Glokom Tanı Ve Tedavisi

Glokomun tedavisi nasıl yapılır? Lazer, cerrahi ve ilaç tedavisi

Glokom Tanı Ve Tedavisi

Glokom nedir; göz içi basıncının artması sonucu görme sinirine hasar oluşarak görme alanı kaybına neden olan bir hastalık olan glokom, farkına varılmaz ve tedavi edilmezse kalıcı olarak körlüğe neden olabilir. Glokomda tanının tedavi kadar önemli olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Vedat Kaya, “Tanıda göz tansiyonu, kornea kalınlığı, görme siniri liflerinin kalınlığının ölçülmesi ve görme alanı muayenesi son derece önemlidir. Tedaviye başlarken göz tansiyonunun durumu, ne kadar hasar vermiş olduğu gibi çok çeşitli faktörler değerlendirilir.

İlaç tedavisi, lazer ya da cerrahi girişim gibi seçeneklerden uygun olanı ile tedaviye başlanır” diyor.

Glokomun belirtileri nelerdir?

Göz tansiyonu erken dönemde genellikle belirti vermez. Hastalık yavaş ilerlediğinden ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme alanındaki kayıp fark edilmez. Erken teşhis ve uygun tedavi ile glokomun ilerlemesi durdurulabilir. Glokom hastalığıyla ilgili önemli bir nokta oluşan hasarın tedaviyle sadece durdurulabileceğidir.

Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Oluşan göz siniri hasarı kalıcıdır. Tanı için detaylı göz muayenesi ve bazı testlerin yapılması gerekir. Göz tansiyonunun nadir görülen türünde bulantı, kusma, ağrı, görme bulanıklığı olabilir. Açı kapanması göz tansiyonu denilen bu türü, hastaların az bir kısmını oluşturduğu için, diğer göz tansiyonu hastalarında bu tür belirtiler ortaya çıkmayabilir.

Glokom oldukça sinsi ilerliyor

Yine göz içi basınç değerleri normal ölçülmesine rağmen, görme sinirinde hasar gelişen bir Glokom türü de mevcut (Normal Basınçlı Glokom) olduğunu belirten Kaya, Glokomun en sık görülen türü olan Açık Açılı Glokom herhangi bir yakınmaya neden olmadığını söyledi. Oldukça sinsi ilerleyen ve hastanın fark etmesi için görmesinin ciddi olarak azalması gerektiğini ifade eden Kaya, “Bu nedenle rutin göz muayenesinin en önemli bölümlerinden birisi göz tansiyonunun ölçümüdür.

Kapalı Açılı Glokom daha çok ataklar şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Göz tansiyonu aniden yükselir, hastanın gözüne kızarıklık, bulanık görme ve ağrı olur. Yenidoğan Glokomu’ n da ise bebek ışıklara aşırı hassastır, gözleri sulanır; Hastalığın devamında gözünün önündeki saydam tabaka (kornea) büyümeye başlar ve gözde de büyüme meydana gelir” dedi.

Glokom riskini artıran faktörler nelerdir?

 • Yüksek göz içi basıncı
 • İleri yaş
 • Ailede glokom öyküsü
 • İnce korneal kalınlık
 • Şeker hastalığı
 • Miyopi
 • Düşük sistolik ve diyastolik basınç
 • Uzun süreli kortizon tedavisi
 • Göz yaralanmaları

Glokom nasıl teşhis edilir?

Tonometre denilen cihazlarla göz tansiyonunun ölçülmesi, göz siniri hasarının değerlendirilmesi göz dibi muayenesi,  görme alanı testi ve göz drenaj açısı incelenmesi (Gonyoskopi), görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen ileri yöntemler OCT(optik siniri tomografisi) ve HRT(sinir lifi analizi) cihazlarıdır ve glokomun teşhis ve tedavisinin planlamasında büyük önem taşır.

https://www.medikalakademi.com.tr/glokom-goz-tansiyonu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Glokom’un ilaçla tedavisi: Glokomun ilaç tedavisinde kullanılan birçok damla mevcuttur. Bu damlalar ya gözdeki sıvının üretimini kısarak ya da çıkışını arttırarak göz içi basıncını düşürürler. Belirli aralıklarla düzenli olarak ve hayat boyu kullanılırlar. İlaç tedavisine rağmen görme kaybı artıyor ve göz tansiyonu düşmüyorsa diğer tedavi yöntemlerine başvurulur.

Glokom’un lazerle tedavisi: Glokomda pek çok amaçla lazer işlemi uygulanabilir. Akut glokom krizinde zamanında yapılan lazer işlemi çok faydalıdır.

Açık açılı glokomda tıkanıklığın olduğu trabeküler bölgeye küçük delikler açılarak tedavi kesilmezse bile damla sayı ve sıklığı azaltılabilir.

Yada daha yeni bir teknik olarak boşaltıcı kanallar üzerine çok düşük enerjili lazer uygulanabilir.

Glokomda cerrahi tedavi: Çok çeşitli cerrahi yöntemler mevcuttur. Gözün içindeki fazla sıvının göz dışına çıkışını kolaylaştıran bir yol açılması, göz sıvısı yapımının baskılanması, yada sıvının bir rezervuar tüp içine boşaltılması gibi yöntemler uygulanabilir.

Tedavilere uyulmalı

Glokom hastalığının seyrini değiştirdiği bilinen ve tedavi edilebilen tek faktör şu an için hala göz içi basıncının, yani göz tansiyonunun düşürülmesidir. Günümüzde göz tansiyonunu çok etkin biçimde düşürebilen sayısız ilaç ve ilaç kombinasyonları vardır.

İlaç kullanmaya uygun olmayan veya ilaçla hastalığın ilerlemesi durdurulamayan hastalar için çeşitli cerrahi tedaviler (lazer tedavileri de dahil) mevcuttur.

Tedavide önemli olan, her hastanın kendi özelinde değerlendirilmesi, muayene ve testlerde hastalığın ilerlemesini durduran göz tansiyonu değerlerinin tespit edilmesi ve korunmasıdır.

Örneğin bir hastanın göz içi basıncını normalin üst sınırı olan 21 mm hg’ nın altına indirmek görme siniri hasarını durdurmaya yeterken, benzer bir hastada yetmeyebilir ve göz içi basıncını daha da düşük seviyelerde tutmak gerekebilir. Bütün bunlar hastaların dikkatli bir takibi ve verilen tedaviye uymaları ile gerçekleştirilebilir” diye konuştu.

“40 yaş üzerinde daha sık rastlanıyor”

Glokom hastasının kendi görmesini koruması için yapacağı en önemli şeylerin ilaçlarını düzenli kullanması ve kontrollerini aksatmaması olduğunu söyleyen Altıparmak sözlerine şöyle devam etti; “Göz Hekiminiz sizin için en uygun takip sıklığını size anımsatacaktır.

Glokom hastalığı bazı ailelerde daha sık görülebilir. Bu nedenle glokom tanısı konan hastalar kan bağı olan akrabalarını bilgilendirip onları da Göz muayenesi olmak için teşvik etmelidir.

Glokom hastalığına 40 yaş üzerinde daha sık rastlandığından, bu yaştaki hasta yakınlarının da göz muayenesi olmaları son derece önemlidir.”

Glokom tedavisi sabır ve özen gerektirir

Glokom tedavisinde amaç göz tansiyonunu düşürerek hasar görmeyen sinir hücrelerini korumaktır. Bir defa hasar görmüş sinir hücrelerinin tekrar iyileştirilmesi mümkün olmadığı için glokomda erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalığın tedavisi ömür boyu sürer ve kararlılık ister. Hastaların görme yeteneğini koruyacak olan da bu kararlılıktır.

Göz tansiyonunu düşürmek amacı ile en sık kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde çeşitli göz tansiyonu damlaları ve haplar kullanılır.

Glokom tanısı konulan hastalarda ilaç tedavisi hayat boyu devam etmelidir. İlaç tedavisi ile göz tansiyonu düşürülemeyen hastalarda laser ya da cerrahi girişim uygulanır.

Cerrahi girişimin yeterli olmadığı dirençli hastalarda özel tahliye tüpleri yerleştirilir.

Glokom’da erken tanı körlükten kurtarır! Belirtileri ve riskler

Şeker hastalığı en büyük risk faktörü..

Her bireyin düzenli olarak yılda bir kez göz kontrolünden geçmesi gerekir. Ancak bazı risk faktörlerine sahip bireyler özellikle bu kontrollere uymalıdır.

 • 45 yaşın üzerindeki kişiler
 • Ailesinde göz tansiyonu hastalığı bulunanlar
 • Şeker hastalığına sahip kişiler
 • Gözünde miyop olan kişiler
 • Uzun süre kortizonlu ilaç kullananlar
 • Göz travması geçiren kişiler

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/glokomun-tedavisi-nasil-yapilir/

Glokom tanısı: halk ilaçları ve yöntemleri ile tedavi

Glokom Tanı Ve Tedavisi
Glokom, optik sinirin yenilmesine yol açan göz içi basıncında (GİB) bir artış ile karakterizedir.. Böyle bir hastalığın tehsi tam görme kaybı olasılığı yüksek.

Ve glokomun kaçınılmaz olarak körlüğe yol açtığı gerçeğine rağmen, bu ölümcül an onlarca yıldır ertelenebilir. Bu konuda en az rol, evde glokom tedavisi için halk yöntemleri tarafından oynanır.

Glokom ve başlıca semptomları

Glokom oluştuğunda ihlal, atrofi ve sonunda ölür, optik sinir üzerinde kaçınılmaz olumsuz etkisiBu, ilk önce görüş açısının daralmasına ve daha sonra geri dönüşümsüz körlüğe götürür.

Bu yaygın bir hastalıktır, yaşlı insanların özelliğiAncak genellikle glokom oluşur ve 30-35 yaşlarındadır.

Önemli! Glokom gelişiminin nedeni göz içi sıvısı ve göz çevresindeki sıvı miktarı arasında bir dengesizliktir.

Bu aşırı miktarda intraoküler sıvının oluşmasına yol açar.Göz drenaj sistemi ile dışarı atılmayan ve optik sinirde etki eden gözü içeriden “hareket ettirir”.

Glokom aşağıdaki ile gösterilir kanıt:

 • gözlerden önce sürekli sis;
 • karanlığın başlangıcı ile görme keskinliğinin bozulması;
 • görüş alanının daralması;
 • parlak nesneler ve ışık kaynaklarına bakarken “gökkuşağı” halkalarının gözlerinden önce görünüm;
 • Göz bölgesinde zayıf ağrı.

Glokom her zaman gözlerinde rahatsızlık hissi varBazen küçük bir iplik görülebilir ve hemen hemen her zaman glokomlu hastalarda bilgisayar başında okuma ve çalışma sırasında ciddi yorgunluk vardır.

Glokom: halk ilaçları tedavisi

Glokomunuz varsa, Halk ilaçları ile tedavi, göz içi basıncının düşürülmesini (ve ideal olarak – normalize edilmesini) amaçlayacaktır..

Glokom için en etkili tedavi lazer cerrahisidir.

olağanüstü sonuçlar elde etmek zor glokomun ulusal muamele, ama bu adama bile küçük bir ilerleme uygulanması önemli bir rahatlama getiriyor ve görme uzun kaydeder.

Ve böylece, göz glokomu için en etkili halk ilaçları nelerdir.

jimnastik

Jimnastik, geleneksel olmayan tedavi yöntemlerine göre, halk için çok şey ifade etmez.. Bu gözler için ilk jimnastik programların yaratıcıları (örneğin, bir Amerikan göz doktoru William Bates) Oftalmik hastalıkların nedenleri hakkında görüşlerini dile getirdiler gerçeği nedeniyle olduğunu ve bunların kararları genellikle modern bilimi çelişiyor gibiydi.

Önemli! Bununla birlikte, glokomlu jimnastik egzersizleri hastanın durumunu hafifletebilir ve ayrıca herhangi bir oftalmik hastalığın önlenmesi için gereklidir.

Bu durumda Bu tür egzersizler yapmak, bunları atlamak ve yaklaşımlar arasında sık yanıp sönmeler yapmak için belirtilen sırada tavsiye edilir.:

 1. Bir pencere camı üzerinde, bir santimetreden daha fazla olmayan bir çapa sahip karanlık bir daire çizmek gereklidir.. İlk bakışta bir nokta üzerinde yoğunlaşıyor (göze olan uzaklık 10-15 santimetre arasında olmalı),Bundan sonra görünüm pencereden dışarı çevrilir ve çok sığ değil, çok büyük bir nesneye odaklanır. Sonra bakış noktaya döner.
 2. Bir önceki egzersizin beş katı tekrarından sonra, Tamamen gözlerini rahatla, ve sonra birkaç saniye, gözlerini sıkıca sıkıştır (4-5 kez tekrarlayın).
 3. Sonra izler gözlerin saat yönünde ve ters yönde dönmesi (Her yönde 7-10 daire yapmanız gerekir).
 4. Jimnastik biter kapalı göz ve tapınak nokta masajı.

Önemli! Bu yöntem sadece doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla değil, aynı zamanda geleneksel tıbbın kullanılmasıyla da birleştirilebilir.

tesbih böceği

Bu bir böcekle ilgili değil, çim hakkında, doğru bir isim… chickweed. Bu tür çim genellikle şehir dışında ve banliyö bölgelerinde ve Glokom için bir çare olarak, bir meyve sıkacağı veya et öğütücüsünden geçirilmesi gereken sadece taze moccas'a başvurulmalıdır..

Amaç, 10: 1 oranında alkol ile seyreltilmiş viskoz bir kalın meyve suyu elde etmektir. (bir litre meyve suyunda yüz gram alkol ekleyin).

Bu infüzyon iki veya üç gün buzdolabında tutulmalıdır, daha sonra günde iki kez 50 gram alınabilir. Glokomun otlar ile tedavisi göz içi basıncını azaltmaya yardımcı olur.

aloe

Almalısın üç ila dört orta büyüklükte aloe yaprağı dökülür ve 200 ml su ile dökülür, ardından ajan kaynamaya alınır ve bu durumda yaklaşık beş dakika süreyle ateşte tutulur..

Gözlerin yıkanması için filtrelenmiş ve soğutulmuş bir kaynatma kullanılır.. Bu prosedür günde iki kez iki hafta boyunca günlük olarak gerçekleştirilir.

Bal tedavisi

Bal dayanarak yemek yapabilirsiniz glokom tedavisi için çeşitli seçenekler:

 1. Bir uyku çimi (açık oda genellikle çam ve meşe ağaçlarının yanında veya bu ağaçların biriktiği yerlerde yetişir), bal ve süt almak için gereklidir. Rüya çimlerinden bir meyve sıkacağı suyu yardımı ile ekstrakte edilir, ki bu eşit oranlarda balla karıştırılır.. Küçük miktarlarda (50 gram) Çare günde iki kez alınır, ama her zaman öğünden önce yarım saat. Sütle içilmesi gerekiyor.
 2. Bir fincan soğutulmuş güçlü siyah çay, şekerli bal bir çay kaşığı ekleyin. Çayı iyice karıştırın ve malzemelerin nihayet karışana ve balın çözünmesine kadar beş dakika bekleyin. Alınan ürün Her göze beş damla günde iki kez göz içine büstü.
 3. Bal kompresler için uygundur. Bunu yapmak için, bal solüsyonunda (1: 1 oranında su ile karıştırılmış bal), uyku zamanından önce göz kapaklarının üzerine yarım saat kadar batırılmış olan diskler iyice emdirilir.. Bu kurs devam ediyor her akşam iki hafta içinDaha sonra beş günlük bir mola vermeniz ve ardından tedaviyi tekrarlamanız gerekir.

Bu, her zaman glokom semptomlarını hafifletemese de, kontraendikasyonları olmayan en güvenli araçlardan biridir.

ısırgan

Bunun için, genç sürgünlerin sürgünlerini toplamak ve öğütmek gerekir. Bir çay kaşığı miktarındaki vadi yapraklarının aynı kıyılmış zambağı ile karıştırılmış yarım bardak ısırgan otu alacaktır.

.

Bu otlar blok suya dökülür ve bir gün boyunca ısrar edilir.

Araç kullanılır kompresler için günde iki kez: Bunun için, bu bileşimde 15-20 dakika boyunca göze çarpan pamuklu yün diskler.

patates

İnce rendelenmiş patateslerde (iki orta yumru), iki kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ürün iyice karıştırılır ve yarım saat boyunca ısrar edilir, daha sonra karışım aynı periyotta gözlere uygulanır.

Önemli! Ürün temiz bir bez üzerine uygulanır ve bu bez göz kapaklarına konur, karışım el ile bastırılabilir, böylece kapalı göz kapaklarını dokudan mümkün olduğunca sıkı bir şekilde geçirir.

Motherwort

Motherwort tohum yapraklarından oluşan bir yemek kaşığı, 200-250 ml miktarındaki dik kaynar su ile döküldü ve bir saat süreyle infüze edildi, ardından ürün gazlı bezle süzüldü..

Bu iç kullanım için anlamına gelir Bir ay boyunca bir çorba kaşığı için günde üç kez içmelisiniz. Ardından, parayı almaktan 10 gün sonra çekilmeniz gerekir, bundan sonra 30 günlük kursa yeniden başlayabilirsiniz.

Dereotu ve keten tohumu

Bir çay kaşığı dereotu tohumu kaynar su ile dökülür ve yanar: Ürün biraz daha bırakılmalı, bundan sonra et suyu soğumaya bırakılmalı ve bir saat bekletilmelidir.

Bir süzülmüş et suyu gereklidir yemekten önce günde üç kez içmek.

Çare, günün sonuna kadar içme beklentisiyle hazırlanır.

Böylece, sabahları pişirilen bir bardak et suyu, üç parçaya bölünmeli ve yemeğin son kısmı akşam yemeğinden önce sarhoş olmalıdır.

Önemli!Keten kullanarak halk tarifi daha zordur ve birkaç bitki bileşeninden oluşur (ısırgan otu, tel, atkuyruğu, yabanmersini yaprakları, huş ağacı yaprakları ve muz yaprağı).

Bütün bu otlar ve keten tohumu eşit oranlarda karıştırılır (Bu durumda bir kısmı – bu bir çorba kaşığı), o zaman iki ezilmiş kalça ve Rowan parçaları ve St. John bitkisi üç ekledi.

Tüm bileşenler karışık, s0.5 litre kaynar su alikuotları ve 12 saat boyunca infüze edilir. Bir ay boyunca her öğünden önce üç kez hazır bir et suyu alınır..

Glokom tedavisi halk ilaçları ve yöntemleri ile etkili midir?

Glokomun halk ilaçları ve ameliyatsız yöntemlerle tedavisi, bazı ortak noktalara uymadığınız sürece etkili olmaz.

tedavi önerileri:

 • glokom hastaları güçlü fiziksel aktiviteden kaçının;
 • Birinin öne eğildiği bir kafayla durması veya oturması gereken faaliyet türleri hariç tutulur. (bahçede çalışarak, ağızları yıkarken, el yıkarken);
 • ziyaret sauna ve banyo kontrendikedir (glokomda yüksek sıcaklıklardan kaçının);
 • Aşırı miktarda intraoküler içeriğin oluşumu ile ilgili problemlerden kaçınmak günde üç litreden fazla sıvı içmek tavsiye edilmez.;
 • Belirli bir diyete bakmak gerekli değildir, fakat Diyet yağlı, tuzlu ve kızartılmış gıdalar ve alkol dışlamak için gereklidir.

Yararlı video

Bu videodan, glokom tedavisinde daha etkili halk tıbbı tarifleri öğreneceksiniz:

Nesnel olarak, en modern yöntemleri kullanarak geleneksel tedavi ile bile glokom tam tedavi hakkında konuşamaz. Doktorlar sadece körlük şeklinde üzücü sonla geciktirebilir farkındayız ve görüntüleme açılı glokom hastası ömrünü azalacaktır.

Hastaya glokom teşhisi konulursa, ilaç ve jimnastik almayla birlikte cerrahi olmayan halk ilaçları ile tedavi mümkündür. Bu durumda, bu gibi kaçınılmaz sonuçların en yaşlı yaşta ertelenmesi mümkündür.

Videolar İlgili Problemler: Göz Tansiyonu Körlüğe Sebep Oluyor

Источник: https://tr.zdravinfo.org/diagnosis-of-glaucoma-treatment-of-folk-remedies-and-methods-2685

Glokom Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom Tanı Ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 17:27

Glokom Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erken teşhis ve tedavinin oldukça önemli olduğu glokom, halk arasında “göz tansiyonu” veya “karasu hastalığı” olarak bilinmektedir. Kısmi görme kaybına ve körlüğe neden olabilen glokom, sinsice ilerleyen bir hastalıktır.

 Yavaş yavaş ilerleme gösteren glokom kimi zaman belirti göstermemektedir. Göz içi basıncın yükselmesi ile sinirler zarar görerek görme alanında daralmalar meydana gelir. Sinsice ilerleyen glokom hastalığın son evrelerine doğru kendi göstermektedir.

Görme kaybından sonra geri dönüşü olmayan glokom göz sinirlerinde ciddi tahribatlara neden olmaktadır. Gözün beslenmesini sağlayan göz içi sıvısının devamlı olarak üretilmesi ve dengeli bir şekilde boşaltılması basınç dengesinin sabit kalmasını sağlamaktadır.

Üretilen sıvının boşaltımının engellenmesi durumunda göz icindeki basınç artar. Gözdeki sıvının kan damarlarına ulaşmasını sağlayan kanalcıkların tıkalı olması nedeniyle biriken göz içi sıvısı basıncın artmasına neden olur.

Artan basınç ise göz sinirlerinin tahrip olmasına neden olarak görme kaybına yol açar. Göz tansiyonunda erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Başlangıç aşamasında belirti vermeyen glokom, ilerleyen zamanlarda görme kaybına neden olur.

Diğer göz hastalıklarından farklı olan kaybedilen görme yetisinin yeniden yerine getirilmesi söz konusu değildir. Sinir hücrelerinin ve liflerin hasar görmesi nedeniyle kısmi görme kaybının yanı sıra körlükte meydana gelebilir.

Kimler Glokom Riski Taşıyor?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen glokom, aynı zamanda miyopi hastalarında da rastlanılan bir hastalıktır. 40 yaş sonrasında artan glokom riski, özellikle ailesinde glokom bulunan kişilerde daha çok artmaktadır.

 Sinir hücrelerinin hasar görmesinden sonra görme kaybı ile belirti veren glokom, sinsice ilerlemektedir. Bu nedenle 40 yaş sonrasında her birey düzenli olarak göz muayenesini yaptırmalı ve gerekli önlemleri almalıdır.

 Göz tansiyonu yüksek olan kişilerde daha sık görülen glokom aynı zamanda göz tansiyonu normal oranda olan kişilerde de görülmektedir.

Aynı zamanda göze alınan darbenin yanı sıra göz tümörleri, retina dekolmanı ve kronik üveit gibi ciddi göz hastalıkları glokom oluşumunu tetikleyen unsurlardandır.

Glokom riskini arttıran bir diğer faktörler ise guatr ve şeker hastalığıdır.

Şeker ve guatr hastalarında glokom görülme riski daha çok artmaktadır.

Bu nedenle şeker hastalarının ve guatr hastalarının düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları önerilmektedir. Glokom riskini arttıran faktörleri kısaca özetlemek gerekirse;

 • 40 yaş üzerinde olunması
 • Şeker hastalığı
 • Guatr hastalığı
 • Yüksek miyop ve hipermetrop
 • Migren
 • Şiddetli kansızlık
 • Yüksek veya düşük kan basıncı
 • Genetik faktörler
 • Uzun süreli kortizon tedavisi
 • Göz yaralanmaları
 • Göz iltihaplanmaları olarak sıralanabilir.

Glokom Belirtileri

Glokom hastalığında erken belirti görülmesi oldukça zordur. Genellikle görme kaybıyla birlikte belirti gösteren glokom, sinirlere yeterince baskı uygulamış ve hasar vermiştir. Sinsice ilerleyen glokom görme kaybını erkenden belli etmez.

Bu nedenle glokom riski taşıyanlar başta olmak üzere herkesin düzenli olarak göz muayenesi olması oldukça önemlidir.

 Düzenli olarak yapılan muayene ve tetkikler sonrasında erken teşhisin mümkün olduğu glokom hastalığında bulanık görme, mide bulantısı, kusma ve ağrı görülebilir.

Özellikle sabahları belirginleşen ağrı beraberinde bulanık görme, ışık etrafında halkalar görme ve televizyon seyrederken hissedilen ağrılar ile kendini göstermektedir.

 Özellikle 40 yaşına gelmiş kişilerin düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları gerek glokom hastalığının gerekse diğer ciddi göz hastalıklarının önüne geçerek erken tedavi imkanı sunacaktır. Tedavi edilmeyen glokomda körlük kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle belirtilerin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Glokom Tanısı ve Teşhisi

Sinsi ilerleyen bir hastalık olan glokom, detaylı bir göz muayanesi sonucunda anlaşılmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak göz muayenelerinde de detaylı bir muayane veya göz basıncının ölçülmesini isteyebilirsiniz.

 Genellikle göz basıncının doktor şüphesine veya tesadüfen yapılan bir göz basın ölçüme dayalı olarak ölçülmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hafifte olsa gözde görme kayıplarının olması glokomun tanısını kolaylaştıran faktörlerdendir.

Kronik bir hastalık olan glokom sinsice ilerleyerek belirti vermez. Tonometre adı verilen alet ile hastanın göz basıncı ölçülür. Sonrasında ise göz dibi muayenesi yapılarak göz sinirleri incelenir. Diğer bir yöntem ise gonyoskopidir.

Bu yöntem ile gözün drenaj açısından incelenmesi yapılır. Ardından görme alanı testi yapılarak görme kaybının derecesi belirlenir.

Glokom Tedavisi ve Tedavi Süreci

Glokomda en sık kullanılan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin en sık kullanılan tedavi yöntemi olmasına karşılık çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. En sık kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise göz damlalarıdır.

Ancak göz damlasının kullanımında doktor reçetesine uygun olarak davranmak oldukça önemlidir. Gerekli ölçülerde ve doğru bir şekilde aksatmadan kullanılan damlaların  yetersiz kalması durumunda ilaç kullanımına başvurulur. Ancak ilaç kullanımında çeşitli yan etkiler görülebilir.

Uygulanan damla ve ilaç tedavisinden sonuç alınamıyorsa cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Trabekülektomi olarak adlandırılan glokom ameliyatı, sıvı akışını kolaylaştırarak göz içi basıncın düşmesini sağlar.

2-3 hafta içinde etki gösteren ameliyat, oldukça kısa süren ve herhangi bir ağrıya neden olmayan bir ameliyattır. Ancak ameliyat sonrasında kaybedilen görme kaybı yeniden yerine getirilemez.

Önerilen İçerik;

► Keratokonus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/glokom-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7530h.htm

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Glokom Tanı Ve Tedavisi

Göz sinirlerine baskı yapan ve başlangıçta hastayı rahatsız etmese de ilerlediğinde bazı tehleri de beraberinde getiren glokom ile ilgili her geçen gün yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Glokom (Göz Tansiyonu)

Göz küçük bir merkez olmasına karşın içerisinde bir çok sinir hücresi barındıran karışık yapıda bir organdır. Göz içindeki kılcal damarlarda kan akışı gerçekleşir. Bu kan akışı bazı insanlarda çeşitli etkiler sebebiyle gereğinden fazla gerçekleşir.

Bu nedenle bazı hastaların göz sinirlerinde aşırı baskı oluşur. Bu baskı başlangıç aşamasında çoğu zaman kendini belli etmeden sinsice ilerlerler ve glokom yani bir diğer adıyla karasu hastalığı kronikleştiğinde göz sinirlerine geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir.

 

Bir çok hasta belirtiler çok sıklaşmadan bu durumu önemsemez ve yorgunluğa bağlı olduğunu düşünerek kontrolden kaçınır. Ancak bilinmelidir ki bu hastalık ilerleyen dönemlerinde göz sinirlerinde meydana getirdiği tahribat sebebiyle kalıcı hasarlar doğuracaktır. 

Uzun süre sinirlere aşırı baskı uygulandığında hastanın görüş mesafesi git gide daralır. Miyopi veya hipermetropi ile benzerlik gösterebildiği için bir çok hasta glokomdan şüphelenmez ve yanlış tedavi mağduru olabilir.

Bu nedenle belirtilerin bir veya birkaçını taşıyan hastaların durumu ihmal etmemeleri ve derhal bir uzmana gidip gerekli tetkikleri yaptırmaları tavsiye olunur. Zamanında müdahale edilirse kolaylıkla tedavi edilebilen bu hastalık ilerleyen evrelerde tedaviye yanıt vermeyebilir.

Bu sebeple hastaların tedaviyi aksatmamaları önem teşkil etmektedir. 

Sebep Olan Faktörler

Glokom göz içindeki sıvının kontrollü bir biçimde boşalamamasından kaynaklı göz sinirlerine aşırı baskı uygulanması durumudur. Bu durum zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse kalıcı hasarlar doğurabilmektedir. Bazı hastalarda göze alınan bir darbe gibi dış etkilerde glokoma sebep olur. Bu vakıalara sekonder glokom denir. 

Tetikleyici faktörü miyopi olan bir glokom çeşidi de pigmenter glokomdur. İrisin ön segmentinde pigmenter yapının birikip baskı yapmasıyla oluşur. Görülme sıklığı %1 kadar düşük bir orandadır. 

En önemli ve önlenemeyen etki genetik faktörlerdir. Bu faktörle karşılaşma riskinizin belirlenmesinde ailenizin medikal geçmişini iyi bilmenizde fayda vardır. Bu hastalığın genellikle 40 yaş sonrasında ortaya çıktığı daha doğrusu etkilerini arttırdığı bilinmektedir.

Bu nedenle risk grubundaki hastalarında kontrollerini aksatmamaları hastalığın hasar boyutunu düşürecektir. Şeker hastalığı ve anemi hastalığı ile mücadele eden bireylerde glokom riskinin yüksek olduğu bilinir. Yine tansiyon problemi olan hastalar da risk grubundadır. Yüksek derecelerde miyop veya hipermetrop hastalarda risk altındadır.

Bunun yanı sıra kortizon tedavisi gören hastaların ve migren hastalarının da bu risk grubunda olduğu bilinmektedir. 

Belirtileri

Glokomun belirtilerini ayırt etmek hastalar için bir hayli zor olabilir. Çünkü risk grubundaki hastaların bir çoğu temel belirtileri taşımaktadır. Bu hastaların kendi kendilerine teşhis koymaları mümkün değildir.

Risk grubunda olan hastaların vakit kaybetmeden bir uzman hekim tarafından kontrol edilmelerinde fayda vardır. Zaman zaman belirtiler azalabilir. Bu durumda hastalar iyileştiklerini düşünebilir ve tedaviyi ihmal edebilirler. Bu oldukça riskli bir davranıştır.

Çünkü glokom vakıalarının bir çoğu son aşamaya kadar ciddi belirtiler göstermezler. 

Glokom hastalarının bir çoğu ilk belirtileri miyopi veya hipermetropi ile karıştırmakta veya günlük yaşantısındaki yoğunluğa bağlamaktadır. Gelişimini sinsi bir şekilde sürdüren bu hastalık hastalığın son aşamalarına gelene dek hiç belirti göstermeyebilir. 

Genellikle iki tip glokom görülür. Bunlardan daha az zararlı olduğu bilineni normotansif glokom adı verilen çeşididir. Bu aşamadaki hastaların göz içi basıncında artış saptansa da değerler hiçbir zaman 21 mmHg’nın üzerine çıkmaz. Bu durum normotansif glokomu daha az tehli olarak ayırır.

Ancak kronikleşmiş ve ilerlemiş glokomun belirtileri hastalığın son aşamalarında özellikle sabahları artan baş ağrıları, bazı zamanlarda bulanık görme, özellikle geceleri ışık etrafında halkalar görme ve televizyon, telefon veya bilgisayar ekranına bakarken gözlerde ağrı olarak kendini belli etmeye başlar.

Belirtilerin en yoğun yaşandığı ve bu belirtilere aşırı göz ağrısı, gözlerde kanlanma, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilerinde eklendiği evre glokom krizi olarak adlandırılır. Bu aşamaya gelen hastaların vakit kaybetmeden uzmana başvurmaları gerekir.

Aksi takdirde ciddi ve kalıcı görme kaybına sebep olabilecek kadar sinirler tahribata uğrar.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Göz tansiyonu çoğu zaman başlangıç aşamalarında belirti göstermez ve sinsice ilerler. Bu nedenle çoğu hastaya teşhis koyulduğunda göz sinirleri geri dönülemez bir biçimde hasar almış olur.

Hastalara uygulanacak tedavi genellikle mevcut hasarı yok etmekten ziyade hasarın boyutunun artmasını önlemeye yöneliktir. Birçok hasta ilaç tedavisi ile tedavi edilir.

Ancak hastaların bir çoğu etkiler kendini sıkça belli etmediği için ilaç kullanımını aksatır ve bu durumda tedavi istenilen boyutta sonuç vermez. 

Hastalara genellikle damla tedavisi uygulanır. Ancak glokom hastaları için geliştirilen bu damlalar çok maliyetli olduğundan oral yolla alınan tabletler de verilebilir. Bunun dışında bazı hastalar için de selektif laser trabeküloplasti yani lazer tedavisi uygulanabilir. Lazer tedavi özellikle açık açılı glokomun tedavisinde tercih edilmektedir. 

Tanı aşamasında hastalara ayrıntılı göz muayenesi uygulanır. Tanı koymada genellikle ana yöntem kullanılır. bunlardan birincisi göz içi basınç ölçümüdür (GİB). Özellikle göz çevresindeki damarların tıkanıklığı sebebiyle gelişen neovasküler glokomun teşhisinde sıklıkla kullanılır.

Sağlıklı bireylerde bu değerin %98 22mmHg ve altında olması gerekmektedir. Bir diğer tanı yöntemi ise kornea kalınlığının ölçümüdür. Pakimetrik adı verilen bu değerin normal hastalarda 530 mikron civarında olması gerekmektedir.

Kornea kalınlığı 500 mikrondan düşük olan hastalarda göz tansiyonu olduğu belirtilir. Hekimler tarafından en sık tercih edilen yöntemlerden biri de bilgisayarlı görme alanı ölçümüdür ve oldukça kesin tanı koymaya yardımcıdır.

 ScanningLaser Oftalmoskopi yani optik sinir başı ve lifi ölçümü yöntemi de oldukça sık tercih edilen yöntemler arasındadır. 

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/goz-tansiyonu.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.