Göz Alerjisinden Korunmanın 6 Kuralı

Göz alerjisi olanlar ne yapmalı? Belirtileri neler?

Göz Alerjisinden Korunmanın 6 Kuralı
Göz alerjisi olanlar ne yapmalı? Belirtileri neler?

Bahar mevsiminde pek çok kişiyi tehdit eden mevsimsel göz alerjisinin oluşturduğu bu yakınmalar sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda gözlerde kalıcı görme bozukluklarına bile neden olabiliyor. Bu yüzden erken müdahale göz sağlığı için büyük önem taşıyor!

Bahar mevsimi denince aklımıza ilk gelen şeylerden biri kuşkusuz bahar alerjisi oluyor. Ağaçlar, çimler ve polenlerin neden olduğu bahar alerjisinden en sık etkilenen organlardan biri ise çevreyle doğrudan temas nedeniyle gözlerimiz oluyor.

Öyle ki bahar aylarında her 100 kişiden 25-30’u mevsimsel göz alerjisi problemi yaşıyor. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma gibi yakınmalar ise bu hastalığın en tipik belirtilerinden.

Üstelik gözlerde gelişen ortak belirtileri nedeniyle “soğuk algınlığı” ile karıştırılıp “nasıl olsa geçer” düşüncesiyle hafife alınabiliyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca ancak bu belirtilerin asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Çünkü mevsimsel göz alerjisinde geç kalınması durumunda göz kuruluğundan gözkapağı iltihabına, çok daha önemlisi kalıcı görme kaybına kadar gidebilecek ciddi tablolar gelişebiliyor” diyor.

Kaşıntı sürekli bir hal alıyor

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinde yaşanan şikayetlerin gözlerde kaşınmayla başladığına işaret ediyor. “Hastalar gözlerini kaşıdıkça daha çok kaşıma ihtiyacı hissediyorlar. Ellerini adeta gözlerinden alamıyorlar” diyen Dr. Evren Baca alerjik reaksiyonun diğer belirtilerini de şöyle anlatıyor:

“Kaşıntıyla birlikte gözlerde kızarıklık, sürekli bir sulanma hali oluyor. Bunların yanı sıra konjonktivada (göz beyazını ve kapakların içini örten zar) su toplanması ile şişme görülüyor. Göz kapaklarının içinde ip gibi uzayan, beyaz, yapışkan bir çapaklanma gelişiyor. Gözlerde batma hissi ve kaşıntı hastaların yaşam konforunu oldukça bozacak düzeyde oluyor.

Göz kapaklarında şişlik, kızarma ve bazen gözaltlarında morarma da diğer sinyallerini oluşturuyor. Tüm bu şikayetler genellikle her iki gözde birden başlıyor. Göz alerjisi olan kişilerde sıklıkla alerjik rinit de tabloya eşlik ediyor.

Sorun ilerlediğinde gözün saydam tabakasını tahriş eden ve görmeyi tehdit eden bir tablo gelişebiliyor. İkincil göz enfeksiyonları eklenebiliyor.

Bunların yanı sıra yoğun göz kaşımaya bağlı olarak saydam tabakada incelme ve astigmat oluşabiliyor.”

Ailede alerji hikayesi varsa risk artıyor

Mevsimsel göz alerjisinde göze temas eden polenler spesifik IgE üretimine, IgE antikorları da doku mast hücrelerinden histamin başta olmak üzere bazı maddelerin salınımına yol açıyorlar.

Bu maddeler de alerjik reaksiyondaki belirtilerden sorumlu oluyorlar. Alerjiye yatkın veya ailesinde alerji hikayesi olan kişilerde göz alerjisi riski artıyor.

Aynı zamanda astımlı ve egzamalı kişiler de risk altında oluyor.

Önleyici tedavi çok önemli

Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinde erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Tedaviye alerjik şikayetlerin oluşmadan önce başlanması sayesinde hastanın hayat kalitesi olumsuz yönde etkilenmiyor.

Daha da önemlisi gözde gelişebilecek ikincil enfeksiyonların önüne geçiliyor. Ayrıca sürekli gözleri kaşıma nedeniyle oluşabilen kornea tabakasında incelme riski ortadan kaldırılıyor.

Bu sayede şiddetli göz alerjilerinde görme kaybına giden kornea problemleri önlenmiş oluyor.

Tedavide amaç yakınmaları hafifletmek

Mevsimsel göz alerjisi tekrarlayan bir hastalık. Dolayısıyla kesin olarak tedavi etmek mümkün olmuyor. Göz alerjisinin tedavisinde amaç alerji mevsimini rahat geçirmek, yakınmalar başlamadan önlem almak. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Evren Baca bunun için de antihistaminik (alerjik yakınmalara neden olan histaminin etkilerini azaltan ilaçlar), mast hücre stabilizatörü (hücreden histamin salınımını azaltan ilaçlar) ve dekonjestan damlalar kullanıldığını belirtiyor. Şiddetli tablolarda hızlı bir yanıt almak için kortizonlu damlalar da tedaviye ekleniyor.

Sistemik şikayetleri olan hastalarda antihistaminik tabletlerden de yararlanılıyor.

Mevsimsel göz alerjisi ve alerjiden korunmanın 6 yolu

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinden korunmak veya hastalık oluştuysa tedaviden etkili sonuç sağlayabilmeniz için almanız gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

Önlemek için

 • Polenlerin yoğun salındıkları dönem olan 05.00-10.00 saatleri arasında, mümkünse dışarı çıkmayın, evinizi bu saatlerde havalandırmayın.
 • Koruyucu gözlük kullanın.
 • Aracınızda camları açmayın, havalandırma filtresini değiştirin.
 • Evinizin nemini düzenleyin.
 • Yün veya pamuklu yorgan ile yastık kullanmayın.
 • Evin içinde sigara içmeyin.
 • Hastalık oluştuğunda gözlerinizi kaşımaktan mümkün olabildiğinde kaçının.
 • Kaşıntıyı azaltmak için gözlerinize günde 2-3 kez ve 3-4 dakika süreyle soğuk kompres uygulayın.
 • Alerjenlerin ortaya çıktığı dönemde, koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları kullanarak alerjeni gözden uzaklaştırın.
 • Kontakt lens kullanımına ara verin.
 • Şikayetler artmadan doktorunuzun önereceği alerji damlalarını kullanın.

Gözleri polenden korumanın yolları

Источник: https://indigodergisi.com/2018/05/goz-alerjisi-belirtileri/

Göz alerjisi astigmat yapabilir

Göz Alerjisinden Korunmanın 6 Kuralı

Bazı hücre tiplerinin çeşitli maddelere karşı gösterdiği aşırı duyarlılık olarak tanımlanan göz alerjisi oldukça sık görülen bir sorun. Öyle ki ülkemizde her 15-20 kişiden biri, göz alerjisinden yakınıyor. Göz alerjisine en sık polenler parfümler, kozmetikler, bazı ilaçlar, havadaki toksik etkenler, ev tozu ve akarlar yol açıyor.Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Nesrin Bozkurt, göz kapaklarında şişme, gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve ipliksi çapaklanma şeklinde gelişen göz alerjisi tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çünkü göz alerjisinin bazı tipleri yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra 'Keratokonus' denilen ve kişide ilerleyici astigmat yapan bir hastalığın gelişmesine yol açabiliyor” dedi.

6 TİP GÖZ ALERJİSİ VAR

Dr. Nesrin Bozkurt, bahar ve yaz mevsiminde daha sık görülen göz alerjisinin 6 gruba ayrıldığını belirterek, bunları şöyle sıraladı:

Mevsimsel alerjiler: Özellikle bahar ve yaz aylarında çimen, ağaç ve çiçeklerden salgılanan polen miktarının artması nedeniyle alerji vakalarında ciddi bir yükseliş oluyor.

Polen salınımı ne kadar fazla ise alerji bulgularına sahip hastalara da daha fazla rastlanıyor.

Genellikle aile öyküsü olan çocuklarda havadaki polenler alerjik reaksiyon oluşturarak gözlerde aniden şişme, sulanma ve kaşıntıya yol açıyor.

Yıl boyunca görülen alerjiler: Aslında özellikleri ve oluş mekanizmaları açısından mevsimsel alerjik konjunktivitlere (göz kapaklarının içi yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince-saydam zarın iltihaplanması) çok benzerlik gösteriyor. Bu tip alerjiden ev tozu, hayvan tüyü ve akarlar gibi vücudun sürekli maruz kaldığı ajanlar sorumlu tutuluyor. Belirtileri mevsimsel alerjik konjuntivite göre daha hafif olmakla beraber, daha uzun sürüyor.

Atopik alerjik keratokonjunktivit: Ergenlik döneminden sonra 20'li yaşlarda başlayan bir alerji formu. Ailesinde alerji olanlarda ve çocukluk döneminde vernal Konjunktivit yaşayanlarda daha sık görülüyor.

Gözün saydam tabakası olan korneada da tutulum ortaya çıkan bu tip alerjide gözde sürekli kaşıntı oluşuyor. Keratokonus denilen ve kişide ilerleyici astigmat yapan bir hastalık gelişme riski olabiliyor.

Bu nedenle muayeneler sırasında astigmat yönünden dikkatli olmak gerekiyor.

Akut alerjik ödem: Kişi alerjene maruz kalınca ani olarak, yani saatler, bazen de dakikalar içinde göz kapaklarında çok miktarda ödem, konjunktiva dokusunda şişlik ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle polen, mantar ve böcek ısırmalarında bu tabloya sıkçı rastlanıyor. Ödem vücudun diğer bölümlerinde de gelişebiliyor ki bu durum solunum yetmezliğine kadar gidebiliyor.

Vernal alerjik konjunktivit: Özellikle erkek çocuklarda daha sık görülen oldukça ağır seyirli bir konjunktivit türü olan vernal konjunktivitler 10 yaş öncesinde başlıyor ve etkinliği ergenliğe doğru giderek azalıyor. Bu tip konjunktivitler oldukça ağır seyirli oluyor. Işık hassasiyeti, şiddetli kaşıntı, göz kapak altlarında kabarık oluşumlar ortaya çıkıyor ve bu belirtiler yaz aylarına doğru başlıyor.

Dev papiller konjunktivit: Bu tip alerjinin oluşmasında çoğunlukla lense bağlı mekanik irritasyon veya lens üzerinde biriken maddelerin etken olduğu belirtiliyor. Günümüzde özel lens dizaynları olduğu ve lensler genellikle kullan-at olarak kullanıldığı için bu tip alerjik reaksiyon daha az görülüyor.

KORTİZONLU DAMLALAR GELİŞİGÜZEL KULLANILMAMALI

En önemli korunma yönteminin alerjene maruz kalmamak olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesrin Bozkurt, özellikle kortizonlu damlaların doktor kontrolünde kullanılması gerektiğine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Alerjenlerden uzak durmak için hastaların polen mevsiminde kapalı ortamlarda bulunmamaya çalışmaları, filtreleri polenleri süzecek şekilde olan klimaları tercih etmeleri gerekiyor. Alınabilecek bir başka önlem de dışarıya çıkarken gözlük kullanmak.

Göz alerjisinde uygulanan tedavide ise hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmak için akut dönemde soğuk kompresler ve göz damlaları kullanılıyor. Gerekirse tedaviye kortizon içeren damlalar ve suni gözyaşı damlaları da ilave edilebiliyor.

Ancak kortizonlu damlalar çok hızlı rahatlama sağladığı için hastalar tarafından kontrolsüz olarak uzun süreli kullanılırsa göz tansiyonu ortaya çıkabiliyor. Ayrıca alerjik astım gibi nedenlerle ağızdan veya nefes yolu ile kortizon alan kişilerde katarakt görülme sıklığında artış oluyor.

Dolayısıyla bu tür damlaların bir göz hekimi kontrolü altında alınmaları gerekiyor.” 

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/goz-alerjisi-astigmat-yapabilir-2012-06-04.html

Göz alerjisinden korunmanın 6 kuralı

Göz Alerjisinden Korunmanın 6 Kuralı

Göz ağrısı neden olur? Ağrı yapan göz hastalıklarının tedavisi

Bahar mevsimi denince aklımıza ilk gelen şeylerden biri kuşkusuz bahar alerjisi oluyor. Ağaçlar, çimler ve polenlerin neden olduğu bahar alerjisinden en sık etkilenen organlardan biri ise çevreyle doğrudan temas nedeniyle gözlerimiz oluyor.

Öyle ki bahar aylarında her 100 kişiden 25-30’u mevsimsel göz alerjisi problemi yaşıyor. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma gibi yakınmalar ise bu hastalığın en tipik belirtilerinden.

Üstelik gözlerde gelişen ortak belirtileri nedeniyle “soğuk algınlığı” ile karıştırılıp “nasıl olsa geçer” düşüncesiyle hafife alınabiliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Evren Baca ancak bu belirtilerin asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Çünkü mevsimsel göz alerjisinde geç kalınması durumunda göz kuruluğundan gözkapağı iltihabına, çok daha önemlisi kalıcı görme kaybına kadar gidebilecek ciddi tablolar gelişebiliyor” diyor.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinde yaşanan şikayetlerin gözlerde kaşınmayla başladığına işaret ediyor. “Hastalar gözlerini kaşıdıkça daha çok kaşıma ihtiyacı hissediyorlar. Ellerini adeta gözlerinden alamıyorlar” diyen Dr. Evren Baca alerjik reaksiyonun diğer belirtilerini de şöyle anlatıyor:

Göz yanması nedenleri ve tedavisi

“Kaşıntıyla birlikte gözlerde kızarıklık, sürekli bir sulanma hali oluyor. Bunların yanı sıra konjonktivada (göz beyazını ve kapakların içini örten zar) su toplanması ile şişme görülüyor. Göz kapaklarının içinde ip gibi uzayan, beyaz, yapışkan bir çapaklanma gelişiyor.

Gözlerde batma hissi ve kaşıntı hastaların yaşam konforunu oldukça bozacak düzeyde oluyor. Göz kapaklarında şişlik, kızarma ve bazen gözaltlarında morarma da diğer sinyallerini oluşturuyor. Tüm bu şikayetler genellikle her iki gözde birden başlıyor.

Göz alerjisi olan kişilerde sıklıkla alerjik rinit de tabloya eşlik ediyor. Sorun ilerlediğinde gözün saydam tabakasını tahriş eden ve görmeyi tehdit eden bir tablo gelişebiliyor. İkincil göz enfeksiyonları eklenebiliyor.

Bunların yanı sıra yoğun göz kaşımaya bağlı olarak saydam tabakada incelme ve astigmat oluşabiliyor.”

Mevsimsel göz alerjisinde göze temas eden polenler spesifik IgE üretimine, IgE antikorları da doku mast hücrelerinden histamin başta olmak üzere bazı maddelerin salınımına yol açıyorlar.

Bu maddeler de alerjik reaksiyondaki belirtilerden sorumlu oluyorlar. Alerjiye yatkın veya ailesinde alerji hikayesi olan kişilerde göz alerjisi riski artıyor.

Aynı zamanda astımlı ve egzamalı kişiler de risk altında oluyor.

Göz kuruluğuna yol açan 10 etken

Mevsimsel göz alerjisinden korunmanın 6 yolu

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinden korunmak veya hastalık oluştuysa tedaviden etkili sonuç sağlayabilmeniz için almanız gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

Alerjik konjonktivitten korunma yöntemleri nelerdir?

Hastalık oluştuğunda

 • Gözlerinizi kaşımaktan mümkün olabildiğinde kaçının.
 • Kaşıntıyı azaltmak için gözlerinize günde 2-3 kez ve 3-4 dakika süreyle soğuk kompres uygulayın.
 • Alerjenlerin ortaya çıktığı dönemde, koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları kullanarak alerjeni gözden uzaklaştırın.
 • Kontakt lens kullanımına ara verin.
 • Şikayetler artmadan doktorunuzun önereceği alerji damlalarını kullanın.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/goz-alerjisinden-korunmanin-6-kurali/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.