Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

içerik

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Çocukluk döneminde en sık görülen KBB hastalıkları arasında yer alan geniz eti büyümesi; hayat kalitesini azaltırken tedavi edilmediği takdirde gelişim bozukluğu, uyku hastalıkları, kalp sorunları ve kronik sinüzit gibi ciddi sağlık sorunlarına yola açabilen bir rahatsızlıktır.

Ağızdan nefes alma, uykuya dalarken zorlanma, kulak ağrısı ve horlama gibi belirtilerle kendini gösteren geniz eti problemleri; hastalığın seyrine göre antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak antibiyotik tedavisi yetmiyor ve geniz eti büyümesi kronikleşiyorsa geniz eti ameliyatında öncelikli tercih olarak düşünülür.

Steril bir ortamdan çıkıp okul hayatına başlayan çocukların bağışıklık sisteminin yetersizliği sonucu karşılaşılan geniz eti büyümesi, geniz eti ameliyatının sayesinde tedavi edilebilir. Bu operasyon sırasında geniz etinin büyük bir kısmı alınarak geniz eti büyümesine bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Bu yazımızda geniz eti ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Geniz eti tedavisi kapsamında kullanılan antibiyotiklerin çözüm üretememesiyle birlikte genellikle bademcik ameliyatı ile birlikte yapılan geniz eti ameliyatı sayesinde çocukların yaşaması muhtemel sağlık sorunlarının önüne geçilebilir.

Ameliyat kararı fiziksel ve endoskopik muayenelerin yapılmasının ardından KBB uzmanları tarafından verilir.

 • Geniz eti enfeksiyonu yılda 5 kere ve üzerinde tekrar ediyorsa,
 • Tedavinin ilk aşamasında verilen antibiyotikler etki göstermiyorsa,
 • Geniz eti büyümesi sonucu östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak kulak sorunları sık görülmeye başlamışsa,
 • Uyku kalitesi azaldıysa, horlama arttıysa ve uyku sırasında uyku apnesi belirtileri görülüyorsa,
 • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış varsa,
 • Ağız içi yapısında bozulmalar başladıysa geniz eti ameliyatı tedavisine başvurulur.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geniz eti ameliyatı yani Adenoidektomi; genel anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. 2-6 yaş arasındaki çocuklara yapılması tavsiye edilen bu ameliyat sırasında hastanın başı geriye doğru yatırılır ve ağzını açık tutacak bir ekartör ağız içerisine yerleştirilir.

Hastanın pozisyonu sabitlendikten sonra “geniz eti küreti” adı verilen cerrahi bir alet ile geniz etinin büyük bir kısmı kesilerek çıkarılır. İşlem,anestezi verilme süreciyle birlikte yaklaşık 20 dakikada sonlanır.

Geniz eti ameliyatı sonrası solunuma engel olan, östaki borusunu tıkayıp kulak sorunlarına yol açan geniz eti çıkarıldığı için hastaların hava yolları açılır. Bu ameliyat sonrasında uyku kalitesi artar, enfeksiyonlara yakalanma riski azalır, gelişme problemleri engellenir, kulak hastalıkları görülme sıklığı azalır ve obstrüktif (tıkayıcı) nedenlere bağlı solunum problemleri düzelir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Beslenme

Geniz eti ameliyatı sonrası iyileşme süresinin hızlandırılması ve olası komplikasyonların engellenmesi adına beslenme kurallarına dikkat edilmelidir. Geniz eti ameliyatı olanlar operasyondan sonraki ilk üç gün kanama olasılığını azaltmak için sıcak içecekler tüketmemelidir. Operasyon sonrası mümkün olduğunca su tüketilmeli ve sert gıdaların tahriş edici etkisinden uzak durulmalıdır.

Geniz ameliyatı sonrası ilk gün püre, meyve suyu, yoğurt, ayran, muhallebi gibi yumuşak ve boğazdan kolay geçen gıdaların tüketilmesi önerilir. Boğazı rahatsız etme özelliğine sahip acı, ekşi, tatlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Doktorların direktiflerine uyulduğunda iyileşme süreci 2-5 gün arasında değişiklik gösterir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Her ne kadar geniz eti ameliyatı basit bir operasyon olarak kabul edilse de cerrahi bir işlemdir ve geniz eti ameliyatı olanlar operasyon sonrasında bazı şikayetlerle karşılaşabilir.

Geniz eti ameliyatı sonrası en sık rastlanan şikayetler şunlardır:

 • Yutkunma zorlukları, yutkunurken boğazda acı veya ağrı,
 • Geniz bölgesindeki ağrının kulakta hissedilmesi,
 • Kanama (Kanamanın sürmesi ve artması halinde KBB uzmanlarıyla iletişime geçilmesi gerekir).

Geniz Ameliyatı Sonrası Horlama

Geniz eti büyümesi burun tıkanıklığına neden olarak üst solunum yollarını tıkadığı için hastalar ağızdan nefes almaya başlar. Bu durumun sürekliliği hastaların ağız açık uyumasına ve horlamasına neden olabilir. Geniz eti büyümesinin en sık görünen belirtileri arasında bulunan horlama sorunu geniz ameliyatı sonrasında iyileşir.

Ancak bu iyileşmenin gerçekleşmesi için hastanın geniz eti büyümesine bağlı horlama sorunu yaşıyor olması gerekir. Eğer septum deviasyonu ya da konka büyümesi gibi burun içi fonksiyonel bozukluklar varsa burun eti ameliyatı ya da septoplasti operasyonları gerekebilir.

Geniz eti ameliyatı sonrası hastanın horlama şikayetleri devam ediyorsa KBB uzmanları detaylı tetkikler yapmalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı

Geniz eti büyümesi belirtileri büyük oranla geniz etinin şişip büyümesine bağlı olarak burun tıkanıklığına yol açmasıyla ortaya çıkar. Geniz eti ameliyatı sonrası burun tıkanıklığının geçmesi gerekir. Ancak az önce de bahsedildiği gibi burun tıkanıklığına yol açan tek faktör geniz eti olmayabilir.

Görüldüğü gibi geniz eti ameliyatı sonrası hastaların konforu iyileşir ancak tüm şikayetlerinin geçeceğini söylemek doğru bir yargı değildir. Geniz eti büyümesi ile birlikte şiddetlenen şikayetleri tetikleyen farklı sorunların olabileceği göz ardı edilmemeli ve ameliyat öncesinde hastaların tüm tetkikleri KBB uzmanları detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.

Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Etinin Yol Açtığı Hastalıklar

Geniz Eti İçin Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Источник: //www.saglikk.com/geniz-eti-ameliyati-hakkinda-merak-edilenler/

Bademcik şişmesi ve ameliyatı ile ilgili merak edilenler

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Bademcikler (Tonsil) ve geniz eti (Adenoid) vücudun bağışıklık sisteminde rol alan, lenfosit üretmekle görevli lenfoid dokulardır.Bademcikler boğaz girişinde dil kökünün iki yanında, geniz eti ise nasofarenks denilen burun arkasındaki geniz bölgesinde yer alır.

Bademcik ve geniz eti tarafından üretilen lenfositler ve antikorlar lokal bağışıklık sisteminde sadece yardımcı bir role sahiptirler, ana rolde ise mukozal immünglobülinler ve sistemik üretilen lenfositler rol oynar.

Bademcikler bir kapsülle sarılıdır ve yutak kaslarına bu kapsülle bağlanırlar, geniz etinin ise bir kapsülü yoktur ve geniz bölgesinde dokuların üzerinde yer alır.

2 – Vücudun bademciğe ihtiyacı var mıdır?

Vücudumuzdaki her organ gibi bademciklerinde bazı görevleri vardı ancak söylediğim gibi bu olmazsa olmaz bir fonksiyon değildir.

O yüzden halen dünya üzerinde özellikle çocuk yaşlarda uygulanan cerrahi müdahalelerin büyük bir kısmını bademcik ve geniz eti operasyonları oluşturur.

Burada esas mesele o hasta için bademcikler veya geniz eti alınmasının sağlam, kanıta dayalı tıbbi nedenlere göre karar verilmesi zorunluluğudur.

Bademciklerin virüs veya bakterilerle enfekte olması sonucu boyutunun artması bademcik şişmesi olarak hissedilir. Boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, halsizlik, ağızda kötü koku, boyun bezelerinde şişme, gibi şikayetlerde eklenebilir.

4 – Bademcik alınmalı mıdır? Bademcik hep geniz eti ile birlikte mi alınır?

Bademcik operasyonları gerekli durumlarda uygulanmalıdır. Bademciklerle geniz eti benzer lenfoid dokular olduğu için özellikle çocuk hastalarda çoğu zaman bademcik problemleri geniz eti problemleri ile birlikte olur ve operasyon gerektiğinde genellikle birlikte alınmaları gerekir. Bu lenfoid dokuların ameliyatla alınması genellikle iki nedenle gerekebilir.

İlki bademcik ve geniz etinin boyutlarının artarak havayolunu tıkamaları, ikincisi ise sık iltihaplanmalarıdır. Bademciklerin büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma problemleri yaratabilir. Bademcik üzerinde biriken yiyecekler de ağız kokusu yaratabilir. Adenoid dokusunun büyük olması her şeyden önce burun tıkanıklığına yol açar. Bu hastalarda ağzı açık uyuma ve horlamaya neden olur.

Ayrıca geniz etinin büyük ve tıkayıcı olması yüz ve çene kemiklerinde gelişim bozukluğu yaratarak ‘adenoid face’ denilen görünüme, orta kulakta sıvı birikimi ve işitme kaybına, sinüzit, geniz akıntısına neden olarak farenjit ve öksürüğe neden olabilir. Ayrıca sık tekrarlayan bademcik infeksiyonu kalpte, eklemlerde ve böbreklerde problem yaratabilir.

Bu tip durumlarda bademcik ve geniz eti operasyonlarını planlamak gerekir.

5 – Bademcikler ne zaman alınmalıdır?

Bademcikler gerekli olduğu durumlarda her yaşta alınabilir. Genellikle gece uykuda solunum durma atakları (apne) oluşması dışında bademcik operasyonları için 2,5 yaş sonrası beklenmelidir.

Geniz eti operasyonları ise daha ufak yaşlarda güvenle uygulanabilir.

Bademcik operasyonlarında üst yaş limiti yoktur fakat erişkin hastalarda operasyon sonrası kanama, ağrı gibi komplikasyonlar daha sık görülür.

Bademcik sorunları çocukluk çağından sonra genellikle azalır. Yaşla birlikte havayolu çapı artarak tıkayıcı durumlar daha az görülür, yaşla birlikte genel bağışıklık sisteminde de gelişmeler olduğundan bademcik enfeksiyonları yaşla birlikte azalabilir. Ancak erişkin bademcik enfeksiyonları çok daha ağır geçer, uzun iyileşme süresi iş kayıpları ve daha uzun sağlık sorunlarına neden olur.

7 – Kaç yaşına kadar bademcik alınmalıdır?

Bademcik operasyonları her yaşta uygulanabilir, genellikle 3 – 5 yaş grubunda daha sık uygulanmaktadır ancak bademcik operasyonları için gerekli şartlar ve zorunluluklar oluştuğunda, çocuk daha da büyüsün diye beklemek çoğu zaman faydadan çok zarar getirecektir.

8 – Bademcik ve geniz eti ameliyatı kararı nasıl alınır?

Bademcik ve geniz eti operasyonu için endikasyonlar (gereklilikler) şunlardır:

 • Sık enfeksiyon geçirilmesi: Birbirini takip eden yıllarda, senede 3 veya daha enfeksiyon geçirilmesi.
 • Bademciklerin yutmayı ve solunumu zorlaştıracak kadar büyümesi
 • Bademciklerin tek taraflı büyümesi (Kötü huylu hastalıkların belirtisi olabilir)
 • Bademcik üzerinde yiyecek birikerek kötü ağız kokusuna neden olması.
 • Geniz etinin solunumu bozacak kadar büyümesi
 • Geniz eti ve bademciklerin kulakta sıvı birikimine neden olarak işitme kaybı yaratması
 • Sık sinüzit atakları ve kronik öksürüğe neden olacak kronik geniz eti iltihapları

Bademcik operasyonları her mevsim yapılabilir ancak yaz aylarının çok sıcak günleri uygun değildir. Operasyon sonrası ağrı nedeniyle ufak çocukların sıvı alımı kısıtlanabilir ve komplikasyon oranı artabilir. Genellikle kış ve ilkbahar daha uygun aylardır.

10 – Bademcik ameliyatı risklimidir? Bademcik ameliyatlarında anestezi kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?

Bademcik ve geniz eti operasyonları nispeten riski az müdahalelerdir fakat her cerrahi müdahalenin belli riskleri vardır. Özellikle çocuk yaş grubunda bu operasyonlar daha sık uygulandığı için hem cerrahi, hem anestezi oldukça titiz yapılmalıdır.

Ameliyat sahası aynı zamanda havayolu sahası olduğu için anestezi için bu konuda tecrübeli ve özel ekipmanları olan birimler seçilmelidir. Anestezi biliminde son yıllarda gelişen yeni teknikler ve ilaçlar anestezi komplikasyonlarını oldukça azaltmıştır.

Operasyon sonrası ağrı özellikle erişkin hastalar için problem yaratabilir fakat çocuk hastalarda ağrı çoğu zaman basit ağrı kesicilerle ortadan kalkar. Operasyon sonrası gelişen kanamalarda önem arz eder.

İlk gün genellikle fazla olmamak koşuluyla ağızdan kan gelmesi normaldir, fakat ilerleyen günlerde kanama devam eder veya şiddetlenirse vakit kaybetmeden operasyonu yapan hekimle temasa geçmek gerekir, çok nadiren kanama kontrolü için yeni bir operasyon gerekir.

Operasyon sonrası beslenme tarzı komplikasyonları azaltmada oldukça önemlidir. Kesici ve sert besinler asla alınmamalıdır, genellikle sıvı ve yarı sıvı ağırlıklı beslenmek gerekir. Sonuç olarak bademcik ve geniz eti operasyonları sık uygulanan, tecrübeli ekiplerle oldukça sorunsuz ve yüz güldürücü sonuçları olan operasyonlardır.

Bademcik iltihabı ve 10 soruda bademcik ameliyatı…

Kadıköy Şifa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Engin Aktaş

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bademcik-sismesi-iltihabi-ameliyati-ile-ilgili-merak-edilenler/

Geniz Eti (Adenoid) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Geniz eti, halk arasında sürekli duyduğumuz bir tabirdir.

Genellikle nefes almada güçlük çekenler ya da ağzı açık şekilde uyuyanlar daha doktora gitmeden kendilerine geniz eti teşhisi koyarlar.

Birazdan sizlere ayrıntılı bir şekilde vereceğimiz geniz eti belirtilerinin arasında gerçekten de nefes alma güçlüğü ilk sırada yer alır. Peki, nedir bu geniz eti sorunu?

Geniz eti, aslında herkeste olan bir yapıdır. Bilimsel adı adenoid olan geniz eti, burnun arka kısmında, geniz (nazofarenks) adı verilen bölgede bulunan bir lenf dokusudur. Bademciklerle aynı görevi üstlenir. Yani dışarıdan gelen her türlü virüs, bakteri ve zararlı partikülleri tutarak, alt solunum yollarına gitmesini sağlar.

Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sağlığımız için son derece önemli bir işlevi olan geniz eti, aynı zamanda vücuda giren mikropları yakalayarak, hücrelerimizin bunlarla savaşmasına yardımcı olur.

Biz bu yazımızda geniz eti oluşumuna nelerin yol açtığından, tetikleyen unsurlardan, belirtilerinden ve en önemlisi tedavi şeklinden bahsetmeye çalıştık.

Bilgihanem okurları için hazırladığımız makalede, geniz eti sorunu hakkında aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını bulacağınızı düşünüyoruz.

Geniz Eti (Adenoid) Nedir?

Öncelikle geniz etinin ne olduğu hakkında kısa bir bilgi verelim. Az önce de belirttiğimiz gibi geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında, ağız çatısının üzerinde yani nazofarenks bölgesinde yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Esas görevi; ağız yoluyla vücuda giren virüs, bakteri gibi partikülleri tutarak, alt solunum yollarına iletilmesini önlemektir.

Geniz eti, sağlıklı olan her bireyde bulunur. Bizim aslında üzerinde durduğumuz ve anlattığımız konu geniz eti büyümesidir. Yani geniz eti büyümesinin sebeplerini ve büyüdüğü zaman ilk nasıl belirtilerin ortaya çıktığını anlatacağız. Gerek anatomik yapı gerekse çevresel faktörler geniz etinin büyümesine yol açabilir.

Geniz etinin hücresel özellikleri bademciklerle hemen hemen aynıdır. Sadece yapıları farklılık arz eder. Geniz eti bir kılıf içerisine sarılı değildir, bir üzüm veya muz salkımına benzetilir.

Doğumdan itibaren var olan bu yapı, normalde 8 yaşına kadar büyüme gösterir. Ancak büyüme hızı artarsa, ortaya geniz eti büyümesi sorunu çıkar ki bu da kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir.

Geniz eti mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Geniz Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Bilimsel araştırmalar geniz eti büyümesinin birçok sebebinin olduğunu söylüyor.

Bunların bazıları yapılan yanlış davranışlar, kötü yaşam koşulları gibi çevresel faktörler olurken, bazıları bizim elimizde olmadan ortaya çıkan genetik yatkınlık durumudur.

Eğer kişinin anatomisi geniz etinin büyümesine elveriyorsa bu durumda önleme veya sebep arama gibi bir durumdan söz edilemez. Sadece tedaviye odaklanılmalıdır.

Diğer sebepler arasında ise; kirli hava koşulları, sigara içmek veya sigara içilen yerdeki havayı solumak, alerjen açısından zengin ortamlarda bulunmak gibi faktörler yer almaktadır.

Geniz etinin görevi vücuda giren zararlı mikroorganizmaları tutmak olduğundan, saydığımız bu durumlarda vücut sürekli savaş halindedir. Bu zararlıları tutmaya çalışırken zaman içerisinde şişme yapacaktır.

Geniz eti dokusunda meydana gelen şişme bazı kişilerde kendi kendine düzelirken, bazılarında cerrahi operasyon gerektirir.

Aşırı sigara içen insanlarda çok sık karşılaşılan bu durum çiçek tozlarının çok olduğu veya egzoz dumanı gibi zararlılara sürekli maruz kalan insanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Çünkü bu kişilerde de geniz eti sürekli bir süzme ve dışarıdan gelen partikülleri tutma görevi gördüğünden, zaman içerisinde büyüme gösterecektir.

Bunların dışında, çok sık boğaz enfeksiyonu geçiren çocuklarda savunma hücrelerinin artış göstermesi geniz etinde büyümeye sebep olmaktadır.

Geniz Etinin Belirtileri Nelerdir?

Birçok hastalığı beraberinde getiren geniz etinin belirtileri çok net ve kolay anlaşılır. Genellikle bu soruna muzdarip olan kişiler kendi teşhislerini yine kendileri koyarlar. Geniz etinde büyüme olduğu zaman burun tıkanıklığı başlar, nefes almak güçleşir, hatta aşırı büyümüş geniz eti uyku sırasında nefesin durmasına yol açabilir.

Bu tip vakalarda zamanla uykusuzluğun verdiği huzursuzluk baş gösterir. Uykusu defalarca bölünen ve verimli bir şekilde uyuyamayan kişide zaman içerisinde sinirlilik, halsizlik, stres, sürekli yorgun hissetme gibi durumlar oluşur.

Yine aynı sebepler yatakta sık sık yer değiştirmeye ve boyunda ağrılara sebep olabilir. Özellikle çocuklarda gece huzursuzluğu, sık uyanma,idrar kaçırma en sık rastlanan belirtilerdendir. Yemek yerken ağız kapalı ve burundan nefes almak neredeyse imkansız olduğundan yenilen yemekten ze alınmaz. Bir süre sonra da iştahsızlık başlar.

Tedaviye başlanmaz ve şikayetler aynı ölçüde devam ederse daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Örneğin kulak ve sinüslerde düzelmeyen ve tekrarlayan iltihaplanmalar oluşur.

Kulaklarda tıkanıklık, orta kulak iltihabı, aşırı horlama, uyurken ağızdan salya gelmesi, gece başlayan gıcık tarzı öksürük geniz etinin en sık karşılaşılan belirtileri arasında sayılmaktadır.

Geniz Eti Büyümesi Nasıl Önlenir?

Geniz etinin ortalama 8 yaşına kadar büyüdüğünden bahsetmiştik. Daha sonra bu büyüme durur. Fakat bazı durumlarda devam eder ve beraberinde bademciklerde de büyümeye sebep olur. Geniz etinin büyümemesi için ne yapılmalı sorusuna sanırım verilecek ilk cevap sigara içmemek olacaktır. Çünkü en çok sigara içen insanlarda oluştuğu biliniyor.

Bunun haricinde, geniz eti nedenleri başlığı altında sıraladığımız kirli hava koşullarında çok fazla durmamak, eğer zararlı gazların bulunduğu bir ortamda çalışılıyorsa maske takmak alınabilecek önlemler arasında sayılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak da geniz etinin temizlenmesini sağladığından, önleme yöntemleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Geniz Eti Nasıl Teşhis Edilir?

Geniz eti tanısında genellikle röntgen çekme veya endoskopi yöntemi kullanılır. Endoskopla kamera yardımıyla geniz eti büyümesi daha net bir şekilde fark edilir.

Geniz etinin kapladığı alanın büyüklüğüne göre tedavi yöntemi belirlenir.

Eğer nazofarenks alanın %50'sinden daha az bir alanı kapsıyorsa ameliyat ertelenebilir, daha fazla bir yeri kaplıyorsa o zaman cerrahi müdahale zorunlu görülür.

Geniz Etinin Tedavisi Nedir?

Geniz etinin tedavisinde öncelikle doğal yöntemlerden bahsedelim. Sadece büyüme vakalarına maruz kalanlar değil, sağlıklı bireyler de söyleyeceğimiz bu yöntemi yaparak bir şekilde hastalığı önlemiş ve tedavi etmiş olacaklardır.

Tuzlu su ile burun ve geniz yıkanması, geniz etine yapışan yabancı partiküllerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bunu haftada 1-2 defa yaptığınız takdirde burun tıkanıklığınız da büyük ölçüde azalacaktır.

Burun tıkanıklığını açmak için şu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Geniz kısmına endoskopla yapılan tanı koyma şeklinde, genelde büyüme oranı yüzde (%) ile ifade edilir. Eğer bu oran çok fazla ve nefes almayı güçleştirecek düzeye gelmişse doktor ameliyat önerecektir.

Ameliyat haricinde radrofrekans ve plasma yöntemiyle kanamasız bir şekilde tedavi sağlanabilir.

Büyüme daha az seviyedeyse kortizonlu ilaçlar veya spreylerle %10 oranında azaltılabilmektedir.

Geniz Etinin Alınması Gereken Durumlar Nelerdir?

Geniz eti ameliyatına adenoidektomi adı verilir. Adenoidektominin gerekli olduğu durumlar ortaya çıktığında ise mutlaka geniz eti alınmalıdır. Geniz eti bazen tek başına alınabildiği gibi, bazı durumlarda bademciklerle birlikte alınmaktadır.

1 yaşın altındaki çocuklarda genellikle geniz eti ameliyatı önerilmez. Zaten bu yaşın altında geniz etinde burnu tıkayacak kadar büyüme olmamaktadır. Fakat bazı durumlarda nefes almayı bile zorlaştıracak hale geldiyse, o zaman yeni doğmuş olsa bile geniz eti alınabilir. Geniz eti ameliyatının gerekli görüldüğü durumlar şunlardır;

 • Uyku apnesi.
 • Hiç bitmeyen burun tıkanıklığı.
 • Kalp yetmezliği.
 • Konuşma bozukluğu.
 • Ağız kokusu.
 • İyi veya kötü huylu tümör.
 • Diş ve çenede bozukluk olması (sürekli ağızdan nefes almak zamanla üst damak ve diş problemlerinin oluşmasına yol açar)
 • Geniz akıntısı.
 • Sürekli ağızdan nefes alma.
 • Kronik orta kulak enfeksiyonu.

Geniz Eti Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Yukarıda saydığımız durumlar hayatı önemli ölçüde çekilmez hale getireceği için ameliyat zorunlu kılınmaktadır. Fakat bazı kişilerde geniz etinin alınması tehlidir.

Örneğin; yarık damaklı çocuklarda, damak kaslarında gevşeklik olan kişilerde geniz eti alınmaz. Çünkü geniz etinin alınması bu tür kişilerde yumuşak damak yetmezliğine yol açacaktır.

Peki, yumuşak damak yetmezliği ne demek?

Eğer geniz eti alınırsa, damağın gerisinde bir boşluk oluşur. Damak yumuşak olduğu için yeterince kapanamaz ve yenilen gıdalar genize kaçar.

Yine konuşma esnasında yumuşak damak tam kapanamayacağı için “hım hım” konuşma dediğimiz, net olmayan bir konuşma tarzı meydana gelir.

Down sendromu olan bireylerde eklemler gevşek olduğu için, onlarda da geniz eti ameliyatı çok mecbur kalmadıkla önerilmemektedir.

Geniz Eti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi geniz eti ameliyatında da elbette istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Çok nadiren ameliyat sonrasında kanama meydana gelebilir, boyun kaslarında ağrı veya kasılma olabilir, yumuşak damak yetmezliği oluşabilir.

Bu durum bazı vakalarda 3 aydan uzun sürerse kalıcı hale gelir. Geniz bölgesinde daralma meydana gelebilir. Hastanın konuşma şeklinde ciddi anlamda değişiklik olabilir.

Saydığımız bu durumların çok nadiren görüldüğünün, ancak olasılıklar içerisinde yer aldığının altını özellikle çizelim.

Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Vakaların genelinde geniz ameliyatı sonrasında; boğazda hafif ağrı ve yutkunma güçlüğü meydana gelir. Bunlar endişelenilmemesi gereken yan etkilerdir. Genellikle birkaç gün, en geç bir hafta içerisinde tamamen yok olacaktır. Ameliyat sonrasında bir hafta kadar dışarı çıkmamaya, temiz bir ortamda bulunmaya, asitli, sıcak ve baharatlı gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Geniz eti konusunda en çok sorulan ve merak edilen konulardan biri de, büyümenin tekrarlayıp tekrarlamayacağı. Evet, geniz eti bir kez alınsa bile tekrar büyüyebilir. Büyüme oranı erken yaşlarda daha hızlı ve sık olur.

Geniz eti büyümesinin yaşla ters orantılı olduğu biliniyor. Yani yaş ilerledikçe geniz eti küçülür veya büyümesi durur. Bu yüzden erken yaşlarda yapılan ameliyatlarda, geniz eti bir süre sonra yeniden eski haline ulaşacak kadar büyüyecektir.

Hatta çocukluk çağı ameliyatları arasında başı çektiği bilinmektedir.

Geniz Eti için Bitkisel Çözümler

Geniz eti be bademcik sorunları için ilk önerilen ebegümeci bitkisidir. Ebegümecinin yaprakları pişirilerek yenebildiği gibi kaynatılarak suyu veya çayı da içilebilir. Çok sıcak şekilde içmek kusma etkisi yaptığından çok fazla önerilmemektedir.

Geniz etine faydalı olan bir diğer şifalı bitki ise adaçayı bitkidir. Adaçayını kaynattıktan sonra soğutun ve gargara yapın. Günde 1-2 fincanı geçmeyecek kadar içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde de geniz etinde fark edilir derecede küçülme olacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/geniz-eti-adenoid-nedir/

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Adenoidektomi Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Geniz eti burnun arkasında, küçük dilin yukarısında bademcik benzeri bir yapıdır. Normalde tüm çocuklarda ve yetişkinlerde geniz eti vardır. Geniz normalde rahatsız etmez iken, büyümüş geniz eti veya iltihaplanma yapmış geniz eti bireye ya da çocuğa rahatsızlık verir.

Geniz etinin büyümesi üst solunum yolunu daraltır ve tıkar. Komşu olan östaki tüpünün çalışma fonksiyonunu bozar ve burundan nefes almayı engeller. Horlama, ağızdan soluma, tekrarlayan geniz ve sinüs iltihapları, kulakta sıvı birikmesi, işitme zorluğu, orta kulak iltihaplanması, boyunda bezelerin büyümesi gibi şikayetler başlar.

Geniz eti ameliyatına hazırlık süreci nedir?

Ameliyatın yapılacağı günden önceki gece saat 24’ten sonra hasta çocuk ise çocuğun, yetişkin ise yetişkinin hiç bir şey yememesi ve içmemesi gereklidir.

Hastanın kullandığı ilaçlar var ise doktora danışarak sabah erken saatte yarım çay bardağı su ile ilaçlarını ve ilacını içmesinde bir sakınca yoktur.

Geniz eti ameliyatından üç hafta önce çocuğun herhangi bir aşı olmaması gerekir.

Eğer çocuğun olması gereken bir aşısı var ise ameliyattan üç hafta önce aşısı yaptırılmalıdır. Ameliyat olacak çocukta ya da yetişkinde var olan herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu söz konusu ise ameliyat yapılmaz. Bu nedenle geniz ameliyatı olması gereken çocuğun ya da yetişkinin, hasta kişiler ile temastan kaçınması ya da korunması, üşütmemesi ve hasta olmaktan korunması önemlidir.

Geniz eti ameliyatı öncesi doktorun bilgilendirilmesi

Ameliyat öncesi bildirilmesi gereken durumlar, hastanın var olan bir hastalığı, kullanmakta olduğu ilaçları, var ise genetik hastalıkları, alerjik sorunları, kanamaya eğilimli olup olmadığı, vücutta oluşan ani yaralanmaların olup olmadığı, kan sulandırıcı ilaç kullanmakta olduğu, alerjik yapısı (saman nezlesi, astım, aşırı duyarlılık gibi), kalp pili varlığı, ritim bozukluğu varlığı, yüksek tansiyon varlığı, göz tansiyonu varlığı,sara hastalığı varlığı, diş protezi varlığı, diş köprüsü varlığı, son altı hafta içerisinde herhangi bir aşı olup olmadığı, hamilelik varlığı gibi durumlar hakkında doktor bilgilendirilmelidir.

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında (narkoz verilerek) yapılır. Anestezi ile ilgili riskler hakkında anestezi uzmanı hastayı ya da hasta yakınını bilgi verir.

Hasta uyutulduktan sonra hastanın ağzına özel bir alet ile açtıktan sonra yumuşak damağın ve küçük dilin üst kısmında bulunan ve büyümüş olan geniz eti, ağız yolundan girilerek bir kazıma aleti ile kazınarak çıkartılır ve bu işleme takiben oluşacak kanamanın kontrolü sağlanarak ameliyat bitirilir. Geniz eti tedavisinde cerrahi dışında başka bir yöntem henüz yoktur.

Geniz eti ameliyatından sonra

Geniz eti ameliyatı sonrası basit okyanus suyu spreyler ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bademcik ameliyatında olduğu gibi özel bir beslenme gerekli değildir. İlk 1-2 gün yumuşak, ılık, sulu besinler ile beslenilmelidir. Üçüncü, dördüncü günden sonra ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi boğazı tahriş edebilecek sert gıdalar dışında normal beslenmeye geçilebilir.

Ameliyattan 1-2 gün sonra uzun süre durmamak şartı ile banyo yapılabilir. 3-7 gün süre ile doktor izin vermeden çocuk okula gönderilmemelidir. En az bir hafta, on gün kadar sportif aktiviteler yapılmaz. Geniz eti ameliyatı sonrası en az 6 hafta aşı olunmaması gereklidir.

Geniz eti ameliyatında iyileşme oranı nedir?

Geniz ameliyatının kesin sonucu, hastalarda genellikle önceden tahmin edilmez. Fakat elde bulunan verilere göre, burun solumasının çoğunlukla çabuk düzeldiği görülmüştür.

Eğer geniz etinin büyümesi nedeni ile başka sorunlarda eklenmiş ise (orta kulağın, sinüslerin ve alt hava yollarının iltihabı gibi) iyileşme süresi biraz uzayabilir. Hastaların bazılarında tekrar geniz eti büyümesi gelişebilir ve bu hastalarda geniz eti ameliyatı belli bir süre sonra tekrar yapılabilir.

Geniz eti ameliyatının riskleri var mıdır?

Geniz eti ameliyatının sık görülen yan etkileri : Hastanın narkozdan uyanması sırasında huzursuzluk ve uyku hali, kısa süreli yutkunma güçlüğü, çok büyük geniz etlerinin çıkarılmasından sonra, geçici olarak burundan konuşma olabilir.

Yumuşak damak yeniden geniz arka duvarına dayanmaya alıştıktan sonra burundan konuşma şekli geçer. Ağzı açmak için kullanılan aletin dişlere yaptığı bası sonucu özellikle önceden hasarlı olan dişlerde hasar veya diş kaybı görülebilir. Geç kanamalar, özellikle kanın solunum yoluna kaçmasını önlemek için, bazen tekrar ameliyat gerektirebilir.

Geniz eti ameliyatının az görülen yan etkileri : Enfeksiyonlar (boyun lenf bezlerinin iltihabı, apseler), burundan konuşmanın kalıcı olması (gizli damak yarığı olanlarda daha sık), Şiddetli kanamalar (normal olmayan damar sorununda ya da bilinmeyen pıhtılaşma bozukluğuna bağlı), bu tip bir durumda boynun dış kısmından acil bir müdahale gerekebilir. Östaki borusunda yara izi kalması ve bu nedenle orta kulakta sıvı birikimi oluşabilir. Nadir olarak gereken durumlarda kan nakli ihtiyacı oluşabilir.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/geniz-eti-ameliyat-nasl-yaplr/

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Herşey

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Geniz etimiz bademciklerle benzer görev yapan lenfoid bir dokudur. Geniz eti üzüm salkımına benzer yapısı ile burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur Bu dokunun görevi burundan boğaza giden havanın içerisinde bulunan virüs ve mikropları yakalamaktır.

Geniz etleri vücuda yardımcı olmak amaçlı antikor üretir ve bu bakteriler ile savaşır. Geniz etleri büyüdüklerinde veya iltihap kaptıklarında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Şayet çocuğunuzda sürekli ya da sık tekrarlanmakta olan geniz eti büyümesi veya geniz eti iltihabı varsa, doktorunuz geniz eti ameliyatı önerebilir. Şunu belirtmeliyiz ki çocuklarda geniz eti alındıktan sonra sık sık hastalanmazlar.

Sebebi, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yerine getirebilmesidir.

Geniz eti büyümesi ve iltihaplanması belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzda bu belirtilerden biri veya birkaçı görülebilir;

 • Burundan nefes almada zorlanma
 • Sürekli ağızdan nefes alma
 • Burundan konuşma
 • Nefes alırken ses çıkması
 • Uyku sırasında horlama
 • Uyku sırasında nefes tutma(uyku apnesi)

Şayet bu durumlardan şüpheleniyorsanız çocuğunuzu uzman hekime götürmenizi tavsiye ederiz.

Geniz Eti Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

Tonsil ve adenoid hem iltihaplanmaya hem de büyümeye bağlı olarak bazı problemlere yol açabilir.

Geniz etine büyümesine genellikle çocukluk döneminde rastlansa da Tonsil hem çocukları hem erişkinleri olumsuz etkiler. Sık geçirilen iltihaplar sonucu günlük yaşam kalitesi düşer ve sık sık ilaç kullanılır.

Bu iltihaplar sonrasında oluşan önemli sorunlar; kalp kapakçığı, eklemler ve böbreklerin risk altında olmasıdır.

İltihaplanma dışında bademcik ve geniz eti büyüklükleri de önemli sorunlara yol açar.

Bademcik büyümesi kişilerde iştahsızlığa ve konuşma zorluklarına yol açmaktadır. Ayrıca bademcik büyümesinden kaynaklı olarak bademcik üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları da ağız kokusu ve hijyen bozukluklarına yol açar.

Geniz eti büyümesi öncelikli olarak burun tıkanıklığına yol açar; istem dışı ağızdan nefes alma ve horlama problemlerine sebep olur. Burun alınan havanın nemini ayarlar ve bazı partikülleri tutar. Bu nedenden dolayı ağızdan solunum yapan hastalarda solunum problemleri oluşur.

Geniz eti ayrıca şu problemleri oluşturur:

 • Kulak zarında çökme
 • İşitme kaybı
 • İletişim bozukluğu 
 • Çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu
 • Sinüzit
 • Geniz akıntısı nedeniyle boğaz iltihabı (farenjit)
 • Öksürük ve alt solunum yolu problemleri
 • Oluşan yüz ifadesi nedeniyle ‘geri zekalı’ görüntüsü

Geniz eti tedavisi ve ameliyatı ne zaman gereklidir?

Doktor kontrolüne gittikten sonra geniz etlerine bakılır. Şayet geniz etinde iltihaplanma var ise antibiyotik tedavisi öncelikli olarak tercih edilir. Eğer çocuğunuzun geniz etinde iltihaplanma yok ise doktor bir süre beklemeyi tercih edecektir. Bunun sebebi çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesinin normal olmasıdır. Zamanla bu büyüme küçülebilir.

Aşağıda bulunan durumlardan biri veya birkaçı var ise doktorunuz geniz eti ameliyatı önerebilir;

 • Konuşma bozukluğu
 • Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
 • Nefes alma güçlüğü
 • Uyku apnesi

Geniz eti ameliyatı nasıl olur?

Her ne kadar basit görünüyorsa da her ameliyat çocuk ve ebeveynler için genellikle korkutucudur. Bu sebeple çocuğunuza ameliyat sonrasında onu nelerin beklediğini anlatarak ameliyata hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Çocuğunuz genel anestezi altında uyutulur.(anestezi uzmanı tarafından izlenir)
 • Yaklaşık olarak 20 dk anestezi altında uyutulur.
 • Cerrah geniz etini ağzının içinden alacaktır. Bu nedenle deride kesi yapılmasına gerek yoktur.
 • Ameliyat sonrasında çocuğunuz uyanma odasına alınır.
 • Kanama veya solunum güçlüğü durumunda tekrardan ameliyathaneye alınabilir.

Genellikle hastanede kalış süreniz 5-10 saat arasında değişmektedir.


Ameliyatın riski veya komplikasyonlar nelerdir?

Her ameliyat gibi bademcik ve geniz eti ameliyatı da risk ve komplikasyonları olabilmektedir. Lokal veya genel anestezi altında yapılan ameliyatlar bazı riskler taşıyabilir. Ancak anestezi teknik ve ilaçtaki gelişmelerle bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Bu olaylar dışında en sık rastlanılan komplikasyon kanamadır. Fakat uzman hekim tarafından bu durumlar kontrol altına alınarak en aza indirilmeye çalışılır. Hastaların en korktuğu durum ameliyat sonrası ağrı oluşumu düşüncesidir.

Fakat doktorun size verdiği ilaçları kullanmanız durumunda ağrı problemi ortadan kalkmaktadır. Hastalarda ameliyat sonrası farenjit olma inanışı vardır.

Fakat ameliyat sonrası böyle bir duruma rastlanmaz ve bademcikler iltihaplı ise farenjit oluşumu ortaya çıkabilir ve arttırabilir.

Cerrahi ameliyat sonra nelere dikkat etmelidir

Ameliyat sonrasında kanama riski 3 gün olduğundan hastaların soğuk ve sıvı gıdalar tüketmesi çok önemlidir.

Hastalarımıza aşağıdaki gıdalar gibi besinler tüketmesini tavsiye etmekteyiz;

 • Dondurma
 • Süt
 • Çorba
 • Meyve suyu
 • Muhallebi

Ameliyatın ilk günü koyu kan kusulması ameliyat sırasında yutulan kan ile ilgilidir. Ancak sürekli kırmızı renkli yeni kan gelmesi hemen doktorunuza başvurmayı gerektirir. Bu yöntem uygulanan hastalar 4.

gün itibariyle normal gıdalara yavaş yavaş geçebilir. Ağrı oluşumu durumunda hasta bir şey yemek istemez bu durum ağrıyı arttırır. Bol bol sıvı tüketilmelidir. Ameliyat sonrası hafif ateş olması normaldir.

Yeteri sıvı alındığında ve ateş düşürücülerle ateş normal seviyesine düşer.

Geniz Eti Ameliyatı Fiyatları

Sağlık bakanlığı kuralları gereği hastanelerin İnternet siteleri üzerinden fiyat paylaşmaları yasaklanmıştır. Lütfen geniz eti ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak için size belirtilen numaralarla iletişime geçin. Ya da formu doldurarak arkadaşlarımızın size geri dönüş sağlamasını bekleyin.

Источник: //genizetiameliyati.gen.tr/

Geniz eti sorunları mutlaka tedavi edilmeli

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Medistate Kavacık Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Rauf Tahamiler “Tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi çocuklarda horlama, ağız açık uyuma, alt-üst çene oranının bozulması, yüzde asimetri, büyüme geriliği, işitme kaybı, çok zor iyileşen sinüzit atakları ve tedaviye dirençli orta kulak iltihaplarına yol açabiliyor.

Ayrıca geniz eti problemi özellikle çocuklar için, ağız, diş, boğaz enfeksiyonlarına neden olduğu için de önem taşıyor. '' diyor ve ne tür problemler ortaya çıkabileceğini bizlerle paylaşıyor…

Geniz eti sorunları neden oluyor?

Geçirilen enfeksiyonlar ve var olan alerjiler, burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir doku olan geniz etinin büyümesine neden olur. Arka arkaya geçirilen enfeksiyonlar ve alerji atakları sonrasında geniz bölgesini tamamen kaplar.

Geniz etinin yarattığı en büyük sorunlardan biri yüzde asimetri oluşmasıdır. Eğer çocukta sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi ya da iltihabı varsa, geniz etinin alınması gerekebilir.

Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmaz; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilir.

Geniz eti sorunlarının belirtileri…

Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebiliyor. Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçının oluşması geniz etine işaret edebilir:

 • Burundan nefes almakta güçlük
 • Sürekli ağızdan nefes alma
 • Burun tıkalı gibi genizden konuşma
 • Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması
 • Uyku sırasında horlama
 • Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)
 • İştahsızlık ve gelişme geriliği

Ameliyat ne zaman gerekli?

İltihaplı geniz eti, öncelikle antibiyotiklerle ya da alerji ilaçlarıyla tedavi edilmeye çalışılır. Eğer geniz eti iltihaplı değilse çocuğun durumu ve şikayetlerine göre bir süre beklenebilir. Çünkü çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla çocuğun geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Ancak çocukta nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi şikayetler varsa, ve bu sorunlar iltihap dönemi geçtikten sonra da devam ediyorsa beklenmeden ameliyat yapılabilir. Şikayetler yoğunlaşıp hayati risk oluşursa üç yaşın öncesinde de ameliyat yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler oluyor?

Yaklaşık 15 dakika süren son derece kolay bir operasyon. İşlem ağzın içinden girilerek genel anestezi altında yapılıyor. Ameliyathane ortamında ve anestezi uzmanlarının takibinde işlem tamamlanıyor. Geniz eti ameliyatı için, deride bir kesi yapılmasına gerek olmuyor.

Ameliyat sonrasında büyümenin olacağına dair düşünce de son derece yanlış. Ancak, çocukta alerji sorunu varsa ya da ameliyat üç yaşından önce yapıldıysa büyüme riski oluşabiliyor. Ama ameliyatla birlikte çocuğa alerji tedavisi yapılır ve enfeksiyonlara karşı çocuk korunursa geniz etinin büyümesini önlemek mümkün oluyor.

Geniz etinin çocukluk çağında alınmasının sakıncalı olduğu ile ilgili düşünce de tamamen bir şehir efsanesi.

Geniz eti ameliyatından sonra nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Ameliyat sonrasında gündelik hayat içinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında beslenme kuralları geliyor.

Ameliyat günü çocuğun su, süt, narenciye olmayan meyve suları, muhallebi, puding, yoğurt, dondurma, sütle yumuşatılmış patates püresi gibi sulu ve yumuşak gıdalar alması gerekiyor.

Ameliyatı takip eden gün yumuşak gıdalara ek olarak yumuşak sebze yemekleri, makarna, pilav yiyebiliyor. Üçüncü günden itibaren ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi boğazı tahriş edebilecek sert gıdalar hariç normal beslenmesine geçebiliyor.

Ameliyatın ertesi günü çok sıcak ve uzun süreli olmamak koşuluyla çocuğunuz banyo da yapabilir. Okula göndermek için ameliyattan sonra 3-7 gün beklemekte yarar var. Buna hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz. Çocuğun spor yapabilmesi için yine bir hafta beklemek doğru olur.

Bazı çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde uykuda fark edilir bir solunum rahatlaması oluyor.

Bazı çocuklarda ise genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve belirgin olmayabiliyor; çocuğunuz hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan solunuma devam edebiliyor.

Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için bir-iki hafta geçmesi gerekiyor. Bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam edebiliyor; bunu fark ettiğinizde burnundan nefes almasını ona hatırlatmalısınız.

Yetişkinler de bu sorunu yaşar mı?

Geniz eti yetişkinler için de son derece önemli ve yaşam kalitesini düşüren bir sorun. Geniz eti sekiz yaşına kadar büyümeye devam ediyor ve bütün yolu tıkıyor, sekiz yaşından sonra büyüme duruyor. 13 yaşından sonra da ergenlik dönemi ile birlikte oransal olarak geri kalıyor.

Bu durumda küçük kaldığı için çok fazla rahatsızlık vermediği için ameliyat gereksinimi doğmuyor. Ancak ileriki yaşlarda yine hayat kalitesini düşürecek oranda sorun yaratabiliyor. Burun tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuran erişkinlerin yüzde 20’sinde geniz eti tespit ediliyor.

Bu durumlarda da ameliyatla çözüme ulaşılıyor.

Bademcik (Tonsil) ve Geniz Eti (Adenoid) ameliyatı

Bademcikler ve geniz eti vücudumuzun birer savunma mekanizması olmalarına rağmen çeşitli durumlarda vücuda zararlı etkileri bulunabilmektedir. Bu gibi hallerde geniz eti ve bademciklerin çıkartılması problemi ortadan kaldırır. Geniz eti ve bademciğin çıkartılması vücudun bağışıklık sisteminde bir zayıflamaya neden olmamaktadır.

Bademcik ve geniz etinin ameliyatla çıkarılmasına çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunlardan en sık görülenleri şunlardır.

 • Tekrarlayan tonsillit atakları (yılda 5’ten, birbirini takip eden 2 yılda her yıl 3’ten fazla)
 • Tonsillit atağına eşlik eden romatizmal kalp hastalığı
 • Bademcikler çevresinde apse gelişmiş olması
 • Özellikle çocuklarda geniz eti ve bademcik büyümesine bağlı solunum problemleri( çocuğun sürekli ağız solunumu yapması, uyurken horlama, nefes almada güçlük)
 • Kronik tonsillit (bademcik kaynaklı dirençli boğaz ağrısı)
 • Tıkayıcı uyku apnesi sendromu
 • Bademciklerde büyüme nedeniyle özellikle çocuklarda beslenme problemleri.
 • Gelişme geriliği
 • Tekrarlayan ya da tedaviye cevap vermeyen sinüzit
 • Sık orta kulak iltihabı
 • Tedaviye dirençli orta kulakta sıvı birikmesi (kulağa tüp takılması ameliyatı ile beraber)
 • Bademcikte tümör şüphesi olması.

Bademcik ve geniz eti ameliyatının süresi anestezi uygulanması ve uyanmayla birlikte yaklaşık 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1023809-geniz-eti-sorunlari-mutlaka-tedavi-edilmeli

Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer Geniz Eti Kaç Yaşında Alınır Yapılmalı

Geniz Eti Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilde bir organdır ve burun ile boğaz arasında bulunur. Geniz eti, burun yoluyla vücuda giren bakteri ve mikropları yakalar, ayrıca vücudun mikroplarla savaşması için antikor ismindeki maddeleri üretir.

Kulak Burun Boğaz alanında sıklıkla gerçekleştirilen ameliyatlardan birisi de geniz eti ameliyatıdır. İlaç tedavisinden beklenen sonuca ulaşılamadığı takdirde bu yöntem elzem olmaktadır.

Geniz eti ameliyatı devlet hastanelerinde ücretsiz. yapılmaktadır. Özel hastanelerde ise bu ameliyatın fiyatı hastanesine göre 2000-40000 TL arası değişmektedir.

Şayet çocuklarda devamlı tekrar eden geniz eti büyümesi ya da iltihaplanması var ise, yetkili hekim geniz eti ameliyatına yönelebilmektedir. Geniz eti alınan çocuğun sürekli hastalanması söz konusu değildir. Nitekim vücudun diğer dokuları, geniz etinin vazifesini gerektiği oranda sağlayabilmektedir.

Büyümüş Ya da İltihaplı Geniz Etinin Belirtileri Nelerdir?

 • Burun yoluyla nefes almada zorluk çekilmesi,
 • Devamlı olarak ağız yoluyla nefes alınması,
 • Burun tıkanıklığına benzer şekilde sesin genizden gelmesi,
 • Uyku esnasında horlama problemleri yaşanması,
 • Soluk alıp verirken garip bir ses çıkıyor olması,
 • Uyku esnasında çok kısa bir müddet nefesin tutulması,
 • Sıklıkla orta kulak iltihabı gözlemlenmesi,
 • Uyku esnasında küçük abdest kaçırılması,
 • Yutkunma zorluğuyla beraber boğaz ağrısı hissedilmesi,
 • Çözülemeyen orta kulakta sıvı birikmesi sorunu,
 • Uyku sırasında ağzın açık olması nedeniyle yüz ve çene gelişiminde aksaklıklar görülmesi.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak kişi genel anesteziyle uyutulmaktadır. Ardından bir ağız açacağı yardımıyla ağzın açık kalması sağlanmaktadır. Devamında ise küretaj yoluyla geniz eti ağız içerisinden alınmaktadır. İşlem esnasında bir kesik söz konusu değildir. Kanamanın kontrol edilmesinin ardından kişi uyandırılmaktadır.

Uyandırma işlemi birkaç dakika sürmektedir. Takip eden süreçte kişi ayılma odasına alınmaktadır. Burada 15 ila 30 dakika kadar bekletilmektedir. Sonraki adımda kişi günlük cerrahi bekleme odasına alınacaktır. Bekleme esnasında kanamanın var olup olmadığı  gözlenmektedir. 2 saat süren bir beklemenin sonrasında kişiye dikkat etmesi gereken hususlar aktarılır.

Hemen ardından kişi taburcu edilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Neden Yapılır?

Hekim müşahedesi esnasında kişinin geniz etleri kontrol edilir. Eğer geniz etinde iltihap tespit edilirse ilk olarak antibiyotik tedavisine başvurulacaktır.

Geniz etinde iltihap saptanmayan çocuklarda hekim bir müddet beklenmesini önerecektir. Nitekim küçük yaşlarda geniz etinin belli bir oranda büyümesi doğal görülmektedir.

Bu büyüme zaman içerisinde eski haline dönebilmektedir.

Ameliyatı gerektiren durumlar:

 • Soluk alıp vermede zorluk,
 • Uyku apnesi,
 • Konuşmada bozukluk görülmesi,
 • Geniz eti büyümesine dayalı üst solunum yolu tıkanıklığı,
 • İyi huylu olmayan tümör kaygısı,
 • Çene yapısını olumsuz etkileyen geniz eti büyümesi,
 • Devamlı tekrarlayan geniz eti iltihaplanması,
 • Çözülemeyen sinüzit problemi,
 • Çözülemeyen orta kulak iltihaplanması,
 • Sürekli tekrarlayan geniz eti iltihaplanması,
 • Ağızda kötü bir koku görülmesi.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu soruya cevaben müdahalenin yarım saat ile 1 saat arasında değiştiği söylenebilmektedir. Müdahalenin ardından aynı gün hastaneden hastanın çıkışı yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda kanama olasılığına bağlı 1 gece hastanede kalınması gerekebilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılır?

Bu ameliyat için herhangi bir yaş sınır bulunmamaktadir. Gerektiği takdirde tüm yaş gruplarına uygulanabilmektedir. İlerleyen yaşlarda bu rahatsızlığın tespiti son derece düşüktür. Operasyonu engelleyecek mühim bir sağlık sorunu bulunmayan yetişkinlerde de geniz eti ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Geniz Eti Alınmazsa Ne Olur?

Geniz eti büyümesinin ilk tetikleyeceği sorun burun tıkanıklığı olacaktır. İsteğin dışında ağız yoluyla soluk alıp verilmesine ve horlama şikayetlerine sebebiyet vermektedir. Solunulan havanın neminin dengelenmesi ve çeşitli partiküllerin tutulması burnun en temel görevlerindendir. Dolayısıyla ağız yoluyla nefes alan kişilerde solunum sorunları baş göstermektedir.

Geniz eti ayrıca şu problemleri oluşturur:

 • İşitme yeteneğinin kaybedilmesi,
 • Kulak zarında çökme,
 • Yüz ve çene kemiklerinin gelişimde aksamalar,
 • Sinüzit,
 • Farenjit olarak tanımlanan geniz akıntısına bağlı boğaz iltihaplanması,
 • Solunum yolu ve öksürük sıkıntıları,
 • Neden olacağı yüz ifadesi hasebiyle itici bir dış görünüş.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Neler Yemeli?

Ameliyatın ardından kanama durumu 3 gün sürmektedir. Bu nedenle müdahale edilen kişinin sıvı ve soğuk gıdaları tüketmesi oldukça mühimdir.

Ameliyat olan kişilere aşağıda sıralanan gıdaları tüketmeleri önerilmektedir:

 • Süt
 • Dondurma,
 • Çorba,
 • Muhallebi,
 • Meyve Suyu.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Komplikasyonları

Geniz eti ameliyatından sonra şu belirtiler yaşanabilir;

 • Burun tıkanıklığı
 • Ağızdan kan gelmesi
 • Horlama
 • Öksürük
 • Ses değişikliği

Источник: //selmasultan.com/geniz-eti-ameliyati-fiyatlari-nedir-geniz-eti-ameliyati-sonrasi-beslenme

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..