Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

içerik

Geniz Eti (Adenoids) Nedenleri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Geniz eti, bademciklere benzer görevi olan bir dokudur ve burun boşluğunun arka kısmı ile yumuşak damağın üst kısmında yer alır. Geniz eti boğaza bakıldığında bademciklerin görülmesi gibi görülmez. Geniz eti büyüdüğünde ve iltihaplandığında bazı problemlere neden olabilir.

Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplar ile savaşmasına yardımcı maddeler olan, antikorları üretir.

Geniz eti büyümesine neden olan faktörler

Geniz eti çocuklarda genellikle 14 yaşına kadar küçülür ve erişkinlik döneminde çok fazla görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında başlıca faktör enfeksiyonlar ve alerjik nedelredir. Bazen geniz eti kendi başına da büyüme gösterebilir.

Geniz eti aşırı büyüdüğünde burun boşluğunu tıkar ve bu nedenle burundan soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Geniz eti çok fazla büyür ise orta kulak boşluğu olan (östaki tüpü) bölgesine doğru açıldığında östaki tüpünün ağzını tıkar ve orta kulağın havalanmasını da engeller.

Bu tür durumlarda da kulak sorunları görülebilir.

Geniz eti büyümesi belirtileri

Geniz eti büyüdüğünde bazı belirtiler ortaya çıkar. Burundan nefes almakta sıkıntı, devamlı ağızdan nefes alma ihtiyacı, burun tıkalı gibi genizden konuşma, nefes alırken ses çıkması, uyku sırasında horlama, uyku sırasında birkaç saniye nefes almama (uyku apnesi) gibi belirtiler görülür.

Çocuk geceleri rahat uyuyamadığı için bu çocuklarda idrar kaçırma, dikkat dağınıklığı, okul başarısında düşme gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Kulak ile sorunlar ortaya çıktığında işitme kaybı, sık sık orta kulak enfeksiyonu oluşması gibi belirtiler de görülür.

Ayrıca geniz eti büyümesi burun boşluğunu tıkandığında burnun havalanması bozulur ve sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi durumlar meydana gelir. Tam tıkanma olan durumlarda diş, çene ve yüz yapısında bozukluklar da oluşabilir. Diş düzensizliği olan çocuklarda hangi yaşta olursa olsun geniz eti büyüklüğünün olup olmadığı araştırılmalıdır.

Geniz eti büyümesi teşhisi

Geniz eti büyümesi olan çocukların aileleri çocuklarının burunlarının tıkanıklığını fark edebilirler. Bu tip belirtiler görülen çocukların bir kulak, burun, boğaz uzmanına götürülmesi gerekir.

Çocuk KBB uzmanın yapacağı fizik muayene ve bazı görüntüleme yöntemleri (flexible nazofaringoskop, rijid endoskop veya boyun yan grafisi gibi görüntüleme yöntemleri ile) geniz eti büyümesi teşhisi konulur.

Geniz eti büyümesi tedavisi

Geniz etinin neden büyüdüğü tedavide yol göstericidir. Geniz eti büyümesi yapısal bir büyüme olabileceği gibi, alerjik ve geçirilen enfeksiyonlar ile ilgili olabilir.

Bu durumlarda alerji yapan etken tespit edilir ve buna yönelik tedaviler verilir. Alerjinin tedavisi yapılmadan geniz eti ve bademciği alınan her 4 çocuktan birinde geniz eti büyümesi tekrarlayabilir.

Bu nedenle alerji tedavisi ve teşhisi geniz eti büyümesinde oldukça önemlidir.

Geçirilen sık enfeksiyonlar azaltılır ise geniz eti büyümesi küçülebilir ve bunlar için antibiyotik tedavisi verilir. Eğer geniz eti iltihaplı değil ise bir süre beklenmesi gereklidir.

Çocuklarda geniz eti büyümesi genellikle normal olarak ta oluşabilir ve zaman içinde çocuğun geniz eti büyüklüğü kendiliğinden geçebilir. Bazı ciddi belirtiler sürekli tekrarlıyor ise geniz eti ameliyat ile tedavi edilir.

Örneğin, nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi belirtiler var ise geniz eti büyümesi ameliyat ile tedavi edilir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı nasıl ve kaç yaşında yapılır?

Geniz eti ameliyatı eskiden bademcik ameliyatı gibi lokal anestezi altında yapılmakta idi. Fakat günümüzde geniz eti ameliyatları da genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi ile ameliyata daha iyi hakim olunmakta ve daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Geniz eti ameliyatında iki teknik vardır. Bu teknikler geleneksel ve endoskopik tekniklerdir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı genellikle 3 yaşın altında yapılmaz. Fakat çocuğun gelişimini engelleyecek düzeyde solunum sıkıntısı ya da sonraki yaşamında olumsuz bir duruma neden olacak ise çocuk doktoru ve anestezi uzmanı ile birlikte karar verilerek 3 yaşından öncesinde de ameliyat söz konusu olabilir.

Geniz eti büyümesi genellikle yaş büyüdükçe kendiliğinden küçülüp kaybolabileceği için,14 yaşından sonra bu ameliyata gerek kalmayabilir. Lakin bazen bu büyümede kötü bir durum ya da tümöral bir durum söz konusu ise yaş sınırı tanınmaksızın geniz eti ameliyatı yapılır.

Geniz eti ameliyatı riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi, geniz eti büyümesi ameliyatında da bazı riskler vardır. Geniz eti ameliyatının riskleri arasında kanama vardır. Çocuklarda bu ameliyat sonrası daha çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü çocuk ameliyat sonrası herhangi bir kanama sırasında bu durumu ifade edemeyebilir.

Çocuk ameliyat sonrası bir gece hastanede gözetim altında tutulmalıdır. Ayrıca, anestezi ile ilgili bazı riskler olabilmekte iken, son zamanlarda anestezi ilaçları ve tekniklerindeki gelişmeler sayesinde bu riskler oldukça azalmıştır. Geniz eti ameliyatında önemli olan nokta bu ameliyatın yeterli imkanları olan bir hastanede yapılmasıdır.

Geniz ameliyatından sonra ertesi sabah hasta çoğunlukla taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası çok zor değildir ve çok fazla ağrı olmaz.

Ameliyattan sonra çocuğun bir hafta kadar çok hareketli olmaması, sıcak ve sert gıdalar almaması, ılık ve sıvı ağırlıklı beslenmesi gereklidir.

Ameliyattan sonra oluşabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı çocuğa bazı antibiyotikler ve ağrı için ağrı kesiciler verilebilir.

Geniz eti büyümesi yetişkinlerde de olur mu?

Geniz eti büyümesi genellikle çocuklarda görülür. Çünkü doğumda büyük olan geniz eti yaş ile ters orantılı gider (yaş büyüdükçe geniz eti küçülür). Geniz eti büyüklüğü çoğunlukla 12-14 yaşları arasında tamamen kaybolur. Fakat bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Doğumda büyük olan geniz etinin 30-40 yaşlarına kadar bile büyük kaldığı günümüz çalışmalarında görülmüştür.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/geniz-eti-adenoids-nedenleri-ve-tedavisi/

Bademcik ve Geniz eti

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Çocuklarda tedavi edilmemiş müzmin bademcik ve geniz eti büyümeleri. Büyüme ve gelişim geriliklerine, dikkat dağınıklıklarına, okul başarısızlıklarına, zeka problemlerine, sosyo-pskolojik hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kalp, akciğer rahatsızlıkları gibi, daha pek çok hastalığında habercisi olmaktadır.

Geniz eti (adenoid vejetasyon ) ve bademcikler (tonsiller) 

ağzının arka üst kısmında yani burnun en arka nazofarenks denilen bölgedesinde yer alan dokulardır. Normalde bakıldığında görülmezler, görülmeleri için özel muayene yöntemi gerektirir.

Geniz etleri endoskopik muayene , küçük muayene aynaları veya röntgen ile yöntemlerle görülebilir. Vücut için faydası olmayan lenf dokulardır. Genellikle çocuklarda bulunurlar.

Burun etleri diye ifade edilen kavram burnun giriş kısmında bulunan ve fonksiyonu olan burun için faydalı organlardır. Genellikle geniz eti ile karıştırılır. Bunların farklı yapılar olduğu bilinmelidir.

Bademcikler (tonsil) dişlerinin arkasında boğaza bakıldığında küçük dilin iki yanında açıkça görülebilir;. Birlikte bağışıklık savunma görevini yaparlar, vücuda ana girişinde, soluduğumuz ve beslenirken alabileceğimiz olası mikroplara karşı yabancı işgalcilerden ilk korunma yoludur.

Vücudun dokularının kalan aksine, bu yapılar çocukluk yaşlarının ortalarında en büyük boyut ulaşır ve daha sonra küçülerek sorun yaratmadan yerlerinde kalırlar.

Geniz eti ve bademciklerin bu şekilde davranmaları, çocukların bulaşıcı hastalıklar dolu bir dünyada vücut savunmaları için gereklidir.

 Normal büyüme ötesinde, sık geçirilen enfeksiyonlarda geniz eti ve bademcikler aşırı büyürler. Mikropları defetmek için sık şişmeleri sonucunda, genellikle tamamen eski boyutuna geri dönmez.

Her geçirilen enfeksiyon bir sonrasında daha büyümelerine neden olur, gide rek sıkıntıyı artırır. Daha da kötüsü, bu büyümüş yapılar sünger benzeri bir yapıya dönüp, mikropları yok edemezler.

Kripta adı verilen derin ceplerde vücudun sürekli mikrop barınağı ve mikroplar için daimi üreme yerleri olurlar.

Geniz etinin neden olduğu olumsuz etkiler nelerdir?

Geniz eti çok büyükse burundan nefes alıp vermeyi engeller. Buna bağlı olarak;

 • Gece ağzı açık uyuma, horlama, uykuda nefes durması, gündüz gürültülü solunum oluşur.
 • Çocuklarda büyüme gelişme geriliği yapabilir.
 • Sık üst solunum yolları enfeksiyonu geçirme sebebi olabilir.
 • Diş ve çene gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Büyük geniz eti orta kulak havalanmasını bozabilir. Böyle bir durumda;

 • Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.
 • Bazen orta kulakta sıvı birikmesine yol açarak işitme kaybına sebep olur (seröz otit).
 • Gece altını ıslatma sebebi de geniz eti ne bağlı burun tıkanıklığından kaynaklanabilir.
 • Geniz eti olan çocukların sesleri de olması gerektiğinden farklıdır. Boğuk bir ses tonu ile konuşurlar

Her hangi bir üst solunum yolu rahatsızlığı geçirmemesine rağmen her gece burnu tıkalı oluyor ve horluyorsa geniz eti olma ihtimali düşünmelisiniz. Bir KBB uzmanına başvurmanız doğru olur.

Aileler ne zaman endişelenmeli

Geniz eti nispeten yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Bir çocuk genellikle geniz eti olan çocuklarda kulak enfeksiyonları sık tekrarlar. Beraberinde kulak enfeksiyonları işitme bozuklarına da neden olabilir. Gecikmiş konuşma gibi ikincil bir komplikasyonu önlemek için, adenoidektomi adı verilen geniz etinin alınması sık sık başvurulan cerrahi bir yöntemdir.

 Bademcik veya geniz eti büyük ise, çocuk sadece küçük lokmalarla ve yumuşak gıdalar alarak beslenmeye çalışır, yeme düzeni bozulur. Buda iştah düzenini etkiler. İkincil etki olarak çocukta anemi adı verilen kan değerlerinde bozulmalar ve direnç düşmeleri yaşanabilir. Ayrıca çocuk uykuda boğulma, nefesiz kalma periyotları yaşar.

Gündüz, gece olsun burun yolu kapalı olması nedeni ile ağızdan solunum olabilir. Genellikle, çok yüksek sesle horlama vardır, Uyurken de birkaç saniye nefes kesilmesi şikâyetleri olur. Yatakta sık dönmeler nedeniylede uykuyu yeterince alamazlar. Bu durumların sonucunda gün içinde uyuklama periyotları, dikkat dağınıklıkları, huzursuzluk, agresif davranışlar görülebilmektedir.

Bu durum uzun süre devam eder, tedavi edilmez ise yıllar içinde uyku bozukluğu ile çocuk büyüme gelişim bozuklukları ve hatta zeka problemleri ciddi durumlar yaratabilir.

Bunun yanı sıra kalp ve akciğerler sisteminde problemler yaşanabilir, Bademcik giriş yolu olan A grubu Beta hemolitik streptokok enfeksiyonu sonucu oluşan toksinlerle, daha ciddi kalp veya eklem romatizmaları, böbrek yetmezlikleri en dramatik hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Tedavi :

Geniz eti ve bademcik ameliyatları (tonsillektomi ve adenoidektomi ) en sık uygulanan sık yapılan majör cerrahi işlemdir.

Dünyada Özellikle Amerikan çocuk ve kulak burun boğaz derneklerinin kriterleri baz alınır. Bu kriterlere uyan bademcik ve / veya geniz etleri için standart cerrahi bir yol izlenir. Bu cerrahi işlemin adı tonsillektomi ve adenoidektomidir.

Bu dokuların bağışıklık gelişimi için yararlı olduğunu fikri, zamanla tıbbi görüşlerinde değişmesine bağlı bu konuya bakılış açısında değiştirmiştir.

Örneğin, bademcikler ve geniz eti olmasa, yani alınsa bile o bölgedeki dokular kısmi bağışıklık sağlamakta olduğu, kanda lenfosit denilen hücrelerin bu görevleri üslendiği ve bağışıklığın sağlandığı çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Geniz eti büyümeleri bağışıklık gelişiminin normal bir parçasıdır ve bağışıklık gelişimine önemli rolleri için saygı duyulmalıdır. Onların büyüklüğü solunum veya orta kulak drenajını engelleyerek sık kulak iltihaplarına neden olmaz ise müdahaleye gerektirmeyecektir.

Birçok alternatif tedavi bağışıklık fonksiyonu güçlendirici olarak kullanılmaktadır.

Bu çeşit ek destek tedavileri bağışıklık sistemine destek sağlamasının yanı sıra, genellikle katlanarak artmış veya geri dönüşümsüz geniz eti ve bademcik sorunlarına bir fayda sağlayamamaktadır. Son derece büyük bademcikler, solunum ve yutmayı bozabilir.

Büyük geniz etleri burundan nefes almayı bozabilir, ağızdan solunuma yönlendirir.

Orta kulağın geniz arasındaki tek bağlantı yolu olan östaki tüpü diye anılan yolu da etkileyerek sık orta kulak enfeksiyonlarına neden olurlar ve tedavilerle düzelme sağlanmadığında cerrahi işlem kaçınılmazdır. Gıda alerjileri bademciklerinde olayın alevlenmesinde rolü olabilir. Yapılacak Cerrahi ile alerjik gıdalar nedeniyle oluşan sorunların büyük ölçüde hafifletilmesinde yardımcı olabilir.

Bademcikte ne zaman ameliyat yapılmalıdır :

1. Kronik Tonsillit: Yeterli medikal tedaviye rağmen sık tekrarlayan bademcik iltihapları ameliyat sebebidir.

Bunun Kriterleri nelerdir : Boğaz iltihapları bir yılda 7 ya da daha fazla bademcik İltihabına sebep oluyorsa veya toplam iki yılda her bir yıla düşen 5 kez, yada toplam 3 yılda her biri yıl için 3 veya daha fazla bademcik iltihabı geçirilmesi. (Bu kriter içine neler alınmalıdır: boğaz ağrısı, ateş 38.

3 o C üstü ilave olan / veya olmayan boyun bölgesinde hassas 2 cm altında lenf düğümleri, veya bademciklerde kızarıklık iltihabı görüntü, veya A grubu b-hemolitik streptokok için pozitif kültür, Antibiyotikler ile tedavi edilmiş kanıtlanan bademcik iltihapları.

Bu kriter klinik kayıtlarında kesin bademcik enfeksiyonu tanısı olarak kayıt edilmiş veya bu tüm geçirilen enfeksiyonların en az yarısı KBB doktoru tarafından tam olarak belgelenmiş ise )

2. İleri derecede büyüklük: üst solunum yolu tıkanıklığına sebep olup uykuda solunum durmalarına neden oluyorsa, şiddetli disfaji (yutma sorunu ), uyku bozuklukları veya kalp ve akciğer problemlerine yol açıyorsa veya başka ciddi bir hastalığa davetiye çıkarıyorsa.

3. Bademcikte apseleşme : ( Peritonsiller apse) cerrah tarafından belgelenerek, medikal tedavi ve apse boşalmasına yanıt vermiyorsa, cerrahi süreç akut aşamada yapılabilmektedir.

4. Streptokok mikrobu Taşıyıcı bademcik : A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonu barındıran ve beta-laktamaz dirençli antibiyotiklere yanıt vermeyen kronik veya tekrarlayan tonsillit

5. Tek taraflı Büyüklük : Tek taraflı tonsil ( Ayrıntılı tetkiklerle beraber)

6. Ağız çene gelişimini bozacak düzey: Diş hekimi(ortodontist ) tarafından belgelenmiş ağız-yüz (ağız-yüz) farklı orantısal bozukluk veya gelişimini etkileyen neden.

 Ne yapılmalı?

Şikayetlerle ilişkili sorun çözülemiyor ve tedaviler sonuçsuz ise Tedavi cerrahidir. Genel anestezi altında tıkayıcı geniz eti ameliyatla alınmalıdır. Ameliyat tam donanımlı hastanelerde genel anestezi altında yapılmalıdır.

Ameliyat günü hastaneye aç ve susuz gidilmelidir. İşlem öncesi bazı tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Her şey normalse ameliyata alınır. Geniz eti ameliyatı yaklaşık 15-30 dakika sürer. Hasta açısından kolay bir ameliyattır.

Geniz eti ameliyatı 1 yaşından itibaren yapılabilir.

Ameliyat sonrası 3 gün kadar katı, kuru, sıcak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sulu yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Aşırı efordan sakınılmalıdır. Aksi takdirde nadir görülmekle beraber ameliyat sonrası kanama olabilir. Kanamanın olmaması için ameliyat öncesi aspirin benzeri ilaçları kesmekte dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Eğer bademciklerin veya geniz etinin alınması için bir tıbbi neden oluşmuş ise ameliyatla alınması gerekebilir. Günümüzde bademcik ameliyat yöntemleri arasında Klasik yöntem (soğuk diseksiyon), Elektrokoter yöntemi, harmonic scalpel,  laser, ligature , thermal welding gibi yöntemler tanımlanmıştır.

Her teknik birbiriyle kıyaslandığında, her birinin diğerine göre üstünlüğü mevcuttur. Klasik yöntemde en çok aileleri endişelendiren ameliyat esnasında olan kanamadır. Bu kanama miktarı 5 ila 10 cc kadardır. hiç bir zaman risk oluşturmaz. Klasik yöntemde geç dönem kanamalar diğer yöntemlere göre daha azdır. Diğer yöntemlerde ameliyat sırasında kanama ya olmaz yada minimaldir.

Fakat geç dönemde kanama riski klasik yönteme göre daha fazladır. Ağrı ve iyileşme süresi her bir yöntemde farklı farklıdır. İngiltere'den yapılan en son Avrupa merkezli binlerce Çocuk'ta bu yöntemler karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada Klasik yöntem ilk sıralarda yerini almaktadır. Halen Amerika ve Avrupa'da en çok tercih edilen yöntemdir..

Hatta Son bir yıldır klasik yöntem yani soğuk diseksiyon yöntemi robotik cerrahide kullanılmaya başlanmıştır.Tüm bu yöntemler kafanızı karıştırmış olabilir.  Her bir hekim sizlere farklı teknikler önerebilir.  Bademcik ve geniz eti ameliyatlarında En önemli şey  doktorunuz deneyimdir.

  Pek çok cerrahi teknik tanımlanmasına rağmen , Her bir uzmanın kendi tercihi olan ve iyi sonuç aldığı yöntemlerden birini tercih edebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kullanılan teknikler hakkında çok endişelenmeyin.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Aşağıdaki resimleri tıklayarak videolara ulaşabilirsiniz.

Источник: https://www.ahmetsirin.com/tr/icerik/80/bademcik-ve-geniz-eti

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Uzmanlar, çocuklarda geniz eti büyümesinin pek çok soruna yol açtığını ve büyümeyi engellediğini dile getiriyor, bu konuda aileleri uyarıyor.

Geniz Eti Nedir?

Burnun gerisinde, boğazın üst kısmında kalan bölgeye geniz eti adı verilir. Geniz eti, doğumdan itibaren bulunan ve dışarıdan gelen mikropların öldürüldüğü bir bağışıklık sistemi organıdır. Çocukluk çağında, mikropların öldürülmesine ve bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuz uyurken horluyorsa ve ağzı açık uyuyorsa geniz eti olabilir. geniz eti lenf hücresi yapımında rol alır ve yeni doğan bebeklerde küçüktür. En sık 4 – 5 yaş döneminde enfeksiyonlara bağlı olarak büyür, ilerleyen yaşlarda küçülür. Geniz eti büyümesi belirtileri, çocuklarda solunum yolu problemleri oluşturur.

Geniz eti büyük olan çocuklar ağızdan nefes alır ve dışarıdan gelen kirli ve mikroplu hava sebebiyle üst solunum yolu enfeksiyonu yaşar. Bu çocuklarda işitme kayıpları, horlama, ağızdan nefes alma, gece öksürükleri, burun ve geniz akıntıları gibi rahatsızlıklar gözlemlenir.

Kronik geniz eti iltihapları ve büyümeleri çocuğun yüz gelişiminde bozukluklara, Ortodontik bozukluklara ve konuşma bozukluklarına sebep olabilir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Geniz etinin büyük olması durumunda görülen belirtiler;

Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alma,

Nefes alma bozukluğu nedeniyle uyku düzensizlikleri, uykuda horlama,

Sürekli tekrar eden boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü,

Kulak ağrıları ve işitme problemleri,

Boyunda bezeler oluşması gibi durumlardır.

Geniz Eti Büyümesinin Tanısı

Tanı konulması için kulak burun boğaz doktoruna çocuğunuzu muayene ettirin. Doktorunuz gerektiği takdirde röntgen isteyebilir.

Geniz Eti Neden Olur?

Geniz eti bölgesinde, burundan gelen mikroplarla mücadele eden çok fazla sayıda lenfoid oluşumlar bulunur.  Ebeveynlerin çocuğun yanında sigara içmesi, alerji gibi durumlar geniz etinin oluşmasına sebep olur.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

[wp_ad_camp_1]

Geniz eti çocuklarda büyümeye engel;

Çocukların büyüme ve gelişmeleri için kaliteli bir uyku uyumaları şart. Araştırmalara göre kaliteli bir uyku, çocuğun gün boyu öğrendiklerini düzenlemesine, enerjisini yenilemesine, zihinsel gelişimi hızlandırmasına, büyüme hormonu salgılamasına yardımcı oluyor.

Çocuklarda uyku düzensizliklerinin en önemli nedeni geniz eti büyümesidir. Bu sorun olan çocuklar ağızdan nefes alırlar, kaliteli uyuyamaz ve horlarlar. İhmal edilen geniz eti problemi üst solunum yolu enfeksiyonlarına, sinüzit, Ortodontik bozukluklara, büyüme geriliğine, dikkat eksikliği gibi sorunlara yol açıyor.

Kronik ağız solunumuna bağlı yüz diş ve damak problemleri görülür;

Çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesi alerjik problemler, kalıtımsal nedenler, pasif sigara içimi gibi pek çok sebebe dayalı ortaya çıkabilir. Bademcik ve geniz eti büyümesi olan çocuklar sürekli ağızdan nefes alırlar, zaman içerisinde buna bağlı olarak yüz, diş, damak gelişim problemleri yaşayabilirler.

Üst kesici dişler ayrık hale gelerek çocuğun psikolojik olarak olumsuz etkileneceği dişlek bir görünüm ortaya çıkar. Bu çocuklar zaman içerisinde gelişim bozukluğu yaşanarak, uzun, ince bir yüz ve basık yanaklar ortaya çıkar.

Bazı çocuklarda ilerleyen yaşlarda diş ve damak gelişim problemlerine bağlı olarak Ortodontik tedavilere gerek duyulabilir.

Geniz etinin neden olduğu uykusuzluk zeka gelişimini etkiliyor;

Kaliteli uyku hem yetişkinler hem de çocuklar için çok önem taşır. Çocuklar gün içerisinde gördüklerini uykularında öğrenirler, dolayısıyla kaliteli uyku en çok onlar için önem taşıyor.

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda uyku kalitesizleşir, rahat nefes alamazlar, gece boyunca horlarlar. Ağzı açık uyuduğundan dolayı sağlıksız bir uyku dönemine giriyor. Uykuda öğrenmenin gerçekleşebilmesi için hijyenin bozulmaması gereklidir.

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku geçiremeyen çocuklarda ilerleyen dönemlerde dikkat eksikliği ve zeka geriliği görülüyor.

Geniz eti birçok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor!

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda, üst solunum yolu direnç sendromu, uyku apnesi, horlama, burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alma, dikkat dağınıklığı, huzursuzluk, asabiyet, yutma ve konuşma bozukluğu, orta kulak iltihabı, işitmede azalma, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme geriliği, sinüzit, bademcik iltihabı, ses teli iltihabı, akciğer iltihabı gibi pek çok soruna sebep oluyor.

Geniz Eti Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geceleri ağzı açık uyuyan, horlayan çocuklarda ilk akla gelen geniz eti büyümesi tedavisi olmalıdır. Kronik geniz eti iltihabına bağlı olarak geniz eti, sinüzit veya orta kulak iltihabı varlığında ameliyatla alınmalıdır.

İlaç tedavisine cevap vermeyen sinüzitlerde geniz eti problemi akla gelmelidir. İlaç tedavisi ile sonuç alınamadığında bunların ameliyatla alınması gerekir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Ameliyatı gerektiren durumlar;

Kötü huylu tümör şüphesi,

Çene ve yüz yapısını bozan geniz eti büyümeleri,

Kronik geniz eti iltihabı,

Ağız kokusu,

İlaç ile düzelmeyen sinüzit,

Orta kulak iltihabı,

Sürekli tekrar eden geniz eti enfeksiyonları,

Geniz etinin üst solunum yolunu tıkaması gibi durumlar gözlemlendiğinde geniz eti ameliyatı yapılır.

Kanın pıhtılaşmasının bozuk olduğu hastalarda geniz eti ameliyatı yapılmamalıdır.

Çocuklar ameliyat günü taburcu ediliyor!

Doğru teşhis konulduğunda geniz eti büyümesi her yaşta ameliyat edilebiliyor.

Dünya genelinde bir yaşından itibaren yapılabiliyor, ancak 3 yaş daha fazla komplikasyonun yaşandığı bir dönem olduğu için 3 yaş ve sonrası kriter olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde gelişen teknoloji ile modern tıbbi cihazlar ve yeni nesil anestezi ilaçları ile çocuklarda daha güvenli ameliyatlar yapılabiliyor.

Geniz eti ameliyatı çocuklarda en sık yapılan cerrahi işlemdir. Ameliyat 10 ila 30 dakika arasında sürüyor ve çocuklar aynı gün hastaneden taburcu ediliyor. Ailenin isteğine göre bir gün hastanede kalmasına izin veriliyor. Çocuklar ameliyattan sonraki gün normal yaşamlarına devam ediyor, ancak enfeksiyon kapma riskine karşılık bir hafta okula gitmemeleri öneriliyor.

Источник: https://www.kadindenince.com/cocuklarda-geniz-eti-buyumesi-belirtileri-ve-tedavisi/

Bademcik İltihabı ve Geniz Eti Büyümesi

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Bademcik İltihabı ve Geniz Eti Büyümesi yazımızda bademcik iltihabının çocuklarda nasıl geliştiği, tedavisi, geniz etinin çocuklarda nasıl oluştuğu ve tedavisini yazdık.

Bademcik ve Geniz Eti

Bademcik ve geniz eti doğuştan itibaren insan vücudunda bulunmaktadır. Bağışık sistemindeki organlardır. Bademcik ve geniz eti çeşitli antikorlar sentezlemektedir.

Vücudumuza girmeye çalışan mikropları ve yabancı maddeleri durdurmaya çalışıyorlar. Bademcik ve geniz eti büyüyerek veya sıklıkla iltihaplanarak sorunlara yol açabilmektedirler.

Özellikle çocuk yaşlarda yaşanan bu iltihaplanmalar büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır.

Bademcik İltihabı

Bademcikler boğazımızın arka kısmının her iki yanında bulunmaktadır. En çok rastlanan rahatsızlık ise kronik bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabında 1 yıl içerisinde üçten fazla tekrarlanma olduysa bu kronikleşmiş bademcik iltihabıdır.

Bunun dışında bademcikler iltihaplanmadan da büyüyebilmektedir. 1. 2. ve 3.derece büyümeler olarak adlandırılmaktadır. 3.derece bademcik büyümesinde bademcikler birbirlerine yapışık ve en kötü durumda olmaktadır. Çocuklar bademcik rahatsızlığı için geldiğinde eğer 3.

seviyede bir büyüme var ise yutkunmada epey bir güçlük çekmektedir. Bademciklerde iltihaplanma yok ise de gece nefes alma sorunlarına, genel nefes almada zorluğa ve horlamaya neden olmaktadır. İltihaplanmadığı halde büyüyen bademciklerin en büyük nedeni ise alerjik durumlardır.

Bunun yanında genetik yatkınlıkta bademciklerin büyümesine neden olmaktadır.

Geniz Eti

Geniz eti ise burnumuzun arka tarafında ve küçük dilin arkasında yer almaktadır. Ağız muayenesi ile görülmemektedir. Bademcik gibi bağışık sistemini korumaktadır. Geniz eti normalden büyük olabilir. Ergenlikle birlikte geniz eti küçülmektedir.

Geniz eti muayenesi burnun arka tarafından kameralar ile yapılmaktadır. Daha ayrıntılı bakmak için yanlardan filmlerde çekilebilmektedir. Gece uykusunu durdurması, nefes darlığı, kulak iltihabı gibi durumlara neden olduğu zaman cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Geniz eti olan çocuklar günlük hayatta kendilerini belli etmektedir. Özellikle yemek yerken burundan rahat nefes alamadıkları için ağızlarını açmak zorunda kalıyorlar. Geceleri çocukta horlama görülmektedir.

Gece uykusunda nefesin durması ve 10 saniye kadar nefesin geri gelmemesi uyku apnesi olması da geniz etinin büyüdüğüne işarettir. Geniz eti olan çocukların yüz hatları da değişmektedir. Normal çocuklar gibi yüz ifadeleri olmamaktadır. Geniz etine bağlı yüz değişikliği meydana gelmektedir.

Bu çocuklarda ağzın sürekli açık durmasına bağlı çenenin üst kısmında öne doğru ilerleme, alında belirginleşme, burun kanatlarında büyüme gibi yüz değişiklikleri görülmektedir. Geniz eti ameliyatı olduktan sonra bu değişiklikler zamanla geçecektir.

Bademcik Ameliyatı Yapılma Durumları

Bademcikte her türlü önlemin alınmasın karşın senede 3 den fazla bademcik atağı geçiren çocuklarda ameliyat olunması gerekir. 2 yılda 5 ve 3 yılda 7 atağı geçen bademciklerde de ameliyat gerekir. Uykuda nefes durması en önemli gerekçedir. Bademcik büyümesi ilaçlarla ve diğer yöntemlerle gerilemiyorsa bademcik ameliyatı yapılmaktadır.

Alt solunum yollarına neden olan bir bademcik iltihabının da olması bademcik ameliyatının yapılmasına neden olmaktadır. Çocuğun ağzında bademcikten dolayı sürekli balgam olması da bademcik ameliyatı olmasını gerektirmektedir. Tümör oluşturma ihtimali yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Bademcik ameliyatı genel anestezi ile çocuk tamamen uyutularak yapılmaktadır.

Ağız açılarak iltihaplı bademcikler çıkartılır. Kalan dokular bağlanır veya özel yakıcılar ile yakılarak kanamalar durdurulur. Lazer ile de kesim işlemi yapılmaktadır. Tedavilerde çok büyük farklılıklar yoktur. Bademcik ameliyatı olan çocuklar en az 24 saat klinikte gözlenmektedir. Katı gıdalar alamazken sıvı gıdalar çocuğa verilmektedir. Katı gıdalar yiyebilecek hale geldiğinde çıkarılmaktadır.

1 hafta sonra normal yeme düzenine kavuşmaktadırlar.

Geniz Eti Ameliyatı Yapılması

Geniz eti ameliyatı olmadan önce çocukların alerjik rahatsızlıkta kullanılan ilaçların ve spreylerin kullanılmasıyla %50-60’ının ameliyat olmaktan kurtulduğu görülmektedir. Geniz eti tekrarlayan alt solunum yollarına neden olmuyorsa, nefes durmasına neden olmuyorsa, orta kulak iltihabına neden olmuyorsa ilk önce alerji tedavisi uygulanır.

Alerji tedavisi 6-12 hafta kadar uygulanır. Bu dönemden sonra şikayetleri gerileyen çocuklar ameliyat edilmemektedir.

Bu tedaviye yanıt vermeyen 12 hafta sonun orta kulakta sıvı birikmesi oluşması olan, tekrarlayan alt solunum yolları iltihabı var ise, gece uykuda nefes durması oluyorsa ayrıca bademcik ameliyatı da yapılması gerekiyorsa geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Bademcik ameliyatı ile aynı pozisyonda yapılmaktadır. Geniz eti genellikle kazıyarak alınmaktadır.

Tampon koyularak kanama durdurulur ve tamponlar alınır. O bölge temizlenir ve ameliyat bitirilir. Geniz etinin tekrarlama ihtimali %7-15 arasındadır. ilk 24 saatten sonra hasta taburcu edilmektedir. Kulak iltihabı olan çocuklara kulak tüpü de takılmaktadır.

Bademcik İltihabı ve Geniz Eti Büyümesi-Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Suphi Elbistanlı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Источник: https://yavuzmental.com/bademcik-iltihabi-ve-geniz-eti-buyumesi/

Bademcik ve Geniz Eti

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Bademcikler dil kökünün her iki yanında bulunan lenf dokularıdır. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler.

Her ne kadar vücudun savunma mekanizmalarının bir elemanı olsalar da bazen zararlı olup çocuğun gelişiminde aksamaya, uzun dönemde geçirilen sık enfeksiyonlar göz ardı edilirse önemli organ hasarlarına, eğitimin aksamasına ve dolaylı iş gücü kaybına neden olabilirler.

Geniz eti burnun arkasında geniz dediğimiz bölgede bulunan lenf dokusudur. Bu dokunun da iltihaplanmaları olabilir ama esasen büyümeleri önem arz eder. Çocuklarda yapısal olarak hava yolu daha dardır.

Bu yol üzerinde bulunan geniz etinin gereğinden fazla büyümesi nefes almada zorluklara yani burun yolu tıkalı olduğu için ağızdan nefes almaya, horlamaya hatta uykuda nefesin durmasına neden olabilir. Çocuk yatakta sık yer değiştirir, gece terlemeleri, diş gıcırdatmaları ortaya çıkabilir.

Çözüm sağlanmazsa büyüme ve gelişmede gerileme, huzursuzluk, aşırı hareketlilik, saldırganlık, ağızdan solumaya bağlı diş çürükleri, damakta yükselme ve sonuçta yüzde öne doğru uzama; alt çenenin nispi küçük kalmasına bağlı yüz şekil ve konuşma bozuklukları meydana gelebilir.

Sık tekrar eden viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık, yine tekrar eden ve tedaviye geç yanıt veren orta kulak iltihaplanmalarının arkasında yine geniz eti büyümeleri ve enfeksiyonları düşünülmelidir. Bademcik ile geniz eti büyümelerinin beraber olması da muteberdir. Bu sorunların daha erken ortaya çıkmasına ve daha belirgin olmasına neden olur.

Tek başına olduklarında örneğin ağzı açık uyuma ve horlama yakınması varken beraberliklerinde daha ağır bir tablo olan uykuda nefesin durması ana yakınma olabilir ve kesin müdahele gerektirir. Romatizmal ateş olarak bilinen hastalık, A grubu beta hemolitik streptokoklara karşı oluşturulan antikorların yol açtığı bir komplikasyondur.

Kalp kapakçıklarında ve eklemlerde ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

Bademcikler Ve Geniz Eti Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan kriterler;

 • Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyümesine bağlı olarak tıkanması, ve buna bağlı olarak ileri derecede yutma güçlüğü, uyku bozuklukları ve kalb sorunları, diş-yüz gelişim bozuklukları, idrar kaçırma, okul başarısında düşme, davranış bozuklukları
 • Tıkayıcı uyku apnesi; uykuda solunumun mükerrer kez durması,
 • Yeterli ilaç tedavisine rağmen yılda altı kez veya son iki yıl üç defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi
 • Bademcik etrafında mükerrer abse (peritonsiller abse) oluşumu
 • Yüksek ateşe bağlı mükerrer havale nöbetleri
 • Kötü huylu tümör şüphesi. tek taraflı bademcik büyümeleri
 • İlaç tedavisine cevap vermeyen kötü ağız kokusu, bademcik taşları, geçmeyen boğaz ağrısı, hassas boyun lenf bezi iltihapları şeklindedir.

Bu Ameliyat Hangi Yaşta Yapılır?

Bademcik hastalıkları çocuk yaş grubu sorunu olarak bilinmekle birlikte erişkin içinde aynı kurallar geçerlidir. Ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik ameliyatı uygulanmaktadır. Bademcik ve geniz eti ameliyatları için zorunlu hallerde yaş kısıtlaması yoktur. Genelde alt yaş 3-4 yaş olarak belirlenmiştir.

Bademcik Ameliyatı Riskli Midir?

Bademcik ameliyatları riski gelişen teknoloji ve tekniklere bağlı olarak oldukça düşük orandadır. Ameliyat sonrası kanama ve ağrı olabilir. Kanama için ilk 24 saat önemlidir. Boğaz ağrısı 10 gün kadar sürebilir. Yara iyileşmesi ile ilgilidir. Çocuklarda ağrı çok az hissedilir.

Hangi Teknikler Kullanılır?

Eskiden beri alışagelmiş kullanılan yöntem bademciklerin tamamının alınması şeklindedir. Bu klasik yöntem bugün en çok tercih edilen yöntemdir. Teknolojiye paralel olarak gelişen diğer teknikler de kullanılmaktadır. Bunlar arasında Koter, Koblasyon, Radyofrekans, Lazer ve “Thermal welding sistemi” sayılabilir.

Her tekniğin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bademciklerinin tamamının alınması ya da küçültülmesi ile ilgili teknikler farklıdır. Uygun olan yönteme hekiminizle birlikte karar verilir. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde uygun bir diyet önerilir.

Özellikle çocuklarda bir yıl içinde gelişmede ve sosyal hayatta düzelme belirgin hale gelmektedir.

Sağlık dolu günler…

Источник: https://meddem.com.tr/bademcik-ve-geniz-eti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть