Gıda Intoleransı Nedir?

içerik

Gıda intolerans testi güvenilir mi? (Gıda alerjisi nedir, gıda..

Gıda Intoleransı Nedir?

Gıda alerjisi ile gıda intoleransının tamamen farklı rahatsızlıklar olduğunu söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Dr.

Atilla Bektaş, gıda alerjisinde alerjen bir gıdanın yenilmesi, gıda ile temas edilmesi hatta koklanması durumlarında kişide hızla gelişen, şiddetli bulantı, kusma ve deri döküntüsü, nefes alamama ve bazen de anaflaktik şok denilen hayati tehdit içeren bir tablo oluştuğunu söyledi. Bu tabloyu yaratan vücut reaksiyonlarına gıda alerjisi dendiğini belirten Dr. Bektaş, burada alerjen gıdanın tespitinin kolay olduğunu, şüpheli durumlarda ise alerji testleri ile net teşhis koyulduğunu açıkladı.

Gıda intoleransı durumunda ise bazı gıdaların tüketilmesi sonucu kişide hafif şikâyetlerin izlendiğini söyleyen Dr.AtillaBektaş, şöyle konuştu:

“Gıda intoleransında şikayetler tüketilen besinin miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Rahatsızlık veren gıda az miktarda tüketildiğinde kişide şişkinlik, gaz gibi hafif şikayetlere neden olur ya da olmaz. Burada şikayetlere neden olmayan miktara ‘tahammül edilebilen miktar’ denir.

Bunun üstündeki miktar rahatsızlık verir. Bu durumda kişi söz konusu gıdayı az ve seyrek tüketerek kendini koruyabilir.”

GIDA İNTOLERANSI HANGİ ŞİKAYETLERE YOL AÇIYOR?

Gaz, şişkinlik, kabızlık/ishal, mide krampları, baş ağrısı, kronik yorgunluk, uyku bozukluğu, depresyon, kaşıntı, ağızda yara, kas, eklem ağrıları gibi şikâyetler ve huzursuz bağırsak sendromu (IBS) görülebilir.

Gıda intoleransında besin alındıktan saatler, bazen günler sonra şikayetler ortaya çıkabileceğinden şikayete neden olan gıdanın tespitinin zor olduğunu dile getiren Dr.

Atilla Bektaş, “Gıda intoleransı ömür boyu sürmez, bir süre sonra vücut bu gıdayı tolere edebilir” dedi ve gıda intoleransı hakkında merak edilen soruları şöyle cevapladı:

Geçici ve kalıcı gıda intoleransı nedir?

Geçici gıda intoleransının ortaya çıkışında; kadınlarda adet dönemi, gebelikteki hormonal değişiklikler, soğuk algınlığı, bazı viral enfeksiyonlar, antibiyotik kullanımı, bir gıdanın fazla miktarda tüketilmesi, gıda katkı maddeleri gibi faktörler rol oynar. Geçici gıda intolerasına örnek olarak; peynirdeki tiramin, kahvedeki kafein, buğdaydaki gluten, domates ya da çilekteki histamine karşı oluşan reaksiyonlar örnek verilebilir.

Kalıcı (enzimatik) gıda intoleransı nedir?

Kalıcı (enzimatik) gıda intoleransı ise bir gıdayı sindirmek için gerekli olan enzimin vücuttaki eksikliğidir.

Gıda maddesinin vücutta parçalanmaması sonucu molekülün kendisinin, ya da parçalanan ürünün birikmesine bağlı olarak meydana gelir. Laktoz intoleransı buna iyi bir örnektir.

Laktoz intoleransı ile sütteki kazein proteinine karşı oluşan süt alerjisi ya da inek sütü intoleransı karıştırılmamalıdır.

Gıda intolerans testlerinin geçerliliği var mı?

Gıda intolerans testlerinde belirteç olarak kullanılan IgG, çoğu zaman kişinin söz konusu besin maddesiyle daha önce karşılaştığını gösterir. Herhangi bir intolerans durumu olmadığı normal durumlarda da IgG yüksek çıkabilir.

Çoğu zaman test sonucunda hatalı olarak çok fazla sayıda gıdaya karşı intolerans tespit edilebilir. Bu durum gereksiz yere birçok temel ya da faydalı besin maddesinin diyetten çıkartılmasına ve beslenme bozukluklarına yol açabilir.

IgG temelli testler, yanlış ölçen bir tansiyon aleti kadar zararlıdır ve kanıta dayalı tıp tarafından kullanılmaz.

Gıda intolerans testleri güvenilir mi?

Gıda intoleransı, kanıta dayalı tıpta kabul edilen bir rahatsızlıktır. Ancak teşhisinde IgG temelli testlerin kullanımı, alerji ve immünoloji otoritelerince kabul görmemektedir. Test firmaları, testlerinin Allergy UK tarafından onayladığını belirtir.

Ancak, Alerji UK İngiltere’de vakıf niteliğinde bir kuruluş olup bilimsel bir otorite değildir. İngiltere Ulusal Sağlık ve Bakım Enstitüsü (NICE) bu tip alternatif tıp yöntemlerinin sadece para kaybına değil, aynı zamanda özellikle çocuklar için riskli olduğunun belirtti.

Ayrıca İngiltere Beslenme Vakfı, gıda intoleransı testlerini uygulayan klinik ve uygulayıcılara halkı yanıltmak hatta halk sağlığını tehye sokmak konusunda uyarıda bulundu.

American Academy of Allergy Asthma and Immunology (AAAAI), European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI), Canadian Society of Allergy and Clinical Immunology (CSACI) gibi kuruluşlar ve kılavuzlar gıda intoleransının belirlenmesinde bu testlere karşı çıkmaktadırlar.

Gıda intoleransı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Gıda intoleransı olduğu düşünülen gıdaların 5-6 gün süreyle diyetten çıkarılması durumunda şikayetlerin gerilemesi, aynı gıdaların diyete ilave edilmesi durumunda şikayetlerin tekrarlaması tanıda yardımcı olmaktadır. Bu konuda beslenmenize ilişkin bir beslenme günlüğü tutmanız faydalı olabilir.

Tedavinizde sizi görmeden sadece laboratuvar bulgularınızı inceleyerek karar veren internet sitelerinin yorumlarını dikkate almayın. Kendinizde gıda intoleransı olduğunu düşünüyorsanız önce bir doktora muayene olun. Çünkü bu şikayetlerin altında ciddi nedenler olabilir ve gerçek hastalığın teşhisi gecikebilir.

Örneğin bulantı ve mide krampları ciddi bir mide bağırsak hastalığından kaynaklanabilir ya da kilo alınmasına insülin direnci, hormon bozukluğu neden olabilir.

GIDA İNTOLERANSI İDDİA EDİLDİĞİ KADAR SIK GÖRÜLMÜYOR

Laktoz intoleransı yani süt şekerine karşı tahammülsüzlük toplumun yüzde 60-70’inde görülmektedir. Bunun dışındaki diğer gıdalara karşı gıda intolerans oranları gerçeği yansıtmamakta, subjektif verilere dayanmaktadır.

İnsanların kişisel şikayet beyanları dikkate alındığında bazı gıdalara karşı oluşan gıda intoleransının toplumda görülme sıklığı yüzde 15-20 civarındadır. Ancak yapılan araştırma verileri dikkate alındığında bu oranın gerçekte yüzfr 5-10 kadar olduğu düşünülmektedir.

Gıdalara karşı intolerans durumu ve bu testlerden görülen faydalar ‘anekdotsal gözlemlere’ dayanır, bilimsel bir temeli yoktur. Bazen psikolojik faktörler de gıda intoleransında etkili olabilir.

Kişiler kendilerine kötü geleceğini düşündükleri yiyecekleri yediklerinde kendilerini kötü hissedebilirler, buna da nocebo etki denir. Besinlerin bu şekilde insanlar üzerinde göreceli etkileri vardır.”

 

Источник: https://www.posta.com.tr/gida-intolerans-testi-guvenilir-mi-gida-alerjisi-nedir-gida-intoleransi-nedir-1368037

Gıda intoleransı (besin hassasiyeti) nedir?

Gıda Intoleransı Nedir?

Sabri Ülker Vakfı, dijital bilgi platformu “Bilim Bunu Konuşuyor” bu kez sıkça birbiriyle karıştırılabilen besin alerjisi ve gıda intoleransı arasındaki farka, bu sorunların sağlığa etkilerine ve beslenmeyle olan ilişkilerine yönelik bilimsel otoritelerin görüşlerine yer verdi.

Toplumda besinlerin neden olduğu düşünülen her türlü olumsuz etki genellikle besin alerjisi olarak tanımlanıyor. Oysa besin reaksiyonları, besin alerjisi ve gıda intoleransı olarak ikiye ayrılıyor. Bu iki kavram arasında önemli farklar olmasına rağmen sıklıkla birbirinin yerine de kullanılıyor.

Besin alerjisi nedir?

Besin alerjisinde bağışıklık sistemi, besinlerde alerjen olarak tanımlanan bazı bileşenlere yanıt olarak immünoglobulin E (IgE) antikorunu üretir. Alerjiler, IgE antikorlarının üretimindeki artış sonucu ortaya çıkabileceği gibi, IgE seviyelerinde herhangi bir değişiklik olmadan da ortaya çıkabilir.

Organizma, alerjen besinin tüketiminden hemen veya bir saatten az bir süre sonra genellikle ağız, boğaz ve deride kaşıntı, şişme, kızarıklık şeklinde görülen bir alerjik yanıt geliştirebilir.

Bu belirtiler bazen daha şiddetli olabilir ve klinik tablosu çok ağır olabilen anafilaksiye neden olup çeşitli hayati organlara etki edebilir.

Genel olarak çocukların yüzde 2-8’inde, yetişkinlerin yüzde 1’inde, tüm nüfusun ise yüzde 2’sinde görüldüğü bildirilen besin alerjileri, belirli bir nedene bağlı olmadan her geçen gün artış gösteriyor.

İnek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, kabuklu ve yağlı kuruyemişler (fındık fıstık gibi), buğday, etler, meyveler, sebzeler, kurubaklagiller, baharatlar-çeşni vericiler, bal ve soya yaygın olarak besin alerjilerine sebep olan besinler arasında gösteriliyor.

Besin alerjisi nasıl teşhis edilir?

Besin alerjisinin teşhisinde, genellikle organizmanın alerjen bileşene yanıt olarak ürettiği IgE antikorlarının seviyelerini ölçen testler kullanılıyor.

Besinlere özgül yanıt veren IgE sonuçlarıyla beraber birçok cilt, solunum fonksiyon testleri gibi çok özel testler yapılırken, bu yapılan testlerin konunun uzmanı hekimler tarafından değerlendirilmesi ve tanısı büyük önem taşıyor.

Besin alerjisi tanısı konulduktan ve hangi besin ya da besinlere alerjik yanıt geliştirildiği anlaşıldıktan sonra o besin veya besinlerin diyetten mutlaka çıkarılması gerekir.

Gıda intoleransı nedir?

Gıda intoleransı, organizmanın herhangi bir besin bileşenine, normal fizyolojik süreçlerden farklı ve rahatsızlık veren bir yanıt oluşturması şeklinde tanımlanıyor.

İntoleransa neden olan besin bileşeni tüketildikten sonra sindirim sorunları yaşanır, bağırsaklarda fermente olmaya başlar ve bunun sonucunda mide bulantısı, kusma, şişkinlik, ishal, mide krampları gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Gıda intoleransı, besin alerjilerine göre daha yaygın görülebiliyor. Toplumların yaklaşık yüzde 20’sinin gıda intoleransı nedeniyle bazı besinlerden uzak durduğu belirtilirken, gerçekte daha az kişinin bir gıda intoleransına sahip olduğuna da dikkat çekiliyor.

İlerleyen yaşla birlikte, doğal olarak yavaşlayan sindirim sistemi işlevleriyle azalan enzim ve sindirim salgıları, gıda intoleransı görülme sıklığını da artırabiliyor.

Gıda intoleransı neden ortaya çıkar?

En yaygın görülen besin intoleransları, sütte bulunan ve süt şekeri olarak da tanımlanan laktoz ve buğday proteini olan glutene karşı gelişen intoleranstır. Örneğin, laktoz intoleransından ince bağırsaklarda laktozun sindiriminden sorumlu laktaz enziminin olmaması veya eksikliği sorumludur.

Doğuştan itibaren, laktoz enzimi yoksa bu primer laktoz intoleransı olarak adlandırılmakta ve kişi laktoz içeren besinleri hiçbir koşulda tüketememektedir.

Uzun süre laktoz tüketilmemesine bağlı olarak ince bağırsaklarda üretilen laktaz enziminin salınımı da azabilir ve bu durumda diyete laktozun yavaş yavaş ve az miktarlarda eklenmesiyle bu tablonun geri dönüşü sağlanabilir.

Karında şişkinlik, gaz, mide bulantısı, ishal veya kramp tarzında karın ağrıları şeklinde belirtilere sahip laktoz intoleransı; inek sütü proteini alerjisi ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Ancak biri besin alerjisi diğeri ise gıda intoleransıdır.

Süte karşı görülen besin alerjisi, bebeklerin anne sütü alımıyla birlikte ortaya çıkabilir.

Ancak süt proteini alerjisi, çok küçük yaşlarda (genellikle 0-1 yaş) genellikle süt ve ürünlerinin tüketimiyle ortaya çıkabilen, konunun uzmanı hekim tarafından tanısı konulan ve günlük diyetten sadece süt değil süt içeren tüm besinlerin çıkartılmasının da zorunlu olduğu bir tablodur.

Gluten intoleransı belirtileri, gluten enteropatisi yani çölyak hastalığına benzediği için çoğunlukla birbiriyle karıştırılabiliyor.

Gluten intoleransında, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan gluten proteininin sindiriminde sorun yaşanır.

Ayrıca ishal, şişkinlik, karın ağrısı gibi sindirim sistemi sorunları görülebileceği gibi baş ağrısı, halsizlik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Gerçekte hangi besine intoleransınız var?

gıda intoleransını saptamak genellikle zordur. Belirtilerin besin tüketiminden sonraki herhangi bir zamanda ortaya çıkması ve gıda intoleransının altında yatan karmaşık fizyolojik mekanizmalar; bireylerin durumu kendi başına ya da çoğu laboratuvar testiyle çözümünü zorlaştırabilir.

İntoleransa yol açan besinler, az miktarda tüketildiğinde, olası bir intolerans çoğu kez saptanamayabilir veya yanlış saptanabilir.

Örneğin, intolerans kaynağı olan besin fazla miktarda ya da sık tüketildiğinde belirtiler görülebilirken, tek başına tüketildiğinde intoleransa yol açmayan kimi besinler, birlikte tüketildiğinde intoleransa yol açabilir.

Günümüzde birçok besin intolerans testi uygulanmakta ama sağlık otoritelerin önerdiği geçerli bir test bulunmamaktadır.

İntoleransa yol açan besinlerin, bunların tüketim miktarlarının ve ortaya çıkan belirtilerin değerlendirilebilmesi için bireylerin kendilerini gözlemlemeleri de oldukça önemlidir.

Dolayısıyla beslenme günlüğü tutmak yardımcı olabilir ve ileri intolerans durumlarında besini tüketmemek yani diyetten çıkarmak da etkili olabilir.

Ancak besin intolerası varsa birçok parametrenin değerlendirilmesi yanında konunun uzman hekimi tarafından mutlaka yönlendirilmesi ve tanısının konması gereklidir.

Konunun uzmanı, hekim tarafından tanısı konan besin alerjisi veya gıda intoleransına bağlı olarak; hastanın tedavisine özen göstermesi ve günlük beslenmesinde yapılması zorunlu olan değişiklikler için bir diyetisyene başvurulması büyük öneme sahiptir.

Gıda intoleransı ile nasıl başa çıkılır?

Bireyin yaşam kalitesi için intoleransa yol açan besinlerin diyetten çıkarılması veya uygun miktarlarda tüketilmesi gerekiyor.

Bir süre sonra diyetten çıkarılan besin az miktarda tüketilerek yeniden intoleransa neden olup olmadığı denenebilir; çünkü geçmişte o besinin fazla miktarda veya sık tüketilmiş olması da intoleransa yol açabiliyor.

İntoleransa neden olduğu için diyetten çıkarılan besin elzem besin öğelerinin kaynağı ise onun yerine geçen başka bir besinin tüketiminin sağlanması büyük önem taşıyor.

Örneğin gluten intoleransında buğdayın tüketilmemesi, posa, B vitaminleri ve karbonhidratın yetersiz alımına yol açabilir. Bu durumda bireyler, buğday yerine; glutensiz undan üretilen makarna ve ekmekler ile mısır unu, darı, karabuğday, esmer pirinç, kinoa, teff gibi gluten içermeyen diğer tahılları tüketebilir.

Laktoz intoleransı varsa yeterli kalsiyum ve protein alabilmek için laktozsuz süt/yoğurt/peynirler ile badem, hindistan cevizi veya soya sütü gibi laktoz içermeyen bitkisel kaynaklı sütler tüketilebilir.

Son araştırma: Gluten hassasiyetinin asıl suçlusu

Источник: https://indigodergisi.com/2018/02/gida-intoleransi-hassasiyeti-besin-alerjisi/

İntolerans Nedir?

Gıda Intoleransı Nedir?

Gıda intoleransı, gıda alerjilerinden daha yaygındır ve bağışıklık sisteminden kaynaklanmaz. Belirtiler kendini alerjilerde olduğundan daha yavaş gösterir ve intoleransınız olan gıdayı tükettikten saatler sonra bile başlayabilir.

Gıda intoleransı, gıda alerjilerinden daha yaygındır ve bağışıklık sisteminden kaynaklanmaz. Belirtiler kendini alerjilerde olduğundan daha yavaş gösterir ve intoleransınız olan gıdayı tükettikten saatler sonra bile başlayabilir.

Gıda intoleransı semptomları birkaç saat sürebilir ve hatta bu süre ertesi güne kadar ya da daha fazla uzayabilir.

Bir ya da birkaç gıda türüne karşı intoleransınız olması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve kronik hastalıklarınızdan sorumlu olan gıdaları ya da maddeleri bulmak sizin için zor olabilir.

Gıda intoleransı olan kişiler, söz konusu olan gıdayı az miktarlarda tükettikleri zaman bunu tolere edebilirler, ama çok fazla ya da çok sık tükettikleri zamanlarda vücutları tepki vermeye başlar.

Gıda intoleransının semptomları değişkendir. Bu belirtiler genellikle sindirim sistemi ile ilgilidir ve şişkinlik, diyare (ishal), bulantı, kusma, huzursuz bağırsak sendromu olarak kendini gösterir.

Bazı durumlarda gıda intoleransı varlığını deri döküntüsü, kaşıntı, yorgunluk, eklem ağrıları, göz altlarında koyu halkalar, geceleri terleme ve diğer kronik rahatsızlıklar şeklinde de belli edebilir.

Gıda intoleransının birkaç farklı sebebi vardır. Bunlar:

Enzim Bozuklukları

Vücudumuz, belirli gıdaların içerisinde bulunan doğal maddelerin çözmek ve sindirmek için enzimlere ihtiyaç duyar. Eğer bu enzimler vücutta bulunmuyorsa ya da az miktardaysa, tükettiği gıdayı tam olarak sindiremeyen vücutta gıda intoleransı belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Örneğin laktoz intoleransı olan bir kişide, laktozu (süt şekeri) küçük şeker parçalarına ayrıştırıp bağırsaklarda daha kolay sindirilmesini sağlayan laktaz enzimi bulunmaz ya da az miktarda bulunur.

Laktoz, bağırsak duvarlarından geçerek sindirilmek için çok büyüktür ve bağırsaklarda dolaşan laktoz spazma, acıya, şişkinliğe veya diyareye yol açar. Ne tesadüftür ki, süt alerjisinde de aynı belirtiler ortaya çıkar; vücut süt proteinine karşı antikor üretir ve süt içtiğinizde vücutta immün reaksiyonu oluşur.

Ancak her zaman bir uzman yardımı olmadan gıda intoleransı ve gıda alerjisini birbirinden ayırt etmeniz mümkün olmayabilir.

Pek çok gıdanın sindirilmesi için enzimlere ihtiyaç vardır ve enzim eksiklikleri gıda intoleransına neden olan önemli faktörlerden biridir.

Farmakolojik

Bazı gıdaların içerisinde bulunan doğal kimyasalların vücutta birtakım etkileri olabilir. Örneğin kahve, çay ve çikolatanın içerisindeki kafein veya belirli peynir türlerinin içerisindeki amin gibi. Bazı kişiler bu doğal maddelerden daha çok etkilenir ama intoleransı olmayan kişiler bu gıdalardan çok büyük miktarlarda tüketmedikleri sürece bir rahatsızlık yaşamazlar.

Toksinler (Zehirli Maddeler)

Bazı gıdaların içerisinde toksik bir etki yaratarak kusmaya ve diyareye sebep olan maddeler bulunur. Barbunya, fasulye ya da nohut gibi bakliyatlar az pişirildiğinde, aflatoksin adlı maddeler bu duruma sebep olur. Ancak yeteri kadar pişirilirlerse, herhangi bir toksik madde oluşmaz. Bu, gıda intoleransı olmayan kişiler için kafa karıştırıcı bir durum olabilir.

Histamin İçeren Gıdalar

Bazı gıdalarda doğal olarak histamin bulunur ve bazılarında da histamin sonradan oluşabilir. Örneğin taze olmayan ya da doğru koşullarda saklanmayan balıklarda oluşan histamine, histadin adı verilir. Bazı kişiler doğal olarak histamin içeren gıdalar tükettiklerinde deride kızarıklık, döküntü, karın ağrısı, diyare, kusma ve anafilaksi belirtileri gösterebilir.

Salisilat İçeren Gıdalar

Pek çok gıda doğal olarak salisilat içerir ve bizim bunlara karşı toleransımız da değişkendir. Çoğumuz salisilat içeren gıdaları rahatlıkla tüketebilir ama bazılarımız ise bu gıdalara karşı intolerans gösterebilir.

Salisilat intoleransı olan kişiler, yüksek miktarda salisilat içeren gıdalardan az miktarlarda tüketirlerse, semptomları da azalacaktır. Çilek, kiraz, badem, yer fıstığı, domates, yeşil biber, mantar gibi bazı sebze ve meyvelerde yüksek oranda salisilat bulunur.

Gıdaların içerisindeki salisilat oranları değişkenlik gösterir.

Katkı Maddeli Gıdalar

Hazır gıdalara eklenen renklendiriciler, koruyucular ve bu gıdaların işlenme süresinde eklenen doğal ve yapay katkı maddeleri, bu maddelere aşırı duyarlı olan kişilere rahatsızlık verebilir.

Belli gıdalara karşı gösterilen fiziksel reaksiyonlar, gıda alerjisinden çok gıda intoleransından kaynaklanır.

Pek çok belirti ortak olduğu için, çoğumuz alerji ve intolerans semptomlarını birbirine karıştırırız.

Gıda Alerjisi ve Gıda İntoleransı Arasındaki Fark

Gerçek gıda alerjisi, vücutta bir bağışıklık sistemi tepkisine yol açar ve pek çok organı aynı anda etkiler. Gıda alerjisinin çeşitli belirtileri vardır. Bazı durumlarda alerjisi olunan gıdaya verilen alerjik tepki çok şiddetli ya da ölümcül olabilir. Ancak gıda intoleransı belirtileri bu kadar ciddi değildir ve genellikle sadece sindirim problemleri ile kısıtlıdır.

Eğer gıda intoleransınız varsa, söz konusu olan gıdadan küçük miktarlarda tüketebilirsiniz ve hatta bazen hiçbir reaksiyon bile göstermeyebilirsiniz.

Örneğin laktoz intoleransınız varsa laktozsuz süt içebilirsiniz veya laktaz enzimi içeren haplar kullanarak sütün sindirimini kolaylaştırabilirsiniz.

Ancak gıda alerjiniz varsa o gıdadan az da olsa tüketmeniz, sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Probiyotik hakkında bilgi edinmek için “Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazısına göz atabilirsiniz.

Источник: https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/intolerans-nedir

Gıda İntolerans Testi Nedir? Neden Yapılmaktadır?

Gıda Intoleransı Nedir?

Gıda İntolerans testinin ne olduğu, neden yapılmak istendiğini ve yaptırırken ne kadar bir ödeme yapılması gerektiği gibi konuların açıklamalarını bulabilirsiniz.

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Sağlığımızı korumamıza yardımcı olan çok sayıda farklı test vardır. Bunlardan birisi de Gıda İntolerans olarak bilinmektedir. Bu testin özelliği yediğimiz gıdaların vücudum içerisinde vermiş olduğu tepkimeleri ölçmektir. Hangisi bize yarar sağlıyor, hangi gıdanın zararı daha fazla bu test ile rahatça öğrenebilme şansınız var.

Bu testin bir diğer adı da pinner testi olarak bilinmektedir. Yanlış beslenme nedeniyle kilo alınması, hastalık kapılması gibi sorunları bulmak için kullanılmaktadır. Testi yapan uzman o kişinin beslenme düzeni sağlıklı bir şekilde baştan itibaren tekrar tasarımlama imkanına sahip oluyor.

Hangi gıdaların kilo yaptığını, hangilerinin sinirlendirdiğini bu test ile öğrenebilmek mümkündür.  

Gıda İntolerans Testi Neden Yapılmaktadır?

Öncelik bu testi şuan için devlet hastanelerinde yaptırmanın mümkün olmadığı söyleyelim. Test sadece yetkili laboratuvar ve özel hastanelerde yapılmaktadır. İşlem için hastadan bir damla kan alınması yeterlidir. Kan parmak ucundan küçük bir iğne yardımı ile alınabilir.

Alınan numune ile işlem kısa sürede yapılarak kişinin bilinen tüm gıdalar ile olan durumu eşleştirilir. Bazı uygulamaların kan almadan dahi yapıldığı ve 30 dakika gibi bir sürede sonuç kağıdının çıktısı alındığı söylenmektedir. Hangisine tepki verdiği bu şekilde gözlemlenebilir.

Kanıtlamalı tıp bu uygulamayı kabul etse de geçerliliği olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü yapılan testin sonucunda çıkan IgG sonuçları her zaman doğru sonucu vermemektedir. Bu nedenden dolayı da sağlıklı besinlerin dahi listeden çıkarılmasına neden olabilmektedir.

O nedenle 1 haftalık periyotlar ile tekrarlanması tavsiye edilmeli ve diyetten çıkarılan yemeğin etkisi olup olmadığı anlaşılmalıdır.

Gıda İntolerans Testi Kabul Görüyor mu?

Son zamanlarda popülerliği artan ve özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların tercih ettikleri bir işlem haline gelmeyi başarmıştır. Ayrıca birçok sporcuda sağlıklı beslenmek ve vücudundan yeterince performans alabilmek için bunu tercih etmektedir.

Özel bilim kuruluşları bu işlemlerin bilimsel olarak geçerliliğini açıklasa da yetkili ve güvenilir olarak kabul edilen bilim enstitüleri bu işlemi riskli olarak görmektedir.

Çünkü verilerin sağlıklı bir şekilde çıkmaması nedeniyle özellikle belirli bir yaşın altında ki çocuklarda dengesiz beslenmelere neden olabileceği düşünülmektedir.

Bu testin güvenilir olmadığını söyleyen ve karşı çıkan kurumlar arasında Amerika Alerji Akademisi, Kanada Alerji Akademisi, Avrupa ve İngiltere bilim enstitüleri yer almaktadır. Ancak bunlara rağmen işlemi tercih eden insan sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Sadece zaman kaybı olmadığını aynı zamanda para ve yanlış bilgi kaybı da yaşanacağı için ret ettiklerini söyleyelim.

Gıda İntolerans Testi Yaptıranlar Kimlerdir?

Ne yesem yarıyor, su içsem dahi kilo alıyorum diyen etrafınızda mutlaka birileri vardır. Bu test tam onlarında arayıp da bulamadıkları besini bulmalarına yardımcı olacaktır. Testi sadece kilo vermek isteyenler değil aynı zamanda profesyonel anlamda spor yapanlarında yapması gerekiyor. İşlemi yaptıran kişilerin çok sayıda sürede zayıflayabildiği söyleniyor.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi dikkatli olmakta fayda var. Gıda İntolerans bir hastalık olarak kabul ediliyor. Genelde gıda alerjisi ile karıştırılıyor. İkisi birbirinden çok ayrı kavramlar olduğunu bilmek gerekiyor. İntolerans’a en güzel örnek yediğimizde sindirilemeyen maddeleri gösterebilirsiniz.

Süt ürünleri içinde ki Kasein maddesi bu durumda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Gıda İntolerans Testi İle Zayıflama

Bu uygulamayı yaptıracak olan kişilerin birçoğu zayıflamayı kendisine takındı yapmış olan ve zayıfladığında daha rahat bir hayata ulaşacağını düşünen kişilerdir. Gıda İntolerast testi toplamda 500 farklı madde için uygulanmaktadır. Bunlardan 150 tanesi çevresel maddelerken, 350 tanesi ise gıda maddeleridir.

Her maddenin size karşı nasıl bir tepkimeye girdiği bu işlem ile öğrenilmektedir. Uygulama sadece zayıflamak için tercih edilmemektedir. Başlıca tercih nedeni bu olsa da kilo almak, kabızlık yaşamak, bağırsak sorunları, altına kaçırma, şişkinlik, devamlı yaşanan ishal, kaslara kramp girmesi en bilinen uygulama nedenleridir.

Bunlarda uygulama sonucunda ortaya çıkabilecek belirtilerin arasında devamlı olarak sayılabilmektedir.

Gıda İntolerans ile Gıda Alerjisi Arasında ki Fark

Genelde bu iki konu birbiri ile karıştırılmaktadır. İntolerans ile alerji arasında temel bir fark bulunmaktadır. Alerji durumunda vücutta ki tüm bağışıklık vücuda giren bu maddeye karşı tepki vermek için antikor üretmeye başlamaktadır.

İntolerans durumunda ise sadece sindirim sistemi temel olarak madde ile savaşma durumuna geçecektir. Birisi ölüme neden olma ihtimali olan bir durumken, birisi sadece sindirimsel hastalıklara neden olabiliyor.

İkisi arasında ki en önemli fark budur.

Gıda İntolerans Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Testi söylediğimiz gibi devlete bağlı hastanelerde yaptırmanız mümkün değildir.

Eğer yaptırmak istiyorsanız özel izne sahip olan laboratuarlarda ya da özel hastanelerde gerekli ücreti ödeyerek yaptırabilirsiniz.

Diyet uzmanının tavsiyesini alarak yaptırmanız verimli bir sonuç için doğru adım olacaktır. İntolerast testi fiyatı yaptırdığınız kuruma göre 800 TL ile 1800 TL arasında bir maliyete sahiptir.

 • Astım Tanısı Adına Yapılacak Olan Testler İçinde Neler Yer Alır?

Источник: https://tahliltesti.com/gida-intolerans-testi

Gıda intoleransı nedir?

Gıda Intoleransı Nedir?

IgE kaynaklı olmayan gıda hipersensitivitesi veya alerjik olmayan gıda hipersensitivitesi olarak da bilinen gıda intoleransı, bazı gıdaların sindirilmesinde güçlük anlamına gelir. Gıda intoleransının gıda alerjisinden farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Gıda alerjileri bağışıklık sistemini tetiklerken, gıda intoleransı yapmaz. Bazı insanlar bağışıklık sistemi tepki göstermemiş olsa da bazı yiyecekleri yedikten sonra sindirim sorunları yaşamaktadır – histamin cevabı yoktur.

Gıda intoleransı ile en çok ilişkili olan gıdalar arasında süt ürünleri, glüten içeren tahıllar ve fasulye ve lahana gibi bağırsak gazı birikmesine neden olan gıdalar bulunur.

Gıda intoleransı hakkında hızlı gerçekler

İşte gıda intoleransı hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makaledir.

 • Gıda intoleransı belirtileri alerjilerin belirtilerinden daha uzun sürmesi eğilimindedir.
 • Semptomlar çeşitlidir ve şunları içerebilir: migren, öksürük ve karın ağrısı
 • Bazı gıda intoleransı belirli bir enzimin eksikliğinden kaynaklanır

belirtiler

Hastada gıda intoleransı veya alerjisi olup olmadığını belirlemek zor olabilir çünkü belirtiler ve semptomlar sıklıkla üst üste gelir.

Bir Mayo Kliniği alerjisi uzmanı olan James Li, Ph.D.’ye göre, bir alerji olduğunda, küçük miktarlarda bile, yer fıstığı durumunda olduğu gibi semptomlar ortaya çıkar. Oysa, gıda intoleransı ile, küçük miktarlarda genellikle hiçbir etkisi olmaz.

Gıda alerjilerine kıyasla, gıda intoleransının belirtileri genellikle daha uzun sürebilir.

Başlangıç ​​genellikle, rahatsız edici yiyecek veya bileşiğin alınmasından birkaç saat sonra ortaya çıkar ve birkaç saat veya gün boyunca devam edebilir. Bazı durumlarda, semptomların gelmesi 48 saat sürebilir.

Bazı insanlar çeşitli yiyecek gruplarına karşı toleranssızdır ve doktorların kronik bir hastalık veya gıda intoleransı olup olmadığını belirlemelerini zorlaştırır. Hangi yiyeceklerin suçlu olduğunu belirlemek uzun zaman alabilir.

Avustralya NSW Gıda Kurumu’na göre, gıda intoleransının en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Şişkinlik
 • Migren
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Burun akması
 • Hava altında hissetmek
 • Karın ağrısı
 • Irritabl bağırsak
 • kurdeşen

Nedenler

Yiyecek tahammülsüzlüğünün birçok nedeni olabilir ve bunların her birine bir bakalım.

1) Bir enzimin yokluğu

Enzimler tam olarak yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Bu enzimlerin bir kısmı eksikse veya yetersizse, uygun sindirim zarar görebilir.

Laktoz intoleransı olan kişiler, süt şekerini (laktozu) daha küçük moleküllere ayıran ve bağırsaktan emilebilen daha küçük bir enzim olan yeterli laktaza sahip değildir. Laktoz sindirim sisteminde kalırsa, spazm, mide ağrısı, şişkinlik, ishal ve gaza neden olabilir.

Süt proteinine karşı alerjisi olan kişiler, laktoz intoleransı olanlara benzer semptomlara sahiptir; Bu nedenle laktoz intoleransı olan bireyler sıklıkla alerjik olarak yanlış teşhis edilir.

Tacoma, WA’daki Mary Bridge Çocuk Hastanesi ve Sağlık Merkezi’nden araştırmacılar, tekrarlayan veya fonksiyonel karın ağrısı olan çocuklarda fruktoz intoleransının yaygın olduğunu bulmuşlardır.

Neredeyse tüm gıdalar uygun sindirim için bir enzim gerektirir. İngiliz Allerji Vakfı’na göre, enzim eksiklikleri gıda intoleransının yaygın bir nedenidir.

2) Gıda intoleransının kimyasal sebepleri

Yiyecek ve içeceklerde bulunan bazı kimyasallar, bazı peynirlerde aminler ve kahve, çay ve çikolatada kafein dahil olmak üzere hoşgörüsüzlüğe neden olabilir. Bazı insanlar bu kimyasallara diğerlerinden daha duyarlıdır.

3) Gıda zehirlenmesi – toksinler

Bazı gıdalar, insanlar üzerinde toksik etkisi olan, ishale, mide bulantısına ve kusmaya neden olan doğal olarak meydana gelen kimyasallara sahiptir.

Az pişmiş fasulyeler, aşırı tatsız sindirim problemlerine neden olabilecek aflatoksinlere sahiptir. Tamamen pişmiş fasulye, toksin yok. Dolayısıyla, insanlar neden bir öğünden sonra ve başka bir şeyden sonra fasulyeye tepki verdiklerini merak edebilirler.

4) Bazı gıdalarda doğal histamin oluşumu

Düzgün depolanmayan balıklar gibi bazı yiyecekler, “çürümeler” gibi bir histamin birikimine sahip olabilirler. Bazı insanlar bu doğal olarak meydana gelen histaminlere özellikle duyarlıdır ve deri döküntüleri, abdominal kramplar, ishal, kusma ve mide bulantısı geliştirir.

Sıklıkla, semptomlar anafilaksi (güçlü bir alerjik reaksiyon) ile benzerdir.

5) Salisilatlar birçok gıdada bulunurlar

Salisilat duyarlılığı, salisilat duyarlılığı olarak da bilinir, biri normal miktarda sindirilmiş salisilatla reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar.

Salisilatlar, bitkilerde zararlı bakterilere, mantarlara, böceklere ve hastalıklara karşı bir savunma mekanizması olarak doğal olarak bulunan salisilik asit türevleridir.

Kimyasallar birçok gıdada bulunur ve çoğu insan herhangi bir yan etkisi olmaksızın salisilat içeren gıdaları tüketebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar büyük miktarlarda yedikten sonra semptomları çeker. Salisilat intoleransı olmayan bireyler, yüksek seviyeler içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.

Salisilatlar, meyve ve sebzelerin, baharatların, bitkilerin, çayın ve aroma katkı maddelerinin çoğunluğu dahil olmak üzere, çoğu bitki kaynaklı gıdalarda bulunur. Nane aroması, domates sosu, çilek ve narenciye meyveleri özellikle yüksek seviyelerdedir.

Aroma katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalar, genellikle salisilatlarda da yüksektir.

Türleri

Bazı yaygın gıda intoleransı türleri şunlardır:

 • laktoz
 • buğday
 • glüten
 • kafein
 • mantar, turşu ve kuru gıdada bulunan histamin
 • yapay tatlandırıcı, renklendirici veya diğer tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri

Bazı insanlar ekmek yedikten sonra bir reaksiyon yaşarlar, ancak bu mutlaka gluten intoleransını göstermez.Bir gluten intoleransına sahip olduklarından şüphelenen bir kişi, gluteni vermeden önce bir doktor görmeli, çünkü tahıllar çeşitli besinler için önemli bir kaynak olabilir.

Gıda katkı maddeleri ve hoşgörüsüzlük

Gıda katkı maddesi tahammülsüzlüğü, son otuz yılda sürekli artan bir problem olmuştur çünkü daha fazla gıda katkı maddeleri içermektedir.

Yine de, gıda katkı maddelerinin hoşgörüsüzlüğünün, insanların yüzde 1’inden fazlasını etkilediği tahmin edilmemektedir.

Katkı maddeleri, lezzetleri arttırmak, gıdaların daha çekici görünmesini sağlamak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Gıda katkı maddelerinin örnekleri aşağıdakileri içerir:

 • antioksidanlar
 • Suni renklendiriciler
 • Yapay tatlandırıcılar
 • emülgatörler
 • Lezzet arttırıcılar
 • Koruyucular
 • tatlandırıcılar

Gıda endüstrisinde kullanılan binlerce katkı maddesinden, nispeten küçük bir sayının problemlere neden olduğu düşünülmektedir. Aşağıdaki gıda katkı maddelerinin insanlarda olumsuz reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir:

 • Nitratlar – kaşıntı ve deri döküntülerine neden olduğu bilinmektedir. İşlenmiş etler genellikle nitrat ve nitritlerde yüksektir.
 • MSG (monosodyum glutamat) – bir lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Baş ağrılarına sebep olduğu bilinmektedir.
 • Sülfitler – gıda koruyucu veya güçlendirici olarak kullanılır. Yaygın olarak şaraplarda kullanılır. Birleşik Devletler ve Avrupa Birliği’nde, sırasıyla 1987 ve 2005 yıllarında şişelenmiş şaraplar, milyonda 10’dan fazla parçada sülfit bulundukları takdirde etiketlerini belirtmelidir. Bir Alman çalışması, insanların yaklaşık yüzde 7’sinin şarap tahammülsüzlüğüne sahip olduğunu bulmuştur.
 • Bazı renkler – özellikle carmine (kırmızı) ve annatto (sarı).

Teşhis

Bir kişinin gıda intoleransı veya alerjisi olup olmadığını belirlemek kolay değildir çünkü belirtiler ve semptomlar sıklıkla üst üste gelir. Semptomlardaki bazı modeller, doktorun ikisi arasında ayrım yapmasına yardımcı olabilir. Vakaların büyük çoğunluğunda, gıda intoleransı semptomları, gıda alerjilerinden daha uzun sürebilir.

Hastalara bir günlük tutmaları ve hangi yiyeceklerin yenildiğini, belirtilerin nasıl olduğunu ve ortaya çıktıklarını yazmaları önerilir. Günlüğündeki veriler bir diyetisyen veya doktorun hangi gıdaların olumsuz reaksiyonlara neden olduğunu ve hangi adımların atılacağını tanımlamasına yardımcı olabilir.

Laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı dışında, gıda intoleransını tanımlamak için doğru, güvenilir ve doğrulanmış bir test yoktur. En iyi tanı aracı, bir eliminasyon veya diyagnostik diyet olarak da bilinen bir dışlama diyetidir.

Düzenli olarak tüketilen yiyeceklere karşı toleranssızlık, yan etkilere neden olabilir. Bu meydana geldiğinde, hangi yiyeceklerin sorumlu olduğunu tespit etmek zordur. Kronik bir durumun veya hastalığın hatalı teşhis edilmesi riski daha yüksektir.

Dışlama diyetleri, suçlu gıdaları ayırmada son derece faydalıdır.

Tipik bir dışlama diyetinde, şüpheli yiyecekler genellikle 2 hafta ile 2 ay arasında belirli bir süre boyunca diyetten çıkarılır. Bu dönemde olumsuz reaksiyonlar çözülürse, suçlunun bulunması daha olası hale gelir. Bu daha sonra tekrar ortaya çıkar ve belirtiler geri dönerse onaylanabilir.

Doktor, bir gıda alerjisini engellemek için cilt testi ve / veya kan testi önerebilir:

 • Cilt prick testi – bu, hastanın belirli bir yiyeceğe tepkisini belirler. Şüpheli gıdaların küçük bir miktarı hastanın sırtına veya ön koluna yerleştirilir. Cildin bir kısmının deri yüzeyinin altına nüfuz etmesine izin veren bir iğne ile cilt delinir. Alerjik insanlar, yükseltilmiş bir yumru ile reaksiyona girer. Bununla birlikte, cilt delme testleri yüzde 100 güvenilir değildir.
 • Kan testi – bu IgE (immünoglobulin E) antikorlarının seviyelerini ölçer. Bu testler de yüzde 100 güvenilir değildir. IgE antikorlarının varlığı, normal insan yanıtının bir parçası olabilir ve yayınlanan bir çalışmaya göre, bir ters reaksiyondan ziyade toleransı gösterir.

Gıda intoleransı için en iyi güncel tedavi, ya belirli yiyeceklerden kaçınmak ya da daha az sıklıkta ve daha az miktarlarda tüketmek ve sindirime yardımcı olabilecek takviyeleri almaktır.

Gelişme iyilesme duzelme ilerleme

Bazı insanlar, belli bir süreliğine belirli bir gıdadan uzak durduklarında, tekrar yedikleri zaman tepki göstermezler – bu hoşgörü olarak bilinir. Toleransın sürdürülmesi genellikle kaçının ne kadar sürdüğünü ve tekrar ne zaman yeniden üretildiğini bilme meselesidir.

Her bir kişi farklı tepki gösterdiği için, bunu belirlemenin tek yolu deneme-yanılmadır.

Источник: https://trmedbook.com/gida-intoleransi-nedir/

Gıda İntoleransı Nedir?

Gıda Intoleransı Nedir?

İnsanlar sevdikleri besinleri yemeyi çok sever. Bu durum aynı besinleri sık sık tüketmesi anlamına gelir. Severek tüketilen ve genelde sağlıklı olduğu düşünülen bu besinlere vücudun olumsuz bir tepki sunması gıda intoleransı olarak adlandırılır. Şimdi bu konuuu örnekleyelim.

Yumurtayı severek yiyor ve vücut için gerekli ve sağlıklı bir besin olduğunu da biliyorsunuz. Ancak durum her zaman düşündüğünüz gibi olmayabilir. Yumurta içerisindeki protein herkeste vücut tarafından sindirilemez ve vücut buna olumsuz tepki verir. İşte bu durum gıda intoleransı anlamına gelir.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Kişinin hangi gıdalara karşı intoleransının olduğunu anlamaya yarayan kan testi gıda intoleransı olarak adlandırılır. Yani kişinin tükettiğinde rahatsızlık duyacağı besinler bu test ile öğrenilir.

Eski zamanlarda yapılan gıda intoleransı testi yeterli sonuç verememesi nedeni ile tedavi aşamalarında çoğu zaman sıkıntı yaşanmıştır. Ancak 2004 yılında İngiliz Yorktest şirketi bu testi geliştirmeyi başarmış, hatta bu başarısı ile İngiz Kraliçesi tarafından yılın başarı ödülüne layık görülmüştür.

Yorktest şirketinin geliştirdiği yeni jenerasyon test ile eskisi arasında oldukça önemli bir fark vardır. Bu fark kişideki aktif ve pasif intoleransları birbirinden ayır edebilmesi olmuştur.

Pasif intoleransların ayıklanması başarı oranını yüzde 98’e taşımış ve tedaviyi kolay bir hale getirmiştir.

Özellikle eski testlerdeki intolerans sayısının 40 – 50’den 2 – 3’lere düşmesi Yorktest şirketinin ne derece önemli bir başarıya imza attığını açıkça göstermektedir.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransı, enzimler tarafından parçalanamayan proteinler anlamına gelir.

Testin yapılışında bir alan ünitesi bir de bu üniteyi kontrol eden ve üzerinde özel bir yazılım olan bilgisayar kullanılır. Alan ünitesi ve özel yazılım kurulu olan bilgisayar her zaman için birbiriyle iletişim halindedir. Test yapılmaya başlanmadan önce kişiye özgü kalibrasyonlar cihazlar üzerinden yapılır.

Daha sonra testin yapılmasına geçilir ve test yapılırken hastanın elleri kullanılır. Bu arada hastanın yakasına cildine temas edecek şekilde bir indikatör yerleştirilir. İndikatör sayesinde bütün rezonans frekans dalgalarının vücuda gönderilmesi sağlanır.

Daha net bir şekilde açıklamak gerekirse her bir madde saniyenin 10’da 1’inde tek tek vücuda gönderilmektedir.

Gıda intoleransı testi nasıl yapılır?

[wp_ad_camp_1] Maddelerin tek tek gönderilmesi sırasında saniyenin 10’da 1’inden geri kalan sürede “Hipotalamus”tan geri dönüt alınmaktadır.

Hipotalamus geri kalan süre içerisinde her bir madde için akut, dengede ya da kronik şeklinde geri dönütler vermektedir.

Bu geri dönütler “Doktor Wor Algoritması”na göre alınan geri dönütler olarak karşımıza çıkar ve her geri dönüt cihazda bulunan veri tabanına kaydedilmektedir.

Veri tabanına yapılan kayıtlar elektrik kesintisi, cihazın bozulması ya da benzeri durumlar oluşmasına rağmen teste kalındığı yerden devam edilmesini sağlamaktadır.

Vücuda gönderilen maddelerin hipotalamus tarafından cevaplanması ile veri tabanına kaydedilen sonuçlar neticesinde kişinin vücudunun hangi besinlere karşı olumsuz tepkiler gösterdiği kolayca anlaşılmaktadır. Dünya genelinde kullanılan gıda intoleransı testi oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilen bir test olma özelliği taşımaktadır.

Gıda İntoleransı Nasıl Meydana Gelir?

Vücuda alınan her besin dışarı atılmadan önce sindirime uğrar ve içeride belirli bir süre parçalanır. Bu parçalanma ilk olarak ağızda başlar, ardından mideye inen besinleri mide asitleri parçalamaya devam eder.

Midede belirli derecede parçalanan besinler geçiş yapacağı sıradaki organ bağırsaklardır.

Mide asitleri tarafından önemli ölçüde gerçekleşen parçalama bağırsaklarda sürer ve besinler bağırsaklarda en küçük parçalarına ayrılır.

Bağırsaklardaki parçalanma oldukça önemli bir safhadır. Bu parçalanma esnasında besinlerde bulunan proteinler daha küçük parçalara ayrılır. Yani proteinler kendi yapı taşları amino asitlere kadar parçalanmış olur.

Amino asitler öncelikle kana karışır ve bu şekilde vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelere kan yoluyla ulaşarak kullanılmaya başlar. İşte bu esnada gerekli yerlere ulaşan amino asitlerin vücut tarafından kullanılamaması gıda intoleransı olarak adlandırılır.

Kişi amino asitlerini kullanamadığı hangi besinin proteinlerinden almışsa o besini tüketmemesi gerekir.

Gıda İntoleransının Yol Açtığı Hastalıklar

– Aşırı kilo

– Kilo vermede zorluk çekme

– Migren ağrısı

– Astım

– İshal

– Mideye kramp girmesi

– Depresif bozukluklar

– Uyku düzeninde bozulma

– Akne ve sivilce

– Sık sık grip olma

– Burunda sürekli akıntı

– Yorgun hissetme hali

– Kabızlık oluşumu

– Ciltte oluşan sorunlar (egzama, akne, kaşıntı)

– Romatizma kaynaklı hastalıklar

– Sebebi bilinmeyen ödem oluşumu

– Gaz oluşması

– Şişkinlik hissi

– Baş ağrıları

– Crohn hastalığı

– İltihaplı bağırsak sendromları

– Sedef hastalığı

– Ürtiker

– Solunum yollarında çeşitli hastalıklar

– Kronik Farenjit hastalığı

– Sürekli nezle/grip olma

– Ağızda yaraların çıkması

Gıda İntolerası Testi ile İyileşme Oranları Nedir?

Yazımızın içerisinde gıda intoleransında çığır açan yeni testin Yorktest şirketi tarafından geliştirildiğini söylemiştik. Yorktest firması geliştirdiği testin başarılı sonuçları olup olmadığını anlamak için 5000 katılımcı üzerinde detaylı bir araştırma yapmıştır.

Araştırmaya dahil olan katılımcılara öncelikle Yorktest uygulanmış ve testin sonuçlarında IgG antikorları baz alınarak hastalar için sorun yaratan besinlerin neler olduğu anlaşılmıştır.

Katılımcıların yaklaşık olarak yüzde 75’lik kısmında 3 hafta sonrasında ciddi bir iyileşme görülmüştür.

İyileşme Görülen Hastalıkların Oranları

– Genel ağrılar – yüzde 88

– Kronik yorgunluk hali – yüzde 87

– Mide problemleri – yüzde 90

– Gaz ve şişkinlik kaynaklı şikayetler – yüzde 91

– İltihaplı kalın bağırsak hastalığı – yüzde 88

– Romatizma – yüzde 74

– Alerji kaynaklı deri dökülmesi ve kaşıntı – yüzde 84

Источник: https://www.kadindenince.com/gida-intoleransi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть