Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

içerik

Gestasyonel Diyabet Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

Çoğu hamile kadın gebeliğinin 24.haftası ila 28.haftası arasında gestasyonel diyabet için test edilir. Gebelik diyabeti olarak da bilinir.

Tedavi edilmezse, gestasyonel diyabet, erken doğum ve ölü doğum gibi bebeğiniz için sorunlara neden olabilir. Gebelik diyabeti genellikle bebeğiniz doğduktan sonra ortadan kaybolur.

Ancak daha sonra diyabet gelişme riski de vardır.

Gestasyonel diyabet riskinizi azaltmak ve gelecekte diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz konusunda sağlık uzmanınıza danışınız.

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel diyabet (gestasyonel diabetes mellitus veya GDM olarak da adlandırılır) gebelik sırasında ortaya çıkabilen bir çeşit şeker hastalığıdır. Her 100 gebenin 7’sinde (%7) gestasyonel diyabet gelişir. Vücudunuzun kanında çok fazla şeker (glikoz) olduğu bir hastalıktır.

Yemek yediğiniz zaman, vücudunuz şekeri ve nişastayı parçalayıp gıdalardan glikoz olarak enerjiye dönüştürür. Pankreasınız (midenizin arkasındaki bir organ) insülin olarak vücudunuzun kanda doğru miktarda glikozu tutmasına yardımcı olan bir hormon yapar.

Şeker hastalığınız olduğunda, vücudunuz yeterli miktarda insülin yapmaz ya da insülin kullanamaz. Bu nedenle kanınızda aşırı miktarda şeker kalır. Bu, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bunun gibi problemleri önlemeye yardımcı olmak için şeker hastalığı tedavisi almak gerçekten önemlidir.

Hamilelikte gestasyonel diyabet sorunlara neden olabilir mi?

Gebelik diyabetinin çoğu, hem sizin hem de bebeğinizin korunması için gebelik sırasında kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmezse, gebelik sırasında aşağıdakilere neden olabilir:

 • Preeklampsi: Bu, hamile bir kadının yüksek tansiyonu olduğunda ve böbrekleri ve karaciğer gibi organlarının bazılarının düzgün çalışmayabileceğini gösteriyor. Preeklampsi belirtileri arasında idrarda protein olması, görme değişiklikleri ve şiddetli baş ağrıları bulunur.
 • Erken doğum: Bu 37 haftalık gebelik öncesi doğumdur. Prematüre bebeklerin doğumda ve sonrasında sağlık sorunları yaşamaları, tam süreli bebeklere göre daha olasıdır.
 • Kilolu bebek: Bebeğin 4 kilodan fazla ağırlıkta doğmasıdır. Bu kadar ağırlığa sahip olması, bebeğinizin doğum ve doğum sırasında daha fazla incinmesi ihtimali yaratır. Bebeğinizi güvende tutmak için sezaryen doğum yapmanız gerekebilir. Büyük bebeklerin daha sonraki yaşamlarında obez olma veya diyabet olasılığı daha yüksektir.
 • Ölü doğum: Bu, bebek gebeliğin 20.haftasından sonra rahimde öldüğünde gerçekleşir.

Gebelik diyabeti doğumdan sonra, nefes darlığı, düşük kan şekeri ve sarılık da dahil olmak üzere bebeğiniz için sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Yenidoğan sarılığı, bebeğin gözleri ve cildinin sarımsı renkte olduğu tıbbi bir durumdur. Karaciğer tam gelişmediğinde veya iyi çalışmadığında bebekte sarılık görür.

Gestasyonel diyabet riski altında mısınız?

Gestasyonel diyabet kimlerde görülür? diye merak ediyorsanız, aşağıdaki risk faktörleri gebelik diyabetine katkıda bulunabilir:

 • 25 yaşından büyük olmak
 • Hamilelik sırasında aşırı kilolu olmak ya da hamileyken çok kilo almak
 • Ailede diyabet geçmişi olması. Bu, bir veya daha fazla aile üyenizin diyabetli olduğu anlamına gelir.
 • Bir önceki gebelikte gestasyonel diyabet tanısı konmuş olması.
 • Geçmiş gebelikte bebeğinizin 4 kilodan fazla ağırlıkta doğmuş olması ya da ölü doğum yapmak.

Bu risk faktörlerine sahip olmayan gebe kadınlarda bile gestasyonel diyabet görülebilir. Bu nedenle, gebelik süresince sağlık uzmanınız sizi gestasyonel diyabet için test eder.

Gestasyonel diyabet olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Sağlık uzmanınız, gebelik diyabeti testini glikoz tolerans testi adı verilen prenatal bir test ile denetler. Gebeliğin 24 ila 28.haftasında testi alırsınız. Gestasyonel diyabet riski olabileceğini düşünüyorsa doktorunuz daha önce test yapabilir.

Glükoz tarama testiniz pozitif gelirse, gebelik diyabeti olup olmadığınızı görmek için bir glikoz tolerans testi adı verilen başka bir test yapılır. Bu test pozitif ise, tedaviniz aşağıdakileri içerebilir:

 • Hamileliğinizin geri kalanı boyunca siz ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için doğum öncesi bakım kontrolleri için daha sık doktora gitmeniz gerekir.
 • Kan şekerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuz size bunun nasıl yapılacağını gösterir ve size ne sıklıkta bunu kontrol edeceğini söyler.
 • Sağlıklı besinler yemek ve her gün aktif olmaya çalışmak önemlidir.
 • İnsülin almak.

Gestasyonel diyabet varsa, daha sonra diyabet nasıl önlenir?

Çoğu kadın için gebelik diyabeti doğumdan sonra ortadan kaybolur. Ancak buna sahip olmak sizi daha sonraki yaşamınızda tip 2 diyabet gelişme riski taşımınıza neden olabilir. Tip 2 diyabet, en yaygın diyabet türüdür. Tip 2 diyabetiniz varsa, pankreasınız çok az insülin yapar ya da vücudunuz buna direnir.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastalığı Belirtileri

Hamilelik sonrasında tip 2 diyabet gelişme riskinizi azaltmak için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Emzirmek, hamilelikten sonra kilo vermenize yardımcı olabilir. Fazla kilolu olmak, tip 2 şeker hastalığı gelişme olasılığını artırır.
 • Bebeğiniz doğduktan 6-12 hafta sonra diyabet testi yaptırın. Test normalse, her 3 yılda bir tekrar test edin. Testte, prediyabetiniz olduğunu gösteriyorsa, yılda bir kez test ettirin. Prediyabet, kan şekeri düzeylerinin, olması gerekenden biraz yüksek olduğunu, ancak şeker hastalığına yakalanmayacağı anlamına gelir.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/gestasyonel-diyabet/

Erken Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

Bebek mi bekliyorsunuz? Anne adayları hamilelik haberini aldıkları ilk günden itibaren sağlıklı bir doğum yaparak bebeklerini dünyaya getirmek isterler.

Ancak bazı durumlarda bebek veya anne adayı için sağlık riskleri oluşabilir ve doğum beklenen süreden çok daha önce gerçekleşebilir. Doğum uzmanı, anne veya bebeğin hayatını riske eden bir faktör gördüğünde erken doğuma almak zorunda kalabilir.

Erken doğum genellikle gebelik 37.haftasına ulaşmadan önce meydana gelir ve 9 aydan önce doğan bebeğe de “prematüre bebek” denir.

Eğer bebeğiniz gebeliğin 37. haftasını tamamlanmadan önce doğarsa prematüre bebek olarak kabul edilecektir.

 • Gebeliğin 28.haftasından önce doğan bebekler genellikle 1 kilogramın altında bir ağırlığa sahip olurlar ve ileri derecede prematüre olarak adlandırılırlar.
 • Gebeliğin 28. İla 32.haftası aralığında doğan bir bebek genellikle 1 ila 1 buçuk kilo ağırlığında olur ve orta derecede prematüre olarak kabul edilir.
 • Gebeliğin 33. İla 37.haftası aralığında doğan bebekler 1 buçuk ile 2 buçuk kilo ağırlığında olurlar ve az derecede prematüre bebek olarak adlandırılırlar.

Erken doğum bugünlerde yaygın olarak görülmektedir. Erken doğumu önlemek için anne adaylarının bazı risk faktörlerinin farkında olması önemlidir ve aynı zamanda gebelik boyunca da bazı önlemler almaları hekimleri tarafından önerilir.

Erken Doğum Nedenleri

Erken doğum ile ilişkili birçok risk faktörü bulunmaktadır. Yazımızın devamında erken doğumda en sık karşılaşılan risk faktörlerini ve erken doğum nedenlerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Kronik Enfeksiyonlar

Gebe bayanları etkileyen kronik enfeksiyonlar erken doğuma yol açabilir. Bakteri gelişimi iç zarları daha zayıf hale getirebilir ve aynı zamanda da membran rüptürü olan amniyotik keseyi etkileyebilir.

Prematüre bir bebek dünyaya getiren annelerde sık görülen bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan biri, bakteriyel vajinozistir. Bu enfeksiyon ile ilişkili belirtiler şöyledir:

 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Renkli vajinal akıntı (çoğunlukla beyaz ya da gri),
 • Genital bölge derisinde meydana gelen tahriş,
 • Bel soğukluğu ve diğer enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir.

İkinci Gebelik

Zaten prematüre bir bebek dünyaya getiren anneler, sonraki doğumlarında erken doğum riski altında kabul edilirler.

Bir diğer erken doğumu önlemek için doktor tarafından yatak istirahati önerilir. Gereken durumlarda ilaç ve benzeri önleyici tedaviler de tavsiye edilebilir.

Erken doğum yapan bayanların ikinci hamileliği planlamadan önce doktorlarına danışmalarını öneriyoruz.

Sağlık Sorunları

Hamilelik sırasında gelişebilen gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi, kan pıhtılaşması, kalp sorunları veya lupus hastalığı gibi sağlık sorunları erken doğuma neden olabilir. Çoğunlukla, doktorlar, anne veya bebeğin herhangi bir sağlık komplikasyonu eğiliminde olduğunu fark ettiğinde sezaryen doğuma alırlar.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

Sağlıksız bir yaşam tarzı olan ve vücut ağırlığı düşük anne adayları, hamilelikte de doğum öncesi bakımı göz ardı ederlerse veya yeterli beslenmezlerse erken doğum riskleri artabilir. Ayrıca sigara, alkol gibi alışkanlıklar, stres, depresyon, anksiyete bozuklukları da erken doğuma neden olabilir.

Tüp Bebek Yöntemi

Hamile kalma yöntemlerinden biri olarak kabul gören tüp bebek yöntemi ile gebe kalan bayanlar bazen rahimlerinde ikiz, üçüz ya da daha fazla bebek taşıyor olabilirler. Birden fazla fetüs, erken doğuma neden olabilir ve hekimler rahimdeki bebekleri kurtarmak için genellikle erken indüksiyon (suni sancı) ile doğum tavsiye ederler.

İki Gebelik Arasında Kısa Aralıklar Olması

İlk bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, ilk 6 ila 9 aylık süre içerisinde ikinci bebeğinize hamile kalırsanız, erken doğum da risk faktörleri arasında gösterilir.  Düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi çeşitli riskleri önlemek için doğum yapan bayanların yeniden hamile kalmaları için 11 aya kadar beklemeleri önerilir.

Çoğu zaman, erken doğum görünürde herhangi bir neden olmadan ortaya çıkar. Nedeni ne olursa olsun, Çoğu prematüre bebekte bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Prematüre bebek dünyaya getiren annelerin her türlü riske karşı aşırı dikkat etmeleri gerekir. Ancak, erken doğum komplikasyonları çocuk büyüdükten sonra bile uzun yıllar sürebilecek eğilimde olabilir.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/erken-dogumun-nedenleri-nelerdir/

Gestasyonel diyabet ve tedavisi | F95-h – Kadın Haberleri

Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

Gestasyonel diyabet, erken doğum sebebi olabilir!

Hamile hanımefendilerin ortalama yüzde 2 ila 4’ünde görülen Gestasyonel diyabet; gebelikte ortaya çıkan ya da gebelik öncesinde var olmasına rağmen ilk kez bu döneminde teşhis edilen bir diyabet türüdür.

Çoğu zaman bebeğin doğumuyla bir ortadan kaybolan geçici bir diyabet türü olan gestasyonel diyabet, ailesinde diyabet hastalığı bulunan, şişman ve 35 yaş üstü hamile hanımlarda daha sık görünmektedir.

Hamilelikte doğru ve dengeli beslenmenin oldukca mühim bulunduğunu dile getiren Jineart Clinic Kurucusu ve Medicana Kadıköy Hastanesi Hanım Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu, halk içinde “Gebelik Şekeri” diye malum Gestasyonel diyabet ve tedavisi hakkında görüşlerini aktarıyor.

Gestasyonel diyabet denetim altına alınabilir…

Diyabet, öteki adıyla şeker hastalığı, pankreasın kafi oranda insülin üretememesi ya da insülinin vücut tarafınca kafi olarak kullanılamaması sonucu oluşmaktadır.

Diyabet tanısı konulmuş olan hastaların kanında oldukca oranda bulunan glikoz (şeker) damar sertliğine ve kalbe
giden kan miktarının azalmasına yol açarken bunun sonucunda kalp krizine yada ani kardiyak ölümlere niçin olabilmektedir.

Diyabeti olan hastalarda vücudun şeker ve nişastayı enerji deposu olarak kullanmadığını dile getiren Cengiz Sağıroğlu, gebelerin 1/50 ile 1/20’sinde gestasyonel diyabet gelişebildiğini belirtti.

Bunun yanı sıra yaşanabilecek sorunları evvelinde saptayıp engellemek için gebelik öncesi ve sonrasında ne olursa olsun hekim ile iletişimde kalınması icap ettiğini vurgulayan Sağıroğlu, erken teşhisin daha büyük hastalıkların önüne geçmesindeki en mühim kurtarıcı bulunduğunun altını çizdi.

Diyabetin anne karnındaki bebeğin gelişimine tesiri nedir

Denetim altında olmayan diyabet bebeğinizde;

– Doğumda mesele yaratabilecek kadar aşırı büyümeye (4 kilo ve üstü) niçin olabilir.

– İri bebeğin doğum kanalından geçişi esnasında omuz sinirlerinde zedelenme, köprücük kemiğinde kırık, nadir olarak, oksijen eksikliğine bağlı beyin hasarı gelişebilir.Doğduktan sonrasında kan şeker seviyesinde ani değişimler oluşur.

– Çocuk doktoru, doğumdan sonrasında kan şekerinde gelişebilecek ani düşüş sebebiyle tedavi uygulayabilir.

– Çocukluk döneminde yada erişkinlikte aşırı şişman ya da obez olabilir. Aşırı kiloluluk Tip 2 diyabete yol açabilir.

“Gestasyonel diyabet” anne adayına negatif tesirleri nedir

Denetim altında olmayan gestasyonel diyabet sizde;

– Doğum esnasında problemler yaşamanıza niçin olabilir.

– İri bebek sebebiyle doğumun sezaryen zorunluluğunun doğmasına niçin olabilir.

– Sezaryen sonrası iyileşme süreci düzgüsel doğuma oranla daha uzundur ve sorunlu olabilir.

– Gestasyonel diyabeti olan hanımlarda ek olarak, gebelik esnasında ortaya çıkan yüksek gerilim, idrarda protein, çoğunlukla bacaklarda, ayaklarda, parmaklarda ve ellerde şişlikler şeklinde kendini gösteren bir sorun olan Preeklemsi de gelişebilir. Preeklemsi vücudunuzda kasılma nöbetlerinin oluşmasına yada felçe yol açabilir.

– Kimi zaman diyabet doğumdan sonrasında kaybolmaz ya da doğumdan oldukca sonrasında yine ortaya çıkabilir. Bu durumda diyabet, Tip 2 diyabet adını alır.

Sıhhatli beslenme hamilelikte meydana getirilen spor diyabetin önüne geçiyor…

– Diyetisyen yada diyabet eğitmeni ile beraber size hususi bir öğün planlaması yapın.

– Kan şekerinizi denetim altında tutmak için iyi mi beslenmeniz icap ettiğini öğrenin.

– Hareketli olun. Gebelik öncesinde, gebelikte ve doğumdan sonrasında tertipli egzersiz yapın. Doktorunuz da onaylıyorsa haftada 5 gün, yarım saatlik tempolu yürüyüşler faydalıdır.

– Kan şekerinizde oldukca süratli düşüş ve yükselişler olabileceğini ihmal etmeyin. Ne yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve bebeğinizin gelişimine bağlı olarak şeker düzeyi gün içinde pek oldukca kez değişebilir.

– Doktorunuz tarafınca bilgilendirildiğiniz şeker seviyesindeki yükselme ve düşüş bulgu ve emareler olduğunda kan şekerinizi sık aralıklarla deneyin.

– Kan şeker düzeyinin anlamını, öğünleriniz ve yapacağınız egzersizlerin iyi mi olması gerektiği ve eğrer insülin kullanıyorsanız dozu iyi mi ayarlayacağınızı iyi öğrenin.

Çoğu zaman doğum sonrası kaybolan gestasyonel diyabetin aile de diyabet öyküsü olan hastalarda ve ileri yaşlarda doğum meydana getiren hanımlarda hastalarda kalıcı olabileceğini belirden Cengiz Sağıroğlu, doğum yaptıktan 6-12 hafta sonrasında annelerin gebelik öncesi kilolarına inmesi icap ettiğini ve vücut ağırlıklarının %5 ila %7 içinde azaltmalarının oldukca mühim bulunduğunu belirtiyor.

Hamilelik sonrası diyabet takip edeni ve tedavisi iyi mi yapılır

– Sıhhatli beslenmeye ve tertipli egzersiz hayata geçirmeye devam edin.

– Kan şeker düzeyinin takip edeni amaçlı 1-3 yıl aralıklı olarak tertipli sıhhat kontrolü yaptırın.

– Daha çok çocuk ve ilerideki gebelik planlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

– Yavaş kilo vermeyi planlayın, bu şekilde kilonuz kalıcı olur.

– Sıhhatli beslenme, zayıflama ve tertipli egzersiz yapmanın gelecekte Tip 2 diyabet gelişmesini önleyici yada geciktirici tesiri vardır. Daha çok informasyon edinmek için doktorunuzla konuşun.

İlgili

Источник: https://www.f95h.com/gestasyonel-diyabet-ve-tedavisi/

Dijital Dergi

Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

Gebelik süresince vücudumuzda birçok fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de gebelik şekeri dediğimiz gestasyonel diyabettir. Annenin gebe kaldıktan sonra ve sıklıkla gebeliğinin son 3 ayında (24 – 28. haftalarında) tespit edilen bir durumdur.

Gestasyonel diyabet, gebe kadınların %2’sinde görülmektedir. Diyabetli annenin gebe kalması ise pregestasyonel diyabettir. Gestasyonel diyabet tanısı, şeker yükleme testi ile yapılır.

Bu tanı, oral glikoz tolerans testi dediğimiz(OGTT) testle, gebe kadına tek seferde veya iki aşamada oral glikoz alımı sonrası konulur.

Açlık kan şekeri 92 mg/dl’den fazla, 2.saat tokluk kan şekeri de 153 mg/dl’den fazla ise (yani şeker yüklemesi yapıldıktan sonra ölçülen kan şekeri) gestasyonel diyabet tanısı konur.

Önceki gebelikte gestasyonel diyabet olunması ve fazla kilo alınması (20 kg’dan fazla ise), gebelik öncesi sürekli düşük yapılması ya da yüksek seyreden kan şekerinin olması, annede obezite varlığı (vücut kitle indeksi 25’ten fazla ise), yağlı-fazla kalorili ve düzensiz bir beslenme biçimi ve hareketsiz yaşam gibi etkenler gestasyonel diyabet için risk unsurlarıdır.

Gestasyonel diyabet; gebe annede terleme atakları, çok fazla su içme isteği, ağız kuruluğu ve sık idrara çıkma gibi belirtiler gösterir. Bu belirtileri olan gebeler mutlaka doktorunu bu yönde bilgilendirmeli.

Dünya Sağlık Örgütü, öncelikle gebeliğin ilk aylarında kan şekerini izlemeyi, bir problem yoksa gebeliğin son 3 ayında bu şeker yükleme testi ile tüm gebeleri taramayı önermektedir.

Halk arasında, şeker yüklemesi yapılıp yapılmaması konusunda medyatik söylemler nedeniyle bazı yanlış anlaşılmalar mevcuttur. Öncelikle; şeker yüklemesi, tüm dünyada hala şeker hastalığı tanısı konurken en çok ve ilk başvurulan yöntemdir.

Hiç bir problemi yok gibi görünen bir gebeye, şeker yüklemesi yapıldığında gestasyonel diyabet olduğu tanısı konulabiliyor.

Test esnasında gebeye verilen şeker, bir dilim pastanın veya 2 dilim baklavanın şeker içeriği ile yaklaşık aynı miktardadır.

Günlük hayatta gebelik dönemi de dahil olmak üzere, tatlı tüketiminden geri durmazken şeker yükleme testinde alınan 50 gr şekeri bu kadar dert etmeyin ve işin uzmanlarına kulak verin; yani kadın doğum uzmanları ve diyetisyenlere!

Peki, bu tanı konulmazsa ne gibi problemler ortaya çıkar?

 • İri bebek dediğimiz 4 kg ve üstü ağırlıkta bebek doğabilir. Yani, doğduğu andan itibaren obez adayı birey. Bebek, doğuştan şeker hastası değildir fakat obez adayı olan bir bebek, şeker hastalığı riski taşır.
 • Doğum sonrası bebeğin hızla kan şekerinin düşmesi

Gestasyonel diyabet teşhisi konulan kadınlar, bu süreci diyetisyen tarafından hazırlanmış doğru beslenme programı ve egzersiz ile kontrol altına alabilecekleri gibi insülinle de tedavi olabilirler.

Gestasyonel Diyabette Beslenme Önerileri

 • Az ve sık beslenme sağlanmalıdır. Kişi; düzenli kahvaltı yapmalı, öğle ve akşam yemeği ile ara öğünleri mutlaka tüketmelidir.
 • Her besin grubundan tüketmeye özen gösterilmelidir. Yani et-süt grubu, ekmek-tahıl grubu, sebze-meyve grubu ve yağ grubu dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Hangi gruptan ne kadar tüketilmesi gerektiği diyetisyenlerin hazırlayacağı diyabetik beslenme programında belirtilmiş olacaktır.
 • Besinlerinizi, tabaklarınızı çeşitlendirin. Yani tek tip beslenme yöntemini terk etmeye çalışın.
 • Günlük 8-10 bardak su tüketiminin altına düşmeyin. Su tüketimi; gebelik süresince ödem oluşmamasını, amniyotik sıvının yenilenmesini, vücudun sıvı elektrolit dengesinin sağlanmasını ve gebelik döneminde sık rastlanan kabızlık şikayetlerinin azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca doğum sonrası yeterli süt salgılanması için de yeterli sıvı alımı en önemli husustur.
 • Basit şekerler ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır: Tatlılar, çikolata, hazır meyve suları, kola, alkol, cips, kızartmalar, alkol ve yağlı yemekler.
 • Kan şekeri değerlerinizi ve yediklerinizin kontrolünü mutlaka sağlayın. Yani kan şekerinizi ölçtüğünüzde değerler yüksek çıkmış ise o gün yediklerinizi gözden geçirin.
 • Posa alımına özen gösterilmelidir. Tam tahıl-tam buğday-çavdar ekmeği, bulgur, kuru baklagiller, meyve ve sebzelerle yeterli posa alımı sağlanabilir.

Unutmayın, her birey farklıdır ve her bireye hazırlanan beslenme programı kişiye özeldir. Bu nedenle doktorunuz tarafından teşhis konulduktan sonra, gerekliyse ilaç veya insülin tedavisine başlamalı ve daha sonra doğru beslenme için diyetisyene başvurmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

Источник: https://www.zihni.org/gestasyonel-diyabet-gebelik-sekeri/

Gebelik Şekeri (Gestasyonel Diyabet)

Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

Gestasyonel Diyabet, diğer adları ile Gebelik Diyabeti veya gebelik şekeri, ilk defa gebelik sırasında tespit edilen kan şekeri (Glukoz) yüksekliğidir.

Gestasyonel Diyabet Nedenleri

Gebelik döneminde salgılanan hormonlar, insülinin kan şekerini düzenlemesine engel olabilir. Bu durumda gebelik döneminde kan şekeri yükselerek gebelik diyabeti oluşur. Gestasyonel diyabet gelişimi için risk oluşturan durumlar;

 • 25 yaşın üzerinde gebe kalmak
 • Ailede diyabet hastalığı varlığı
 • Yüksek kan basıncı varlığı
 • 4 kilonun üzerinde ya da doğum kusurlu bebek doğurmuş olmak
 • Gebelik döneminde amniyon sıvısının normalden fazla olması
 • Sebebi bilinmeyen düşük veya erken doğum hikayesi
 • Gebelik öncesi aşırı kilolu olmak
 • Gebelik döneminde aşırı kilo almak
 • Polikistik over sendromu hastası olmak
 • Asyalı, Latin, Afrika gibi yüksek risk grubundaki bir ırktan olmak

Gestasyonel Diyabet Belirtileri

Çoğu zaman gestasyonel diyabet hastalarında herhangi bir semptom görülmeyebilir. Genellikle gestasyonel diyabet tanısı, gebelik sırasındaki rutin kontroller sırasında konulur. Bazı kadınlarda aşırı susama ve titreme gibi hafif semptomlar görülebilir. Nadir görülen diğer semptomlar;

 • Bulanık görme
 • Yorgunluk
 • İdrar yolu, vagina ve deride sık enfeksiyonların gelişmesi
 • Artmış susama hissi
 • Sık idrara çıkma

Gestasyonel diyabet genellikle gebelik döneminin yarısına ulaşıldığında başlar. Gestasyonel diyabet araştırması için, hamile tüm kadınlara, gebeliğin 24-28. haftalarında oral glukuz tolerans testi (şeker yükleme testi) yapılması gerekir. Gestasyonel diyabet açısından risk altındaki kadınlarda bu test daha önce uygulanabilir.

Gestasyonel diyabet tanısı konulduktan sonra, kan glukoz değerlerinin takibi ve düşürülmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Kan glukoz değerinin takibi evde şeker ölçüm cihazları yardımı ile yapılarak tedavi düzenlenebilir.

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

Gestasyonel Diyabet tedavisinin ana amacı, kan glukoz değerlerinin normal seviyelerde tutulması ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasıdır. Bebeğin gelişiminin takibi rutin kontroller ile yapılırken, gestasyonel diyabeti olanlarda ek inceleme ve kontroller gerekebilir.

Gestasyonel diyabeti olan anne adaylarının ilk uygulaması gereken tedavi diyet ve egzersizdir.

Bir çok vakada, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve kilo alımının kontrolü yapıldığında ek tedaviye gerek kalmamaktadır.

Sağlık beslenme için diyetisyen yardımı ile tüketilen besinlerin düzenli olarak kontrol edilmesi, kan şekeri düzenlenmesinde kolaylık sağlar. Gestasyonel diyabet diyeti genel olarak;

 • Yağ ve protein tüketimini azaltmak
 • Karbonhidrat ihtiyacını meyve, sebze ve kompleks karbonhidrat içeren (ekmek, makarna ve pirinç gibi)
 • Yüksek oranda şeker içeren (kola, meyve suyu, pasta, tatlı) gibi gıdalardan uzak durmaktır.

Gestasyonel diyabet hastalarının gebelik döneminde uygulayacakları egzersiz de önemli bir konudur. Düşük düzeyde düzenli egzersizler (yüzme, hızlı yürüme, eliptik egzersiz aleti kullanma) kan şekerini düzenleme ve kilo vermede faydalıdır.

Diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda, kan şekerini kontrol etmek amacı ile ağızdan ilaç yada insülin tedavisi gerekebilir.

Gestasyonel diyabet seyri

Gebelik döneminde kan şekeri doğru olarak kontrol altına alınmadığı durumlarda birçok riskli durum gelişebilir. Kan şekeri normal seviyelerde tutulan gebelerde ise herhangi bir sorun gelişmeden bebeğin sağlıklı bir şekilde doğumu sağlanır.

Gestasyonel diyabeti olan anneler yüksek kilolu bebekler doğurmaya meyillidir. Bu da doğum sırasında gelişebilecek komplikasyon riskini artırmaktadır. Bunlar;

 • Bebeğin büyük olmasına bağlı, doğum sırasında yaralanma
 • Sezaryen ile doğum yapma
 • Doğan bebekte ilk birkaç günde hipoglisemi (Kan şekeri düşüklüğü) atakları görülmesi

Gestayonel diyabeti olanlarda, doğumda sonraki dönemde kan şekeri genellikle normale döner. Bununla birlikte gebelik sırasında diyabet tanısı alanların kan şekeri seviyesi doğum sonrası normale dönse bile, sonraki 5-10 yıl boyunca aralıklı olarak kan şekeri kontrolü yapmaları önerilmektedir.

Источник: https://www.medikalinfo.com/gebelik-sekeri-gestasyonel-diyabet/1710/

Gestasyonel Diyabet ve Tedavisi

Gestasyonel Diyabet, Erken Doğum Sebebi Olabilir!

Gestasyonel diyabet, erken doğum sebebi olabilir!

Hamile kadınların yaklaşık yüzde 2 ila 4’ünde görülen Gestasyonel diyabet; gebelikte ortaya çıkan ya da gebelik öncesinde var olduğu halde ilk defa bu döneminde teşhis edilen bir diyabet türüdür.

Genellikle bebeğin doğumuyla bir ortadan kaybolan geçici bir diyabet türü olan gestasyonel diyabet, ailesinde diyabet hastalığı bulunan, kilolu ve 35 yaş üzeri gebe kadınlarda daha sık görünmektedir.

Hamilelikte doğru ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu dile getiren Jineart Clinic Kurucusu ve Medicana Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu, halk arasında “Gebelik Şekeri” diye bilinen Gestasyonel diyabet ve tedavisi hakkındaki görüşlerini aktarıyor.

Gestasyonel diyabet kontrol altına alınabilir…

Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da insülinin vücut tarafından yeterli olarak kullanılamaması sonucu oluşmaktadır.

Diyabet tanısı konulan hastaların kanında çok miktarda bulunan glikoz (şeker) damar sertliğine ve kalbe
giden kan miktarının azalmasına yol açarken bunun sonucunda kalp krizine veya ani kardiyak ölümlere neden olabilmektedir.

Diyabeti olan hastalarda vücudun şeker ve nişastayı enerji kaynağı olarak kullanmadığını dile getiren Cengiz Sağıroğlu, gebelerin 1/50 ile 1/20’sinde gestasyonel diyabet gelişebildiğini belirtti.

Bunun yanı sıra yaşanabilecek sorunları önceden saptayıp engellemek için gebelik öncesi ve sonrasında mutlaka doktor ile iletişimde kalınması gerektiğini vurgulayan Sağıroğlu, erken teşhisin daha büyük hastalıkların önüne geçmesindeki en önemli kurtarıcı olduğunun altını çizdi.

Diyabetin anne karnındaki bebeğin gelişimine etkisi nedir

Kontrol altında olmayan diyabet bebeğinizde;

– Doğumda sorun yaratabilecek kadar aşırı büyümeye (4 kilo ve üzeri) neden olabilir.

– İri bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında omuz sinirlerinde zedelenme, köprücük kemiğinde kırık, ender olarak, oksijen eksikliğine bağlı beyin hasarı gelişebilir.Doğduktan sonra kan şeker seviyesinde ani değişiklikler oluşur.

– Çocuk doktoru, doğumdan sonra kan şekerinde gelişebilecek ani düşüş nedeniyle tedavi uygulayabilir.

– Çocukluk döneminde veya erişkinlikte aşırı kilolu ya da obez olabilir. Obezite Tip 2 diyabete yol açabilir.

“Gestasyonel diyabet” anne adayına olumsuz etkileri nelerdir

Kontrol altında olmayan gestasyonel diyabet sizde;

– Doğum sırasında problemler yaşamanıza neden olabilir.

– İri bebek nedeniyle doğumun sezaryen zorunluluğunun doğmasına neden olabilir.

– Sezaryen sonrası iyileşme süreci normal doğuma oranla daha uzundur ve sorunlu olabilir.

– Gestasyonel diyabeti olan kadınlarda ayrıca, gebelik sırasında ortaya çıkan yüksek tansiyon, idrarda protein, sıklıkla bacaklarda, ayaklarda, parmaklarda ve ellerde şişlikler şeklinde kendini gösteren bir problem olan Preeklemsi de gelişebilir. Preeklemsi vücudunuzda kasılma nöbetlerinin oluşmasına veya felçe yol açabilir.

– Bazen diyabet doğumdan sonra kaybolmaz ya da doğumdan çok sonra tekrar ortaya çıkabilir. Bu durumda diyabet, Tip 2 diyabet adını alır.

Sağlıklı beslenme hamilelikte yapılan spor diyabetin önüne geçiyor…

– Diyetisyen veya diyabet eğitmeni ile birlikte size özel bir öğün planlaması yapın.

– Kan şekerinizi kontrol altında tutmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenin.

– Hareketli olun. Gebelik öncesinde, gebelikte ve doğumdan sonra düzenli egzersiz yapın. Doktorunuz da onaylıyorsa haftada 5 gün, yarım saatlik tempolu yürüyüşler faydalıdır.

– Kan şekerinizde çok hızlı düşüş ve yükselişler olabileceğini unutmayın. Ne yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve bebeğinizin gelişimine bağlı olarak şeker düzeyi gün içerisinde pek çok kez değişebilir.

– Doktorunuz tarafından bilgilendirildiğiniz şeker seviyesindeki yükselme ve düşüş bulgu ve belirtiler olduğunda kan şekerinizi sık aralıklarla kontrol edin.

– Kan şeker düzeyinin anlamını, öğünleriniz ve yapacağınız egzersizlerin nasıl olması gerektiği ve eğrer insülin kullanıyorsanız dozu nasıl ayarlayacağınızı iyi öğrenin.

Genellikle doğum sonrası kaybolan gestasyonel diyabetin aile de diyabet öyküsü olan hastalarda ve ileri yaşlarda doğum yapan kadınlarda hastalarda kalıcı olabileceğini belirden Cengiz Sağıroğlu, doğum yaptıktan 6-12 hafta sonrasında annelerin gebelik öncesi kilolarına inmesi gerektiğini ve vücut ağırlıklarının %5 ila %7 arasında azaltmalarının çok önemli olduğunu belirtiyor.

Hamilelik sonrası diyabet takibi ve tedavisi nasıl yapılır

– Sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya devam edin.

– Kan şeker düzeyinin takibi amaçlı 1-3 yıl aralıklı olarak düzenli sağlık kontrolü yaptırın.

– Daha fazla çocuk ve ilerideki gebelik planlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

– Yavaş kilo vermeyi planlayın, bu şekilde kilonuz kalıcı olur.

– Sağlıklı beslenme, kilo verme ve düzenli egzersiz yapmanın gelecekte Tip 2 diyabet gelişmesini önleyici yada geciktirici etkisi vardır. Daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun.

Bir önceki yazımız olan Geçtiğimiz Yazın Yiyecek ve İçecek Trendleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Источник: https://www.bandirmaninsesi.com/gestasyonel-diyabet-ve-tedavisi-41504.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.