Gizli Şekerin Belirtileri

Gizli şeker hastalığının belirtileri neler?

Gizli Şekerin Belirtileri

Gün içinde sürekli atıştırmalara saldırıyorsanız, şekerli gıdalar canınız çekiyorsa, öğleden sonraları baş ağrınız varsa, gece uykudan birkaç saat sonra uyanıp uyuyamıyorsanız, kilo veremiyorsanız kan şekerinize baktırmanızda fayda var. Prof. Dr.

Metin Özata, 'kan şekerindeki yükselme ve düşmelerin, kişinin gün içindeki atıştırmalarını artırdığını, bu nedenle de devamlı kilo artışına neden olduğunu söylüyor Özata, “Eğer buna zamanında tanı konamazsa insülin direnci sizi önce reaktif hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü), gizli şeker ve obezite hastası; daha sonra da tip 2 şeker hastası olacağınız bir yola yönlendirebilir. Çözüm ise glisemik indeks beslenme programı” diyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; İnsülin direnci obeziteden, reaktif hipoglisemiye, gizli şekerden şeker hastalığına, hipertansiyondan karaciğer yağlanmasına, polikistik over hastalığından kan yağlarında yüksekliğe, hatta kansere yol açabilen bir hastalık.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata, çağımızın sessiz ve salgın hastalığı dediği “düşük kan şekeri”nin önemine dikkat çekiyor.

Özata, Gürer Yayınları’ndan çıkan “Düşük Kan Şekeri” adlı kitabında, düşük kan şekeri nedenlerini, belirtilerini ve bu hastalıkla nasıl mücadele etmeniz gerektiğini de anlatıyor.

Kilo veremiyorsanuz dikkat!

Kilo alıp veremeyen ve hızlı kilo alan insanların kan şekerini kontrol ettirmesi gerektiğini vurgulayan Prof.

Özata, çoğu zaman kan şekerinin normalin üst sınırında olmasına hastaların ve doktorların pek önem vermediğini, oysa kan şekerinin yükselme ve düşmeleri kişinin gün içinde atıştırmalarını arttıracağını ve devamlı kilo almasına neden olduğunu söylüyor.

“Eğer buna zamanında tanı konamazsa insülin direnci sizi önce reaktif hipoglisemi, gizli şeker ve obezite hastası; daha sonra da tip 2 şeker hastası olacağınız bir yola yönlendirmiş demektir” diyen Prof. Özata, insülin direncinin son zamanlarda salgın halinde arttığını, neredeyse üç kişiden ikisinde olduğunu söylüyor.

Çoğu kişinin bunların farkında olmadığını anımsatan Prof. Özata’ya göre bu durumdan kurtulmanın yolu Glisemik İndeks (Gİ) beslenme programından geçiyor. Özata özellikle kilo vermek isteyenler, atıştırma atakları olanlar, reaktif hipoglisemi denilen kan şekeri düşüklüğü olanlar, şeker hastaları ve metabolik sendromu olanların mutlaka bu şekilde beslenmesi gerektiğini vurguluyor.

Prof. Özata, kilo veremeyen kişilerin birçoğunun da reaktif hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü olduğunu anlatıyor ve şöyle devam ediyor:

“Kan şekerinde düşme, genellikle sabah saat 11.00 ve 16.00 civarında daha sık olur. Bu hastalar bu saatlerde biraz daha yorgun olurlar, hafif baş ağrısı, depresyon, derin bir açlık hissederler. Bu nedenle de, bu saatlerde çikolata, kek, pasta, kurabiye yer veya kola içerler. Bu gıdaları alan kişinin şikâyetlerinde hafif bir düzelme olur.

Yanlış beslenme tetikliyor

Sabah saat 11.00’de oluşan kan şekeri düşüklüğünün nedeni sabah kahvaltıda yenen şekerli ve nişastalı gıdalardır. Öğle yemeğinde yenen tatlı ve nişastalı gıdalar da öğleden sonra, saat 16.00’da kan şekeri düşmesine neden olur. Buna karşılık sabah ve öğleyin proteinli gıda alanların kan şekerinde pek düşme olmaz.

Kan şekeri düşünce yenen şekerli gıdalar 30-60 dakika süreyle bir rahatlık sağlar, ama daha sonra kan şekeri tekrar düşer. Sonunda bu kişiler gün içinde bol miktarda şekerli gıdalar tüketirler. Sabah kalktıklarında huzursuzdurlar, kavga etmeye eğilimlidirler. Bir şeyler yedikten sonra rahatlarlar.

Bazı kilolu kişiler diyete başladıktan sonra, baş dönmesi ve açlık atakları ortaya çıktığı için diyeti bırakırlar. Bunun nedeni kan şekerinin düşmesidir. Kan şekerinin düşmesini önlemek için, tam tahıl ürünleri (tam buğday ekmeği, çavdar gibi), sebze ve meyve yemelidir.

Bu kişiler diyet yaparken üç ana öğün üç ara öğün yemek yemelidirler.”

Hipoglisemi kilo vermeyi engellediği gibi stres hormonlarını yani adrenalinin artmasına, anksiyete, panik atak ve depresyon gibi psikoloji sıkıntılar ortaya çıkmasına neden oluyor.

Kan şekeri düştüğünde hemen 1-2 kesme şeker yenmesi gerektiğini söyleyen Özata, “Durum bununla düzelmiyorsa, hemen bir acil servise başvurulmalı ve serum takılmalıdır.

Uzun süreli şeker yükleme testi teşhiste faydalı bir yöntemdir” diyor.

İnsülin direnci belirtileri

Prof. Dr. Özata, kilo alımına yol açan insülin direncine dikkat çekerek “İnsülin direnci pankreastan salgılanan insülin hormonunun görevini yapamamasıdır. Bu nedenle kan şekerinde dalgalanmalar, iştah artışı ve kilo alımı oluşur” diyerek, insülin direncinin belirtilerini şöyle sıralıyor:

1) Yorgunluk, halsizlik 2) Hızlı kilo alma 3) Zor kilo verme 4) Doymama, sık acıkma 5) Uyku basması 6) Gün içinde acıkmaatakları olması 7) Tatlıya düşkünlük 8) Kilo verememe 9) Terleme 10)  Erkeklerde göbeklenme 11) Kadınlarda kalçalarda vegöbekte yağlanma 12) Tansiyonda yükselmelerinbaşlaması 13) Performanda azalma 14) Konsantrasyon bozukluğu 15) Unutkanlık

16) Yemekten sonra uyuklama

Geceleri uykuda kan şekeri düşüyorsa

1) Huzursuz bir şekilde uyanmak 2) Pijama, gecelik ve yastık kılıflarınınterden ıslanması 3) Hızlı kalp çarpıntısı ile uyanma 4) Huzursuzluk ve uykuya dalamama 5) Sabah baş ağrısı ile uyanma 6) Unutkanlık 7) Üşüme ve ellerde soğukluk 8) Bazen karın ağrısı ve kilo alamama daolabilir

9) Sersem şekilde uyanmaveya sabah uyanmada zorluk.

Kan şekeri düşmesinin belirtileri

1) Halsizlik  2) Bitkinlik 3) Sinirlilik  4) Baş ağrısıl Ellerde titreme 5) Bulantı 6) Görmede bulanıklık veya çift görme 7) Soğuk terleme 8) Çarpıntı,kalp atımlarını hissetme 9) El ve ayakta çözülme, iç titremesi ve kas ağrıları  10) Baş dönmesi 11) Soluk ve terli bir görünüm  12) Ani başlayan bir yorgunluk hissi, şiddetli yorgunluk 13) Yeme isteği 14) İsteksizlik 14) Allerjiler 15) Uykusuzluk 16) Şekerli gıdalarasaldırma

17) Unutkanlık ve sebepsiz ağlama

Источник: https://t24.com.tr/haber/gizli-sekerin-belirtileri-neler,340787

GİZLİ ŞEKER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gizli Şekerin Belirtileri

Gizli şeker ya da prediyabet, kandaki şeker seviyesinin normalden fazla fakat, tip 2 diyabet sınıfına dahil olacak kadar da yüksek olmaması durumudur.

Herhangi bir müdahale olmaksızın gizli şeker, 10 yıldan kısa bir süre içerisinde tip 2 diyabet türü ile aynı etkiye sahip olabilmektedir. Eğer gizli şekere sahipseniz, uzun vadede diyabet zararları zaten başlamış demektir.

Bu durumdan en çok da dolaşım sistemi ve kalp sağlığı etkilenmektedir.

Yaşam tarzında yapılacak olan ufak değişimler, gizli şekerden kaynaklanan yükselen kan şekeri değerlerini azaltmaya ve normale döndürmeye yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenmek, fiziksel aktiviteler ve kilo kontrolü, gizli şekeri sağlıklı şekilde yönetmek için önemlidir.

Gizli şekerin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat genetik faktörlerin ve aile hastalık geçmişinin gizli şeker oluşumunda etkin rolü olduğu düşünülmektedir. Çünkü, araştırmacılar, insülin direnci ile ilişkili bazı genleri keşfetmişlerdir.

Özellikle, karın bölgesindeki aşırı yağlanma ve hareketsiz yaşam tarzının, gizli şeker oluşumuna sebep olduğu tespit edilmiştir.

Gizli şekeri olan insanlarda, glikoz (şeker) süreci uygun şekilde işlememektedir. Bu durum kan dolaşımında şeker birikmesine sebep olmaktadır. Normalde glikozun görevi, doku ve hücreler için yakıt olmak ve onlara enerji sağlamaktır.

Vücudumuzdaki glikozların bir çoğu, karbonhidrat içeren besin maddelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda sadece tatlı ve şekerli gıdalar değil, karbonhidrat içeren herhangi bir gıda maddesi de kandaki glikoz düzeyini artırıcı etki göstermektedir.

Sindirim sırasında, şeker kan dolaşımına katılır ve insülin yardımı ile bu şeker molekülleri hücrelere ulaşarak enerji kaynağı olarak kullanılır.

İnsülin, pankreasın salgılamış olduğu bir hormondur. Yemek yediğimiz zaman, pankreas kan dolaşımı içine insülin salgılamaya başlamaktadır. İnsülin ise, şekerin hücrelerin içine giriş yapmasını sağlayan bir hormondur.

İnsülin, kan dolaşımındaki şeker miktarını düşürmektedir. Bu durumda kanda şeker seviyesi düşer ve bu nedenle pankreas insülin salgılaması yapar.

Gizli şekeri olan kişilerde bu süreçler düzgün çalışmaz ve hücreler yakıt olarak kan dolaşımında üretilen şekerleri kullanmak durumunda kalır. Bu durumda pankreas yeterli miktarda insülin üretemez ve insülin eksikliği meydana gelir. Böylece kandaki şeker miktarı artmaya başlar.

Gizli Şeker Belirtileri

Genellikle gizli şekerin herhangi bir belirgin belirtisi yoktur. Fakat, tip 2 diyabet riski olarak, cildin bazı kısımlarında koyuluklar meydana gelebilmektedir. Gizli şekerde, yaygın olarak etkilenen bölgeler, boyun, koltukaltı, dirsekler, dizler ve el parmak eklemleridir.

Gizli şeker tedavi edilmediği halde, tip 2 diyabet oluşmasına sebep olacağı için, belirti ve semptomları, tip 2 diyabete benzemektedir. Buna göre gizli şeker hastalığının belirtileri şu şekildedir;

1.Sık Sık Tuvalete Çıkma İhtiyacı

Vücutta çok fazla miktarda glikoz birikmesi sonucu, vücut da bir o kadar miktarda idrar üretmektedir. Bundan dolayı, çok sık tuvalete çıkma ihtiyacı, diyabetin olduğu gibi, gizli şeker hastalığının da belirtilerinden biridir.

Eğer, vücutta insülin etkisiz bir halde ise ya da miktarı neredeyse hiç yok ise, böbrekler kanın içine glikozu yeniden filtreleyemez hale gelirler. Bu durumda böbrekler, glikozu seyreltmek için, vücuttaki kanı kullanmak durumunda kalırlar.

Bunun sonucunda ise, idrar torbası dolmaya başlar ve böylece kişi, sürekli idrara çıkma ihtiyacı hisseder.

2.Artan Susuzluk Hissi

Tip 2 diyabetin ve gizli şeker hastalığının belirtilerinden biri olan sık tuvalete çıkmanın bir sonucu olarak, vücut susuz kalmakta ve bu da aşırı derecede susuzluk hissinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Çok fazla miktarda sıvı kaybeden vücut, susuzluğa ve ağızda kuruluğa yol açmaktadır.

3.Yorgunluk ve Bitkinlik

Eğer, vücutta, insülin salgısı uygun şekilde çalışamıyor ya da insülin miktarı neredeyse hiç kalmamış ise ise, bu durumda hücrelere glikoz girişimi gerçekleşemez. Yani bu durum vücut için gerekli olan enerjinin üretilemediği anlamına gelmektedir. Bu faktörlerden dolayı, aşırı derecede yorgunluk ve bitkinlik hissi, gizli şeker hastalığının belirtilerinden biridir.

4.Bulanık Görme

Göz mercekleri tarafından çekilmiş olan dokular nedeniyle görmede bulanıklık yaşanabilmektedir. Bu durum gözlerin görme yeteneğini olumsuz etkiler ve bu sorunun uygun tedavi ile iyileştirilmesi mümkündür.

Gizli şeker hastalığının sebep olduğu bulanık görmenin körlük gibi sonuçları olabilmektedir ya da bu şekilde bulanıklık problemi devam edebilmektedir.

Bundan dolayı böyle bir sorun yaşandığında hemen bir doktora gitmekte fayda olacaktır.

Risk Faktörleri

Tip 2 diyabet riskini artıran faktörler, gizli şeker hastalığı riskini artıran faktörler ile benzerlik göstermektedir. Buna göre, gizli şeker hastalığı riskini artıran faktörler şu şekildedir;

Fazla kilo: Fazla kilolu olmak, gizli şeker riskini artıran en önemli faktördür. Özellikle karın etrafında bulunan kaslar ile deri arasındaki bölgede yağ birikmesi, hücrelerin insüline karşı daha fazla direnç göstermesine sebep olmaktadır.

Bel ölçüsü: Geniş bel ölçüsü insülin direncini işaret eden bir durumdur. Erkeklerde 102 santimetreden fazla ve kadınlarda ise 89 santimetreden fazla olan bel genişliği, gizli şeker hastalığı için risk oluşturmaktadır.

Hareketsizlik: Az hareket etmek, gizli şeker hastalığı riskini artıran en önemli faktörlerden biridir.

Yaş: Herhangi bir yaşta gelişebilen gizli şeker hastalığı, 45 yaşından fazla olan kişilerde daha yaygın olarak gözlenmektedir. Çünkü insanlar yaşlandıkça, daha hareketsiz olur ve kasları zayıflayarak kilo almalarına neden olur. Bu durumda ise gizli şeker riski doğal olarak artar.

Aile hastalık geçmişi: Eğer ailenizde tip 2 diyabet hastası var ise, sizde gizli şeker hastalığı gelişmesi riski yüksek olacaktır.

Irk: Irkın gizli şeker hastalığı üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat, Afrikan-Amerikan, İspanyol, Amerikan yerlileri (Kızılderililer), Asya-Amerikan ve Pasifik Adaları ırklarında, gizli şeker hastalığı yaşanması riski daha fazladır.

Gestational diyabet: Eğer gestational diyabet hastalığınız var ise ve kadınsanız, hamilelik döneminde gizli şeker hastalığı riski yükselme gösterebilmektedir. Ayrıca, doğan bebeğin 4.1 kilogramdan fazla doğması, o bebeğin de ileride gizli şeker hastası olması riskini artırmaktadır.

Polikistik  yumurtalık sendromu: Polikistik yumurtalık sendromu olan kadınlarda gizli şeker oluşması riski daha yüksektir.

Uyku: Özellikle uyku apnesi gibi uyku sorunları insülin direncini artırmaktadır. Bu durum ise, gizli şeker hastalığı riskini artırmaktadır.

Bunların dışında aşağıda verilen durumlar da gizli şeker hastalığı riskini artırmaktadır;

 • Yüksek  tansiyon,
 • HDL yani iyi kolesterol seviyesinin düşük olması (35 mg/dL altına düşmesi),
 • Trigliserid seviyesinin yüksek olması (250 mg/dL üstüne çıkması),
 • Vücut kütle endeksinin 25 değerinden yüksek olması.

Komplikasyonlar

Gizli şeker hastalığı ilerlemesi halinde tip 2 diyabete dönüşebilmektedir. Bundan dolayı, gizli şeker hastalığı ciddi komplikasyonlar yaşanmasına yol açmaktadır. Gizli şeker hastalığının sebep olduğu bazı sağlık sorunları şu şekildedir;

 • Yüksek tansiyon,
 • Kalp hastalıkları,
 • Felç,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Körlük,
 • Bir uzvun kesilmek durumunda olması.

Tanı ve Testler

Amerikan Diyabet Birliği, 45 yaşından sonra her insanın, kandaki glikoz değerlerini kontrol ettirmeleri gerektiğini tavsiye etmektedir. Doktor, hastanın şikayetlerini dinledikten sonra, bunlar doğrultusunda hastadan bazı test ve analizleri yaptırmasını isteyebilmektedir. Bu doğrultuda doktorun uygun görebileceği test ve analizler şu şekildedir;

 • G hemoglobin (A1C) test,
 • Açlık kan şekeri testi,
 • Oral glikoz direnç testi.

Tedavi ve İlaçlar

Eğer gizli şeker hastası iseniz, hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişimler ile, bu hastalığı kontrol altına alabilirsiniz. Fakat tedavi edilmeyen gizli şeker hastalığı, tip 2 diyabet oluşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı, gizli şeker hastalığının tedavisine özen göstermek çok önemlidir.

Gizli şeker hastalığının tedavisinde bazı yöntem ya da ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekildedir;

Sağlıklı beslenmek: Düşük yağ oranı olan ve düşük kalorili olan besinleri tercih etmek, ayrıca yüksek lif oranı olan besinleri tercih etmek, gizli şeker hastalığını kontrol altına almak adına önemlidir. Meyve, sebze ve tam tahıl ürünleri tüketmek, Akdeniz stili beslenme tarzını benimsemek de, gizli şeker hastalığının tedavisinde önemlidir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak: Haftada günlük olarak 30 ile 60 dakika arasında hafif-orta seviyede egzersiz yapmak, gizli şeker hastalığı tedavisi sürecinde etkili bir yöntemdir.

Kilo vermek: Kilo değerlerini sağlıklı ve dengeli sınırlarında tutmak, gizli şeker hastalığı tedavi sürecinde etkili bir yöntemdir. Çünkü fazla kilolu olmak beraberinde gizli şeker hastalığını da getirmektedir.

Gerekli ilaçları kullanmayı aksatmamak: Eğer diyabet riskiniz fazla ise, doktor bazen, ağızdan alınan diyabet ilaçlarını tavsiye edebilir. Vücut kitle indeksi 35 olan, 6 yaşından genç ve gestational diyabet geçmişi olan kadınlarda, doktor bu ağızdan alınan diyabet ilaçlarını (Glucophage) tavsiye edebilmektedir.

Öte yandan, bu gibi ilaçlar diyabet oluşmasını önlemeye yardımcı olmamaktadır. İlaçlar sadece, kolesterol ve yüksek tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Gizli şeker hastalığının tedavisinde birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Gizli şeker hastalığının tedavisine yardımcı olabilecek bazı alternatif yöntemler şu şekildedir;

 • Çin tarçını,
 • Tarçın,
 • Koenzim Q10,
 • Ginseng,
 • Konjac bitkisinin kökünden üretilen şeker (glukomannan),
 • Guar sakızı,
 • Gurmar bitkisi (gymnema),
 • Magnezyum takviyesi,
 • Dikenli armut kaktüs,
 • Soya,
 • Stevia (şeker otu, şeker bitkisi).

Bu gibi alternatif ve doğal yöntemler gizli şeker hastalığı tedavisine yardımcı olabilmektedir. Fakat kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza sormayı da ihmal etmeyiniz.

Alınacak Önlemler

Gizli şeker hastalığının önlenmesi aynı zamanda tip 2 diyabet hastalığının da önlenmesi anlamına gelmektedir. O zaman gizli şeker hastalığının oluşmasını önlemek için alınacak olan önlemler şu şekildedir;

 • Sağlıklı beslenmeye özen göstermek,
 • Daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemek,
 • Fazla kilolardan kurtulmak ve ideal kiloyu korumak.

Источник: https://evdesifa.com/gizli-seker-belirtileri-nelerdir/

Gizli Şeker Nedir & Belirtileri Nelerdir?

Gizli Şekerin Belirtileri

Haber güncelleme tarihi 14.01.2019 16:48

Gizli Şeker Nedir?

Tıbbi olarak pre-diyabet olarak adlandırılan gizli şeker, diyabet öncesi dönemi ifade eder. Kısaca diyabet öncesi anlamına gelen gizli şeker, kişinin kan şekerinin normalin üstünde olmasına rağmen tip 2 diyabet teşhisi konacak kadar yüksek olmaması durumudur.

 Tip 2 diyabet teşhisi öncesinde kişilerde gizli şeker bulunur. Gizli şekere karşı herhangi bir tedbir alınmaması durumunda yaklaşık 10 yıl içinde tip 2 diyabet sorunuyla karşı karşına kalınır.

Gizli şeker problemi ilerleyen zamanlarda tip 2 diyabetine neden olabileceği gibi başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olabilir.

 Açlık kan şekerinin  90-126 mg/dl arasında olması gizli şeker olarak nitelendirilirken; 126 mg/dl ve üzeri olması durumunda ise şeker hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Kilo problemi olan kişiler ve ailesinde şeker hastası olan kişiler risk grubunda yer almaktadır.

Gizli Şeker Neden Olur?

Tüketilen besinlerden alınan şeker, pankreasın salgıladığı insülin hormonu ile tüm hücrelere taşınır ve enerji üretiminde kullanılır. Hücrelerin enerji üretimi sırasında şekerin büyük çoğunluğu harcanır ve bu sayade kan şekeri dengesi korunmuş olur.

Ancak insülin direnci nedeniyle hücreler bu şekeri yeterince kullanamaz ve kanda şeker birikmeye başlar. Bu durum gizli şekeri oluştururken tip 2 diyabete de sebebiyet verir.

 Gizli şekerin temel nedenini kısaca açıklamak gerekirse; pankreasın bu açığı kapatmak için daha fazla insülin salgılaması ve fazla insülininde kandaki yüksek şeker oranını gizlemesiyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Ancak ilerleyen zamanlarda pankreas artan insülin ihtiyacını karşılayamaz ve kan şekerinin uzun süre yüksek kalmasına bağlı olarak tip 2 diyabet oluşumuna neden olur.

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

 • Devamlı tatlı yeme isteği ve tatlı krizleri
 • Şeker düşmesi
 • Aşırı kilo alma veya kilo verme
 • Gebelikte kan şekeri dengesinin bozulması
 • Gündüzleri uyuklama
 • Birden sinirlenme ve öfkelenme
 • Sabahları zor uyanmak
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Bulanık görme
 • Terlemede (gece terlemesi ve gece baş terlemesi)
 • Ağız kuruması
 • Çok su içme
 • İdrara çıkma sayısında artış

Gizli Şekeri Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Sigara ve alkol tüketiminden kaçının
 • Düzenli ve sağlıklı beslenin
 • Karbonhidrat alımını azaltın
 • Fazla kilolardan kurtulun
 • Omega 3 desteği alın
 • Yeşil çay tüketin
 • Zeytin yağ gibi faydalı yağları tercih edin
 • Posalı gıda tüketimine ağırlık verin
 • Stresten uzak durun
 • Düzenli uyuyun
 • Haftada en az iki kere balık tüketin
 • Hafta bir kırmızı et tüketin
 • Tütsülenmiş ve soslanmış et tüketiminden kaçının (sucuk, salam, jambon vs.)
 • Katı yağ tüketiminden kaçının
 • Çocuğunuzu 6 ay emzirin ve öncesinde inek sütü içirmeyin

Kimler Gizli Şeker Testi Yaptırmalıdır?

 • Vücut kitle indeksi 25’in üzerinde olan kişiler
 • Fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmeyen kişiler
 • Hamilelik sırasında gebelik diyabeti yaşayanlar
 • 4.1 kg’dan ağır bebek dünyaya getirenler
 • Polikistik over sendromu olan kişiler
 • Hipertansiyon hastaları
 • Ailesinde tip 2 diyabet hastası olanlar
 • HDL (iyi) kolesterolü 35 mg/dl’nin altında olanlar
 • Trigiserit seviyesi 250 mg/dl’den yüksek olanlar

Gizli Şekeri Olanlara Beslenme Önerileri

 • Beyaz ekmek tüketiminden kaçınarak tam buğday ve çavdar ekmeğini tercih edin.
 • Margarin, iç yağı ve kuyruk yağı yerine zeytinyağı kullanın.
 • Haftada bir kırmızı et tüketin.
 • Nişastalı gıdalardan kaçının.
 • Beyaz pirinç yerine bulgur tercih edin.
 • Bol miktarda sebze ve meyve tüketin.
 • Pasta, kek ve dondurma gibi gıdalar yerine meyve tercih edin.
 • Kahve ve siyah çay tüketimini kısıtlayın. Bunun yerine yeşil çay tercih edin.
 • Asitli içeceklerden kaçının.
 • Günde 2,5 litre su tüketin.
 • Tuz tüketimini azaltın.
 • Yumurtayı haşlayarak tüketin ve haftada 2 yumurtadan fazla yemeyin.
 • Sakatat tüketiminden kaçının.
 • Hazır ve işlemiş gıdalardan kaçının.

Önerilen İçerik;
► Diyabetli Hastalar Yazın Nelere Dikkat Etmelidir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Kahvaltı yapmadan güne başlamayalım.
 • Her öğün yemeğe salata ile başlayalım.
 • Her gün mutlaka süt, yoğurt ve peynir tüketelim.
 • Tam tahıllara ve lifli besinlere soframızda mutlaka yer verelim.
 • Haftada en az iki kez balık tüketelim.
 • Buzdolabımızda taze sebze ve meyvelere geniş yer ayıralım.
 • Soframızdan tuzu ve şekeri kaldıralım.
 • Her gün en az beş bardak su içelim.
 • Günde beş bin adım yürüyelim.
 • Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı için örnek olalım.

Источник: https://www.neoldu.com/gizli-seker-nedir-belirtileri-nelerdir-14125h.htm

Gizli Şeker Belirtileri

Gizli Şekerin Belirtileri

Gizli şeker, kan şekerinin yüksek olması ama teşhis koyacak düzeyde yüksek olmamasıdır. Gizli şeker şüphesi uyandıracak faktörlerin başında, öğünlerin tüketimi sonrasında yorgunluk vardır. Kan şekerinin normal düzeyden daha fazla olması hastanın yorgun ve bitkin olmasını sağlar.

Kan şekeri hastalar üzerinde agresif tavırlara neden olur. Baş dönmesi ve ani terlemeler yaşar. Şeker hastalarında kilo problemi vardır. Kilo verme konusunda da zorluk yaşarlar.  Gizli şeker hastalarında kalıtsal yolla aktarım oldukça fazladır.

Gizli şeker normal şeker hastalarına yapılan testler gibi saptanamaz. Bunun için farklı bir kan testi yapılmalıdır. Gizli şeker hastaları bu hastalığı belli bir süre saptayamazlar ise diyabete dönüşebilir. Gizli şeker 2.

Tip diyabete dönüşmüş ise kalp rahatsızlıklarından diğer hastalıklara ciddi sağlık problemleri yaşanır.

Gizli Şeker Nedir?

Gizli şeker hastaları, açlık kan şekeri normal seviyedeyken tok olduğu durumlarda normal seviyeden farklı olması ile ortaya çıkar. Gizli şeker hastalığı için kan testi açlık kan şekerine bakılarak tespit edilmesi güçtür.

Karbonhidrat tüketimi, yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimi ardından yapılan testler sonrasında daha doğru sonuçlar alınabilmektedir. Gizli şeker için pre-diyabette denilmektedir. Diyabet öncesi gelişen bir dönemdir. Bu evre diyabet hastalığına dönüşmeden erken tedavi için fırsattır.

Gizli şekerin diyabete dönüşmesi oldukça elverişlidir. Pre-diyabet olan kişiler düzenli beslenme, kilo verme, düzenli spor yapma gibi önlemler ile sağlıklarını dengede tutabilirler. Gizli şekeri tespit edilen kişilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de fazladır.

Gerekli tanı konduktan sonra tetkikler yapılmasında ve dikkat edilmesinde fayda var.

Gizli şekerin net belirtileri yoktur. Şeker hastalığı temelli bir hastalık olduğu için diyabette yaşanan belirtiler yaşanır genellikle. Gizli şeker olan kişilerin vücutlarında en çok etkilenen bölgeler, boyun, koltuk altı, dirsek ve dizlerdir. Sıklıkla tuvalete çıkma ihtiyacı duyulur. Vücut fazla miktarda glikoz tutması sonrasında vücutta aynı oranda idrar üretir.

Diyabette de en belirgin özellik olan idrara çıkma sıklığı gizli şekerde de görülür. Böbrekler, glikozu seyreltmeye çalışır. Böbrekler bu evrede kanı kullanır. İdrar torbası da bu esnada dolmaya başlar ve idrar torbası dolar. Susuzluk hissinde artış yaşanır. Tip 2 diyabet ve gizli şeker sorunu yaşayan hastalar sık tuvalete çıkmayla birlikte su kaybı yaşar.

Su takviyesi vücuda yeteri kadar olmazsa susuzluk hissi oluşur. Yorgunluk ve bitkinlik hissi de bu hastalarda baş gösteren belirtilerdendir. İnsülin yeteri salgıyı yapmıyor ise bu durumda hücreler üzerine glikoz giremez. Vücut yeterli enerjiyi alamadığı zaman ise yorgunluk hissi oluşur. Göz dokuları bulanık görmemizi sağlayabilir.

Gözlerin görme duyusu olumsuz etkilenir gizli şekerde de.

Gizli şekerin 10 ila 15 sene arasında sessiz ilerleyen bir oluşum dönemi vardır. Gizli şekeri anlamak amacıyla kan şekerini ölçtürmek önemlidir.

Açlık kan şekerlerinin değeri 100 – 125 mg/dl, tokluk şekerinin 140 – 199 mg/dl arasında olması durumunda gizli şeker riskiniz var demektir.

Şeker hastalarının insülin direnci düşük olduğu için bu durumun kontrol altına alınması önemlidir. İlerleyen dönemlerde bu durum diyabete dönüşecektir.

Gizli Şeker Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Gizli şekerin tespiti için bazı testler yapılmaktadır.

A1C testi: 2 ile 3 ay içindeki kan şekeri değeri ölçülür. Elde edilmiş olan sonuçlarda 5.7’lik değerden daha az ise normal seyirdedir. 6.4’e kadar ulaşmış ise gizli şeker gözlemlenir. Eğer 6.4’den daha fazla bir oran çıkmış ise diyabet hastalığına işarettir.

Açlık kan şekeri testi: İsminden de fark edildiği gibi aç olunduğu zaman yapılan bir testtir. 100 ila 125 mh/dl değerinden daha az ise çıkan sonuç gizli şeker hastalığına işaret eder. Bu değer üzerinde sonuçlar ise diyabet hastalığına işarettir.

Oral glikoz tolerans testi: 2 saat süren bu test yemek öncesinde ve yemek sonrasında içilen bir içecek ile gerçekleştirilir. Oral glikoz tolerans testi ile şekerin vücutta da eğilimi gözlemlenir. 140 mg/di – 199 mg/dl arası gizli şeker oluşumu söz konusudur.

Gizli Şeker Nasıl Beslenmeli

Gizli şeker hastaları ya da diyabet hastaları kilo ile barışık değildirler. Bu hastalıklar zaten kiloyu sevmezler ve tedaviyi engelleyen bir faktördür. Bu hastalar beslenme konusunda şekeri aniden yükseltmeyen türden olmalıdır.

İnsülin direnci kırılmalı ve şeker değeri normal düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır. İşlenmiş olan gıdaların tüketimi şeker hastaları için oldukça risklidir. Karbonhidrat tüketimi insülin direncini zorlar. Özellikle sanayilerde işlenen gıdaların içeriği karbonhidratlı dır.

Bu da sağlık sorunu oluşturur. Beyaz un, beyaz pirinç gibi yiyeceklerde karbonhidrat yönünden baskındır ve dikkatli tüketilmesi gerek. Gizli şeker için önerilen yiyecekler ise, yağsız olmalıdır.

Et, balık, tavuk, yumurta, bakliyat, şeker içermeyen yoğurt ve peynir, süt ürünü ve kuru yemiş gibi yiyecekler bu hastaların sağlığı açısından önerilmektedir.

Gizli Şeker Diyeti

Gizli şekerden korunmak amacıyla metabolizma diyeti uygulanır. Rafine edilmiş olan karbonhidratlı yiyecekler yani tahıllar, beyaz unlar ve bunlardan yapılmış besinler Glisemik indekse sahip. Beyaz ekmekte glisemik endeks oldukça yüksek iken çavdar, tam buğdaylı ekmeklerde bu indeks daha düşüktür. Besinlerin içinde ki lif oranı yükseldikçe glisemik indekslerde azalma yaşar.

Lifli yiyecek tüketimi de gizli şeker hastaları için gerekli besinlerdir. Asitli gıdalarında glisemik indeksi düşüktür. Diyabet ve gizli şeker hastalarının yaptıkları diyetlerde glisemik indeksi düşük olan yiyecekler tüketmeleri daha yararlıdır. Et, tavuk, balık gibi et ürünleri tüketmek şeker hastalarına faydalıdır. Doğal ürünler de bu hastaların vücut direncine iyi gelmektedir.

Gizli Şeker Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alternatif tıp olarak nitelendirdiğimiz ve bitkilerin sırrına inandığımız tedavi şekline bitkisel tedavi demekteyiz. Her ilacın ve her bitkinin iyi geldiği bir sırrı elbette ki vardır. Bitkisel ürünler doğru kullanıldığı zaman bazı rahatsızlıklara da iyi gelebilmekte. Şeker hastaları içinde bazı uzmanlar bitkisel önerilerde bulunmuştur.

Tabi ki bu tür bitkisel tedavi yollarına başvurmadan önce doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Şeker hastaları için önerilen bir tedavi yöntemine göre kekik sıcak suyun içerisine atılır ve 10 dakika kadar beklenir. Suyu kaynarken değil kaynaması durduktan sonra kekik ile buluşturulur. Demlendikten sonra tüketiyoruz.

Her gün 5 – 6 adet ceviz tüketimi ile hastalığın ilerlemesi durdurulmakta. Bir başka tedavi kürü ise 100 gram kadar çam sakızı, 100 gram çörek otu, 100 gram kadar da arpa ve buğday, 4 fincan su ile karıştırılıp kaynamaya bırakılır. Bu hazırlanmış kür 4 gün boyunca içilir. Şeker hastalarının kekik tüketmesi oldukça önemlidir.

Kekik, kanda şeker miktarını azaltır.

Gizli Şeker Tedavisi

Gizli şeker hastalarının düzenli beslenmesi ve düzenli egzersiz yapmaları tedavinin önemli taşlarındandır.

Gizli şeker hastalarının yedikleri besinler sayesinde hastalığın ilerlemesi kontrol altına alınabilir. Yapılan testler sonucunda da doktorların ilaç tedavisi de gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi kan şekerinin artışını engelleyecektir. İnsülin direncini arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Источник: https://www.belirtileri.com/gizli-seker-belirtileri/

Gizli Şeker Belirtileri; Teşhisi ve Tedavisi , Pre Diyabet Önleme

Gizli Şekerin Belirtileri

Gizli şeker hastalığı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere gizli şeker hastalığının belirtilerinden bahsederek bu durum ile karşı karşıya kaldığınızda neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Gizli şeker hastalığının nedenlerinden  ve  tedavilerinden bahsederek önleme yollarını aktaracağız.

Gizli Şeker ( Pre Diyabet) Nedir? 

Normalde tüketilen besinlerle gelen şeker, pankreasın salgılamış olduğu insülin ile hücrelere taşınır. Taşınan bu şeker vücutta daha sonrasında enerji üretimi için kullanılır.

Hücrelerde enerji ihtiyacı olduğu zaman şekerin büyük bir kısmı kullanılır ve böylece kandaki şeker miktarında düşüş gözlenir. Böylece artar şekere göre düşen kan düzeyi birbirini takip eder. Fakat işleyiş her zaman böyle devam etmez.

Vücutta insülin direnci varsa, hücreler şekeri kullanamaz ve şekerin fazlası vücutta birikmeye başlar. Böylece gizli şeker belirtileri beraberinde diyabet hastalığı ortaya çıkar.

Kan şekerine bakıldığında pankreas fazla insülin salgılamaya devam ettiği için kan şekeri sanki normalmiş gibi gözükebilir. Ancak bazı belirtiler durumundan sonra kan testi haricindeki farklı testler ile açığa çıkabilir.

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

Gizli şeker hastalığı belirtileri  ; yemeklerden sonra aşırı yorgunluk hissi, uyuma isteği, halsiz düşme  gibi durumların sık görülmesidir.  Özellikle baş, ense ve boyunda gözlenen terlemeler ve kontrolü pek mümkün olmayan ani öfke krizleri görülebilir.  Ayrıca bir anda gelen açlık, elde ve ayakta karıncalanma gibi durumlar gizli şeker belirtilerindendir.

Normal öğünlerle beslenmeye devam ederken görülen kilo alma ya da kilo verme durumları da gizli şeker belirtileri arasındadır. Tabi ki gizli şekerin bünyede görülmesindeki önemli etkenlerden biri de genetikte olup olmadığıdır. Yani anne ya da babada gizli şeker varsa belli periyotlarla kontrol yaptırılmalıdır. Gizli şeker ilerleyerek Tip 2 diyabet hastalığına yol açar. Ayrıca ;

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Kalp hastalığı
 • inme
 • Böbrek hastalığı
 • Körlük
 • Amputasyonlar’da gizli şekerin neden olabileceği sıkıntılar arasındadır. Araştırmalar, pre diyabetin genellikle tanınmayan kalp krizleriyle ilişkili olduğunu ve tip 2 diyabet ilerlememiş olsanız bile böbreklerine zarar verebileceğini göstermektedir.

Gizli Şeker Hastalığı Nedenleri 

Araştırmacılar insülin sürecinin tam olarak neden bazı insanlarda ters  gittiğine dair net bir neden belirtmemektedirler. Bununla birlikte, pre diyabet geliştirmeniz olasılığını artıran birçok risk faktörü vardır. Bunlar tip 2 diyabetin gelişimiyle ilgili risk faktörleridir:

 • Aşırı kiloluysanız (beden kitle indeksi (BMI) – 25’ten yüksek), prediyabet geliştirmek için yüksek risk altındasınız demektir. Özellikle karnınızda çok fazla ağırlık taşırsanız, prediyabet geliştirebilirsiniz. Fazla yağ hücreleri vücudunuzun daha insüline dirençli olmasına neden olabilir.
 • Fiziksel aktivitenin eksikliği: aşırı kilolu olmak ile bağlantılıdır. Fiziksel olarak aktif değilseniz, prediyabet geliştirmeniz daha olasıdır.
 • Pre diyabetin kalıtsal bir faktörü vardır. Eğer yakın ailenizde bir kişi  pre diyabet geçirmişse, sizinde gizli şeker salatalığının geçirmeniz daha daha olasıdır.
 • Bazı etnik grupların  pre diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Yaşlandığınız yaş, pre diyabet geliştirmek için daha fazla risk altındasınız. 45 yaşındayken riskiniz artmaya başlar ve 65 yaşından sonra riskiniz katlanarak artar.
 • Gestasyonel diyabet ; hamile olduğunuzda diyabet geliştirdiyseniz, bu daha sonra prediyabet geliştirme riskinizi artırır.
 • Diğer sağlık sorunları da diyabeti arttırmaktadır. Yüksek tansiyon (yüksek tansiyon) ve yüksek kolesterol (“kötü” LDL kolesterol) tip 2 diyabet alma riskinizi artırır.

Gizli Şeker Testi ve Teşhisi

Gizli şeker testleri diyabeti de teşhis eden testlerdir. Aşağıda testler ve diyabet , gizli şeker olmanızın değerleri verilmiştir.

A1C Testi 

A1C testi geçmiş 2 ile 3 ay  ortalama kan glikozu ölçer. Bu şekilde teşhis edilmenin avantajları, bir şeyleri  içmemeniz gerektiğidir.  Diyabet,% 6.5 veya daha büyük bir A1C’de teşhis edilir. Aşağıda test sonuçları verilmiştir.

Normal% 5,7’den az
prediyabet% 5.7 ile % 6.4
Diyabet% 6,5 veya daha yüksek

Oruç Plazma Glikozu (FPG)

Bu test açlık kan şekeri seviyenizi kontrol eder.  Testten en az 8 saat önce herhangi bir şey yemeden ya da içmeden (su hariç) sonra anlamına gelen bir testir. Bu test genellikle sabah kahvaltıdan önce yapılır. Diyabet, açlık kan şekerinde 126 mg / dl’den büyük veya eşit olarak teşhis edilir.

Normal100 mg / dl’den az
prediyabet100 mg / dl ila 125 mg / dl
Diyabet126 mg / dl veya daha yüksek

Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT olarak da adlandırılır)

OGTT, kan şekeri seviyelerinizi özel bir tatlı içecek içtikten sonra ve 2 saat sonra kontrol eden iki saatlik bir testtir. Doktorunuza vücudunuzun glikozu nasıl işlediğini anlar. Diyabet, 200 mg / dl’den büyük veya eşit 2 saatlik kan şekeri teşhisi konur

Normal140 mg / dl’den az
prediyabet140 mg / dl ila 199 mg / dl
Diyabet200 mg / dl veya daha yüksek

Gizli Şeker Testini Kimler Yaptırabilir?

 • 25’in üzerinde vücut kitle indeksine sahip olanlar,
 • Pasif bir yaşam tarzı olanlar,
 • Ailede gizli şeker hastası varsa,
 • 4 kilodan fazla bir bebek doğurmuşsanız,
 • Yüksek tansiyona sahipseniz,
 • Geceleri 6 saatten az ve 9 saatten daha çok uykudaysanız,
 • Hamileliğinizde gebelik diyabeti yaşamışsanız mutlaka test yaptırmalısınız.

Gizli Şekeri Olan Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Paketlenmiş hazır gıdalar yani abur cubur denilen raf ömrünü uzatmak için içine birçok kimyasal enjekte edilmiş gıdalardan özellikle uzak durulması gerekir.

Kurabiye, beyaz pirinç, bisküvi çeşitleri, beyaz un ve özellikle beyaz ekmekten kaçınılmalıdır.

Bu besin gruplarına bakıldığında günlük yaşamda en çok tüketilen grup olsa da besin değeri oldukça düşük olduğu için fayda sağlama konusunda da düşük değerdedir. Bu sebeple karbonhidrat yerine lif miktarı yüksek yiyeceklere yoğunlaşılmalıdır.

Tam tahıllı ve kepekli gıdalar gizli şekeri olan hastalar için idealdir. Bunların dışında yağsız et, balık ve kümes hayvanları, yumurta, mercimek, fasulye, soya ürünleri gibi baklagiller, şekeri alınmış süzme peynir, az yağlı veya yağsız süt ürünleri, kuruyemişler.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/gizli-seker-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть