Göğüs Açılmadan Yapılan Kalp Ameliyatları

içerik

Kalp ameliyatı nasıl yapılır? En çok merak edilenler ve rahatlatıcı bilgiler

Göğüs Açılmadan Yapılan Kalp Ameliyatları
Kalp ameliyatı olacaklar için en çok merak edilenler

Minimal invaziv yani küçük kesi cerrahisi ile kalp ameliyatları sadece 4 santimlik bir kesi ile yapılabiliyor.

Hastaların tek tek değerlendirilip ameliyat için en faydalı rotayı belirmenin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr.

Barış Çaynak, kalp ameliyatlarında minimal invaziv yöntemin kişinin üzerinden ameliyatın tüm yükünü aldığını söylüyor.

Prof. Dr. Barış Çaynak, kariyeri veya özel planları yüzünden ameliyatını erteleyenlere de önemli bir mesajda bulunuyor: “Minimal invaziv yöntemle yapılan ameliyattan sonra hastalar 4’üncü günde taburcu olabiliyor ve bir hafta içerisinde günlük rutinine dönebiliyor.”

Kalp ameliyatı: Amaç günü kurtarmak değil ömürlük iş yapmak

Prof. Dr. Barış Çaynak:

“Göğüs ağrısı, çabuk yorulma, merdiven çıkarken kola veya çeneye vuran ağrı gibi şikayetlerden sonra doktora gidildiğinde hasta bazı tetkiklerden geçiriliyor. Öncelikle eko, efor, kan testi gibi az travmatik testler yapılıyor.”

“Test sonuçları damar tıkanıklığını gösteriyorsa veya damar tıkanıklığından şüphelendiriyorsa, kişiye anjiyo yapılması gerekiyor. Çünkü kalp anjiyosundan başka hiçbir test damarları göstermiyor.”

“Kalbi besleyen damarlarda belli bir seviyenin üzerinde tıkanıklık varsa ilaçla tedavi edilemiyor. Kişinin kalbine ya stent takılması ya da ameliyat yapılması gerekiyor. Bizim amacımız bir tedavi planlarken günü kurtarmak değil, ömürlük iş yapmaktır. Bu nedenle ameliyat kararı kişiye özel verilmelidir.”

“Genellikle insanlar açık kalp ameliyatlarındaki kocaman yaradan, göğüs kemiğinin açılmasından korkuyorlar. Fakat kalp ameliyatları artık çok daha küçük kesilerle yapılabiliyor.”

“Minimal invaziv yöntem ile açık kalp ameliyatında yapılan işlemin aynısı yapılıyor. İşlem özel bir teknikle ve küçük bir kesiyle yapıldığı için ameliyatın yükünü kişinin üzerinden alıyor.”

Kalp ameliyatı öncesi kapsamlı tarama

“Kalp ameliyatı kararı verildiğinde hastalar bunu birkaç doktor ile teyit etmek istiyor. Hastalar bize: ‘Ameliyata gerek var mı’, ‘Eğer gerek varsa en iyi teknik nedir?’, ‘Ameliyatın doğrusu nasıl olmalıdır?’, ‘Hangi damarla by-pass yapmak lazım?” gibi sorularla geliyorlar.”

“Biz hasta bazlı olarak değerlendirme yaparak bir yol haritası belirliyoruz. Hastanın genel durumu nedir, kalp kondisyonu nasıl, kalbin kasılma fonksiyonlarında bir bozukluk var mı, kalp kapaklarında bir bozukluk var mı diye kontrol ediyoruz.”

“Akciğer, böbrek, iç organlar ve beyin dolaşımı ameliyat öncesinde kontrol edilerek hasta ciddi bir kontrolden geçiriliyor. Bu tetkikler sonucunda kalp ameliyatı hangi teknikle yapılacağına karar veriyoruz.

“Hastaların birçoğu ameliyatlarını minimal invaziv yöntemle yani daha küçük kesiyle yapılıp-yapılamayacağını merak ediyor. Her hasta minimal invaziv yönteme uygun olmuyor. Anjiyo ve genel sağlık durumu mutlaka kontrol ediliyor ve ameliyatın hangi yöntemle yapılacağı belirleniyor.”

‘Sonra kalp ameliyat olurum’ demeyin!

Prof. Dr. Barış Çaynak:

“Minimal invaziv yöntem ile göğüs kemiği açılmıyor, sol göğüs altından 4 santimlik bir kesi ile ameliyat gerçekleştiriliyor. Sadece tek damar hastalarına değil, kalbin ön duvarlarındaki bütün damarlara bu teknikle by-pass yapılabiliyor.”

“Bu nedenle mutlaka anjiyoyu görüp ona göre karar vermek lazım. Ameliyat her zaman bu işte altın standarttır. ‘Kalbim anjiyo ile açılabildiği kadar idare etsin, sonra ameliyat olurum’ gibi düşünceler yanlıştır.”

“Anjiyo sonrası kalp ameliyat kararı alındıysa ameliyat olmak en doğru karardır. Fakat ameliyat olmadan önce klasik kalp ameliyatları dışında ne yapılabilir diye araştırmakta fayda var.”

Ameliyatın yükünü azaltıyor

“Klasik ameliyatta göğüs kemiği kesilir, by-pass yapılacak tüm damarlar hazırlanır, ardından kalp durdurulur ve duran kalbe by- pass yapıldıktan sonra kalp çalıştırılıp, göğüs kapatılır. Açık kalp ameliyatlarının kişiye uzun ve kısa dönem yükü vardır.”

“Göğüs kemiğinin açılması sebebiyle kişinin vücudunda kocaman bir iz kalıyor. Kişi hayatının geri kalan kısmını vücudundaki bu izle geçirmek zorunda kalıyor. Ameliyatta göğüs kemiği açıldığı için o kemiğin iyileşmesi zaman alıyor.”

“Bazı kişilerde kemiğin kaynaması ile ilgili problemler çıkabiliyor. Ameliyat yarası ne kadar büyükse o oranda enfeksiyon oranı artabiliyor. Göğüs kemiği ne kadar açılıp o kadar büyük bir travma olursa vücutta o kadar fazla kan kaybı oluyor.”

“Bunun sonucunda kişiye ameliyattan sonra kan nakli yapmak gerekiyor. Açık kalp ameliyatlarından sonra vücudun kendini toparlaması zaman alıyor. Minimal invaziv ile kalp ameliyatlarını çok daha küçük kesi ile yapıyoruz.”

“Önemli olan hastanın ameliyattan alacağı faydanın tamamını almasıdır. Açık kalp ameliyatında birebir ne yapılıyorsa minimal invaziv teknikte de aynısı yapılıyor. Açık ameliyatla minimal invaziv arasında hiçbir fark yoktur.”

“Minimal invaziv yöntemin hastaya avantajı; ameliyatın uzun dönem faydalarının tamamından yararlanmasını sağlarken, aynı zamanda hastayı ameliyatın tüm yükünden kurtarmasıdır.”

İman tahtasına dokunulmuyor, bikini cerrahisi yapılıyor

“Minimal invaziv yöntemle yapılan ameliyatlarda göğüs kemiğine hiç dokunmuyoruz. Kalp ameliyatı kararı alınan bazı hastalar bize ‘iman tahtama dokundurmam’ diyorlar. Yani göğüs kemiğimin açılmasını istemediklerini söylüyorlar.”

“Ben bu yönteme; iman tahtası koruyucu cerrahi diyorum. Kadın hastalar ise genellikle denize girerken veya dekolte giyerken vücutlarında iz görünmesini istemediklerinden minimal invaziv onlar için bir tür bikini cerrahisi görevi görüyor. Çünkü ameliyat izi göğüs altında kalıyor ve dışardan fark edilmiyor.”

Bacak damarı değil göğüs duvarı damarı kullanılmalı

“Kişinin göğüs kemiği kesilmediği için toparlanma süresi çok kısa oluyor. Biz bu yöntemle ameliyatları sol göğüs altından girerek yapıyoruz. Kalp ameliyatı yapılırken göğüs duvarından geçen atardamar kullanılıyor.”

“Kalp ameliyatı yapılırken en önemli nokta göğüs duvarından geçen atardamar ile by- pass yapmaktır. Bacak damarını mümkün mertebe az kullanmaya özen gösteriyoruz. Çünkü göğüs duvarındaki damarlar çok daha dayanıklı damarladır. Birden fazla damara by-pass yapılacaksa genelde bunu göğüs damarı ile yapıyoruz.”

Kalp durmuyor, risk azalıyor

“Açık kalp ameliyatı kalbi durdurarak yapılabilir veya kalp çalışırken sadece kalbin by- pass yapılacak yeri stabilize edilerek yapılabilir. Biz bu ameliyatları minimal invaziv yöntemle kalbi durdurmadan yapıyoruz.”

“Bu nedenle kişi; kalp dolaşım aletine girmiyor ve oluşabilecek komplikasyonlardan arınmış oluyor. Ameliyatın riskleri minimal hale geldiği için, kişi ameliyatı açık kalp ameliyatına göre çok daha az travmatik bir şekilde atlatıyor.”

“Az travmatik olmasının sebebi sadece kesinin küçüklüğü veya kozmetik açıdan değil, ameliyatın vücut üzerine getirdiği bütün yükü almasıdır. Ameliyat minimal invaziv yöntemle yapıldığında hasta birinci günden itibaren çok hızlı toparlanıyor.”

“Ameliyat küçük kesi ile yapıldığında kişi; açık kalp ameliyatı sonrası oluşan ağrı, halsizlik, yan yatamama, öksürmede güçlük, uzun süre araba kullanamama gibi sıkıntıları yaşamıyor.”

Bir hafta sonra işe dönebilirsiniz

“Küçük kesi ile yapılan ameliyatın açık ameliyata göre bariz bir psikolojik üstünlüğü var. Hastalar daha çabuk işlerine dönebiliyorlar. Açık by-pass ameliyatı olan kişilere birinci aydan itibaren işinize dönebilirsiniz diyoruz.”

“Fakat çok az insan birinci ayda işe başlıyor. Çünkü kişi kendini çok yıpranmış ve çok ağır bir ameliyattan çıkmış gibi hissediyor. Bu nedenle hasta kalp ameliyatı sonrasında kendini rutin yaşama dönmeye bir türlü hazırlayamıyor.”

“Kişi bu konuda çevresindekilerin tepkilerinden de çok fazla etkileniyor. Hastalar açık ameliyattan sonrası kendini eksik hissedebiliyor. Bundan 10 yıl önce by-pass ameliyatı olan bir hasta, sağlıklı olmasına rağmen hala hayatta birçok şeyden kendini mahrum bırakabiliyor.”

“Minimal invaziv (küçük kesi) cerrahisini uygun olan hastalara bu sebeple de öneriyoruz. Çünkü birinci haftadan itibaren işlerine dönebilecek duruma gelebiliyorlar. Hastalar genellikle işleri, önemli toplantıları, projeleri veya ailevi durumları sebebiyle ameliyatı ertelemek istiyorlar.”

“Fakat minimal invaziv ile yapılan ameliyattan sonra biz hastaları ameliyattan sonra 4’üncü günde taburcu ediyoruz ve kişi bir hafta içerisinde günlük rutinine dönebiliyor.”

Kalp ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Источник: //indigodergisi.com/2018/10/kalp-ameliyati-nasil-yapilir/

Kalp Ameliyatı Sonrası: Yeni Yaşantınızda Sizi Neler Bekliyor?

Göğüs Açılmadan Yapılan Kalp Ameliyatları

Kalp Ameliyatı Sonrası Hayat: Yeni Yaşantınızda Sizi Neler Bekliyor?

Tekrar merhaba. Kalp ameliyatı sonrası, hayat veya günlük yaşantım nasıl olacak sorusu, hastalarım tarafından sık olarak sorulan bir diğer sorudur. Bu sorunun aslında yanıtı, kalp ameliyatı sonrasında sıklıkla doktorunuz tarafından yanıtlanmıştır. Ancak; ameliyat süreci içerisindeki detaylar arasında unutulur, gider.

İşte, size sık sorulan bir soru olan kalp ameliyatı sonrası hayatım nasıl olacak, veya günlük yaşantı düzenimde bir değişiklik yapmalımıyım sorularına benim verdiğim yanıtları derledim.

Kalp Ameliyatı Sonrası Bir Hasta Olarak Benim Sorumluluklarım Nelerdir?

Evet, açık kalp ameliyatınını oldunuz. Bu ameliyat ister koroner bypass operasyonu veya ister kalp kapak ameliyatı (aort, mitral kapakları içeren) olsun hemen hepsi için geçerli olan ve bir hasta olarak, doktorunuzun sizden beklediği bazı konular mevcuttur. Bunları sırası ile özetleyecek olursak;

 1. Kalp ameliyatı veya işlem ile ilgili yaraların bakımı,
 2. Kalp ameliyatı sonrasında verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması,
 3. Kalp ameliyatı sonrasında kilo kontrolü
 4. Kalp ameliyatı sonrasında kalp ve akciğer sağlığınızın iyileştirilmesi ve korunması,
 5. Kalp ameliyatı sonrasında günlük hayatınızda bazı değişikliklerin yapılması, önceden uyguladığınız alışkanlıkların değiştirilmesi veya yeniden düzenlenmesi

Evet, yukarıda saydıklarım birer hasta olarak sizlerin sorumluluklarıdır. Bir kalp ve damar cerrahı olarak; sizi sağlığınıza kavuşturmak adına riskli durumları da göz önüne alarak sizleri sağlığınıza kavuşturmak için uğraştım (veya diğer meslektaşlarım uğraştı). Ancak, sonrasında, yeni hayatınızda ve düzeninizde de sizlerin yapacaklarının basit bir listesi aslında bunlar.

Her hastama hep söylediğim bir şey vardır; her hastanın iyileşme süreci bir diğerinden farklı olup, standart bir uygulama söz konusu olamaz. Ancak, değişmeyen tek bir şey vardır ki; eğer size ben veya bir başka meslektaşımın verdiği önerilere uyarsanız, iyileşme süreciniz hem kısa hem de oldukça kolay olur.

Kalp Ameliyatı

Evinizde Kalp Ameliyatı Sonrası Düzenin Kurulması

Evet, kalp ameliyatı sonrasında yaklaşık 5 – 7 gün içerisinde hastaneden taburcu edilip evinizde yeni yaşantınıza başladınız. Bu arada, aklıma gelen bir konuyu da açıklamak istiyorum. Ben, kalp ve damar cerrahisine ilk başladığım dönemlerde; açık kalp ameliyatlarından sonra genellikle taburculuk süreleri 7 – 10 gün arasında değişmekte idi.

Türkiye’de uzmanlık eğitimim sonrasında, üst ihtisas için gittiğim Amerika’da durumun çok farklı olduğunu gördüm. Hastaların çoğu, hastaneye, ameliyat sabahı yatırılmakta idi. Tetkiklerinin çoğu, planlanan ameliyat tarihinden 2 – 3 gün önce, ayaktan (hastaneye yatırılmadan) yapılmakta idi. Sonradan bunun neden olduğunu sorarak öğrendim.

Farklı nedenleri var idi, ancak en önemlisi; hastaların ruhsal durumlarını korumaktı. Daha sonra da, gelişebilecek hastane enfeksiyon riskini daha da azalmayı amaçlayan bir durum idi. Ayaktan tetkikleri yapılan ve ameliyat için bir engeli olmayan hastalar; ameliyat sabahı veya ameliyattan bir gün önce yatırılıp ameliyat ediliyorlardı.

Her yönden iyi bir uygulama olduğuna inandığım bu uygulamayı, şimdi ben de hastalarıma uyguluyor, bir çok hastamı bir gün önce yatırıp, ameliyatını yapıyorum.

Eskiden, 7 – 20 gün olan hastanede kalış süresi, günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak ameliyat sürelerininde kısalmasının sonucunda 5 – 7 günlere inmiştir. Bu sayede, hastalar daha erken toparlanmakta ve günlük hayata daha erken katılmaktadırlar. Bunu başardıklarını bilmek ve görmek hastalarımın moralini de yükseltmektedir.

Evet, şimdi dikkat edilecekler ve yapılacaklar listesi geliyor. Hepsi, sırası ile aşağıda.

1- Kalp ameliyatı sonrasında, evinize geldiğiniz ilk günlerde hastaneden size verilen bilgilendirme amaçlı dökümanları kolay ulaşılabilir bir yere koyunuz

Unutmayın ki, bu bilgilere sık sık gereksinim duyabilirsiniz. Bu bilgilere, çevrenizde size bakımınız ile ilgili olarak yardımcı olanların ulaşabilmesi de oldukça önemlidir.

2- Kalp ameliyatı sonrasında, erken dönemde kullanılmak üzere yazılan reçetenin örneğini yanınızda bulundurunuz

Eğer, ilaçlarınızı size birisi veriyorsa reçetenin fotokopi ile çoğaltılmasını sağlayınız. Kalp ameliyatı sonrasında verilen ilaçların doğru zamanda, doğru miktarda alınması oldukça önemlidir.

3- Kalp ameliyatı sonrasında, ilk kontrole gelene dek; herhangi bir durum karşısında hastane ile iletişime geçeceğiniz telefon numaralarını açık şekilde, kolay ulaşılabilir bir yere yazınız

Sizin dışınızda birisi, sizin için bu numaraları arayabileceğini unutmayın.

4- Kalp ameliyatı sonrasında, kalp ve damar cerrahisi polikliniğine ilk kontrol tarihini ve randevu saatini, takvime not ediniz

Kalp ameliyatı sonrasında, ilk kontrole gideceğiniz zaman sizi götürecek kişileri organize ediniz. İlk kontrolde sormak isteyeceğiniz soruları önceden not ediniz.

5- Kalp ameliyatı sonrasında, ameliyat yaralarına (genellikle göğüs kafesi ve bacak kesileri veya meme altı ve kasık kesileri) gereken özeni gösteriniz

Kalp ameliyatı yaralarının zamanında iyileşmesi önemlidir. Eğer, şeker hastalığınız varsa; kalp ameliyatı sonrasında yaralarınızın iyileşmesinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda, mutlaka ameliyat eden cerrahi ekip ile temasa geçiniz. Bacak kesileri, göğüs kesilerine göre daha zor iyileşir. Temizlik ve yaraların antiseptik solüsyon ile temizliğine dikkat ediniz.

Kalp Ameliyatı Sonrası

6- Kalp ameliyatı sonrasında, banyo konusunda, size verilen tavsiyelere uyunuz

Artık bir çok kalp ve damar cerrahisi merkezi, kalp ameliyatlarından sonra banyo yapma konusunda herhangi bir kısıtlama koymamaktadırlar. Çoğu merkez, hastanede yatış süresi içerisinde kalp ameliyatı sonrasında genellikle 4.

günde ilk banyoyu hastanede, hasta odasında yaptırmaktadır. Ameliyat yaraları erken dönemde hassas oldukları için, yara üzerine kese veya lif yapmayınız. Temiz, bir kalıp sabunu sürmeniz ve sonrasında yıkayıp durulamanız yeterlidir.

Banyo sonrasında, yaralarınıza Povidone – İod (Betadin veya Battikon) sürünüz ve kurulayınız.

7- Kalp ameliyatı sonrasında, yaralarınızda herhangi bir renk değişimi, kızarıklık veya ağrı oluşursa cerrahi ekibe haber veriniz

Kalp ameliyatı sonrasında, ameliyat yaralarında oluşan değişiklikler erken dönemde ciddi sorunların başlangıcı olabilir. Bu nedenle, yaralar ve bakımı konusunda gerekli özeni gösteriniz.

Kalp ameliyatı sonrasında, bacaklarınızda yapılan kesilerin çevresine, doğrudan yara ile temas etmeyecek şekilde, nemlendirici krem sürebilirsiniz. Bu sayede, özellikle bacak kesileri daha çabuk iyileşecektir.

8- Göğüs kemiği kesilerek yapılan kalp ameliyatlarında, kalp ameliyatı sonrasında, yaklaşık olarak 4 – 6 hafta süre ile göğüs kemiği (sternum) stabilitesinin sağlanması oldukça önemlidir

Bypass ameliyatı sonrası, kesilen göğüs kemiği, daha sonrasında çelik teller ile birbirine tutturulmuştur. Kemik kaynamasının sağlanması açısından dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. El ve kollar ile kaldırılması planlanan ağırlıkların 2.5 kilogram üzerinde olmaması gerekmektedir.

Bypass ameliyatı sonrası 1 – 1.5 aylık bu süreçte; kemik kaynamaması sorunları ile karşılaşmak istemiyorsanız dikkat edecekleriniz;

 • elleriniz ile yük kaldırmayın, herhangi bir şey taşımamaya dikkat edin.
 • kalp ameliyatı sonrası yatış şeklinizin bir önemi yok. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, hangi yatış pozisyonunda yatıyorsanız yatın; sırt bölgesini yastıklar ile destekleyin. Bu destekler sayesinde, göğüs kemiğinin farklı ve uygun olmayan açılarda hareketi engellenmiş olur. Özet olarak; kalp ameliyatı sonrası yatış şeklinizi siz istediğiniz ve rahat ettiğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun göğüs kemiğinin kaynamaması ile doğrudan bir bağlantısı yok.
 • kalp ameliyatı sonrası dönemde, kemik kaynaması açısından göğüs korsesi kullanılması, 1 – 1.5 aylık dönemde faydalı olmaktadır. Ben, hastalarıma, özellikle de şişman ve diyabetik (şeker hastalığı) olanlara kesinlikle önermekteyim.

9- Kalp ameliyatı sonrasında, yaklaşık olarak 4 – 6 hafta süre ile araba kullanmayınız

Bu süre, yukarıda da bahsettiğim gibi göğüs kemiğinin kaynaması için gerekli olan süredir. Ayrıca, bu süre içerisinde basit bir trafik kazası ile göğüse alacağınız bir darbe ile göğüs kemiği stabilitesini de bozmuş olacaksınız.

Kalp ameliyatı sonrasında, elinizde, kolunuzda veya bacaklarınızda şişme olabilir. Bu durum, sık karşılaştığımız bir durum olup; genellikle ameliyat kesilerine bağlı olarak gelişen ve geçici olabilen bir durumdur.

Benzer şekilde, bacaklarınızda; bypass için çıkarılan ve kullanılan toplardamarın eksikliğinde de bacaklarda geçici bir süre gözlenebilmektedir. Bacaklarızın yeni, tek toplardamarlı, düzene alışması biraz zaman alacaktır.

Bu dönemde, şiş bacakları rahatlatmak adına yapabilecekleriniz;

 • bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutunuz,
 • bacaklarınızdaki şişme ileri derecede ise ve yukarı kaldırmakla azalmıyorsa, doktorunuz tarafından verilen özel basınçlı çorap giyilebilir,

Hastaneden ayrılmadan hemen önce, doktorunuz tarafından size kalp ameliyatı sonrasında erken dönemde kullanacağınız ilaçlar ile ilgili bir reçete düzenlenip verilecektir. Bu reçetede, kullanacağınız ilaçlar ve kullanım zamanları size hemşireniz tarafından açıklanacaktır. Kullanacağınız ilaçlar ile ilgili sorularınız mevcutsa, lütfen hastaneden ayrılmadan sorunuz.

10- Kalp ameliyatı sonrasında, vücut ağırlığınızı yakından takip etmelisiniz

Özellikle, hastaneden ayrıldıktan sonra ki dönemde, eğer vücut ağırlığınızda ilk 2 – 3 gün içerisinde aniden, 1.5 – 2.0 kilogram artış mevcutsa, hemen sizi ameliyat eden doktoru arayınız. Erken dönemde, gözlenen bu artış; fazla miktarda biriken ekstra sıvıya bağlı olabilir. Biriken sıvının fazlasının, kalbiniz için ekstra bir yük olabileceğini unutmayın.

11- Kalp ameliyatı sonrasında, kademeli olarak yaptığınız günlük aktiviteleri veya egzersizleri arttırmanız gerekmektedir

Artan aktiviteler sayesinde, akciğerlerinizin tamamını kullanmaya başlayacaksınız. Bu her açıdan toplarlanma için oldukça önemli bir aşamadır. En önemlisi, bu sayede, ameliyat yaralarınız hızlı bir şekilde iyileşecektir.

12- Kalp ameliyatı sonrası erken dönemde, eğer yeteri kadar hareket etmezseniz, özellikle bacak toplardamarlarınızda pıhtı oluşma riski artmaktadır

Bu durum ciddi bir durum olup, erken tedavi yapılmazsa, çok daha ciddi sorunlara neden olur. Bu nedenle, kalp ameliyatı sonrasında, düzenli yürüyüş mükemmel bir egzersizdir. Bu egzersizi, erken dönemde düzenli yapmak oldukça önemlidir. Egzersizleri, gün içerisine yaymak ve yorulduğunuzda bırakmak dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Kalp ameliyatı sonrası yapmaya başladığınız bu düzenli egzersizleri; tek başınıza yapmamanız, egzersiz sırasında ailenizden birisinin yanınızda olması, herhangi bir olumsuz durum karşısında size yardımcı olabilecek birisinin olması açısından önemlidir. Bu egzersizler sırasında, merdiven çıkabilirsiniz.

Unutmayın, yorulduğunuzda durmanız ve dinlenmeniz gerekmektedir.

13- Kalp ameliyatı sonrasında, yeni yaşantınızda yapacağınız değişiklikler nelerdir?

Kalp ameliyatı öncesinde, risk faktörlerinizi değerlendirirken, doktorunuz size kalp ameliyatı sonrasında yeni yaşantınızdaki yapılması zorunlu değişiklikler konusunda da bilgi vermiştir. Bu değişiklikler arasında; sigaranın bırakılması, sağlıksız beslenmeden uzaklaşılması, ve stressinizi arttırıcı durumlardan uzak durulması bulunmaktadır.

14- Kalp ameliyatı sonrasında, cinsel hayatım nasıl olmalı?

Kalp ameliyatı sonrası, cinsel hayat ile ilgili sorular ve durumlar sık olarak üzerinde durulmadan kapatılan konulardandır. Çoğu hasta, bu konulara değinmek istemez, veya düşünmeden taburcu olur hastaneden.

Ancak, eğer doktorunuz tarafından size aksi belirtilmedikçe; genel bir kural olarak, kalp ameliyatı sonrasında, cinsel hayatınıza yaklaşık olarak 1.5 – 2 ay sonra başlayabilirsiniz. Bu sırada, göğüs kemiğinize dikkat etmeniz özellikle gerekmektedir.

Cinsel açıdan kafanızda mevcut olan soruları, göz ardı etmek bir çözüm olmaz. Bu nedenle, bu konuda, mutlaka doktorunuz ile görüşünüz.

Evet, yazımın sonuna geldim. Kalp ameliyatı sonrası yeni hayatınız ile ilgili umarım size yeterli bilgiler verebildim. Ancak, bu konuda eminim sizin de sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Sorularınızı sormadan önce, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı, kapak resmi www.dailymail.co.uk adresinden alınmıştır.

Источник: //mehmetergenoglu.com/kalp-ameliyati-sonrasi/

Açık Kalp Ameliyatı Nedir? Nasıl Gerçekleşir? Riskleri ve Sonrasında Yapmanız Gerekenler

Göğüs Açılmadan Yapılan Kalp Ameliyatları

Açık şekilde yapılan kalp ameliyatları, arterlerde, kalp kapakçığında, kalpte, kaslarda göğüs bölgesinin kesilmesi ile yapılan bir ameliyat türüdür. En yaygın olan ameliyatlar içinde açık kalp ameliyatı yer alır. Ameliyat esnasında sağlıklı şekilde çalışmayan arterler, sağlıklı olan arterlere bağlanmaktadır.

Açık kalp ameliyatı ile kalbe temiz olan kanın gitmesi en doğru şekilde sağlanır. Halk arasında açık kalp ameliyatı baypass olarak daha net şekilde algılanır.

Gelişen teknoloji ve bu teknolojinin sağlık sektörünü desteklemesi ile yapılacak olan bu ameliyatlarda eski dönemlerdeki gibi büyük kesikler açılmadan ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Açık Kalp Ameliyatları Nasıl Gerçekleşir?

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre açık kalp ameliyatları 4 ila 6 saat aralığında yapılmaktadır. Ameliyat aşağıda bulunan işlemler doğrultusunda yapılır;

 • Ameliyat olacak kişiye genel anestezi uygulaması yapılır. Genel anestezi kişinin ameliyat esnası boyunca acı duymamağını ve uyuyacağını gösterir.
 • Uzman olan cerrahlar hasta kişilerin göğüs kısmında 8 veya 10 inçlik bir kesik açacaktır
 • Kalp görüldüğünde hasta olan kişiler çoktan baypass makinesine bağlanmıştır. Bypass makinesi kanı kalbe iletir. Cerihaların tercihleri doğrultusunda ameliyatların bazılarında ise bypass makinesi kullanılmamaktadır.
 • Uzman cerrahlar sağlıklı olmayan arterlere yeni bir yol sağlamak adına arter ya da damar kullanır.
 • Uzman cerrahlar göğüs kemiğini tel yardımı ile geri kapatır ve kullanılmış olan tel insanların vücutlarının içinde kalmaktadır. Gerçekten kesilen yerler ise dikişler yardımı ile kapatılır ve iyileşmesi beklenir. Dikişler cerrah tarafından belli dönemler içinde kontrol edilir.

Açık Kalp Ameliyatlarında Oluşabilecek Olan Riskler Nelerdir?

 • Kalpte sıkışma
 • Kalp krizi geçirme olasılığı
 • Daha öncesinde ameliyat geçirmiş olan kişilerde enfeksiyon
 • Obezite ve diyabet olan kişilerde görülecek olan enfeksiyonlar
 • Kalp ritminde sıkıntı
 • Nefes alma ile alakalı olan sorunlar
 • Kan kaybı yaşama
 • Kan içinde pıhtılaşma sorunu
 • Hafıza yaşanacak olan kayıplar
 • Baş dönmesi
 • Ateş
 • Gögüs ağrısı
 • Böbrek yetmezliği
 • Akciğer yetmezliği

Açık Kalp Ameliyatları Gerekli midir?

Açık kalp ameliyatları koroner arter baypas greftleme göre uygulanır. Kalbe kan sağlayan damarların daralmasında, kendisini zorlamasında ve kalbe oksijen gidişi azaldığında gereklidir. Bu tarz durumlara damar sertliği denir.

Damar sertleşmesi, koroner arter duvarına yağlı olan maddelerin birikmesi sonucunda plakaların meydana gelmesi ile ortaya çıkar, oluşan plakalar kanın taşınmasına engel taşırken, arterlerin daralmasına sebebiyet verir.

Kanın kalbe yeterli düzeyde gitmemesi sonucunda da kalp krizleri meydana gelmektedir.

Kalp ameliyatları ayrıca;

 • Zarar görmüş olan bir kalbi, organ bağışı yapılan kalp ile değiştirmek amaçlı yapılır.
 • Kalbin ritmini düzene sokacak olan araçları takmak için yapılır.
 • Kalbin zarar gören bölgelerini tedavi temek amaçlı yapılır.
 • Kalp kapakçıklarını değiştirmek ve onarmak içinde yapılır. Kalp kapakçıkları vücuda kan yolma işini gerçekleştirir

Ameliyat Olacak Olan Kişiler Açık Kalp Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalıdır?

Açık kalp ameliyatı olacak olan kişiler hastaneye yattığında görevli olan bakıcılar ya da hemşireler tarafından herhangi bir ilaç ya da takviye kullanmaması konusunda uyarılmaktadır.

Ameliyat olmadan cerrahlar hastaya alkol, sigara ve kan inceltici olan ilaçlar ile alakalı olarak detaylı bir uyarı yapar ve bunların ameliyat için zararlarını anlatır. Bu tarz ameliyatlarda ameliyat olacak hastalar bir gün öncesinde bakteri ölmesine yardımcı olan sabunlar ile yıkanır.

Bu işlem ameliyat esnasında oluşabilecek olan enfeksiyonların ve bakterilerin bulaşmasının önüne geçecektir.

Açık Kalp Ameliyatlarından Sonra Neler Olur?

Hasta kişiler ameliyattan sonra uyandığında, gögüsünde 2 ya da 3 tane tüpe sahip olur. Bu tüpler kalp etrafında zararlı olan sıvıların dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca kalp atışlarının gözlemlenmesi için bir makineye bağlı kalınacak, eğer hastaların ihtiyacı olursa hemşireler yanında kalacaktır.

Hastalar ameliyat sonrasındaki ilk gecelerini yoğun bakım ünitesinde geçirirler, sonrasında 3 ila 7 gün boyunca normal odada tedavileri sürmeye devam eder. Tamamen iyileşene kadar hastanede kalınmaktadır.

 • Açık kalp ameliyatı sonrasında hastaların, ortalama olarak altı hafta boyunca süren bir iyileşme dönemi bulunur. Bu süreçte hastaların genel anlamdaki sağlık durumlarına, ameliyatın ve hastalığın durumuna, kişilerin günlük alışkanlıklarına ve yaşlarına bağlı olarak değişimler oluşur.
 • Hastalar ameliyatın ardından kendilerini kötü, halsiz ve yorgun hissedebilir. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde normal olarak kabul edilmiş olan şikâyetler, zaman içinde ortadan kalkar ve her sıkıntı aslında geçicidir.
 • Hastalar kendini yormamalıdır.
 • Açık kalp ameliyatı sonrasında iştahsızlık ve uykusuzluk gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu tarz değişimler özellikle de yaşlı olan hastalarda sık şekilde meydana gelmektedir. İyileşme dönemi sonunda var olan şikâyetler tamamen ortadan kalkar.
 • Hastaların taburcu olmasından sonra 6 hafta boyunca sırt üstü yatmaması gerekir. Bu zaman içinde hasta olan kişilerin ağırlık kaldırmaması gerekmektedir.
 • Açık kalp ameliyatı sonrasında günlük yapılan işler ve yürüyüşler esnasında kişilerin kendisini yormaması gerekmektedir. Bu sayede hastaların zaman içinde eforları ile alakalı olan kapasiteleri artmaya başlayacaktır.
 • Açık kalp ameliyatı sonrasında oluşabilecek olan enfeksiyonlara dikkat etmek gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekli olan bir konu da ziyaret ile alakalı olan alışkanlıklardır.
 • Açık kalp ameliyatın sonrasında vücudun savunma mekanizması belli bir miktar baskılanmaktadır. Bu süreç içinde hastaların kendilerini enfeksiyon kaynaklarına karşı koruması gerekmektedir.
 • Yoğun bakımdan çıkılmasının ardından ilk iki gün boyunca mümkün olduğunca ziyaretçilerin kabul edilmemesi gerekir. İlerleyen zamanlarda ise ziyaretçiler mümkün olabildiğince kısa ve az süreli şekilde kabul edilmesi gerekir. Hastaların sıklıkla ve uzun süreli olan ziyaretlerinde enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir. Bu anlamda dikkatli olmak gerekmektedir.
 • Hasta olan kişilerin grip ve nezle tarzındaki bulaşıcı hastalığı olan kişiler ile aynı ortamda olmaması gerekir.
 • Sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durulması gerekir.
 • Hasta olan kişiler ameliyat ve hastalık ile alakalı sorunlar sebebiyle sigarayı bırakmışsa, iyileşmeye yönelik olan ilk adımı atmış demektir. Sigara insan sağlığı ve kalp açısından en büyük düşmandır. Bunu unutmadan hareket etmekte fayda bulunur. Hasta olan kişilerin sigara içilen ortamlardan uzak durması ve alkol kullanmaktan kaçınması gerekir.
 • Açık kalp ameliyatı olan kişilerin varis çorabı kullanması şarttır.
 • Bacaklardan toplar damalar alınmış olan koroner bypass hastalarında iyileşme döneminde varis çorabının kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak olan varis çorabı ayaklarda şişlik olmasını engellemek ve azaltmak için kullanılması gerekir. Bunun ile alakalı olan tüm detaylar doktor tarafından hastaya söylenecektir. Kullanım detayları da anlatılacaktır.

Varis Çorabı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Varis çorabının sabah yataktan kalkmadan dikkatli bir şekilde giyilmelidir.
 • Doktorlar tarafından önerilmiş olan süreler içinde hasta olan kişilerin kullanmaya devam etmesi gerekmektedir.
 • Çorap giyildiğinde katlanma ve kırışıklık gibi sıkıntıların olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Gece yatmaya giderken varis çorabının çıkarılması ve bu şekilde uyunması gerekir.
 • Doktorun uygun gördüğü boyutlarda varis çorabı alınarak kullanılması gerekir.
 • Varis çorabını kullanma esnasında giyip çıkartılırken gerekli olursa çevredeki insanlardan yardım alınması gerekir.

Источник: //www.bilgibaba.org/yazi/acik-kalp-ameliyati-nedir-nasil-gerceklesir-riskleri-ve-sonrasinda-yapmaniz-gerekenler

Kalp Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler ve İyileşme Süreci

Göğüs Açılmadan Yapılan Kalp Ameliyatları

Kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar hastanın iyileşme sürecinin kısalaran bir an önce günlük yaşantısına dönmesine yardımcı olur.

Kalp Ameliyatı Sonrası

Herhangi bir kardiyovasküler sistem sorunuyla ilgili olarak herhangi bir cerrahi müdahale geçiren hasta; ameliyata girmeden önce doğal olarak bir takım endişeler duymaktadır. Ameliyata nasıl hazırlanacağı, ameliyat sonrası neler yaşanabileceği, iyileşme süreci, bir an önce iyileşmek için ne yapması gerektiği konusunda kafasında bir takım endişeler olacağı muhakkaktır.

Kalp ameliyatı olan bir hasta ameliyat sonrasında solunum cihazına bağlanarak yoğun bakım odasına alınır. Bu odada yaklaşık olarak yirmi dört saat civarında kalır. Hasta yapılan cerrahi müdahale sonrasında herhangi bir sorun olmaması halinde normal servis odasına alınır. Operasyon sonrasında hasta ne kadar çabuk ayağa kalkarsa o kadar hızlı iyileşecektir.

Cerrahi müdahaleden çıkan hastada birkaç gün ağrı olması normaldir. Bu ağrı genel olarak kesi yapılan yerde meydana gelir. Hastaya ağrıları için ağrı kesici ilaç verilir.

Operasyon sonrasında çabuk iyileşmek için hastanın devamlı öksürmesi ve nefes egzersizleri yapması gerekmektedir. Hasta bu şekilde akciğerlerinde biriken balgamları atar ve herhangi bir enfeksiyonun oluşma riskini azaltır.

Hastanın yara yerlerine hiçbir zararı olmayan bu öksürüğe rağmen hasta endişelenir ve korkarsa göğüs kısmına küçük bir yastık konularak öksürmesi istenebilir.

Kalp ameliyatı sonrası hasta kendine geldiğinde göğüs bölgesinde üç tane tüp görecektir. Boğazında bulunan tüp çıktığında hasta yemek yemeye başlayabilir. İlk başta sıvı gıdalar yardımıyla beslenen hastanın katı gıdalara geçme süresi durumuna göre değişmektedir. Ameliyat sonrası yatakta oturma ve yürüme süreci ne kadar kısa olursa iyileşme süreci de buna bağlı olarak kısalacaktır.

Yapılan Ameliyatlar

Kalp kası ameliyatları; kardiyovasküler cerrahi servisleri tarafından yapılmaktadır. Bu servisler tarafından yapılan cerrahi müdahaleler şu şekilde çeşitlere ayrılmaktadır:

 • Kapak rahatsızlıkları
 • Damar rahatsızlıkları
 • Kroner arter rahatsızlıkları
 • Doğumsal kalp rahatsızlıkları

Kardiyovasküler sistemde uygulana ameliyatlar;

 • Kalp ameliyatları
 • Kapak ameliyatları
 • Koroner bypass ameliyatları
 • Damar ameliyatları

Yapım Aşamaları

Kardiyovasküler sistemle ilgili olarak yapılan ameliyatların yapım aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Ameliyatı Sonrası Bakım

 • Genel olarak; geleneksel yöntem diye de adlandırılan açık cerrahi ameliyatlarında; kalp kasına erişmek amacıyla hastanın operasyon sırasında göğüs kemiği kesilmektedir.
 • Operasyonu yapan kalp cerrahı; kansız ve hareketsiz bir ortamda rahat bir şekilde çalışmak amacıyla kalbi durdurur. Bu amaçla kalp kasını durdurmak için operasyon sırasında kalbi, kalp ve akciğer makinesine yerleştirir. Bu işlem kardiyopulmoner baypas olarak isimlendirilir.
 • Hastaya gerekli olan müdahale yapılır.
 • Kalp kası akciğer kalp makinesinden alınarak yerine yerleştirilir ve çalışması kontrol edilir.
 • Yara yeri kapanır metal zımba dikiş kullanılır.
 • Hasta solunum cihazına bağlanarak yoğun bakım odasına alınır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Kardiyovasküler sistemle ilgili yapılacak olan herhangi bir müdahale öncesi hastanın cerrahi müdahaleye gireceği ana kadar bazı hazırlıklar yapması gerekmektedir.

Yapılacak bu hazırlıklar hem operasyonun daha sağlıklı ve başarılı olmasına yardımcı olacak hem de hastanın ameliyat sonrasında iyileşme sürecini hızlandıracak ve kısaltacaktır.

Yapılacak cerrahi müdahale öncesinde hastanın uygulaması gereken bir takım kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Hasta iyi beslenmelidir. Operasyona girmeden önce hastanın protein, mineral ve vitamin bakımından zengin olan bir diyet listesi hazırlaması gerekmektedir.
 • Dinlenme bu konuda oldukça önemlidir. Yapılacak cerrahi müdahaleye dinlenmiş ve rahat bir şekilde gidilmesi gerekir.
 • Hastanın kullanmakta olduğu kan sulandırıcı ilaçlar veya devamlı aldığı başka ilaçlar varsa bu ilaçları hastaneye gitmeden ortalama olarak bir hafta önce bırakması gerekmektedir.
 • Herhangi bir titreme, üşüme gibi sorunlarda hastaneye gitmeden doktora haber verilmesi gerekmektedir.
 • Hasta sigara kullanıyorsa ameliyattan önce mutlaka bırakmalıdır.
 • Hastaneye gitmeden önce hastanın kullandığı ilaçları şişelerinde çıkarmadan yanında getirmesi gerekmektedir.
 • Daha önce yapılmış bütün tetkikler hastaneye yatarken hastanın yanında olmalıdır.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp ameliyatı sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyması; hem iyileşme sürecini kısaltacak hem de bu sürecin daha sorunsuz ve kolay geçmesini sağlayacaktır.

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İyileşmenin hızlanmasına yardımcı olacak bir diyet listesi uygulanır. Bu konuda doktor ve hemşireler en uygun beslenme listesini ameliyat sonrası verecektir.
 • Ameliyat sonrası ılık suyla banyo yapmalı yara yerine sert hareketler yapmamalı, kese ve sabun kullanmamalı yara yerin yumuşak bir süngerle yumuşak hareketlerle yıkanmalı
 • İki ay boyunca sırt üstü yatılmalıdır. Sağ veya sol tarafa doğru yatmak yaranın açılmasına neden olabilmektedir.
 • Herhangi bir enfeksiyon kapmamak için mümkün olduğu kadar az ziyaretçi kabul edilmelidir. Uzun ziyaretlere izin verilmemelidir.
 • Stresten ve psikolojik sorunlardan uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Cerrahi müdahaleden evvel kullanılan ilaçlar bırakılmalı yerine doktorun müdahaleden sonra verdiği ilaçlar aksatılmadan alınmalıdır.
 • Kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir.
 • Dar ve sıkan kıyafetler giyilmemelidir.
 • Varis çorapları operasyon sonrasında iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Yürüyüş ve egzersizleri aksatmayın
 • Ameliyattan sonra ortalama olarak bir buçuk ay süreyle araç kullanmayın
 • İlk iki ay cinsel ilişkiye girmemeniz önerilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/kalp-ameliyati-sonrasi.html

Açık Kalp Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Göğüs Açılmadan Yapılan Kalp Ameliyatları

Kalpte, kaslarda ve kapakçıkta meydana gelen sorunların giderilmesi amacıyla yapılan açık kalp ameliyatı, çoğunlukla geleneksel kalp ameliyatı olarak anılır.

Tıbbın gelişmesiyle hem daha kolay hem de daha kısa sürede yapılabilen açık kalp ameliyatı, damar sorunları için de uygulanmaktadır.

Damar sertliği, damarlarda yağlanma, daralma gibi sorunlar açık kalp ameliyatı ile çok daha kolay çözümlenebilmektedir.

Açık kalp ameliyatı olacak olan hasta, ilaç kullanımı, beslenme ve ameliyat öncesi hazırlığı doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Her ameliyatta olduğu kadar kalp ameliyatında da risk bulunduğu için kullanılan ilaçlar önem taşır. Hastalar, doktorlarının tavsiye ettiği özel bakteri sabunlarından beslenme kurallarına kadar hassasiyet göstermelidir.

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yaklaşık 6 saat süren açık kalp ameliyatı, 6-7 hafta iyileşme sürecine dayanmaktadır. Ameliyat öncesi kadar ameliyat sonrası da çok önemlidir. Kötü alışkanlıkların bırakılması, bolca yürüyüş yapılması, su tüketilmesi, sağlıklı beslenilmesi açık kalp ameliyatının iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık kalp ameliyatı, göğüs kafesinde açılan bir kesikle; kalp kaslarında ve damarlarda yapılan cerrahi işlem uygulamasıdır. Artere, kalp damarlarına, kaslara ve kalp kapakçığına müdahale edilmesi gerektiğinde açık kalp ameliyatı yapılmaktadır.

Ameliyata göz gezdirildiğinde dikkat çeken en önemli nokta, yetişkinlerde en sık yapılan işlemin arter bypass olduğudur. Bu işlemin asıl amacı kalbe temiz kan pompalanmasını sağlamaktır.

Açık kalp ameliyatı ile ilgili en büyük problemlerden biri büyük ameliyat kesiğidir.

Tıptaki ilerlemelerle birlikte açılan kesiğin artık çok da geniş olmadığı, hastaların göğüs kısmında derin ameliyat izinin kalmadığı dikkat çekmektedir.

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 6 saat süren açık kalp ameliyatı, hastaya genel anestezi verilmesiyle başlar.

Uzman doktor narkoz etkisini gösterdiğinde, hastanın göğüs kısmına 10 inçlik bir kesik açar. Kalp göründüğünde hastanın kalbi ve akciğeri, bypass makinesine bağlanır.

Makineye bağlanmasının sebebi kalbin görevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu sayede kalp kan almaya devam eder.

Hastanın sorun gösteren arterinin yerine yeni arter bağlanır. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın göğüs kafesi tel yardımıyla kapatılır. Tel vücuttan çıkarılmayacaktır. Ameliyat bittikten sonra hasta kendine gelir. Göğüs kısmına yerleştirilen birkaç tüp, zararlı sıvı atımını sağlamak için üzerinde kalır. Yaklaşık 8-9 gün sonra hasta normal bir odaya alınabilir.

Açık Kalp Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta, ameliyat olacağı tarihten önce doktor tarafından verilen özel bakteri sabunu ile yıkanmalıdır. Kullanması gereken ilaçlar varsa doktorunu bilgilendirmeli ve gerekirse bırakmalıdır.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçların alımı kesinlikle durdurulmalıdır. Hasta ameliyat olacağı tarihten en az 3 hafta önce sigara kullanmayı bırakmalıdır.

Son gün ise belirtilen saat öncesinde yemek yemeye son vermelidir.

Açık Kalp Ameliyatı Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrasında hasta, ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre ayakta durmamalı bol bol dinlenmelidir. Yaklaşık 6-7 hafta devamlı sırt üstü yatmalıdır.

Gezinmesi gerektiğinde temiz havada kısa yürüyüşler yapmalıdır. Açık kalp ameliyatı sonrasında; baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk hissedilebilir.

Bunlar normal olduğu için hasta kendini yormamaya özen göstermelidir.

Ameliyat sonrasında en az 4-5 gün kimseyle görüşmemeye özen gösterilmelidir. Daha sonra kısa ziyaretler uygundur ancak hastanın tokalaşma ya da öpüşme davranışlarına dikkat emesi gerekir.

Kapacağı herhangi bir enfeksiyon hastayı zor durumda bırakabilir. Bu nedenle ziyaretçiler, hafif grip dahi olsa hastanın yanına yaklaşmamalıdır. Hasta, ameliyat sonrasında sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır.

Bir süre nefes alma problemi yaşayacağı için sigara içilen ortamlar durumunu ağırlaştıracaktır.

Açık Kalp Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Açık kalp ameliyatı, öncelikli olarak koroner kalp hastalarında yapılmaktadır. Koroner kalp hastalarının kalp damarları, kan ve oksijen taşıma konusunda yetersizdir. Daralma, zorlama ya da damar sertliği sorunları ameliyatı gerekli kılmaktadır.

Kalp krizi durumlarında açık kalp ameliyatına gerek duyulması ise arter sorunundan kaynaklanmaktadır. Arter duvarında biriken yağlı maddeler damar tıkanıklığına neden olur.

Bunun sonucunda kalp krizi ortaya çıkar. Açık kalp ameliyatının gerektiği durumlardan bir diğeri de kalp kapakçıkları sorunlarıdır.

Kapakçığın değişmesi ya da ritim sorununun giderilmesi için ameliyat yapmak gerekebilir.

Açık Kalp Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Açık kalp ameliyatının oluşturabileceği riskler arasında en önemlisi enfeksiyon riskidir. Hasta kesik açılan bölgeyi gerektiği gibi koruyamazsa enfeksiyon kapabilir. Bunun dışında riskler arasında kalp sıkışmaları ve nefes darlıkları da görülebilir.

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hasta, ameliyat sonrası ritim bozukluklarından, ateşten, devamlı baş ağrısından şikayet edebilir. Açık kalp ameliyatı gerektiği gibi yapılamazsa kan kaybının fazla olması riskini taşıyabilir. Bununla orantılı olarak ameliyat bittikten sonra nadir de olsa hafıza kayıpları kendini gösterebilir.

Açık Kalp Ameliyatının İyileşme Süreci Nasıldır?

Açık kalp ameliyatının sonrasında kişinin tamamen ayağa kalkması için yaklaşık 7 haftaya ihtiyacı vardır. Hastanın vücut yapısına ve ameliyatın nasıl geçtiğine bağlı olarak değişen iyileşme süreci, dikkat etmeye bağlı olarak kısalabilir. Kişi, ameliyat sonrası uygulaması gerekenleri uyguladığında daha kolay ve hızlı iyileşecektir.

Источник: //bilgihanem.com/acik-kalp-ameliyati-nedir-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi