Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı

Haber güncelleme tarihi 03.04.2018 15:24

Gövdenin üst kısmı olan göğüs, boyun tabanından diyafram kaslarına dek uzanır ve toraks da denir.

Göğüs Ağrısı Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki göğüste ağrı olduğu zaman hemen telaşlanmamak gerekir çünkü çoğu zaman göğüste oluşan ağrının ciddi bir nedeni yoktur fakat bazı olgularda ise altta acil tedavi gerektiren bir hastalık yatabilir. Bu durumda ağrı göğüs duvarından (deri altındaki kaslar ya da kaburgalar gibi) veya göğüs içinde bir organdan kaynaklanabilir.

Göğüs kafesinin içerisinde olan kemiklerden, kaslardan başlayarak akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu ve buradaki bezeler, diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan ortaya çıkabilir.

Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

– İlk akla gelmesi gereken kalptir çünkü kalp krizinin ilk bulgusu göğüs ağrısı olabilir fakat hastanın endişe etmemesi gerekir. Genellikle kalp krizi görülmez, ağrının sebebi başka bir durumdur.

– Göğüs duvarında ağrı varsa bunun sık görülen nedenleri arasında, kaslarda zorlanma veya yaralanma mevcuttur. Buna örnek olarak kırık bir kaburga verilebilir.

– Sırttan öne doğru yayılan bir ağrı varsa bunun nedeni, bir sinir kökünün omurgadan çıkış bölgesinde baskıya uğraması sayılabilir. Sinir baskısının kaynağı, omurların kireçlenmesi gibi bazı hastalıklara dayanabilir.

– Göğüs yan duvarında yerleşen bir ağrı varsa bunun kaynağı, plörodini olabilir. Plörodini şudur: Kaburgalar arasındaki kaslarda ya da diyaframda viral infeksiyona bağlı iltihaplanma.

– Göğüs duvarında seyri boyunca şiddetli ağrıya sebep olan hastalık zona olabilir. Yani, Herpes Zoster viral infeksiyonu.

– Göğüs ön duvarında ağrı gözlenirse bunun sebebi, Tietze Sendromu'nda kaburga kıkırdaklarında iltihaplanmaya bağlı olabilir.

– Göğüs ağrısının bir diğer nedeni gastro-özofagial reflü (mide asidinin yemek borusuna geçişi) hastalığıdır ve bu sorun sternum (göğüs tahtası) arkasında yanmaya sebep olur.

– Ciddi nedenler arasında yer alan plörezi (göğüs duvarının iç kısmındaki ve akciğeri çevreleyen zarların iltihabı) gibi akciğeri etkileyen hastalıklar gösterilebilir. Plörezi pnömoniye (akciğerlerin infeksiyona bağlı iltihabı; zatürre) ya da pulmoner emboliye (akciğer arterlerinin pıhtılaşma nedeniyle tıkanması) bağlı olabilir.

– Kötü huylu akciğer tümörleri boyutları büyüdükçe, plevraya ve kaburgalara baskı yaptıkça da ağrıya sebep olabilir.

– Göğsün ortasında bir ağrı varsa kalp hastalıklarına bağlı olabilir. Sıklıkla koroner arter hastalığında gözlenen angina pektoris, göğüsten boğaz, çene ya da kollara yayılabilen bir ağrı oluşturur ve nedeni kalbe giden kanın yetersizliğidir.

Miyokard enfarktüsü (kalp krizi) anginaya benzer bir ağrıya sebep olsa da genellikle ağrı daha şiddetli olur ve dinlenildiği zaman geçmez. Akut perikardit (kalbi çevreleyen zarın iltihabı) genellikle, kişinin öne eğilmesi ile hafifleyen şiddetli bir göğüs ağrısına sebebiyet verir.

Mitral kapak plorapsusu ise sol tarafta keskin bir göğüs ağrısına neden olabilir.

– Anksiyete (kaygı bozukluğu) ya da duygusal stres sonucu da ortaya çıkabilen göğüs ağrısı mevcuttur.

Sol Göğüste Ağrı Kalp Krizi Belirtisi midir?

Sol göğüste oluşan her ağrı, kalp krizi belirtisi olmaz çünkü sol göğüste bulunan diğer organlar veya karın içerisinde bulunan bir organın yansıması sonucu da sol göğüste ağrı oluşabilir.

Göğüs ağrısının tipi, şiddeti, ağrının başlaması, egzersiz ile ilişkili olup olmaması, hastanın yaşı, altta yatan hastalıklar ya da diğer patolojik durumları ve hastanın hastalığına ait geçmişi önemlidir. Bunlar bir araya getirilerek sonuca gidilir.

Sol göğüste ağrının nedeninin akciğer kanseri ya da yemek borusu ile ilgili bir sorun olma ihtimali %1-2'dir. Ağrı sık kusmaya bağlı oluştuğunda, özellikle bir gece öncesinde çok alkol alımından kaynaklı kusmaya bağlıysa ciddi bir sorun oluşabilir.

Bu durumda 24 saat içinde hastaya müdahale edilmesi hayati tehnin önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Sol göğüs ağrısı kalp krizi belirtilerinden biri olsa da her ağrı illa kalp krizi kaynaklı olmayabilir. Ağrının çeneye ve kola yayılması durumunda dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda ağrının başlangıcı ve şiddeti de önemlidir.

Beraberinde hastada tansiyon düşüklüğü olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bütün bunlara rağmen, yanlış müdahaleye sebebiyet vermemek için panik olmamak en önemli davranıştır. Bu hem hasta hem de yakınları için geçerlidir.

Akciğer Rahatsızlıklarına Bağlı Göğüs Ağrısının Özellikleri Nelerdir?

Akciğer dokusunun ağrıyı algılayan sinirleri yoktur. Bu yüzden akciğer kanserinde ağrı ortaya çıkmaz ve akciğer kanserinde geç kalınmasının en önemli sebeplerinden biri de budur. Göğüs duvarını oluşturan kaburgaların iç yüzünü döşeyen zar, ağrıya en hassas olan organdır. Akciğerdeki sorun bu zar ile karşılaştığında akciğer ağrısı denilen ağrı ortaya çıkar.

Akciğerde ortaya çıkan zatürre de ağrıya sebep olur. Ayrıca özellikle sigara kullanan genç erkeklerde aniden ortaya çıkan ve yaşamı tehdit edebilecek boyutlara ulaşan bir durum daha vardır: Pnömotoraks. Göğüs kafesinde hava bulunması durumudur ve akciğerdeki bir zarın, baloncuğun patlamasıyla oluşan göğüs kafesinin iç kısmında hava birikerek akciğerin çökmesine yol açan bir durumdur.

Çok ciddi ağrı yapabilir.

Kas Kemik Sistemi Sorunları ile Oluşan Göğüs Ağrısının Özellikleri Nelerdir?

Göğüs zarını oluşturan kemiklerin altındaki ince zar, ağrıya çok hassas olduğu için buraya dokunan herhangi bir şey çok ciddi ağrıya sebep olur. Bunların başında kaburga kırıkları gelir. Nefes almayı keser, kırık olan tarafa hava girişi durur.

Bu da beraberinde zatürre gibi problemleri meydana getirir. Bu ağrıların diğer ağrılardan farkı, ağrının olduğu yere dokunulduğunda ağrının artmasıdır. Kaburga kırıkları ağrı kesicilerle tedavi edilir.

Belki de en yüksek miktarda ağrı kesici kullanılan durumlardandır. 

Göğüs Ağrısının Tedavisi Nasıldır?

Göğüs ağrısının tedavisinin uygulanabilmesi için ağrıya sebep olan ve altta yatan nedenin bilinmesi gerekir. Tedavi bu nedene göre uygulanır. Örneğin pnömoniye bağlı bir ağrı varsa tedavide antibiyotik ilaçlar kullanılır.

Ağrı akciğer tümörlerine bağlıysa ya da bazı koroner hastalığı durumlarında ise cerrahi tedavi gerekebilir.

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

NeOldu.com / Özel Haber

Источник: https://www.neoldu.com/gogus-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi-15740h.htm

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Ağrısı
76 / 100SEO Score

Göğüs ağrısı sık karşılaşılan ve dikkate alınması gereken bir belirtidir. Çoğu insan ağrının nedeni hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. Genelikle kalp ağrısı olarak isimlendirilen bu durum kalp dışı birçok hastalığa bağlı da gelişebilir.

Yaşamı tehdit edebilecek bazı hastalıkların belirtisi olabilen göğüs ağrısı, mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle ani başlayan şiddetli göğüs ağrınız varsa, vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetlerinden yardım alınız.

Göğüs ağrısı göğüste baskı, yanma, batışma, yırtılma ve sızlama gibi farklı şekillerde hissedilebilir. Göğüs ağrısının şekli , süresi, yayılımı ağrının kaynağı hakkında bilgi verir. Ağrı bazen nefes almakla batıcı, bıçak saplar tarzda olurken bazende ezici ve baskı tarzında hissedilir.

Kalp ve Damar Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Kalp krizi: Göğüs ağrısı dendiğinde ilk akla gelen ve en korkulan durum kalp krizidir. Kalp krizinde ani başlayan şiddetli göğüs ağrısı beklenir. Ağrı sol kola, çeneye ve sırta yayılan ezici, sıkıştırıcı veya yanıcı tarzda olur. Soğuk terleme, bulantı, baygınlık, çarpıntı eşlik edebilir.

Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı temel olarak bu şekilde tarif edilse de ağrının şekli ve yayılımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin kimisinde sadece mide ağrısı, kol ağrısı yada böğür ağrısı ile kendini gösterir. Kalp krizi herkeste şiddetli ağrıya neden olmayabilir.

Göğüs ağrısı özellikle şeker hastalarında daha hafif, sadece göğüste bir rahatsızlık şeklinde hissedilebilir yada hiç hissedilmeyebilir.

Kalp Damarlarında Daralma: Kalp damarlarında tam tıkanma olmadan belli seviyelerde daralma olursa eforla göğüste yanma, ağrı ve rahatsızlık hissi olur. Bu ağrı dinlenmekle geçer.

Örneğin merdiven çıkarken göğüste ağrı olur ve dinlenmeyle geçer. Kalp damarındaki daralma ilerler ve tamamen tıkanıklık gelişirse, kişi kalp krizi geçirir.

Eforla oluşan ve dinlenmekle gerileyen göğüs ağrıları kalp damar hastalıklarının habercisi olabilir.

Ana Damar Yırtılması: Aort diseksiyonu adı verilen bu durum en az kalp krizi kadar tehli ve ölümcüldür. Kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu genellikle oyucu, yırtılma tarzında çok şiddetli sırt veya göğüs ağrısı görülür. Acil ameliyat gerektiren bu durum genellikle tansiyon yüksekliği bulunanlarda gelişir.

Kalp Zarının İltihabı: Perikarditdenilen bu durumda nefes alırken, yutkunurken veya sırtüstü yatarken şiddetlenen keskin bir göğüs ağrısı olur. Ağrı öne eğilmekle veya oturmakla hafifler.

Kalp Kası İltihabı: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişen göğüste ağrı, ateş, bitkinlik, nefes darlığı şikayetleri ile kendini gösterir. Miyokardit denilen bu durumda kandaki kalp belirteçleri yüksektir.

Kalp Kapak Hastalıkları: Aort kapağındaki darlıklarda eforla göğüs ağrısı görülebilir. Bu ağrı tıpkı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi dinlenme ile geçer. Mitral kapak prolapsusu denilen diğer bir kapak hastalığından da eforla ilişkisi olmayan göğüs ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle 15-20 dk kadar devam eder. [/rescue_box]

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Pnömotoraks: Akciğerin sönmesi anlamına gelir. Düşme, çarpma, vurma sonrası yani travmaya bağlı gelişebilir. Ayrıca büyüme çağındaki gençlerde ve uzun süre sigara içenlerde kendiliğinden gelişebilir. Ani gelişen saplayıcı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir.

Kişiler bu ağrıyı “nefes almakla artan ve bıçak saplar tarzı göğüs ağrısı” şeklinde ifade ederler.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu gelişen tabloya denir. Ani gelişen göğüs ağrısıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, öksürükle kan gelmesi ve baygınlık gibi şikayetler görülebilir.

Bazen ani ölümlere neden olabilir.

Pulmuner Hipertansiyon: Akciğer atardamarlarında yüksek tansiyon olmasına  denir. Bunun sonucunda kalbin kanı akciğerlere pompalamasını zorlaşır ve kalbin yükü artar.

Akciğer Kanserleri: Uzun süre sigara içen orta-ileri yaştaki kişilerde göğüs ağrısına neden olabilir. Özellikle kanserin çevre dokuya ve akciğer zarına yayılması ağrı yapabilir.

Zatürre: Zatürrede öksürük, ateş, balgam, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetlere bazen de göğüs ağrısı eşlik eder.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Ağrı

Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan bu durum, mideden göğüse yayılan yanma ve ağrı şeklinde ifade edilebilir. Öne eğilme ve sırtüstü yatma ile artan şikayetler mide koruyucu tedavi ile rahatlar.

Yemek Borusu Zedelenmeleri ve Yırtılmaları: Şiddetli kusma veya endoskopi gibi girişimsel işlemler sonrası gelişebilir. Ani ve şiddetli bir göğüs ağrısına neden olur. Ayrıca mide reflüsü sonucu yemek borusuna kaçan asit burada zamanla zedelenmeye ve ağrıya neden olur.

Yemek Borusu Hareket Bozuklukları: Zamanla meydana gelen bu durumlarda bazen yutma ile bazen de kendiliğinden gelişen göğüs ağrıları oluşur. Tipik olarak bu ağrılara yutma güçlüğü eşlik eder. Yemek borusundan kaynaklı göğüs ağrılar genel olarak yutma ile başlar.

Mide Ülseri: Bazı durumlarda mideden göğüs sağına yayılan ağrılara neden olabilir. Bu ağrı yemeklerle artabilir veya azalabilir.

Gaz Ağrıları: Mide veya barsaklarda biriken gaz, diyaframa baskı yaparak yukarı iter ve çeşitli göğüs ağrılarına neden olabilir. Geğirme ile bu baskı azalır ve kişi rahatlar. Kalp kaynaklı ağrılarda da geğirme olabileceği unutulmamalıdır.

Pankreas ve Safra Kesesi Kaynaklı Ağrılar: Pankreas iltihabında kuşak tarzı karın ağrısı beklense de bazen bu ağrı göğüse yansıyabilir.

Ağrı çok şiddetli olduğu için kalp ağrısı ile karışabilir. Safra kesesi ve safra yolları kaynaklı ağrılar genellikle karın sağ üst bölgesine ve sırta doğru vurur.

Ancak bazılarında bu ağrı göğüs sağ yanına ve nadir olarak da sol yanına doğru vurabilir.

Diğer Göğüs Ağrısı Nedenleri

Zona: Göğüste kuşak tarzı şiddetli ağrı yapar. Ağrı ile birlikte o bölgede içi sıvı dolu kabarcıklar(vezikül) görülür. Zonaya bağlı bu kabarcıklar ağrıdan çok daha sonra(yaklaşık 1 hafta) oluşur. Bundan dolayı ilk dönemler ağrının dışında belirti olmayabilir.

Travma Sonrası: Göğüse alınan darbeler sonrası kaburgada gelişebilen kırıklar, çatlaklar, zedelenmeler göğüs ağrısına neden olabilir. Travma sonrası sadece doku zedelenmesine bağlı bile şiddetli ağrı görülebilir. Darbe alınan yere dokununca ve hareket edince ağrı şiddetlenir.

Kas iskelet ağrıları: Bazı romatizmal durumlar veya göğüs kaslarının aşırı kullanımı sonrası göğüste ağrı görülebilir. Kaburga eklemlerindeki iltihabi durumlarda hareketle şiddetlenen göğüs ağrılarına sık rastlanır.

Omuz Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Omuzun kendisinden kaynaklı ağrılar göğüse doğru yayılabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ekleminin hareketi ile şiddetlenir.

Sinir Sıkışmaları: Boyun veya sırt omurlarındaki fıtıklar omuza, kola ve göğüse yansıyan ağrılara neden olabilirler. Bu ağrılar sol kola ve göğüse yansıdığı zaman kalp ağrıları ile karışabilir. Bu tip ağrılar genellikle uzun sürer ve ağrı kesiciler ile azalır.

Meme Dokusu Kaynaklı Ağrılar: Özellikle kadınlarda, meme dokusundaki iltihabi durumlar göğüs ağrısı şeklinde hissedilebilir. Genellikle dokunmakla şiddetlenen bu ağrılara meme ucu akıntısı da eşlik edebilir.

Mondor Hastalığı: Meme toplardamarının iltihabı ve buraya pıhtı oturması ile seyreden az görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalıkta oldukça şiddetli bir göğüs ağrısı görülür. Ağrı kolun yukarı kaldırılması ile artar.

Psikojenik Göğüs Ağrısı: Yapılan tüm tetkik ve muayenelerde ağrı nedeni bulunamaz. Bu kişilerde anksiyete, depresif bozukluk, panik atak veya histeri bulunabilir. Doktor doktor gezdikleri halde ağrıları açıklanamaz. Göğüs ağrısının psikojenik olduğunu söyleyebilmek için, diğer nedenlerin dışlaması gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/gogus-agrisi/

Göğüs ağrısı neden olur, göğüs ağrısı nasıl geçer?

Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı yaşayanların hayat kalitesini düşüren, kişilerin zor zamanlar yaşamasına sebep olan bir ağrıdır. Bu ağrıyı hastalar genellikle bıçak sokuluyor ya da elektrik çarpıyor şeklinde tabir ederler. Göğüs ağrıları kimi zaman kişilere nefes almada dahi zorluk çıkarabilir. Göğüs ağrılar baskı nedeni ile vücudun diğer yerlerine de yayılarak şiddetli ağrıya sebep olabilir. 

Göğüs Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

·         Bazı romatizmal hastalıklar,

·         Göğüs kafesine alınmış zedeleyici darbeler,

·         Göğüs bölgesinde yer alan kasların zedelenmesi,

·         Kaburgaların darbe sebebi ile kırılması,

·         Göğüs bölgesinde yer alan organlarda iltihaplanma görülmesi,

·         Akciğeri zarının zarar görmesi.

Göğüs Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

1.    Özellikle enfeksiyona bağlı olarak oluşmuş göğüs ağrılarında öksürük şiddetli görülür.

2.    Kişiler balgamdan şikayetçidir.

3.    Hasta, derin nefes almaya çalıştığında, aldığı her nefeste daha çok ağrı hisseder.

4.    Göğüs ağrısı eğer kanser gibi ciddi hastalıkların bir yan etkisi olarak ortaya çıkmış ise, süreç daha farklıdır. Hasta olan kişiler başlangıçta hafif sızlamalardan şikayet ederler. Daha sonra bu hafif sızlamalar yerini daha sert hissedilen ağrılara dönüşür. Bunun sebebi kanserin gittikçe vücuda yayılmasına bağlı olarak ağrının da artmasıdır.

5.    Eğer hasta, kalp hastalığından dolayı göğsünde ağırlık hissediyorsa, kişi fiziksel hareketini artırdığı anda göğsünde şiddetli baskı ve ağrı hisseder. Bu ağrılar hastaya aniden gelir ve aniden acı son bulur.

6.    Hasta, akciğer iltihaplar ve zatürre gibi hastalıklardan muzdaripse, ağrı göğsün orta yerlerinden çok, göğsün yan kısımlarında kendini hissettirir.

7.    Soluk borusu ve akciğer kanserleri gibi ciddi kanser hastalıkları, kişinin vücudunda dayanılması zor çok şiddetli ağrılara sebep olmaktadır.

8.    Göğüs ağrısı yaşandığında ağrı en çok kendini sol göğüste gösteriyorsa, bu kişiler damarlara bağlı olan bazı hastalıklar yaşıyor olabilirler. Bu kişiler genellikle ağrılarının fiziksel bir aktivite ile başladığını ve fiziksel aktiviteye son verdiklerinde azaldığını belirtmişlerdir.

Göğüs Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

·         Göğüs ağrıları, solunum şiddetinin değişmesine göre değişiyor ise solunum yollarında yaşanan bir hastalığın habercisi olabilir.

·         Kişi nefes aldığında göğsünde batma hissi duyuyorsa kişinin alt tabanında ciddi rahatsızlıklar olabilir. Bu kişilerin en kısa zamanda doktora gitmeleri önerilir.

·         Eğer göğüs ağrısı akciğer organından kaynaklanıyorsa, ağrılarının sebebinin genellikle akciğerde virüs kaynaklı hastalıklar olduğu görülür. Bu hastalıklar arasında en sık karşılaşılan  atardamar tıkanıklığı, akciğer daralması ve akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklardır

·         Kişi göğüs ağrısı yaşıyor ise bu kişinin mide ve bağırsaktaki hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Bu hastalıklar genellikle göğüs bölgesine baskı yaptığı bilinen hastalıklardır.

·         Göğüs bölgesinde kırık, çatlak, darbe gibi fiziksel zedelenmeler yaşandıysa, bu tarz zedelenmeler göğüs ağrısına sebep olabilmektedir.

·         Son olarak, kişiler yaşadıkları psikolojik hastalıklar sebebi ile göğüs ağrısı yaşayabilirler. Örneğin vermek gerekirse, panik atak hastası olan kişiler fiziksel bir sebep olmaksızın sıklıkla göğüs ağrılarından şikayet etmişlerdir.

Göğüs Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göğüs ağrısı nasıl geçer diye merak eden kişilerin öncelikle doktorları tarafından görülmesi gerekmektedir. Göğüs ağrısı tedavisi uygulanabilmesi için altta yatan ve ağrıya sebep olan nedenin bulunması gerekmektedir. Bunun için de hastanın uzman bir doktor tarafından görülmesi şarttır.

İnternette yer alan belirtiler, genel bilgilendirme amaçlıdır. Belirtilerin size uyması her zaman hasta olduğunuzu göstermeyeceği gibi, belirtilerin size uymuyor olması hasta olmadığınız anlamına gelmez. En doğru sonucu sizi muayene edecek olan doktorunuz tarafından edinebilirsiniz. Bu nedenle ağrılar nasıl geçer diye merak edenlerin bir doktora görünmeleri şarttır.

 Altta yatan neden bulunduğunda tedavi bulunan bu nedene göre şekil alır. Kanser nedeni ile göğüs ağrısı çeken bir kişiye akciğer iltihaplanması sorunu nedeni ile aynı tedavi yönteminin uygulanması beklenemez.

Pnömoni adı verilen hastalıkta göğüs ağrısı sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bu hastalıkta tedavi amaçlı antibiyotik ilaçlar kullanılırken, astım sebebi ile ağrı yaşayan kişiler için antibiyotik önerilmez.

Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Göğüs ağrısına ne iyi gelir diye merak eden kişiler aşağıda yer alan maddeleri hayatlarına hastalık girmeden önce uygularlarsa, boyun ağrısı ile mücadele etmek zorunda kalmayacaklardır.

·         Stresten uzak durulmalıdır.

·         Kişiler stres atabilecekleri bir işle meşgul olmalıdır.

·         Vücudu zorlayan ağırlıklar kaldırılmamalıdır.

·         Arabada ya da evde klima önünde vakit geçirilmemelidir.

·         Dışarı çıkıldığında saçlar mutlaka kuru olmalıdır.

·         Kaslarınızı aktif kullanılan bir spor dalı ile uğraşılmalıdır.

·         Otururken ve yürürken pozisyon düzgün olmalıdır.

·         Kişiyi uzun zaman hareketsiz bırakan bilgisayar ekranının karşısında uzun süre zaman geçirilmemelidir.

Türkiye’de Boyun Ağrısı

Boyun bilindiği üzere gövdenin omuz ile baş arasındaki bölümüne verilen addır. Ülkemizde hastalıkların dağılımına baktığımızda doktora en çok başvurulan ağrının sebebinin boyun olduğunu görmekteyiz.

Aynı zamanda boyun ağrısı farklı birçok sebebi olan bu nedenle tanısını koymanın zor olduğu ağrılardan bir tanesidir. Boyun ağrısı insanların genellikle bilinçsiz davranmaları sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Basit bazı yöntemlerin uygulanması ile boyun ağrısı yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısının oluşma sebebi, boynun iskeletini oluşturan diğer bir deyişle onu ayakta tutan ve disk adı verilen kıkırdakların içerisinde yer alan sıvının bulunması gerektiği yerden dışarı çıkmasıdır. Bu sıvı jöle kıvamına sahiptir. Boyun fıtığı hastalığının yaşandığı durumlarında bu jölemsi sıvı omuriliğe ya da sinirlere doğru taşar. Hastanın acı çekmesinin sebebi budur.

Jölenin dışarı taşması sebebi ile ağrının yanında ciltte hissizlik ve kaslarda güçsüzlük hissi duyulur. Bu ağrıdan muzdarip olan kişiler genellikle şiddetli bir böcek ısırması ve çimdiklenme hissi yaşadıklarını söylüyorlar.

 Boyun ağrısı günlük hayatta yapabileceğimiz basit ve pratik hareketlerle engellenebilir bir hastalıktır.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler boynun zedelenmesine sebep olan sebeplerden kaçınarak sağlıklarını koruyabilirler.

·         Ani hareket yapmadan kaçının,

·         Uzun süre boynu sabit pozisyonda tutmayın.

·         Gerekirse boyunluk kullanın.

·         Boynunuzdaki kasları zorlayacak hareketlerden kaçının.

·         Spor yaparken ne yaptığınızı bilmeden hareket etmeyin.

·         TV ve bilgisayar karşısında uzun süreler durmayın.

·         Hareket edin.

·         Stresten uzak durun.

·         Ağrınız olmasa bile boynunuzu rahatlatacak masaj ve benzeri kas gevşetici aktiviteler yapın.

·         Bol su için ve dengeli beslenmeye dikkat edin.

Boyun Ağrısı Hastanın Vücudunu Nasıl Etkiler?

·         Boyun ağrısını şiddetli yaşayan kişilerin elinde kas gücü kaybı görülür. Bunun sebebi hastanın sinirlerinde yaşanan baskıdır.

·         Bu kişilerin tutma yeteneğinde düşüş görülür. Örneğin; hasta kişi elinde bir bardağı kolay bir şekilde tutamaz, titremeye başlar.

·         Boyun ağrısı yaşayan kişiler, yalnızca boynunda değil vücudunun diğer bölgelerinde de ağrı hissederler. Özellikle bu kişiler göğüslerinden şiddetli ağrılar hissedebilirler.

·         Hasta, kalp hastalıklarına daha açık hale gelir.

·         Hasta eğer aynı zamanda boyun fıtığından muzdaripse, bu hastalığın ilerlemesi halinde hastanın kol derisinde incelmeler meydana geleceği görülecektir.

Источник: https://www.gercekgundem.com/saglik/55649/gogus-agrisi-neden-olur-gogus-agrisi-nasil-gecer

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть