Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Ameliyatı

Yirmilik Diş Çekimi

Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Ameliyatı

Bireylerin diş ve çene yapısına göre değişen durumlarda 20’lik dişlerin sürmesi zorlaşabilir. Bazen yanındaki dişe baskı yaparak veya çürüterek birden fazla dişin yok olmasına sebep olduğu için ve ulaşılması güç olan yerde bulunmasından dolayı hem zorlu hem de dikkat gerektiren bir operasyondur.

Ağızda bilindiği üzere 4 tane 20’lik diş vardır ve hepside arka tarafta en son çıkmayı bekleyen dişlerdir. 20’lik yaş dişleri genelde 17 yaşında çıkmaya başlar ve sorun olduğunu fark ettiğimiz zaman çektirilmesi gerektiğini düşünürüz. Fakat pozisyonlarına göre ameliyatın ciddiliği artabiliyor.

O bölgeyi zedeleme ve zorluğuna göre de çekildikten bir süre sonrasında bile o bölgeye dokunulamıyor. Şimdi ise daha derin şekilde araştırarak başlıklarla aktarmak gerekir;

Üst çenedeki yirmilik yaş dişlerin üzerinde sinüs boşluğu yer alır. Bu sinüs boşlukları yüz kemiklerin arasında yer alan hava boşluklarıdır. Sinüsler, soluduğumuz havayı temizlemek, kafatasın ağırlığını azaltmak ve sesin rezonansını ayarlamak gibi önemli görevleri üstlenmektedir.

20 yaş dişlerin çekimi esnasında oluşan ani kırılmaların bu sinüs boşluğuna kaçırılması durumu olabilir. İkinci önemli nokta da alt çenedeki yirmilik yaş dişe uygulanan operasyonda dikkat olmak gerekir. Bu bölgedeki her dişin kapsadığı ve dudağın ortasına kadar devam eden sinir genellikle yirmi yaş dişin altından geçer.

20 yaş dişleri çekiminde, bu sinir zarara uğradığı takdirde dudakta geçici veya kalıcı bir uyuşma söz konusu olabilir. Alt çene 20’lik diş ameliyatında, diş etindeki herhangi etki durumunda hemen yanında yer alan lingual sinire dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlıkla bu sinire zarar vermek dili geçici olarak uyuşturmaya sebep olur.

Ayrıca diş hekimin uyguladığı baskının sonucu olarak eklem rahatsızlığı veya çene kemiklerinde kırıklar meydana gelebilir.

Yirmilik diş bölgesinde yumuşak doku iltihaplarını çok olması, diş etindeki enfeksiyonlara sebep olması, 20 lik dişlerin çıkarken diğer dişlere ön tarafa doğru baskı uygulayarak basınç ağrısına maruz bırakması, bazen bu dişler çevresinde kist veya tümör oluşmasına uygun ortam hazırlaması bu dişlerin çekilmesi gerektiğini göstermektedir.

Birçok operasyonda sorun olarak karşımıza çıkan 20’lik dişler gömülüde kalsa veya sürse de her defasında tekrar tekrar düşündürüyor. Diş çarpışıklığa sebep olan veya ortodontik tedavi için diş diziliminde engel olan yine 20 yaş dişlerdir. Diğer dişlerin kökünü eritebilen ve hatta çürütebilen bu dişlerin erken yaşlarda çekilmesi ve geç vakitlere bırakılmaması gerekir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle gömülü dişin pozisyonunu öğrenmek bilgi sahibi olmak için panoromik röntgen çektirilmesi gerekir ki nasıl bir tehnin beklediğini ve nasıl yaklaşmak gerektiğini öğrenmek gerekir.

Gerektiğinde de 3 boyutlu diş tomografisi de çekilebilir. İkinci aşamada gömülü dişin üzerindeki dişetine küçük kesik atılarak ve dişeti flebi kaldırılarak dişe ulaşma sağlanır.

Sonrasında şöyle sıralayabiliriz.

 • Alt çenede 20 yaş diş ameliyatı

Alt çene 20 yaş dişleri üç pozisyonda karşımıza çıkabilir. 20 yaş dişin ilk pozisyonu, önündeki azı dişine benzer şekilde yani dik durmasıdır. 20 yaş dişin çapraz şekilde azı dişine eğik halde durması ikinci pozisyondur.

Üçüncü ise, 20 yaş dişin tamamen yatay pozisyonda kalmasıdır. İlk durumda operasyon bir hayli kolay olur. Üzerindeki diş etinin kaldırılıp operasyon gerçekleştirilir. Yalnız 20 yaş dişin kökünde var olan eğrilik veya dişin kemiğe kaynadığı zamanlarda biraz çekimi güçleşebilir.

Azı dişine eğik halde duran 20 yaş dişi çekmek için dişte kesim yapmak gerekir. 20 yaş dişin arka tarafındaki çene kemiğinden biraz kesim yaparak ameliyat edilir. 20 yaş dişin tamamen yatay vaziyette olması en zor ameliyattır.

Dişi çekmek için birden fazla kesim işlemi gerçekleşir ve dişe ulaşmak içinse çene kemiğini aşındırmalıdır.

Bu gömülü diş operasyonlarından sonra dikişler atılarak tamponu 20 dakika ağızda tutulması istenir.

 • Üst çene 20 yaş diş ameliyatı

Üst çenenin esnek ve ulaşılması kolay olduğu için bu operasyon daha kolay atlatılır. Bu ameliyatta sorun olarak sadece o dişe ulaşma zorluğudur.

20’lik dişi çekildikten sonra yapılması gerekenler nelerdir?

 • Oluşan yaraya kesinlikle yabancı madde ile kurcalamamak gerekir. Eğer kurcalarsanız ağrı, enfeksiyon ya da kanama olabilir.
 • İlk 24 saat içerisinde diş çekilen bölge ile çiğnemeyiniz
 • Sigara içen bireylere uyarı olarak, ilk 24 saat sigaradan uzak durunuz aksi takdirde kanamayı arttırarak iyileşme süresini uzatacaktır.
 • Diş çekiminden sonra tükürmek o bölgedeki pıhtıyı oynatıp tekrar kanamasına sebep olur.
 • Dikiş atılmadığı durumlarda gazlı bezle tamponu yarım saat o bölgede tutulması gerekiyor. Eğer hala kanama devam ediyorsa tekrar tampon koyunuz.
 • Operasyon tamamlandıktan sonra o bölgede dolaşım yavaşlaması için soğuk tampon kullanılır. Bunun sonucunda yüzün şişmesi önlenir. Sağlıklı tampon uygulaması şöyle olmalıdır; 20 dakika soğuk ardından 20 dakika ara ve yine 20 dakika soğuk tampon konulur.
 • İlk 24 saatinde her 2 saatte bir ılık tuzlu su ile ağzınızı yıkayın. Bu gargarayı bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ile hazırlayabilirsiniz.
 • Ağız hijyenin önemli olması sebebiyle günde 2 defa dişleri fırçaladıktan sonra gargaralarla ağız temizliği yapılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

20 yaş diş çekimi oldukça zorlayan bir işlemdir, bu zorluğun derecesi 20 yaş dişi pozisyonuna, nerede bulunduğuna, hastanın uyumluluğuna ve hekimin tecrübe birikimlerine bağlıdır. Ameliyat sonrası yapılması gerekenler, ağız hijyenine önem vermek, doktor tavsiyelerine uymak ve gereken ağız ve diş bakımlarını yapmaktır.

Ameliyat Sonrası Karşılaşılan Sorunlar

Operasyon sonunda ağrı ile karşılaşmak normaldir. Bir iki gün aralığında ağrı geçecektir. Ağzın açılması kısıtlı olabilir. Bir haftaya geçmesi beklenir ve zorlamamakta fayda vardır.

20 yaş dişini çektirdikten sonra bir miktar kanama olması olağandır. Dikişin açılma ihtimali veya doku altından biraz kan sızıntısı oluşabilir. Ayrıca ödem oluşma durumu vardır.

Bu durumun ihtimalini azaltmak için buz kompres uygulamak en iyi çözümdür.

20 Yaş Dişleri Ne Zaman Çektirilmeli?

20 yaş dişlerinde oluşan yuvaya biriken tükürük, bakteri veya yiyecek kalıntıları yüzünden o bölgedeki dişleri tehdit ederek çürütebilir. Çevre dokularına zarar vererek apse ve enfeksiyona neden olabilir.

20 yaş dişlerin pozisyonuna göre ve çene yapısına göre değişen basıncın oluşturduğu ağrı ve aşınma gözlenebilir. Basıncın etkisi ile de dişlerde çarpışıklık oluşur. Herhangi aşınma ve kemikte büyük boşluklar oluşması kist oluşumuna yol açabilir.

Protez planlaması yaparken 20 yaş dişlerinin çekilmesi daha uygun görülür. Bu sayılan tüm nedenlerden dolayı 20 yaş dişleri çekilmelidir.

20 yaş dişlerle herhangi bir sorun gözlenmediğiniz zamanda dahi çektirmeniz size önlem olacaktır çünkü ileri yaşlarda beklenmedik sonuçlarda çektirirken daha zorlaşacağınızdan emin olabilirsiniz. 20 yaş çekimi için en uygun zaman 20 ile 30 yaş arasıdır. 40 yaş ve üzeri bireylerde bu operasyon zorlaşır hem de iyileşme dönemi uzar.

20 yaş dişlerinin duruşu, büyüklüğü ve üzerinin kemik ile kaplı olması, ayrıca çene kemindeki konumu ile çekimi normal dişlerden daha zordur. Operasyon sırasında ve iyileşme döneminde daha uzun ve sıkıntılı durumlar olabilir. Üstelik yaş ilerledikçe de kemik yapısının esnekliği azalıp yoğunluğu arttığı için iyileşme yavaşlar ve çekimi daha zorlaşır.

Источник: https://evdesifa.com/yirmilik-dis-cekimi/

20 Yaş Dişleri | Güvendent | Mustafa Güven

Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Ameliyatı

20  yaş dişleri  günümüz de bir çok insan için problem kaynağı olmaktadır . Peki diğer dişlerimizle ilgili sorunlar yaşamıyorken niye yirmi yaş dişlerimiz bize sorun çıkartıyor ?  

Yirmi yaş dişlerimiz , eski insanlar  dönemindeki  beslenme alışkanlıklarından dolayı  daha büyük ve kuvvetli çenelere ihtiyaç duyarken, son yüzyıllar da beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte daha küçük çenelere ve daha az diş sayısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hatta çene yapısı kimi insanlar da daha da küçülmektedir. Çene  darlığına bağlı olarak  dişlerinde çapraşıklık olan hastalar da , sağlam olan 1. küçük azı dişlerin çekimleriyle yer kazanılmakta ve ortodontik tedaviyle   tedavileri bitirilmektedir.

Böylece hastanın ağzında çapraşık  32 adet  diş değil , sağlıklı 24 adet diş kalmaktadır. Burada  önemli olan diş saysının çokluğu değil , saglıklı bir ağız , düzgün bir alt üst çene ilşkisi ve  diş yapısı olmasıdır.

Bu sebeplerden dolayı çoğu zaman  yirmi yaş dişlerimiz ağız içerisine sürememekte yada sürse de yanak tarafına veya çapraz posizyonda ya da yarı gömülü durum da kalabilmektedir .

İdeal çene ve diş yapısına sahip bireylerde , yirmi yaş diş posizyonu da düzgünse rahatlıkla yirmi yaş dişleri  sürebilmekte ve ağız içerisinde diğer dişlerle birlikte görev almakta , uzun dönemlerde  kullanılabilmektedir .

Yrmi yaş dişleri için dikkat edilmesi gereken belkide en önemli sorun , ulaşması zor olduğu için rahatlıkla temizlenememesidir. Özellikle iki dişin arasından çürükleriniz başlıyorsa , yirmi yaş dişinizin önünde ki dişi çürütme ihtimaliniz çok yüksektir .

Dişeti hastalığınız varsa , dişeti cebleri oluşumu , diş kemik erimesi görünüyorsa , yanın da ki dişleride değerlendirip stratejik çekim yapılabilir.

20  Yaş Dişi Kaç Adettir  ve   Nerede Bulunur  ?  Ne Zaman Çıkar ?

Yirmi yaş dişimiz , ağzımız da ki ikinci büyük azı dişlerin hemen arka tarafın da yer alır . Ağzımız da toplam da dört adettir. Bazen  yirmi yaş dişleri  kimi insanlar da hiç de oluşmayabilir. Genelde 17 yaşında çıkmaya başlar .

20 YAŞ DİŞİ ÇEVRESİNDE TEHLİKELİ ANATOMİK OLUŞUMLAR 

Üst çenede yirmi yaş dişlerin üst kısmında maksiller sinüs boşluğu yer alır .Sinüs boşlukları yüz kemikleri arasında yer alan hava boşluklarıdır .

Sinüslerimiz  soluduğumuz  havanın temizlenmesi sağlamak , sesin rezonansını ayarlamak  ve kafatasının ağırlığını azaltmak gibi görevleri vardır .

Üst  20 yaş dişi çekimini yaparken hatalı bir kuvvetle  dişin , veya çekim esnasında kırılan kökün sinüs boşluğuna kaçma durumu olabilir .

Alt  çenede yirmi yaş dişi ameliyatın da daha dikkatli olmak gerekir .

Bu bölgede  yüzü ve  alt çeneyi sag ve sol olarak iki parçaya  bölecek olursak , bir bölgede ki tüm dişlerin , dudağın ortasına kadar olan bölümü de kapsayan sinir çoğu zaman yirmi yaş dişin altından geçer .

( nervus alveolaris inferior ) . implant cerrahisi uygularken de büyük öneme sahip olan bu sinir , zarar verildiği takdir de dudakta  geçiçi ( 6 ay ) veya kalıcı bir uyuşma gözlenebilir .

Alt çene yirmi yaş çekimi yapılırken , dişetine yapılan kesi esnasında ,  yirmi yaş dişininin arka tarafında  yer alan lingual sinire  çok dikkat etmek gerekir . Yanlışlıkla  zarar  verilecek olursa dil bölgesin de geçiçi uyuşma görülebilir . Aynı şekilde lingual artere de dikkat etmek gerekir.  

GÖMÜLÜ   YİRMİ    YAŞ  DİŞİNİ  NEDEN   ÇEKTİRMELİYİZ ?

Özellikle yarım gömülü yirmi yaş diş çevresinde diş eti iltihabı sıklıkla gelişmektedir ( PERİKORONİTİS ) . Disetin de ki enfeksiyon antibiyotik kullanılmasıyla geçecektir fakat yirmi yaş diş ameliyatı  gerçekleştirilmediği sürece sık sık tekrarlayacaktır 

Gömülü  yirmi yaş dişleri ağız içerisine çıkmak için ön tarafında yer alan  dişleri  itmektedir . Ön tarafa gidemeyen azı dişlerinde ve çene hattı boyunca  BASINÇ AĞRISI hissedilir . 

Gömülü  yirmi yaş dişi bazen çevresinde kist ve tümör oluşumuna sebebiyet  verebilmektedir .

Gömülü veya sürmüş yirmi yaş dişi , dişlerin dizilimi düzgünse  ve çenede yirmi yaş dişi için yer yoksa çekimi gerekir , aksi takdirde dişlerde çapraşıklığa sebebiyet verir .  Ayrıca    ortodontik tedavi görecek hastalarda diş dizilimini bozacağı için tedaviye başlamadan önce ( 18 li yaşlarda olan hasta için )  yirmi yaş dişini  çekmek gerekecektir .

Alt çenede yer alan 20 yaş dişi , posizyonu yatay  veya   çapraz olduğu durumlarda , önünde ki azı dişini cürütme ihtimali yüksektir . 20 yaş dişi ağza sürmeye çalştıkça  önünde ki azı dişin kökünü eritecektir .

Gömülü yirmi yaş dişinin etrafında bulunan çene kemiği genç bireylerde yumuşak ve esnek iken , yaşlanmayla birlikte kemik sert ve kırılgan hal alır . Ayrıca  yaşı ilerlemiş insanlar da  sistemik sağlık problemleri görülme ihtimali olacağı için ,  genç yaşta çekmekte çok büyük  yarar vardır .

20 yaş dişi  sürme esnasında  ciddi ağrılara ve enfeksiyona sebep olmaktadır . 

Sürmüş veya yarım sürmüş   20 yaş dişi tam olarak temizlenemediği için   bakteri plağı birikimine sebep olacaktır . Ayrıca dişin üzerinde ve komşu dişde de çürük meydana getirebilecektir .

Son dönemde yapılan çalışmalar 20 yaş dişlerinin üzerinde ouşan bakteri plağının ,  dişeti hastalıklarına karşı daha meyilli bir ağız oluşturacağını göstermektedir . 

GÖMÜLÜ  YİRMİ  YAŞ  DİŞİ  AMELİYATI   NASIL YAPILIR   ? 

Gömülü diş ameliyatı öncesinde olmazsa olmaz panoromik röntgen filmidir . Panoromik filmde dişlerin ve gömülü dişin posizyonunu , çevresinde ki tehli anatomik oluşumları  görmeyi  ve bölgenin  simetrisinden faydalanmayı amaçlarız .

Artık  gerektiğinde 3 boyutlu diş tomografisi ( dental volumetrik tomografi )  çektirmemizde gerekebiliyor. Gömülü dişlerin yakınından geçen sinirle olan ilişkisi , üst gömülü 20 yaş dişinin sinüsle olan sınırlarını çok daha iyi bir şekilde görebiliyoruz . 

Anesteziyi takiben dişetinde küçük bir kesi yapılır ve dişeti flebi kaldırılarak dişe ulaşılır . Sonrasın da yapılacak olan işlemleri alt ve üst yirmi yaş sınıflandırmasına alabiliriz .

1)  ALT ÇENEDE GÖMÜLÜ DİŞ AMELİYATI 

 Alt   çenede  yirmi yaş dişlerini posizyonlarına göre üç bölüme ayırabiliriz .

 –   Birincisi  gömülü 20 yaş  dişinin önündeki azı dişi gibi dik durması 

 –   ikincisi gömülü 20 yaş  dişinin  çapraz şekilde, azı dişine doğru eğik olması 

 –   üçüncüsü ise 20 yaş  dişinin  tamamen yatay posizyonda konumlanması 

Alt çene 20 yaş dişinin dik olan posizyondaki görüntüsüAlt çene 20 yaş dişinin çapraz posizyonda ki görüntüsüAlt çene 20 yaş dişinin yatay yöndeki görüntüsü

20 yaş dişinin dişin dik durduğu posizyon da diş ; ağza sürmüş  , yarım dişeti içinde gömülü yada sadece dişetinde altında gömülü olabilir  . 20 yaş diş ameliyatı son derece kolay olup sadece eğri kök varlığı ve kemiğe kaynadığı dönemnlerde çekimi zor olur .

20 yaş dişinin çapraz olduğu posziyonda bir miktar dişten kesim yapmak gerekecektir . Bu posizyonda dişin arka tarafında ki çene kemiğinden de bir miktar aşındırmaya çoğu durum da ihtiyaç hissedilir .

20 yaş dişi ameliyatının en zor olduğu posizyondur . Bu posizyonda yirmi yaş dişinin üzerinde ki çene kemiğini aşındırmak gerekecektir . Dişe ulaştıktan sonra dişin şekil , konum ve posizyonuna bağlı olarak  dişi bir kaç parçaya bölmek ve dişi çekmek gerekecektir .

Gömülü diş operasyonundan sonra dikişler atılır ve üzerine steril tampon konularak  20 dak ısırttırılır .

2)  ÜST ÇENE GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞ AMELİYATI 

Üst çene kemiğinin esnek olması sebebiyle 20 yaş diş ameliyatı çok daha kolaydır . En büyük sorun ameliyat bölgesinin direk olarak görülememesi ve buna bağlı olarak çalışma zorluğudur .

GÖMÜLÜ   YİRMİ  YAŞ  DİŞ  ÇEKİMİNDEN  SONRA  NELERE   DİKKAT  ETMELİYİM ?

20 yaş dişi ameliyatı dişhekimliği cerrahisinde bazen en  kolay işi ,  bazen de  zorlayan bir  işlemdir diyebiliriz .

Bu tamamen 20 yaş dişinin  posizyonuna , konumuna ve hastanın uyumluluğuna , hekimin ise bilgi ve tecrübelerine bağlıdır.

Ameliyat sonrası bakım da tamamen işlemin zorluğuyla ve hastanın hekimin tavsiyelerine uyması ve iyi bir ağız hijyenine sahip olması ile alakalıdır . Gömülü diş çekimi sonrası neler yapacağız ?

Gömülü  diş çekiminden sonra  bölgeye uygulanmış olan steril tamponu 20 dakika boyunca ısırmalıyız. 20 dakika sonra tamponu atmalı ve bir daha koymamalısınız

Sıcak  içeçekler , sert ve sıcak yiyecek maddelerinden uzak durmalısınız .

Ağzımızı çok fazla açmamalı ve  esnememeye özen göstermelisiniz .

Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları ( antibiyotik , ağrı kesici , gargara vb ) düzgün bir şekilde kullanmalısınız . Ağız gargaraları diş çekiminden sonra oluşabilecek enfeksiyonları önlemede yardımcı bir tedavidir . Ağız gargarası yoksa eğer tuzlu su ( bir çay bardağı içerisine 1 çay kaşığı tuz  ve ılık su ilavesi )  ile  günde 3 defa diş fırçalamayı takiben gargara yapabiliriz .

Yirmi yaş diş cerrahisi esnasında kemik kaldırma işlemi gerçekleştirildi ise  dışardan buz tatbiki yapmanız gerekir. Buzun dokuyu yakmaması için araya çok ince bir bezde konulabilir .Buz tedavisi  yirmi yaş diş çekim bölgesine dişarıdan 10 dakika tutup 10 dakika çekerek gerçekleştirilir , aksi takdirde yumuşak  dokuda yanma gerçekleşir .

Uyuşukluğun geçmesi beklenilmeli , geçmeden asla herhangi bir şey yenilmemelidir.

Sigaradan 24 saat kesinlikle uzak durulmalıdır .

Tükürmemelisiniz , özellikle normal diş çekimi yapıldıktan sonra , dikişte atılmadıysa asla tükürülmemelidir . 

20   YAŞ   DİŞİ     GÖMÜLÜ    DİŞ  ÇEKİMİ    SONRASI   OLUŞABİLECEK  DURUMLAR

 • AĞRI ; Cerrahi müdahale sonrasında ağrı olması normaldir . 1 -2 gün aralığında geçeçektir .
 • AĞZIN AÇILAMAMASI VEYA KISITLI AÇILMA  ( TRİSMUS ) ; 1 hafta kadar sürebilir . Ağzı çok zorlamamak gerekir. 
 • KANAMA ; Bir miktar kan gelebilir . Kanama  , dikişlerin açılma ihtimalini gösterebilir  veya doku altından bir miktar kan sızabilir .
 • ŞİŞLİK ; Ödem oluşacaktır . Buz kompres uygulaması doğru yapılırsa şişlik  gözlenmez veya en az  seviyede gözlenir .

20 YAŞ DİŞİ AMELİYATI   –  GÖMÜLÜ  DİŞ ÇEKİMİ  SONRASI  GÖRÜLEBİLECEK  SORUNLAR 

 • Hekimin çok aşırı kuvvet vermesine bağlı olarak veya  çok sert kemiklerde  ,  çene kemiği kırıkları  veya temporomandibular eklem rahatsızlıkları.
 • 20 yaş dişi çevresinde bulunan sinirlere gelecek zararla birlikte geçiçi veya kalıcı uyuşma .
 • 20 yaş diş çekiminin gerçekleştilemeyip  dişin veya diş  kökünün bırakılması 
 • Üst çenede kökün veya 20 yaş dişinin  sinüs boşluğuna kaçırılması 
 • Üst çenede sinüse kaçan dişle birlikte , ağız içerisinde  sinüsle bağlantılı yumuşak dokuda açıklık kalması (oroantral fistül) 

Источник: http://guvendent.com/20-yas-disleri.html

Gömülü 20 yaş dişleri ve bilinmesi gerekenler

Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Ameliyatı

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde en sık yapılan işlem gömük kalmış 20 yaş dişlerinin çekimidir. Cerrahi çekim kavramı hastaları korkuttuğundan yapılacak işlem ertelenmekte bu da ağız ve diş sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Gömülü diş, dişlerin sürme zamanı tamamlandığı halde ağız içerisinde olması gereken konuma gelememiş, kısmen veya tamamen, kemik ve yumuşak doku içerisinde kalmış dişlerdir. En sık gömülü kalan dişler alt çenede yer alan 20 yaş dişleridir. İkinci sırada ise üst çene 20 yaş dişleri vardır.

20 yaş dişlerinin gelişimi ve sürme zamanı

20 yaş dişlerin oluşumun başlaması 7-10 yaş arasındadır. Dişin dış yüzeyini oluşturan mine tabakasının tamamlanması 12-16 yaş aralığında olur. Ağız içine sürmeye başlamaları ise 17-21 yaş aralığında gerçekleşir. 20 yaş dişlerinin kök gelişiminin tamamlanması ise 25 yaşına kadar sürebilir.

Lokal Faktörler

 1. Yer darlığı
 2. Kist, tümör ve iltihabi durumlar gibi mekanik faktörler
 3. Travma
 4. Süt dişlerinin uzun süre ağızda kalması
 5. Komşu dişin yapı veya konum bozukluğu
 6. Uzun süreli kronik iltihabi bir hastalık
 7. Çocuklukta geçirilen çiçek, kızıl, kızamık gibi ateşli hastalıklar

Sistemik Faktörler

 1. Yetersiz beslenme
 2. Vitamin eksiklikleri
 3. Hormonal bozukluklar
 4. Raşitizim (D vitamini eksikliğine bağlı gelişen hastalık)
 5. Anemi (Kansızlık)
 6. Ateşli hastalıklar
 7. Çene ve çevre doku hastalıkları

Gömülü 20 yaş dişlerinin neden olduğu problemler

 1. Komşu dişlerin köklerinde rezorpsiyon (Zamanla komşu dişlerin kaybına neden olur)
 2. Eklem şikayetleri
 3. Şiddetli ağrı
 4. Diş eti ödem ve abse
 5. Diş çevresinde kist ve tümör oluşumu
 6. Diş etli hastalıkları
 7. Diş çürükleri

Gömülü 20 yaş dişlerinin çekilebileceği durumlar

 1. Komşu dişte diş eti hastalığı veya çürük oluşumuna neden oluyorsa
 2. Diş etinde ödem ve abse oluşmasına neden oluyorsa
 3. Komşu dişin kökünde rezorpsiyona neden oluyorsa
 4. İltihabi ve/veya ağrı şikayeti varsa
 5. Temizleme güçlüğüne bağlı besin birikimleri oluyorsa
 6. Protez yapımına veya ortodontik tedaviye engel oluşturuyorsa

Gömülü 20 yaş dişlerinin çekilemeyeceği durumlar

 1. Hemofili, purpura gibi aşırı kanamaya neden olacak hastalıklar varsa
 2. Kanser, üremi, son safhadaki kalp şikayetlerinin varlığında
 3. Uyum güçlüğü olan hastalarda
 4. Paget veya mermer kemik hastalığında dişte veya dişi tutan kemikte anomaliler olması durumunda

Çekimi sırasında meydana gelebilecek problemler

Dişe Ait Problemler

 1. Dişin Kırılması
 2. Dişin yer değiştirmesi
 3. Dişin yutulması
 4. Komşu dişlere hasar verilmesi

İlginizi çekebilir  Kanal tedavisi ve bilinmesi gerekenler

Yumuşak Doku İle İlgili Problemler

 1. Kanama veya doku altında kan toplanması
 2. Yumuşak doku hasarı
 3. Yumuşak dokuda şişkinlik

Kemik İle İlgili Problemler

 1. Alveol kemiğin kırılması
 2. Çene kemiğinin kırılması
 3. Eklemde hasar oluşması

Sinir İle İlgili Problemler

 1. Parestezi olarak ifade edilen, sinirin hasar görmesine bağlı gelişen hissizlik

Çekim sırasında meydana gelebilecek problemler hekim tarafından düzeltilebilir problemlerdir. Çene kemiğinde kırılma veya eklemde hasar oluşumu uzun süreli bir tedavi takibini gerektirecektir. Parestezi ise zaman içerisinde kendiliğinden iyileşir.

Çekimden sonra meydana gelebilecek problemler ve tedavileri

Ağrı

Uygun şartlarda yapılan cerrahi işlem sonrasında fazla ağrı oluşması beklenmez. Genellikle çekim sonrası diş hekiminin reçete edeceği ağrı kesiciyi kullanmanız yeterli olacaktır.

Çekim sonrası ağrının şiddetli olması, uzun süre devam etmesi çekim ile alakalı bir problemin olduğunun habercisidir. Bu durumda tekrar diş hekimine görünmek gerekir.

Kanama

Cerrahi işlemlerden sonra bir miktar kanama olması doğaldır. Burada hastanın dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar;

 1. Hekiminin çekim bölgesine yerleştirdiği tamponu yarım saat boyunca ısırmak
 2. 24 saat boyunca tükürmemek ve ağızda bir şey çalkalamamak
 3. Tam iyileşme gerçekleşinceye kadar, kullanıyorsak sigara ara vermek
 4. Çok sıcak ve çok soğuk besinlerden kaçınmak
 5. Kullandığınız kan sulandırıcı ilaçlar varsa doktorun tavsiye ettiği tarih itibariyle kullanmaya başlamak
 6. Yara bölgesini temiz tutmak

Bu önlemlere rağmen kanama devam ediyorsa, diş hekimine görünmekte fayda vardır.

Ödem

Operasyon sonrası şişlik meydana gelmiş ve üzerine bastırıldığında ağrı yapıyorsa veya kendiliğinden ağrı oluyorsa çekim yapan doktora başvurmak gerekir.

Çene Açmada Güçlük

Çekim sonrası trismus dediğimiz çene açmada güçlük bir müddet yaşanabilmektedir. Ama bir haftayı aşkın bir süre devam ediyorsa müdahale edilmesi gerekir. Bu tip durumlarda hekim ısı, masaj ve basit egzersizlerle bu şikayetinizi giderecektir.

Yutma Sırasında Ağrı

Yutma sırasında ağrı basit bir ödeme bağlı olarak gelişebilir. Hekime başvurduğunuzda ağızda eriyen benzocaine veya analjezik bir pastil reçete edecektir. Bir hafta içinde ağrı şikayetiniz ortadan kalkacaktır.

Ateş

Operasyon sonrası vücut ısısında hafif bir artış olabilir. Ancak 12-24 saat içerisinde geçmezse bir enfeksiyon varlığından şüphe etmek gerekir. Böyle bir durumda etkenin doğru tespiti uygun tedavi için önemlidir. Teşhis için mutlaka diş hekimine görünmek gerekir.

Enfekisyon

Enfeksiyon oluştuğu gösteren bulgular, ağrı, yüksek ateş ve operasyon bölgesi hassas şişlik olmasıdır. Bu durumda uygulanacak tedavi antibiyotik kullanımı veya absenin drenajıdır. (İçindeki sıvının cerrahi olarak boşaltılması işlemi)

İlginizi çekebilir  Doğru diş fırçalama yöntemi ve ağız bakımı teknikleri

Enfeksiyon oluşmaması için yara bölgesinin temizliğine ve genel olarak ağız hijyenine dikkat etmek gerekir.

Eklemde Ağrı

Operasyon sırasında eklemin zorlanması, işlem sonrası eklemde ve kasta ağrı hissedilmesine neden olabilir. Genelde bu durum tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşmektedir.

Sıkça sorulan sorular

Cerrahi çekimin normal çekimden farkı nedir?

En önemli fark cerrahi olarak çekilecek dişin gömük durumda olmasıdır. Diş kısmen veya tamamen yumuşak doku ve/veya kemiğin altında kaldığı için diş eti açılması ve gerekiyorsa kemik dokusundan bir miktar kaldırılması gerekir.

Normal çekime nazaran biraz daha büyük bir alan etkilendiği için çekim sonrası yara yerinin iyileşmesi biraz daha uzun sürecektir. Bununla beraber ağrı ve şişlik oluşma ihtimali daha yüksektir. Hekimin reçete edeceği ilaçları kullandıktan ve tavsiyelerine uyduktan sonra herhangi bir problem yaşama ihtimali düşüktür.

Cerrahi çekimde çok ağrı olur mu?

Çekime, cerrahi kavramının eklenmesi hastaları yersiz korkulara se etmektedir. Cerrahi çekimde, normal çekim gibi lokal anesteziyle yapılır ve ağrı hissedilmez.

20 yaş dişlerini mutlaka çektirmek mi gerekir?

Makalemizde de ifade edildiği gibi sadece problem teşkil eden 20 yaş dişleri için çekim tavsiye edilir. Onun dışında 20 yaş dişleri çekilmelidir diye bir veri yoktur.

Cerrahi diş çekimini nerelerde yaptırabilirim?

Cerrahi diş çekimlerini özel kliniklerde, devlete ait merkezlerde veya üniversite hastanelerinde yaptırabilirsiniz. Ancak operasyonu yapacak diş hekiminin Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanı olması iyi olacaktır.

Cerrahi çekimlerin maliyeti ne kadardır?

Diş hekimleri odasının belirlediği fiyat tarifesine göre normal diş çekimi 100 TL, gömük diş çekimi ise 330-370 TL arasında değişmektedir. Piyasada 250 TL-600 TL arasında fiyatlar değişmektedir.

Sağlık Sigortanız varsa Sağlık Bakanlığın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde veya üniversite hastanelerinde cerrahi çekimleri ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Источник: http://www.sagliksever.com/gomulu-20-yas-disleri-bilinmesi-gerekenler

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.