Görme Kaybı 5-10 Saniye Bile Sürse Ciddiye Alın!

Görme kaybı 5-10 saniye bile sürse ciddiye alın

Görme Kaybı 5-10 Saniye Bile Sürse Ciddiye Alın!

Görme yeteneğinin aniden kaybolması şüphesiz ki yaşayan herkes için korkutucu bir deneyim. Bu durum 5-10 saniye kadar kısa süreli olabileceği gibi kalıcı olarak da devam edebiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.

Dr. Haluk Esgin, bu nedenle kaybın süresi ne olursa olsun böyle bir durumda mutlaka hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor. Özellikle görme kaybı açısından riskli kabul edilen hızlı kilo verenleri ve stres altında çalışanları uyarıyor.

Dünya üzerinde görme kaybı yaşayan kişilerin yaklaşık yüzde 80’inin önlenebilir ya da tedavi edilebilir olduğu belirtiliyor. Bu tablo, gözde ortaya çıkan her türlü durumda vakit kaybetmeden hekime başvurmanın da gerekliliğini ortaya koyuyor. Ani görme kaybında olduğu gibi…

Her ne kadar görme yeteneğinde yaşanacak kayıp herkeste endişe yaratsa da bazen bu sorun fark edilemeyecek ya da ciddiye alınamayacak kadar kısa süreli olabiliyor. Dolayısıyla zaman kaybedilebiliyor.

Ani görme kaybı mutlak müdahale edilmesi gereken bir sorun olmakla birlikte, kalp veya beyin gibi hayati organlarımızdaki problemleri de haber vermesi açısından da önem taşıyor.

Kısa ya da uzun sürmesi önemli değil..

Ani görme kaybı, görmenin 5-10 saniye kadar kısa süreli veya kalıcı şekilde kaybedilmesi olarak tanımlanıyor.

Kayıp, bütün görüş alanını kapsayarak tamamen ortam ışığı söndürülmüş gibi kapkaranlık olabileceği gibi siliklik veya soluk görme biçiminde de yaşanabiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Esgin, “Ancak bu noktada sorunun şiddeti ya da süresine bakmayıp zaman kaybetmeden hekim tarafından muayene edilmesine dikkat etmek gerekiyor” diyor.

Genellikle tek gözle meydana geliyor

Ani görme kayıpları, gözü besleyen damar sistemi, görüntüyü beyne götüren görme siniri veya göz içindeki merceğin beslenme sorunları gibi farklı etkenlerden kaynaklanabiliyor.

Genellikle tek gözde meydana gelmesine karşın, dev hücreli arterit gibi bazı damar iltihaplarında veya sahte alkol kullanımında toksik sebeplere bağlı kısa aralıklı olarak her iki gözde de kayıplar yaşanabiliyor. Prof. Dr.

Haluk Esgin, iki gözümüz açıkken baktığımızda bir gözde meydana gelen kaybı anlamanın çok güç olduğunu belirterek, “Bu nedenle görme düzeyi bir göz kapatılarak kontrol edilmeli. İki göz arasındaki görüntüde bir fark varsa, ortada sorun olduğu anlamına geliyor” diyor.

Hızlı kilo verenler dikkat!

Ani görme kayıpları sıklıkla ileri yaşta görülmekle birlikte gençlerde de görme düzeyinde ani azalmalar yaşanabiliyor. Prof. Dr. Haluk Esgin, özellikle hızlı kilo kayıpları sonrasında ya da vücut şekillendirme için kullanılan takviye ürünlerine bağlı olarak bu sorunla karşılaşılabileceğine dikkat çekiyor.

Bu durumun, sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, metabolizmadaki değişikliğe bağlı görme sinirinin beslenmesindeki bozulma sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Dolayısıyla mutlaka bir diyetisyen kontrolünde ve vücuttaki vitamin ve minerallerin takibi yapılarak kilo verilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte yine günümüzde yoğun stres altındaki mesleklerde çalışanlarda da haftalar ya da aylar sürebilen görme azalmaları yaşanabiliyor. Gözün damar tabakasındaki bölgesel bozulmalara bağlı olarak ortaya çıkan bu durumda ise uygun ilaç ve lazer tedavileriyle görmenin tekrar kazanılması mümkün olabiliyor.

Ayrıca, strese yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması hastalığın tekrarlamasının önüne geçilebiliyor. Prof. Dr.

Haluk Esgin’in verdiği bilgiye göre, bazen kısa süreli kayba yol açan göz damarlarındaki spazm veya kısa süreli tıkanmalar, kalp veya hayati ana damar sistemindeki bozuklukların erken teşhis edilmesiyle tedavi edilebiliyor. Bu sayede görme kayıplarının da kalıcı hale gelmesi önlenebiliyor.

Beyin hastalıklarının erken dönem belirtisi de olabiliyor

Göz küreleri aslında beynin bir uzantısı. Bu nedenle bazen bulanık görme veya renk algısındaki bozulma gibi belirtiler görme sinirinin etkilendiğini de gösterebiliyor.

Dolayısıyla MS (multipl Skleroz) gibi bazı beyin hastalıklarının görmede oluşabilecek bu değişiklerle erken dönemde saptanması mümkün olabiliyor. Bu durumda, birkaç hafta içinde görme yavaş yavaş kendiliğinden düzelebiliyor.

Ancak ataklar halinde tekrarlayan kayıplara bağlı görmede kalıcı azalma gelişebilirken, MS tedavisi altında görme kaybı ataklarının engellenmesi mümkün olabiliyor.

Erken dönemde tedaviyle görmeyi geri döndürmek mümkün

Işık çakması veya gözde uçuşmalarla ortaya çıkan, üst veya alt bölgedeki perdeli görme, göz tabakalarında bir yırtılma veya ayrılmanın habercisi olabiliyor.

Böyle durumlarda da erken dönemde lazer tedavisi veya geç dönemde yapılacak cerrahi girişimlerle kalıcı görme kayıplarını önlemek mümkün olabiliyor.

Yine göz içi kanamaları yaşayan diyabet hastalarında da ortaya çıkabilecek ani görme kayıplarında da lazer ve cerrahi tedavilerle görmeyi geriye döndürülebiliyor.

İleri yaşlardaki ani görme kayıplarında ise genellikle sebebin damar tıkanıklıkları olduğunu hatırlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Esgin, bu hastalar için tedavi yaklaşımı konusunda şunları anlatıyor: “Gözün ana atardamar sistemindeki tıkanmalarda erken dönemde hızlı tedavi fayda getiriyor.

Toplar damar tıkanmalarına bağlı azalmada ise, göz içine enjeksiyonlarla hem görme azalmasını yavaşlatmak, hem de gözün ilerde ağrılı, hiç görmeyen bir göz olmasının önüne geçmek mümkün olabiliyor.”

Источник: https://www.haberizlenim.com/gorme-kaybi-5-10-saniye-bile-surse-ciddiye-alin-3406h.htm

Görme Kaybı Nedenleri

Görme Kaybı 5-10 Saniye Bile Sürse Ciddiye Alın!

Görme Kaybı Nedenleri Geçici Görme Kaybı Nedenleri – Bu makaledeki notlar: görme kaybı görme kaybı nedenleri geçici..

Ani görme kaybı nedendir?

Göze veye beynin görme merkezine giden damarlardan birinde daralma veya tıkanma belirtisi olabilir. Birkaç saat içinde göz doktorunun görmesi gerekir.

Bazen de damarlarda değil göz sinirlerinde iletim bozukluğu yapan hastalıklara bağlı olabilir.

Hasta hastalığının nedenini bilemiyeceği için, ister tek gözde ister iki gözde ani görme kaybı olduğunda acilen göz doktoruna muayene olmak gereklidir. Geçmesini beklemek geçmemesine yol açabilir.

Gelip Geçici Görme Kaybı Önemli Bir Hastalığın Bulgusu Olabilir Mi?

Gelip geçici görme kaybı önemli bir hastalığın bulgusu olabilir mi?

Saniyeler veya dakikalar süren tek veya çift gözde perde inmesi, kararma veya beneklenme şeklinde görme kaybı göze veye beynin görme merkezine giden damarlardan birinde geçici daralma veya tıkanma belirtisi olabilir. Acilen göz ve kalp doktorunun görmesi gereklidir.

Gençlerde kalp kapakçıklarında, ileir yaşlarda boyundaki şah damarı ya da kalp damarlarındaki sorunlara bağlı olabilir. Tedavi edilmemesi damarda tam tıkanıklığa ve dolayısıyla görmede kalıcı kayba yol açabilir.

Uzun süren ışıklanmalarla başlayan geçici görme kayıpları ise migrene bağlı olabilir.

Gözde Acil Durumlar – Ani Görme Kaybı

Gözde Acil Durumlar – Ani Görme Kaybı
ani görme kaybı tedavisi – göz kızarıklığı neden olur – göz yaralanması – gözde şişlik – gözde ağrı sebepleri

Ani görme kaybı : 1 gözde görmenin aniden kaybolması durumunda çok acil göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Ani görme kaybının nedeni gözün retina (sinir) tabakasını besleyen damarın emboli (pıhtı) sonucu tıkanması olabilir. 2 saat içinde göze yapılan müdahale ile kalıcı hasar önlenebilir. Hastaların başvuru süreleri tedavinin başarısını etkileyen en önemli etkendir.

Göz yaralanmaları :Acil müdahale gerekmektedir. Delici cisimlerle göz yaralanmaları, künt göz travmaları (yumruk, taş, top vs), kapaklarda kesiler veya zedelenmeler durumunda vakit geçirmeden göz doktoruna vakit geçirmeden göz doktoruna başvurmak gerekir. Bu süre içinde mikrop kapmaması için mümkün olduğunca göze dokunulmaktan kaçınılmaktadır.

Göze yabancı cisim kaçması : Toz, Kum, Toprak, Sinek gibi yabancı cisimler kaçması durumunda gözünüzü kesinlikle ovalamayın. Gözlerinizi bol su ile yıkayın. Cisim çıkmadıysa veya çıkmasına rağmen batmanız geçmediyse göz doktoruna başvurun.

Göze demir, cam, tahta, bıçak, çivi, kalem, iğne, şiş gibi yabancı cisim saplanması durumunda çıkarılmaya çalışılmadan göz doktoruna başvurmak gerekir.

Göze kimyasal sıvı kaçması : Göze deterjan, çamaşır suları, insektisitler, asitler, alkaliler, yapıştırıcılar, göz yaşartıcı gazlar, boyalar, solventler, kireç, bazı parfümler gibi kimyasal maddeler kaçması durumunda hemen suyla en az 10 dakika bol bol yıkayın. Göz kapağındaki yapışıklıkları önlemek için gözlerinizi sürekli kapatmayın, açık tutmaya çalışarak göz doktoruna başvurun.

Gözde şiddetli ağrı ve kızarıklık : Göz tansiyonunun ani yükselmesiyle oluşabilir. Tedavide geç kalınırsa kalıcı görme kayıpları meydana gelebilir.

Gözde kızarıklık, akıntı, ağrı, görme azalması ve ışıktan rahatsızlık : Gözün saydam tabakası korneanın iltihaplanması (keratit) sonucu oluşur. Tedavide geç kalındığı zaman korneada oluşan kesafet görmeyi bozar.

Gözde kızarıklık, sulanma ve çapaklanma : Göz nezlesi belirtileridir ve bulaşıcıdır. Tedavi ile ilerlemesi ve bulaşıcılığı önlenir.

Göz kapaklarında şişlik, ısı artışı, görme bulanıklığı, göz hareketlerinde kısıtlık : Göz küresinin etrafındaki yumuşak dokunun iltihaplanması (orbital selülit) nedeniyle görülür. En kısa zamanda tedaviye başlamak gerekir.

Göz sulanması, çapaklanma : Göz yaşı kanalının tıkanarak iltihaplanması (dakriyosistit) alt göz kapağı ve burun tarafında şişlik, gözde sulanma, çapaklanma ve ağrıya neden olur. Biran önce tedaviye başlanmalıdır.

Yavaş İlerleyen Görme Kaybı Nedeni Ne Olabilir?

Yavaş ilerleyen görme kaybı nedeni ne olabilir?

Genellikle katarakt, glokom, sarı nokta hastalığı gibi göz içi nedenlere bağlı olan yavaş ilerleyen görme kaybı nadiren de olsa beyinde göz sinirine baskı yapan yaşamı tehdit edebilecek bir nedene bağlı olabilir. İhmal edilmeden göz hekimine başvurulmalı ve nedeni mutlaka bulunmalıdır.

Ani Ve Geçici Görme Kaybını Psikolojik Nedenlere Bağlıya Bilir Miyiz?

gözümde herhangi birinde zamanı belli değil geçici görme kaybı yaşıyorum.yavaş yavaş kararma ile başlıyor 20-30 içerisinde kararıyor.sonra 20 -30 sn sonra tekrardan yavaş yavaş eski halini alıyor.herhangi bir başağrısı veya sızı ile gelmiyor.

şuan 24 yaşındayım ilk görme kaybını yaklaşık 7 yıl önce yaşadım.tıp fakültesinde bütün kontrolleri oldum.çek-up gibi.hiçbir şeye rastlanmadı her şey normal çıktı.zaman zaman tekrarlaması insanı korkutuyor.ya açılmayacak diye korkuyorum.

acaba psikolojik mi diye düşünüyorum.herhangi bir psikolojik problemim yok.sadece sınav stresi yaşıyorum.ünv.mezunuyum kpss ye hazırlanıyorum.kilom 45 bazı doktorlar zayıf olmama ve strese bağladılar.

doğru olabilir mi?sizce ne yapmalıyım?görme kaybı yaşadığım zaman nasıl davranmalıyım?yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

Источник: https://www.notusta.com/gorme-kaybi-nedenleri-8992/

5 saniyelik görme kaybı bile önemli

Görme Kaybı 5-10 Saniye Bile Sürse Ciddiye Alın!

Görme yeteneğinin aniden kaybolması şüphesiz ki yaşayan herkes için korkutucu bir deneyim. Bu durum 5-10 saniye kadar kısa süreli olabileceği gibi kalıcı olarak da devam edebiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.

Dr. Haluk Esgin, bu nedenle kaybın süresi ne olursa olsun böyle bir durumda mutlaka hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle görme kaybı açısından riskli kabul edilen hızlı kilo verenleri ve stres altında çalışanları uyarıyor.

Dünya üzerinde görme kaybı yaşayan kişilerin yaklaşık yüzde 80'inin önlenebilir ya da tedavi edilebilir olduğu belirtiliyor. Bu tablo, gözde ortaya çıkan her türlü durumda vakit kaybetmeden hekime başvurmanın da gerekliliğini ortaya koyuyor. Ani görme kaybında olduğu gibi…

Her ne kadar görme yeteneğinde yaşanacak kayıp herkeste endişe yaratsa da bazen bu sorun fark edilemeyecek ya da ciddiye alınamayacak kadar kısa süreli olabiliyor. Dolayısıyla zaman kaybedilebiliyor.

Ani görme kaybı mutlak müdahale edilmesi gereken bir sorun olmakla birlikte, kalp veya beyin gibi hayati organlarımızdaki problemleri de haber vermesi açısından da önem taşıyor.

Kısa ya da uzun sürmesi önemli değil

Ani görme kaybı, görmenin 5-10 saniye kadar kısa süreli veya kalıcı şekilde kaybedilmesi olarak tanımlanıyor.

Kayıp, bütün görüş alanını kapsayarak tamamen ortam ışığı söndürülmüş gibi kapkaranlık olabileceği gibi siliklik veya soluk görme biçiminde de yaşanabiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Esgin, “Ancak bu noktada sorunun şiddeti ya da süresine bakmayıp zaman kaybetmeden hekim tarafından muayene edilmesine dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Hızlı kilo verenler dikkat

Ani görme kayıpları sıklıkla ileri yaşta görülmekle birlikte gençlerde de görme düzeyinde ani azalmalar yaşanabiliyor. Prof. Dr. Haluk Esgin, özellikle hızlı kilo kayıpları sonrasında ya da vücut şekillendirme için kullanılan takviye ürünlerine bağlı olarak bu sorunla karşılaşılabileceğine dikkat çekiyor.

Bu durumun, sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, metabolizmadaki değişikliğe bağlı görme sinirinin beslenmesindeki bozulma sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor. Dolayısıyla mutlaka bir diyetisyen kontrolünde ve vücuttaki vitamin ve minerallerin takibi yapılarak kilo verilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte yine günümüzde yoğun stres altındaki mesleklerde çalışanlarda da haftalar ya da aylar sürebilen görme azalmaları yaşanabiliyor. Gözün damar tabakasındaki bölgesel bozulmalara bağlı olarak ortaya çıkan bu durumda ise uygun ilaç ve lazer tedavileriyle görmenin tekrar kazanılması mümkün olabiliyor.

Ayrıca, strese yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması hastalığın tekrarlamasının önüne geçilebiliyor. Prof. Dr.

Haluk Esgin'in verdiği bilgiye göre, bazen kısa süreli kayba yol açan göz damarlarındaki spazm veya kısa süreli tıkanmalar, kalp veya hayati ana damar sistemindeki bozuklukların erken teşhis edilmesiyle tedavi edilebiliyor. Bu sayede görme kayıplarının da kalıcı hale gelmesi önlenebiliyor.

Kısa ya da uzun sürmesi önemli değil…

Ani görme kaybı, görmenin 5-10 saniye kadar kısa süreli veya kalıcı şekilde kaybedilmesi olarak tanımlanıyor.

Kayıp, bütün görüş alanını kapsayarak tamamen ortam ışığı söndürülmüş gibi kapkaranlık olabileceği gibi siliklik veya soluk görme biçiminde de yaşanabiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Haluk Esgin, “Ancak bu noktada sorunun şiddeti ya da süresine bakmayıp zaman kaybetmeden hekim tarafından muayene edilmesine dikkat etmek gerekiyor” diyor.

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.