Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Bademcik İltihabı ve Geniz Eti Büyümesi

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Bademcik İltihabı ve Geniz Eti Büyümesi yazımızda bademcik iltihabının çocuklarda nasıl geliştiği, tedavisi, geniz etinin çocuklarda nasıl oluştuğu ve tedavisini yazdık.

Bademcik ve Geniz Eti

Bademcik ve geniz eti doğuştan itibaren insan vücudunda bulunmaktadır. Bağışık sistemindeki organlardır. Bademcik ve geniz eti çeşitli antikorlar sentezlemektedir.

Vücudumuza girmeye çalışan mikropları ve yabancı maddeleri durdurmaya çalışıyorlar. Bademcik ve geniz eti büyüyerek veya sıklıkla iltihaplanarak sorunlara yol açabilmektedirler.

Özellikle çocuk yaşlarda yaşanan bu iltihaplanmalar büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır.

Bademcik İltihabı

Bademcikler boğazımızın arka kısmının her iki yanında bulunmaktadır. En çok rastlanan rahatsızlık ise kronik bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabında 1 yıl içerisinde üçten fazla tekrarlanma olduysa bu kronikleşmiş bademcik iltihabıdır.

Bunun dışında bademcikler iltihaplanmadan da büyüyebilmektedir. 1. 2. ve 3.derece büyümeler olarak adlandırılmaktadır. 3.derece bademcik büyümesinde bademcikler birbirlerine yapışık ve en kötü durumda olmaktadır. Çocuklar bademcik rahatsızlığı için geldiğinde eğer 3.

seviyede bir büyüme var ise yutkunmada epey bir güçlük çekmektedir. Bademciklerde iltihaplanma yok ise de gece nefes alma sorunlarına, genel nefes almada zorluğa ve horlamaya neden olmaktadır. İltihaplanmadığı halde büyüyen bademciklerin en büyük nedeni ise alerjik durumlardır.

Bunun yanında genetik yatkınlıkta bademciklerin büyümesine neden olmaktadır.

Geniz Eti

Geniz eti ise burnumuzun arka tarafında ve küçük dilin arkasında yer almaktadır. Ağız muayenesi ile görülmemektedir. Bademcik gibi bağışık sistemini korumaktadır. Geniz eti normalden büyük olabilir. Ergenlikle birlikte geniz eti küçülmektedir.

Geniz eti muayenesi burnun arka tarafından kameralar ile yapılmaktadır. Daha ayrıntılı bakmak için yanlardan filmlerde çekilebilmektedir. Gece uykusunu durdurması, nefes darlığı, kulak iltihabı gibi durumlara neden olduğu zaman cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Geniz eti olan çocuklar günlük hayatta kendilerini belli etmektedir. Özellikle yemek yerken burundan rahat nefes alamadıkları için ağızlarını açmak zorunda kalıyorlar. Geceleri çocukta horlama görülmektedir.

Gece uykusunda nefesin durması ve 10 saniye kadar nefesin geri gelmemesi uyku apnesi olması da geniz etinin büyüdüğüne işarettir. Geniz eti olan çocukların yüz hatları da değişmektedir. Normal çocuklar gibi yüz ifadeleri olmamaktadır. Geniz etine bağlı yüz değişikliği meydana gelmektedir.

Bu çocuklarda ağzın sürekli açık durmasına bağlı çenenin üst kısmında öne doğru ilerleme, alında belirginleşme, burun kanatlarında büyüme gibi yüz değişiklikleri görülmektedir. Geniz eti ameliyatı olduktan sonra bu değişiklikler zamanla geçecektir.

Bademcik Ameliyatı Yapılma Durumları

Bademcikte her türlü önlemin alınmasın karşın senede 3 den fazla bademcik atağı geçiren çocuklarda ameliyat olunması gerekir. 2 yılda 5 ve 3 yılda 7 atağı geçen bademciklerde de ameliyat gerekir. Uykuda nefes durması en önemli gerekçedir. Bademcik büyümesi ilaçlarla ve diğer yöntemlerle gerilemiyorsa bademcik ameliyatı yapılmaktadır.

Alt solunum yollarına neden olan bir bademcik iltihabının da olması bademcik ameliyatının yapılmasına neden olmaktadır. Çocuğun ağzında bademcikten dolayı sürekli balgam olması da bademcik ameliyatı olmasını gerektirmektedir. Tümör oluşturma ihtimali yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Bademcik ameliyatı genel anestezi ile çocuk tamamen uyutularak yapılmaktadır.

Ağız açılarak iltihaplı bademcikler çıkartılır. Kalan dokular bağlanır veya özel yakıcılar ile yakılarak kanamalar durdurulur. Lazer ile de kesim işlemi yapılmaktadır. Tedavilerde çok büyük farklılıklar yoktur. Bademcik ameliyatı olan çocuklar en az 24 saat klinikte gözlenmektedir. Katı gıdalar alamazken sıvı gıdalar çocuğa verilmektedir. Katı gıdalar yiyebilecek hale geldiğinde çıkarılmaktadır.

1 hafta sonra normal yeme düzenine kavuşmaktadırlar.

Geniz Eti Ameliyatı Yapılması

Geniz eti ameliyatı olmadan önce çocukların alerjik rahatsızlıkta kullanılan ilaçların ve spreylerin kullanılmasıyla %50-60’ının ameliyat olmaktan kurtulduğu görülmektedir. Geniz eti tekrarlayan alt solunum yollarına neden olmuyorsa, nefes durmasına neden olmuyorsa, orta kulak iltihabına neden olmuyorsa ilk önce alerji tedavisi uygulanır.

Alerji tedavisi 6-12 hafta kadar uygulanır. Bu dönemden sonra şikayetleri gerileyen çocuklar ameliyat edilmemektedir.

Bu tedaviye yanıt vermeyen 12 hafta sonun orta kulakta sıvı birikmesi oluşması olan, tekrarlayan alt solunum yolları iltihabı var ise, gece uykuda nefes durması oluyorsa ayrıca bademcik ameliyatı da yapılması gerekiyorsa geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Bademcik ameliyatı ile aynı pozisyonda yapılmaktadır. Geniz eti genellikle kazıyarak alınmaktadır.

Tampon koyularak kanama durdurulur ve tamponlar alınır. O bölge temizlenir ve ameliyat bitirilir. Geniz etinin tekrarlama ihtimali %7-15 arasındadır. ilk 24 saatten sonra hasta taburcu edilmektedir. Kulak iltihabı olan çocuklara kulak tüpü de takılmaktadır.

Bademcik İltihabı ve Geniz Eti Büyümesi-Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Suphi Elbistanlı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Источник: https://yavuzmental.com/bademcik-iltihabi-ve-geniz-eti-buyumesi/

Bademcik ve Geniz eti

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Çocuklarda tedavi edilmemiş müzmin bademcik ve geniz eti büyümeleri. Büyüme ve gelişim geriliklerine, dikkat dağınıklıklarına, okul başarısızlıklarına, zeka problemlerine, sosyo-pskolojik hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kalp, akciğer rahatsızlıkları gibi, daha pek çok hastalığında habercisi olmaktadır.

Geniz eti (adenoid vejetasyon ) ve bademcikler (tonsiller) 

ağzının arka üst kısmında yani burnun en arka nazofarenks denilen bölgedesinde yer alan dokulardır. Normalde bakıldığında görülmezler, görülmeleri için özel muayene yöntemi gerektirir.

Geniz etleri endoskopik muayene , küçük muayene aynaları veya röntgen ile yöntemlerle görülebilir. Vücut için faydası olmayan lenf dokulardır. Genellikle çocuklarda bulunurlar.

Burun etleri diye ifade edilen kavram burnun giriş kısmında bulunan ve fonksiyonu olan burun için faydalı organlardır. Genellikle geniz eti ile karıştırılır. Bunların farklı yapılar olduğu bilinmelidir.

Bademcikler (tonsil) dişlerinin arkasında boğaza bakıldığında küçük dilin iki yanında açıkça görülebilir;. Birlikte bağışıklık savunma görevini yaparlar, vücuda ana girişinde, soluduğumuz ve beslenirken alabileceğimiz olası mikroplara karşı yabancı işgalcilerden ilk korunma yoludur.

Vücudun dokularının kalan aksine, bu yapılar çocukluk yaşlarının ortalarında en büyük boyut ulaşır ve daha sonra küçülerek sorun yaratmadan yerlerinde kalırlar.

Geniz eti ve bademciklerin bu şekilde davranmaları, çocukların bulaşıcı hastalıklar dolu bir dünyada vücut savunmaları için gereklidir.

 Normal büyüme ötesinde, sık geçirilen enfeksiyonlarda geniz eti ve bademcikler aşırı büyürler. Mikropları defetmek için sık şişmeleri sonucunda, genellikle tamamen eski boyutuna geri dönmez.

Her geçirilen enfeksiyon bir sonrasında daha büyümelerine neden olur, gide rek sıkıntıyı artırır. Daha da kötüsü, bu büyümüş yapılar sünger benzeri bir yapıya dönüp, mikropları yok edemezler.

Kripta adı verilen derin ceplerde vücudun sürekli mikrop barınağı ve mikroplar için daimi üreme yerleri olurlar.

Geniz etinin neden olduğu olumsuz etkiler nelerdir?

Geniz eti çok büyükse burundan nefes alıp vermeyi engeller. Buna bağlı olarak;

 • Gece ağzı açık uyuma, horlama, uykuda nefes durması, gündüz gürültülü solunum oluşur.
 • Çocuklarda büyüme gelişme geriliği yapabilir.
 • Sık üst solunum yolları enfeksiyonu geçirme sebebi olabilir.
 • Diş ve çene gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Büyük geniz eti orta kulak havalanmasını bozabilir. Böyle bir durumda;

 • Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.
 • Bazen orta kulakta sıvı birikmesine yol açarak işitme kaybına sebep olur (seröz otit).
 • Gece altını ıslatma sebebi de geniz eti ne bağlı burun tıkanıklığından kaynaklanabilir.
 • Geniz eti olan çocukların sesleri de olması gerektiğinden farklıdır. Boğuk bir ses tonu ile konuşurlar

Her hangi bir üst solunum yolu rahatsızlığı geçirmemesine rağmen her gece burnu tıkalı oluyor ve horluyorsa geniz eti olma ihtimali düşünmelisiniz. Bir KBB uzmanına başvurmanız doğru olur.

Aileler ne zaman endişelenmeli

Geniz eti nispeten yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Bir çocuk genellikle geniz eti olan çocuklarda kulak enfeksiyonları sık tekrarlar. Beraberinde kulak enfeksiyonları işitme bozuklarına da neden olabilir. Gecikmiş konuşma gibi ikincil bir komplikasyonu önlemek için, adenoidektomi adı verilen geniz etinin alınması sık sık başvurulan cerrahi bir yöntemdir.

 Bademcik veya geniz eti büyük ise, çocuk sadece küçük lokmalarla ve yumuşak gıdalar alarak beslenmeye çalışır, yeme düzeni bozulur. Buda iştah düzenini etkiler. İkincil etki olarak çocukta anemi adı verilen kan değerlerinde bozulmalar ve direnç düşmeleri yaşanabilir. Ayrıca çocuk uykuda boğulma, nefesiz kalma periyotları yaşar.

Gündüz, gece olsun burun yolu kapalı olması nedeni ile ağızdan solunum olabilir. Genellikle, çok yüksek sesle horlama vardır, Uyurken de birkaç saniye nefes kesilmesi şikâyetleri olur. Yatakta sık dönmeler nedeniylede uykuyu yeterince alamazlar. Bu durumların sonucunda gün içinde uyuklama periyotları, dikkat dağınıklıkları, huzursuzluk, agresif davranışlar görülebilmektedir.

Bu durum uzun süre devam eder, tedavi edilmez ise yıllar içinde uyku bozukluğu ile çocuk büyüme gelişim bozuklukları ve hatta zeka problemleri ciddi durumlar yaratabilir.

Bunun yanı sıra kalp ve akciğerler sisteminde problemler yaşanabilir, Bademcik giriş yolu olan A grubu Beta hemolitik streptokok enfeksiyonu sonucu oluşan toksinlerle, daha ciddi kalp veya eklem romatizmaları, böbrek yetmezlikleri en dramatik hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Tedavi :

Geniz eti ve bademcik ameliyatları (tonsillektomi ve adenoidektomi ) en sık uygulanan sık yapılan majör cerrahi işlemdir.

Dünyada Özellikle Amerikan çocuk ve kulak burun boğaz derneklerinin kriterleri baz alınır. Bu kriterlere uyan bademcik ve / veya geniz etleri için standart cerrahi bir yol izlenir. Bu cerrahi işlemin adı tonsillektomi ve adenoidektomidir.

Bu dokuların bağışıklık gelişimi için yararlı olduğunu fikri, zamanla tıbbi görüşlerinde değişmesine bağlı bu konuya bakılış açısında değiştirmiştir.

Örneğin, bademcikler ve geniz eti olmasa, yani alınsa bile o bölgedeki dokular kısmi bağışıklık sağlamakta olduğu, kanda lenfosit denilen hücrelerin bu görevleri üslendiği ve bağışıklığın sağlandığı çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Geniz eti büyümeleri bağışıklık gelişiminin normal bir parçasıdır ve bağışıklık gelişimine önemli rolleri için saygı duyulmalıdır. Onların büyüklüğü solunum veya orta kulak drenajını engelleyerek sık kulak iltihaplarına neden olmaz ise müdahaleye gerektirmeyecektir.

Birçok alternatif tedavi bağışıklık fonksiyonu güçlendirici olarak kullanılmaktadır.

Bu çeşit ek destek tedavileri bağışıklık sistemine destek sağlamasının yanı sıra, genellikle katlanarak artmış veya geri dönüşümsüz geniz eti ve bademcik sorunlarına bir fayda sağlayamamaktadır. Son derece büyük bademcikler, solunum ve yutmayı bozabilir.

Büyük geniz etleri burundan nefes almayı bozabilir, ağızdan solunuma yönlendirir.

Orta kulağın geniz arasındaki tek bağlantı yolu olan östaki tüpü diye anılan yolu da etkileyerek sık orta kulak enfeksiyonlarına neden olurlar ve tedavilerle düzelme sağlanmadığında cerrahi işlem kaçınılmazdır. Gıda alerjileri bademciklerinde olayın alevlenmesinde rolü olabilir. Yapılacak Cerrahi ile alerjik gıdalar nedeniyle oluşan sorunların büyük ölçüde hafifletilmesinde yardımcı olabilir.

Bademcikte ne zaman ameliyat yapılmalıdır :

1. Kronik Tonsillit: Yeterli medikal tedaviye rağmen sık tekrarlayan bademcik iltihapları ameliyat sebebidir.

Bunun Kriterleri nelerdir : Boğaz iltihapları bir yılda 7 ya da daha fazla bademcik İltihabına sebep oluyorsa veya toplam iki yılda her bir yıla düşen 5 kez, yada toplam 3 yılda her biri yıl için 3 veya daha fazla bademcik iltihabı geçirilmesi. (Bu kriter içine neler alınmalıdır: boğaz ağrısı, ateş 38.

3 o C üstü ilave olan / veya olmayan boyun bölgesinde hassas 2 cm altında lenf düğümleri, veya bademciklerde kızarıklık iltihabı görüntü, veya A grubu b-hemolitik streptokok için pozitif kültür, Antibiyotikler ile tedavi edilmiş kanıtlanan bademcik iltihapları.

Bu kriter klinik kayıtlarında kesin bademcik enfeksiyonu tanısı olarak kayıt edilmiş veya bu tüm geçirilen enfeksiyonların en az yarısı KBB doktoru tarafından tam olarak belgelenmiş ise )

2. İleri derecede büyüklük: üst solunum yolu tıkanıklığına sebep olup uykuda solunum durmalarına neden oluyorsa, şiddetli disfaji (yutma sorunu ), uyku bozuklukları veya kalp ve akciğer problemlerine yol açıyorsa veya başka ciddi bir hastalığa davetiye çıkarıyorsa.

3. Bademcikte apseleşme : ( Peritonsiller apse) cerrah tarafından belgelenerek, medikal tedavi ve apse boşalmasına yanıt vermiyorsa, cerrahi süreç akut aşamada yapılabilmektedir.

4. Streptokok mikrobu Taşıyıcı bademcik : A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonu barındıran ve beta-laktamaz dirençli antibiyotiklere yanıt vermeyen kronik veya tekrarlayan tonsillit

5. Tek taraflı Büyüklük : Tek taraflı tonsil ( Ayrıntılı tetkiklerle beraber)

6. Ağız çene gelişimini bozacak düzey: Diş hekimi(ortodontist ) tarafından belgelenmiş ağız-yüz (ağız-yüz) farklı orantısal bozukluk veya gelişimini etkileyen neden.

 Ne yapılmalı?

Şikayetlerle ilişkili sorun çözülemiyor ve tedaviler sonuçsuz ise Tedavi cerrahidir. Genel anestezi altında tıkayıcı geniz eti ameliyatla alınmalıdır. Ameliyat tam donanımlı hastanelerde genel anestezi altında yapılmalıdır.

Ameliyat günü hastaneye aç ve susuz gidilmelidir. İşlem öncesi bazı tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Her şey normalse ameliyata alınır. Geniz eti ameliyatı yaklaşık 15-30 dakika sürer. Hasta açısından kolay bir ameliyattır.

Geniz eti ameliyatı 1 yaşından itibaren yapılabilir.

Ameliyat sonrası 3 gün kadar katı, kuru, sıcak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sulu yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Aşırı efordan sakınılmalıdır. Aksi takdirde nadir görülmekle beraber ameliyat sonrası kanama olabilir. Kanamanın olmaması için ameliyat öncesi aspirin benzeri ilaçları kesmekte dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Eğer bademciklerin veya geniz etinin alınması için bir tıbbi neden oluşmuş ise ameliyatla alınması gerekebilir. Günümüzde bademcik ameliyat yöntemleri arasında Klasik yöntem (soğuk diseksiyon), Elektrokoter yöntemi, harmonic scalpel,  laser, ligature , thermal welding gibi yöntemler tanımlanmıştır.

Her teknik birbiriyle kıyaslandığında, her birinin diğerine göre üstünlüğü mevcuttur. Klasik yöntemde en çok aileleri endişelendiren ameliyat esnasında olan kanamadır. Bu kanama miktarı 5 ila 10 cc kadardır. hiç bir zaman risk oluşturmaz. Klasik yöntemde geç dönem kanamalar diğer yöntemlere göre daha azdır. Diğer yöntemlerde ameliyat sırasında kanama ya olmaz yada minimaldir.

Fakat geç dönemde kanama riski klasik yönteme göre daha fazladır. Ağrı ve iyileşme süresi her bir yöntemde farklı farklıdır. İngiltere'den yapılan en son Avrupa merkezli binlerce Çocuk'ta bu yöntemler karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada Klasik yöntem ilk sıralarda yerini almaktadır. Halen Amerika ve Avrupa'da en çok tercih edilen yöntemdir..

Hatta Son bir yıldır klasik yöntem yani soğuk diseksiyon yöntemi robotik cerrahide kullanılmaya başlanmıştır.Tüm bu yöntemler kafanızı karıştırmış olabilir.  Her bir hekim sizlere farklı teknikler önerebilir.  Bademcik ve geniz eti ameliyatlarında En önemli şey  doktorunuz deneyimdir.

  Pek çok cerrahi teknik tanımlanmasına rağmen , Her bir uzmanın kendi tercihi olan ve iyi sonuç aldığı yöntemlerden birini tercih edebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Kullanılan teknikler hakkında çok endişelenmeyin.

Not:  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Aşağıdaki resimleri tıklayarak videolara ulaşabilirsiniz.

Источник: https://www.ahmetsirin.com/tr/icerik/80/bademcik-ve-geniz-eti

Geniz Eti (Adenoids) Nedenleri Ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Geniz eti, bademciklere benzer görevi olan bir dokudur ve burun boşluğunun arka kısmı ile yumuşak damağın üst kısmında yer alır. Geniz eti boğaza bakıldığında bademciklerin görülmesi gibi görülmez. Geniz eti büyüdüğünde ve iltihaplandığında bazı problemlere neden olabilir.

Geniz eti, üzüm salkımına benzer şekilli ve burun ve boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplar ile savaşmasına yardımcı maddeler olan, antikorları üretir.

Geniz eti büyümesine neden olan faktörler

Geniz eti çocuklarda genellikle 14 yaşına kadar küçülür ve erişkinlik döneminde çok fazla görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında başlıca faktör enfeksiyonlar ve alerjik nedelredir. Bazen geniz eti kendi başına da büyüme gösterebilir.

Geniz eti aşırı büyüdüğünde burun boşluğunu tıkar ve bu nedenle burundan soluk alıp vermeyi zorlaştırır. Geniz eti çok fazla büyür ise orta kulak boşluğu olan (östaki tüpü) bölgesine doğru açıldığında östaki tüpünün ağzını tıkar ve orta kulağın havalanmasını da engeller.

Bu tür durumlarda da kulak sorunları görülebilir.

Geniz eti büyümesi belirtileri

Geniz eti büyüdüğünde bazı belirtiler ortaya çıkar. Burundan nefes almakta sıkıntı, devamlı ağızdan nefes alma ihtiyacı, burun tıkalı gibi genizden konuşma, nefes alırken ses çıkması, uyku sırasında horlama, uyku sırasında birkaç saniye nefes almama (uyku apnesi) gibi belirtiler görülür.

Çocuk geceleri rahat uyuyamadığı için bu çocuklarda idrar kaçırma, dikkat dağınıklığı, okul başarısında düşme gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Kulak ile sorunlar ortaya çıktığında işitme kaybı, sık sık orta kulak enfeksiyonu oluşması gibi belirtiler de görülür.

Ayrıca geniz eti büyümesi burun boşluğunu tıkandığında burnun havalanması bozulur ve sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi durumlar meydana gelir. Tam tıkanma olan durumlarda diş, çene ve yüz yapısında bozukluklar da oluşabilir. Diş düzensizliği olan çocuklarda hangi yaşta olursa olsun geniz eti büyüklüğünün olup olmadığı araştırılmalıdır.

Geniz eti büyümesi teşhisi

Geniz eti büyümesi olan çocukların aileleri çocuklarının burunlarının tıkanıklığını fark edebilirler. Bu tip belirtiler görülen çocukların bir kulak, burun, boğaz uzmanına götürülmesi gerekir.

Çocuk KBB uzmanın yapacağı fizik muayene ve bazı görüntüleme yöntemleri (flexible nazofaringoskop, rijid endoskop veya boyun yan grafisi gibi görüntüleme yöntemleri ile) geniz eti büyümesi teşhisi konulur.

Geniz eti büyümesi tedavisi

Geniz etinin neden büyüdüğü tedavide yol göstericidir. Geniz eti büyümesi yapısal bir büyüme olabileceği gibi, alerjik ve geçirilen enfeksiyonlar ile ilgili olabilir.

Bu durumlarda alerji yapan etken tespit edilir ve buna yönelik tedaviler verilir. Alerjinin tedavisi yapılmadan geniz eti ve bademciği alınan her 4 çocuktan birinde geniz eti büyümesi tekrarlayabilir.

Bu nedenle alerji tedavisi ve teşhisi geniz eti büyümesinde oldukça önemlidir.

Geçirilen sık enfeksiyonlar azaltılır ise geniz eti büyümesi küçülebilir ve bunlar için antibiyotik tedavisi verilir. Eğer geniz eti iltihaplı değil ise bir süre beklenmesi gereklidir.

Çocuklarda geniz eti büyümesi genellikle normal olarak ta oluşabilir ve zaman içinde çocuğun geniz eti büyüklüğü kendiliğinden geçebilir. Bazı ciddi belirtiler sürekli tekrarlıyor ise geniz eti ameliyat ile tedavi edilir.

Örneğin, nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu gibi belirtiler var ise geniz eti büyümesi ameliyat ile tedavi edilir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı nasıl ve kaç yaşında yapılır?

Geniz eti ameliyatı eskiden bademcik ameliyatı gibi lokal anestezi altında yapılmakta idi. Fakat günümüzde geniz eti ameliyatları da genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi ile ameliyata daha iyi hakim olunmakta ve daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Geniz eti ameliyatında iki teknik vardır. Bu teknikler geleneksel ve endoskopik tekniklerdir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı genellikle 3 yaşın altında yapılmaz. Fakat çocuğun gelişimini engelleyecek düzeyde solunum sıkıntısı ya da sonraki yaşamında olumsuz bir duruma neden olacak ise çocuk doktoru ve anestezi uzmanı ile birlikte karar verilerek 3 yaşından öncesinde de ameliyat söz konusu olabilir.

Geniz eti büyümesi genellikle yaş büyüdükçe kendiliğinden küçülüp kaybolabileceği için,14 yaşından sonra bu ameliyata gerek kalmayabilir. Lakin bazen bu büyümede kötü bir durum ya da tümöral bir durum söz konusu ise yaş sınırı tanınmaksızın geniz eti ameliyatı yapılır.

Geniz eti ameliyatı riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi, geniz eti büyümesi ameliyatında da bazı riskler vardır. Geniz eti ameliyatının riskleri arasında kanama vardır. Çocuklarda bu ameliyat sonrası daha çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü çocuk ameliyat sonrası herhangi bir kanama sırasında bu durumu ifade edemeyebilir.

Çocuk ameliyat sonrası bir gece hastanede gözetim altında tutulmalıdır. Ayrıca, anestezi ile ilgili bazı riskler olabilmekte iken, son zamanlarda anestezi ilaçları ve tekniklerindeki gelişmeler sayesinde bu riskler oldukça azalmıştır. Geniz eti ameliyatında önemli olan nokta bu ameliyatın yeterli imkanları olan bir hastanede yapılmasıdır.

Geniz ameliyatından sonra ertesi sabah hasta çoğunlukla taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası çok zor değildir ve çok fazla ağrı olmaz.

Ameliyattan sonra çocuğun bir hafta kadar çok hareketli olmaması, sıcak ve sert gıdalar almaması, ılık ve sıvı ağırlıklı beslenmesi gereklidir.

Ameliyattan sonra oluşabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı çocuğa bazı antibiyotikler ve ağrı için ağrı kesiciler verilebilir.

Geniz eti büyümesi yetişkinlerde de olur mu?

Geniz eti büyümesi genellikle çocuklarda görülür. Çünkü doğumda büyük olan geniz eti yaş ile ters orantılı gider (yaş büyüdükçe geniz eti küçülür). Geniz eti büyüklüğü çoğunlukla 12-14 yaşları arasında tamamen kaybolur. Fakat bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Doğumda büyük olan geniz etinin 30-40 yaşlarına kadar bile büyük kaldığı günümüz çalışmalarında görülmüştür.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/geniz-eti-adenoids-nedenleri-ve-tedavisi/

Bademcik ve geniz eti ne zaman alınmalı?

Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Geniz eti ve bademcik problemleri özellikle 3-6 yaş grubunda çocukları olan ebeveynlerin en çok şikayet ettikleri sorunların başında geliyor. Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olan bu çocuklarda; yoğun ateş, nefes almada güçlük, gece uykusuzlukları gibi problemler sık görülüyor.

Bademcik ve geniz eti problemlerinin çocukların yaşam kalitesini etkilemesinin yanında farklı sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Özkarakaş, ailelerin tereddüt ettiği ve karar vermekte zorlandığı bademcik ve geniz eti ameliyatları konusunu aydınlattı…

3-6 yaş arasındaki çocuklarda sık görülüyor

Vücudumuzun savunmasında burundan ve ağızdan girebilecek zararlı organizma veya moleküllere karşı bekçi veya nöbetçi dokuları oluşturan bademcik (tonsil), geniz eti (adenoid) problemleri özellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklarda en sık görülen sorunların başında yer alıyor.

Bademcik veya geniz eti dokusunda iltihaplanma olmaksızın büyüme olabileceği gibi, sık tekrarlayan ateşlemeyle beraber görülen bademcik enfeksiyonları da gözlenebiliyor.

Çocuğun okula gitmesini engelleyen ateşli enfeksiyonlardan, tıkayıcı özelliğinden dolayı uyku problemleri ya da kulakta sıvı birikmesine bağlı işitme kayıplarına kadar varabilen birçok soruna kaynak oluşturabilen bu problemlerin takibi de önem taşıyor.

Şikayetler 6 yaşından sonra azalıyor

Şikayetlerin ağırlıklı olarak 3-4 yaşlarında başladığını söyleyen Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Özkarakaş, “Özellikle okul öncesi eğitimle birlikte çocukların virüs ve bakteriyel uyaranlara maruz kalmaları gerek enfeksiyona neden olan, gerekse enfeksiyon dışı bademcik ve geniz eti büyümelerinde önemli etken oluşturuyor” diyor.

Tekrarlayan enfeksiyonların bağışıklığın gelişmesi ile 6 yaşından sonra azaldığı ve ergenliğin başladığı 12-13 yaşlarında ise seyrekleşerek kaybolduğu gözleniyor.

Bu bölgelerde ortaya çıkabilen tümörlerin asimetrik büyümeleri ise çocuk veya erişkin her yaşta görülebiliyor. Dolayısıyla, asimetrik büyüme, normal görünümünün belirgin derecede değişmesi, boyunda da şişlikler olması durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekiyor.

Birçok önemli sorunun kaynağı olabiliyor

Bademcik ve geniz eti problemleri çocukların yaşamını etkileyebildiği gibi büyümesine göre farklı sorunlara da neden olabiliyor. Örneğin en sık görülen basit büyümeler ve/ veya sık tekrarlayan enfeksiyonlar çocuğun okula gitmesini engelleyebiliyor.

Ancak geniz etindeki büyümenin tıkayıcı özelliğinden dolayı, ağzı açık şekilde nefes alma, yatakta sık yer değiştirme, ense, yaka bölgesinde yoğun terleme gibi çocuğun hayatını zorlaştırabilen şikayetler de ortaya çıkabiliyor.

Bununla birlikte çocuklar sıklıkla uyku problemleri, sık burun akıntısı, rinosinüzitler, kulakta geçici veya kalıcı sıvı toplanması ve bunun getirisi olan işitme kaybıyla karşı karşılaşıyor. Ayrıca, damak-diş gelişme sorunlarıyla da baş etmek durumunda kalabiliyor.

Bunların gözden kaçması, yeterli tedavi edilmemesi veya ihmal edilmesi durumunda ileriki yaşlarda önemli ameliyatları gerektirebilecek kulak sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Antibiyotik kullanımına dikkat!

Bu çocuklarda üst solunum yolu viral enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan rinosinüzit nedeniyle sıklıkla antibiyotik kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Özkarakaş, “Ancak burnun arkadan havalanmasının bozuk olması nedeniyle rinosinüzit tekrarladığından tıkayıcı faktör devam ediyor.

Dolayısıyla antibiyotik kullanılmasına rağmen kalıcı olarak tedavi edilemiyor ve antibiyotik tedavisi bitirildikten kısa süre sonra burun akıntısı tekrar başlıyor. Sonuçta, gereksiz kullanılan antibiyotik soruna kalıcı çözüm getiremediği gibi bakteri direncinin de artmasına neden oluyor” diyor.

Bu sorunla karşı karşıya kalan ebeveynlerin vermek zorunda kaldıkları kararlardan biri de cerrahi tedavi oluyor.

Sağlıklı ve çalışan dokunun alınmasının doğru olmadığını, dolayısıyla geniz eti ve bademcik ameliyatları için de bazı kriterlerin bulunduğunu hatırlatan KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Özkarakaş, tümör, tanı amaçlı incelemelerde, tonsil tüberkülozu, difteri gibi özel hastalıklar durumlarında ameliyatın tartışılmaz bir gereklilik olduğunu söylüyor. Sık karşılaşılan basit bademcik ve geniz eti büyümelerindeki cerrahi yaklaşımı ise şöyle anlatıyor:

Adenoidektomi (geniz eti alınması): Geniz etinin alınması için yaş kriteri bulunmuyor. Çocukta, geniz eti dokusuna bağlı horlama, ağız açık nefes alma, uyurken yer değiştirme gibi belirtiler varsa büyüklüğüne bakılmaksızın alınması öneriliyor.

3 yaş öncesi ve 7 yaş sonrasında çok nadir görülen geniz eti büyümesi yaş ilerledikçe küçülüyor.

Bu nedenle 13-14 yaş veya daha sonrasında daha önce yakınma yokken aniden büyümeye ait semptomlar başladıysa ciddiye alıp hekime başvurulması ve genizden doku alınıp patolojik inceleme yapılması gerekiyor.

Tonsillektomi (bademcik alınması): İltihabi olmayan ancak kapatıcı bademcik büyümesinde küçültme cerrahisi yeterli oluyor. Bunun için de herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Bademcik tıkayıcı derecede büyükse küçültülebilen dokunun kalan bölümü görevini yapmaya devam edebiliyor.

Küçültmek hava pasajını sağlamaya yeterli oluyor. Ağzın kapanması sağlanınca da üst solunum yolu enfeksiyonları çok seyrekleşiyor.

Ancak; örneğin, son üç yıldır ateşli tonsillit atakları yılda dört ve üzerindeyse, yine son iki yılda yaşanan ateşli tonsillit atakları toplam 10’u buldu ve geçtiyse veya son bir yılda başlamış ataklar yedi kez tekrarlandıysa cerrahi ile alınması öneriliyor.

Çünkü her atakta antibiyotik kullanımı çocuğa zarar verebiliyor. Ancak bademcik alınma kriterleri konusunda mutlak bir görüş birliği bulunmuyor. Bu noktada kararı çocuğun durumuna göre hekim veriyor.

Suriyeli çocukların psikolojisi bozuk

Aile hekimlerinden zorunlu aşı için 'kanun' talebi

Hiperaktivitenin en önemli nedeni genetik yatkınlık

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/bademcik-ve-geniz-eti-ne-zaman-alinmali-3269231

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть