Geniz eti çocuklarda bir çok hastalığa yol açabilir..

içerik

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Geniz eti çocuklarda bir çok hastalığa yol açabilir..

Geniz eti, çok yaygın olan bir çocuk hastalığıdır. Geniz eti diğer bir ismi ile adenoidler bebekleri ve çocukları hasta olmaktan koruyan, süngerimsi dokuya verilen isimdir.

Geniz eti aynı bademcik gibi, zararlı olan bakteri ve virüsleri yakalar ve bağışıklık sistemini uyarıp, vücudun sağlıklı kalmasını sağlar. Geniz eti ek olarak vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olan antikorları da içermektedir.

Çocuklar büyüdükçe vücuda zararlı olabilecek tüm etkenler ile savaşmak için başka yollar gelişir. Bu sebep ile geniz et, 5 yaşından sonra küçülmeye ve git gide işlevini kaybetmeye başlar. Geniz eti ergenlikten sonra ise tamamen kaybolur.

Burun etleri ise burnun giriş kısmında bulunur ve burun için oldukça faydalı organlardır. Genellikle geniz eti ile karıştırılmaktadır. Burun eti ve geniz eti tamamen birbirinden farklı yapılardır.

Geniz eti nerede bulunur ve nasıl görünür?

Geniz eti burun boşluklarının arka kısımlarında ve ağız çatısının üzerinde yer almaktadır. (nazofarenks bölgesinde Geniz etinin süngerimsi bir yapısı bulunur. Geniz eti hastalar tarafından veya hekimler tarafından muayene ile görülemez. Endoskopik burun içi muayeneler ile görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi araçlar ile de değerlendirme yapılabilir.

Oluşum nedenleri

Geniz bölgesindeki mukozaların altında, burundan gelen mikroplar ile mücadele etmekte olan birçok lenfoid bulunur. Bu lenfoidlere mikroorganizmalar temas ettiği zaman lenfoidler büyümeye başlar. Git gide büyüyerek geniz etlerini oluşturmaktadır.

Çocuklarda Diyatez

Çocuklar doğdukları zaman ilk bir ay ciltleri yeni çevreye adaptasyon olmaya çalışır. Tozlar, mikroplar vb. bebeklerin ciltlerinde döküntülere sebep olabilir. Yanakları kızarabilir veya ciltlerinde küçük yaralar oluşabilir.

Böyle durumlarda anneler çok dikkat etmelidir. Bebekler banyo yaparken papatya suyu eklenmeli ve antialerjik bebek kozmetikleri kullanılmalıdır. Bazı gıdalar da bebeklere alerji yapabilmektedir.

Diyatez, bebeklerin belirli bozukluklara karşı yatkınlığı olarak tanımlanmaktadır. Diyatez kalıtım ile geçebilmektedir. Herhangi bir hastalık veya yaralanma sonucu da ortaya çıkabilir.

Gebelikte sürekli olarak kusmak, annede bulaşıcı hastalık olması, gebelik döneminde çok fazla ilaç içilmesi, düzenli olarak yemek yenmemesi, kötü alışkanlıkların bulunması, hipoksi vb. de diyateze neden olabilir.

Vitamin eksikliği

Vitamin eksikliğinin en önemli etkisi çocukta büyüme ve gelişme geriliğinin olmasıdır. Vitamin eksikliğinin birden fazla belirtisi vardır.

Bunlar; enfeksiyonlar, ishal, saçlı deride pullanma olması, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümeleri, kalp hastalıkları, yorgunluk, davranış bozukluğu, eklem bölgelerinde oluşan şişlikler, unutkanlık vb. olarak sayılabilir. Özellikle çocuklar büyüme ve gelişme dönemlerinde tek taraflı olarak beslenmemelidir.

Beslenme durumlarının analiz edilmesi gerekir. Vitaminler büyüme ve gelişme dönemleri için yaşamsal bir değere sahiptir. Bilinçsiz vitamin kullanımları da kişiye zarar verir.

Diğer Notlar:  Modern Yöntemlerle Geniz Eti Alınması

Kronik enfeksiyonlar

Kronik enfeksiyon görülen çocuklarda beklenmeyen sorunlar olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlara yol açan birçok neden vardır. Kronik enfeksiyonlar immün sistemin bozulmasına yol açar. Kronik enfeksiyonlar çocuklarda geniz etinin büyümesine yol açar.

Allerjik yatkınlık

Geniz eti ve bademcik her çocuk ve erişkinde normal olarak bulunan yapılardır. Bu yapılarda bağışıklık sisteminin hücreleri bulunur. Geniz eti enfeksiyon geçirildiği zaman savunma kapasitesini daha da arttırmak için büyür. Çocuğun alerjik olması da geniz etinin büyümesini arttırmaktadır.

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda ameliyatlardan önce alerjik nezle yönünden incelemeler yapılmalıdır. Sık sık hapşırma, burun kaşınması, geniz akıntısı ve alerji gibi bulgular olan çocuklar detaylı olarak incelenmelidir.

Alerjik nezle sebebi ile olan geniz akıntısı, geniz etinin büyümesine ve buna bağlı olarak burnun tıkanmasına neden olabilir.

Diğer sebepler

Anne ve babaların çocuklarının yanlarında sigara içmeleri, alerji, mikroorganizmalara maruz kalmak, kalabalık ortamlarda yaşamak, genetik yatkınlık geniz etinin büyümesini sağlayan diğer sebeplerden bazılarıdır.

Geniz eti büyüdüğü zaman çocuklarda belirli belirtiler vermektedir.

Bu belirtilerden bazıları şunlardır: Çocuğun burundan nefes almada güçlük çekmesi, sürekli olarak ağızdan nefes alması (ağzı açık olarak uyuması), diş eti hastalıklarının olması, ağız kokusunun olması, altına idrar kaçırma, sırt üstü yatarken zorlanması ve yana doğru yatırılınca rahat uyuması, burnu tıkalı gibi genizden konuşması, nefes aldığı zaman hırıltılı bir ses çıkarması, uykusu sırasında horlaması, uykusu sırasında bir kaç saniye süre ile nefesini tutması (uyku apnesi), iştahsız olması ve gelişme geriliğinin bulunmasıdır. Ayrıca çocuğun boyun bölgesinde bezeler oluşabilir. Büyük olan geniz eti orta kulağın havalanmasını bozar. Böylece sürekli olarak tekrar eden orta kulak enfeksiyona yol açar.

Bazen orta kulakta sıvı birikmesine sebep olur ve bunun sonucunda işitme kaybı olur. Bu olaya da seröz otit adı verilir. Çocukların gece altını ıslatmasının bir nedeni de geniz etine bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Geniz etine sahip olan çocuklar gerektiğinden farklı sese sahip olur. Boğuk bir ses tonu ile konuşurlar.

Herhangi bir üst solunum yolu rahatsızlığı olmayan çocukların, geceleri burunları tıkalı oluyor ise ve geceleri horlama yaşıyorlarsa geniz etine sahip oldukları düşünülebilir. Bademcik ve geniz etleri gerektiğinden büyük olan çocuklar, sadece küçük lokmalar ile ve yumuşak gıdalarla beslenirler, bu durumda da çocukların yeme alışkanlıkları ve düzenleri bozulur. Buda iştahsızlığa neden olur.

Diğer bir etki olarak çocukların kan değerlerinde bozulmaya neden olur.

Geniz eti doğumsal olarak her kişide vardır fakat büyüklüğü kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Doğumdan sonra, okul öncesinde çocuklarda geniz eti problemleri daha sık olarak görülür. Geniz eti büyümeleri de bu dönemlerde artmaktadır. Ergenlik dönemlerinde ise bu problemler azalır. Geniz eti büyümesinin tanısının konabilmesi için endoskopik muayeneler yapılır.

Geniz eti büyümesinde ilk olarak antibiyotik ile tedavi veya alerji ilaçları ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce ilk olarak hastalığa neden olan mikrobun tipi belirlenir. Eğer geniz etinde iltihap yok ise çocuğun durumu ve şikayetlerine göre iyileşme süresi değişebilir.

Çocuklarda geniz etinin belli bir miktarda büyümesi normal olarak karşılanır.

Diğer Notlar:  Bademcik İltihabı: Kızarık Ve Şişlik Sebebi

Böyle durumlarda geniz eti zaman ile kendiliğinden küçülür.

Fakat çocukta nefes almada güçlük, uyku apnesi, sürekli olarak oluşan geniz eti iltihabı, konuşma bozukluğu olduğu durumlarda ise iltihap geçtikten sonra da büyümenin devam etmesi halinde zaman kaybetmeden ameliyat yapılmalıdır.

Şikayetler git gide yoğunlaşıyor ve çocuk için hayati risk taşıyor ise 2 yaşından önce de ameliyat yapılabilir. Geniz eti alındıktan sonra çocuklar çok sık hasta olmaz, çünkü geniz eti gibi görev yapan başka dokular da vardır. Bu dokular geniz etinin yaptığı fonksiyonları yapabilir.

Geniz eti, enfeksiyonlara yol açtığı gibi büyüklüklerine bağlı olarak bazı sorunlara da yol açar. Geniz etinin büyük olması en önce burun tıkanıklığı yapar. Burun tıkanıklığı olan hastalarda ağzı açık olarak uyuma ve horlama görülür.

Burunlar, solunan havadaki ısıyı ve nemi ayarlayarak, kişiye zararlı olan partikülleri tutmaya yardımcı olur. Bu sebep ile ağızdan soluk alıp veren kişiler bazı solunum yolu problemine sebep olur.

Orta kulakta havalanma bozukluğu ve kulakta işitme kaybı, iletişim bozukluğuna da sebep olur. İşitme kaybını bazen anne ve babalar farkedemez. Çocukların çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozuklukları görülebilir.

Geniz akıntısı nedeni ile farenjit adı verilen boğaz iltihabı, öksürük, alt solunum yolu problemlerine de yol açar. Ayrıca baş ağrısı, sinüzit de yapar. Oluşan yüz ifadesi nedeni ile adenoid yüz görüntüsüne neden olur.

Sonuçlar (komplikasyonlar)

Geniz eti büyüdüğü zaman kişilerin solunumu ciddi derece de etkilenebilir. Hatta bazı durumlarda soluk alıp vermesi engellenir.

Eğer geniz eti büyümesi bu derecelere ulaştıysa hiç zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Geniz eti büyümesinin tedavisi cerrahidir.

Cerrahi teknikler ile geniz eti alınmadığı zaman ciddi komplikasyonlara yol açar. Genel anestezi altında geniz eti alınır. Böylece kişi rahatlar.

Adenoidit (geniz eti iltihabı) nedir?

Adenoidler bademcikler ile beraber vücudu mikroplara karşı korumaktadır. Bademcikler ağzın içerisinde çıplak göz ile görülebilir. Adenoidler yani geniz eti üst solunum yolunun arka tarafında yer aldığı için sadece yardımcı ekipmanlar kullanılarak görüntülenir. Adenoidit, geniz etinin iltihabına denir.

Küçük yaştaki çocuklarda savunma sistemine katkı sağlar. Fakat ilerleyen yaşlarda savunma mekanizmaları güçlendiği için herhangi bir etki göstermezler. Adenoidler mikroplara karşı savaştıkları zaman bazen enfeksiyonlar ile karşılaşabilirler. Bu durumlar olduğu zaman adenoid dokuları şişer ve iltihaplanır.

Çocuklar da çok sık görülen bu olay, erişkinlerde nadir de olsa görülmektedir.

Adenoidit Belirtileri

Adenoid iltihapları, enfeksiyonların şiddetine bağlı olarak değişik belirtiler gösterebilir.

Başlıca adenoidit belirtileri; boğaz ağrılarının olması, burun tıkanıklığının yaşanması veya kişinin iltihaplı burun akıntısı yaşaması, kulak çınlaması, kişinin kulak ağrısı çekmesi, boğazda şişlik olması, çocuğun yoksunluk çekmesi, akademik olarak başarısız olması, biraz yükselen vücut ısısı, uyurken horlaması, uyku apnesi, kişinin burnundan konuşması ve ağızdan nefes almasıdır.

Adenoid iltihaplarına karşı antibiyotik tedavileri yapılmaktadır. Doktor kontrolünde yapılması gereken bu tedaviler hastalığın geçmesine yardımcı olur. Çocuklarda akut adenoidit de ise kulaklarında şiddetli olarak ağrı olur. Nazofarenksden mukopürülan akıntı gelir ve vücut ısısında bir artış görülür.

Diğer Notlar:  Çocuklarda Ameliyatsız Geniz Eti Tedavisi

Adenoidit diğer bir ismi ile adenoid iltihaplanmalarında kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

Önlemler

Çocukların sağlıklı bir şekilde nefes alabilmesini sağlamak amacı ile burun damarlarını daraltıcı ilaçlar kullanılabilir. Adenoid iltihaplarına genellikle antibiyotik tedavisi yapılır.

Bu tedavi doktor kontrolünde ve düzenli olarak yapıldığı zaman etkisini göstermektedir. Ancak iltihaplanmalar sürekli olarak tekrar ettikleri zaman cerrahi tekniklere başvurmak gerekir.

Bu cerrahi tekniğe ise adenoidektomi denir.

Adenoid dokusu cerrahi yöntemler ile çıkarılır. Adenoidit de çocuklar sigara dumanından uzak tutulmalı ve burnu tuzlu su ile yıkanmalıdır. Geniz eti ileri derecelerde büyüdüğü zaman, geniz bölgesinde daralma meydana gelir.

Bu durumda kişide ağzı açık uyuma, salya akıtma, sıkça kulak enfeksiyonu geçirme, dişlerinde çarpıklaşma ve erken çürümeye yol açabilir. Bu şikayetleri olan hastaların geniz etinin alınması gerekir.

Büyüyen geniz eti 2 yaşından itibaren alınabilir.

Geniz eti alınan çocuklar, daha rahat uyur, daha kaliteli nefes alır, ağız ve yüz gelişimi düzelir, dişleri daha düzgün çıkar ve dişlerinde çürüme meydana gelmez. Vücutları da daha iyi gelişir. Kulaklarında sıvı birikmez. Okul başarıları da daha yüksek olur.

Geniz eti ameliyatı yaklaşık olarak 15 dk süren kolay bir operasyondur. İşlem çocuğun ağzının içinden girilerek yapılır. Geniz eti ameliyatı yaparken hastaya genel anestezi verilir. İşlem ameliyathanede yapılmaktadır. Ameliyat için deride görünen bir kesi yapılmaz.

Çocukta alerji sorunu var ise ameliyat iki yaşından küçük çocuğa yapıldıysa büyüme riski olabilir. Fakat ameliyat ile beraber çocuğa alerji tedavisi de yapıldığı zaman büyüme gerçekleşmez. Ameliyat sonrası çocuklar yumuşak gıdalar tüketmelidir.

İkinci gün yumuşak gıdalar ile beraber yumuşak sebze, makarna ve pilav yiyebilir. Üçüncü günden itibaren ise boğazı tahriş edebilecek sert gıdaların haricindeki normal besinlerden tüketebilir. Ameliyatın ertesi günü çok sıcak olmayan banyo yapabilir.

Ameliyattan bir hafta sonra çocuklar okula gidebilir.

Çocuklar ameliyat oldukları günün gecesinde rahat uyulur. Ameliyat bölgesinin tam olarak iyileşmesi ve çocuğun rahatlaması 1 veya 2 haftayı alır. Bu konuda dikkatli özen gösterildiği zaman daha kolay iyileşme görülür.

Источник: //trkbb.com/geniz-eti/cocuklarda-buyumesi-belirtileri.html

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Geniz eti çocuklarda bir çok hastalığa yol açabilir..

Geniz eti, bademcikler gibi, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında, ağız çatısı üzerinde yer alır. Burun ve ağızdan vücuda girmek isteyen zararlı mikropları engelleyerek vücudu koruyan bir sistemdir.

Geniz eti bu zararlı mikropları yakalayarak, vücudun bu  mikroplarla mücadele etmesini sağlayan yararlı antikorlar üretilmesine yardımcı olur. Yani  geniz eti üst solunum yolunun savunmasında görevlidirler. Geniz eti bademciklerle karıştırılmamalıdır.

Geniz eti çok büyük olması durumunda burun boşluğunu tıkayabilir.

Çocukların yaşı büyüdükçe, vücuduna zararlı olan maddelerle savaşmak için yeni  savunma sistemleri geliştirmeye başlar. Bunun sonucunda geniz eti, yavaş yavaş küçülmeye başlar ve işlevi de azalır. Bu küçülme genelde beş yaşından sonra başlar ve ergenlik çağına gelince tamamıyla yok olur.

Geniz etinin görevi mikroplarla savaşmada yardım etmek olduğu için, bazı durumlarda bu dokuda şişlik meydana gelebilir. Geniz eti bölgesinde mukoza altında ,  burundan gelen mikroplarla mücadele eden çok sayıda lenfoid oluşumlar bulunur.

Bazı zamanda anne babanın  çocuğun yanında sigara içmesiyle ya da alerjik durumlarda, özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma durumunda, bu lenfoid oluşumlar büyüyerek geniz etinin de büyümesini oluştururlar.

Bu şişlik kimi zaman kendiliğinden normale dönebilirken, kimi zaman da  bu şişliğe müdahale etmek gerekir. Bu durumda geniz eti büyümüş demektir. Bu durum çocuklarda çok sık karşılaşılan bir şeydir. Geniz eti büyüme gösterdiğinde bademciklerde genelde büyüme gösterir.

Çocuklarda,  eğer üst solunum yolu enfeksiyonları çok sık görülüyorsa, devamlı olarak nezle grip varsa, bademciklerde genelde hastalık varsa bu durumlarda geniz etinin büyümesine yol açar.

Geniz Etinin Belirtileri

Geniz eti olan çocuklarda en birinci belirti aşırı horlamadır. Horlama normalden farklı kesik nefes alma şeklindedir ve şiddetlidir. Horlamaya bağlı olarak, çocuklarda gece uykuda öksürük de görülebilir. Bu çocuklar,  nefes almada güçlük yaşadıkları için, ağızları açık uyurlar. Uykuya dalmada problem yaşayabilirler.

İlerleyen geniz eti büyümesinde, üst solunum yolları iyice daralırsa,   uyku apnesi denilen uykuda anlık nefessiz kalma durumları yaşanabilir. Bu ciddi anlamda bir belirtidir. Uykusunu sağlıklı alamayan çocuk da yorgunluk gözlenebilir.  Burundan düzgün nefes alamadıkları için ağızdan nefes alırlar. Konuşmadaki ses tonu bile değişiklik gösterir.

Boğaz ağrısı ve yutkunmada güçlük yaşanabilir. Boyunda bezeler gözükebilir. Ağızlarından su gelir. Çok ileri safhalarında ,  yüz ve dişlerin genel yapısında bozulmalar olabilir. Kulaklarda işitme problemleri ortaya çıkabilir. Oksijen yetersizliği yüzünden, çocuklarda bir süre sonra enerjisi ve yetenekleri azalabilir.

Rahat nefes alamadıkları için, hiperaktif davranışlar gösterebilirler. Çocuklarda ağzı açık ,  üst dudak yukarı çekilmiş gibi gözükebilir. Yine geniz eti olan çocuklarda en belirgin bir belirti daha, orta kulak iltihabının sıkça görülmesidir. Kulağa giden östaki borusunda geniz eti büyür. Bu sebeple kulakta tıkanıklık görülür.Enfeksiyonda tüm kulağa yayılır.

Böylece tekrarlayan kulak kulak enfeksiyonları yaşanır ve  orta kulakta yapışıklık riski artar. Bazı çocuklarda sinüzit problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar.

Geniz Eti Teşhisi Nasıl Koyulur?

Yukarıda yazılan belirtilerin bir ya da daha fazlası çocuklarda var ise, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Doktor bu şikayetlerle gidince öncelikle,  kulak burun boğaz muayenesi yapar.

Bazı doktor, gerekli görmesi durumunda endoskopik yöntemlerle geniz etini muayene edebilir ya da röntgen isteyebilir. Bazen de boyun yan grafiği gibi görüntüleme yöntemleri de,  doktor tarafından istenebilir. Böylece geniz etinin büyüklüğü daha iyi tespit edilir.

Çıkacak sonuca göre geniz etinin tedavisine vakit kaybetmeden başlanılır.

Geniz Eti Hangi Durumlarda Zararlı Hale Gelir?

Geniz eti çok büyük olmadığı durumlarda , çocuk büyüdükçe  zamanla geniz eti de kaybolur. Ama geniz eti  çok büyük olduğunda  burundan solunuma engel olduğunda tehlidir.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  ,  bu durumda çocuklarda uyku apnesi adı verilen durumla karşılaşılır.

Uykuda zor nefes alma kalbi çok yorar bu da  çocuğun gelişimi açısından olumsuzluklar meydana getirir.Zaman zaman çocuklarda  hırıltılı nefes alıp verme ve bir iki saniye nefesine tutma olağan bir durumdur. Fakat horlama üç dört saniyeden uzun süren nefes kesilmeleri, nefesi tutarak çırpınarak uyanmak, özellikle dudaklarda hafif morarma uyku apnesi belirtileridir.

Apne, solunum hava akımının en az on saniye kesintiye uğramasına denir. Geniz eti büyümesi de çocuklarda uyku apnesinin baş sebebidir. Uyku apnesinin olup olmadığını anlamak için, endoskopik bir sistem ile tam bir kulak burun boğaz muayenesi yapar. Gerekli görülmesi halinde radyografi çekilebilir ya da çocuk uyku laboratuvarına gönderilir.

Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Geniz eti ile şüphelenilen bir durum olduğu zaman çocuk kulak burun boğaz doktoruna gösterilmelidir.

Geniz Etinin Tedavisi

Geniz eti tedavisinde doktorlar öncelikle geniz etinin sebebi araştırılır. Geniz eti büyümesinin sebebi, yapısal büyüme olabileceği gibi, alerjik ya da çocuğun geçirdiği herhangi bir enfeksiyon da olabilir.

Eğer durum alerjik ise, alerji yapan etken teşhis edilir ve buna yönelik tedaviler başlanır. Alerji tedavisi yapılmadan geniz eti ameliyatı yapılan her dört çocuktan,  birinde geniz eti büyümesi tekrardan görülebilir.

Bu nedenle alerji tespiti, geniz eti tedavisi ve teşhisinde çocuk açısından oldukça önemlidir.

Eğer geniz etinin sebebi geçirilen enfeksiyonlar ise, geniz eti zamanla küçülme gösterebilir.Bunun için doktor antibiyotik tedavisi verebilir.Eğer geniz eti iltihaplı değil ise ,  müdahale etmeden önce bir süre beklenebilir.

Çünkü çocuklarda bazen geniz eti kendiliğinden oluşabilir ve zaman içinde kendiliğinden kaybolabilir. Ama bu durumun tam tersi olarak , çocukta enfeksiyonlar sık sık tekrarlıyorsa ya da geniz eti iltihaplı is,  geniz eti koruyuculuğunu kaybetmiş olabilir.

Öncelikle tekrarlayan enfeksiyon mikrobunun sebebi bulunur. Sonra doktor ilaç tedavisine başlar.Uzun süreli yinede enfeksiyon tekrarlıyor ise , doktorun da teşhisi ile geniz eti ameliyatla alınabilir. Günümüzde geniz eti ameliyatı kolay uygulanalabilen bir ameliyattır. Ameliyatta genel anestezi kullanılır.

Geniz eti ameliyatından sonra aynı gün bile çocuk  taburcu edilebilir. Ameliyattan sonraki tek risk ise bazı geniz etinin tekrar büyüyebilir olmasıdır. Bu durumda da ameliyat tekrar edebilir.

Bunun yanında  nefes almada zorluk, uyku apnesi, konuşmada ya da yüz yapısında değişiklik olduğu dönemlerde de geniz etini alınması gerekir. Cerrahi müdahale ile  büyüyen geniz eti çıkartılır ve solunum  ve diğer rahatsızlıklardan da çocuk rahatlar.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl ve Kaç Yaşında Yapılır?

Geniz eti ameliyatları eskiden, bademcik ameliyatları gibi lokal lokal anestezi uygulanarak yapılırdı. Günümüzde ise , geniz eti ameliyatı  genel anestezi uygulanarak yapılmaya başlandı.

Çünkü genel anestezi ile ameliyata daha iyi adapte olunuyor ve daha iyi suçlar elde ediliyor. Geniz eti ameliyatlarında iki teknik kullanılmaktadır.

Bunlardan birincisi geleneksel yöntemler, ikincisi ise endoskobik yöntemlerdir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatları genelde üç yaşın altındaki çocuklarda önerilmez. Fakat çocuğun yaşamını ve gelişimini etkileyecek derecede geniz eti sorunları  ve solunum problemleri  var ise  o zaman ameliyat önerilir. Tabii ki bu durumda önce çocuk doktoru, anestezi uzmanı ve çocuğun ailesiyle birlikte konuşularak karar verilir.

Geniz eti büyümesi, önceden de bahsettiğimiz gibi genelde on dört yaşından sonra kendiliğinden küçülüp kaybolabileceği  gibi bunun tam tersi durumlar da yaşanabilir. Lakin bu büyümede kötü durumlar yada tümöral  durumlar söz konusu olduğunda geniz eti ameliyatları yapılabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Riskli midir?

Yapılan her ameliyatta risk olduğu gibi geniz eti ameliyatında da risk vardır. Bu ameliyatın en riskli yanı, sonrasında kanamanın olması ve bu durumun kontrol altına alınmamasıdır. Bu yüzden ameliyattan sonra çok dikkatli olunmalıdır.

Her ne kadar günümüzde bu ameliyat kısa sürede yapılsa da, gene de çocuğun bir gece hastanede kalması, olası riskler açısından önemlidir. Çünkü çocuklarda ameliyat sonrasında, anestezi ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Gerçi gelişen teknoloji ile bu durumdaki riskler son derece azaltılmıştır.

Ameliyattan sonra çocuğun bir hafta  kadar dinlenmesi önerilir. Bunun yanında sert ve aşırı sıcak, soğuk gıdalar çocuğa verilmemelidir. Genellikle sıvı ve ılık besinler verilmelidir. Ameliyattan sonra ağrı ve enfeksiyon oluşumuna karşı, çocuğa antibiyotik ya da ağrı kesici ilaç verilebilir. Genelde ameliyat sonrası çok zor değildir. Çocuk bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir.

Источник: //evdesifa.com/cocuklarda-geniz-eti-buyumesi/

Geniz Eti Belirtileri Neler? Geniz Eti Nasıl Küçülür? Bitkisel Tedavisi

Geniz eti çocuklarda bir çok hastalığa yol açabilir..

Adenoid olarak bilinen geniz eti, burun ve boğaz arasına bir dokunun yerleşmesi ile oluşmaktadır. Bu oluşum nedeni ile özellikle çocuklar çok sık rahatsızlanmaktadır. Son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılan geniz eti nedir? Kendini nasıl belli eder?

Geniz Eti Nedir?

Üzüm salkımına benzeyen bir şekli olan geniz eti, burundan girmiş olan bakteri ile virüsleri yakalar. Bu sayede vücudun mikroplarla savaşmasını sağlayan antikorları üretir.

Bebeklerin ve çocukların hasta olmasını engelleyen geniz etinin süngerimsi bir yapısı vardır.

Bağışıklık sistemini de uyaran geniz eti tedavi edilmediği takdirde özellikle çocuklarda farklı enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Geniz Neden Oluşur?

Geniz eti nedenleri incelendiğinde, daha önceden geçirilen enfeksiyonların ön planda olduğu görülmektedir. Bu enfeksiyonlar ve alerji atakları nedeni ile geniz eti kısa sürede büyür ve geniz bölgesini kapatır. Çocukların bulunduğu ortamda sigara kullanmakta geniz etinin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti belirtileri sayesinde sorun ilk aşamada fark edilir ve hemen tedavisine başlanır. Erken tedavi sayesinde geniz etinin ortaya çıkardığı sorunlar engellenmiş olur. Aşağıda sıralanan belirtilerden bir ya da birkaçı görüldüğü zaman geniz etinin varlığından söz edilebilir. İşte geniz eti belirtileri:

 • Sürekli olarak ağızdan nefes almak
 • Burundan nefes alırken zorlanmak
 • Genizden konuşmak
 • Uyku esnasında horlamak
 • Uyku apnesi
 • Gelişme geriliği
 • İştahsızlık
 • Yutkunma güçlüğü
 • Boğaz ağrısı
 • Kulak sorunları
 • Boyunda beze
 • Ağız kokusu
 • Burun akıntısı

Yukarıda sıralanan geniz eti belirtileri çocukların yaşam kalitesini düşürmektedir. Önlem alınmadığı zaman büyüyen geniz eti ciddi sorunlara neden olmaktadır. Mikroplardan vücudu koruma görevi üstlenen geniz eti büyüdüğünde alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülür.

Dikkat dağınıklığına da neden olan bu durum nedeni ile çocukların derslerdeki başarısı düşmektedir. Geniz eti nedeni ile ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri de, yüzde asimetri meydana getirmesidir. Çocuklarda geniz eti büyümesi ya da iltihaplanması olduğu zaman geniz eti ameliyatı önerilir.

Bu sayede büyümenin ortaya çıkardığı olumsuz durumlar ortadan kaldırılır.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

İltihaplanan geniz eti için öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavinin sonucuna göre ameliyat için karar verilir.

Eğer geniz eti iltihaplanması yoksa ya da tedavi ile ortadan kaldırıldıysa, çocuklarda geniz eti büyümesi ile oluşan belirtilere bakılır. Şikâyetler arttığı zaman ameliyat tedavisine geçilir.

Çünkü geniz etinin bir miktar büyümesi normal karşılanmaktadır.

Çocukta görülen geniz eti belirtileri arasında uyku apnesi, nefes alma güçlüğü ve konuşma bozukluğu gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen sorunlar olduğu zaman geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Normal şartlarda 3 yaşından sonra ameliyat düşünülür. Ancak ortaya çıkan şikâyetlerin şiddeti artar ve hayati risk oluşursa, 3 yaşından önceki çocuklarda da ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

Geniz Eti Nasıl Küçülür?

Uzman doktor tarafından burundan yerleştirilen endoskop ile muayene yapılır ve geniz etinin ne kadar tıkanıklık yarattığına bakılır. Bu tıkanıklık yüzde olarak ifade edilir ve röntgen yardımı ile geniz etinin hava yolu tıkanıklığı yaratıp yaratmadığı incelenir. Peki, geniz eti nasıl küçülür? Bu sorunun cevabını arayan kişi sayısı bir hayli fazladır.

Burun ile genizdeki salgıların tamamen temizlenmesi için burun ile genzin tuzlu su ile yıkanması önerilmektedir.

Bu sayede geniz eti üzerinde bulunan sümük birikimi azaltılır ve burun tıkanıklığının önüne geçilir. Geniz etini küçültmek için kortizonlu burun spreyleri de önerilmektedir.

Geniz etinin büyüklüğüne göre küçülme oranı değişir. Ortalama olarak yüzde 10 oranında bir küçülme görülmektedir.

Geniz Eti Kaç Yaşında Alınır?

Doğru endikasyon ile geniz eti ameliyatı her yaşta yapılabilmektedir. Genel olarak 3 – 4 yaşlarından sonra ameliyat önerilir. Ancak çok uzun süredir burun tıkanıklığı yaşayan ve işitmeyi engelleyen sıvı birikimi sorunu yaşayan kişilerde 3 yaşından önce de ameliyat düşünülebilmektedir.

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Bağışıklık sisteminin temel parçalarından biri olan geniz eti, vücuda girmeye çalışan bakteri ve enfeksiyonları durdurmaktadır. Bazen iltihaplanan ve şişen geniz eti bitkisel tedavi yöntemleri son derece önemlidir. Geniz etinin yarattığı sorunlardan korunmak için uygulayabileceğiniz bitkisel tedaviler şunlardır:

Sarımsak: Geniz eti büyümesinin hızlı bir şekilde önüne geçmek için mutlaka sarımsak kullanılmalıdır. Anti – bakteriyel özelliği bulunan sarımsağı dövün ve bal ile karıştırarak tüketin.

Fesleğen: Anti – viral özelliği bulunan fesleğen, geniz eti belirtilerini en aza indirmektedir. 2 bardak su ile 10 tane fesleğen yaprağını kaynatın ve süzün. İçerisine limon ile bal karıştırarak tüketin.

Zerdeçal: Geniz eti büyümesini önlemek için en çok kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Anti oksidan içeriği sayesinde iltihaplarla savaşan zerdeçalı toz halinde bal ve süt ile karıştırarak gece yatmadan önce tüketin.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Источник: //saglikhaberleri.com/geniz-eti-belirtileri-neler-nasil-kuculur-bitkisel-tedavisi-ve-ameliyati/

Geniz eti sorunları mutlaka tedavi edilmeli

Geniz eti çocuklarda bir çok hastalığa yol açabilir..

Medistate Kavacık Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Rauf Tahamiler “Tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi çocuklarda horlama, ağız açık uyuma, alt-üst çene oranının bozulması, yüzde asimetri, büyüme geriliği, işitme kaybı, çok zor iyileşen sinüzit atakları ve tedaviye dirençli orta kulak iltihaplarına yol açabiliyor.

Ayrıca geniz eti problemi özellikle çocuklar için, ağız, diş, boğaz enfeksiyonlarına neden olduğu için de önem taşıyor. '' diyor ve ne tür problemler ortaya çıkabileceğini bizlerle paylaşıyor…

Geniz eti sorunları neden oluyor?

Geçirilen enfeksiyonlar ve var olan alerjiler, burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir doku olan geniz etinin büyümesine neden olur. Arka arkaya geçirilen enfeksiyonlar ve alerji atakları sonrasında geniz bölgesini tamamen kaplar.

Geniz etinin yarattığı en büyük sorunlardan biri yüzde asimetri oluşmasıdır. Eğer çocukta sürekli ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi ya da iltihabı varsa, geniz etinin alınması gerekebilir.

Çocuklar geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmaz; çünkü, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokular aynı fonksiyonları yeterince yapabilir.

Geniz eti sorunlarının belirtileri…

Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebiliyor. Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçının oluşması geniz etine işaret edebilir:

 • Burundan nefes almakta güçlük
 • Sürekli ağızdan nefes alma
 • Burun tıkalı gibi genizden konuşma
 • Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması
 • Uyku sırasında horlama
 • Uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)
 • İştahsızlık ve gelişme geriliği

Ameliyat ne zaman gerekli?

İltihaplı geniz eti, öncelikle antibiyotiklerle ya da alerji ilaçlarıyla tedavi edilmeye çalışılır. Eğer geniz eti iltihaplı değilse çocuğun durumu ve şikayetlerine göre bir süre beklenebilir. Çünkü çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla çocuğun geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Ancak çocukta nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi şikayetler varsa, ve bu sorunlar iltihap dönemi geçtikten sonra da devam ediyorsa beklenmeden ameliyat yapılabilir. Şikayetler yoğunlaşıp hayati risk oluşursa üç yaşın öncesinde de ameliyat yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler oluyor?

Yaklaşık 15 dakika süren son derece kolay bir operasyon. İşlem ağzın içinden girilerek genel anestezi altında yapılıyor. Ameliyathane ortamında ve anestezi uzmanlarının takibinde işlem tamamlanıyor. Geniz eti ameliyatı için, deride bir kesi yapılmasına gerek olmuyor.

Ameliyat sonrasında büyümenin olacağına dair düşünce de son derece yanlış. Ancak, çocukta alerji sorunu varsa ya da ameliyat üç yaşından önce yapıldıysa büyüme riski oluşabiliyor. Ama ameliyatla birlikte çocuğa alerji tedavisi yapılır ve enfeksiyonlara karşı çocuk korunursa geniz etinin büyümesini önlemek mümkün oluyor.

Geniz etinin çocukluk çağında alınmasının sakıncalı olduğu ile ilgili düşünce de tamamen bir şehir efsanesi.

Geniz eti ameliyatından sonra nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Ameliyat sonrasında gündelik hayat içinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında beslenme kuralları geliyor.

Ameliyat günü çocuğun su, süt, narenciye olmayan meyve suları, muhallebi, puding, yoğurt, dondurma, sütle yumuşatılmış patates püresi gibi sulu ve yumuşak gıdalar alması gerekiyor.

Ameliyatı takip eden gün yumuşak gıdalara ek olarak yumuşak sebze yemekleri, makarna, pilav yiyebiliyor. Üçüncü günden itibaren ekmek kenarı, bisküvi, cips gibi boğazı tahriş edebilecek sert gıdalar hariç normal beslenmesine geçebiliyor.

Ameliyatın ertesi günü çok sıcak ve uzun süreli olmamak koşuluyla çocuğunuz banyo da yapabilir. Okula göndermek için ameliyattan sonra 3-7 gün beklemekte yarar var. Buna hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz. Çocuğun spor yapabilmesi için yine bir hafta beklemek doğru olur.

Bazı çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde uykuda fark edilir bir solunum rahatlaması oluyor.

Bazı çocuklarda ise genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve belirgin olmayabiliyor; çocuğunuz hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan solunuma devam edebiliyor.

Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için bir-iki hafta geçmesi gerekiyor. Bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam edebiliyor; bunu fark ettiğinizde burnundan nefes almasını ona hatırlatmalısınız.

Yetişkinler de bu sorunu yaşar mı?

Geniz eti yetişkinler için de son derece önemli ve yaşam kalitesini düşüren bir sorun. Geniz eti sekiz yaşına kadar büyümeye devam ediyor ve bütün yolu tıkıyor, sekiz yaşından sonra büyüme duruyor. 13 yaşından sonra da ergenlik dönemi ile birlikte oransal olarak geri kalıyor.

Bu durumda küçük kaldığı için çok fazla rahatsızlık vermediği için ameliyat gereksinimi doğmuyor. Ancak ileriki yaşlarda yine hayat kalitesini düşürecek oranda sorun yaratabiliyor. Burun tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuran erişkinlerin yüzde 20’sinde geniz eti tespit ediliyor.

Bu durumlarda da ameliyatla çözüme ulaşılıyor.

Bademcik (Tonsil) ve Geniz Eti (Adenoid) ameliyatı

Bademcikler ve geniz eti vücudumuzun birer savunma mekanizması olmalarına rağmen çeşitli durumlarda vücuda zararlı etkileri bulunabilmektedir. Bu gibi hallerde geniz eti ve bademciklerin çıkartılması problemi ortadan kaldırır. Geniz eti ve bademciğin çıkartılması vücudun bağışıklık sisteminde bir zayıflamaya neden olmamaktadır.

Bademcik ve geniz etinin ameliyatla çıkarılmasına çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunlardan en sık görülenleri şunlardır.

 • Tekrarlayan tonsillit atakları (yılda 5’ten, birbirini takip eden 2 yılda her yıl 3’ten fazla)
 • Tonsillit atağına eşlik eden romatizmal kalp hastalığı
 • Bademcikler çevresinde apse gelişmiş olması
 • Özellikle çocuklarda geniz eti ve bademcik büyümesine bağlı solunum problemleri( çocuğun sürekli ağız solunumu yapması, uyurken horlama, nefes almada güçlük)
 • Kronik tonsillit (bademcik kaynaklı dirençli boğaz ağrısı)
 • Tıkayıcı uyku apnesi sendromu
 • Bademciklerde büyüme nedeniyle özellikle çocuklarda beslenme problemleri.
 • Gelişme geriliği
 • Tekrarlayan ya da tedaviye cevap vermeyen sinüzit
 • Sık orta kulak iltihabı
 • Tedaviye dirençli orta kulakta sıvı birikmesi (kulağa tüp takılması ameliyatı ile beraber)
 • Bademcikte tümör şüphesi olması.

Bademcik ve geniz eti ameliyatının süresi anestezi uygulanması ve uyanmayla birlikte yaklaşık 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1023809-geniz-eti-sorunlari-mutlaka-tedavi-edilmeli

Geniz Eti Belirtileri – Geniz Eti Nedir?

Geniz eti çocuklarda bir çok hastalığa yol açabilir..

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir? Geniz Eti Nedir? Geniz eti bademcikler gibi bir lenf dokusu üyesidir. Burun ve ağız yoluyla girecek zararlı mikroorganizmalara karşı vücudu koruyan sistemlerden birisidir.

Üst solunum yolunun savunmasında görev alan geniz etinin bademcikten en önemli farkı çok büyük olması durumunda burun boşluğunu tıkamasıdır. Geniz etinin büyümesi hava yolununun tıkanmasına ve çocuğun rahat nefes alamamasına neden olur ve bu durum burun içi fizyolojisinin ve mekanizmalarının bozulmasına yol açar.

Geniz Eti Ne İşe Yarar?

Burundan giren bakteri ve virüs türü mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla mücadelesine yardımcı olan antikorları üretir.

Geniz Eti Neden Büyür?

• Çocuğun sıklıkla  üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi, sürekli nezle olması, bademciklerinin devamlı hastalanması ya da alerjik bünyesinin olması geniz etinin büyümesine yol açar.

• Bademcik ve geniz eti lenfoid hücrelerden oluşmuştur ve lenfosit yapımında rolü vardır. Yeni doğanda anneden geçen immünglobulinler sebebiyle küçüktürler. 4-5 yaşlarında daha fazla olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. İlerleyen yıllarda küçülme eğilimi gösterirler. 11 yaşını aşan çocuklarda ve erişkinlerde geniz etine nadiren rastlanır.

• Geniz eti olarak bilenen adenoid dokusuyla ilgili büyüme ve iltahaplanma sorunları, 3 – 7 yaş arasındaki çocuklarda daha fazla görülür. Büyüyerek burun boşluğunu arkadan tıkayan geniz eti, genellikle burun tıkanıklığı, ağzın sürekli açık kalması ve horlama gibi belirtilere neden olmaktadır.

Geniz Eti Belirtileri – Geniz Eti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

• Geniz eti, çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma, ağızdan su gelmesi, yüz ve diş gelişme bozuklukları, kulaklarda işitme kaybına ve çocuk sinüzitlerine sebep olabilir. Ayrıca çocukta adenoid face (geniz eti yüzü) denilen tipik görüntü vardır.

• Oksijen yetersizliği çocuğun zihinsel enerji ve yeteneklerini azaltabilir. Dikkat dağınıklığı olan çocuklarda geniz etinden kaynaklanan işitme kaybı olabilir ve rahat nefes alamadıkları için hiperaktif davranışlar sergileyebilirler. Çocuğun ağzı açık, üst dudak yukarı çekiliymiş gibi görünebilir.

• Geniz eti olan ya da geniz eti büyümüş çocuklarda orta kulak iltihabı sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Kulağa giden östaki kanalının büyüyen geniz eti nedeniyle tıkanması neticesinde enfeksiyon orta kulağa yayılır, tekrarlayan orta kulak iltihaplarına ve orta kulakta sıvı toplanmasına, ileri dönemde işitme kaybı ve orta kulakta yapışıklıklara sebebiyet verir. Ayrıca burunda biriken enfektif salgının sinüslere ulaşması kronik sinuzitlere yol açabilir.

Geniz Eti Teşhisi

Geniz eti tanısında röntgen filmi ve endoskopiden yararlanılır. Röntgen filmi enfeksiyon sırasında çekilirse geniz eti daha büyük çıkar ve bu yanıltıcı olur. Önce ilaçla iltihabın tedavi, edilmesi gerekir. Hastalık düzeldikten en az bir hafta sonra yeniden film çekilmelidir. Eğer geniz eti yine büyük çıkarsa ve bu durum çocuğu rahatsız ediyorsa ameliyata karar verilebilir.

Geniz eti iltihaplarının tanısı bademcik iltihaplarındaki kadar kolay değildir.

Geniz bölgesinin gözle görülememesi ve boğaz kültürü alınırken genize ulaşılamaması sebebiyle, geniz eti iltihaplarının tespit edilmemesi tedavinin eksik kalmasına yol açabilir.

Sözgelimi beta streptokoklar, bademcikleri hastalandırmadan da geniz eti iltihabına neden olabilir. Ancak sadece boğaz muayenesi ve kültürü yapılması halinde hastalık tespit edilememiş olur.

Sadece geniz etinin iltihaplandığı durumlarda kesin tanı için endoskopik muayeneye başvurulabilir. Endoskopik muayene sayesinde geniz eti hastalıklarının hangi evrede ve koşulda olduğu net bir şekilde tespit edilebilir.

Geniz Eti Tedavisi

Geniz etinin tedavisi ilaçla veya ameliyatla yapılır. İlaçla tedavisinde antihistaminik ilaçlar, burun damlaları ve antibiyotikler kullanılır. İlaç tedavisinin yeterli olmadı durumlarda ise ameliyat düşünülür.

Geniz Eti Hangi Durumlarda Alınır?

Gece horlaması, nefes alma güçlüğü, sık enfeksiyon geçirmesi, orta kulak iltihabı, kulakta sıvı birikimi, rekürrent ya da kronik sinüzit, kalp büyümesi, yüz ve kafada kemiklerde gelişim bozukluğu sözkonusu ise ameliyat gündeme gelir.

Geniz Eti Tekrar Oluşur mu?

Adenoid dokusu bademcik dokusu gibi kapsüllü bir doku olmadığı için tamemen çıkarılması mümkün değildir. Bu yüzden az bir ihtimalle de olsa tekrarlaması sözkonusu olabilir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/geniz-eti-belirtileri

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..