Geniz Eti Büyümesi Birçok Hastalığı Davet Ediyor!

içerik

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Geniz Eti Büyümesi Birçok Hastalığı Davet Ediyor!

Geniz eti, çok yaygın olan bir çocuk hastalığıdır. Geniz eti diğer bir ismi ile adenoidler bebekleri ve çocukları hasta olmaktan koruyan, süngerimsi dokuya verilen isimdir.

Geniz eti aynı bademcik gibi, zararlı olan bakteri ve virüsleri yakalar ve bağışıklık sistemini uyarıp, vücudun sağlıklı kalmasını sağlar. Geniz eti ek olarak vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olan antikorları da içermektedir.

Çocuklar büyüdükçe vücuda zararlı olabilecek tüm etkenler ile savaşmak için başka yollar gelişir. Bu sebep ile geniz et, 5 yaşından sonra küçülmeye ve git gide işlevini kaybetmeye başlar. Geniz eti ergenlikten sonra ise tamamen kaybolur.

Burun etleri ise burnun giriş kısmında bulunur ve burun için oldukça faydalı organlardır. Genellikle geniz eti ile karıştırılmaktadır. Burun eti ve geniz eti tamamen birbirinden farklı yapılardır.

Geniz eti nerede bulunur ve nasıl görünür?

Geniz eti burun boşluklarının arka kısımlarında ve ağız çatısının üzerinde yer almaktadır. (nazofarenks bölgesinde Geniz etinin süngerimsi bir yapısı bulunur. Geniz eti hastalar tarafından veya hekimler tarafından muayene ile görülemez. Endoskopik burun içi muayeneler ile görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi araçlar ile de değerlendirme yapılabilir.

Oluşum nedenleri

Geniz bölgesindeki mukozaların altında, burundan gelen mikroplar ile mücadele etmekte olan birçok lenfoid bulunur. Bu lenfoidlere mikroorganizmalar temas ettiği zaman lenfoidler büyümeye başlar. Git gide büyüyerek geniz etlerini oluşturmaktadır.

Çocuklarda Diyatez

Çocuklar doğdukları zaman ilk bir ay ciltleri yeni çevreye adaptasyon olmaya çalışır. Tozlar, mikroplar vb. bebeklerin ciltlerinde döküntülere sebep olabilir. Yanakları kızarabilir veya ciltlerinde küçük yaralar oluşabilir.

Böyle durumlarda anneler çok dikkat etmelidir. Bebekler banyo yaparken papatya suyu eklenmeli ve antialerjik bebek kozmetikleri kullanılmalıdır. Bazı gıdalar da bebeklere alerji yapabilmektedir.

Diyatez, bebeklerin belirli bozukluklara karşı yatkınlığı olarak tanımlanmaktadır. Diyatez kalıtım ile geçebilmektedir. Herhangi bir hastalık veya yaralanma sonucu da ortaya çıkabilir.

Gebelikte sürekli olarak kusmak, annede bulaşıcı hastalık olması, gebelik döneminde çok fazla ilaç içilmesi, düzenli olarak yemek yenmemesi, kötü alışkanlıkların bulunması, hipoksi vb. de diyateze neden olabilir.

Vitamin eksikliği

Vitamin eksikliğinin en önemli etkisi çocukta büyüme ve gelişme geriliğinin olmasıdır. Vitamin eksikliğinin birden fazla belirtisi vardır.

Bunlar; enfeksiyonlar, ishal, saçlı deride pullanma olması, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümeleri, kalp hastalıkları, yorgunluk, davranış bozukluğu, eklem bölgelerinde oluşan şişlikler, unutkanlık vb. olarak sayılabilir. Özellikle çocuklar büyüme ve gelişme dönemlerinde tek taraflı olarak beslenmemelidir.

Beslenme durumlarının analiz edilmesi gerekir. Vitaminler büyüme ve gelişme dönemleri için yaşamsal bir değere sahiptir. Bilinçsiz vitamin kullanımları da kişiye zarar verir.

Diğer Notlar:  Çocuklarda Ameliyatsız Geniz Eti Tedavisi

Kronik enfeksiyonlar

Kronik enfeksiyon görülen çocuklarda beklenmeyen sorunlar olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlara yol açan birçok neden vardır. Kronik enfeksiyonlar immün sistemin bozulmasına yol açar. Kronik enfeksiyonlar çocuklarda geniz etinin büyümesine yol açar.

Allerjik yatkınlık

Geniz eti ve bademcik her çocuk ve erişkinde normal olarak bulunan yapılardır. Bu yapılarda bağışıklık sisteminin hücreleri bulunur. Geniz eti enfeksiyon geçirildiği zaman savunma kapasitesini daha da arttırmak için büyür. Çocuğun alerjik olması da geniz etinin büyümesini arttırmaktadır.

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ameliyatlardan önce alerjik nezle yönünden incelemeler yapılmalıdır. Sık sık hapşırma, burun kaşınması, geniz akıntısı ve alerji gibi bulgular olan çocuklar detaylı olarak incelenmelidir.

Alerjik nezle sebebi ile olan geniz akıntısı, geniz etinin büyümesine ve buna bağlı olarak burnun tıkanmasına neden olabilir.

Diğer sebepler

Anne ve babaların çocuklarının yanlarında sigara içmeleri, alerji, mikroorganizmalara maruz kalmak, kalabalık ortamlarda yaşamak, genetik yatkınlık geniz etinin büyümesini sağlayan diğer sebeplerden bazılarıdır.

Geniz eti büyüdüğü zaman çocuklarda belirli belirtiler vermektedir.

Bu belirtilerden bazıları şunlardır: Çocuğun burundan nefes almada güçlük çekmesi, sürekli olarak ağızdan nefes alması (ağzı açık olarak uyuması), diş eti hastalıklarının olması, ağız kokusunun olması, altına idrar kaçırma, sırt üstü yatarken zorlanması ve yana doğru yatırılınca rahat uyuması, burnu tıkalı gibi genizden konuşması, nefes aldığı zaman hırıltılı bir ses çıkarması, uykusu sırasında horlaması, uykusu sırasında bir kaç saniye süre ile nefesini tutması (uyku apnesi), iştahsız olması ve gelişme geriliğinin bulunmasıdır. Ayrıca çocuğun boyun bölgesinde bezeler oluşabilir. Büyük olan geniz eti orta kulağın havalanmasını bozar. Böylece sürekli olarak tekrar eden orta kulak enfeksiyona yol açar.

Bazen orta kulakta sıvı birikmesine sebep olur ve bunun sonucunda işitme kaybı olur. Bu olaya da seröz otit adı verilir. Çocukların gece altını ıslatmasının bir nedeni de geniz etine bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Geniz etine sahip olan çocuklar gerektiğinden farklı sese sahip olur. Boğuk bir ses tonu ile konuşurlar.

Herhangi bir üst solunum yolu rahatsızlığı olmayan çocukların, geceleri burunları tıkalı oluyor ise ve geceleri horlama yaşıyorlarsa geniz etine sahip oldukları düşünülebilir. Bademcik ve geniz etleri gerektiğinden büyük olan çocuklar, sadece küçük lokmalar ile ve yumuşak gıdalarla beslenirler, bu durumda da çocukların yeme alışkanlıkları ve düzenleri bozulur. Buda iştahsızlığa neden olur.

Diğer bir etki olarak çocukların kan değerlerinde bozulmaya neden olur.

Geniz eti doğumsal olarak her kişide vardır fakat büyüklüğü kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Doğumdan sonra, okul öncesinde çocuklarda geniz eti problemleri daha sık olarak görülür. Geniz eti büyümeleri de bu dönemlerde artmaktadır. Ergenlik dönemlerinde ise bu problemler azalır. Geniz eti büyümesinin tanısının konabilmesi için endoskopik muayeneler yapılır.

Geniz eti büyümesinde ilk olarak antibiyotik ile tedavi veya alerji ilaçları ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce ilk olarak hastalığa neden olan mikrobun tipi belirlenir. Eğer geniz etinde iltihap yok ise çocuğun durumu ve şikayetlerine göre iyileşme süresi değişebilir.

Çocuklarda geniz etinin belli bir miktarda büyümesi normal olarak karşılanır.

Diğer Notlar:  Modern Yöntemlerle Geniz Eti Alınması

Böyle durumlarda geniz eti zaman ile kendiliğinden küçülür.

Fakat çocukta nefes almada güçlük, uyku apnesi, sürekli olarak oluşan geniz eti iltihabı, konuşma bozukluğu olduğu durumlarda ise iltihap geçtikten sonra da büyümenin devam etmesi halinde zaman kaybetmeden ameliyat yapılmalıdır.

Şikayetler git gide yoğunlaşıyor ve çocuk için hayati risk taşıyor ise 2 yaşından önce de ameliyat yapılabilir. Geniz eti alındıktan sonra çocuklar çok sık hasta olmaz, çünkü geniz eti gibi görev yapan başka dokular da vardır. Bu dokular geniz etinin yaptığı fonksiyonları yapabilir.

Geniz eti, enfeksiyonlara yol açtığı gibi büyüklüklerine bağlı olarak bazı sorunlara da yol açar. Geniz etinin büyük olması en önce burun tıkanıklığı yapar. Burun tıkanıklığı olan hastalarda ağzı açık olarak uyuma ve horlama görülür.

Burunlar, solunan havadaki ısıyı ve nemi ayarlayarak, kişiye zararlı olan partikülleri tutmaya yardımcı olur. Bu sebep ile ağızdan soluk alıp veren kişiler bazı solunum yolu problemine sebep olur.

Orta kulakta havalanma bozukluğu ve kulakta işitme kaybı, iletişim bozukluğuna da sebep olur. İşitme kaybını bazen anne ve babalar farkedemez. Çocukların çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozuklukları görülebilir.

Geniz akıntısı nedeni ile farenjit adı verilen boğaz iltihabı, öksürük, alt solunum yolu problemlerine de yol açar. Ayrıca baş ağrısı, sinüzit de yapar. Oluşan yüz ifadesi nedeni ile adenoid yüz görüntüsüne neden olur.

Sonuçlar (komplikasyonlar)

Geniz eti büyüdüğü zaman kişilerin solunumu ciddi derece de etkilenebilir. Hatta bazı durumlarda soluk alıp vermesi engellenir.

Eğer geniz eti büyümesi bu derecelere ulaştıysa hiç zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Geniz eti büyümesinin tedavisi cerrahidir.

Cerrahi teknikler ile geniz eti alınmadığı zaman ciddi komplikasyonlara yol açar. Genel anestezi altında geniz eti alınır. Böylece kişi rahatlar.

Adenoidit (geniz eti iltihabı) nedir?

Adenoidler bademcikler ile beraber vücudu mikroplara karşı korumaktadır. Bademcikler ağzın içerisinde çıplak göz ile görülebilir. Adenoidler yani geniz eti üst solunum yolunun arka tarafında yer aldığı için sadece yardımcı ekipmanlar kullanılarak görüntülenir. Adenoidit, geniz etinin iltihabına denir.

Küçük yaştaki çocuklarda savunma sistemine katkı sağlar. Fakat ilerleyen yaşlarda savunma mekanizmaları güçlendiği için herhangi bir etki göstermezler. Adenoidler mikroplara karşı savaştıkları zaman bazen enfeksiyonlar ile karşılaşabilirler. Bu durumlar olduğu zaman adenoid dokuları şişer ve iltihaplanır.

Çocuklar da çok sık görülen bu olay, erişkinlerde nadir de olsa görülmektedir.

Adenoidit Belirtileri

Adenoid iltihapları, enfeksiyonların şiddetine bağlı olarak değişik belirtiler gösterebilir.

Başlıca adenoidit belirtileri; boğaz ağrılarının olması, burun tıkanıklığının yaşanması veya kişinin iltihaplı burun akıntısı yaşaması, kulak çınlaması, kişinin kulak ağrısı çekmesi, boğazda şişlik olması, çocuğun yoksunluk çekmesi, akademik olarak başarısız olması, biraz yükselen vücut ısısı, uyurken horlaması, uyku apnesi, kişinin burnundan konuşması ve ağızdan nefes almasıdır.

Adenoid iltihaplarına karşı antibiyotik tedavileri yapılmaktadır. Doktor kontrolünde yapılması gereken bu tedaviler hastalığın geçmesine yardımcı olur. Çocuklarda akut adenoidit de ise kulaklarında şiddetli olarak ağrı olur. Nazofarenksden mukopürülan akıntı gelir ve vücut ısısında bir artış görülür.

Diğer Notlar:  Bademcik İltihabı: Kızarık Ve Şişlik Sebebi

Adenoidit diğer bir ismi ile adenoid iltihaplanmalarında kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

Önlemler

Çocukların sağlıklı bir şekilde nefes alabilmesini sağlamak amacı ile burun damarlarını daraltıcı ilaçlar kullanılabilir. Adenoid iltihaplarına genellikle antibiyotik tedavisi yapılır.

Bu tedavi doktor kontrolünde ve düzenli olarak yapıldığı zaman etkisini göstermektedir. Ancak iltihaplanmalar sürekli olarak tekrar ettikleri zaman cerrahi tekniklere başvurmak gerekir.

Bu cerrahi tekniğe ise adenoidektomi denir.

Adenoid dokusu cerrahi yöntemler ile çıkarılır. Adenoidit de çocuklar sigara dumanından uzak tutulmalı ve burnu tuzlu su ile yıkanmalıdır. Geniz eti ileri derecelerde büyüdüğü zaman, geniz bölgesinde daralma meydana gelir.

Bu durumda kişide ağzı açık uyuma, salya akıtma, sıkça kulak enfeksiyonu geçirme, dişlerinde çarpıklaşma ve erken çürümeye yol açabilir. Bu şikayetleri olan hastaların geniz etinin alınması gerekir.

Büyüyen geniz eti 2 yaşından itibaren alınabilir.

Geniz eti alınan çocuklar, daha rahat uyur, daha kaliteli nefes alır, ağız ve yüz gelişimi düzelir, dişleri daha düzgün çıkar ve dişlerinde çürüme meydana gelmez. Vücutları da daha iyi gelişir. Kulaklarında sıvı birikmez. Okul başarıları da daha yüksek olur.

Geniz eti ameliyatı yaklaşık olarak 15 dk süren kolay bir operasyondur. İşlem çocuğun ağzının içinden girilerek yapılır. Geniz eti ameliyatı yaparken hastaya genel anestezi verilir. İşlem ameliyathanede yapılmaktadır. Ameliyat için deride görünen bir kesi yapılmaz.

Çocukta alerji sorunu var ise ameliyat iki yaşından küçük çocuğa yapıldıysa büyüme riski olabilir. Fakat ameliyat ile beraber çocuğa alerji tedavisi de yapıldığı zaman büyüme gerçekleşmez. Ameliyat sonrası çocuklar yumuşak gıdalar tüketmelidir.

İkinci gün yumuşak gıdalar ile beraber yumuşak sebze, makarna ve pilav yiyebilir. Üçüncü günden itibaren ise boğazı tahriş edebilecek sert gıdaların haricindeki normal besinlerden tüketebilir. Ameliyatın ertesi günü çok sıcak olmayan banyo yapabilir.

Ameliyattan bir hafta sonra çocuklar okula gidebilir.

Çocuklar ameliyat oldukları günün gecesinde rahat uyulur. Ameliyat bölgesinin tam olarak iyileşmesi ve çocuğun rahatlaması 1 veya 2 haftayı alır. Bu konuda dikkatli özen gösterildiği zaman daha kolay iyileşme görülür.

Источник: https://trkbb.com/geniz-eti/cocuklarda-buyumesi-belirtileri.html

Geniz Eti (Adenoid) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Geniz Eti Büyümesi Birçok Hastalığı Davet Ediyor!

Geniz eti, halk arasında sürekli duyduğumuz bir tabirdir.

Genellikle nefes almada güçlük çekenler ya da ağzı açık şekilde uyuyanlar daha doktora gitmeden kendilerine geniz eti teşhisi koyarlar.

Birazdan sizlere ayrıntılı bir şekilde vereceğimiz geniz eti belirtilerinin arasında gerçekten de nefes alma güçlüğü ilk sırada yer alır. Peki, nedir bu geniz eti sorunu?

Geniz eti, aslında herkeste olan bir yapıdır. Bilimsel adı adenoid olan geniz eti, burnun arka kısmında, geniz (nazofarenks) adı verilen bölgede bulunan bir lenf dokusudur. Bademciklerle aynı görevi üstlenir. Yani dışarıdan gelen her türlü virüs, bakteri ve zararlı partikülleri tutarak, alt solunum yollarına gitmesini sağlar.

Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Sağlığımız için son derece önemli bir işlevi olan geniz eti, aynı zamanda vücuda giren mikropları yakalayarak, hücrelerimizin bunlarla savaşmasına yardımcı olur.

Biz bu yazımızda geniz eti oluşumuna nelerin yol açtığından, tetikleyen unsurlardan, belirtilerinden ve en önemlisi tedavi şeklinden bahsetmeye çalıştık.

Bilgihanem okurları için hazırladığımız makalede, geniz eti sorunu hakkında aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını bulacağınızı düşünüyoruz.

Geniz Eti (Adenoid) Nedir?

Öncelikle geniz etinin ne olduğu hakkında kısa bir bilgi verelim. Az önce de belirttiğimiz gibi geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında, ağız çatısının üzerinde yani nazofarenks bölgesinde yer alan lenfoid yapıda bir dokudur. Esas görevi; ağız yoluyla vücuda giren virüs, bakteri gibi partikülleri tutarak, alt solunum yollarına iletilmesini önlemektir.

Geniz eti, sağlıklı olan her bireyde bulunur. Bizim aslında üzerinde durduğumuz ve anlattığımız konu geniz eti büyümesidir. Yani geniz eti büyümesinin sebeplerini ve büyüdüğü zaman ilk nasıl belirtilerin ortaya çıktığını anlatacağız. Gerek anatomik yapı gerekse çevresel faktörler geniz etinin büyümesine yol açabilir.

Geniz etinin hücresel özellikleri bademciklerle hemen hemen aynıdır. Sadece yapıları farklılık arz eder. Geniz eti bir kılıf içerisine sarılı değildir, bir üzüm veya muz salkımına benzetilir.

Doğumdan itibaren var olan bu yapı, normalde 8 yaşına kadar büyüme gösterir. Ancak büyüme hızı artarsa, ortaya geniz eti büyümesi sorunu çıkar ki bu da kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir.

Geniz eti mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Geniz Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Bilimsel araştırmalar geniz eti büyümesinin birçok sebebinin olduğunu söylüyor.

Bunların bazıları yapılan yanlış davranışlar, kötü yaşam koşulları gibi çevresel faktörler olurken, bazıları bizim elimizde olmadan ortaya çıkan genetik yatkınlık durumudur.

Eğer kişinin anatomisi geniz etinin büyümesine elveriyorsa bu durumda önleme veya sebep arama gibi bir durumdan söz edilemez. Sadece tedaviye odaklanılmalıdır.

Diğer sebepler arasında ise; kirli hava koşulları, sigara içmek veya sigara içilen yerdeki havayı solumak, alerjen açısından zengin ortamlarda bulunmak gibi faktörler yer almaktadır.

Geniz etinin görevi vücuda giren zararlı mikroorganizmaları tutmak olduğundan, saydığımız bu durumlarda vücut sürekli savaş halindedir. Bu zararlıları tutmaya çalışırken zaman içerisinde şişme yapacaktır.

Geniz eti dokusunda meydana gelen şişme bazı kişilerde kendi kendine düzelirken, bazılarında cerrahi operasyon gerektirir.

Aşırı sigara içen insanlarda çok sık karşılaşılan bu durum çiçek tozlarının çok olduğu veya egzoz dumanı gibi zararlılara sürekli maruz kalan insanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Çünkü bu kişilerde de geniz eti sürekli bir süzme ve dışarıdan gelen partikülleri tutma görevi gördüğünden, zaman içerisinde büyüme gösterecektir.

Bunların dışında, çok sık boğaz enfeksiyonu geçiren çocuklarda savunma hücrelerinin artış göstermesi geniz etinde büyümeye sebep olmaktadır.

Geniz Etinin Belirtileri Nelerdir?

Birçok hastalığı beraberinde getiren geniz etinin belirtileri çok net ve kolay anlaşılır. Genellikle bu soruna muzdarip olan kişiler kendi teşhislerini yine kendileri koyarlar. Geniz etinde büyüme olduğu zaman burun tıkanıklığı başlar, nefes almak güçleşir, hatta aşırı büyümüş geniz eti uyku sırasında nefesin durmasına yol açabilir.

Bu tip vakalarda zamanla uykusuzluğun verdiği huzursuzluk baş gösterir. Uykusu defalarca bölünen ve verimli bir şekilde uyuyamayan kişide zaman içerisinde sinirlilik, halsizlik, stres, sürekli yorgun hissetme gibi durumlar oluşur.

Yine aynı sebepler yatakta sık sık yer değiştirmeye ve boyunda ağrılara sebep olabilir. Özellikle çocuklarda gece huzursuzluğu, sık uyanma,idrar kaçırma en sık rastlanan belirtilerdendir. Yemek yerken ağız kapalı ve burundan nefes almak neredeyse imkansız olduğundan yenilen yemekten ze alınmaz. Bir süre sonra da iştahsızlık başlar.

Tedaviye başlanmaz ve şikayetler aynı ölçüde devam ederse daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Örneğin kulak ve sinüslerde düzelmeyen ve tekrarlayan iltihaplanmalar oluşur.

Kulaklarda tıkanıklık, orta kulak iltihabı, aşırı horlama, uyurken ağızdan salya gelmesi, gece başlayan gıcık tarzı öksürük geniz etinin en sık karşılaşılan belirtileri arasında sayılmaktadır.

Geniz Eti Büyümesi Nasıl Önlenir?

Geniz etinin ortalama 8 yaşına kadar büyüdüğünden bahsetmiştik. Daha sonra bu büyüme durur. Fakat bazı durumlarda devam eder ve beraberinde bademciklerde de büyümeye sebep olur. Geniz etinin büyümemesi için ne yapılmalı sorusuna sanırım verilecek ilk cevap sigara içmemek olacaktır. Çünkü en çok sigara içen insanlarda oluştuğu biliniyor.

Bunun haricinde, geniz eti nedenleri başlığı altında sıraladığımız kirli hava koşullarında çok fazla durmamak, eğer zararlı gazların bulunduğu bir ortamda çalışılıyorsa maske takmak alınabilecek önlemler arasında sayılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak da geniz etinin temizlenmesini sağladığından, önleme yöntemleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Geniz Eti Nasıl Teşhis Edilir?

Geniz eti tanısında genellikle röntgen çekme veya endoskopi yöntemi kullanılır. Endoskopla kamera yardımıyla geniz eti büyümesi daha net bir şekilde fark edilir.

Geniz etinin kapladığı alanın büyüklüğüne göre tedavi yöntemi belirlenir.

Eğer nazofarenks alanın %50'sinden daha az bir alanı kapsıyorsa ameliyat ertelenebilir, daha fazla bir yeri kaplıyorsa o zaman cerrahi müdahale zorunlu görülür.

Geniz Etinin Tedavisi Nedir?

Geniz etinin tedavisinde öncelikle doğal yöntemlerden bahsedelim. Sadece büyüme vakalarına maruz kalanlar değil, sağlıklı bireyler de söyleyeceğimiz bu yöntemi yaparak bir şekilde hastalığı önlemiş ve tedavi etmiş olacaklardır.

Tuzlu su ile burun ve geniz yıkanması, geniz etine yapışan yabancı partiküllerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bunu haftada 1-2 defa yaptığınız takdirde burun tıkanıklığınız da büyük ölçüde azalacaktır.

Burun tıkanıklığını açmak için şu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Geniz kısmına endoskopla yapılan tanı koyma şeklinde, genelde büyüme oranı yüzde (%) ile ifade edilir. Eğer bu oran çok fazla ve nefes almayı güçleştirecek düzeye gelmişse doktor ameliyat önerecektir.

Ameliyat haricinde radrofrekans ve plasma yöntemiyle kanamasız bir şekilde tedavi sağlanabilir.

Büyüme daha az seviyedeyse kortizonlu ilaçlar veya spreylerle %10 oranında azaltılabilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geniz eti ameliyatı basit bir operasyondur, hastanede kalmayı gerektirmez. Yaklaşık 8 – 10 dakika sürer. Genellikle ağız içerisine gönderilen ayna ve endoskopla muayene edilir.

Uygun tetkike karar verilir. En sık kullanılan yöntem küret adı verilen keskin aletlerin kullanılmasıdır. Ağız yoluyla içeri sokulan küret ile geniz eti kazınarak alınır veya küçültülür.

Diğer yöntem ısı enerjisi verilerek geniz eti dokusunun alınmasıdır. Tıpkı elektrik süpürgesi mantığı ile geniz eti dokusundaki fazlalıklar emilerek temizlenir.

Günümüzde çok fazla kullanılmayan bir diğer yöntem giyotin benzeri bir aletle geniz etinin kesilmesidir.

Yine geniz etinde yara yaptığı için çok fazla tercih edilmeyen lazer yöntemi de geniz eti ameliyatı teknikleri arasında yer almaktadır.

Geniz Etinin Alınması Gereken Durumlar Nelerdir?

Geniz eti ameliyatına adenoidektomi adı verilir. Adenoidektominin gerekli olduğu durumlar ortaya çıktığında ise mutlaka geniz eti alınmalıdır. Geniz eti bazen tek başına alınabildiği gibi, bazı durumlarda bademciklerle birlikte alınmaktadır.

1 yaşın altındaki çocuklarda genellikle geniz eti ameliyatı önerilmez. Zaten bu yaşın altında geniz etinde burnu tıkayacak kadar büyüme olmamaktadır. Fakat bazı durumlarda nefes almayı bile zorlaştıracak hale geldiyse, o zaman yeni doğmuş olsa bile geniz eti alınabilir. Geniz eti ameliyatının gerekli görüldüğü durumlar şunlardır;

 • Uyku apnesi.
 • Hiç bitmeyen burun tıkanıklığı.
 • Kalp yetmezliği.
 • Konuşma bozukluğu.
 • Ağız kokusu.
 • İyi veya kötü huylu tümör.
 • Diş ve çenede bozukluk olması (sürekli ağızdan nefes almak zamanla üst damak ve diş problemlerinin oluşmasına yol açar)
 • Geniz akıntısı.
 • Sürekli ağızdan nefes alma.
 • Kronik orta kulak enfeksiyonu.

Geniz Eti Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

Yukarıda saydığımız durumlar hayatı önemli ölçüde çekilmez hale getireceği için ameliyat zorunlu kılınmaktadır. Fakat bazı kişilerde geniz etinin alınması tehlidir.

Örneğin; yarık damaklı çocuklarda, damak kaslarında gevşeklik olan kişilerde geniz eti alınmaz. Çünkü geniz etinin alınması bu tür kişilerde yumuşak damak yetmezliğine yol açacaktır.

Peki, yumuşak damak yetmezliği ne demek?

Eğer geniz eti alınırsa, damağın gerisinde bir boşluk oluşur. Damak yumuşak olduğu için yeterince kapanamaz ve yenilen gıdalar genize kaçar.

Yine konuşma esnasında yumuşak damak tam kapanamayacağı için “hım hım” konuşma dediğimiz, net olmayan bir konuşma tarzı meydana gelir.

Down sendromu olan bireylerde eklemler gevşek olduğu için, onlarda da geniz eti ameliyatı çok mecbur kalmadıkla önerilmemektedir.

Geniz Eti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi geniz eti ameliyatında da elbette istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Çok nadiren ameliyat sonrasında kanama meydana gelebilir, boyun kaslarında ağrı veya kasılma olabilir, yumuşak damak yetmezliği oluşabilir.

Bu durum bazı vakalarda 3 aydan uzun sürerse kalıcı hale gelir. Geniz bölgesinde daralma meydana gelebilir. Hastanın konuşma şeklinde ciddi anlamda değişiklik olabilir.

Saydığımız bu durumların çok nadiren görüldüğünün, ancak olasılıklar içerisinde yer aldığının altını özellikle çizelim.

Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Vakaların genelinde geniz ameliyatı sonrasında; boğazda hafif ağrı ve yutkunma güçlüğü meydana gelir. Bunlar endişelenilmemesi gereken yan etkilerdir. Genellikle birkaç gün, en geç bir hafta içerisinde tamamen yok olacaktır. Ameliyat sonrasında bir hafta kadar dışarı çıkmamaya, temiz bir ortamda bulunmaya, asitli, sıcak ve baharatlı gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Geniz eti konusunda en çok sorulan ve merak edilen konulardan biri de, büyümenin tekrarlayıp tekrarlamayacağı. Evet, geniz eti bir kez alınsa bile tekrar büyüyebilir. Büyüme oranı erken yaşlarda daha hızlı ve sık olur.

Geniz eti büyümesinin yaşla ters orantılı olduğu biliniyor. Yani yaş ilerledikçe geniz eti küçülür veya büyümesi durur. Bu yüzden erken yaşlarda yapılan ameliyatlarda, geniz eti bir süre sonra yeniden eski haline ulaşacak kadar büyüyecektir.

Hatta çocukluk çağı ameliyatları arasında başı çektiği bilinmektedir.

Geniz Eti için Bitkisel Çözümler

Geniz eti be bademcik sorunları için ilk önerilen ebegümeci bitkisidir. Ebegümecinin yaprakları pişirilerek yenebildiği gibi kaynatılarak suyu veya çayı da içilebilir. Çok sıcak şekilde içmek kusma etkisi yaptığından çok fazla önerilmemektedir.

Geniz etine faydalı olan bir diğer şifalı bitki ise adaçayı bitkidir. Adaçayını kaynattıktan sonra soğutun ve gargara yapın. Günde 1-2 fincanı geçmeyecek kadar içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde de geniz etinde fark edilir derecede küçülme olacaktır.

Источник: https://bilgihanem.com/geniz-eti-adenoid-nedir/

Geniz eti sorunları mutlaka tedavi edilmeli

Geniz Eti Büyümesi Birçok Hastalığı Davet Ediyor!

Medistate Kavacık Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Rauf Tahamiler “Tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi çocuklarda horlama, ağız açık uyuma, alt-üst çene oranının bozulması, yüzde asimetri, büyüme geriliği, işitme kaybı, çok zor iyileşen sinüzit atakları ve tedaviye dirençli orta kulak iltihaplarına yol açabiliyor.

Ayrıca geniz eti problemi özellikle çocuklar için, ağız, diş, boğaz enfeksiyonlarına neden olduğu için de önem taşıyor. '' diyor ve ne tür problemler ortaya çıkabileceğini bizlerle paylaşıyor…

Geniz eti sorunları neden oluyor?

Geçirilen enfeksiyonlar ve var olan alerjiler, burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir doku olan geniz etinin büyümesine neden olur. Arka arkaya geçirilen enfeksiyonlar ve alerji atakları sonrasında geniz bölgesini tamamen kaplar.

Geniz etinin yarattığı en büyük sorunlardan biri yüzde asimetri oluşmasıdır. Eğer çocukta sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi ya da iltihabı varsa, geniz etinin alınması gerekebilir.

Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmaz; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilir.

Geniz eti sorunlarının belirtileri…

Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebiliyor. Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçının oluşması geniz etine işaret edebilir:

 • Burundan nefes almakta güçlük
 • Sürekli ağızdan nefes alma
 • Burun tıkalı gibi genizden konuşma
 • Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması
 • Uyku sırasında horlama
 • Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)
 • İştahsızlık ve gelişme geriliği

Ameliyat ne zaman gerekli?

İltihaplı geniz eti, öncelikle antibiyotiklerle ya da alerji ilaçlarıyla tedavi edilmeye çalışılır. Eğer geniz eti iltihaplı değilse çocuğun durumu ve şikayetlerine göre bir süre beklenebilir. Çünkü çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla çocuğun geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Ancak çocukta nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi şikayetler varsa, ve bu sorunlar iltihap dönemi geçtikten sonra da devam ediyorsa beklenmeden ameliyat yapılabilir. Şikayetler yoğunlaşıp hayati risk oluşursa üç yaşın öncesinde de ameliyat yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler oluyor?

Yaklaşık 15 dakika süren son derece kolay bir operasyon. İşlem ağzın içinden girilerek genel anestezi altında yapılıyor. Ameliyathane ortamında ve anestezi uzmanlarının takibinde işlem tamamlanıyor. Geniz eti ameliyatı için, deride bir kesi yapılmasına gerek olmuyor.

Ameliyat sonrasında büyümenin olacağına dair düşünce de son derece yanlış. Ancak, çocukta alerji sorunu varsa ya da ameliyat üç yaşından önce yapıldıysa büyüme riski oluşabiliyor. Ama ameliyatla birlikte çocuğa alerji tedavisi yapılır ve enfeksiyonlara karşı çocuk korunursa geniz etinin büyümesini önlemek mümkün oluyor.

Geniz etinin çocukluk çağında alınmasının sakıncalı olduğu ile ilgili düşünce de tamamen bir şehir efsanesi.

Geniz eti ameliyatından sonra nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Ameliyat sonrasında gündelik hayat içinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında beslenme kuralları geliyor.

Ameliyat günü çocuğun su, süt, narenciye olmayan meyve suları, muhallebi, puding, yoğurt, dondurma, sütle yumuşatılmış patates püresi gibi sulu ve yumuşak gıdalar alması gerekiyor.

Ameliyatı takip eden gün yumuşak gıdalara ek olarak yumuşak sebze yemekleri, makarna, pilav yiyebiliyor. Üçüncü günden itibaren ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi boğazı tahriş edebilecek sert gıdalar hariç normal beslenmesine geçebiliyor.

Ameliyatın ertesi günü çok sıcak ve uzun süreli olmamak koşuluyla çocuğunuz banyo da yapabilir. Okula göndermek için ameliyattan sonra 3-7 gün beklemekte yarar var. Buna hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz. Çocuğun spor yapabilmesi için yine bir hafta beklemek doğru olur.

Bazı çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde uykuda fark edilir bir solunum rahatlaması oluyor.

Bazı çocuklarda ise genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve belirgin olmayabiliyor; çocuğunuz hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan solunuma devam edebiliyor.

Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için bir-iki hafta geçmesi gerekiyor. Bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam edebiliyor; bunu fark ettiğinizde burnundan nefes almasını ona hatırlatmalısınız.

Yetişkinler de bu sorunu yaşar mı?

Geniz eti yetişkinler için de son derece önemli ve yaşam kalitesini düşüren bir sorun. Geniz eti sekiz yaşına kadar büyümeye devam ediyor ve bütün yolu tıkıyor, sekiz yaşından sonra büyüme duruyor. 13 yaşından sonra da ergenlik dönemi ile birlikte oransal olarak geri kalıyor.

Bu durumda küçük kaldığı için çok fazla rahatsızlık vermediği için ameliyat gereksinimi doğmuyor. Ancak ileriki yaşlarda yine hayat kalitesini düşürecek oranda sorun yaratabiliyor. Burun tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuran erişkinlerin yüzde 20’sinde geniz eti tespit ediliyor.

Bu durumlarda da ameliyatla çözüme ulaşılıyor.

Bademcik (Tonsil) ve Geniz Eti (Adenoid) ameliyatı

Bademcikler ve geniz eti vücudumuzun birer savunma mekanizması olmalarına rağmen çeşitli durumlarda vücuda zararlı etkileri bulunabilmektedir. Bu gibi hallerde geniz eti ve bademciklerin çıkartılması problemi ortadan kaldırır. Geniz eti ve bademciğin çıkartılması vücudun bağışıklık sisteminde bir zayıflamaya neden olmamaktadır.

Bademcik ve geniz etinin ameliyatla çıkarılmasına çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunlardan en sık görülenleri şunlardır.

 • Tekrarlayan tonsillit atakları (yılda 5’ten, birbirini takip eden 2 yılda her yıl 3’ten fazla)
 • Tonsillit atağına eşlik eden romatizmal kalp hastalığı
 • Bademcikler çevresinde apse gelişmiş olması
 • Özellikle çocuklarda geniz eti ve bademcik büyümesine bağlı solunum problemleri( çocuğun sürekli ağız solunumu yapması, uyurken horlama, nefes almada güçlük)
 • Kronik tonsillit (bademcik kaynaklı dirençli boğaz ağrısı)
 • Tıkayıcı uyku apnesi sendromu
 • Bademciklerde büyüme nedeniyle özellikle çocuklarda beslenme problemleri.
 • Gelişme geriliği
 • Tekrarlayan ya da tedaviye cevap vermeyen sinüzit
 • Sık orta kulak iltihabı
 • Tedaviye dirençli orta kulakta sıvı birikmesi (kulağa tüp takılması ameliyatı ile beraber)
 • Bademcikte tümör şüphesi olması.

Bademcik ve geniz eti ameliyatının süresi anestezi uygulanması ve uyanmayla birlikte yaklaşık 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1023809-geniz-eti-sorunlari-mutlaka-tedavi-edilmeli

Geniz eti büyümesi birçok hastalığı davet ediyor

Geniz Eti Büyümesi Birçok Hastalığı Davet Ediyor!

Özellikle sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda görülen geniz eti büyümesi ciddiye alınması gereken önemli bir sorun.

Zira bu durum, burun tıkanıklığından gelişme geriliği ve uyku bozukluklarına kadar birçok hastalık için zemin oluşturuyor. Acıbadem Ankara Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Ali Titiz, çocuklardaki uzamış burun tıkanıklığının ve buna bağlı gelişen sorunların araştırılması ve geniz eti büyümesi tespit edilirse de mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Burun boşluğunun arka kısmında yer alan geniz eti aslında vücudu enfeksiyonlara karşı savunmakla görevli yapılardan biri. Doğal olarak tüm çocuklarda bulunuyor.

Genellikle 5 yaşından sora küçülmeye başlıyor ve ergenlik yıllarına ulaştığında çoğunlukla ortadan kaybolduğu görülüyor.

Ancak herhangi bir enfeksiyon durumunda iltihaplanarak reaksiyonel olarak şişmesiyle burnun geniz (nazofarenks) bölümüne açıldığı bölgeyi kapatıyor ve burun tıkanıklığına neden oluyor. Böylelikle çocukların yaşam kalitesini bozan bir dizi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, ağızdan soluma, genizden konuşma, horlama, hırıltılı soluma, ağız kuruluğu, geçmeyen burun akıntısı geniz eti iltihabı ve büyümesinin en önemli belirtileri arasında sıralanıyor.

Ancak geniz eti büyümesiyle birlikte çocuklarda bunlara bağlı olarak iştahsızlık, uyku bozuklukları, uykuda kısa süreli solunum durması, uykudan sıçrayarak uyanma, sık yineleyen sinüzit ve orta kulak iltihapları gibi yaşam kalitesini etkileyen problemlere neden olabiliyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz, uzun dönemde orta kulakta sıvı birikimine neden olması ile işitme kayıpları ve kronik kulak zarı hastalıkları, büyüme gelişme geriliği veya yüz kemikleri gelişiminde gelişim bozukluğu gibi çok daha ciddi sonuçlar yaratabileceğini söylüyor.

Dolayısıyla bu belirti ve bulgulardan biri veya bir kaçı ile karşılaşılmışsa mutlaka bir KBB hekimine başvurulması gerektiğinin altını çiziyor.

En önemli faktörlerden biri ebeveynlerin sigara içmesi

Geniz eti büyüklüğünün görülme sıklığı için belli bir yüzde vermek mümkün olamıyor. Anne babanın sigara içmesi, kreş ortamları gibi çocuğun enfekte bireylerle yakın temasta olabileceği alanların varlığı veya var olan üst solunum yolu enfeksiyonlarının yetersiz veya tedavisiz bırakılması geniz eti büyümesini etkileyen en önemli faktörler arasında sıralanıyor.

Önce medikal tedavi uygulanıyor

Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında bademciklerin gösterdiği reaksiyon sonucu geniz etinin iltihaplanarak boyutunun büyümesine neden oluyor.

Bu durumda öncelikle medikal tedavi ile enfeksiyon baskılanarak boyutunun küçülmesi amaçlanıyor. Bu sayede yapılan müdahale ile enfeksiyon baskılanıyor ve boyutu da küçülüyor.

Böylelikle çocukta görülen semptomlar da kısa sürede ortadan kalkıyor.

Ameliyat gerekiyorsa çok ertelenmemeli

Ancak özellikle sık üst solonum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda medikal tedaviye rağmen geniz eti küçülmüyor, üstelik sıkıntılar da devam ediyor.

Bu nedenle özellikle çocuklar sık enfeksiyon geçiriyorsa, uyku bozuklukları ve orta kulak hastalıkları yaşanıyorsa, beraberinde gelişme geriliği de gözleniyorsa cerrahi tedavi gündeme gelebiliyor. KBB Uzmanı Doç. Dr.

Ali Titiz, geniz etinin ısrarla medikal tedavi ile düzeltilmeye çalışılmasının da doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, “Bu sorunu çözemeyeceği gibi uzun dönem kullanılan ilaçların yaratabileceği yan etkiler de ayrı bir klinik sorun yaratabiliyor” diyor.

Bu nedenle geniz eti ameliyatının çok ertelenmeden planlanması önem taşıyor. 3 yaş üstü çocuklar ameliyat için ideal yaş grubu görülmekle birlikte özellikle kulak problemleri, büyüme gelişme geriliği ve uykuda nefes durması gibi ciddi sorunlara yol açıyorsa 1-3 yaş grubunda da ameliyat planlanabiliyor.

Aynı gün taburcu olabiliyor

Çocukların hem genel sağlığı, hem de yaşam kalitesinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen geniz eti ameliyatları (edonoidektomi) genel anestezi altında yapılıyor ve çok kısa sürede tamamlanıyor.

Günümüzdeki anestezi ve cerrahi tekniklerdeki gelişmelerle birlikte ameliyat ve sonrası kanama, enfeksiyon gelişimi gibi risklerin yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Doç. Dr.

Ali Titiz, şu bilgileri veriyor: “Tabi ki geniz eti ameliyatı bademciklerin alınması ve kulaklara ventilasyon tüpü takılması ile birlikte yapılabilir. Bu durumda ameliyat süresi yarım saatten daha uzun olabiliyor.

Ameliyat ağız içinden yapılacağı için hiçbir kesi izi olmuyor ve çocuklar aynı gün bile taburcu edilebiliyor. İki üç günlük hafif bir diyet ile çocukların günlük aktiviteleri de kısıtlanmamış oluyor.”

Yaşam kalitesi yükseliyor

Geniz eti ameliyatından sonra çocuklar boğaz ağrısını nadiren 2 – 3 saat çok hafif düzeyde hisseden, hafif bir diyet ile yaklaşık 3. veya 4. günde normal yaşamına dönen ve daha rahat soluk almaya başlayan çocukta ameliyatın olumlu etkileri görülmeye başlıyor.

İştahları düzeliyor, uyku sorunlarının ortadan kalkmasıyla birlikte gün içinde görülen huzursuzluk, ajitasyon veya okulda konsantrasyon güçlüklerinin ortandan kalkmasını sağlıyor. Doç. Dr.

Ali Titiz, geniz eti ameliyatından sonra ileride geçirilecek üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı ve şiddetinin de azalmasının sağlandığını anlatıyor.

Источник: https://kidsofcity.com/saglik/geniz-eti-buyumesi-bircok-hastaligi-davet-ediyor/

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Geniz Eti Büyümesi Birçok Hastalığı Davet Ediyor!

Geniz eti, bademcikler gibi, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında, ağız çatısı üzerinde yer alır. Burun ve ağızdan vücuda girmek isteyen zararlı mikropları engelleyerek vücudu koruyan bir sistemdir.

Geniz eti bu zararlı mikropları yakalayarak, vücudun bu  mikroplarla mücadele etmesini sağlayan yararlı antikorlar üretilmesine yardımcı olur. Yani  geniz eti üst solunum yolunun savunmasında görevlidirler. Geniz eti bademciklerle karıştırılmamalıdır.

Geniz eti çok büyük olması durumunda burun boşluğunu tıkayabilir.

Çocukların yaşı büyüdükçe, vücuduna zararlı olan maddelerle savaşmak için yeni  savunma sistemleri geliştirmeye başlar. Bunun sonucunda geniz eti, yavaş yavaş küçülmeye başlar ve işlevi de azalır. Bu küçülme genelde beş yaşından sonra başlar ve ergenlik çağına gelince tamamıyla yok olur.

Geniz etinin görevi mikroplarla savaşmada yardım etmek olduğu için, bazı durumlarda bu dokuda şişlik meydana gelebilir. Geniz eti bölgesinde mukoza altında ,  burundan gelen mikroplarla mücadele eden çok sayıda lenfoid oluşumlar bulunur.

Bazı zamanda anne babanın  çocuğun yanında sigara içmesiyle ya da alerjik durumlarda, özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma durumunda, bu lenfoid oluşumlar büyüyerek geniz etinin de büyümesini oluştururlar.

Bu şişlik kimi zaman kendiliğinden normale dönebilirken, kimi zaman da  bu şişliğe müdahale etmek gerekir. Bu durumda geniz eti büyümüş demektir. Bu durum çocuklarda çok sık karşılaşılan bir şeydir. Geniz eti büyüme gösterdiğinde bademciklerde genelde büyüme gösterir.

Çocuklarda,  eğer üst solunum yolu enfeksiyonları çok sık görülüyorsa, devamlı olarak nezle grip varsa, bademciklerde genelde hastalık varsa bu durumlarda geniz etinin büyümesine yol açar.

Geniz Etinin Belirtileri

Geniz eti olan çocuklarda en birinci belirti aşırı horlamadır. Horlama normalden farklı kesik nefes alma şeklindedir ve şiddetlidir. Horlamaya bağlı olarak, çocuklarda gece uykuda öksürük de görülebilir. Bu çocuklar,  nefes almada güçlük yaşadıkları için, ağızları açık uyurlar. Uykuya dalmada problem yaşayabilirler.

İlerleyen geniz eti büyümesinde, üst solunum yolları iyice daralırsa,   uyku apnesi denilen uykuda anlık nefessiz kalma durumları yaşanabilir. Bu ciddi anlamda bir belirtidir. Uykusunu sağlıklı alamayan çocuk da yorgunluk gözlenebilir.  Burundan düzgün nefes alamadıkları için ağızdan nefes alırlar. Konuşmadaki ses tonu bile değişiklik gösterir.

Boğaz ağrısı ve yutkunmada güçlük yaşanabilir. Boyunda bezeler gözükebilir. Ağızlarından su gelir. Çok ileri safhalarında ,  yüz ve dişlerin genel yapısında bozulmalar olabilir. Kulaklarda işitme problemleri ortaya çıkabilir. Oksijen yetersizliği yüzünden, çocuklarda bir süre sonra enerjisi ve yetenekleri azalabilir.

Rahat nefes alamadıkları için, hiperaktif davranışlar gösterebilirler. Çocuklarda ağzı açık ,  üst dudak yukarı çekilmiş gibi gözükebilir. Yine geniz eti olan çocuklarda en belirgin bir belirti daha, orta kulak iltihabının sıkça görülmesidir. Kulağa giden östaki borusunda geniz eti büyür. Bu sebeple kulakta tıkanıklık görülür.Enfeksiyonda tüm kulağa yayılır.

Böylece tekrarlayan kulak kulak enfeksiyonları yaşanır ve  orta kulakta yapışıklık riski artar. Bazı çocuklarda sinüzit problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar.

Geniz Eti Teşhisi Nasıl Koyulur?

Yukarıda yazılan belirtilerin bir ya da daha fazlası çocuklarda var ise, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Doktor bu şikayetlerle gidince öncelikle,  kulak burun boğaz muayenesi yapar.

Bazı doktor, gerekli görmesi durumunda endoskopik yöntemlerle geniz etini muayene edebilir ya da röntgen isteyebilir. Bazen de boyun yan grafiği gibi görüntüleme yöntemleri de,  doktor tarafından istenebilir. Böylece geniz etinin büyüklüğü daha iyi tespit edilir.

Çıkacak sonuca göre geniz etinin tedavisine vakit kaybetmeden başlanılır.

Geniz Eti Hangi Durumlarda Zararlı Hale Gelir?

Geniz eti çok büyük olmadığı durumlarda , çocuk büyüdükçe  zamanla geniz eti de kaybolur. Ama geniz eti  çok büyük olduğunda  burundan solunuma engel olduğunda tehlidir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  ,  bu durumda çocuklarda uyku apnesi adı verilen durumla karşılaşılır.

Uykuda zor nefes alma kalbi çok yorar bu da  çocuğun gelişimi açısından olumsuzluklar meydana getirir.Zaman zaman çocuklarda  hırıltılı nefes alıp verme ve bir iki saniye nefesine tutma olağan bir durumdur. Fakat horlama üç dört saniyeden uzun süren nefes kesilmeleri, nefesi tutarak çırpınarak uyanmak, özellikle dudaklarda hafif morarma uyku apnesi belirtileridir.

Apne, solunum hava akımının en az on saniye kesintiye uğramasına denir. Geniz eti büyümesi de çocuklarda uyku apnesinin baş sebebidir. Uyku apnesinin olup olmadığını anlamak için, endoskopik bir sistem ile tam bir kulak burun boğaz muayenesi yapar. Gerekli görülmesi halinde radyografi çekilebilir ya da çocuk uyku laboratuvarına gönderilir.

Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Geniz eti ile şüphelenilen bir durum olduğu zaman çocuk kulak burun boğaz doktoruna gösterilmelidir.

Geniz Etinin Tedavisi

Geniz eti tedavisinde doktorlar öncelikle geniz etinin sebebi araştırılır. Geniz eti büyümesinin sebebi, yapısal büyüme olabileceği gibi, alerjik ya da çocuğun geçirdiği herhangi bir enfeksiyon da olabilir.

Eğer durum alerjik ise, alerji yapan etken teşhis edilir ve buna yönelik tedaviler başlanır. Alerji tedavisi yapılmadan geniz eti ameliyatı yapılan her dört çocuktan,  birinde geniz eti büyümesi tekrardan görülebilir.

Bu nedenle alerji tespiti, geniz eti tedavisi ve teşhisinde çocuk açısından oldukça önemlidir.

Eğer geniz etinin sebebi geçirilen enfeksiyonlar ise, geniz eti zamanla küçülme gösterebilir.Bunun için doktor antibiyotik tedavisi verebilir.Eğer geniz eti iltihaplı değil ise ,  müdahale etmeden önce bir süre beklenebilir.

Çünkü çocuklarda bazen geniz eti kendiliğinden oluşabilir ve zaman içinde kendiliğinden kaybolabilir. Ama bu durumun tam tersi olarak , çocukta enfeksiyonlar sık sık tekrarlıyorsa ya da geniz eti iltihaplı is,  geniz eti koruyuculuğunu kaybetmiş olabilir.

Öncelikle tekrarlayan enfeksiyon mikrobunun sebebi bulunur. Sonra doktor ilaç tedavisine başlar.Uzun süreli yinede enfeksiyon tekrarlıyor ise , doktorun da teşhisi ile geniz eti ameliyatla alınabilir. Günümüzde geniz eti ameliyatı kolay uygulanalabilen bir ameliyattır. Ameliyatta genel anestezi kullanılır.

Geniz eti ameliyatından sonra aynı gün bile çocuk  taburcu edilebilir. Ameliyattan sonraki tek risk ise bazı geniz etinin tekrar büyüyebilir olmasıdır. Bu durumda da ameliyat tekrar edebilir.

Bunun yanında  nefes almada zorluk, uyku apnesi, konuşmada ya da yüz yapısında değişiklik olduğu dönemlerde de geniz etini alınması gerekir. Cerrahi müdahale ile  büyüyen geniz eti çıkartılır ve solunum  ve diğer rahatsızlıklardan da çocuk rahatlar.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl ve Kaç Yaşında Yapılır?

Geniz eti ameliyatları eskiden, bademcik ameliyatları gibi lokal lokal anestezi uygulanarak yapılırdı. Günümüzde ise , geniz eti ameliyatı  genel anestezi uygulanarak yapılmaya başlandı.

Çünkü genel anestezi ile ameliyata daha iyi adapte olunuyor ve daha iyi suçlar elde ediliyor. Geniz eti ameliyatlarında iki teknik kullanılmaktadır.

Bunlardan birincisi geleneksel yöntemler, ikincisi ise endoskobik yöntemlerdir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatları genelde üç yaşın altındaki çocuklarda önerilmez. Fakat çocuğun yaşamını ve gelişimini etkileyecek derecede geniz eti sorunları  ve solunum problemleri  var ise  o zaman ameliyat önerilir. Tabii ki bu durumda önce çocuk doktoru, anestezi uzmanı ve çocuğun ailesiyle birlikte konuşularak karar verilir.

Geniz eti büyümesi, önceden de bahsettiğimiz gibi genelde on dört yaşından sonra kendiliğinden küçülüp kaybolabileceği  gibi bunun tam tersi durumlar da yaşanabilir. Lakin bu büyümede kötü durumlar yada tümöral  durumlar söz konusu olduğunda geniz eti ameliyatları yapılabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Riskli midir?

Yapılan her ameliyatta risk olduğu gibi geniz eti ameliyatında da risk vardır. Bu ameliyatın en riskli yanı, sonrasında kanamanın olması ve bu durumun kontrol altına alınmamasıdır. Bu yüzden ameliyattan sonra çok dikkatli olunmalıdır.

Her ne kadar günümüzde bu ameliyat kısa sürede yapılsa da, gene de çocuğun bir gece hastanede kalması, olası riskler açısından önemlidir. Çünkü çocuklarda ameliyat sonrasında, anestezi ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Gerçi gelişen teknoloji ile bu durumdaki riskler son derece azaltılmıştır.

Ameliyattan sonra çocuğun bir hafta  kadar dinlenmesi önerilir. Bunun yanında sert ve aşırı sıcak, soğuk gıdalar çocuğa verilmemelidir. Genellikle sıvı ve ılık besinler verilmelidir. Ameliyattan sonra ağrı ve enfeksiyon oluşumuna karşı, çocuğa antibiyotik ya da ağrı kesici ilaç verilebilir. Genelde ameliyat sonrası çok zor değildir. Çocuk bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir.

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-geniz-eti-buyumesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть