Göz Estetiği Nedir?

içerik

Göz Kapağı Estetiği Estetik International

Göz Estetiği Nedir?

Gözlerimiz en önemli organlarımızdan bir tanesi. Göz ve çevresi ise, bu önemli organımızı korumayla görevli bir yapıya sahip.

Mutluluğumuz, üzüntümüz ve gündelik sıradan hayatımızda bile yaptığımız ufacık bir mimik hareketiyle bile, günde milyonlarca kez göz çevresi hareketleniyor ve göz kapaklarımızı açıp kapatıyoruz.

 Bu denli hareketli bir alan olmasının yanı sıra, göz çevresi aynı zamanda en hassas dokuya sahip ve güneş ışığına da en etkili şekilde maruz kalıyor. Tüm bunlara ek olarak bir de yaş almaya bağlı gelişen sorunlar eklenince, göz çevresinde, göz kapaklarında, alın ve gözaltlarında birtakım problemler yaşanmaya başlıyor.

Göz kapağı estetiği neden gereklidir?

Göz ve göz çevresi yaygın olarak insanın konuşurken karşısındakine odaklandığı bölgedir. Bu sepele günlük yaşantı rutinimiz içerisinde belki de aynaya baktığımızda en fazla gözlemlediğimiz alanların da başında geliyor.

Yaşlanma belirtilerini ilk göz çevremizde fark ederiz ve yaşa bağlı gelişen yoğun, üzgün ve uykulu görüntüden dolayı mutsuzluk hissetmeye başlarız.

Göz kapaklarının form kaybetmesine bağlı gelişen bu durum, görüntünün değişimi, yorgun ve mutsuz ifade yüzün estetik görünümünü azalttığı gibi, karşımızdakilere de yanlış bir mesaj vermemize de neden olur. Cinsiyet, ırk ve yaş ve göz çevresi anatomisinin değişkenlik göstermesine neden olur.

Göz çevresindeki yapılar farklı cinsiyette ve ırklardan insanlar arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. Göz çevresi boyutları erkeklerde ve kadınlarda da farklılık gösterir. Kadınlarda, kaş ve göz kapağı daha yüksek ve daha kemerli olup, göz kapağı kat hattı erkeklere nazaran daha az belirgindir.

Erkeklerde ise kaş daha çıkıntılı ve göz kapağı hat hattı göz kapağı marjına daha yakındır. Irksal olarak da Asyalı ve Uzakdoğu kişilerde ise, tamamen farklı bir göz ve gözkapağı şekli belirgindir. Tüm bu bilgiler ışığında anatomiye uygun göz ve çevresi hattı oluşturulması için göz kapağı çevresi cerrahisi dolayısıyla konusunda uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Göz kapağı estetiği neleri kapsar?

Estetik International kliniklerimizde göz kapağı estetiğine bir bütün olarak bakıyoruz. Göz ve çevresindeki olası sorunlar, sadece bir noktanın düzeltilmesiyle değil, oluşan tüm yıpranma ve sorunların giderilmesi şeklinde yapılmalıdır.

Ancak bu şekilde arzulanan canlı ve taze bakışlara sahip olunabilir. Göz çevresi estetiğinde en fazla karşılaşılan sorunlar göz kapağı düşüklüğü, kaz ayakları, kaş düşüklüğü, gözaltı torbaları, yanakla gözaltı arasında çökme şekillinde özetlenebilir.

Göz çevresi estetiğinde tüm bu sorunlar giderilir. Tüm bu saydıklarımız sadece estetik bir bakış için değil, aynı zamanda sağlık açısından da fayda sağlayan uygulamalardır.

Göz kapağındaki sarkma ya da gözaltı torbalanmasından kaynaklanan düşüklük sebebiyle, görme açısı bozulabilir ve bu da baş ağrısı gibi ikincil bir sağlık sorununu tetikleyebilir. 

Kimler Gözkapağı estetiği yaptırabilir?

Üst ve alt göz kapağı yaşlanmaya bağlı olarak gevşeyen ve yağ uzantısı doğrultusunda sarkan derinin deformasyonuyla oluşur.

Göz kapağı estetiğinin bu denli yaygın bir biçimde yapılıyor olmasının sebebi, özellikle yüz gençleştirme uygulamaları dahilinde, hastaya yorgunluk ve göz torbaları görünümünü sağlayan bu sorunun giderilmesidir. Üst göz kapaklarında oluşan “kapüşonlu” görünüm göz kapağı derisinin esnemesinden kaynaklanır.

Alt göz kapağında rastlanılan en sık şikayet ise şişlik veya göz torbalarıdır. Tüm bu sorunlar Blefaroplasti yani göz kapağı estetiği kapsamında çözümlenebilir. Tüm bu sorunlara sahip olanlar gözkağaı estetiği olabilirler.

Bazı hastalarda, birincil sorunu yaşı olmamasına rağmen, henüz orta yaşlarda ve hatta genç olmasına rağmen, genetik sebeplerden dolayı bu göz kapağı kusurları oluşabilir. Genç veya orta yaşlı hastalara da gözkapağı estetiği yapılarak, rahatlamış ve canlı bir göz çevresi formu oluşturulabilir.

Göz çevresi estetiği nasıl yapılır?

Göz çevresi estetiği içerisinde öncelikle hastanın görüş açısını bozan sarkmış üst gözkapağına lazer teknolojisi ile müdahale edilir, hastanın görme sorununa yol açan deri uzaklaştırılır. Aynı zamanda bu sayede yorgun ve asık suratlı ifadenin yerini daha genç ve taze bir görüntü alır.

Gözaltı torbaları alt göz kapağını aşağı doğru çekerek hem sağlık açısından görme sorununa yol açar, hem de olduğundan daha yaşlı ve mutsuz bir ifadeye sebep olur. Gözaltı torbalarının alınması dünya üzerinde yapılan en zor ve en çok dikkat edilmesi gereken operasyonlardan bir tanesidir.

 Estetik International kliniklerimizde bu sebeple alt göz kapağı kirpik dibinden mikro girişlerle, lazer teknolojisinden faydalanarak, mevcut yağ bezelerini buharlaştırarak yok ediyoruz. Bu sayede hastalarımız son derece konforlu, morluk ve kızarıklık sorunu yaşamadan iyileşme süreci geçiriyorlar.

Göz çevresi estetiğinin bir başka konusu ise, kaş düşüklüğüdür.

Kaşlar hem göz kapaklarının sarkmasından kaynaklanan bir çekimle ve alnın zaman içinde form kaybetmesi sebebiyle düşmeye başlar. 

Ayrıca yerçekimine bağlı olarak aşağı düşen yanaklar sebebiyle oluşan ve alt göz kapağının yanaktan ayrılmasıyla sonuçlanan çökük hatta da, Cihantimur Yağ Transferi uygulaması yapıyoruz. 

Tüm Yüz Estetiği Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Göz kapağı estetiği sonrası

Operasyon sonrası hasta 3-4 gün içinde toparlanıyor ve göz çevresindeki genç görüntüyle hayata daha taze ve özgüven içinde bakmaya başlıyor.

Göz kapağı estetiğinin avantajları

• Lazer teknolojisi kullanılır
• Sarkan deri sebebiyle oluşan görüş açısı kaybı düzelir
• Baş ağrısına neden olan sarkık üst gözkapağı forma sokulur
• Taze ve genç bir görüntü sağlanır
• Çabuk iyileşme
• Komplikasyon riski minimal

Gözaltı torbalarının alınma avantajları

• Mikro girişlerle yağ torbacıkları buharlaştırılır
• Minimal morarma ve kızarıklık yaşanır
• Çabuk iyileşme
• Genç ve taze görünüm

Источник: https://www.estetikinternational.com.tr/goz-kapagi-estetigi

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz Estetiği Nedir?

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 13:08

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Gerek fonksiyonel olarak gerekse estetik amaçlı yapılan göz kapağı estetiği tıp alanında blefaroplasti olarak adlandırılmaktadır.

Yüz ifadesini doğrudan etkileyen göz ve göz kapağının zaman içerisinde torbalanması veya sarkması kişinin daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur.

Göz kapaklarında meydana gelen sarkmaların yanı sıra alt veya üst göz kapaklarındaki fazla yağ dokusunun deri ve kas ile birlikte çıkarılması işlemi de göz kapağı estetiği olarak nitelendirilmektedir.

 Diğer adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, en sık yapılan yüz gençleştirme işlemidir. Güzelliklerine ve cilt bakımlarına düşkün olan kadınların yanı sıra bu işlem erkeklere de uygulanmaktadır. İyi yapılan göz kapağı estetiği ile kişi daha genç bir görünüm kazanır.

Göz kapağı estetiği, orta yaş ve üzerindeki bireylerin sıklıkla başvurduğu bir işlem olsa da gençler tarafında da rağbet görmektedir. Yaşlılık belirtilerinin en erken görüldüğü bölge göz çevresidir.

Bu nedenle göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar ve bozulmalar kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Otuzlu yaşların başlamasıyla birlikte ciltte çeşitli defarmasyonlar meydana gelir.

Üst göz kapaklarındaki cilt yığılmaları ve alt göz kapaklarındaki torbalanmalar genellikle 30’lu yaşların ortalarında kendini göstermektedir.

Bu defarmasyonlar kişinin daha yorgun ve daha yaşlı görünmesine neden olurken üst kapaklardaki deri yığılmaları, zamanla ilerleyerek hastanın gözünü açmasına da mani olabilir.

Göz çevresinde meydana gelen defarmasyonlar genetik etkenlere bağlı olarak oluşabileceği gibi güneş ışını gibi çevresel faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilir.

Göz çevresinde meydana gelen bozulmalar pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. İlerleyen yaş, genetik ve çevresel faktörler sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve gevşer.

Cilt altındaki kas tabakasının gevşemesiyle birlikte ciltte sarkmalar meydana gelir.  

Göz kapağı estetiği kişinin yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir işlemdir. Mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklar oluşur.

Bu kırışıklıkların yanı sıra gözaltlarında oluşan çökmelere ve morluklara da sıkça rastlanılmaktadır.

Göz kapaklarında meydana gelen defarmasyonların giderilmesini sağlayan blefaroplasti ameliyatı, aynı zamanda göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı

Göz kapağı estetiği fonksiyonel veya estetik amaçlı uygulanabilir. Blefaroplasti ameliyatı ile göz kapağındaki deri veya kas tabakasında bulunan fazlalık alınarak sıkılaştırma işlemi yapılır. Yağ tabakasındaki fıtıklaşmış kısımlar alınır veya yeri değiştirilir. Bu sayede kişinin daha genç bir görünüm kazanması sağlanır.

 Blefaroplasti ameliyatı lokal anestezi uygulanarak yapılabileceği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat mutlaka hastane koşullarında ve anestezi uzmanının refakatinde gerçekleştirilmelidir. Sadece üst, sadece alt veya alt-üst olmak üzere 4 göz kapağı aynı anda ameliyat edilebilir.

Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.

Ameliyat öncesinde sorunlu bölgeler hasta ayakta iken işaretlenir. Kesi yerleri göz kapağının doğal kıvrım yerine denk gelecek şekilde belirlenir. Aynı durum alt göz kapağı için de geçerlidir.

Standart bir tekniğe bağlı olmayan blefaroplasti ameliyatı, soruna ve cerrahın tercihine göre farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Blefaroplasti ameliyatı plastik cerrah tarafından uygulanmaktadır. Ancak ameliyat mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Özellikle alt göz kapağı ameliyatı birden fazla deneyim gerektirir. Blefaroplasti ameliyatı sonrasında göz kapakları yeni şeklini uzun yıllar boyunca muhafaza eder. Olası bir sorun karşısında ikinci ameliyat her zaman için uygulanabilir.

İkinci ameliyat yıllar sonra yeniden sarkma oluşması durumunda gerçekleştirilebileceği gibi ilk ameliyatın başarısızlığına bağlı olarak da tekrarlanabilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Blefaroplasti olarak adlandırılan göz kapağı estetiği, 35 yaş ve üzerindeki bireylere uygulanmaktadır.

 Sigara içmeyen, ciddi bir göz hastalığı olmayan ve hayatı tehdit edebilecek kronik hastalığı olmayan kişiler blefaroplasti ameliyatı için uygun nitelikteki kişilerdir. Ameliyatın uygulanabilmesi için öncelikle hastanın psikolojik olarak kendini hazır hissetmesi gerekmektedir.

Hastada göz hastalıkları veya tiroid hormon bozuklukları gibi sağlık sorunları var ise ameliyat öncesinde bu hastalıklar tedavi edilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

 • Ameliyattan 3 hafta önce aspirin, kan sulandırıcı ve vitamin şeklindeki ilaçların kullanımı kesilmelidir.
 • Multivitamin ilaçlarının kullanımı ameliyata kadar kesilmelidir.
 • Sigarayı bırakmak gerekmektedir.
 • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı ve domates çekirdeği tüketiminden kaçınılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

 • Ameliyattan sonra hastanın yüksek yastıkta yatması önerilmektedir.
 • Morluk oluşumuna karşı soğuk kompres yapılabilir.
 • Ameliyat sonrasında genellikle ağrıya rastlanılmaz. Ancak ağrı söz konusu ise doktor mutlaka haberdar edilmelidir.
 • Ameliyattan 1 hafta sonra kontakt lens kullanılabilir.
 • Ameliyattan hemen sonra pembe renkte olan ameliyat izleri zamanla cildin kendi rengine dönüşür.
 • 3-5 gün sonrasında dikişler alınır.
 • Şiddetli hapşırma ve öksürmeden kaçınılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Ağır kaldırılmamalıdır.
 • Kan basıncı takip edilmeli ve tansiyon yüksek ise düşürülmelidir.

Önerilen İçerik;

► Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/goz-kapagi-estetigi-blefaroplasti-nedir-15365h.htm

Badem Göz Estetiği Kimlere ve Nasıl Yapılır? Estetik Sonrası Görüntüleri

Göz Estetiği Nedir?

Badem göz estetiği nedir? badem göz estetiği yapan doktorlar kimlerdir? badem göz nasıl olur? badem göz estetiği yaptıran ünlüler var mı? Bu gibi soruları çok almaktayız ve sizler için hepsini aşağıda farklı farklı açıklayıp en iyi şekilde rahat etmenize yardımcı olmaktayız. Her kesimden insanın farklı gen ve yapılara bağlı olmasıyla birlikte göz ve çevresinde sarkmaların meydana gelmesi sonucu özellikle kadınların makyaj yaparak kapatmaya çalıştığı bir bölümdür. Artık son teknolojiler yapılan b

Badem Göz Estetiği Nedir?

Badem göz estetiği göz ameliyatı olacak hastaların kesinlikle olmaları gereken bir operasyondur. Kadınların manyaj ile en çok uğraştıkları göz kenarlarında ki bölgenin badem göz ameliyatı ile tamamen yeni estetik bir görüntü ve makyajsız bir görünüm elde edilmesini sağlayan estetik cerrahi bir işlemdir.

Hastaların alt veya üst göz kapağı estetiği ameliyatı olmadan yaptırmaları gereken bir operasyondur. Çekik şekillerin verilmesi ve askı işlemi ile gerçekleşir ve her bireyde normal bir şekilde yapılması uygun görülür. Orta yaşın üstünde ki kişilerde geç kalınmaması gereken bir durumdur.

Erkeklere göre kadınların daha çok tercih ettiği bir işlemdir.

Kimlere Badem Göz Estetiği Yapılabilir?

Genellikle kadınlarda ve erken yaşta o bölgede sarkmalar meydana gelen kişilerde yapılan bir işlemdir. Orta yaşın üzerinde ki bayanlarda  daha çok tercih sebebi olmaktadır.

Bazı genç ve genetik aile yapısına bağlı olan erken yaşlanmalara maruz kalan gençlerde de görülen ve tercih edilen bir operasyondur. Nadirde olsa gençlerde de karşılaşılmaktadır. Her yaş grubundan kişilerin yaptırmasında bir problem veya sorun yoktur.

Ama daha önceden göz içinden veya dışından ciddi ameliyatlar olunmuş ise bu gibi kişilere tavsiye edilmemektedir. Edilmemesinin sebebi ise tam sağlıklı bir işlem olmama ihtimalini taşımasıdır. Her yaş grubunun yaptırması dışında çokta geç kalınmadan yaptırılması önerilir.

Bu şekilde olduğu takdirde işlem daha uzun ömürlü olur ve kişiye psikolojik bir rahatlama sağlar. Daha önce hiçbir şekilde o bölgelerden ameliyat olmayan hastalar daha uygun ve güzel sonuçlar almaktadırlar.

Badem Göz Ameliyatının Yapılışı ve Aşamaları

Doğru hekim seçimi sonrası sizinle bir ön görüşme yapılarak daha önce olmuş olduğunuz ameliyatlar ve alerji durumunuz belirlenir. Sizden bazı kan testleri istenilerek gelen sonuçlara göre işlem tekniğine karar verilir. Daha sonra dijital kamera ise resimlere çekilerek yeni şekline hasta ile birlikte karar verilir.

Alınan karara bağlı olarak hastaya lokal anestezi verilir. Bu verilen lokal anestezi aşamasında sadece gözün dış kenarları uyuşturulur. Uyuşturulan bu bölgeler hastanın istediği kadar yukarıya kaldırılır ve sarkmalar ortadan kalkar. Kaldırılan bölgelerin çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Göz açıklığının 14-15 santimde ki açıklığının korunması gerekmektedir. Daha sonra kaldırılan o bölge göz zarına bağlı olan kemik iskeletine sabitlenir. Sabitlenen deri askıya alma işlemi ile yapılır. Bu şekilde hastanın rahatsız olduğu dışa çıkan bölgeler hem gerilmiş olur hemde hasta yeni estetik görünümüne kavuşmuş olur.

Erkek hastalarda ki askıya alma işlemi bayanlara göre 1-2 santim daha aşağıda olabilmektedir. Doktorlar kadınların göz hormonlarının erkeklere göre daha fazla salgılama yaptığını belirtmektedirler. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dk ile 1 saat arasında değişim gösterir.

Badem göz estetiği fiyat ve hekim seçimi tamamen her hastaya uygun olarak bulunmaktadır. Fiyatları sizin hekim seçiminiz ve sarkmaların boyutu belirlemekle birlikte fiyatı etkileyen en büyük etkenlerden biriside kullanılan malzemelerdir.

Doğru hekim seçimi sonrası ve hekiminizin daha öncesi işlemlerinin görüntülerini gördükten sonra bu konuda kendinizi rahatlatabilirsiniz. Çünkü bu işlem yapım aşamasında yüz bölgesinde gerginlik ve kasıntı kabul etmemektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan hemen sonra hastalar aynı gün içinde normal yaşamlarına dönebilirler. Sadece 3 günlük bir bekleme süresinden sonra yüz bölgesini yıkayabilir ve duş alabilirler.

Operasyon yeni olduğu için bir kaynama dönemine giren deri ve kemikler kısa bir sürede hemen kaynaşma sağlarlar. O yüzden yüz yapısına hiçbir şekilde temas olmamalıdır.

Hastalar bu süreçten sonra normal hayata dönebilirler ama belirli bir süre bazı kritik maddelere dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir

 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır
 • Tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır
 • İlk 6 ay Bilgisayar vb ekranlara fazla ve yakından bakılmamalıdır
 • Ameliyat sonrası yüz bölgesine ilk 3 ay tekrar bir operasyon yaptırılmamalıdır
 • İlk 3 hafta Baş ağrısı yapan ilaç ve gıdalar tüketilmemelidir
 • Baş bölgesine bağlı olan sinirler fazla gerilmemeli ve işlem bölgesine zarar vermemelidir
 • Havuç vb sebzeler çokça ve sık sık tüketilmelidir

Yukarıda ki maddelere dikkat edilmesi size doktorunuz tarafından verilecek en başlı maddelerdir. Tamamen sizin sağlığınız için olan bu maddelere dikkat etmeniz süreci hızlandırır ve daha iyi kemiklerde kaynama sağlar. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı kendinize göre kullanmayınız

Öncesi ve Sonrası Görüntüler

Şekilde görüldüğü gibi öncesi ve sonrası işlemlerin arasında ki farkları rahatlıkla görebilirsiniz.

Ameliyattan hemen sonra hastalar aynı gün içinde normal yaşamlarına dönebilirler. Sadece 3 günlük bir bekleme süresinden sonra yüz bölgesini yıkayabilir ve duş alabilirler.

Operasyon yeni olduğu için bir kaynama dönemine giren deri ve kemikler kısa bir sürede hemen kaynaşma sağlarlar. O yüzden yüz yapısına hiçbir şekilde temas olmamalıdır.

Hastalar bu süreçten sonra normal hayata dönebilirler ama belirli bir süre bazı kritik maddelere dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir

 • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır
 • Tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır
 • İlk 6 ay Bilgisayar vb ekranlara fazla ve yakından bakılmamalıdır
 • Ameliyat sonrası yüz bölgesine ilk 3 ay tekrar bir operasyon yaptırılmamalıdır
 • İlk 3 hafta Baş ağrısı yapan ilaç ve gıdalar tüketilmemelidir
 • Baş bölgesine bağlı olan sinirler fazla gerilmemeli ve işlem bölgesine zarar vermemelidir
 • Havuç vb sebzeler çokça ve sık sık tüketilmelidir

Yukarıda ki maddelere dikkat edilmesi size doktorunuz tarafından verilecek en başlı maddelerdir. Tamamen sizin sağlığınız için olan bu maddelere dikkat etmeniz süreci hızlandırır ve daha iyi kemiklerde kaynama sağlar. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacı kendinize göre kullanmayınız

Göz Kapağı Estetiği

Göz Estetiği Nedir?

Estetiğin ve güzelliğin değişmez unsurları olan gözler ve göz kapakları, aynı zamanda yüzde yaşlanma belirtilerinin gözlendiği ilk bölgelerdir.

Otuzlu yaşların başlarından itibaren üst göz kapağında yığılma ve sarkmalar, alt göz kapaklarında göz altı yağ dokusunun dışarı doğru fıtıklaşması ile torbalanmalar oluşmaya başlar, göz kapağının boyu uzar, mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında “kaz ayağı” adı verilen kırışıklıklar oluşur.

Üst göz kapaklarındaki sarkmalar, kadınlarda “kalem sürememe” problemine yol açar. Otuzlu yaşların ortalarından itibaren göz altlarında çökmeler ve morluklar gelişebilir, göz altı torbaları ile yanağı ayıran ve “gözyaşı oluğu” adı verilen derin bir hat oluşur. Üst göz kapaklarındaki yığılmalar gözü açmayı zorlaştırabilir.

Bu yığılmalar nedeniyle kaşlarından yardım alan ve sürekli kaşlarını kaldıran kişilerde, alın çizgilerinde derinleşme ve baş ağrıları oluşabilir. Yıllar geçtikçe artan tüm bu değişimler; yorgun, sağlıksız ve yaşlı bir görünüme yol açar.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

Göz kapaklarına yönelik estetik ameliyatlar; göz kapaklarındaki yığılmaların, sarkmaların, torbalanmaların, çökmelerin, morarmaların ve “kaz ayağı” adı verilen kırışıklıkların giderilmesini ve bu sayede genç ve dinamik bir görünüm sağlamayı amaçlayan cerrahi girişimlerdir.

Göz çevresi estetiğinde, üst göz kapağı kaşlar ve alınla birlikte, alt göz kapağı ise yanakla birlikte değerlendirilir. Üst göz kapaklarındaki fazla deri çıkarılarak yığılma ve sarkmalar giderilir, gerekiyorsa kaşlar kaldırılır. Göz kapaklarında düşüklük varsa, göz kapağını kaldıran kaslar kısaltılarak kapaklar kaldırılır.

Gözlerde çöküklük varsa yağ verilerek dolgunlaştırılabilir. Alt göz kapağında ise bozulmuş olan göz kapağı ve yanak ilişkisi düzeltilir. Alt kapakta torbalanmış olan yağlar çıkarılıp yanak üzerine taşınır. Gerekiyorsa yanağa ve göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılır.

Tüm bu işlemler tek tek yapılabileceği gibi yüz gençleştirme ameliyatının bir parçası olarak da gerçekleştirilebilir.

Göz çevresi estetiği, hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık yapılan yüz gençleştirme operasyonlarından biridir. Başarılı bir cerrahi girişim, kişinin görünümünü hemen değiştirerek genç, dinamik ve sağlıklı bir algı sağlar.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kimlere yapılır?

Göz kapağı estetiğine genellikle 35 yaşından sonra gereksinim duyulur. Ancak üst göz kapağı yapısal olarak fazla etli ve düşük olan veya alt göz kapağında belirgin torbalanması olan kişilerde daha erken yaşlarda da ameliyat gerçekleştirilebilir.

Estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmayan göz kapağı estetiği ameliyatından sonra ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Göz kapağı estetik ameliyatları, mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Aksi takdirde:

 • Gözleri Kapatamama
 • Alt göz kapaklarının aşağıya doğru çekilmesi
 • Göz şeklinin bozulması
 • Gözlerde kuruma
 • Ve körlüğe kadar varan komplikasyonlar görülebilir.

estethica’da uygulanan göz kapağı estetiği teknikleri nelerdir?

Günümüzün estetik değerleri doğrultusunda, estethica’da göz kapağı estetiği ameliyatları, sadece göz kapağındaki fazla derinin çıkarılması olarak değil, göz ve göz çevresinin gençleştirilmesi ameliyatları olarak değerlendirilmektedir.

Estetik ve plastik cerrahi uzmanlarımız, göz ve göz çevresini değerlendirip, kişiye özel göz kapağı estetiği ameliyat planı uygulamaktadır. Modern estetik anlayışında, içi boşaltılmış ve çökmüş göz kapakları değil, dolgun göz kapakları ve yüksek kaşlar benimsenmektedir.

Bu nedenle, özellikle üst göz kapaklarında torbaların alınması değil, korunması ve gereğinde yağ dokusu ile desteklenip göz çevresinin dolgun hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Aynı şekilde, alt göz kapaklarında da torbaların alınması değil, torbalanmanın boş alanlara yayılması ve gereğinde yağ ile desteklenip göz çevresinin dolgun hale getirilerek daha genç ve dinç görünmesi hedeflenmektedir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürer ve hangi tip anestezi ile yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı, lokal anestezi ile yapılan, kısa süreli ve konforlu bir operasyondur, yaklaşık 30 dakika sürer. Alt göz kapağı estetiği ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve 1-1.5 saat sürer.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ağrılı mı?

Göz kapağı ameliyatları ağrılı değildir.

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalacağım?

Ameliyattan sonra genellikle aynı gün eve dönülebilmektedir.

Ameliyattan sonra gözlere bandaj uygulanır mı?

Taburcu olurken gözler kapatılmaz ve bandaj uygulanmaz, sadece göz kapaklarına gözleri kapatmayacak şekilde ince bantlar uygulanır.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra şişme ve morarma olur mu?

Ameliyattan sonraki ilk 2 gün biraz şişme ve morarma olabilir. Şişliği ve morluğu azaltmak için ilk 2 gün buz uygulaması yapılması önerilir. Ameliyattan sonraki 7. – 10. günlerde şişlik ve morluklar kaybolur.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra dikişler ne zaman alınır? Bu işlem ağrılı mıdır?

Ameliyatta, düğümlü dikişler kullanılmadığı için dikişler 5. günde kolayca alınır ve alınırken ağrı duyulmaz.

Ameliyattan sonra günlük aktivitelerimi ne zaman yapabilirim?

Gözler kapatılmadığı için görmede ve günlük aktiviteleri yapmada bir değişiklik yaşanmaz.

Ameliyattan sonra sosyal yaşama ne zaman dönebilirim?

Güneş gözlüğü ile sosyal yaşama hemen dönülebilir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından kişiye özel bir yaklaşımla planlanan ve uygulanan ameliyatlardan sonra iz kalmaz.

Göz kapağı estetiği ameliyatı olmak için en uygun mevsim hangisidir?

Göz kapağı estetiği ameliyatları 4 mevsim yapılabilen ağrısız ve konforlu operasyonlardır.

Göz kapağı estetiği ameliyatının sonucu kalıcı mıdır?

Yaşlanma süreci ameliyattan sonra da devam ettiği için göz kapaklarında da yıllar içerisinde değişiklikler olabilir, ancak hiçbir zaman ameliyattan önceki görünüme dönmez. Zamanla üst göz kapaklarında tekrar yığılma oluşabilir ve yeniden ameliyat gerekebilir. Alt göz kapaklarında genellikle tekrar ameliyat gerekmez.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle gözlere baskı uygulanmamalı ve gözler ovuşturulmamalıdır. Ameliyattan sonra 3 ay süreyle gözlerin ve göz çevresinin güneşten korunması da önemlidir.

Göz Altı Işık Dolgusu:

Göz altı ışık dolgusuyla; yanak ve göz altları arasındaki oluklar, çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar başarıyla giderilebilmektedir. Işık dolgusu, uygulandığı alana eşit bir şekilde yayılarak etkisini gösterir.

Dolgu maddesi olarak, vücut dokularında da bulunan ve günümüzdeki başarılı sonuçları sunan saf hyalüronik asidin kullanılması ile göz altı morluklarında da belirgin azalma sağlanmaktadır. Göz altı ışık dolgusu uygulamasından hemen sonra sonuç görülebilir, şişme ve morarma hemen hemen hiç olmaz.

Sonuçlar uygulamadan 1 hafta sonra alınır ve uygulamanın etkisi 1 yıl kadar sürer.

Jet Plazma:

“Jet plazma” uygulaması; plazma enerjisi, ameliyatsız göz kapağı estetiği, Plexr estetiği, plazma enerjisi ile göz kapağı estetiği gibi farklı isimlerle de adlandırılmaktadır. Jet plazma cihazı; kablosuz, ergonomik ve yüksek performanslı bir cihazdır.

Cihaz, maddenin dördüncü hali olan “plazma”yı kullanarak dokuların yenilenmesini sağlar. Sadece uygulandığı alanda etki gösteren cihaz, çevre dokulara zarar vermez.

Jet plazma uygulaması ile göz kapakları gerilebilir, üst göz kapağı kaldırılabilir, alt göz kapağındaki torbalar giderilebilir, göz kenarlarındaki “kaz ayağı” adı verilen kırışıklıklar azaltılabilir.

Göz kapaklarındaki yağ bezeleri tedavi edilebilir. 5-20 dakika kadar süren uygulama, lokal anestezi sayesinde ağrısızdır. Uygulamadan hemen sonra günlük aktiviteler rahatlıkla yapılabilmekte ve uygulamanın etkisi 2-3 yıl kadar sürmektedir.

Botoks:

Alındaki, göz çevresindeki ve kaşların arasındaki çizgi ve kırışıklıklar botoks tedavisine çok iyi yanıt verir. Alın bölgesine botoks uygulaması yapılırken, kaşlar ve göz kapakları da değerlendirilir ve daha başarılı sonuçlar için bazen botoksla kaşlar da kaldırılır.

Botoks ile, burun kökünde ve kaşların arasında bulunan, kişiye sert bir ifade ve yaşlı bir görünüm veren firavun çizgileri veya aslan çizgilerinin yanı sıra, burun kökü ile yanak arasındaki bunny çizgileri ve göz çevresindeki kaz ayakları da giderilir.

Botoks uygulamasının etkisi 4-6 ay kadar sürmektedir.

Источник: https://estethica.com.tr/goz-kapagi-estetigi

Göz Estetiği

Göz Estetiği Nedir?

Göz insanda ilk dikkat edilen yerlerden biri olduğu için bu göz ve çevresinde oluşan deformeler çoğu kişinin psikolojisinin bozulup orta yaşlı olmasına karşın hayata küsüp sosyal çevreden uzaklaşmasına neden olabilir.

Mutluluğumuz, üzüntümüz ve günlük sıradan hayatımızda dahi yaptığımız ufak bir mimik hareketi ile bile, günde milyonlarca kez göz çevremiz hareketleniyor ve göz kapaklarımız açılıp kapanıyor.

Bu şekilde hareketli bir organımız olmasının yanı sıra, göz çevremiz aynı zamanda en hassas dokuya sahiptir ve güneş ışığından da en çok maruz kalan organlarımızdan birisidir.

Bütün bunlara ek olarak bir de yaşlanmaya bağlı gelişen sorunlar da eklenince, göz çevresi, göz kapakları, alın ve gözaltlarında bir takım problemler yaşanıp deformeler olmaya başlayabilir. Bütün bu sorunları düşünürsek, bu tür problemler yaşayan kişilere göz kapağı estetiği yapmak, onlara hayatlarını ve sosyal yaşantılarını tekrar kazandırmak anlamına gelir.

Gözün ve çevresindeki olası sorunların, sadece bir noktanın düzeltilmesi ile değil, oluşan bütün yıpranma ve sorunların giderilmesi şeklinde yapılmalıdır. Sadece bu şekilde arzuladığınız canlı ve taze bakışlara sahip olabilirsiniz.

Göz çevresi estetiğinde en çok karşılaşılan sorunlar göz kapağı düşüklüğü, kaş düşüklüğü, kaz ayakları,  gözaltı torbaları, yanak ile gözaltı arasında çökme şeklinde deformeler oluşabilir. Göz çevresi estetiği ile bütün bu sorunlar ve deformeler giderilebilir.

Bütün bu sayılan problemler sadece estetik bir bakış için değil, aynı zamanda sağlık için de fayda sağlayan uygulamalar olmaktadır.

Göz kapağındaki sarkmalar ya da gözaltı torbalanmasından kaynaklanan düşüklük sebebi ile, görme açısı bozulabilir ve bu bozukluk da baş ağrısı gibi ikincil bir sağlık sorununu tetikleyebilir.

Gözün çevresinde bulunan alt ve üst göz kapaklarındaki fazla, sarkan ya da torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak göz çevresinin daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara bleforoplasti adı verilmiştir.

Böylece göz çevresi bölümleri gerginleştirilir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış olan, içe ya da dışa dönmüş olan alt ve üst göz kapakları, fazla yağın toplanmasına bağlı olarak oluşan torbalanmalar ve göz çevresi kırışıklıkları düzeltilip kişi yaşlı ve yorgun görünümünden kurtarılır.

Daha genç ve dinç bir görünüme kavuşması sağlanır.

Bazı kişilerde de sarkık göz kapakları veya belirgin olan gözaltı torbaları ailesel yani hırsidir. Çok genç yaşlarda dahi kendisini belli edebilir. Çoğu kişide ise yaşlanma ile birlikte gelişen bir süreçtir.

İlerleyen yaşlarla beraber üst göz kapağı derisi gevşeyip esner ve zamanla ikinci bir katı oluşturur. Deride oluşan gevşemeye ek olarak göz küresinin etrafında yer alan yağ yastıkçıkları da zamanla öne doğru gelerek fıtık oluşturur.

Bunun nedeni bu yağ yastıkçıklarının yerinde tutulmasını sağlayan dokunun yaşlanmayla birlikte zayıflaması veya bu yağ dokusu miktarının artması da olabilir.

Blefaroplastide cerrahi başarı ve olası problemlerin en aza indirilmesi için en önemli adım gözün ve özellikle göz kapaklarının detaylı bir şekilde muayenesinin yapılmasıdır. Göz kapağı estetiği için ameliyat lokal anestezi ile yapılır.

Kesiler alt göz kapağının kirpiklerinin  altından yapılır. İyileştiği zaman hemen hemen görünmez hale gelebilir. Belirgin torbalanma var ise yağ dokusu da çıkarılır ya da normal yerine getirilir. Fazlalık deri bu kesi yerinden çıkarılarak kesi ince dikişler ile kapatılır.

Dikişler 4-5 günde alınır ya da kendiliğinden kaybolur.

Alnın ve kaşların fiziksel muayenesi yapılıp kaş seviyesi kontrolü yapılır. Göz kapağı hareketleri değerlendirilip asimetrinin varolup olmadığı tespit edilir ve kaşın seviyesi minimal olarak aşağı ve alında çizgilenmenin olduğu kişilere ameliyat öncesinde botox yapılıp üst gözün kapakları tekrar değerlendirilmektedir.

Göz kapağında hala bolluk varsa göz kapağının estetiğinin yapılmasına karar verilmektedir. Sadece üst gözün kapağının estetiği yapılmak istenirse lokal olan anestezi ile yapılır. Ameliyatın süresi 1 saatten fazla olmaz. Çıkarılması gereken derinin ve kasın miktarına çizimler ile hasta otururken karar verilir.

Genellikle uygun ölçülerde göz kapağının katlandığı çizgide gizlenecek çizgiye sebep olacak biçimde yapılan derinin ve kasın çıkartılması göz kapağı üzerinde yeterince gerginlik oluşturur.

 Lakin bazı durumlarda iç ile orta kısımdaki yağ yastıkçıkları fazla belirgin olabilmekte ve bu nedenle onların da çok az miktarlarda küçülmesi cerrahi işlem olarak yapılabilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağında oluşan yaşlanmanın yanakta oluşan yaşlanma ile beraber değerlendirilmesi gerekir.

Genellikle 40’lı yaşların sonrasında yanak dokusu aşağıya doğru yer değiştirdiği için endoskopik olan cerrahi ile yanağın dokusunun yukarı doğru alınması gereklidir.

Bu işlem sonrasında halen alt göz kapağının derisi üzerinde bollaşma varsa ve alt göz kapağının yağ yastıkçıkları belirgin ise ameliyat sırasında alt göz kapağının estetiği de yapılıp yapılmamasına karar verilir.

Ameliyatta alt göz kapaklarının kirpiğinin altından yapılacak kesiler ile alt gözün kapağının derisi kasla birlikte kaldırılr. Yağ yastıkçıkları için küçültme işlemi yapmak, nadiren gerekli olabilir.

Genelde yağ yastıkçıklarının göz çukurunun kenarına yayılması gözaltında oluşan çöküntünün düzelmesini sağlar. Oluşan çöküntü giderilmesi işleminde yanakların kaldırılma işlemi ve yağ yastıkçıkları için yayılma işlemleri yeterli kalmazsa ise yağ enjeksiyon işlemleri de yapılabilir.

Derideki ve kastaki bolluk düzeltildikten sonra kasın dokusu gözün çukurunun dış duvarlarına asılmaktadır. Bu işlem de yağ yastıkçıkları için destek sağlayabilir. Bu estetikler genelde orta yüzün gerdirilmesi ameliyatları ile birlikte yapıldığından dolayı genel anestezi ile yapılır.

Ameliyat süreleri yapılacak olan ek işlemlere göre 2 ve 4 saat süreleri arasında değişir.

Göz Estetiği Riskleri

 • Seyrek de olsa göz kapağının ameliyatı esnasında veya sonra kanama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Operasyon sonrası kanama olur ise, acil olarak drenaj tedavisinin yapılması gerekebilir. Kanama olma  riskini arttırdıkları için operasyonu yapmadan on gün önce, aspirin ya da antiinflamatuar ilaçların kullanılması bitirilmelidir.
 • Tıbbi olarak kontrolde olmamış hipertansiyon da ameliyat esnasında veya sonrasında kanamalara sebep olabilir. Göz kapaklarının altındaki kanama, iyileşmeyi geciktirip, kötü bir iz kalmasına sebep olabilir.
 • Seyrek de olsa bu ameliyatın ardından enfeksiyon olması genelde beklenmez. Nadir olarak görülse de, enfeksiyon oluşursa, uygun olan antibiyotik tedavisi yardımıyla tedavi edilebilir.
 • Blefaroplasti yani göz estetiği sonrası körlük olması, son derece az ihtimalle görülen bir olaydır. Ama cerrahi işlem sırasında ya da cerrahi işlem sonrasında göz içinde kanama körlüğe sebep olabilir. Erken yapılan teşhis ve de drenajla bunun üstesinden gelebilirler.
 • En çok korkulan ve sık görülebilen komplikasyon alt gözün kapağında aşağıya doğru çekilmenin olmasıdır. Çekilme ihtimali ikinci defa ameliyat olan kişilerde artabilir. Sorun genelde gözün derisinin gereğinden çok alınmasından kaynaklanır ve tedavi de eksik olan derilerin yerine konulmasıdır. Bu amaçla üst gözün kapağından derinin alınması gerekebilir.
 • Güneşte kalma, yaşlanma ve başka bazı şartlar sonucunda göz kapağı görüntüsü değişikliğe uğrayabilir. Blefaroplasti operasyonu yaşlanmayı durdurmaz veya göz kapağının olduğu bölgenin gerginliğinin sürekliliğini sağlamaz. Blefaroplasti operasyonunun sonuçlarının korunması amacıyla gelecekte de yeni ameliyat ve tedavilerin yapılması gerekebilir.

Источник: https://evdesifa.com/goz-estetigi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть