sizin en pratik yardımcınız tuzlu sudur. 1 bardak suyun içine 1-2 çay kaşığı tuz atın, iyice karıştırın. Gün içinde 3- 4 kez ağzınızı bu su ile çalkalayın, gargara yapın ve burnunuza da bu tuzlu suyu çekerek temizleyin.

Eğer mevsim ve şartlar uygunsa denize girin ve suyun içinde kısa süre kalın. Çünkü özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısına karşı deniz suyu oldukça etkilidir.

Mukusun daha hızlı akması, temizlenmesi için vücudun susuz kalmaması lazım. Günde 8-10 bardak su içerek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayabilir hem de boğazda mukus birikmesini engelleyebilirsiniz.

Bir su bardağı suyu kaynatın 1- 2 kaşık zencefil ve 1 çay kaşığı kekik ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Geniz akıntısı sorunu yaşadığınız günlerde 2 -3 bardak zencefil ve kekik çayı içmeniz önerilir.Nane solunum yollarını açıcı etkiye sahip bir bitkidir.

Aynı şekilde nane yağı da sinüsleri açar, üst solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Bunun için geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı sorununun yaşandığı günlerde temiz bir bezi ılık suya batırın ve birkaç damla nane yağı damlatın.

Ardından bu bezi burnun üzerine koyun, nane yağını koklamak geniz akıntısını hafifletebilir.

Bal doğal ve çok etkili bir antibiyotik görevi görür, limon ise ferahlatıcı, temizleyici etkiye sahiptir. İşte bunun için geniz akıntısı durumunda bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkıp 1 tatlı kaşığı da bal karıştırıp içmek önerilir. Burun ve boğazdaki tıkanıklık bu sayede ortadan kalacaktır.

Sabahları 1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyup içmek geniz akıntısını giderir. Gün içinde içilen suya da elma sirkesi karıştırılabilir.

Источник: //www.aysetolga.com/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer | Geniz Akıntısının Evde Tedavisi Nasıl Yapılır

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısı mevsim geçişlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Burun ve sinüslerden boğaza doğru oluşan akıntılara geniz akıntısı denir. Normal bir kişi de günde tahmini olarak 1-2 litre mukus üretir.  Mukus aşırı şekilde üretilmeye başladığında burun akıntısı, geniz akıntısı kişileri rahatsız etmektedir.

Geniz akıntısı kişilerin hayatını kötü yönde etkileyecek derecede bir hastalık değildir ancak alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan geniz akıntıları boğazda şişkinliğe, kulaklarda aşırı ağrıya ve geçmek bilmeyen bir baş ağrısına neden olmaktadır.

Hatta çok ileri durumlarda ses kısıklığı ve yutkunamama gibi problemlerle de karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda size kendinizi korumak ve bağışıklığınızı güçlü tutmak kalıyor. Geniz akıntısı nasıl geçer, geniz akıntısına evde ne yapılabilir merak ediyorsanız yazımı okumaya devam edin.

Geniz Akıntısını Geçirmek İçin Zencefil Tedavisi

Zencefil doğal bir balgam söktürücü olduğu için geniz akıntısı için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ayrıca zencefil; boğaz yanmasına, boğaz şişliğine, ses kısıklığına da çok iyi gelmektedir.

Uygulanışı:

Bir çay bardağı kaynamış ılımış suya, 2 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı dağ kekiği ekleyerek bir taşım kaynatın. 5 dakika demlendikten sonra içerisine damak tadına göre bal ekleyerek içebilirsiniz. Hazırladığınız bu çayı günde 3 kere içebilirsiniz. Düzenli olarak içtiğinizde geniz akıntınız ortadan kalkacaktır.

Buhar Banyosu İle Geniz Akıntınızdan Kurtulacaksınız

Genişçe bir küvetin içerisine kaynar suyu ekleyin içerisine taze nane yaprakları ekleyin, yarım çay bardağı kadar elma sirkesi, bir kaç tane de papatya  ekleyin. Yaklaşık 15 dakika kadar buharı soluyun.

Buharın dağılmaması için başınıza bir havlu örtün. Burun içerisine giren buharlı hava mukus hareketlerini hızlandırarak üst solunum yollarının temizlenmesini  kolaylaştırır.

Astım hastaları ya da nefes darlığı yaşayan kişiler için bu uygulama uygun değildir.

Bol Su Tüketin Geniz Akıntısından Kurtulun

Bol su tüketmek  mukusların hızlı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Boğazda mukusların birikmelerini engelleyerek boğaz şişmesini önlemektedir. Bu nedenle günde en az 8 bardak su içmeniz gerekmektedir.

 Sıcak İçecekler İçin

Sıcak içecekler mukus için çok faydalıdır. Solunum yollarının nemlenmesini sağlayarak nemlenmesini sağlar ve bu sayede geniz akıntısının iyileşmesine büyük katkı sağlar.

Bu nedenle sıcak tavuk ya da et suyu ile yapılmış bir çorba tüketmeniz sizin için iyi bir doğal ilaç olacaktır.

Ayrıca soğuk algınlığı için bitkisel çayları ılık olarak tüketirseniz de geniz akıntısının iyileşmesine yardımcı olur.

Geniz Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

 • Soğuk algınlığı, grip.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Sinüs de oluşan enfeksiyonlar.
 • Gebelik durumu.
 • Burunda tıkanıklık veya yabancı bir cisim olması.
 • Bazı tansiyon ilaçları.
 • Bazı doğum kontrol hapları.

 • Mevsim geçişleri.
 • Aşırı baharatlı yiyecekler.
 • Kimyasal içeren ürünler.
 • Aşırı tozlu ortamlar.
 • Su içmemek.
 • Sağlıksız bir yaşam tarzı.
 • Alkol veya sigara kullanmak.
 • Yaşın ilerlemesi.

 • Kronik hastalıklar.

Geniz Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Geniz akıntısı için hangi doktora gidilmelidir, geniz akıntısı için hangi ilaç kullanmalıdır diye sürekli sorular gelmektedir.

Geniz akıntısı için KBB bölümüne gidilerek uzman doktorunuzdan yardım alınmalıdır. Doktorunuz geniz akıntısı için hangi ilaç uygunsa size yardımcı olacaktır.

Ancak kronik bir geniz akıntı probleminiz yoksa yukarıda vermiş olduğum tamamen doğal ve bitkisel tarifler size yardımcı olacaktır.

Geniz Akıntısını Önlemek Mümkün Mü?

Elbetteki her hastalık gibi doğru tedavi yöntemi uygulandığı taktirde mümkün. Mutlaka ama mutlaka bol bol su içmeye dikkat edin. Ayrıca tozlu ortamlarda asla bulunmayın. Burnunuzu mutlaka tuzlu su ile yıkayın ve sürekli tekrarlayın. Eğer alerjik nedenden dolayı geniz akıntısı yaşıyorsanız alerji yaşadığınız dönemlerde uzman bir doktordan yardım alın.

Geniz Akıntısından Kurtulmak için Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

İlk olarak sprey tedavisi uygulanır. Hasta eğer sigara ya da alkol kullanıyorsa mutlaka bırakmalıdır. Ameliyat için en doğru kararı ancak doktorunuz vermektedir.

Geniz akıntısı için KBB uzmanı tarafından endoskopik muayene yapılır. Muayene esnasında geniz arkasında bulunan mukozanın renk ve kıvam değişikliğine göre doktor karar verir.

Bu nedenle iyi bir KBB uzmanı tarafından muayene olmanız gerekmektedir.

Son Sözler

Geniz akıntısının tedavisi için vermiş olduğum tariflerden sadece birini deneyerek başlamalısınız. Faydasını görmek istiyorsanız düzenli olarak uygulamanızda fayda var.

Ancak kronik geniz akıntısı için ilgili uzman kişilerden yardım almalısınız. Yazımı faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızda paylaşarak diğer kişilerinde faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıklı kalın.♥

Источник: //dogalyollar.com/saglik/geniz-akintisi-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi