Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda geniz akıntısı önemli bir belirtidir. Geniz akıntısı basit bir soğuk algınlığı olabileceği gibi alerjik bir hastalığın da belirtisi olabilir. Geniz akıntısı, burun içindeki veya sinüslerdeki sıvı kıvamdaki mukusun boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denilmektedir.

Burun ve sinüslerde mukus yapımı vardır. Bu yapılan mukus bakterilerin vücuda girmesine karşı vücudu korumaktadır. Burundan vücuda giren herhangi bir alerjen veya mikrop öncelikle burun kılları tarafından engellenmeye çalışılır. Daha sonra burundaki salgı içindeki enzimler ve antibakteriyel salgılarla vücuda giren mikroplar öldürülmeye çalışılır.

Sinüsler ve burun içindeki mukus salgısını artıran bir çok neden vardır. Özellikle gribal enfeksiyonlarla bu salgı artar. Salgının burun dışına çıkmasıyla sümük adı alır. Akşam yatılmasıyla birlikte burun dışına akamayan sıvı geriye doğru yani boğaza doğru akmaya başlar. Bu geriye doğru akan sıvı da öksürüğe neden olmaktadır.

Bu akan sıvı bakteriye enfeksiyonlara maruz kalırsa sıvının rengi sarı veya yeşile dönmeye başlar. Yeşil olması demek artık bakteri ile kontamine olduğunun bir göstergesidir.
Geniz akıntısı 5-10 gün içinde geçiyorsa sorun teşkil etmez. Ancak uzun sürüyorsa ve özellikle yeşil renkli oluyorsa mutlaka doktor tarafından görülmelidir.

Geniz Akıntısı Belirtileri

Geniz akıntısının birçok belirtisi olabilir. Geniz akıntısı sinüs ve burun sıvısının boğaza doğru akması durumudur. Geniz akıntısı belirtileri başlıca şunlardır; -Genize doğru akıntı olduğunu büyük çocuklar hissedebilir -Öksürük. Geniz akıntısı boğaza doğru akarak boğazda öksürük başlatan resöptörleri uyararak öksürük yapar.

Özellik gece yatınca genize doğru akıntı daha da belirgin olarak gece yatar yatmaz öksürük başlaması geniz akıntısının belirtisidir. -Ağız kokusu. Geniz akıntısına mikrop eklenmişse bu da ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusu olan bir çocukta geniz akıntısı yapan sinüzit ve geniz eti iltihabı akla gelmelidir. -Geniz eti büyümesi.

Özellikle alerjik nezleye bağlı geniz akıntısı geniz etinin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle geniz eti büyüyebilir ve horlama, geceleri ağzın açık kalması gibi belirtilere neden olabilir -Boğazda kaşıntı. Özellikle alerjik nezleye bağlı geniz akıntısı boğazda gıcık ve kaşınma gibi belirtiye neden olabilir -Sinüzit gelişmesi.

Geniz akıntısının bir belirtisi de sinüzit gelişmesidir. Baş ağrısı ve burun tıkanması ile bilikte genlikle geniz akıntısı gelişir -Otitis media. Geniz akıntısına bağlı kulak iltihabı da gelişebilir. Geniz akıntısı özellikle enfekte olmuşsa geniz akıntısı orta kulak iltihabına neden olabilir. -Mide bulantısı ve kusma.

Geniz akıntısı enfekte olmuşsa ve rengi yeşilimsi olmuşsa bu akıntı mide bulantısı ve kusma yapabilir

-İştahsızlık. Özellikle iltihaplı geniz akıntısı çocuklarda iştahsızlık yapar.

Geniz Akıntısı Nedenleri

Çocuklarda geniz akıntısı nedenleri çok fazladır. Bunların başlıcaları; -Soğuk algınlığı. Soğuk algınlığı genellikle virüslere bağlı gelişmektedir. Gribe bağlı hapşırma, nezle ve baş ağrısı yanında geniz akıntısı da gelişebilmektedir. -Sinüs Enfeksiyonları. Sinüs enfeksiyonu sinüslerin mikroplarla enfekte olması ile gelişmektedir.

Sinüsşerin iltihaplanması sonucu geniz akıntısı olur. Doktorun muayenesi ile bu geniz akıntısı görülebilmektedir. -Alerji Nezle. Çocuklarda alerjik nezle kendini burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ile belli etmektedir. Bu belirtiler yanında geniz akıntısı da alerjik nezlenin önemli belirtilerindendir. -Burunda yabancı cisim.

Burunda yabancı cisim de geniz akıntısına neden olabilmektedir.

-Bağışıklık yetmezliği. Bağışıklık yetmezliği de sinüz enfeksiyonuna neden olmakta ve geniz akıntısına neden olmaktadır.

Çocuklarda görülen geniz akıntısı nedenlerinden en sık olanları grip, sinüzit ve alerjik nezledir. Bu sık nedenlere yönelik doktorun inceleme yapması ve alerjik nezle düşündüren dıurumlarda çocuk alerji uzmanına yönlendirilmesi gerekir.  Çünkü alerjik nezlenin neye bağlı olduğu alerji testiyle tespit edilip tedavisi planlanmalıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi varsa mutlaka çocuk doktoru tarafından görülmelisiniz. -10 günden uzun süren geniz akıntısı -Geniz akıntısı ile birlikte burun tıkanması, baş ağrısı varsa -Geniz akıntısı yeşil renkte ise -Ağız kokusu varsa

-Yüksek ateş varsa mutlaka bir doktor tarafından görülmelidir.

Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gitmeliyim?

Geniz akıntısı sık tekrar ediyor ve aşağıdaki belirtilerden bazılar varsa çocuk alerji uzmanı görmelidir. -Peş peşe hapşırma -Sık burun kaşınması -Sık burun tıkanması -Gözlerde sulanma, kaşınma -Sık öksürük, nefes sıkışması -Sık sinüzit -Sık orta kulak iltihabı -Egzama belirtileri -Geniz akıntısı büyükse ve bu  nedenle horlama veya ağzı açık kalıyorsa -Geniz eti ameliyatı düşünülüyorsa

-Sık yüksek ateş oluyorsa

Bu saydığımız belirtiler, alerjik nezle, astım ve egzama belirtileridir. Bu belirtiler olan çocukların çocuk alerji uzmanları tarafından görülmesi gerekir.

Geniz Akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı tedavisi nedene yönelik olmalıdır. Enfeksiyon varsa mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir.

Altta yatan alerjik nezle varsa alerjik nezleye yönelik tedavi çocuk alerji uzmanlarınca düzenlenmelidir. Burun tıkanması varsa burun tıkanmasını açan serum fizyolojik verilebilir.

Sonuç olarak geniz akıntısı tedavisinde öncelikle geniz akıntısına neden olan hastalık bulunmalı ve hastalık tedavisi yapılmalıdır.

Geniz akıntısı ile birlikte peş peşe hapşırma, burun kaşınması, burun tıkanması gibi alerjik nezle belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir.

Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır.

Источник: //www.ahmetakcay.com/cocuklarda-geniz-akintisi/

Geniz Akıntısına Ne iyi Gelir

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısı duruma göre hayatcı ciddi şekilde tehtid eden bir hastalık değildir ama özellikle alerjilerden kaynaklanan geniz akıntısı kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı ve acıya neden olabilir.

Bünye günde yaklaşık olarak 1-2 litre mukus üretir, mukus, geniz, ağız, burun, boğaz, mide gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar. Normalde işlevini yapaparken boğazdan zarasız şekilde geriye doğru akan muskusu farketmeyiz bile.

İşte bünyenin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olan mukus, normalden daha fazla üretilmeye başladığında geniz akıntısı, burun akıntısı dediğimiz rahatsılzık verici sonuçlar ortaya çıkar.

Aşırı mukus üretimi sonucu meydana gelen geniz akıntısının oluşmasına sebep olan bir çok fatktö vardır. Bunlardan bazıları;

Grip,
alerjiler ( alerjik geniz akıntısı denir),
Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit (sinüs iltihabı),Çocuklarda daha sık olan, buruna sıkışmış nesne,Gebelik,

Bazı doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları dahil, bir Kısım ilaçlar,

Septum deviasyonu (iki burun delikleri ayıran duvarın anormal yerleştirme) ya da sinüsleri etkileyen başka anatomik sorun,
havada ani soğuk sıcak değişimi veya kuruluk,
Bazı gıdalar. Örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir,
Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici kimyasal veya uçucu maddeler.

Bazen düşük seviyeli geniz akıntıları hissedilmez bile ve zamanla kronikleştikten sonra ağrılarla birlikte kendini hisettirmeye başlar. Geniz akıntısı sorunu bazen gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yaşlılığın neden olduğu koşullara bağlı ortaya çıkabilmektedir.

Geniz akıntısı sürekli boğazı temizleme hissi uyandıran rahatsız edici bir duyu oluşturur. Geniz akıntısının başlangıç seviyesi bu kadardır ama ilerleyen seviyede boğazı tahriş edecek yemek yemek, su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı veriri. Geceleri boğılma hissi ve öksürmeye neden olabilir.

alerji ve sinüzitten kaynaklanan geniz akıntıları bademcik, boğaz ve kulakları da önemli ölçüde etkiler ve ciddi ağrılara neden olur.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir

Geniz akınıtısının tedavie dilmesi için öncelikle aşırı mukusa neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir, bunun için de bu şartlara neden olan faktörler belirlenmelidir.

Şiddetli geniz akıntılarının boğazda ağrı ve acıya enden olduğu söylemiştik, bu durumda en doğru adım doktorunuza başvuraktır.

Gerekli test ve analizler yapılarak geniz akıntısının sebebini belirlerleyen doktorunuz buna paralele olarak gerekli ilaçlı veya ilaçsız tedaviye başlayacaktır.

İlaçlı Tedavi Yanında Sizin Deneyebileceğiniz Diğer Yöntemler Şunlardır

tuzu burun sğreyleri ile burnun tkanmasını engellemek ve akıntının burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamak,Burunun düzenli şekilde su ile temizlennesi, sinüslerin boşaltılmaya çalışılması,

Burnu ve üst solunum yollarını yumuşatacak buhar veya nemli hava tedariği,

Evde tozların temizlenmes, yatakta, yastıkta ve diğer yaşyalarda.

Mümkünse evde havalandırma boşluğu tedarik etmek

Eğer akıntıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa, sinüs veya alerjinin ciddi tehtidi altındasınız dmektir, genelde sinüs geniz akıntısıyla birlikte burunda kötü koku, ağızda ise kötü tat bırakır. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bunların yanında burun akıntısana faydalı olacak bazı bitki, yiyecek ve içecek tedavi sürecinde size yardımcı olacak ve genel rahatlama sağlayacaktır, aşağıdaki yöntemleri ekstra destek olarak uygulayabilirsiniz;

Tuzlu Su

tuzlu su geniz akıntısı için akla gelen ilk tedavi yöntemidir. Tuzlu suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuzu iyice karıştırarak günde 3-4 kere ağzınızı gargara yapın aynı şekilde burnunuzu tuzlu suyla yıkayabilirsiniz.

Özellikle sinüzitin neden olduğu geniz akıntısıan karşı deniz suyu oldukça etkilidir, denize girerek suyun altında kısa süreli kalmanız hem burun ve üst solunum yollarını temizler, hem de sinüslerin temizlenmesini sağlar.

Su

Günde 8-10 bardak su tüketmek hem mukusların daha hızlı temizlenmesini sağlayacaktır hemde boğaz kısmında birkimeleri engeleyerek ağrı ve acıya neden olan faktörleri ortadan kaldıracaktır.

Zencefil

Bir fincan suya 1-2 kaşık zencefil ve aynı şekilde 1 çay kaşığı kekik ekleyerek çay hazırlamanız ve hazırladığınız çayı günde 2-3 kere içmeniz geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Meyve Suyu

meyve suyu alımı geniz akıntısının azalmasını sağlayacaktır, özellikle elma ve üzüm suyu bu konuda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Meyve suyu alımı aynı zamanda daha önce meydana gelen geniz akıntısı sorunlarının daha hızlı geçişmesine yardımcı olacaktır.

Nane Yağı

Suya batırılmış bir beze bir miktar nane yağı dökerek buran yakın bölegeye konması ve solunması geniz akıntısını hafifletebilir. Özellikle geniz akıntısı için kullanılan ilaçlardan sonra bu işlemi yapmanız ciddi katkı sağlayacaktır.

Taze Bal ve Limon

Taze bal ve limon bir bardak suya iyice karıştırılarak içilir. Bu kür geniz akıntısının verdiği rahatsızlığı giderebilir. Bakın etkili doğal antibiyotik özelliğinin olması, limonun ise harika bir temizleyici rolünün olması geniz akıntısından kaynaklanan boğazlardaki tıkanmayı ortadan kalıdrabilir.

Elma Sirkesi

günlük alınan suyun içerisine çok az miktarda elmas sirkesi karıştırmanız geniz akıntısı sorunun kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Çorma

Günde 2-3 kere taze sıcak öorba tüketmek mukus için faydalıdır. Solunum yollarında nemlenmeyi sağlar ve geniz akıntısının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Источник: //www.nedirvenasil.com/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi