Glokomda İlaç Tedavisi

Göz Tansiyonunda Kullanılan İlaçlar Ve Fiyatları

Glokomda İlaç Tedavisi

Göz tansiyonunu tedavi ederken her doktor birçok farklı ilaç kullanabiliyor. Lakin bu kullanılan ilaçlar genellikle birbirinin muadili olmakta.

Sizler için glokom tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçların bir listesini hazırladık. Kullanılan ilaçlar genellik göz damlası formunda olmakla birlikte oral yolla alınan bazı ilaçlarda bulunmakta.

İşte göz tansiyonu ilaçlarının isimleri ve fiyatları.

Göz Tansiyonu İlaçları

Glokoma tedavisinde birçok farklı göz tansiyon ilaçları kullanılmaktadır. Her doktor farklı bir ilaç reçete edebilir. Size reçete edilen glokom ilaçları isimleri farklı olsa bile genellikle birbirlerine eş değer içeriktedirler. İşte sıklıkla kullanılan göz tansiyonu ilaçları listesi:

Combigan

Combigan, brimonidin ve timololün bir kombinasyonunu içerir. Brimonidin göz içindeki sıvı miktarını azaltır; bu da gözün içindeki basıncı düşürür. Timolol gözün içindeki basıncı düşüren bir beta blokerdir.

Combigan göz damlası açık açılı glokom veya oküler hipertansiyonu (gözde yüksek basınç) tedavi etmek için kullanılır. Damla göze uygulandıktan sonra göz 2 veya 3 dakika kadar kapalı tutulur.

İlacı kullanırken sadece doktorunuzun reçete ettiği kadar damlatın. Fiyatı 30 Tl’dir.

Asetazolamid

Asetazolamid, vücudunuzdaki karbonik anhidraz adı verilen bir proteinin aktivitesini azaltır. Bu proteini bloke etmek, vücuttaki belirli sıvıların birikmesini azaltabilir.

Asetazolamid göz içindeki sıvı miktarını azaltmak için belirli glokom tipleri olan kişilerde kullanılır; bu da gözün içindeki basıncı düşürür. İlacı kullanırken doktorunuzun belirttiği talimatlara uyun. Bu ilacı bir bardak su ile beraber için.

Asetazolamid kullanırken ara sıra kan testleri de yaptırmanız gerekebilir. Fiyatı 3 Tl’dir.

Cosopt

Dorzolamid ve timolol oftalmik (göz) damlaları, açık açılı glokom veya gözün hipertansiyonu denilen bir durumun neden olduğu gözdeki artmış basıncı tedavi etmek için kullanılır.

Her iki göz hastalığı da gözünüzdeki yüksek basınçtan kaynaklanır ve gözlerde ağrıya neden olabilir. Tedavi edilmezse en sonunda görme kabiliyetinize zarar verebilir. Bu ilaç, gözünüzdeki basıncı azaltarak ve göz ağrınızı durdurarak gözünüzü korumanıza yardımcı olabilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. İlacı kullanırken doktorunuzun size önerdiği doz ve kullanım talimatlarına uyun. Cosopt’u gözünüze damlattıktan sonra 1 veya 2 dakika alt göz kapağınıza elinizle hafifçe baskı uygulayın.

Göz damlasını kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Bu ilacın Türkiye’de ki satış fiyatı 15 Tl’dir.

Lumigan

Lumigan’ın diğer adı Bimatoprast’tır. Lumigan’da yüksek göz tansiyonu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Göz damlası formu şeklinde bulunur. Eğer doktorunuz size iki farklı göz ilacı reçete etmiş ise, diğer ilaçla ile Lumigan arasında 10 dakika kadar bir süre bırakın.

Bu tip göz ilaçlarında kullanılan koruyucu maddeler, kontakt lensler tarafından emilebilir ve gözlerde tahrişe neden olabilir. Bimatoprast kullanmadan önce kontakt lensler çıkarılmalıdır. İlaç kullanıldıktan 15 dakika sonra kontakt lensler tekrar takılabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce yüzünüzün ve göz çevrenizin temiz olduğundan emin olun. Eğer yüzünüzde makyaj varsa makyajınızı silin. Çözeltinin bir damlasını tek kullanımlık steril aplikatörün üzerine koyun ve gözünüze damlatın. Her kullanımdan sonra aplikatörü atın.

Bu ilaca veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık alerjik reaksiyon geçirirseniz doktorunuza bildirin. Lumigan’ın Türkiye’de ki fiyatı 57 Tl’dir.

Trusopt

Bu ilaçta glokom tedavisinde kullanılan bir göz damlasıdır. Kullanımı yukarıdakiler gibidir. Her hastanın kullanım dozu değişebilmektedir. Doktorunuzun size söylediği talimatları izleyin. Verdiğimiz bu bilgiler ilacın ortalama dozunu belirtmektedir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece değiştirmeyin.

Yetişkinler ve gençlerde, hastalığın olduğu göze günde 3 kez birer damla şeklinde uygulanmaktadır. Çocuklar için genel bir dozaj yoktur bunu doktor belirler. Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuzun neredeyse zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Doz alımınızı ikiye katlamayın. İlacın fiyatı 6 Tl’dir.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/glokom-ilaclari.html

Glokom

Glokomda İlaç Tedavisi

Glokom, optik sinire (göz siniri) zarar verebilen bir grup göz hastalığının adıdır. Göz siniri, görüntüleri beyne taşıyan sinirdir. Genel olarak glokom’da oluşan optik sinir hasarı, göz içinde artan basınca bağlı olarak gelişir. Göz içi basıncın diğer adı ‘inratoküler basınç’tır.

Glokom çeşitleri nelerdir?

Dört ana glokom tipi vardır. Bunlar;

 • Açık açılı glokom
 • Kapalı açılı glokom
 • Konjenital (Doğumsal) Glokom
 • Sekonder (İkincil) Glokom

Glokom Nedenleri

Glokom körlüğün en sık görülen nedenlerinden birisidir. Gözün ön kısmı aköz hümör adı verilen berrak bir sıvı ile doludur. Bu sıvı gözün renkli kısmı olan irisin arkasındaki bölümde bulunur.

Kornea ve irisin birleştiği kısımlarda bulunan kanallar vasıtası ile bu sıvı gözün dışına taşınır. Gözdeki bu bölge ön kamara açısı olarak adlandırılır.

Kornea gözün en ön kısmındaki şeffaf bölgedir ve iris, pupil ve ön kamara bölgesinin üzerini örter.

Ön kamara açısında bulunan kanalların göz içindeki sıvıyı tahliye etmesindeki herhangi bir problem (sıvı akışındaki yavaşlama yada tıkanıklık) göz içindeki basıncın artmasına neden olur.

Açık açılı glokomda basınç artışı yavaş ve az miktarda olur. Kapalı açılı glokomda ise basınç artışı ani ve aşırıdır. Her iki tür basınç artışında da optik sinir (görme sinir) zarar görür.

Açık açılı glokom; glokomun en sık görülen türüdür. Sebep genellikle belirsizdir. Göz içindeki basınç zaman içinde yavaş yavaş arttığından hasta bunu hissedemez.

Artmış göz içi basınç görme sinirini sıkıştırarak zarar ve görme alanında kör noktaların oluşmasına neden olur. Açık açılı glokom aile içinde kalıtım göstermeye meyillidir.

Aile bireylerinde glokom olanlarda, glokom gelişme riski daha yüksek bulunmuştur.

Kapalı açılı glokom; göz içindeki sıvı akışında ani gelişen bir tıkanıklık nedeni ile olur. Göz içi basıncı ani bir şekilde yükselir. Başta göz bebeğini genişleten ilaçlar olmak üzere bazı ilaçlar yan etki olarak glokom atağına neden olabilir. Kapalı açılı glokom acil bir durumdur. Bir gözünde akut glokom gelişenlerin diğer gözüde risk altındadır.

Sekonder (yani ikincil) glokom; adında da anlaşılacağı gibi, bilinen bir sebebe ikincil olarak gelişir. Bir neden bağlı gelişen glokomlar, açık ya da kapalı açılı olabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Steroid gibi bazı ilaçlar
 • Üveit gibi göz hastalıkları
 • Diyabet
 • Göz yaralanması

Konjenital glokom; bebeklerde görülür. Ailesel kökeni mevcutttur ve genellikle doğumda rastlanır. Gözün gelişiminde bozukluk olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Açık Açılı Glokom

 • Hastaların büyük kısmında bir belirti yoktur
 • Görme kaybı geliştikten sonra genellikle ilerlemiş hasar söz konusudur
 • Yavaş gelişen çevresel görme kusuru oluşur
 • İlerlemiş glokom tam körlüğe neden olabilir

Kapalı Açılı Glokom

 • Başlangıçta semptomlar ani başlayıp ardından kaybolabilir. Ancak zamanla belirtiler daha kötü hale gelir.
 • Ani başlayan şiddetli göz ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Renklerin etrafında gökkuşağı gibi haleler görme
 • Gözlerde kızarma
 • Gözlerde şişlik hissi

Konjenital Glokom

Bulgular genellikle çocuk bir kaç aylık olunca ortaya çıkar.

 • Gözün ön kısmında bulutsu görünüm
 • Bir veya her iki gözde büyüme
 • Gözlerde kızarıklık
 • Işığa hassasiyet
 • Gözlerde yaşarma

Sekonder Glokom

Semptomlar genellikle altta yatan nedene bağlıdır ve belirtiler açık açılı ya da kapalı açılı glokom şeklinde ortaya çıkabilir.

Glokomda Muayene ve Testler

Glokom tanısı tam bir göz muayenesi ile konulur. Glokomda göz içi basıncı ölçümü gereklidir   ve bu tonometri adı verilen bir cihaz ile yapılır.

Ölçüm öncesi genellikle göze damla damlatılır ve göz bebeği genişledikten sonra, göz siniri incelemesi mikroskop eşliğinde yapılır. Bazı durumlarda glokom olmasına rağmen göz basıncı normal ölçülebilir.

Bu gibi durumlarda, glokom varlığını tesbit etmek için ek testler gerekebilir (Gonyoskopi, optik sinir görüntüleme, pupil refleks cevabı, görme alanı ölçümü gibi)

Glokom Tedavisi

Tedavide amaç göz içi basıncını azaltmaktır. Glokom çeşidi tedavide rol oynayıcıdır.

Açık açılı glokom: Tedavide genellikle göz damlası şeklinde ilaçlar kullanılır. Ayrıca göz içi basıncı azaltacak hap şeklinde ilaçlar da reçete edilebilir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda, lazer tedavisi; bununda yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Kapalı açılı Glokom: Kapalı açılı glokom acil bir durumdur. Acil tedavi edilmediği durumlarda, bir kaç gün içinde kalıcı körlük gelişebilir. Göz içi basıncı hızlı bir şekilde düşürecek, damla, hap yada damar yolu ile verilen ilaçlar kullanılabilir.

Bazı hastalarda iridotomi denilen acil ameliyat kaçınılmazdır. Bu ameliyatta göz içi sıvısının akışını sağlamak için, lazer ile yeni kanal açılır. Bazı durumlarda lazer yerine cerrahi işlem ile bu kanalların açılması gerekebilir.

Kapalı açılı glokomda diğer göz de risk altında olduğu için, herhangi bir bulgu olmasa da diğer gözede koruma amaçlı aynı işlem uygulanabilir.

Konjenital Glokom: Doğumsal gelişen glokom, hemen daima cerrahi ile tedavi edilir. Genel anestezi altında yapılan bu uygulamada hasta bebek herhangi bir ağrı hissetmez.

Sekonder Glokom: İkincil glokomun tedavisi, asıl hastalığın tedavisinden geçer. Ancak hastanın şikayetlerinin azalması için göze özel ek tedaviler ve ilaçlar gerekebilir.

Kaynak: medlineplus.gov

Источник: https://www.medikalinfo.com/glokom/1704/

Glokom göz damlası ile tedavi edilir mi? Popüler ilaçlar listesi

Glokomda İlaç Tedavisi

Glokom patolojik Optik sinirin distrofik süreçlerinin gelişiminden dolayı görsel fonksiyonların ihlali.

Tedavi yokluğunda hastalık kısmi veya tamamen görme kaybına yol açarAncak çoğu durumda uzmanlara zamanında erişim ile geri dönüş yapılabilir.

Glokom ve belirtileri

“Glokom” adı, hastalığın ilk ve en belirgin belirtisini gösterir, yani, mavi ve bulanık öğrenci (Yunanca, bu terim “yeşil renkli deniz” anlamına gelir).

unutmayın! Bu hastalık ile, hasta, çeşitli nedenlerden dolayı, göz sinirlerinin aşırı yük yaşadığı göz içi basıncında bir artış vardır.

Yani beyne retinadan “resmi” iletir bağlantı sinir ne kadar tam olarak, geri dönüşümsüz olabilen hastalığında ileri aşamadadır görme kaybı vardır.

teh bu patoloji çoğu durumda dikkat çeken işaretler olmadan gelişir, ve hatta kişinin kendisi böyle bir rahatsızlığın varlığından şüphelenemez.

En iyi durumda, erken bir aşamada, böyle kanıtolarak:

 • görme keskinliğinde makul olmayan azalma;
 • görüş alanının daralması (çevresel görme kaybı);
 • Işık kaynaklarına baktığınız zaman, gözlerden önce yanardöner lekeler ve lekeler görülür;
 • baş ağrısı;
 • karanlıkta veya zayıf ışıkta azalmış görüş;
 • Gözlerde batma ve yanma.

Eğer bu tür belirtiler tespit edilirse, 40 yaşın üzerindeki kişilerin “glokom” tanısını doğrulamak veya dışlamak için bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi önerilir.

Aklında tut! İstatistikler, böyle bir patolojinin tedavisinin ne kadar çabuk başladığını, tahminlerin daha elverişli olduğunu göstermektedir.

Glokom tedavisi için damla tipleri

Ana tedavi süreci glokom ile göz içi basıncını azaltmayı amaçlayan ve sıvı üretiminin normalleşmesi, gözbebeklerinin içinde birikmesi ve bu tür ihlallere yol açar.

Aşağıdaki tiplerin kullanıldığı, karmaşık bir tedavi kullanılır:

 1. Beta-blokerler.
  Göz içi sıvısının (betoptik, timotik ve benzeri ilaçlar) üretiminden sorumlu sistemlerin çalışmasını engeller.
 2. prostaglandinler.İlaçları hormonal, GİB seviyesini düşürür.Çok sayıda olası yan etkiye rağmen, bazen sadece bu tür ilaçlar göz içindeki basınç düzeyini geri kazanmaya yardımcı olabilir.
 3. Karbonik anhidraz inhibitörleri.
  Bu ilaçlar ayrıca bir intraoküler sıvı üreten bezleri de inhibe eder (çoğu zaman bu ilaçlara azopt veya trusopt reçete edilir).
 4. Alfa-adrenerjik reseptörlerin agonistleri.
  Kombine eylem ilaçları sadece gözbebeklerinin vücudundan sıvı çıkışını değil, aynı zamanda oluşma düzeyini de azaltır.

Glokom için damla nasıl seçilir ve kullanılır?

En etkili glokom ile instilasyonlar için çözümler olarak kabul edilirve bu durumda düşük verim nedeniyle tablet formundaki preparasyonlar uygun değildir.

unutmayın! gibi glokom Tabletler mevcut değildir, ancak bu tür hastalıkların tedavisi için eczanelerde esas tedavisi damla düşürücü göz içi basıncı, satın alınabilir.

Bu tür ilaçların reçetesiz satın alınabileceği göz önüne alındığında, bazı tüketiciler, glokomun doktora başvurmadan bağımsız olarak tedavi edilebileceğine inanmaktadırlar.

Aslında kapsamlı bir sınavdan sonra sadece bir uzman hangi ilaçların işe yaradığını doğru bir şekilde söyleyebilir Bu ya da bu hasta.

Bu ilaçlar, eylem ilkesi bakımından farklıdır ve bazı hastaların bir alerji geliştirdiği maddeler ve bileşenler içerebilir.

döşenmiş İlaç, doktor tavsiyelerini kesinlikle uygulamalıdır.instilasyonların dozajı ve periyodisitesi ile ilgilidir.

Bu özellikle, glokomu ve patolojiyi alevlendiren insanları ortadan kaldırmaya yönelik bir ameliyat geçirmiş hastalar için geçerlidir.

Bu gibi durumlarda özellikle instillasyonu kaçırmamak önemlidirBir gün birkaç kez ve tercihen aynı zamanda veya minimum sapmalarla yapılmalıdır.

Önemli! Prosedürün kendisi ile, hemen hemen tüm hastalar iyi ve yardım almadan başa çıkmakta, ancak damla damlatması uygulamalarının kurallarını hatırlamakta yarar vardır:

 1. şişe ilaç ile gerekli sadece yıkanmış ellerle al.
 2. Talimat ilacı düşük sıcaklıkta saklamayı öngörüyorsa – Şişeyi buzdolabından çıkartmak, hemen ilacı gömmemekhakkında.
  Çözelti oda sıcaklığına ısınana kadar aleti sıkıca tutulan bir yumrukta yaklaşık bir dakika tutmak gerekir.
 3. gömmek glokom için preparatlar her göze iki damla ihtiyacınız var.
  Bu durumda aşırı dozdan korkmayın, çünkü fazla ilaçlar göz küresinin dokusuna emilmez.
 4. Damlatmadan hemen sonra, parmaklarınızı gözlerin iç köşelerine hafifçe bastırın.Glokomda, her damlatmanın amacı ilacın mukozaya emilmesini sağlamaktır.

  Gözlerin köşelerine basmazsanız – çözelti bu bölgelerdeki yırtılma kanallarına gidecek ve nazofarenks ile çekilecektir.

Damlatmadan sonra, iki veya üç dakika boyunca geriye atılan (yalan veya oturma) pozisyonda kalmak daha iyidir. Bu süre zarfında, ilaç mukoza zarında maksimum yayılma zamanına sahip olacak ve gözün dokularına emecektir.

En yaygın damla

Glokom ile Farklı gruplardan ilaç kullaneylem ilkesi veya faaliyete göre farklılık gösterir. Böyle bir grup – holinomimetiki.

Bu ilaçlar göz içi basıncını azaltır ve bir miyotik etkiye sahiptir (öğrenciyi daraltır). Bu nedenle, göz içi sıvısının dışarı akışı normalleşir.

Bu tür ilaçların listesi:

 1. Pilocarpine.İlaç, pupil büyüklüğünden sorumlu olan siliyer kasta bir düşüşe neden olur.Sonuç olarak, pupil daralır ve gözün ön kamarası serbest kalır, böylece birikmiş sıvının normal olarak dolaşımını sağlar.Glokomun birincil belirtisi günde 4-5 kez enjekte edildiğinde.

  Hastanın kapalı açılı glokom atağı varsa – ilk iki saatte 15 dakikada bir instilasyonlar yapılır, daha sonra damlatma miktarı saat başına bire indirilir.

 2. Izoptokarbahol.Karbakol bazlı antiglaukomny ilaç. Akut ve kronik formlarda glokom için reçete edilir.Hastada 4 ila 8 saatlik bir süre boyunca damlatmadan sonra, pupil daralır ve göz içi kanallar artar ve fazla fazla sıvı birikir.Dokular, doktor tarafından belirlenen bir dönemde günde üç kez uygulanır.
 3. Aseklidin.Birçok yan etkiye sahip olan GİB'nin restorasyonu için ilaç (irisin iltihabı, baş ağrıları, gözlerin yanması ve kızarması dahil).

  İlaç, her gözde en az beş kez (bundan sonra – doktor tarafından belirtildiği üzere) bir veya iki damla damlatılır.

Glokom için başka bir ilaç grubu prostaglandinlerSiliyer kas reseptörlerinin uyarılmasıyla gözün drenaj sistemine etki eder. Aşağıda bu tür araçların bir listesi.

Dikkat edin! Bu nedenle, aşırı sıvının dışarı akışı stabilize olur ve diğer antiglokom ilaçlarından farklı olarak, prostaglandinler gün boyunca hareket ederler. Bu oftalmik damlalar şunlardır:

 1. Xalatan.Bir latanoprost maddesine dayanan bir ilaç. Bu tür damlacıkların kullanılmasıyla, gözün vasküler sisteminden nemin uzaklaştırılmasının uyarılması gerçekleşir ve GİB azalır.Bir yan etki olarak, öğrenci genişleyebilir, ancak bu durumda bu bile olumlu bir sonuçtur.

  Damlalar günde bir kez aynı günde aşılanır.

 2. Travatan.Gözdeki sıvının dışarı akışının önemli ölçüde artması nedeniyle travoprost maddesi temelinde yapılır.Bu nedenle, ilaç aşırı şişirilmiş göz içi basıncı ile reçete edilir.
  İlaç günde bir kez her göz için bir damla kullanılır.
 3. Taflotan.Üretildiği zaman, doğal prostaglandin F2-alfa'nın sentetik bir analogu kullanılır.Göz dokularında yeterli miktarda bulunan bu bileşen göz içi sıvısının muntazam ve kararlı bir çıkışını sağlar.

  Ajanı günde bir kez, tercihen yatmadan önce gömün.

 4. Timolol.En yaygın hayvanlardan biri olan glokom, sadece nemin çıkışını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sentezini de azaltır.Aynı zamanda, öğrenci dilatasyonu ve timololde geçici görme bozukluğu gibi bir yan etkisi yoktur.Tedavi seyrinin başlangıcında, ilacın% 0.25'lik bir çözeltisi uygulanır, bu da her bir göze günde iki kez damlatılır.Pozitif bir etki varsa – dozaj ve damlatma çokluğu değişmez.

  Açık verimsizlik durumunda, dozlar aynı kalır, ancak% 0.5'lik çözelti zaten kullanılır.

 5. Trusopt.Dorzolamid temelinde oluşturulan karbonik anhidraz inhibitörü.Bu ilacın görevi gözdeki nem üretimini azaltmaktır (bu, hidrokarbonat maddesinin göz bezlerindeki özel maddelerin oluşumunu yavaşlatarak başarılır).
  Damlalar düzenli aralıklarla günde üç kez uygulanır ve her göze bir damla eklenir.

Hasta Yorumları

“Birkaç sene önce tanıttı “glokom”Operasyondan vazgeçmeye karar verdim ve ilaç tedavisi kursu için anlaştı.

Her ne kadar, doktorların tahminlerine göre, benim durumumda başarılı tedavi olasılığı azdı.

Sonuç olarak, birkaç ay göz damlası kullanarak birkaç ay sonra iridektomi yaptı.

Operasyon başarılı oldu, ama şimdi düzenli olarak Hastalığın nüksünü önlemek için xalatanı gömün.

Bu tür bir terapi olmadan göz içi basıncının normalleşmesinden sonra bile, sonuçta nihayetinde yıkılır. ”

Konstantin Levin, 54 yaşında.

“Uzun yıllar önce, diabetes mellitus teşhisi konuldu ve hastalığın yanı sıra başka organları etkileyen çeşitli patolojilerin de kendini gösterebileceği gerçeğine hazırdım.

Yıllar sonra oldu: Görme gücümün kötüye gittiğini hissettiğimde, araştırmaya katılmaya karar verdim. Diyabet göz içi basınç bozukluklarına neden olur.

Doktorlara göre, onlara zamanında döndüm ve her şey damlalar yardımıyla normale döndü.

zaten Birkaç hafta bunun için timolol kullanıyorum ve iyileştirmeler var. – Telafi yoluna devam edeceğim. “

Elena Pyrieva, Samara.

Yararlı video

Bu videodan glokomun damlalarla tedavi edilip edilemeyeceğini öğreneceksiniz:

Korkutucu dış semptomlara ve olası komplikasyonlara rağmen, glokom tedavisi için tahminler oldukça uygun.

Görme tehdidinde vakalarda konuşabilir, kesinlikle hiçbir önlem alınmadığındave bu gibi durumlarda Görme yeteneğini tamamen kaybetme riski vardır.

Videolar İlgili Problemler: Glokom tedavisinde ne tür ilaçlar kullanılır?

Источник: https://tr.zdravinfo.org/treated-if-glaucoma-eye-drops-list-of-popular-drugs-2861

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть