Göçmenlerde Tüberküloz Kontrolü Yapılmalı

içerik

Verem (Tüberküloz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Göçmenlerde Tüberküloz Kontrolü Yapılmalı

Bundan yaklaşık 50-60 yıl öncesine kadar tedavisi bilinmeyen, bu sebepten birçok insanın hayatını kaybettiği bir hastalık olan tüberküloz yani veremin tedavisi günümüzde oldukça kolay ve mümkündür. Ancak erken müdahale edilmediği ve tedbirsiz davranıldığı takdirde sonuçların olumsuz olması kaçınılmazdır.

Tıp tarihine bakıldığında verem hastalığının çok eski zamanlarda da yaşandığı görülmektedir. Bunlardan biri eski Mısır mumyalarında omurga tüberkülozuna rastlanmasıdır.

Tüberküloz terimi ilk kez 1834 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 1882 yılında Robert Koch tarafından keşfedilen tüberküloz amiline ise Koch Basili adı verilmiştir.

Daha sonra yapılan araştırma ve çalışmalar sayesinde tüberkülozun bilinmeyen yönleri de bulunmuştur.

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu sayede hastalığın etkenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri konusunda da başarılı ilerlemeler olmuştur. Hastalığın geçmişine bakılacak olursa, veremden dolayı birçok can kaybının olduğu görülmektedir. Günümüzde ise geliştirilmiş tıp çalışmaları sayesinde bu hastalıktan kurtulmak ve tedavi olmak hiç de zor bir durum değildir.

Tüberküloz (Verem) Nedir?

Tüberküloz veya verem genellikle insanın akciğerini etkileyen, Mycobacterium Tuberculosis bakterisinin neden olduğu, granülomatöz tarzda, bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında ince hastalık diye bilinen tüberküloz uzun seyirli, vücutta beyin ve kemikler gibi birçok kısmı etkileyebilen ciddi bir hastalıktır.

Verem, tedavisi mümkün olan bir hastalık olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü her yıl meydana gelen ölümlerin, % 6’sının veremden kaynaklandığını tahmin etmektedir. Bu bakterinin dünyada 1.7 milyar kişide olduğu ve her yıl 3 milyon kişinin verem yüzünden hayatını kaybettiği tespit edilmiştir.

Türkiye’de ise genellikle çocukluk döneminde Mycobacterium Tuberculosis bakterisi ile tanışılmaktadır. Hastalık fark edilmeden, hafif bir şekilde geçirilir. Ancak uzun zaman dirençli ve uyur halde kalabilen bu bakteri, hastanın vücut direncinin en düşük olduğu zaman verem olarak kendini göstermektedir.

Tüberkülozun Nedenleri Nelerdir?

Tüberküloz solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın etkeni olan Mycobacterium tuberculosis adı verilen bakteri solunum yoluyla akciğere tutunup yerleşebilir. Buraya yerleşen bakteri hastanın en savunmasız zamanını bekler.

Vücudun dirençsiz kalması veya uzun yıllar sigara içilmesinden kaynaklanan akciğer tahribatı nedeniyle hastalık kendini gösterir. Akciğerlerde yara oluşumuna ve enfeksiyona yol açar.

Buradan da vücudun diğer tüm organlarına yayılarak tüm vücudu kaplayan ciddi bir hastalık haline dönüşmektedir.

Tüberkülozun Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz hastalığında görülen belirtiler hemen hemen diğer tüm akciğer hastalıklarında görülenlerle aynıdır. En çok görülen belirtisi ise öksürüktür.

Eğer üç haftadan uzun süren, devamlı bir öksürük varsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Bunun yanında yüksek ateş, geceleri terleme, iştah ve kilo kaybı; halsizlik, yorgunluk hissi, öksürürken gelen kanlı balgam gibi semptomlar verem hastalığının belli başlı belirtileri arasındadır.

Tüberkülozdan Korunma Yolları Nelerdir?

İnce hastalık diye de bilinen veremin eskiden adı bile insanı korkutmaya yetiyordu.

Ancak günümüzde ilerleyen tıp sayesinde vereme yakalanma riski erken yaşlarda yapılan aşılar sayesinde oldukça düşürülmüştür.

Çocuklara 2 aylıkken ve 7 yaşında verem aşısı uygulanmaktadır. Eğer çevresinde verem hastası olan biri varsa kişi hemen gerekli tedbirleri almalıdır.

İlk olarak bir hastaneye gidip gerekli tüm tetkikler yaptırılmalı ve gerekiyorsa hastalığın bulaşmaması için bir süre ilaç kullanılmalıdır. Bunların yanında diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi veremden korunmak için de beslenme ve yaşam kalitesine özen gösterilmelidir. Yeterli ve doğru beslenilmeli, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılığından uzak durulmalıdır.

Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Tüberküloz solunum yoluyla, çok kolay bir şekilde bulaşan bir hastalıktır. Aktif akciğer tüberkülozu konuşma, öksürme, hapşırma ve tükürme esnasında hastanın dışarıya saçtığı damlacıklar sayesinde bulaşabilmektedir. Tek bir hapşırıkta 40.

000 damlacık dışarı atılabilir, havada bir süre canlılığını koruyarak asılı kalan bu damlacıklar hastalığın bulaşmasında önemli bir risk faktörüdür. Her açıdan sağlıklı bir bireyin bu havayı soluması halinde bile vereme yakalanma ihtimali vardır.

Astım Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hastalığın bulaşma riski en yüksek olan grup ise tabi ki hastaya en yakın ve temas halinde olan aile fertleri, iş arkadaşları gibi kişilerdir.

Risk altında olan bu grup daha fazla tedbir almalı, tedavi boyunca hastayla gerekmedikçe temas halinde olmamalıdır. Eğer hemen tedaviye başlanırsa 2-3 hafta sonra hastanın bulaştırıcılığı bitecektir.

Tedavi edilmemiş bir hasta yılda en az 10-15 kişiye tüberküloz mikrobunu bulaştırmaktadır.

Tüberkülozun Tedavisi Nedir?

Öncelikle tüberkülozun çok ciddi seyreden ancak tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğunu söylemeliyiz. Hastalığın teşhisi konulduktan sonra tedaviye başlanmazsa hastanın hayatını kaybetmesine kadar giden tehli sonuçlar doğabilmektedir. Ancak doktorunuzun uygulayacağı, yaklaşık 6 ay süren ilaç tedavisi sayesinde hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Tedavi sırasında Rifampisin, Pirazinamid, Etambutol ve İzoniazid gibi antibiyotikler kullanılmaktadır. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler de tedaviye dahil edilmektedir. Yaşanılan yerin hijyenik ve her daim temiz oluşu, sağlıklı beslenme gibi alışkanlıklar da hastalığın tekrar ortaya çıkmasına engel olacaktır.

Источник: https://bilgihanem.com/verem-tuberkuloz-nedir/

Tüberküloz

Göçmenlerde Tüberküloz Kontrolü Yapılmalı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre her yıl yaklaşık 8,4 milyon insan tüberküloz hastalığına yakalanmakta ve yaklaşık olarak 2 milyon insan bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç, ciddi bir halk sağlığı sorunu olan tüberküloz hastalığı hakkında bilgi verdi.

Tüberküloz nasıl bir enfeksiyondur? Dünyadaki sıklığı nedir?

Tüberküloz hastalığı, Mycobacterium tuberculosis adlı mikrop ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya nüfusunun üçte biri tüberküloz mikrobuyla karşılaşmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 8,4 milyon insan bu hastalığa yakalanmakta ve 2 milyon insan bu hastalık nedeniyle ölmektedir. Tüberküloz ciddi bir halk sağlığı sorunudur.

Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir. Organlara zarar verir. Tedavisiz bırakılırsa ya da kötü tedavi edilirse öldürücü olabilir.

Erken ve uygun tedavi başlanır, yeterli süre tedavi edilirse hastalar iyileşir.

Tüberküloz nasıl bulaşır?

Tüberküloz hastalığı, solunum yoluyla bulaşır. Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması ile solunum yolu salgıları damlacık şeklinde havaya atılır. İçinde tüberküloz basilinin (mikrobunun) de bulunduğu bu damlacıkların solunması ile sağlıklı bireyler infekte olur. İnfekte olan her kişide mutlaka hastalık gelişmez.

Sokakta, dolmuşta, lokantada öksüren birisinden verem mikrobu alma olasılığı çok düşüktür. Bulaşma için genellikle verem hastası bir kişi ile uzun süre birlikte yaşamak gereklidir. En çok hastanın aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile bulaşma hızla sona erer.

Alınan basiller kişiyi hastalandırmaksızın vücutta saklı kalır ve vücut direncinin düştüğü bir anda hastalık oluşturur. Hastalık gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem ilk iki yıldır.

İlk iki yılda %5 sonrasında %5 olmak üzere, yaşam boyu hastalık gelişme riski %10’dur.

Çocuklarda özellikler 5 yaş altındaki çocuklarda tüberküloz mikrobunu aldıktan sonra hastalık geliştirme riski erişkinlere göre çok daha yüksektir.

Bulaşma açısından en riskli kişiler kimlerdir?

TB bulaşmasının önlenmesinde, bulaştırıcı olgulara hızla tanı konulması ve tedavi başlanması önemlidir. En çok bulaşma, tanı öncesinde olmaktadır. Özellikle de şüphelenilmeyip tanı konulmamış bulaştırıcı TB olguları dışarıda ve hastanede bulaştırmayı sürdürmektedirler.

Bulaşma açısından en riskli kişiler hastayla uzun süre aynı ortamda bulunan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarıdır. Kaşık, çatal, bardak gibi yemek gereçleri, giysiler, çarşaflar gibi eşyalarla bulaşma olmaz.

Tüberküloz hastalığı gelişimi için risk faktörleri nelerdir?

Vücut direncinin düşük olduğu kişilerde hastalık gelişme riski yüksektir. Bunlar:

 • Beş yaş altındaki çocuklar ve bebekler
 • Yaşlılar
 • Vücut direncini düşüren ek hastalığı (şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kanser, AİDS) olanlar
 • Organ nakli yapılan hastalar
 • İlaç ve alkol bağımlılığı olanlar
 • Bağışıklık sistemini baskılayan (kortizon gibi) tedaviler kullanan hastalar.

Verem aşısı (BCG)  ne zaman yapılır? Tüberküloz hastalığından korur mu?

 • Verem aşısı çocuk yaş grubuna uygulanan bir aşıdır.
 • Doğumdan sonra 2. ayda 1 kez uygulanır.
 • Tekrarı gerekli değildir.

BCG aşısı çocuklarda özellikle tüberkülozun ciddi formları olan kanla yayılan (milier) ve beyin zarını tutan (menenjit) tüberkülozu önler. Erişkinlerde hastalık için koruyucu değildir.

 • Tüberkülozun ciddi formları olan menenjit ve milier TB’a karşı %86’ya kadar ulaşan bir koruma sağlar
 • Akciğer tüberkülozuna karşı %50 koruyucudur.

Hangi durumlarda BCG aşısı yapılmamalıdır?

 • Ateşli hastalığı olanlara,
 • Kızamık salgını sırasında (Kızamık aşısı yapılmamış olanlar),
 • İmmün yetmezliği olan hastalara,
 • Tüberküloz hastalığı geçirenlere,
 • Deri hastalığı olanlara (egzema vs.),
 • Kortizon grubu ilaçlarla tedavi görenlere,
 • Tüberkülin cilt testi pozitif olanlara.

BCG diğer aşılarla aynı anda yapılabilir.

Canlı virüs aşılarıyla birlikte, aynı anda farklı kollardan uygulanabilir; birlikte uygulanmamışsa, dört hafta ara ile yapmak uygun olur.

Tüberküloz hastalığının belirtileri nelerdir?

Tüberküloz hastalığının belirtileri, genel yakınmalar ve akciğere özgü yakınmalar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Genel yakınmalar, özellikle akşama doğru yükselen ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizliktir.

Akciğere özgü yakınmalar ise iki haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, değişken miktarlarda kan tükürme, göğüste ağrı ve nefes darlığıdır. Yakınmalar genellikle hafif başlar, yavaş ilerler. Hastalar bu yakınmaları başka nedenlere bağlayabilir ve doktora geç gidebilir.

Bu durum hastalığın daha çok yayılmasına ve tutulan organın daha fazla tahrip olmasına neden olur. Bu arada hasta çevresine mikrop saçar ve daha çok kişinin enfekte olmasına neden olur.

Bu nedenle özellikle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda sağlık merkezine başvurmaları çok önemlidir.

Çocukluk çağında tüberküloz tanısı nasıl konur ve tedavisi nasıldır?

2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı gibi yakınmaları olan çocukta tüberküloz akla gelmelidir. Ancak bazen bu yakınmalar erişkindeki kadar belirgin olmayabilir.

Tüberküloz hastalığı varlığını düşündüren yakınmaları olan çocukta, akciğer grafisi bulguları ve tüberkülin cilt testi de pozitif ise kuvvetle tüberküloz düşünülür. Çocuğun tüberkülozlu bir erişkinle teması olması da önemlidir. Tüberküloz düşünülen çocukta mutlaka aile taraması yapılmalıdır.

Çocuk balgam verebiliyorsa balgam örneği ya da yutulan balgamları incelemek için mide suyu incelemesi yapılabilir. Çocuklarda tüberküloz tedavisi erişkinlerle benzerdir.

Tüberküloz hastası hastanede yatarak mı tedavi edilmelidir?

Her hastanın mutlaka yatırılması gerekmez. Ancak genel durumu bozuk, yaygın hastalığı olan, aşırı kan tükürmesi olan, ek medikal problemi olan, ilaç yan etkisi çıkan ve tedaviye uyumsuz olan hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.

Tüberküloz cilt testi  (PPD) nedir ?  Kimlere yapılır ? Nasıl yorumlanır ?

Tüberküloz cilt testi, tüberküloz basilinin hücre duvarından elde edilen ve antijenik özelliği olan bir proteinin, küçük bir iğne ile kol derisi içine uygulanması ve 2-3 gün sonra oluşan kabarıklığın değerlendirilmesi şeklinde yapılan bir testtir. Kabarıklığın oluşması tüberküloz basili ile karşılaşıldığını ve infeksiyon varlığını gösterir. Kabarıklık oluşmaması ise tüberküloz basili ile karşılaşılmadığı anlamına gelir.

Tüberküloz tanısı almış bir hastada bulaştırıcılık ne kadar sürer?

İlaç tedavisine başlandıktan sonra bulaştırıcılık hızla kaybolur. Eğer kullanılan ilaçlar etkili ise tedaviden 2-3 hafta sonra bulaştırıcılık büyük oranda yok olur.

Tüberküloz hastasının yakın çevresindekiler ne yapmalıdır?

Tüberküloz hastası ile temas halinde olan kişiler özellikle 15 yaşın altındaki çocuklar mutlaka Çocuk Göğüs Hastalıkları Doktoru ya da en Verem Savaş Dispanseri tarafından kontrol edilmelidir..

Yapılan kontrol sonrasında gerek görülen kişiler 6 ay süre koruyucu tedavi almalıdır.

Tüberküloz tedavisinin yan etkileri var mıdır? Yan etki çıkması halinde ne yapılmalıdır?

Tedavi sırasında yan etkiler ortaya çıkabilir. En sık görülen yan etkiler, cilt döküntüsü, kaşıntı, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ve görme bozukluğudur.

Bu durumların ortaya çıkması halinde ilaçları derhal kesmeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Tedavinin temel ilaçlarından biri olan rifampisin, idrar, göz yaşı ve büyük abdesti turuncuya boyayabilir.

Endişelenecek bir durum değildir.

Tüberküloz hastalığı iyileşir mi?

Tüberküloz kesinlikle iyileşebilen bir hastalıktır. İlaçlarını önerilen şekilde aksatmadan, yeterli süre içen hastaların hemen hepsi başarıyla tedavi edilir.

Tüberküloz hastalığı kimlerde iyileşmez?

İlaçlarını düzenli kullanmayan hastalarda iyileşmez. İlaca dirençli tüberküloz hastaları bilinen temel ilaçlarla iyileşmez.

Tüberküloz hastasının yapması gerekenler nelerdir?

 • Tüberküloz ilaçları her gün düzenli olarak alınmalıdır.
 • Tüberküloz ilaçları alırken, doktora danışmadan başka ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • İlaçlara bağlı yan etki oluşması durumunda en kısa sürede doktora gidilmelidir.
 • Tedavi süresince düzenli kontrollere gidilmelidir.
 • Kadın hastalar, gebelik, emzirme, doğum kontrol yöntemleri ile ilgili durumlarını doktorlarına bildirmelidir.

Sağlıklı kişiler için gereken düzenli ve yeterli beslenme tüberküloz hastaları için de geçerlidir. Tedavi başarısında temel olan ilaç tedavisidir.

Tüberküloz tedavisi sürerken çalışılabilir mi ya da okula devam edebilir mi?

Fiziksel durumu uygun olan hastalar, balgamlarında tüberküloz basili olmadığı gösterildiğinde, ilaçları düzenli kullanmak koşuluyla çalışabilirler ya da okula devam edebilirler.

Güncellenme Tarihi: 03 Şubat 2012Yayınlanma Tarihi: 03 Şubat 2012

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/tuberkuloz/

Tüberküloz Hastalığı (Verem) Nedir?

Göçmenlerde Tüberküloz Kontrolü Yapılmalı

Halk arasında verem olarak da bilinen tüberküloz, günümüzde eskisi kadar tedirgin edici bir hastalık olmasa da, hala önemli bir sorundur ve bazı bölgeler ve ülkelerde hala yaşanmaktadır. Örneğin, her yıl dünyada 13 milyondan fazla aktif tüberküloz vakası ortaya çıkmaktadır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır.

Tüberküloz özellikle ciğerlere saldıran ciddi bir enfeksiyöz bakteriyel hastalıktır. Tıpkı diğer bakteriyel enfeksiyonlarda olduğu gibi hapşırma, öksürme, sıvı alış verişi veya diğer yayma yollarıyla kolayca yayılmaktadır.

Zayıf bağışıklık sistemi, aşırı kalabalık yerlerde yaşama, yetersiz beslenme, diğer akciğer hastalıklarına karşı savunmasızlık ve bir otoimmün bozuklukla ilgili sorunlarınız varsa, tüberküloz hastalığına daha eğilimli bir hale gelebilirsiniz. (1)

Tüberkülozun tedavisinde devamlı gelişmeler yaşanırken ve çoğu vaka tedavi edilebiliyorken, ne yazık ki hala yardıma ihtiyacı olan pek çok kişiye ulaşılamamakta ve tedavi edilmeyen bu vakalar ölümle sonuçlanmaktadır.

Bununla birlikte, bağışıklık sistemini kontrol altında tutmak ve tüberküloz belirtilerine erken müdehale etmek hastalığın tedavi edilmesinde oldukça etkili olabilmektedir.

Tüberkülozun tıbbi tedavisi uzun ve zorlu bir antibiyotik sürecidir, diğer yandan, komplikasyon riski de yüksektir. (2)

Tüberküloz (Verem) Belirtileri

Tüberküloz daha çok akciğerlerle ilgili belirtilere neden olmaktadır çünkü en çok akciğerleri etkilemektedir. Diğer yandan, tüberküloz vücudun herhangi bir organını da etkileyebilir. Hastalık çeşitli belirtilere neden olabilir. Belirtileriniz varsa, doktorunuz tüberküloz başlangıcı olup olmadığını anlamak için belirtilerin ne zaman başladığını öğrenmek isteyecektir.

Latent tüberküloz enfeksiyonu (aktif hastalık bulunmayan bir enfeksiyon) olan insanlarda belirti meydana gelmemektedir.

Tüberküloz nasıl anlaşılır? Aktif tüberküloz ya da aktif verem durumunda ise belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Titreme
 • Gece terlemeleri
 • Öksürük
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Balgamda kan görme
 • Enerji kaybı

Belirtiler hafif olabilir ve hastaya özellikle endişe verici görünmeyebilir. Diğer insanlarda ise belirtiler kronikleşir ve şiddetlenir. (3)

Tüberküloz (Verem) Nedenleri

Tüberküloz neden olur? Tüberküloz olarak da bilinen tüberküloz hastalığı, Mycobacterium tuberculosis bakterisinden kaynaklanmaktadır. Akciğerlere enfekte olan tüberküloz, bulaşıcı olabilmektedir. Yani bu durum, tüberküloz bakterilerinin diğer insanlara yayılma riski bulunduğu anlamına gelmektedir. Tüberküloz vücudun diğer bölgelerinde genellikle bulaşıcı değildir.

Tüberküloz hastalığı olan insanlar öksürdüğünde, hapşırdığın, konuştuğunda, güldüğünde ya da tükürdüğünde üretilen damlalar yoluyla bakteriler diğer insanlara bulaşmaktadır. Bu damlalar, havaya püskürtülen milyonlarca bakterileri içermektedir. Yakındaki insanlar bu bakterileri teneffüs edebilir ve sonuç olarak, tüberküloz enfekte olabilir. (4)

Tüberküloz (Verem) Tedavisi

Tüberküloz nasıl geçer? Normal antibiyotikler tüberküloz bakterilerini öldürememektedir. Hasta birkaç ay boyunca özel antibiyotik kombinasyonu almalıdır. Genellikle standart tedavi süresi altı aydır.

Birincisi, iki ay boyunca aldığınız dört antibiyotik kombinasyonunu içerir. Bunlar izoniazid, rifampisin, pirazinamid ve etambutol ilaçlarıdır. Bunu takiben dört ay daha rifampisin ve izoniazid ilaçlarıyla devam eder.

Tedavi planı, hangi tüberküloz türüne ve vücudunuzun hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Tedavi başarısız olursa, genellikle bu durum, ilaçları doğru ve düzenli olarak almama nedeniyle oluşmaktadır. İlaçlarla ilgili talimatları izlemeniz hayati önem taşımaktadır. Hasta birkaç hafta sonra daha iyi hissetse bile, tedaviyi tamamlaması gerekir. (5)

Tüberküloz (Verem) Ameliyatı

Cerrahi tüberküloz tedavisinde nadir olarak kullanılmaktadır. Ancak, yaygın olarak ilaca direnç kazanmış tüberkülozu tedavi etmek veya ciğerlerdeki ya da vücudun başka bir bölümündeki enfeksiyonun komplikasyonlarını tedavi etmek için tercih edilmektedir. (6)

Tüberküloz (Verem) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tüberküloz teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, göğüs hastalıkları uzmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanına başvurabilirsiniz. (7)

Tüberküloz Tedavisi detayı için bakabilirsiniz  

Tüberküloza (Verem) Ne İyi Gelir?

Tüberküloz (Verem) Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsak, tüberküloza neden olan bakterileri yok eden sülfürik asit açısından zengindir. Ayrıca, bakteri gelişimini inhibe ettiği görülen allisin ve ajoen de içermektedir. Diğer yandan, antibakteriyel özellikleri ve bağışıklık artırıcı etkisi tüberküloz hastaları için son derece yararlıdır. (8)

Muz: Muz, tüberküloz hastalarının bağışıklık sistemini artıracak besin maddelerinin ve kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca öksürük ve ateşi hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir.

Bektaşi üzümü: Bektaşi üzümü, antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. İçinde bulunan çeşitli besinler vücuda gerekli olan enerjiyi sağlamakta ve vücudun düzgün çalışma kapasitesini artırmaktadır. (9)

Portakal: Portakal pek çok önemli mineral ve bileşiği içermektedir. Portakal suyunun ciğerlerde salgı etkisi bulunmaktadır. Böylece, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini artırmak için idealdir. (10)

Karabiber: Karabiber akciğerleri temizlemeye yardımcı olur. Tüberkülozla ilişkili göğüs ağrılarını hafifletmek içinde oldukça etkilidir. Ayrıca, antienflamatuar özelliklerinden dolayı bakterilerin neden olduğu iltihaplanmayı ve sürekli öksürüğü de azaltabilmektedir.

Ceviz: Ceviz, vücuda güç verme yeteneğine sahiptir ve özellikle tüberkülozdan mustarip olan kişilerin bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olabilmektedir. Cevizde bulunan çeşitli besinler iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir. (11)

Nane: Nane güçlü bir antibakteriyel olduğu için tüberküloz tedavisine yardımcı olabilmektedir. Nane, mukusun dağılmasına, organların canlandırılmasına ve akciğerlerin beslenmesine yardımcı olurken, tüberküloz için alınan ilaçların tehli yan etkilerini önlemeye de yardımcı olur.

Yeşil çay: Yeşil çay, yüksek antioksidan içeriği ve bağışıklık sistemi güçlendirici özellikleri nedeniyle tüberküloz tedavisine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, hastalığa neden olan bakterilerin çoğalmasını engelleyebilen polifenol bileşikleri de içermektedir. (12)

Ananas: Ananasta bulunan bir enzim olan bromelain, tüberküloz için başka bir doğal tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Hastalığa neden olan patojenlere hücre ölümünü getiren proteinlerin düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir. (13)

Su kabağı: Su kabağı, su ve lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendiren çeşitli besin ve mineralleri içermektedir. Günlük olarak tüketilen su kabağı tüberküloz ile mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

Zencefil: Yapılan araştırmalara göre, zencefil, tüberküloz bakterisi olan Mycobacterium tuberculosis bakterilerinin büyümesini durdurabilen, gingerol adı verilen önemli bir bileşeni içermektedir. (14)

Tüberküloz (Verem) Evde Tedavi Yöntemleri

Güneş ışığı: Kemiklerde meydana tüberküloz için evde tedavi yöntemleri arıyorsanız, güneş ışığı tedaviye oldukça yardımcı olabilmektedir.

Vücudunuzdaki düşük D vitamini seviyelerinin aktif tüberküloz geliştirme riski ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Bunun için D vitamini takviyeleri alabilirken, güneş ışığıyla vücuttaki D vitamini seviyelerini yükseltmek de oldukça doğal bir yoldur. (15)

Süt: Süt, büyük bir kalsiyum kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilmektedir. Özellikle, kemik tüberkülozu yaşanması durumunda vücutta iyi miktarda kalsiyum bulunması son derece önemlidir. (16)

Diyet

Tüberküloz tedavisi için özel bir diyet bulunmamaktadır, ancak riskleri ve belirtileri en aza indirmeye yardımcı olabilecek bazı beslenme önerileri bulunmaktadır:

 • Öksürme gibi belirtileri tetikleyebilecek herhangi bir gıda allerjeni kullanmaktan kaçının.
 • Bir sürü B vitamini açısından zengin olan kepekli tahılları ve demir açısından zengin olan koyu yapraklı sebzeleri yiyin.
 • Yaban mersini, domates veya biber gibi antioksidan açısından zengin olan yiyecekleri bol miktarda tüketin.
 • Kırmızı et yemek yerine deniz ürünleri, kümes hayvanları gibi daha yağsız etler ve protein için fasulye veya soya benzeri gıdaları tüketin.
 • Ekmek, makarna ve şeker açısından zengin olan rafine edilmiş gıdalardan kaçının.
 • Pasta, kurabiye, çörek gibi fırında pişirilmiş ürünler de dâhil olmak üzere, trans yağ asitleri açısından yüksek olan abur cubur ve kızarmış gıdalardan veya işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Kafeinsiz alkollü içecekler veya diğer uyarıcılardan kaçının.
 • Yemek pişirirken zeytinyağı gibi sağlıklı yağları kullanın. (17)

Источник: https://www.acil.net/tuberkuloz-hastaligi-nedir/

Tüberküloz Tedavisi Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göçmenlerde Tüberküloz Kontrolü Yapılmalı

Tüberküloz hastalığı ile alakalı tedavi sürecinde uzman hekimin verdiği ilaçların düzenli, aksatılmadan ve önerilen dozda kullanılması ile sorun ortadan kaldırılır. Bu şekilde başarıIı tedavi elde edilir.

Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz yani verem tedavisi en doğru şekilde yapıldığında  sorun ortadan kaldırılır. Tüberküloz tedavisi nasıl yapılır kapsamında antibiyotik kullanımı reçete edilir. Antibiyotik uzman hekim kontrolünde en az 6 ay boyunca kullanılır.

Bazı  farklı antibiyotikler hastalığın ortadan kaldırılması adına kullanılır, çünkü bazı Tüberküloz ( TB ) çeşitleri antibiyotiklere dirençlidir. İlaca dirençli bir TB türüne yakalanırsanız, 6 veya daha fazla farklı ilaç tedavisi gerekebilir. Akciğer tüberkülozu ile alakalı tanı koyulduğunda, tedavi seyrini izleyen iki ila üç hafta boyunca bulaşıcı olur.

Bu süre boyunca genelde izole edilmeniz gerekmez ama  enfeksiyonun aileye ve arkadaşlara yayılmasını önlemek adına bazı temel önlemlerin alınması önemlidir.

 • Tüberküloz nasıl tedavi edilir kapsamında uzman hekim  hastaya geri dönmek için güvenli olduğunu bildirene kadar iş, okul veya diğer alanlardan uzak durulması gerekir.
 • Öksürürken, hapşırırken ya da gülerken daima ağız bölgesinin mendil ile kapatılması gerekir. Mendilin de poşete koyularak çöpe atılması gerekmektedir.
 • Zaman geçirilen bölgelerde temiz havanın iyi olmasını sağlamak adına pencereler açılmalıdır.
 • İnsanlarla aynı odada uykuya dalmaktan kaçınmak gerekir. 

TB hastalığı bulunan bir kişi ile yakın temasta bulunuluyorsa virüs bulaşmış olup olmadığının test edilmesi gerekir. Bunun içinde göğüs röntgeni, kan testleri ve Mantoux testi adı verilen cilt testi yapılması gerekir.

TB için aşılama; BCG aşısı  vereme karşı koruma sağlayacaktır. 35 yaşın altındaki kişiler, çocuklar ve yetişkinler için NHS tarafından tavsiye edilir. BCG aşısı, bu yaş grubunda insanlar için geçerli olduğuna dair bir kanıt bulunmadığından 35 yaşın üzerindeki herkese rutin olarak verilmemektedir.

Risk altındaki gruplar aşağıda belirtilmiştir;

 • Verem yüksek düzeyde yaşayan çocuklar
 • Yüksek verem oranları olan ülkelerden yakın aile fertleri olan kişiler

Bir sağlık görevlisi ya da NHS çalışanıysanız, klinik örnekler ya da hastalar ile temas halindeyseniz  aşağıdaki durumlarda yaşa bakılmaksızın bir TB aşılamanız da olmalıdır:

 • Daha önce aşı yaptırmadıysanız (BCG skarınız veya ilgili belgeleriniz yoksa) 
 • Sonuçları  Mantoux cilt testi ya da bir  TBC interferon gama salınım tahlili (IGRA) kan testi negatif olan

 Semptomlar Ve Teşhis

Aktif tüberküloz hastalığının sık görülen semptomları balgam ve kanlı şekilde zaman zaman gelen  öksürüktür. Bunun dışında göğüs ağrısı, halsizlik, kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi gibi sorunlarda ortaya çıkabilir.

Birçok ülkede halen TB’yi teşhis etmek için balgam yayma mikroskopisi ismi verilen, uzun zamandır kullanılan bir yöntem kullanır. Eğitimli laboratuvar teknisyenleri, Tüberküloz bakterilerinin var olup olmadığını görmek için balgam numunelerinin tamamına mikroskop altında bakar.

 Mikroskopi, TB olgularının yalnızca yarısı tespit ederken ilaç direncini tespit edemez.

Hızlı test Xpert MTB / RIF kullanımını, WHO’nun ilk önce önerdiği 2010’dan bu yana büyük ölçüde genişledi. Test aynı anda TB’yi ve en önemli TBC tıbbı olan rifampisine direnci tespit eder. Teşhis 2 saat içinde yapılabilir ve test TB’nin belirtileri olan tüm kişilerde ilk tanı testi olarak önerilir.

 Testi 100’den fazla ülke zaten kullanılmaktadır ve 690 milyon kartuş 2016 yılında küresel olarak satın alınmıştır. Çok ilaca dirençli ve geniş kapsamlı ilaca dirençli Tb’nin teşhis edilmesi ve HIV ile ilişkili TB, kompleksin teşhis edilmesi içinde kullanılır ve pahalı olabilir.

 2016’da DSÖ tarafından, Xpert MTB / RIF kullanılmayan periferik sağlık merkezlerinde TB tespiti için hızlı bir moleküler test, birinci ve ikinci basamak TB ilaçlarına karşı direnç tespit etmek için 3 test olmak üzere, 4 yeni teşhis testi önerilmiştir.

Tüberküloza çocuklarda tanı koymak özellikle zordur ve henüz pediatrik TB tanısına yardımcı olmak için yalnızca Xpert MTB / RIF testi mevcuttur.

En Çok Kim Risk Altındadır?

Tüberküloz çoğunlukla yetişkinleri en üretken yıllarında etkiler. Bununla birlikte, tüm yaş grupları risk altındadır. Vakaların %95’inden fazlası ve ölümler gelişmekte olan ülkelerdedir. HIV bulaşmış kişiler aktif TB gelişme olasılığının 20-30 kat fazla (bkz. TB ve HIV bölümü aşağıda).

 Aktif TBC riski, bağışıklık sistemini bozan diğer durumlardan muzdarip kişilerde daha fazladır. Bir milyon çocuk (0-14 yaş) TB ile hasta olmuş ve 2016’da 250 000 çocuk (HIV ile HIV ilişkili çocuklar da dahil olmak üzere) bu hastalıktan öldü. Tütün kullanımı, TB hastalığı ve ölüm riskini büyük ölçüde artırmaktadır.

Dünya genelinde TBC vakalarının %8’i sigara içiminden kaynaklanmaktadır.

Veremden Kurtulmak İçin Evde Uygulamaları

 • Beslenmeye düzenine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle bitkisel ve doğal beslenmek çok önemlidir.
 • Balık, et, sebze ve meyve tüketimini dengelemek çok önemlidir.
 • Düzenli şekilde uyumak genel sağlık açısından da verem mikrobu açısından da oldukça önemlidir. Bir kişinin gün içinde 8 saat uyuması gerekmektedir.
 • Su tüketmek de genel sağlık açısından oldukça faydalıdır. Gün içinde en az 2 litre su içilmesi gerekir.
 • Stresten uzak durulması gerekir. Stresten uzak durmak konusunda zorlanıyorsanız yönetmeyi öğrenmeniz gerekir.
 • D ve C vitaminini düzenli bir şekilde tüketmek gerekir.
 • Sağlıklı yaşamak için düzenli egzersiz yapılması gerekmektedir.
 • 30 yaşını aşan kişilerin her sene düzenli bir şekilde check-up yaptırması gerekir. Bu sayede hastalıklara erken dönemde tanı koyulabilir.
 • Tüberküloz olan kişilerin uzman hekimin söylediklerine en ince detayına kadar dikkat etmesi gerekir. Bu sayede tedavi sürecinde ve hastalıkların ile alakalı başarı sağlanır.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/verem-tedavisi.html

Tüberküloz Tedavisi, Nasıl Geçer?

Göçmenlerde Tüberküloz Kontrolü Yapılmalı

Bulaşıcı bir hastalık olan tüberküloz, çoğunlukla akciğerleri etkileyen bir hastalıktır. Tüberküloz, dünya çapında tek bir bulaşıcı etken nedeniyle ölüme sebebiyet veren en büyük ikinci öldürücü hastalıktır. Hastalık 2012 yılında, 8.6 milyon tüberküloz hastasından 1.3 milyon kadarının hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Doktorlar tüberküloz enfeksiyonunu iki farklı şekilde tanımlamışlardır; latent ve aktif. Latent tüberkülozda, tüberküloz bakterisi vücut içinde inaktif (etkisiz) şekilde bulunmaktadır.

Bu tür tüberkülozda herhangi bir semptom gözlenmediği gibi, bulaşıcılık durumu da yoktur. Fakat bu inaktif olan bakteri zamanla aktifleşebilmektedir.

 Aktif tüberkülozda semptomlar gözlenmekle birlikte hastalığın diğer insanlara bulaşması durumu da söz konusudur.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin latent evre tüberküloz olduğuna inanılmaktadır. Normalde latent tüberkülozun aktif hale gelme ihtimali % 10’dur. Fakat, sigara kullanımı, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi ve HIV virüsü varlığı gibi etkenler nedeni ile bu olasılık artmaktadır.

Tüm yaş gruplarını etkileyebilen tüberküloz en fazla oranda yetişkin gençleri etkisi altına almaktadır. Tüberküloz özellikle de gelişmekte olan ülkelerde gözlenmektedir.

Oluşum Nedenleri

Mycobacterium tuberculosis bakterisi nedeni ile oluşan tüberküloz hastalığının çeşitli türleri bulunmaktadır. Buna göre bazı tüberküloz türleri ilaçlara karşı direnç göstermektedir.

Tüberküloza sebep olan bakteri hava yolu ile bulaşabilmektedir ve genellikle hapşırık, öksürük ya da konuşma esnasında diğer insanlara bulaşmaktadır. Hatta yakın mesafeden nefes yoluyla da bulaşabilme olasılığı vardır.

Tüberküloz bakterisi taşıdıkları halde, bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler tüberküloz semptomlarını tecrübe etmeyebilirler. Bu duruma latent ya da inaktif tüberküloz denilmektedir. Bu tür inaktif tüberküloz hastalık gelişmesine sebep olmazken, aktif tüberküloz hastalık gelişmesine neden olmakla birlikte bulaşıcıdır da.

Tüberküloz Yayılma Şekli

Tüberküloz hava yolu ile bir kişiden diğerine geçebilmektedir.

Bu durumda akciğerlerinde ya da boğazında tüberküloz bakterisi bulunan hastalar öksürdüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda ve hatta şarkı söyediğinde, bu bakteriler etrafa yayılmaktadır.

Yakın mesafeden nefes temasının olması halinde de tüberküloz yayılabilmektedir. Tüberküloz bakterisinin yayılmadığı durum ve koşullar ise şu şekildedir;

 • Tokalaşma
 • Yiyecek ya da içeceklerin paylaşılması
 • Çarşaf, nevresim ya da tuvalet ve klozet
 • Diş fırçasının paylaşılması
 • Öpme.

Tanı ve Testler

Tüberküloz hava yoluyla diğer insanlara da bulaşan bir hastalıktır. Tüberküloz tanısının ve tüberküloz bakterisinin belirlenebilmesi için iki farklı analiz kullanılmaktadır. Bu testler, tüberkülin cilt testi ve tüberküloz kan testleridir.

Tüberkülin cilt testi ya da tüberküloz kan testi sonuçlarının pozitif çıkması, sadece tüberküloz enfeksiyonu geliştiğini göstermektedir. Öte yandan bu testler bir kişide latent tüberküloz enfeksiyonu ya da ilerlemiş tüberküloz hastalığı var olup olmadığını tespit edememektedir.

Bunların dışında, göğüs röntgeni ve balgamdan numune alınması gibi diğer testler de, tüberküloz hastalığının tanılanmasında gereklidir.

Tüberkülin cilt testi: Tüberkülin cilt testi, kolun alt kısmındaki deri içine küçük bir miktar sıvı enjekte edilmesi yoluyla uygulanmaktadır. Bu test yapıldıktan 48 ile 72 saat içinde bir sağlık personeli gözetiminde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Buna göre hastanın kolunda herhangi bir reaksiyon olup olmadığı kontrol edilmektedir. Daha sonra yine bir sağlık personeli, kol üzerinde meydana gelen sert, şişmiş ve kızarmış alanın boyutunu bir cetvel kullanarak ölçmektedir. Kızarıklık oluşması ise, tüberküloz enfektesi için tek başına geçerli olmayacaktır.

Tüberkülin cilt testi sonucu kol bölgesinde gelişen, sertlik ve şişmenin boyutuna bağlı olarak sonuçlanmaktadır.

Pozitif cilt testi: Bunun anlamı testi yaptıran kişide tüberküloz enfeksiyonun var olmasıdır. Başka ek testlere tabi tutularak latent tüberküloz ya da aktif tüberküloz olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Negatif cilt testi: Buna göre kişide latent ya da aktif tüberküloz gelişiminin olmadığı sonucu çıkmaktadır.

Tüberküloz kan testleri: Tüberküloz kan testleri, bağışıklık sisteminin tüberküloza sebep olan bakteriye karşı nasıl tepki gösterdiğini ölçmektedir. Bu testlerin diğer adı ise, interferon-gama salınım analizleri veya IGRA şeklindedir. Tüberküloz kan testleri laboratuvarda kan örneği alınması yolu ile yapılmaktadır.

Pozitif IGRA: Eğer tüberküloz kan testi pozitif sonuçlanmış ise, tüberküloz bakterisi mevcut demektir. Hastalığın latent evre ya da aktif olduğunu anlamak için ise ekstra testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu analiz için de bir sağlık personeli gözetimi gereklidir.

Negatif IGRA: Negatif sonuçlanan IGRA testi, kişide latent ya da aktif tüberküloz olmadığını göstermektedir.

Bunların dışında tanılama işlemleri dahilinde, hastanın bazı durumları da kontrol edilmektedir. Bunlar;

 • Hastalık öyküsü
 • Fiziksel muayene
 • Tüberkülin cilt testi ve tüberküloz kan testi sonuçları
 • Göğüs röntgeni (X-ray)
 • Kendine özgü bazı laboratuvar testleri şeklindedir.

Tüberküloz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis bakterisi nedeni ile oluşmaktadır. Bu bakteri genellikle akciğerlere saldırmaktadır, fakat böbrek, omurga ve beyin gibi vücudun diğer kısımlarına da hücum edebilmektedir. Tüberküloz uygun şekilde tedavi edilmediğinde ölümcül olabilmektedir.

Tüberküloz bakterisi bulunan herkeste hastalık gelişmeyebilir. Bundan dolayı latent tüberküloz ve aktif tüberküloz şeklinde iki tür durum ortaya çıkmaktadır. Fakat her iki tür tüberküloz da tedavi edilebilmektedir.

1.Latent Tüberküloz Tedavisi

Bağışıklık sistemi zayıf olan bazı insanlarda ise tüberküloz gelişmesi riski yüksektir. Latent tüberküloz enfeksiyonu olan insanların vücutlarında TB (tüberküloz) bakterileri mevcuttur. Fakat bu bakteriler hastalık oluşturmamaktadır, çünkü aktif değillerdir. Bundan dolayı latent tüberkülozda hastalık bulgusu gözlenmez ve TB bakterileri diğer insanlara bulaşmaz.

Ancak TB bakterileri aktif hale geçebilmekte ya da miktarı artabilmektedir. Böyle durumlarda latent olan tüberküloz, giderek hastalık yapıcı tüberküloz haline dönüşmektedir. Bundan dolayı genellikle latent tüberküloz olan kişiler, hastalık ilerlemesinin engellenmesi için reçeteli ilaçlar ile tedavi edilmektedirler.

 Latent tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar ise şu şekildedir;

 • İzoniazid (INH)
 • Rifampin (RIF)
 • Rifapentine (RPT).

2.Aktif Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz bakterisi aktif olduğunda, bağışıklık sistemi bakterilerin gelişmesini durduramamaktadır.

TB bakterileri aktifleştiğinde ise tüberküloz hastalığı gelişmektedir ve bu kişi hasta olmaktadır. Aktif tüberküloz 6 ile 9 ay boyunca birkaç çeşit ilaç yardımı ile tedavi edilebilmektedir.

Buna göre, aktif tüberküloz tedavisinde kullanılan birinci basamak anti tüberküloz ajanlar şu şekildedir;

 • İzoniazid (INH)
 • Rifampin (RIF)
 • Etambutol (EMB)
 • Pirazinamid (PZA).

Tüberküloz tedavisinde hastaların ilaçlarını bitene kadar kullanması yani tam süresinde bitirmesi, doktorun uygun gördüğü şekilde kullanması ve vaktinden önce bırakmayacak şekilde kullanması çok önemlidir.

Çünkü aksi takdirde hastalık tekrarlayacaktır. Ayrıca, ilaçların doğru şekilde alınmaması halinde, TB bakterileri bu ilaçlara karşı dirençli hale gelecektir. Bu durum ise tedaviyi oldukça zorlayacaktır.

Belirtiler ve Semptomlar

Tüberküloz belirtileri, TB bakterisinin vücut içindeki geliştiği yere bağlı olarak değişmektedir. Genellikle akciğerlere yerleşen TB bakterisi sonucu oluşan tüberküloz belirtileri aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • 3 hafta ya da daha uzun süre devam eden sert öksürük
 • Göğüs ağrısı
 • Kanlı öksürük ya da kanlı balgam (akciğerlerin derinlerinden gelen balgam)
 • Halsizlik ve bitkinlik
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Titreme
 • Ateş
 • Gece terlemeleri.

Risk Faktörleri

Bazı insanların bağışıklık sistemleri hastalık gelişmeden önce birkaç hafta kadar TB bakterileri ile mücadele etmektedir. Genel olarak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, özellikle de HIV enfeksiyonu olan kişiler tüberküloz riski bakımından diğer insanlara göre daha riskli grupta yer almaktadırlar. Tüberkülozda risk grupları iki kategori altında incelenmektedir;

 1. Son zamanlarda TB bakteri enfektesi olan kişiler,
 2. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler.

Son zamanlarda TB bakteri enfektesine maruz kalan kişiler şu şekildedir;

 • Tüberküloz hastaları ile yakın temasta bulunan kişiler
 • Dünya genelinde tüberküloz vakalarının yaygın olduğu ülkelere göç eden kişiler
 • Tüberküloz testi pozitif sonuçlanan 5 yaşından küçük çocuklar
 • Evsiz insanlar, enjektörlü ilaç kullananlar ve HIV enfeksiyonu taşıyan kişiler gibi, TB bakterisi bulaşmasına yatkın kişiler
 • Hastane, evsiz barınakları, ıslah tesisleri, bakım evleri ve HIV hastaları için konut evleri gibi yerlerde çalışan kişiler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ise şu şekilde risk grubundadırlar;

 • Bebekler ve küçük çocuklar
 • AIDS hastaları
 • Madde bağımlılığı olan kişiler
 • Akciğer fibrozis – silikoz (silis içeren toz solunması sonucu oluşan bir hastalık) hastalığı olanlar
 • Diyabet hastaları
 • Şiddetli böbrek hastalığı olan kişiler
 • Düşük vücut ağrılığı olanlar
 • Organ nakli yaşamış olan kişiler
 • Baş ve boyun kanseri hastaları
 • Kortikosteroid tedavisi gören hastalar
 • Romatizmal artrit ya da Crohn hastalığı nedeniyle özel tedavi gören hastalar.

Korunma Yöntemleri

Tüberküloz riski yüksek olan bölgelerde yaşayan insanlar için aşılanmak en doğrusudur. Aşılama, özellikle de bu bölgelerdeki çocuklar için önemli bir tedbir olacaktır.

Bacillus Calmette-Guerin ya da kısaca BCG adı ile bilinen aşı tüm tüberküloz türleri için koruma sağlayamaz.

Öte yandan, bir insanın vücudunda TB bakterisi bulunması, illa ki de aktif tüberküloz semptomlarının yaşanacağı anlamına gelmemektedir.

Doktorlar, TB bakterisinin aktifleşmesini önlemek için antibiyotik ilaç kullanılmasını uygun görebilmektedir.

 Bunların dışında, tüberküloz hastalarının insan arasına karışırken özel maskeler kullanması da, hastalığın diğerlerine bulaşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Böylece TB bakterilerinin havaya karışması önlenmiş olunur.

 Ayrıca, aktif tüberküloz hastaları ile, tedavinin ilk üç ile dört haftası boyunca temas halinde bulunulmaması da, alınacak önlemlerden bir diğeridir.

Источник: https://evdesifa.com/tuberkuloz-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.